Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлігіне ведомстволық бағыныстағы жекелеген ұйымдарды қайта ұйымдастыру және құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 5 шілде N 922
Қазақстан Республикасы Азаматтық  кодексiнiң 45-бабына және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күшi бар  Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығы" мемлекеттiк мекемесi Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң "Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегі ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорыны болып қайта құру жолымен;
2) "М.Ә.Айтқожин атындағы молекулярлық биология және биохимия" мемлекеттiк мекемесi Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң "М.Ә.Айтқожин атындағы молекулярлық биология және биохимия" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны болып қайта құру жолымен;
3) "Фармацевтiк биотехнология институты" мемлекеттiк кәсiпорны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгінiң" Фармацевтiк биотехнология институты" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны болып қайта құру жолымен;
4) "Өсiмдiктердiң физиологиясы, генетикасы және биоинженериясы" мемлекеттiк мекемесi Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң "Өсiмдiктердiң физиологиясы, генетикасы және биоинженериясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны болып қайта құру жолымен;
5) "Ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" мемлекеттiк мекемесi Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгінiң "Ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны болып қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
Кәсiпорындар қызметiнiң негiзгі нысанасы:
денсаулық сақтау, ауыл шаруашылығы және өнеркәсiп үшiн өнiмдер шығару жөнiндегi ғылымды қажет ететiн, экологиялық таза, аз қалдықты және қалдықсыз биологиялық технологиялар мен өндiрiстердi әзiрлеу биотехнология саласында конверсиялық бағдарламаларды iске асыру болып белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң "Орталық дәрiгерлiк қоспаларды биологиялық зерттеу лабораториясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны құрылсын.
Кәсiпорын қызметiнiң негiзгi нысанасы:
жаңа дәрiлiк заттарға биологиялық фармакологиялық және таксикологиялық зерттеулер жүргiзу, оны әзiрлеу және жасау;
олардың әсер ету тетiктерiн зерделеудің негiзiнде биологиялық белсендi заттарды алдын ала iрiктеудің клеткалық жүйелерiн әзiрлеу болып белгiленсiн.

О реорганизации и создании отдельных организаций, подведомственных Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 1999 года № 922
В соответствии со статьей 45 Гражданского кодекса K941000_ Республики Казахстан и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 19 июня 1995 года № 2335 Z952335_ "О государственном предприятии" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Реорганизовать:
1) государственное учреждение "Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
2) государственное учреждение "Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А.Айтхожина" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А.Айтхожина" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
3) государственное учреждение "Институт фармацевтической биотехнологии" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Институт фармацевтической биотехнологии" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
4) государственное учреждение "Институт физиологии, генетики и биоинженерии растений" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Институт физиологии, генетики и биоинженерии растений" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
5) государственное учреждение "Научно-исследовательский сельскохозяйственный институт" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Научно-исследовательский сельскохозяйственный институт" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
Определить основным предметом деятельности Предприятий:
разработку наукоемких, экологически чистых, малоотходных и безотходных биологических технологий и производств по выпуску продукции для здравоохранения, сельского хозяйства и промышленности;
осуществление конверсионных программ в области биотехнологии.
2. Создать Республиканское государственное казенное предприятие "Центральная лаборатория биологических исследований лекарственных соединений" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
Определить основным предметом деятельности Предприятия:
проведение биологических, фармакологических и токсикологических исследований, разработку и создание новых лекарственных средств;
разработку клеточных систем предварительного отбора биологически активных веществ на основе изучения механизмов их действия.

3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi Кәсiпорындарды мемлекеттiк басқаруға өкiлеттi орган, сондай-ақ оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын орган болып белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгi:
1) Кәсіпорындардың жарғыларын бекiтсiн және оларды мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн;
2) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

3. Определить Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан уполномоченным органом государственного управления Предприятиями, а также органом, осуществляющим по отношению к ним функции субъекта права государственной собственности.
4. Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан:
1) утвердить уставы Предприятий и обеспечить их государственную регистрацию;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан