Қазақстан Республикасының құқық қорғау қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 2001 жылғы 22 қаңтар N 536
Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметін жетілдіру мақсатында және Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабы 3) тармақшасына сәйкес қаулы етемін:
1. Таратылып отырған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық полициясы комитеті және Салық полициясы академиясының мүлкі мен істерін басқару жөніндегі функциялары мен өкілеттіктерін бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кірмейтін орталық атқарушы орган ретінде Қазақстан Республикасының Қаржы полициясы агенттігі құрылсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы полициясы агенттігіне экономика және қаржы саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі міндеттерді орындау жүктелсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Авторлық құқық жөніндегі комитетінің және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазпатент" Патенттер және тауар белгілері жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорнының мүлкі мен істерін басқару жөніндегі функциялары мен өкілеттіктерін бере отырып, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетін құруды қамтамасыз етсін;
2) атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі функциялары мен өкілеттіктері, сондай-ақ штат саны әрі мүлкі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитетке және оның облыстардағы, Астана мен Алматы қалаларындағы әкімшілеріне беріле отырып, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот қаулыларын орындау жөніндегі комитетін таратсын;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы полициясы агенттігі жөніндегі ережені бекітсін;
4) Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына:
- актілердің және прокурорлар талаптарының міндетті орындалуын, оларды мәжбүрлеп орындату тетігін айқындауды және лауазымды тұлғалар мен азаматтардың прокурорлық қадағалау талаптарын орындалмағаны үшін жауаптылығын белгілеуді;
- кеден органдарының, олардың контрабанда және кедендік төлемдерді төлеуден жалтару туралы істер бойынша алдын ала анықтау жүргізу құқығын сақтай отырып, жедел іздестіру қызметін жүзеге асыру жөніндегі функциялары мен өкілеттіктерінен айыруды;
- ішкі істер органдарына сотты құрметтемеу көріністеріне және сот шешімдерін орындау тәртібін бұзушылықтарға байланысты қылмыстар туралы істер жөніндегі алдын ала анықтауды беруді;
- атқарушылық құжаттарды атқару және соттар қызметінің белгіленген тәртібін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындау бойынша функцияларды Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитетке беруді көздейтін қолданыстағы заңдарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдар жобаларын әзірлеп, енгізсін;

О мерах по совершенствованию правоохранительной деятельности в Республике Казахстан
Указ Президента Pеспублики Казахстан от 22 января 2001 года N 536
В целях совершенствования правоохранительной деятельности в Республике Казахстан и в соответствии с подпунктом 3) статьи 44 Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Образовать Агентство финансовой полиции Республики Казахстан как центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства Республики Казахстан, с передачей ему функций и полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Комитета налоговой полиции и Академии налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
Возложить на Агентство финансовой полиции Республики Казахстан выполнение задач по предупреждению, выявлению и пресечению правонарушений в сфере экономической и финансовой деятельности.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить образование Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан с передачей ему функций и полномочий по управлению имуществом и делами Комитета по авторским правам Министерства юстиции Республики Казахстан и Республиканского государственного предприятия по патентам и товарным знакам "Казпатент" Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) упразднить Комитет по исполнению судебных постановлений Министерства юстиции Республики Казахстан с передачей функций и полномочий по исполнению исполнительных документов, а также штатной численности и имущества Комитету по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан и его администраторам в областях и гг. Астане, Алматы;
3) утвердить Положение об Агентстве финансовой полиции Республики Казахстан;
4) разработать и внести на рассмотрение Парламенту Республики Казахстан проекты законов о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство, предусматривающие:
- обязательное исполнение актов и требований прокуроров, определение механизма их принудительного исполнения и установление ответственности должностных лиц и граждан за неисполнение требований и актов прокурорского надзора;
- лишение таможенных органов функций и полномочий по осуществлению оперативно-розыскной деятельности с сохранением за ними права проведения дознания по делам о контрабанде и уклонении от уплаты таможенных платежей;
- передачу органам внутренних дел дознания по делам о преступлениях, связанных с проявлением неуважения к суду и нарушениями порядка исполнения судебных решений;
- передачу функций по исполнению исполнительных документов и выполнению задач по обеспечению установленного порядка деятельности судов Комитету по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан;

5) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қолдансын.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің мына Жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 29 Жарлығының:
3-қосымшасындағы "34" және "193" сандары тиісінше "64" және "1445" сандарымен алмастырылсын;
2) (күші жойылды - ҚР Президентінің 2010.09.22 № 1066 Жарлығымен).
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5) принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Внести изменения и дополнения в следующие Указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года N 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан":
в приложении 3 цифры "34" и "193" заменить соответственно цифрами "64" и "1445";
2) утратил силу Указом Президента РК от 22.09.2010 № 1066.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан