Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 1074 Жарлығы.
Ескерту. Тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша ", сондай-ақ заң жобасының қаралуын шұғыл деп жариялау" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Конституциясы 45-бабының 1-тармағына және 61-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi бiр ай мерзiмде өз шешiмдерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 29 сәуiрдегi
N 1074 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережелерi
Ескерту. Ереженің тақырыбындағы ", сондай-ақ заң жобасының қаралуын шұғыл деп жариялау" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялауға", ", сондай-ақ заң жобасын қарауды шұғыл деп жариялауға", "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялауға", "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялау", "немесе оны қаралуын шұғыл деп жариялау", "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялаудың", "немесе шұғыл деп жариялау" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Осы Ереже Мемлекет басшысының заң жобаларын қараудың басымдығын белгiлеуге конституциялық құқығын iске асыру тәртiбi мен мерзiмдерiн белгiлейдi.
1. Заң жобасын қарауды басым деп белгiлеуге шешiм қабылдаған кезде Мемлекет басшысы немесе оның тапсыруы бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкімшілiгi тиiстi мемлекеттiк органның назарына осы заң жобасын қарауды басым деп белгiлеу жоспарланатынын жеткiзедi.
2. Әдетте, басым ретпен қарауды Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлген немесе енгiзiлуге дайын заң жобаларына қатысты белгiлейдi.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң арнайы жолдауымен басым деп белгiленген және Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына әлi енгiзiлмеген заң жобалары тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсiлуге және оларды Қазақстан Республикасының Yкiметi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне қарауға ұсынуға тиiс.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшілігiмен келiсiлгеннен кейiн мұндай заң жобаларын Қазақстан Республикасының Yкiметi он күн мерзiмде Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзедi.

Об утверждении Правил определения приоритетности рассмотрения проектов законов
Указ Президента Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 1074.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Сноска. По всему тексту слова ", а также объявления рассмотрения проекта закона срочным" исключены в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
В соответствии с пунктом 1 статьи 45 и пунктом 2 статьи 61 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения приоритетности рассмотрения проектов законов.
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок привести свои решения в соответствие с настоящим Указом.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 апреля 2003 года
N 1074
Правила
определения приоритетности рассмотрения проектов законов
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Сноска. По всему тексту Правил слова ", а также объявления рассмотрения проекта закона срочным", ", а также объявлять рассмотрение проекта закона срочным", "или объявить его рассмотрение срочным", "или объявить срочным", "или объявлении его рассмотрения срочным", "или объявления его рассмотрения срочным", "или объявить срочным" исключены в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Настоящие Правила устанавливают порядок и сроки реализации конституционного права Главы государства определять приоритетность рассмотрения проектов законов.
1. При решении определить рассмотрение проекта закона приоритетным Глава государства или по его поручению Администрация Президента Республики Казахстан доводят до сведения соответствующего государственного органа, что рассмотрение данного проекта закона планируется определить приоритетным.
2. Как правило, рассмотрение в качестве приоритетных определяется Главой государства по отношению к законопроектам, внесенным или готовым к внесению на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
3. Проекты законов, определенные Президентом Республики Казахстан специальным посланием приоритетными и еще не внесенные на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан, должны быть согласованы с соответствующими государственными органами и внесены Правительством Республики Казахстан на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан в течение одного месяца.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан такие проекты законов вносятся Правительством Республики Казахстан на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан в десятидневный срок.

4. Алып тасталды - ҚР Президентінің 28.10.2019 № 195 Жарлығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Президентінің 28.10.2019 № 195 Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi өзi әзiрлеген заң жобаларына қатысты Қазақстан Республикасының Президентiне заң жобасын қарауды басым деп белгiлеу туралы ұсыныс енгiзуге хақылы.
7. Осы Ереженің 6-тармағында аталған ұсынысқа тиiстi заң жобасы және:
1) Парламенттiң заң жобасын қарауды басым деп белгiлеу қажеттiлiгiне негiздеме;
2) заң жобасының нақты мақсаттары және ол шешетiн мiндеттер қамтылуға тиiс түсiндiрме жазба қоса беріледi.
8. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi он күн мерзiмде заң жобасын басым деп белгiлеу туралы ұсынысты қарайды және Мемлекет басшысына заң жобасын қарауды басым деп белгiлеудiң орындылығы туралы қорытындыны ұсынады.
9. Мемлекет басшысының шешiмi бойынша қаралуын басым деп белгiлеу жоспарланып отырған заң жобаларын дайындау мен келiсудiң өзгеше тәртiбi, мерзiмдерi белгiленуi мүмкiн.

4. Исключен Указом Президента РК от 28.10.2019 № 195.
5. Исключен Указом Президента РК от 28.10.2019 № 195.
6. Правительство Республики Казахстан в отношении разрабатываемых им законопроектов вправе вносить Президенту Республики Казахстан предложение об определении рассмотрения проекта закона приоритетным.
7. К предложению, указанному в пункте 6 настоящих Правил, прилагаются проект соответствующего закона и пояснительная записка, которая должна содержать:
1) обоснование необходимости определения рассмотрения Парламентом законопроекта приоритетным;
2) конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.
8. Администрация Президента Республики Казахстан в десятидневный срок рассматривает предложение об определении проекта закона приоритетным и представляет Главе государства заключение о целесообразности определения рассмотрения проекта закона приоритетным.
9. По решению Главы государства могут быть установлены иной порядок, сроки подготовки и согласования проектов законов, рассмотрение которых планируется определить приоритетным.