Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 қаңтардағы N 1695 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 151 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 151 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында" жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Мемлекеттік қызметтің кадр резервi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2003 ж., N 47, 524-құжат, 2004 ж., N 21, 265-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметтiң кадр әлеуетiн пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру, мемлекеттiк басқару кадрларын iрiктеу кезiнде демократия қағидаттарын бекiту, Қазақстан Республикасының Президентiне мемлекеттiк саяси қызмет резервiнiң мәселелерi жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу мақсатында қосымшаға сәйкес құрамда Мемлекеттік саяси қызметтiң кадр резервiне кандидаттарды iрiктеу және олармен жұмыс жөнiндегi комиссия құрылсын.";
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Мемлекеттiк қызметтің кадр резервi туралы ережедегi:
"Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервi" деген бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік саяси қызметтiң кадр резервi
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк саяси қызметтің кадр резервi - бұл осы Ережеде айқындалған тәртiппен түзiлген, жүйеленген тiзiмге олар жөнiндегi деректер енгiзiлген Қазақстан Республикасының азаматтары.
2. Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервi бiрiншi және екiншi санаттағы кадр резервiне бөлiнедi. Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiне кандидаттарды iрiктеу және олармен жұмыс жөнiндегi комиссияның (бұдан әрi - Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия) шешiмi бойынша екiншi санаттағы кадр резервiнен бiрiншi санаттағы кадр резервiне ауысу жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. Мемлекеттік саяси қызметтің бiрiншi санаттағы кадр резервi - бұл:
1) орталық атқарушы органдардың басшылары;
2) облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерi;
3) өзге де мемлекеттік саяси қызметшiлер лауазымдарына орналасу үшiн жасақталатын кадр резервi.
4. Мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервi - бұл:
1) орталық атқарушы органдар басшыларының орынбасарлары;
2) облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерінің орынбасарлары;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243
Указ Президента Республики Казахстан от 5 января 2006 года N 1695. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 151
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 29.12.2015 № 151 (вводится в действие с 01.01.2016).
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в  Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243 "О кадровом резерве государственной службы" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 47, ст. 524; 2004 г., N 21, ст. 265) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. С целью повышения эффективности использования кадрового потенциала государственной службы, закрепления демократических принципов при отборе кадров государственного управления, выработки предложений Президенту Республики Казахстан по вопросам резерва политической государственной службы образовать Комиссию по отбору кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы и работе с ним в Составе согласно приложению.";
2) в Положении о кадровом резерве государственной службы, утвержденном вышеназванным Указом:
раздел "Кадровый резерв политической государственной службы" изложить в следующей редакции:
"Кадровый резерв политической государственной службы
1. Общие положения
1. Кадровый резерв политической государственной службы - это граждане Республики Казахстан, данные о которых включены в систематизированный список, сформированный в порядке, определенном настоящим Положением.
2. Кадровый резерв политической государственной службы подразделяется на кадровый резерв первой и второй категорий. По решению Комиссии по отбору кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы и работе с ним (далее - Комиссия по отбору кандидатов) может осуществляться перевод из кадрового резерва второй категории в кадровый резерв первой категории.
3. Кадровый резерв политической государственной службы первой категории - это кадровый резерв, формируемый для занятия должностей:
1) руководителей центральных исполнительных органов;
2) акимов областей (города республиканского значения, столицы);
3) иных политических государственных служащих.
4. Кадровый резерв политической государственной службы второй категории - это кадровый резерв, формируемый для занятия должностей:
1) заместителей руководителей центральных исполнительных органов;
2) заместителей акимов областей (города республиканского значения, столицы);

3) орталық атқарушы органдар ведомстволарының басшылары;
4) қалалар мен аудандардың әкiмдерi;
5) өзге де мемлекеттiк саяси қызметшiлер лауазымдарына орналасу үшiн жасақталатын кадр резервi.
5. Азаматтың мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiнде тұруы есепке алынған күнiнен бастап үш жылға дейiн созылады. Осы мерзiм iшiнде азамат ол орналасу үшiн мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервінде тұрған мемлекеттiк саяси лауазымға тағайындалуы мүмкiн.
Қажет болған кезде мемлекеттік саяси қызметтiң кадр резервiнде тұрған кандидатураларды ескерместен мемлекеттiк саяси лауазымға тағайындалу жүзеге асырылуы мүмкiн.
6. Мемлекеттік қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкілеттi орган) Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссиямен келiсiм бойынша мемлекеттік саяси қызметтің кадр резервiне алуға қажеттi құжаттардың тiзбесiн және басшылары мемлекеттік саяси қызметтiң кадр резервiне алынуы мүмкiн ұйымдарға (бұдан әрi - ұйымдардың басшылары) қойылатын талаптарды бекiтедi.
7. Мемлекеттік саяси қызметтiң кадр резервiнде тұрған азамат (бұдан әрi - резервшi) туралы деректер тиiстi тiркеу нысандары толтырыла отырып уәкiлетті орган жасақтайтын жүйеленген тiзiмге енгiзiледi.
8. Мемлекеттік саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiн есепке алынған мемлекеттік саяси қызметшiлер мемлекеттiк басқару органдарында заңнамада белгiленген тәртiппен ротациялаудан өте алады.
9. Резервшiлер мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiнде тұрған кезде қолданыстағы заңнамаға сәйкес оқуға және бiлiктiлiгiн арттыруға, сондай-ақ уәкiлеттi орган белгілейтiн тәртiппен мемлекеттiк органдарға тағылымдамаға жiберiлуi мүмкiн.
2. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияны құру
және оның қызметi
10. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияны Қазақстан Республикасының Президентi құрады және ол Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегі комиссия төрағасы мен мүшелерiнен тұрады.
11. Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның төрағасы болып табылады.
12. Қазақстан Республикасы Президентiнiң тиiстi көмекшiсi, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Басшысы, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгі Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Президентi Кеңсесiнiң бастығы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет iстерi агенттiгiнiң төрағасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын өзге де лауазымды тұлғалар Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның мүшелерi болып табылады.

3) руководителей ведомств центральных исполнительных органов;
4) акимов городов и районов;
5) иных политических государственных служащих.
5. Пребывание гражданина в кадровом резерве политической государственной службы длится до трех лет со дня зачисления. В течение этого срока гражданин может быть назначен на политическую государственную должность, для занятия которой он состоял в кадровом резерве политической государственной службы.
При необходимости назначение на политическую государственную должность может быть осуществлено без учета кандидатур, состоящих в кадровом резерве политической государственной службы.
6. Уполномоченный орган по делам государственной службы (далее - уполномоченный орган) по согласованию с Комиссией по отбору кандидатов утверждает перечень документов, необходимых для зачисления кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы, и требования к организациям, руководители которых могут быть зачислены в кадровый резерв политической государственной службы (далее - руководители организаций).
7. Данные о гражданине, состоящем в кадровом резерве политической государственной службы (далее - резервист), вносятся в систематизированный список, формируемый уполномоченным органом, с заполнением соответствующих форм регистрации.
8. Политические государственные служащие, зачисленные в кадровый резерв политической государственной службы первой категории, могут проходить ротацию в органах государственного управления в установленном законодательством порядке.
9. Резервисты за время пребывания в кадровом резерве политической государственной службы могут быть направлены на обучение и повышение квалификации в соответствии с действующим законодательством, а также на стажировку в государственные органы в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Образование и деятельность Комиссии по отбору кандидатов
10. Комиссия по отбору кандидатов образуется Президентом Республики Казахстан и состоит из председателя и членов Комиссии по отбору кандидатов.
11. Председателем Комиссии по отбору кандидатов является Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан.
12. Членами Комиссии по отбору кандидатов являются соответствующий помощник Президента Республики Казахстан, Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, заместители Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, а также иные должностные лица, определяемые Президентом Республики Казахстан.

13. Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң кадр саясаты мәселелерiмен айналысатын бөлiмшесi Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның жұмыс органы болып табылады.
14. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның отырыстары оның жұмыс жоспарына сәйкес, бiрақ жылына кемiнде бiр рет өткiзiледi. Жоспардан тыс отырыстар Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегі комиссия төрағасының шешiмi бойынша қажеттiгiне қарай өткiзiледi. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия отырыстарының, оның мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен екiсi қатысса, заңдық күші болады.
15. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия төрағасы:
1) Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның жұмыс жоспарын бекiтедi;
3) Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия шешiмдерiнiң iске асырылуын бақылауды жүзеге асырады.
16. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегі комиссия төрағасы орнында болмаған кезде не оның тапсыруы бойынша төрағаның функциясын Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия мүшелерiнiң бiрi орындайды.
17. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия мүшелерi оның жұмыс жоспары, отырыстарының күн тәртiбi және мемлекеттiк саяси қызметтің кадр резервiне алу үшiн қосымша кандидатуралар жөнiнде ұсыныстар енгiзуге хақылы.
18. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегі комиссияның жұмыс органы оның қарауына қажеттi құжаттар мен материалдар ұсынады, оның жұмыс жоспарларының жобаларын, отырыстарының күн тәртiбiн даярлауды қамтамасыз етедi, оның отырыстарының хаттамаларын ресiмдейдi.
19. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның шешiмдерi ашық дауыс бере отырып жай көпшiлiк дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушi дауыс берген шешiм қабылданған болып саналады.
20. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның шешiмдерi отырыс өткiзiлген күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде төрағаның немесе төрағалық етушiнiң және оның отырысына қатысушы мүшелер қол-қоятын хаттамамен ресiмделедi. Мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi және екiншi санаттағы кадр резервiне алу туралы Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның шешiмiнде кандидат алынатын нақты мемлекеттiк саяси лауазым көрсетiледi.
21. Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiне есепке алу үшiн кандидаттарды алдын ала iрiктеу мен екiншi санаттағы кадр резервiн жасақтау жөнiндегi ұсыныстарды дайындау мақсатында Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы сарапшы топ құруы мүмкiн, оған Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия осы Ережеде көзделген өз өкілеттiктерiнiң бiр бөлiгiн өзi шешiмiмен айқындалатын көлемде бередi. Сарапшы топ қызметiнiң тәртiбi мен құрамын Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы бекiтедi.

13. Рабочим органом Комиссии по отбору кандидатов является подразделение Администрации Президента Республики Казахстан, ведающее вопросами кадровой политики.
14. Заседания Комиссии по отбору кандидатов проводятся в соответствии с планом ее работы, но не реже одного раза в год. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии по отбору кандидатов. Заседания Комиссии по отбору кандидатов правомочны при наличии не менее двух третей от общего числа ее членов.
15. Председатель Комиссии по отбору кандидатов:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии по отбору кандидатов;
2) утверждает план работы Комиссии по отбору кандидатов;
3) осуществляет контроль за реализацией решений Комиссии по отбору кандидатов.
16. Во время отсутствия председателя Комиссии по отбору кандидатов либо по его поручению функции председателя выполняет один из членов Комиссии по отбору кандидатов.
17. Члены Комиссии по отбору кандидатов вправе вносить предложения по плану ее работы, повестке дня заседаний и дополнительным кандидатурам для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы.
18. Рабочий орган Комиссии по отбору кандидатов представляет на ее рассмотрение необходимые документы и материалы, обеспечивает подготовку проектов планов ее работы, повесток дня заседаний, оформляет протоколы ее заседаний.
19. Решения Комиссии по отбору кандидатов принимаются открытым голосованием простым большинством голосов. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председательствующий.
20. Решения Комиссии по отбору кандидатов оформляются протоколом, который подписывается председателем или председательствующим и присутствующими на ее заседании членами в течение семи рабочих дней со дня проведения заседания. В решении Комиссии по отбору кандидатов о зачислении в кадровый резерв политической государственной службы первой и второй категорий указывается конкретная политическая государственная должность, на которую зачисляется кандидат.
21. В целях предварительного отбора кандидатов для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы и подготовки предложений по формированию кадрового резерва второй категории Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан может образовать экспертную группу, которой Комиссия по отбору кандидатов делегирует часть своих полномочий, предусмотренных настоящим Положением, в объеме, определяемом ее решением. Порядок деятельности и состав экспертной группы утверждаются Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.

3. Мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне
алу үшiн кандидаттарды iрiктеудi өткiзудiң
тәртiбi мен шарттары
22. Мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеу:
1) ведомстволарды қоспағанда, орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдар басшылары орынбасарларының, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерiнiң орынбасарларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң мемлекеттік саяси қызметшілерiнiң;
2) ұлттық компаниялардың бiрiншi басшыларының;
3) ұйымдар басшыларының;
4) мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiнде тұрған резервшілердiң арасынан жүзеге асырылады.
23. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегі комиссияның жұмыс органы орталық мемлекеттік органдардың басшыларын, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерiн, ұлттық компаниялардың бiрiнші басшылары мен ұйымдардың басшыларын мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне алу үшiн кандидатуралардың тiзiмдерiн ұсыну мерзiмдерi мен нысаны туралы хабардар етедi.
23-1. Осы Ереженiң 22-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлғалар мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеуге қатысу үшiн олардың кандидатурасын мемлекеттiк орган алқасының немесе тиiстi әкiмдiк отырысының қарауына енгiзетiн орталық мемлекеттiк органның басшысына немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмiне өтiнiш бередi.
23-2. Мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне есепке алу үшiн кандидаттардың өтiнiштерiн оның отырысының қорытындысы бойынша ұсынымдық сипаттағы шешiм қабылданатын мемлекеттiк орган алқасы немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдігі қарайды. Қажеттi құжаттар мен ұсынымдарды Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегі комиссияның жұмыс органына жолдау туралы түпкiлiктi шешiмдi орталық мемлекеттiк органның басшысы немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмi қабылдайды.
Мемлекеттiк органда алқа болмаған жағдайда қажеттi құжаттар мен ұсынымдарды Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның жұмыс органына жолдау туралы шешiмдi осы мемлекеттiк органның басшысы қабылдайды.
23-3. Осы Ереженiң 22-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында аталған тұлғалар мемлекеттік саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеуге қатысу үшiн Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның жұмыс органына өтiнiш бередi.

3. Порядок и условия проведения отбора кандидатов
для зачисления в кадровый резерв политической
государственной службы первой категории
22. Отбор кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы первой категории осуществляется из числа:
1) заместителей руководителей центральных исполнительных и иных государственных органов, кроме ведомств, заместителей акимов областей (города республиканского значения, столицы), а также политических государственных служащих Администрации Президента Республики Казахстан;
2) первых руководителей национальных компаний;
3) руководителей организаций;
4) резервистов, состоящих в кадровом резерве политической государственной службы второй категории.
23. Рабочий орган Комиссии по отбору кандидатов информирует руководителей центральных государственных органов, акимов областей (города республиканского значения, столицы), первых руководителей национальных компаний и руководителей организаций о сроках и форме представления списков кандидатур для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы первой категории.
23-1. Лица, указанные в подпункте 1) пункта 22 настоящего Положения, подают заявление на участие в отборе кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы первой категории руководителю центрального государственного органа или акиму области (города республиканского значения, столицы), который вносит их кандидатуры на рассмотрение коллегии государственного органа или заседания соответствующего акимата.
23-2. Заявления кандидатов для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы первой категории рассматриваются коллегией государственного органа, по итогам заседания которой выносится решение рекомендательного характера, или акиматом области (города республиканского значения, столицы). Окончательное решение о направлении необходимых документов и рекомендаций в рабочий орган Комиссии по отбору кандидатов принимается руководителем центрального государственного органа или акимом области (города республиканского значения, столицы).
В случае отсутствия коллегии в государственном органе решение о направлении в рабочий орган Комиссии по отбору кандидатов необходимых документов и рекомендаций принимается руководителем данного государственного органа.
23-3. Лица, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 22 настоящего Положения, подают в рабочий орган Комиссии по отбору кандидатов заявление на участие в отборе кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы первой категории.

23-4. Осы Ереженiң 22-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлғалар арасынан мемлекеттiк саяси қызметтің бiрiншi санаттағы кадр резервiне кандидатураларды Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның отырысына мемлекеттiк органдардың басшылары, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерi ұсынады. Осы Ереженiң 22-тармағының 2) - 4) тармақшаларында аталған тұлғалардың кандидатураларын Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия мүшелерi ұсынады. Қажет болған кезде кандидаттармен әңгiмелесу өткiзiледi.
23-5. Ұсынылған кандидатураларды қарау қорытындысы бойынша Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия мемлекеттiк саяси қызметтің бiрiншi санаттағы кадр резервiне алу не алудан бас тарту туралы Қазақстан Республикасының Президентi хабардар етiлетiн шешiм қабылдайды.
23-6. Мемлекеттiк саяси қызметтiң бiрiншi санаттағы кадр резервiне алу не алудан бас тарту туралы мемлекеттiк органдардың басшыларын, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерiн және кандидаттарды хабардар етудi Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
4. Мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр
резервiне алу үшiн кандидаттарды iрiктеудi өткiзудiң
тәртiбi мен шарттары
23-7. Мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеу:
1) осы Ереженiң 22-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлғаларды қоспағанда, А-1, А-2, А-3, В-1, В-2, В-3 санаттарына жатқызылған лауазымдарды атқаратын мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердiң, департамент басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымдарды атқаратын мемлекеттiк органдар лауазымды тұлғаларының, орталық мемлекеттiк органдардың облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) бөлiмшелерi басшыларының, сондай-ақ облыстық маңызы бар қаланың, ауданның, қаладағы аудан әкiмiнiң орынбасарынан төмен емес жергіліктi атқарушы органдар лауазымды тұлғаларының;
2) осы Ереженiң 22-тармағының 2) тармақшасында аталған тұлғаларды қоспағанда, департамент басшыларының орынбасарларынан төмен емес лауазымдарды атқаратын ұлттық компаниялардың лауазымды тұлғаларының;
3) ұйымдар басшыларының арасынан жүзеге асырылады.
23-8. Уәкілеттi орган Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссиямен келiсiм бойынша орталық мемлекеттiк органдардың басшыларын, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерiн, ұлттық компаниялардың бiрiншi басшылары мен ұйымдар басшыларын мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне алу үшiн кандидатуралардың тiзiмдерiн ұсыну мерзiмдерi мен нысаны туралы хабардар етедi.

23-4. На заседании Комиссии по отбору кандидатов кандидатуры в кадровый резерв политической государственной службы первой категории из числа лиц, указанных в подпункте 1) пункта 22 настоящего Положения, представляются руководителями государственных органов, акимами областей (города республиканского значения, столицы). Кандидатуры лиц, указанных в подпунктах 2) - 4) пункта 22 настоящего Положения, представляются членами Комиссии по отбору кандидатов. При необходимости проводится собеседование с кандидатами.
23-5. По итогам рассмотрения представленных кандидатур Комиссия по отбору кандидатов принимает решение о зачислении либо отказе в зачислении в кадровый резерв политической государственной службы первой категории, о котором информируется Президент Республики Казахстан.
23-6. Информирование руководителей государственных органов, акимов областей (города республиканского значения, столицы) и кандидатов о зачислении в кадровый резерв политической государственной службы первой категории либо отказе в зачислении осуществляется рабочим органом Комиссии по отбору кандидатов.
4. Порядок и условия проведения отбора кандидатов
для зачисления в кадровый резерв политической
государственной службы второй категории
23-7. Отбор кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы второй категории осуществляется из числа:
1) административных государственных служащих, занимающих должности, отнесенные к категориям А-1, А-2, А-3, В-1, В-2, В-3, должностных лиц государственных органов, занимающих должности не ниже заместителя руководителя департамента, кроме лиц, указанных в подпункте 1) пункта 22 настоящего Положения, руководителей областных (города республиканского значения, столицы) подразделений центральных государственных органов, а также должностных лиц местных исполнительных органов не ниже заместителя акима города областного значения, района, района в городе;
2) должностных лиц национальных компаний, занимающих должности не ниже заместителей руководителей департаментов, за исключением лиц, указанных в подпункте 2) пункта 22 настоящего Положения;
3) руководителей организаций.
23-8. Уполномоченный орган по согласованию с Комиссией по отбору кандидатов информирует руководителей центральных государственных органов, акимов областей (города республиканского значения, столицы), первых руководителей национальных компаний и руководителей организаций о сроках и форме представления списков кандидатур для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы второй категории.

23-9. Осы Ереженiң 23-7-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлғалар мемлекеттiк саяси қызметтің екiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеуге қатысу үшiн олардың кандидатураларын мемлекеттiк орган алқасының немесе тиiстi әкiмдiк отырысының қарауына енгiзетiн орталық мемлекеттiк орган басшысына немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмiне өтiнiш бередi.
23-10. Мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне есепке алу үшiн кандидаттардың өтiнiштерiн оның отырысының қорытындысы бойынша ұсынымдық сипаттағы шешiм қабылданатын мемлекеттiк орган алқасы немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдiгi қарайды. Қажеттi құжаттар мен ұсынымдарды уәкілеттi органға жолдау туралы түпкiлiктi шешiмдi орталық мемлекеттiк органның басшысы немесе облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмi қабылдайды.
Мемлекеттiк органда алқа болмаған жағдайда қажеттi құжаттар мен ұсынымдарды уәкiлеттi органға жолдау туралы шешiмдi осы мемлекеттiк органың басшысы қабылдайды.
23-11. Осы Ереженiң 23-7-тармағының 2) тармақшасында аталған тұлғалар мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеуге қатысу үшiн өтiнiштi тиiстi құжаттар мен ұсынымдарды уәкiлеттi органға ұсынатын ұлттық компанияның бiрiншi басшысына бередi.
Осы Ереженiң 23-7-тармағының 3) тармақшасында аталған тұлғалар мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне кандидаттарды iрiктеуге қатысу үшiн уәкiлеттi органға өтiнiш бередi.
23-12. Уәкiлеттi орган құжаттарды тексерудi жүзеге асырады, мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне алу үшiн кандидаттарды тесттен өткiзедi, Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның жұмыс органына құжаттарды енгiзедi. Кандидаттарды тесттен өткiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен келiсiм бойынша уәкiлетті орган белгiлейдi.
23-13. Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссияның отырысында осы Ереженiң 23-7-тармағының 1) тармақшасында аталған тұлғалар арасынан мемлекеттік органдардың, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерiнiң өкiлдерi мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне кандидатураларды ұсынады. Осы Ереженiң 23-7-тармағының 2) - 3) тармақшаларында аталған тұлғалардың кандидатураларын Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия мүшелерi ұсынады. Қажет болған кезде кандидаттармен әңгiмелесу өткiзiледi.

23-9. Лица, указанные в подпункте 1) пункта 23-7 настоящего Положения, подают заявление на участие в отборе кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы второй категории руководителю центрального государственного органа или акиму области (города республиканского значения, столицы), который вносит их кандидатуры на рассмотрение коллегии государственного органа или заседания соответствующего акимата.
23-10. Заявления кандидатов для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы второй категории рассматриваются коллегией государственного органа, по итогам заседания которой выносится решение рекомендательного характера, или акиматом области (города республиканского значения, столицы). Окончательное решение о направлении необходимых документов и рекомендаций в уполномоченный орган принимается руководителем центрального государственного органа или акимом области (города республиканского значения, столицы).
В случае отсутствия коллегии в государственном органе решение о направлении в уполномоченный орган необходимых документов и рекомендаций принимается руководителем данного государственного органа.
23-11. Лица, указанные в подпункте 2) пункта 23-7 настоящего Положения, подают заявления на участие в отборе кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы второй категории первому руководителю национальной компании, который представляет соответствующие документы и рекомендации в уполномоченный орган.
Лица, указанные в подпункте 3) пункта 23-7 настоящего Положения, подают в уполномоченный орган заявления на участие в отборе кандидатов в кадровый резерв политической государственной службы второй категории.
23-12. Уполномоченный орган осуществляет проверку документов, проводит тестирование кандидатов на зачисление в кадровый резерв политической государственной службы второй категории, вносит документы в рабочий орган Комиссии по отбору кандидатов. Порядок тестирования кандидатов устанавливается уполномоченным органом по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
23-13. На заседании Комиссии по отбору кандидатов представителями государственных органов, акимов областей (города республиканского значения, столицы) представляются кандидатуры в кадровый резерв политической государственной службы второй категории из числа лиц, указанных в подпункте 1) пункта 23-7 настоящего Положения. Кандидатуры лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 23-7 настоящего Положения, представляются членами Комиссии по отбору кандидатов. При необходимости проводится собеседование с кандидатами.

23-14. Ұсынылған кандидатураларды қарау қорытындысы бойынша Кандидаттарды iрiктеу жөнiндегi комиссия мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiне алу не алудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
23-15. Мемлекеттiк саяси қызметтің екiншi санаттағы кадр резервiне алу не алудан бас тарту туралы мемлекеттiк органдарды, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдерiн және кандидаттарды хабардар етудi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
4-1. Резервшінi мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр
резервiнен шығару
23-16. Резервшінi мемлекеттiк саяси қызметтің кадр резервiнен шығару:
1) резервшi ол орналасу үшiн мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiнде тұрған мемлекеттiк саяси лауазымға тағайындалған;
2) резервшi мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiнен өзiн шығару туралы өтiнiш берген;
3) осы Ереженiң 5-тармағында аталған мерзiм өтiп кеткен;
4) резервшiнiң көрiнеу жалған ақпарат бергенiн айғақтайтын фактiлер анықталған;
5) "Мемлекеттiк қызмет туралы" 1999 жылғы 23 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңының  26-бабында және  27-бабының 1-тармағында көзделген негiздерде мемлекеттік қызметті тоқтатқан;
6) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын жасаған жағдайларда жүзеге асырылады.
23-17. Резервшi мемлекеттiк саяси қызметтiң екiншi санаттағы кадр резервiнен бiрiншi санаттағы кадр резервiне ауысқан жағдайда оның резервте тұру мерзiмi үш жылға ұзартылады.";
26-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия бекiтетiн басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарын бiтiрген;";
7-тараудың тақырыбы "өткен" деген сөзден кейiн "және басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарын бiтiрген" деген сөздермен толықтырылсын;
42-тармақ "азаматтар" деген сөзден кейiн "және басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарын бiтiрген азаматтар" деген сөздермен толықтырылсын;
43-тармақта "және олар үшiн үш ай барысында сақталады" деген сөздер алынып тасталып, "бойынша" деген сөзден кейiн "және басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарында" деген сөздермен толықтырылсын;
46-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер азамат еңбек қызметiн жасамаған жағдайда, еңбек кiтапшасының немесе еңбек қызметiн растайтын өзге құжаттың көшiрмелерiн ұсыну талап етiлмейдi.";
49-тармақта "тiзбесi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекiтiледi" деген сөздер "тiзбесiн уәкiлеттi орган бекiтедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) жоғарыда аталған Жарлыққа қосымша осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

23-14. По итогам рассмотрения представленных кандидатур Комиссия по отбору кандидатов принимает решение о зачислении либо отказе в зачислении в кадровый резерв политической государственной службы второй категории.
23-15. Информирование государственных органов, акимов областей (города республиканского значения, столицы) и кандидатов о зачислении в кадровый резерв политической государственной службы второй категории либо отказе в зачислении осуществляется уполномоченным органом.
4-1. Исключение резервиста из кадрового резерва
политической государственной службы
23-16. Исключение резервиста из кадрового резерва политической государственной службы осуществляется в случаях:
1) назначения резервиста на политическую государственную должность, для занятия которой состоял в кадровом резерве политической государственной службы;
2) подачи резервистом заявления об исключении его из кадрового резерва политической государственной службы;
3) истечения сроков, указанных в пункте 5 настоящего Положения;
4) выявления фактов, свидетельствующих о представлении резервистом заведомо ложных сведений;
5) прекращения государственной службы на основаниях, предусмотренных  статьей 26 и пунктом 1  статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе";
6) совершения коррупционного правонарушения.
23-17. В случае перехода резервиста из кадрового резерва политической государственной службы второй категории в кадровый резерв первой категории срок пребывания его в резерве продлевается на три года.";
пункт 26 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) окончивших зарубежные высшие учебные заведения по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;";
заголовок главы 7 дополнить словами "и закончивших зарубежные высшие учебные заведения по приоритетным специальностям";
пункт 42 после слова "заказа," дополнить словами "и граждане, закончившие зарубежные высшие учебные заведения по приоритетным специальностям,";
в пункте 43 слова "сохраняется за ними в течение трех месяцев" заменить словами "в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям";
пункт 46 дополнить предложением следующего содержания:
"Представление копии трудовой книжки или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность, не требуется в случае, если гражданин не осуществлял трудовую деятельность.";
в пункте 49 слова "в соответствии с законодательством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
3) приложение к вышеназванному Указу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.

2. Осы Жарлық бiрiншi ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы 5 қаңтардағы
N 1695 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 4 желтоқсандағы
N 1243 Жарлығына
ҚОСЫМША
Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiне кандидаттарды
iрiктеу және олармен жұмыс жөнiндегi комиссияның құрамы
Жақсыбеков                - Қазақстан Республикасының Президентi
Әдiлбек Рыскелдiұлы         Әкiмшiлiгiнiң Басшысы, төраға
Комиссия мүшелерi:
Имашев                    - Қазақстан Республикасының Президентi
Берiк Мәжитұлы              Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасары
Қасымбеков                - Қазақстан Республикасы Президентi
Махмұд Базарқұлұлы          Кеңсесiнiң бастығы
Мәсiмов                   - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Кәрiм Қажымқанұлы           көмекшiсi
Нығматулин                - Қазақстан Республикасының Президентi
Нұрлан Зайруллаұлы          Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасары
Тәжин                     - Қазақстан Республикасының Президентi
Марат Мұхамбетқазыұлы       Әкiмшiлiгi Басшысының бiрiншi орынбасары
Тiлеубердин               - Қазақстан Республикасы Премьер-
Алтай Абылайұлы             Министрi Кеңсесiнiң Басшысы
Тұрысбеков Зауытбек       - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
Қауысбекұлы                 қызмет iстерi агенттiгiнiң төрағасы

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 5 января 2006 года N 1695
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2003 года N 1243
СОСТАВ
Комиссии по отбору кандидатов в кадровый
резерв политической государственной
службы и работе с ним
Джаксыбеков                     -  Руководитель Администрации
Адильбек Рыскельдинович            Президента Республики
Казахстан, председатель
члены Комиссии
Имашев Берик Мажитович          -  заместитель Руководителя
Администрации Президента
Республики Казахстан
Касымбеков                      -  начальник Канцелярии
Махмуд Базаркулович                Президента Республики
Казахстан
Масимов Карим Кажимканович      -  помощник Президента
Республики Казахстан
Нигматулин Нурлан Зайруллаевич  -  заместитель Руководителя
Администрации Президента
Республики Казахстан
Тажин Марат Мухамбетказиевич    -  первый заместитель
Руководителя Администрации
Президента Республики
Казахстан
Тлеубердин Алтай Аблаевич       -  Руководитель Канцелярии
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Турисбеков Заутбек Каусбекович  -  Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы