"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 4 қарашадағы № 369 Жарлығы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесі оған "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің мұражайы" мемлекеттік мекемесін қосу арқылы қайта құрылсын.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
3. Мынадай:
1) "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің мұражайын құру туралы" 2004 жылғы 28 тамыздағы № 1431 (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 31, 420-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 28 тамыздағы № 1431 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 502 (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 50, 604-құжат) жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық, Музейді Ұлттық бизнес-сәйкестендіру тізілімінен алып тастаған күннен бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 2 және 3-тармақтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 4 қарашадағы
№ 369 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
2. Күші жойылды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
3. "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің кейбір мәселелері туралы 2014 жылғы 13 наурыздағы № 767 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 15, 124-құжат):
3-тармақтағы "85" деген цифрлар "140" деген цифрларға ауыстырылсын;
жоғарғы аталған Жарлықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің жарғысы осы өзгерістерге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 70-71, 520-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
Мемлекеттік саяси лауазымдар деген 1-тарауда:
"Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті Музейінің директоры, оның орынбасарлары" деген жол алып тасталсын.

О некоторых вопросах государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации"
Указ Президента Республики Казахстан от 4 ноября 2016 года № 369.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.6
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Реорганизовать государственное учреждение "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации" путем присоединения к нему государственного учреждения "Музей Первого Президента Республики Казахстан" (далее - Музей).
2. Утвердить изменения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему Указу.
3. Признать утратившими силу следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) от 28 августа 2004 года № 1431 "О создании Музея Первого Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 31, ст. 420);
2) от 28 декабря 2007 года № 502 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2004 года № 1431" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 50, ст. 604).
4. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением пунктов 2 и 3 настоящего Указа, которые вводятся в действие со дня исключения Музея из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 4 ноября 2016 года № 369
ИЗМЕНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые акты Президента
Республики Казахстан
1. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
2. Утратил силу Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 марта 2014 года № 767 "О некоторых вопросах государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 15, ст. 124):
в пункте 3 цифры "85" заменить цифрами "140";
устав государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации", утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящим изменениям.
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 70-71, ст. 520):
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1. Политические государственные должности:
строку "Директор Музея Первого Президента Республики Казахстан, его заместители" исключить.

5. Күші жойылды – ҚР Президентінің 16.08.2017 № 532 Жарлығымен.
6. "Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 4 шілдедегі № 295 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 39, 230-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесінде:
"
Қазақстан Республикасы Президенті Архивінің директоры Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті Музейінің директоры Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы кітапханасының директоры "Қоғамдық келісім" республикалық мемлекеттік мекемесінің директоры
Қазақстан Республикасының Президенті не оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
"
деген жолдағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті Музейінің директоры" деген сөздер алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
кейбір жарлықтарына
енгізілетін өзгерістерге
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы 13 наурыздағы
№ 767 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының
кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің
ЖАРҒЫСЫ
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мемлекеттік мекеме) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің түрі: республикалық.
3. Мемлекеттік мекеме "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 наурыздағы № 767 Жарлығымен құрылды.
4. Мемлекеттік мекеменің құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Президенті болып табылады.
5. Мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық жасайтын уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі болып табылады (бұдан әрі - уәкілетті орган).
Мемлекеттік мекеменің мүлкіне қатысты республикалық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік меншік және жекешелендіру комитеті (бұдан әрі - мемлекеттік меншік жөніндегі уәкілетті орган) жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік мекеменің толық атауы:
1) мемлекеттік тілде: "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесі;
2) орыс тілінде: государственное учреждение "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации".

5. Утратил силу Указом Президента РК от 16.08.2017 № 532.
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 июля 2016 года № 295 "Об утверждении перечня уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих" (САПП Республики Казахстан 2016 г., № 39, ст. 230):
в Перечне уполномоченных лиц, осуществляющих оценку
деятельности политических государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в строке:
"
Директор Архива Президента Республики Казахстан
Директор Музея Первого Президента Республики Казахстан
Директор Библиотеки Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации
Директор республиканского государственного учреждения "Қоғамдық келісім"
Президент Республики Казахстан либо по его поручению Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
"
слова "Директор Музея Первого Президента Республики Казахстан" исключить.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к изменениям,
которые вносятся в некоторые
акты Президента
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 марта 2014 года № 767
УСТАВ
государственного учреждения "Библиотека Первого Президента
Республики Казахстан - Лидера Нации"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации" (далее - государственное учреждение) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме государственного учреждения.
2. Вид государственного учреждения: республиканское.
3. Государственное учреждение создано Указом Президента Республики Казахстан от 13 марта 2014 года № 767 "О некоторых вопросах государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации".
4. Учредителем государственного учреждения является Президент Республики Казахстан.
5. Уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления является Администрация Президента Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
Права субъекта права республиканской собственности в отношении имущества государственного учреждения осуществляет Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган по государственному имуществу).
6. Полное наименование государственного учреждения:
1) на государственном языке: "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы" мемлекеттік мекемесі;
2) на русском языке: государственное учреждение "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации".

7. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, 36 көшесі, 10 үй.
2. Мемлекеттік мекеменің заңдық мәртебесі
8. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап құрылды деп есептеледі және заңды тұлға құқығына ие болады.
9. Мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің балансы, банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттік және орыс тілдерінде атауы жазылған белгіленген үлгідегі мөрлері, бланкілері мен мөртабандары болады.
10. Мемлекеттік мекеме басқа заңды тұлға құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды.
11. Мемлекеттік мекеме өзінің міндеттемелері бойынша өзінің иелігіндегі ақшамен жауап береді. Мемлекеттік мекемеде ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы субсидиарлық жауапты болады.
12. Мемлекеттік мекеме жасайтын азаматтық-құқықтық мәмілелер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде міндетті тіркелгенінен кейін күшіне енеді.
13. Мемлекеттік мекеме өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Жарғыны басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік мекеме қызметінің мәні, мақсаттары және түрлері
14. Мемлекеттік мекеме қызметінің негізгі мәні Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының жеке кітапханасының, жеке архивінің және музейінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті - Елбасының өміріне, мемлекеттік және қоғамдық қызметіне қатысты материалдарды жинақтау және зерделеу процесін ғылыми, әдістемелік және мәдениеттану тұрғысынан қамтамасыз ету, сондай-ақ оның жасампаздық-шығармашылық идеялары мен стратегиялық бастамаларын ел ішінде және шет елдерде ғылыми-талдамалық және ақпараттық-имидждік ілгерілету болып табылады.
15. Мемлекеттік мекеме қызметінің мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы жеке кітапханасының, жеке архивінің және музейінің жұмыс істеуін ұйымдастыру;
2) Қазақстан Республикасының қалыптасуы мен дамуының тарихын, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының осы процестегі жетекшілік рөлін, оның жасампаздық-шығармашылық идеялары мен стратегиялық бастамаларының мазмұнын зерделеу;
3) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының жасампаздық-шығармашылық идеялары мен стратегиялық бастамаларын ақпараттық-имидждік өрістету;

7. Местонахождение государственного учреждения: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, улица 36, здание 10.
2. Юридический статус государственного учреждения
8. Государственное учреждение считается созданным и приобретает права юридического лица с момента его государственной регистрации.
9. Государственное учреждение имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, печати, бланки с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы установленного образца с наименованием на государственном и русском языках.
10. Государственное учреждение не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица.
11. Государственное учреждение отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государственного учреждения денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан.
12. Гражданско-правовые сделки, заключаемые государственным учреждением, вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
13. В своей деятельности государственное учреждение руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Уставом.
3. Предмет, цели и виды деятельности
государственного учреждения
14. Основным предметом деятельности государственного учреждения является обеспечение функционирования личной библиотеки, личного архива и музея Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации; научное, методическое и культурологическое обеспечение процесса аккумуляции и изучения материалов, касающихся жизни, государственной и общественной деятельности Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации, а также научно-аналитическое, информационно-имиджевое продвижение внутри страны и за рубежом его созидательно-творческих идей и стратегических инициатив.
15. Целями деятельности государственного учреждения являются:
1) организация работы личной библиотеки, личного архива и музея Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации;
2) изучение истории становления и развития Республики Казахстан, ведущей роли в этом процессе Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации, содержания его созидательно-творческих идей и стратегических инициатив;
3) информационно-имиджевое продвижение созидательно-творческих идей и стратегических инициатив Первого Президента Республики Казахстан — Лидера Нации;

4) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті - Елбасының өміріне, мемлекеттік және қоғамдық қызметіне қатысты материалдарды кешенді түрде жинау, жүйелеу, сақтау, зерттеу және жұртшылыққа танымал ету негізінде тарихи-мәдени және әлеуметтік-саяси ақпаратты жинақтау мен зерделеу процесін мәдениеттану және ғылыми-әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз ету.
16. Аталған мақсаттарға қол жеткізу үшін мемлекеттік мекеме мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының жеке кітапханасын, жеке архивін және музейін жасақтау, есепке алу, жүйелеу, толықтыру, сақтау және пайдаланылуын қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті - Елбасының өмірі мен қызметі, оның өмірбаянының негізгі фактілері, қоғамдық және мемлекеттік қызметінің кезеңдері туралы, Қазақстанның тәуелсіздік жылдарындағы президенттік институттың қалыптасуы мен жетістіктері туралы жаңа білім алу мақсатында архив және музей жинақтарын зерделеу;
3) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының қызметін кітапхана-библиографиялық, архивтік, ғылыми-талдамалық және ақпараттық-анықтамалық қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының жеке кітапханасының, жеке архивінің және музейінің материалдарына халықтың қолжетімділігін қамтамасыз ету;
5) кітапхана, архив және музей қорларының негізінде шетелдерде көрмелер өткізу, сондай-ақ шет елдердің көрмелерін қабылдау әрі ұйымдастыру;
6) музей экспозициялары мен көрмелерін ғылыми жобалау мен ұйымдастыру, қорларды ғылыми өңдеу, кітапхана, архив және музей қызметтері басты бағыттарының ғылыми тұжырымдамаларын әзірлеу;
7) келушілердің түрлі санаттарымен экскурсиялар, дәрістер, семинарлар, үйірмелер оқулары мен басқа да іс-шаралар өткізу;
8) мынадай нысандарды: жинау жұмыстарын жүргізуді, музейлік мәні бар заттар сатып алуды, заттарды тұрақты сақтауға қайтарымсыз беруді қамтитын музей жинақтарын жасақтауды жүзеге асыру;
9) музей қорының мемлекеттік есебін қамтамасыз ету және оны Қазақстан Республикасы музей қорына қосу үшін ғылыми жұмыс жүргізу, музей құндылықтарын заңдық және күзет тұрғысынан сақтауды қамтамасыз ету;
10) елдің ұлттық мәдени игілігін жинау, сақтау, зерделеу және пайдалану процесін материалдық-техникалық, технологиялық, ұйымдастырушылық, қаржылық, ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуге қатысу;
11) мемлекеттік мекеменің зерттеу және насихаттау қызметінің құжаттық базасын әдістемелік, ғылыми-әдістемелік, ақпараттық-технологиялық қамтамасыз ету;

4) культурологическое и научно-методическое обеспечение процесса аккумуляции и изучения историко-культурной и социально-политической информации на основе комплексного сбора, систематизации, хранения, исследования и популяризации материалов, касающихся жизни, государственной и общественной деятельности Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации.
16. Для достижения указанных целей государственное учреждение осуществляет следующие виды деятельности:
1) комплектование, учет, систематизация, пополнение, обеспечение сохранности и использования личной библиотеки, личного архива и музея Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации;
2) изучение архивного и музейного собраний с целью получения новых знаний о жизни и деятельности Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации, об основных фактах его биографии, этапах общественной и государственной деятельности, становлении и достижениях института президентства за годы независимости Казахстана;
3) библиотечно-библиографическое, архивное, научно-аналитическое, информационно-справочное обеспечение деятельности Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации;
4) обеспечение доступа населения к материалам личной библиотеки, личного архива и музея Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации;
5) проведение на основе библиотечного, архивного и музейного фондов выставок за рубежом, а также прием и организация выставок зарубежных стран;
6) научное проектирование и организация музейных экспозиций и выставок, научная обработка фондов, разработка научных концепций основных направлений библиотечной, архивной и музейной деятельности;
7) проведение экскурсий, лекций, семинаров, занятий кружков и других мероприятий с различными категориями посетителей;
8) осуществление комплектования музейного собрания, включающего в себя следующие формы: проведение собирательской работы, закупку предметов музейного значения, безвозмездную передачу предметов на постоянное хранение;
9) проведение научной работы для обеспечения государственного учета музейного фонда и включения его в состав музейного фонда Республики Казахстан, обеспечение юридической и физической охраны музейных ценностей;
10) участие в материально-техническом, технологическом, организационном, финансовом, научно-методологическом обеспечении процесса сбора, хранения, изучения и использования национального культурного достояния страны;
11) методологическое, научно-методическое, информационно-технологическое обеспечение документальной базы исследовательской и пропагандистской деятельности государственного учреждения;

12) мемлекеттік мекеменің ғылыми-зерттеу, әдістемелік және қалпына келтіру қызметінің нәтижелерін насихаттау мен тарату;
13) кітапхана, архив және музей материалдарын бүлінуден, бұзылудан, ұрланудан сақтауға кепілдік беретін, олардың толық сақталуын қамтамасыз ететін жағдай және сақтаудың ұтымды жүйесін жасау;
14) кітапхана, архив және музей материалдарын қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру;
15) кітапхана, архив және музей қорлары бойынша ғылыми-анықтамалық аппарат әзірлеу және дамыту, сондай-ақ оларды қоғамдық пайдалану үшін жағдай туғызу;
16) Қазақстан Республикасының қалыптасуы мен дамуының тарихын, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының егемен Қазақстанның дамуына үлесін, оның жасампаздық-шығармашылық идеялары мен стратегиялық бастамалары тұрғысындағы ішкі және сыртқы саясаттың өзекті мәселелерін ғылыми-зерттеу және сараптамалық-талдау жұмысын ұйымдастыру, оның ішінде мемлекеттік мекеменің қызмет бейіні бойынша әлеуметтанушылық сауалнамалар жүргізу, талдамалық шолулар жасау;
17) тиісті ғылыми-зерттеу, ғылыми-әдістемелік, сараптамалық-талдамалық және публицистикалық әдебиетті, оның ішінде каталогтар, жол көрсеткіштер, анықтамалықтар, альбомдар, ғылыми еңбектер жинағын әзірлеу, шығару, тарату, сараптауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының өмірі мен қызметін, оның жасампаздық-шығармашылық идеялары мен бастамаларын жария көрсету жөніндегі ақпараттық-имидждік жұмысты ұйымдастыру;
18) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының жасампаздық-шығармашылық идеялары мен стратегиялық бастамаларын ілгерілетуге арналған үндесу-сараптамалық алаңын қалыптастыру, Қазақстан Республикасында және шет елдерде тақырыптық ғылыми-теориялық, ғылыми-практикалық конференциялар, симпозиумдар, конгрестер, семинарлар, тренингтер, дөңгелек үстелдер, сараптамалық клубтардың отырыстарын, әлеуметтік маңызды іс-шаралар, көрмелер ұйымдастыру және оларды өткізуге қатысу;
19) мемлекеттік мекеме қызметінің бейіні бойынша шетелдік және халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының жаһандық идеялары мен стратегиялық бастамаларын түсіндіру мен ілгерілетуге бағытталған ынтымақтастық, оның ішінде отандық және шетелдік ұйымдардың ғылыми және мәдени бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыруға қатысу;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік ғылыми бағдарламаларды, жобаларды іске асыруға, сондай-ақ гранттар беру жөніндегі қызметке қатысу;

12) пропаганда и распространение результатов научно-исследовательской, методической и реставрационной деятельности государственного учреждения;
13) создание рациональной системы хранения и условий, обеспечивающих полную сохранность библиотечных, архивных и музейных материалов, гарантирующих их защиту от разрушения, порчи, хищения;
14) осуществление работ по реставрации библиотечных, архивных и музейных материалов;
15) разработка и развитие научно-справочного аппарата по библиотечным, архивным и музейным фондам, а также создание условий для их общественного использования;
16) организация научно-исследовательской и экспертно-аналитической работы по изучению истории становления и развития Республики Казахстан, вклада в развитие суверенного Казахстана Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации, актуальных проблем внутренней и внешней политики в контексте его созидательно-творческих идей и стратегических инициатив, в том числе проведение социологических опросов, составление аналитических обзоров по профилю деятельности государственного учреждения;
17) организация информационно-имиджевой работы по освещению и популяризации жизни и деятельности Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации, его созидательно-творческих идей и инициатив, включая разработку, издание, распространение, экспертизу соответствующей научно-исследовательской, научно-методической, экспертно-аналитической и публицистической литературы, в том числе: каталогов, путеводителей, справочников, альбомов, сборников научных работ;
18) формирование диалоговой-экспертной площадки для продвижения созидательно-творческих идей и стратегических инициатив Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации, организация и участие в проведении тематических научно-теоретических, научно-практических конференций, симпозиумов, конгрессов, семинаров, тренингов, круглых столов, заседаний экспертных клубов, социально-значимых мероприятий, выставок в Республике Казахстан и за рубежом;
19) сотрудничество с зарубежными и международными организациями по профилю деятельности государственного учреждения, в том числе участие в разработке и реализации научных и культурных программ отечественных и зарубежных организаций, направленное на разъяснение и продвижение глобальных идей и стратегических инициатив Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации;
20) участие в реализации государственных научных программ, проектов, а также в деятельности по соисканию грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

21) мемлекеттік мекеме қызметінің бейіні бойынша Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының қатысуымен өтетін іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу;
22) мемлекеттік мекеме қызметінің бейініне сәйкес, мәдениет аясында, сондай-ақ білім беру, тәрбиелеушілік және гуманитарлық саладағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен іске асыруға, оның ішінде білім берудің барлық деңгейлеріне арналған білім беру мен тәрбиелеу бағдарламаларын, жекелеген дәрістер мен семинарлар әзірлеу арқылы қатысу;
23) мемлекеттік мекеменің мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларын, шетелдік және халықаралық ұйымдарды, шетел азаматтарын, оның ішінде гранттар мен стипендиялар бөлу арқылы да қолдау;
24) мемлекеттік мекеме қызметінің бейіні бойынша түрлі салалар мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Мемлекеттік мекеме қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) бұқаралық ақпарат құралдарымен ынтымақтастықта болады;
2) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының тапсырмасы бойынша халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіреді;
3) өзінің жарғылық қызметінің шегінде сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырады;
4) өзінің жарғылық қызметінің шегінде валюталық операцияларды жүзеге асырады;
5) шарт негізінде мемлекеттік мекеме қызметкерлерін отандық және шетелдік ғылыми-зерттеу, білім беру ұйымдарына тағылымдамадан өтуге, кәсіби біліктілігін арттыруға және оқуға жібереді;
6) кез келген ұйым мен жеке адамдардан шарт негізінде кітапханалық, архивтік және музейлік заттар мен құжаттарды сатып алады;
7) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келетін және мемлекеттік мекеменің Жарғысына қайшы келмейтін өзге де қызмет түрлерін жүзеге асырады және мәмілелер жасайды.
17. Мемлекеттік мекеме Жарғыда бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.
18. Мемлекеттік мекеменің қызмет мақсаттарына қайшы, белгілі түрде Қазақстан Республикасының заңдарымен немесе құрылтай құжаттарымен шектелген не басшының жарғылық құзыретін бұза отырып жасаған мәмілесі уәкілетті органның немесе мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның не прокурордың талап-арызы бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін.
19. Басшының және ол болмаған кезде оның міндетін атқарушы адамның мемлекеттік мекеменің жарғылық емес қызметті жүзеге асыруына бағытталған іс-әрекеті еңбек міндеттемелерін бұзу болып табылады және тәртіптік, материалдық және өзге де жауаптылыққа әкеледі.

21) участие в организации мероприятий с участием Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации по профилю деятельности государственного учреждения;
22) участие в формировании и реализации государственной политики в сфере культуры, а также образовательной, воспитательной и гуманитарной деятельности, в том числе путем разработки образовательных и воспитательных программ для всех уровней образования, отдельных лекций и семинаров в соответствии с профилем деятельности государственного учреждения;
23) поддержка, в том числе посредством выделения грантов и стипендий, юридических и физических лиц Республики Казахстан, зарубежных и международных организаций, иностранных граждан для реализации целей и задач государственного учреждения;
24) организация мероприятий по повышению профессиональной квалификации специалистов различных сфер по профилю деятельности государственного учреждения.
При осуществлении деятельности государственное учреждение:
1) сотрудничает со средствами массовой информации;
2) представляет интересы Республики Казахстан в международных организациях по поручению Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации;
3) осуществляет внешнеэкономическую деятельность в пределах своей уставной деятельности;
4) осуществляет валютные операции в пределах своей уставной деятельности;
5) направляет на договорной основе работников государственного учреждения на стажировку, повышение квалификации и обучение в отечественные и зарубежные научно-исследовательские, образовательные организации;
6) приобретает библиотечные, архивные и музейные предметы и документы на договорной основе у любых организаций и частных лиц;
7) осуществляет иные виды деятельности и совершает сделки, отвечающие требованиям законодательства Республики Казахстан и не противоречащие Уставу государственного учреждения.
17. Государственное учреждение не вправе заниматься деятельностью, не отвечающей предмету и целям его деятельности, закрепленным в Уставе.
18. Сделка, совершенная государственным учреждением в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением уставной компетенции руководителя, может быть признана недействительной по иску уполномоченного органа или уполномоченного органа по государственному имуществу, либо прокурора.
19. Действия руководителя и лица, исполняющего обязанности в его отсутствие, направленные на осуществление государственным учреждением неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной, материальной и иной ответственности.

4. Мемлекеттік мекемені басқару
20. Мемлекеттік мекемені жалпы басқаруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
21. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік мекемеге мүлікті бекітіп береді;
2) мемлекеттік мекеменің бюджеттік бағдарламасын және жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) мемлекеттік мекеме мүлкінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады және мемлекеттік мекемені қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекітіп береді;
4) мемлекеттік мекеменің басқару органдарының құрылымын, құрылу тәртібі мен өкілеттік мерзімін, мемлекеттік мекеменің шешімдер қабылдау тәртібін айқындайды;
5) мемлекеттік мекеме директорының (бұдан әрі — директор) құқықтарын, міндеттерін, жауапкершілігін айқындайды;
6) мемлекеттік мекеменің құрылымын, азаматтық қызметшілердің лауазымдарының тізілімін және штат кестесін бекітеді;
7) жылдық қаржылық есептілікті бекітеді;
8) мемлекеттік мекемеде ішкі аудитті жүзеге асырады;
9) мемлекеттік мекемеге берілген немесе өзінің шаруашылық қызмет нәтижесінде сатып алған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға келісім береді;
10) мемлекеттік мекеменің филиалдар мен өкілдіктер құруына келісім береді;
11) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша республикалық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
22. Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасы Президентінің Кеңсесі бастығының ұсынуы бойынша директорды лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
23. Директор мемлекеттік мекеменің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне тікелей бағынады және өз функцияларын жүзеге асыруына және мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттерді орындауға дербес жауапты болады.
24. Директор дара басшылық қағидатымен әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда айқындалатын құзыретіне сәйкес жеке өзі шешеді.
25. Мемлекеттік мекеменің қызметін жүзеге асыру кезінде директор заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда мемлекеттік мекеменің мүддесін білдіреді;

4. Управление государственным учреждением
20. Общее управление государственным учреждением осуществляет уполномоченный орган.
21. Уполномоченный орган в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за государственным учреждением имущество;
2) утверждает бюджетную программу и индивидуальный план финансирования государственного учреждения;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества и утверждает натуральные нормы обеспечения государственного учреждения;
4) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления государственного учреждения, порядок принятия государственным учреждением решений;
5) определяет права, обязанности и ответственность директора государственного учреждения (далее - директор);
6) утверждает структуру, реестр должностей гражданских служащих и штатное расписание государственного учреждения;
7) утверждает годовую финансовую отчетность;
8) осуществляет внутренний аудит государственного учреждения;
9) дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного государственному учреждению или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
10) дает согласие на создание государственным учреждением филиалов и представительств;
11) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию республиканского государственного учреждения;
12) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
22. Директор назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан.
23. Директор организует и руководит работой государственного учреждения, непосредственно подчиняется Администрации Президента Республики Казахстан и несет персональную ответственность за осуществление им своих функций и выполнение возложенных на государственное учреждение задач.
24. Директор действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
25. При осуществлении деятельности государственного учреждения директор в установленном законодательством порядке:
1) без доверенности действует от имени государственного учреждения;
2) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;

3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге де түрлері бойынша мемлекеттік мекеменің тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) мемлекеттік мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) уәкілетті органның келісімімен атқарушы директорды, өз орынбасарлары мен бас бухгалтерді лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
9) штат кестесіне сәйкес мемлекеттік мекеме қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және атқаратын қызметінен босатуды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қабылдайды және оларға тәртіптік жазалар қолданады;
11) атқарушы директордың, өз орынбасарларының және мемлекеттік мекеменің өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктері аясын айқындайды;
12) өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Жарғымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік мекеменің мүлкін құрау және оның қызметін
қаржыландыру тәртібі
26. Мемлекеттік мекеме мүлкін құны оның балансында көрсетілетін активтер құрайды. Мемлекеттік мекеменің мүлкі:
1) өзіне меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
27. Мемлекеттік мекеме өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жобасы бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзгеше тәсілмен иелік етуге құқылы емес.
28. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемеге табыс әкелетін қызметті жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мынадай салаларда өндірілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаға билік ету құқығы берілген:
1) тасығыштардың, нысандардың, стандарттардың барлық түрлерінен көшірмелер әзірлеу және оларды өңдеу;
2) мүмкіндігі шектеулі азаматтарға арналған материалдар әзірлеу;
3) көрмелер, семинарлар, конференциялар, кеңестер, симпозиумдар, тренинггер, дөңгелек үстелдер, конгрестер ұйымдастыру және өткізу;
4) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы туралы кітаптарға, оқу-әдістемелік әдебиетке және өзге де материалдарға сараптама жасау;

3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает порядок и планы государственного учреждения по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех сотрудников государственного учреждения;
8) по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей исполнительного директора, своих заместителей и главного бухгалтера;
9) согласно штатному расписанию осуществляет прием на работу и увольнение с занимаемой должности сотрудников государственного учреждения;
10) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) определяет обязанности и круг полномочий исполнительного директора, своих заместителей и иных руководящих сотрудников государственного учреждения;
12) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
5. Порядок образования имущества и финансирования деятельности
государственного учреждения
26. Имущество государственного учреждения составляют активы, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество государственного учреждения формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
27. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования.
28. Согласно законодательству Республики Казахстан, государственному учреждению предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность и распоряжаться деньгами, поступающими за реализацию товаров (работ, услуг), производимых в соответствии с законами Республики Казахстан, в следующих сферах деятельности:
1) изготовление копий со всех видов носителей, форматов, стандартов и их обработка;
2) изготовление материалов для граждан с ограниченными возможностями;
3) организация и проведение выставок, семинаров, конференций, совещаний, симпозиумов, тренингов, круглых столов, конгрессов;
4) экспертиза книг, учебно-методической литературы и иных материалов о Первом Президенте Республики Казахстан - Лидере Нации;

5) кітаптарды, ғылыми-зерттеушілік, ғылыми-әдістемелік, талдамалық және публицистикалық әдебиетті басып шығару және тарату;
6) мемлекеттік мекеме әзірлемелері мен зерттеулерінің нәтижелерін тарату;
7) зерттеу жұмыстарын жүргізу, консультациялық қызметтерді жүзеге асыру.
29. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында қосымша қаржыландыру көзі белгіленбесе, мемлекеттік мекеменің қызметін уәкілетті орган республикалық бюджеттен қаржыландырады.
30. Мемлекеттік мекеме бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
31. Мемлекеттік мекеменің қаржылық-шаруашылық қызметін тексеруді және ревизияны заңнамада белгіленген тәртіппен уәкілетті орган жүзеге асырады.
32. Мемлекеттік мекеменің заңнамалық актілерге сәйкес заңды және жеке тұлғалардан гранттар, демеушілік және қайырымдылық көмек түрінде қаражат алуға құқығы бар.
6. Мемлекеттік мекемедегі жұмыс режимі
33. Мемлекеттік мекеменің жұмыс режимі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
34. Мемлекеттік мекеменің Жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасы Президентінің шешімімен жүргізіледі.
35. Мемлекеттік мекеменің Жарғысына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
8. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
36. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы Президентінің шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік мекеменің филиалдары мен өкілдіктері туралы мәліметтер
37. Мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының аумағында және шет мемлекеттерде филиалдары мен өкілдіктері болуына құқығы бар.

5) издание и распространение книг, научно-исследовательской, научно-методической, экспертно-аналитической и публицистической литературы;
6) распространение результатов разработок и исследований государственного учреждения;
7) проведение исследовательских работ, осуществление консультативных услуг.
29. Деятельность государственного учреждения финансируется из республиканского бюджета уполномоченным органом, если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.
30. Государственное учреждение ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности государственного учреждения осуществляются уполномоченным органом в установленном законодательством порядке.
32. Государственное учреждение имеет право на получение в соответствии с законодательными актами средств от юридических и физических лиц в виде грантов, спонсорской и благотворительной помощи.
6. Режим работы в государственном учреждении
33. Режим работы государственного учреждения устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений
в учредительные документы
34. Внесение изменений и дополнений в Устав государственного учреждения производится по решению Президента Республики Казахстан.
35. Внесенные изменения и дополнения в Устав государственного учреждения регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Условия реорганизации и ликвидации
государственного учреждения
36. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения осуществляются в соответствии с решением Президента Республики Казахстан.
9. Сведения о филиалах и представительствах
государственного учреждения
37. Государственное учреждение вправе иметь филиалы и представительства на территории Республики Казахстан и в иностранных государствах.