Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының заңдарын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" 1996 жылғы 2 шiлдедегі № 3051 және "Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелерін бекіту туралы" 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 127 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының заңдарын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 2 шiлдедегі № 3051 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңдарын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Парламент қабылдаған, Парламент Палатасы (палаталары) Төрағасының (төрағаларының) және Премьер-Министрдiң алдын ала қойылған қолдарымен тиянақталған Қазақстан Республикасының Заңы қазақ және орыс тілдерінде Парламент Палатасының тиісті Төрағасы қол қойған iлеспе хатпен бірге Қазақстан Республикасы Президентiнің қол қоюына енгізіледі. Егер заңмен халықаралық шарт ратификацияланатын болса, онда заңмен бiрге осы шарттың куәландырылған көшiрмелерi қоса берiледi.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Республика Президенті Парламент ұсынған заңға бір ай ішінде қол қояды, заңды халыққа жария етеді не заңды немесе оның жекелеген баптарын қайтадан талқылап, дауысқа салу үшін қайтарады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының Президенті Парламентте қарсылықтарды қарау барысында Парламент депутаттарының ұсыныстарын ескере отырып, заңның немесе оның жекелеген баптарының (ережелерінің) нақтыланған редакциясын енгізуге құқылы. Заңның немесе оның жекелеген баптарының (ережелерiнiң) редакциясын нақтылау қажеттiгi туралы ұсынысты Мемлекет басшысының қарауына Президент Әкiмшiлiгi бередi.";

О внесении изменений и дополнения в указы Президента Республики Казахстан от 2 июля 1996 года № 3051 "Об утверждении Положения о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения" и от 17 мая 2002 года № 873 "Об утверждении Правил согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 127.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения и дополнение в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 2 июля 1996 года № 3051 "Об утверждении Положения о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения":
в Положении о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Закон Республики Казахстан, принятый Парламентом, предварительно скрепленный подписями Председателя (председателей) Палаты (палат) Парламента и Премьер-Министра, вносится на подпись Президенту Республики Казахстан на казахском и русском языках с сопроводительным письмом, подписываемым соответствующим Председателем Палаты Парламента. Если законом ратифицируется международный договор, то вместе с законом представляются заверенные копии этого договора.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Президент Республики подписывает представленный Парламентом закон в течение одного месяца, обнародует закон либо возвращает закон или отдельные его статьи для повторного обсуждения и голосования.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Президент Республики Казахстан в ходе рассмотрения в Парламенте возражений вправе с учетом предложений депутатов Парламента внести уточненную редакцию закона или его отдельных статей (положений). Предложение о необходимости уточнения редакции закона или его отдельных статей (положений) представляется на рассмотрение Главы государства Администрацией Президента.";

2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидалары бекітілсін (қоса беріліп отыр).";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелерінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидалары";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкіметтің заң жобалары жұмыстарының қабылданып қойған жоспарларына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Басшысының не оның орнындағы адамның қолы қойылып, Президент Әкімшілігіне келісуге ұсынылады. Актінің жобасына заң жобалары жұмыстарының жоспарларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар негізделген тиісті түсіндірме жазба міндетті түрде қоса беріледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Үкімет Аппараты бірінші жартыжылдықтың (ағымдағы жылдың 20 шілдесіне дейін) және жылдың (есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін) қорытындылары бойынша Президент Әкімшілігін Үкіметтің заң жобалау жұмысының жай-күйі туралы хабардар етеді.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әзірленген және тиісті түрде ресімделген заң жобасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Басшысының қолы қойылып, Президент Әкімшілігіне Үкіметтің заң жобалары жұмыстарының жоспарында заң жобасын Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсыну үшін белгіленген мерзім басталғанға дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей, келісуге ұсынылады. Заң жобаларын Президент Әкімшілігіне келісуге ұсыну мерзімі жөніндегі талап Бюджет кодексін іске асыру үшін жыл сайын әзірленетін заң жобаларына қолданылмайды. Бұл ретте құжаттар топтамасында заң жобасымен бipгe заң жобасын жан-жақты қарауға қажетті барлық материалдар (құқықтық, әлеуметтік-экономикалық және қаржылық негіздеме, сараптама қорытындылары және т.б.) болуға тиіс.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) в Указе Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 "Об утверждении Правил согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан":
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Вносимые изменения и (или) дополнения в уже принятые планы законопроектных работ Правительства представляются на согласование в Администрацию Президента за подписью Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан либо лица, его замещающего. К проекту акта в обязательном порядке прикладывается соответствующая пояснительная записка с обоснованием вносимых изменений и дополнений в планы законопроектных работ.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Аппарат Правительства по итогам первого полугодия (до 20 июля текущего года) и года (до 20 января года, следующего за отчетным) информирует Администрацию Президента о состоянии законопроектной работы Правительства.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Разработанный и надлежащим образом оформленный проект закона представляется на согласование в Администрацию Президента за подписью Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан не позднее чем за 30 календарных дней до наступления срока, установленного Планом законопроектных работ Правительства, для представления проекта закона в Парламент Республики Казахстан. Требование по сроку представления законопроектов на согласование в Администрацию Президента не распространяется на законопроекты, ежегодно разрабатываемые в реализацию Бюджетного кодекса. При этом пакет документов вместе с проектом закона должен содержать все необходимые материалы для всестороннего рассмотрения законопроекта (правовое, социально-экономическое и финансовое обоснование, заключения экспертиз и др.).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Заң жобасы Президент Әкімшілігіне ұсынылғаннан кейін оны Бөлім және Президент Әкімшілігінің өзге де мүдделі құрылымдық бөлімшелері, Мемлекет басшысының тиісті көмекшілері мен кеңесшілері пысықтайды.
Президент Әкімшілігінде заң жобасына сараптама жүргізу және ол бойынша қорытынды дайындау мерзімі ол Президент Әкімшілігіне келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспауға тиіс. Бұл ретте конституциялық заңдардың жобалары, кодекстердің жобалары және кодекстерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобалары бойынша мұндай мерзім 15 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Президент Әкімшілігінде Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленген заң жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша сараптама жүргізу және олар бойынша қорытынды дайындау мерзімі, егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, олар Президент Әкімшілігіне келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспауға тиіс.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Заң жобасына сараптама жасалып, Бөлімнің (бөлімдердің), Президент көмекшілері мен кеңесшілерінің тиісті қорытындылары дайындалғаннан кейін материалдар айтылған ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, одан әрі пысықтау үшін Әкімшілік басшылығының қолы қойылып, Үкімет Аппаратына жіберіледі. Аталған қорытындылар олардың көшірмелерін жіберу арқылы Президенттің Қазақстан Республикасының Парламентіндегі өкілдігінің назарына жеткізіледі.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленген заң жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары.".
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

"7. После представления законопроекта в Администрацию Президента он прорабатывается в Отделе и иными заинтересованными структурными подразделениями Администрации Президента, соответствующими помощниками и советниками Главы государства.
Срок проведения экспертизы законопроекта и подготовки заключения по нему в Администрации Президента не должен превышать 10 рабочих дней со дня его поступления в Администрацию Президента. При этом аналогичный срок по проектам конституционных законов, проектам кодексов и законопроектам, предусматривающим внесение изменений и (или) дополнений в кодексы, не должен превышать 15 рабочих дней.
Срок проведения экспертизы по законопроектам, а также проектам временных постановлений Правительства Республики Казахстан, имеющих силу закона, разработанным в соответствии с частью второй пункта 2 и частью третьей пункта 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан, и подготовки заключения по ним в Администрации Президента не должен превышать 10 рабочих дней со дня их поступления в Администрацию Президента, если иное не установлено соответствующим поручением.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. После экспертизы проекта закона и подготовки соответствующих заключений Отдела (отделов), помощников и советников Президента материалы за подписью руководства Администрации направляются в Аппарат Правительства для последующей проработки с учетом высказанных замечаний и предложений. Названные заключения путем направления их копий доводятся до сведения Представительства Президента в Парламенте Республики Казахстан.";
пункт 10 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) проекты законов, а также проекты временных постановлений Правительства Республики Казахстан, имеющих силу закона, разработанные в соответствии с частью второй пункта 2 и частью третьей пункта 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев