Қазақ ССР-i мен Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2725 Заң күшi бар жарлығы
Қазақстан Республикасы Конституциясының 84-бабына, "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес Қаулы Етемiн:
1. 1959 жылғы 22 шiлдеде Қазақ ССР Заңымен бекiтiлген Қазақ ССР-iнiң Қылмыстық iстер жүргiзу кодексiне (Қазақ ССР Жоғарғы Советi мен Үкiметiнiң Ведомостары, 1959 ж., N 22-23, 178-құжат; Қазақ ССР Жоғарғы Советiнiң Ведомостары, 1983 ж., N 15, 155-құжат; N 41, 434-құжат; Қазақ ССР Жоғарғы Советi мен Үкiметiнiң Ведомостары, 1963 ж., N 26; 1966 ж., N 9, N 41 және N 43; Қазақ ССР Жоғарғы Советiнiң Ведомостары, 1970 ж., N 26; 1972 ж ., N 51; 1973 ж., N 11; 1975 ж., N 9 және N 25, 1976 ж., N 29; 1977 ж., N 14; 1978 ж., N 22; 1981 ж., N 14; 1983 ж., N 46, 51-құжат; 1991 ж., N 10, 132-құжат; N 25, 318-құжат; N 26, 348-құжат; N 28; 372-құжат, 373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 17; 404-құжат, 424-құжат, 1995 ж., N 1-2; 17-құжат; N 8, 55-құжат) мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 21-бапта:
5а және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5 а) "тергеу бөлiмiнiң бастығы" - өз өкiлеттiктерi шегiнде iс-қимыл жасайтын Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, ұлттық қауiпсiздiк органдары бас тергеу басқармасының, басқармасының, бөлiмiнiң, бөлiмшесiнiң бастығы мен оның орынбасарлары;
6) "тергеушi - Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң тергеушiсi, ұлттық
қауiпсiздiк органдарының тергеушiсi";
2) 112-1 бапта:
2-тармағы "адамдардың" сөзiнен кейiн "сондай-ақ тергеу
бөлiмдерi бастықтарының" сөздерiмен толықтырылсын;
4-және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыстарды ашу және оларды жасаған адамдарды табу үшiн
қажеттi шаралар қолдану туралы нұсқаулар бередi;
5) жекелеген тергеу әрекеттерiн жүргiзуге қатысады";
11-тармақта "айыптау қорытындылары (қаулыларын) бекiтедi"
сөздерi алынып тасталсын;
3) 113-бап мынадай мазмұндағы 6, 7, 8 -тармақтармен
толықтырылсын:
"6) Мемлекеттiк тергеу комитетi;
7) кеден органдары - кеден iсiне қатысты контрабанда және өзге
қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша;
8) салық полициясы органдары - салық заңдарын бұзушылыққа
байланысты қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша.";
4) 119, 120-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"119-бап. Алдын ала тергеу органдары
Қылмыстық iстер жөнiндегi алдын ала тергеудi Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң тергеушiлерi, ұлттық қауiпсiздiк органдарының тергеушiлерi жүргiзедi.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Казахской ССР и Республики Казахстан
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ИМЕЮЩИЙ СИЛУ ЗАКОНА от 25 декабря 1995 г. N 2725.
В соответствии со статьей 84 Конституции Республики Казахстан, статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "0 временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Уголовно-процессуальный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 22 июля 1959 года (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1959 г.,N 22-23 статья 178; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1983 г., N 15, ст. 155; N 41, ст. 434; Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1963 г., N 26; 1966 г.,N 9, N 41 и N 43; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1970 г.,N 26; 1972 г., N 51; 1973 г.,N 11; 1975 г., N 9 и N 25; 1976 г., N 29; 1977 г., N 14; 1978 г., N 22; 1981 г., N 14; 1983 г., N 46 ст. 51; 1991 г., N
10. ст.132; N 25, ст.318; N 26. ст. 348; N 28, ст. 372, ст. 373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 17, ст. 404. ст. 424; 1995 г., N 1-2. ст. 17; N 8, ст. 55) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 21:
пункты 5а и 6 изложить в следующей редакции:
"5а) "начальник следственного отдела" - Председатель Государственного следственного комитета, начальник главного следственного управления, управления, отдела, отделения Государственного следственного комитета, органов национальной безопасности и его заместители, действующие в пределах своих
полномочий:
6) "следователь" - следователь Государственного следственного
комитета, следователь органов национальной безопасности ":
2) в статье 112-1:
пункт 2 дополнить словами "а также начальников следственных
отделов";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4) дает указания о принятии необходимых мер для раскрытия
преступлений и обнаружения лиц, их совершивших;
5) участвует в производстве отдельных следственных действий" ;
в пункте 11 исключить слова "утверждает обвинительное
заключение (постановление)";
3) статью 113 дополнить пунктами 6, 7, 8 следующего содержания:
"6) Государственный следственный комитет;
7) таможенные органы - по делам о контрабанде и иных
преступлениях, касающихся таможенного дела:
8) органы налоговой полиции - по делам о преступлениях, связанных с нарушениями налогового законодательства";
4) статьи 119, 120 изложить в следующей редакции:
"Статья 119. Органы предварительного следствия
Предварительное следствие по уголовным делам производится следователями Государственного следственного комитета, следователями органов национальной безопасности.

120-бап. Алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi iстер
Барлық iстер бойынша алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi, бұларға осы Кодекстiң 89 және 116-баптарында көрсетiлген қылмыстар қосылмайды, бұл қылмыстар бойынша алдын алу тергеу сот немесе прокурор қажет деп тапқан жағдайда ғана жүргiзiледi.
Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 50-56-1, 58, 59, 61, 62, 62-1, 62-2, 64, 65, 69, 70-баптарының 246-бабының "а", "б" және "в", тармақшаларында көзделген қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша алдын ала тергеудi ұлттық қауiпсiздiк органдарының тергеушiлерi жүргiзедi.
Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген қылмыстарды қоспағандағы iстер бойынша алдын ала тергеудi Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң тергеушiлерi жүргiзедi.
Лауазымдық қылмыстар туралы iстер бойынша алдын-ала тергеудi қылмыстық iстi қозғаған орган жүргiзедi.
Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 75, 75-1, 187, 187-1, 193-197-баптарында көзделген қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша алдын ала тергеудi, осы iстiң қозғалуына себепшi болған қылмыс қай органның тергеуiне жатса, сол орган жүргiзедi".
5) 121-1 бапқа мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
екiншi бөлiгi "тергеушiге нұсқау беруге" сөздерiнен кейiн "қылмыстық iс қозғаудан бас тарту туралы, жиырма төрт сағаттың iшiнде прокурорды мiндеттi түрде құлақтандыра отырып, iстi тоқтату мен кiдiрту туралы заңсыз қаулылардың күшiн жоюға, аяқталған қылмыстық iстердi прокурорға жiберуге" сөздерiмен толықтырылсын;
2. "Жедел - iздестiру қызметi туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 13, 199-құжат) мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 6-бапта:
"г" тармағында "Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi органдары" сөздерi "салық полициясының органдары" сөздерiмен алмастырылсын;
д) тармағынан "жүзеге асырады" сөздерi алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы "е", "ж" тармақтарымен толықтырылсын:
"е) Мемлекеттiк тергеу комитетi;
ж) кеден органдары жүзеге асырады".
2) 10-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы "iшкi iстер" сөздерiнен кейiн "Мемлекеттiк тергеу комитетi" сөздерiмен толықтырылсын, "әскери барлау" сөздерiнен кейiн "кеден" сөзiмен толықтырылсын, "салық қызметi" сөздерi "салық полициясы" сөздерiмен алмастырылсын;
3) 12-баптың 2-тармағында:
"а" тармақшасында "iшкi iстер органдары" сөздерi "мемлекеттiк тергеу комитетi, iшкi iстер органдары" сөздерiмен алмастырылсын;
жетiншi абзацта "Iшкi iстер" сөздерiнен кейiн "Мемлекеттiк тергеу комитетi" сөздерiмен толықтырылсын, "Қорғаныс министрлiгiнiң әскери барлау" сөздерiнен кейiн "кеден" сөзiмен толықтырылсын, "Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi" сөздерi "салық полициясы" сөздерiмен алмастырылсын.

Статья 120. Дела, по которым производство предварительного
следствия обязательно
Производство предварительного следствия обязательно по всем делам за исключением преступлений, перечисленных в статьях 89 и 116 настоящего Кодекса, по которым предварительное следствие производится только в тех случаях, когда это признают необходимым суд или прокурор.
По делам о преступлениях, предусмотренных статьями 50 - 56-1, 58, 59, 61, 62, 62-1, 62-2, 64, 65, 69, 70, 246 п. "а", "б" и "в" Уголовного кодекса Казахской ССР, предварительное следствие производится следователями органов национальной безопасности.
По делам, за исключением преступлений, предусмотренных в части второй настоящей статьи, предварительное следствие производится следователями Государственного следственного комитета.
По делам о должностных преступлениях предварительное следствие производится органом, возбудившим уголовное дело.
По делам о преступлениях, предусмотренных статьями 75, 75-1, 187, 187-1. 193 - 197 уголовного кодекса Казахской ССР, предварительное следствие производится тем органом, к чьей подследственности относится преступление, в связи с которым возбуждено данное дело";
5) в статью 121-1 внести следующее дополнение:
часть вторую после слов "а также о производстве отдельных следственных действий " дополнить словами "отменять незаконные постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, о прекращении и приостановлении дел с обязательным уведомлением прокурора в течение двадцати четырех часов, направлять оконченные уголовные дела прокурору".
2. Внести в Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности" Z944000_ (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13. ст. 199) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 6:
в пункте "г" слова "органы налоговой службы Министерства финансов" заменить словами "органы налоговой полиции";
дополнить пунктами "е", "ж" следующего содержания:
"е) Государственный следственный комитет;
ж) таможенные органы";
2) в абзаце втором части второй статьи 10 после слов "в органы внутренних дел" дополнить словами "Государственного следственного комитета", после слов "военной разведки" дополнить словом "таможни", слова "налоговой службы" заменить словами "налоговой полиции";
3) в пункте 2 статьи 12:
в подпункте "а" слова "органы внутренних дел" заменить словами "Государственный следственный комитет, органы внутренних дел";
абзац седьмой после слов "органы внутренних дел" дополнить словами "Государственного следственного комитета", после слов "военной разведки Министерства обороны" дополнить словом "таможни", слова "налоговой службы Министерства финансов" заменить словами "налоговой полиции".

3. Осы Жарлық 1996 жылғы 1-қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 1996 года.
Президент
Республики Казахстан