Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының нышандары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1997 жылғы 23 мамырдағы N 3526
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.09.30 № 155 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының 3-тармағының екiншi абзацына сәйкес және Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының нышандарын белгiлеу мақсатында қаулы етемiн:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.09.30 № 155 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарының нышандары:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарының туы;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарының
эмблемасы;
3) <*>
Ескерту. 3)-тармақша алып тасталды - Қазақстан Республикасы   Президентінің 2002.05.27. N 882 жарлығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Президентінің 2011.09.30 № 155 Жарлығымен.
3. Мыналардың:
1) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары жалауының;
2) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары эмблемасының омырауға тағатын арнайы белгiсiнiң;
3) <*>
4) <*>
5) <*>
6) <*>
Ескерту. 3)-6)-тармақшалар алып тасталды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2002.05.27. N 882 жарлығымен.
4. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандарын дайындауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарын дайындайтын кәсіпорындар жүзеге асырады деп белгіленсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2011.09.30 № 155 Жарлығымен.
5. Былай деп белгiленсiн:
1) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының жалауы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Төрағасы мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетi органдары басшыларының кабинеттерiнде орнатылады. Жалау үй-жайдан, әдетте, жеке құрамның қатысуына байланысты шараларға ғана шығарылады;
2) Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының эмблемасы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң қызмет ғимараттарында, сондай-ақ ұлттық қауiпсiздiк комитетi органдарының ғимараттарында орнатылады;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Төрағасының бұйрықтарымен және өзге де нормативтiк актiлерiмен Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары нышандарының бейнесiн мiндеттi түрде көрнекiлендiрудiң басқа да реттерi қарастырылуы мүмкiн.
6. Нышандарды дайындау бюджетте Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарын ұстауға бөлінетін қаражат есебінен жүзеге асырылады деп белгіленсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2011.09.30 № 155 Жарлығымен.

О символах органов национальной безопасности Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 30.09.2011 № 155.
В соответствии с абзацем вторым пункта 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан и в целях установления символов органов национальной безопасности Республики Казахстан постановляю:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным Указом Президента РК от 30.09.2011 № 155.
1. Установить, что символами органов национальной безопасности Республики Казахстан являются:
1) флаг органов национальной безопасности Республики Казахстан;
2) эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 27 мая 2002 г. N 882.
2. Исключен Указом Президента РК от 30.09.2011 № 155.
3. Утвердить изображение и описание:
1) флага органов национальной безопасности Республики Казахстан;
2) эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 27.05.2002 N 882.
4. Установить, что изготовление символов органов национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется предприятиями, изготавливающими государственную символику Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 30.09.2011 № 155.
5. Определить, что:
1) флаг органов национальной безопасности Республики Казахстан устанавливается в кабинете Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и руководителей органов Комитета национальной безопасности. Флаг выносится из помещений, как правило, только на мероприятия, связанные с участием личного состава;
2) эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан устанавливается на служебных зданиях Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а также на зданиях органов Комитета национальной безопасности;
3) приказами и иными нормативными актами Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан могут предусматриваться и другие случаи обязательного воспроизводства изображения символов органов национальной безопасности Республики Казахстан.
6. Установить, что изготовление символов осуществляется за счет средств, определяемых бюджетом на содержание органов национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 в редакции Указа Президента РК от 30.09.2011 № 155.

7. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ұсынуы бойынша өзiнiң нормативтiк актiлерiн осы жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
8. Осы жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары туының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының туы шеттерінің арақатынасы 2:3 (көлемі 1000:1500 мм) көктікен (көк) түсті тік бұрышты жалпақ матадан тұрады. Тудың ортасында диаметрі 500 мм (тудың енінің қатынасы бойынша 1/3) алтын (сары) түсті Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының негізгі трафаретті бейнесі - айшықталған жеті ұшты жұлдыз, жұлдыздың ортасында шаңырағы бар кіші қалқан орналасқан.
Тудың сол жағы диаметрі 32 мм және ұзындығы 2000 мм сапқа кигізуге ыңғайлы етіп тігіледі. Саптың ұшы найза түрінде болады және алтын-сары түсті металдан әзірленген. Ұштықтың ұзындығы 260 мм, ені 110 мм. Найзаға ұшында қос шашағы бар алтын-сары түстес өрілген бау бекітілген. Баудың ұзындығы 750 мм, шашақтардың ұзындығы - 250 мм.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
ТУЫ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1997 жылғы 23 мамырдағы
№ 3526 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдары эмблемасының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының эмблемасы алтын (сары) түсті жиекпен (ені 250 мм) көмкерілген, көгілдір (көк) түсті орталық алаңы (диаметрі 750 мм) және көктікен (көк) түсті сыртқы шеңбері (ені 750 мм) бар дөңгелек қалқан (диаметрі 1000 м) бейнесінен тұрады.
Көктікен (көк) түсті қалқанның сыртқы шеңберін бойлай мемлекеттік тілде: үстіңгі жағында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», төменгі жағында - «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген жазу (қаріп биіктігі 550 мм) жазылған. Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (көк) түсті алаңның үстінде жеті доғал шұғыласы бар, алтын (сары) негізіне күрең қызыл (қою қызыл) түсті айшықты жеті ұшты жұлдыз (сәулелердің биіктігі бойынша диаметрі - 750 мм) орналасқан.
Жақұтты жұлдыздың ортасында кіші қалқан (диаметрі 400 мм) орналасқан.
Алтын (сары) жиекпен (ені 10 мм) көмкерілген көктікен (көк) түсті қалқанның (ені 40 мм) шеңберін бойлай «НАМЫС. АИБЫН. ОТАН» деген мемлекеттік тілдегі ұран жазуы (қаріп биіктігі 36 мм) жазылған. Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (көк) түстің үстіне алтын (сары) түсті киіз үй күмбезінің айшықты бейнесі - «шаңырақ» (диаметрі 280 мм) орналасқан.
Эмблеманың негізгі бөлшектерін:
кіші қалқан және шаңырағымен бірге ұран жазылған жұлдызды (орта эмблема);
шаңырағы бар кіші қалқанды ұрансыз (кіші эмблема), өз алдында эмблемалар ретінде қолдануға рұқсат етіледі.
Кіші эмблеманы пайдалану кезінде кіші қалқанның сыртқы шеңберін бойлай жеті күміс (ақ) тойтарма шегенің бейнесі салынады.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
ЭМБЛЕМАСЫ

7. Правительству Республики Казахстан по представлению Комитета национальной безопасности Республики Казахстан привести свои нормативные акты в соответствие с настоящим Указом.
8. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ
флага органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Сноска. Приложение в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Флаг органов национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище василькового (синего) цвета с соотношениями сторон 2:3 (размером 1000:1500 мм). В центре флага размещено трафаретное изображение основных элементов эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан золотистого (желтого) цвета диаметром 500 мм (1/3 по отношению к ширине флага) - стилизованная семиконечная звезда, в центре звезды малый щит с шаныраком.
Левая сторона прошита швом, позволяющим надеть флаг на древко, диаметром 32 мм и длиной 2000 мм. Наконечник древка имеет форму копья и выполнен из металла золотисто-желтого цвета. Высота наконечника 260 мм, ширина 110 мм. На копье закреплен витой шнур золотисто-желтого цвета с двумя кистями на концах. Длина шнура- 750 мм, длина кистей - 250 мм.
ФЛАГ
органов национальной безопасности Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года № 3526
ОПИСАНИЕ
эмблемы органов национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Приложение в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Эмблема органов национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой изображение круглого щита (диаметр 1000 мм) с центральным полем бирюзового (голубого) цвета (диаметр 750 мм) и внешней окружностью василькового (синего) цвета (ширина 750 мм), окольцованной золотистым (желтым) кантом (ширина по 250 мм).
По внешней окружности щита василькового (синего) цвета нанесена надпись (высота шрифта 550 мм) на государственном языке: по верху «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», по низу «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІ3ДІК КОМИТЕТІ». Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
По середине щита на поле бирюзового (голубого) цвета расположена стилизованная семиконечная звезда (диаметр по вершинам лучей - 750 мм) бордового (темно-красного) цвета на золотом (желтом) основании (диаметр по вершинам лучей — 750 мм), имеющем также семь тупоугольных лучей.
По центру рубиновой звезды - малый щит (диаметр 400 мм).
По окружности щита (ширина 40 мм) василькового (синего) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом (ширина по 10 мм), нанесена надпись (высота шрифта 36 мм) на государственном языке: девиз «НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН» («ЧЕСТЬ. ДОБЛЕСТЬ. ОТЕЧЕСТВО»). Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
По центру щита - стилизованное изображение свода остова юрты - «шанырак» (диаметр 280 мм) золотистого (желтого) цвета на бирюзовом (голубом) фоне.
Допускается использование основных элементов эмблемы в качестве самостоятельных эмблем:
звезды с малым щитом и шаныраком, с девизом (средняя эмблема);
малого щита с шаныраком без девиза (малая эмблема).
При использовании малой эмблемы по внешней окружности малого щита наносится изображение семи серебристых (белых) заклепок.
ЭМБЛЕМА
органов национальной безопасности Республики Казахстан