Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердiң және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мүлкiн сату жөнiнде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткiзу ережесi
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 2000 жылғы 21 сәуірдегі N 142 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 23 мамыр N 1136 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 40 (V064181) қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 40   қаулысымен .
______________________________
Ескерту: Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82  қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердің мүлкін сату жөнінде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткізу ережесі бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Банктерді тарату ісін бақылау басқармасы (Бадырленова Ж.Р):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердің мүлкін сату жөнінде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткізу ережесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап екі апта мерзімде осы қаулыны және Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердің мүлкін сату жөнінде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткізу ережесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдарына жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдары осы қаулыны және Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердің мүлкін сату жөнінде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткізу ережесін ерікті және еріксіз түрде таратылатын банктердің тарату комиссиясына жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі Төрағасының орынбасары Ә.З.Нәлібаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 21 сәуірдегі
N 142 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердің
мүлкін сату жөнінде аукциондар мен коммерциялық
ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткізу ережесі  <*>
Ескерту: Ереженiң 2-тармағынан бастап бүкіл мәтін бойынша "банктердiң", "банктің" деген сөздерден кейiн ", сақтандыру ұйымдарының", ", сақтандыру ұйымының" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82  қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы таратылатын банктердiң және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мүлкiн сату жөнiнде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже)  "Қаржы  рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы",  "Қазақстан  Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы",  "Сақтандыру  қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын орындау мақсатында әзiрлендi және ықтиярсыз және өз еркiмен таратылатын банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мүлкiн сату тәртiбiн айқындайды. <*>
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82 ; ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы  N 99  қаулыларымен.

Об утверждении Правил организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года N 142. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.05.2000г. N 1136. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 40
Сноска. Постановление утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года  N 40 .
В целях совершенствования нормативной правовой базы Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению контроля за ликвидационным процессом банков (Бадырленова Ж.Р.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
3. Областным филиалам Национального Банка Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан до сведения ликвидационных комиссий банков, ликвидируемых в принудительном и добровольном порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Налибаева А.З.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
"21" апреля 2000 г. N 142
Правила
организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих
предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и
страховых (перестраховочных) организаций
в Республике Казахстан   <*>
Сноска. Заголовок Правил в новой редакции;
по всему тексту Правил после слов "банков", "банка" вставлены слова "страховых организаций", "страховой организации" - постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82   V011502_  .
Правила организации и проведения аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны во исполнение Законов Республики Казахстан  Z952155_  " О государственном регулировании  и надзоре финансового рынка и финансовых организаций",  Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан",  Z000126_  "О страховой деятельности", и определяют порядок продажи имущества банков и страховых (перестраховочных) организаций, ликвидируемых в принудительном и добровольном порядке.  <*>
Сноска. Преамбула в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82   V011502_ от 26 марта 2005 года  N 99 .

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде ықтиярсыз және ерiктi түрде таратылатын банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (бұдан әрi - таратылатын банктер, сақтандыру ұйымдары) мүлкiн сату жөнiнде сауда-саттық - аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi, таратылатын банктерде, сақтандыру ұйымдарында ақша жетiспеген жағдайда таратылатын банктердің, сақтандыру ұйымдарының мүлкін сату жөнінде аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсына қатысушылардың құқықтары мен мiндеттері белгіленеді. <*>
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82  қаулысымен.
2. Кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру және банктің, сақтандыру ұйымының басқа да мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету мақсатында таратылатын банктердің, сақтандыру ұйымдарының мүлкiн сату жөнiндегi аукциондар мен коммерциялық ұсыныстар конкурсын өткiзу жөнiндегi шешiмдi банктiң тарату комиссиясы қабылдайды, ол тарату комиссиясы мәжiлiсiнiң хаттамасымен бекiтiледi. <*>
Аукцион өткiзген кезде сауда-саттық өткiзудiң ағылшындық және/немесе голландық әдiсiн таңдауды банктiң, сақтандыру ұйымының тарату комиссиясының өзi жүзеге асырады.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82  қаулысымен.
3. Банктердi ықтиярсыз және ерiктi түрде таратқан кезде таратылатын банктердiң, сақтандыру ұйымдарының мүлкiн сату кезiнде Сатушы болып саналатын тарату комиссиясы осы Ереженiң талаптарын орындауға мiндеттi.
4. Таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымдарының аукцион немесе конкурс арқылы сатылуға тиiстi мүлкiн бағалау бағалау қызметіне арналған лицензиясы бар бағалаушының көмегiмен жүзеге асырылады.
Көпшiлiк сауда-саттық арқылы сатылатын мүлiктiң бастапқы (старттық) бағасы бағалау құнынан төмен болмауға тиiс.
Таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының үйлерi мен ғимараттары, олардың құнына қарамастан, бағалау құны 500 айлық есеп айырысу көрсеткiшiнен асатын көлiк құралдары, мүлiк бiрлiгiнiң бағалау құны 150 айлық есеп айырысу көрсеткiшiнен асатын басқа да мүлiктерi тек қана көпшiлiк сауда-саттықта сатылуға тиiс. Банктiң, сақтандыру ұйымының тарату комиссиясы таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының мүлiк бiрлiгiнiң бағалау құны 150 айлық есеп айырысу көрсеткiшiнен аз басқа мүлкiн көпшiлiк сауда-саттығын өткiзбей-ақ сатуға құқылы.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82 ; ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы  N 99  қаулыларымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок организации и проведения торгов - аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества банков, страховых (перестраховочных) организаций, ликвидируемых в принудительном и добровольном порядке (далее - ликвидируемые банки, страховые организации), права и обязанности участников аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков, страховых организаций в случае недостаточности денег у ликвидируемых банков, страховых организаций.  <*>
Сноска. Пункт 1 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82   V011502_  .
2. Решение о проведении аукционов и конкурсов коммерческих предложений по продаже имущества ликвидируемых банков, страховых организаций принимает ликвидационная комиссия банка, страховой организации в целях удовлетворения требований кредиторов и обеспечения выполнения других обязательств банка, страховой организации, которое утверждается протоколом заседания ликвидационной комиссии.
При проведении аукциона ликвидационная комиссия банка, страховой организации самостоятельно осуществляет выбор метода проведения торгов: английский и/или голландский.  <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82  V011502_  .
3. Требования настоящих Правил обязательны для ликвидационных комиссий при принудительной и добровольной ликвидации банков, страховых организаций выступающих в качестве Продавца при продаже имущества ликвидируемых банков, страховых организаций.
4. Оценка имущества ликвидируемого банка, страховой организации, подлежащего продаже посредством аукциона или конкурса, осуществляется ликвидационной комиссией с помощью оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности.
Начальная (стартовая) цена имущества, реализуемого посредством публичных торгов, не может быть ниже оценочной стоимости.
Здание и сооружение, независимо от его стоимости, транспортное средство оценочной стоимостью свыше 500 месячных расчетных показателей и прочее имущество ликвидируемого банка, страховой организации оценочной стоимостью свыше 150 месячных расчетных показателей за единицу имущества подлежит продаже только через публичные торги. Иное имущество ликвидируемого банка, страховой организации, оценочной стоимостью менее 150 месячных расчетных показателей за единицу имущества, ликвидационная комиссия банка, страховой организации вправе реализовать без проведения публичных торгов.  <*>
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82  V011502_ ; от 26 марта 2005 года  N 99 .

2-тарау. Осы ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар
5. Мүлiктi аукцион арқылы сату - Сатушыдан банктiң, сақтандыру ұйымының сатылатын мүлкiне қатысты қандай-да бiр шарттар орындау талап етiлмеген кезде, таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымдарының мүлкiн неғұрлым қымбат баға ұсынған аукцион қатысушысына сату.
6. Сауда-саттықтың ағылшындық әдiсi - бастапқы (старттық) бағаны алдын ала жарияланған қадам бойынша жоғарылата отырып, ең жоғары баға ұсынған бiр қатысушы қалғанға дейiнгi сауда-саттық.
7. Сауда-саттықтың голландық әдiсi - бастапқы (старттық) бағаны алдын ала жарияланған қадам бойынша төмендете отырып, қатысушылардың бiрi объектiнi жарияланған баға бойынша сатып алуға келiсiм берген кезге дейiнгi сауда-саттық. Мұндай баға сауда-саттыққа қойылған объектiнiң (мүлiктiң) бағалау қызметіне арналған лицензиясы бар бағалаушының көмегiмен банктiң, сақтандыру ұйымының тарату комиссиясы белгiлеген бағалау құнының 50 процентiнен төмен болмауға тиiс ең аз бағасынан төмен болмауы керек. <*>
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы  N 82  қаулысымен.
8. Мүлiктi коммерциялық ұсыныстар конкурсы (бұдан әрi - конкурс) негiзiнде сату - таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымдарының мүлкiн конкурс жарияланған кезеңде неғұрлым қымбат баға ұсынған және мүлiктiң құнын белгiленген мерзiмде төлеудi мiндетiне алған конкурс қатысушысына сату.
9. Сауда-саттық өткiзетiн Ұйымдастырушы (бұдан әрi - Ұйымдастырушы) - Сатушы не оған уәкiлеттiк берiлген делдал.
10. Таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн көпшiлiк сауда-саттықта сататын сатып алушылар - сауда-саттыққа қатысу туралы өтiнiш берген және сауда-саттықтың ұйымдастырушылары оларды қатысушылар ретiнде тiркеген заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрi - Сатып алушы).
11. Таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн сатушы - банктiң, сақтандыру ұйымының тарату комиссиясы (бұдан әрi - Сатушы).
3-тарау. Тарату комиссиясының көпшiлiк сауда-саттығын
ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi өкiлеттiктерi
12. Тарату комиссиясы көпшiлiк сауда-саттықта таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн сатуға байланысты мәселелердi өзi шешуге, сондай-ақ сатылатын мүлiктiң нақты тiзiмiн және осы Ереженiң 4-тармағын ескере отырып оны сату нысанын (аукцион немесе конкурс) белгiлеуге құқылы. Банк соттың шешiмiмен таратылған жағдайда тарату комиссиясы таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн сатуды сот бекiткен тәртiппен жүргiзедi. Мұндайда банктiң, сақтандыру ұйымының тарату комиссиясы таратылатын банктiң мүлкiн белгiленген тәртiпке сәйкес мынадай шарттар мен мақсаттарға орай жүргiзедi:

Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящих правилах
5. Продажа имущества через аукцион - продажа имущества ликвидируемого банка, страховой организации участнику аукциона, предложившему наибольшую цену, когда от Покупателя не требуется выполнения каких-либо условий по отношению к реализуемому имуществу банка, страховой организации.
6. Английский метод торгов - торг, при котором начальная (стартовая) цена повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один участник, предложивший максимальную цену.
7. Голландский метод торгов - торг, при котором начальная (стартовая) цена понижается с заранее объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить объект по объявленной цене. Данная цена не может быть ниже минимальной цены выставляемого на торги объекта (имущества), которая не может быть ниже 50 процентов от оценочной стоимости, устанавливаемой ликвидационной комиссией банка, страховой организации с помощью оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности.  <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82  V011502_  .
8. Продажа имущества на основе конкурса коммерческих предложений (далее - конкурс) - продажа имущества ликвидируемого банка, страховой организации участнику конкурса, предложившему за него наибольшую цену в период объявленного конкурса и обязавшемуся оплатить стоимость имущества в установленный срок.
9. Организатор проведения торгов (в дальнейшем - Организатор) - Продавец либо уполномоченный им посредник.
10. Покупатели имущества ликвидируемого банка, страховой организации, продаваемого с публичных торгов - юридические и физические лица, подавшие заявления об участии в торгах и зарегистрированные организатором торгов в качестве их участников (далее - Покупатель).
11. Продавец имущества ликвидируемого банка, страховой организации - ликвидационная комиссия банка, страховой организации (далее - Продавец).
Глава 3. Полномочия ликвидационной комиссии по
организации и проведению публичных торгов
12. Ликвидационная комиссия вправе самостоятельно решать вопросы, связанные с продажей имущества ликвидируемого банка, страховой организации с публичных торгов, а также устанавливать конкретный перечень продаваемого имущества и форму его реализации (аукцион или конкурс) с учетом пункта 4 настоящих Правил. При этом ликвидационная комиссия банка, страховой организации производит продажу имущества ликвидируемого банка, страховой организации в соответствии с установленным порядком, исходя из следующих условий и целей:

1) банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн мүмкiндiгiнше неғұрлым жоғары бағаға сату;
2) банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн сату шығынын барынша азайту;
3) қалыпты бәсекенi ұстап тұру.
13. Сатушы және ұйымдастырушы Сатып алушылардың келiсiмiнсiз олар туралы мәлiметтердi жария етуге құқығы жоқ.
14. Сатушы сауда-саттық Ұйымдастырушының мiндетiн делдалға беруге құқылы. Мұндайда олардың арасында шарт жасалады, онда:
1) объектiлердiң саны, сапасы және құны көрсетiлген, сатылатын мүлiктiң тiзiмi бар сатылатын объектiлер жөнiнде ақпараттық қамтамасыз ету;
2) делдалға комиссиялық сыйақы төлеу мөлшерi және тәртiбi;
3) Сатушының қалауы бойынша басқа да шарттар көзделедi.
4-тарау. Аукцион ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi
1. Аукцион өткiзуге дайындық
15. Сатушы немесе кредиторлар комитетi аукционда объект сату шарттарын белгiлеудi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырады.
16. Ұйымдастырушы аукцион өткiзiлетiн күннен кем дегенде 10 күн бұрын республикалық немесе облыстық ресми баспа органдарында қазақ және орыс тiлдерiнде аукционда мүлiк сатылатыны туралы хабарландыру жариялайды.
Аукцион ол туралы жарияланған күннен бастап 30 күннен кешiктiрмей өткiзiлуге тиiс.
Ақпараттық хабарламада мынадай мәлiметтер болуға тиiс:
1) аукцион арқылы сатуға ұсынылған сату объектiсiнiң атауы;
2) сату объектiсiнiң бастапқы (старттық) бағасы;
3) аукцион өткiзу күнi, уақыты және орны;
4) сатып алынған сату объектiсi бойынша төлем шарттары;
5) сауда-саттыққа қатысу құқығы үшiн кепiлдiк жарнаның мөлшерi және төлеу мерзiмi және оны аудару үшiн Сатушының банктiк есепшотының деректемелерi;
6) мекен-жайы, аукционға қатысуға өтiнiш қабылдау уақыты және мерзiмi;
7) сату объектiсiмен танысу күнi, уақыты және тәртiбi;
8) аукцион өткiзу әдiсi;
9) Сатушының қалауы бойынша басқа да мәлiметтер.
2. Сатып алушылардың аукционға қатысу шарттары
17. Таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының аукцион арқылы сатылатын мүлкiн сатып алғысы келетiн сатып алушылар аукцион басталғанға дейiн 5 күннен кешiктiрмей кепiлдiк жарнасын төлеуге тиiс.
Сатып алушы аукционға қатысу үшiн Ұйымдастырушыға өтiнiм және кепiлдiк жарнасын төлегенi туралы төлем тапсырмасын бередi.
Аукционға қатысушылар сауда-саттыққа қатысушылардың еркiн нысанда жасалған тiркеу журналына тiркелiп отырады.
18. Кепiлдiк жарна Сатушының тиiстi банктiк есепшотына сату объектiсiнiң бастапқы (старттық) бағасының 5 процентiнен кем болмайтын мөлшерде ақша аудару жолымен төленедi.
Егер Сатып алушы аукциондағы бiрнеше объектiлерге қатысқысы келсе, бастапқы (старттық) бағасы ең көп бiр объект үшiн бастапқы (старттық) бағаның 10 процентi мөлшерiнде кепiлдiк жарна төлейдi.
Сауда-саттықта жеңiп шыққан және сатып алу-сату шартын жасаған қатысушының кепiлдiк жарнасы сатып алу-сату шарты жөнiндегi тиiстi төлемдер есепшотына жатқызылады.

1) продажи имущества банка, страховой организации по возможно более высокой цене;
2) минимизации потерь от распродажи имущества банка, страховой организации;
3) поддержания нормальной конкуренции.  <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 года N 82  V011502_  .
13. Продавец и организатор не вправе разглашать сведения о Покупателях без их согласия.
14. Продавец вправе делегировать функции Организатора торгов посреднику. При этом между ними заключается договор, в котором предусматриваются:
1) информационное обеспечение по реализуемым объектам, которое содержит перечень реализуемого имущества с указанием количества, качества и стоимости объектов;
2) размер и порядок уплаты комиссионного вознаграждения посреднику;
3) другие условия по усмотрению Продавца.
Глава 4. Порядок организации и проведения аукционов
Параграф 1. Подготовка к проведению аукциона
15. Определение условий продажи объекта на аукционе осуществляется Продавцом или комитетом кредиторов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Организатор публикует объявление о продаже имущества с аукциона не менее чем за 10 дней до даты проведения аукциона в официальных республиканских или областных печатных органах на казахском и русском языках.
Аукцион должен быть проведен не позднее 30 дней со дня опубликования объявления о нем.
Информационное сообщение должно содержать следующие сведения:
1) наименование объекта продажи, предлагаемого на продажу через аукцион;
2) начальную (стартовую) цену объекта продажи;
3) дату, время и место проведения аукциона;
4) условия оплаты по приобретенному объекту продажи;
5) размер и сроки внесения гарантийного взноса за право участия в торгах и реквизиты банковского счета Продавца, на который он должен быть перечислен;
6) адрес, время и сроки принятия заявок на участие в аукционе;
7) дату, время и порядок ознакомления с объектом продажи;
8) метод проведения аукциона;
9) другие сведения по усмотрению Продавца.
Параграф 2. Условия участия покупателей в аукционе
17. Покупатели, желающие приобрести имущество ликвидируемого банка, страховой организации, реализуемого через аукцион, должны не позднее 5 дней до начала аукциона внести гарантийный взнос.
Для участия в аукционе Покупатель представляет Организатору аукциона заявку на участие и платежное поручение о внесении гарантийного взноса.
Регистрация участников аукциона производится в журнале регистрации участников торгов, который ведется в произвольной форме.
18. Гарантийный взнос вносится путем перечисления денег на соответствующий банковский счет Продавца, в размере не менее 5 процентов начальной (стартовой) цены объекта продажи.
Если Покупатель желает участвовать в аукционе по нескольким  объектам, гарантийный взнос вносится в размере 10 процентов начальной (стартовой) цены за один объект с наибольшей начальной (стартовой) ценой.
Гарантийный взнос участника, победившего в торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.

19. Сауда-саттық Ұйымдастырушы аукционға қатысушылардың билеттерiн дайындайды, онда мынадай мәлiметтер болады:
1) Сатып алушының сауда-саттыққа қатысу номерi;
2) Сатып алушының сауда-саттыққа қатысқан объектiсiнiң атауы;
3) сауда-саттық өткiзу шарттары.
Сауда-саттық барысында басқа адамдардың аукцион билеттерiн пайдалануына тыйым салынады.
20. Сатып алушы қатысушы билетiн алған кезден бастап аукционға қатысушы мәртебесiн алады, бiрақ билеттi сауда-саттық өткiзiлетiн күнге дейiн кем дегенде 2 күн бұрын алуы керек.
Аукционға қатысушының:
1) сауда-саттыққа өзiнiң немесе өз өкiлдерi арқылы қатысуына;
2) сауда-саттыққа шығарылатын сату объектiсi жөнiнде қосымша мәлiметтердi, түсiнiктеменi тегiн алуға;
3) сауда-саттықта сатылатын объектiнi алдын ала көруге;
4) оның құқығы бұзылатын болса, сотқа беруге;
5) жазбаша хабарлай отырып аукционға қатысу туралы өз өтiнiмiн қайтарып алуға құқығы бар. Мұндай жағдайда кепiлдiк жарнасының сомасы аукцион өткiзiлетiн күннен үш күн бұрын оған қатысудан бас тартқан адамдарға қайтарылады.
21. Ұйымдастырушы өз қалауы бойынша аукционның қатысушысы болып саналмайтын адамдарға кiру ақысын белгiлеп, кiру билетiнiң санын және бағасын анықтауға құқылы. Аукционның қатысушылары кiру ақысын төлеуден босатылады және аукцион қатысушыларының билетi бойынша аукционға кiредi.
3. Аукцион өткiзу тәртiбi
22. Аукцион оған кем дегенде екi Сатып алушы қатысқан жағдайда болады.
Егер бастапқыдан (старттық) төмен емес баға бойынша мүлiк сатып алуға тiлек бiлдiрген бiр қатысушы ғана қатысса, аукцион өтпедi деп саналады. Осы аталған жағдай қайталанған жағдайда мүлiк Сатушы мен Сатып алушы арасында сатып алу-сату шартын жасау жолымен бастапқыдан (старттық) төмен емес баға бойынша сатылады.
Аукцион өткiзу жөнiндегi әрбiр факт және оның нәтижелерi тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерi қол қоятын хаттама (акт) түрiнде жеке ресiмделуге тиiс.
23. Аукциондағы сауда-саттықты өзара жасалған шарт негiзiнде Ұйымдастырушы жалдаған жеке тұлға (бұдан әрi - Аукционшы) немесе Сатушы уәкiлеттiк берген адам жүргiзедi.
24. Сауда-саттық Аукционшының сатылатын затты, оның қысқаша сипаттамасын, бастапқы (старттық) бағасын, бағаның өзгеру қадамын және сауда-саттық өткiзу әдiсiн хабарлауынан басталады.
Аукционшы сауда-саттық барысында қадамның өзгеруi жөнiнде хабарлай отырып, оны өзгертуге құқылы. Өзгерiс қадамы объектiнiң ағымдық бағасының 5%-нен 10-%-не дейiнгi шекте белгiленедi.
25. Сауда-саттық төменде сипатталған екi әдiстiң бiрi бойынша өткiзiледi:
1) Сауда-саттықтың ағылшындық әдiсi:
Аукционшы аукционға қойылатын объектiнiң бастапқы (старттық) бағасын және бағаның өсу қадамын хабарлайды. Аукционшы өзiнiң аукциондық номерiн бiрiншi көтерген қатысушының номерiн хабарлап, бағаны бекiтедi және қатысушыларға оны жоғарылатуды ұсынады. Қатысушылар номерлерiн көтерiп белгiленген қадам бағасын жоғарылатады және одан да жоғары баға ұсынады. Сауда-саттық ең жоғары ұсынылған бағаға дейiн жүредi. Аукционшы соңғы бағаны үш рет қайталап, басқа көтерiлген баға болмаса, балғаны ұрып қалып, бұл объектiнiң сатылғаны жөнiнде хабарлайды.

19. Организатором торгов изготавливаются билеты участников аукциона, в которых содержатся следующие сведения:
1) номер, под которым Покупатель участвует в торгах;
2) наименование объекта (объектов), по которому Покупатель участвует в торгах;
3) условия проведения торгов.
Использование аукционного билета другим лицом в процессе торгов запрещается.
20. Покупатель получает статус участника аукциона с момента получения билета участника, но не позднее, чем за 2 дня до даты проведения торгов.
Участник аукциона имеет право:
1) участвовать в торгах лично или через своих представителей;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выносимому на торги объекту продажи;
3) предварительно осматривать реализуемый на торгах объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) отозвать свою заявку на участие в аукционе, сообщив об этом письменно. При этом сумма гарантийного взноса возвращается лицам, отказавшимся от участия в аукционе не менее чем за три дня до его проведения.
21. Организатор вправе по своему усмотрению установить платный вход и определить количество и цену входным билетам для лиц, не являющихся участниками аукциона. Участники аукциона от входной платы освобождаются и проходят на аукцион по билетам участников аукциона.
Параграф 3. Порядок проведения аукциона
22. Аукцион может состояться, если в нем участвуют не менее двух Покупателей.
Если присутствует лишь один участник, изъявивший желание приобрести имущество по цене не ниже начальной (стартовой), аукцион считается не состоявшимся. В случае повтора вышеуказанной ситуации имущество продается путем заключения договора купли-продажи между Продавцом и Покупателем по цене не ниже начальной (стартовой).
Каждый факт проведения аукциона и его результаты подлежат отдельному оформлению в виде протокола (акта), подписываемого председателем и членами ликвидационной комиссии.
23. Торги на аукционе проводит физическое лицо (в дальнейшем Аукционист), нанимаемое Организатором, на условиях заключенного между ними договора или же лицо, уполномоченное Продавцом.
24. Торги начинаются с объявления Аукционистом предмета продажи, краткой его характеристики, начальной (стартовой) цены, шага изменения цены и метода проведения торгов.
Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 5 до 10% текущей цены объекта.
25. Торги проводятся по одному из двух нижеописанных методов:
1) Английский метод торгов:
Аукционист объявляет начальную (стартовую) цену, выставляемого на аукцион объекта, и шаг увеличения цены. Аукционист объявляет номер участника, первым поднявшего свой аукционный номер, закрепляет цену и предлагает участникам ее повысить. Поднятием номера участники повышают цену на установленный шаг и предлагают более высокую цену. Торги идут до максимально предложенной цены. Аукционист объявляет участника, предложившего максимальную цену. Аукционист трижды повторяет последнюю цену и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка объявляет о продаже данного объекта.

Егер бастапқы (старттық) баға хабарланғанда қатысушылардың бiр де бiрi бұл объектiнi сатып алуға тiлек бiлдiрмесе, Аукционшы оның бағасын 15 проценттен асырмай төмендетуге құқылы және сауда-саттық iсiн жүргiзу қайталанады. Егер баға 15 процентке төмендеген соң қатысушылардың ешқайсысы объектiнi сатып алу туралы өз ниетiн бiлдiрмесе, ол сауда-саттықтан алынады.
Бұл сату объектiсi осы Ережеде сипатталған iс жүргiзуге сәйкес бастапқы (старттық) бағаны 15 проценттiк жеңiлдiктi (төмендетудi) ескере отырып, бастапқы (старттық) жаңа баға белгiленiп, сауда-саттық өткiзудiң ағылшындық әдiсi бойынша келесi аукционға қойылады.
Мүлiктi аукционға келесi үшiншi рет шығарған жағдайда, Сатушы мұның алдындағы аукцион өткiзiлмеген жағдайда сатылатын мүлiктiң старттық бағасын 25 процентке азайтуға, ал аукцион өткiзiлгенде, бiрақ объект сатылмаған жағдайда, сатылатын мүлiктiң бастапқы (старттық) бағасын 10 проценттен аспайтындай етiп азайтуға, яғни бiрiншi аукционда белгiленген бастапқы (старттық) бағасынан 40 проценттен аспайтын мөлшерде төмендетуге құқылы.
Мүлiктi кезектi аукционға шығарғанда Сатушы сатылатын мүлiктiң бастапқы (старттық) бағасын тағы да 10 проценттен аспайтындай етiп азайтуға, яғни бiрiншi аукционда белгiленген бастапқы (старттық) бағасынан 50 проценттен аспайтын мөлшерде төмендетуге құқылы.
Егер бұдан кейiн де мүлiк сатылмаса, онда Сатушы объектiнi соңғы аукционда белгiленген оның бастапқы (старттық) бағасы бойынша конкурстық тәртiппен сатуға құқығы бар.
2) Сауда-саттықтың голландық әдiсi:
Аукционшы аукционға қойылатын объектiнiң бастапқы (старттық) бағасын және жаңа бағаны хабарлай отырып, оны жарияланған қадам бойынша төмендетедi. Аукционшы бағаны хабарлаған кезде аукциондық номерiн бiрiншi көтерген қатысушының номерiн айтады және балғаны ұрып қалып оны осы объект бойынша Жеңiмпаз деп хабарлайды.
Егер бiр уақытта екi немесе одан да көп номерлер көтерiлсе, Аукционшы кiмнiң жеңiмпаз екенi жөнiнде мынадай тәртiппен шешiм қабылдайды: Аукционшы қатысушыларға бағаны көтерудi ұсынады және ең жоғары баға ұсынған қатысушы жеңiмпаз болады. Қатысушылардың Аукционшының шешiмiне шек келтiруге құқығы жоқ.
Егер объект жоғарыда көрсетiлген аукционда сатылмаса, онда ол келесi аукционға қойылады. Мұндайда объектiнiң бастапқы (старттық) бағасы мұның алдындағы аукционға қойылған объектiнiң бастапқы (старттық) бағасының 25 процентiнен төмен болмауға тиiс.
26. Аукционға бiрнеше объектiлер шығарған кезде әрбiр объектiге сауда-саттық өткiзудiң әр түрлi әдiсiн қолдануға болады.
Әрбiр сатылған объект бойынша сауда-саттық нәтижелерi сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамамен ресiмделедi.

Если при объявлении начальной (стартовой) цены ни один из участников не изъявил желание приобрести данный объект, Аукционист вправе снизить его цену, не более чем на 15 процентов, и процедура торгов повторяется. Если после понижения цены на 15 процентов никто из участников не заявил о своем намерении приобрести объект, он снимается с торгов.
Данный объект продажи повторно выставляется на последующий аукцион по английскому методу проведения торгов с установлением новой начальной (стартовой) цены с учетом 15-ти процентной скидки (снижения) начальной (стартовой) цены в соответствии с описанной в настоящих Правилах процедурой.
В случае последующего третьего вынесения имущества на аукцион, Продавец, при не состоявшемся предыдущем аукционе, вправе уменьшить начальную (стартовую) цену продаваемого имущества не более чем на 25 процентов, а при состоявшемся аукционе, на котором объект не был реализован, начальная (стартовая) цена продаваемого имущества уменьшается не более чем на 10 процентов, то есть не более чем на 40 процентов ниже от первоначальной стартовой цены, установленной на первом аукционе.
При очередном вынесении имущества на аукцион, Продавец вправе уменьшить начальную (стартовую) цену продаваемого имущества еще не более чем на 10 процентов, то есть не более чем на 50 процентов ниже от первоначальной стартовой цены, установленной на первом аукционе.
Если и после этого имущество не будет продано, то Продавец имеет право продать объект в порядке конкурса по его начальной (стартовой) цене, установленной на последнем аукционе.
2) Голландский метод торгов:
Аукционист объявляет начальную (стартовую) цену выставляемого на аукцион объекта и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер участника, первым поднявшего аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его Победителем по данному объекту.
В случае, если одновременно поднимаются два или более номера, решение о том, кто становится победителем, принимает Аукционист в следующем порядке: Аукционист предлагает участникам повысить цену, и победителем становится участник, предложивший наивысшую цену. Участники не вправе оспаривать решение Аукциониста.
В случае, если объект не будет продан на вышеуказанном аукционе, то он выставляется на последующий аукцион. При этом начальная (стартовая) цена объекта должна быть ниже не более чем на 25 процентов начальной (стартовой) цены, по которой объект был выставлен на предыдущий аукцион.
26. При вынесении на аукцион нескольких объектов допускается по каждому объекту проведение различных методов торгов.
Результаты торгов по каждому проданному объекту оформляются протоколом о результатах торгов.

27. Сауда-саттық барысында объектiге бiрiншi болып соңғы баға ұсынған қатысушы Ұйымдастырушының өкiлiне қатысушы билетiн көрсетуге тиiс және сол күнi сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюы керек. Хаттамаға сондай-ақ Ұйымдастырушы мен Аукционшының өкiлдерi де қол қояды.
Хаттамада Сатушы, Аукционшы, сауда-саттық жеңiмпазы, сату объектiсiнiң атауы, сауда-саттықтың бастапқы (старттық) және түпкiлiктi бағасы, сондай-ақ сатып алу-сату шартына қол қою жөнiндегi мiндеттемелер және Сатып алушының сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартқаны үшiн жауапкершiлiгi көрсетiледi. Аукцион нәтижелерi туралы хаттаманың көшiрмесi Сатып алушыға берiледi және ол оның сатып алу-сату шартын жасау құқығын куәландыратын құжаты болып табылады.
28. Нәтижелер туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан қатысушы алдағы уақытта аукционға қатысу құқығынан айырылады және оған кепiлдiк жарнасы қайтарылмайды. Мұндай жағдайда осы объект бойынша сауда-саттық қайта жаңғыртылады.
29. Аукцион өткiзілгеннен кейiн екi күннiң iшiнде Сатып алушы мен Сатушы арасында сатып алу-сату шарты жасалады, онда шарттың мәнi, тараптардың құқықтары, мiндеттерi және жауапкершiлiгi, сату объектiсiнiң түпкiлiктi бағасы және төлем жасау шарттары (Сатушының банктiк есепшотының номерi және т.т.) көрсетiлiп, Сатып алушы мен Сатушы қол қойған қабылдау-өткiзу актiсi жасалады.
5-тарау. Конкурс ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi
30. Таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының мүлкiн Конкурс арқылы сатқан кезде Сатушы республикалық немесе облыстық ресми баспа органдарында қазақ және орыс тiлдерiнде хабарландыру жариялауға тиiс.
Конкурс туралы хабарландыруда коммерциялық ұсыныс беру мерзiмi көрсетiлуге тиiс, ол хабарландыру жарияланған күннен бастап 7 күннен кем болмауы және 30 күннен аспауы керек.
Коммерциялық ұсыныстар беру мерзiмi өткен соң конкурс арқылы сата беруге болады.
31. Конкурсқа екеуден кем Сатып алушы қатысқан жағдайда ол болмады деп саналады да, қайта өткiзiледi.
32. Қайта өткiзiлген конкурсқа бiр Сатып алушы қатысқан жағдайда немесе конкурсқа қатысушының ұсынысы бастапқы (старттық) бағадан төмен болмаса, Сатушы конкурсқа қойылған мүлiктi соңғы аукционда белгiленген бастапқы (старттық) баға бойынша осы Сатып алушыға сатуға құқылы.
Қайта өткiзiлген конкурста Сатып алушылар болмаған жағдайда, Сатушы мүлiктiң құнын ескере отырып, оны кез келген заңды немесе жеке тұлғаға сатуға не оны белгiленген тәртiппен есептен шығаруға құқылы.

27. Участник, первым предложивший в ходе торгов последнюю цену на объект, должен предъявить представителю Организатора билет участника и в тот же день подписать протокол о результатах торгов. Протокол подписывается также представителем Организатора и Аукционистом.
В протоколе указываются сведения о Продавце, Аукционисте, победителе торгов, наименование объекта продажи, начальная (стартовая) и окончательная цена торгов, а также обязательства сторон по подписанию договора купли-продажи и ответственность Покупателя за отказ от подписания договора купли-продажи. Копия протокола о результатах аукциона выдается Покупателю и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора купли-продажи.
28. Участник, отказавшийся подписать протокол о результатах, лишается права дальнейшего участия в аукционе, и гарантийный взнос ему не возвращается. В этом случае торги по данному объекту возобновляются.
29. В течение двух дней после проведения аукциона между Покупателем и Продавцом заключается договор купли-продажи, в котором отражаются предмет договора, права, обязанности и ответственность сторон, окончательная цена объекта продажи и условия оплаты (номер банковского счета Продавца и так далее), с составлением Акта приема-передачи, который подписывается Покупателем и Продавцом.
Глава 5. Порядок организации и проведения конкурса
30. При продаже имущества ликвидируемого банка, страховой организации посредством конкурса, Продавец должен опубликовать объявление в официальных республиканских или областных печатных органах. Объявление должно включать в себя перечень продаваемого имущества, а также адреса, по которым Покупатели могут получить информацию о продаваемом имуществе и ознакомиться с ним, а также представить коммерческие предложения.
В объявлении о конкурсе должен быть указан срок подачи коммерческих предложений, который должен быть не менее 7 дней и не более 30 дней со дня публикации объявления.
Продажа посредством конкурса может состояться после истечения срока подачи коммерческих предложений.
31. При участии в конкурсе менее двух Покупателей он считается не состоявшимся и проводится повторно.
32. В случае участия при повторном конкурсе одного Покупателя или предложения участником конкурса цены не ниже начальной (стартовой) цены, Продавец вправе продать выставленное на конкурс имущество этому Покупателю по начальной (стартовой цене), установленной на последнем аукционе.
В случае отсутствия Покупателей на повторном конкурсе Продавец вправе с учетом стоимости имущества продать его любому юридическому или физическому лицу либо списать его в установленном порядке.

33. Коммерциялық ұсыныстар тарату комиссиясының атына жазбаша түрде берiледi және жiппен қайымдалып, номерленген арнайы журналға тiркеледi.
Сатушы конкурстың әрбiр қатысушысына оның таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымдарының мүлкiн сатып алу туралы коммерциялық ұсыныс бергенi жөнiнде анықтама бередi (жiбередi), онда нақты сатып алынатын мүлiк және Сатып алушы ұсынған баға көрсетiледi.
34. Тарату комиссиясы (Сатушы) конкурс мерзiмi өтiсiмен келiп түскен ұсыныстарды өз мәжiлiсiнде қарайды және ең жоғары баға ұсынған сатып алушыға банк мүлкiн сату туралы шешiм қабылдайды, ол жөнiнде мәжiлiске қатысқан тарату комиссиясы төрағасының, мүшелерiнiң және мәжiлiс хатшысының қолы қойылған тиiстi хаттама жасалады.
35. Сатушы конкурс жеңiмпазы ретiнде анықтаған Сатып алушыға оның коммерциялық ұсынысының қабылданғаны туралы 3 жұмыс күнi iшiнде және сатып алу-сату шартына қол қою үшiн хабарлама алған кезден бастап 3 жұмыс күнi iшiнде келуi қажет екендiгiн жазбаша түрде хабарлайды.
Сатып алу-сату шартында осы Ереженiң 29-тармағында көрсетiлген шарттар болуға тиiс.
36. Сатып алушы сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартқан жағдайда, Сатушы мүлiктi басқа Сатып алушыға сату туралы мәселенi шешедi.
37. Сатушы конкурсқа қатысушыларға оның нәтижелерi туралы жазбаша хабарлайды.
6-тарау. Сауда-саттыққа қатысушылармен есеп айырысу
тәртiбi
38. Сатып алушы мен Сатушы арасында сатып алу-сату шарты жасалғаннан кейiн Сатып алушы бес банктiк күн iшiнде осы шартта көрсетiлген соманы Сатушының банктiк есепшотына аударуға және оған тиiстi төлем құжатын беруге мiндеттi.
39. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалынан немесе уәкiлеттi банктен (Сатушының тұрған жерi бойынша) таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының ағымдағы есепшотына сатылған мүлiктiң ақшасы (толық көлемде) түскенi туралы растау алғаннан кейiн, Сатушы осы сатылған мүлiктi таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының балансынан есептен шығарғаннан кейiн, оны Сатып алушыға (сауда-саттық жеңiмпазына) қайта ресiмдеп өткiзедi.
40. Сатып алушы (аукционға қатысушы) аукционнан сатып алған мүлiк үшiн тиiстi төлем жасамаған жағдайда, Сатушы аталған сатып алу-сату шартын осы шарттың талаптарында көзделуге тиiстi бiржақты тәртiппен бұзады. Сатып алушының төлеген кепiлдiк жарнасы оған қайтарылмайды және ол мүлiк сауда-саттыққа қайта қойылуы мүмкiн.
Сатып алушының (конкурсқа қатысушының) конкурстық сату объектiсiне төлем жасамағаны үшiн жауаптылығы оның және Сатушының арасында жасалған сатып алу-сату шартында көзделедi.

33. Коммерческие предложения подаются в письменной форме на имя председателя ликвидационной комиссии и регистрируются в специальном прошнурованном и пронумерованном журнале.
Каждому участнику конкурса Продавцом выдается (высылается) справка о том, что он подал коммерческое предложение о покупке имущества ликвидируемого банка, страховой организации, с указанием в ней конкретного покупаемого имущества и предлагаемой Покупателем цены.
34. По истечении срока конкурса ликвидационная комиссия (Продавец) рассматривает на своем заседании поступившие коммерческие предложения и принимает решение о продаже имущества банка, страховой организации Покупателю, предложившему наибольшую цену, о чем составляется соответствующий протокол, подписываемый присутствовавшими на заседании председателем, членами ликвидационной комиссии и секретарем заседания.
35. Покупатель, определенный Продавцом в качестве победителя конкурса, извещается в письменной форме в течение 3-х рабочих дней о принятии его коммерческого предложения и необходимости в течение 3-х рабочих дней с момента получения извещения явиться для подписания договора купли-продажи.
Договор купли-продажи должен содержать условия, указанные в пункте 29 настоящих Правил.
36. В случае отказа Покупателя от подписания договора купли-продажи Продавец решает вопрос о продаже имущества другому Покупателю.
37. Продавец письменно извещает участников конкурса о его результатах.
Глава 6. Порядок проведения расчетов с участниками торгов
38. В течение пяти банковских дней после заключения между Покупателем и Продавцом договора купли-продажи Покупатель обязан перечислить указанную в данном договоре сумму на банковский счет Продавца и представить ему соответствующий платежный документ.
39. После получения от филиала Национального Банка Республики Казахстан или уполномоченного банка (по месту нахождения Продавца) подтверждения о поступлении денег (в полном объеме) за реализованное имущество на текущий счет ликвидируемого банка, страховой организации, Продавцом производится списание данного реализованного имущества с баланса ликвидируемого банка, страховой организации с последующим его переоформлением и передачей Покупателю (победителю торгов).
40. В случае невнесения Покупателем (участником аукциона) необходимой платы за имущество, приобретенное им на аукционе, упомянутый договор купли-продажи расторгается в одностороннем порядке Продавцом, что должно предусматриваться условиями данного договора. Внесенный Покупателем гарантийный взнос ему не возвращается и данное имущество может быть вновь выставлено на торги.
Ответственность Покупателя (участника конкурса) за невнесение платы за объект конкурсной продажи предусматривается в договоре купли-продажи между ним и Продавцом.

41. Сатушы аукционға қатысушы төлеген кепiлдiк жарнасынан аукцион ұйымдастыруға және өткiзуге жұмсаған ақша сомасын ұстап қалады. Кепiлдiк жарнасының қалғаны аукционға қатысушыларға аукцион өткiзiлген күннен бастап есептегенде 3 банктiк күн iшiнде қайтарылады.
7-тарау. Сатудан түскен түсiмдi бөлу
42. Объектiлердi сатудан түскен ақша аукциондар мен конкурстар дайындау және өткiзу нәтижесiнде алынған барлық ақша жинақталатын таратылатын банктiң, сақтандыру ұйымының ағымдағы есепшотына есептеледi.
43. Бұл ақшадан сауда-саттық дайындығына және өткізуге байланысты жұмсалған шығындардың және басқа да шығыстардың орны толтырылады.
Тарату комиссиясы аукциондар және конкурстар өткізуден қалған ақшаны Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен пайдаланады.
8-тарау. Қорытынды ережелер
44. Аукцион және конкурс ұйымдастыруға және өткізуге қатысушы тараптардың даулары заңда белгіленген тәртіппен шешіледі.
45. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заң нормаларына сәйкес шешілуге тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы

41. Из гарантийного взноса, внесенного участниками аукциона, Продавцом удерживается сумма денег, затраченных им на организацию и проведение аукциона. Остаток гарантийного взноса возвращается участникам аукциона в течение 3-х банковских дней, считая со дня проведения аукциона.
Глава 7. Распределение выручки от продажи
42. Деньги от продажи объектов зачисляются на текущий счет ликвидируемого банка, страховой организации, аккумулирующий все деньги, полученные в результате подготовки и проведения аукционов и конкурсов.
43. Из этих денег производится возмещение затрат, связанных с подготовкой и проведением торгов и другие расходы.
Оставшиеся от проведения аукционов и конкурсов деньги, используются ликвидационной комиссией, в установленном законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, порядке.
Глава 8. Заключительные положения
44. Споры сторон, участвующих в организации и проведении аукциона и конкурса, разрешаются в установленном законодательством порядке.
45. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан