Алматы қаласы Әкімшілігінің регламенті туралы
Алматы қаласы Әкімінің қаулысы 2001 жылғы 25 мамырдағы N 1/04. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2001 жылғы 20 маусымда N 363 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 20 шілдедегі N 3/950 қаулысымен
РҚАО Ескертпесі: N 02-11 және 227 2005 жылғы 20 қаңтардағы Алматы қалалық Әділет департаменті хатының негізінде шешім "Нормативтік-құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабымен көзделген нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуге жатпайды және онсыз қолданылады.
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 20 шілдедегі N 3/950 қаулысымен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-П   Z010148_ "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңын орындау үшін Алматы қаласының Әкімшілігі
қаулы етеді:
1. Алматы қаласы Әкімшілігінің регламенті бекітілсін (N 1 қосымша).
2. Алматы қаласы Әкімі аппаратының заң бөлімі (Қ.С.Құсайынов) Алматы қаласы Әкімшілігінің регламентін Әділет басқармасында тіркесін.
Алматы қаласының
Әкімі
Әкімшілік хатшысы
2001 жылғы 25 мамырдағы
N 1/04 Әкімшілік
Қаулысымен бекітілді
Алматы қаласы Әкімшілігінің
РЕГЛАМЕНТІ
І. Жалпы ережелер
1. Алматы қалалық Әкімшілігі (республикалық маңызы бар қала) (әрі қарай - Әкімшілік) Қазақстан Республикасының біртұтас атқару органдарының жүйесіне енеді, тиісті аумақтың мүдделерін және қажеттіліктерін үйлестіріп, атқарушы биліктің жалпы мемлекеттік саясатын жүргізуді қамтамасыз етеді.
2. Әкімшіліктің құрамы әкім арқылы әкімнің орынбасарлары, әкім аппаратының басшысы, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқару органдары бірінші басшыларының санатынан құрылады.
Әкімшілік мүшелерінің санын әкім белгілейді.
Әкімшіліктің дербес құрамы әкім арқылы анықталады және қалалық мәслихаттың сессиясында қаралып, келісіп, осы мәселе бойынша шешім қабылданады.
3. Әкімшіліктің қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару" Заңы арқылы реттеледі, бұл орайда Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының айрықща мәртебесі туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне және осы Регламентке қайшы келмеуі тиіс.
4. Әкімшіліктің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдастыру-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді Алматы қаласы Әкімінің аппараты (әрі қарай - аппарат) жүзеге асырады.
5. Іс қағаздарын жүргізу, түсетін хат-хабарларды өңдеу әкімшіліктің хатшылығына, әкімшіліктің және әкімнің қызметін ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз етуді атқаратын бөлімдерге жүктеледі және Қазақстан Республикасының "Әкімшілік процедуралар туралы" Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес әзірленетін, Алматы қаласының Әкімі бекітетін тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.

О регламенте Акимата города Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 25 мая 2001 г. № 1/04. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 20 июня 2001 года N 363. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 20 июля 2006 года N 3/950
Примечание РЦПИ: На основании письма Департамента юстиции города Алматы от 20 января 2005 года № 02-11/и227 решение не подлежит государственной регистрации нормативных правовых актов, предусмотренной  ст.38 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и применяется без нее.
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от  20 июля 2006 года N 3/950
Во исполнение  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", акимат города Алматы  ПОСТАНОВИЛ:
1. Утвердить регламент Акимата города Алматы (приложение № 1).
2. Юридическому отделу аппарата Акима города Алматы (Кусаинов К.С.) обеспечить регистрацию регламента Акимата города Алматы в управлении юстиции.
Аким города Алматы                         В.Храпунов
Секретарь акимата                          К.Тажиева
Утверждено
Постановлением акимата
№ 1/4 от 25 мая 2001 года
Р Е Г Л А М Е Н Т
Акимата города Алматы
I. Общие положения
1. Акимат города Алматы (города республиканского значения) (далее - акимат) входит в единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, обеспечивает проведение общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития соответствующей территории.
2. Состав акимата формируется акимом из заместителей акима, руководителя аппарата акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета.
Количество членов акимата определяется акимом.
Персональный состав акимата определяется акимом и согласовывается решением сессии городского маслихата.
3. Деятельность акимата регулируется  Конституцией Республики Казахстан,  Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан об особом статусе города Алматы, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
4. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата осуществляет аппарат акима города Алматы (далее - аппарат).
5. Ведение делопроизводства, обработка поступающей корреспонденции возлагается на секретариат акимата, отделы выполняющие организационно-техническое обеспечение деятельности акимата и акима и осуществляется в порядке, разрабатываемом в соответствии требованиями  Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", нормативных правовых актов Правительства Республики Казахстан и утверждаемом акимом города Алматы.

6. Әкімшіліктің және әкімнің мүдделерін сотта білдіру және қорғау, сондай-ақ прокурорлық қадағалау актілерін қарау аппарат арқылы, қалалық бюджеттен қаржыландырылатын мүдделі атқару органдарының (әрі қарай - атқару органдары) қатысуымен жүзеге асырылады.
7. Әкімнің орынбасарлары және аппарат басшысы әкімшіліктің және әкімнің қарауына ұсынылатын актілердің жобаларын (қаулылар, әкімнің шешімдері және өкімдері) қарауды осы Регламент бойынша белгіленген мерзімде жүзеге асырады.
ІІ. Жұмысты жоспарлау
8. Әкімшіліктің мәжілістерінде қарауға арналған мәселелердің жарты жылдық тізбесі әкімшілік мүшелерінің және қалалық атқару органдары басшыларының ұсынуымен аппарат арқылы әзірленеді.
Әкімшіліктің мәжілістерінде қарау үшін жоспарланатын мәселелердің тізбесін хатшы жасайды, әкім бекітеді және әкімшіліктің мүшелеріне, атқару органдарының басшыларына, аудандардың әкімдеріне, аппарат бөлімдерінің басшыларына, сондай-ақ қажет болған жағдайда қала аумағында орналасқан мекемелерге жіберіледі.
Жоспарланған мәселені тізбеден алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге қалдыру туралы шешімді әкім тиісті атқару органының бірінші басшысы немесе әкімшіліктің хатшысы (әрі қарай - хатшы) ұсынатын анықтама негізінде қабылдайды.
ІІІ. Әкімшілік мәжілісін әзірлеу
және өткізу тәртібі
9. Әкімшілік мәжілісін Алматы қаласының Әкімі тоқсанына бір рет шақырады.
10. Әкімшілік мәжілісіне Алматы қаласының Әкімі төрағалық етеді. Ал,ол болмаған жағдайда Алматы қаласы Әкімінің міндетін атқарушы орынбасары төрағалық етеді.
11. Әкімшілік мәжілісі ашық, мемлекеттік және орыс тілдерінде өтеді.  Қажет болған жағдайда, Алматы қаласы Әкімінің өкімімен кейбір мәселелер жабық мәжілістерде қаралуы мүмкін.
12. Әкімшілік мәжілісі құқықты болып есептеледі, егер оған әкімшілік мүшелерінің екіден үші қатысқан жағдайда.
Қаралған мәселе бойынша қаулы қабылданады.
Қаулы әкімшілік мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
13. Әкімшілік мәжілісіне Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, қалалық мәслихаттың депутаттары, аудан әкімдері және Алматы қаласының Әкімі бекіткен тізбе бойынша өзге лауазымды тұлғалар қатысуы мүмкін.
14. Әкімшілік мәжілісінде қаралатын мәселелерді аппарат және атқарушы органдар әзірлейді, олар бұл тұрғыда мына талаптарды орындайды:
анықтамаларды, талдамалы материалдарды, қаулы жобаларын осы құжаттарға оны енгізуші органның бірінші басшысы алдын ала қол қояды немесе оны алмастыратын тұлға (бұдан әрі - бірінші басшы) қол қояды, оның қолы осы органның ресми көзқарасы болып табылады және бұл құжаттың күн тәртібін құрастыру мәжіліске жеті күн қалғанда хатшылыққа ұсынылады;
жоба мен анықтама тәртіп бойынша мәтіннің бес парағынан аспауы тиіс, ол екі интервалда басылады және бас тақырыптары бір-біріне сәйкес болуы тиіс;
әкімшілік мәжілісіне енгізілетін материалдарға қажет болған жағдайда қосымша ақпараттық мәліметтер енгізіледі;
шақырылатындардың тізімін анықтау, олардың талқыланатын мәселелерге қатысуын осы мәселені енгізетін орган немесе аппарат бөлімі мәжіліс өткізілер алдында үш күн бұрын жүзеге асырады;
аудан әкімдерін, ұйымдардың басшыларын әкімшілік мәжілісіне шақыруды хатшы жүзеге асырады.

6. Представление и защита интересов акимата и акима в судах, а также рассмотрение актов прокурорского реагирования осуществляется аппаратом совместно с заинтересованными исполнительными органами, финансируемыми из городского бюджета (далее - исполнительные органы).
7. Заместители акима и руководитель аппарата обеспечивают соблюдение установленного настоящим Регламентом порядка прохождения вносимых на рассмотрение акимата и акима проектов актов (постановления, решения и распоряжения акима).
II. Планирование работы
8. Полугодовой перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата составляется аппаратом по предложению членов акимата и руководителей исполнительных органов, финансируемых из городского бюджета (далее - исполнительные органы).
Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях акимата, составляется секретарем, утверждается акимом и рассылается членам акимата, руководителям исполнительных органов, акимам районов, руководителям отделов аппарата, а также в случае необходимости, организациям, расположенным на территории города.
Решение об исключении запланированного вопроса из перечня или перенос его рассмотрения на другой срок принимается акимом на основании справки, представляемой первым руководителем соответствующего исполнительного органа либо секретарем акимата (далее - секретарь).
III. Порядок подготовки и проведения заседаний акимата
9. Заседания акимата проводятся не реже одного раза в квартал и созываются акимом.
10. На заседаниях акимата председательствует аким, а в его отсутствии - заместитель, исполняющий обязанности акима.
11. Заседания акимата являются, как правило, открытыми и ведутся на государственном и (или) русском языках.
При необходимости, по распоряжению акима, отдельные вопросы могут рассматриваться на закрытых заседаниях.
12. Заседание акимата считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов акимата.
По результатам рассмотрения вопроса принимается постановление.
Постановления принимаются большинством голосов присутствующих членов акимата.
13. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан, городского маслихата, акимы районов и иные должностные лица по утвержденному акимом перечню.
14. Подготовка аппаратом и исполнительными органами вопросов для рассмотрения на заседании акимата осуществляется с соблюдением следующих требований:
справки, аналитические материалы, проекты постановлений, предварительно визируются первым руководителем органа, вносящего документ, либо лицом, его замещающим (далее - первый руководитель), подпись которого является подтверждением официальной позиции данного органа и представляются в секретариат за семь дней до заседания для формирования повестки дня;
проект и справка, как правило, не должны превышать 5 страниц текста, напечатанного через два интервала и должны иметь идентичные заголовки;
к материалам, вносимым на заседание акимата, прикладываются, при необходимости, дополнительные информационные сведения;
определение и уточнение списка приглашенных, обеспечение их явки по обсуждаемым вопросам осуществляется органом или отделом аппарата, вносящим вопрос, за три дня до заседания;
вызов акимов районов, руководителей организаций на заседания акимата производится секретарем.

15. Күн тәртібін Алматы қаласының Әкімімен немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен келіскеннен кейін, хатшы мәжіліс материалдарын әкімшілік мүшелеріне және шақырылатындарға таратады, қажет болған жағдайда тарату тізбесіне сәйкес басқа лауазымды тұлғаларға.
Тиісті органдар уақытылы материалдарын бермеген жағдайда, хатшы бұл жайында Алматы қаласының Әкіміне немесе оның міндетін атқарушыға баяндайды. Материалдарды уақытылы беру жауапкершілігі тиісті органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
Әкімшілік мәжілісі өтетін күні Алматы қаласы Әкімінің тапсырмасымен жедел тәртіпті басқа мәселелер де қаралуы мүмкін.
16. Әкімшілік мәжілісінде хаттама жүргізіледі. Онда қатысқан лауазымды тұлғалар күн тәртібі, аталған мәселелер бойынша баяндамашылар мен сөз сөйлеушілер, олардың қысқа баяндамаларының мазмұны мен қабылданған қаулы аталады. Тәртіп бойынша стенограмма мен мәжілістің таспа жазбасы жүргізіледі.
Хаттама үш күннің ішінде рәсімделеді, оған хатшы және мәжілісте төрағалық етуші қол қояды. Күнтізбелік жылдың кезекті нөмірі беріледі.
Қажет болған жағдайда хаттаманың көшірмесі бекітілген тізбе бойынша жіберіледі.
Мәжіліс материалдары (түпнұсқасы, стенограмма мен таспа жазбалар) хатшылықта қажет болған жағдайға дейін сақталады, үш жылдан кейін мұрағатқа тапсырылады.
IV. Әкімшілік қаулысының жобасын әзірлеу
және рәсімдеу тәртібі
17. Әкімшілік атына тиісті шешім қабылдау үшін ұсыныстарды атқарушы органдар мынадай жағдайда береді:
1) мәселені шешу әкімшілік құзыретіне тиісті болған жағдайда;
2) атқарушы органдар арасында түсініспеушілік болған жағдайда;
3) мәселені шешуде атқарушы органдардың және орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерінің қызметтері үйлесімділікті талап еткен жағдайда.
Орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелері өздерінің өтініштерін әкімшілікте тиісті орталық атқарушы органдардың басшыларымен келіседі.
18. Әкімшілік қаулысының жобасын әзірлеу (бұдан әрі - жоба) Алматы қаласы Әкімінің нормалық құқықтық актілері мен осы Регламенттің ережелеріне сәйкес аппарат және атқарушы орган жүзеге асырады.
Жоба мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады, оған мүдделі органдар келісімін береді, бірінші басшылар немесе оның міндетін атқарушылар қол қояды. Ескертпелер келісілгеннен кейін жобаға ескертпелердің тиісті анықтамасы қоса беріледі.
19. Жобаны әзірлеген және оған қатысқан органдар арасындағы түсініспеушілік жағдайда, осы мәселеге құзыреті бар Алматы қаласы Әкімінің орынбасары, аппарат басшысы немесе әкімшілік хатшысы кеңес шақыра алады. Оның нәтижесі хаттамада рәсімделеді.
Осы түсініспеушіліктер реттелген жағдайда, тиісті орган белгіленген мерзімде оны толығымен әзірлеп әкімнің аппаратына береді.
Аталған мәселелер бойынша келісімге қол жетпеген жағдайда, Алматы қаласы Әкімінің орынбасары, әкімшілік хатшысы бұл жайында толық шешім қабылдау үшін Алматы қаласының Әкіміне немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға мәлімдейді.

15. После согласования повестки дня с акимом либо лицом, его замещающим, секретарь рассылает материалы заседания членам акимата и приглашенным, а при необходимости и другим должностным лицам, согласно указателю рассылки.
В случае несвоевременного представления соответствующими органами материалов, секретарь докладывает об этом акиму или лицу, его замещающему. Ответственность за несвоевременное представление материалов возлагается на первых руководителей соответствующих органов.
В день заседания акимата по поручению акима в экстренном порядке, могут рассматриваться и другие вопросы.
16. На заседании акимата ведется протокол, в котором указываются присутствующие должностные лица, повестка дня, докладчики, выступающие по обсуждаемым вопросам, краткое содержание их выступлений и принятые постановления. Как правило, ведется стенограмма и магнитофонная запись заседания.
Протоколы оформляются в трехдневный срок, визируются секретарем и подписываются председательствовавшим на заседании. Присваиваются порядковые номера на календарный год.
При необходимости выписки из протоколов рассылаются по утвержденному перечню.
Материалы заседаний (подлинники, стенограммы и магнитофонные записи) хранятся в секретариате до минования надобности, но не ранее чем через три года сдаются в архив.
IV. Порядок подготовки и оформления проектов
постановлений акимата
17. Предложения в адрес акимата для принятия им соответствующего решения вносятся исполнительными органами в следующих случаях:
1) когда решение вопроса входит в компетенцию акимата;
2) при возникновении разногласий между исполнительными органами;
3) когда решение вопроса требует координации деятельности исполнительных органов и территориальных подразделений центральных исполнительных органов.
Территориальные подразделения центральных исполнительных органов согласовывают предмет своего обращения в акимат с руководством соответствующих центральных исполнительных органов.
18. Подготовка проектов постановлений акимата (далее - проекты) осуществляется аппаратом и исполнительными органами в соответствии с правилами подготовки нормативных правовых актов Акима города Алматы и настоящим Регламентом.
Проекты представляются на государственном и русском языках, согласованные с заинтересованными органами, подписанные первыми руководителями или лицами, их замещающими. При наличии согласования "с замечаниями" к проекту прикладывается соответствующая справка с замечаниями.
19. При возникновении разногласий между органами, участвующими в разработке проектов, заместителем акима, в чью компетенцию входит предмет рассматриваемых вопросов, руководителем аппарата либо секретарем акимата могут созываться совещания, результаты которых оформляются протоколами.
При устранении разногласий соответствующий орган дорабатывает в установленный срок проект и представляет его в аппарат акима.
В случае недостижения согласия по обсуждаемому вопросу заместитель акима, секретарь акимата информирует об этом акима либо лицо его замещающее, для принятия окончательного решения.

20. Жобаның сапалы және уақытылы әзірленуіне және белгіленген мерзімде берілуіне, сондай-ақ жоба мәтіндерінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі дәлме-дәлдігіне осы жобаны әзірлеп, жүзеге асырушы органның бірінші басшысы жеке жауапкершілікте болады.
21. Жобалар міндетті түрде мыналармен келісіледі:
1) қаралатын мәселелер аясында мүдделі атқарушы органдармен;
2) қаржыны мақсатты жұмсау және жобаның қаржыландырылуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша қаржы саласындағы тиісті атқарушы органмен;
3) аумақтың экономикалық және әлеуметтік даму жоспары мен бағдарламасына сәйкес және экономикалық жағынан мақсаттылықты қажет ететін мәселелер бойынша экономика саласындағы тиісті атқарушы органмен;
4) аппараттың заң бөлімімен.
22. Жобаны әзірлеуші бір мезгілде жобаның көшірмесін келісу үшін мүдделі атқарушы органға жібереді. Жобаны қарау мерзімі келіп түскен уақытысынан кейін үш жұмыс күннен аспауы тиіс.
Алматы қаласының әкімі, әкімнің орынбасарлары жобаны қараудың келісу мерзімін белгілейді.
Жобаның көшірмесін келісуге алғаннан кейін, атқарушы органдар басқа мүдделі органдармен осы жобаның алдын-ала қол қойылуына талап қоймаулары, сондай-ақ басқа желеумен онымен келісуден бас тартпауы тиіс.
23. Жобаны қарау кезінде келісуші орган бірінші басшының қолын немесе оның міндетін атқарушының қолын қойғызып, осы бойынша мынадай жауаптар беруі тиіс:
1) жобаны ескертпелерсіз келіскені жайлы (жобада қол қойылуы тиіс);
2) жобадағы ескертпелермен келісілгендігі жайлы (жобада ескертпелермен келісілгені жайлы қол қойылуы тиіс);
3) жобаға келіспегені жайлы (оның келіспеу себептері қоса беріледі).
24. Жобаны әзірлеуші мүдделі органдардың барлық ұсыныстарын тұтастай алып, оның ескертпелерін орындап, өзінің келіскендігін білдіреді.
Міндетті түрде түсіндірме жазбада осы жобаға мүдделі органның қолы қойылмағандығы жайлы мәлімделеді (егер мұндай жағдай болса). Бұл жағдайда енгізілген материалдарға сол органмен келіскендігі жайлы расталатын құжаттың көшірмесі қоса беріледі. Егер де мұндай растау болмаған жағдайда, мүдделі органға оның келісуі жіберілмегендігі туралы түсінік беріледі.
Қажет болған жағдайда Алматы қаласы Әкімінің, оның орынбасарларының немесе аппарат басшысының тапсырмасы бойынша жоба толықтырылуға жіберілуі мүмкін.
25. Жобаны әзірлеуші міндетті түрде түсіндірме жазбаны осы жобаны қабылдауға қажетті жазбалармен, әлеуметтік-экономикалық негіздемесімен қабылданған жағдайда қоса беріледі. Оны жүзеге асырудағы қаржы шығындарын, сондай-ақ осы мәселе бойынша бұрын қабылданған әкімшілік актілерінің мәліметтері және оның орындалғаны жайлы мәліметтері қоса беріледі.
Егер акті жобалары нормалық сипатта болып және/немесе әлеуметтік-экономикалық мәселелерді қозғайтын болса, жобаны әзірлеуші түсіндірме жазбада енгізілетін ұсыныстағы тиімділік жолдармен қоса, болжамды нәтижелерді, оның нақты мерзімін көрсетуі тиіс. Әкімшілік немесе Алматы қаласының Әкімі осы актілерді қабылдаған жағдайда, орындаушы оны жүзеге асыру нәтижесі бойынша белгіленген мерзімге сай оның жұмыс нәтижесі жайлы қысқаша есеп береді.
Жобаның көлемі екі парақтан асқан жағдайда, оған енгізілген ұсыныстардың әрбір бетін әзірлеуші толық тәртіпте қалыпқа келтіруі тиіс.

20. Персональную ответственность за своевременную, качественную разработку и представление проекта в акимат в установленные сроки, а также за аутентичность текстов проекта на государственном и русском языках несет первый руководитель органа, осуществляющего его разработку.
21. Проекты в обязательном порядке согласовываются:
1) с заинтересованными исполнительными органами, исходя из предмета рассматриваемых вопросов;
2) с соответствующим исполнительным органом в области финансов - по вопросам финансовой целесообразности и обеспеченности проекта финансированием;
3) с соответствующим исполнительным органом в области экономики - по вопросам экономической целесообразности и соответствия планам и программам экономического и социального развития региона;
4) с юридическим отделом аппарата.
22. Разработчик проекта одновременно направляет на согласование копии проекта всем заинтересованным исполнительным органам. Срок рассмотрения не должен превышать 3 рабочих дней с момента его поступления.
Продление срока рассмотрения может быть осуществлен акимом или заместителями акима.
При получении копии проекта на согласование, исполнительные органы не должны требовать предварительного визирования проекта другими заинтересованными органами, а также отказывать в согласовании по другим формальным признакам.
23. По итогам рассмотрения проекта согласующий орган должен представить разработчику за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, один из следующих вариантов ответа:
1) проект согласован без замечаний (виза на проекте);
2) проект согласован с замечаниями (виза на проекте с замечаниями, которые должны быть приложены);
3) в согласовании проекта отказано (прилагается мотивированный отказ).
24. Разработчик проекта сводит все предложения заинтересованных органов в окончательный вариант, устранив их замечания, с которыми он согласился.
В обязательном порядке в пояснительной записке указывает причины отсутствия визы органа, чьи интересы затрагиваются данным проектом (при наличии такого факта), при этом, к внесенным материалам прилагается копия документа, подтверждающего внесение его в соответствующий орган для согласования. В случае отсутствия такого подтверждения, проект может считаться не направленным в заинтересованный орган на согласование.
При необходимости по указанию акима, заместителя акима или руководителя аппарата проект может быть направлен на доработку.
25. Разработчиком в обязательном порядке прилагается пояснительная записка с обоснованием необходимости принятия данного проекта, социально-экономических последствий, в случае его принятия, предполагаемые финансовые затраты, связанные с его реализацией, а также сведения о том, какие акты акимата и акима ранее были приняты по данному вопросу, и как они исполнялись.
Если проекты актов носят нормативный характер и/или затрагивают социально-экономические вопросы, разработчик в пояснительной записке обязан указать конкретные цели, сроки ожидаемых результатов и предполагаемую эффективность вносимых предложений. В случае принятия акиматом или акимом данных актов, разработчик, по итогом их реализации, должен представить краткий отчет о результатах их действий в соответствии с установленными сроками.
Проекты объемом более двух листов и приложения к ним должны быть полистно парафированы разработчиком.

26. Жобаны әзірлеуші жобада бір мезгілде әкімшіліктің қаулыларын және/немесе әкімнің шешімдері мен өкімдерін қабылданатын актілерге сәйкес келтіру жөнінде ережелерді көздейді және/немесе нақты мерзімдер белгілей отырып, оларды сәйкес келтіру туралы тапсырманы көздейді.
27. Алматы қаласы Әкімінің орынбасарлары жобаларды келісу міндеттерді бөлісуге сәйкес жүзеге асырады.
28. Іс қағаздар талаптары сәйкестігінің жобасы хатшылықта тексеруден өтеді.
Осы Регламенттің іс қағаздарындағы талаптардың жобаға мемлекеттік және орыс тілінде дәл келмеген жағдайда, материалдар толықтырылуға жіберіледі.
29. Аппаратта сараптама өткеннен кейін, жобаны хатшы Алматы қаласының Әкіміне, оның міндетін атқарушы тұлғаға оны Әкімшілік мәжілісінде қарау үшін баяндайды.
30. Әкімшілік қаулысына Алматы қаласының Әкімі және әкімшіліктің хатшысы қол қояды. Қол қойғаннан кейін қаулының түпнұсқасына түзетулер енгізілмейді.
31. Хатшылық қаулы көшірмесін қосымшалармен куәландырылғаннан кейін, оның уақытылы шығуына және тиісті жерлерге жіберілуіне жауапкершілікте болады.
32. Бұрынғы жіберілген әкімшілік қаулысында, Алматы қаласы Әкімінің шешімі мен өкімдерінде даналарында техникалық қателіктер болған жағдайда, оны түзету тек қана хатшының рұқсатымен жүзеге асырылады. Бұл жағдайда, алғашқы жіберілген құжаттар хатшылыққа қайтарылуы тиіс.
33. Әкімшілік қаулысының түпнұсқасы хатшылықта сақталады.
34. Әкімшіліктің және Алматы қаласы әкімінің барлық актілерінің жалпыға міндетті мағынасы болады, азаматтардың құқықтарын, еркіндіктері мен міндеттерін қозғайтын ведомство аралық сипатта бола қалған жағдайда, әділет органдарында тіркеуге жатады және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
35. Актілерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды Алматы қаласы әкімінің баспасөз қызметі жүзеге асырады.
V. Қазақстан Республикасы Президентінің,
Үкіметінің, Премьер-министрдің, Әкімшіліктің
және Алматы қаласы әкімінің тапсырмалары мен
актілерін орындаудағы бақылауды және тексеруді
ұйымдастыру тәртібі
36. Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметтің, Премьер-министрдің, Әкімшіліктің және Алматы қаласы Әкімінің тапсырмалары мен актілерін орындаудағы, бақылауды және тексеруді ұйымдастыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңына және Алматы қаласы Әкімі аппаратының осы Регламентіне сай жүзеге асырылады.
Әкімшілік хатшысы

26. Разработчик проекта одновременно в проекте предусматривает положение по приведению постановлений акимата и/или решений и распоряжений акима в соответствие с принимаемым актом и/или предусматривает поручение о соответствующем их приведении с установлением конкретных сроков.
27. Согласование проектов у заместителей акима осуществляется в соответствии с распределением обязанностей.
28. На соответствие требованиям делопроизводства проект проверяется в секретариате.
В случае несоответствия проекта требованиям делопроизводства, настоящего Регламента, неаутентичности его текстов на государственном и русском языках, материалы возвращаются разработчику на доработку.
29. После прохождения экспертизы в аппарате, проект докладывается секретарем акиму либо лицу, его замещающему, для рассмотрения его на заседании акимата.
30. Постановления акимата подписываются акимом и секретарем акимата. Внесение исправлений в подлинник постановления после его подписания исключается.
31. Секретариат осуществляет рассылку адресатам заверенных копий постановлений с приложениями и несет ответственность за их своевременный выпуск и рассылку.
32. Замена ранее разосланных экземпляров постановлений акимата, решений и распоряжений акима при технических ошибках может быть произведена только с разрешения секретаря. В этом случае, первоначально разосланные документы должны быть отозваны в секретариат.
33. Подлинники постановлений акимата хранятся в секретариате.
34. Все акты акимата и акима, имеющие общеобязательное значение, межведомственный характер, касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат регистрации в органах юстиции и опубликованию в средствах массовой информации.
35. Направление актов в средства массовой информации для публикации осуществляется через пресс-службу акима.
V. Порядок организации контроля и проверки исполнения актов
и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра
Республики Казахстан, акимата и акима
36. Организация контроля и проверки исполнения актов Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящего Регламента работы аппарата акима.
Секретарь акимата                       К.Тажиева