Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының бөлшек саудасының негiзгi ережелерi туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімінің шешімі 2001 жылғы 2 мамырдағы N 1034 Шығыс Қазақстан облысының әділет басқармасында 2001 жылғы 7 мамырда N 488 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2009 жылғы 8 маусымдағы N 03 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2009.06.08 N 03 қаулысымен.
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Z990451_ Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шiлдедегi N 451-1 Заңы 14 бабының 2 тармағына сәйкес және эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiн, мерзiмдi баспасөз басылымдарын өндiру мен таратуға бақылау жасау мақсатында шешім қабылдаймын:
1. Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының бөлшек саудасының негiзгi ережелерi бекiтiлсiн (N 1 қосымша).
2. Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының таралуын бақылайтын комиссия құрамы бекiтiлсiн (N 2 қосымша).
3. Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының таралуын бақылайтын комиссия туралы ереже бекiтiлсiн (N 3 қосымша).
4. "Эротикалық сипаттағы материалдар жариялайтын мерзiмдi баспасөз басылымдарының бөлшек саудасының негiзгi ережелерi туралы" Шығыс Қазақстан облысы Әкiмiнің 2000 жылғы 12 қаңтардағы N 1-795ө  өкiмiнің күшi жойылды деп саналсын.
5. Осы шешiмнің орындалуына бақылау жасау облыс Әкiмiнің бiрiншi орынбасары Т.Абайдiлдинге жүктелсiн.
Шығыс Қазақстан облысының
Әкiмi                                                                                     Шығыс Қазақстан облысы Әкiмiнің
2001 жылғы 2 мамырдағы
N 1034 шешiмiне N 1 қосымша
Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және
бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының
бөлшек саудасының негiзгi ережелерi
Осы ережелер "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Z990451_ Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шiлдедегi N 451 Заңының 14 бабы 2 тармағының негiзiнде әзiрленген.
1. Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының бөлшек саудасына тек қана жергiлiктi атқарушы органдарының арнайы шешiмiмен айқындалып, арнайы бөлiнген стационарлық орындарда рұқсат берiледi.
2. Тақырыптық бағыты эротикалық сипаттағы фильм, материалдар жариялайтын БАҚ-тың есепке қойылғаны және оны сатуға рұқсат берiлгенi туралы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнің берген куәлiгiнің түпнұсқасының көрсетiлуi шешiмнің берiлуiне негiздеме болып табылады.
Шешiмде: БАҚ атауы, сату үшiн айқындалған мерзiмдерi мен орындары көрсетiлуi тиiс.

Об основных правилах розничной торговли аудио- и видеопродукцией, периодическими печатными изданиями, содержащими материалы эротического характера
Решение Акима Восточно-Казахстанской области от 2 мая 2001 года N 1034 Зарегистрировано управлением юстиции Восточно-Казахстанской области 7 мая 2001 года за N 488. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 8 июня 2009 года N 03
Сноска. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 08.06.2009 N 03.
В соответствии с п.2 ст.14 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" N 451-1 от 23.07.99 г. и в целях контроля за производством и реализацией аудио и видео продукции, печатных изданий, содержащих материалы эротического характера
РЕШАЮ:
1. Утвердить основные правила розничной торговли аудио и видео продукцией, периодическими печатными изданиями, содержащими материалы эротического характера (приложение 1).
2. Утвердить состав комиссии по контролю за реализацией аудио и видео продукции, периодических печатных изданий, содержащих материалы эротического характера (приложение 2).
3. Утвердить положение о комиссии по контролю за реализацией аудио и видео продукции, печатных изданий, содержащих материалы эротического характера (приложение 3).
4. Считать утратившим силу распоряжение Акима Восточно-Казахстанской области N 1-795р от 12.01.2000 г. "Об основных правилах розничной торговли периодическими печатными изданиями, публикующими материалы эротического характера".
5. Контроль за выполнением данного решения возложить на первого заместителя Акима области Т. Абайдильдина.
Аким
Восточно-Казахстанской области
Приложение N 1
к решению Акима
Восточно-Казахстанской области
от 2 мая 2001 г. N 1034
Основные правила розничной торговли аудио и видео продукцией,
периодическими печатными изданиями, содержащими материалы
эротического характера
Настоящие правила разработаны на основании п.2 ст.14 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" N 451-1 от 23.07.99 г.
1. Розничная продажа аудио и видео продукции, периодических печатных изданий, содержащих материалы эротического характера, допускается только в специально отведенных стационарных помещениях, определяемых местными исполнительными органами специальным решением.
2. Основанием для выдачи решения является предъявление оригинала свидетельства о постановке на учет СМИ, выданный Министерством культуры, информации и общественного согласия с тематической направленностью публикаций материалов, фильмов эротического характера и решение на продажу.
В решении должны быть указаны: название СМИ, сроки и места, определенные для продажи.

3. Аталған баспасөз өнімiн сатуға мына жағдайда тыйым салынады:
1) 18 жасқа толмаған тұлғаларға;
2) балалар және оқу мекемелерiнде, оларға 300 метрге таяу орналасқан аумақтарда;
3) мемлекеттiк мекемелерде, сәулет және тарихи ескерткiштердiң маңында;
4) қолдан сатуға, қоғамдық көлiктерде, көпшiлiк адамдар жиналған жерлерде.
4. Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының бөлшек саудасының ережелерiн бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасы белгiлеген тәртiппен жауапкершiлiкке тартылады.
5. Осы ережелер осындай эротикалық сипаттағы материалдары бар, соның iшiнде таяу және алыс шет елдерден әкелiнген жазба және бейне өнімдерiне, мерзiмдi баспасөз басылымдарына да таралады.
Шығыс Қазақстан облысының Әкiмi
аппаратының басшысы                                                                            Шығыс Қазақстан облысы Әкiмiнің
2001 жылғы 2 мамырдағы
N 1034 шешiмiне N 2 қосымша
Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және
бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының таралуына
бақылау жасау жөнiндегi комиссияның
ҚҰРАМЫ
1. Рукин Александр Иванович      - ШҚ ОАҚКБ бастығының орынбасары,
комиссия төрағасы
2. Бахтиярова Әлмира Кеңесқызы   - облыс Әкiмi аппаратының iшкi саясат
және әлеуметтiк сала бөлімiнің бас
маманы
3. Мұстафина Раушан              - ШҚ ОАҚКБ БАҚ және реформаларды
Алдабергенқызы                  насихаттау бөлімiнің жетекшi маманы,
комиссия хатшысы
Комиссия мүшелерi:
1. Акава Анатолий Иванович       - облыс Әкiмiнің кеңесшiсi
2. Бакинова Бұлбұл Рамазанқызы   - ШҚ ОАҚКБ БАҚ және реформаларды
насихаттау бөлімiнің бастығы
3. Тоқтағанов Серiк Сәлiмбекұлы  - облыстың IIБ қоғамдық тәртiп
басқармасының бас инспекторы, полиция
майоры
4. Лавров Дмитрий Анатольевич    - "Реал-тайм" телеарнасының режиссер-
операторы (келiсiм бойынша)
5. Милентьева Нина Михайловна    - облыстық сауда және қызмет көрсету
департаментi бастығының орынбасары
6. Рахымов Бекзат Рахымұлы       - қоғамдық бiрлестiктермен жұмыс және
жастар саясаты жөнiндегi бөлімнің
жетекшi маманы
7. Романов Феликс Сергеевич      - облыстық әдiлет басқармасының авторлық
және аралас құқықтар жөнiндегi бас
маманы
8. Туров Эдуард Федорович        - "Киновидеопрокат" КӘММ директоры
(келiсiм бойынша)
Шығыс Қазақстан облысының Әкiмi
аппаратының басшысы
Шығыс Қазақстан облысы Әкiмiнің
2001 жылғы 2 мамырдағы
N 1034 шешiмiне N 3 қосымша
Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және
бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының таралуына                 бақылау жасау жөнiндегi комиссия туралы
ЕРЕЖЕСI
Эротикалық сипаттағы материалдары бар жазба және бейне өнімдерiнің, мерзiмдi баспасөз басылымдарының таралуына бақылау жасау жөнiндегi комиссия Шығыс Қазақстан облысы Әкiмiнің жанындағы сарапшы-бақылаушы орган болып табылады.
Қазақстан Республикасының "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы"  Z990451_ , "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Z960006_ , "Лицензиялау туралы" Z952200_ Заңдарының орындалуына бақылау жасау жөнiндегi жұмыстарды облыстық ақпарат және қоғамдық келiсiм басқармасымен тығыз байланыста жүргiзедi. Өзiнің қызметiнде комиссия Қазақстан Республикасының Конституциясын K951000_ , қолданылып жүрген заңнамасын, Қазақстан Республикасы Президентiнің Жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулыларын басшылыққа алады.
Комиссияның мiндеттерi:

3. Запрещается продажа указанной продукции:
1) лицам, не достигшим 18-летнего возраста;
2) в детских и учебных учреждениях, на прилегающих к ним территориях в радиусе до 300 метров;
3) в государственных учреждениях, вблизи памятников архитектуры и истории, в учреждениях культуры;
4) с рук, в общественном транспорте, в местах массового скопления людей.
4. Нарушение правил розничной торговли аудио и видео продукцией, периодическими печатными изданиями, содержащими материалы эротического характер, влечет ответственность, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Настоящие правила распространяются на аналогичные периодические печатные издания, аудио, видео продукцию, содержащие материалы эротического характера, в том числе ввозимые из стран ближнего и дальнего зарубежья.
Руководитель аппарата Акима
Восточно-Казахстанской области
Приложение N 2
к решению Акима
Восточно-Казахстанской области
от 2 мая 2001 г. N 1034
СОСТАВ
комиссии по контролю за реализацией аудио и видео продукции,
периодических печатных изданий, содержащих материалы эротического
характера
1. Рукин Александр Иванович  -    заместитель начальника ВК ОУИОС,
председатель комиссии
2. Бахтиярова Альмира Кенесовна  - главный специалист отдела
внутренней политики и социальной
сферы аппарата Акима области,
заместитель председателя
комиссии
3. Мустафина Раушан              - ведущий специалист отдела СМИ и
Алдабергеновна                  пропаганды реформ, секретарь
комиссии
Члены комиссии:
1. Акава Анатолий Иванович       - советник Акима области
2. Бакинова Булбул Рамазановна   - начальник отдела СМИ и
пропаганды реформ ВК ОУИОС
3. Токтаганов Серик Салимбекович - старший инспектор управления
общественного порядка УВД
области, майор полиции
4. Лавров Дмитрий Анатольевич    - режиссер-оператор ТК
"Реал-тайм" (по согласованию)
5. Милентьева Нина Михайловна    - заместитель начальника                                                 областного департамента торговли
и услуг
6. Рахимов Бекзат Рахимович      - ведущий специалист отдела по
работе с общественными
объединениями и молодежной
политики
7. Романов Феликс Сергеевич      - главный специалист по авторским
и смежным правам областного
управления юстиции
8. Туров Эдуард Федорович        - директор ККГП "Киновидеопрокат"
(по согласованию)
Руководитель аппарата Акима
Восточно-Казахстанской области
Приложение N 3
к решению Акима
Восточно-Казахстанской области
от 2 мая 2001 г. N 1034
ПОЛОЖЕНИЕ
о комиссии по контролю за реализацией аудио и видео продукции,
периодических печатных изданий, содержащими материалы
эротического характера
Комиссия по контролю за реализацией аудио и видео продукции, периодических печатных изданий, содержащих материалы эротического характера является аналитически-рекомендательным органом при Акиме Восточно-Казахстанской области.
Проводит работу в тесном контакте с областным управлением информации и общественного согласия по контролю за соблюдением Законов РК " О средствах массовой информации", " Об авторских и смежных правах", " О лицензировании ". В своей деятельности комиссия руководствуется Конституцией , действующим законодательством, Указами Президента Республики Казахстан, Постановлениями Правительства Республики Казахстан.
Задачи комиссии:

1. Облыстық ақпарат және қоғамдық келiсiм басқармасы ұсынған материалдардың сипатын (порнография, эротика) анықтау мақсатында талдау жүргiзу.
2. Жазба және бейне өнімдерiн, баспасөз басылымдарын, соның iшiнде шет елдерден әкелiнген өнімдердi өткiзу саласына бақылау бойынша үйлестiрудi жүзеге асыру.
3. Заңды және жеке тұлғаларға БАҚ туралы, авторлық құқық туралы, лицензиялау туралы қолданылып жүрген Заңдарды түсiндiру жөнiнде ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсету.
Комиссияның құқықтары мен функциялары:
1. Облыстық БАҚ-дағы, WЕВ-сайттардағы жазба және бейне өнімдерiн, мерзiмдi баспасөз басылымдарын сатуға бақылау жасайды, жарияланымдар мен материалдардың сипатын тексередi.
2. Қажет болса, нақты жағдайдан шыға отырып, белгiлi бiр немесе басқа да деректер бойынша ұсынымдар немесе қорытындылар шығарып бере алады.
3. Баспасөз салаларында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру үшiн қажеттi мәлiметтердi меншiк түрлерiне қарамастан, бұқаралық ақпарат құралдарының редакторларынан және меншiк иелерiнен, жазба, бейне, баспа өнімдерiн таратушыларынан сұрайды.
4. Қалалардан және аудандардан түскен мәлiметтер бойынша акт жасап, тиiстi органдарға жiбередi.
5. Өз аттарына түскен өтiнiштердi қарап, тиiстi органдарға солар бойынша ұсыныстар енгiзедi.
Шығыс Қазақстан облысының Әкiмi
аппаратының басшысы

1. Проведение анализа материалов на предмет определения характера (порнография, эротика), предоставленных областным управлением информации и общественного согласия.
2. Осуществление координации по контролю за сферой сбыта аудио и видео продукции, печатных изданий, в том числе ввозимых из-за рубежа.
3. Оказание информационно-консультативных услуг юридическим и физическим лицам по разъяснению действующего законодательства о СМИ, авторских правах, лицензировании.
Функции и права комиссии:
1. Отслеживает характер публикаций и материалов в областных СМИ, WЕВ-сайтах и контролирует продажу аудио и видео продукции, печатных изданий.
2. В случае необходимости, исходя из конкретной ситуации, может давать рекомендации и заключения по тому или иному факту.
3. Запрашивает у собственников и редакторов средств массовой информации, независимо от формы собственности, распространителей аудио, видео, печатной продукции информацию, необходимую для реализации государственной политики в сфере печати.
4. По поступившим материалам из городов и районов составляет акт и передает в соответствующие органы.
5. Рассматривает заявления, поступившие в свой адрес, вносит по ним предложения в соответствующие органы.
Руководитель аппарата Акима
Восточно-Казахстанской области