2010 жылға дейін Астана қаласының орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесін дамыту бағдарламасы
Астана қалалық мәслихатының шешімі 2002 жылғы 2 мамырдағы N 160/30-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 203. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 29 желтоқсандағы N 421/55-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010.12.29 N 421/55-IV шешімімен.
Астана қаласының әкімияты ұсынған 2010 жылға дейін Астана қаласының орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесін дамыту бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы K951000_ Конституциясының 86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Z010148_ 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының негізінде Астана қаласының мәслихаты былай деп шешті:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
1. Қоса беріліп отырған 2010 жылға дейін Астана қаласының орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесін дамыту бағдарламасы бекітілсін.
Астана қалалық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қалалық мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
Астана қалалық мәслихатының
2002 жылғы 2 мамырдағы
N 160/30-ІІ шешімімен
бекітілген
2010 жылға дейін Астана қаласының орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесін дамыту бағдарламасы Төлқұжат
Бағдарламаның атауы:
Астана саласын орталықтандырылған жылумен қамту жүйесiн дамытуды 2010 жылға дейiнгi бағдарламасы (одан әрi - Дамыту бағдарламасы)
Бағдарламаны әзiрлеушi:
"Астанагенплан" коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорыны
Дамыту бағдарламасын жүзеге асыру кезеңi:
2002-2010 ж.ж.
Бағдарламаның құрылымы:
Астана қаласын орталықтандырылған жылумен қамту жүйесiн дамытудың 2010 жылға дейiнгi бағдарламасы 8 бөлiмнен құралған.
1. Кiрiспе
Астана қаласын жылумен қамту жүйесiн дамыту қаланың 2010 жылға келешекте 2030 жылға дейiнгi даму қарқынына сәйкес, көздерi, әртүрлi нысандағы жылу пункттерi, сорғы стансалары, магистральдi және үлестiру желiлерi бар, сенiмдi, ұзақ мерзiмдi, экономикалық тұрғыдағы, өткiзу тәсiлi және қоршаған ортаны қорғау талаптары есебiнен шешiлуi қажет.
Осы бағдарлама "КазНИПИЭнергопром Институты" ЖАҚ дайындаған магистральдi жылу желiлерi жiберу қабiлетiнің резервтерiн және ЖЭО-1 мен ЖЭО-2 жылу қуатының резервтерiн жоғары мөлшерде қолдануды есепке ала, "Астана қаласын 2010 жылға келешекте 2020 жылға дейiн жылумен қамту сұлбаларын" дамытуға дайындалған.

О Программе развития системы централизованного теплоснабжения города Астаны до 2010 года
Решение Маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 160/30-II. Зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 25 мая 2002 года N 203. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29 декабря 2010 года № 421/55-IV
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29.12.2010 № 421/55-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу развития системы централизованного теплоснабжения города Астаны до 2010 года, на основании статьи 86 Конституции Республики Казахстан и статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемую Программу развития системы централизованного теплоснабжения города Астаны до 2010 года.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Н.М.Петухова
И.о. секретаря
маслихата города Астаны                    Н.И.Мещеряков
Утверждена
решением маслихата города Астаны
N 160/30-II от 2 мая 2002 года
Программа
развития системы централизованного теплоснабжения
города Астаны до 2010 года
Паспорт
Наименование Программы:
Программа развития системы централизованного теплоснабжения города Астаны до 2010 года (далее - Программа развития)
Разработчик Программы:
Коммунальное государственное предприятие "Астанагенплан" Период реализации
Программы развития: 2002-2010 годы
Структура Программы:
Программа развития системы централизованного теплоснабжения города Астаны до 2010 года состоит из восьми разделов.
1. Введение
Развитие системы теплоснабжения г.Астаны должно решаться с учетом надежности, долговечности, экономичности, пропускной способности и требований к охране окружающей среды в соответствии с темпами развития города на 2010 год в перспективе до 2020 года, включающей в себя источники, тепловые пункты различного назначения, насосные станции, магистральные и распределительные сети.
Настоящая программа разработана в развитие "Схемы теплоснабжения г.Астаны на 2010 год с перспективой до 2020 года", выполненной ЗАО "Институт КазНИПИЭнергопром" с учетом максимального использования резервов пропускной способности существующих магистральных тепловых сетей и резервов тепловой мощности на ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2.

Орталықтандырған жылумен қамту жүйесiнiң экономикалық көрсеткiштерiн көтеру мақсатында ЖЭО-1 және ЖЭО-2 бiрлескен жұмыстарының әлеуеттi мүмкiндiктерiн пайдалану мәселелерi қарастырылған.
2. Орталықтандырылған жылумен қамту жүйесiнiң қазiргi
жағдайының анализi
ЖЭО-1 және ЖЭО-2-ден ортақтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесi (ОЖЖ) Астана қаласының оң жақ жағалауында дамуға бет алды (жалпы жылу жүктемесiнiң 63%), әсiресе Орталық және Оңтүстiк-Шығыс жобалау аудандарында. Жағу кезеңi шамамен 7 ай құрайды, ал ыстық су беру жыл бойы жүргiзiледi. Орталықтандырылған жылумен қамту жүйесiндегi (ОЖЖ) ЖЭО-1 және ЖЭО-2 жұмыстарының сызбасы бiрлескен. ЖЭО-2-ден ЖЭО-1-ге жылу С-1 бiрлестiрiлген магистралiмен 165 Гкал/сағ дейiн жiберiледi. ЖЭО-2-ге жылуды қайтару С-2 магистралы арқылы ЖЭО-1 шегiнiм сорғысымен жүзеге асырылады. Қаланың солтүстiк-батыс бөлiгiнде орналасқан ЖЭО-2 келесi негiзгi құрал-жабдықтар орнатылған: N 1 тәсiм ------------------------------------------------------------------------- NN Құрал-жабдықтар атауы Енгi. Бу Номинальды 01.01.2002 зiлген қысымы (белгiленген) жылдағы жұмыс жыл кгс/см2 қуат, өнiмдiлiгi iстеген сағаты ------------------------------------------------------------------------- Турбиналар: 1. ПР-4-35/5/1,2 КТЗ, ст.N2 1962 35 4 МВт 175365 2. Р-6-35/10 КТЗ, ст.N3 1968 35 6 МВт 65753 3. Р-12-35/5 КТЗ, ст. N4 1972 35 12 МВт 161981 Энергетикалық қазандар: 1. Е-65-39 ст.N1 1999 39 65 т/ч 8192 2. Е-65-39 ст.N2 2000 39 65 т/ч 2810 3. БКЗ-50-39Ф ст.N3 1963 39 50 т/ч 191332 4. К-50-40 ст.N4 1967 40 50 т/ч 2001 жылы толық жаңартылды Су ысыту қазандары: 5. ПТВП-100 ст.N5 1966 - 100 Гкал/ч 123652 6. ПТВП-100 ст.N6 1967 - 100 Гкал/ч 128539 7. ПТВП-100 ст.N7 1969 - 100 Гкал/ч 120133 8. ПТВМ-100 ст.N8 1971 - 100 Гкал/ч 63 055 9. ПТВМ-100 ст.N9 1973 - 100 Гкал/ч 49 151 10. ПТВМ-100 ст.N10 1977 - 100 Гкал/ч 39 828 -------------------------------------------------------------------------
ЖЭО-1 негiзгi құрал-жабдықтары табиғи және сапалы тұрғыдан ескiрген және қазiргi уақытта ауыстыру жұмыстары жүргiзiлуде. БКЗ-50-39 - үлгiдегi ст.N1 және ст.N2 қазандар сол ошақтарда жаңа Е-65-39 - қазандарымен ауыстырылды, ст.N 4 толық жаңартылды және оны су ысыту қазанына ауыстыру жұмыстары қарастырылуда.
ПТВМ-100 мазут қазандарының (ст.N8, ст.N9, ст.N10) жұмыстары тоқтатылған және соңғы екi жылда қолданылмаған, оларға кешендi жөндеу қажет.
01.01.2002 жылда ЖЭО-1 мөлшерлiк жылу қуаты меншiктi қажеттiлiктердiң есебiнсiз 294 Гкал/сағ. құрады. Мөлшерлiк жылу уақытының төмендеуi 2000 жылмен салыстырғанда (315 Гкал/сағ.) ст. N 4 қазан агрегатын қайта құрастырумен шартталған. ЖЭО-1 су ысыту қазандары ЖЭО-1 аймағындағы жылыту жүктемесi кестесiнiң қазан кезеңiнде жұмыс iстейдi. Қаланың солтүстiк-шығыс бөлiгiнде орналасқан ЖЭО-2 келесi негiзгi құрал-жабдықтар орнатылған: N 2 тәсiм ------------------------------------------------------------------------- NN Құрал-жабдықтар атауы Енгi. Бу Номинальды 01.01.2002 зiлген қысымы (белгiленген) жылдағы жұмыс жыл кгс/см2 қуат, өнiмдiлiгi iстеген сағаты ------------------------------------------------------------------------- Турбиналар: 1. ПТ-80/100-130/13 1979 130 80 МВт 149485 2. ПТ-80/100-130/13 1980 130 80 МВт 147212 3. ПТ-80/100-130/13 1983 130 80 МВт 126796 Энергетикалық қазандар: 1. БКЗ-420-140-5 1979 140 420 т/ч 104975 2. БКЗ-420-140-5 1981 140 420 т/ч 99120 3. БКЗ-420-140-5 1983 140 420 т/ч 93330 4. БКЗ-420-140-5 1985 140 420 т/ч 79426 5. БКЗ-420-140-5 1992 140 420 т/ч 38441 ------------------------------------------------------------------------- ЖЭО-2 негiзгi құрал-жабдықтарының жағдайы қанағаттандырарлық.
01.01.2002 жылғы ЖЭО-2 мөлшерлiк жылу қуаты, бу және меншiктi қажеттiлiктердiң есебiнсiз 500 Гкал/сағ. құрады. Жалпы стансалық бойлер қондырғысының болмауынан, қазiргi уақытта ЖЭО-2 энергетикалық қазандарының "бос" қуаты пайдаланылмауда.

В целях повышения экономических показателей системы централизованного теплоснабжения предусмотрено использовать потенциальные возможности ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 при их совместной работе.
2. Анализ современного состояния
системы централизованного теплоснабжения
Система централизованного теплоснабжения (СЦТ) от ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 получила развитие в правобережной части г.Астаны (63 % от общей тепловой нагрузки), преимущественно в Центральном и Юго-Восточном планировочных районах. Период отопления составляет примерно 7 месяцев, а подача горячей воды осуществляется круглый год.
Схема работы ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 в системе централизованного теплоснабжения (СЦТ) - совместная. По соединительной магистрали С-1 от ТЭЦ-2 на ТЭЦ-1 передается тепла до 165 Гкал/ч. Обратная подача на ТЭЦ-2 осуществляется откачивающей насосной станцией ТЭЦ-1 по магистрали С-2.
На ТЭЦ-1, расположенной в северо-западной части города, установлено следующее основное оборудование:
Таблица N 1
п/п
Наименование
оборудования
Год
ввода
Давление
пара,
кгс/см2
Номинальная
(установленная)
мощность,
производитель-
ность
Наработка,
часов на
01.01.2002 г.
Турбины:
1.
ПР-4-35/5/1,2 КТЗ,
ст. N 2
1962
35
4 МВт
175365
2.
Р-6-35/10 КТЗ, ст.
N 3
1968
35
6 МВт
65753
3.
Р-12-35/5 КТЗ, ст.
N 4
1972
35
12 МВт
161981
Котлы
энергетические:
1.
Е-65-39 ст. N 1
1999
39
65 т/ч
8192
2.
Е-65-39 ст. N 2
2000
39
65 т/ч
2810
3.
БКЗ-50-39Ф ст. N 3
1963
39
50 т/ч
191332
4.
К-50-40 ст. N 4
1967
40
50 т/ч
Демонтирован
в 2001 г.
Котлы водогрейные:
5.
ПТВП-100 ст. N 5
1966
-
100 Гкал/ч
123652
6.
ПТВП-100 ст. N 6
1967
-
100 Гкал/ч
128539
7.
ПТВП-100 ст. N 7
1969
-
100 Гкал/ч
120133
8.
ПТВМ-100 ст. N 8
1971
-
100 Гкал/ч
63 055
9.
ПТВМ-100 ст.N 9
1973
-
100 Гкал/ч
49 151
10.
ПТВМ-100 ст.N 10
1977
-
100 Гкал/ч
39 828
Основное оборудование ТЭЦ-1 физически и морально устарело, и в настоящее время проводятся работы по его замене. Котлы ст. N 1 и N 2 типа БКЗ-50-39 заменены в тех же ячейках новыми котлами Е-65-39, ст. N 4 демонтирован и предусматривается его замена на водогрейный котел.
Мазутные котлы ПТВМ-100 (ст. N 8, ст. N 9, ст. N 10) законсервированы и последние два года не эксплуатируются, требуется их комплексный ремонт.
Располагаемая тепловая мощность ТЭЦ-1, на 1 января 2002 года составила 294 Гкал/ч без учета собственных нужд. Снижение располагаемой тепловой мощности по сравнению с 2000 годом (315 Гкал/час) обусловлено демонтажом котлоагрегата ст. N 4.
Водогрейные котлы ТЭЦ-1 работают в пиковой части графика отопительной нагрузки зоны ТЭЦ-1.
На ТЭЦ-2, расположенной в северо-восточной части города, установлено следующее основное оборудование:
Таблица N 2
п/п
Наименование
оборудования
Год
ввода
Давление
пара,
кгс/см2
Номинальная
(установленная)
мощность или
(производитель-
ность)
Наработка,
часов на
01.01.2002 г.
Турбины:
1
ПТ-80/100-130/13
1979
130
80 МВт
149485
2
ПТ-80/100-130/13
1980
130
80 МВт
147212
3
ПТ-80/100-130/13
1983
130
80 МВт
126796
Котлы
энергетические
1.
БКЗ-420-140-5
1979
140
420 т/ч
104975
2.
БКЗ-420-140-5
1981
140
420 т/ч
99120
3.
БКЗ-420-140-5
1983
140
420 т/ч
93330
4.
БКЗ-420-140-5
1985
140
420 т/ч
79426
5.
БКЗ-420-140-5
1992
140
420 т/ч
38441
Состояние основного оборудования ТЭЦ-2 удовлетворительное.
Располагаемая тепловая мощность ТЭЦ-2 на 1 января 2002 года составила 500 Гкал/ч без учета собственных нужд и пара. "Свободная" мощность энергетических котлов на ТЭЦ-2 в настоящее время не используется из-за отсутствия общестанционных бойлерных установок.

Жылумен қамтамасыз етудiң жағылмайтын кезеңiнде, ЖЭО-1 аймағында ыстық суды дайындау жұмыстары үшiн ЖЭО-1 толығымен тоқтатылып, ЖЭО-2 жүргiзiледi.
ЖЭО-1 және ЖЭО-2 жылу негiзiнен ыстық сумен жiберiледi. Бу жiберу тек ЖЭО-2 жүргiзiледi.
Жылу желiлерiнiң сызбасы - жылытуға, ыстық сумен қамтамасыз етуге және желдетуге қажет жылуды бiрлесiп беретiн екi құбырлы және тұйық. Жылу жiберудi реттеу кестесi ыстық суда 150/70 о С, төмендегенде - 130/70 о С .
Көбiне "Теплотранзит" ЖШС кәсiпорнымен қызмет көрсетiлетiн, әрбiр жылыту ауданында дамыған жылу желiлерiнiң жүйесi бар.
01.01.2000 жылы қаладағы су жылу желiлерiнiң жалпы ұзақтылығы 364,2 км., бу - 25,8 км. құрады. Оның iшiнде "Теплотранзит" ЖШС-нiң қызмет көрсетуiнде 232,9 км. су жылу желiлерi бар, оның iшiнде:
магистральдi - 83,0 км.
iшкi орамдардағы - 149,9 км.
бу өткiзу - 13,2 км.
Магистральдi жылу желiлерiнiң 60% астамы жер үстi орналастыруларымен жасалған. Жер үстi төсiмдерiн жүргiзгенде, табиғи жағдайлар нәтижесiнде жабын қабатының алынуынан, жоғары мөлшерде жылу жоғалтуға әкелiп соғатын жылуды оқшаулау құрылымының тұтастығы бұзылады.
Қарқынды жер асты суларының қолайсыз жағдайларында жер асты төсемдерiнiң жылу желiлерi қолданылады.
Орталықтандырылған жылумен қамту аймағында қала тұтынушыларын ыстық сумен қамтамасыз ету (ЫСҚ) жабық сызба бойынша жүзеге асырылады.
Ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесiн жөндеу немесе ауыстыру қажет. Ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесiнде технологиялық автоматтандыру құрал-жабдықтарының болмауынан қаланы жылумен қамту жүйесi уақытылы реттелмейдi.
Орталықтандырылған жылумен қамтудың қолданыстағы жүйесiндегi жылу көздерi мен магистральдi жылу желiлерiнiң өткiзу қабiлеттерiнде жылу қуатының резервтерi бар, бұл қаланың сол жақ жағалауындағы (30 Гкал/сағ. дейiн) бiрiншi кезектегi объектiлердi ОЖЖ-не қосу туралы шешiм қабылдауға мүмкiндiк туғызды.
3. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Осы бағдарламаның негiзгi мақсаты, жылумен қамту көздерi, тасымалдау желiлерi, олардың құрал-жабдықтары және 2010 жылға дейiнгi дамытуға арналған қаржылық шығын бағасы енетiн Астана қаласының қала құрылысын дамытумен байланысты орталықтандырылған жылумен қамту жүйесiн (ОЖЖ) дамытуда алдағы бағыттарды анықтау болып табылады.
Қаланың жылу энергиясы қажеттiлiгiнiң есебiн, бекiтiлген қаланы дамытудың бас жоспары және Астана қаласы Сәулет және қала құрылысы департаментi, "Астанагенплан" КМК, Астана қаласының Экономика және шағын бизнестi дамыту департаментi ұсынған деректер негiзiнде "КазНИПИЭнергопром Институты" ЖАҚ дайындады. Қарастырылатын кезеңде қаланың жылу жүктемесiнiң болжамдық өсу деңгейi келесi деректер бойынша сипатталады (N 3 тәсiм). N 3 тәсiм ------------------------------------------------------------------------ Тұтынушылар атауы Жылу жүктемесi, Гкал/сағ. ------------------------------------------------------------------------ 01.01. 01.01. 2005 ж. 2010 ж. 2020 ж. 2000 ж. 2001 ж. (болжам) (болжам) (болжам) ------------------------------------------------------------------------ 1. Тұрғын-коммуналды сектор, барлығы: 883 934 1021 1225 1520 оның iшiнде сол жақ жағалау бөлiгi: 56 63 91 124 230 2. Қоғамдық-азаматтық нысандағы объектiлер, барлығы: 95 98 314 348 420 оның iшiнде сол жақ жағалау бөлiгi: - - 147 167 190 3. Өнеркәсiп (ыстық су), барлығы: 101 101 175 257 380 оның iшiнде сол жақ жағалау бөлiгi: 9 9 9 9 9 3. Өнеркәсiп (бу), барлығы: 31 31 50 55 60 оның iшiнде сол жақ жағалау бөлiгi: - - - - - Қала бойынша БАРЛЫҒЫ 1110 1164 1560 1885 2380 - бу 31 31 50 55 60 - ыстық су, барлығы: 1079 1133 1510 1830 2320 оның iшiнде сол жақ жағалау бөлiгi: 65 72 247 300 420 ------------------------------------------------------------------------

В неотопительный период теплоснабжение для подготовки горячей воды зоны ТЭЦ-1 производится от ТЭЦ-2 с полным отключением ТЭЦ-1.
Тепло от ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 отпускается в основном в виде горячей воды. Отпуск пара производится только от ТЭЦ-2.
Схема тепловых сетей - двухтрубная, тупиковая, с совместной подачей тепла для нужд отопления, горячего водоснабжения и вентиляции. График регулирования отпуска тепла в горячей воде 150/70 оС со срезкой на температуре 130/70 оС.
Каждый тепловой район имеет развитую систему тепловых сетей, эксплуатируемых в основном предприятием ТОО "Теплотранзит".
По состоянию на 1 января 2002 года общая протяженность водяных тепловых сетей в городе составила 364,2 километр, паровых - 25,8 километр. Из них на обслуживании ТОО "Теплотранзит" находятся 232,9 километр водяных тепловых сетей, в том числе:
магистральных - 83,0 километра;
внутриквартальных - 149,9 километра;
паропроводов - 13,2 километра.
Более 60 % магистральных тепловых сетей выполнены в надземном исполнении. При надземной прокладке из-за стихийного снятия покровного слоя, нарушается целостность конструкции тепловой изоляции, что приводит к повышенным тепловым потерям.
Тепловые сети подземной прокладки эксплуатируются в неблагоприятных условиях в среде агрессивной грунтовой воды.
Горячее водоснабжение (ГВС) потребителей города в зоне централизованного теплоснабжения осуществляется по закрытой схеме.
Система горячего водоснабжения требует ремонта или замены. Из-за отсутствия средств технологической автоматизации в системе горячего водоснабжения не удается вовремя отрегулировать систему теплоснабжения города.
В действующей системе централизованного теплоснабжения есть резервы тепловой мощности на источниках тепла и в пропускной способности существующих магистральных тепловых сетей, что позволило принять решение о подключении первоочередных объектов левобережной части города (до 30 Гкал/ч) к существующей СЦТ.
3. Цель и задачи Программы
Основной целью настоящей Программы является определение перспективных направлений в развитии системы централизованного теплоснабжения (СЦТ) в увязке с градостроительным развитием города Астаны, включающей в себя источники теплоснабжения, транспортирующие сети с сооружениями на них и оценка финансовых затрат на ее развитие до 2010 года.
Расчет потребности в тепловой энергии города выполнен ЗАО "Институтом "КазНИПИЭнергопром" на основании утвержденного генерального плана развития города и данных, предоставленных Департаментом архитектуры и градостроительства города Астаны, ГКП "Астанагенплан" и Департаментом экономики и развития малого бизнеса города Астаны.
Ожидаемый рост тепловых нагрузок города в рассматриваемый период характеризуется следующими данными (см. таблицу N 3):
Таблица N 3
п/п
Наименование
потребителей
Тепловая нагрузка, Гкал/ч
01.01.2000 г.
01.01.2001 г.
Прогноз на
2005 г.
2010 г.
2020 г.
1.
Жилищно-комму-
нальный сектор,
всего:
883
934
1021
1225
1520
в том числе в
Левобережной
части:
56
63
91
124
230
2.
Объекты
общественно-
гражданского
назначения,
всего:
95
98
314
348
420
в том числе в
Левобережной
части:
-
-
147
167
1090
3.
Промышленность
(горячая вода),
всего:
101
101
175
257
380
в том числе в
Левобережной
части:
9
9
9
9
9
4.
Промышленность
(пар), всего:
31
31
50
55
60
в том числе в
Левобережной
части:
-
-
-
-
-
Всего по городу
1110
1164
1560
1885
2380
- пар
31
31
50
55
60
- горячая вода,
всего:
1079
1133
1510
1830
2320
в том числе в
Левобережной
части:
65
72
247
300
420

Жылу энергиясына сұраныстың өсуiн қанағаттандыру үшiн ЖЭО-1 және ЖЭО-2 мөлшерлiк жылу қуаттарын ұлғайту, жаңа магистральдi жылу желiлерi мен құрылыстарды қайта жаңарту, ауыстыру және салу қажет.
ЖЭО-1 және ЖЭО-2 стансаларын қайта жаңарту қаладағы жылу қуатының тапшылығын 2005 жылға дейiн, ал ЖЭО-2 кеңейту электр және жылу қуатының тапшылығын 2010 жылға дейiн жояды. Аталған сұрақтар тек, жылу және электрмен қамту жүйесiн келешекте дамыту жөнiндегi жоба шешiмдерiнiң базасымен оңтайлы шешiлуi мүмкiн. "КазНИПИЭнергопром Институты" ЖАҚ-ның және "Энергия" ЖАҚ-ның зерттеу жұмыстары бойынша 2010 жылға дейiнгi келешектегi жылу энергиясына сұраныс болжамы негiзiнде ЖЭО-2 кеңейтудi қарастыру қажет (қосымша қуаты 110-120 МВт ст.N 4 турбогенераторын және қуаты 420-500 т/сағ. ст.N 6 қазанагрегат орнату). Осы шаралар қаланы электр энергиясымен қамту сенiмдiлiгiн күшейтудi және 2010 жылға дейiнгi жылу жүктемесiнiң пайда болатын тапшылығын шешуге мүмкiндiк жасайды.
4. Бағдарламаны жүзеге асырудың негiзгi бағыттары
мен механизмi 4.1. 2005-2010 жылдарда қаланың жылу жүктемесiндегi қажеттiлiгiн қамту құрылымы
Табу көздерiнiң негiзгi қорларын жаңарту стансаның белгiленген және мөлшерлi жылу қуатын өсiруге мүмкiндiк жасайды. 01.01.2002 жылдағы ЖЭО-1 және ЖЭО-2 белгiленген және мөлшерлiк жылу қуаттары жөнiндегi деректер N 4 тәсiмде келтiрiлген: N 4 тәсiм ------------------------------------------------------------------------- N Атауы Жылдар бойынша стансаның қуаты 2000 2001 2005 2010 ------------------------------------------------------------------------- 1 ЖЭО-1 Белгiленген жылу қуаты, Гкал/сағ. 731 733 803 818 Меншiктi қажеттiлiк есебiмен мөлшерлiк жылу қуаты, Гкал/сағ. 333 312 592 638 ------------------------------------------------------------------------- 2 ЖЭО-2 Белгiленген жылу қуаты, Гкал/сағ. 926 926 926 1084 Меншiктi қажеттiлiк есебiмен мөлшерлiк жылу қуаты, Гкал/сағ. 540 581 810 1024 ------------------------------------------------------------------------- 3 Стансалар бойынша барлығы: ЖЭО-1, ЖЭО-2 Белгiленген жылу қуаты, Гкал/сағ. 1657 1659 1729 1902 Меншiктi қажеттiлiк есебiмен мөлшерлiк жылу қуаты, Гкал/сағ. 873 893 1402 1662 ------------------------------------------------------------------------- Жылу желiлерi жүйесiнiң дамуы, орталықтандырылған жылумен қамту аймағында қаланың оң жақ және сол жақ жағалауларында барлық көпқабатты құрылыстарды (3 қабатты және одан жоғары) жылу жүктемесiмен қамтамасыз ету варианты бойынша қарастырылады. ЖЭО-1 және ЖЭО-2 аймақтарында ыстық суды жылу жүктемесiмен қамтамасыз ету құрылымы N 5 тәсiмде келтiрiлген. N 5 тәсiм -------------------------------------------------------------- Атауы 2005 ж. 2010 ж. -------------------------------------------------------------- Жылу жүктемесi, барлығы 909 1 256 ЖЭО-2, оның iшiнде: 639 832 ЖЭО-2 аймағына жылу жiберу 422 615 ЖЭО-1 аймағына жылу жiберу 217 217 ЖЭО-1 270 424 ------------------------------------------------------------- Жылу желiлерiнде жылуды жоғалту: 184 189 оның iшiнде: ЖЭО-2 аймағында 120 125 ЖЭО-2 аймағында 64 64 ------------------------------------------------------------ Жылу желiлерiнде жылуды жоғалту 1 093 1 445 есебiмен жылу жүктемесi оның iшiнде: ЖЭО-2 аймағында 759 957 ЖЭО-2 аймағында 334 488 ----------------------------------------------------------- 2005-2010 жылдар кезеңiнде жаңа көп қабатты тұрғын үйлердiң құрылысы қаланың оң жақ жағалауында, сондай-ақ сол жақ жағалауында да жоспарлануда.

Для удовлетворения растущего спроса в тепловой энергии необходимо увеличить располагаемые тепловые мощности ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2, реконструировать, заменить и построить новые магистральные тепловые сети и сооружения.
Реконструкция ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 позволит ликвидировать дефицит города в тепловой мощности до 2005 года, а расширение ТЭЦ-2 - в электрической и тепловой мощности до 2010 года. Оптимальное решение этих вопросов возможно только на базе проектных решений по перспективному развитию систем теплоснабжения и электроснабжения.
По исследованиям ЗАО "Институт КазНИПИЭнергопром" и ЗАО "Энергия" на основании прогноза спроса на тепловую энергию города в перспективе до 2010 года необходимо предусмотреть расширение ТЭЦ-2 (дополнительная установка турбогенератора ст.N 4 мощностью 110-120 МВт и котлоагрегата ст.N 6 мощностью 420-500т/ч). Эти мероприятия позволят решить вопросы повышения надежности электроснабжения города и возникающего дефицита в максимальных значениях тепловой нагрузки до 2010 года.
4. Основные направления и механизм реализации Программы
4.1. Структура обеспечения потребности города в тепловой
нагрузке на 2005-2010 годы
Обновление основных фондов на источниках позволит увеличить установленные и располагаемые тепловые мощности станций.
Данные по установленным и располагаемым тепловым мощностям ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 на период до 2010 года представлены в таблице N 4:
Таблица N 4
п/п
Наименование
Мощности станций по годам
2000
2001
2005
2010
1
ТЭЦ-1
Установленная тепловая
мощность, Гкал/ч
731
733
803
818
Располагаемая тепловая
мощность с учетом собственных
нужд, Гкал/ч.
333
312
592
638
2
ТЭЦ-2
Установленная тепловая
мощность, Гкал/ч.
926
926
926
1084
Располагаемая тепловая
мощность с учетом собственных
нужд Гкал/ч.
540
581
810
1024
3
Итого по станциям: ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2
Установленная тепловая
мощность, Гкал/ч.
1657
1659
1729
1902
Располагаемая тепловая
мощность с учетом собственных
нужд Гкал/ч.
873
893
1402
1662
Развитие системы тепловых сетей рассматривается по варианту обеспечения тепловых нагрузок практически всей многоэтажной застройки (3 этажа и выше) правобережной и левобережной частей города в зоне централизованного теплоснабжения. Структура обеспечения тепловых нагрузок в Гкал/ч в зонах ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 приведена в таблице N 5.
Таблица N 5
Наименование
2005 г.
2010 г.
Тепловая нагрузка, всего
909
1256
от ТЭЦ-2, в том числе:
639
832
отпуск тепла в зону ТЭЦ-2
422
615
отпуск тепла в зону ТЭЦ-1
217
217
от ТЭЦ-1
270
424
Потери тепла в тепловых сетях:
184
189
в том числе: в зоне ТЭЦ-2
120
125
в зоне ТЭЦ-1
64
64
Тепловая нагрузка с учетом потерь в тепловых сетях:
1093
1445
в том числе: от ТЭЦ-2
759
957
от ТЭЦ-1
334
488
Новое многоэтажное жилищное строительство в период на 2005-2010 годы планируется как в правобережной части города, так и в левобережной.

4.2. 2010 жылға дейiн қаланың орталықтандырылған
жылумен қамту жүйесiн дамыту
Технико-экономикалық және экологиялық мәселелердi есепке ала отырып, "КазНИПИЭнергопром" ЖАҚ-ның "Астана қаласын жылумен қамтамасыз ету сызбасы" құрамындағы орындаған жұмыстары ЖЭО-2 және ЖЭО-1 бiрлескен қызметтерi базасында орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесiн әрi қарай дамытуға және сақтауға негiзделген.
4.2.1. ЖЭО-1 дамыту
2010-2020 жылдар кезеңiнде ЖЭО-1 орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесiнде маңызды орын алады.
Астана қаласы әкiмiнiң бiрiншi орынбасарының 26.12.2001 жылғы "Астанаэнергосервис" ААҚ-мен ұсынылған және "КазНИПИЭнергопром Институты" ЖАҚ-мен орындалған "2010 жылда келешекте 2020 жылда Астана қаласын жылумен қамту сұлбасын" қарастыру жөнiндегi мәжiлiсiнiң хаттамасына сәйкес 2010 жылға дейiнгi кезеңде ЖЭО-1 және ЖЭО-2 қайта жаңартуды кезеңмен орындау қажет.
2005 жылға дейiн бiрiншi кезеңде - ст. N 4 бу қазанагрегатын жаңа су ысытатынға (2003 ж.) ауыстыру қарастырылуда. Мөлшерлiк қуаттың өсуi 70 Гкал/сағ. құрайды. Басқа энергетикалық құрал-жабдықтар қайта жаңартудың бiрiншi кезеңiнде, қажеттi жөндеу жұмыстары жүргiзiлгеннен кейiн жұмыс бабында қалады: жұмыс iстеу жағдайын қолдау үшiн қажеттi көлемде ПТВП-100 қазандарын қайта жаңарту; ст. N 3 және ст. N 4 (Р-6, Р-12) бу турбиналарын қалпына келтiру; ПТВМ-100 су ысыту (мазутты) қазандарын кешендi жөндеу және оларды консервациядан шығару, ЖЭО-1 аймағында жылу жүктемесiнiң жоғарылауын қамтамасыз ету үшiн сыртқы ауаның төменгi температура диапазоны мен жылыту жүктемесi кестесiнiң қызған шағында жұмысқа қосу; 2010 жылға дейiн бiрiншi кезеңде - ст. N 3 бу (энергетикалық) қазанагрегатын (жылу қуатының жоғарылауы 15 Гкал/сағ.) және ст. N 3 турбоагрегатын жаңарту. Қайта жаңартудан кейiнгi ЖЭО-1 мөлшерлiк жылу қуаты 818 Гкал/сағ. құрайды.
4.2.2. ЖЭО-2 дамыту
Орталықтандырылған жылу жүйесiндегi ЖЭО-2 рөлi, оң жақ жағалау және сол жақ жағалау тұтынушыларының жылу жүктемесiнiң өсуiн жабатын негiзгi базалық көзі болып сақталуда.
2005 жылға дейiнгi бiрiншi кезеңде ЖЭО-2 қосылатын тұтынушылардың жылу жүктемесiнiң өсуi қосымша бойлерлер (70 Гкал/сағ.) мен қыздырғы қондырғылары (200 Гкал/сағ.) бар энергетикалық қазандардың "бос" қуатын пайдалану есебiнен қарастырылады.
2010 жылға дейiнгi екiншi кезеңде БКЗ-420-140-5 ст. N 6 үлгiдегi энергетикалық қазандар мен Т-120/127-13,8 ст. N 4 (2007 ж.) турбиналарын орнату жолымен кеңейту қарастырылуда. ЖЭО-2 кеңейту жөнiндегi жұмыстар 2002 жылдан кеш басталмауы қажет. Жылу қуатының өсуi 158 Гкал/сағ. құрайды.

4.2. Развитие системы централизованного теплоснабжения
города до 2010 года
Технико-экономическими и экологическими расчетами, выполненными ЗАО "КазНИПИЭнергопром" в составе "Схемы теплоснабжения г.Астаны", обосновано сохранение и дальнейшее развитие системы централизованного теплоснабжения на базе ТЭЦ-2 при совместной их работе с ТЭЦ-1.
4.2.1. Развитие ТЭЦ-1
ТЭЦ-1 в период до 2010-2020 годов сохраняет важное место в системе централизованного теплоснабжения.
В соответствии с протоколом совещания от 26 декабря 2001 года у первого заместителя акима города Галимова Ф.Х. по рассмотрению "Схемы теплоснабжения г.Астаны на 2010 год с перспективой до 2020 года", выполненной ЗАО "Институт КазНИПИЭнергопром", и предложениями ОАО "Астанаэнергосервис" необходимо поэтапно выполнить реконструкцию ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 в период до 2010 года.
На первом этапе до 2005 года предусматривается замена парового котлоагрегата ст. N 4 на новый водогрейный (2003 год). Прирост располагаемой мощности составит 70 Гкал/ч. Остальное энергетическое оборудование на первом этапе реконструкции сохраняется в работе с проведением необходимых ремонтных работ:
реконструкция котлов ПТВП-100 в объеме, необходимом для поддержания их в работоспособном состоянии;
восстановление паровых турбин ст. N 3 и ст. N 4 (Р-6, Р-12);
комплексный ремонт водогрейных котлов (мазутных) ПТВМ-100, вывод их из "консервации" и включение в работу для обеспечения прироста тепловых нагрузок зоны ТЭЦ-1, в диапазоне низких температур наружного воздуха и в пиковой части графика отопительной нагрузки.
На втором этапе до 2010 года - замена парового (энергетического) котлоагрегата ст.N 3 (прирост тепловой мощности 15 Гкал/ч) и турбоагрегата ст.N 3 (2008 год).
Установленная тепловая мощность ТЭЦ-1 после завершения реконструкции составит 818 Гкал/ч.
4.2.2. Развитие ТЭЦ-2
Роль ТЭЦ-2 в системе централизованного теплоснабжения сохраняется, как основного базового источника, обеспечивающего покрытие прироста тепловых нагрузок потребителей правобережья и левобережья.
На первом этапе в период до 2005 года прирост тепловых нагрузок потребителей, подключаемых к ТЭЦ-2, предусматривается за счет использования "свободной" мощности энергетических котлов с установкой дополнительных бойлеров (70 Гкал/ч) и пиковых подогревателей (200 Гкал/ч).
На втором этапе до 2010 года предусматривается расширение, путем установки энергетического котла типа БКЗ-420-140-5 ст. N 6 и турбины Т-120/127-13,8 ст. N 4 (2007 год). Работы по расширению ТЭЦ-2 должны быть начаты не позднее 2002 года. Прирост тепловой мощности составит 158 Гкал/ч.

4.2.3. Магистрльдi жылу желiлерiн дамыту
Тасымалдау кезiнде ОЖЖ-де жылу энергиясын жоғалту жылына 660 мың Гкал (2000 ж.) құрайды. Жер астынан төселген қапталған құбырларда тасымалдау кезiнде жылу энергиясын жоғалту 18% төмендеп, жылына 540 мың Гкал құрайды.
Үкiмет ғимараттарын жылумен қамтамасыз ету сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету үшiн бар дербес жылыту жүйелерiн (АЖЖ) резервте сақтау, ал жаңа ғимараттарға резервтiк АЖЖ пайдалану қажет.
Орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесiнен сол жақ жағалауды жылумен сенiмдi қамтамасыз ету үшiн 2001 жылы салынған М-30 жылу магистралiне (бiрiншi енгiзу, бiрiншi кезек) қосымша, ЖЭО-2-ден М-33 екiншi енгiзу құрылысын салу қарастырылды, оның жiберу қабiлетi бiрiншi енгiзудiң резервiн қамтамасыз етедi. Магистральдi жылу желiлерiн салу және қайта жаңарту жөнiндегi жұмыс көлемi N 10 тәсiмде келтiрiлген.
5. Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру көздерi
1. 2010 жылға дейiнгi кезеңде қаланы орталықтандырылған жылумен қамту жүйесiн (ОЖЖ) дамытуға, жалпы қаржы салымы 162,2 млн. АҚШ долларымен бағаланды, оның iшiнде: ЖЭО-1 - 11,0 АҚШ доллары; ЖЭО-2 - 86,2 АҚШ доллары; жылу желiлерi, оның құрал-жабдықтарына - 65,0 АҚШ доллары. Қаржыландыру көздерi болып табылатындар: республикалық бюджет, Астана қаласының бюджетi, қарызға алынатын қаражат, қуатты қосқандағы төлемақы, "Астанаэнергосервис" ААҚ-ның меншiктi қаражаты.
6. Бағдарламаны жүзеге асырғандағы күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде 2005 және 2010 жылдары орталықтандырылған жылумен қамту үшiн ыстық су шығару жөнiнде қала ретiне сәйкес 1288 және 1531 Гкал/сағ. қуатты иеленедi (N 6 тәсiмдi қараңыз) және 2010 жылға дейiн тұрғындар санының өсуiн ескеру бойынша тұтынушыларды орталықтандырылған жылумен қамтуды сенiмдi қамтамасыз етедi. N 6 тәсiм ------------------------------------------------------------------------ Атауы Жағдайы жылдар бойынша 01.01 2005 ж. 2005 ж. 2001 ж. (болжау) (болжау) ------------------------------------------------------------------------ Жылумен қамту үшiн, қаланың ыстық су қажеттiлiгi Гкал/сағ. (бас жоспар бойынша) 1133 1510 1830 ОЖЖ-дан қаланың ыстық су қажеттiлiгi Гкал/сағ. 803 1093 1445 ЖЭО-1 және ЖЭО-2 белгiленген мөлшерлi қуаты, Гкал/сағ. 1657 1729 1902 ЖЭО-1 және ЖЭО-2 мөлшерлiк қуаты, Гкал/сағ. 7080 1288 1531 Магистральдi жылу желілерiн салу және қайта жаңарту 29,45 6,92 ------------------------------------------------------------------------ Ескертпе: Қаланың ыстық су қажеттiлiгi (бас жоспар бойынша) мен ЖЭО-1 және ЖЭО-2 мөлшерлiк жылу қуатының айырмасы дербес жылыту жүйесiмен қамтамасыз етiледi.

4.2.3. Развитие магистральных тепловых сетей
В существующей СЦТ потери теплоэнергии при транспортировке составляет порядка 660 тыс. Гкал/год (2000 год). При подземной прокладке предизолированных труб потери теплоэнергии при транспортировке будут снижены на 18 % и составят 540 тыс. Гкал/год.
Для обеспечения надежности теплоснабжения правительственных зданий необходимо сохранить в резерве имеющиеся автономные системы отопления (АСО), а для новых зданий применять резервные АСО.
Для надежного теплоснабжения левобережья от системы централизованного теплоснабжения дополнительно к построенной в 2001 году тепломагистрали М-30 (первый ввод, первая очередь) предусмотрено строительство второго ввода М-33 от ТЭЦ-2, пропускная способность которого обеспечивает резервирование первого ввода.
Объем работ по строительству и реконструкции магистральных тепловых сетей дан в таблице N 10.
5. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Общие капиталовложения в развитие системы централизованного теплоснабжения (СЦТ) города в период до 2010 года оцениваются в 162,2 млн. долларов США, в том числе:
ТЭЦ-1 - 11,0 млн. долларов США;
ТЭЦ-2 - 86,2 млн. долларов США;
тепловые сети с сооружениями на них - 65,0 млн. долларов США.
Источниками финансирования являются: республиканский бюджет, бюджет города Астаны, заемные средства, плата за присоединенные мощности, собственные средства ОАО "Астанаэнергосервис".
6. Ожидаемый результат от реализации
Программы В результате реализации Программы в 2005 и 2010 годы город будет располагать мощностями по выработке горячей воды для централизованного теплоснабжения соответственно 1288 и 1531 Гкал./ч. (см. таблицу N 6) и надежно обеспечит централизованным теплоснабжением потребителей с учетом роста численности населения до 2010 года.
Таблица N 6
Наименование
По состоянию на:
01.01.2001 г.
2005 г.
2010 г.
Потребности города в горячей воде для
теплоснабжения, Гкал/ч (по генплану)
1133
1510
1830
Потребности города в горячей воде от
СЦТ, Гкал/ч.
803
1093
1445
Суммарная установленная тепловая
мощность ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2, Гкал/ч.
1657
1729
1902
Суммарная располагаемая мощность в
горячей воде ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2, Гкал/ч
(обеспечение потребности).
780
1288
1531
Строительство и реконструкция
магистральных тепловых сетей, километр.
29,45
6,92
Примечание: Разность между потребностью города в тепловой нагрузке (по генплану) и суммарной располагаемой тепловой мощностью ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 обеспечиваются автономными системами отопления.