Қалалық iндетке қарсы төтенше комиссиясы туралы
Алматы қаласы Әкімінің шешімі. 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 132. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 3 қазанда N 470 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімінің 2006 жылғы 7 наурыздағы N 33 шешімімен
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 03.06.1996 жылғы  N№685  "Республикалық iндетке қарсы төтенше комиссиясы туралы", 28.08.1997 жылғы N№1298  "Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жоюдың Мемлекеттiк жүйесi туралы"  Қаулыларына сәйкес халықты және аумақты жұқпалы аурулар iндеттердiң пайда болуынан, жайылмауды алдын алу және жою, адамдарды жаппай уланудан сақтау, жануарлардың эпизоотиялық жағдайымен өсiмдiктердiң зақымдануы бойынша барлық меншiк түрiндегi атқарушы органдар, мекеме, кәсiпорын, ұйымдардың қызметiн үйлестiру мақсатында, Алматы қаласының Әкiмi ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алматы қалалық iндетке қарсы төтенше комиссиясы құрылсын.
2. Қалалық iндетке қарсы төтенше комиссия Ережесi және оның дербес құрамы бекiтiлсiн (N№1, N 2 қосымшалар).
3. Аудан әкiмдерiне - бiр ай мерзiм iшiнде аудандық iндетке қарсы төтенше комиссиясы құрылсын және оның қызметінде қалалық індетке қарсы төтенше комиссиясы туралы Ережесi басшылыққа алынсын.
4. Алматы қаласы Әкiмiнiң 2002 жылғы 26 сәуiрдегi N№78 "Қалалық iндетке қарсы төтенше комиссия құрамы туралы" шешiмiнiң күшi жойылған деп танылсын.
5. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Қ.А.Бүкеновке жүктелсiн.
Алматы қаласының
Әкімі
Алматы қаласы Әкiмiнiң
2002 жылғы 16 қыркүйектегі
N 132 шешiмiне N№1 қосымша
Қалалық iндетке қарсы төтенше комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕСI
1. Қалалық iндетке қарсы төтенше комиссиясы Алматы қаласы Әкiмнiң тұрақты қызмет органы болып табылады.
2. Комиссия өз жұмысында " Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ", " Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы " Заңдарын,
" Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жоюдың Мемлекеттiк жүйесi туралы ",  "Республикалық iндетке қарсы төтенше комиссиясы туралы"  Қаулыларын, басқа да халықты және аумақты аса қауiптi жұқпалы аурулар таралуынан қорғау және оны жою бойынша нормативтiк-құқықтық актiлердi басшылыққа алады.
3. Комиссия құрамы Алматы қаласы Әкiмiнiң шешiмiмен анықталады және бекiтiледi. Комиссия төрағасы Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары болып табылады (лауазымы бойынша).

О городской чрезвычайной противоэпидемической комиссии
Решение Акима города Алматы от 16 сентября 2002 года N 132. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 3 октября 2002 года N 470. Утратило силу решением Акима города Алматы от 7 марта 2006 года № 33
В соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан "О Республиканской чрезвычайной противоэпидемической комиссии" N  685 от 3.06.1996 года, "О Государственной системе предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций" N  1298 от 28.08.1997 года, в целях предупреждения возникновения, локализации и ликвидации эпидемий инфекционных болезней, массовых отравлений людей, эпизоотий животных и болезней растений, координации деятельности исполнительных органов, предприятий, учреждений, организаций всех форм собственности по защите населения и территории, аким города Алматы
Р Е Ш И Л:
1. Образовать Алматинскую городскую чрезвычайную противоэпидемическую комиссию.
2. Утвердить Положение о городской чрезвычайной противоэпидемической комиссии и ее персональный состав (приложения N 1, N 2).
3. Акимам районов в месячный срок образовать районные чрезвычайные противоэпидемические комиссии и руководствоваться в их деятельности Положением о городской чрезвычайной противоэпидемической комиссии.
4. Признать утратившим силу решение акима г. Алматы от 26 апреля 2002 года N 78 "О составе городской чрезвычайной противоэпидемической комиссии".
5. Контроль за исполнением данного решения возложить на первого заместителя акима города Алматы Букенова К.А.
Аким                         В.ХРАПУНОВ
Приложение N 1
к решению акима города Алматы
16 сентября 2002 г. N 132
ПОЛОЖЕНИЕ
о городской чрезвычайной противоэпидемической комиссии
1. Городская чрезвычайная противоэпидемическая комиссия является постоянным рабочим органом акима города Алматы.
2. В своей работе комиссия руководствуется Законами Республики Казахстан "О  чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера", "О  санитарно -эпидемиологическом благополучии населения", постановлениями Правительства Республики Казахстан "О  государственной системе предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций", "О  Республиканской чрезвычайной противоэпидемической комиссии", другими нормативно-правовыми актами в области защиты населения и территорий от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний и их ликвидации.
3. Состав комиссии определяется и утверждается решением акима города Алматы. Председателем комиссии является первый заместитель акима города Алматы (по должности).

4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) Алматы қаласы аумағына аса қауiптi және карантиндiк жұқпалы аурулардың жайылуын, таралуын және шекараны санитарлық қорғау, жануарлардың эпизоотиялық жағдайы және өсiмдiктердiң зақымдануын, адамдардың жаппай улануы және жұқпалы аурулар iндетiн алдын алу және оны жоюға бағытталған барлық меншiк түрлерiндегi (ары қарай-заңды тұлғалар) атқару, мемлекеттiк және басқа да органдардың, кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдардың қызметiн уйлестiру.
2) Аудандық iндетке қарсы төтенше комиссия қызметтерiн үйлестiру және әдiстемелiк басшылықты жүзеге асыру.
3) Аса қауiптi және карантиндiк жұқпалы аурулардың пайда болуы және таралу жағдайындағы денсаулық сақтау органдарының дайындығына бақылауды ұйымдастыру.
4) Халықты аса қауiптi және карантиндiк жұқпалы аурулардан қорғау бойынша iндетке қарсы iс-шаралардың орындалуы жолында резервтiк және материалдық-техникалық құралдарды өз уақытында жинақтау, жаңарту және қолдануға бақылау жасау.
5) Халықты және ұйымдарды аса қауiптi және карантиндiк жұқпалы аурулардың таралуына жол бермеу шаралары жөнiнде, қажеттi қауiпсiздiк туралы ақпараттармен хабардар ету.
5. Комиссия өз өкiлеттiлiгiн жергiлiктi атқару органдарымен, ведомстволармен, сондай-ақ, қоғамдық бiрлестiктермен өзара әрекеттесу арқылы жүзеге асырады. Комиссия шешiмi кепiлдеме сипатқа ие және эпидемиологиялық сипаттағы төтенше жағдайларды алдын алу және оны жою бойынша iс-шаралар өткiзудегi Төтенше жағдайдағы iс-әрекеттер және алдын-алу бойынша Мемлекеттiк Жүйесiнiң басқару органдарымен санасады.
6. Комиссияның ұйымдастыру құрылымына Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi Агенттiгiнiң аумақтық органдары, атқару, денсаулық сақтау органдары, мал дәрiгерлiк, қоғамдық тәртiптi сақтау және басқа да мүдделi құрылымдар кiредi, өкiлеттерi болса, адамдардың өмiрi мен денсаулығын сақтау мәселелерiн шешедi.
7. Комиссия құқығы:
1) Комиссия жұмысына қажеттi ақпараттарды барлық меншiк түрiндегi шаруашылық жүргiзушi субъектiлерден, ұйымдардан, мекемелерден, жергiлiктi атқару органдарынан алуға.
2) Алматы қаласы Әкiмшiлiгiне iндетке және эпизоотияға қарсы iс-шаралар жүргiзуге байланысты карантиндiк-шектеу шараларын енгiзу және алу туралы ұсыныстар жасауға.
3) Адамдарды және жануарларды, жүктердi iндет ошақтарынан алыс жерге ауыстыруға енгiзiлген шектеулердi сақтау барысында басқа да шектеу шараларын орындауда бақылауды жүзеге асыру.
4) Жұқпалы аурулар iндеттерiн және адамдардың жаппай улануына, аса қауiптi ауруларды болдырмауға бағытталған шешiмдердi, өкімдердi, ескертулердi дайындауға.

4. Основными задачами комиссии являются:
1) Координация деятельности государственных, исполнительных и иных органов, предприятий, учреждений, организаций всех форм собственности (далее - юридических лиц), направленной на предупреждение, локализацию, ликвидацию эпидемий инфекционных болезней и массовых отравлений людей, эпизоотии животных и болезней растений, санитарную охрану границ и территорий города Алматы от завоза и распространения особо опасных и карантинных инфекций.
2) Осуществление методического руководства и координация деятельности районных чрезвычайных противоэпидемических комиссий.
3) Организация контроля за готовностью органов здравоохранения к действиям в условиях возникновения и распространения особо опасных и карантинных инфекций.
4) Организация контроля за своевременным созданием, накоплением, освежением и использованием средств защиты населения от особо опасных и карантинных инфекций, иных материально-технических средств и резервов для выполнения противоэпидемических мероприятий.
5) Информирование населения и организаций о необходимой безопасности, мерах по недопущению распространения особо опасных и карантинных инфекций.
5. Комиссия осуществляет свои полномочия во взаимодействии с местными исполнительными органами, ведомствами, а также с общественными объединениями. Решения комиссии имеют рекомендательный характер и учитываются руководящими органами государственной системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях при проведении мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций эпидемиологического характера.
6. В организационную структуру комиссии входят исполнительные органы, территориальные органы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, органы здравоохранения, ветеринарии, охраны общественного порядка и другие заинтересованные структуры, уполномоченные решать задачи по обеспечению защиты жизни и здоровья людей.
7. Комиссия имеет право:
1) Получать информацию от местных исполнительных органов, учреждений, организаций, хозяйствующих субъектов всех форм собственности, необходимую для работы комиссии.
2) Вносить предложения в акимат города Алматы о введении и снятии карантинно-ограничительных мер, связанных с проведением противоэпидемических и противоэпизоотических мероприятий.
3) Осуществлять контроль соблюдения, введенных ограничений на перемещение людей и животных, перевозки грузов за пределы очага болезней, за выполнением других режимно-ограничительных мероприятий.
4) Подготавливать решения, распоряжения, предписания, направленные на недопущение эпидемий инфекционных заболеваний и массовых отравлений людей, предупреждение завоза и распространения особо опасных инфекций, эпизоотии, болезней растений.

5) Адамдар арасындағы жаппай улану оқиғасы, жұқпалы аурулар эпизоотиялары iндеттерiн таратуға, жұқтыруға себепкер жеке және заңды тұлғалар болатын болса, оларды Қазақстан Республикасы Заңнамасына сәйкес жауапқа тарту туралы қатысты органдарға материалдарды жiберуге.
6) Жергiлiктi атқару органдар, кәсiпорын және ұйымдар лауазымды тұлғаларының, комиссия құзырына қатысты мәселелерi бойынша, соның iшiнде, санитарлық-профилактикалық, iндетке және эпизоотияға қарсы iс-шараларын орындау, жұқпалы аурулар профилактикасы бойынша олардың қабылдаған шаралары туралы есептерiн тыңдауға.
7) Адам өмiрi мен денсаулығын сақтау мәселелерi бойынша мақсатты бағдарламаның орындалуына талдау жасауға бюджеттiң бөлiнген қаражатты бағдарламалық iс-шараларды мақсатты орындауға жұмсауға.
8) Алматы қаласында орналасқан ғылыми-зерттеу институтының кәсiпорын және ұйымдардың, мекемелердiң мамандарын талдау, сараптау және тағы басқа да жұмыстарға жұмылдыруға, баулуға.
9) Карантиндiк және аса қауiптi жұқпалы ауруларды болдырмау және таратпау бойынша шаралар, халықты санитарлық ағарту бойынша қажеттi қауiпсiздiктер туралы ақпараттарды бұқаралық ақпарат құралдарында қолдануға.
10) Қалалық және аудандық Әкiмшiлiктерiнiң, Алматы қалалық Мәслихатының қарауына - жұқпалы аурулар деңгейiн түсiруге және профилактикаға байланысты, сонымен қатар, тамақтан улануды алдын-алу мәселелерi бойынша ұсыныс енгiзуге.
8. Комиссия өз қызметiн-төрағаның бекiтуiмен жасалған жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады. Комиссия мәжiлiсi қажеттiлiгiне қарай, тоқсанына бiр рет өткiзiледi. Комиссия төраға қолы қойылған Қаулыны қабылдайды, егер ол болмай қалған жағдайда, төраға мiндетiн атқару орынбасарына жүктеледi.
9. Осы Ережеде анықталған мiндеттердi орындау үшiн Комиссия Алматы қаласы Әкiмiнiң тұрақты органы және құрам бойынша қоғамдық құрылымы бола отырып, комиссия төрағасымен келiсiлген номенклатура бойынша жеке iс қағаздарын жүргiзедi.
10. Комиссия жұмысының ұйымдастырылуын қамтамасыз етуiн теңдей етiп, Алматы қалалық санитарлық-эпидемиологиялық басқарма және Төтенше жағдайлар жөнiндегi басқармасы жүзеге асырады.
11. Комиссия өз қызметi туралы қала Әкiмiн жүйелi түрде хабардар етiп отырады.
Әкiмшiлiк хатшысы
Алматы қаласы Әкiмiнiң
2002 жылғы 16 қыркүйектегі
N 132 шешiмiне N№2 қосымша
Алматы қалалық iндетке қарсы төтенше комиссиясының
ДЕРБЕС ҚҰРАМЫ

5) Направлять материалы в соответствующие органы о привлечении физических и юридических лиц к ответственности, по вине которых допущены эпидемии, эпизоотии инфекционных болезней, случаи массовых пищевых отравлений среди людей, согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
6) Заслушивать отчеты должностных лиц местных исполнительных органов, предприятий и организаций по вопросам, относящимся к компетенции комиссии, в том числе о принимаемых ими мерах по профилактике инфекционных заболеваний, выполнению санитарно-профилактических, противоэпидемических и противоэпизоотических мероприятий.
7) Проводить анализ выполнения целевых программ по вопросам защиты жизни и здоровья людей, в том числе целевого использования средств, выделенных из бюджета на реализацию программных мероприятий.
8) Привлекать специалистов предприятий, учреждений, организаций, силы и средства научно-исследовательских институтов, расположенных в городе Алматы, независимо от их ведомственной принадлежности, для выполнения аналитических, экспертных и других работ.
9) Использовать средства массовой информации для санитарного просвещения населения о необходимой безопасности, мерах по недопущению и распространению особо опасных и карантинных инфекций.
10) Вносить на рассмотрение городского и районных акиматов, Алматинского городского Маслихата вопросы, связанные с профилактикой и снижением уровня инфекционных заболеваний, а также предупреждением пищевых отравлений.
8. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с планом работы, утверждаемым ее председателем. Заседания комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал. Комиссия принимает постановления, которые подписываются председателем комиссии, а в его отсутствие - заместителем, на которого возложено исполнение обязанностей председателя.
9. Для реализации задач, определенных настоящим Положением, комиссия, являясь постоянным органом акима города Алматы и общественным формированием по составу, ведет самостоятельное делопроизводство по номенклатуре, согласованной с председателем комиссии.
10. Организационное обеспечение работы комиссии в равной мере осуществляют Алматинское городское санитарно-эпидемиологическое управление и Алматинское городское управление по чрезвычайным ситуациям.
11. Комиссия систематически информирует акима города о своей деятельности.
Секретарь акимата                       К. Тажиева
Приложение N 2
к решению акима города Алматы
N 132 от 16 сентября 2002 г.
ПЕРСОНАЛЬНЫЙ СОСТАВ
Алматинской городской чрезвычайной противоэпидемической комиссии

1. Қайрат Ахмадиұлы           - Алматы қаласы Әкiмiнiң
Бөкенов                      бiрiншi орынбасары, қалалық
iндетке қарсы төтенше комиссия
төрағасы
2. Виталий Николаевич         - қалалық санитарлық-
Шеянов                       эпидемиологиялық басқарманың
бастығы, комиссия төрағасының
орынбасары
3. Бауыржан Бейсенұлы         - қалалық төтенше жағдайлар
Ысқақов                      жөнiндегi басқарма бастығы,
комиссия төрағасының орынбасары
4. Күнайым Мақбозқызы         - қалалық санитарлық-
Сариева                      эпидемиологиялық басқарма
бастығының орынбасары,
комиссия хатшысы
Комиссия мүшелерi:
5. Тұрарбек Мәжiлұлы          - Алмалы ауданының Әкiмi
Асанов
6. Владимир Николаевич        - Әуезов ауданының Әкiмi
Устюгов
7. Амангелдi Кәрiмұлы         - Бостандық ауданының Әкiмi
Кәрiммолин
8. Әмiр Құлмаханұлы           - Жетiсу ауданының Әкiмi
Құлмаханов
9. Владимир Алексеевич        - Медеу ауданының Әкiмi
Васильев
10. Борис Константинович      - Түрксiб ауданының Әкiмi
Малиновский
11. Василий Николаевич        - Алматы қалалық денсаулық
Девятко                     сақтау Департаментiнiң бастығы
12. Қалмұханбет               - Алматы қалалық Iшкi Iстер Бас
Нұрмұханбетұлы              басқармасының бастығы
Қасымов
13. Рыскелдi Әбiлханұлы       - Алматы қалалық кеден
Жандарбеков                 басқармасының бастығы
14. Бақыт Бақыұлы             - Қазақ карантиндiк және
Атшабар                     аймақтық жұқпалы аурулар
ғылыми Орталығының директоры
15. Босатхан Ұлдарбекұлы      - Қазақстан Республикасы Ауыл
Ұлдарбеков                  шаруашылығы министрлiгi аумақтық
қалалық басқармасының бастығы
16. Қыдыр Қасымбекұлы         - Алматы қалалық қаржы
Тәжiбаев                    басқармасының бастығы
17. Александр Идорович        - Алматы қаласы Әкiмi аппараты
Ким                         денсаулық сақтау бөлімінің
меңгерушісі
Әкiмшiлiк хатшысы

1. Букенов Кайрат Ахмадиевич    - первый заместитель акима города
Алматы, председатель городской
чрезвычайной противоэпидемической
комиссии
2. Шеянов Виталий Николаевич    - начальник городского
санитарно-эпидемиологического
управления, заместитель
председателя комиссии
3. Искаков Бауржан Бейсенович   - Начальник городского управления по
чрезвычайным ситуациям,
заместитель
председателя комиссии
4. Сариева Кунаим Макбузовна    - заместитель городского
санитарно-эпидемиологического
управления, секретарь комисии
ЧЛЕНЫ КОМИССИИ:
5. Асанов Турарбек              - аким Алмалинского района
Мажилович
6. Устюгов Владимир             - аким Ауэзовского района
Николаевич
7. Каримуллин Амангельды        - аким Бостандыкского района
Каримович
8. Кулмаханов Амир              - аким Жетысуского района
Кулмаханович
9. Васильев Владимир            - аким Медеуского района
Алексеевич
10. Малиновский Борис           - аким Турксибского района
Константинович
11. Девятко Василий             - начальник Департамента
Николаевич                    здравоохранения города Алматы
12. Касымов Калмуханбет         - начальник управления внутренних
Нурмуханбетович               дел города Алматы
13. Джандарбеков Рыскельды      - начальник таможенного управления
Абилхаевич                    по городу Алматы
14. Атшабар Бахыт Бахиевич      - директор Казахского научного
центра карантинных и зоонозных
инфекций
15. Улдарбеков Босатхан         - начальник территориального
Улдарбекович                  городского управления Министерства
сельского хозяйства Республики
Казахстан
16. Тажибаев Кыдыр              - начальник Алматинского городского
Касымбекович                  финансового управления
17. Ким Александр Идорович      - заведующий отделом здравоохранения
и социальной защиты аппарата акима
города Алматы
Секретарь акимата                            К. Тажиева