"Қылмыстар, оқиғалар жөніндегі арыздарды, хабарламаларды, өтініштерді және басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу жөніндегі" Нұсқауды бекіту және қолданысқа енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2003 жылғы 10 ақпандағы N 6 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2165. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылы 6 сәуірдегі № 26 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 2011.04.06 № 26 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қылмыстар туралы арыздарды, хабарламаларды, өтініштерді және басқа да ақпараттарды қараудың бірыңғай тәртібін қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының "Прокуратура туралы" Заңының 11 бабының 4-1 тармағын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстар, оқиғалар жөніндегі арыздарды, хабарламаларды, өтініштерді және басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу туралы" Нұсқауды бекітіп, 2003 жылғы 31 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпараттар орталығы (департаменті) осы есеп субъектілерінің барлығын бастапқы есепке алу бланкі үлгілерімен қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының орынбасары М.Қ.Уәйісовке жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Сот төрағасы
15 қаңтар 2003 ж.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2002 ж.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
29 желтоқсан 2002 ж.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
31 қаңтар 2003 ж.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
26 желтоқсан 2002 ж.
Қазақстан Республикасының
Қаржы полициясы агенттігінің
төрағасы
7 ақпан 2003 ж.
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігінің
төрағасы
2002 ж.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігінің төрағасы
2002 ж.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2003 жылғы 10 ақпандағы
N 6 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстар, оқиғалар туралы арыздар мен хабарламаларды,
шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеуді,
есепке алу мен қарау туралы
НҰСҚАУ
1-Тарау. Жалпы Ережелер
1. Құқықтық статистиканың барлық субъектілері үшін осы Нұсқау қылмыстар мен оқиғалар туралы арыздарды, хабарламаларды, шағымдар мен басқа да ақпараттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу мен қараудың бірыңғай ретін анықтайды.
2. Қылмыстық қудалау органдары мен соттар құқықтық статистиканың субъектілері болып табылады.
3. Негізгі ұғымдар:

Об утверждении и введении в действие Инструкции "О приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 6. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2003 года № 2165. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 26
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 06.04.2011 № 26 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях обеспечения единого порядка рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, руководствуясь пунктом 4-1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", приказываю:
1. Утвердить и ввести в действие с 31 января 2003 года Инструкцию "О приеме, регистрации, учете и рассмотрений заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях".
2. Центру (Департаменту) правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан обеспечить всех  субъектов данного учета образцами бланков первичного учета.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Ваисова М.К.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Верховного        Министр внутренних дел
Суда Республики Казахстан      Республики Казахстан
16 января 2003 года
Министр обороны                Министр юстиции
Республики Казахстан           Республики Казахстан
29 декабря 2002 года           31 января 2003 года
Председатель Комитета          Председатель Агентства
национальной безопасности      финансовой полиции
Республики Казахстан           Республики Казахстан
26 декабря 2002 года           7 февраля 2003 года
Председатель Агентства         Председатель Агентства
таможенного контроля           Республики Казахстан
Республики Казахстан           по чрезвычайным ситуациям
Утверждена Приказом Генерального
Прокурора Республики Казахстан
от 10 февраля 2003 года N 6
Инструкция
о приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений
и сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях,
происшествиях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет единый для всех субъектов правовой статистики прием, регистрацию, учет и рассмотрение заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях и происшествиях.
2. Субъектами правовой статистики являются органы уголовного преследования и суды.
3. Основные понятия:

1) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды қабылдау - қылмыстар мен оқиғалар туралы арыздарды, хабарламаларды, шағымдарды және басқа да ақпараттарды қабылдауға сәйкес өкілеттігі бар, осы Нұсқауға және басқа да құқықтық актілеріне сәйкес, лауазымды тұлғаның іс-әрекеті;
2) қылмыстар, оқиғалар туралы ақпараттарды тіркеу - орнатылған тәртіп бойынша Арыздарды есепке алу кітабының (1-ші қосымша) және Ақпараттарды есепке алу журналының (2-ші қосымша) есеп жүргізу құжаттамасында қылмыс туралы ақпараттардың және басқа да деректердің мазмұндары бойынша қысқаша мәліметтерді жазып алу және әр қылмыстар, оқиғалар туралы түскен арыздарға, хабарламаларға, шағымдарға және басқа да ақпараттарға нөмір беру;
3) қылмыстар мен оқиғалар туралы ақпараттарға есеп жүргізу  - есеп беру кезеңіндегі қылмыстар туралы тіркелген арыздардың саны мен сипаты және оларды қарау нәтижелері туралы мәліметтерінің мемлекеттік статистикалық есеп жүргізу мәліметтерінің сәулеленуі;
4) қылмыс туралы ақпарат бойынша шешім қабылдау - қылмыстық іс жүргізу заңнамаға сәйкес тіркелген арыз, хабарлама бойынша лауазымды тұлғамен (өз құзыреттігі шегінде) шешім қабылдау;
5) тіркеуден жасырылған қылмыс туралы арыз бен хабарлама - тікелей қабылдаған тұлғамен жасырылып қалған, әлде қылмыс туралы Арыздар мен хабарламаларды есепке алу кітабында орындаушымен тіркелмеген қылмыс белгісі бар арыз, хабарлама.
4. Жасалған немесе дайындалып жатқан арыздың кез келгені (жазбаша әлде ауызша) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Нұсқауда орнатылған ретпен тіркелуі қажет.
5. Қылмыстар мен оқиғалар туралы барлық ақпараттар, олардың мазмұны мен түсу нысанына байланысты келесі түрлерге: қылмыстар туралы арыздар мен хабарламаларға және басқа да ақпараттарға бөлінеді.
6. Қазақстан Республикасының Қылмыстық істер жүргізу кодексінің 177-ші бабына сәйкес қылмыстық іс қозғауға келесі қылмыстар туралы арыздар мен хабарламалар негіз болады:
1) азаматтардың арыздары;
2) кінәсін мойындап келу;
3) мемлекеттік органының лауазымды адамының немесе ұйымда басқару функцияларын атқаратын адамының хабарламасы;
4) бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабар;
5) лауазымды адамдардың немесе қылмыстың іс қозғауға құқылығы органдардың қылмыс туралы мәліметтерді тікелей анықтауы.
Аталған ақпараттар міндетті түрде Арыздарды есепке алу кітабында тіркеліп, олар бойынша тексеріс жүргізілуімен Қазақстан Республикасының Қылмыстық істер жүргізу кодексінің 185-ші бабымен көзделген процессуалдық шешімдердің бірін қабылдауы қажет.

1) прием информации о преступлениях, происшествиях - действия должностного лица, обладающего в соответствии с настоящей Инструкцией и иными правовыми актами, соответствующими полномочиями по получению заявлений, сообщений, жалобы и иной информации о преступлениях и происшествиях;
2) регистрация информации о преступлениях и происшествиях - фиксация в учетной документации Книге учета заявлений (Приложение 1) и Журнале учета информации (Приложение 2), кратких данных по содержанию информации о преступлениях и других данных согласно установленного порядка и присвоение номера каждому поступающему заявлению, сообщению, жалобе и иной информации о преступлениях и происшествиях;
3) учет информации о преступлениях, происшествиях - отражение государственной статистической отчетности сведений о количестве и характере зарегистрированных за отчетный период заявлений о  преступлениях и результатах их разрешения;
4) разрешение информации о преступлении - принятие должностным лицом (в пределах своей компетенции) по зарегистрированному заявлению, сообщению  решения в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;
5) укрытое от регистрации заявление и сообщение о преступлении - заявление, сообщение, содержащее признаки какого-либо преступления, скрытое лицом, получившим его непосредственно либо не зарегистрированное  исполнителем в Книгу учета заявлений и сообщений о преступлениях.
4. Любое (письменное или устное) обращение о совершенном или готовящемся преступлении подлежит регистрации в установленном законодательством Республики Казахстан и настоящей Инструкцией порядке.
5. Вся информация о преступлениях и происшествиях, в зависимости от ее содержания и формы поступления подразделяется на: заявления, сообщения о преступлениях и иную информацию.
6. К заявлениям и сообщениям о преступлениях, являющимся поводами к возбуждению уголовного дела, в соответствии со статьей 177 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, относятся:
1) заявления граждан;
2) явка с повинной;
3) сообщения должностного лица государственного органа или лица, выполняющего управленческие функции в организации;
4) сообщение в средствах массовой информации;
5) непосредственное обнаружение сведений о преступлении должностными лицами или органами, правомочными возбудить уголовное дело.
Перечисленная информация подлежит обязательной регистрации в Книге учета заявлений, с проведением проверки и принятием одного из процессуальных решений, предусмотренных статьей 185 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

7. Басқа да ақпараттарды:
1) қылмыс нәтижесінде түсуі мүмкін дене жарақаттарын алған азаматтардың көмек үшін барғандығы жөніндегі емхана мекемелердің хабарламалары;
2) көші-қон полициясы бөлімшелерінің қылмыстық белгілер бар жағдайларда азаматтар төлқұжаттарын жоғалтқаны жөніндегі хабарламалары;
3) жол, қаржы полиция органдарының, кеден, мемлекеттік күзет, мемлекеттік өртке қарсы қызметтерінің, Қарулы Күштердің әскери бөлімдерінің, Ішкі істер министрлігінің әскерлерінің кезекші бөлімшелерінен және басқалардан телефон (телефакс), телетайп, факсимильдік байланыс бойынша, телерадио хабарлар арқылы келіп түскен хабарламалар құрастырады:
Аталған ақпарат міндетті түрде Ақпараттарды есепке алу журналында тіркеуге қажет, ол расталған жағдайда Арызды есепке алу кітабына да тіркеледі де, Қазақстан Республикасының Қылмыстық істерді жүргізу кодексінің 185-ші бабымен көзделген процессуалдық шешімдерінің бірі қабылданады.
8. Хабарлама деп:
1) қылмыс белгілері бар басқа да оқиғалар, деректер туралы құлақтандырулар;
2) авария, індет жайлауы, дүлей апат және адамдармен болған жазатайым оқиғалар туралы мәліметтер;
3) басқа да құқыққа қарсы сипаттағы әрекеттер жөніндегі мәліметтер есептеледі.
9. Арыздар жазбаша және ауызша түрде болады.
Жазбаша арызға оны беріп отырған адам өз қолын қоюы тиісті.
Жазбаша болып: азаматтардың арыздары, мекемелердің, кәсіпорындардың, ұйымдардың хабарламалары, лауазымды тұлғалардың және қылмыстық іс қозғауға өкілетті органдардың (рапорт, қызметтік қысқа жазба) қылмысы туралы тікелей мәліметтерді айқындалу актілері, мемлекеттік органының лауазымды немесе ұйымда басқару функциясын атқаратын тұлғалардың жазбаша түрдегі хабарламасы (оқшауланған мәліметтер, тексеріс мәліметтері (актілер, анықтамалар және қорытындылар), кінәсін мойындап келу, бұқаралық ақпарат құралдарында басылып жарияланған хабарламалар, хабар-ошарсыз жоғалуы, тастанды сәбилер және табылған мәйіттер, апаттар, авариялар, індеттердің жайлаулары және де басқа оқиғалар, сонымен қатар жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыс туралы иесі көрсетілмеген арыздар табылады.
Қылмыстық қудалау органдарының кезекшіліктегі наряттардың радио байланыстарының ведомстволық каналдары арқылы, сондай-ақ күзет сигнализациясының іске қосылып дабылданған түрінде телефон, телетайп, телеграф арқылы келіп түскен ақпараттар ауызша болып табылады.
Тергеу іс әрекетін жүргізу кезінде немесе сот талқылауы барысында жасалған қылмыс туралы ауызша арыз немесе хабарлама тиісінше хаттамаға енгізіледі.
Өзге жағдайларда жеке хаттама жасалады да оған арыз беруші және арызды қабылдаған лауазымды тұлғаның қолдары қойылады. Арыз беруші көрінеу жалған сөз жеткізгені үшін Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 351-ші бабы бойынша қылмыстық жауаптылық туралы ескертіледі, бұл туралы хаттамада белгі қойылады, ол арыз берушінің қолымен куәландырылады.

7. Иную информацию составляют сообщения, которые поступили по телефону (телефаксу), телетайпу, факсимильной связью, телерадиосообщения, исходящие от:
1) лечебных учреждений об обращении граждан с телесными повреждениями, происхождение которых может быть результатом преступления;
2) подразделениями миграционной полиции об утрате гражданами паспортов при обстоятельствах, указывающих на признаки преступления;
3) органов дорожной полиции, финансовой полиции, таможенной службы, государственной службы охраны, государственной противопожарной службы, дежурных подразделений воинских частей Вооруженных Сил, войск Министерства внутренних дел и других.
Перечисленная информация подлежит обязательной регистрации в Журнале учета информации, в случае ее подтверждения регистрируется в Книге учета заявлений и принимается одно из процессуальных решений, предусмотренных статьей 185 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
8. Сообщениями следует рассматривать также:
1) оповещения об иных происшествиях, событиях и фактах криминального свойства;
2) сведения об авариях, эпизоотиях, стихийных бедствиях и несчастных случаях с людьми;
3) сведения об иных действиях противоправного характера.
9. Заявления могут быть письменными или устными.
Письменное заявление должно быть подписано лицом, от которого оно исходит. Письменными являются заявления граждан, сообщения учреждений, предприятий, организаций, акты о непосредственном обнаружении сведений о преступлении должностными лицами и органами, правомочными возбудить уголовное дело (рапорт, служебная записка), письменное сообщение должностного лица государственного органа или лица, осуществляющего управленческие функции в организации (выделенные материалы, материалы проверок (акты, справки и заключения), явка с повинной, сообщения, опубликованные в средствах массовой информации, письменное обращение о безвестном исчезновении, оставленных младенцах и обнаруженных трупах, бедствиях, авариях, эпизоотиях и других происшествиях, а так же анонимные заявления, о совершенном или готовящемся преступлении.
Поступившие по телефону, телетайпу, телеграфу, в виде срабатывания сигналов охранной сигнализации, а также по ведомственным каналам радиосвязи дежурных нарядов органов  уголовного преследования, являются устными.
Устное заявление или сообщение, заявленное при производстве следственного действия и в ходе судебного разбирательства вносится в соответствующий протокол. В иных случаях составляется отдельный протокол, который подписывается заявителем и должностным лицом, принявшим заявление. Заявитель предупреждается об уголовной ответственности за заведомо ложный донос по статье 351 Уголовного кодекса Республики Казахстан, о чем в протоколе делается отметка, которая удостоверяется подписью заявителя.

2-Тарау. Қылмыстар, оқиғалар туралы арызды, хабарламаларды
және басқа да ақпараттарды қабылдау
10. Қылмыстық қудалау органы кез келген жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыс туралы арызды және басқа да ақпаратты - (бұдан әрі- өтініштерді) олардың уақыты мен жасалған орнына, тергеуге жататындығынан, сондай-ақ, берілген мәліметтердің толықтылығына байланысты емес, дереу қабылдауы, тіркеуі және қарауы тиіс. Кезекші бөлімдері бар қылмыстық қудалау органдары күні түні өтініш қабылдауды жүргізеді.
11. Қылмыстық қудалау органына тікелей арыз берушінің өтініші қабылданғаны жөнінде, қабылдаған қызметкерді көрсетумен, тіркеу және шешім қабылдануға тиіс уақыты көрсетіліп, құжат (талон) беріледі. Өтінішті қабылдаудан бас тартқанда қылмыстық қудалау органы, бас тарту себептерін көрсетіп жазбаша түрде арыз берушіні міндетті түрде хабардар етеді. Хабарлау-талоны қатаң есеп берушіліктің бланкісі болып табылады, олар тіркеліп 3 жыл бойында хатшылықта сақталады да, тек қана жедел кезекшіге, сондай-ақ полиция кезекші бөлімдері жоқ елді мекендерінің аумақтық инспекторларына беріледі. Талондар қылмыс туралы ақпараттардың толықтылығын тексеруде, ақпараттарды қабылдауға міндетті лауазымды тұлғалардың жұмысын тексеру кезінде қолданылады.
12. Кіріс байланыс жібермелердің жалпы ережелері бойынша тіркелген қылмыстар жөніндегі арыздар мен хабарлар тәулік ішінде Арыздарды есепке алу кітабында қайта тіркелуі қажет.
13. Қылмыстық қудалау органдарының кеңсесіне (хатшылығына) почта, телеграф, факсимилдік байланыс немесе жорта түскен өтініштерді қабылдау осы органының кіріс байланыс жібермелерінің жалпы ережелері бойынша, ал оның тіркелуі нағызғы Нұсқауға сәйкес жүргізіледі. Кезекші бөлімде алдын-ала тіркеуден өткізілмей және қылмыстық қудалау органның бастығының жазбаша нұсқауысыз келіп түскен өтініштерді осы бөлімнің кеңсесіне (хатшылығына) беруге тыйым салынады.
14. Жол, қаржы полицияларының, кеден, мемлекеттік күзет қызметтерінің, мемлекеттік өртке қарсы күрес қызметінің, медициналық айықтырғыштардың, арнайы қабылдағыштардың, түзету мекемелерінің, тергеу изоляторларының, уақытша ұстау изоляторларының, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, бейімдеу, оқшаулау және қалпына келтіру орталықтарының, қабылдап-тарату бөлімдерінің, Қарулы Күшінің әскери бөлімдерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрамалардың кезекшілеріне қызметін атқаруда белгілі болған қылмыстар мен оқиғалар туралы хабарламалар дереу аймақтығына сәйкес кезекші бөлімдеріне беріледі.

Глава 2. Прием заявлений, сообщений и иной информации
о преступлениях, происшествиях
10. Орган уголовного преследования обязан незамедлительно принять, зарегистрировать и рассмотреть заявление и иную информацию о любом готовящемся или совершенном преступлении - (далее - обращения) независимо от времени и места их совершения, подследственности, а также полноты сообщаемых сведений.
Органами уголовного преследования, имеющими дежурные части, прием обращений осуществляется круглосуточно.
11. Заявителю, непосредственно обратившемуся в орган уголовного преследования, выдается документ (талон) о регистрации с указанием лица, принявшего обращение, времени его регистрации и рассмотрения. Об отказе в приеме заявления орган уголовного преследования обязан уведомить заявителя в письменной форме с указанием причины отказа.
Талоны-уведомления являются бланками строгой отчетности, которые регистрируются и хранятся в течение 3-х лет в секретариате и выдаются оперативному дежурному, а также участковому инспектору населенных пунктов, где отсутствуют дежурные части полиции. Талоны используются при сверках полноты регистрации информации о преступлениях, при проверках работы должностных лиц, в чьи обязанности входит прием информации.
12. Заявление и сообщение о преступлении, зарегистрированное по общим правилам входящей корреспонденции, подлежит перерегистрации в Книге учета заявлений в течение суток.
13. Прием обращения, поступившего в канцелярию (секретариат) органов уголовного преследования по почте, телеграфу, факсимильной связью либо нарочно ведется по общим правилам входящей корреспонденции данного органа, обеспечивается его регистрация в соответствии с настоящей Инструкцией. Запрещается передача в канцелярию (секретариат) обращений, поступивших в дежурную часть, без предварительной регистрации в этой части и письменного указания руководителя органа уголовного преследования.
14. Сообщения о преступлениях и происшествиях, о которых дежурным подразделениям дорожной полиции, финансовой полиции, таможенной службы, государственной службы охраны, государственной противо-пожарной службы, медицинских вытрезвителей, специальных приемников, исправительных учреждений, следственных изоляторов, изоляторов временного содержания, центров воспитания, адаптации, изоляции и реабилитации несовершеннолетних, приемников-распределителей, воинских частей Вооруженных сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан стало известно в связи с несением службы, немедленно передаются в дежурные части соответствующего органа по территориальности.

15. Өтініш беруші өтінішін берген кезде өзі білетін тілді қолдана алады. Қабылданған шешім туралы жауап мемлекеттік тілде, немесе өтініш жасалған тілде беріледі.
3-Тарау. Өтініштерді тіркеуі мен есепке алу
16. Арыздарды есепке алу кітабына және Ақпараттарды есепке алу журналына тіркеусіз өтініштерді тексеруге тыйым салынады.
17. Арыздарды есепке алу кітабы мен Ақпараттарды есепке алу журналының нысандары Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығымен (департаментімен) құқықтық статистика субъектілерінің ойлары мен ұсыныстары есепке алына отыра әзірленеді.
18. Арыздарды есепке алу кітабы мен Ақпараттарды есепке алу журналы қатаң түрдегі есептің құжаттары болып танылады және 1-ші, 2-ші-қосымшаларға сәйкес толтырылады. Олар кезекші бөлімдерде немесе қылмыстық қудалау органдарының сәйкес бөлімшелерінде сақталуы қажет, тек қылмыстар туралы арыздарды тіркеуге жауапты лауазымды тұлғалармен толтырылады. Кітап пен журналдың парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі .
19. Арыздарды есепке алу кітабы мен Ақпараттарды есепке алу журналы құқықтық статистика субъектілерінің орталық аппараттарымен және олардың аумақтық бөлімшелерімен жүргізіледі.
20. Өтінішті алдын ала Арыздарды есепке алу кітабында тіркемей қылмыстық іс қозғауға, қылмыстық іс қозғаудан бас тартуға, тергеуге тиесілі, аумақтығы, соттылығы бойынша беру туралы шешімдерді қабылдауға тыйым салынады. Егер алынған ауызша ақпараттың шешімі осы органның құзыретіне жатпаса, әлде егер әрекет басқа органның қызметіндегі аумақта жасалса, мұндай хабарламалар Ақпараттарды есепке алу журналында тіркелгеннен соң дереу тергелулігі, аумақтығы бойынша жолданады да, ол туралы Ақпараттарды есепке алу журналында белгі қойылады. Осымен бір уақытта қылмысты болдырмау немесе жолын кесу бойынша, сондай-ақ қылмыстың іздерін сақтау бойынша қажетті шаралар қабылданады.
21. Тергелулігі, аумақтығы бойынша жолданған қылмыс туралы арыз және хабарлама есептен шығарылады да, оны алған органда тіркелуі қажет. Материалдар қайтарылған жағдайда, бұл туралы Арызды есепке алу кітабындағы арыз және хабарламаның алғашқы тіркелгенінде белгі қойылады. Өтініш қарау мерзімі тергеулілігі, аймақтығы бойынша органға түскен күннен бастап есептеледі.
Жекеленген бір қылмыс туралы бірнеше арыз, хабарлама, шағым және басқа да ақпарат келіп түскен жағдайда олар бірақ рет есептеледі. Алдын ала тергеу және анықтау органы қайталанған арыздар мен хабарламаларды Арыздарды есепке алу кітабында тіркеуімен және алғашқы арызға келесілерін қосу туралы Арыздарды есепке алу кітабында міндетті түрде тіркеумен қылмыстық іске (материалдарға) қосады.
Бір қылмыстың фактісі туралы қайталанған, бірақ оларда басқа қылмыстық фактісі туралы мәлімет бар арыз және хабарлама келіп түскен жағдайда, олар жеке тіркеледі.

15. При подаче обращения заявитель может пользоваться любым языком, которым он владеет. Ответ о принятом решении дается на государственном языке либо на языке обращения.
Глава 3. Регистрация и учет обращений
16. Проверка обращения без регистрации в Книге учета заявлений и Журнале учета информации запрещается.
17. Формы Книги учета заявлений и Журнала учета информации разрабатываются Центром (Департаментом) правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан с учетом мнений и предложений субъектов правовой статистики.
18. Книга учета заявлений и Журнал учета информации являются документами строгой отчетности.
Книга учета заявлений и Журнал учета информации заполняются согласно приложения N1 и N2 к настоящей Инструкции. Они подлежат хранению в дежурных частях или соответствующих подразделениях органов уголовного преследования и заполняются только ответственными должностными лицами, ответственными за регистрацию заявлений о преступлениях. Листы книг и журналов нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
19. Книга учета заявлений и Журнал учета информации подлежат заведению районными, городскими (на правах районных), областными, городскими (на правах областных) и приравненными к ним органами уголовного преследования, органами прокуратуры, включая их центральные аппараты.
20. Запрещается принятие решения о возбуждении уголовного дела, отказе в возбуждении уголовного дела, передаче по подследственности, территориальности, подсудности без предварительной регистрации обращения в Книге учета заявлений. Если же разрешение полученной устной информации не относится к компетенции данного органа или если деяние совершено на территории обслуживания другого органа, то такое сообщение после регистрации в Журнале учета информации незамедлительно направляется по подследственности, территориальности, о чем делается отметка в Журнале учета информации. Одновременно с этим принимаются необходимые меры по предотвращению или пресечению преступления, а равно по сохранению следов преступления.
21. Заявление и сообщение о преступлении, направленное по подследственности, территориальности снимается с учета и подлежит регистрации в органе получившем его. В случае возвращения материала, об этом делается отметка в Книге учета заявлений по первоначальной регистрации заявления и сообщения. Срок рассмотрения исчисляется с момента поступления обращения по подследственности, территориальности в органе получившем его.
При поступлении нескольких заявлений, сообщений, жалоб и иной информации по одному и тому же факту преступление учитывается один раз. Орган предварительного следствия и дознания повторные заявления и сообщения приобщает к уголовному делу (к материалу) с регистрацией в Книге учета заявлений, но с обязательной отметкой о приобщении к первоначальному заявлению последующих в Книге учета заявлений.
При поступлении повторного заявления и сообщения по одному факту преступления, но содержащего сведения о другом криминальном факте регистрация последнего должна производиться самостоятельно.

22. Егер өтініштердің қандай да бір себептермен тіркелуі кешіксе, бұл жағдайда Арызды есепке алу кітабында және Ақпаратты есепке алу журналында ақпараттың осы органға келіп түскен уақытымен қатар өтініш бойынша шешім қабылдау тапсырылған қызметкерге ақпараттың алғашқы рет келіп түскен уақыты көрсетіледі. Осындай жағдайларда өтініштің қаралу мерзімі органға келіп түскен уақыттан басталады.
23. Ақпаратты есепке алу журналында тіркелген, бірақта расталмаған азаматтардың қылмыс туралы ауызша арыздары, тұрмыстық сипатты азаматтардың дене жарақаттары туралы өтінгендері туралы емдеу мекемелерінің хабарламалары, сондай-ақ қылмыс сипаты жоқ азаматтық және басқа да заңнамалармен реттелетін жеке және заңды тұлғалардың қылмыстық қудалау органдарына даулары және басқа да құқықтық қатынастары туралы өтініштері туралы Ақпараттарға есеп жүргізу журналының 6-шы бағанында фактінің расталмағандығы туралы жазылады. Тексеріс өткізу фактісінің құжаттандырылған растауы болуы тиіс, ол растау тексеру әрекеттерін жүргізген лауазымды тұлғаның рапорты түрінде болады, рапортта көрсетілген қабылданған шешіммен келіскендігі жөнінде қылмыстық қудалау орган басшылығының бұрыштамасы болуы тиіс.
Көрсетілген материалдар кеңсенің (хатшылықтың) арнайы нарядының номенклатуралық ісінде сақталуы қажет.
24. Арыздарды есепке алу кітабінің және Ақпаратты есепке алу журналының деректемелері түскен ақпараттардың тіркелу уақыты мен нөмірлері бойынша хронологиясын сақтай отырып, олардың бағандарының мазмұнына сәйкес толтырылады. Арызданушы туралы деректер, хабарланған қылмыс туралы мәліметтер, өтініштің қозғалысы және қабылданған шешім туралы деректер толық жазылуы керек.
25. Тіркеуге жауапты лауазымды тұлға, ретті нөмірлерін сақтай отырып, өтінішті дереу Арыздарды есепке алу кітабына немесе Ақпаратты есепке алу журналына толтырады. Жазбаша өтініште немесе айыбын мойындап келу хаттамада тіркеулік мөртабан басылады.
26. Органның тіркеу мөртабанына органның атауы, тіркеу уақыты, реттік нөмірі, ақпаратты қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі жазылып, қолы қойылады.
27. Өтініштерге тіркеу ережесінің орындалуын қамтамасыз етуге жауапкершілік орган басшысы және бөлімшенің кезекші бөлімінің  лауазымды тұлғаларына жүктеледі. Қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы материалдар қылмыстық қудалау органның қылмыстық іс қозғаудан бас тарту жөнінде шығарған қаулысымен Материалдарды есепке алу журналында тіркеледі.
28. Жазбаша өтініштің қылмыстық іске немесе тексеру материалдарына қосылып тігілуі жөнінде Арызды есепке алу кітабында тиісті жазу ендіріледі, оның келіп түскен күні жазылады.

22. Если регистрация обращения по каким-либо причинам была задержана, то в Книге учета заявлений и Журнале учета информации наряду со временем поступления информации в данный орган указывается время первичного поступления к сотруднику, которому поручено рассмотрение обращения. В таких случаях срок рассмотрения обращения исчисляется со времени поступления в орган.
23. По зарегистрированным в Журнале учета информации не подтвердившимся устным заявлениям граждан о преступлениях, сообщениям лечебных учреждений об их обращений с телесными повреждениями бытового характера, а также обращения физических и юридических лиц в органы уголовного преследования по спорам и другим правоотношениям, регулируемым гражданским и иным законодательством, не содержащих криминальные сведения, в графе 6 Журнала учета информации производится запись о не подтверждении факта. Факт осуществления проверки должен иметь документальное подтверждение в виде рапорта должностного лица, проводившего проверочные действия, с наличием визы руководства органа уголовного преследования с согласием о принятом решении, изложенного в рапорте.
Указанные материалы подлежат хранению в специальном наряде канцелярии (секретариата) в номенклатурном деле.
24. Реквизиты Книги учета заявлений и Журнала учета информации заполняются в соответствии с содержанием их граф, с соблюдением хронологии и по времени и по номерам регистрации поступившей информации. Данные о заявителе, сведения о сообщаемом преступлении, движении обращения и принятом решении подлежат исчерпывающему изложению.
25. Должностным лицом, ответственным за регистрацию, обращение немедленно вносится Книгу учета заявлений и Журнал учета информации с соблюдением порядковой последовательности. На письменном обращении или протоколе явки с повинной ставится регистрационный штамп.
26. Штамп регистрации органа включает наименование органа, дату регистрации, порядковый номер, фамилию и подпись должностного лица, принявшего информацию.
27. Ответственность за обеспечение правил ведения регистрации обращений возлагается на руководителя органа и должностных лиц дежурной части подразделения. Материалы об отказе в возбуждении уголовного дела регистрируются в Журнале учета материалов, по которым вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела ведомыми органами уголовного преследования.
28. О приобщении письменного обращения к уголовному делу или материалам проверки в Книгу учета заявлений вносится соответствующая запись в день их поступления.

4-Тарау. Өтініштерді қарау
29. Нұсқаудың 2-ші тармағында көрсетілген, қылмыстық істер жүргізу заңнамаларға сәйкес, осы Нұсқаумен орнатылған рет бойынша тіркелген өтінішті қарау құқықтық статистика субъектілерімен қамтамасыз етіледі.
30. Қылмыс туралы иесі көрсетілмеген өтініштер жазбаша хабарламаларды қараудың жалпы ережелері бойынша тіркеліп қаралады, егер әрекет дәрменсіз немесе басқаға тәуелді жағдайдағы не басқа да себептер бойынша өзіне тиесілі құқықтарды өз бетінше пайдалануға қабілетсіз адамның, немесе басқа да адамдардың, қоғамның және мемлекеттің елеулі мүдделерін қозғаса, алдын ала тексеріс өткізілген соң, сонымен қатар, егер оларда Қылмыстық істер жүргізу кодексінің 177-ші бабының 2-ші бөлігінде ( 178-ші бабының 4-ші
бөлігінде) көрсетілген жеткілікті деректері болғанда ғана қылмыстық іс қозғауға себеп бола алады.
31. Ақпаратты есепке алу журналында тіркелген иесі көрсетілмеген ақпарат жазбаша түрде расталған жағдайда арыздарды есепке алу кітабына көшіріледі де Ақпараттарды есепке алу журналында осы туралы жазу енгізіледі.
32. Қылмыстық істер жүргізу кодексінің 185-ші бабына сәйкес қылмыс белгілері бар әрбір өтініш бойынша әлде қылмыс белгілері тікелей анықталған жағдайларда (расталмаған немесе жалғандардан басқа) анықтаушы, анықтау органы, тергеу бөлімінің бастығы, тергеуші немесе прокурор келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) қылмыстық істі қозғау туралы;
2) қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы;
3) арызды немесе хабарды тергеу ретімен, ал жеке айып тағу істері бойынша сот ретімен беру туралы.
Қабылданған шешім туралы арыз берушіге жазбаша түрде хабарланады және сонымен қатар шешімге шағын беру құқығы түсіндіріледі.
Қылмыстық істер жүргізу кодексінің 187-ші бабының 4-ші бөлігіне сәйкес келіп түскен өтініштерде азаматтардың саяси, еңбек, отбасы және өзге де құқықтарын бұзушылық, сондай-ақ, азаматтық сот өндірісінің тәртібімен қорғалатын ұйымдардың заңды мүдделері бұзылғандығы байқалса, онда қылмыстық іс қозғаудан бас тартумен қатар мүдделі тұлғаларға бұзылған құқықтары мен мүдделерін өз қалпына келтіру үшін сот өндірісінің тәртібімен сотқа жүгіну тәртібі түсіндірілуі тиіс.
Қылмыс туралы арыздар мен хабарламаларды тергеу реті бойынша, қылмыстық іс қозғамай, жеке айыптау істері бойынша арыздарды сот реті бойынша беру жөнінде 24 сағат ішінде прокурор жазбаша хабардар етілуі қажет.
33. Арызды есепке алу кітабында тіркелген өтініш бойынша шешім түскеннен кейінгі үш күн ішінде қабылдануы қажет.
Қажет болған жағдайда қосымша мәліметтер алу, құжаттарды немесе өзге материалдарды талап ету, оқиға болған жерді қарау, сараптама жүргізу үшін осы мерзім анықтау органының бастығымен, тергеу бөлімінің бастығы он тәулікке дейін ұзарта алады.
Ерекше жағдайларда өтініш қарау мерзімі бір айға дейін ұзартылады, бұл туралы прокурор үш күн ішінде жазбаша хабардар етіледі.
Қылмыс туралы арыздың немесе хабарламаның қарау мерзімін ұзартуға қылмыстық қудалау органының бастығы немесе оның орынбасарының, бұрыштамасы қойылған, тексеруді жүргізуші тұлғаның дәйекті рапорты негіз бола алады.
Осы көрсетілген мерзім аяқталғанда негізделген іс жүргізушілік шешімді қабылдауға мүмкіндік болмаған жағдайда прокурор мерзімнің бұзылу себептері туралы және қабылданған шаралар жайында жазбаша хабардар етіледі.

Глава 4. Рассмотрение обращений
29. Рассмотрение обращения, зарегистрированного в установленном настоящей Инструкцией порядке, в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством, обеспечивается субъектами правовой статистики, указанные в пункте 2 Инструкции.
30. Анонимные обращения о преступлениях, регистрируются и рассматриваются по общим правилам рассмотрения письменных  сообщений, если деяние затрагивает интересы лица, находящегося в беспомощном или зависимом состоянии либо по другим причинам не способного самостоятельно воспользоваться принадлежащими ему правами, либо затрагивает существенные интересы других лиц, общества и государства, при этом могут служить поводом к  возбуждению уголовного дела только после их предварительной  проверки в случае, если они содержат достаточные данные, указанные  в части 2 статьи 177 Уголовно-процессуального кодекса (часть 4 статья 178 Уголовно-процессуального кодекса).
31. Анонимная информация, зарегистрированная в Журнале учета информации, в случае письменного подтверждения подлежит переносу в Книгу учета заявлений, о чем в Журнале учета информации вносится запись.
32. В соответствии со статьей 185 Уголовно-процессуального кодекса о каждом обращении либо непосредственном обнаружении признаков преступления (за исключением не подтвердившихся или ложных) дознаватель, орган дознания, начальник следственного отдела, следователь или прокурор принимают одно из следующих решений:
1) о возбуждении уголовного дела,
2) об отказе в возбуждении уголовного дела,
3) о передаче заявления или сообщения по подследственности, а по делам частного обвинения - по подсудности.
О принятом решении письменно сообщается заявителю и ему одновременно разъясняется право на обжалование решения.
Согласно части 4 статьи 187 Уголовно-процессуального кодекса при наличии в поступившем обращении признаков нарушения политических, трудовых, семейных и иных прав граждан, а также нарушения законных интересов организаций, защищаемых в порядке гражданского судопроизводства, то одновременно с отказом в возбуждении уголовного дела заинтересованным лицам должны быть разъяснены права и порядок обращения в суд для восстановления нарушенных прав и интересов в порядке гражданского судопроизводства.
О передаче заявления и сообщения о преступлении по подследственности без возбуждения уголовного дела, заявления по делам частного обвинения - по подсудности должен быть уведомлен прокурор в течение 24-х часов письменно.
33. Решение по обращению, зарегистрированному в Книге учета заявлений, должно быть принято, не позднее 3-х суток со дня его поступления. В необходимых случаях для получения дополнительных сведений, истребования документов или иных материалов, проведения осмотра места происшествия, экспертизы этот срок может быть продлен начальником органа дознания, начальником следственного отдела до десяти суток.
А в исключительных случаях срок рассмотрения обращения может быть продлен до одного месяца, о чем в течение 3-х суток письменно уведомляется прокурор. Основанием для продления срока рассмотрения заявления или сообщения о преступлении является мотивированный рапорт лица, осуществляющего проверку, с визой начальника органа уголовного преследования или его заместителя. По истечении указанного срока, при невозможности принятия обоснованного процессуального решения прокурор письменно уведомляется о причинах нарушения срока и принятых мерах.

34. Қосымша тексерісті талап ететін басқа да ақпараттар төменде көрсетілген әрекеттерді:
1) оқиға орнына бару үшін жол шегуді;
2) іздердің сақталу шараларын қамтамасыз етуді, кинофотосуреттерге түсіруді, бейне таспаға жазуды;
3) жедел-іздестіру шараларын жүргізуді;
4) жәбірленушілерді, куәларды жауаптауды өткізуге негіз болады.
35. Ақпараттарды есепке алу журналында тіркелген басқа ақпараттар келіп түскен кезінен кідіртпей 24 сағаттық мерзімде тексеріледі. Тексеру қорытындысымен келесі шешімдердің бірі:
1) оқиға болғандығы туралы ақпарат растығы қуатталса және қылмыс белгілері болған жағдайда - Арыздарды есепке алу кітабында қайта тіркеу жүргізу;
2) егер қылмыс белгілері болмай әкімшілік құқық бұзушылық анықталса - кінәліге әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;
3) егерде ақпарат қуатталмаса - тексеру материалдарды номенклатуралық іске жою үшін тапсыру қабылданады.
36. Осы статистика субъектілерімен өтініштерді қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау ретін толық және жан жақты бақылау мақсатында, есептік-тіркеу материалдарын салыстырып тексеруді жүзеге асыратын комиссия құрылады. Комиссия қызметі ведомстволық ретте регламенттеледі және қылмыстық қудалау органы бастығымен қамтамасыз етіледі.
37. Жұртшылыққа түсіндіру үшін азаматтар таныса алатын жерлерге өтініштерді қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау Ережелері ілінеді. Бұдан басқа, Ережелерде қосымша қылмыстар туралы арыздар мен хабарламаларды қараудағы заңдылықтардың сақаталуына бақылау жүктелген қызметтердің телефон нөмірлері (мекен-жайы), сондай-ақ қадағалаушы прокурордың немесе прокуратураның кезекші тұлғасының телефон нөмірлері (мекен-жайы) көрсетіледі.
38. Аяқталған Арыздарды есепке алу кітаптар мен Ақпараттарды есепке алу журналдары, Материалдарды есепке алу журналдары қылмыстық қудалау органдарында іс жүргізуді регламенттейтін нормативтік құжаттармен белгілеген мерзім бойынша сақталады.
5-Тарау. Жеке айыптау ретінде қылмыстық қудалауға
жататын қылмыстар жөніндегі шағымдарды қабылдау,
тіркеу, есепке алу және қарау туралы
39. Жеке айыптау ретіндегі қылмыстық іс тұлғамен (немесе бірнеше адамдармен) сотқа тұлғаны қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы шағым беруімен қозғалады. Шағым анықтау органына, тергеушіге немесе прокурорға берілген жағдайда оны сотқа жолдау қажет.
Осыған байланысты тек жеке айыптау істер бойынша шағымдарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау жағынан соттар осы статистиканың субъектілері болып табылады.
40. Жеке айыптау ретінде емес қылмыстық қудалауға жататын қылмыс туралы сотқа түскен өтініш бойынша прокурорға жолданады да сол туралы арыз беруші хабарланады.

34. Иная информация, требующая дополнительной проверки, служит поводом для:
1) выезда на место происшествия;
2) принятия мер по обеспечению сохранности следов, кино-фотосъемки, видеозаписи;
3) проведение оперативно-розыскных мероприятий;
4) опроса потерпевших, свидетелей.
35. Иная информация, зарегистрированная в Журнале учета информации, проверяется в срок не свыше 24 часов с момента ее поступления. По результатам проверки принимается одно из решений:
1) в случае подтверждения информации об имевшем место событии и при наличии признаков преступления - о перерегистрации в Книгу учета заявлений;
2) при отсутствии признаков преступления и наличии признаков административного правонарушения - о применении к виновному мер административного воздействия;
3) в случае не подтверждения информации - о списании материалов проверки в номенклатурное дело.
36. В целях полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета и разрешения обращении субъектами данной статистики создается комиссия, осуществляющая сверки учетно-регистрационных материалов. Деятельность комиссии регламентируется в ведомственном порядке и обеспечивается начальником органа уголовного преследования.
37. Для разъяснения населению в доступных для граждан местах вывешиваются Правила приема, регистрации, учета и разрешения обращений. Кроме того, в Правилах дополнительно должны быть указаны номера телефонов (адреса) служб, на которые возложен контроль за соблюдением законности при рассмотрении заявлений и сообщений о преступлениях, а также номера телефонов (адрес) надзирающего прокурора либо дежурного лица прокуратуры.
38. Оконченные Книги учета заявлений и Журналы учета информации, журналы учета материалов хранятся в органах уголовного преследования в течение срока, установленного нормативными документами, регламентирующими делопроизводство.
Глава 5. О приеме, регистрации, учета и рассмотрения
жалоб о преступлениях, подлежащих уголовному
преследованию в порядке частного обвинения
39. Уголовное дело частного обвинения возбуждается лицом (несколькими лицами) путем подачи в суд жалобы о привлечении лица к уголовной ответственности. При подаче жалобы в орган дознания, следователю или прокуратуру она подлежит направлению в суд.
В этой связи суды являются субъектами данной статистики только в части приема, регистрации, учета и рассмотрения жалоб по делам частного обвинения.
40. Поступившее в суд обращение о преступлении, подлежащем уголовному преследованию не в порядке частного обвинения, направляются прокурору, о чем уведомляется заявитель.

41. Шағымда ол берілген соттың атауы, қылмыстық оқиғаның сипаттамасы, дәлелдемелері көрсетіліп қылмыстың жасалған орны мен уақыты, сотқа істі өз өндірісінде қабылдау туралы өтініші, қылмыстық жауапкершілікке тартылушы тұлға туралы мәліметтер, сотқа шақырылуы қажет куәлардың тізімі көрсетілуі керек. Шағымға оны беруші адамның қолы қойылады. Иесі көрсетілмеген шағымдар өндіріске қабылданбайды.
42. Жеке айыптау іс бойынша, жәбірленушінің шағымы болмаса да, егер әрекет дәрменсіз немесе басқаға тәуелді жағдайдағы не басқада себептермен өзіне тиесілі құқықтарды өз бетінше пайдалануға қабілетсіз адамның мүдделерін қозғайтын болса прокурор іс қозғауға құқылы.
43. Соттармен шағымдарды қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау заңнамалармен және осы Нұсқаумен орнатылған тәртіп бойынша жүзеге асырылады.
44. Сот кеңсесіне почта, телеграф, факсимильдік байланыс арқылы немесе әдейі келіп түскен шағымдарды қабылдау кіріс хаттарының жалпы ережелері бойынша жүргізіледі.
45. Шағым сотқа келіп түскен күннің келесі күнінен кешіктірілмей Шағымдарды есепке алу кітабында тіркелуі тиіс.
46. Шағымдарды есепке алу кітабының нысаны (3-ші қосымша) Құқықтық статистика және ақпарат орталығымен (департаментімен) әзірленеді.
47. Шағымдарды есепке алу кітабының қатаң түрдегі есеп құжаты болып табылады, ол сот кеңсесінде сақталады да шағымдарды тіркеуге жауапты тұлғалармен жүргізіледі. Кітап парақтары нөмірленіп тігіледі және мөрмен бекітіледі.
48. Шағымдарды есепке алу кітабының реквизиттері бағандардың мазмұнына сәйкес түскен шағымды тіркеу уақыты мен нөмірі бойынша хронологиясы сақталып толтырылады.
49. Егерде берілген шағым осы Нұсқаудың 5-ші тарауының 41-ші тармағына сәйкес келмесе, сот оны берушіге көрсетілген талаптармен сәйкестікке келтіруді ұсына отыра, сол үшін мезгілді уақыт белгілейді. Нұсқау орындалмаған жағдайда сот бұл туралы шағымданушыны хабардар етеді де, шағымды қараусыз қайырып береді. Егер қойылған талаптар орындалған жағдайда судья шағымды қарап, үш күн ішінде қаулы шығарады:
1) шағымды өз өндірісіне қабылдау туралы;
2) шағымды тергеу ретімен немесе сот ретімен беру туралы;
3) шағымды өндірісіне қабылдаудан бас тарту туралы.
50. Толтырылып біткен Шағымдарды есепке алу кітабы соттарда іс жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерімен белгілеген мерзім бойынша сақталады.
51. Соттарға түсетін шағымдардың құрылымын, олардың қаралу нәтижелерін және солар бойынша қабылданған шешімдердің негізділігін сипаттайтын ақпараттарды жинақтау мен жүйеге келтіру есебінде тұратын, 2-Ж нысанды есеп берушілік құрастырылады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2003 жылғы 10 ақпандағы
N 6 бұйрығымен бекітілген
Жобаға 1-ші қосымша
Негізі ______________________
Сақтау мерзімі____________________
Қылмыс туралы арыздар мен хабарламаларды
есепке алу
КІТАБЫ
_______________________________________________________
қылмыстық қадағалау органының атауы
Басталуы 2000 ж___________
Аяқталуы 2000 ж___________
Инвентарлық нөмірі___________________
Қылмыс туралы арызды, хабарламаны есепке алу кітабының
бағандар мазмұны
____________________________________________________________________
N-рі Қылмыс туралы   Қылмыс туралы    Қылмыс туралы    Қылмыс туралы
арыздың, хабар. хабарлаушы       арыздың, хабар.  арыз, хабар.
ламаның келіп   тұлғаның дерек.  ламаның қысқаша  лама бойынша
түскен уақыты   тері (ататегі,   мазмұны (уақыты, қабылданған
(күні, айы,     есімі, әкесінің  орны, жағдай.    шаралар,алын.
жылы, сағаты,   аты, мекен-жайы, лары, Қазақстан  ған заттай
минуты)         телефоны, ұйымы. Республикасының  айғақтардың
ның, кәсіпорын.  Қылмыстық Кодекс. тізімі
ның, мекеменің   інің бабы)
таауы)
____________________________________________________________________
1       2                 3                  4              5
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Жедел тергеу    Арызды, хабарла. Арызды, хабарла.   Қазақстан
тобының         маны кім, кімге  маны қарауға      Республикасының
құрамы, оқиға   қашан қарауға    алған тұлғаның    Қылмыстық істерді
орнына шығудың  берді            қолы. Мерзімді    жүргізу кодексі.
уақыты                           уақыты (сағаты,   інің 185-ші бабы.
минуты) (ататегі, на сәйкес, хабар.
лауазымы айқын    ламаны тексерудің
жазылсын)         нәтижесі, қозғал.
ған істің №N-рі,
шығыс N-рі, тер.
геу рет бойынша
алдын ала тергеу
үшін жеке айыптау
ісі бойынша, сот.
тау реті бойынша
материал жібер.
ген орган
____________________________________________________________________
6               7               8                  9
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2003 жылғы 10 ақпандағы
N 6 бұйрығымен бекітілген
Жобаға 2-ші қосымша
Негізі ______________________
Сақтау мерзімі____________________
Ақпараттарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
_______________________________________________________
қылмыстық қадағалау органының атауы
Басталуы 2000 ж___________
Аяқталуы 2000 ж___________
Инвентарлық нөмірі___________________
Ақпараттарды есепке алу журналының бағандар мазмұны
______________________________________________________________
N-рі Ақпарат.  Кім хабар.  Ақпараттың  Ақпарат  Ақпаратты тексерудің
тың       лады (ата-   мазмұны    бойынша        нәтижелері
түскен    тегі, есі.   (уақыты,   кезекші. Ақпарат қуатталды:
уақыты    мі,әкесі.   орны, жағ.  нің қаб. Келіп түсіп жиналған
(уақыты,  нің аты,    дайлары)    ылдаған  арыз, материал,
орны,     мекен-жайы,             шаралары хабарламалардың қыл.
жағдай.   хабарлау.                        мыстық сипаты бар.
лары)     шының теле.                      лары Арыздарды есеп.
фоны, ұйы.                       ке алу кітабында
мының, кә.                       ауыстырылып тіркел.
сіпорынның,                      ген N№-рі күні,
мекеменің                        әкімшілік тәртіптік
мекен-жайы                       ықпал шаралары қабыл
мен теле.                        данады (кіммен,
фондары,                         қашан, қандай)
орталық.
тандырыл.                        Тергеу ретімен,
ған күзет                        аумақтығы бойынша
пультінің                        материалдар басқа
кезекші                          органға жіберілген
(дәнекері.                       Ақпараттар есепке
нің ататегі,                     алу журналы №N-рі,
есімі, әке.                      күні, айы, жылы,
сінің аты)                       ақпаратты алушы
органның атауы,
қабылданушының
лауазымы, ататегі,
есімі, әкесінің аты
көрсетілуі керек
Ақпарат құаттал.
маған жағдайда:
тексеру жүргізген
тұлғаның ататегі,
лауазымы, қолы,
номенклатуралық
істің №N-рі тексе.
рілетін материалдың
парақтар саны
____________________________________________________________________
1      2          3          4          5              6
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2003 жылғы 10 ақпандағы
N 6 бұйрығымен бекітілген
Жобаға 3-ші қосымша
Негізі ______________________
Сақтау мерзімі____________________
Жеке айыптау істері жөніндегі арыздарды есепке алу
КІТАБЫ
_______________________________________________________
Соттың атауы
Басталуы 2000 ж___________
Аяқталуы 2000 ж___________
Инвентарлық нөмірі___________________
Жеке айыптау істер жөніндегі арыздарды есепке алу кітабының бағандар мазмұны
____________________________________________________________________
N-рі Жеке айыптау   Олардың ішінде:  Арыз беруші   Жеке айыптау іс
істер жөнін.  _________________ жөніндегі     бойынша арыздың
дегі арыздар  тергеу   басқа    мәліметтер:   қысқаша мазмұны
келіп түскен  және     соттар.  ататегі,есі.  (уақыты, оқиғаның
күні, айы,    анықтау  дан      мі, әкесінің  орны, жағдайлары,
жылы          орган.   аймақ.   аты, мекен-   Қазақстан Респуб.
дарынан  тығы     жайы, теле.   ликасының Қылмыс.
соттау   ретімен  фоны          тық Кодексінің
ретімен                         баптары)
____________________________________________________________________
1        2           3        4         5                6
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________
Арызды қарау  Арызды қарауға  Арыз қараудың
кімге, қашан  алған тұлғаның  нәтижесі және
тапсырылды    қолы мен алған  уақыты
уақыты
____________________________________________
7               8              9
____________________________________________

41. Жалоба должна содержать наименование суда, в который она подана, описание события преступления, место и время совершения преступления с указанием доказательств, просьбу суду о принятии дела к производству сведения о лице, привлекаемом к уголовной ответственности, список свидетелей, вызов которых в суд необходим. Жалоба подписывается лицом, ее подавшим. Анонимные жалобы к производству не принимаются.
42. Прокурор вправе возбудить производство по делу частного обвинения и при отсутствии жалобы потерпевшего, если деяние затрагивает интересы лица, находящегося в беспомощном или зависимом состоянии либо по другим причинам не способного самостоятельно воспользоваться принадлежащими ему правами.
43. Прием, регистрация, учет и рассмотрение жалоб судами осуществляются по правилам, установленным законом и настоящей Инструкцией.
44. Прием жалоб, поступивших в канцелярию суда по почте, телеграфу, факсимильной связью либо нарочно, осуществляется по общим правилам входящей корреспонденции.
45. Жалоба подлежит регистрации в Книге учета жалоб не позднее следующего дня после поступления в суд.
46. Форма Книги учета жалоб (Приложение 3) разрабатывается Центром (Департаментом) правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан с учетом мнений и предложений субъектов правовой статистики.
47. Книга учета жалоб является документом строгой отчетности, хранится в канцелярии суда и ведется лицами, ответственными за регистрацию жалоб. Листы книги нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
48. Реквизиты Книги учета жалоб подлежат заполнению в соответствии с содержанием их граф, с соблюдением хронологии по времени и номерам регистрации поступивших жалоб.
49. Если поданная жалоба не соответствует требованиям пункта 41 главы 5 настоящей Инструкции, судья предлагает подавшему ее лицу привести ее в соответствие с указанными требованиями и устанавливает для этого срок. В случае не исполнения указания судьи своим постановлением уведомляет об этом лицо, ее подавшее и возвращает жалобу без рассмотрения. В случае соблюдения отмеченных требований судья рассмотрев жалобу, в течение трех суток выносит постановление:
1) о принятии жалобы к своему производству;
2) о передаче жалобы по подследственности или подсудности;
3) об отказе в принятии жалобы к производству.
50. Оконченные Книги учета жалоб хранятся в судах в течение срока, установленного нормативно-правовыми актами, регламентирующими ведение делопроизводства.
51. О работе по приему, регистрации и рассмотрению жалоб по делам частного обвинения судами составляется отчет формы 2-Ж, который состоит в учете, накоплении и систематизации информации, характеризующей структуру поступающих в суды жалоб, результаты их рассмотрения и обоснованность принятых по ним решений.
Приложение 1 к Инструкции
утвержденной Приказом Генерального
Прокурора Республики Казахстан
от 10 февраля 2003 года N 6
Основание __________________
Срок хранения _______________
Книга
Учета заявлений и сообщений о преступлениях
(наименование органа уголовного преследования)
Начата "___" ________ 200_г.
Окончена "____" ______200_г.
Инвентарный N_______________
Содержание граф книги учета заявлений и сообщений о преступлениях
___________________________________________________________________
N |Дата |Сведения| Краткое| Меры, |Состав| Кем,|Подпись|Результат |
п/п|посту|о лице, |содержа-|приня- |опера-|кому |лица,  |проверки  |
|пле- |сообщив-|ние за- |тые по |тивно-|и ког|получив|заявления,|
|ния  |шем о   |явления,|заявле-|следст|да по|шего за|сообщения |
|заяв-|преступ-|сообще- |нию,со-|венной|руче-|явле-  |в соответ-|
|ле-  |лении   |ния о   |общению|группы|но   |ние, со|ствии со  |
|ния, |(ф.и.о.,|преступ-|о прес-|и вре-|рас- |общение|ст.185 УПК|
|сооб-|адрес,  |лении   |тупле- |мя вы-|смот-|для ис-|РК, N воз-|
|щения|телефон |(время, |нии, пе|езда  |рение|полне- |бужденного|
|о пре|заявите-|место,  |речень |на мес|заяв-|ния. Да|уголовного|
|ступ-|ля, ад- |обстоя- |изъятых|то про|ле-  |та и   |дела, дата|
|лении|рес, те-|тельств)|вещест-|исшест|ния, |время  |вынесения |
|(чис-|лефон,  |статья  |венных |вия   |сооб-|получе-|постановле|
|ло,  |наимено-|УК РК   |доказа-|      |щения|ния (фа|ния об от-|
|ме-  |вание ор|        |тельств|      |     |милия и|казе в воз|
|сяц, |ганиза- |        |       |      |     |долж-  |буждении  |
|год, |ции,    |        |       |      |     |ность  |уголовного|
|часы,|предприя|        |       |      |     |указать|дела, ре- |
|мину-|тия, уч-|        |       |      |     |разбор-|гистрацион|
|ты)  |режде-  |        |       |      |     |чиво)  |ный номер |
|     |ния)    |        |       |      |     |       |N,        |
|     |        |        |       |      |     |       |исходящий |
|     |        |        |       |      |     |       |N,орган ку|
|     |        |        |       |      |     |       |да направ-|
|     |        |        |       |      |     |       |лен мате- |
|     |        |        |       |      |     |       |риал для  |
|     |        |        |       |      |     |       |предвари- |
|     |        |        |       |      |     |       |тельного  |
|     |        |        |       |      |     |       |расследова|
|     |        |        |       |      |     |       |ния по под|
|     |        |        |       |      |     |       |следствен-|
|     |        |        |       |      |     |       |ности, по |
|     |        |        |       |      |     |       |делам, час|
|     |        |        |       |      |     |       |тного обви|
|     |        |        |       |      |     |       |нения, по |
|     |        |        |       |      |     |       |подсуднос-|
|     |        |        |       |      |     |       |ти        |
-------------------------------------------------------------------|
1 |  2  |    3   |    4   |   5   |   6  |   7 |   8   |     9    |
___________________________________________________________________|
Приложение 2 к Инструкции
утвержденной Приказом Генерального
Прокурора Республики Казахстан
от 10 февраля 2003 года N 6
Основание __________________
Срок хранения _______________
Журнал
учета информации
_____________________________________________________
(наименование органа уголовного преследования)
Начат "___" ________ 200_г.
Окончен "____" ______200_г.
Инвентарный N_______________
Содержание граф Журнала учета информации.
___________________________________________________________________
N|Когда |Кто сообщил:|Содержание|Меры, принятые| Результаты проверки
|посту |(ф.и.о., ад-|информации|дежурным по   | информации
|пила  |рес, телефон|(время,   |информации    |Информация подтвер-
|инфор |заявителя,  |место, об-|              |дилась:
|мация |название, ад|стоятельст|              |Поступило заявление,
|(дата,|рес и теле- |ва)       |              |сообщение, собранный
|часы, |фон предприя|          |              |материал, свидетель-
|мину- |тия, органи-|          |              |ствующий о призна-
|ты)   |зации, учреж|          |              |ках преступления,
|      |дения, ф.и. |          |              |перенесено в Книгу
|      |о. дежурно- |          |              |учета заявлений,
|      |го (диспетче|          |              |Регистрационный N
|      |ра), пульта |          |              |___от____г., приняты
|      |централизо- |          |              |меры административ-
|      |ванной охра-|          |              |ного, дисциплинар-
|      |ны          |          |              |ного воздействия
|      |            |          |              |(кем, какое, когда)
|      |            |          |              |
|      |            |          |              |Материалы направлены
|      |            |          |              |по подследственнос-
|      |            |          |              |ти, территориальнос-
|      |            |          |              |ти в другой орган
|      |            |          |              |N Журнала учета
|      |            |          |              |информации дата,
|      |            |          |              |наименование органа
|      |            |          |              |получившего информа-
|      |            |          |              |цию с указанием
|      |            |          |              |должности и фамилия,
|      |            |          |              |имя, отчество при-
|      |            |          |              |нявшего.
|      |            |          |              |
|      |            |          |              |Информация не
|      |            |          |              |подтвердилась:
|      |            |          |              |Фамилия, должность
|      |            |          |              |лица, проводившего
|      |            |          |              |проверку, его
|      |            |          |              |подпись, N номенкла-
|      |            |          |              |турного дела,
|      |            |          |              |количество листов
|      |            |          |              |проверочного
|      |            |          |              |материала.
-------------------------------------------------------------------
1|   2  |      3     |     4    |       5      |         6
___________________________________________________________________
Приложение 3 к Инструкции
утвержденной Приказом Генерального
Прокурора Республики Казахстан
от 10 февраля 2003 года N 6
Основание __________________
Срок хранения _______________
Книга
учета жалоб по делам частного обвинения
____________________________________________
(наименование суда)
Начат "___" ________ 200_г.
Окончен "____" ______200_г.
Инвентарный N_______________
Содержание граф книги учета жалоб по делам частного обвинения
______________________________________________________________
N | Дата  |   Из иных   |Сведения|Краткое |Кому и|Подпись|Дата и
п/п|поступ-|-------------|о лице, |содержа-|когда |лица,  |результат
|ления  |от ор-|от дру|подавшем|ние жало|поруче|получив|рассмотре
|жалобы |ганов |гих су|жалобу  |бы по де|но рас|шего жа|ния жало-
|по де- |следст|дов по|(ф.и.о.,|лам част|смотре|лобу   |бы
|лам    |вия и |терри-|адрес,  |ного об-|ние жа|для рас|
|частно-|дозна-|то-   |телефон |винения |лобы  |смотре-|
|го обви|ния по|риаль-|заявите-|(время, |      |ния.   |
|нения  |подсуд|ности |ля)     |место,  |      |Дата   |
|       |ности |      |        |обстоя- |      |получе-|
|       |      |      |        |тельст- |      |ния.   |
|       |      |      |        |ва, ста-|      |       |
|       |      |      |        |тья УК  |      |       |
|       |      |      |        |РК)     |      |       |
--------------------------------------------------------------------
1 |   2   |   3  |  4   |    5   |    6   |   7  |   8   |    9
____________________________________________________________________