Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2247. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 29 наурыздағы N 202 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.03.29 N 202 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН :
1. Бекітілсін:
1) Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру жүргізу Ережесі;
2) Ветеринариялық паспорты;
3) Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру жүргізу үшін облыстарға, Астана және Алматы қалаларына бекітілген кодтары.
2. Ветеринариялық департаментіне, Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармаларымен, Астана және Алматы қалалары, бірлесе отырып, заңдылықтарда белгіленген тәртіпте, осы бұйрықтан туындайтын керекті шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау ветеринария Департаментіне (М.Т.Мыңжанов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
орынбасары - Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
"Ауыл шаруашылық жануарларын
бірдейлендіруді жүргізу Ережесі"
2003 жылғы 02 сәуіріндегі
N 164 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді жүргізу
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының 32 бабының 1 тармағына сәйкес әзірленді және жануарлар ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі ветеринариялық дауалауды жүзеге асыруды бақылау мақсатында және ауылдық (поселкалық) округтарда (қалаларда) ауыл шаруашылық жануарларына есеп жүргізу ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендірудің бірыңғай тәртібін анықтайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
2. Осы Ереженің талаптарының орындалуы ауыл шаруашылық жануарларын өсірумен және ұстаумен айналысатын заңды және жеке тұлғаларға, жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ тиісті әкімшілік аумақтық бірлігінде мемлекеттік ветеринариялық қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға міндетті болып табылады.
3. Осы Ережеде келесі негізгі ұғымдар қолданылған:
1) бірдейлендіру - ауыл шаруашылық жануарларын сырғалау, таңбалау және татуировкалау арқылы жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушыны (пласмасты биркалар, сырғалар, татуировкалайтын номерлер) берумен қатар паспорттауды жүргізу рәсімі;

Об идентификации сельскохозяйственных животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2003 года № 2247. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 202
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.03.2010 № 202.
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", приказываю:
1. Утвердить:
1) Правила проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
2) Ветеринарный паспорт;
3) Коды областей, городов Астана и Алматы, закрепленные для проведения идентификации сельскохозяйственных животных.
2. Департаменту ветеринарии совместно с областными территориальными управлениями, городов Астана и Алматы Министерства сельского хозяйства, в установленном законодательством порядке, принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент ветеринарии (Мынжанов М.Т.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2003 г. N 164
"Об идентификации
сельскохозяйственных животных"
Правила
проведения идентификации сельскохозяйственных животных
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения идентификации сельскохозяйственных животных (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона  Республики Казахстан "О ветеринарии" и устанавливают единый порядок идентификации сельскохозяйственных животных с целью проведения учета сельскохозяйственных животных в сельских (поселковых) округах (городах) и контроля за осуществлением ветеринарных обработок по профилактике и диагностике болезней животных.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
2. Требования настоящих Правил являются обязательными для исполнения юридическими и физическими лицами, занимающимся разведением и содержанием сельскохозяйственных животных, местными исполнительными органами, а также должностными лицами, осуществляющими государственный ветеринарный надзор на соответствующей административно-территориальной единицы.
3. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия:
1) идентификация - процедура проведения паспортизации сельскохозяйственных животных, сопровождающейся присвоением индивидуального носителя идентификационного номера (пластмассовые бирки, сережки, татуировочные номера) путем биркования, таврения и татуировки;

2) ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін N өз өкілеті шегінде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
4. Ауыл шаруашылық жануарларын және құстарды бірдейлендіру рәсімі ауыл шаруашылық жануарлары иелерінің есебінен жүргізіледі.
2. Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру тәртібі
5. Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру бойынша кешенді шаралар жоспарын аудандық (облыстық дәрежедегі қалалар) жергілікті атқарушы органдар (әкімдіктер) дайындайды, сондай-ақ ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру бойынша компьютерлік мәліметтер базасын жасау және аудандық (облыстық дәрежедегі қалалар) және ауылдық (селолық) округтерге кодтарды бекіту.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
6. Әкімшілік аумақтық бірліктердің мемлекеттік ветеринариялық инспекторының қатысуымен жергілікті атқарушы органдар ауылдық (селолық) округте және елді мекендерінде, аудандарда және облыстық дәрежедегі қалаларда ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру бойынша шараларды ұйымдастырады.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
7. Ауылдық округтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторы ауылдық округтың әкімінің өкілімен бірлесе отырып жылына екі рет (ағымдағы жылдың қаңтар және шілде айларында) ауылшаруашылық жануарлардың инвентаризациясын жүргізіп, оның нәтижиелерін міндетті түрде ауылдық әкімшілік округтың жануарларды есептеу және тіркеу журналына енгізеді.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
8. Осы Ережелердің 3 тарауына сәйкес, қажетті мөлшердегі ветеринариялық паспорттарды және зооветеринариялық керек-жарақтарды (пластмассалық сырғалар, таңбалар және басқа да көмекші құралдарды) ветеринариялық клиникалардан, дәріханалардан және басқа да сатылатын орындардан сатып алуды түгендеу нәтижесі бойынша ауыл шаруашылық жануарларының иелері жүзеге асырады. Бұл ретте жергілікті атқарушы органдар белгілеген уақытта ауыл шаруашылық жануарларының иелері (әрі қарай - иелері) жануарларды бірдейлестіру рәсімдерін аяқтаулары тиіс.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
9. Егер иелері бірдейлендіру рәсімін қамтамасыз етпеген жағдайда селолық округтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторы белгіленген тәртіпте ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдары талаптарының бұзылуын жою туралы нұсқама шығарады, сондай-ақ бұл туралы жергілікті атқарушы органдарға хабарлайды.

2) уполномоченный государственный орган в области ветеринарии - государственный орган, определенный Правительством Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своих полномочий реализацию государственной политики в области ветеринарии.
4. Процедура идентификации сельскохозяйственных животных осуществляется за счет владельцев сельскохозяйственных животных.
2. Порядок проведения
идентификации сельскохозяйственных животных
5. Местные исполнительные органы (акиматы) районов (города областного значения) (далее - местные исполнительные органы) разрабатывают план комплексных мероприятий по проведению идентификации сельскохозяйственных животных, включая создание компьютерной базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и закрепление кодов за районными (городами областного значения) и сельскими (поселковыми) округами.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
6. Мероприятия по идентификации сельскохозяйственных животных в сельском (поселковом) округе и его населенных пунктах, районах и городах областного значения организуются местными исполнительными органами, с участием государственного ветеринарного инспектора соответствующей административной территориальной единицы.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
7. Государственный ветеринарный инспектор сельского округа совместно с представителем акима сельского округа два раза в год (в январе и июле текущего года) проводят инвентаризацию сельскохозяйственных животных с обязательным внесением ее результатов в журнал учета и регистрации животных сельских административных округов.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
8. По результатам инвентаризации владельцы сельскохозяйственных животных осуществляют процедуру их идентификации в соответствии с главой 3 настоящих Правил путем приобретения необходимого количества ветеринарных паспортов и зооветеринарных атрибутов (пластмассовые бирки, тавро и другие приспособления) в ветеринарных клиниках, аптеках и других местах реализации. При этом владельцы сельскохозяйственных животных (далее - владельцы) должны завершить процедуру идентификации животных в сроки, установленные местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
9. Государственный ветеринарный инспектор сельского округа в случае необеспечения владельцами процедуры идентификации издает предписание об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством , а также сообщает об этом в местные исполнительные органы.

10. Селолық округтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторы иелерімен ол берген нұсқама орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес әкімшілік жауапқа тарту туралы қаулы шығаруға құқылы.
11. Селолық округта ауыл шаруашылық жануарларын және құстарды бірдейлендіруге байланысты барлық жұмыстар (сырғалау, тавролау және басқа жұмыстар), ветеринариялық паспортты рәсімдеуді қоспағанда, ауылдық округтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторының тікелей бақылауымен ауыл шаруашылық жануарлары лицензиясы бар ветеринариялық мамандармен жүзеге асырылады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
12. Селолық округтың жергілікті атқарушы органдармен ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру рәсімі ветеринариялық паспортты және екі данада ведомство жазумен жүргізіледі, ведомствоға ауыл шаруашылық жануарлар иесі ветеринариялық паспортты алдым деп растап қол қояды.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
13. Ведомстволарға ауылдық округтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторының мөрі қойылады. Бір данасы жүргізілген бірдейлендіру туралы есеп ретінде аудандық (қалалық) аумақтық басқармаға компьютерлік мәліметтер базасына енгізу үшін беріледі, екінші данасы ауылдық округтың мемлекеттік ветеринариялық инспекторында қалады.
14. Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру бойынша мәліметтердің компьютерлік базасынан және жануарларды тіркеу, есепке алу жорналынан есептен шығару үшін, немесе есепке қою үшін, ауыл шаруашылығы малдарын сатып алу, жоғалу, сою немесе сату жағдайларында мал иелері жергілікті атқарушы органдарды әкімшілік аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық инспекторына хабарлайды.
Ескерту: 14-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
15. Түйелерді, жылқыларды, ірі қара малдарды, бұғыларды, естектерді, иттерді және мысықтарды сатқанда немесе бергенде олардың ветеринариялық паспортын жаңа иесіне бір мезгілде беру арқылы жүзеге асырылады.
Қойларды, ешкілерді, шошқаларды сатқанда немесе бергенде жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушыны ауыл шаруашылық жануарлардың жаңа иесінің ветеринариялық паспортының 3 бетіндегі кестенің 3 бағанына енгізеді.
3. Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді
жүргізудің әдістері
16. Бірдейлендіру номерінің жеке тасымалдаушысы ауыл шаруашылық жануарлары туылғаннан кейін екі айдан кеш емес уақыттың ішінде оң құлақта (аяқта) тағылуы тиіс.

10. Государственный ветеринарный инспектор сельского округа в случае невыполнения изданного им предписания владельцами издает постановление о привлечении к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. В сельском округе все работы, связанные с проведением идентификации сельскохозяйственных животных (биркование, таврение и другие работы), за исключением оформления ветеринарного паспорта, проводятся лицензированными ветеринарными специалистами под непосредственным контролем государственного ветеринарного инспектора сельского округа.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
12. Процедура проведения идентификации сельскохозяйственных животных сопровождается оформлением местными исполнительными органами сельского округа ветеринарного паспорта и составлением ведомости в 2-х экземплярах, в котором владелец расписывается в ведомостях о получении ветеринарного паспорта.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
13. Ведомости скрепляются печатью государственного ветеринарного инспектора сельского округа. Один экземпляр ведомости передается в районное (городское) территориальное управление в качестве отчета о проведенной идентификации для внесения в компьютерные базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных, а второй экземпляр остается у государственного ветеринарного инспектора сельского округа.
14. В случае приобретения, утраты, продажи или убоя (падежа) сельскохозяйственных животных, владелец животного ставит в известность местные исполнительные органы и государственного ветеринарного инспектора соответствующей административной территориальной единицы для постановки или снятия с учета компьютерной базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и журнала учета и регистрации животных.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
15. Продажа или передача животных новому владельцу осуществляется с одновременной передачей ветеринарного паспорта.
При продаже или передаче овец, коз, свиней и птиц индивидуальный носитель идентификационного номера заносится в 3 графу таблицы на 3 странице ветеринарного паспорта у нового владельца сельскохозяйственных животных и птиц.
3. Способы проведения
идентификации сельскохозяйственных животных
16. Индивидуальный носитель идентификационного номера должен быть закреплен на правом ухе (ноге) сельскохозяйственных животных не позднее, чем через два месяца после их рождения.

17. Бірдейлендіру нөмірінің жеке тасымалдаушының бірінші жолында, ауыл шаруашылығы жануарының туған жері (халықаралық стандартизациялау жөніндегі ұйымның-ISO коды) елдің аталуы қысқартылған екі әріп қойылады және облыстың коды, екінші жолда ауданның (қаланың), ауылдық (поселкалық) округі, ал үшінші жолға жануардың бірдейлендіру нөмірі.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 26 қаңтардағы N 85 бұйрығымен .
18. Ауыл шаруашылық жануарлары мен құстарының иелерінің қалауы бойынша олардың түріне байланысты бірдейлендіруді жүргізу үшін таңбалаудың мынадай әдістері анықталады:
1) түйелер, жылқылар, ірі қара мал, бұғылар, естектер пласмассты биркалармен сырғаланады немесе оң жамбасқа ыстық немесе суық әдістерімен тавроланады;
2) қойлар, ешкілер, шошқалар пласмассты биркалармен сырғаланады немесе татуировка әдісі қолданылады.
3) иттер және мысықтар жеке ветеринариялық паспортты беру арқылы бірдейлендіріледі;
4) асыл тұқымды құстар оң аяғына сақиналау арқылы сырғаланады;
5) халықаралық стандарттарға сәйкес, бірдейлендірудің электронды түрі ауыл шаруашылық жануарларының барлық түрлері үшін.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 218 бұйрығымен .
19. Түйелерді, жылқыларды, ірі қара малдарды, бұғыларды, естектерді бірдейлендіру рәсімі ветеринариялық паспортты және жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушыны беру арқылы жүзеге асырылады.
20. Қойлар, ешкілер, шошқалар ветеринариялық паспортты ауыл шаруашылық жануарлары мен құстардың топтарына (отарына) және әрбір жануарға және құсқа жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушыны беру арқылы жүзеге асырылады.
21. Ауыл шаруашылық жануарлары мен құстарды сырғалау, таңбалау және татуировкалау осы Ереженің қосымшасына сәйкес ұсынылып отырған үлгіде жүзеге асырылады.
22. Егер жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушы жоғалтқан жағдайда иелері бұл туралы селолық мемлекеттік ветеринариялық инспекторға жоғалған номерді қалпына келтіру үшін шаралар қолдануға хабарлауға міндетті.
4. Жауапкершілік
23. Осы Ереженің талаптарын бұзған жағдайда айыпты тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрінің
2003 жылғы 02 сәуіріндегі
N 164 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылық жануарларын
бірдейлендіруді жүргізу
Ережесіне
Қосымша
Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді
жүргізу үшін биркалардың, тавролардың және
татуировканың үлгілері
1. Ірі қара малдарды, бұғыларды, қойларды, ешкілерді және шошқаларды бірдейлендіру үшін сопақша сырғамен.

17. На первой строке индивидуального носителя идентификационного номера ставятся двухбуквенное сокращенное название страны, где родилось сельскохозяйственное животное (код ISO-международной организации по стандартизации), коды области, на второй строке коды района (города), сельского (поселкового) округа, а на третей строке идентификационный номер животных.
Сноска. Пункт 17 в редакции - приказом Министра сельского хозяйства РК от 26 января 2005 года N 85 .
18. Для проведения идентификации сельскохозяйственных животных в зависимости от их вида по усмотрению их владельца устанавливаются следующие способы мечения:
1) верблюды, лошади, крупный рогатый скот, олени, ослы биркуются пластмассовой биркой либо таврируются горячим или холодным способом на правой боковой поверхности крупа;
2) овцы, козы, свиньи биркуются пластмассовой биркой (сережкой) либо используются способ татуировки;
3) собаки и кошки идентифицируются путем выдачи индивидуального ветеринарного паспорта;
4) племенные птицы биркуются кольцеванием на правую ногу ножных колец;
5) электронный вид идентификации для всех видов сельскохозяйственных животных, в соответствии с международными стандартами.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 218 .
19. Процедура идентификации верблюдов, лошадей, крупного рогатого скота, оленей, ослов осуществляется путем выдачи ветеринарного паспорта и присвоения индивидуального носителя идентификационного номера.
20. Овцы, козы, свиньи, птицы идентифицируются путем выдачи ветеринарного паспорта на группу (отару) сельскохозяйственных животных и присвоением индивидуального носителя идентификационного номера каждому виду животных.
21. Биркование, таврение и татуировки сельскохозяйственных животных осуществляются по прилагаемой форме согласно приложению к настоящим Правилам.
22. В случае утери индивидуального носителя идентификационного номера владелец сообщает об этом государственному ветеринарному инспектору сельского округа для принятия мер по восстановлению утерянного номера.
4. Ответственность
23. При нарушении требований настоящих Правил, виновные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
Приложение
к Правилам проведения идентификации
сельскохозяйственных животных,
утвержденным приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 2 апреля 2003 г. N 164
Образцы бирок, тавра и татуировок
для проведения идентификации сельскохозяйственных животных
1. Бирка эллипсоидная для идентификации крупного рогатого скота, оленей, овец, коз и свиней.

Көлемі: ұзындығы - 35 миллиметр (әрі қарай - (мм), ені - 25 мм, қалыңдығы - 2 мм; сырға мен бекіту тұтқасының аралығы - 11 мм; бекіту тұтқаның қалыңдығы - 5 мм; тұтқаны бекітетін сақинаның ені - 20 мм; бірінші және екінші жолдардағы шрифтердің көлемі - 5 мм, ал үшінші жолдағы сандардың - 7 мм, сырғалар жұмсақ әрі берік түрлі-түсті фонды материалда, сандар әр-түрлі түсті және ойылып жазылады, жазу екі қатар орналасады: бірінші қатарда елдің аталуы қысқаша екі әріп, облыстың коды, екінші қатарда аудан (қала), ауылдық (поселкалық) округтің коды, ал үшінші қатарда жануарлардың бірдейлендіру нөмірі.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 26 қаңтардағы N 85 бұйрығымен
2. Түйелерді, жылқыларды, ірі қара малдарды, бұғыларды, естектерді бірдейлендіру үшін ыстық немесе суық әдістерімен тавролар
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
Тавроның көлемі: ересек жануарлар үшін биіктігі 8 см, ені 5 см; жас жануарлар үшін биіктігі 5 см, ені 3 см. Ыстық тавролау үшін тавро ұзындығы 18-30 мм, қалыңдығы 3 мм жалпақ тегіс темірден жасалынады. Суықпен тавролағанда біркелкі өлшемдегі цифрлар қолданылады.
3. Қойларды, ешкілерді, шошқаларды татуировкалау арқылы бірдейлендіру.
Қойларға, ешкілерге және шошқаларға оң құлағына татуировка арқылы жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушыны берген кезде құлақтың сырт жағынан қою бояу жағады, әдетте бояуды дайындау үшін трактордың түтін шығатын құбырынан күйені пайдаланады, оны майда ұнтақтап және денатуратты спиртте немесе үштік одеколонда араластырады, сосын заводта дайындалған өткір номерлері бар арнайы қысқаштармен құлаққа тесік жасайды және құлақта пайда болған жараға бояуды уқалайды.
4. Құстарды бірдейлендіру үшін номерлі аяқ сақиналары
(шеңбердің ішінде) KZ N 00-00-000-0000000
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
"Ауыл шаруашылық жануарларын
бірдейлендіруді жүргізу Ережесі"
2002 жылғы 02 сәуіріндегі
N 164 бұйрығымен бекітілген
(1 бет)
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
аумақтық басқармасының аталуы)
Ветеринариялық паспорт
______________________________аудан (қала)
____________________________________облыс
(2 бет)
Ветеринариялық паспорттың номері: N 01-01-001-0000001 *
Жануар туралы деректер:
Түрі_______________________________________________________________
Жынысы_____________________________________________________________
Түсі_______________________________________________________________
Аталуы_____________________________________________________________
Жасы_______________________________________________________________
Бірдейлендірудің әдісі ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ауылшаруашылық |  Иесінің   | Ауылшаруашылық  |  Ауылшаруашылық
жануарларының  |   немесе   | жануарларының   |  жануарларының
иесінің      |   заңды    | иесінің немесе  |  иесінің немесе
немесе      |  тұлғаның  | заңды тұлғаның  |  заңды тұлғаның
заңды тұлғаның | мекен-жайы | ауысуының күні  | ауысуын растайтын
тегі, аты,   |            |                 | мемветинспектордың
әкесінің аты  |            |                 |   қолы және мөрі
___________________________________________________________________
1               2             3                    4
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Берілген күні _____  ______________200__ж.
М.О.
(ветеринариялық паспортты берген
селолық округтың мемлекеттік
ветеринариялық инспекторының
мөрі)                                  __________________________
(Т.А.Ә., қолы)

Размер: длина - 35 миллиметров (далее - (мм), ширина - 25 мм, толщина бирки - 2 мм, промежуток между биркой и креплением - 11 мм, толщина стержня крепления - 5 мм, диаметр крепления кольца - 20 мм, размер шрифта на бирках первой и второй строк - 5 мм, а третьей строки - 7 мм, с оттесненными цифрами на бирках, ярких цветов, на контрастном фоне, эластичном и прочном материале, расположением цифр в две строки: в первой строке двухбуквенное сокращенное название страны, код области, во второй строке района (города), сельского (поселкового) округа, а в третей строке идентификационный номер животных. <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - приказом Министра сельского хозяйства РК от 26 января 2005 года N 85 .
2. Тавро для идентификации верблюдов, лошадей, крупного рогатого скота, оленей, ослов горячим или холодным способом
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
Размер тавр: для взрослых животных высота 8 см, ширина 5 см; для молодняка высота 5 см, ширина 3 см. Тавро для горячего таврения изготавливают из полосового железа с гладкой поверхностью шириной 18-30 мм, толщиной 3 мм. При таврении холодом используют стандартный размер цифр.
3. Идентификация овец, коз, свиней путем татуировки
При присвоении индивидуального носителя идентификационного номера путем татуировки правое ухо овец, коз и свиней с наружной стороны смазывают густой краской. Для приготовления краски обычно используют сажу из выхлопной трубы трактора, ее растирают в тонкий порошок и разводят в денатурированном спирте или тройном одеколоне, затем специальными щипцами с острыми номерами заводского изготовления делают прокол и в образовавшиеся на ухе ранки тщательно втирают краску.
4. Номерные ножные кольца для идентификации птиц
KZ N 00-00-000-0000000
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2003 г. N 164
"Об идентификации
сельскохозяйственных животных"
(страница 1)
_______________________________________________
(Наименование территориального управления
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан)
Ветеринарный паспорт
____________________ район (город)
_______________________________область
(страница 2)
Номер ветеринарного паспорта: № 01-01-001-0000001*
Данные о животном:
Вид _____________________________________________________________
Пол _____________________________________________________________
Масть ___________________________________________________________
Кличка __________________________________________________________
Возраст__________________________________________________________
Метод идентификации _____________________________________________
_________________________________________________________________
Ф.И.О. владельца  |Адрес        |Дата смены  |Подпись и печать
или наименование  |владельца или|владельца   |госветинспектора,
юридического      |наименование |сельско-    |подтверждающего
лица, которому    |юридического |хозяйстенных|смену владельца
принадлежат       |лица         |животных    |сельско-
сельскохозяйствен-|             |            |хозяйственных
ные животные      |             |            |животных
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Дата выдачи ___ _________200__г.
М.П.
(печать государственного
ветеринарного инспектора
сельского округа,
выдавшего                           ________________________
ветеринарный паспорт)                   (Ф.И.О., подпись)

Ескертпе * - ветеринариялық паспорттың номері кодификацияға сәйкес жазылады: бірінші екі сандар (01) -  облыстың аталуы; екінші екі сандар (01) - ауданның (қаланың) аталуы; үшінші үш сандар (001) - селолық округтың аталуы; төртінші жеті сандар (0000001) - ауылшаруашылық жануарларының жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушы. Ауылшаруашылық жануарларының тобына (отарына) ветеринариялық паспортты берген кезде төртінші жеті сандар (жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушы) көрсетілмейді. Бұл сандар ветеринариялық паспорттың 3 бетіндегі кестенің 3 бағанында көрсетіледі.
3 бет
___________________________________________________________________
N |Күні| Ауылшаруашылық  | Ветеринариялық | Ветеринариялық | Қолы
|    | жануарларының   | іс-шаралардың  |  іс-шараларды  |
|    |тобына (отарына) | аталуы (егулер,|    жүргізген   |
|    | ветеринариялық  |  дауалаулар,   |ветеринариялық  |
|    |паспортты берген | манипуляциялар | маманның Т.А.Ә.|
|    |  кездегі жеке   |     немесе     |                |
|    | бірдейлендіру   |диагностикалық  |                |
|    |    номерін      |   тесттер * )    |                |
|    | тасымалдаушы    | ауылшаруашылық |                |
|    |                 | жануарларының  |                |
|    |                 |тиісті аурулары |                |
|    |                 |    бойынша     |                |
___________________________________________________________________
1   2         3                  4                  5         6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескертпе* - ветеринариялық іс-шараларды жазғанда (егулер, дауалаулар, манипуляциялар немесе диагностикалық тесттер * ) ауылшаруашылық жануарларының ауруларының атауларын көрсету керек
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
"Ауыл шаруашылық жануарларын
бірдейлендіруді жүргізу Ережесі"
2002 жылғы 02 сәуіріндегі
N 164 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіру
жүргізу үшін облыстарға, Астана және Алматы
қалаларына бекітілген кодтары
___________________________________________________________________
N  |                                             |
п/п |                Облыстар                     |  Кодтар
___________________________________________________________________

Примечание: * номер ветеринарного паспорта записывается согласно кодификации: первые две цифры (01) -  название области; вторые две цифры (01) - название района; третьи три цифры (001) -  название сельского округа; четвертые семь цифр (0000001) - индивидуальный носитель идентификационного номера сельскохозяйственных животных. При выдаче ветеринарного паспорта на группу (отару) сельскохозяйственных животных четвертые семь цифр (индивидуальный носитель идентификационного номера) не указывается. Эти цифры указываются в 3 графе таблицы на 3 странице ветеринарного паспорта.
Страница 3
___________________________________________________________________
NN |Дата|Носитель идентифи-|Наименование вете-|Ф.И.О. вете-|Подпись
|    |кационного номера |ринарных мероприя-|ринарного   |
|    |при выдаче ветери-|тий (прививки,    |работника,  |
|    |нарного паспорта  |обработки, манипу-|проводившего|
|    |на группу (отару) |лиции или диагнос-|ветеринарные|
|    |сельскохо-        |тические тесты*)  |мероприятия |
|    |зяйственных       |по соответствующе-|            |
|    |животных          |му заболеванию    |            |
|    |                  |сельскохозяйствен-|            |
|    |                  |ных животных      |            |
--------------------------------------------------------------------
1 |  2 |        3         |        4         |      5     |   6
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Примечание: * при записи ветеринарных мероприятий (прививки, обработки, манипуляции или диагностические тесты) необходимо указывать наименование болезни сельскохозяйственных животных.
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2003 г. N 164
"Об идентификации
сельскохозяйственных животных"
Коды областей, городов Астана и Алматы,
закрепленные для проведения идентификации
сельскохозяйственных животных
____________________________________________________________________
N |                                     |
п/п|          Область                    |    Коды
--------------------------------------------------------------------

1      Ақмола                                         01
2      Ақтөбе                                         02
3      Алматы                                         03
4      Атырау                                         04
5      Шығыс-Қазақстан                                05
6      Жамбыл                                         06
7      Батыс-Қазақстан                                07
8      Қарағанды                                      08
9      Қызылорда                                      09
10      Қостанай                                       10
11      Маңғыстау                                      11
12      Павлодар                                       12
13      Солтүстік-Қазақстан                            13
14      Оңтүстік-Қазақстан                             14
15      Астана қ.                                      15
16      Алматы қ.                                      16
___________________________________________________________________

1    Акмолинская                              01
2    Актюбинская                              02
3    Алматинская                              03
4    Атырауская                               04
5    Восточно-Казахстанская                   05
6    Жамбылская                               06
7    Западно-Казахстанская                    07
8    Карагандинская                           08
9    Кызылординская                           09
10    Костанайская                             10
11    Мангистауская                            11
12    Павлодарская                             12
13    Северо-Казахстанская                     13
14    Южно-Казахстанская                       14
15    г. Астана                                15
16    г. Алматы                                16
--------------------------------------------------------------------