Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2509. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі төрағасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі N 79 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі төрағасының 2008.09.22 N 79 Қаулысымен.
----------------Бұйрықтан үзінді-------------------
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңының 20-бабы   6-тармағының 1) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. ...
Ұлттық Банк
Төрағасы                                    Ә.Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 22 қыркүйектегі
N 79 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының күші жойылды деп танылатын қаулыларының
ТІЗБЕСІ
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 30 қыркүйекте N 2509 тіркелген).
2. ...
3. ...
4. ...
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 6-тармағының 1) және 2-1) тармақшаларын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 қаулысымен .
1. Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері мен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногының кәсіби ұйымдастырушылары 2003 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірмей шоттардың ұсынылып отырған үлгі жоспарына сәйкес қолданылатын ақпарат жүйесін пысықтау бойынша жұмысты жүргізетін және аяқтайтын болсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру брокерлері мен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногының кәсіби ұйымдастырушыларына жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 1 қыркүйектегі
N 324 қаулысымен
бекітілген
Ескерту: Жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтінге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген
субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің
үлгі шот жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің осы үлгі шот жоспары (бұдан әрі - Шоттар жоспары) " Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" және " Секьюритилендіру туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы есебін жасау үшін бухгалтерлік шоттарда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, арнайы қаржы компаниялары мен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногының кәсіби ұйымдастырушылары (бұдан әрі - ұйымдар) жүргізетін операцияларды көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 қаулысымен .

Об утверждении типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 324. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2003 года N 2509. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 № 79 (вводится в действие с 01.01.2009).
В целях реализации подпунктов 1) и 2-1) пункта 6 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 27 октября 2006 года N 109 (постановление вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации)
1. Утвердить прилагаемый типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, накопительным пенсионным фондам, организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, страховым (перестраховочным) организациям, страховым брокерам и профессиональным участникам рынка ценных бумаг Республики Казахстан не позднее 31 декабря 2003 года провести и завершить работу по доработке используемой информационной системы в соответствии с прилагаемым типовым планом счетов.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров и профессиональных участников рынка ценных бумаг Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 1 сентября 2003 года N 324
Сноска. Приложение с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 27 октября 2006 года N 109 (постановление вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации).
Типовой план
счетов бухгалтерского учета
для отдельных субъектов финансового рынка
Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка (далее - План счетов) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности " и " О секьюритизации " и определяет порядок отражения операций, совершаемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, накопительными пенсионными фондами, организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами, специальными финансовыми компаниями и профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан (далее - организации), на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 27 октября 2006 года N 109 (постановление вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации)

2. Осы Шоттар жоспарында Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру мәселелері жөніндегі заңдарында көзделген ұғымдар қолданылады.
3. Осы Шоттар жоспары бухгалтерлік есепте қаржы-шаруашылық операцияларын топтау кестесін білдіреді.
Осы Шоттар жоспарында шоттар тобының атауы және кейін талдама шоттар кодына оларды бөлу арқылы синтетикалық шоттардың аты келтірілген. Талдама есеп ұйымдар көрсететін қызметтердің түріне байланысты жүргізіледі.
Осы Шоттар жоспарында қосалқы шоттардың мынадай коды пайдаланылады:
1) 01-19 "Жалпы шоттар", мұнда қызмет түріне байланыссыз қаржы рыногының барлық субъектілері жасайтын операциялар көрсетіледі;
2) 20-39 "Банк қызметіне байланысты операциялар", мұнда Қазақстан Республикасының банктік заңдарына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жасайтын операциялар көрсетіледі;
3) 40-59 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері жасайтын операциялар көрсетіледі;
4) 60-79 "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар қызметіне байланысты операциялар", мұнда жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар жасайтын операциялар көрсетіледі;
5) 80-89 "Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының қызметіне байланысты операциялар", мұнда бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары жасайтын операциялар көрсетіледі;
6) 90-99 "Арнайы қаржы компанияларының қызметіне байланысты операциялар", мұнда арнайы қаржы компаниялары жасайтын операциялар көрсетіледі.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 109 қаулысымен .
4. Алғашқы алты класс шоттары ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Жетінші және сегізінші класс шоттары ұйымдардың пайда және зиян туралы есебінде көрсетіледі.
Тоғызыншы класс шоттары дайын өнімдерді өндіру, жұмыстарды орындау және қызмет көрсетуге ұйымдардың шығыстарын есепке алуға арналған.
Оныншы және он бірінші класс шоттары баланстан тыс шоттарға жатады: оныншы класс шоттары ұйымдардың шартты және ықтимал талаптарын және міндеттемелерін есепке алуға арналған; он бірінші класс шоттары меморандум шоттары болып табылады.
Он екінші кластың шоттары клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерін есепке алуға арналған.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қаңтардағы N 3 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.

2. В настоящем Плане счетов используются понятия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
3. Настоящий План счетов представляет собой схему группировки финансово-хозяйственных операций в бухгалтерском учете.
В настоящем Плане счетов приведены наименования групп счетов и названия синтетических счетов с последующей их разбивкой на коды аналитических счетов. Аналитический учет ведется в зависимости от вида оказываемых организациями услуг.
В настоящем Плане счетов используется следующая кодировка субсчетов:
1) 01-19 "Общие счета", на которых отражаются операции, совершаемые всеми субъектами финансового рынка независимо от вида деятельности;
2) 20-39 "Операции, связанные с банковской деятельностью", на которых отражаются операции, совершаемые организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан;
3) 40-59 "Операции, связанные со страховой (перестраховочной) деятельностью", на которых отражаются операции, совершаемые страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами;
4) 60-79 "Операции, связанные с деятельностью накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами", на которых отражаются операции, совершаемые накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами;
5) 80-89 "Операции, связанные с деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг", на которых отражаются операции, совершаемые профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
6) 90-99 "Операции, связанные с деятельностью специальных финансовых компаний", на которых отражаются операции, совершаемые специальными финансовыми компаниями.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 27 октября 2006 года N 109 (постановление вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации)
4. Счета первых шести классов отражаются в бухгалтерском балансе организаций.
Счета седьмого и восьмого классов отражаются в отчете о прибылях и убытках организаций.
Счета девятого класса предназначены для учета расходов организаций на производство готовой продукции, выполнение работ и оказание услуг.
Счета десятого и одиннадцатого классов относятся к забалансовым счетам: счета десятого класса предназначены для учета условных и возможных требований и обязательств организаций; счета одиннадцатого класса являются счетами меморандума.
Счета двенадцатого класса предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении. <*>
Cноска: В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 3 ; от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)

2-тарау. Қазақстан Республикасы қаржы рыногының
жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік
есептің үлгі шот
жоспары
Ескерту: 2-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қаңтардағы N 3 , 2006 жылғы 27 қазандағы  N 109 , 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен .
____________________________________________________________________
Шот  |Шот. |Қосал.|
топ. |тар  |  қы  |            Шоттың атауы
тары |     |шоттар|
____________________________________________________________________
1-класс. Айналымнан тыс активтер
______________________________________________________________
10      Материалдық емес активтер
101          Лицензиялық келісімдер
102          Бағдарламалық қамтамасыз ету
103          Патенттер
105          Гудвилл
106          Басқа да материалдық емес активтер
11      Материалдық емес активтердің амортизациясы
111          Материалдық емес активтердің амортизациясы -
лицензиялық келісімдер
112          Материалдық емес активтердің амортизациясы -
бағдарламалық қамтамасыз ету
113          Материалдық емес активтердің амортизациясы -
патенттер
116          Материалдық емес активтердің амортизациясы -
басқа да материалдық емес активтер
12      Негізгі құрал-жабдықтар
121          Жер
122          Жер және ғимараттар
122    01    Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен
ғимараттар
122    02    Жалдауға өткізуге арналған үйлер мен ғимараттар
122    03    Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен
ғимараттар бойынша күрделі шығындар
122    04    Жалдауға өткізуге арналған үйлер мен
ғимараттар бойынша күрделі шығындар
123          Машиналар мен жабдықтар, өткізу құрылғылары
123    01    Қаржылық жалдауға алынған машиналар мен
жабдықтар, өткізу құрылғылары
123    02    Жалдауға өткізуге арналған машиналар мен
жабдықтар, өткізу құрылғылары
123    03    Қаржылық жалдауға алынған машиналар мен
жабдықтар, өткізу құрылғылары бойынша күрделі
шығындар
123    04    Жалдауға өткізуге арналған машиналар мен
жабдықтар, өткізу құрылғылары бойынша күрделі
шығындар
123    05    Компьютерлер және байланыс құралдары
124          Көлік құралдары
124    01    Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары
124    02    Жалдауға өткізуге арналған көлік құралдары
124    03    Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары
бойынша күрделі шығындар
124    04    Жалдауға өткізуге арналған көлік құралдары
бойынша күрделі шығындар
125          Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
125    01    Қаржылық жалдауға қабылданған басқа да негізгі
құрал-жабдықтар

Глава 2. Типовой план счетов бухгалтерского учета
для отдельных субъектов финансового рынка
Республики Казахстан
Cноска: В главу 2 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 3, от 27 октября 2006 года N 109 (постановление вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации); от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
____________________________________________________________________
Группа|Счета|Суб- |            Наименование счета
счетов|     |счета|
______|_____|_____|_________________________________________________
Класс 1. Внеоборотные активы
____________________________________________________________________
10    Нематериальные активы
101        Лицензионные соглашения
102        Программное обеспечение
103        Патенты
105        Гудвилл
106        Прочие нематериальные активы <*>
11    Амортизация нематериальных активов
111        Амортизация нематериальных активов - лицензионные
соглашения
112        Амортизация нематериальных активов - программное
обеспечение
113        Амортизация нематериальных активов - патенты
116        Амортизация нематериальных активов - прочие
нематериальные активы <*>
12    Основные средства
121        Земля
122        Здания и сооружения
122   01   Здания и сооружения, принятые в финансовую аренду
122   02   Здания и сооружения, предназначенные для
сдачи в аренду
122   03   Капитальные затраты по зданиям и сооружениям,
принятым в финансовую аренду
122   04   Капитальные затраты по зданиям и сооружениям,
предназначенным для сдачи в аренду
123        Машины и оборудование, передаточные устройства
123   01   Машины и оборудование, передаточные устройства,
принятые в финансовую аренду
123   02   Машины и оборудование, передаточные устройства,
предназначенные для сдачи в аренду
123   03   Капитальные затраты по машинам и оборудованию,
передаточным устройствам, принятым в финансовую
аренду
123   04   Капитальные затраты по машинам и оборудованию,
передаточным устройствам, предназначенным для
сдачи в аренду
123   05   Компьютеры и устройства связи
124        Транспортные средства
124   01   Транспортные средства, принятые в финансовую
аренду
124   02   Транспортные средства, предназначенные
для сдачи в аренду
124   03   Капитальные затраты по транспортным средствам,
принятым в финансовую аренду
124   04   Капитальные затраты по транспортным средствам,
предназначенным для сдачи в аренду
125        Прочие основные средства
125   01   Прочие основные средства, принятые в финансовую
аренду

125    02    Жалдауға өткізуге арналған басқа да негізгі
құрал-жабдықтар
125    03    Қаржылық жалдауға қабылданған басқа да негізгі
құрал-жабдықтар күрделі шығындар
125    04    Жалдауға өткізуге арналған басқа да негізгі
құрал-жабдықтар күрделі шығындар
126          Аяқталмаған құрылыс
13      Негізгі құрал-жабдықтардың тозуы
131          Үйлер мен ғимараттардың тозуы
131    01    Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен
ғимараттардың тозуы
131    02    Жалдауға өткізуге арналған үйлер мен
ғимараттардың тозуы
131    03    Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен
ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша
тозу
131    04    Жалдауға өткізуге арналған үйлер мен
ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша
тозу
132          Машиналар мен жабдықтардың, өткізу
құрылғыларының тозуы
132    01    Қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен
жабдықтардың, өткізу құрылғыларының тозуы
132    02    Жалдауға өткізуге арналған машиналар мен
жабдықтардың, өткізу құрылғыларының тозуы
132    03    Қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен
жабдықтар, өткізу құрылғылар бойынша күрделі
шығындар бойынша тозу
132    04    Жалдауға өткізуге арналған машиналар мен
жабдықтар, өткізу құрылғылар бойынша күрделі
шығындар бойынша тозу
132    05    Компьютерлер және байланыс құралдары бойынша тозу
133          Көлік құралдарының тозуы
133    01    Қаржылық жалдауға қабылданған көлік
құралдарының тозуы
133    02    Жалдауға өткізуге арналған көлік құралдарының
тозуы
133    03    Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары
бойынша күрделі шығындардың тозуы
133    04    Жалдауға өткізуге арналған көлік құралдар
бойынша күрделі шығындардың тозуы
134          Басқа да негізгі құрал-жабдықтардың тозуы
134    01    Қаржылық жалдауға қабылданған басқа да негізгі
құрал-жабдықтардың тозуы
134    02    Жалдауға өткізуге арналған басқа да негізгі
құрал-жабдықтардың тозуы
134    03    Қаржылық жалдауға қабылданған басқа да негізгі
құрал-жабдықтар бойынша күрделі шығындардың
тозуы
134    04    Жалдауға өткізуге арналған басқа да негізгі
құрал-жабдықтар бойынша күрделі шығындардың
тозуы
14      Инвестициялар
141          Еншілес ұйымдарға инвестициялар
142          Тәуелді ұйымдарға инвестициялар
143          Бірлесіп-бақылайтын заңды тұлғаларға
инвестициялар
144          Жылжымайтын мүлікке инвестициялар
145          Басқа да инвестициялар
15      Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
151    01    Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
16      Инвестициялық жылжымайтын мүлік
161    01    Инвестициялық жылжымайтын мүлік
161    02    Инвестициялық жылжымайтын мүліктің тозуы
____________________________________________________________________
2-класс. Тауар-материалдық қорлар
____________________________________________________________________
20      Материалдар
201          Шикізат және материалдар
202          Сатымдық жартылай фабрикаттар және құрамдас
бұйымдар, конструкциялар мен детальдар
203          Отын
204          Ыдыс және ыдыс материалдары
205          Қосалқы бөлшектер
206          Басқа да материалдар
207          Өңдеуге берілген материалдар
208          Құрылыс материалдары және басқалары
21      Аяқталмаған өндіріс
211          Негізгі өндіріс
212          Меншікті өндірістің жартылай фабрикаттары
213          Қосымша өндіріс
22      Тауарлар
221          Дайын өнімдер
222          Сатып алынған тауарлар
223          Басқа да тауарлар
____________________________________________________________________
3-класс. Дебиторлық берешек және басқа активтер
____________________________________________________________________
30      Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің берешегі
301          Алуға шоттар

125   02   Прочие основные средства, предназначенные для
сдачи в аренду
125   03   Капитальные затраты по прочим основным средствам,
принятым в финансовую аренду
125   04   Капитальные затраты по прочим основным средствам,
предназначенным для сдачи в аренду
126        Незавершенное строительство
13    Износ основных средств
131        Износ зданий и сооружений
131   01   Износ зданий и сооружений, принятых в
финансовую аренду
131   02   Износ зданий и сооружений, предназначенных
для сдачи в аренду
131   03   Износ по капитальным затратам по зданиям и
сооружениям, принятым в финансовую аренду
131   04   Износ по капитальным затратам по зданиям и
сооружениям, предназначенным для сдачи в
аренду
132        Износ машин и оборудования, передаточных устройств
132   01   Износ машин и оборудований, передаточных
устройств, принятых в финансовую аренду
132   02   Износ машин и оборудований, передаточных устройств,
предназначенных для сдачи в аренду
132   03   Износ по капитальным затратам по машинам и
оборудованиям, передаточным устройствам, принятым
в финансовую аренду
132   04   Износ по капитальным затратам по машинам и
оборудованиям, передаточным устройствам,
предназначенным для сдачи в аренду
132   05   Износ по компьютерам и устройствам связи
133        Износ транспортных средств
133   01   Износ транспортных средств, принятых в
финансовую аренду
133   02   Износ транспортных средств, предназначенных
для сдачи в аренду
133   03   Износ по капитальным затратам по транспортным
средствам, принятым в финансовую аренду
133   04   Износ по капитальным затратам по транспортным
средствам, предназначенным для сдачи в аренду
134        Износ прочих основных средств
134   01   Износ прочих основных средств, принятых в
финансовую аренду
134   02   Износ прочих основных средств, предназначенных
для сдачи в аренду
134   03   Износ по капитальным затратам по прочим основным
средствам, принятым в финансовую аренду
134   04   Износ по капитальным затратам по прочим основным
средствам, предназначенным для сдачи в аренду
14    Инвестиции
141        Инвестиции в дочерние организации
142        Инвестиции в зависимые организации
143        Инвестиции в совместно-контролируемые юридические
лица
144        Инвестиции в недвижимость
145        Прочие инвестиции
15                 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
151   01   Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
16                 Инвестиционная недвижимость
161   01   Инвестиционная недвижимость
161   02   Износ инвестиционной недвижимости
____________________________________________________________________
Класс 2. Товарно-материальные запасы
____________________________________________________________________
20    Материалы
201        Сырье и материалы
202        Покупные полуфабрикаты и комплектующие изделия,
конструкции и детали
203        Топливо
204        Тара и тарные материалы
205        Запасные части
206        Прочие материалы
207        Материалы, переданные в переработку
208        Строительные материалы и другие
21    Незавершенное производство
211        Основное производство
212        Полуфабрикаты собственного производства
213        Вспомогательные производства
22    Товары
221        Готовая продукция
222        Товары приобретенные
223        Прочие товары
___________________________________________________________________
Класс 3. Дебиторская задолженность и другие активы
___________________________________________________________________
30    Задолженность покупателей и заказчиков
301        Счета к получению

301    40    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне
байланысты дебиторлық берешек
301    41    Сақтанушыдан алуға сақтандыру сыйлықақылары
301    42    Қайта сақтанушыдан алынған сақтандыру
сыйлықақылары
301    43    Делдалдардан алынған сақтандыру сыйлықақылары
301    45    Келтірілген шығынға жауапты тұлғаға талаптар
301    46    Сақтандырушыларға талаптар
301    47    Қайта сақтандырушыларға талаптар
301    48    Еңбек сіңірілмеген сыйлық ақылар бойынша қайта
сақтандыру активтері
301    49    Болған, бірақ жарияланбаған зияндар бойынша қайта
сақтандыру активтері
301    50    Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру
активтері
301    51    Аннуитет шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша
қайта сақтандыру активтері
301    52    Жарияланған, бірақ реттелмеген зияндар бойынша
қайта сақтандыру активтері
301    53    Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру
активтері
302          Алынған вексельдер
303          Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің басқа
берешегі
303    20    Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек
303    21    Қаржылық жалдау
22    Қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешек
303    23    Клиенттерге факторинг
303    24    Клиенттерге форфейтинг
303    25    Факторинг және форфейтинг бойынша мерзімі
өткен берешек
303    26    Кепілдік және кепілдеме бойынша дебитор
303    27    Банк қызметіне байланысты басқа да талаптар
31      Күмәнды талаптар бойынша резервтер
311          Күмәнді талаптар бойынша резервтер
311    01    Дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабуға
резервтер (провизиялар)
311    20    Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек
бойынша шығындарды жабуға резервтер
(провизиялар)
311    21    Клиенттерге берілген заемдар бойынша
шығындарды жабуға резервтер (провизиялар)
311    22    Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша
шығындарды жабуға резервтер (провизиялар)
311    23    Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға
резервтер (провизиялар)
311    24    Орналастырылған салымдар бойынша шығындарды
жабуға резервтер (провизиялар)
311    25    Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық
берешек бойынша шығындарды жабуға резервтер
(провизиялар)
311    40    Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан
болған зиянды жабуға арналған резервтер
(провизиялар)
32      Еншілес (тәуелді) ұйымдардың дебиторлық берешегі
321          Еншілес ұйымдардың  берешегі
322          Тәуелді ұйымдардың берешегі
323          Бірлесіп бақылайтын заңды тұлғалардың берешегі
33      Басқа да дебиторлық берешек
331          Өтеуге қосымша құнға салық
332          Есептелген сыйақы

301   40   Дебиторская задолженность, связанная со страховой
(перестраховочной) деятельностью
301   41   Страховые премии к получению от страхователей
301   42   Страховые премии к получению от перестрахователей
301   43   Страховые премии к получению от посредников
301   44   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
301   45   Требование к лицу, ответственному за
причиненный вред
301   46   Требования к страховщикам
301   47   Требования к перестраховщикам
301   48   Активы перестрахования по незаработанным премиям
301   49   Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным
301   50   Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по
убыткам договорам страхования (перестрахования) жизни
301   51   Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по
договорам аннуитета
301   52   Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным
убыткам
301   53   Активы перестрахования по дополнительным резервам
302        Векселя полученные
303        Другая задолженность покупателей и заказчиков
303   20   Дебиторская задолженность, связанная с банковской
деятельностью
303   21   Финансовая аренда
22   Просроченная задолженность по
финансовой аренде
303   23   Факторинг клиентам
303   24   Форфейтинг клиентам
303   25   Просроченная задолженность по факторингу
и форфейтингу
303   26   Дебиторы по гарантиям и поручительствам
303   27   Прочие требования, связанные с банковской
деятельностью
31    Резервы по сомнительным требованиям
311        Резервы по сомнительным требованиям
311   01   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности
311   20   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
дебиторской задолженности, связанной с
банковской деятельностью
311   21   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
займам, предоставленным клиентам
311   22   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
финансовой аренде, предоставленной клиентам
311   23   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
ценным бумагам
311   24   Резервы (провизии) по вкладам размещенным
311   25   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
прочей дебиторской задолженности по банковской
деятельности
311   40   Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения
активов перестрахования
32    Дебиторская задолженность дочерних (зависимых) организаций
321        Задолженность дочерних организаций
322        Задолженность зависимых организаций
323        Задолженность совместно-контролируемых
юридических лиц
33    Прочая дебиторская задолженность
331        Налог на добавленную стоимость к возмещению
332        Начисленные вознаграждения

332    01    Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер
332    02    Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
332    03    Аффилиирленген ұйымдардың капиталға
инвестициялар бойынша есептелген кірістері
332    20    Банк қызметіне байланысты операциялар бойынша
есептелген кірістер
332    21    Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер
332    22    Банктерге орналастырылған талап ету бойынша
салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген
кірістер
332    23    Банктерге орналастырылған мерзімді салымдар
бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
332    24    Банктерге орналастырылған шартты салымдар
бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
332    25    Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер
332    26    Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер
332    27    Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер
332    28    Сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістер
332    29    Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер
332    30    Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық кірістер
332    31    Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық кірістер
332    32    Касса операциялары бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық кірістер
332    33    Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық кірістер
332    34    Инкассация бойынша қызмет көрсетуге есептелген
комиссиялық кірістер
332    35    Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет
көрсетуге есептелген комиссиялық кірістер
332    36    Басқа да комиссиялық кірістер
332    37    Мерзімі өткен комиссиялық кірістер
332    40    Сақтандыруға (қайта сақтандыру) байланысты
операциялар бойынша есептелген кірістер
332    41    Қайта сақтандыру бойынша есептелген
комиссиялық кірістер
332    42    Басқа да комиссиялық кірістер
332    43    Мерзімі өткен комиссиялық кірістер
332    44    Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық
кірістері
332    60    Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге
асыратын ұйымдардың есептелген кірістері
332    61    Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық
кірістер
332    62    Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық
кірістер
332    80    Бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының
есептелген кірістері
332    81    Биржалық алым түріндегі есептелген кірістер
332    82    Брокер-дилер қызметтері үшін есептелген
комиссиялық кірістер

332   01   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам
332   02   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
332   03   Начисленные доходы по инвестициям в капитал
аффилиированных организаций
332   20   Начисленные доходы по операциям, связанным
с банковской деятельностью
332   21   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
текущим и корреспондентским счетам
332   22   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
вкладам до востребования, размещенным в банках
332   23   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
срочным вкладам, размещенным в банках
332   24   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
условным вкладам, размещенным в банках
332   25   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам
332   26   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
финансовой аренде, предоставленной клиентам
332   27   Начисленные доходы в виде вознаграждения по
факторингу и форфейтингу
332   28   Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения
332   29   Просроченные доходы в виде вознаграждения
332   30   Начисленные комиссионные доходы за услуги по
переводным операциям
332   31   Начисленные комиссионные доходы за услуги по
клиринговым операциям
332   32   Начисленные комиссионные доходы за услуги по
кассовым операциям
332   33   Начисленные комиссионные доходы за услуги по
сейфовым операциям
332   34   Начисленные комиссионные доходы за услуги по
инкассации
332   35   Начисленные комиссионные доходы за услуги по
доверительным операциям
332   36   Прочие комиссионные доходы
332   37   Просроченные комиссионные доходы
332   40   Начисленные доходы по операциям, связанным
со страховой (перестраховочной) деятельностью
332   41   Начисленные комиссионные доходы по перестрахованию
332   42   Прочие комиссионные доходы
332   43   Просроченные комиссионные доходы
332   44   Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров
332   60   Начисленные доходы накопительных пенсионных
фондов и организаций, осуществляющих
инвестиционное управление пенсионными активами
332   61   Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного
дохода
332   62   Начисленные комиссионные доходы от пенсионных
активов
332   80   Начисленные доходы профессиональных участников
рынка ценных бумаг
332   81   Начисленные доходы в виде биржевых сборов
332   82   Начисленные комиссионные доходы за
брокерско-дилерские услуги

332    83    Басқа да бағалы қағаздар рыногы кәсіби
қатысушыларының есептелген комиссиялық
кірістері
332    84    Мерзімі өткен есептелген кірістер
333          Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың берешегі
334          Басқа да дебиторлық берешек
334    01    Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
334    02    Корпоративтік табыс салығы бойынша дебиторлық
берешек
334    03    Әлеуметтік салық бойынша дебиторлық берешек
334    04    Жер салығы бойынша дебиторлық берешек
334    05    Көлік құралдарына салық бойынша дебиторлық
берешек
334    06    Мүлікке салық бойынша дебиторлық берешек
334    07    Басқа да салықтар және бюджетке төленетін
міндетті төлемдер бойынша дебиторлық берешек
334    08    Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге
қалдырылған салық талабы
334    09    Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша дебиторлық
берешек
334    10    Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
334    11    Басқа да дебиторлық берешек
334    90    Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері
335          Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
талаптар
335    01    Фьючерс операциялары бойынша талаптар
335    02    Форвард операциялары бойынша талаптар
335    03    Опцион операциялары бойынша талаптар
335    04    Спот операциялары бойынша талаптар
335    05    Своп операциялары бойынша талаптар
365    06    Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша талаптар
34      Болашақ кезеңдердің шығыстары
341          Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру
төлемдері
342          Жалдау ақысы
343          Басқа да болашақ кезеңдер шығыстары
35      Берілген аванстар
351          Тауар-материалдық қорларды жеткізуге берілген
аванстар
352          Жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге
берілген аванстар
352    01    Брокерлермен есеп айырысулар
353          Басқа да берілген аванстар
353    01    Алынған заемдар және салымдар бойынша сыйақыны
алдын ала төлеу
353    02    Акционерлермен есеп айырысу (дивидендтер бойынша)
____________________________________________________________________
4-класс. Қаржы инвестициялары мен ақшалар
____________________________________________________________________
40      Қаржы инвестициялары
401          Акциялар
401    01    Саудаға арналған бағалы қағаздар
401    02    Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
401    05    Бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету
401    06    Бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету
401    07    Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
401    08    Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
402          Облигациялар
402    01    Саудаға арналған бағалы қағаздар

332   83   Начисленные комиссионные доходы за услуги иных
профессиональных участников рынка ценных бумаг
332   84   Просроченные комиссионные доходы
333        Задолженность работников и других лиц
334        Прочая дебиторская задолженность
334   01   Финансовые активы, переданные в доверительное
управление
334   02   Дебиторская задолженность по корпоративному
подоходному налогу
334   03   Дебиторская задолженность по социальному налогу
334   04   Дебиторская задолженность по земельному налогу
334   05   Дебиторская задолженность по налогу на
транспортные средства
334   06   Дебиторская задолженность по налогу на имущество
334   07   Дебиторская задолженность по иным налогам и
обязательным платежам в бюджет
334   08   Отсроченное налоговое требование по
корпоративному подоходному налогу
334   09   Дебиторская задолженность по обязательным
социальным отчислениям
334   10   Начисленная неустойка (штраф, пеня)
334   11   Прочая дебиторская задолженность
334   90   Выделенные активы специальной финансовой компании
335        Требования по операциям с производными финансовыми
инструментами
335   01   Требования по фьючерсным операциям
335   02   Требования по форвардным операциям
335   03   Требования по опционным операциям
335   04   Требования по операциям спот
335   05   Требования по операциям своп
365   06   Требования по операциям с прочими производными
финансовыми инструментами
34    Расходы будущих периодов
341        Страховые премии, выплаченные страховым
организациям
342        Арендная плата
343        Прочие расходы будущих периодов
35    Авансы выданные
351        Авансы, выданные под поставку товарно-
материальных запасов
352        Авансы, выданные под выполнение работ и
оказание услуг
352   01   Расчеты с брокерами
353        Прочие авансы выданные
353   01   Предоплата вознаграждения по полученным
займам и вкладам
353   02   Расчеты с акционерами (по дивидендам)
___________________________________________________________________
Класс 4. Финансовые инвестиции и деньги
___________________________________________________________________
40    Финансовые инвестиции
401        Акции
401   01   Ценные бумаги, предназначенные для торговли
401   02   Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
401   05   Положительная корректировка справедливой
стоимости ценных бумаг
401   06   Отрицательная корректировка справедливой
стоимости ценных бумаг
401   07   Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
401   08   Просроченная задолженность по ценным бумагам
402        Облигации
402   01   Ценные бумаги, предназначенные для торговли

402    02    Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
402    03    Өтеуге дейін ұсталған бағалы қағаздар
402    04    Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
402    05    Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
402    06    Бұрынғы ұстаушыларға есептелген бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
402    07    Бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету
402    08    Бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету
402    09    Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
402    10    Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
403          Басқа да қаржы құралдары
403    01    Бір түнге орналастырылған салымдар
403    02    Талап ету бойынша салымдар
403    03    Қысқа мерзімді салымдар
403    04    Ұзақ мерзімді салымдар
403    05    Шартты салымдар
403    06    Басқа да салымдар
403    07    Салымдар бойынша мерзімі өткен берешек
403    20    Банк қызметіне байланысты басқа да қаржы
инвестициялары
403    21    Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
403    22    Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
403    23    Басқа да заемдар
403    24    Берілген заемдар бойынша клиенттердің мерзімі
өткен берешегі
404          Тазартылған қымбат металдарға инвестициялар
404    01    Тазартылған қымбат металдар
404    02    Жолдағы тазартылған қымбат металдар
404    03    Банктердің металл шоттарында орналастырылған
тазартылған қымбат металдар
41      Жолдағы ақшалар
411          Жолдағы ақшалар
42      Аккредитивтердегі ақшалар, чек кітапшалары, банктердегі
карт-шоттар және басқа да шоттар
421          Аккредитивтердегі ақшалар
422          Чек кітапшаларындағы ақшалар
423          Банктердегі карт-шоттардағы ақшалар
424          Банктердегі басқа да шоттардағы ақшалар
43      Шетел валютасындағы корреспонденттік, ағымдағы шоттардағы
ақшалар
431          Шетел валютасындағы корреспонденттік шоттардағы
ақша
431    01    Шетел валютасындағы корр. шоттардағы ақша
431    02    Шетел валютасындағы ағымдағы шоттардағы ақша
431    60    Шетел валютасындағы жинақтаушы зейнетақы
қорларының ақшалары (зейнетақы активтері)
431    61    Шетел валютасындағы ағымдағы шоттағы
(инвестициялық шот) ақшалары (зейнетақы
активтері)
431    62    Ағымдағы шоттағы (төлемдер шоты) шетел
валютасындағы ақша (зейнетақы активтері)
432          Шет елдегі шетел валютасындағы корреспонденттік,
ағымдағы шоттардағы ақша
432    01    Шетел валютасындағы корр. шоттардағы ақша
432    02    Шетел валютасындағы ағымдағы шоттардағы ақша
44      Ұлттық валютадағы корреспонденттік, ағымдағы шоттардағы ақша
441    01    Ұлттық валютасындағы корреспонденттік шоттардағы
ақша
441    01    Ұлттық валютасындағы ағымдағы шоттардағы ақша

402   02   Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
402   03   Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
402   04   Дисконт по приобретенным ценным бумагам
402   05   Премия по приобретенным ценным бумагам
402   06   Вознаграждение по ценным бумагам, начисленное
предыдущими держателями
402   07   Положительная корректировка справедливой
стоимости ценных бумаг
402   08   Отрицательная корректировка справедливой
стоимости ценных бумаг
402   09   Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
402   10   Просроченная задолженность по ценным бумагам
403        Прочие финансовые инвестиции
403   01   Вклады, размещенные на одну ночь
403   02   Вклады до востребования
403   03   Краткосрочные вклады
403   04   Долгосрочные вклады
403   05   Условные вклады
403   06   Прочие вклады
403   07   Просроченная задолженность по вкладам
403   20   Прочие финансовые инвестиции, связанные с
банковской деятельностью
403   21   Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
403   22   Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
403   23   Прочие займы
403   24   Просроченная задолженность клиентов по
предоставленным займам
404        Инвестиции в аффинированные драгоценные металлы
404   01   Аффинированные драгоценные металлы
404   02   Аффинированные драгоценные металлы в пути
404   03   Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах в банках
41    Деньги в пути
411        Деньги в пути
42    Деньги в аккредитивах, чековых книжках, на карт-счетах и
прочих счетах в банках
421        Деньги в аккредитивах
422        Деньги в чековых книжках
423        Деньги на карт-счетах в банках
424        Деньги на прочих счетах в банках
43    Деньги на корреспондентских, текущих счетах в иностранной
валюте
431        Деньги на корреспондентских, текущих счетах в
иностранной валюте внутри страны
431   01   Деньги на корреспондентских счетах
в иностранной валюте
431   02   Деньги на текущих счетах в иностранной валюте
431   60   Деньги (пенсионные активы) накопительных
пенсионных фондов в иностранной валюте
431   61   Деньги (пенсионные активы) на текущем счете
(инвестиционный счет) в иностранной валюте
431   62   Деньги (пенсионные активы) на текущем счете
(счет выплат) в иностранной валюте
432        Деньги на корреспондентских, текущих счетах
в иностранной валюте за рубежом
432   01   Деньги на корреспондентских счетах в
иностранной валюте
432   02   Деньги на текущих счетах в иностранной валюте
44    Деньги на корреспондентских, текущих счетах в национальной
валюте
441        Деньги на корреспондентских, текущих счетах в
национальной валюте
441   01   Деньги на корреспондентских счетах в
национальной валюте
441   02   Деньги на текущих счетах в национальной валюте

441    60    Ұлттық валютасындағы жинақтаушы зейнетақы
қорларының ақшалары (зейнетақы активтері)
441    61    Ұлттық валютасындағы ағымдағы шоттағы
(инвестициялық шот) ақшалары (зейнетақы
активтері)
441    62    Ұлттық валютадағы ағымдағы шоттағы (төлем
шоттары) ақша (зейнетақы активтері)
441    90    Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттардағы ұлттық валютадағы бөлінген
активтері
441    91    Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі
ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен бөлінген
активтері
45      Кассадағы қолма-қол ақша
451          Кассадағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша
452          Кассадағы шетел валютадағы қолма-қол ақша
____________________________________________________________________
5-класс. Меншікті капитал
____________________________________________________________________
50      Жарғылық капитал
501          Жай акциялар
502          Артықшылықты акциялар
503          Салымдар және пайлар
51      Төленбеген капитал
511          Төленбеген капитал
511    01    Жай акциялар
511    02    Артықшылықты акциялар
511    03    Салымдар және пайлар
52      Алынған капитал
521          Алынған капитал
521    01    Сатып алынған жай акциялар
521    02    Сатып алынған артықшылықты акциялар
521    03    Сатып алынған салымдар және пайлар
53      Қосымша төленген капитал
531          Қосымша төленген капитал
54      Қайта бағалау резервтері
541          Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау резервтері
542          Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын
қайта бағалау резервтері
543          Басқада активтерді қайта бағалау резервтері
55      Резервтік капитал
551          Резервтік капитал
552          Басқа да резервтік капитал
56      Бөлінбеген пайда (жабылмаған шығын)
561          Есепті жылда бөлінбеген пайда (жабылмаған шығын)
562          Өткен жылдарда бөлінбеген пайда (жабылмаған
шығын)
57      Жиынтық пайда (шығын)
571          Жиынтық пайда (шығын)
____________________________________________________________________
6-класс. Міндеттемелер
____________________________________________________________________
60      Займдар
601          Банктердің заемдары
601    01    Банктерден алынған қысқа мерзімді заемдар
601    02    Банктерден алынған ұзақ мерзімді заемдар
601    03    Алынған заемдар бойынша мерзімі өткен
кредиторлық берешек
602          Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан заемдар
602    01    Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді
заемдар
602    02    Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар

441   60   Деньги (пенсионные активы) накопительных
пенсионных фондов
441   61   Деньги (пенсионные активы) на текущем счете
(инвестиционный счет) в национальной валюте
441   62   Деньги (пенсионные активы) на текущем счете
(счет выплат) в национальной валюте
441   90   Выделенные активы специальной финансовой компании
на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной
валюте
441   91   Выделенные активы специальной финансовой компании на
текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной
валюте
45    Наличность в кассе
451        Наличность в кассе в национальной валюте
452        Наличность в кассе в иностранной валюте
__________________________________________________________________
Класс 5. Собственный капитал
__________________________________________________________________
50    Уставный капитал
501        Простые акции
502        Привилегированные акции
503        Вклады и паи
51    Неоплаченный капитал
511        Неоплаченный капитал
511   01   Простые акции
511   02   Привилегированные акции
511   03   Вклады и паи
52    Изъятый капитал
521        Изъятый капитал
521   01   Выкупленные простые акции
521   02   Выкупленные привилегированные акции
521   03   Выкупленные и погашенные вклады и паи
53    Дополнительный оплаченный капитал
531        Дополнительный оплаченный капитал
54    Резервы переоценки
541        Резервы переоценки основных средств
542        Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся
в наличии для продажи
543        Резервы переоценки прочих активов
55    Резервный капитал
551        Резервный капитал
552        Прочий резервный капитал
56    Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
561        Нераспределенная прибыль (непокрытый
убыток) отчетного года
562        Нераспределенная прибыль (непокрытый
убыток) предыдущих лет
57    Итоговая прибыль (убыток)
571        Итоговая прибыль (убыток)
____________________________________________________________________
Класс 6. Обязательства
____________________________________________________________________
60    Займы
601        Займы банков
601   01   Краткосрочные займы, полученные от банков
601   02   Долгосрочные займы, полученные от банков
601   03   Просроченная кредиторская задолженность
по полученным займам
602        Займы от организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
602   01   Краткосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских
операций
602   02   Долгосрочные займы, полученные от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских
операций

602    03    Алынған заемдар бойынша мерзімі өткен
кредиторлық берешек
603          Басқалары
603    01    Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған қысқа
мерзімді заемдар
603    02    Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған ұзақ
мерзімді заемдар
603    03    Қазақстан Республикасы жергілікті өкімет
органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар
603    04    Қазақстан Республикасы жергілікті өкімет
органдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар
603    07    Алынған заемдар бойынша мерзімі өткен
кредиторлық берешек
603    08    Банктерден алынған қаржылық жалдау
603    09    Басқа заңды тұлғалардан алынған қаржылық жалдау
603    10    Қаржылық жалдаудан алынған мерзімі өткен
кредиторлық берешек
603    11    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
603    12    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт
603    13    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы
603    14    Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциясы
603    15    "Сатып алынған бағалы қағаздар
603    90    Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар
603    91    Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған
облигациялары бойынша дисконт
603    92    Арнайы қаржы компаниясының айналысқа шығарылған
облигациялары бойынша сыйлықақы
61      Болашақ кезеңдердің кірістері
611          Болашақ кезеңдердің кірістері
62      Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша есеп
айырысу
621          Жай акциялар бойынша есеп айырысу
622          Артықшылықты акциялар бойынша есеп айырысу
623          Салымдар және пайлар бойынша есеп айырысу
63      Бюджетпен есеп айырысу
631          Төлеуге корпоративтік табыс салығы
632          Кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы
633          Қосымша құн салығы
634          Акциздер
635          Әлеуметтік салық
635    01    Әлеуметтік салық
635    02    Міндетті әлеуметтік аударымдар
636          Жер салығы
637          Мүлікке салық
638          Көлік құралдарына салық
639          Басқа да салықтар, алымдар және бюджетке
міндетті төлемдер
64      Еншілес (тәуелді) ұйымдарға кредиторлық берешек
641          Еншілес ұйымдарға берешек
642          Тәуелді ұйымдарға берешек
643          Бірлесіп бақылайтын заңды тұлғаларға берешек
65      Кепілді және бағалау міндеттемелері
651          Кепілді міндеттемелері
652          Бағалау міндеттемелері
66      Алынған аванстар
661          Тауар материалдық құндылықтарды жеткізуге
алынған аванстар
662          Жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге
алынған аванстар
662    40    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша
алынған аванстар
662    41    Сақтанушыға (қайта сақтанушы) алдын ала төлеген
сақтандыру сыйлықақылары
663          Алынған басқа да аванстар

602   03   Просроченная кредиторская задолженность по
полученным займам
603        Прочие
603   01   Краткосрочные займы, полученные от
Правительства Республики Казахстан
603   02   Долгосрочные займы, полученные от Правительства
Республики Казахстан
603   03   Краткосрочные займы, полученные от местных
органов власти Республики Казахстан
603   04   Долгосрочные займы, полученные от местных органов
власти Республики Казахстан
603   07   Просроченная кредиторская задолженность
по полученным займам
603   08   Финансовая аренда, полученная от банков
603   09   Финансовая аренда, полученная от других
юридических лиц
603   10   Просроченная кредиторская задолженность
по полученной финансовой аренде
603   11   Выпущенные в обращение ценные бумаги
603   12   Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам
603   13   Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам
603   14   Операции "РЕПО" с ценными бумагами
603   15   Выкупленные ценные бумаги
603   90   Облигации, выпущенные специальной финансовой компанией
603   91   Дисконт по выпущенным в обращение облигациям
специальной финансовой компании
603   92   Премия по выпущенным в обращение облигациям
специальной финансовой компании
61    Доходы будущих периодов
611        Доходы будущих периодов
62    Расчеты по дивидендам и доходам участников
621        Расчеты по простым акциям
622        Расчеты по привилегированным акциям
623        Расчеты по доходам участников
63    Расчеты с бюджетом
631        Корпоративный подоходный налог к выплате
632        Отсроченный корпоративный подоходный налог
633        Налог на добавленную стоимость
634        Акцизы
635        Социальный налог
635   01   Социальный налог
635   02   Обязательные социальные отчисления
636        Земельный налог
637        Налог на имущество
638        Налог на транспортные средства
639        Прочие налоги, сборы и обязательные платежи
в бюджет
64    Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) организациям
641        Задолженность дочерним организациям
642        Задолженность зависимым организациям
643        Задолженность совместно-контролируемым
юридическим лицам
65    Гарантии и оценочные обязательства
651        Гарантийные обязательства
652        Оценочные обязательства
66    Авансы полученные
661        Авансы, полученные под поставку
товарно-материальных запасов
662        Авансы, полученные под выполнение работ
и оказание услуг
662   40   Авансы, полученные по страховой
(перестраховочной) деятельности
662   41   Предоплаченные страховые премии
страхователями (перестрахователями)
663        Прочие авансы полученные

663    01    Берілген заемдар мен орналастырылған салымдар
бойынша алдын ала төленген сыйақы
663    80    Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары
алған аванстар
663    81    Брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін алдын
ала комиссиялық сыйақы төлеу
663    82    Өзге қызметтер көрсеткені үшін алдын ала
комиссиялық сыйақы төлеу
67      Жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысу
671          Төлеуге шоттар
671    40    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне
байланысты кредиторлық берешек
671    41    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша
делдалдармен есеп айырысу
671    42    Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
671    43    Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
671    44    Сақтанушылармен есеп айырысу
671    45    Кері талап бойынша қайта сақтандырылушыларға
өтеу бойынша есептелген шығыстар
671    46    Сақтандыру төлемдерінің кепілдік беру қорына
міндетті жарналар төлеу бойынша міндеттемелер
671    47    Сақтандыру төлемдерінің кепілдік беру қорына
төтенше жарналар төлеу бойынша міндеттемелер
671    60    Жинақтаушы зейнетақы қорларының кредиторлық
берешегі
671    61    Зейнетақы жинақтарын төлеу бойынша міндеттемелер
671    62    Басқа да жинақтаушы зейнетақы қорларына
зейнетақы жинақтарын аудару бойынша
міндеттемелер
671    63    Сақтандыру ұйымдарына зейнетақы жинақтарын
аудару бойынша міндеттемелер
671    64    Зейнетақы активтерінің қате есептелген сомаларын
қайтару бойынша міндеттемелер
68      Басқа да кредиторлық берешек және есептеу
681          Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп
айырысу
682          Лауазымды тұлғалар берешегі
683          Жалдау міндеттемелері
684          Төлеуге сыйақы
684    01    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
684    02    Бағалы қағаздардың "кері РЕПО" операциялары
бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
684    20    Банк қызметіне байланысты есептелген шығыстар
684    21    Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша
есептелген сыйақы
684    22    Тартылған талап ету салымдары бойынша сыйақы
түріндегі есептелген шығыстар
684    23    Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы
түріндегі есептелген шығыстар
684    24    Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы
түріндегі есептелген шығыстар
684    25    Алынған заемдар бойынша сыйақы түріндегі
есептелген шығыстар
684    26    Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түріндегі
есептелген шығыстар
684    27    Басқа да сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
684    28    Сыйақы түріндегі мерзімі өткен шығыстар
684    29    Аудару операциялары есептелген комиссиялық
шығыстар

663   01   Предоплата вознаграждения по предоставленным
займам и размещенным вкладам
663   80   Авансы, полученные профессиональными
участниками рынка ценных бумаг
663   81   Предоплата комиссионного вознаграждения за
оказание брокерско-дилерских услуг
663   82   Предоплата комиссионного вознаграждения за
оказание иных услуг
67   Расчеты с поставщиками и подрядчиками
671        Счета к оплате
671   40   Кредиторская задолженность, связанная
со страховой (перестраховочной)
деятельностью
671   41   Расчеты с посредниками по страховой
(перестраховочной) деятельности
671   42   Расчеты с перестраховщиками
671   43   Расчеты с перестрахователями
671   44   Расчеты со страхователями
671   45   Начисленные расходы по возмещению
перестраховщику по регрессному требованию
671   46   Обязательства по уплате обязательных взносов
в фонд гарантирования страховых выплат
671   47   Обязательства по уплате чрезвычайных взносов
в фонд гарантирования страховых выплат
671   60   Кредиторская задолженность накопительных
пенсионных фондов
671   61   Обязательства по выплате пенсионных
накоплений
671   62   Обязательства по переводу пенсионных
накоплений в другие накопительные
пенсионные фонды
671   63   Обязательства по переводу пенсионных накоплений
в страховые организации
671   64   Обязательства по возврату ошибочно зачисленных
сумм пенсионных активов
68    Прочая кредиторская задолженность и начисления
681        Расчеты с персоналом по оплате труда
682        Задолженность должностным лицам
683        Арендные обязательства
684        Вознаграждения к оплате
684   01   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение
684   02   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами
684   20   Начисленные расходы, связанные с банковской
деятельностью
684   21   Начисленные расходы по текущим и
корреспондентским счетам клиентов
684   22   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным вкладам до востребования
684   23   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным срочным вкладам
684   24   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным условным вкладам
684   25   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
займам полученным
684   26   Начисленные расходы в виде вознаграждения по
полученной финансовой аренде
684   27   Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения
684   28   Просроченные расходы в виде вознаграждения
684   29   Начисленные комиссионные расходы за услуги по
переводным операциям

684    30    Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық шығыстар
684    31    Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық шығыстар
684    32    Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетуге
есептелген комиссиялық шығыстар
684    33    Инкассация бойынша қызмет көрсетуге есептелген
комиссиялық шығыстар
684    34    Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет
көрсетуге есептелген комиссиялық шығыстар
684    35    Басқа да комиссиялық шығыстар
684    36    Мерзімі өткен комиссиялық шығыстар
684    60    Жинақтаушы зейнетақы қорларының есептелген
шығыстары
684    61    Инвестициялық кірістен түскен есептелген
комиссиялық сыйақы
684    62    Зейнетақы активтерінен түскен есептелген
комиссиялық сыйақы
684    63    Мерзімі өткен комиссиялық шығыстар
684    80    Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының
есептелген шығыстары
684    81    Қор биржасының қызметтері үшін есептелген
комиссиялық шығыстар
684    82    Брокер-дилер қызметі үшін есептелген
комиссиялық шығыстар
684    83    Кастодиан қызметі үшін есептелген комиссиялық
шығыстар
684    84    Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының
басқа да есептелген комиссиялық шығыстары
684    85    Мерзімі өткен комиссиялық шығыстар
685          Қызметкерлердің демалысы бойынша есептелген
берешек
686          Жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің
зейнетақы аударымдарын аудару бойынша
міндеттемелер
687          Басқалары
687    20    Банк қызметіне байланысты кредиторлық берешек
687    21    Корреспонденттік шоттар
687    22    Ағымдағы шоттар
687    23    Талап ету бойынша салымдар
687    24    Қысқа мерзімді салымдар
687    25    Ұзақ мерзімді салымдар
687    26    Шартты салымдар
687    27    Басқа да салымдар
687    28    Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
687    29    Банк қызметіне байланысты басқа да міндеттемелер
687    30    Шартты міндеттемелер бойынша шығынды жабуға
резервтер (провизия)
687    40    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне
байланысты кредиторлық берешек
687    41    Еңбегі сіңбеген сыйлықақылар
687    42    Болған, бірақ жарияланбаған резервтер
687    43    Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша болмаған шығындар резерві
687    44    Аннуитет шарттары бойынша болмаған шығындар
резерві
687    45    Жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар резерві
687    46    Қосымша резервтер

684   30   Начисленные комиссионные расходы за услуги по
клиринговым операциям
684   31   Начисленные комиссионные расходы за услуги по
кассовым операциям
684   32   Начисленные комиссионные расходы за услуги по
сейфовым операциям
684   33   Начисленные комиссионные расходы за услуги по
инкассации
684   34   Начисленные комиссионные расходы по услугам по
доверительным операциям
684   35   Прочие комиссионные расходы
684   36   Просроченные комиссионные расходы
684   60   Начисленные расходы накопительных пенсионных
фондов
684   61   Начисленные комиссионные вознаграждения
от инвестиционного дохода
684   62   Начисленные комиссионные вознаграждения
от пенсионных активов
684   63   Просроченные комиссионные расходы
684   80   Начисленные расходы профессиональных
участников рынка ценных бумаг
684   81   Начисленные комиссионные расходы за
услуги фондовой биржи
684   82   Начисленные комиссионные расходы за
брокерско-дилерские услуги
684   83   Начисленные комиссионные расходы за
услуги по кастодиальному обслуживанию
684   84   Начисленные комиссионные расходы иных
профессиональных участников рынка ценных бумаг
684   85   Просроченные комиссионные расходы
685        Начисленная задолженность по отпускам работников
686        Обязательства по переводу пенсионных отчислений
работников в накопительные пенсионные фонды
687        Прочие
687   20   Кредиторская задолженность, связанная с
банковской деятельностью
687   21   Корреспондентские счета
687   22   Текущие счета
687   23   Вклады до востребования
687   24   Краткосрочные вклады
687   25   Долгосрочные вклады
687   26   Условные вклады
687   27   Прочие вклады
687   28   Финансовые активы, принятые в доверительное
управление
687   29   Прочие обязательства, связанные с банковской
деятельностью
687   30   Резервы (провизии) на покрытие убытков по
условным обязательствам
687   40   Кредиторская задолженность, связанная со
страховой (перестраховочной) деятельностью
687   41   Резерв незаработанных премий
687   42   Резерв произошедших, но незаявленных убытков
687   43   Резерв непроизошедших убытков по договорам
страхования (перестрахования) жизни
687   44   Резерв непроизошедших убытков по договорам
аннуитета
687   45   Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
687   46   Дополнительные резервы
687   47   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687   48   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687   49   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687   50   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687   51   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687   52   исключена - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)

687    60    Жинақтаушы зейнетақы қорларының кредиторлық
берешегі
687    61    Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары
687    62    Түсіндіргенге дейінгі басқа да сомалар
687    90    Оригинатор алдындағы міндеттеме
690          Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
міндеттемелер
690    01    Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер
690    02    Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
690    03    Опцион операциялары бойынша міндеттемелер
690    04    Спот операциялары бойынша міндеттемелер
690    05    Своп операциялары бойынша міндеттемелер
690    06    Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша міндеттемелер
____________________________________________________________________
7-класс. Кірістер
____________________________________________________________________
70      Негізгі қызметтен кірістер
701          Дайын өнімдерді (тауарларды, жұмыстарды, қызмет
көрсетуді) сатудан түскен кірістер
701    20    Банк қызметіне байланысты түскен кірістер
701    21    Аудару операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
түскен комиссиялық кірістер
701    22    Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
түскен комиссиялық кірістер
701    23    Касса операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
түскен комиссиялық кірістер
701    24    Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
түскен комиссиялық кірістер
701    25    Инкассация бойынша қызмет көрсету үшін түскен
комиссиялық кірістер
701    26    Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет
көрсету үшін түскен комиссиялық кірістер
701    27    Басқа да комиссиялық кірістер
701    40    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне
байланысты кірістер
701    41    Сақтандыру сыйақы түріндегі кірістер
701    42    Сақтандыру төлемдерін қайта сақтандырушының
қайтаруына байланысты кірістер
701    43    Қайта сақтандыру бойынша комиссиялық кірістер
701    44    Кері талап бойынша өтеуге байланысты кірістер
701    45    Басқа да кірістер
701    46    Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері
701    60    Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен зейнетақы
активтерін  инвестициялық басқаруды жүзеге
асыратын ұйымдардың кірістері
701    61    Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық
кірістер
701    62    Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық
кірістер
701    80    Бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының
кірістері
701    81    Биржа алымдарынан түскен кірістер
701    82    Брокер-дилер қызметі үшін комиссиялық кірістер
701    83    Бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының
қызметі үшін кірістер
71      Сатылған тауарларды қайтару және сатудан жеңілдіктер,
баға жеңілдіктері
711          Сатылған тауарларды қайтару
712          Сатудан жеңілдік
713          Бағадан жеңілдік
72      Негізгі емес қызметтен кірістер
721          Материалдық емес активтердің шығарылуынан кіріс
722          Негізгі қаражаттардың шығарылуынан кіріс
723          Инвестициялардың, қаржы инвестицияларының
шығарылуынан кіріс
724          Акциялар мен кірістер бойынша сыйақы түріндегі
дивидендтер

687   60   Кредиторская задолженность накопительных
пенсионных фондов
687   61   Пенсионные накопления на индивидуальных
пенсионных счетах
687   62   Прочие суммы до выяснения
687   90   Обязательства перед оригинатором
690        Обязательства по операциям с производным
финансовыми инструментами
690   01   Обязательства по фьючерсным операциям
690   02   Обязательства по форвардным операциям
690   03   Обязательства по опционным операциям
690   04   Обязательства по операциям спот
690   05   Обязательства по операциям своп
690   06   Обязательства по операциям с прочими производными
финансовыми инструментами
___________________________________________________________________
Класс 7. Доходы
___________________________________________________________________
70    Доход от основной деятельности
701        Доход от реализации готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
701   20   Доходы от операций, связанных с банковской
деятельностью
701   21   Комиссионные доходы за услуги по переводным
операциям
701   22   Комиссионные доходы за услуги по клиринговым
операциям
701   23   Комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям
701   24   Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям
701   25   Комиссионные доходы за услуги по инкассации
701   26   Комиссионные доходы за услуги по доверительным
операциям
701   27   Прочие комиссионные доходы
701   40   Доходы, связанные со страховой (перестраховочной)
деятельностью
701   41   Доходы в виде страховых премий
701   42   Доходы, связанные с возмещением перестраховщиком
страховых выплат
701   43   Комиссионные доходы по перестрахованию
701   44   Доходы, связанные с возмещением по регрессному
требованию
701   45   Прочие доходы
701   46   Комиссионные доходы страховых брокеров
701   60   Доходы накопительных пенсионных фондов и
организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
701   61   Комиссионные доходы от инвестиционного дохода
701   62   Комиссионные доходы от пенсионных активов
701   80   Доходы профессиональных участников рынка
ценных бумаг
701   81   Доходы от биржевых сборов
701   82   Комиссионные доходы за брокерско-дилерские услуги
701   83   Комиссионные доходы за услуги иных
профессиональных участников рынка ценных бумаг
71    Возвраты проданных товаров и скидки с продаж, скидки с цены
711        Возвраты проданных товаров
712        Скидка с продаж
713        Скидка с цены
72    Доход от неосновной деятельности
721        Доход от выбытия нематериальных активов
722        Доход от выбытия основных средств
723        Доход от выбытия инвестиций, финансовых инвестиций
724        Дивиденды по акциям и доходы в виде вознаграждения

724    01    Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
алуға байланысты кірістер
724    02    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақының амортизациясына байланысты кірістер
724    03    Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты
кірістер
724    04    Аффилиирленген ұйымдардың капиталына қатысудан
түскен дивидендтер және басқа да кірістер
724    05    Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың
амортизациясына байланысты кірістер
724    20    Банк қызметіне байланысты операциялардан түскен
кірістер
724    21    Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
724    22    Талап ету бойынша салымдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
724    23    Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
724    24    Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
724    25    Заемдар бойынша сыйлықақы алуға байланысты
кірістер
724    26    Қаржылық жалдау бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
724    27    Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
724    28    Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер
724    90    Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған
облигациялар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға
байланысты кірістер
725          Бағам айырмасынан кірістер
725    01    Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер
725    02    Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалған
кірістер
726          Өкіметтің атқарушы органдарының жәрдемақылары
(субсидиясы)
727          Негізгі емес қызметтерден басқа да кірістер
727    01    Қымбат металдарды сату-сатып алудан түскен
кірістер
727    02    Шетел валютасын сату-сатып алудан түскен кірістер
727    03    Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнының
өзгеруінен түскен жұмсалмаған кірістер
727    04    Қымбат металдарды қайтабағалаудан түскен
жұмсалмаған кірістер
727    05    Басқа да қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған
кіріс
727    06    Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнының өзгеруінен түскен жұмсалған
кірістер
727    07    Қымбат металдарды қайтабағалаудан түскен
жұмсалған кірістер
727    08    Басқа да қайта бағалаудан түскен жұмсалған кіріс
727    09    Басқа да кірістер
727    10    Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
727    11    Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен
кірістер
728          Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша іске
асырылмаған кірістер
728    01    Фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728    02    Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс

724   01   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по приобретенным ценным бумагам
724   02   Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
724   03   Доходы, связанные с получением вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
724   04   Дивиденды и прочие доходы от участия в капитале
аффилиированных организаций
724   05   Доходы, связанные с амортизацией дисконта по
приобретенным ценным бумагам
724   20   Доходы от операций, связанных с банковской
деятельностью
724   21   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по текущим и корреспондентским счетам
724   22   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по вкладам до востребования
724   23   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по срочным вкладам
724   24   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по условным вкладам
724   25   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по займам
724   26   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по финансовой аренде
724   27   Доходы, связанные с получением вознаграждения
по факторингу и форфейтингу
724   28   Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения
724   90   Доходы, связанные с амортизацией премии по облигациям,
выпущенным в обращение специальной финансовой компанией
725        Доход от курсовой разницы
725   01   Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты
725   02   Реализованные доходы от переоценки
иностранной валюты
726        Субсидии исполнительных органов власти
727        Прочие доходы от неосновной деятельности
727   01   Доход от покупки-продажи драгоценных металлов
727   02   Доход от покупки-продажи иностранной валюты
727   03   Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли
727   04   Нереализованные доходы от переоценки
драгоценных металлов
727   05   Нереализованные доходы от прочей переоценки
727   06   Реализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи
727   07   Реализованные доходы от переоценки драгоценных
металлов
727   08   Реализованные доходы от прочей переоценки
727   09   Прочие доходы
727   10   Неустойка (штраф, пеня)
727   11   Доходы от покупки - продажи ценных бумаг
728        Нереализованные доходы по операциям с производными
финансовыми инструментами
728   01   Нереализованный доход от переоценки фьючерсов
728   02   Нереализованный доход от переоценки форвардных
операций по ценным бумагам

728    03    Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта
бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс
728    04    Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728    05    Опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728    06    Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728    07    Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске
асырылмаған кіріс
728    08    Басқада туынды қаржы құралдарымен операцияларды
қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс
729          Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
кірістер
729    01    Фьючерс операциялары бойынша кірістер
729    02    Форвард операциялары бойынша кірістер
729    03    Опцион операциялары бойынша кірістер
729    04    Спот операциялары бойынша кірістер
729    05    Своп операциялары бойынша кірістер
729    06    Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша кірістер
73      Өткен кезеңдерде құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731    01    Өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша зиянды
жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан
түскен кірістер
731    02    Өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша
зиянды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731    03    Өткен кезеңдерде басқада дебиторлық берешек
бойынша
зиянды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731    20    Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар
бойынша зиянды жабуға құрылған резервтерді
(провизияларды) жоюдан түскен кірістер
731    21    Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны
жалдау бойынша зиянды жабуға құрылған резервтерді
(провизияларды) жоюдан түскен кірістер
731    22    Өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша
зиянды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды)
жоюдан түскен кірістер
731    23    Өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқада
дебиторлық берешек бойынша зиянды жабуға құрылған
резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен
кірістер
______________________________________________________________
8-класс. Шығыстар
____________________________________________________________________
80      Жұмсалған дайын өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың,
қызмет көрсетудің) өзіндік құны
801          Дайын өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың,
қызмет көрсетудің) өзіндік құны
801    40    Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне
байланысты шығыстар
801    41    Еңбек сіңірілмеген сыйақы резервтерін
қалыптастыру бойынша шығыстар
801    42    Болған, бірақ жарияланбаған шығындар резервтерін
қалыптастыру бойынша шығыстар

728   03   Нереализованный доход от переоценки форвардных
операций по иностранной валюте
728   04   Нереализованный доход от переоценки форвардных
операций по аффинированным драгоценным металлам
728   05   Нереализованный доход от переоценки опционных операций
728   06   Нереализованный доход от переоценки операций спот
728   07   Нереализованный доход от переоценки операций своп
728   08   Нереализованный доход от переоценки операций с прочими
производными финансовыми инструментами
729        Доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
729   01   Доходы по операциям фьючерс
729   02   Доходы по операциям форвард
729   03   Доходы по опционным операциям
729   04   Доходы по операциям спот
729   05   Доходы по операциям своп
729   06   Доходы по операциям с прочими производными финансовыми
инструментами
73    Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных
в прошлых периодах
731   01   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных
в прошлых периодах на покрытие убытков по ценным бумагам
731   02   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по вкладам размещенным
731   03   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской
задолженности
731   20   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам
731   21   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по финансовой аренде,
предоставленной клиентам
731   22   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по условным
обязательствам
731   23   Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в
прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской
задолженности по банковской деятельности
___________________________________________________________________
Класс 8. Расходы
___________________________________________________________________
80    Себестоимость реализованной готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
801        Себестоимость реализованной готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
801   40   Расходы, связанные со страховой
(перестраховочной) деятельностью
801   41   Расходы по формированию резерва незаработанных
премий
801   42   Расходы по формированию резерва произошедших,
но незаявленных убытков

801    43    Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары
бойынша болмаған шығындар резерв қалыптастыру
бойынша шығыстар
801    44    Аннуитет шарттары бойынша резерв қалыптастыру
бойынша шығыстар
801    45    Жарияланған, бірақ реттелмеген шығындар бойынша
резерв қалыптастыру бойынша шығыстар
801    46    Қосымша резерв қалыптастыру бойынша шығыстар
801    47    Сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге
асыру бойынша шығыстар
801    48    Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін
жүзеге асыру бойынша шығыстар
801    49    Шағымдарды реттеу бойынша шығындар
801    50    Кері талап бойынша қайта сақтандырушыға өтеу
бойынша шығыстар
81      Дайын өнімдерді (тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетуді)
сату бойынша шығыстар
811          Дайын өнімдерді (тауарларды, жұмыстарды, қызмет
көрсетуді) сату бойынша шығыстар
82      Жалпы және әкімшілік шығыстар
821          Жалпы және әкімшілік шығыстар
821    01    Еңбекақы төлеу бойынша шығыстар
821    02    Қызметтік іссапарларға шығыстар
821    03    Өкілдік шығыстары
821    04    Инкассация шығыстары
821    05    Жарнамаға шығыстар
821    06    Аудит және кеңес беру қызметтері бойынша шығыстар
821    07    Әкімшілік-шаруашылық шығыстары
821    08    Жөндеуге шығыстар
821    09    Көлік шығыстары
821    10    Басқа да әкімшілік шығыстары
821    11    Әлеуметтік салық және міндетті әлеуметтік
аударымдар бойынша шығыстар
821    12    Жер салығы бойынша шығыстар
821    13    Мүлікке салық бойынша шығыстар
821    14    Көлік құралдарына салық бойынша шығыстар
821    15    Басқа да салықтар, алымдар және бюджетке
міндетті төлемдер бойынша шығыстар
821    16    Бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар)
қалыптастыру бойынша шығыстар
821    17    Орналастырылған салымдар бойынша резервтер
(провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар
821    18    Дебиторлық берешек бойынша резервтер
(провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар
821    19    Амортизациялық аударымдар және тозу бойынша
шығыстар
821    20    Банк қызметіне байланысты операциялар бойынша
шығыстар
821    21    Берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар)
қалыптастыру бойынша шығыстар
821    22    Берілген қаржылық жалдау резервтер (провизиялар)
қалыптастыру бойынша шығыстар
821    23    Шартты міндеттемелер резервтер (провизиялар)
қалыптастыру бойынша шығыстар
821    24    Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек
бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру
бойынша шығыстар
821    25    Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
комиссиялық шығыстар
821    26    Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
комиссиялық шығыстар

801   43   Расходы по формированию резерва непроизошедших
убытков по договорам страхования
(перестрахования) жизни
801   44   Расходы по формированию резерва непроизошедших
убытков по договорам аннуитета
801   45   Расходы по формированию резерва заявленных,
но неурегулированных убытков
801   46   Расходы по формированию дополнительных резервов
801   47   Расходы по осуществлению страховых
выплат по страхованию
801   48   Расходы по осуществлению страховых выплат по
перестрахованию
801   49   Расходы по урегулированию претензий
801   50   Расходы по возмещению перестраховщику по
регрессному требованию
81    Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)
811        Расходы по реализации готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
82    Общие и административные расходы
821        Общие и административные расходы
821   01   Расходы по оплате труда
821   02   Расходы на служебные командировки
821   03   Представительские расходы
821   04   Расходы на инкассацию
821   05   Расходы на рекламу
821   06   Расходы по аудиту и консультационным услугам
821   07   Административно-хозяйственные расходы
821   08   Расходы на ремонт
821   09   Транспортные расходы
821   10   Прочие административные расходы
821   11   Расходы по социальному налогу и обязательным
социальным отчислениям
821   12   Расходы по земельному налогу
821   13   Расходы по налогу на имущество
821   14   Расходы по налогу на транспортные средства
821   15   Расходы по прочим налогам, сборам и
обязательным платежам в бюджет
821   16   Расходы по формированию резервов (провизий)
по ценным бумагам
821   17   Расходы по формированию резервов (провизий)
по размещенным вкладам
821   18   Расходы по формированию резервов (провизий)
по прочей дебиторской задолженности
821   19   Расходы по амортизационным отчислениям и износу
821   20   Расходы от операций, связанных с банковской
деятельностью
821   21   Расходы по формированию резервов (провизий)
по предоставленным займам
821   22   Расходы по формированию резервов (провизий)
по предоставленной финансовой аренде
821   23   Расходы по формированию резервов (провизий)
по условным обязательствам
821   24   Расходы по формированию резервов (провизий)
по прочей дебиторской задолженности по
банковской деятельности
821   25   Комиссионные расходы за услуги по переводным
операциям
821   26   Комиссионные расходы за услуги по
клиринговым операциям

821    27    Касса операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
комиссиялық шығыстар
821    28    Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін
комиссиялық шығыстар
821    29    Инкассация операциялары бойынша қызмет көрсету
үшін комиссиялық шығыстар
821    30    Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет
көрсету үшін комиссиялық шығыстар
821    31    Басқа да комиссиялық шығыстар
821    40    Сақтандыру қызметіне (қайта сақтандыру)
байланысты шығыстар
821    41    Қайта сақтандыру бойынша комиссиялық сыйақы
төлеу бойынша шығыстар
821    42    Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына
міндетті жарналар төлеу бойынша шығыстар
821    43    Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына
төтенше жарналар төлеу бойынша шығыстар
821    44    Сақтандыру брокерлерінің қызметтеріне ақы төлеу
шығыстары
821    45    Актуарий қызметтеріне ақы төлеу шығыстары
821    46    Басқа да шығыстар
821    47    "Қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер
(провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар
821    80    Бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының
шығыстары
821    81    Биржа алымдарынан түскен шығыстар
821    82    Брокер-дилер қызметі үшін комиссиялық шығыстар
821    83    Кастодиан қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету
үшін комиссиялық шығыстар
821    84    Бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының
қызметі үшін шығыстар
83      Сыйақы түріндегі шығыстар
831          Сыйақы түріндегі шығыстар
831    01    Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
амортизациясымен байланысты шығыстар
831    02    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы амортизациясымен байланысты шығыстар
831    03    Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
831    04    Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
831    05    Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
831    20    Банк қызметіне байланысты операциялардан болған
шығыстар
831    21    Ағымдағы және корр. шоттар бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
831    22    Талап ету бойынша тартылған салымдар бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
831    23    Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
831    24    Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
831    25    Алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
831    26    Қаржылық жалдау бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
831    27    Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар
831    90    Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған
облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
834    91    Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған
облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға
байланысты шығыстар
84      Негізгі емес қызмет бойынша шығыстар
841          Материалдық емес активтердің шығарылуынан шығыс
842          Негізгі қаражаттардың шығарылуынан шығыс
843          Инвестициялардың, қаржы инвестицияларының
шығарылуынан шығыс
844          Бағам айырмасы бойынша шығыс

821   27   Комиссионные расходы за услуги по кассовым
операциям
821   28   Комиссионные расходы за услуги по сейфовым
операциям
821   29   Комиссионные расходы за услуги по инкассации
821   30   Комиссионные расходы за услуги по доверительным
операциям
821   31   Прочие комиссионные расходы
821   40   Расходы, связанные со страховой (перестраховочной)
деятельностью
821   41   Расходы по оплате комиссионного вознаграждения
по перестрахованию
821   42   Расходы по уплате обязательных взносов в фонд
гарантирования страховых выплат
821   43   Расходы по уплате чрезвычайных взносов в фонд
гарантирования страховых выплат
821   44   Расходы по оплате услуг страховых брокеров
821   45   Расходы по оплате услуг актуариев
821   46   Прочие расходы
821   47   Расходы по формированию резервов (провизий) по
активам перестрахования
821   80   Расходы по оплате услуг профессиональных
участников рынка ценных бумаг
821   81   Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
821   82   Комиссионные расходы за брокерско-дилерские услуги
821   83   Комиссионные расходы по услугам по кастодиальному
обслуживанию
821   84   Комиссионные расходы иных профессиональных
участников рынка ценных бумаг
83    Расходы в виде вознаграждения
831        Расходы в виде вознаграждения
831   01   Расходы, связанные с амортизацией премии по
приобретенным ценным бумагам
831   02   Расходы, связанные с амортизацией дисконта по
ценным бумагам, выпущенным в обращение
831   03   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по ценным бумагам, выпущенным в обращение
831   04   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
831   05   Неустойка (штраф, пеня)
831   20   Расходы от операций, связанных с банковской
деятельностью
831   21   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по текущим и корреспондентским счетам
831   22   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по привлеченным вкладам до востребования
831   23   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по привлеченным срочным вкладам
831   24   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по привлеченным условным вкладам
831   25   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по займам полученным
831   26   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по полученной финансовой аренде
831   27   Прочие расходы, связанные с выплатой
вознаграждения
831   90   Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по облигациям, выпущенным в обращение специальной
финансовой компанией
831   91   Расходы, связанные с амортизацией дисконта по
облигациям, выпущенным в обращение специальной
финансовой компанией
84    Расходы по неосновной деятельности
841        Расходы по выбытию нематериальных активов
842        Расходы по выбытию основных средств
843        Расходы по выбытию инвестиций, финансовых
инвестиций
844        Расходы по курсовой разнице

844    01    Шетел валютасын қайта бағалаудан болған
жұмсалмаған шығыстар
844    02    Шетел валютасын қайта бағалаудан болған
жұмсалған шығыстар
845          Негізгі емес қызметтерден басқа да шығыстар
845    01    Қымбат металдарды сату-сатып алудан түскен
шығыстар
845    02    Шетел валютасын сату-сатып алудан түскен шығыстар
845    03    Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнының
өзгеруінен түскен жұмсалмаған шығыстар
845    04    Қымбат металдарды қайтабағалаудан түскен
жұмсалмаған шығыстар
845    05    Басқа да қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған
шығыстар
845    06    Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнының өзгеруінен түскен жұмсалған
шығыстар
845    07    Қымбат металдарды қайтабағалаудан түскен
жұмсалған шығыстар
845    08    Басқа да қайта бағалаудан түскен жұмсалған
шығыстар
845    09    Басқа да шығыстар
845    10    Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған
шығыстар
846          Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша іске
асырылмаған шығыстар
846    01    Фьючерстерді қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846    02    Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
846    03    Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта
бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
846    04    Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846    05    Опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846    06    Спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846    07    Своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс
846    08    Басқада туынды қаржы құралдары мен операцияларды
қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
847          Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша
шығыстар
847    01    Фьючерс операциялары бойынша шығыстар
847    02    Форвард операциялары бойынша шығыстар
847    03    Опцион операциялары бойынша шығыстар
847    04    Спот операциялары бойынша шығыстар
847    05    Своп операциялары бойынша шығыстар
847    06    Басқада туынды қаржы құралдарымен операциялар
бойынша шығыстар
85      Корпоративтік қосылған құн салығы бойынша шығыстар
851          Корпоративтік қосылған құн салығы бойынша
шығыстар
86      Тоқтатылған және басқа да операциялардан болған кірістер
(шығыстар)
861          Табиғат апаттарынан болған өтелмейтін шығыстар
862          Табиғат апаттарынан болған кірістер (шығыстар)
863          Тоқтатылған операциялардан болған кірістер
(шығыстар)
864          Басқада кірістер (шығыстар)
87      Басқа ұйымдарға қатысу үлесінен кіріс (шығын)
871          Басқа ұйымдарға қатысу үлесінен кіріс (шығын)
____________________________________________________________________
9-класс. Өндірістік есеп шот
____________________________________________________________________
90      Негізгі өндіріс
900          Негізгі өндіріс
901          Материалдар
902          Өндіріс жұмыскерлеріне еңбек ақы төлеу
903          Еңбекақыдан аударым
904          Үстеме шығыстар
91      Меншікті өндірістің жартылай фабрикаттары
910          Меншікті өндірістің жартылай фабрикаттары
911          Материалдар
912          Өндіріс жұмыскерлеріне еңбек ақы төлеу
913          Еңбекақыдан аударым
914          Үстеме шығыстар
92      Қосалқы шығыстар
920          Қосалқы шығыстар
921          Материалдар
922          Өндіріс жұмыскерлеріне еңбек ақы төлеу
923          Еңбекақыдан аударым
924          Үстеме шығыстар
93      Үстеме шығыстар
930          Үстеме шығыстар
931          Материалдар
932          Өндіріс жұмыскерлеріне еңбек ақы төлеу
933          Еңбекақыдан аударым
934          Негізгі құрал-жабдықтарды жөндеу
935          Негізгі құрал-жабдықтардың тозуы және
материалдық активтердің амортизациясы
936          Коммуналдық қызметтер
937          Жалдауға ақы төлеу
938          Басқалары
____________________________________________________________________
10-класс. Шартты және ықтимал талаптар және міндеттемелер
____________________________________________________________________
1000      Кепілдіктер бойынша шоттар
1001         Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша
ықтимал талаптар
1002         Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар
1003         Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру туралы
Қазақстан Республикасы заңдары бойынша шартты
төтенше жарналар
1010      Болашақта заемдар беру (алу) бойынша шоттар
1011         Болашақта заемдар алу бойынша шартты талаптар
1012         Болашақта заемдар беру бойынша шартты талаптар
1020      Туынды қаржы құралдары бойынша талаптар шоты
1021         Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты
талаптар
1022         Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар
1023         Қаржы фьючерстерін
сатып алу бойынша шартты талаптар
1024         Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар
1025         Қаржы фьючерстерін сату
бойынша шартты талаптар
1026         Белгіленген проценттік своп
1027         Өзгермелі проценттік своп
1028         "Колл" - сатып алынған опциондық келісім-шарттар
1029         "Пут" - сатып алынған опциондық келісім-шарттар
1030         "Контршот" - "пут" сатылған опциондық
келісім-шарттар
1031         "Контршот" - "колл" сатылған опциондық
келісім-шарттар
1032         Контршот - болашақ сыйақы туралы сатып алынған
келісім
1033         Болашақ сыйақы туралы жұмсалған келісім
1034         Басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар
1050      Кепілдік бойынша шоттар
1051         Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша
ықтимал міндеттемелер
1052         Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптардың
ықтимал төмендеуі
1053         Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру туралы
Қазақстан Республикасының заңдары бойынша шартты
міндеттемелер
1060      Болашақта заемдар беру (алу) бойынша шоттар
1061         Болашақта заемдар алу бойынша шартты
міндеттемелер
1062         Болашақта заемдар беру бойынша шартты
міндеттемелер
1070      Туынды қаржы құралдары бойынша талаптар шоты
1071         Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер
1072         Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер
1073         Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер
1074         Қаржы фьючерстерін (актив шоттары бойынша) сату
бойынша шартты міндеттемелер
1075         Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер
1076         Белгіленген проценттік своп
1077         Өзгермелі проценттік своп
1078         "Колл" - сатып алынған опциондық келісім-шарттар
1079         "Пут" - сатып алынған опциондық келісім-шарттар
1080         "Контршот" - "пут" сатылған опциондық
келісім-шарттар
1081         "Контршот" - "колл" сатылған опциондық
келісім-шарттар
1082         Контршот - болашақ сыйақы туралы сатып алынған
келісім
1083         Болашақ сыйақы туралы жұмсалған келісім
1084         Басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер
____________________________________________________________________
11-класс. Меморандум шоттары
____________________________________________________________________
1100      Меморандум шоттары-активтері
1101         Машиналар, жабдықтар, көлік және жалдауға
берілген басқа да құрал-жабдықтар
1102         Төлемі мәулетпен сатылатын негізгі
құрал-жабдықтар
1103         Шығынға шығарылған борыштар
1104         Инкассаға жіберілген шетел операциялары бойынша
құжаттар мен құндылықтар
1105         Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге
(кепілге) берілген мүлік
1110      Меморандум шоттары - пассивтер
1111         Машиналар, жабдықтар, көлік және жалдауға
қабылданған басқа да құрал-жабдықтар
1112         Инкассаға қабылданған құжаттар мен құндылықтар
1113         Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге
(кепілге) қабылдаған мүлік
1120      Сенімгерлік (траст) басқарудағы клиенттердің активтері
1121         Сенімгерлік (траст) басқарудағы бағалы қағаздар
1122         Сенімгерлік (траст) басқарудағы тазартылған
қымбат металдар
1123         Сенімгерлік (траст) басқарудағы басқа да активтер
1124         Сенімгерлік (траст) басқаруға қабылданған талап
құқығы бойынша, ипотекалық заемдар бойынша
есептелген сыйақы
1125         Сенімгерлік (траст) басқарудағы талап құқығы
бойынша ипотекалық заемдар бойынша тұрақсыздық
айыбы (айыппұл, өсімпұл)
1130      Меморандум шоттары - басқалары
1131         Мерзімінде төленбеген төлем құжаттары
1132         Шетел мемлекеттері және шетел банктері ашқан
кредиттік желілер
1133         Әр түрлі құндылықтар және құжаттар
1134         Есебіне жіберілген және берілген әр түрлі
құндылықтар мен құжаттар
1135         Сақтаудағы қымбат металдар
1136         Сақтаудағы акциялар мен басқа бағалы қағаздар
1137         "Депо" шоты
____________________________________________________________________
12-класс. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері
____________________________________________________________________
1200      Активтер
1201       Ақша
1202       Тазартылған қымбат металдар
1203       Бағалы қағаздар
1204       Орналастырылған салымдар
1205       Капиталға инвестициялар
1206       Материалдық емес активтер
1207       Негізгі құрал-жабдықтар
1208       Басқа да активтер
1209       Алуға шоттар
1210       Дивидендтер
1211       Сыйақы
1212       Басқа да талаптар
1230       Капитал
1231       Капитал
1240            Міндеттемелер
1241       Төлеуге шоттар
1242       Басқа да міндеттемелер
1260    Кірістер
1261       Клиенттен активтердің түсуі
1262       Сыйақы түріндегі кірістер (дивидендтер)
1263       Сатып алу-сатудан кірістер
1264       Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылған кірістер
1265       Бағамдық айырмалар бойынша іске асырылған кірістер
1266       Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылмаған кірістер
1267       Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер
1268       Басқа да кірістер
1280 Шығыстар
1281       Клиенттің активтерін алу
1282       Сыйақы түріндегі шығыстар
1283       Сатып алу-сатудан шығыстар
1284       Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылған шығыстар
1285       Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар
1286       Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылмаған шығыстар
1287       Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар
1288       Басқа да шығыстар
____________________________________________________________________

844   01   Нереализованные расходы от переоценки
иностранной валюты
844   02   Реализованные расходы от переоценки
иностранной валюты
845        Прочие расходы по неосновной деятельности
845   01   Расходы по покупке-продаже драгоценных
металлов
845   02   Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
845   03   Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли
845   04   Нереализованные расходы от переоценки
драгоценных металлов
845   05   Нереализованные расходы от прочей переоценки
845   06   Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи
845   07   Реализованные расходы от переоценки драгоценных
металлов
845   08   Реализованные расходы от прочей переоценки
845   09   Прочие расходы
845   10   Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
846        Нереализованные расходы по операциям с производными
финансовыми инструментами
846   01   Нереализованный расход от переоценки фьючерсов
846   02   Нереализованный расход от переоценки форвардных
операций по ценным бумагам
846   03   Нереализованный расход от переоценки форвардных
операций по иностранной валюте
846   04   Нереализованный расход от переоценки форвардных
операций по аффинированным драгоценным металлам
846   05   Нереализованный расход от переоценки опционных операций
846   06   Нереализованный расход от переоценки операций спот
846   07   Нереализованный расход от переоценки операций своп
846   08   Нереализованный расход от переоценки операций с
прочими производными финансовыми инструментами
847        Расходы по операциям с производными финансовыми
инструментами
847   01   Расходы по операциям фьючерс
847   02   Расходы по операциям форвард
847   03   Расходы по опционным операциям
847   04   Расходы по операциям спот
847   05   Расходы по операциям своп
847   06   Расходы по операциям с прочими производными
финансовыми инструментами
85    Расходы по корпоративному подоходному налогу
851        Расходы по корпоративному подоходному налогу
86    Доходы (расходы) от прекращенных и прочих операций
861        Некомпенсируемые расходы от стихийных бедствий
862        Доходы (расходы) от стихийных бедствий
863        Доходы (расходы) от прекращенных операций
864        Прочие доходы (расходы)
87   Доход (убыток) от долевого участия в других организациях
871        Доход (убыток) от долевого участия в других
организациях
____________________________________________________________________
Класс 9. Счета производственного учета
____________________________________________________________________
90    Основное производство
900        Основное производство
901        Материалы
902        Оплата труда производственных рабочих
903        Отчисления от оплаты труда
904        Накладные расходы
91    Полуфабрикаты собственного производства
910        Полуфабрикаты собственного производства
911        Материалы
912        Оплата труда производственных рабочих
913        Отчисления от оплаты труда
914        Накладные расходы
92    Вспомогательные производства
920        Вспомогательные производства
921        Материалы
922        Оплата труда работников
923        Отчисления от оплаты труда
924        Накладные расходы
93    Накладные расходы
930        Накладные расходы
931        Материалы
932        Оплата труда работников
933        Отчисления от оплаты труда
934        Ремонт основных средств
935        Износ основных средств и амортизация
нематериальных активов
936        Коммунальные услуги
937        Арендная плата
938        Прочие
___________________________________________________________________
Класс 10. Условные и возможные требования и обязательства
___________________________________________________________________
1000  Счета по гарантиям
1001        Возможные требования по выданным или
подтвержденным гарантиям
1002        Возможные требования по принятым гарантиям
1003        Условные чрезвычайные взносы по законодательству
Республики Казахстан о гарантировании страховых
выплат
1010  Счета по предоставлению (получению) займов в будущем
1011        Условные требования по предоставляемым займам
1012        Условные требования по получению займов в будущем
1020  Счета требований по производным финансовым инструментам
1021        Условные требования по покупке финансовых активов
1022        Условные требования по покупке финансовых
фьючерсов
1023        Условные требования по покупке финансовых
фьючерсов
1024        Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов
1025        Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов
1026        Фиксированный процентный своп
1027        Плавающий процентный своп
1028        Приобретенные опционные контракты - "колл"
1029        Приобретенные опционные контракты - "пут"
1030        Проданные опционные контракты "пут" - контрсчет
1031        Проданные опционные контракты "колл" - контрсчет
1032        Приобретенное соглашение о будущем
вознаграждении - контрсчет
1033        Реализованное соглашение о будущем
вознаграждении
1034        Условные требования по прочим производным
финансовым инструментам
1050  Счета по гарантиям
1051        Возможные обязательства по выданным или
подтвержденным гарантиям
1052        Возможное уменьшение требований по принятым
гарантиям
1053        Условные обязательства по законодательству
Республики Казахстан о гарантировании
страховых выплат
1060  Счета по предоставлению (получению) займов в будущем
1061        Условные обязательства по предоставлению займов
в будущем
1062        Условные обязательства по получаемым займам
1070  Счета обязательств по производным финансовым инструментам
1071        Условные обязательства по продаже финансовых
активов
1072        Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов
1073        Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов
1074        Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов
1075        Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов
1076        Плавающий процентный своп
1077        Фиксированный процентный своп
1078        Приобретенные опционные контракты "колл" -
контрсчет
1079        Приобретенные опционные контракты
"пут" - контрсчет
1080        Проданные опционные контракты - "пут"
1081        Проданные опционные контракты - "колл"
1082        Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении
1083        Реализованное соглашение о будущем
вознаграждении - контрсчет
1084        Условные обязательства по прочим производным
инструментам
____________________________________________________________________
Класс 11. Счета меморандума
____________________________________________________________________
1100  Счета меморандума - активы
1101        Машины, оборудование, транспортные и другие
средства, переданные в аренду
1102        Основные средства, реализуемые с
рассрочкой платежа
1103        Долги, списанные в убыток
1104        Документы и ценности по иностранным операциям,
отосланные на инкассо
1105        Имущество, переданное в обеспечение (залог)
обязательств
1110 Счета меморандума - пассивы
1111        Машины, оборудование, транспортные и другие
средства, принятые в аренду
1112        Документы и ценности, принятые на инкассо
1113        Имущество, принятое в обеспечение (залог)
обязательств клиента
1120  Активы клиентов в доверительном (трастовом) управлении
1121        Ценные бумаги в доверительном (трастовом)
управлении
1122        Аффинированные драгоценные металлы в
доверительном (трастовом) управлении
1123        Прочие активы в доверительном (трастовом)
управлении
1124        Начисленное вознаграждение по ипотечным
займам, права требования по которым
приняты в доверительное (трастовое) управление
1125        Неустойка (штраф, пеня) по ипотечным займам,
права требования по которым приняты в
доверительное (трастовое) управление
1130  Счета меморандума - прочие
1131        Платежные документы, не оплаченные в срок
1132        Кредитные линии, открытые иностранными
государствами и зарубежными банками
1133        Разные ценности и документы
1134        Разные ценности и документы, отосланные и
выданные под отчет
1135        Драгоценные металлы на хранении
1136        Акции и другие ценные бумаги на хранении
1137        Счет "депо"
____________________________________________________________________
Класс 12. Активы клиентов, находящиеся
в инвестиционном управлении
____________________________________________________________________
1200               Активы
1201        Деньги
1202        Аффинированные драгоценные металлы
1203        Ценные бумаги
1204        Вклады размещенные
1205        Инвестиции в капитал
1206        Нематериальные активы
1207        Основные средства
1208        Прочие активы
1209        Счета к получению
1210        Дивиденды
1211        Вознаграждение
1212        Прочие требования
1230               Капитал
1231        Капитал
1240               Обязательства
1241        Счета к оплате
1242        Прочие обязательства
1260               Доходы
1261        Поступление активов от клиента
1262        Доходы в виде вознаграждения (дивиденды)
1263        Доходы от купли-продажи
1264        Реализованные доходы от переоценки
активов по справедливой стоимости
1265        Реализованные доходы по курсовой разнице
1266        Нереализованные доходы от переоценки
активов по справедливой стоимости
1267        Нереализованные доходы по курсовой разнице
1268        Прочие доходы
1280               Расходы
1281        Изъятие активов клиента
1282        Расходы в виде вознаграждения
1283        Расходы от купли-продажи
1284        Реализованные расходы от переоценки активов
по справедливой стоимости
1285        Реализованные расходы по курсовой разнице
1286        Нереализованные расходы от переоценки активов
по справедливой стоимости
1287        Нереализованные расходы по курсовой разнице
1288        Прочие расходы

3-тарау. Шоттардың сипаттамасы
Ескерту: 3-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қаңтардағы N 3 , 2006 жылғы 27 қазандағы  N 109 , 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен .
Баланстық шоттар
101 "Лицензиялық келісімдер" (актив)
Мақсаты: интеллектуалды меншік объектісіндегі құқықты (тауар белгісін пайдалану құқығы, франшиза, фирмалық атау, қызмет көрсету белгісі, ашылмаған ақпарат, оның ішінде өндірістің құпиялары (ноу-хау)) сатып алу құнын, сонымен қатар осы құқықтың тоқтатылу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған лицензиялық келісімнің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оның сатылуы немесе өзге шығарылуы кезінде лицензиялық келісім құны есептен шығарылады.
102 "Бағдарламалы қамтамасыз ету" (актив).
Мақсаты: тапсырылған функцияны немесе ұйғарылған тапсырманы орындау мақсатында немесе қалаған нәтижеге, сонымен қатар олардың шығарылу құнына жету үшін электронды-есептеуіш машинаға (ЭЕМ) немесе басқа компьютерлік құрылғыға арналған бағдарламаларды сатып алу және жасау құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өз күшімен сатып алынған немесе жасалған бағдарламалы қамтамасыз ету құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оның сатылуы немесе өзге шығарылуы кезінде бағдарламалы қамтамасыз ету құны есептен шығарылады.
103 "Патенттер" (актив).
Мақсаты: өнертабысқа құқықты, патентпен куәландырылған өнеркәсіп үлгісін және пайдалы модельді сатып алу құнын, сонымен қатар осы құқықтың тоқтатылу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған патенттің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оның әсер ету мерзімі біткенде патент құны есептен шығарылады.
105 "Гудвилл" (актив).
Мақсаты: сатып алу күнінде анықталған оның барлық активтерінің әділ құнының үстіндегі ұйымның сатып алу құнының асып түсу сомасын есепке алу (тұтас мүліктік кешен ретінде).
Шоттың дебеті бойынша гудвилдің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша гудвилл құны есептен шығарылады.
106 "Басқа материалдық емес активтер" (актив).
Мақсаты: NN 100-105 баланс шоттарындағы ескерілмеген басқа материалдық емес активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа материалдық емес активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа материалдық емес активтердің баланс ұйымынан шығуы кезіндегі құны есептен шығарылады.
111 "Материалдық емес активтердің амортизациясы - лицензиялық келісімдер" (контрактив).
Мақсаты: лицензиялық келісімдер бойынша есептелген амортизация сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша лицензиялық келісімдер бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша лицензиялық келісімдер бойынша есептелген амортизация сомасының баланс ұйымынан шығуы кезіндегі құны есептен шығарылады.
112 "Материалдық емес активтер - бағдарламалы қамтамасыз ету" (контрактив).
Мақсаты: бағдарламалы қамтамасыз ету бойынша есептелген амортизация сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағдарламалы қамтамасыз ету бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағдарламалы қамтамасыз ету бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы есептен шығарылады.
113 "Патенттердің амортизациясы" (контрактив).
Мақсаты: патенттер бойынша есептелген амортизация сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша патенттер бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша патенттер бойынша есептелген амортизацияның баланс ұйымынан шыққан кездегі сомасы есептен шығарылады.
116 "Материалдық емес амортизация - басқа материалдық емес активтер" (контрактив).
Мақсаты: басқа материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация сомасы баланс ұйымынан олардың шығуы кезінде есептен шығарылады.
121 "Жер" (актив).
Мақсаты: жерге меншік құқығын және тұрақты жерді пайдалану құқығын сатып алу немесе өтеусіз алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жерге меншік құқығын және тұрақты жерді пайдалану құқығын сатып алу немесе өтеусіз алу құны жазылады.
Кредиттің дебеті бойынша жерге меншік құқығын және тұрақты жерді пайдалану құқығын сатып алу немесе өтеусіз алу құны оны сатуға ұсыну немесе өзге шығарылуы бойынша есептен шығарылады.
122 "Үй және ғимарат" (актив).
Мақсаты: үйлер мен ғимараттарды сатып алу, салу және күрделі жөндеуден өткізу құнын, сонымен қатар осы активтердің шығу құны есепке алынады.
Шоттың дебеті бойынша үйлер мен ғимараттарды сатып алу, салу және күрделі жөндеуден өткізу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша үйлер мен ғимараттардың құны оларды сатуға ұсыну немесе өзге шығарылу шаралары бойынша есептен шығарылады.

Глава 3. Описание счетов
Балансовые счета
Cноска: В главу 3 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 3 , от 27 октября 2006 года N 109 (постановление вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации); от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
101 "Лицензионные соглашения" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения прав на объекты интеллектуальной собственности (право использования товарного знака, франшиза, фирменное наименование, знак обслуживания, нераскрытая информация, в том числе секреты производства (ноу-хау), а также стоимости прекращения этого права.
По дебету счета проводится стоимость приобретенного лицензионного соглашения.
По кредиту счета проводится списание стоимости лицензионного соглашения при его реализации или ином выбытии.
102 "Программное обеспечение" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения и создания программ для электронной вычислительной машины (ЭВМ) или другого компьютерного устройства с целью выполнения заданной функции или предписанного задания или с целью достижения желаемого результата, а также стоимости их выбытия.
По дебету счета проводится стоимость программного обеспечения, приобретенного или созданного собственными силами.
По кредиту счета проводится списание стоимости программного обеспечения при реализации или ином выбытии.
103 "Патенты" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения права на изобретение, промышленный образец и полезную модель, удостоверенные патентом, а также стоимости прекращения этого права.
По дебету счета проводится стоимость приобретенного патента.
По кредиту счета проводится списание стоимости патента при окончании срока его действия.
105 "Гудвилл" (активный).
Назначение: учет сумм превышения покупной стоимости организации (как имущественного комплекса в целом) над справедливой стоимостью всех ее активов, определенных на дату приобретения.
По дебету счета проводится стоимость гудвилла.
По кредиту счета проводится списание стоимости гудвилла.
106 "Прочие нематериальные активы" (активный).
Назначение: учет стоимости прочих нематериальных активов, неучтенных на балансовых счетах NN 100 - 105.
По дебету счета проводится стоимость прочих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих нематериальных активов при их выбытии с баланса организации.
111 "Амортизация нематериальных активов - лицензионные соглашения" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по лицензионным соглашениям.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по лицензионным соглашениям.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по лицензионным соглашениям при их выбытии с баланса организации.
112 "Амортизация нематериальных активов - программное обеспечение" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по программному обеспечению.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по программному обеспечению.
По дебету счета проводится списание сумм накопленных амортизационных отчислений по программному обеспечению при выбытии с баланса организации.
113 "Амортизация патентов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по патентам.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по патентам.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по патентам при их выбытии с баланса организации.
116 "Амортизация нематериальных активов - прочие нематериальные активы" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по прочим нематериальным активам.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по прочим нематериальным активам.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по прочим нематериальным активам при их выбытии с баланса организации.
121 "Земля" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения или безвозмездного получения права собственности на землю и права постоянного землепользования.
По дебету счета проводится стоимость приобретения или безвозмездного получения права собственности на землю и права постоянного землепользования.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретения или безвозмездного получения права собственности на землю и права постоянного землепользования по мере ее реализации или ином выбытии.
122 "Здания и сооружения" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения, возведения и капитального ремонта зданий и сооружений, а также стоимости выбытия данных активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретения, возведения и капитального ремонта зданий и сооружений.
По кредиту счета проводится списание стоимости зданий и сооружений по мере их реализации или ином выбытии.

122 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттар" (актив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қабылданған үйлер мен ғимараттар құны қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде немесе өзге шығарылу кезінде есептен шығарылады.
122 02 "Жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың жалдауға беруге арналған үйлері мен ғимараттарының құнын есепке алу.
Дебет бойынша ұйымдардың жалдауға беруге арналған үйлері мен ғимараттарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде үйлер мен ғимараттардың құны есептен шығарылады.
122 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдардың жалдаған үйлері мен ғимараттарын салып бітуге, кеңейтуге, қайта құруға, күрделі жөндеуден өткізуге арналған сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде жалданған үйлер мен ғимараттар бойынша келтірілген күрделі шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде келтірілген күрделі шығындардың сомасы есептен шығарылады.
122 04 "Жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттарды салып бітуге, кеңейтуге, қайта құруға, күрделі жөндеуден өткізуге арналған күрделі соманы есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде жалдауға берілу арналған үйлер мен ғимараттар бойынша келтірілген күрделі шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
123 "Машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар" (актив).
Мақсаты: құрастыруды (электр, жылу және механикалық энергияны өткізуге арналған құрылғылар), оларды күрделі жөндеуін, сонымен қатар осы активтердің шығу құнын талап етпейтін машиналарды сатып алудың, жабдықтардың (шеберханаларға арналған жабдықтарды, тәжірибелі қондырғылар мен лабораторияларды есепке ала) және өткізгіш құрылғылардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша құрастыруды және олардың күрделі жөндеуі бойынша шығындарды талап етпейтін ұйымдар сатып алған машиналар, жабдықтар мен өткізгіш құрылғылардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды сатуға ұсыну немесе өзге шығу шаралары бойынша құрастыруды талап етпейтін машиналар, жабдықтар және өткізгіш құрылғылар есептен шығарылады.

122 01 "Здания и сооружения, принятые в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости зданий и сооружений, принятых организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится стоимость зданий и сооружений, принятых организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости принятых организацией зданий и сооружений при истечении срока действия договора финансовой аренды или ином выбытии.
122 02 "Здания и сооружения, предназначенные для сдачи в аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости зданий и сооружений, предназначенных для сдачи организацией в аренду.
По дебету счета проводится стоимость зданий и сооружений, предназначенных для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости зданий и сооружений при истечении срока действия договора аренды.
122 03 "Капитальные затраты по зданиям и сооружениям, принятым в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет сумм капитальных затрат на достройку, расширение, реконструкцию, капитальный ремонт арендованных организацией зданий и сооружений на основании акта о приеме в эксплуатацию, сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по арендованным зданиям и сооружениям на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при истечении срока действия договора финансовой аренды.
122 04 "Капитальные затраты по зданиям и сооружениям, предназначенным для сдачи в аренду" (активный).
Назначение: учет сумм капитальных затрат на достройку, расширение, реконструкцию, капитальный ремонт зданий и сооружений, предназначенных для сдачи в аренду на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по предназначенным для сдачи в аренду зданиям и сооружениям на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при истечении срока действия договора аренды.
123 "Машины и оборудование, передаточные устройства" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения машин, оборудования (включая оборудование для мастерских, опытных установок и лабораторий) и передаточных устройств, не требующих монтажа (устройства для передачи электрической, тепловой или механической энергии), их капитального ремонта, а также стоимости выбытия данных активов.
По дебету счета проводится стоимость машин, оборудования и передаточных устройств, не требующих монтажа, приобретенных организацией, и затрат по их капитальному ремонту.
По кредиту счета проводится списание стоимости машин, оборудования и передаточных устройств, не требующих монтажа, по мере их реализации или ином выбытии.

123 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар" (актив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға ұйымдар қабылдаған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдауға ұйымдар қабылдаған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде немесе өзге шығарылу кезінде машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылардың құны есептен шығарылады.
123 02 "Жалдауға берілуге арналған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың жалдауға беруге арналған машиналары мен жабдықтары, өткізгіш құрылғыларының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымдардың жалдауға беруге арналған машиналары мен жабдықтары, өткізгіш құрылғыларының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар құны есептен шығарылады.
123 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдар жалдаған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылардың күрделі жөндеуіне кеткен шығындардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде жалданған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша келтірілген күрделі шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
123 04 "Жалдауға беруге арналған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдар жалдаған машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғылардың күрделі жөндеуіне кеткен шығындар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде машиналар және жабдықтар, өткізгіш құрылғыларды жалдауға беру бойынша келтірілген күрделі шығындардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
123 05 "Компьютерлер және байланыс құралдары" (актив).
Мақсаты: компьютерлер және байланыс құралдары құнының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша компьютерлердің және байланыс құралдарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша компьютерлердің және байланыс құралдарының құнын оларды іске асырылуына немесе өзге де шығарылуына қарай есептен шығару жазылады.
124 "Көлік құралдары" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың көлік құралдарының барлық түрлерін сатып алудың және күрделі жөндеу жұмысының құны, сонымен қатар осы активтердің шығарылу құны есепке алынады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымдардың көлік құралдарын сатып алудың және күрделі жөндеудің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымдардың көлік құралдарының құны оларды сатуға ұсыну немесе өзге шығарылу шаралары бойынша есептен шығарылады.

123 01 "Машины и оборудование, передаточные устройства, принятые в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости машин и оборудования, передаточных устройств, принятых организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится стоимость машин и оборудования, передаточных устройств, принятых организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости машин и оборудования, передаточных устройств при истечении срока действия договора финансовой аренды или ином выбытии.
123 02 "Машины и оборудование, передаточные устройства, предназначенные для сдачи в аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости машин и оборудования, передаточных устройств, предназначенных для сдачи организацией в аренду.
По дебету счета проводится стоимость машин и оборудования, передаточных устройств, предназначенных для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости машин и оборудования, передаточных устройств при истечении срока действия договора аренды.
123 03 "Капитальные затраты по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принятым в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на капитальный ремонт арендованных организацией машин и оборудования, передаточных устройств на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по арендованным машинам и оборудованию, передаточным устройствам на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных капитальных затрат при окончании срока действия договора финансовой аренды.
123 04 "Капитальные затраты по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, предназначенным для сдачи в аренду" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на капитальный ремонт машин и оборудования, передаточных устройств, предназначенных для сдачи в аренду на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по предназначенным для сдачи в аренду машинам и оборудованию, передаточным устройствам на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при истечении срока действия договора аренды.
123 05 "Компьютеры и устройства связи" (активный).
Назначение: учет сумм стоимости компьютеров и устройств связи.
По дебету счета проводится стоимость компьютеров и устройств связи.
По кредиту счета проводится списание стоимости компьютеров и устройств связи по мере их реализации или ином выбытии.
124 "Транспортные средства" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения и капитального ремонта всех видов транспортных средств организации, а также стоимости выбытия данных активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретения и капитального ремонта транспортных средств организации.
По кредиту счета проводится списание стоимости транспортных средств организации по мере их реализации или ином выбытии.

124 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары" (актив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша көлік құралдары құны оларды сатуға ұсыну немесе өзге шығарылу шаралары бойынша есептен шығарылады.
124 02 "Жалдауға берілуге арналған көлік құралдары" (актив).
Мақсаты: жалдауға берілуге арналған көлік құралдарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдауға берілуге арналған көлік құралдарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау шартының қызмет ету мерзімі өткенде көлік құралдарының құны есептен шығарылады.
124 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдар жалдаған көлік құралдарын күрделі жөндеуден өткізуге кеткен шығындар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдар жалдаған көлік құралдары бойынша келтірілген күрделі шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
124 04 "Жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдардың жалдауға беруге арналған көлік құралдарын күрделі жөндеуге кеткен сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдардың жалдауға беру бойынша келтірілген күрделі шығындардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
125 "Басқа негізгі қаражаттар" (актив).
Мақсаты: NN 120-124 баланс шоттарындағы ескерілмеген ұйымдардың басқа негізгі қаражаттарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымдар сатып алған басқа негізгі қаражаттардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа негізгі қаражаттардың құны оларды сатуға ұсыну немесе өзге шығарылу шаралары бойынша есептен шығарылады.
125 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі қаражаттар" (актив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі қаражаттардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі қаражаттардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда немесе өзге шығарылу кезіндегі басқа негізгі қаражаттардың сомасы есептен шығарылады.

124 01 "Транспортные средства, принятые в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости транспортных средств, принятых организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится стоимость транспортных средств, принятых организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости транспортных средств при истечении срока действия договора финансовой аренды или ином выбытии.
124 02 "Транспортные средства, предназначенные для сдачи в аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости транспортных средств, предназначенных для сдачи организацией в аренду.
По дебету счета проводится стоимость транспортных средств, предназначенных для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости транспортных средств при истечении срока действия договора аренды.
124 03 "Капитальные затраты по транспортным средствам, принятым в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на капитальный ремонт арендованных организацией транспортных средств на основании акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по арендованным транспортным средствам на основании акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при окончании срока действия договора финансовой аренды.
124 04 "Капитальные затраты по транспортным средствам, предназначенным для сдачи в аренду" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на капитальный ремонт транспортных средств, предназначенных для сдачи организацией в аренду на основании акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по предназначенным для сдачи в аренду транспортным средствам на основании акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при истечении срока договора аренды.
125 "Прочие основные средства" (активный).
Назначение: учет стоимости прочих основных средств организации, неучтенных на балансовых счетах NN 120 - 124.
По дебету счета проводится стоимость прочих основных средств, приобретенных организацией.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих основных средств по мере их реализации или ином выбытии.
125 01 "Прочие основные средства, принятые в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет стоимости прочих основных средств, принятых организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится стоимость прочих основных средств, принятых организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих основных средств при истечении срока действия договора финансовой аренды или ином выбытии.

125 02 "Мүліктік жалдауға (жалдау) беруге арналған басқа негізгі қаражаттар" (актив).
Мақсаты: мүліктік жалдауға (жалдау) беруге арналған басқа негізгі қаражаттардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша мүліктік жалдауға (жалдау) беруге арналған басқа негізгі қаражаттардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мүліктік жалдауға (жалдау) шартының қызмет ету шарты аяқталғанда басқа негізгі қаражаттардың құны есептен шығарылады.
125 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі қаражаттар бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдардың жалдаған басқа негізгі қаражаттарын күрделі жөндеуге кеткен шығындар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдардың жалдаған басқа негізгі қаражаттарын күрделі жөндеуге кеткен шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
125 04 "Мүліктік жалдауға (жалдау) беруге арналған басқа негізгі қаражаттар бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде ұйымдардың мүліктік жалдауға (жалдау) беруге арналған басқа негізгі қаражаттарын күрделі жөндеуге кеткен шығындар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау, орындалған жұмыстар немесе басқа құжаттарды беру туралы акт негізінде мүліктік жалдауға (жалдау) беруге арналған басқа негізгі қаражаттар бойынша келтірілген күрделі шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мүліктік жалдауға (жалдау) шартының қызмет ету мерзімі аяқталғанда келтірілген күрделі шығындар сомасы есептен шығарылады.
126 "Аяқталмаған құрылыс" (актив).
Мақсаты: шығындарды есепке алу:
1) күрделі құрылысқа (құрылысты жүзеге асыру тәсіліне (мердігерлік немесе шаруашылық) қатыссыз) кеткен сметалармен, смета-қаржылық есептесулермен қарастырылған үйлер мен ғимараттарды салу, жабдықты және басқа шығыстарды құрастыру бойынша, сонымен қатар құрылыс кезеңінде ұсынылған займдар бойынша сыйақы төлеу бойынша;
2) негізгі құралдардың объектілерінің бастапқы құнын қосатын және қоспайтын негізгі құралдардың құрылысы мен сатып алуына байланысты;
3) күрделі салымдардың салынып жатқан (қайта құрылып жатқан) объектілеріндегі құрастыру қажет ететін және қондырғыға арналған технологиялық, энергетикалық және өндірістік жабдықтарды (шеберханаларға арналған жабдықтарды, тәжірибелі қондырғылар мен лабораторияларды есепке ала) сатып алу бойынша;

125 02 "Прочие основные средства, предназначенные для сдачи в имущественный наем (аренду)" (активный).
Назначение: учет стоимости прочих основных средств, предназначенных для сдачи организацией в имущественный наем (аренду).
По дебету счета проводится стоимость прочих основных средств, предназначенных для сдачи организацией в имущественный наем (аренду).
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих основных средств при истечении срока действия договора имущественного найма (аренды).
125 03 "Капитальные затраты по прочим основным средствам, принятым в финансовую аренду" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на капитальный ремонт арендованных организацией прочих основных средств на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по арендованным прочим основным средствам на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при окончании срока действия договора финансовой аренды.
125 04 "Капитальные затраты по прочим основным средствам, предназначенным для сдачи в имущественный наем (аренду)" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на капитальный ремонт прочих основных средств, предназначенных для сдачи организацией в имущественный наем (аренду) на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По дебету счета проводится сумма произведенных капитальных затрат по предназначенным для сдачи в имущественный наем (аренду) прочим основным средствам на основании акта о приеме в эксплуатацию, акта сдачи выполненных работ или других документов.
По кредиту счета проводится списание сумм произведенных капитальных затрат при истечении срока действия договора имущественного найма (аренды).
126 "Незавершенное строительство" (активный).
Назначение: учет затрат:
1) по возведению зданий и сооружений, монтажу оборудования и других расходов, предусмотренных сметами, сметно-финансовыми расчетами на капитальное строительство (независимо от способа осуществления строительства (подрядный или хозяйственный), а также по выплате вознаграждения по займам, предоставленным на период строительства;
2) связанных со строительством и приобретением основных средств, включаемых и не включаемых в первоначальную стоимость объектов основных средств;
3) по приобретению технологического, энергетического и производственного оборудования (включая оборудование для мастерских, опытных установок и лабораторий), требующего монтажа и предназначенного для установки в строящихся (реконструируемых) объектах капитальных вложений;

4) негізгі үйірге ауыстырылған өнімді және жұмысшы малының төлін өсіру бойынша.
Шоттың дебеті бойынша аяқталмаған күрделі құрылысқа кеткен сома жазылады.
Шоттың кредиті бойынша күрделі құрылысқа кеткен шығындар оларды негізгі қаражат, шығыстар және өзге шығарылуға кеткен сомасы есептен шығарылады.
131 "Үйлер мен ғимараттардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті үйлер мен ғимараттардың жинақталған амортизациясының сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті үйлер мен ғимараттардың жинақталған амортизациясының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизация сомасы есептен шығарылады.
131 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанда жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
131 02 "Жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанда жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
131 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: ұйымдардың қаржылық жалдауға қабылдаған үйлері мен ғимараттары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымдардың қаржылық жалдауға қабылдаған үйлері мен ғимараттары бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша олардың ұйымның балансынан шығарылуы кезінде жалданған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
131 04 "Жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалдауға берілуге арналған үйлер мен ғимараттар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
132 "Машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның балансынан олардың шығарылуы кезінде машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.

4) по выращиванию молодняка продуктивного и рабочего скота, переводимого в основное стадо.
По дебету счета проводится сумма понесенных затрат на незавершенное капитальное строительство.
По кредиту счета проводится списание сумм затрат на капитальное строительство при их отнесении на стоимость основного средства, расходы или ином выбытии.
131 "Износ зданий и сооружений" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, принадлежащим организации на праве собственности.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, принадлежащим организации на праве собственности.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по зданиям и сооружениям при их выбытии с баланса организации.
131 01 "Износ зданий и сооружений, принятых в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по арендованным зданиям и сооружениям при истечении срока действия договора финансовой аренды.
131 02 "Износ зданий и сооружений, предназначенных для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, предназначенным для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по зданиям и сооружениям предназначенным для сдачи в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по предназначенным для сдачи в аренду зданиям и сооружениям при истечении срока действия договора аренды.
131 03 "Износ по капитальным затратам по зданиям и сооружениям, принятым в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по зданиям и сооружениям, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по арендованным зданиям и сооружениям при их выбытии с баланса организации.
131 04 "Износ по капитальным затратам по зданиям и сооружениям, предназначенных для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по зданиям и сооружениям, предназначенным для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по зданиям и сооружениям, предназначенным для сдачи организацией в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по предназначенным для сдачи в аренду зданиям и сооружениям при их выбытии с баланса организации.
132 "Износ машин и оборудования, передаточных устройств" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принадлежащим организации на праве собственности.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принадлежащим организации на праве собственности.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам при их выбытии с баланса организации.

132 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде жалданған қабылданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
132 02 "Жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі өткен кезде жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылар бойынша жинақталған амортизация сомасы есептен шығарылады.
132 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалданған машиналар мен жабдықтар, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
132 04 "Жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: ұйымның жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалдауға беруге арналған машиналар мен жабдықтардың, өткізгіш құрылғылар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.

132 01 "Износ машин и оборудования, передаточных устройств, принятых в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по арендованным машинам и оборудованию, передаточным устройствам при истечении срока действия договора финансовой аренды.
132 02 "Износ машин и оборудования, передаточных устройств, предназначенных для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, предназначенным для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, предназначенным для сдачи организацией в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по предназначенным для сдачи в аренду машинам и оборудованию, передаточным устройствам при истечении срока действия договора аренды.
132 03 "Износ по капитальным затратам по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принятым в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по капитальным затратам по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по арендованным машинам и оборудованию, передаточным устройствам при их выбытии с баланса организации.
132 04 "Износ по капитальным затратам по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, предназначенным для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, предназначенным для сдачи организацией в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по капитальным затратам по машинам и оборудованию, передаточным устройствам, предназначенным для сдачи организацией в  аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по предназначенным для сдачи в аренду машинам и оборудованию, передаточным устройствам при их выбытии с баланса организации.

132 05 "Компьютерлер және байланыс құралдары бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: компьютерлер және байланыс құралдары бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша компьютерлер және байланыс құралдары бойынша есептелген амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша компьютерлер және байланыс құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомаларын олардың ұйымның балансынан шығарылуына орай есептен шығару жазылады.
133 "Көлік құралдарының тозуы" (контрактив).
Мақсаты: меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есептен шығарылады.
133 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдарының тозуы" (контрактив).
Мақсаты: Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі өткенде жалданған көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
133 02 "Жалдауға беруге арналған көлік құралдарының тозуы" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанда жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
133 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым қаржылық жалдауға қабылдаған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалданған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
133 04 "Жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалдауға беруге арналған көлік құралдары бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
134 "Басқа негізгі құралдардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша меншік құқығындағы ұйымдарға тиісті басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.

132 05 "Износ по компьютерам и устройствам связи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по компьютерам и устройствам связи.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по компьютерам и устройствам связи.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по компьютерам и устройствам связи при их выбытии с баланса организации.
133 "Износ транспортных средств" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по транспортным средствам, принадлежащим организации на праве собственности.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по транспортным средствам, принадлежащим организации на праве собственности.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по транспортным средствам при их выбытии с баланса организации.
133 01 "Износ транспортных средств, принятых в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по транспортным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по транспортным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по арендованным транспортным средствам при истечении срока действия договора финансовой аренды.
133 02 "Износ транспортных средств, предназначенных для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по транспортным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по предназначенным для сдачи в аренду транспортным средствам.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по предназначенным для сдачи в аренду транспортным средствам при истечении срока действия договора аренды.
133 03 "Износ по капитальным затратам по транспортным средствам, принятым в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по транспортным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по капитальным затратам по транспортным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по арендованным транспортным средствам при их выбытии с баланса организации.
133 04 "Износ по капитальным затратам по транспортным средствам, предназначенным для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по транспортным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по капитальным затратам по транспортным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по предназначенным для сдачи в аренду транспортным средствам при их выбытии с баланса организации.
134 "Износ прочих основных средств" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по прочим основным средствам, принадлежащим организации на праве собственности.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по прочим основным средствам, принадлежащим организации на праве собственности.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по прочим основным средствам при их выбытии с баланса организации.

134 01 "Қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі құралдардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанда жалданған басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
133 02 "Жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдардың тозуы" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанда басқа негізгі құралдар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
134 03 "Қаржылық жалдауға қабылданған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: ұйым қаржылық жалдауға қабылдаған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
оттың кредиті бойынша ұйым қаржылық жалдауға қабылдаған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалданған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
133 04 "Операциялық жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланс ұйымынан олардың шығарылуы кезінде жалдауға беруге арналған басқа негізгі құралдар бойынша күрделі шығындар бойынша жинақталған амортизацияның сомасы есептен шығарылады.
141 "Еншілес ұйымдардағы инвестициялар" (актив).
Мақсаты: ұйымның еншілес ұйымға олардың қызметіне елеулі әсерін жүзеге асыру мақсатында салынған сатып алу құны бойынша (бір жылдан жоғары мерзімге) инвестициялардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алу құны бойынша инвестициялардың сомасы, сонымен қатар қатысу үлесінің өзгеруі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымның оларды сатып алуы немесе оларды сатуға ұсынуы кезінде салынған инвестициялардың сомасы есептен шығарылады.
142 "Тәуелді ұйымдардағы инвестициялар" (актив).
Мақсаты: ұйымның еншілес ұйымға олардың қызметіне елеулі әсерін жүзеге асыру мақсатында ұйым тәуелді ұйымдарға салған сатып алу құны бойынша (бір жылдан жоғары мерзімге) инвестициялардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым тәуелді ұйымдарға салған сатып алу құны бойынша инвестициялардың сомасы, сонымен қатар қатысу үлесінің өзгеруі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тәуелді ұйымның оларды сатып алуы немесе оларды сатуға ұсынуы кезінде салынған инвестициялардың сомасы есептен шығарылады.
143 "Бірлескен-бақылаулы заңды тұлғалардағы инвестициялар" (актив).
Мақсаты: ұйымның бірлескен-бақылаулы заңды тұлғаларға бірлескен бақылауды жүзеге асыру, сонымен қатар бірлескен қызмет пен консорциалды келісім туралы шарт шеңберінде мүлікті беру мақсатында салынған сатып алу құны бойынша (бір жылдан жоғары мерзімге) инвестициялардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бірлескен-бақылаулы заңды тұлғаларға салынған сатып алу құны бойынша инвестициялардың сомасы жазылады.
Оларды сатуға ұсыну және осы ұйымдар акцияларының (қатысу үлесімен) өзге есептен шығарылуы кезінде бірлескен-бақылаулы заңды тұлғаларға салынған инвестициялардың сомасы есептен шығарылады.
144 "Жылжымайтын мүліктегі инвестициялар" (актив).
Мақсаты: жалдау төлемін және (немесе) оның құнының өсімін алу мақсатында жылжымайтын мүлікті (жер учаскелері, үйлер, ғимараттар, көпжылдық көшеттер және жермен тығыз байланысты өзге мүлік) сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған жылжымайтын мүліктің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оны сатуға ұсыну немесе өзге есептен шығарылуы кезінде сатып алынған жылжымайтын мүліктің құны есептен шығарылады.
145 "Басқа да инвестициялар" (актив).
Мақсаты: еншілес, тәуелді ұйымдар болып табылмайтын, бірлесіп бақыланатын заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдарға салынған инвестициялардың (бір жылдан астам мерзімге) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес немесе тәуелді ұйым болып табылмайтын ұйымға және бірлесіп бақыланатын заңды тұлға болып табылмайтын заңды тұлғаға салынған инвестициялардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомасы олар іске асырылған кезде жазылады.

134 01 "Износ прочих основных средств, принятых в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по прочим основным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по прочим основным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по арендованным прочим основным средствам при истечении срока действия договора финансовой аренды.
133 02 "Износ прочих основных средств, предназначенных для сдачи в аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по прочим основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по прочим основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по предназначенным для сдачи в аренду прочим основным средствам при истечении срока действия договора аренды.
134 03 "Износ по капитальным затратам по прочим основным средствам, принятым в финансовую аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по прочим основным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по капитальным затратам по прочим основным средствам, принятым организацией в финансовую аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по арендованным прочим основным средствам при их выбытии с баланса организации.
133 04 "Износ по капитальным затратам по прочим основным средствам, предназначенным для сдачи в операционную аренду" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по прочим основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по капитальным затратам по прочим основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по капитальным затратам по предназначенным для сдачи в аренду прочим основным средствам при их выбытии с баланса организации.
141 "Инвестиции в дочерние организации" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций по покупной стоимости (на срок свыше одного года), вложенных организацией в дочерние организации с целью осуществления значительного влияния над их деятельностью.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в дочерние организации, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе дочерней организацией или их реализации.
142 "Инвестиции в зависимые организации" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций по покупной стоимости (на срок свыше одного года), вложенных организацией в зависимые организации с целью осуществления значительного влияния над их деятельностью.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в зависимые организации, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе зависимой организацией или их реализации.
143 "Инвестиции в совместно-контролируемые юридические лица" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций по покупной стоимости (на срок свыше одного года), вложенных организацией в совместно-контролируемые юридические лица с целью осуществления совместного контроля, а также передачи имущества в рамках договора о совместной деятельности или консорциального соглашения.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в совместно-контролируемые юридические лица.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций в совместно-контролируемые юридические лица при их реализации и ином выбытии акций (долей участия) данных организаций.
144 "Инвестиции в недвижимость" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения недвижимости (земельные участки, здания, сооружения, многолетние насаждения и иное имущество, прочно связанное с землей) с целью получения арендных платежей и (или) прироста ее стоимости.
По дебету счета проводится стоимость приобретенной недвижимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенной недвижимости при ее реализации или ином выбытии.
145 "Прочие инвестиции" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций, вложенных в организации, не являющиеся дочерними, зависимыми организациями и совместно-контролируемыми юридическими лицами (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводится сумма инвестиций, вложенных в организацию, не являющуюся дочерней или зависимой организацией и в юридическое лицо, не являющееся совместно-контролируемым юридическим лицом.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их реализации.

151 01 "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" (актив).
Мақсаты: сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құны және оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер іске асырылған немесе басқаша шығарылған жағдайда олардың құнын есептен шығару және теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
161 01 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" (актив).
Мақсаты: инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша есепке алу моделін пайдаланған жағдайда, инвестициялық жылжымайтын мүліктің сатып алған, қайта жіктеген және оң қайта бағалаған кездегі құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік іске асырылған немесе активті инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде жіктеудің өзгеруіне байланысты басқаша шығарылған кездегі және әділ құны бойынша есепке алу моделін пайдаланған жағдайда теріс қайта бағаланған кездегі оның құнын есептен шығару жазылады.
161 02 "Инвестициялық жылжымайтын мүліктің тозуы" (контрактив).
Мақсаты: инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік іске асырылған немесе активті инвестициялық жылжымайтын мүлік ретінде жіктеудің өзгеруіне байланысты басқаша шығарылған кезде инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша есептелген амортизация сомаларын есептен шығару жазылады.
201 "Шикізат және материалдар" (актив).
Мақсаты: өңделетін өнімнің құрамына кіретін немесе оны дайындау кезінде қажетті компонент болып табылатын шикізаттар және негізгі материалдар (оның ішінде құрылыс материалдары); өнімді өндіру процесіне қатысатын және ортақ, әкімшілік және техникалық мақсаттар үшін, сонымен қатар сатуға ұсыну процесінде қолданылатын, қайта өңдеуге арналған және басқа ауыл шаруашылығы өнімі құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шикізаттар мен материалдарды сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өндірісте немесе басқа шаруашылық мақсаттары үшін шикізаттар мен материалдар құны есептен шығарылады.
202 "Сатып алынатын жартылай фабрикаттар және жиынтық бұйымдар, құрылғылар мен тетіктер" (актив).
Мақсаты: арнайы жабдықты, құрал-саймандарды, құрылғыларды және басқа аспаптарды өңдеу немесе қайта өңдеу бойынша шығындарды талап ететін сатып алынатын жартылай фабрикаттар, дайын жиынтық бұйымдар (оның ішінде құрылғылар мен тетіктер) құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынатын жартылай фабрикаттар және жиынтық бұйымдар, құрылғылар мен тетіктердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өндірісте немесе басқа шаруашылық мақсаттар үшін сатып алынатын жартылай фабрикаттар және жиынтық бұйымдар, құрылғылар мен тетіктердің құны есептен шығарылады.
203 "Отын" (актив).
Мақсаты: мұнай өнімдерінің (мұнай, дизелді отын, керосин, бензин және басқалар) және көлік құралдарын пайдалану, өндірістің техникалық қажеттіліктері, энергияны шығару және үйлерді жылыту, қатты (көмір, торф, ағаш және басқалар) және газды отындар, сонымен қатар мұнай өнімдеріне талондар, өндіріс қалдықтары және қатты отын түрінде қолданылатын қайталама материалдарға арналған майлайтын материалдар құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша мұнай өнімдерін, майлайтын материалдар мен отынды сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды пайдалану шарасы бойынша мұнай өнімдерінің, майлайтын материалдар мен отынның құны есептен шығарылады.
204 "Ыдыстар және ыдыс материалдары" (актив).
Мақсаты: ыдыстар мен ыдыс материалдарының барлық түрлерінің ("Басқа негізгі құралдар" N 124 баланс шотында ескерілген негізгі құралдардың белгілері бар шаруашылық мүкәммалы және ыдыс ретінде пайдаланылатыннан басқа), сонымен қатар ыдысты дайындауға және оны жөндеуге (жәшіктерді құрастыруға арналған тетіктер, бөшке жапсырғышы, сақиналы темір және басқалар) арналған материалдардың және тетіктердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ыдыстар және ыдыс материалдарын сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды пайдалану шарасы бойынша ыдыстардың және ыдыс материалдарының құны есептен шығарылады.
205 "Қосалқы бөлшектер" (актив).
Мақсаты: жөндеу жұмысын жүргізу, машиналар, жабдықтар, көлік құралдары және басқалардың тозған бөлшектерін ауыстыру, сонымен қатар қосалқы автокөлік шиналарының негізгі қызметінің қажеттілігі үшін сатып алынған немесе дайындалған құны, ұйымдардың жөндеу бөлімшелеріндегі, техникалық ауыстыру пункттері мен жөндеу зауыттарындағы толық жиынтықты машиналар, жабдықтар, тораптар, агрегаттардың ауыстыру қорының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қосалқы бөлшектерді сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды пайдалану шарасы бойынша қосалқы бөлшектердің құны есептен шығарылады.
206 "Басқа материалдар" (актив).
Мақсаты: өндірістің қайтарма қалдықтарының (кесінділер, үзінділер, жоңқа және басқалар) құнын, ұйым материал ретінде пайдалана алмайтын негізгі құралдардың есептен шығарылуынан алынған материалдар, отынның немесе қосалқы бөлшектердің (металлолом, өтелшикізат) құнын, тозған шиналардың, өтел резеңкенің және басқалардың құнын есепке алу. Қатты отын ретінде пайдаланылатын өндірістің қалдықтары және қосалқы материалдар "Отын" 203 баланс шотында ескеріледі. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен айналысатын ұйымдар осы шотта тұқымдардың, отырғызу материалдары және жемнің (сатып алынатын және жеке өндірісті), ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің зиянкестері және ауруымен күрес үшін пайдаланылатын минералды тыңайтқыштар, улы химиялық заттар, сонымен бірге ауыл шаруашылығы жануарларының ауруымен күрес үшін пайдаланылатын биопрепараттар, медикаменттер және химиялық заттар.
Шоттың дебеті бойынша басқа материалдарды сатып алу немесе сатуға түсу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды пайдалану шарасы бойынша басқа материалдарды сатып алу немесе сатуға түсу құны есептен шығарылады.
206 "Қайта өңдеуге берілген материалдар" (актив).
Мақсаты: тарапқа өңдеуге берілген және олардан алынған бұйымның өзіндік құнын қосатын материалдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта өңдеуге берілген материалдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта өңдеуге берілген материалдардың құны есептен шығарылады.
207 "Құрылыс материалдары және басқалар" (актив).
Мақсаты: құрылыс тетіктерін дайындау үшін, үйлер мен ғимараттардың құрылғылары және бөлшектерін салу және өңдеу үшін, сонымен қатар құрылыс қажеттіліктері (жарылғыш заттар және басқалар) үшін керек басқа тауар-материал бөлшектері үшін құрылыс және құрастыру жұмыстарының процесінде тікелей пайдаланылатын материалдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша құрылыс қажеттіліктері үшін керек құрылыс материалдары мен басқа тауар-материал бөлшектерін сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды пайдалану шарасы бойынша құрылыс қажеттіліктері үшін керек құрылыс материалдары мен басқа тауар-материал бөлшектерін сатып алу құны есептен шығарылады.
211 "Негізгі өндіріс" (актив).
Мақсаты: негізгі өндіріс шығарған аяқталмаған дайын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аяқталмаған дайын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өндірістік есепке алудың сәйкес шотында аяқталмаған дайын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) құны есептен шығарылады.
212 "Меншікті өндірістің жартылай фабрикаттары" (актив).
Мақсаты: меншікті өндірістің жартылай фабрикаттарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша меншікті өндірістің жартылай фабрикаттарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өндірістік есепке алудың сәйкес шотында жартылай фабрикаттарының құны есептен шығарылады.
213 "Қосалқы өндірістер" (актив).
Мақсаты: қосалқы өндірістегі аяқталмаған дайын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) құны жүргізіледі.
Шоттың дебеті бойынша қосалқы өндірістегі аяқталмаған дайын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өндірістік есепке алудың сәйкес шотында аяқталмаған дайын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) құны есептен шығарылады.
221 "Дайын өнім" (актив).
Мақсаты: дайын өнімнің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша дайын өнімнің нақты шығарылған өзіндік құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оның есептен шығарылу шарасы бойынша дайын өнімнің өзіндік құны есептен шығарылады.
222 "Сатып алынған тауарлар" (актив).
Мақсаты: келешекте сатылуға ұсынылу мақсатында сатылып алынған тауар-материал бөлшектерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тауар-материал бөлшектерінің сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды сатуға ұсыну шарасы бойынша тауар-материал бөлшектерінің сатып алу құны есептен шығарылады.
223 "Басқа тауарлар" (актив).

151 01 "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи" (активный).
Назначение: учет стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных активов, предназначенных для продажи и сумма положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи, при их реализации или ином выбытии и сумма отрицательной переоценки.
161 01 "Инвестиционная недвижимость" (активный).
Назначение: учет стоимости инвестиционной недвижимости.
По дебету счета проводится стоимость инвестиционной недвижимости при приобретении, переклассификации и при положительной переоценке в случае использования модели учета по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости инвестиционной недвижимости при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиционной недвижимости, и при отрицательной переоценке в случае использования модели учета по справедливой стоимости.
161 02 "Износ инвестиционной недвижимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по инвестиционной недвижимости.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по инвестиционной недвижимости.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по инвестиционной недвижимости при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиционной недвижимости.
201 "Сырье и материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости сырья и основных материалов (в том числе строительных), входящих в состав вырабатываемой продукции или являющихся необходимыми компонентами при ее изготовлении; вспомогательных материалов, которые участвуют в процессе производства продукции и потребляются для общих, административных и технических целей, а также в процессе реализации; стоимости сельскохозяйственной продукции, заготовленной для переработки и другие.
По дебету счета проводится стоимость приобретения сырья и материалов.
По кредиту счета проводится списание стоимости сырья и основных материалов в производство или для других хозяйственных целей.
202 "Покупные полуфабрикаты и комплектующие изделия, конструкции и детали" (активный).
Назначение: учет стоимости покупных полуфабрикатов, готовых комплектующих изделий (том числе строительных конструкций и деталей), которые требуют затрат по их обработке или переработке, специального оборудования, инструментов, приспособлений и других приборов.
По дебету счета проводится стоимость приобретения покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей.
По кредиту счета проводится списание стоимости покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей в производство или для других хозяйственных целей.
203 "Топливо" (активный).
Назначение: учет стоимости нефтепродуктов (нефть, дизельное топливо, керосин, бензин и другие) и смазочных материалов, предназначенных для эксплуатации транспортных средств, технологических нужд производства, выработки энергии и отопления зданий, твердого (уголь, торф, дрова и другие) и газообразного топлива, а также талонов на нефтепродукты, отходов производства и вторичных материалов, используемых как твердое топливо.
По дебету счета проводится стоимость приобретения нефтепродуктов, смазочных материалов и топлива.
По кредиту счета проводится списание стоимости нефтепродуктов, смазочных материалов и топлива по мере их использования.
204 "Тара и тарные материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости всех видов тары и тарных материалов (кроме используемой как хозяйственный инвентарь и тары, обладающей признаками основных средств, которая учитывается на балансовом счете N 124 "Прочие основные средства"), а также материалов и деталей, предназначенных для изготовления тары и ее ремонта (детали для сборки ящиков, бочковая клепка, железо обручное и другие).
По дебету счета проводится стоимость приобретения тары и тарных материалов.
По кредиту счета проводится списание стоимости тары и тарных материалов по мере их использования.
205 "Запасные части" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретенных или изготовленных для нужд основной деятельности запасных частей, предназначенных для проведения ремонта, замены изношенных частей машин, оборудования, транспортных средств и других, а также автомобильных шин в запасе и обороте, стоимости обменного фонда полнокомплектных машин, оборудования, двигателей, узлов, агрегатов, создаваемого в ремонтных подразделениях организаций, на технических обменных пунктах и ремонтных заводах.
По дебету счета проводится стоимость приобретения запасных частей.
По кредиту счета проводится списание стоимости запасных частей по мере их использования.
206 "Прочие материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости возвратных отходов производства (обрубки, обрезки, стружка и другие), материалов, полученных от выбытия основных средств, которые не могут быть использованы организацией как материалы, стоимости топлива или запасных частей (металлолом, утильсырье), изношенных шин, утильной резины и других. Отходы производства и вторичные материалы, используемые как твердое топливо, учитываются на балансовом счете 203 "Топливо".
Организации, занятые производством сельскохозяйственной продукции, на данном счете ведут учет стоимости семян, посадочных материалов и кормов (покупных и собственного производства); минеральных удобрений; ядохимикатов, используемых для борьбы с вредителями и болезнями сельскохозяйственных растений, а также биопрепаратов, медикаментов и химикатов, используемых для борьбы с болезнями сельскохозяйственных животных.
По дебету счета проводится стоимость приобретения или поступления прочих материалов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих материалов по мере их использования.
207 "Материалы, переданные в переработку" (активный).
Назначение: учет стоимости материалов, переданных в переработку на сторону и включаемых в себестоимость полученных из них изделий.
По дебету счета проводится стоимость материалов, переданных в переработку.
По кредиту счета проводится списание стоимости материалов, переданных в переработку.
208 "Строительные материалы и другие" (активный).
Назначение: учет стоимости материалов, используемых непосредственно в процессе строительных и монтажных работ, для изготовления строительных деталей, для возведения и отделки конструкций и частей зданий и сооружений, строительных конструкций и деталей, а также стоимости других товарно-материальных запасов, необходимых для нужд строительства (взрывчатые вещества и другие).
По дебету счета проводится стоимость приобретения строительных материалов и других товарно-материальных запасов, необходимых для нужд строительства.
По кредиту счета проводится списание стоимости строительных материалов и других товарно-материальных запасов, необходимых для нужд строительства, по мере их использования.
211 "Основное производство" (активный).
Назначение: учет стоимости незавершенной готовой продукции (работ, услуг), вырабатываемой основным производством.
По дебету счета проводится стоимость незавершенной готовой продукции (работ, услуг).
По кредиту счета проводится списание стоимости незавершенной готовой продукции (работ, услуг) на соответствующие счета производственного учета.
212 "Полуфабрикаты собственного производства" (активный).
Назначение: учет стоимости полуфабрикатов собственного производства. По дебету счета проводится стоимость полуфабрикатов собственного производства.
По кредиту счета проводится списание стоимости полуфабрикатов собственного производства на соответствующие счета производственного учета.
213 "Вспомогательные производства" (активный).
Назначение: учет стоимости незавершенного производства продукции (работ, услуг) во вспомогательном производстве.
По дебету счета проводится стоимость незавершенного производства продукции (работ, услуг) во вспомогательном производстве.
По кредиту счета проводится списание стоимости незавершенного производства продукции (работ, услуг) на соответствующие счета производственного учета.
221 "Готовая продукция" (активный).
Назначение: учет стоимости готовой продукции.
По дебету счета проводится фактически произведенная себестоимость готовой продукции.
По кредиту счета проводится списание себестоимости готовой продукции по мере ее выбытия.
222 "Товары приобретенные" (активный).
Назначение: учет стоимости товарно-материальных запасов, приобретенных с целью дальнейшей реализации.
По дебету счета проводится стоимость приобретения товарно-материальных запасов.
По кредиту счета проводится списание стоимости товарно-материальных запасов по мере их реализации.
223 "Прочие товары" (активный).

Мақсаты: NN 220, 221 баланс шоттарында ескерілмеген басқа тауар-материал бөлшектерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа тауар-материал бөлшектерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды есептен шығару бойынша басқа тауар-материал бөлшектерінің құны есептен шығарылады.
301 "Алуға шоттар" (актив).
Мақсаты: жөнелтілген дайын өнім (тауарлар), орындалған жұмыс пен көрсетілген қызмет үшін есеп айырысу құжаттарын төлеуге ұсыну бойынша сатып алушылар, тапсырыс берушілерге ұйым талаптарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жөнелтілген дайын өнім (тауарлар), орындалған жұмыс пен көрсетілген қызмет үшін есеп айырысу құжаттарын төлеуге ұсыну бойынша сатып алушылар, тапсырыс берушілерге ұйым талаптарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша олардың осы берешекті өтеу немесе баланс ұйымынан оны есептен шығару кезінде клиенттердің, сатып алушылар және тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегінің сомасы есептен шығарылады.
301 41 "Сақтанушылардан алуға сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтанушылардан сақтандыру ұйымдары алуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтанушылардан сақтандыру ұйымдары алуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды төлеу немесе мерзімді өткізіп алу кезінде сақтандыру сыйлықақыларының сомасы есептен шығарылады.
301 42 "Қайта сақтанушылардан алуға сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: қайта сақтанушылардан сақтандыру ұйымдары алуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтанушылардан сақтандыру ұйымдары алуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды төлеу немесе мерзімді өткізіп алу кезінде сақтандыру сыйлықақыларының сомасы есептен шығарылады.
301 43 "Делдалдардан алуға сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: делдалдардан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша делдалдардан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды төлеу немесе мерзімді өткізіп алу кезінде сақтандыру сыйлықақыларының сомасы есептен шығарылады.
301 44 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
301 45 "Келтірілген зиянға жауапты адамға талаптар" (актив).
Мақсаты: келтірілген зиянға жауапты адамға кері талаптар бойынша сақтандыру өтемдерінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша келтірілген зиянға жауапты адамға кері талаптар бойынша сақтандыру өтемдерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды төлеу немесе мерзімді өткізіп алу кезінде сақтандыру өтемдерінің сомасы есептен шығарылады.

Назначение: учет стоимости прочих товарно-материальных запасов, неучтенных на балансовых счетах NN 220, 221.
По дебету счета проводится стоимость прочих товарно-материальных запасов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих товарно-материальных запасов по мере их выбытия.
301 "Счета к получению" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации к покупателям, заказчикам по предъявленным к оплате расчетным документам за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По дебету счета проводится сумма требований организации к покупателям, заказчикам по предъявленным к оплате расчетным документам за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности клиентов, покупателей и заказчиков при погашении ими данной задолженности или списании ее с баланса организации.
301 41 "Страховые премии к получению от страхователей" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению страховой организацией от страхователей.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению страховой организацией от страхователей.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или списании на счета просрочки.
301 42 "Страховые премии к получению от перестрахователей" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению перестраховочной организацией от перестрахователей.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению перестраховочной организацией от перестрахователей.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или списании на счета просрочки.
301 43 "Страховые премии к получению от посредников" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению страховой (перестраховочной) организацией от посредников.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению страховочной (перестраховочной) организацией от посредников.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или списании на счета просрочки.
301 44 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
301 45 "Требование к лицу, ответственному за причиненный вред" (активный).
Назначение: учет сумм страховых возмещений по регрессному требованию к лицу, ответственному за причиненный вред.
По дебету счета проводится сумма страховых возмещений по регрессному требованию к лицу, ответственному за причиненный вред.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых возмещений при их оплате или списании на счета просрочки.

301 46 "Сақтандырушыларға талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерінің сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
301 47 "Қайта сақтандырушыларға талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
301 48 "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
301 49 "Болған, бірақ жарияланбаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: болған, бірақ жарияланбаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болған, бірақ жарияланбаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
301 50 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.

301 46 "Требования к страховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению страховыми брокерами от страховых организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих к получению страховым брокером от страховых организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или списании на счета просрочки.
301 47 "Требования к перестраховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению страховыми брокерами от перестраховочных организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих к получению страховым брокером от перестраховочных организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или списании на счета просрочки.
301 48 "Активы перестрахования по незаработанным премиям" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по незаработанным премиям.
По дебету счета проводится сумма активов перестрахования по незаработанным премиям при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 49 "Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по произошедшим, но не заявленным убыткам.
По дебету счета проводится сумма активов перестрахования по произошедшим, но не заявленным убыткам при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 50 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни.
По дебету счета проводится сумма активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.

301 51 "Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша активтердің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қайта сақтандыру бойынша активтердің сомасын есептен шығару жазылады.
301 52 "Жарияланған, бірақ реттелмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтері" (активтік).
Мақсаты: жарияланған, бірақ реттелмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жарияланған, бірақ реттелмеген зиян бойынша активтердің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде жарияланған, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомасын есептен шығару жазылады.
301 53 "Қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтері" (актив).
Мақсаты: қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қосымша резервтер бойынша активтердің тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттарына сәйкес қайта сақтандырушыға берген кездегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушы оларды төлеген немесе қайта сақтандыру активтері азайған кезде қосымша резервтер бойынша қайта сақтандыру активтерінің сомасын есептен шығару жазылады.
302 "Алынған вексельдер" (актив).
Мақсаты: жөнелтілген дайын өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызмет үшін сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің берешегін қамтамасыз ету тұрғысында алынған вексельдердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған вексельдің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды сатып алушылар және тапсырыс берушілер төлегенде немесе индоссалағанда алынған вексельдердің құны есептен шығарылады.
303 "Сатып алушылардың тапсырыс берушілерден басқа берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың сатып алушыларға, тапсырыс берушілерге туындау сәтінде басқа баланстық шоттар бойынша жазылуы мүмкін өзге талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымдардың сатып алушыларға, тапсырыс берушілерге туындау сәтінде басқа баланстық шот бойынша жазылуы мүмкін өзге талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымдардың сатып алушыларға, тапсырыс берушілерге өзге талаптарының сомаларын оларды төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.

301 51 "Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета.
По дебету счета проводится сумма активов по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 52 "Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам.
По дебету счета проводится сумма активов по заявленным, но неурегулированным убыткам при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию по заявленным, но неурегулированным убыткам при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
301 53 "Активы перестрахования по дополнительным резервам" (активный).
Назначение: учет сумм активов перестрахования по дополнительным резервам.
По дебету счета проводится сумма активов по дополнительным резервам при передаче рисков перестраховщику в соответствии с договором перестрахования.
По кредиту счета проводится списание суммы активов по перестрахованию по дополнительным резервам при их оплате перестраховщиком или уменьшении активов перестрахования.
302 "Векселя полученные" (активный).
Назначение: учет стоимости векселей, полученных в качестве обеспечения задолженности покупателей и заказчиков за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По дебету счета проводится стоимость векселей, полученных организацией.
По кредиту счета проводится списание стоимости полученных векселей при их оплате покупателями и заказчиками или индоссировании.
303 "Другая задолженность покупателей с заказчиков" (активный).
Назначение: учет сумм иных требований организаций к покупателям, заказчикам, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма иных требований организаций к покупателям, заказчикам, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится списание сумм иных требований организаций к покупателям, заказчикам при их погашении или списании ее с баланса организации.

303 21 "Қаржылық жалдау" (актив).
Мақсаты: клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыштың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыштың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды клиенттер өтегенде немесе төлемнің мерзімі өткенде негізгі борыштың сомасы есептен шығарылады.
303 22 "Қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оны клиенттер өтегенде немесе баланс ұйымынан есептен шығарғанда ұсынылған қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы есептен шығарылады.
303 23 "Клиенттерге факторинг" (актив).
Мақсаты: үшінші тұлғаларға қайта орын берген ұйым клиенттерінің берешегі бойынша талаптардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды үшінші тұлғалар өтегенде немесе төлемнің мерзімі өткенде факторинг бойынша талаптардың сомасы есептен шығарылады.
303 24 "Клиенттерге форфейтинг" (актив).
Мақсаты: тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетуді) сатып алушының борыштық міндеттемелері бойынша, оның ішінде сатушыға айналымсыз вексельді сатып алу жолымен алынған ұйым талаптарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды клиенттер өтегенде немесе төлемнің мерзімі өткенде форфейтинг бойынша талаптардың сомасы есептен шығарылады.
303 25 "Факторинг және форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: клиенттерге ұйым ұсынған факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге ұйым ұсынған факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды клиенттер өтегенде немесе баланс ұйымынан есептен шығарғанда ұсынылған факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы есептен шығарылады.
303 26 "Кепілдік және кепілдеме бойынша дебиторлар" (актив).
Мақсаты: ұйым берген кепілдіктер мен кепілдемелер талаптарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген кепілдіктер мен кепілдемелер талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды өтегенде немесе баланс ұйымынан есептен шығарғанда берілген кепілдіктер мен кепілдемелер талаптарының сомасы есептен шығарылады.

303 21 "Финансовая аренда" (активный).
Назначение: учет сумм основного долга по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма основного долга по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм основного долга по предоставленной финансовой аренде при их погашении клиентами или просрочке платежа.
303 22  "Просроченная задолженность клиентов по финансовой аренде" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности клиентов по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по предоставленной финансовой аренде при ее погашении клиентами или списании с баланса организации.
303 23 "Факторинг клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм требований по задолженности клиентов, переуступленных организации третьими лицами.
По дебету счета проводится сумма требований по факторингу.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по факторингу при их погашении третьими лицами или просрочке платежа.
303 24 "Форфейтинг клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным в том числе путем покупки векселя без оборота на продавца.
По дебету счета проводится сумма требований по форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по форфейтингу при их погашении клиентом или просрочке платежа.
303 25 "Просроченная задолженность по факторингу и форфейтингу" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по факторингу и форфейтингу, предоставленным организацией клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по основной сумме долга по факторингу и форфейтингу, предоставленным организацией клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по предоставленным факторингу и форфейтингу при их погашении клиентом или списании с баланса организации.
303 26 "Дебиторы по гарантиям и поручительствам" (активный).
Назначение: учет сумм требований по гарантиям и поручительствам, выданным организацией.
По дебету счета проводится сумма требований по гарантиям и поручительствам, выданным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по выданным гарантиям и поручительствам при их погашении или списании с баланса организации.

303 27 "Банк қызметіне байланысты басқа да қойылатын талаптар" (актив).
Мақсаты: Ұйымның банк қызметіне байланысты туындаған басқа да дебиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйымның банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша басқа да дебиторлық берешек сомасы ол өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
311 01 "Дебиторлық берешек бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша шығындарды өтеуге құрылатын резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе дебиторлық берешек сомалары ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
311 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды өтеуге құрылатын резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе заем сомалары ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
311 22 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша шығындарды өтеуге құрылатын резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе қаржылық жалдау сомалары ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
311 23 "Бағалы қағаздар бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша шығындарды өтеуге құрылатын резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе бағалы қағаздар құны ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
311 24 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша шығындарды өтеуге құрылатын резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе салым сомалары ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.

303 27 "Прочие требования, связанные с банковской деятельностью" (активный).
Назначение: учет сумм прочей дебиторской задолженности организации, возникшей по банковской деятельности.
По дебету счета проводится сумма прочей дебиторской задолженности организации по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм прочей дебиторской задолженности при ее погашении или списании с баланса организации.
311 01 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по дебиторской задолженности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по дебиторской задолженности клиентов.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по дебиторской задолженности клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании сумм дебиторской задолженности с баланса организации.
311 21 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании сумм займа с баланса организации.
311 22 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании стоимости финансовой аренды с баланса организации.
311 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании стоимости ценных бумаг с баланса организации.
311 24 "Резервы (провизии) по вкладам размещенным" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании сумм вклада с баланса организации.

311 25 "Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды өтеуге құрылатын резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе басқа да дебиторлық берешек сомалары ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
311 40 "Қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндарды жабуға құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндарды жабуға құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) олар жойылған немесе қайта сақтандыру активтерінің құнсыздануынан болған зияндардың сомалары есептен шығарылған кездегі сомаларын есептен шығару жазылады.
321 "Еншілес ұйымдардың берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның еншілес ұйымға орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер бойынша қойылатын талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымның дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымның дебиторлық берешек сомалары ол өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
322 "Тәуелді ұйымдардың берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның еншілес ұйымға орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер бойынша қойылатын талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тәуелді ұйымның дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тәуелді ұйымның дебиторлық берешек сомалары ол өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
323 "Бірлесіп-бақыланатын заңды тұлғалардың берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның бірлесіп-бақыланатын заңды тұлғаға орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер бойынша қойылатын талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бірлесіп-бақыланатын заңды тұлғаның дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бірлесіп-бақыланатын заңды тұлғаның дебиторлық берешек сомалары ол өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
331 "Өтеуге қосылған құн салығы" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының салық заңына сәйкес есепке алынуға және сатып алынған активтер, қабылданған жұмыстар және алынған қызметтер бойынша жеткізушілер мен мердігерлерге аударылуға жататын қосылған құн салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған активтер, қабылданған жұмыстар және алынған қызметтер бойынша жеткізушілер мен мердігерлерге аударылуға жататын қосылған құн салығы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынуға жататын қосылған құн салығы сомасы жазылады.

311 25 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании сумм прочей дебиторской задолженности с баланса организации.
311 40 "Резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов перестрахования.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании сумм убытков от обесценения активов перестрахования.
321 "Задолженность дочерних организаций" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации к дочерней организации по выполненным работам и оказанным услугам.
По дебету счета проводится сумма дебиторской задолженности дочерней организации.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности дочерней организации при ее погашении или списании с баланса организации.
322 "Задолженность зависимых организаций" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации к зависимой организации по выполненным работам и оказанным услугам.
По дебету счета проводится сумма дебиторской задолженности зависимой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности зависимой организации при ее погашении или списании с баланса организации.
323 "Задолженность совместно-контролируемых юридических лиц" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации к совместно-контролируемому юридическому лицу по выполненным работам и оказанным услугам.
По дебету счета проводится сумма дебиторской задолженности совместно-контролируемого юридического лица.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности совместно-контролируемого юридического лица при ее погашении или списании с баланса организации.
331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению" (активный).
Назначение: учет сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и перечислению поставщикам и подрядчикам по приобретенным активам, принятым работам и полученным услугам.
По дебету счета проводится сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего перечислению поставщикам и подрядчикам по приобретенным активам, принятым работам и полученным услугам.
По кредиту счета проводится сумма налога на добавленную стоимость подлежащего зачету.

332 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістер сомалары кіріс алған кезде есептен шығарылады.
332 02 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: сатушыға бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша болашақта қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операцияны ашу күніне бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс сомасы олар төленген немесе операцияның күші жойылған кезде есептен шығарылады.
332 03 "Аффилиирленген ұйымдардың капиталына инвестициялар бойынша есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: аффилиирленген ұйымдардың капиталына инвестициялар бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аффилиирленген ұйымдардың капиталына инвестициялар бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша капиталға инвестициялар бойынша есептелген кірістер сомалары оларды аффилиирленген ұйымдар төлеген немесе төлем мерзімін кешеуілдеткен кезде есептен шығарылады.
332 21 "Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: түсуі болашақта болатын қазіргі кезеңге қатысты клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген кірістер сомалары олар төленген немесе төлем мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.

332 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по приобретенным ценным бумагам при получении доходов.
332 02 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами при их оплате или аннулировании операции.
332 03 "Начисленные доходы по инвестициям в капитал аффилиированных организаций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов по инвестициям в капитал аффилиированных организаций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по инвестициям в капитал аффилиированных организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по инвестициям в капитал при их оплате аффилиированными организациями или просрочке оплаты.
332 21 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг по текущим и корреспондентским счетам клиентов, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по текущим и корреспондентским счетам клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по текущим и корреспондентским счетам клиентов при их оплате или просрочке оплаты.

332 22 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етуге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етуге дейінгі салымдар бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сыйақы түрінде есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етуге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған талап етуге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомалары оларды банк төлеген немесе төлем мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.
332 23 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомалары оларды банк төлеген немесе төлем мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.
332 24 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомалары оларды банк төлеген немесе мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.

332 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным вкладам до востребования при их оплате банком или просрочке оплаты.
332 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным срочным вкладам при их оплате банком или просрочке оплаты.
332 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным условным вкладам при их оплате банком или просрочке оплаты.

332 25 "Клиенттерге ұсынылған займдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: клиенттерге ұсынылған займдар бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге ұсынылған займдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге ұсынылған займдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы оларды клиенттер төлеген немесе мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.
332 26 "Клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге ұсынылған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы оларды клиенттер төлеген немесе мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.
332 27 "Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: факторинг және форфейтинг бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы оларды клиенттер төлеген немесе мерзімі кешеуілдетілген кезде есептен шығарылады.
332 28 "Сыйақы түріндегі басқа да есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: cыйақы түріндегі басқа да банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының есептелген кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сыйақы түріндегі басқа да есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сыйақы түріндегі басқа да есептелген кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығарылады.

332 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по предоставленным займам при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 26 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по предоставленной финансовой аренде при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 27 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения по факторинговым и форфейтинговым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по факторинговым и форфейтинговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по факторинговым и форфейтинговым операциям при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 28 "Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения" (активный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных доходов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма прочих начисленных доходов в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих начисленных доходов при их оплате клиентами или просрочке оплаты.

332 29 "Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер" (актив).
Мақсаты: сыйақы түріндегі мерзімі өткен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының кіріс сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша NN 332 21-332 28 баланстық шоттар бойынша мерзімі өткен кіріс сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сыйақы түріндегі мерзімі өткен кіріс сомасы клиенттер оларды төлеген немесе ұйымның балансынан шығару кезінде есептен шығарылады.
332 30 "Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 31 "Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 32 "Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша кассалық операциялар бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 33 "Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.

332 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения" (активный).
Назначение: учет сумм просроченного дохода организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма просроченного дохода в виде вознаграждения по балансовым счетам NN 332 21-332 28.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного дохода в виде вознаграждения при их оплате клиентами или списании с баланса организации.
332 30 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по переводным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 31 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по клиринговым операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по клиринговым операциям при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 32 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 33 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям при их оплате клиентами или просрочке оплаты.

332 34 "Инкассация бойынша есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: инкассация бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша инкассация бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша инкассация бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 35 "Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 36 "Басқа да комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйым көрсеткен басқа да қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша басқа да есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша басқа да есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 37 "Мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйым клиенттерге көрсеткен қызметтер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым клиенттерге көрсеткен қызметтер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйым клиенттерге көрсеткен қызметтер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе ұйымның балансынан шығарған кезде есептен шығарылады.
332 41 "Қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сақтандыру ұйымы қайта сақтандырушыдан алатын есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сақтандыру ұйымы қайта сақтандырушыдан алатын есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 42 "Басқа да комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алатын басқа да есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алатын басқа да есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.

332 34 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 35 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 36 "Прочие комиссионные доходы" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за прочие услуги, оказанные организацией.
По дебету счета проводится сумма прочих начисленных комиссионных доходов.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих начисленных комиссионных доходов при оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 37 "Просроченные комиссионные доходы" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги, оказанные организацией клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов за услуги, оказанные организацией клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги при их оплате клиентами или списании с баланса организации.
332 41 "Начисленные комиссионные доходы по перестрахованию" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов к получению страховой организацией от перестраховщика.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов к получению страховой организацией от перестраховщика.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов при их оплате или просрочке оплаты.
332 42 "Прочие комиссионные доходы" (активный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных комиссионных доходов к получению страховой (перестраховочной) организацией.
По дебету счета проводится сумма прочих начисленных комиссионных доходов к получению страховой (перестраховочной) организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов при их оплате или просрочке оплаты.

332 43 "Мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алатын мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасының есебін жүргізу.
Шот дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алатын мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алатын мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе ұйым балансынан шығарған кезде есептен шығарылады.
332 44 "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістері" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің делдалдық қызмет үшін комиссиялық кірістерінің есептелген сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерлерінің делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
332 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларына және Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға есептелген инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға есептелген инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды зейнетақы қорларына және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым алған кезде есептен шығарылады.
332 62 "Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларына және Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға есептелген зейнетақы активтерінен түскен есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға есептелген зейнетақы активтерінен түскен есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша зейнетақы активтерінен түскен есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым алған кезде есептен шығарылады.

332 43 "Просроченные комиссионные доходы" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов к получению страховой (перестраховочной) организацией.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов к получению страховой (перестраховочной) организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов страховой (перестраховочной) организацией при их оплате клиентами или списании с баланса организации.
332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров" (активный).
Назначение: учет начисленных сумм комиссионных доходов страховых брокеров за посреднические услуги.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов страховых брокеров за посреднические услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов страховых брокеров за посреднические услуги при их оплате страховыми (перестраховочными) организациями или просрочки оплаты.
332 61 "Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода при их взимании накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.
332 62 "Начисленные комиссионные доходы от пенсионных активов" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов от поступивших пенсионных активов, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов от пенсионных активов, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов от пенсионных активов при их взимании накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.

332 81 "Биржалық алым түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: Қор биржасының биржалық алым түрінде есептелген кірістер сомасын есепке алу (мүшелік жарналар, комиссиялық алымдар, листинг алымдары).
Шот дебеті бойынша қор биржасының есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша қор биржасының есептелген кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 82 "Брокерлік-дилерлік қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: қаржы рыногында клиенттерге брокерлік-дилерлік қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
332 83 "Бағалы қағаздар рыногына өзге де кәсіби қатысушылардың қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар рыногына өзге де кәсіби қатысушылардың қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша бағалы қағаздар рыногына өзге де кәсіби қатысушылардың қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздар рыногына өзге де кәсіби қатысушылардың қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе төлеу мерзімі ұзартылған кезде есептен шығарылады.
332 84 "Мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар көрсеткен қызмет үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар көрсеткен қызмет үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша көрсетілген қызмет үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер сомасы оларды клиенттер төлеген немесе ұйым балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
333 "Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйым өз қызметкерлеріне еңбекақы (қызмет көрсету), іссапар және басқа шығыстар төлеген аванстық төлемдер бойынша және басқа да шығыстарға, активтерді сатып алу үшін есебіне жазып берілген ақшаға қызметкерлердің және басқа да тұлғалардың берешек сомаларын, сондай-ақ ұйымға қызметкерлер және басқа тұлғалар келтірген материалдық залалды (кем шығу, ұрлау, бүліну және басқалары) өтеу бойынша талаптар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша қызметкерлердің және басқа тұлғалардың ұйым алдындағы берешек сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша қызметкерлердің және басқа тұлғалардың ұйым алдындағы берешек сомасы оларды өтеуге байланысты есептен шығарылады.

332 81 "Начисленные доходы в виде биржевых сборов" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов фондовой биржи в виде биржевых сборов (членские взносы, комиссионные сборы, листинговые сборы).
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов фондовой биржи.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов фондовой биржи при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 82 "Начисленные комиссионные доходы за брокерско-дилерские услуги" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за брокерско-дилерское обслуживание клиентов на финансовом рынке.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за брокерско-дилерские услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за брокерско-дилерские услуги при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 83 "Начисленные комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов иных профессиональных участников рынка ценных бумаг при их оплате клиентами или просрочке оплаты.
332 84 "Просроченные комиссионные доходы" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги при их оплате клиентами или списании с баланса организации.
333 "Задолженность работников и других лиц" (активный).
Назначение: учет сумм задолженности работников и других лиц по авансовым платежам, выплаченным организацией своим работникам по оплате труда (услуг), командировочным и других расходам, выданным в подотчет деньгам на приобретение активов, а также сумм требований по возмещению материального ущерба (недостача, хищение, порча и другие), причиненного организации работником и другими лицами.
По дебету счета проводится сумма задолженности работников и других лиц перед организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм задолженности работников и других лиц перед организацией по мере их погашения.

334 01 "Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: ұйым сенімгерлік басқаруға берген ақша сомасын, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген ақша сомасы, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шот кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген ақша сомасы, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құны оларды ұйым қайтарған немесе ұйым балансынан шығарған кезде есептен шығарылады.
334 02 "Корпоративтік табыс салығы бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым аванс ретінде төлеген корпоративтік табыс салығы, оның ішінде төлем көзінен ұсталатын салық сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым аванс ретінде төлеген корпоративтік табыс салығы, оның ішінде төлем көзінен ұсталатын салық сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша аванс ретінде төлеген корпоративтік табыс салығы сомасы оларды N 631 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
334 03 "Әлеуметтік салық бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: әлеуметтік салық бойынша ұйымның салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік салық сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік салық сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік салық сомасы оларды N 635 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
334 04 "Жер салығы бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: ұйымның жер салығы бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген жер салығы сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген жер салығы сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген жер салығы сомасы оларды N 636 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
334 05 "Көлік құралдарына салық бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: көлік құралдарына салық бойынша ұйымның салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын көлік құралдарына төленген салық сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын көлік құралдарына төленген салық сомасы.
Шот кредиті бойынша ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген көлік құралдары салығы сомасы оларды N 638 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.

334 01 "Финансовые активы, переданные в доверительное управление" (активный).
Назначение: учет сумм денег, стоимости аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных организацией в доверительное управление.
По дебету счета проводится сумма денег, стоимость аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, стоимости аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное управление, при их возврате организации или списании с баланса организации.
334 02 "Дебиторская задолженность по корпоративному подоходному налогу" (активный).
Назначение: учет сумм корпоративного подоходного налога, уплаченного организацией авансом, в том числе налога, удерживаемого у источника выплаты.
По дебету счета проводится сумма корпоративного подоходного налога, уплаченного организацией авансом, в том числе налога, удерживаемого у источника выплаты.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного авансом корпоративного подоходного налога при их сальдировании с балансовым счетом N 631.
334 03 "Дебиторская задолженность по социальному налогу" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного социального налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по социальному налогу.
По дебету счета проводится сумма уплаченного социального налога, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного социального налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом N 635.
334 04 "Дебиторская задолженность по земельному налогу" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного земельного налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по земельному налогу.
По дебету счета проводится сумма уплаченного земельного налога, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного земельного налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом N 636.
334 05 "Дебиторская задолженность по налогу на транспортные средства" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного налога на транспортные средства, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по налогу на транспортные средства.
По дебету счета проводится сумма уплаченного налога на транспортные средства, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного налога на транспортные средства, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом N 638.

334 06 "Мүлік салығы бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: мүлік салығы бойынша ұйымның салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген мүлік салығы сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша осы салық бойынша ұйымның салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген мүлік салығы сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша осы салық бойынша ұйымның салық міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген мүлік салығы сомасы оларды N 637 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
334 07 "Басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым аванспен төлеген басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым аванспен төлеген басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйым аванспен төлеген басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасы оларды N 639 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
334 08 "Корпоративтік табыс салығы бойынша мерзімі өткен салық талаптары" (актив).
Мақсаты: мерзімі өткен корпоративтік табыс салығы сомасын есепке алу (салық салынатын кіріс пен бухгалтерлік кіріс арасындағы уақытша айырманың салықтық әсері).
Шот дебеті бойынша мерзімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша мерзімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы сомасы оларды N 632 баланстық шотымен сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
334 09 "Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: ұйымның "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ алдындағы міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ алдындағы міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік аударымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ-на төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларды оларды N 635 01 баланстық шотқа сальдо жасау кезінде есептен шығару жазылады.
334 10 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)" (актив).
Мақсаты: есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын оны алу немесе баланстан есептен шығару кезіндегі есептен шығару жазылады.

334 06 "Дебиторская задолженность по налогу на имущество" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного налога на имущество, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по налогу на имущество.
По дебету счета проводится сумма уплаченного налога на имущество, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного налога на имущество, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом N 637.
334 07 "Дебиторская задолженность по иным налогам и обязательным платежам в бюджет" (активный).
Назначение: учет сумм иных налогов и обязательных платежей в бюджет, уплаченных организацией авансом.
По дебету счета проводится сумма иных налогов и обязательных платежей в бюджет, уплаченных организацией авансом.
По кредиту счета проводится списание сумм иных налогов и обязательных платежей в бюджет, уплаченных организацией авансом, при их сальдировании с балансовым счетом N 639.
334 08 "Отсроченное налоговое требование по корпоративному подоходному налогу" (активный).
Назначение: учет сумм отсроченного корпоративного подоходного налога (налоговый эффект временной разницы между налогооблагаемым доходом и бухгалтерским доходом).
По дебету счета проводится сумма отсроченного корпоративного подоходного налога.
По кредиту счета проводится списание сумм отсроченного корпоративного подоходного налога при сальдировании с балансовым счетом N 632.
334 09 "Дебиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченных социальных отчислений, превышающих фактическую сумму обязательств организации перед АО "Государственный фонд социального страхования".
По дебету счета проводится сумма уплаченных социальных отчислений, превышающая фактическую сумму обязательств организации перед АО "Государственный фонд социального страхования".
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченных социальных отчислений в АО "Государственный фонд социального страхования" при их сальдировании с балансовым счетом N 635 01.
334 10 "Начисленная неустойка (штраф, пеня)" (активный).
Назначение: учет суммы начисленной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится сумма начисленной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленной неустойки (штрафа, пени) при ее получении или списании с баланса.

334 11 "Басқа да дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: шаруашылық және өзге, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаттағы қызмет бойынша дебиторлық берешектің сомаларын; мақсаты анықталмаған дебиторлық берешектің туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шаруашылық және өзге, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаттағы қызмет бойынша дебиторлық берешектің сомасы; мақсаты анықталмаған дебиторлық берешектің туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылатын сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзге дебиторлық берешектің сомалары оларды өтеу немесе ұйымның балансынан есептен шығару кезінде жазылады.
334 90 Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері" (актив).
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы сатып алған талап ету құқықтарын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтерінің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
335 01 "Фьючерс операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: фьючерс операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың клиент оларды төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 02 "Форвард операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: форвард операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың клиент оларды төлеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 03 "Опцион операциялары бойынша талаптар" (активтік).
Мақсаты: опцион операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың клиент оларды төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 04 "Спот операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: спот операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың қарсы әріптес оларды төлеген немесе спот операциялары жойылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.

334 11 "Прочая дебиторская задолженность" (активный).
Назначение: учет сумм дебиторской задолженности по хозяйственной и иной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер; сумм дебиторской задолженности не выясненного назначения, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма дебиторской задолженности по хозяйственной и иной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер; сумм дебиторской задолженности не выясненного назначения, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится сумм прочей дебиторской задолженности при их погашении или списании ее с баланса организации.
334 90 "Выделенные активы специальной финансовой компании" (активный).
Назначение: учет прав требований, приобретаемых специальной финансовой компанией.
По дебету счета проводится увеличение выделенных активов специальной финансовой компании.
По кредиту счета проводится списание сумм выделенных активов специальной финансовой компании.
335 01 "Требования по фьючерсным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения фьючерсных операций.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения фьючерсных операций, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
335 02 "Требования по форвардным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения форвардных операций.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения форвардных операций, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
335 03 "Требования по опционным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения опционных операций.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения опционных операций, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
335 04 "Требования по операциям спот" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения операций спот.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций спот, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций спот, а также суммы отрицательной переоценки.

335 05 "Своп операциялары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: своп операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың қарсы әріптес оларды төлеген кездегі немесе спот операциялары жойылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
335 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың қарсы әріптес оларды төлеген кездегі немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жойылған кездегі сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
341 "Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру ұйымдары төлеген сақтандыру сыйлықақылары сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сақтандыру ұйымдары төлеген сақтандыру сыйлықақылары сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептеу әдісі бойынша нақты шығынға сақтандыру ұйымдары төлеген сақтандыру сыйлықақылары сомасы есептен шығарылады.
342 "Жалдау ақысы" (актив).
Мақсаты: алдағы кезеңдер үшін жалдау ақысы бойынша ұйымдар жұмсаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша алдағы кезеңдер үшін жалдау ақысы бойынша ұйымдар жұмсаған шығыстар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептеу әдісімен алдағы кезеңдер үшін жалдау ақысы бойынша ұйымдар жұмсаған шығыстар сомасы есептен шығарылады.
343 "Болашақ кезеңдердің басқа да шығыстары" (актив).
Мақсаты: NN 341, 342 баланстық шоттарында есепке алынбаған болашақ кезеңдердің басқа да шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша болашақ кезеңдердің басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептеу әдісі бойынша нақты шығыстарға болашақ кезеңдердің басқа да шығыстарының сомасы есептен шығарылады.
351 "Тауар-материалдық қорларды жеткізуге берілген аванстар" (актив).
Мақсаты: ұйым тауар-материалдық қорларды жеткізуге берген аванс сомасын, сондай-ақ өнім ішінара дайын болған кезде жүргізілген ақы төлеу сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым тауар-материалдық қорларды жеткізуге берген аванс сомасы, сондай-ақ өнім ішінара дайын болған кезде жүргізілген ақы төлеу сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша тауар-материалдық қорларды алған кезде берілген аванстар сомасы есептен шығарылады.
352 "Жұмыс орындауға және қызмет көрсетуге берілген аванстар" (актив).
Мақсаты: ұйым жұмыс орындау және қызмет көрсетуді пайдалануға берген аванс сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым жұмыс орындау және қызмет көрсетуді пайдалануға берген аванс сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша жұмыс орындау және қызмет көрсетуді пайдалану кезінде берілген аванс сомасы есептен шығарылады.

335 05 "Требования по операциям своп" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения операций своп.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций своп, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций своп, а также суммы отрицательной переоценки.
335 06 "Требования по операциям с прочими производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
341 "Страховые премии, выплаченные страховым организациям" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, выплаченных страховым организациям.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, выплаченных страховым организациям.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий, выплаченных страховым организациям, на фактические расходы по методу начисления.
342 "Арендная плата" (активный).
Назначение: учет сумм расходов, произведенных организацией по арендной плате за предстоящие периоды.
По дебету счета проводится сумма расходов, произведенных организацией по арендной плате за предстоящие периоды.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов, произведенных организацией по арендной плате за предстоящие периоды, по методу начисления.
343 "Прочие расходы будущих периодов" (активный).
Назначение: учет сумм прочих расходов будущих периодов, неучтенных на балансовых счетах NN 341, 342.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих расходов будущих периодов на фактические расходы по методу начисления.
351 "Авансы, выданные под поставку товарно-материальных запасов" (активный).
Назначение: учет сумм авансов, выданных организацией под поставку товарно-материальных запасов, а также сумма произведенной оплаты при частичной готовности продукции.
По дебету счета проводится сумма авансов, выданных организацией под поставку товарно-материальных запасов, а также сумма произведенной оплаты при частичной готовности продукции.
По кредиту счета проводится списание сумм выданных авансов при получении товарно-материальных запасов.
352 "Авансы, выданные под выполнение работ и оказание услуг" (активный).
Назначение: учет сумм авансов, выданных организацией под выполнение работ и получение услуг.
По дебету счета проводится сумма авансов, выданных организацией под выполнение работ и получение услуг.
По кредиту счета проводится списание сумм выданных авансов при выполнении работ и получении услуг.

352 01 "Брокерлермен есеп айырысу" (актив).
Мақсаты: брокерлер көрсеткен қызметтер үшін аванспен төленген ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша брокерлер көрсеткен қызметтер үшін аванспен төленген ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша брокерлерге бұрын төленген ақша сомасы есептен шығарылады.
353 "Берілген басқа да аванстар" (актив).
Мақсаты: ұйым берген басқа да аванс сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым берген басқа да аванс сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептеу әдісіне сәйкес басқа да аванстар сомасы есептен шығарылады.
353 01 "Алынған заемдар және салымдар бойынша алдын ала сыйақы төлеу" (актив).
Мақсаты: ұйым алған заемдар және салымдар бойынша алдын ала төленген сыйақы сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым алған заемдар және салымдар бойынша алдын ала төленген сыйақы сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша есептеу әдісіне сәйкес алынған заемдар және тартылған салымдар бойынша алдын ала төленген сыйақы сомасы есептен шығарылады.
353 02 "Акционерлермен есеп айырысу (дивидендтер бойынша)" (актив).
Мақсаты: ұйымның акциялары бойынша алдын ала төленген дивидендтер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйымның акциялары бойынша алдын ала төленген дивидендтер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша қаржылық жылды NN 621, 622 баланстық шоттарымен корреспонденцияға жапқан немесе ағымдағы жылғы шығынға жатқызған кезде акциялар бойынша алдын ала төленген дивидендтер сомасы есептен шығарылады.
401 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: болашақта өткізу және кіріс алу мақсатында сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шот дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың номиналдық құны оларды өткізген, бағалы қағаздардың басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
401 02 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: "саудаға арналған" және "өтеуге дейін ұсталатын" санатына жатпайтын бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың номиналдық құны оларды өткізген, бағалы қағаздардың басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
401 05 "Бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі біржолғы шығындар сомасын және осы бағалы қағаздар құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі біржолғы шығындар сомасы және осы бағалы қағаздардың әділ құнын көтеруден жұмсалмаған кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасы қарсы әріптес қайтарған немесе осы бағалы қағаздарды сату кезінде N 401 06 баланстық шотымен осы соманы сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
401 06 "Бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: бағалы қағаздар құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың әділ құнын төмендетуден жұмсалмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша осы бағалы қағаздарды сату кезінде N 401 05 баланстық шотымен осы соманы сальдо жасау кезінде бағалы қағаздардың әділ құнын түзету сомасы есептен шығарылады.

352 01 "Расчеты с брокерами" (активный).
Назначение: учет сумм денег, уплаченных авансом брокерам за оказанные ими услуги.
По дебету счета проводится сумма денег, уплаченных авансом брокерам за оказанные ими услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, ранее уплаченных авансом брокерам.
353 "Прочие авансы выданные" (активный).
Назначение: учет сумм прочих авансов, выданных организацией.
По дебету счета проводится сумма прочих авансов, выданных организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих авансов в соответствии с методом начисления.
353 01 "Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам" (активный).
Назначение: учет сумм предварительно оплаченного вознаграждения по займам и вкладам, полученным организацией.
По дебету счета проводится сумма предварительно оплаченного вознаграждения по займам и вкладам, полученным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм предварительно оплаченного вознаграждения по полученным займам и привлеченным вкладам в соответствии с методом начисления.
353 02 "Расчеты с акционерами (по дивидендам)" (активный).
Назначение: учет сумм предварительно оплаченных дивидендов по акциям организации.
По дебету счета проводится сумма предварительно оплаченных дивидендов по акциям организации.
По кредиту счета проводится списание сумм предварительно оплаченных дивидендов по акциям при закрытии финансового года в корреспонденции с балансовыми счетами NN 621, 622 или отнесении на убытки текущего года.
401 01 "Ценные бумаги, предназначенные для торговли" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных с целью дальнейшей реализации и получения дохода.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, предназначенных для торговли.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг при их реализации, переводе в другую категорию ценных бумаг, а также просрочке платежа.
401 02 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, не относящихся к категории "предназначенных для торговли" и "удерживаемых до погашения".
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, при их реализации, переводе в другую категорию ценных бумаг, а также просрочке платежа.
401 05 "Положительная корректировка справедливой стоимости ценных бумаг" (активный).
Назначение: учет сумм единовременных затрат по покупке ценных бумаг и сумм нереализованных доходов от переоценки стоимости данных ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма единовременных затрат по покупке ценных бумаг и сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости данных ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг при возмещении контрпартнером или сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 401 06 при продаже данных ценных бумаг.
401 06 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости ценных бумаг (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки стоимости ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от понижения справедливой стоимости ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 401 05 при продаже данных ценных бумаг.

401 07 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатушыға келісімді бағамен болашақта қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күнгі кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талап ету сомаларын есепке алу.
Шот дебеті бойынша операцияны ашу күнгі бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талап ету сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша операцияны жабу және жою кезінде "кері РЕПО" операциялары бойынша талап ету сомасы жазылады.
401 08 "Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы оларды эмитенттер өтеген (контрагент төлеген) немесе ұйым балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
402 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: болашақта өткізу және кіріс алу мақсатында сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шот дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың номиналдық құны оларды өткізген, бағалы қағаздардың басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
402 02 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: "саудаға арналған" және "өтеуге дейін ұсталатын" санатына жатпайтын бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың номиналдық құны оларды өткізген, бағалы қағаздардың басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
402 03 "Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: ұйымдар сатып алған және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйымдар сатып алған және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың номиналдық құны оларды өтеу, бағалы қағаздардың басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
402 04 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомасы жазылады.

401 07 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством вернуть в будущем продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операциям "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
401 08 "Просроченная задолженность по ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по приобретенным ценным бумагам при их погашении эмитентами (оплате контрагентом) или списании с баланса организации.
402 01 "Ценные бумаги, предназначенные для торговли" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных с целью дальнейшей реализации и получения дохода.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, предназначенных для торговли.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг при их реализации, переводе в другую категорию ценных бумаг, а также просрочке платежа.
402 02 "Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, не относящихся к категории "предназначенных для торговли" и "удерживаемых до погашения".
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг при их реализации, переводе в другую категорию ценных бумаг, а также просрочке платежа.
402 03 "Ценные бумаги, удерживаемые до погашения" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных организацией и удерживаемых до погашения.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, приобретенных организацией и удерживаемых до погашения.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг при их погашении, переводе в другую категорию ценных бумаг, а также просрочке платежа.
402 04 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг над стоимостью их приобретения (дисконт).

Шот дебеті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясы сомасы N 724 01 баланстық шотымен корреспонденцияға жазылады.
402 05 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизация сомасы N 831 01 баланстық шотымен корреспонденцияға жазылады.
402 06 "Бұрынғы ұстаушылар есептеген бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша ұйым оны сатып алғанға дейін бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша ұйым оны сатып алғанға дейін бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасы оларды алған кезде есептен шығарылады.
402 07 "Бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі біржолғы шығындар сомасын және осы бағалы қағаздар құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі біржолғы шығындар сомасы және осы бағалы қағаздардың әділ құнын көтеруден жұмсалмаған кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасы қарсы әріптес қайтарған немесе осы бағалы қағаздарды сату кезінде N 401 06 баланстық шотымен осы соманы сальдо жасау кезінде есептен шығарылады.
402 08 "Бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету (контрактив).
Мақсаты: бағалы қағаздар құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша бағалы қағаздардың әділ құнын төмендетуден жұмсалмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша осы бағалы қағаздарды сату кезінде N 401 05 баланстық шотымен осы соманы сальдо жасау кезінде бағалы қағаздардың әділ құнын түзету сомасы есептен шығарылады.
402 09 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатушыға келісімді бағамен болашақта қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күнгі кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талап ету сомаларын есепке алу.
Шот дебеті бойынша операцияны ашу күнгі бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талап ету сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша операцияны жабу және жою кезінде "кері РЕПО" операциялары бойынша талап ету сомасы жазылады.

По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам в корреспонденции с балансовым счетом N 724 01.
402 05 "Премия по приобретенным ценным бумагам (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения ценных бумаг над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения ценных бумаг над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по приобретенным ценным бумагам в корреспонденции с балансовым счетом N 831 01.
402 06 "Вознаграждение по ценным бумагам, начисленное предыдущими держателями" (активный).
Назначение: учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам до их покупки организацией.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам до их покупки организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения по ценным бумагам при их получении.
402 07 "Положительная корректировка справедливой стоимости ценных бумаг" (активный).
Назначение: учет сумм единовременных затрат по покупке ценных бумаг и сумм нереализованных доходов от переоценки стоимости данных ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма единовременных затрат по покупке ценных бумаг и сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости данных ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг при возмещении контрпартнером или сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 401 06 при продаже данных ценных бумаг.
402 08 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости ценных бумаг (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки стоимости ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от понижения справедливой стоимости ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 401 05 при продаже данных ценных бумаг.
402 09 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством вернуть в будущем продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операциям "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.

402 10 "Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы оларды эмитенттер өтеген (контрагент төлеген) немесе ұйым балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
403 01 "Бір түнге орналастырылған салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда салымды орналастырған күннен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін орналастырылған салымдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған салымдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша орналастырылған салымдар сомасы оларды ұйым қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 02 "Талап ету бойынша салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша орналастырылған салымдар сомасы оларды ұйым қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 03 "Қысқа мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған өтеу мерзімі бір жылға дейінгі салымдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді салымдар сомасы оларды ұйым қайтарған немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 04 "Ұзақ мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын салымдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар сомасы оларды ұйым қайтарған немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 05 "Шартты салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша орналастырылған шартты салымдар сомасы оларды ұйым қайтарған немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.

402 10 "Просроченная задолженность по ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по приобретенным ценным бумагам при их погашении эмитентами (оплате контрагентом) или списании с баланса организации.
403 01 "Вклады, размещенные на одну ночь" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, до начала рабочего дня, следующего за днем размещения вклада.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
403 02 "Вклады до востребования" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов до востребования, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма вкладов до востребования, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
403 03 "Краткосрочные вклады" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочных вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных краткосрочных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
403 04 "Долгосрочные вклады" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных долгосрочных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
403 05 "Условные вклады" (активный).
Назначение: учет сумм условных вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма условных вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных условных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.

403 06 "Басқа да салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған басқа да салымдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған басқа да салымдар сомасы.
Шот кредиті бойынша орналастырылған басқа да салымдар сомасы оларды ұйым қайтарған немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 07 "Салымдар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы оларды ұйым қайтарған немесе ұйым балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
403 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар" (актив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылға дейінгі, клиенттерге берілген заемдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша қысқа мерзімді заемдар сомасы оларды клиенттер өтеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 22 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар" (актив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылдан асатын, клиенттерге берілген заемдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұзақ мерзімді заемдар сомасы оларды клиенттер өтеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 23 "Басқа да заемдар" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген басқа да заемдар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша клиенттерге берілген басқа да заемдар сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша клиенттерге берілген басқа да заемдар сомасы оларды клиенттер өтеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығарылады.
403 24 "Берілген заемдар бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген заемдар бойынша мерзімі өткен берешек сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша берілген заемдар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы оларды клиент өтеген немесе ұйым балансынан шығарылған кезде есептен шығарылады.
404 01 "Тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдардың құны, сондай-ақ оң қайта бағалау жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың оларды баланстан шығарған кездегі құнын есептен шығару, сондай-ақ теріс қайта бағалау жазылады.

403 06 "Прочие вклады" (активный).
Назначение: учет сумм прочих вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма прочих вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих размещенных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
403 07 "Просроченная задолженность по вкладам" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по размещенным вкладам при их возврате организации или списании с баланса организации.
403 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм займов, предоставленных клиентам со сроком погашения до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочных займов, предоставленных клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочных займов при их погашении клиентом или просрочке платежа.
403 22 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм займов, предоставленных клиентам со сроком погашения свыше одного года.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных займов, предоставленных клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочных займов при их погашении клиентом или просрочке платежа.
403 23 "Прочие займы" (активный).
Назначение: учет сумм прочих займов, предоставленных клиентам.
По дебету счета проводится сумма прочих займов, предоставленных клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих предоставленных займов при их погашении клиентом или просрочке платежа.
403 24 "Просроченная задолженность клиентов по предоставленным займам" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по предоставленным займам при их погашении клиентом или списании с баланса организации.
404 01 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, а также положительная переоценка.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их выбытии с баланса, а также отрицательная переоценка.

404 02 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: жолдағы тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жолдағы тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушыдан тазартылған қымбат металдарды алғаны туралы растау немесе аванстық есеп келіп түскеннен кейін тазартылған қымбат металдардың құнын есептен шығару жазылады.
404 03 "Банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: Банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құны есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктердің металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдар қайтарылған кезде олардың құнын есептен шығару жазылады.
411 "Жолдағы ақшалар" (актив).
Мақсаты: жолдағы ұлттық және шетелдік валютамен ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша жолдағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйымның банктік шотынан қолма-қол ақша алу, банктік шотқа ақша есептеу туралы алушының растауы түскеннен кейін ақша сомасы есептен шығарылады.
421 "Аккредитивтердегі ақша" (актив).
Мақсаты: осы ақшаны аккредитив бойынша төлем жасау үшін пайдалану мүмкіндігі шартымен оның қолданылу мерзіміне эмитент банктің басқаруына бұйрық беруші ұсынған аккредитив сомасына тең ақша сомасын (орнын жабуды) есепке алу.
Шот дебеті бойынша осы ақшаны аккредитив бойынша төлем жасау үшін пайдалану мүмкіндігі шартымен оның қолданылу мерзіміне эмитент банктің басқаруына бұйрық беруші ұсынған аккредитив сомасына тең ақша сомасы (орнын жабу) жазылады.
Шот кредиті бойынша аккредитив сомасына тең ақша сомасы (орнын жабу) қарсы әріптес аккредитив шартын орындаған немесе аккредитивті жойған кезде есептен шығарылады.
422 "Чек кітапшаларындағы ақша" (актив).
Мақсаты: чек кітапшаларындағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша чек кітапшаларындағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша чек бойынша қолма-қол ақшаны алған немесе чекпен тауарларға (жұмыс және қызмет көрсету) ақы төлеген кезде ақша сомасы есептен шығарылады.
423 "Банктердегі карт-шоттардағы ақша" (актив).
Мақсаты: банктердегі карт-шоттардағы ақша сомасын есепке алу Шот дебеті бойынша банктердегі карт-шоттардағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша оларды мақсат бойынша пайдаланған кезде банктердегі карт-шоттардағы ақша сомасы есептен шығарылады.
424 "Банктердегі басқа да шоттардағы ақша сомасы" (актив).
Мақсаты: банктердегі басқа да шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктердегі басқа да шоттардағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша оларды мақсат бойынша пайдаланған кезде басқа да шоттардан ақша сомасы есептен шығарылады.

404 02 "Аффинированные драгоценные металлы в пути" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов в пути.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов в пути.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.
404 03 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах в банках" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах в банках.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах в банках.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах в банках, при их возврате.
411 "Деньги в пути" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной и иностранной валютах в пути.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся в пути.
По кредиту счета проводится списание сумм денег после поступления от получателя подтверждения о получении наличности, зачислении денег на банковский счет организации.
421 "Деньги в аккредитивах" (активный).
Назначение: учет сумм денег (покрытия), равных сумме аккредитива, предоставленных приказодателем в распоряжение банка-эмитента на срок его действия с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву.
По дебету счета проводится сумма денег (покрытие), равных сумме аккредитива, предоставленных приказодателем в распоряжение банка-эмитента на срок его действия с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву.
По кредиту счета проводится списание сумм денег (покрытия), равных сумме аккредитива, при выполнении контрпартнером условий аккредитива или аннулировании аккредитива.
422 "Деньги в чековых книжках" (активный).
Назначение: учет сумм денег, находящихся в чековых книжках.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся в чековых книжках.
По кредиту счета проводится списание сумм денег при получении наличных денег по чеку или оплате товаров (работ и услуг) чеками.
423 "Деньги на карт-счетах в банках" (активный).
Назначение: учет сумм денег, находящихся на карт-счетах в банке.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся на карт-счетах в банке.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с карт-счета при их использовании по назначению.
424 "Деньги на прочих счетах в банках" (активный).
Назначение: учет сумм денег на прочих счетах в банках.
По дебету счета проводится сумма денег на прочих счетах в банках.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с прочих счетов при их использовании по назначению.

431 01 "Корреспонденттік шоттардағы шетел валютасындағы ақша" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шетел валютасымен корреспонденттік шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шетел валютасымен корреспонденттік шоттарға түскен ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шетел валютасымен корреспонденттік шоттан ақша сомасы есептен шығарылады.
431 02 "Ағымдағы шоттағы шетел валютасымен ақша" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шетел валютасымен ағымдағы шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шетел валютасымен ағымдағы шоттарға түскен ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шетел валютасымен ағымдағы шоттардан ақша сомасы есептен шығарылады.
431 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шоттағы) шетел валютасымен ақша" (актив).
Мақсаты: кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотқа (инвестициялық шотқа) зейнетақы жарналары, басқа қорлардан аударымдар, инвестициялық кіріс және басқа түсімдер түрінде түскен шетел валютасындағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотқа (инвестициялық шотқа) зейнетақы жарналары, басқа қорлардан аударымдар, қаржы құралдарын өтеу, инвестициялық кіріс және басқа түсімдер түрінде түскен шетел валютасындағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша зейнетақы активтерін қаржы құралдарына орналастырған, қате есептелген және анықталмаған соманы қайтарған, сондай-ақ ағымдағы шотқа (төлем шоты) аударым жасаған кезде кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шоттан ақша сомасы есептен шығарылады.
431 62 "Ағымдағы шоттағы (төлемдер шотындағы) шетел валютасындағы ақша (зейнетақы активтері)" (актив).
Мақсаты: кастодиан банктерде ашылған, зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға арналған ағымдағы шотта (төлемдер шотында) есепке алынған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кастодиан банктерде ашылған, зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға арналған ағымдағы шотқа (төлемдер шотына) түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотынан (төлемдер шотынан) ақша сомаларын төлем жасалған кезде есептен шығару жазылады.

431 01 "Деньги на корреспондентских счетах в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег на корреспондентских счетах в иностранной валюте, открытых в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на корреспондентский счет в иностранной валюте, открытый в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета в иностранной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
431 02 "Деньги на текущих счетах в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег на текущих счетах в иностранной валюте, открытых в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет в иностранной валюте, открытый в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета в иностранной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
431 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег в иностранной валюте, поступивших на текущий счет (инвестиционный счет), открытый в банках-кастодианах, в виде пенсионных взносов, переводов из других фондов, инвестиционного дохода и других поступлений.
По дебету счета проводится сумма денег в иностранной валюте, поступивших на текущий счет, открытый в банках-кастодианах, в виде пенсионных взносов, переводов из других фондов, погашения финансовых инструментов, инвестиционного дохода и других поступлений.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета, открытого в банках-кастодианах, при размещении пенсионных активов в финансовые инструменты, возврате ошибочно зачисленных и невыясненных сумм, а также переводе на текущий счет (счет выплат).
431 62 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (счет выплат) в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег, учитываемых на текущем счете (счете выплат), открытом в банках-кастодианах, предназначенных для осуществления пенсионных выплат.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет (счет выплат), открытый в банках-кастодианах, предназначенных для осуществления пенсионных выплат.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета (счета выплат), открытого в банках-кастодианах, при осуществлении выплаты.

432 01 "Корреспонденттік шоттардағы шетел валютасымен ақша" (актив).
Мақсаты: шет елдегі банктерде ашылған шетел валютасындағы корреспонденттік шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша шет елдегі банктерде ашылған шетел валютасындағы корреспонденттік шотқа түскен ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша шет елдегі банктерде ашылған шетел валютасындағы корреспонденттік шоттан ақша сомасы есептен шығарылады.
432 02 "Ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен ақша" (актив).
Мақсаты: шет елдегі банктерде ашылған шетел валютасындағы ағымдағы шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша шет елдегі банктерде ашылған шетел валютасындағы ағымдағы шотқа түскен ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша шет елдегі банктерде ашылған шетел валютасындағы ағымдағы шоттан ақша сомасы есептен шығарылады.
441 01 "Корреспонденттік шоттардағы ұлттық валютамен ақша" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық валютамен корреспонденттік шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық валютамен корреспонденттік шоттарға түскен ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық валютамен корреспонденттік шоттардан ақша сомасы есептен шығарылады.
441 02 "Ағымдағы шоттардағы ұлттық валютамен ақша" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық валютамен ағымдағы шоттардағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық валютамен ағымдағы шоттардағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық валютамен ағымдағы шоттардан ақша сомасы есептен шығарылады.
441 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шоттағы) ұлттық валютамен ақша (зейнетақы активтері)" (актив).
Мақсаты: кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотқа (инвестициялық шотқа) зейнетақы жарналары, басқа қорлардан аударымдар, қаржы құралдарын өтеу, инвестициялық кіріс және басқа түсімдер түрінде түскен ұлттық валютадағы ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотқа (инвестициялық шотқа) зейнетақы жарналары, басқа қорлардан аударымдар, қаржы құралдарын өтеу, инвестициялық кіріс және басқа түсімдер түрінде түскен шетел валютасындағы ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша зейнетақы активтерін қаржы құралдарына орналастырған, қате есептелген және анықталмаған соманы қайтарған, сондай-ақ ағымдағы шотқа (төлем шоты) аударым жасаған кезде кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шоттан ақша сомасы есептен шығарылады.

432 01 "Деньги на корреспондентских счетах в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег на корреспондентских счетах в иностранной валюте, открытых в банках за рубежом.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на корреспондентский счет в иностранной валюте, открытый в банках за рубежом.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета в иностранной валюте, открытого в банках за рубежом.
432 02 "Деньги на текущих счетах в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег на текущих счетах в иностранной валюте, открытых в банках за рубежом.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет в иностранной валюте, открытый в банках за рубежом.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета в иностранной валюте, открытого в банках за рубежом.
441 01 "Деньги на корреспондентских счетах в национальной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег на корреспондентских счетах в национальной валюте, открытых в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на корреспондентский счет в национальной валюте, открытый в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета в национальной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
441 02 "Деньги на текущих счетах в национальной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег на текущих счетах в национальной валюте, открытых в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет в национальной валюте, открытый в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета в национальной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
441 61 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет) в национальной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной валюте, поступивших на текущий счет (инвестиционный счет), открытый в банках-кастодианах, в виде пенсионных взносов, переводов из других фондов, погашения финансовых инструментов, инвестиционного дохода и других поступлений.
По дебету счета проводится сумма денег в национальной валюте, поступивших на текущий счет, открытый в банках-кастодианах, в виде пенсионных взносов, переводов из других фондов, погашения финансовых инструментов, инвестиционного дохода и других поступлений.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета, открытого в банках-кастодианах, при размещении пенсионных активов в финансовые инструменты, возврате ошибочно зачисленных и невыясненных сумм, а также переводе на текущий счет (счет выплат).

441 62 "Ағымдағы шоттағы (төлем шотындағы) ұлттық валютамен ақша (зейнетақы активтері)" (актив).
Мақсаты: кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотта (төлем шотында) есептелетін, зейнетақы төлемдерін және басқа қорлар мен сақтандыру ұйымдарына аударымдарды жүзеге асыруға арналған ақша сомасы есепке алынады.
Шот дебеті бойынша кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотқа (төлем шотында) түскен, зейнетақы төлемдерін және басқа қорлар мен сақтандыру ұйымдарына аударымдарды жүзеге асыруға арналған ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шоттан (төлем шотынан) ақша сомасы төлемдерді және басқа қорлар мен сақтандыру ұйымдарына аударымдарды жүзеге асырған кезде есептен шығарылады.
441 90 Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы ұлттық валютада бөлінген активтері" (актив).
Мақсаты: Бөлінген активтер бойынша түсімдерді инвестициялау нәтижесінде туындаған талап ету құқықтары және қаржы активтері бойынша түсімдерді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы ұлттық валютада бөлінген активтерінің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттарындағы ұлттық валютада бөлінген активтерінің сомаларын оларды инвестициялау және облигацияларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.
441 91 "Арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен бөлінген активтері" (актив).
Мақсаты: бөлінген активтер бойынша түсімдерді инвестициялау нәтижесінде туындаған талап ету құқықтары және қаржы активтері бойынша шетел валютасындағы түсімдерді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы шетел валютасымен бөлінген активтерінің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының кастодиан банктегі ағымдағы шоттардағы ұлттық валютада бөлінген активтерінің олар инвестицияланған және арнайы қаржы компаниясы шығарған облигацияларды өтеген кездегі сомаларын есептен шығару жазылады.
451 "Ұлттық валютамен кассадағы қолма-қол ақша" (актив).
Мақсаты: ұйым кассасындағы ұлттық валютамен ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым кассасына түскен ұлттық валютамен қолма-қол ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйым кассасынан ұлттық валютамен қолма-қол ақша сомасы есептен шығарылады.
452 "Шетел валютасымен кассадағы қолма-қол ақша" (актив).
Мақсаты: ұйым кассасындағы шетел валютасымен ақша сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша ұйым кассасына түскен шетел валютасымен қолма-қол ақша сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйым кассасынан шетел валютасымен қолма-қол ақша сомасы есептен шығарылады.
501 "Жай акциялар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жарғылық капиталының жай акциялар бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) акцияларды олардың номиналдық құны бойынша төлеу және инвесторлардың (инвестордың) акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күші жойылған акциялардың сомасын есептен шығару жазылады.
502 "Артықшылықты акциялар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жарғылық капиталының артықшылықты акциялар бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) акцияларды олардың номиналдық құны бойынша төлеу және инвесторлардың (инвестордың) акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күші жойылған акциялардың сомасын есептен шығару жазылады.
503 "Салымдар мен пайлар" (пассив).
Мақсаты: серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ұйымның құрылтай құжаттарында айқындалған жарғылық капитал сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ұйымның жарғылық капиталына енгізілген активтер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің қайтарылатын немесе азайған сомасы жазылады.

441 62 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (счете выплат) в национальной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег, учитываемых на текущем счете (счете выплат), открытом в банках-кастодианах, предназначенных для осуществления пенсионных выплат и переводов в другие фонды и страховые организации.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет (счет выплат), открытый в банках-кастодианах, предназначенных для осуществления пенсионных выплат и переводов в другие фонды и страховые организации.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета (счета выплат), открытого в банках-кастодианах, при осуществлении выплаты и переводов в другие фонды и страховые организации.
441 90 "Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте" (активный).
Назначение: учет поступлений по правам требований, и финансовым активам, возникающим в результате инвестирования поступлений по выделенным активам.
По дебету счета проводится увеличение выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в национальной валюте при их инвестировании и погашении облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией.
441 91 "Выделенные активы специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет поступлений в иностранной валюте по правам требований и финансовым активам, возникающим в результате инвестирования поступлений по выделенным активам.
По дебету счета проводится увеличение выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм выделенных активов специальной финансовой компании на текущих счетах в банке-кастодиане в иностранной валюте при их инвестировании и погашении облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией.
451 "Наличность в кассе национальной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной валюте в кассе организации.
По дебету счета проводится сумма наличных денег в национальной валюте, поступивших в кассу организации.
По кредиту счета проводится списание сумм наличных денег в национальной валюте из кассы организации.
452 "Наличность в иностранной валюте в кассе" (активный).
Назначение: учет сумм денег в иностранной валюте в кассе организации.
По дебету счета проводится сумма наличных денег в иностранной валюте, поступивших в кассу организации.
По кредиту счета проводится списание наличных денег в иностранной валюте из кассы организации.
501 "Простые акции" (пассивный).
Назначение: учет сумм уставного капитала организации по простым акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты акции учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторами (инвестора) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы акции, аннулированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
502 "Привилегированные акции" (пассивный).
Назначение: учет сумм уставного капитала организации по привилегированным акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты акции учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторами (инвестора) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы акции, аннулированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
503 "Вклады и паи" (пассивный).
Назначение: учет сумм уставного капитала, определенного в учредительных документах организации, образованной в организационно-правовой форме товарищества.
По кредиту счета проводится сумма активов, внесенных в уставный капитал организации, образованной в организационно-правовой форме товарищества.
По дебету счета проводится сумма возврата или уменьшения размера уставного капитала организации.

511 01 "Жай акциялар" (актив).
Мақсаты: ұйымның орналастырылмаған және акционерлер төлемеген, 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған жай акцияларының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылмаған және акционерлер төлемеген жай акциялардың жарияланған номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жай акциялардың төленген номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
511 02 "Артықшылықты акциялар" (актив).
Мақсаты: ұйымның орналастырылмаған және акционерлер төлемеген, 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған артықшылықты акцияларының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылмаған және акционерлер төлемеген артықшылықты акциялардың жарияланған номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша артықшылықты акциялардың төленген номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
511 03 "Салымдар мен пайлар" (актив).
Мақсаты: серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ұйымның жарғылық капиталына салымдар (мүліктік жарналар) енгізу бойынша құрылтайшылардың немесе қатысушылардың берешек сомаларын есепке алу.
Шот дебеті бойынша серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ұйымның жарғылық капиталына салымдар (мүліктік жарналар) енгізу бойынша құрылтайшылардың немесе қатысушылардың берешек сомалары жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйымның жарғылық капиталына түскен құрылтайшылардың немесе қатысушылардың салымдар (мүліктік жарналар) сомасы есептен шығарылады.
521 01 "Сатып алынған жай акциялар" (актив).
Мақсаты: Орналастырылған жай акцияларды сатып алу сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, орналастырылған акциялардың сомаларын кейіннен оларды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен сату немесе күшін жою кезінде есептен шығару жазылады.
521 02 "Сатып алынған артықшылықты акциялар" (актив).
Мақсаты: орналастырылған артықшылықты акцияларды сатып алу сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, орналастырылған акциялардың сомаларын кейіннен оларды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен сату немесе күшін жою кезінде есептен шығару жазылады.
521 03 "Сатып алынған және өтелген салымдар мен пайлар" (актив).
Мақсаты: ұйым қатысушысының үлес сомасын есепке алу немесе сатып алынған қатысу үлестерін өтеу.
Шот дебеті бойынша ұйым қатысушысының үлес сомасы немесе сатып алынған қатысу үлесі жазылады.
Шот кредиті бойынша ұйым қатысушысының үлес сомасы оны басқа қатысушыларға сатқан немесе өтеген кезде есептен шығарылады.
531 "Қосымша төленген капитал" (пассив).

511 01 "Простые акции" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости простых акций организации, не размещенных и неоплаченных акционерами, выпущенных до 16 мая 2003 года.
По дебету счета проводится объявленная номинальная стоимость простых акций, не размещенных и не оплаченных акционерами.
По кредиту проводится списание оплаченной номинальной стоимости простых акций.
511 02 "Привилегированные акции" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости привилегированных акций организации, не размещенных и неоплаченных акционерами, выпущенных до 16 мая 2003 года.
По дебету счета проводится объявленная номинальная стоимость привилегированных акций, не размещенных и не оплаченных акционерами.
По кредиту проводится списание оплаченной номинальной стоимости привилегированных акций.
511 03 "Вклады и паи" (активный).
Назначение: учет сумм задолженности учредителей или участников по внесению вкладов (имущественных взносов) в уставный капитал организации, созданной в организационно-правовой форме товарищества.
По дебету счета проводится сумма задолженности учредителей или участников по внесению вкладов (имущественных взносов) в уставный капитал организации, созданной в организационно-правовой форме товарищества.
По кредиту счета проводится списание сумм вкладов (имущественных взносов) учредителей или участников, поступивших в уставный капитал организации.
521 01 "Выкупленные простые акции" (активный).
Назначение: учет сумм выкупа размещенных простых акций.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных акций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных, размещенных акций при их последующей продажи или аннулировании в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
521 02 "Выкупленные привилегированные акции" (активный).
Назначение: учет сумм выкупа размещенных привилегированных акций.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных акций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных, размещенных акций при их последующей продажи или аннулировании в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
521 03 "Выкупленные и погашенные вклады и паи" (активный).
Назначение: учет сумм доли участника организации или погашения выкупленных долей участия.
По дебету счета проводится сумма доли участника организации или погашения выкупленных долей участия.
По кредиту счета проводится списание сумм доли участника организации при ее продаже другим учредителям или погашении.
531 "Дополнительно оплаченный капитал" (пассивный).

Мақсаты: қосымша төленген капиталдың 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған акциялар бойынша сомаларын (акцияларды орналастыру бағасы және олардың номиналдық құны арасындағы немесе орналастырылған акцияларды сатып алу және кейіннен сату бағасы арасындағы айырма), сондай-ақ енгізілген салымдардың (мүліктік жарналардың) салымның (мүліктік жарнаның) құрылтай құжаттарында белгіленген құнынан асып кету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша акцияларды орналастыру бағасы және олардың номиналдық құны арасындағы немесе орналастырылған акцияларды сатып алу және кейіннен сату бағасы арасындағы, сондай-ақ енгізілген салымдардың (мүліктік жарналардың) сомасы және салымның (мүліктік жарнаның) құрылтай құжаттарында белгіленген құны арасындағы оң айырманың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша егер сатып алынған орналастырылған акцияларды кейіннен сату сомасы осы акцияларды сатып алу бағасынан төмен болса, қосымша төленген капиталды есептен шығару жазылады.
541 "Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау резервтері" (пассив).
Мақсаты: әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде пайда болған негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың баланстық құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырма сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың баланстық құны азайған кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырма сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе негізгі құрал-жабдықтардың шығарылған сәтте негізгі құрал-жабдықтарды оң қайта бағалауды N 562 "Алдыңғы жылдардың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған зияны)" деген баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
542 "Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері" (пассив).
Мақсаты: сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау сомаларын, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау, шығарылған немесе тиісті баланстық шоттары бар корреспонденциядағы бағалы қағаздардың басқа санатына көшірілген сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған бағалы қағаздардың құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау, шығарылған немесе тиісті баланстық шоттары бар корреспонденциядағы бағалы қағаздардың басқа санатына көшірілген сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған бағалы қағаздардың құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау, шығарылған немесе тиісті баланстық шоттары бар корреспонденциядағы бағалы қағаздардың басқа санатына көшірілген сомалары жазылады.
543 "Басқа да активтерді қайта бағалау резервтері" (пассив).
Мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес ұйымның тікелей капиталда көрсетуге жататын басқа да активтерінің құнын қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтердің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олардың шығарылуына байланысты басқа да активтердің құнын оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
551 "Резервтік капитал" (пассив).
Мақсаты: ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес ұйым қалыптастырған резервтік капитал сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша резервтік капиталға таза кірістен аударымдар есебінен түсімдер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша ұйымның резервтік капитал сомасы ұйым оны мақсат бойынша пайдаланған кезде есептен шығарылады.
552 "Басқа да резервтік капитал" (пассив).
Мақсаты: ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес ұйым қалыптастырған басқа да резервтік капитал сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйымның басқа да резервтік капиталына таза кірістен аударымдар есебінен түскен сома жазылады.
Шот дебеті бойынша ұйымның басқа да резервтік капиталы сомасы ұйым оны мақсат бойынша пайдаланған кезде есептен шығарылады.
561 "Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (орны жабылмаған шығын)" (пассив).
Мақсаты: ұйым есепті кезеңде алған бөлінбеген таза пайдасы (орны жабылмаған шығын) сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйым есепті кезеңде алған бөлінбеген таза пайдасы (орны жабылмаған шығын) сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша есепті кезеңдегі бөлінбеген таза пайдасы (орны жабылмаған шығын) сомасы оларды мақсат бойынша бөлу кезінде есептен шығарылады.
562 "Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (орны жабылмаған шығын)" (пассив).
Мақсаты: ұйымның өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайдасы (орны жабылмаған шығын) сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйымның өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайдасы (орны жабылмаған шығын) сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша ұйымның өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайдасы (орны жабылмаған шығын) сомасын мақсат бойынша есептен шығарады.
571 "Жиынтық пайда (шығын)".
Мақсаты: ұйымның есепті кезеңдегі (түпкілікті қаржылық нәтиже)  жиынтық пайдасы (шығыны) сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйымның есепті кезеңдегі кіріс сомасы кірістердің тиісті баланстық шоттарын жабу кезінде жазылады.
Шот дебеті бойынша тиісті баланстық шығыс шоттарын жабу кезінде есепті кезеңдегі ұйым шығыстарының сомасы және N 561 "Есепті кезеңдегі бөлінбеген пайда (орны жабылмаған шығын)" баланстық шотына есептен шығарылған сома жазылады.

Назначение: учет сумм дополнительного оплаченного капитала по акциям (разница между ценой размещения акций и их номинальной стоимости или между ценой выкупа размещенных акций и ценой последующей продажи), выпущенных до 16 мая 2003 года, а также сумм превышения внесенных вкладов (имущественных взносов) над стоимостью вклада (имущественного взноса), определенных в учредительных документах.
По кредиту проводится сумма положительной разницы между ценой размещения акций и их номинальной стоимости или между ценой выкупа размещенных акций и ценой последующей продажи, а также между суммой внесенных вкладов (имущественных взносов) и стоимостью вклада (имущественного взноса), определенных в учредительных документах.
По дебету счета проводится списание дополнительного оплаченного капитала, если сумма последующей продажи выкупленных размещенных акций ниже цены выкупа данных акций.
541 "Резервы переоценки основных средств" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки основных средств, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки основных средств при увеличении их балансовой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки основных средств при уменьшении их балансовой стоимости, а также списание положительной переоценки основных средств на балансовый счет N 562 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств.
542 "Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывших или переведенных в другую категорию ценных бумаг в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывших или переведенных в другую категорию ценных бумаг в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывших или переведенных в другую категорию ценных бумаг в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
543 "Резервы переоценки прочих активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки стоимости прочих активов организации, подлежащих отражению непосредственно в капитале в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости прочих активов организации.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости прочих активов, а также списание сумм положительной переоценки стоимости прочих активов в связи с их выбытием.
551 "Резервный капитал" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервного капитала, сформированного организацией в соответствии с учредительными документами организации.
По кредиту счета проводится сумма поступлений в резервный капитал за счет отчислений из чистого дохода.
По дебету счета проводится списание сумм резервного капитала организации при его использовании организацией по назначению.
552 "Прочий резервный капитал" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочего резервного капитала, сформированного организацией в соответствии с учредительными документами организации.
По кредиту счета проводится сумма поступлений в прочий резервный капитал организации за счет отчислений из чистого дохода.
По дебету счета проводится списание сумм прочего резервного капитала организации при его использовании организацией по назначению.
561 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года" (пассивный).
Назначение: учет сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка), полученной организацией за отчетный период.
По кредиту счета проводится сумма нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка), полученной организацией за отчетный период.
По дебету счета проводится списание сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) за отчетный период при их распределении по назначению.
562 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" (пассивный).
Назначение: учет сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) организации прошлых лет.
По кредиту счета проводится сумма нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) организации прошлых лет.
По дебету проводится списание сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) организации прошлых лет по назначению.
571 "Итоговая прибыль (убыток)".
Назначение: учет сумм итоговой прибыли (убытка) организации за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих балансовых счетов доходов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих балансовых счетов расходов и суммы, списанные на балансовый счет N 561 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода".

601 01 "Банктерден алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: ұйым банктерден алған өтеу мерзімі бір жылға дейінгі заемдар сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйым банктерден алған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы ұйым оларды өтеген кезде есептен шығарылады.
601 02 "Банктерден алынған ұзақ мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: ұйым банктерден алған өтеу мерзімі өтеу мерзімі бір жылдан жоғары заемдар сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйым банктерден алған ұзақ мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдар сомасы ұйым оларды өтеген кезде есептен шығарылады.
601 03 "Алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек" (пассив).
Мақсаты: ұйым банктерден алған заемдар бойынша негізгі борыш бойынша мерзімі өткен берешек сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша ұйым алған заемдар бойынша негізгі борыш бойынша ұйымның мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша алынған заемдар бойынша негізгі борыш бойынша мерзімі өткен берешек сомасы оларды өтеген кезде есептен шығарылады.
602 01 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан ұйым алған өтеу мерзімі бір жылға дейінгі заемдар сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан ұйым алған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы оларды ұйым өтеген кезде есептен шығарылады.
602 02 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан ұйым алған өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемдар сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан ұйым алған ұзақ мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдар сомасы оларды ұйым өтеген кезде есептен шығарылады.
602 03 "Алынған заемдар бойынша мерзімі өткен кредиттік берешек" (пассив).
Мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан ұйым алған негізгі борыш сомасы бойынша заемдар бойынша мерзімі өткен кредиттік берешек сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан ұйым алған заемдар бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша алынған заемдар бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы оны өтеу кезінде есептен шығарылады.

601 01 "Краткосрочные займы, полученные от банков" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от банков со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных организацией от банков.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении организацией.
601 02 "Долгосрочные займы, полученные от банков" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от банков со сроком погашения свыше одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных организацией от банков.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении организацией.
601 03 "Просроченная задолженность по полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по основному долгу по займам, полученным организацией от банков.
По кредиту счета проводится сумма просроченной задолженности организации по основному долгу по займам, полученным организацией.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основному долгу по полученным займам при ее погашении.
602 01 "Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных организацией от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении организацией.
602 02 "Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций со сроком погашения свыше одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных организацией от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении организацией.
602 03 "Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченной кредиторской задолженности по основной сумме долга по займам, полученным организацией от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма просроченной кредиторской задолженности по основной сумме долга по займам, полученным организацией от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам при ее погашении.

603 01 "Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен ұйым алған өтеу мерзімі бір жылға дейінгі заемдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның Қазақстан Республикасының Үкіметінен алған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйымның өтеуі кезінде алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы есептен шығарылады.
603 02 "Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған ұзақ мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен бір жылдан астам өтеу мерзімімен алынған заемдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған ұзақ мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған ұзақ мерзімді заемдар сомасы есептен шығарылады.
603 03 "Қазақстан Республикасының жергілікті басқару органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының жергілікті басқару органдарынан бір жылға дейін өтеу мерзімімен алынған заемдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті басқару органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы есептен шығарылады.
603 04 "Қазақстан Республикасының жергілікті басқару органдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының жергілікті басқару органдарынан бір жылдан астам өтеу мерзімімен алынған заемдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті басқару органдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған ұзақ мерзімді заемдар сомасы есептен шығарылады.
603 07 "Алынған заемдар бойынша мерзімі кейінге қалдырылған берешек (пассив).
Мақсаты: ұйымның Қазақстан Республикасының Үкіметінен, жергілікті басқару органдарынан және басқа заңды тұлғалардан алған заемдар бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі кейінге қалдырылған берешек сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның Қазақстан Республикасының Үкіметінен, жергілікті басқару органдарынан және басқа заңды тұлғалардан алған ұзақ мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды өтеу кезінде борыштың негізгі сомасы бойынша алынған мерзімі кейінге қалдырылған заемдар сомасы есептен шығарылады.
603 08 "Банктерден алынған қаржылық жалдау" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктерден алған қаржылық жалдауы бойынша негізгі борыш сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктерден алған қаржылық жалдауы бойынша негізгі борыш сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомасы есептен шығарылады.

603 01 "Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от Правительства Республики Казахстан со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных организацией от Правительства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении организацией.
603 02 "Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан"(пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от Правительства Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных организацией от Правительства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении организацией.
603 03 "Краткосрочные займы, полученные от местных органов власти Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных организацией от местных органов власти Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении организацией.
603 04 "Долгосрочные займы, полученные от местных органов власти Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных организацией от местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных организацией от местных органов власти Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении организацией.
603 07 "Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным организацией от Правительства Республики Казахстан, местных органов власти и прочих юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным организацией от Правительства Республики Казахстан, местных органов власти и прочих юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам при ее погашении.
603 08 "Финансовая аренда, полученная от банков" (пассивный).
Назначение: учет сумм основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от банков.
По кредиту счета проводится сумма основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от банков.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученной финансовой аренде при его погашении организацией.

603 09 "Басқа заңды тұлғалардан алынған қаржылық жалдау" (пассив).
Мақсаты: ұйымның басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомасы есептен шығарылады.
603 10 "Алынған қаржылық жалдау бойынша мерзімі кейінге қалдырылған кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктерден және басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдауы бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі кейінге қалдырылған берешек сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктерден және басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдауы бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі кейінге қалдырылған берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды өтеу кезінде алынған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі кейінге қалдырылған берешек сомасы есептен шығарылады.
603 11 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның айналысқа шығарған бағалы қағаздарының номиналды құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның айналысқа шығарған бағалы қағаздарының номиналды құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналды құны есептен шығарылады.
603 12 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан (дисконт) асып түсу сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан (дисконт) асып түсу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау сомасы N 831 02 баланстық шотымен корреспонденттеуге жазылады.
603 13 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы" (пассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы N 724 02 баланстық шотымен корреспонденттеуге жазылады.
603 14 "Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары" (пассив).
Мақсаты: ұйымның операциялардың ашылу күнінде болашақта қарсы әріптестен келісілген бағамен бағалы қағаздарды сатып алу міндеттемесімен кепілге берілген бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша міндеттемелері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның операцияларды ашу күнінде бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның операцияларды жабу немесе күшін жою кезінде "кері РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелері сомасы есептен шығарылады.

603 09 "Финансовая аренда, полученная от других юридических лиц" (пассивный).
Назначение: учет сумм основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от других юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученной финансовой аренде при его погашении организацией.
603 10 "Просроченная кредиторская задолженность по полученной финансовой аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по финансовой аренде, полученной организацией от банков и других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма просроченной задолженности по основной сумме долга по финансовой аренде, полученной организацией от банков и других юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученной финансовой аренде при ее погашении.
603 11 "Выпущенные в обращение ценные бумаги" (пассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных в обращение ценных бумаг при их погашении организацией.
603 12 "Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма амортизации дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 831 02.
603 13 "Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма амортизации премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 724 02.
603 14 "Операции РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводится сумма обязательств организации по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств организации по операциям "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.

603 15 "Сатып алынған бағалы қағаздар" (контрпассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған, оларды ұстаушылардан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған, оларды ұстаушылардан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздарды басқа ұстаушыларға сатқан не оларды жойған кезде олардың номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
603 90 Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар" (пассив).
Мақсаты: эмитенттің міндеттемелерін орындау бөлінген активтермен қамтамасыз етілген облигациялардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялардың номиналдық құны оларды арнайы қаржы компаниясы өтеу кезінде есептен шығарылады.
603 91 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кеткен сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың кредитті бойынша айналысқа шығарылған облигациялар бойынша дисконттың амортизациясының сомасы N 831 91 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
603 92 "Арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялар бойынша сыйлықақылар" (пассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған облигациялардың орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған облигациялардың орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған облигациялар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы N 724 90 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
611 "Болашақ кезеңдердің кірістері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның есепті кезеңде алған (есептелген), бірақ болашақ есепті кезеңдерге жатқызылған кірістері сомасын: жалдау немесе пәтер ақы; коммуналдық қызметтерге ақы төлеу; есепті кезеңде анықталған, кінәлі тұлға мойындаған немесе сот өндіруге үкім шығарған тауар-материалдық қорлардың, ақшаның кем шығуы; байланыс құралдарын пайдаланғаны үшін абоненттік ақы; осыған ұқсас басқа кірістер; ұйым мүлікті кешен ретінде сатып алған барлық активтер құнының жалпы олардың сатып алу құнынан асып түсуі нәтижесінде туындайтын айырма сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдердің кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептеу әдісі бойынша нақты кірістерге болашақ кезеңдердің кірістері сомасы есептен шығарылады.
621 "Жай акциялар бойынша есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген және акционерлерге төлеуге жататын жай акциялар бойынша дивидендтер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым есептеген және төлеуге жататын жай акциялар бойынша дивидендтер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды акционерлерге төлеу кезінде жай акциялар бойынша есептелген дивидендтер сомасы есептен шығарылады.
622 "Артықшылық берілген акциялар бойынша есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген және акционерлерге төлеуге жататын артықшылық берілген акциялар бойынша дивидендтер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым есептеген және төлеуге жататын артықшылық берілген акциялар бойынша дивидендтер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды акционерлерге төлеу кезінде артықшылық берілген акциялар бойынша есептелген дивидендтер сомасы есептен шығарылады.
623 "Қатысушылардың кірістері бойынша есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген және акционерлік қоғамдардан басқа, ұйымның жарғылық капиталында үлесі бар ұйымның қатысушыларына төлеуге жататын кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым есептеген және акционерлік қоғамдардан басқа, ұйымның жарғылық капиталында үлесі бар ұйымның қатысушыларына төлеуге жататын кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды қатысушыларға төлеу кезінде есептелген кірістер сомасы есептен шығарылады.
631 "Төленетін корпоративті табыс салығы" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген корпоративтік табыс салығы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы жазылады.

603 15 "Выкупленные ценные бумаги" (контрпассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости выпущенных в обращение ценных бумаг, выкупленных у их держателей.
По дебету счета проводится номинальная стоимость выпущенных в обращение ценных бумаг, выкупленных у их держателей.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости выкупленных ценных бумаг при их продаже другим держателям либо их аннулировании.
603 90 "Облигации, выпущенные специальной финансовой компанией" (пассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости облигаций, по которым исполнение обязательств эмитента обеспечено выделенными активами.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость облигаций, выпущенных специальной финансовой компанией в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных в обращение облигаций при их погашении специальной финансовой компанией.
603 91 "Дисконт по выпущенным в обращение облигациям специальной финансовой компании" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма превышения номинальной стоимости облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма амортизации дисконта по облигациям, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 831 91.
603 92 "Премия по выпущенным в обращение облигациям специальной финансовой компании" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости размещения облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма превышения стоимости размещения облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма амортизации премии по облигациям, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 724 90.
611 "Доходы будущих периодов" (пассивный).
Назначение: учет сумм доходов организации, полученных (начисленных) в отчетном периоде, но относящихся к будущим отчетным периодам: арендная или квартирная плата; плата за коммунальные услуги; недостачи товарно-материальных запасов, денег, выявленных в отчетном периоде, признанных виновным лицом или присужденных к взысканию судом; абонементная плата за пользование средствами связи; другие аналогичные доходы; сумма разницы, возникающей в результате превышения стоимости всех активов, приобретенных организацией как имущественный комплекс в целом над покупной их стоимостью.
По кредиту счета проводится сумма доходов будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов будущих периодов на фактические доходы по методу начисления.
621 "Расчеты по простым акциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм дивидендов по простым акциям, начисленных организацией и подлежащих выплате акционерам.
По кредиту счета проводится сумма дивидендов по простым акциям, начисленных организацией и подлежащих выплате.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных дивидендов по простым акциям при их выплате акционерам.
622 "Расчеты по привилегированным акциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм дивидендов по привилегированным акциям, начисленных организацией и подлежащих выплате акционерам.
По кредиту счета проводится сумма дивидендов по привилегированным акциям, начисленных организацией и подлежащих выплате акционерам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных дивидендов по привилегированным акциям при их выплате акционерам.
623 "Расчеты по доходам участников" (пассивный).
Назначение: учет сумм доходов, начисленных организацией и подлежащих выплате участникам организации, имеющим долю в уставном капитале, кроме акционерных обществ.
По кредиту счета проводится сумма доходов, начисленных организацией и подлежащих выплате участникам организации, имеющим долю в уставном капитале, кроме акционерных обществ.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных доходов при их выплате участникам.
631 "Корпоративный подоходный налог к выплате" (пассивный).
Назначение: учет сумм корпоративного подоходного налога, начисленных организацией.
По кредиту счета проводится сумма корпоративного подоходного налога, причитающегося уплате в бюджет.

Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке аудару кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 02 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген корпоративтік табыс салығы сомасы есептен шығарылады.
632 "Мерзімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы" (пассив).
Мақсаты: бухгалтерлік және салық есебі арасындағы айырманың нәтижесінде туындайтын уақыт айырмасы сомасынан анықталатын мерзімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеу кезінде мерзімі кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы сомасы есептен шығарылады.
633 "Қосылған құн салығы" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген қосылған құн салығы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген қосылған құн салығы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке төлеу кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 331 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген қосылған құн салығы сомасы есептен шығарылады.
634 "Акциздер" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген акциздер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген акциздер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке төлеу кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 08 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген акциздер сомасы есептен шығарылады.
635 01 "Әлеуметтік салық" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген әлеуметтік салық сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген әлеуметтік салық сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке төлеу кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 04 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген әлеуметтік салық сомасы есептен шығарылады.
635 02 "Міндетті әлеуметтік аударымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ төлеу үшін есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген әлеуметтік аударымдардың сомаларын оларды Мемлекеттік міндетті әлеуметтік сақтандыру қорына аудару кезінде және/немесе N 334 09 баланстық шотты есептік жылдың соңында реттеу кезінде есептен шығару жазылады
636 "Жер салығы" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген жер салығы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген жер салығы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке төлеу кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 05 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген жер салығы сомасы есептен шығарылады.
637 "Мүлік салығы" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген мүлік салығы сомасын есепке алу. Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген мүлік салығы сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм начисленного корпоративного подоходного налога при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 02.
632 "Отсроченный корпоративный подоходный налог" (пассивный).
Назначение: учет сумм отсроченного корпоративного подоходного налога, определяемого от суммы временных разниц, возникающих в результате расхождений между бухгалтерским и налоговым учетом.
По кредиту счета проводится сумма отсроченного корпоративного подоходного налога.
По дебету счета проводится списание сумм отсроченного корпоративного подоходного налога при его оплате.
633 "Налог на добавленную стоимость" (пассивный).
Назначение: учет сумм налога на добавленную стоимость, начисленного организацией.
По кредиту счета проводится сумма налога на добавленную стоимость, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного налога на добавленную стоимость при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 331.
634 "Акцизы" (пассивный).
Назначение: учет сумм акцизов, начисленных организацией.
По кредиту счета проводится сумма акцизов, причитающихся уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных акцизов при их перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 08.
635 01 "Социальный налог" (пассивный).
Назначение: учет сумм социального налога, начисленного организацией.
По кредиту счета проводится сумма социального налога, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного социального налога при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 04.
635 02 "Обязательные социальные отчисления" (пассивный).
Назначение: учет сумм социальных отчислений, начисленных организацией.
По кредиту счета проводится сумма социальных отчислений, причитающихся уплате в АО "Государственный фонд социального страхования".
По дебету счета проводится списание сумм начисленных социальных отчислений при их перечислении в Государственный фонд обязательного социального страхования и/или при урегулировании в конце отчетного года балансового счета N 334 09.
636 "Земельный налог" (пассивный).
Назначение: учет сумм земельного налога, начисленного организацией.
По кредиту счета проводится сумма земельного налога, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного земельного налога при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 05.
637 "Налог на имущество" (пассивный).
Назначение: учет сумм налога на имущество, начисленного организацией.
По кредиту счета проводится сумма налога на имущество, причитающегося уплате в бюджет.

Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке төлеу кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 07 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген мүлік салығы сомасы есептен шығарылады.
638 "Көлік құралдары салығы" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген көлік құралдары салығы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген көлік құралдары салығы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке төлеу кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 06 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген көлік құралдары салығы сомасы есептен шығарылады.
639 "Басқа да салықтар, алымдар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төлеуге есептелген басқа да салықтар, алымдар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төлеуге есептелген басқа да салықтар, алымдар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым бюджетке аудару кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында N 334 08 баланстық шотын реттеу кезінде есептелген басқа да салықтар, алымдар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер сомасы есептен шығарылады.
641 "Еншілес ұйымдардың берешегі" (пассив).
Мақсаты: ұйымның орындалған жұмыс және көрсетілген қызмет бойынша еншілес ұйым алдындағы берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымның алдындағы кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде кредиторлық берешек сомасы есептен шығарылады.
642 "Тәуелді ұйымдардың берешегі" (пассив).
Мақсаты: ұйымның орындалған жұмыс және көрсетілген қызмет бойынша тәуелді ұйым алдындағы берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тәуелді ұйымның алдындағы кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде кредиторлық берешек сомасы есептен шығарылады.
643 "Бірге бақыланатын заңды тұлғалардың берешегі" (пассив).
Мақсаты: ұйымның орындалған жұмыс және көрсетілген қызмет бойынша бірге бақыланатын заңды тұлғаның алдындағы берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бірге бақыланатын заңды тұлғаның алдындағы кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде кредиторлық берешек сомасы есептен шығарылады.
651 "Кепілдік міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жеткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша берген кепілдік міндеттемелері бойына резервтер сомасын және кепілдік мерзімі ішінде ақаулар анықталған жағдайда тауарларды (жұмысты, қызметті) өтеу құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кепілдік міндеттемелер бойынша құрылатын резервтер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктер мерзімі шегінде жұмысты орындау бойынша шығыстарға кепілдік міндеттемесі бойынша құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
652 "Бағалау міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте көрсетілетін бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
661 "Тауар-материалдық қорларды жеткізуге алынған аванстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның тауар-материалдық қорларды жеткізуге алынған аванстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның тауар-материалдық қорларды жеткізуге алынған аванстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның тауар-материалдық қорларды жеткізу кезінде алынған аванстар сомасы есептен шығарылады.
662 "Жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге алынған аванстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге алынған аванстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге алынған аванстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның жұмыстарды орындау және қызмет көрсету кезінде алынған аванстар сомасы есептен шығарылады.

По дебету счета проводится списание сумм начисленного налога на имущество при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 07.
638 "Налог на транспортные средства" (пассивный).
Назначение: учет сумм налога на транспортные средства, начисленного организацией.
По кредиту счета проводится сумма налога на транспортные средства, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного налога на транспортные средства при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 06.
639 "Прочие налоги, сборы и обязательные платежи в бюджет" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет, начисленных организацией.
По кредиту счета проводится сумма прочих налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет, причитающихся уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет при их перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода балансового счета N 334 08.
641 "Задолженность дочерним организациям" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности организации перед дочерней организацией за выполненные работы и оказанные услуги.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности перед дочерней организацией.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности при ее погашении организацией.
642 "Задолженность зависимым организациям" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности организации перед зависимой организацией за выполненные работы и оказанные услуги.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности перед зависимой организацией.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности при ее погашении организацией.
643 "Задолженность совместно-контролируемым юридическим лицам" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности организации перед совместно-контролируемым юридическим лицом за выполненные работы и оказанные услуги.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности перед совместно-контролируемым юридическим лицом.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности при ее погашении организацией.
651 "Гарантийные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов по гарантийным обязательствам, выданным организацией по поставленным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, и стоимости возмещения товаров (работ, услуг) в случае выявления дефектов во время гарантийного срока.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов по гарантийным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов по гарантийным обязательства на расходы по выполнению работ в пределах срока выданных гарантий.
652 "Оценочные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм оценочных обязательств, отражаемых в бухгалтерском учете в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных обязательств.
По дебету счета проводится списание суммы оценочных обязательств.
661 "Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов" (пассивный).
Назначение: учет сумм авансов, полученных организацией под поставку товарно-материальных запасов.
По кредиту счета проводится сумма авансов, полученных организацией под поставку товарно-материальных запасов.
По дебету проводится списание сумм полученных авансов при осуществлении организацией поставки товарно-материальных запасов.
662 "Авансы, полученные под выполнение работ и оказание услуг" (пассивный).
Назначение: учет сумм авансов, полученных организацией под выполнение работ и оказание услуг.
По кредиту счета проводится сумма авансов, полученных организацией под выполнение работ и оказание услуг.
По дебету проводится списание сумм полученных авансов при выполнении организацией работ и оказании услуг.

662 41 "Сақтанушыларға (қайта сақтанушыларға) алдын ала төленген сақтандыру сыйлықақылар" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларға алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақыларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларға алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептеу әдісіне сәйкес алдын ала төленген сақтандыру сыйлықақылары сомасы есептен шығарылады.
663 "Басқа алынған аванстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған басқа аванстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған басқа аванстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған басқа аванстар сомасы есептен шығарылады.
663 01 "Ұсынылған заемдар және орналастырылған салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу" (пассив).
Мақсаты: ұйымның ұсынылған заемдар мен орналастырылған салымдар бойынша алдын ала алған сыйақы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұсынылған заемдар мен орналастырылған салымдар бойынша алдын ала алған сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептеу әдісіне сәйкес ұсынылған заемдар мен орналастырылған салымдар бойынша алдын ала алған сыйақы сомасы есептен шығарылады.
663 81 "Брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу" (пассив).
Мақсаты: брокерлік-дилерлік қызмет үшін ұйым алдын ала алған комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет бойынша алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет бойынша есептеу әдісіне сәйкес алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомаларын есептен шығару жазылады.
663 82 "Өзге қызмет көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу" (пассив).
Мақсаты: көрсетілген өзге қызмет үшін ұйым алдын ала алған комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша көрсетілген өзге қызмет үшін алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша көрсетілген өзге қызмет үшін есептеу әдісіне сәйкес алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомаларын есептен шығару жазылады.
671 "Төлеуге арналған шоттар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның өнім берушілер мен мердігерлер алдындағы ұсынылған шоттарға ақы төлеу уақытына қарамастан алынған тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе өңдеу бойынша шығыстарды қосқанда тауар-материалдық қорлар мен негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің құнына ақы төлеу бойынша міндеттемелері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өнім берушілер мен мердігерлер алдындағы алынған тауар-материалдық қорлар мен негізгі құрал-жабдықтар құнын төлеу кезінде жөніндегі міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өнім берушілер мен мердігерлер алдындағы алынған тауар-материалдық қорлар мен негізгі құрал-жабдықтар құнын төлеу кезінде жөніндегі міндеттемелер сомасы есептен шығарылады.

662 41 "Предоплаченные страховые премии страхователями (перестрахователями)" (пассивный).
Назначение: учет сумм страховых премий, предварительно оплаченных страхователями (перестрахователями) страховой (перестраховочной) организации.
По кредиту счета проводится сумма страховых премий, предварительно оплаченных страхователями (перестрахователями) страховой (перестраховочной) организации.
По дебету счета проводится списание предварительно оплаченных страховых премий в соответствии с методом начисления.
663 "Прочие авансы полученные" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих авансов, полученных организацией.
По кредиту счета проводится сумма прочих авансов, полученных организацией.
По дебету счета проводится списание сумм прочих полученных авансов.
663 01 "Предоплата вознаграждения по предоставленным займам и размещенным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм вознаграждения, предварительно полученного организацией по предоставленным займам и размещенным вкладам.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного вознаграждения по предоставленным займам и размещенным вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного вознаграждения по предоставленным займам и вкладам в соответствии с методом начисления.
663 81 "Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание брокерско-дилерских услуг" (пассивный).
Назначение: учет сумм комиссионного вознаграждения, предварительно полученного организацией за брокерско-дилерские услуги.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного комиссионного вознаграждения по брокерско-дилерским услугам.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного комиссионного вознаграждения по брокерско-дилерским услугам в соответствии с методом начисления.
663 82 "Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание иных услуг" (пассивный).
Назначение: учет сумм комиссионного вознаграждения, предварительно полученного организацией за иные оказываемые услуги.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного комиссионного вознаграждения за иные оказываемые услуги.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного комиссионного вознаграждения за иные оказываемые услуги в соответствии с методом начисления.
671 "Счета к оплате" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств организации перед поставщиками и подрядчиками по оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов, независимо от времени оплаты предъявленного счета.
По кредиту счета проводится сумма обязательств перед поставщиками и подрядчиками по оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед поставщиками и подрядчиками при оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств.

671 41 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру делдалдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы көрсеткен қызметтер бойынша берешек сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру делдалдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы көрсеткен қызметтер бойынша берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды делдалдарға төлеу кезінде берешек сомасы есептен шығарылады.
671 42 "Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандырушылардың алдындағы берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандырушылардың алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды қайта сақтандырушыға төлеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының берешек сомасы есептен шығарылады.
671 43 "Қайта сақтанушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушылардың алдындағы берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушылардың алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды қайта сақтанушыға төлеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының берешек сомасы есептен шығарылады.
671 44 "Сақтандырушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушылардың алдындағы берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушылардың алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды сақтанушыларға төлеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының берешек сомасы есептен шығарылады.
671 45 "Қайта сақтандырушыға кері талап бойынша өтеу бойынша есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушыға кері талап бойынша өтеуіне төлеуге есептеген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушыға кері талап бойынша өтеуіне төлеуге есептеген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды сақтандыру ұйымына төлеу кезінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
671 46 "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті жарналар төлеу жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысу шартына сәйкес міндетті жарналар төлеу бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысу шартына сәйкес міндетті жарналар төлеу бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндетті жарналар төлеу бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы берешегі сомасы есептен шығарылады.

671 41 "Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых посредников по услугам, оказанным страховой (перестраховочной) организации.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страховых посредников по услугам, оказанным страховой (перестраховочной) организации.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности при их оплате посредникам.
671 42 "Расчеты с перестраховщиками" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера перед перестраховщиком по договору перестрахования.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера перед перестраховщиком по договору перестрахования.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера при их оплате перестраховщику.
671 43 "Расчеты с перестрахователями" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации перед перестрахователями.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страховой (перестраховочной) организации перед перестрахователями.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации при их оплате перестрахователю.
671 44 "Расчеты со страхователями" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации перед страхователями.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страховой (перестраховочной) организации перед страхователями.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации при их оплате страхователями.
671 45 "Начисленные расходы по возмещению перестраховщику по регрессному требованию" (пассивный).
Назначение: учет сумм расходов, начисленных страховой организацией к оплате по возмещению перестраховщику по регрессному требованию.
По кредиту счета проводится сумма расходов, начисленных страховой организацией к оплате по возмещению перестраховщику по регрессному требованию.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов при их оплате страховой организацией.
671 46 "Обязательства по уплате обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации перед фондом гарантирования страховых выплат по уплате обязательных взносов в соответствии с  договором участия.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страховой (перестраховочной) организации перед фондом гарантирования страховых выплат по уплате обязательных взносов в соответствии с договором участия.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации при уплате обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат.

671 47 "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төтенше жарналар төлеу жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысу шартына сәйкес төтенше жарналар төлеу бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысу шартына сәйкес төтенше жарналар төлеу бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төтенше жарналар төлеу бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы берешегі сомасы есептен шығарылады.
671 61 "Зейнетақы жинақ ақшасын төлеу жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының осы жинақ ақшаны төлеу бойынша зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының осы жинақ ақшаны төлеу бойынша зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеу кезінде жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасы есептен шығарылады.
671 62 "Зейнетақы жинақ ақшасын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының оларды басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару бойынша салымшылардың/зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының оларды басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару бойынша салымшылардың/зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды аудару кезінде жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылардың/зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасы есептен шығарылады.
671 63 "Зейнетақы жинақ ақшасын сақтандыру ұйымдарына аудару жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының сақтандыру ұйымдарына аудару бойынша салымшылардың/зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының оларды сақтандыру ұйымдарына аудару бойынша салымшылардың/зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды аудару кезінде жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылардың/зейнетақы жинақ ақшасын алушылардың алдындағы кредиторлық берешегі сомасы есептен шығарылады.

671 47 "Обязательства по уплате чрезвычайных взносов в фонд гарантирования страховых выплат" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации перед фондом гарантирования страховых выплат по уплате чрезвычайных взносов в соответствии с  договором участия.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страховой (перестраховочной) организации перед фондом гарантирования страховых выплат по уплате чрезвычайных взносов в соответствии с договором участия.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страховой (перестраховочной) организации при уплате чрезвычайных взносов в фонд гарантирования страховых выплат.
671 61 "Обязательства по выплате пенсионных накоплений" (пассивный).
Назначение: учет сумм кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед получателями пенсионных накоплений по выплате данных накоплений.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед получателями пенсионных накоплений по выплате данных накоплений.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед получателями пенсионных накоплений при их выплате.
671 62 "Обязательства по переводу пенсионных накоплений в другие накопительные пенсионные фонды" (пассивный).
Назначение: учет сумм кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками/получателями пенсионных накоплений по их переводу в другие накопительные пенсионные фонды.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками/получателями пенсионных накоплений по их переводу в другие накопительные пенсионные фонды.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками/получателями пенсионных накоплений при их переводе.
671 63 "Обязательства по переводу пенсионных накоплений в страховые организации" (пассивный).
Назначение: учет сумм кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками/получателями пенсионных накоплений по их переводу в страховые организации.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками/получателями пенсионных накоплений по их переводу в страховые организации.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками/получателями пенсионных накоплений при их переводе.

671 64 "Қате есептелген зейнетақы жинақ ақшасы сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: қате есептелген зейнетақы жинақ ақшасы сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша оларды анықтау кезінде қате есептелген зейнетақы жинақ ақшасы сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды қайтару кезінде қате есептелген зейнетақы жинақ ақшасы сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелер сомасы есептен шығарылады.
681 "Қызметкерлермен еңбекақы төлеу бойынша есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: өндірістік қызметкерге, дайын өнімді (жұмысты, қызметті) сатумен айналысатын қызметкерлерге, әкімшілік қызметкерге есептелген жалақы сомасын, ұйымның қызметкерлеріне есептелген біржолғы төлемдер (материалдық көмек, көтермелеу және басқа осыған ұқсас төлемдер) сомасын, сондай-ақ қызметкерлердің жалақасынан ұстауға жататын сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым қызметкеріне есептелген жалақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым қызметкеріне төлеу кезінде есептелген жалақы сомасы есептен шығарылады.
682 "Лауазымды тұлғаларға берешек" (пассив).
Мақсаты: ұйымның лауазымды тұлғалары болып табылатын қызметкерлерге (қоғамның директорлар кеңесінің мүшелері, қоғам басқармасының мүшелері немесе ұйымның атқарушы органының қызметін дара атқарушы тұлға, ревизия комиссиясының мүшелері немесе ұйымның ревизоры) жалақы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның лауазымды тұлғалары болып табылатын қызметкерлерге есептелген жалақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйымның лауазымды тұлғаларына төлеу кезінде есептелген жалақы сомасы есептен шығарылады.
683 "Жалдау міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның операциялық жалдау бойынша сыйақы төлеуге байланысты міндеттемелері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның операциялық жалдау бойынша сыйақы төлеуге байланысты міндеттемелері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйымның төлеуі кезінде ұйымның операциялық жалдау бойынша сыйақы төлеуге байланысты міндеттемелері сомасы есептен шығарылады.
684 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйымның төлеуі кезінде айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.

671 64 "Обязательства по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов при их выявлении.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов при их возврате.
681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" (пассивный).
Назначение: учет сумм заработной платы, начисленной производственному персоналу, работникам, занимающимся реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг), административному персоналу, начисленных сумм разовых выплат работникам организации (материальная помощь, поощрения и другие аналогичные выплаты), а также сумм, подлежащих удержанию с заработной платы работников.
По кредиту счета проводится сумма заработной платы, начисленная персоналу организации.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной заработной платы при ее выплате персоналу организации.
682 "Задолженность должностным лицам" (пассивный).
Назначение: учет сумм заработной платы работникам, являющимся должностными лицами организации (члены совета директоров общества, члены правления общества или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа организации, члены ревизионной комиссии или ревизор организации).
По кредиту счета проводится сумма заработной платы, начисленная работникам, являющимся должностными лицами организации.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленной заработной платы при ее выплате должностным лицам организации.
683 "Арендные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств организации, связанных с выплатой вознаграждения по операционной аренде.
По кредиту счета проводится сумма обязательств организации, связанных с выплатой вознаграждения по операционной аренде.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств организации, связанных с выплатой вознаграждения по операционной аренде при его оплате организацией.
684 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по выпущенным в обращение ценным бумагам при их оплате организацией.

684 02 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: болашақта қарсы әріптестен келісілген баға бойынша бағалы қағаздар сатып алу міндеттемесімен операция ашу күніне кепілге берілген бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операциялар ашу күніне бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйымның төлеуі немесе операцияларды жою кезінде бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 21 "Клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның ақысы болашақтан күтілетін осы кезеңге жататын клиенттерден қабылдаған ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеуі кезінде ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 22 "Тартылған талап ету бойынша салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған талап ету бойынша салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған талап ету бойынша салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым қайтару кезінде талап ету бойынша қабылданған салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 23 "Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым қайтару кезінде қабылданған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 24 "Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым қайтару кезінде қабылданған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.

684 02 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами при их оплате организацией или аннулировании операции.
684 21 "Начисленные расходы по текущим и корреспондентским счетам клиентов" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов по текущим и корреспондентским счетам, принятым организацией от клиентов, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов по текущим и корреспондентским счетам, принятым организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по текущим и корреспондентским счетам при их оплате.
684 22 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным вкладам до востребования" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по вкладам до востребования, принятым организацией от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по вкладам до востребования, принятым организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым вкладам до востребования при их возврате организацией.
684 22 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по срочным вкладам, принятым организацией от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по срочным вкладам, принятым организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по принятым срочным вкладам при их возврате организацией.
684 22 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по условным вкладам, принятым организацией от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по условным вкладам, принятым организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по принятым условным вкладам при их возврате организацией.

684 25 "Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктерден, Қазақстан Республикасының Үкіметінен, жергілікті басқару органдарынан және басқа заңды тұлғалардан алған заемдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктерден, Қазақстан Республикасының Үкіметінен, жергілікті басқару органдарынан және басқа заңды тұлғалардан алған заемдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған заемдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 26 "Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктерден және басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдауы бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктерден және басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдауы бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 27 "Сыйақы түрінде есептелген басқа шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның сыйақы түрінде есептелген басқа шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сыйақы түрінде есептелген басқа шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу кезінде сыйақы түрінде есептелген басқа шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 28 "Сыйақы түрінде мерзімі кейінге қалдырылған шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның сыйақы түрінде мерзімі кейінге қалдырылған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сыйақы түрінде мерзімі кейінге қалдырылған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу кезінде сыйақы түрінде мерзімі кейінге қалдырылған шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 29 "Аударым операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: аударым операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде аударым операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 30 "Клиринг операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиринг операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиринг операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде клиринг операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.

684 25 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по займам полученным" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по займам, полученным организацией от банков, Правительства Республики Казахстан, местных органов власти и других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по займам, полученным организацией от банков, Правительства Республики Казахстан, местных органов власти и других юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по полученным займам при их погашении организацией.
684 26 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией от банков и других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией от банков и других юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде при их погашении организацией.
684 27 "Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных расходов организации в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма прочих начисленных расходов организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм прочих начисленных расходов в виде вознаграждения при их оплате организацией.
684 28 "Просроченные расходы в виде вознаграждения" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченных расходов организации в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма просроченных расходов организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных расходов в виде вознаграждения при их оплате организацией.
684 29 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по переводным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по переводным операциям при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 30 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по клиринговым операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по клиринговым операциям при их оплате организацией или просрочке оплаты.

684 31 "Кассалық операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: кассалық операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кассалық операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде кассалық операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 32 "Сейф операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: сейф операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сейф операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде сейф операциялары бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 33 "Инкассация бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: инкассация бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инкассация бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде инкассация бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 34 "Сенімгерлік операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: сенімгерлік операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде сенімгерлік операциялар бойынша қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 35 "Басқа комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның есептелген басқа комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның есептелген басқа комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе төлеу мерзімін кейінге қалдырған кезінде есептелген басқа комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларына және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға есептелген инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға есептелген инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар төлеу кезінде инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.

684 31 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по кассовым операциям при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 32 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по сейфовым операциям при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 33 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по инкассации" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги по инкассации.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по инкассации при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 34 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по доверительным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по доверительным операциям при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 35 "Прочие комиссионные расходы" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных комиссионных расходов организации.
По кредиту счета проводится сумма прочих начисленных комиссионных расходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм прочих начисленных комиссионных расходов при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 61 "Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов от инвестиционного дохода при их оплате накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

684 62 "Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларына және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға есептелген зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға есептелген зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар төлеу кезінде зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 63 "Мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар алған қызметтерге мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар алған қызметтерге мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар төлеу кезінде мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 81 "Қор биржасының қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған қор биржасының қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған қор биржасының қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе мерзімін кейінге қалдыру кезінде қор биржасының алынған қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 82 "Брокерлік-дилерлік қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған брокерлік-дилерлік қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған брокерлік-дилерлік қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе мерзімін кейінге қалдыру кезінде брокерлік-дилерлік қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 83 "Кастодиандық қызмет көрсету жөніндегі қызметке есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: кастодиандық қызмет көрсету бойынша ұйым алған қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кастодиандық қызмет көрсету бойынша ұйым алған қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе мерзімін кейінге қалдыру кезінде кастодиандық қызмет көрсету бойынша алынған қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.

684 62 "Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов от пенсионных активов, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов от пенсионных активов, причитающихся накопительному пенсионному фонду и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов от пенсионных активов при их оплате накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
684 63 "Просроченные комиссионные расходы" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных расходов за услуги, полученные накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.
По кредиту счета проводится сумма просроченных комиссионных расходов за услуги, полученные накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов при их оплате накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.
684 81 "Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги фондовой биржи, полученные организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги фондовой биржи, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за полученные услуги фондовой биржи при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 82 "Начисленные комиссионные расходы за брокерско-дилерские услуги" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за брокерско-дилерские услуги, полученные организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за брокерско-дилерские услуги, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за брокерско-дилерские услуги при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 83 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по кастодиальному обслуживанию" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги, полученные организацией по кастодиальному обслуживанию.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги, полученные организацией по кастодиальному обслуживанию.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по кастодиальному обслуживанию при их оплате организацией или просрочке оплаты.

684 84 "Бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының ұйым алған қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының ұйым алған қызметіне есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу немесе мерзімін кейінге қалдыру кезінде есептелген комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
684 85 "Мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларынан алынған қызметке мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстары сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған қызметтерге мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым төлеу кезінде мерзімі кейінге қалдырылған комиссиялық шығыстар сомасы есептен шығарылады.
686 "Қызметкерлердің зейнетақы аударымдарын жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның қызметкерлердің жинақтаушы зейнетақы қорларына зейнетақы аударымдары бойынша берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қызметкерлердің жинақтаушы зейнетақы қорларына зейнетақы аударымдары бойынша берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды өтеу кезінде ұйымның зейнетақы аударымдары бойынша берешегі сомасы есептен шығарылады.
687 21 "Корреспонденттік шоттар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің ұйымда ашқан корреспонденттік шоттарындағы ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің ұйымда ашқан корреспонденттік шотына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша клиенттің корреспонденттік шотынан ақша сомасы есептен шығарылады.
687 22 "Ағымдағы шоттар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің ұйымда ашқан ағымдағы шоттарындағы ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің ұйымда ашқан ағымдағы шотына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша клиенттің ағымдағы шотынан ақша сомасы есептен шығарылады.

684 84 "Начисленные комиссионные расходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг, полученные организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов при их оплате организацией или просрочке оплаты.
684 85 "Просроченные комиссионные расходы" (пассивный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных расходов организации за услуги, полученные от профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма просроченных комиссионных расходов за услуги, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов при их оплате организацией.
685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов по отпускам работников организации.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов по отпускам работников организации.
По дебету счета проводится списание созданных резервов по отпускам работников организации.
686 "Обязательства по переводу пенсионных отчислений работников в накопительные пенсионные фонды" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности организации по пенсионным отчислениям работников в накопительные пенсионные фонды.
По кредиту счета проводится сумма задолженности организации по пенсионным отчислениям работников в накопительные пенсионные фонды.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности организации по пенсионным отчислениям при ее погашении.
687 21 "Корреспондентские счета" (пассивный).
Назначение: учет сумм денег клиентов на его корреспондентских счетах, открытых в организации.
По кредиту счета проводится сумма денег, поступивших на корреспондентский счет клиента, открытый в организации.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета клиента по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
687 22 "Текущие счета" (пассивный).
Назначение: учет сумм денег клиентов на их текущих счетах, открытых в организации.
По кредиту счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет клиента, открытый в организации.
По дебету счета проводится списание сумм денег с текущего счета клиента по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.

687 23 "Талап ету бойынша салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған талап ету бойынша салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған талап ету бойынша салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған талап ету бойынша салымдар сомасы есептен шығарылады.
687 24 "Қысқа мерзімді салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған қысқа мерзімді салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған қысқа мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған қысқа мерзімді салымдар сомасы есептен шығарылады.
687 25 "Ұзақ мерзімді салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған ұзақ мерзімді салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған қысқа мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған ұзақ мерзімді салымдар сомасы есептен шығарылады.
687 26 "Шартты салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылдаған шартты салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған шартты салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған шартты салымдар сомасы есептен шығарылады.
687 27 "Басқа салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның клиенттерден қабылдаған және NN 687 23-687 26 баланстық шоттарында ескерілмеген басқа салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден қабылдаған басқа салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған басқа салымдар сомасы есептен шығарылады.
687 28 "Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның клиенттерден сенімгерлік басқаруға қабылдаған ақша сомасын және тазартылған қымбат металдар құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттерден сенімгерлік басқаруға қабылдаған ақша сомасын және тазартылған қымбат металдар құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды клиентке қайтару кезінде сенімгерлік басқаруға қабылданған ақша сомасы мен тазартылған қымбат металдар құны есептен шығарылады.

687 23 "Вклады до востребования" (пассивный).
Назначение: учет сумм вкладов до востребования, принятых организацией от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма вкладов до востребования, принятых организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
687 24 "Краткосрочные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм вкладов, принятых организацией от клиентов по договору банковского вклада со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных вкладов, принятых организацией от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
687 25 "Долгосрочные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм вкладов, принятых организацией от клиентов по договору банковского вклада со сроком погашения свыше одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных вкладов, принятых организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм принятых долгосрочных вкладов по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
687 26 "Условные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных вкладов, принятых организацией от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма условных вкладов, принятых организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм принятых условных вкладов в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
687 27 "Прочие вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих вкладов, принятых организацией от клиентов и неучтенных на балансовых счетах N 687 23-687 26.
По кредиту счета проводится сумма прочих вкладов, принятых организацией от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм принятых прочих вкладов в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
687 28 "Финансовые активы, принятые в доверительное управление" (пассивный).
Назначение: учет сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых организацией от клиентов в доверительное управление.
По кредиту счета проводится сумма денег и стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых организацией от клиентов в доверительное управление.
По дебету счета проводится списание сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых в доверительное управление, при их возврате клиенту.

687 29 "Банктік қызметке байланысты басқа міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік қызмет бойынша басқа кредиторлық берешегі сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктік қызмет бойынша басқа кредиторлық берешегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұйым өтеу кезінде ұйымның банктік қызмет бойынша басқа кредиторлық берешегі сомасы есептен шығарылады.
687 30 "Шартты міндеттемелер бойынша зиянды жабуға арналған резервтер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның шартты міндеттемелері бойынша зиянды жабуға арналған резервтер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның шартты міндеттемелері бойынша зиянды жабуға құрылатын резервтер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша олардың күшін жою немесе ұйымның балансынан есептен шығару кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
687 41 "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларының резервтер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларының резервтер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру немесе сақтандыру резервтерін азайту кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
687 42 "Орын алған, бірақ мәлімденбеген зияндар резерві" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген орын алған, бірақ мәлімденбеген зияндар резерві сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген орын алған, бірақ мәлімденбеген зияндар резерві сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру немесе сақтандыру резервтерін азайту кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
687 43 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша орын алмаған зияндар резерві" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша орын алмаған зияндар резерві сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша орын алмаған зияндар резерві сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру немесе сақтандыру резервтерін азайту кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.

687 29 "Прочие обязательства, связанные с банковской деятельностью" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочей кредиторской задолженности организации по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма прочей кредиторской задолженности организации по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм прочей кредиторской задолженности организации по банковской деятельности при ее погашении организацией.
687 30 "Резервы на покрытие убытков по условным обязательствам" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов на покрытие убытков по условным обязательствам организации.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов на покрытие убытков по условным обязательствам организации.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов при их аннулировании или списании с баланса организации.
687 41 "Резерв незаработанных премий" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов незаработанных премий, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится сумма сформированных резервов незаработанных премий, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится списание сформированных резервов при осуществлении страховых выплат или уменьшении страхового резерва.
687 42 "Резерв произошедших, но незаявленных убытков" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов произошедших, но незаявленных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится сумма сформированных резервов произошедших, но незаявленных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится списание сумм сформированных резервов при осуществлении страховых выплат или уменьшении страхового резерва.
687 43 "Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится сумма сформированных резервов непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится списание сумм сформированных резервов при осуществлении страховых выплат или уменьшении страхового резерва.

687 44 "Аннуитет шарты бойынша орын алмаған зияндар резерві" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген аннуитет шарты бойынша орын алмаған зияндар резерві сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген аннуитет шарты бойынша орын алмаған зияндар резерві сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру немесе сақтандыру резервтерін азайту кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
687 45 "Мәлімденген, бірақ реттелмеген зияндар резерві" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген мәлімденген, бірақ реттелмеген зияндар резерві сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген мәлімденген, бірақ реттелмеген зияндар резерві сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру немесе сақтандыру резервтерін азайту кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
687 46 "Қосымша резервтер" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген қосымша резервтер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерімен есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген қосымша резервтер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру немесе сақтандыру резервтерін азайту кезінде құрылған резервтер сомасы есептен шығарылады.
687 47 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
687 48 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
687 49 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
687 50 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
687 51 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
687 52 Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
687 61 "Жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражаты" (пассив).
Мақсаты: салымшылардың/алушылардың жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражаты сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша түскен зейнетақы жарналары, басқа қорлардан аударымдар, инвестициялық кіріс, басқа түсімдер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру немесе басқа қорға және сақтандыру ұйымдарына аудару кезінде жинақталған зейнетақы қаражаты сомасы есептен шығарылады.

687 44 "Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов непроизошедших убытков по договорам аннуитета, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится сумма сформированных резервов непроизошедших убытков по договорам аннуитета, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится списание сумм сформированных резервов при осуществлении страховых выплат или уменьшение страхового резерва.
687 45 "Резерв заявленных, но неурегулированных убытков" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов заявленных, но неурегулированных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится сумма сформированных резервов заявленных, но неурегулированных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится списание сумм сформированных резервов при осуществлении страховых выплат или уменьшении страхового резерва.
687 46 "Дополнительные резервы" (пассивный).
Назначение: учет сумм дополнительных резервов, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится сумма сформированных дополнительных резервов, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится списание сформированных дополнительных резервов при осуществлении страховых выплат или уменьшении данного страхового резерва.
687 47 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687 48 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687 49 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687 50 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687 51 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687 52 (исключен - от 20 июля 2007 года N 85 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК)
687 61 "Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах" (пассивный).
Назначение: учет сумм пенсионных накоплений вкладчиков/получателей на их индивидуальных пенсионных счетах.
По кредиту счета проводится сумма поступивших пенсионных взносов, переводов из других фондов, инвестиционного дохода, других поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм пенсионных накоплений при осуществлении пенсионных выплат или переводе в другие фонды и страховые организации.

687 62 "Анықталғанға дейінгі басқа сомалар" (пассив).
Мақсаты: анықталғанға дейінгі басқа сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша анықталғанға дейінгі басқа сомалар жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды қайтару кезінде анықталғанға дейінгі басқа сомалар есептен шығарылады.
687 90 Оригинатор алдындағы міндеттеме" (пассив).
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясының оригинатор алдындағы міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясының оригинатор алдындағы кредиттік берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясының оригинатор алдындағы кредиттік берешегінің сомасын облигацияларды орналастырудан түскен ақшаны оригинаторға аудару кезінде есептен шығару жазылады.
690 01 "Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: фьючерс операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент оларды төлеген кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 02 "Форвард операциялары бойынша міндеттемелер" (пассивтік).
Мақсаты: форвард операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент оларды төлеген кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 03 "Опцион операциялары бойынша міндеттемелер" (пассивтік).
Мақсаты: опцион операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент оларды төлеген кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 04 "Спот операциялары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: спот операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеген немесе спот операцияларын жойған кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
690 05 "Своп операциялары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: своп операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операцияларын жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оларды төлеген немесе своп операцияларын жойған кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.

687 62 "Прочие суммы до выяснения" (пассивный).
Назначение: учет прочих сумм до выяснения.
По кредиту счета проводится прочая сумма до выяснения.
По дебету счета проводится списание прочей суммы до выяснения при ее возврате.
687 90 "Обязательства перед оригинатором" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств специальной финансовой компании перед оригинатором.
По кредиту счета проводится сумма кредиторской задолженности специальной финансовой компании перед оригинатором.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности специальной финансовой компании перед оригинатором при перечислении денег, поступивших от размещения облигаций, оригинатору.
690 01 "Обязательства по фьючерсным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по фьючерсным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения фьючерсных операций, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
690 02 "Обязательства по форвардным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по форвардным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения форвардных операций, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
690 03 "Обязательства по опционным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по опционным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения опционных операций, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
690 04 "Обязательства по операциям спот" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции спот, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании операции спот, а также суммы положительной переоценки.
690 05 "Обязательства по операциям своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании операции своп, а также суммы положительной переоценки.

690 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банколарды төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды жойған кезде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
701 "Дайын өнімді сатудан түскен кірістер".
Мақсаты: дайын өнімді (жұмысты, қызметті) сатудан түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша дайын өнімді (жұмысты, қызметті) сатудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 21 "Аударым операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның аударым операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның аударым операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 22 "Клиринг операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның клиринг операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиринг операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 23 "Кассалық операциялар бойынша қызметке комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның кассалық операциялар бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның кассалық операциялар бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 24 "Сейф операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның сейф операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сейф операциялары бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 25 "Инкассация бойынша қызметке комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның инкассация бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның инкассация бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.

690 06 "Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате банком или аннулировании операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
701 "Доходы от реализации готовой продукции (работ, услуг)".
Назначение: учет сумм доходов от реализации готовой продукции (работ, услуг).
По дебету счета проводится сумма доходов от реализации готовой продукции (работ, услуг).
По кредиту счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 21 "Комиссионные доходы за услуги по переводным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 22 "Комиссионные доходы за услуги по клиринговым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 23 "Комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 24 "Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 25 "Комиссионные доходы за услуги по инкассации".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по инкассации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

701 26 "Сенімгерлік басқару бойынша қызметке комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның сенімгерлік басқару бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сенімгерлік басқару бойынша қызметке комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 27 "Басқа комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның басқа қызмет көрсетулері бойынша комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа қызмет көрсетулері комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы N 571 "Жиынтық кіріс (зиян)" баланстық шотына есептен шығарылады.
701 41 "Сақтандыру сыйлықақысы ретінде алынған кірістер".
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына сәйкес сақтанушылардан сақтандыру сыйлықақысы ретінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына сәйкес сақтанушылардан сақтандыру сыйлықақысы ретінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 42 "Сақтандыру төлемдерін өтеуге байланысты кірістер".
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдері ретінде алған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдері ретінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шоттар N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 43 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша комиссиялық кірістер".
Мақсаты: қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру шартына сәйкес қайта сақтанушыдан алған комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру шартына сәйкес қайта сақтанушыдан алған комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 44 "Кері талап ету бойынша өтеуге байланысты кірістер".
Мақсаты: сақтандыру ұйымы кері талап ету бойынша өтеу бойынша алған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру ұйымы кері талап ету бойынша өтеу бойынша алған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

701 26 "Комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 27 "Прочие комиссионные доходы".
Назначение: учет сумм прочих комиссионных доходов организации за прочие услуги.
По кредиту счета проводится сумма прочих комиссионных доходов организации за прочие услуги.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 41 "Доходы, полученные в виде страховых премий".
Hазначение: учет сумм доходов в виде страховых премий, полученных страховой (перестраховочной) организацией в соответствии с договором страхования (перестрахования) от страхователей (перестрахователей).
По кредиту счета проводится сумма доходов в виде страховых премий, полученных страховой (перестраховочной) организацией в соответствии с договором страхования (перестрахования) от страхователей (перестрахователей).
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 42 "Доходы, связанные с возмещением страховых выплат".
Hазначение: учет сумм доходов, полученных страховой (перестраховочной) организацией в виде страховых выплат перестраховщика.
По кредиту счета проводится сумма доходов, полученных страховой (перестраховочной) организацией в виде страховых выплат перестраховщика.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 43 "Комиссионные доходы по договорам перестрахования".
Hазначение: учет сумм комиссионных доходов, полученных перестраховочной организацией в соответствии с договором перестрахования от перестрахователя.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, полученных перестраховочной организацией в соответствии с договором перестрахования от перестрахователя.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 44 "Доходы, связанные с возмещением по регрессному требованию".
Hазначение: учет сумм доходов, полученных страховой организацией по возмещению регрессного требования.
По кредиту счета проводится сумма доходов, полученных страховой организацией по возмещению регрессного требования.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

701 45 "Өзге кірістер".
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру қызметінен түскен өзге кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметінен алған өзге кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына өзге кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 46 "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері".
Мақсаты: сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша комиссиялық кірістерді "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.
701 61 "Инвестициялық кірістерден комиссиялық кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес инвестициялық кірістерден жинақтаушы зейнетақы қорлары мен зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар есептеген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық кірістерден жинақтаушы зейнетақы қорлары мен зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар есептеген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 62 "Зейнетақы активтерінен комиссиялық кірістер".
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар есептеген Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар есептеген зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 81 "Биржалық алымдардан түскен кірістер".
Мақсаты: қор биржасы есептеген биржалық алымдардан (мүшелік алымдардан, комиссиялық алымдардан және листинг алымдарынан) түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қор биржасы есептеген биржалық алымдардан (мүшелік алымдардан, комиссиялық алымдардан және листинг алымдарынан) түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
701 82 "Брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: қаржы рыногында брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін ұйымдардың есептелген комиссиялық кірістері сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржы рыногында брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін ұйымдардың есептелген комиссиялық кірістері сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

701 45 "Прочие доходы".
Назначение: учет сумм прочих доходов страховой (перестраховочной) организации от страховой деятельности.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных страховой (перестраховочной) организации от страховой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм прочих доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 46 "Комиссионные доходы страховых брокеров".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По дебету счета проводится списание сумм комиссионных доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток).
701 61 "Комиссионные доходы от инвестиционного дохода".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, от инвестиционного дохода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, от инвестиционного дохода.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 62 "Комиссионные доходы от пенсионных активов".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, от поступивших пенсионных активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, от поступивших пенсионных активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 81 "Доходы от биржевых сборов"
Назначение: учет сумм доходов, начисленных фондовой биржей от биржевых сборов (членские сборы, комиссионные сборы и листинговые сборы).
По кредиту счета проводится сумма доходов, начисленных фондовой биржей от биржевых сборов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
701 82 "Комиссионные доходы за брокерско-дилерские услуги".
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов организации за брокерско-дилерские услуги на финансовом рынке.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов организации за брокерско-дилерские услуги на финансовом рынке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

701 83 "Бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
711 "Сатылған тауарлардың қайтарылуы"
Мақсаты: сатылған тауарлардың қайтарылу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайтарылған тауарлардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына қайтарылған тауарлар құны есептен шығарылады.
712 "Сату жеңілдігі"
Мақсаты: шарт талаптарына сәйкес ұйымдар берген сату жеңілдігі сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына сәйкес ұйымдар берген сату жеңілдігі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына сату жеңілдігі ұсынған сомасы есептен шығарылады.
713 "Баға жеңілдігі"
Мақсаты: сатылған өнімнің брагын анықтауға байланысты ұйым ұсынған бағадан жеңілдік сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатылған өнімнің брагын анықтауға байланысты ұйым ұсынған бағадан жеңілдік сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына ұсынылған жеңілдік сомасы есептен шығарылады.
721 "Материалдық емес активтердің шығынға жазылғандарынан кіріс".
Мақсаты: ұйымның өзінің материалдық емес активтерінің шығынға жазылғанынан кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның өз материалдық емес активтерінің шығынға жазылғанынан кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
722 "Негізгі құрал-жабдықтардың шығынға жазылғанынан кіріс".
Мақсаты: ұйымның өз негізгі құрал-жабдықтардың шығынға жазылғанынан кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өз негізгі құрал-жабдықтарының шығынға жазылғанынан кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
723 "Инвестициялардың, қаржы инвестицияларының шығынға жазылғанынан кіріс".
Мақсаты: ұйымның инвестицияларының, қаржы инвестицияларының, оның ішінде бағалы қағаздарының шығынға жазылғанынан кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның инвестицияларының, қаржы инвестицияларының, оның ішінде бағалы қағаздарының шығынға жазылғанынан кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

701 83 "Комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг".
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
711 "Возвраты проданных товаров"
Назначение: учет стоимости возврата проданных товаров.
По дебету счета проводится стоимость возращенных товаров.
По кредиту счета проводится списание стоимости возвращенных товаров на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
712 "Скидка с продаж"
Назначение: учет сумм скидок с продаж, предоставленных организацией в соответствии с условиями договора.
По дебету счета проводится сумма скидок с продаж, предоставленных организацией в соответствии с условиями договора.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных скидок с продаж на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
713 "Скидка с цены"
Назначение: учет сумм скидок с цены, предоставленных организацией в связи с выявлением брака реализованной продукции.
По дебету счета проводится сумма скидок с цены, предоставленных организацией в связи с выявлением брака реализованной продукции.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных скидок на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
721 "Доход от выбытия нематериальных активов".
Назначение: учет сумм доходов организации от выбытия своих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от выбытия своих нематериальных активов.
По дебету счета проводится списание доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
722 "Доход от выбытия основных средств".
Назначение: учет сумм доходов организации от выбытия своих основных средств.
По кредиту счета проводится сумма доходов от выбытия своих основных средств.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
723 "Доход от выбытия инвестиций, финансовых инвестиций".
Назначение: учет сумм доходов организации от выбытия инвестиций, финансовых инвестиций, в том числе ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от выбытия инвестиций, финансовых инвестиций, в том числе ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

724 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 02 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістер".
Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлық ақыны амортизациялауға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 03 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 04 "Аффилиирленген тұлғалардың капиталда қатысуынан дивидендтер және өзге кірістер".
Мақсаты: еншілес, тәуелді ұйымдардың және бірлесе бақылайтын заңды тұлғалардың капиталында қатысудан ұйым есептеген дивидендтер, сондай-ақ заңды тұлғалардың капиталында қатысу үлесінен өзге кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес, тәуелді ұйымдардың және бірлесе бақылайтын заңды тұлғалардың капиталында қатысудан ұйым есептеген дивидендтер, сондай-ақ заңды тұлғалардың капиталында қатысу үлесінен өзге кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 05 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістер".
Мақсаты: сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады
724 21 "Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

724 01 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 02 "Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 03 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 04 "Дивиденды и прочие доходы от участия в капитале аффилиированных лиц".
Назначение: учет сумм дивидендов, начисленных организацией от участия в капитале дочерних, зависимых организаций и совместно-контролируемых юридических лиц, а также прочих доходов от долевого участия в капитале юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма дивидендов, начисленных организацией от участия в капитале дочерних, зависимых организаций и совместно-контролируемых юридических лиц, а также прочих доходов от долевого участия в капитале юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 05 "Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток).
724 21 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

724 22 "Талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 23 "Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 24 "Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 25 "Заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 26 "Қаржылық жалдау бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 27 "Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: клиенттерге факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

724 22 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 23 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 24 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 25 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 26 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовой аренде".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 27 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу и форфейтингу".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу и форфейтингу клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу и форфейтингу клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

724 28 "Сыйақы алуға байланысты өзге кірістер"
Мақсаты: ұйымның сыйақы алуға байланысты өзге кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың ұйымның кредиті бойынша сыйақы алуға байланысты өзге кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
724 90 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақыларды амортизациялауға байланысты кірістер".
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақылар амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйлықақылар амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын N 571 "Жиынтық кіріс (зиян) баланстық шотына есептен шығару жазылады".
725 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістер".
Мақсаты: шетел валютасын оң бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын оң бағалау (бағамдық айырмасы) нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" (қаржы жылының аяғында) немесе N 725 02 (активті сату кезінде) баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
725 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалған кірістер".
Мақсаты: шетел валютасын қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған жұмсалған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын қайта бағалаудан (бағамдық айырмадан) жұмсалған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
726 "Өкіметтің атқарушы органдарының субсидиялары".
Мақсаты: өкіметтің атқарушы органдарынан ұйым алған субсидия сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өкіметтің атқарушы органдарынан ұйым алған субсидия сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына алынған субсидиялар сомасы есептен шығарылады.
727 01 "Қымбат металдарды сатып алу-сатудан түскен кіріс".
Мақсаты: ұйымның қымбат металдарды сатып алу-сатудан түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қымбат металдарды сатып алу-сатудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 02 "Шетел валютасын сатып алу-сатудан түскен кіріс".
Мақсаты: ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатудан түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

724 28 "Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения".
Назначение: учет сумм прочих доходов организации, связанных с получением вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации, связанных с получением вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
724 90 "Доходы, связанные с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией премии по облигациям, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
725 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)" (в конце финансового года) или N 725 02 (при реализации актива).
725 02 "Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
726 "Субсидии исполнительных органов власти".
Назначение: учет сумм субсидий, полученных организацией от исполнительных органов власти.
По кредиту счета проводится сумма субсидий, полученных организацией от исполнительных органов власти.
По дебету счета проводится списание сумм полученных субсидий на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
727 01 "Доход от покупки-продажи драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм доходов организации от покупки-продажи драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от покупки-продажи драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
727 02 "Доход от покупки-продажи иностранной валюты".
Назначение: учет сумм доходов организации от покупки-продажи иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от покупки-продажи иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

727 03 "Сауда үшін арналған бағалы қағаздардың құнының өзгеруінен жұмсалмаған кірістер".
Мақсаты: сауда үшін арналған бағалы қағаздар құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сауда үшін арналған бағалы қағаздар құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" (қаржы жылының аяғында) немесе N 727 06 (активті сату кезінде) баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 04 "Қымбат металдарды қайта сатудан түскен жұмсалмаған кірістер".
Мақсаты: қымбат металдардың құнын оң қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қымбат металдардың құнын оң қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" (қаржы жылының аяғында) немесе N 727 07 (активті сату кезінде) баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 05 "Өзге қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кірістер".
Мақсаты: өзге активтерді қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзге активтерді қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" (қаржы жылының аяғында) немесе N 727 08 (активті сату кезінде) баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 06 "Сауда үшін арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен жұмсалған кірістер".
Мақсаты: сауда үшін арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған жұмсалған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сауда үшін арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған жұмсалған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 07 "Қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалған кірістер".
Мақсаты: ұйымның қымбат металдардың құнын оң қайта бағалаудан алынған жұмсалған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қымбат металдардың құнын оң қайта бағалаудан алынған жұмсалған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.

727 03 "Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли. По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)" (в конце финансового года) или N 727 06 (при реализации актива).
727 04 "Нереализованные доходы от переоценки драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки стоимости драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки стоимости драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)" (в конце финансового года) или N 727 07 (при реализации актива).
727 05 "Нереализованные доходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)" (в конце финансового года) или N 727 08 (при реализации актива).
727 06 "Реализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
727 07 "Реализованные доходы от переоценки драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм реализованных доходов организации, полученных от положительной переоценки стоимости драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов организации, полученных от положительной переоценки стоимости драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

727 08 "Өзге қайта бағалаудан түскен жұмсалған кірістер".
Мақсаты: өзге активтерді оң қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалған кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзге активтерді оң қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 09 "Өзге кірістер"
Мақсаты: ұйым алған және NN 701, 721-727 08 баланс шоттарында ескерілмеген өзге кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған өзге кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына өзге кірістер сомасы есептен шығарылады.
727 10 "Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
Шоттың мақсаты: алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.
727 11 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерстерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 03 "Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

727 08 "Реализованные доходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов, полученных организацией в результате положительной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
727 09 "Прочие доходы"
Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и неучтенных на балансовых счетах N 701, 721-727 08.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных организацией.
По дебету счета проводится списание сумм прочих доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
727 10 "Неустойка (штраф, пеня)".
Назначение счета: учет сумм полученной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится сумма полученной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится списание полученных сумм неустойки (штрафа, пени) на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток).
727 11 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг".
Назначение: учет сумм доходов от покупки - продажи ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 01 "Нереализованный доход от переоценки фьючерсов".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки фьючерсов.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки фьючерсов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 02 "Нереализованный доход от переоценки форвардных операций по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки форвардной операции по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 03 "Нереализованный доход от переоценки форвардных операций по иностранной валюте".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки форвардной операции по иностранной валюте.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

728 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 05 "Опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 06 "Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 07 "Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операцияларын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
728 08 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 01 "Фьючерс операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: фьючерс операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

728 04 "Нереализованный доход от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки форвардной операции по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 05 "Нереализованный доход от переоценки опционных операций".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки опционных операций.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки опционной операции.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 06 "Нереализованный доход от переоценки операций спот".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки операций спот.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 07 "Нереализованный доход от переоценки операций своп".
Назначение: учет сумм нереализованного дохода от переоценки операций своп.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
728 08 "Нереализованный доход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение счета: учет сумм нереализованного дохода от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 01 "Доходы по операциям фьючерс".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции фьючерс.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль".

729 02 "Форвард операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: форвард операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (шығын)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 03 "Опцион операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: опцион операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 04 "Спот операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: спот операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 05 "Своп операциялары бойынша кірістер".
Мақсаты: своп операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциялары бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
729 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістер".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша алынған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 01 "Өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 02 "Өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

729 02 "Доходы по операциям форвард".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям форвард.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции форвард.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 03 "Доходы по опционным операциям".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по опционным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по опционной операции.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 04 "Доходы по операциям спот".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 05 "Доходы по операциям своп".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
729 06 "Доходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 01 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 02 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по вкладам размещенным".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по вкладам размещенным.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по вкладам размещенным.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

731 03 "Өткен кезеңдерде басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 20 "Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 21 "Өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны жалдау бойынша шығындарды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны жалдау бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде клиенттерге берілген қаржыны жалдау бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 22 "Өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
731 23 "Өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістер".
Мақсаты: өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған, жойылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен кезеңдерде банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) жоюдан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
801 "Сатылған дайын өнімнің (жұмыстың, қызметтің) өз құны".
Мақсаты: ұйымның сатылған өнімінің (жұмысының, қызметінің) өз құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің өз құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

731 03 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по прочей дебиторской задолженности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 20 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 21 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 22 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по условным обязательствам.
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по условным обязательствам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по условным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
731 23 "Доходы от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности".
Назначение: учет сумм аннулированных резервов (провизий), созданных в прошлых периодах на покрытие убытков по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от аннулирования резервов (провизий), созданных в прошлых периодах по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (работ, услуг)".
Назначение: учет себестоимости реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации.
По дебету счета проводится себестоимость реализованных товаров, оказанных работ и выполненных услуг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

801 41 "Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервін қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтер сомасын азайту немесе N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 42 "Шыққан, бірақ айтылмаған шығындар резервін қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептелген шыққан, бірақ айтылмаған шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру резервтерінің есеп айырсу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептелген шыққан, бірақ айтылмаған шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерін азайту немесе N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 43 "Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шықпаған шығындар резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептелген өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шықпаған шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептелген өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шықпаған шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерін азайту немесе N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 44 "Аннуитет шарттары бойынша шықпаған шығындар резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген аннуитет шарттары бойынша шықпаған шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген аннуитет шарттары бойынша шықпаған шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерін азайту немесе N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

801 41 "Расходы по формированию резерва незаработанной премии".
Назначение: учет сумм расходов по формированию страховых резервов незаработанной премии, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию страховых резервов незаработанной премии, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится уменьшение сумм страховых резервов или списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 42 "Расходы по формированию резерва произошедших, но не заявленных убытков".
Назначение: учет сумм расходов по формированию страховых резервов произошедших, но не заявленных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию страховых резервов произошедших, но не заявленных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится уменьшение страховых резервов или списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 43 "Расходы по формированию резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни".
Назначение: учет сумм расходов по формированию страховых резервов непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию страховых резервов непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится уменьшение страховых резервов или списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 44 "Расходы по формированию резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета".
Назначение: учет сумм расходов по формированию страховых резервов непроизошедших убытков по договорам аннуитета, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию страховых резервов непроизошедших убытков по договорам аннуитета, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится уменьшение страховых резервов или списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

801 45 "Айтылған, бірақ реттелмеген шығындар резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген айтылған, бірақ реттелмеген шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген айтылған, бірақ реттелмеген шығындардың сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерін азайту немесе N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 46 "Қосымша резервтер қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген қосымша сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру резервтерінің есеп айырысу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес есептелген қосымша сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру резервтерін азайту немесе N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 47 "Сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемдері ретінде сақтандыру ұйымының шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемдері ретінде сақтандыру ұйымының шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 48 "Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемдері ретінде қайта сақтандыру ұйымдарының шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемдері ретінде қайта сақтандыру ұйымдарының шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
801 49 "Шағым-талаптарды реттеу бойынша шығыстар"
Мақсаты: сақтандыру ұйымының сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асырумен тікелей байланысты емес шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру ұйымының сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асырумен тікелей байланысты емес шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

801 45 "Расходы по формированию резерва заявленных, но не урегулированных убытков".
Назначение: учет сумм расходов по формированию страховых резервов заявленных, но не урегулированных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию страховых резервов заявленных, но не урегулированных убытков, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится уменьшение страховых резервов или списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 46 "Расходы по формированию дополнительных резервов".
Назначение: учет сумм расходов по формированию дополнительных страховых резервов, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию дополнительных страховых резервов, рассчитанных в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок расчета страховых резервов.
По кредиту счета проводится уменьшение страховых резервов или списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 47 "Расходы по осуществлению страховых выплат по страхованию".
Назначение: учет сумм расходов страховой организации в виде страховых выплат при наступлении страхового случая по договору страхования.
По дебету счета проводится сумма расходов страховой организации в виде страховых выплат при наступлении страхового случая по договору страхования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 48 "Расходы по осуществлению страховых выплат по перестрахованию".
Назначение: учет сумм расходов перестраховочной организации в виде страховых выплат при наступлении страхового случая по договору перестрахования.
По дебету счета проводится сумма расходов перестраховочной организации в виде страховых выплат при наступлении страхового случая по договору перестрахования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
801 49 "Расходы по урегулированию претензий".
Назначение: учет сумм расходов страховой организации, не связанных непосредственно с осуществлением страховых выплат по страховым случаям.
По дебету счета проводится сумма расходов страховой организации, не связанных непосредственно с осуществлением страховых выплат по страховым случаям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

801 50 "Қайта сақтандырушыға кері талап ету бойынша өтеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушыға кері талап ету бойынша өтеуге байланысты шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушыға кері талап ету бойынша өтеуге байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
811 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сату бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның дайын өнімін (тауарларын, жұмыстарын, қызметтерін) сатуға байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Осы баланс шотында мына шығыстар сомасы көрініс таба алады:
Ұйымның дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатумен айналысатын қызметкерлеріне жалақы, сыйлықақы және басқа да осыған ұқсас төлемдер, сондай-ақ зейнетақымен қамсыздандыру бойынша;
орау, тиеу, жеткізу бойынша, тұрмыстық және коммуналдық қызметтерге басқа да делдал ұйымдар төлейтін комиссиялық алымдар (аударым);
дайын өнімді, тауарларды сату орындарында сақтау үшін үй-жайларды ұстау бойынша, жарнама;
рыноктың конъюнктурасын зерттеу бойынша;
мақсаттар бойынша басқа да ұқсас шығыстар.
Шоттың дебеті бойынша дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатуға байланысты шығыстар сомасы жазылады;
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 "Жалпы және әкімшілік шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өндірістік ісімен, сондай-ақ ұйымның дайын өнімін (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатумен байланысты емес жалпы және әкімшілік шығыстар сомасын есепке алу.
Осы баланс шотында мына шығыстар сомасы көрініс таба алады:
әкімшілік қызметкерлеріне жалақы, сыйлықақы, жәрдемақы және басқа да төлемдер, сондай-ақ зейнетақымен қамсыздандыруға аудару бойынша:
лауазымды тұлғаларға қосымша төлемдер;
әкімшілік мақсаттағы үй-жайларды ұстау бойынша коммуналдық қызмет көрсетулерге;
төленуге тиісті есептелген айыппұл, өсімпұл, тұрақсыздық сомалары;
мақсаттар бойынша басқа да ұқсас шығыстар.
Шоттың дебеті бойынша жалпы және әкімшілік шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 01 "Еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның әкімшілік қызметкерлеріне жалақы, сыйлықақы және басқа да төлемдер бойынша шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның әкімшілік қызметкерлеріне жалақы, сыйлық ақы және басқа да төлемдер бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

801 50 "Расходы по возмещению перестраховщику по регрессному требованию".
Назначение: учет сумм расходов страховой организации, связанных с возмещением по регрессному требованию перестраховщику.
По дебету счета проводится сумма расходов страховой организации, связанных с возмещением по регрессному требованию перестраховщику.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
811 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации.
На данном балансовом счете могут быть отражены следующие суммы расходов:
по заработной плате, премиям и другим аналогичным выплатам, а также по отчислениям на пенсионное обеспечение работников организации, занятых реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг);
по упаковке, погрузке, доставке, на комиссионные сборы (отчисления), уплачиваемые сбытовым и другим посредническим организациям, на коммунальные услуги;
по содержанию помещений для хранения готовой продукции, товаров в местах их реализации, на рекламу;
по изучению конъюнктуры рынка;
другие аналогичные по назначению расходы.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг).
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 "Общие и административные расходы".
Назначение: учет сумм общих и административных расходов, не связанных с производственным процессом организации, а также с реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации.
На данном балансовом счете могут быть отражены следующие суммы расходов:
по заработной плате, премиям, пособиям и другим выплатам, а также отчисления на пенсионное обеспечение работников административного персонала, дополнительные выплаты должностным лицам;
на коммунальные услуги по содержанию помещений административного назначения;
начисленные суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащих уплате;
другие аналогичные по назначению расходы.
По дебету счета проводится сумма общих и административных расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 01 "Расходы по оплате труда".
Назначение: учет сумм расходов организации по заработной плате, премиям, пособиям и другим выплатам работникам административного персонала.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по заработной плате, премиям, пособиям и другим выплатам работникам административного персонала.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

821 02 "Қызметтік іссапарларға шығыстар".
Мақсаты: ұйымның қызметкерлердің қызметтік іссапарларына шығыстары сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның қызметкерлердің қызметтік іс сапарларына шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 03 "Өкілдік шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өкілдік шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өкілдік шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасын есептен шығару жүргізіледі.
821 04 "Инкассацияға шығыстар".
Мақсаты: ұйымның инкассацияға шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның инкассацияға шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 05 "Жарнамаға шығыстар".
Мақсаты: ұйымның жарнамаға шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның жарнамаға шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 06 "Аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның аудит және консультация бойынша қызмет көрсетулерге шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның аудит және консультация бойынша қызмет көрсетулерге шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 07 "Әкімшілік-шаруашылық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның әкімшілік мақсаттағы үй-жайларды ұстау бойынша коммуналдық қызметтерге шығыстарының және мақсат бойынша басқа да ұқсас шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның әкімшілік мақсаттағы үй-жайларды ұстау бойынша коммуналдық қызметтерге шығыстарының және мақсат бойынша басқа да ұқсас шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 08 "Жөндеу шығыстары".
Мақсаты: ұйымның жөндеу шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның жөндеу шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 09 "Көлік шығыстары".
Мақсаты: ұйымның көлік шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның көлік шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

821 02 "Расходы на служебные командировки".
Назначение: учет сумм расходов организации на служебные командировки работников.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на служебные командировки работников.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 03 "Представительские расходы".
Назначение: учет сумм представительских расходов организации.
По дебету счета проводится сумма представительских расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 04 "Расходы на инкассацию".
Назначение: учет сумм расходов организации на инкассацию.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на инкассацию.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 05 "Расходы на рекламу".
Назначение: учет сумм расходов организации на рекламу.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на рекламу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 06 "Расходы по аудиту и консультационным услугам".
Назначение: учет сумм расходов организации за услуги по аудиту и консультациям.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за услуги по аудиту и консультациям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 07 "Административно-хозяйственные расходы".
Назначение: учет сумм расходов организации на коммунальные услуги по содержанию помещений административного назначения и другие аналогичные по назначению расходы.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на коммунальные услуги по содержанию помещений административного назначения и другие аналогичные по назначению расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 08 "Расходы на ремонт".
Назначение: учет сумм расходов организации на ремонт.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на ремонт.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 09 "Транспортные расходы".
Назначение: учет сумм транспортных расходов организации.
По дебету счета проводится сумма транспортных расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

821 10 "Өзге әкімшілік шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өзге әкімшілік шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өзге әкімшілік шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 11 "Әлеуметтік салық және міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның әлеуметтік салық және міндетті әлеуметтік аударымдар төлеу бойынша шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның әлеуметтік салық және міндетті әлеуметтік аударымдар төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 12 "Жер салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның жер салығына ақы төлеу бойынша шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның жер салығына ақы төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 13 "Мүлік салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның мүлік салығына ақы төлеу бойынша шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның мүлік салығына ақы төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 14 "Көлік құралдарына салық бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның көлік құралдарына салық төлеу бойынша шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның көлік құралдарына салық төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 15 "Бюджетке төленетін өзге де салықтар, алымдар және міндетті төлемдер бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның бюджетке төленетін өзге де салықтар, алымдар және міндетті төлемдер бойынша шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның бюджетке төленетін өзге де салықтар, алымдар және міндетті төлемдер бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 16 "Бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым алған бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

821 10 "Прочие административные расходы".
Назначение: учет сумм прочих административных расходов организации.
По дебету счета проводится сумма прочих административных расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 11 "Расходы по социальному налогу и обязательным социальным отчислениям".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате социального налога и обязательных социальных отчислений.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате социального налога и обязательных социальных отчислений.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 12 "Расходы по земельному налогу".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате земельного налога.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате земельного налога.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 13 "Расходы по налогу на имущество".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате налога на имущество.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате налога на имущество.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 14 "Расходы по налогу на транспортные средства".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате налога на транспортные средства.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате налога на транспортные средства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 15 "Расходы по прочие налогам, сборам и обязательным платежам в бюджет".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате прочих налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате прочих налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 16 "Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

821 17 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым орналастырған салымдар бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым орналастырған салымдар бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 18 "Өзге дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өзге дебиторлық берешегі бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өзге дебиторлық берешегі бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 19 "Амортизациялық аударымдар және тозу бойынша шығыстар".
Мақсаты: амортизациялық аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстарының сомаларын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.
821 21 "Берілген заемдар бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым берген заемдар бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген заемдар бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 22 "Берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым берген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизия) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 23 "Шартты міндеттемелер бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның шартты міндеттемелері бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның шартты міндеттемелері бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 24 "Банк қызметі бойынша өзге дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар".
Мақсаты: банк қызметі бойынша өзге дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк қызметі бойынша өзге дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизия) құру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

821 17 "Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по вкладам, размещенным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по вкладам, размещенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 18 "Расходы по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности организации.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 19 "Расходы по амортизационным отчислениям и износу".
Назначение: учет сумм амортизационных отчислений.
По дебету счета проводится сумма начисленных амортизационных отчислений по активам организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 21 "Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по займам, предоставленным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резерва (провизий) по займам, предоставленных организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 22 "Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленной финансовой аренде".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по финансовой аренде, предоставленной организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по финансовой аренде, предоставленной организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 23 "Расходы по формированию резервов (провизий) по условным обязательствам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по условным обязательствам организации.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по условным обязательствам организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 24 "Расходы по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резерва (провизий) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

821 25 "Аударым операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: аударым операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 26 "Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның клиринг операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның клиринг операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 27 "Касса операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның касса операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның касса операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 28 "Сейф операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның сейф операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сейф операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 29 "Инкассация бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның инкассация бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның инкассация бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 30 "Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сенімгерлік операциялары бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 31 "Өзге комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өзге қызметтер үшін өзге комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өзге қызметтер үшін өзге комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

821 25 "Комиссионные расходы за услуги по переводным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 26 "Комиссионные расходы за услуги по клиринговым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 27 "Комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 28 "Комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 29 "Комиссионные расходы за услуги по инкассации".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по инкассации.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 30 "Комиссионные расходы за услуги по доверительным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 31 "Прочие комиссионные расходы".
Назначение: учет сумм прочих комиссионных расходов организации за иные услуги.
По дебету счета проводится сумма прочих комиссионных расходов организации за иные услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

821 41 "Қайта сақтандыру бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандырушыға сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандырушыға сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 42 "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорларына міндетті жарналар төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: қатысу шартына сәйкес сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті жарналар төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қатысу шартына сәйкес сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті жарналар төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 43 "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорларына төтенше жарналар төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: қатысу шартына сәйкес сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төтенше жарналар төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қатысу шартына сәйкес сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төтенше жарналар төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 44 "Сақтандыру брокерлерінің қызмет көрсетуіне ақы төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру қызмет көрсетуіне ақы төлеуге байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру қызмет көрсетуіне ақы төлеуге байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 45 "Актуарийлердің қызмет көрсетуіне ақы төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы актуарийлердің қызмет көрсеткеніне ақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы актуарийлердің қызмет көрсеткеніне ақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 46 "Өзге шығыстар".
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметі бойынша өзге операцияларды жүзеге асыруға байланысты өзге шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметі бойынша өзге операцияларды жүзеге асыруға байланысты өзге шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

821 41 "Расходы по оплате комиссионного вознаграждения по перестрахованию".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с оплатой вознаграждения перестраховщику по договору перестрахования.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с оплатой вознаграждения перестраховщику по договору перестрахования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 42 "Расходы по уплате обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с уплатой обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат в соответствии с договором участия.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с уплатой обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат в соответствии с договором участия.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 43 "Расходы по уплате чрезвычайных взносов в фонд гарантирования страховых выплат".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с уплатой чрезвычайных взносов в фонд гарантирования страховых выплат в соответствии с договором участия.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с уплатой чрезвычайных взносов в фонд гарантирования страховых выплат в соответствии с договором участия.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 44 "Расходы по оплате услуг страховых брокеров".
Назначение: учет сумм расходов страховой (перестраховочной) организации, связанных с оплатой услуг страховых брокеров.
По дебету счета проводится сумма расходов страховой (перестраховочной) организации, связанных с оплатой услуг страховых брокеров.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 45 "Расходы по оплате услуг актуариев".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с оплатой страховой (перестраховочной) организацией услуг актуариев.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с оплатой страховой (перестраховочной) организацией услуг актуариев.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 46 "Прочие расходы".
Назначение: учет сумм прочих расходов, связанных с осуществлением страховой (перестраховочной) организацией прочих операций по страховой (перестраховочной) деятельности.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов, связанных с осуществлением страховой (перестраховочной) организацией прочих операций по страховой (перестраховочной) деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

821 47 "Қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру активтері бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
821 81 "Қор биржасының қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар"
Мақсаты: қор биржасының қызмет көрсеткені үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қор биржасының қызмет көрсеткені үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 82 "Брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені (бағалы қағаздарды, шетел валютасын т.с.с. сатып алу-сату) үшін ұйымның шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін ұйымның шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 83 "Кастодиан қызметін көрсету бойынша қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: кастодиан қызметін көрсету бойынша қызмет көрсеткені үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кастодиан қызметін көрсету бойынша қызмет көрсеткені үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
821 84 "Бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар"
Мақсаты: бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар рыногының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

821 47 "Расходы по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по активам перестрахования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
821 81 "Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи"
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги фондовой биржи.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов за услуги фондовой биржи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 82 "Комиссионные расходы за брокерско-дилерские услуги".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за брокерско-дилерские услуги (купля-продажа ценных бумаг, иностранной валюты и так далее).
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за брокерско-дилерские услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 83 "Комиссионные расходы за услуги по кастодиальному обслуживанию".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги по кастодиальному обслуживанию.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги по кастодиальному обслуживанию.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
821 84 "Комиссионные расходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 01 "Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

831 02 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 03 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 04 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 05 "Тұрақсыздық (айыппұл, өсімпұл)".
Мақсаты: ұйым төлеген тұрақсыздық (айыппұл, өсімпұл) сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым төлеген тұрақсыздық (айыппұл, өсімпұл) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 21 "Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
Мақсаты: ұйымның банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 22 "Талап ету бойынша тартылған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым банктік салым шарты бойынша қабылдаған клиенттердің талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым банктік салым шарты бойынша қабылдаған клиенттердің талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

831 02 "Расходы, связанные с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 03 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 04 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 05 "Неустойка (штраф, пеня)".
Назначение: учет сумм неустойки (штрафа, пени), уплаченных организацией.
По дебету счета проводится сумма неустойки (штрафа, пени), уплаченных организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 21 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 22 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным вкладам до востребования".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

831 23 "Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 24 "Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 25 "Алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: банктерден Қазақстан Республикасы Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан және басқа да заңды тұлғалардан ұйым алған қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерден Қазақстан Республикасы Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан және басқа да заңды тұлғалардан ұйым алған қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 26 "Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
831 27 "Сыйақы төлеуге байланысы өзге шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өзге операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өзге операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.

831 23 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным срочным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 24 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным условным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 25 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам полученным".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным и долгосрочным займам, полученным организацией от банков, Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и других юридических лиц.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным организацией от банков, Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и других юридических лиц.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 26 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по полученной финансовой аренде".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 27 "Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по прочим операциям организации.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов, связанных с выплатой вознаграждения по прочим операциям организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".

831 90 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық кіріс (зиян) баланстық шотына есептен шығару жазылады.
831 91 "Арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар".
Мақсаты: арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы айналысқа шығарған облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық кіріс (зиян) баланстық шотына есептен шығару жазылады
841 "Материалдық емес активтердің шығынға жазылуы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның материалдық емес активтерінің шығынға жазылуына байланысты, оларды тарату, сату, айырбастау және өтеусіз беру бойынша шығыстарды қоса алғандағы шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның материалдық емес активтерінің шығынға жазылуына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
842 "Негізгі құрал-жабдықтардың шығынға жазылуы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның негізгі құрал-жабдықтарының шығынға жазылуына байланысты, оларды тарату, сату, айырбастау және өтеусіз беру бойынша шығыстарды қоса алғандағы шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның негізгі құрал-жабдықтарының шығынға жазылуына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
843 "Инвестициялардың, қаржы инвестицияларының шығынға жазылуы бойынша шығыстар".
Мақсаты: инвестициялардың, қаржы инвестицияларының, оның ішінде бағалы қағаздардың шығынға жазылуына байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялардың, қаржы инвестицияларының, оның ішінде бағалы қағаздардың шығынға жазылуына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
844 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 543 баланс шотына жұмсалмаған шығыстар сомасы есептен шығарылады.

831 90 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 571 "Итоговый доход (убыток)".
831 91 "Расходы, связанные с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией дисконта по облигациям, выпущенным в обращение специальной финансовой компанией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
841 "Расходы по выбытию нематериальных активов".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выбытием нематериальных активов организации, включая расходы по их ликвидации, реализации, обмену и безвозмездной передаче.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выбытием нематериальных активов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
842 "Расходы по выбытию основных средств".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выбытием основных средств организации, включая расходы по их ликвидации, реализации, обмену и безвозмездной передаче.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выбытием основных средств организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
843 "Расходы по выбытию инвестиций, финансовых инвестиций".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выбытием инвестиций, финансовых инвестиций, в том числе ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выбытием инвестиций, финансовых инвестиций, в том числе ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
844 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на балансовый счет N 543.

844 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын теріс қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
845 01 "Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның қымбат металдарды сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның қымбат металдарды сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
845 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 571 "Жиынтық кіріс (шығын)" баланс шотына шыққан шығыстар сомасы есептен шығарылады.
845 03 "Қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен жұмсалмаған шығыстар".
Мақсаты: қолда бар бағалы қағаздар құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қолда бар бағалы қағаздар құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 542 баланс шотына жұмсалмаған шығыстар сомасы есептен шығарылады.
845 04 "Қымбат металдарды қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыстар".
Мақсаты: қымбат металдарды теріс қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қымбат металдарды теріс қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 543 баланс шотына жұмсалмаған шығыстар сомасы есептен шығарылады.
845 05 "Өзге қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыстар".
Мақсаты: өзге активтерді теріс қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзге активтерді теріс қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған жұмсалмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 543 баланс шотына жұмсалмаған шығыстар сомасы есептен шығарылады.

844 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 01 "Расходы по покупке-продаже драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с покупкой-продажой драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с покупкой-продажой драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 02 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с покупкой-продажой иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с покупкой-продажой иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на балансовый счет N 542.
845 04 "Нереализованные расходы от переоценки драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки стоимости драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки стоимости драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на балансовый счет N 543.
845 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на балансовый счет N 543.

845 06 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен жұмсалған шығыстар".
Мақсаты: cаудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың құнының кері өзгеруі нәтижесінде ұйым қабылдап алған жұмсалған шығыстар сомасының есебі.
Осы бағалы қағаздардың баланстан есептен шығарылуы кезінде cаудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен жұмсалған шығыстар сомасы шоттар дебеті бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
845 07 "Қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалған шығыстар".
Мақсаты: ұйымдардың қымбат металдарды кері қайта бағалау нәтижесінде алған шығыстар сомасының есебі.
Осы металдың баланстан есептен шығарылған кезіндегі қымбат металдарды кері қайта бағалаудан түскен жұмсалған шығыстар сомасы шоттар дебеті бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
845 08 "Басқа қайта бағалаудан түскен жұмсалған шығыстар".
Мақсаты: ұйымдардың басқа активтерді кері қайта бағалау нәтижесінде алған жұмсалған шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың басқа активтерді кері қайта бағалау нәтижесінде алған жұмсалған шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 кредит шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
845 09 "Басқа шығыстар".
Мақсаты: ұйымдардың басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілуі мүмкін емес қаржылық және қаржылық емес қызмет бойынша басқа операцияларды жүзеге асыруға байланысты шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың басқа шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
845 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар".
Мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 01 "Фьючерстерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: фьючерсті қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерстерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

845 06 "Реализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи, при выбытии с баланса данных ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 07 "Реализованные расходы от переоценки драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов при выбытии с баланса данного металла.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 08 "Реализованные расходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм реализованных расходов организации, полученных в результате отрицательной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов организации, полученных в результате отрицательной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 09 "Прочие расходы".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
845 10 "Расходы от покупки - продажи ценных бумаг".
Назначение: учет сумм расходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы расходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 01 "Нереализованный расход от переоценки фьючерсов".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки фьючерсов.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки фьючерса.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

846 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 03 "Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 05 "Опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 06 "Спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
846 07 "Своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (шығын)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.

846 02 "Нереализованный расход от переоценки форвардных операций по ценным бумагам".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки форвардной операции по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 03 "Нереализованный расход от переоценки форвардных операций по иностранной валюте".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки форвардной операции по иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 04 "Нереализованный расход от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки форвардной операции по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 05 "Нереализованный расход от переоценки опционных операций".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки опционных операций.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки опционной операции.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 06 "Нереализованный расход от переоценки операций спот".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки операций спот.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
846 07 "Нереализованный расход от переоценки операций своп".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки операций своп.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".

846 08 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияны қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 01 "Фьючерс операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: фьючерс операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 02 "Форвард операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: форвард операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 03 "Опцион операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: опцион операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 04 "Спот операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: спот операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 05 "Своп операциялары бойынша шығыстар".
Мақсаты: своп операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операциялары бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" бойынша баланстық шотына есептен шығару жазылады.
847 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операция бойынша келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (зиян)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
851 "Мерзімі өткен корпоративті табыс салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: бухгалтерлік есеп пен салық салынып отырған кіріс арасында уақыт айырмашылығынан пайда болған мерзімі өткен корпоративті табыс салығы бойынша шығыстар сомасының есебі.
Салық салынып отырған кірістен бухгалтерлік есептегі кірістің асуы түріндегі мерзімі өткен корпоративті табыс салығы бойынша шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
861 "Табиғи апаттан келген өтелмейтін шығыстар"
Мақсаты: ұйымдардың өтеуге жатпайтын шығыстар сомасының есебі.
Ұйым шеккен өтеуге жатпайтын шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
862 "Табиғи апаттан келген кірістер (шығыстар)"
Мақсаты: Ұйымдардың табиғи апаттан келген шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың табиғи апаттан келген шығыстарының сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
863 "Тоқтатылған операциялардан түскен кірістер (шығыстар)"
Мақсаты: Ұйым жүзеге асыратын операциялардың тоқтатылуына байланысты шығыстар сомасының есебі.
Ұйым жүзеге асыратын операциялардың тоқтатылуына байланысты шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
864 "Басқа да кірістер (шығыстар)".
Мақсаты: басқа да операцияларды жүзеге асырумен байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 571 "Жиынтық пайда (шығын)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
871 "Басқа ұйымдардағы түпкілікті үлестен түскен кіріс (шығын)".
Мақсаты: ұйымдардың аффилирленген ұйымдар капиталындағы түпкілікті үлестен түскен шығындар сомасының есебі.
Аффилирленген ұйымдар капиталындағы түпкілікті үлестен түскен ұйымдардың шығындар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Шеккен шығыстар сомасын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
Өндірістік есеп шоты
900 "Негізгі өндіріс" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың негізгі және қосалқы өнім өндіруге кеткен, сондай-ақ негізгі және қосалқы өндіріске қызмет етуге байланысты (жұмыс, қызмет көрсету) және дайын өнімнің (жұмыс, қызмет көрсету) өзіндік құнын есептеу үшін есепті кезең соңына ауыстырған ұйымдардың бітпеген өндіріс құны шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың негізгі және қосалқы өнім өндіруге кеткен, сондай-ақ негізгі және қосалқы өндіріске қызмет етуге байланысты (жұмыс, қызмет көрсету) және дайын өнімнің (жұмыс, қызмет көрсету) өзіндік құнын есептеу үшін есепті кезең соңына ауыстырылған ұйымдардың бітпеген өндіріс құнының шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.

846 08 "Нереализованный расход от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм нереализованного расхода от переоценки операции с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 01 "Расходы по операциям фьючерс".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции фьючерс.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 02 "Расходы по операциям форвард".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям форвард.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции форвард.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 03 "Расходы по опционным операциям".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по опционным операциям.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по опционной операции.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 04 "Расходы по операциям спот".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям спот.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 05 "Расходы по операциям своп".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям своп.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
847 06 "Расходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по операции с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)".
851 "Расходы по отсроченному корпоративному подоходному налогу".
Назначение: учет сумм расходов по отсроченному корпоративному подоходному налогу, возникшему из-за разницы во времени между признанием дохода в бухгалтерском учете и налогооблагаемым доходом.
По дебету счета проводится сумма расходов по отсроченному корпоративному подоходному налогу в виде превышения доходов в бухгалтерском учете над налогооблагаемым доходом.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
861 "Некомпенсируемые расходы от стихийных бедствий"
Назначение: учет сумм расходов, понесенных организацией, не подлежащих компенсации.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных организацией, не подлежащих компенсации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов (доходов) на балансовый счет N 571 "Итоговый расход (убыток)".
862 "Доходы (расходы) от стихийных бедствий"
Назначение: учет сумм расходов, полученных организацией в результате стихийных бедствий.
По дебету счета проводится сумма расходов, полученных организацией в результате стихийных бедствий.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (расход)".
863 "Доходы (расходы) от прекращенных операций"
Назначение: учет сумм расходов, связанных с прекращением осуществления организацией операций.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с прекращением осуществления организацией операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (расход)".
864 "Прочие доходы (расходы)".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с осуществлением прочих операций.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговая прибыль (убыток)"
871 "Доход (убыток) от долевого участия в других организациях".
Назначение: учет сумм убытков организации от долевого участия в капитале аффилиированных организаций.
По дебету счета проводится сумма убытков организации от долевого участия в капитале аффилиированных организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".
Счета производственного учета
900 "Основное производство" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации на производство основной и вспомогательной продукции (работ, услуг), а также расходов, связанных с обслуживанием основного и вспомогательного производства, и стоимости незавершенного производства организации, перенесенного в конце отчетного периода для калькулирования себестоимости готовой продукции (работ, услуг).
По дебету счета проводится сумма расходов организации на производство основной и вспомогательной продукции (работ, услуг), а также расходов, связанных с обслуживанием основного и вспомогательного производства, и стоимости незавершенного производства организации, перенесенного в конце отчетного периода для калькулирования себестоимости готовой продукции (работ, услуг).

Бітпеген өндіріс қалдығын есептен шығару "Негізгі өндіріс" N 211 баланс шоты бойынша, сатып алынған дайын өнімнің (тауар, жұмыс, қызмет көрсету) нақты өзіндік құнын есептен шығару "Дайын өнім" N 221 баланстық шотына немесе "Сатып алынған дайын өнімнің (тауар, жұмыс, қызмет көрсету) өзіндік құны" N 801 немесе жеке қажеттілік үшін дайын өнім құнын "Жалпы және әкімшілік шығындар" N 821 баланстық шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
901 "Материалдар" (актив).
Мақсаты: дайын өнімді әзірлеу кезіндегі қажетті компоненттер болып табылатын, негізінен өндірісте пайдалануға арналған тауар-материалдық қорлар (шикізат, материалдар, отын, ыдыстар, запас бөлшектер және басқалар) құнының есебі.
Дайын өнімді әзірлеу кезіндегі қажетті компоненттері болып табылатын, негізінен өндірісте пайдалануға арналған тауар-материалдық қорлар құны дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Тауар-материалдық қорлар құнын "Негізгі өндіріс" N 900 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
902 "Өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу" (актив).
Мақсаты: негізінен өндірісте жұмыс істеп отырған өндіріс жұмысшыларының демалысына ақы төлеу резервін есептеу және еңбегіне ақы төлеуді ұйымдастыру шығыстары сомасының есебі.
Негізінен өндірісте жұмыс істеп отырған өндіріс жұмысшыларының демалысына ақы төлеу резервін есептеу және еңбегіне ақы төлеуді ұйымдастыру шығыстары сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Негізінен өндірісте жұмыс істеп отырған өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу және демалысына ақы төлеу резервін есептеу шығыстары сомасын "Негізгі өндіріс" N 900 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
903 "Еңбекке ақы төлеуден ақша аудару" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың өндірістік жұмысшыларының еңбегіне жасалған ақы төлеу сомасынан түскен ақша аудару бойынша шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың өндіріс жұмысшыларының еңбегіне жасалған ақы төлеу сомасынан түскен ақша аудару бойынша шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу сомасынан түскен ақша аудару сомасын "Негізгі өндіріс" N 900 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
904 "Үстеме шығыстар" (актив).
Мақсаты: негізгі өндіріске жататын үстеме шығыстар сомасының есебі.
Негізгі өндіріске жататын үстеме шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі. Үстеме шығыстар сомасын "Негізгі өндіріс" N 900 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
910 "Жеке өндірістің жартылай дайын өнімі" (актив).
Мақсаты: ұйымдарда жеке оқшауланған есеп жүргізетін, жеке өндірістің жартылай дайын өнімін өндіруге арналған, сондай-ақ жартылай дайын өнімнің әзір болғандарын есептеу үшін есепті кезең аяғына ауыстырылған бітпеген өндірістің жартылай дайын өнім құнының шығындар сомасының есебі.
Ұйымдарда жеке оқшауланған есеп жүргізетін, жеке өндірістің жартылай дайын өнімін өндіруге арналған, сондай-ақ жартылай дайын өнімнің әзір болғандарын есептеу үшін есепті кезең аяғына ауыстырылған бітпеген өндірістің жартылай дайын өнім құнының шығындар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.

По кредиту счета проводится списание остатка незавершенного производства на балансовый счет N 211 "Основное производство", списание фактической себестоимости реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) на балансовые счета N 221 "Готовая продукция" или N 801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг)" или списание стоимости готовой продукции для собственных нужд на балансовый счет N 821 "Общие и административные расходы".
901 "Материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости товарно-материальных запасов (сырья, материалов, топлива, тары, запасных частей и других), предназначенных для использования в основном производстве, являющихся необходимыми компонентами при изготовлении готовой продукции.
По дебету счета проводится стоимость товарно-материальных запасов, предназначенных для использования в основном производстве, являющихся необходимыми компонентами при изготовлении готовой продукции.
По кредиту счета проводится списание стоимости товарно-материальных запасов на балансовый счет N 900 "Основное производство".
902 "Оплата труда производственных рабочих" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации на оплату труда и начисление резерва на оплату отпуска производственным рабочим, непосредственно занятым в основном производстве.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на оплату труда и начисление резерва на оплату отпуска производственным рабочим, непосредственно занятым в основном производстве.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по оплате труда и начислению резерва на оплату отпуска производственным рабочим на балансовый счет N 900 "Основное производство".
903 "Отчисления от оплаты труда" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации по отчислениям, производимым от сумм оплаты труда производственных рабочих.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по отчислениям, производимым от сумм оплаты труда производственных рабочих.
По кредиту счета проводится списание сумм отчислений от сумм оплаты труда производственных рабочих на балансовый счет N 900 "Основное производство".
904 "Накладные расходы" (активный).
Назначение: учет сумм накладных расходов, относящихся к основному производству.
По дебету счета проводится сумма накладных расходов, относящихся к основному производству.
По кредиту счета проводится списание сумм накладных расходов на балансовый счет N 900 "Основное производство".
910 "Полуфабрикаты собственного производства" (активный).
Назначение: учет сумм затрат на производство полуфабрикатов собственного производства на организациях, ведущих собственный обособленный учет, а также стоимости незавершенного производства полуфабрикатов, перенесенного в конце отчетного периода для калькулирования себестоимости готовых полуфабрикатов.
По дебету счета проводится сумма затрат на производство полуфабрикатов собственного производства на организациях, ведущих собственный обособленный учет, а также стоимость незавершенного производства полуфабрикатов, перенесенного в конце отчетного периода для калькулирования себестоимости готовых полуфабрикатов.

Бітпеген өндірістің жартылай дайын өнім құнын "Жеке өндірістің жартылай дайын өнімі" N 212 баланс шотына есептен шығару, әзір болған жартылай дайын өнімдердің сатуға жатқызылған нақты өзіндік құнын "Дайын өнім" N 221 баланс шотына есептен шығару және негізгі өндіріске одан әрі өңдеуге жіберілген жартылай дайын өнімдердің нақты өзіндік құнын "Негізгі өндіріс" N 900 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
911 "Материалдар" (актив).
Мақсаты: жартылай дайын өнімдерді әзірлеу кезіндегі қажетті компоненттер болып табылатын жартылай дайын өнімдер өндірісіне арналған тауар-материалдық қорлар (шикізат, материалдар, отын, қосалқы бөлшектер және басқалар) құнының есебі.
Жартылай дайын өнімдерді әзірлеу кезіндегі қажетті компоненттер болып табылатын жартылай дайын өнімдер өндірісіне арналған тауар-материалдық қорлар (шикізат, материалдар, отын, қосалқы бөлшектер және басқалар) құны дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Тауар-материалдық қорлар құнын "Жеке өндірістің жартылай дайын өнімдері" N 910 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
912 "Өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу"(актив)
Мақсаты: ұйымдардың жартылай дайын өнімдер жеке өндірісінде тікелей жұмыс істейтін жұмысшылардың демалысына ақы төлеу үшін еңбекке ақы төлеу және резервті есептеу шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың жартылай дайын өнімдер жеке өндірісінде тікелей жұмыс істейтін жұмысшылардың демалысына ақы төлеу үшін еңбекке ақы төлеу және резервті есептеу шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Өндіріс жұмысшыларының демалысына ақы төлеуге еңбекке ақы төлеу және резервті есептеу бойынша шығыстар сомасын "Жеке өндірістің жартылай дайын өнімдері" N 910 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
913 "Еңбекке ақы төлеуден ақша аудару" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу сомасынан жасалатын ақша аударулар бойынша шығыстар сомасының есебі.
Ұйымдардың өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу сомасынан жасалатын ақша аударулар бойынша шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу шығыстары сомасынан "Жеке өндірістің жартылай дайын өнімдері" N 910 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
914 "Үстеме шығыстар" (актив).
Мақсаты: жартылай дайын өнімдер өндірісіне жататын үстеме шығыстар сомасының есебі.
Жартылай дайын өнімдер өндірісіне жататын үстеме шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Үстеме шығыстар сомасын "Жеке өндірістің жартылай дайын өнімдері" N 910 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
920 "Қосалқы өндіріс" "(актив).
Мақсаты: қосалқы өндіріске жататын шығыстар сомасының есебі.
Қосалқы өндіріске жататын шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.

По кредиту счета проводится списание стоимости незавершенного производства полуфабрикатов на балансовый счет N 212 "Полуфабрикаты собственного производства", списание фактической себестоимости готовых полуфабрикатов, подлежащих реализации, на балансовый счет N 221 "Готовая продукция" и фактической себестоимости полуфабрикатов, переданных в основное производство для дальнейшей переработки, на балансовый счет N 900 "Основное производство".
911 "Материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости товарно-материальных запасов (сырья, материалов, топлива, тары, запасных частей и других), предназначенных для использования во вспомогательном производстве, являющихся необходимыми компонентами при изготовлении готовых полуфабрикатов.
По дебету счета проводится стоимость товарно-материальных запасов (сырья, материалов, топлива, тары, запасных частей и других), предназначенных для использования в производстве полуфабрикатов, являющихся необходимыми компонентами при изготовлении готовых полуфабрикатов.
По кредиту счета проводится списание стоимости товарно-материальных запасов на балансовый счет N 910 "Полуфабрикаты собственного производства".
912 "Оплата труда производственных рабочих" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации на оплату труда и начисление резерва на оплату отпуска рабочим, непосредственно занятым в производстве полуфабрикатов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на оплату труда и начисление резерва на оплату отпуска рабочим, непосредственно занятым в производстве полуфабрикатов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по оплате труда и начислению резерва на оплату отпуска производственным рабочим на балансовый счет N 910 "Полуфабрикаты собственного производства".
913 "Отчисления от оплаты труда" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации по отчислениям, производимым от сумм оплаты труда производственных рабочих.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по отчислениям, производимым от сумм оплаты труда производственных рабочих.
По кредиту счета проводится списание сумм отчислений от сумм оплаты труда производственным рабочим на балансовый счет N 910 "Полуфабрикаты собственного производства".
914 "Накладные расходы" (активный).
Назначение: учет сумм накладных расходов, относящихся к производству полуфабрикатов.
По дебету счета проводится сумма накладных расходов, относящихся к производству полуфабрикатов.
По кредиту счета проводится списание сумм накладных расходов на балансовый счет N 910 "Полуфабрикаты собственного производства".
920 "Вспомогательные производства" (активный).
Назначение: учет сумм расходов, относящихся к вспомогательному производству.
По дебету счета проводится сумма расходов, относящихся к вспомогательному производству.

Есепті кезеңнің соңында қосалқы цехтардағы бітпеген өндіріс қалдықтарын "Қосалқы өндірістер" N 213 баланс шотына есептен шығару, дайын өнімнің, орындалған жұмыс пен қызмет көрсетудің нақты өзіндік құнын "Дайын өнім" N 221, "Дайын өнімді (тауарлар, жұмыс, қызмет) сату кезіндегі шығыстар" N 801 және "Сатылған дайын өнімнің (тауарлар, жұмыс, қызмет) өзіндік құны" N 811 баланс шоттарына есептен шығару, жеке қажеттілікке арналған дайын өнімдерді (тауарлар, жұмыс, қызмет) "Жалпы және әкімшілік шығыстар" N 821 баланстық шотына есептен шығару, сондай-ақ негізгі өндірісте пайдаланылатын қосалқы өндірістің дайын өнімдерінің (жұмыс, қызмет) нақты өзіндік құнын "Материалдар" N 901, "Негізгі құрал-жабдықтарды жөндеу" N 934, "Кәріздік қызмет көрсету" N 936, "Басқалар" N 938 баланс шоттарына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
921 "Материалдар" (актив).
Мақсаты: дайын өнімді әзірлеу кезінде қажетті компонент болып табылатын қосалқы өндірісте пайдаланылатын тауар-материалдық қорлардың (шикізат, материалдар, отын, ыдыстар, қосалқы бөлшектер және басқалар) құнының есебі.
Дайын өнімді әзірлеу кезінде қажетті компонент болып табылатын қосалқы өндірісте пайдаланылатын тауар-материалдық қорлардың (шикізат, материалдар, отын, ыдыстар, қосалқы бөлшектер және басқалар) құны дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Тауар-материалдық қорлардың құнын "Қосалқы өндіріс" N 920  баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
922 "Қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың тікелей қосалқы өндіріспен айналысып отырған өндіріс жұмысшыларының демалысына және еңбегіне ақы төлеу үшін резервті есептеу шығыстары сомасының есебі.
Ұйымдардың тікелей қосалқы өндіріспен айналысып отырған өндіріс жұмысшыларының демалысына және еңбегіне ақы төлеу үшін резервті есептеу шығыстары сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Өндіріс жұмысшыларының демалысына және еңбегіне ақы төлеу үшін резервті есептеу шығыстары сомасын "Қосалқы өндіріс" N 920 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
923 "Еңбек ақыдан ақша аудару" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың тікелей қосалқы өндіріспен айналысып отырған өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу бойынша жасаған ақша аудару шығыстары сомасының есебі.
Ұйымдардың тікелей қосалқы өндіріспен айналысып отырған өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу бойынша жасаған ақша аудару шығыстары сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.
Өндіріс жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу сомасынан аударылған ақшаны "Қосалқы өндіріс" N 920 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
924 "Үстеме шығыстар" (актив).
Мақсаты: қосалқы өндіріске жататын үстеме шығыстар сомасының есебі.
Қосалқы өндіріске жататын үстеме шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі. Үстеме шығыстар сомасын "Қосалқы өндіріс" N 920 баланс шотына есептен шығару кредит шоты бойынша жүргізіледі.
930 "Үстеме шығыстар" (актив).
Мақсаты: негізгі және қосалқы өндірістегі, сондай-ақ жартылай дайын өнімдер жеке өндірісіндегі үстеме шығыстар сомасының есебі.
Негізгі және қосалқы өндірістегі, сондай-ақ жартылай дайын өнімдер жеке өндірісіндегі үстеме шығыстар сомасы дебет шоты бойынша жүргізіледі.

По кредиту счета проводится списание остатка незавершенного производства вспомогательных цехов в конце отчетного периода на балансовый счет N 213 "Вспомогательные производства", списание фактической себестоимости готовой продукции, выполненных работ и оказанных услуг на балансовые счета N 221 "Готовая продукция", 801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг)" и 811 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)", списание готовой продукции (товаров, работ, услуг) для собственных нужд на балансовый счет N 821 "Общие и административные расходы", а также списание фактической себестоимости готовой продукции (работ, услуг) вспомогательных производств, используемых в основном производстве, на балансовые счета N 901 "Материалы", N 934 "Ремонт основных средств", N 936 "Коммунальные услуги", N 938 "Прочие".
921 "Материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости товарно-материальных запасов (сырья, материалов, топлива, тары, запасных частей и других), предназначенных для использования во вспомогательном производстве, являющихся необходимыми компонентами при изготовлении готовой продукции.
По дебету счета проводится стоимость товарно-материальных запасов (сырья, материалов, топлива, тары, запасных частей и других), предназначенных для использования во вспомогательном производстве, являющихся необходимыми компонентами при изготовлении готовой продукции.
По кредиту счета проводится списание стоимости товарно-материальных запасов на балансовый счет N 920 "Вспомогательное производство".
922 "Оплата труда работников" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации на оплату труда и начисление резерва на оплату отпуска производственным рабочим, непосредственно занятым во вспомогательном производстве.
По дебету счета проводится сумма расходов организации на оплату труда и начисление резерва на оплату отпуска производственным рабочим, непосредственно занятым во вспомогательном производстве.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по оплате труда и начислению резерва на оплату отпуска производственным рабочим на балансовый счет N 920 "Вспомогательные производства".
923 "Отчисления от оплаты труда" (активный).
Назначение: учет сумм расходов организации по отчислениям, производимым от сумм оплаты труда производственным рабочим, непосредственно занятым во вспомогательном производстве.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по отчислениям, производимым от сумм оплаты труда производственным рабочим, непосредственно занятым во вспомогательном производстве.
По кредиту счета проводится списание отчислений от сумм оплаты труда  производственным рабочим на балансовый счет N 920 "Вспомогательные производства".
924 "Накладные расходы" (активный).
Назначение: учет сумм накладных расходов, относящихся к вспомогательному производству.
По дебету счета проводится сумма накладных расходов, относящихся к вспомогательному производству.
По кредиту счета проводится списание сумм накладных расходов на балансовый счет N 920 "Вспомогательные производства".
930 "Накладные расходы" (активный).
Назначение: учет сумм накладных расходов по основному и вспомогательному производствам, а также производству полуфабрикатов собственного производства.
По дебету счета проводится сумма накладных расходов по основному и вспомогательным производствам, а также производству полуфабрикатов собственного производства.

Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа (есептік кезеңнің соңында) немесе N 1264 шотқа (актив жүзеге асырылған кезде) есептен шығару жазылады.
1267 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер".
Мақсаты: шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бағамының оң өзгеруінен ұйым алған, іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа (есептік кезеңнің соңында) немесе N 1265 шотқа (актив жүзеге асырылған кезде) есептен шығару жазылады.
1268 "Басқа да кірістер".
Мақсаты: ұйым алған және NN 1261-1267 баланстан тыс шоттарда есепке алынбаған басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1281 "Клиенттің активтерін алу".
Мақсаты: клиенттер активтерінің құнын оларды ұйым алған және/немесе инвестициялық басқару мақсатында орналастырған кезде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтері шығарылған кезде олардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша активтердің құнын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1282 "Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1283 "Сатып алу-сату шығыстары".
Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтерді сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1284 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар".
Мақсаты: активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер құнының өзгеруінен ұйым алған, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1285 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1286 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар".
Мақсаты: активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал" (в конце отчетного периода) или на N 1264 (при реализации актива).
1267 "Нереализованные доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов организации от положительного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал" (в конце отчетного периода) или на N 1265 (при реализации актива).
1268 "Прочие доходы".
Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и не учтенных на забалансовых счетах NN№1261-1267.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1281 "Изъятие активов клиента".
Назначение: учет стоимости активов клиентов, при их изъятии и/или размещении организацией в целях инвестиционного управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиентов при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1282 "Расходы по выплате комиссионных вознаграждений".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1283 "Расходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1284 "Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от изменения стоимости активов, при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1285 "Реализованные расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1286 "Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости активов.

Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын NN 1284, 1231 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1287 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын NN 1285, 1231 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1288 "Басқа да шығыстар".
Мақсаты: ұйымның 12 кластың басқа баланстан тыс шоттары бойынша жазылмайтын қаржылық және қаржылық емес қызметіндегі басқа да операцияларды жүзеге асыруға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на забалансовые счета NN 1284, 1231.
1287 "Нереализованные расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на забалансовый счет NN№1285, 1231.
1288 "Прочие расходы".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим забалансовым счетам 12 класса.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".