Қазақстан Республикасында арнайы су пайдалануға келісу және оған рұқсаттар беру туралы нұсқаулықты бекіту жайында
ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 24 қарашадағы N 824, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 309-п, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2004 жылғы 11 қарашадағы N 239-п, ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті төрағасының 2004 жылғы 12 желтоқсандағы N 161-п бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3263. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 21 маусымдағы № 420, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 174-ө, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2011 жылғы 31 мамырдағы № 24-01-07/201, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті төрағасының 2011 жылғы 27 мамырдағы № 17-04/1298 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 21 маусымдағы № 420, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 174-ө, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2011 жылғы 31 мамырдағы № 24-01-07/201, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті төрағасының 2011 жылғы 27 мамырдағы № 17-04/1298 бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 66 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында арнайы су пайдалануға келісу және оған рұқсаттар беру туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 50-П және Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын қорғау комитеті төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 155-П "Қазақстан Республикасында арнайы су пайдалануға келісу және оған рұқсаттар беру туралы нұсқауды бекіту туралы" (2001 жылғы 30 шілдедегі N 1595 нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде тіркеуден өткен, 2001 ж., N 29, 462 бет. Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған) бірлескен бұйрығы өзінің күшін жойды деп табылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі           Қоршаған ортаны қорғау
министрі
______________________              ______________________
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі        Энергетика және минералдық
Су ресурстары жөніндегі             ресурстар министрлігі
комитеті төрағасының                Геология және жер қойнауын
міндетін атқарушы                   пайдалану комитетінің
төрағасы
______________________              ______________________
"Қазақстан Республикасында арнайы су
пайдалануға келісу және оған рұқсаттар
беру туралы нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы
N 309, Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрінің 2004 жылғы 24 қарашадағы
N 824, Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Су ресурстары жөніндегі
комитеті төрағасының міндетін атқарушының
2004 жылғы 11 қарашадағы N 239-п, Қазақстан
Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі Геология және жер
қойнауын пайдалану комитеті төрағасының
2004 жылғы 12 желтоқсандағы N 161-п
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында арнайы су пайдалануға
келісу және оған рұқсаттар беру туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Инструкции по согласованию и выдаче разрешений на специальное водопользование в Республике Казахстан
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2004 года № 824, Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 декабря 2004 года № 309-п, и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года № 236-п, Председателя Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года № 161-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2004 года № 3263. Утратил силу совместным приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 174-ө, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 июня 2011 года № 420, Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 мая 2011 года № 24-01-07/201 и Председателя Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 17-04/1298
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра охраны окружающей среды РК от 01.07.2011 № 174-ө, Министра здравоохранения РК от 21.06.2011 № 420, Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 31.05.2011 № 24-01-07/201 и Председателя Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий РК от 27.05.2011 № 17-04/1298.
В соответствии со  статьей 66 Водного кодекса Республики Казахстан  ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по согласованию и выдаче разрешений на специальное водопользование в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу совместный приказ председателя Комитета по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 50-П и Председателя Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 155-П "Об утверждении Инструкции о порядке согласования и выдачи разрешений на специальное водопользование в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 30 июля 2001 года за N 1595, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов, 2001 г., N 29, ст. 462).
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр здравоохранения       Министр охраны окружающей
Республики Казахстан          среды Республики Казахстан
Исполняющий обязанности       Председатель Комитета геологии
Председателя Комитета по      и недропользования Министерства
водным ресурсам Министерства  энергетики и минеральных ресурсов
сельского хозяйства           Республики Казахстан
Республики Казахстан
Утверждена совместным приказом
Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 1 декабря 2004 года N 309-п,
Министра здравоохранения
Республики Казахстан от
24 ноября 2004 года N 824,
Исполняющего обязанности
Председателя Комитета по водным
ресурсам Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 11 ноября 2004 года N 236-п,
Председателя Комитета геологии и
недропользования Министерства
энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
от 2 декабря 2004 года N 161
"Об утверждении Инструкции по
согласованию и выдаче разрешений
на специальное водопользование
в Республике Казахстан"
И Н С Т Р У К Ц И Я
по согласованию и выдаче разрешений на
специальное водопользование в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения

1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Су кодексіне, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы жөніндегі" заңынаҚараңыз.K090193 Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаны қорғау туралы" заңынаҚараныз K070212 Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 қаңтардағы N 56 "Арнайы су пайдалануға рұқсаттар берудің ережелерін бекіту туралы"  қаулысына  (әрі қарай - Ережелер), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 ақпандағы N 144 "Су қорын пайдалану мен қорғауға мемлекеттік бақылау туралы" қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қаңтардағы N 85 "Су ресурстарына мемлекеттік мониторинг жүргізу, суларды есепке алу мен оларды пайдалану туралы ережелер"  қаулысына , Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасындағы жер қойнауына мемлекеттік мониторинг туралы ережелерге сәйкес дайындалған. Қараңыз.P101373
2. Қазақстан Республикасының Су кодексінің 66-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес, тазартылған өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, дренаждық және басқа ағынды суларды жер үсті су объектілеріне қашыртқылау, сондай-ақ, жер қойнауынан тәулігіне елуден екі мың текше метрге дейінгі лимитте алынатын шаруашылық-ауызсулық және өндірістік-техникалық жер асты суларын пайдалану рұқсаттар негізінде жүргізіледі.
3. Арнайы су пайдалануға рұқсат (әрі қарай - рұқсат), иесінің су объектілерінен тазартылған өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, қашыртқы және басқа да сарқынды сулардың жер бетіндегі су объектілеріне ағызылуына арнайы су пайдалануға және жер қойнауы бөлігінен алу лимиті елуден екі мың текше метрге дейінгі су пайдаланудың нақты түрін пайдалануының құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
Рұқсаттар, су пайдаланудың негізгі жағдайларын, пайдалану мен барлау жобасының келісу мерзімдерін, су пайдалану жөніндегі істерді бастау мен аяқтау уақыттарын анықтайды.
4. Осы Нұсқаулықпен, рұқсаттарды келісімдеу мен беру кезінде заңнаманы қолдану нақтыланады.
5. Заңды және жеке тұлғаларға рұқсаттар Ереженің 4 және 5-тармақтарына сәйкес, Ереженің 6-тармағында келтірілген мемлекеттік органдармен су пайдалану шарттары келісілгеннен кейін беріледі. Арнайы су пайдалануды жүзеге асырғанда пайдаланылатын ғимараттардың халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығына, су қорының жай-күйіне, флора мен фаунаға мүмкін болатын дәрежесіне байланысты, су пайдаланудың шарттарын келісімдеу осы Нұсқаулықтың 1 -қосымшасында көрсетілгендерге сәйкес жүргізіледі.

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Воднымкодексом Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" Қараңыз.K090193Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей среды", см.K070212 Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 января 2004 года N 56 "Об утверждении правил выдачи разрешений на специальное водопользование" (далее - Правила), Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2004 года N 144 "Об утверждении Правил организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда",  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 26 января 2004 года N 85 "Об утверждении Правил ведения государственного мониторинга водных объектов, учета вод и их использования",  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 106 "Об утверждении Положении о государственном мониторинге недр в Республике Казахстан". см.P101373
2. В соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 66 Водного кодекса Республики Казахстан сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод в поверхностные водные объекты, а также использование из части недр хозяйственно-питьевых и
производственно-технических подземных вод с лимитами изъятия от пятидесяти до двух тысяч кубических метров в сутки осуществляются на основании разрешений на специальное водопользование.
3. Разрешение на специальное водопользование (далее - разрешение) является документом, удостоверяющим право его владельца на осуществление специального водопользования по сбросу очищенных промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод в поверхностные водные объекты и использование подземных вод с лимитами изъятия от пятидесяти до двух тысяч кубических метров в сутки.
Разрешения определяют основные условия водопользования, сроки согласования проекта эксплуатации и разведки, время начала и окончания деятельности по водопользованию.
4. Настоящей Инструкцией детализируется применение законодательства при согласовании и выдаче разрешений.
5. Разрешения выдаются физическим и юридическим лицам в соответствии с пунктами 4 и 5 Правил, после согласования условий водопользования с государственными органами, указанными в пункте 6 Правил. В зависимости от степени возможного воздействия сооружений, используемых при осуществлении специального водопользования на санитарно-эпидемиологическое благополучие населения, состояние водного фонда, влияния на флору и фауну, согласование условий водопользования производится с государственными органами, указанными в приложении 1 к настоящей инструкции.

6. Жеке пайдалануға берілген су объектілерінде, арнайы су пайдалану олардың келісімі бойынша рұқсат етіледі.
7. Жеке және заңды тұлғаларға су объектілері қысқа немесе ұзақ мерзімге пайдалануға беріледі. Қысқа мерзімді пайдалану - бес жылға дейін береді және ұзақ мерзімді - бес жылдан қырық тоғыз жылға дейін беріледі. Су пайдаланудың мерзімдері арнайы су пайдалануға рұқсаттар алған күннен бастап есептеледі.
Рұқсаттардың қолдану мерзімін ұзартуды, осы нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген мемлекеттік органдармен келісімдеу бойынша, рұқсат берген орган жүргізеді. Мерзім ұзартылған кезде бұрын берілген рұқсаттарда белгіленген су пайдалану шарттарының орындалуына тексеру жүргізіледі.
8. Кәсіпорындарды, ғимараттарды және басқа объектілерді пайдалануға беруді құрылыс кезегі немесе іске қосу кешенді бойынша жүзеге асыру белгіленген және бұл орайда кезекті немесе іске қосу кешеннің арнайы су пайдалану шарттары объектілерді тұрақты пайдалану үшін шарттардан ерекшеленген жағдайда, рұқсаттар объектілер тұрақты пайдалануға берілгенге дейінгі мерзімге беріледі.
9. Жеке және заңды тұлғаларға жер беті су объектілеріне өндірістік, коммуналды-тұрмыстық, кәріздік және басқа да ағынды суларды қашыртқылауға рұқсат:
1) ағынды және кәріздік суларды қашыртқылау үшін көмегі пайдаланылатын ғимараттар немесе техникалық құрылғылардың белгіленген талаптарға және стандарттарға сәйкесті теңгерімі;
2) суды қашыртқылауды есепке алу және оның сапасын бақылау құралдары;
3) ағынды және кәріздік суларды қашыртқылауға қайталама су пайдаланушылармен келісім-шарт болғанда беріледі.
10. Жеке және заңды тұлғаларға жер қойнауынан тәулігіне елуден екі мың текше метрге дейінгі лимитте алынатын шаруашылық-ауызсулық және өндірістік-техникалық жер асты суларын пайдалануға рұқсаттар:
1) жер асты сулары объектілерінен су алу үшін көмегі пайдаланылатын ғимараттар немесе техникалық құрылғылардың белгіленген ережелерге, нормаларға және стандарттарға сәйкесті теңгерімі;
2) суды алудың есебін жүргізу және олардың сапасын бақылау құралдары;
3) қайталама су пайдаланушыларға су беру келісім-шарты болғанда;
4) жер асты суларының қоры туралы мемлекеттік сараптамалық қорытынды мен жер асты су объектісі туралы геологиялық ақпарат. Мемлекеттік геологиялық ақпарат теріс мәнде болған жағдайда 2 жылға дейін мерзімге геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу әрі бұл мерзім өткеннен кейін жер қойнауын пайдалану жөніндегі уәкілетті органның қорларға мемлекеттік сараптамасы болуы шартымен рұқсаттар беріледі.

6. Специальное водопользование на водных объектах, предоставленных в обособленное пользование, разрешается по согласованию с этими водопользователями.
7. Физическим и юридическим лицам водные объекты предоставляются на праве краткосрочного или долгосрочного пользования. Право краткосрочного пользования предоставляется сроком до пяти лет, право долгосрочного пользования предоставляется сроком от пяти до сорока девяти лет. Сроки водопользования исчисляются со дня получения разрешения на специальное водопользование.
Продление срока действия разрешения производится органом, выдавшим разрешение, по согласованию с государственными органами, указанными в приложении 1 настоящей инструкции. При продлении срока, производится проверка выполнения условий водопользования, установленных в ранее выданном разрешении.
8. В случаях, когда ввод в эксплуатацию предприятий, сооружений и других объектов намечается осуществить по очередям строительства или пусковым комплексам, и при этом условия специального водопользования очереди или пускового комплекса отличаются от условий, установленных для постоянной эксплуатации объектов, разрешения выдаются на срок до ввода объектов в постоянную эксплуатацию.
9. Разрешения на сброс очищенных промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод в поверхностные водные объекты выдаются физическим или юридическим лицам, имеющим:
1) на балансе соответствующие установленным требованиям и стандартам сооружения или технические устройства, при помощи которых осуществляется сброс сточных и дренажных вод;
2) средства учета сброса вод и контроля за их качеством;
3) договора с вторичными водопользователями на сброс сточных и дренажных вод.
10. Разрешения на использование из части недр подземных вод для хозяйственно-питьевых и производственно-технических целей с лимитами изъятия от пятидесяти до двух тысяч кубических метров в сутки выдаются физическим и юридическим лицам, имеющим:
1) на балансе соответствующие действующим санитарно-эпидемиологическим правилам, нормам и стандартам сооружения или технические устройства при помощи, которых осуществляется забор воды из подземных водных объектов;
2) средства учета забора воды и контроля за ее качеством;
3) договора на подачу воды вторичным водопотребителям;
4) государственное экспертное заключение о запасах подземных вод и геологической информации о подземном водном объекте. В случае отрицательной государственной геологической экспертизы разрешение выдается с условием проведения геологоразведочных работ сроком до 2 лет и проведения по истечению этого срока государственной экспертизы запасов уполномоченным органом по недропользованию.

11. Мелиорациялық объектілер үшін арнайы су пайдалануға рұқсаттар:
1) қарамағында кәріздік суларды бұру бойынша ғимараттары бар кәсіпорындарға беріледі. Аталған жүйелерден оларға қашыртқы, кәріздік және басқа сарқынды суларды бөлектеп жіберуді белгіленген су пайдалану келісім-шарт негізінде аталған кәсіпорындармен жүзеге асырылады;
2) жер беті су объектілеріне кәріздік суларды бұру бойынша ғимараттары бар ішкі шаруашылық жүйелерінің иелеріне беріледі.
12. Рұқсаттарды ресімдеу үшін өтінішкер су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе оның аумақтық органдарына ағынды және кәріздік суларды қашыртқылау орны мен көлемі жер асты су объектісінің атауы, жер асты суларын алудың (осы Нұсқаулыққа 3 -қосымша) координаттары көрсетілген нысандағы мәлімдемені (осы Нұсқаулыққа 4 және 5 қосымша) тапсырады;
Мәлімдемеге Ереженің 9-тармағына сәйкес материалдар қоса беріледі.
13. Рұқсаттарды ресімдеуге қажетті материалдар қағаз және электрондық нұсқаларда мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде басылады, текстер 14 көлемдегі шрифтпен (мемлекеттік тілдегі текстер үшін "KZ Times New Roman" типті шрифт, орыс тіліндегі текстер үшін - "Times New Roman" басылады, ал жағдайлық жобасы шешілуі бір дюймге 300 пиксельден келетін, файлдың көлемі 500 Кб аспайтын .bmp,.gif,.ipg,.tif, форматтарда) тапсырады. Арнайы су пайдалануды жүзеге асыру кезінде пайдаланатын ғимараттар бір-бірінен ұзақ жерде орналасқанда, бұл объектілер бойынша жағдайлық сұлба бөлек тапсырылады.
14. Егер ағын суларды қабылдаушы және/немесе су объектілері сумен жабдықтау көзі түрлі су объектілері болып табылса, онда сипаттама олардың әрқайсысы бойынша жеке жасалады. Егер ағын суларды қабылдаушы жерасты суымен жабдықтау көздерінде әсер етсе немесе әсер ету мүмкін болса, онда оған шектес аумақтың геологиялық-гидрологиялық анықтамасы көрсетіледі. Сумен жабдықтау көзінің гигиеналық және техникалық жай-күйі мен ондағы су сапасы Қазақстан Республикасы аумағында қолданылатын нормативтік құжаттарда баяндалған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау талаптарына сай келуге тиіс.
15. Егер су шаруашылық және су қорғау қызметі су пайдалану мен қорғау саласында қолданылып жүрген нормалар мен ережелерді қанағаттандырмайтын жағдайларда (белгіленген лимиттен артық су алу, тазалау және тағы басқа су қорғау ғимараттарының, суды есепке алу жөніндегі аспаптар мен жабдықтардың болмауы немесе олардың тиімсіз жұмыс істеуі, су объектілерінің ластануы және т.б.) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға рұқсат берілмейді.

11. Для мелиоративных объектов разрешения на специальное водопользование выдаются:
1) предприятиям, в ведении которых находятся сооружения по отводу дренажных вод. Отведение в них сбросных, дренажных и других сточных вод другими водопользователями осуществляются на основании договора с указанными предприятиями в соответствии с условиями водопользования, установленными для системы в целом;
2) владельцам внутрихозяйственных систем, имеющим собственные сооружения по отводу дренажных вод в поверхностные водные объекты.
12. Для оформления разрешения заявитель представляет в уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда или его территориальные органы заявление, с указанием мест и объемов сброса сточных и дренажных вод, наименования подземного водного объекта, объемов забора (приложение 3 к настоящей Инструкции), и ситуационной схемой мест сброса сточных вод и/или источника подземных вод с указанием координат (приложение 4 и 5 к настоящей Инструкции).
К заявлению прилагаются материалы в соответствии с пунктом 9 Правил.
13. Материалы, необходимые для оформления разрешения, представляются на бумажном и электронном носителях на государственном и/или русском языках, напечатанные шрифтом 14 размера (для текстов на государственном языке тип шрифта "KZ Times New Roman", для текстов на русском языке - "Times New Roman"). Ситуационная схема представляется в форматах .bmp, .gif, .ipg, или .tif, с разрешением 300 пикселей на дюйм и размером файла не более 500 Кб. При значительном удалении друг от друга сооружений, используемых при осуществлении специального водопользования, - ситуационные схемы по этим объектам представляются отдельно.
14. Если приемником сточных вод и/или источником водоснабжения являются разные водные объекты, то характеристика по каждому из них дается отдельно. Если приемник сточных вод воздействует или может оказать влияние на подземный источник водоснабжения, то приводится геолого-гидрогеологическая характеристика сопряженной к нему территории. Гигиеническое и техническое состояние источника водоснабжения и качество воды в нем должно соответствовать требованиям хозяйственно-питьевого водоснабжения, изложенных в нормативных документах, действующих на территории Республики Казахстан.
15. Разрешения действующим предприятиям не выдаются в случаях, если водохозяйственная и водоохранная деятельность не удовлетворяет действующим нормам и правилам в области использования и охраны вод (отсутствие или неэффективная работа очистных и других водоохранных сооружений, приборов и оборудования по учету воды, загрязнение водных объектов, забор подземных вод свыше установленных лимитов).

16. Су тұтынумен, сарқынды суды ағызумен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауымен байланысты жаңа кәсіпорындар, ғимараттар мен объектілер салу кезінде, сондай-ақ, оларды қайта құру кезінде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды алғанда мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісу кәсіпорындар, ғимараттар мен объектілер салу үшін алаң (трасса) таңдау жөніндегі жұмыстар жиынтығы өткізілгеннен кейін жүргізіледі. Егер кәсіпорындар мен басқа да объектілерді кеңейту немесе қайта құру кезінде қосымша аумақ талап етілмейтін болса, аталған келісімдер жобалауға тапсырмалар жасалғанға дейін жүргізіледі. Су қорын пайдалану мен қорғау саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары әрекет етіп тұрған заңнамаға сәйкес жобаланып жатқан объектілердің орналасатын орнын және белгіленген шешімдерін келісуге қатысады.
Бас жобалаушы ұйым тапсырыс берушінің тапсырысы бойынша мемлекеттік органдарға бекітілген салалық (аумақтық) сұлбасының немесе суды кешенді пайдалану мен қорғаудың мәліметтері негізінде жасалған материалдарды және ұсынылып отырған алаң (трасса) бойынша негізделген есептерді, жасалған жобалардың тізбесіне, объектінің кіргізілгені туралы мәліметтерді жібереді.
Аталған құжаттамалар бойынша мемлекеттік органдар өздерінің сараптамалық қорытындысын табыс етеді, оларда жоба әзірленген кезде орындалуға тиісті су пайдалану шарттары белгіленеді.
Мемлекеттік органдармен келісуге табыс етілетін материалдар құрамында осы Нұсқаулықтың 24 25 және 26 -тармақтарында келтірілген материалдар көрсетіледі.
17. Өнеркәсіптік, көліктік, коммуналдық, балық шаруашылығы, ауыл шаруашылығы (мелиорациялықтан басқа) және басқа да кәсіпорындарды, ғимараттарды және объектілерді салу үшін алаңдар таңдау үшін:
1) жобаланып отырған объектінің өндірістік қуаты (сиымдылығы);
2) сумен жабдықтау және сарқынды суларды бөліп жіберудің қаралған нұсқалары мен су алатын жердің, сарқынды суларды қабылдағыштардың орналасқан жерін көрсете отырып ұсынылған нұсқаны негіздеу;
3) ұсынылып отырған су тұтыну көзінің гидрогеологиялық сипаттамалары, жер асты суларын сарқылу мен ластанудан қорғау жөніндегі белгіленген шаралар;
4) тұтынылатын және қашыртқыланатын сулардың шектік мөлшерлері;
5) сумен жабдықтаудың белгіленген жүйесі (суды айналымда, тіке ағыста, жүйелі және қайталап пайдалану);
6) сарқынды суларды бөліп жіберу мен тазартудың шарттары;
7) тұтынылатын және қашыртқыланатын сулардың (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) сапалық көрсеткіштері;

16. При строительстве новых, а также при реконструкции предприятий, сооружений и объектов, связанных с потреблением воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии санитарно-эпидемиологическим требованиям органами государственной санитарно-эпидемиологической службы производится в комплексе с исполнением работ по выбору площадки (трассы) для строительства предприятий, сооружений и объектов. Если при расширении или реконструкции предприятий и других объектов освоение дополнительной территории не требуется, указанные согласования производятся до составления задания на проектирование. Должностные лица уполномоченных государственных органов, осуществляющих государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, принимают участие в согласовании места расположения проектируемых объектов и намечаемых решений в соответствии с действующим законодательством.
Генеральная проектная организация по поручению заказчика направляет государственным органам материалы, обосновывающие расчеты по рекомендуемой площадке (трассе), разработанные на основе данных утвержденной отраслевой (территориальной) схемы или схемы комплексного использования и охраны вод, а также сведения о включении объекта в перечень разрабатываемых проектов.
По указанной документации государственные органы представляют свои экспертные заключения, в которых устанавливают условия водопользования, подлежащие выполнению при разработке проекта.
В составе материалов, представляемых на согласование государственным органам, указываются сведения, указанные в пунктах 24 25 и 26 настоящей Инструкции.
17. При выборе площадок для строительства промышленных, транспортных, коммунальных, рыбохозяйственных, сельскохозяйственных (кроме мелиоративных) и других предприятий, сооружений и объектов указываются:
1) производственная мощность (вместимость) проектируемого объекта;
2) рассмотренные варианты водоснабжения и отведения сточных вод и обоснование рекомендуемого варианта с указанием месторасположения водозаборов и приемников сточных вод;
3) гидрогеологические характеристики рекомендуемого источника водопотребления и намечаемые мероприятия по охране подземных вод от истощения и загрязнения;
4) предельные величины потребляемых и сбрасываемых вод;
5) намечаемая система водоснабжения (оборотная, прямоточная, последовательное и повторное использование воды);
6) условия отведения и очистки сточных вод;
7) качественные показатели потребляемой и сбрасываемых вод (химические, бактериологические, радиологические);

8) болашақта сумен жабдықтау жүйесінің дамуын ескере отырып, санитарлық қорғау аймақтарының өлшемі мен аймақтардағы санитарлық режимнің суреттемесі;
9) ғимараттардың және сарқынды сулардың санитарлық-қорғау өлшемі;
10) балық қорларын қорғау (балық шаруашылық маңызы бар су объектілерінде) жөніндегі белгіленген шаралар табыс етіледі.
18. Мелиорациялық объектілердің алаңдарын (шекараларын) таңдау кезінде:
1) суландырудың (су жаюдың) ұсынылып отырған көзінің геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамасы мен жер асты суларын қорғау жөніндегі белгіленген шаралар;
2) суландыру (су жаю) алаңы мен суландыратын жерлердегі ауыл шаруашылық дақылдарының құрамы;
3) алабтық сұлбадағы ең жақын осы су айыру құлақшаларының негізіндегі су көздерінен су алудың және су қабылдағышқа коллекторлық-сорғыту суларын ағызудың жол берілген мөлшері мен пункттері. Бұл өзенде су айыру құлақшасы болмаған жағдайда өзеннің тұйықтаушы құлақшасындағы су шаруашылық теңгерімінің қарапайым есебі жасалады;
4) балық қорларын қорғау (балық шаруашылық маңызы бар су объектілерінде) жөніндегі белгіленген шаралар;
5) кәріздік және қашыртқы сулардың белгіленген қабылдағышы және оның санитарлық-қорғау аймағының көлемі;
6) кәріздік және қашыртқыланатын сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткіштері табыс етіледі.
19. Арнайы су пайдалану шарттарын келісу туралы құжат қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды алғанда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы мен жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті органдардың өкілдері қол қойған, белгіленген тәртіпте тапсырыс беруші - министрлік, ведомство бекіткен құрылысқа арналған (трассаны) таңдау туралы акт болып табылады.
Арнайы су пайдаланудың қабылданған шешімдері мен шарттарын келісу актілерінде белгіленген қолдану мерзімдері кәсіпорындарды, ғимараттарды, объектілерді жобалау мен салудың нормативтік ұзақтығынан кем болмауға тиіс.
20. Егер жобалау процесінде салалық (аумақтық) сұлба құрамында негіздеуші материалдарды әзірлеу кезінде немесе алаңды таңдау кезінде келісілген су пайдалану шарттарын өзгерту қажеттігі туса, аталған өзгерістер тиісті мемлекеттік органдармен келісуге жатады.
21. Жаңадан салынып жатқан мекемелер, ғимараттар және де басқа объектілер үшін арнайы су пайдалануға рұқсаттар жобалардың тапсырма берушілерімен, олардың тапсыруы бойынша бас жобалаушыға объектілерді жобалау кезінде оларды бекітуге дейін беріледі.
Егер жобаларды қарау мен бекіту немесе құрылыс процесінде берілген рұқсатта белгіленген шаралардың ауытқу қажеттігі туындайтын болса, арнайы су пайдалануға жаңа рұқсат алынуға тиіс.

8) размеры зон санитарной охраны, с учетом развития системы водоснабжения на перспективу и описание санитарного режима в зонах;
9) размеры санитарно-защитных зон сооружений и сточных вод;
10) намечаемые мероприятия по охране рыбных запасов (на рыбохозяйственных водных объектах).
18. При выборе площадок (границ) мелиоративных объектов представляются:
1) геолого-гидрогеологические характеристики рекомендуемого источника орошения (обводнения) и намечаемые мероприятия по охране подземных вод;
2) площадь орошения (обводнения) и состав сельскохозяйственных культур на орошаемых землях;
3) допустимые объемы и пункты забора воды из водных объектов и сброса коллекторно-дренажных вод в водоприемник на основе данных ближайших расчетных створов в бассейновой схеме. При отсутствии расчетного створа на данной реке производится упрощенный расчет водохозяйственного баланса в замыкающем створе реки;
4) намечаемые мероприятия по охране рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах);
5) намечаемый приемник дренажных и сбросных вод и размеры его санитарно-защитной зоны;
6) качественные показатели дренажных и сбросных вод (химические, бактериологические, радиологические).
19. Документом о согласовании условий специального водопользования является акт о выборе площадки (трассы) для строительства, согласованный с центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды, при наличии заключения о соответствии санитарно-эпидемиологическим требованиям уполномоченными органами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и недропользования и утвержденный министерством, ведомством - заказчиком в установленном порядке.
Устанавливаемые в акте, сроки действия согласований принятых решений и условий специального водопользования не должны быть меньше нормативной продолжительности проектирования и строительства предприятий, сооружений, объектов.
20. Если в процессе проектирования возникает необходимость изменить условия водопользования, согласованные при разработке обосновывающих материалов в составе отраслевой (территориальной) схемы или при выборе площадки, указанные изменения подлежат согласованию с соответствующими государственными органами.
21. Разрешение для вновь строящихся предприятий, сооружений и других объектов выдаются заказчикам проектов или по их поручениям генеральным проектировщикам в процессе проектирования объектов до их утверждения.
Если в процессе рассмотрения и утверждения проектов, а также строительства возникает необходимость отступления от условий, установленных в выданном разрешении, должно быть получено новое разрешение.

22. Жобаларды бекіту, сондай-ақ, құрылыс кәсіпорындарын, ғимараттарды және судың жай-күйіне әсер ететін басқа да объектілерді қаржыландыру, су тұтынудың ұлғаюымен, қашыртқы суды ағызумен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауына байланысты оларды қайта салуға рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
23. Сумен жабдықтау мен су бөліп жіберудің бірыңғай жүйеде жұмыс істеп тұрған объектілермен байланысты емес, ауыл шаруашылық кәсіпорындарында жобалаудың жаңа объектілері бойынша рұқсаттар осы шаруашылық жұмыс істеп тұрған ғимараттары мен объектілеріне рұқсаттар ресімделгеніне қарамастан әрбір жобаланып жатқан объектіге беріледі.
Рұқсаттары жоқ өнеркәсіптік және басқа объектілерді қайта құру немесе кеңейту кезінде арнайы су пайдалануға бір рұқсат ресімделеді, онда қайта құруға (кеңейтуге) дейінгі, сондай-ақ кеңейтуден кейінгі су пайдалану шарттары көрсетіледі.
24. Су пайдалану объектілері бойынша су пайдалануға рұқсаттарды ресімдеу үшін: сәйкесті мемлекеттік органдардың қорытындыларымен бірге құрылыс үшін алаң таңдау туралы актінің көшірмесі, жоба материалдары бойынша объектінің қысқаша сипаттамасы, объектілер құрылысына арналған алаңдарды, сумен жабдықтау көздерін және сарқынды суларды қабылдағышты, арнайы су пайдалану жүзеге асырылатын су алу, су қашыртқылау, су өлшегіш және басқа ғимараттар мен құрылғылардың сұлбасы тапсырылады.
25. Өнеркәсіптік, коммуналдық, құрылыс, көлік, балық шаруашылығы, ауыл шаруашылығы (мелиорациялық объектілерден басқа) және басқа кәсіпорындар, ғимараттар мен объектілердің жобаларының құрамына мынадай мәселелер баяндалады:
1) су объектісінің гидрологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамасы;
2) аэрация және жер асты сулары аймағының жай-күйіне су пайдаланудың әсерін бағалауға мүмкіндік беретін су объектісінің геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамасы;
3) су тұтыну мен су бөліп жіберудің нормативтік негізделген көлемдері: нормативтік құжаттарға сәйкес шаруашылық-ауыз су мұқтаждарына; өнеркәсіп салалары үшін су тұтыну мен су бөліп жіберудің талдап жасалған салалық нормаларына немесе ірілендірілген нормаларына сәйкес өндірістік мұқтаждықтарға, таза судың, қайталап пайдаланылатын айналым суының шығыны, суды басқа кәсіпорындарға беру, сарқынды суларды суландыруға пайдалану және т.б.;
4) су алу ғимараттарының өнімділігі;
5) әрбір су алғыш және жекелеген су жібергіш бойынша сумен жабдықтау көздері суының және ағызылатын қашыртқы сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткіштері;

22. Утверждение проектов, а также финансирование строительства предприятий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние вод, или их реконструкции, связанной с увеличением потребления воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, осуществляются лишь при наличии разрешений.
23. По новым объектам проектирования в сельскохозяйственном предприятии, не связанном с существующими объектами единой системой водоснабжения и водоотведения, разрешения на специальное водопользование выдаются на каждый проектируемый объект вне зависимости от оформления разрешения на действующие сооружения и объекты данного хозяйства.
При реконструкции или расширении промышленных и других объектов, не имеющих разрешений, оформляется одно разрешение, в котором отражаются условия водопользования, как до реконструкции (расширения), так и после нее.
24. Для оформления разрешений по объектам водопользования представляются копия акта о выборе площадки для строительства с заключениями соответствующих государственных органов, краткая характеристика объекта по материалам проекта, схема водоснабжения и водоотведения с указанием площадки для строительства объектов, источников водоснабжения и приемника сточных вод, мест намечаемого расположения водозаборных, водосбросных, водомерных и других сооружений и устройств, при помощи которых будет осуществляться водопользование.
25. В проектных материалах для различных объектов проектирования в составе проектов промышленных, коммунальных, строительных, транспортных, рыбохозяйственных, сельскохозяйственных (кроме мелиоративных объектов) и других предприятий, сооружений и объектов освещаются следующие вопросы:
1) гидрологическая и санитарно-эпидемиологическая характеристика водного объекта;
2) геолого-гидрогеологическая характеристика водного объекта, позволяющего оценить влияние водопользования на состояние зоны аэрации и подземных вод;
3) нормативно-обоснованные объемы водопотребления и водоотведения: на хозяйственно-питьевые нужды в соответствии с нормативными документами; на производственные нужды в соответствии с разработанными отраслевыми нормами или укрупненными нормами водопотребления и водоотведения для отраслей промышленности, расход свежей воды, повторно используемой оборотной воды, передача воды другим предприятиям и использование сточных вод на орошение;
4) производительность водозаборных сооружений;
5) качественные показатели воды источников водоснабжения и сбрасываемых сточных вод по каждому водозабору и отдельному выпуску (химические, бактериологические, радиологические);

6) сарқынды суларды тазарту ғимараттарының сұлбасы, тұрпаты және өнімділігі (су жібергінің басқы бөлігінің тұрпаты көрсетіле отырып) сарқынды суларды тазартудың зиянсыздандыру мен залалсыздандырудың негізгі есептеу параметрлері және күтіліп отырған техникалық тиімділігі (пайыздық және абсолютті жиынтықтар есебімен);
7) тоғанға қашыртқы жіберу де, сондай-ақ сүзу, жинақтау алқабына және жер бедеріне қашыртқы жіберуде де сарқынды сулармен ластаушы заттарды жол беруге болатын қашыртқылау шегінің (әрі қарай - ЖББҚШ) есебі;
8) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздерінің санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөніндегі шаралар;
9) сарқынды су ғимараттарының және суландыру алқаптарының санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөніндегі шаралар;
10) жер асты суларына мониторинг ұйымдастыру жөніндегі шаралар;
11) алынатын және қашыртқыланатын суларды есепке алуды қамтамасыз ету және қашыртқыланатын сулардың сапалық құрамын анықтауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
12) су тұтыну және су жіберудің теңгерімдік сұлбасы мен есебі;
13) "Қоршаған ортаны қорғау" бөлімінің материалдары;
14) "Қоршаған ортаға әсер етуді бағалау" бөлімінің материалдары;
15) балық шаруашылық маңызы бар су объектілері үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен келісілген су объектілерінің балық шаруашылық сипаттамасы.
Канализацияның біріккен жүйесі ғимараттарын және мекеннің сарқынды суларын тазарту жөніндегі бірыңғай ғимараттарды жобалаған кезде әрбір кәсіпорындағы сарқынды сулардың жұмсалуы мен олардың сапалық сипаттамасы, сондай-ақ, сарқынды сулардың орта есеппен алғанда жалпы қалалық шығыны және тазарту ғимараттарына түсер алдындағы олардың сапалық құрамы көрсетіле отырып, осы ғимараттарға сарқынды суларды жіберуді көздеген кәсіпорындардың тізбесі табыс етіледі.
Егер жобаланып жатқан объектінің сарқынды суларын салынып жатқан тазарту ғимараттарына толығымен немесе ішінара көзделсе, объекті мен тазарту ғимараттарының пайдалануға берілу мерзімі туралы құжат, сондай-ақ, бұл объектінің сарқынды суларын салынып жатқан тазарту ғимараттарына қабылдау мүмкіндігі туралы кепілді растама табыс етіледі.
Елді мекендерді сумен жабдықтауды жобалық дамыту көлемдері мен пайдалануға берілу мерзімдері жағынан канализация жүйелерін және сарқынды суларды тазарту ғимараттарын тиісінше дамытумен ұштастырылуға тиіс.
Қалалық су құбыры ғимараттарын жобалау кезінде өндірістік және шаруашылық-ауыз су мұқтаждарына жұмсалатын суды негіздей отырып, қалалық су құбырына қосылған кәсіпорындардың тізбесі табыс етіледі.

6) схема, тип и производительность очистных сооружений сточных вод (с указанием типа оголовка выпуска), основные расчетные параметры и ожидаемая техническая эффективность (в процентах и абсолютных концентрациях) очистки, обезвреживания и обеззараживания сточных вод;
7) расчет предельно допустимого сброса (далее - ПДС), загрязняющих веществ со сточными водами, как при сбросе в водоем, так и при сбросе на поля фильтрации, накопители и рельеф местности;
8) мероприятия по организации зон санитарной охраны источников хозяйственно-питьевого водоснабжения;
9) мероприятия по организации санитарно-защитных зон сооружений сточных вод и полей орошения;
10) мероприятия по организации и ведению мониторинга подземных вод;
11) мероприятия по обеспечению учета забираемых и сбрасываемых вод и определению качественного состава сбрасываемых вод;
12) балансовая схема и расчеты водопотребления и водоотведения;
13) материалы раздела "Охраны окружающей среды";
14) материалы раздела "Оценки воздействия на окружающую среду";
15) рыбохозяйственная характеристика водного объекта, согласованная с центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды для рыбохозяйственных водных объектов.
При проектировании сооружений объединенной системы канализации и единых сооружений по очистке сточных вод промышленного узла или населенного пункта представляется перечень предприятий, сточные воды которых намечено отводить на эти сооружения с указанием расхода и качественной характеристики стоков на каждом предприятии, а также усредненного общегородского расхода стоков и их качественного состава перед поступлением на очистные сооружения.
Если сточные воды проектируемого объекта намечается полностью или частично направить на строящиеся очистные сооружения, представляется документ о сроках ввода в эксплуатацию объекта и очистных сооружений, а также гарантийное подтверждение о возможности приема сточных вод этого объекта на строящиеся очистные сооружения.
Проектное развитие водоснабжения населенных пунктов должно быть увязано по объемам и срокам ввода в эксплуатацию с соответствующим развитием систем канализации и очистных сооружений сточных вод.
При проектировании сооружений городского водопровода представляется перечень предприятий, подключаемых к городскому водопроводу с обоснованными расходами воды на производственные и хозяйственно-питьевые нужды.

26. Мелиорациялық объектілерге (суландыру, су жаю және суландыру - су жаю жүйелеріне) рұқсаттарды ресімдеу үшін (жоба деректері бойынша) және коллекторлық-сорғытпа суларды қабылдағыш (гидрологиялық және геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамалар), пайдалы әсер коэффициенті, жүйелері, жүйе үшін алынатын су мөлшерін негіздеу, қашыртқы және кәріздік сулардың мөлшерін негіздеу, оларды қайтадан пайдалану, жүйеден алынатын және ағызылатын суларды есепке алуға арналған жабдықтармен және аппаратуралармен жабдықталуы, көзделген балық қорғау және балық өткізу құрылғылары (тек балық шаруашылық маңызы бар су объектілерінде).
Биогендік заттардың, улы химикаттардың болуы және минералдануы жағынан қашыртқы және кәріздік сулардың сапалық құрамы, сондай-ақ, қашыртқы және кәріздік суларды жіберудің әсерімен су объекті суының сапасының өзгерістерін болжау.
Мал шаруашылығы кешендерін суландыру үшін сарқынды суларды пайдаланған кезде әрбір элемент (азот, фосфор) бойынша сұйық қи енуінің жылдық нормалары мен құрамында қи бар сарқынды суларды кәдеге жарату үшін қажетті алаңдардың есебі көрсетіледі.
27. Жаңадан салынып жатқан кәсіпорын, ғимарат, объекті үшін берілген рұқсаттарда белгіленген арнайы су пайдалану шарттары олардың жобаларында ескерілуі керек және объекті тұрақты пайдалануға берілгеннен кейін міндетті болып табылады.
Аталған рұқсат құрылысы аяқталған объектіні өз теңгеріміне қабылдап алған кәсіпорынға беріледі.
28. Егер кәсіпорындарды, ғимараттарды және объектілерді қайта құру немесе техникалық қайта жарақтандыру процесінде арнайы су пайдаланудың шарттарын өзгерту қажеттігі туындаса, су пайдаланушы бұрынғы берілген рұқсатқа сәйкесті өзгертулер енгізу үшін бір айдың ішінде бұл туралы рұқсатты берген мемлекеттік органға жаңа келісімдеу тапсырады.
29. Рұқсаттар екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Бір данасы су пайдаланушыға беріледі, екіншісі Комитетте немесе оның аймақтық органдарында сақталады. Рұқсаттың нысаны осы Нұсқаулыққа 5 қосымшада келтірілген. Су пайдалану шарттары (осы Нұсқаулыққа 6 қосымша), ағынды суларды қашыртқылау орындарының немесе жер асты суларының көздерінің жағдайлық сұлбалары (осы Нұсқаулыққа 3 және 4 қосымшалар), арнайы су пайдаланудың шарттарын құзыретті мемлекеттік органдармен келісімдеу (осы Нұсқаулыққа 7 қосымша) рұқсатқа қосымшаларда көрсетіледі және оның алынбайтын бөлігі болып табылады.

26. На мелиоративные объекты (оросительные, обводнительные и оросительно-обводнительные системы) для оформления разрешений представляются (по данным проекта) сведения по следующим вопросам: источник орошения и приемник сточных и коллекторно-дренажных вод (гидрологические и геолого-гидрогеологические характеристики), коэффициент полезного действия системы, обоснование объема забираемой воды для системы, объем сбросных и дренажных вод, их повторное использование, оснащенность системы оборудованием и аппаратурой для учета забираемых и сбрасываемых вод, предусматриваемые рыбозащитные и рыбопропускные устройства (только на рыбохозяйственных водных объектах), качественный состав сбросных и дренажных вод по содержанию биогенных веществ, ядохимикатов и минерализации, а также прогноз изменения качества воды в водоемах под влиянием спуска сбросных и дренажных вод.
При использовании для орошения, сточных вод животноводческих комплексов указываются годовые нормы внесения жидкого навоза по каждому элементу (азот, фосфор) и расчет площадей, необходимых для утилизации навозосодержащих сточных вод.
27. Условия специального водопользования, установленные в разрешении для вновь строящегося предприятия, сооружения, объекта должны быть предусмотрены в их проекте и являются обязательными после сдачи объекта в постоянную эксплуатацию.
Указанное разрешение передается предприятию, принимающему на свой баланс законченные строительством объекты.
28. Если в процессе реконструкции или технического перевооружения предприятий, сооружений и объектов возникает необходимость изменения условий специального водопользования, водопользователь заявляет об этом в государственный орган, выдавший разрешение и в месячный срок представляет ему новое согласование для внесения соответствующих изменений в ранее выданное разрешение.
29. Разрешение составляется на государственном и русском языках в двух экземплярах. Один экземпляр выдается водопользователю, второй хранится в уполномоченном органе в области использования и охраны водного фонда или его территориальных органах. Форма разрешения указана в приложении 5 к настоящей Инструкции. Условия водопользования (приложение 6 к настоящей Инструкции), ситуационная схема места сброса сточных вод или источника подземных вод (приложение 3 и 4 к настоящей Инструкции), согласование условий специального водопользования с уполномоченными государственными органами (приложение 7 к настоящей инструкции) указываются в приложении к разрешению и являются его неотъемлемой частью.

30. Рұқсатты берген мемлекеттік органдар су және табиғат қорғау заңдары бұзылған жағдайларда оны тоқтата тұруға құқылы.
Рұқсаттың жарамдылығы тоқтатылғанда оны берген орган, су пайдаланушыға жазбаша түрде хабардар етеді және оларды жою үшін ақылға сиярлық мерзім белгілейді. Рұқсатты тоқтату себептері жойылғаннан кейін оның жарамдығы жаңғыртылады, ол туралы су пайдаланушы жазба түрде хабардар етіледі.
31. Рұқсатты қайтарып алу, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оны берген мемлекеттік органмен жүргізіледі.
32. Рұқсаттар беретін су қорын пайдалану мен қорғау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық органдары су пайдаланушыларды және берілген рұқсаттарды есепке алуы керек.
33. Рұқсаттар мен су пайдалану объектісі бойынша солардың негізінде рұқсат берілген материалдар су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілетті органда және оның аумақтық бөлімшелерінде, ал осы материалдардың көшірмесі жер қойнауын пайдалану жөніндегі уәкілетті органда және оның аумақтық бөлімшелерінде әрбір су пайдаланушы бойынша жеке-жеке етіп сақталады.
34. Мемлекеттік орган су пайдалануды есептеу және жедел басқару мақсатында арнайы су пайдалану жөніндегі барлық ақпаратты автоматтандырылған деректер банкіне енгізеді.
35. Арнайы су пайдалану шарттарының сақталуына бақылауды уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
36. Арнайы су пайдалану шарттарын келісімдеу кезіндегі су пайдаланушылар мен мемлекеттік органдар арасындағы қайшылықтар, осы су пайдаланушылар қарауына жататын министрліктер мен ведомстволар және сәйкесті қадағалау органдарымен қаралады. Егер министрліктер мен ведомстволар және сәйкесті қадағалау органдары арасындағы қайшылықтар туындаған жағдайларда, соңғы шешімді Рұқсатты берген орган қабылдайды.
Келісімдейтін мемлекеттік органның шешімі қанағаттандырмаған жағдайда ол сот тәртібімен шығарылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
1 қосымша
АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУ ШАРТТАРЫН МЕМЛЕКЕТТІК
ОРГАНДАРМЕН КЕЛІСУ
___________________________________________________________________
Мемлекеттік органдарының |       Арнайы су пайдалану шарттарын
атауы            |              келісу тақырыбы
_________________________|_________________________________________
1              |                     2
___________________________________________________________________
Өнеркәсіптік, коммуналды-тұрмыстық, кәріздік және басқа да сарқынды
суларды қашыртқылауға
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының   Комитеттің қарауына жататын объектілер
Қоршаған ортаны қорғау      үшін, сарқынды суларды жер үсті тоғанда-
министрлігі                 рына жібергенде қоршаған ортаға деген
болжамалы әсері (жобаларды экологиялық
сараптамадан өткізгенде)
Қазақстан Республикасының   Комитеттің Алабтық су шаруашылық
Қоршаған ортаны қорғау      басқармаларының қарауына жататын объек-
министрінің Облыстық        тілер үшін, сарқынды суларды жер үсті
басқармалары                тоғандарына жібергенде қоршаған ортаға
деген болжамалы әсері (жобаларды
экологиялық сараптамадан өткізгенде)
Қазақстан Республикасының   Комитеттің қарауына жататын объектілер
Энергетика және             үшін, жер үсті суларының жоспарланған
минералдық ресурстар        және қазіргі кезеңде алынуының жер асты
министрлігінің Геология     сулар ағынының өзгеруі мен жер асты су
жер қойнауын пайдалану      объектілерінің қалпына әсері жайында
комитеті
Қазақстан Республикасының   Комитеттің Алабтық су шаруашылық
Энергетика және минералдық  басқармаларының қарауына жататын
ресурстар министрлігінің    объектілер үшін, жер үсті суларының
Геология және жер қойнауын  жоспарланған және қазіргі кезеңде
пайдалану комитетінің       алынуының жер асты сулар ағынының
Геология және жер қойнауын  өзгеруі мен жер асты су объектілерінің
пайдалану жөніндегі         қалпына әсері жайында
аумақтық басқармалары
Қазақстан Республикасының   Комитеттің қарауында жататын объектілер
Денсаулық сақтау            үшін, олардың меншік нысанына қарамас-
министрлігінің Мемлекеттік  қарамастан халықтың санитарлық-
санитарлық-эпидемиология-   эпидемиологиялық саулығы саласындағы
лық қадағалау комитеті      нормативтік құқықтық актілерді сақтау,
шаруашылық-ауызсумен қамту көздері мен
ғимараттарын, канализациялық-тазарту
ғимараттарын пайдаланғанда, олардың
санитарлық қорғау аймақтары мен
белдемдерін белгілеу кезінде
санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды
сақтауда
Сәйкесті аумақтарда халық-  Комитеттің Алабтық су шаруашылық
тың санитарлық-эпидемиоло-  басқармаларының қарауында жататын
гиялық саулығы саласында-   объектілер үшін, олардың меншік нысанына
ғы қызмет етуші атқарушы    қарамастан халықтың санитарлық-эпидемио-
органдар                    ологиялық саулығы саласындағы
нормативтік құқықтық актілерді сақтау,
шаруашылық-ауызсумен қамту көздері мен
ғимараттарын, канализациялық-тазарту
ғимараттарын пайдаланғанда, олардың
санитарлық қорғау аймақтары мен
белдемдерін белгілеу кезінде санитарлық-
эпидемиологиялық талаптарды сақтауда
Қазақстан Республикасының   Комитеттің қарауында жататын мал өсіру
Ауыл шаруашылығы            және бордақылау жөніндегі мал шаруашы-
министрлігінің Мал          лығы кешендері кем дегенде (жылына):
дәрігерлік қадағалау        1 мың бас ірі қара мал (әрі қарай -
департаменті                ІҚМ), 1 мың шошқа, 5 мың қой мен ешкі,
50 мың мекиен тауық және 500 мың
бройлер-құс шаруашылығы объектілері
бойынша
Қазақстан Республикасының   Қалған жағдайларда
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің Мал
дәрігерлік қадағалау
департаментінің облыстық
басқармалары
___________________________________________________________________
Жер асты суларын пайдалануға
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының   Комитеттің қарауына жататын объектілер
Қоршаған ортаны қорғау      үшін, жер асты суларын алғанда қоршаған
министрлігі                 ортаға деген болжамалы әсері
Қазақстан Республикасының   Комитеттің аумақтық басқармаларының
Қоршаған ортаны қорғау      қарауына жататын объектілер үшін, жер
министрінің Облыстық        асты суларын алғанда қоршаған ортаға
басқармалары                деген болжамалы әсері
Қазақстан Республикасының   Алу лимиті 50 тәу/м 3  объектілер үшін,
Денсаулық сақтау            олардың меншік нысанына қарамастан
министрлігінің Мемлекеттік  халықтың санитарлық-эпидемиологиялық
санитарлық-эпидемиология-   саулығы саласындағы нормативтік
лық қадағалау комитеті      құқықтық актілерді сақтау,
шаруашылық-ауызсумен қамту көздері мен
ғимараттарын пайдаланғанда, олардың
санитарлық қорғау аймақтары мен
белдемдерін, сарқынды суларды жер
қойнауына қашыртқылаған кезде
санитарлық қорғау аймақтарын белгілеу
кезінде, санитарлық-эпидемиологиялық
талаптарды сақтауда
Сәйкесті аумақтарда         Алу лимиті 50 тәу/м 3  объектілер үшін,
халықтың санитарлық-        олардың меншік нысанына қарамастан
эпидемиологиялық саулығы    халықтың санитарлық-эпидемиологиялық
саласындағы қызмет етуші    саулығы саласындағы нормативтік
атқарушы органдар           құқықтық актілерді сақтау,
шаруашылық-ауызсумен қамту көздері мен
ғимараттарын пайдаланғанда, олардың
санитарлық қорғау аймақтары мен
белдемдерін, сарқынды суларды жер
қойнауына қашыртқылаған кезде
санитарлық қорғау аймақтарын белгілеу
кезінде, санитарлық-эпидемиологиялық
талаптарды сақтауда
Қазақстан Республикасының   Комитеттің қарауына жататын объектілер
Энергетика және минералдық  үшін, жер асты суларының алынуының жер
ресурстар министрлігінің    асты сулар ағынының өзгеруі мен жер
Геология жер қойнауын       асты су объектілерінің қалпына әсері
пайдалану комитеті          бөлігінде
Қазақстан Республикасының   Комитеттің Алабтық су шаруашылық
Энергетика және минералдық  басқармаларының қарауына жататын
ресурстар министрлігінің    объектілер үшін, жер асты суларының
Геология жер қойнауын       алынуының жер асты сулар ағынының
пайдалану комитетінің       өзгеруі мен жер асты су объектілерінің
Геология және жер қойнауын  қалпына әсері бөлігінде
пайдалану жөніндегі
аумақтық басқармалары
Қазақстан Республикасының   Геология комитетінің қарауында жататын
Ауыл шаруашылығы            мал өсіру және бордақылау жөніндегі
министрлігінің Мал дәрігер- мал шаруашылығы кешендері кем дегенде

30. Государственные органы, выдавшие разрешение, вправе приостановить его действие в случаях нарушения требований водного и природоохранного законодательства.
В случае приостановления действия разрешения, орган, его выдавший, уведомляет водопользователя в письменной форме о причинах такого приостановления с указанием срока их устранения. После устранения причин, вызвавших приостановление действия разрешения, его действие возобновляется, о чем водопользователь уведомляется в письменной форме.
31. Отзыв разрешения производится государственным органом, выдавшим его, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. Комитет и его территориальные органы, выдающие разрешения, должны вести учет водопользователей и выданных разрешений.
33. Разрешение и материалы по объекту водопользования, на основании которых выдано разрешение, хранятся уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, а копии этих документов уполномоченным органом по недропользованию и их соответствующих территориальных органах отдельно по каждому водопользователю.
34. Вся информация по специальному водопользованию вводится государственным органом в автоматизированный банк данных с целью учета и оперативного управления водопользованием.
35. Контроль по соблюдению условий специального водопользования осуществляется уполномоченными государственными органами.
36. Разногласия между водопользователями и государственными органами, возникающие при согласовании условий специального водопользования, рассматриваются соответствующими министерствами и ведомствами, в подчинении которых находятся указанные
водопользователи, и соответствующими органами государственного надзора. При наличии разногласий между министерствами, ведомствами и органами государственного надзора окончательное решение принимает орган, выдавший Разрешение.
В случае несогласия с решением согласующего государственного органа оно может быть обжаловано в судебном порядке .
Приложение 1
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений на
специальное водопользование
в Республике Казахстан
Согласование условий
специального водопользования государственными органами
____________________________________________________________________
Наименование       |Предмет согласования условий специального
государственных    |       водопользования
органов            |
____________________________________________________________________
1          |                         2
____________________________________________________________________
На сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других
сточных вод в поверхностные водные объекты
Министерство охраны   Для объектов, подлежащих рассмотрению
окружающей среды      Комитетом по вопросам возможного воздействия
Республики Казахстан  сброса сточных вод в поверхностные водоемы на
окружающую среду (при экологической
экспертизе проектов)
Областные управления  Для объектов, подлежащих рассмотрению
охраны окружающей     бассейновыми водохозяйственными управлениями
среды Министерства    Комитета по вопросам возможного воздействия
охраны окружающей     сброса сточных вод в поверхностные водоемы
среды                 на окружающую среду (при экологической экспер-
Республики Казахстан  тизе проектов)
Комитет геологии и    Для объектов, подлежащих рассмотрению
недропользования      Комитетом в части влияния сброса промышленных
Министерства          коммунально-бытовых, дренажных и других
энергетики и          сточных вод в поверхностные водные объекты
минеральных ресурсов  на изменение подземного стока и состояние
Республики Казахстан  подземных водных объектов
Территориальные       Для объектов, подлежащих рассмотрению
управления геологии   бассейновыми водохозяйственными управлениями
и недропользования    Комитета в части влияния сброса промышленных
Комитета геологии и   коммунально-бытовых, дренажных и других
недропользования      сточных вод в поверхностные водные объекты
Министерства          на изменение подземного стока и состояние
энергетики и          подземных водных объектов
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Комитет               Для объектов, подлежащих рассмотрению
государственного      Комитетом, независимо от форм собственности,
санитарно-            по вопросам соблюдения нормативных правовых
эпидемиологического   актов в области
надзора Министерства  санитарно-эпидемиологического благополучия
здравоохранения       населения, соблюдения
Республики Казахстан  санитарно-эпидемиологических требований
при эксплуатации, установлении зон и полос
санитарной охраны источников и сооружений
хозяйственно-питьевого водоснабжения,
санитарно-защитных зон
канализационно-очистных сооружений
Исполнительные        Для объектов, подлежащих рассмотрению
органы,               бассейновыми водохозяйственными управлениями
осуществляющие        Комитета, независимо от форм собственности,
деятельность в        по вопросам соблюдения нормативных правовых
области санитарно-    актов в области санитарно-эпидемиологического
эпидемиологического   благополучия населения, соблюдения санитарно-
благополучия          эпидемиологических требований при
населения на          эксплуатации, установлении зон и полос
соответствующих       санитарной охраны источников и сооружений
территориях           хозяйственно-питьевого водоснабжения,
санитарно-защитных зон
канализационно-очистных сооружений
Территориальные       Для объектов, подлежащих рассмотрению
управления рыбного    бассейновыми водохозяйственными управлениями
хозяйства Комитета    Комитета в части влияния планируемого и
рыбного хозяйства     существующего забора воды и сброса
Министерства          промышленных, коммунально-бытовых,
сельского хозяйства   дренажных и других сточных вод из водных
Республики Казахстан  объектов рыбохозяйственного назначения
Департамент           Животноводческие комплексы по выращиванию,
ветеринарного         откорму более (в год): 1 тысячи (далее -
надзора               тыс.) голов крупного рогатого скота (далее -
Министерства          КРС), 1 тыс. свиней, 5 тыс. овец и коз, 50
сельского хозяйства   тыс. кур-несушек 500 тыс. бройлеров - по
Республики Казахстан  птицеводству
Областные управления  В остальных случаях
Департамента
ветеринарного
надзора
Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
На использование подземных вод
Министерство охраны   Для объектов, подлежащих рассмотрению
окружающей среды      Комитетом по вопросам возможного воздействия
Республики Казахстан  забора и извлечения подземных вод на
окружающую среду
Областные управления  Для объектов, подлежащих рассмотрению
охраны окружающей     территориальными управлениями Комитета по
среды Министерства    вопросам возможного воздействия забора и
охраны окружающей     извлечения подземных вод на окружающую
среды                 среду
Республики Казахстан
Комитет               Для водных объектов с лимитами изъятия более
государственного      50 м 3  в сутки, независимо от форм
санитарно-            собственности, по вопросам соблюдения
эпидемиологического   нормативных правовых актов, обеспечения
надзора Министерства  санитарно-эпидемиологического благополучия
здравоохранения       населения, соблюдения
Республики Казахстан  санитарно-эпидемиологических требований
при эксплуатации, установлении водоохранных
зон и полос, зон санитарной охраны источников
и сооружений хозяйственно-питьевого
водоснабжения, зоны санитарной охраны
Исполнительные        Для водных объектов с лимитами изъятия
органы, осущест-      более 50 м 3  в сутки, независимо от форм
вляющие деятельность  собственности, по вопросам соблюдения
в области санитарно-  нормативных правовых актов, обеспечения
эпидемиологического   санитарно-эпидемиологического благополучия
благополучия          населения, соблюдения  санитарно-
населения на          эпидемиологических требований
соответствующих       при эксплуатации, установлении водоохранных
территориях           источников и сооружений
хозяйственно-питьевого водоснабжения, зоны
санитарной охраны
Комитет геологии и    Для объектов, подлежащих рассмотрению
недропользования      Комитетом в части влияния забора подземных
Министерства          вод на изменение подземного стока и
энергетики и          состояние подземных водных объектов
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Территориальные       Для объектов, подлежащих рассмотрению
управления геологии   бассейновыми водохозяйственными управлениями
и недропользования    Комитета в части влияния забора подземных
Комитета геологии     вод на изменение подземного стока и
и недропользования    состояние подземных водных объектов
Министерства
энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Департамент           Животноводческие комплексы по выращиванию,

лік қадағалау департаменті  (жылына): 1 мың бас ІҚМ, 1 мың шошқа,
5 мың қой мен ешкі, 50 мың мекиен тауық
және 500 мың бройлер-құс шаруашылығы
объектілері бойынша
Қазақстан Республикасының  Қалған жағдайларда
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің Мал
дәрігерлік қадағалау
департаментінің облыстық
басқармалары
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
2 қосымша
___________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
___________________________________________________________________
(заңды және тұлғаның толық атауы)
МӘЛІМДЕМЕ
___________________________________________________________________
(Ереженің 2 тармағына сәйкес су пайдаланудың түрі көрсетілсін)
__________________арнайы су пайдалануға рұқсат беруіңізді өтінемін.
Ағынды суларды қашыртқылаудың (жер асты су көзінің) орынның
координаттары көрсетілген жағдайлық сұлбасы қоса беріліп отыр
1. Су пайдаланудағы мақсаты _______________________________________
(жер үсті су объектілеріне, жинағыш тоғандарға, сүзу алаңдарына
немесе жердің рельефіне су қашыртқылау, тұрғын халықты өндірістік
кәсіпорындарды сумен жабдықтау)
2. Су объектісінің атауы, негізгі гидрологиялық және
гидрогеологиялық сипаттамалары, су жіберудің басқа да шарттары
___________________________________________________________________
3. Жер беті су объектілеріне қашыртқыланатын ағынды сулардың
(алынатын жер асты суларының) межеленген көлемі (мың текше м/жыл,
текше м/тәулік, л /с)______________________________________________
4. Өнім бірлігіне кететін ағын (таза) судың үлестік шығыны (мың
текше м/жыл, текше м/тәулік, текше м/с)____________________________
5. Су жіберуді (жер асты суларын алуды) бастау мен аяқтаудың
межеленген мерзімдері _____________________________________________
6. Су жіберу мен су тұтынудың теңгерімдік сұлбасы мен есептемелері
___________________________________________________________________
7. Су пайдалануға жауапты тұлғаның Т.Ә.Е., контактық телефоны
___________________________________________________________________
8. Су пайдаланушының өндірістік қызметіне сипаттама (шығарылатын
өнімнің көлемі, қызметшілерінің, тұтынушы халықтың саны, қуаты және
т.б.) _____________________________________________________________
9. Ағынды суларды қабылдағыштарды, жер асты суларын сарқылу мен
ластанудан, құрамына техникалық және технологиялық шаралар
енгізілген қоршаған ортаны қорғау, рекультивация жүргізу және
жұмыстардың қауіпсіздік техникасын қамтамасыз етуге қатысты
өтінішкердің ниеті_________________________________________________

ветеринарного         откорму более (в год): 1 тыс. голов КРС, 1
надзора Министерства  тыс. свиней, 5 тыс. овец и коз, 50 тыс.
сельского хозяйства   кур-несушек, 500 тыс. бройлеров - по
Республики Казахстан  птицеводству
Областные управления
Департамента          В остальных случаях
ветеринарного надзора
Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений на
специальное водопользование
в Республике Казахстан
В ________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от ________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на__________________________________________
(указать вид водопользования в соответствии с пунктом 2 Правил)
Ситуационная схема мест сброса сточных вод (источника подземных
вод), с указанием координат, прилагается.
1. Цель водопользования ___________________________________________
(водоотведение в поверхностные водные объекты, пруды накопители,
поля фильтрации или рельеф местности, водоснабжение населения,
промышленного предприятия и т.д.)
2. Наименование водного объекта, основные гидрологические и
гидрогеологические характеристики, другие условия водоотведения
___________________________________________________________________
3. Предполагаемый объем сбрасываемых сточных вод в поверхностные
водные объекты (забираемых подземных вод), м 3 /год, м 3 /сут, л/с
___________________________________________________________________
4. Удельные расходы сточной (свежей) воды на единицу продукции ___________________________________________________________________
5. Предполагаемые сроки начала и окончания водоотведения (забора
подземных вод) ____________________________________________________
6. Балансовая схема и расчеты водоотведения и водопотребления
___________________________________________________________________
7. Ф.И.О., контактный телефон лица ответственного за водопользование
___________________________________________________________________
8. Характеристика производственной деятельности водопользователя
___________________________________________________________________
(объем выпускаемой продукции, численность работающих,
обслуживаемого населения, мощность и т.д.)
___________________________________________________________________
9. Намерения заявителя в отношении охраны от истощения и
загрязнения приемника сточных вод, подземных вод, окружающей среды,
включая технические и технологические мероприятия, рекультивацию и
обеспечение техники безопасности работ_____________________________

10. Зерттелген орындардан (оның телімдерінен) жер асты суларын
алғанда су пайдалану шарттары жөніндегі өтінішкердің ниеті
___________________________________________________________________
11. Арнайы су пайдалануға бұрынғы берілген рұқсаттың мәліметтері
(рет саны, берілген күні, кім берді, күшінің мерзімі), егер осылар
өтінішкер болса пайдалану тәжірибесі, жер асты суларын алу,
өнеркәсіптік және басқа да ағын суларды жер беті су объектілеріне
қашыртқылауда _____________________________________________________
12. Жер қойнауын пайдаланғаны үшін төленетін төлемнің болжамды
есебі _____________________________________________________________
13. Суды пайдалануды есепке алатын, режимдік байқауларды және
лабораториялық анализдер жүргізуге арналған жабдықтардың болуы және
олардың сипаттамасы _______________________________________________
14. Суды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ететін шаралар
___________________________________________________________________
15. Қоса беріліп отырған құжаттар _________________________________
(Ереженің 9 тармағына сәйкес)
Басшы (Жеке тұлға)
_____________________________________________________________
(қол таңбасы)          (тегі, есімі, әкесінің есімі)
Мөрдің орны
"____" ___________20__ж.
Мәлімдеме қарауға алынды "____" __________20__ж.
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
3 қосымша
___________________________________________________________________
(тазартылған өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, дренаждық және
басқа ағынды суларды жер үсті су объектілеріне қашыртқылау
көмегімен су пайдаланудың жүргізілетін су объектінің аталуы)
орналасқан ________________________________________________________
(әкімшілік байлама)
Ағынды суды қашыртқылайтын орын ситуациялық сызбада бұрыштық
нүктелері N ден N ге дейін көрсетілген_____________________________
(бұрыш нүктелерінің тізбесі)
Ағынды суды қашыртқылайтын орынның
СИТУАЦИЯЛЫҚ СҰЛБАСЫ
МАСШТАБ
(келтірілген)
жағрафиялық координаттарымен (қажет болса
тікбұрышты координаттарда)
_________________________________
Нүктелердің  |   координаттар    |
NN       |___________________|
| бойлық  | ендік   |
_________________________________|
және де тік бағытты тілімдерде ___________________________________
(кешеннің тереңдігі, стратиграфиялық қабат пен т.б.)
Ситуациялық сұлбада көрсетілген, бұрыштық нүктелері бар жерлік
бұрманың алаңы гектар (км 2 )
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
4 қосымша
ТАУ-КЕНДІК БӨЛІП БЕРУ
Жер асты су объекті___________________________________________үшін
(су пайдаланудың түрі мен объектінің аталуы)
орналасқан _______________________________________________________
(әкімшілік байлама)
және ситуациялық сызбада бұрыштық нүктелері N ден N ге дейін
көрсетілген _______________________________________________________
(бұрыш нүктелерінің тізбесі)
СИТУАЦИЯЛЫҚ СҰЛБА МАСШТАБ
(келтірілген) және оның жағрафиялық
координаттарымен (қажет болса
тікбұрышты координаттарда)
_________________________________
Нүктелердің  |   координаттар    |
NN       |___________________|
| бойлық  | ендік   |
_________________________________|
және де тік бағытты тілімдерде ___________________________________
(кешеннің тереңдігі, стратиграфиялық қабат пен т.б.)
Ситуациялық сұлбада көрсетілген, бұрыштық нүктелері бар жерлік
бұрманың алаңы гектар (км 2 )
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
5 қосымша
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
Қазақстан Республикасындағы арнайы су
пайдалануға берілетін
РҰҚСАТ
берілді
___________________________________________________________________
(кімге)
үшін
___________________________________________________________________
(су пайдаланудың түрі)
___________________________________________________________________
(су пайдалану объекті)
___________________________________________________________________
(су пайдалану мақсаты)
"___" _____________200   ж.
N ____
Комитет Төрағасы
(АСБ бастығы) _____________________________________________________
Т.А.ӘА. (қол таңбасы)
м.о.
Рұқсаттың мерзім күші "__" _____200_ж. ұзартылды. __________ Т.А.ӘА.
(қол таңбасы)
м.о.
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
6 қосымша
Қазақстан Республикасында арнайы су пайдалануға
20 жылғы "__" N_______ рұқсатқа қосымша

10. Намерения заявителя об условиях водопользования при заборе
подземных вод на месторождении (его участка)
____________________________________________________________________
11. Данные ранее выданного разрешения на специальное водопользование
____________________________________________________________________
(номер, дата выдачи, кем выдано, срок действия, если таковые
имеются у заявителя, опыт эксплуатации забора подземных вод, сброса
промышленных и других сточных вод в поверхностные водные объекты)
12. Предполагаемый расчет платежей за пользование недрами
____________________________________________________________________
13. Наличие и характеристика оборудования для учета использования
вод, ведению режимных наблюдений и лабораторных
анализов __________________________________________________________
14. Мероприятия, обеспечивающие рациональное использование вод
___________________________________________________________________
15. Прилагаемые документы
___________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 9 Правил)
Руководитель (Физическое лицо)
___________________________    ____________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество)
Место печати
"___"________20__ г.
Заявление принято к рассмотрению "____"________20__г.
_________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество ответственного государственного
органа)
Приложение 3
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений на
специальное водопользование
в Республике Казахстан
____________________________________________________________________
(указать наименование сооружений, при помощи которых осуществляется
сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных
вод в поверхностные водные объекты) расположены ___________________
(административная привязка)
Место сброса сточных вод обозначено на ситуационной схеме угловыми
точками с N по N___________________________________________________
(перечень угловых точек)
СИТУАЦИОННАЯ СХЕМА
места сброса сточных вод
Масштаб...(прилагается)
и их географическими координатами (в случаях необходимости в
прямоугольных координатах)
______________________________________________________
NN      |
точек     |              координаты
______________________________________________________
|   долгота             |    широта
______________________________________________________
Площадь земельного участка, обозначенная на ситуационной схеме
угловыми точками составляет __________________ гектаров (км 2 )
Приложение 4
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений на
специальное водопользование
в Республике Казахстан
ГОРНЫЙ ОТВОД
Подземный водный объект____________________________________________
(вид водопользования и наименование объекта)
расположен__________________________________________________________
(административная привязка)
и обозначен на ситуационной схеме угловыми точками с N по N_________
____________________________________________________________________
(перечень угловых точек)
СИТУАЦИОННАЯ СХЕМА
источника подземных вод
МАСШТАБ
(прилагается)
и их географическими координатами (в случаях необходимости в
прямоугольных координатах)
_________________________________________________________
NN    |
точек |                координаты
_________________________________________________________
|          долгота          |        широта
_________________________________________________________
а также на вертикальных разрезах ___________________________________
(глубина отработки, стратиграфический горизонт и т.д.)
Площадь земельного отвода, обозначенная на ситуационной схеме
угловыми точками составляет_______________________ гектаров (км 2 )
Приложение 5
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений на
специальное водопользование
в Республике Казахстан
РАЗРЕШЕНИЕ
на специальное водопользование
в Республике Казахстан
Выдано__________________________________________________________
(кому)
для (на)________________________________________________________
(вид водопользования)
________________________________________________________________
(объект водопользования)
________________________________________________________________
(цель водопользования)
"_____" ___________20_г.
N_____
Председатель Комитета
(Начальник БВУ) ______________________________________ Ф.И.О.
(подпись)
м.п.
Срок действия разрешения продлен до
"____"__________ 20 __г. _______________________ Ф.И.О.
(подпись)
м.п.
Приложение 6
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений на
специальное водопользование
в Республике Казахстан
Приложение к разрешению на специальное водопользование
в Республике Казахстан от "__"_________ 20___г.N____

1. Рұқсат берген органның атауы ___________________________________
2. _______________________________________________мерзімге берілді.
Негіз:_____________________________________________________________
3. Су пайдаланушының реквизиттері:
1) су пайдаланушының атауы және оның кодтары ______________________
2) жоғары тұрған ұйымның атауы, министрліктің, ведомствоның,
кодтары __________________________________________________________-
3) су пайдалану үшін жауапты лауазымды адамның пошталық мекен-жайы
мен телефоны, аумақтың коды _______________________________________
4) өндірістік қызметтің сипаттамасы (шығарылатын өнімнің көлемі,
халықтың, жұмыс істеушілердің саны, суландырылатын, құрғатылатын
жерлердің қуаты, алабы және т.б.) _________________________________
5) кәсіпорынның тұрған жері (заңды тұлғалар үшін), тұрағы (жеке
тұлғалар үшін) ____________________________________________________
6) Мемлекеттік тіркеудің күні мен реттік саны (заңды тұлғалар
үшін), жеке куәліктің мәліметтері (жеке тұлғалар үшін) ____________
7) Басшы (заңды тұлғалар үшін) ____________________________________
4. Жобалаушы ұйымның атауы, мекен-жайы, телефоны __________________
5. Су объектісінің атауы мен коды (негізгі гидрологиялық және
гидрогеологиялық сипаттамалары, судың сипатты шығыны, деңгейлер)
___________________________________________________________________
6. Жер асты су объектісінің атауы мен геологиялық-морфологиялық
байламы ___________________________________________________________
7. Су объектісінің атауы және коды (негізгі гидрологиялық және
гидрогеологиялық сипаттамалар: судың өзіне тән жұмсалуы, деңгейі,
су беру, және т.б. ________________________________________________
1) су пайдалану мақсаты (жер асты суларын алу, өнеркәсіптік,
коммуналды-тұрмыстық, кәріздік және басқа да сарқынды суды ағызу,
жер асты суларын пайдалану) _______________________________________
2) пайдалану жүзеге асырылатын құрылыстардың немесе техникалық
құрылғылардың атауы мен орналасқан жері (тазартушы құрылыстарының
тұрпаты мен параметрлері, маркасы, қуаты, ай сайынғы ағынды судың
шығыны)___________________________________________________________
3) Құнарлы сулы қабаттың атауы ___________________________________
4) Сандық және сапалық көрсеткіштері мен басқа да ерекшеліктері
__________________________________________________________________
8. Кен орнының жобаларын келісуге берудің және жұмыстың басталуының
мерзімдері ________________________________________________________
9. Суларды алу, режимдік бақылауларды және материалдық
талқылауларды жүргізу үшін жабдықтардың болуы және оның сипаттамасы
__________________________________________________________________

1. Наименование органа, выдавшего разрешение_______________________
2. Выдано на срок__________________________________________________
На основании_______________________________________________________
3. Реквизиты водопользователя:
1) наименование водопользователя и его коды________________________
2) наименование вышестоящей организации, код министерства,
ведомства,__________________________________________________________
3) почтовый адрес и телефон должностного лица, ответственного за
водопользование, код территории_____________________________________
4) характеристика производственной деятельности (объем выпускаемой
продукции, численность населения, работающих, мощность, площадь
орошаемых, осушаемых земель)_______________________________________
5) местонахождение предприятия (для юридических лиц),
местожительство (для физических лиц)_______________________________
6) дата и номер государственной регистрации юридического лица (для
юридических лиц), данные удостоверения личности (для физических лиц)
___________________________________________________________________
7) руководитель (для юридических лиц)______________________________
4. Наименование, адрес, телефон проектной организации______________
5. Наименование и код водного объекта (основные гидрологические и
гидрогеологические характеристики, характерные расходы воды,
уровни)____________________________________________________________
6. Наименование подземного водного объекта и геолого-
морфологическая привязка___________________________________________
7. Характеристика водопользования и особенности подземного водного
объекта (месторождение, участок недр)______________________________
1) цель водопользования (сброс промышленных, коммунально-бытовых,
дренажных и других сточных вод, изъятие подземных вод)_____________
___________________________________________________________________
2) наименование и местоположение сооружений или технических
устройств, с помощью которых осуществляется водопользование (тип и
параметры очистных сооружений, марка, мощность, расходы сброса
сточных вод по месяцам)____________________________________________
3) наименование продуктивного водоносного горизонта________________
4) количественные и качественные показатели и др.
особенности________________________________________________________
8. Сроки представления на согласование проекта эксплуатации
месторождения и начала работ_______________________________________
9. Наличие и характеристика оборудования для учета вод, ведению
режимных наблюдений и лабораторных анализов________________________

10. Мына шарттар орындалған ретте су пайдалануға рұқсат беріледі:
1) Суларын алудың (қашыртқылаудың) көлемі (мың. м 3 тәу, млн.м 3 жыл,
л/с)_ _______________
2) Су алатын ғимараттың түрі (ұңғымалар, құдықтар, шахталар мен
т.б.) және олардың ара қашықтығы (м)__________________
3) эксплуатациялық және қорлық ұңғымалардың саны __________________
4) Су көтергіш құралдардың түрі мен өнімділігі_____________________
5) Бір немесе ұңғымалар тобына жүктеме (ең төмен, ең жоғары, (мың.
м/тәу, млн. м 3 /жыл, л/с) __________________________________________
6) Жер үсті беті деңгейінен арынның жарамды түсіруі және төмендеуі
(м) _______________________________________________________________
7) Су дайындығы ___________________________________________________
8) Алынатын судың сапасына қойылатын талаптар ___________________________________________________________________
9) Тұтынушыларға жер асты суларын берудің жағдайы
___________________________________________________________________
10) Жер асты суларын алғанда беткі ағыстың жарамды азаюы
___________________________________________________________________
11) Бақылау-өлшеу құралының түрі___________________________________
12) Санитарлық қорғау белдеулерінің округтері (шекаралары) жеке
және ұңғымалар тобы немесе су алынатын орын үшін___________________
13) Жер асты суларына мониторинг жүргізгенде қойылатын талаптар
(жүңгі торабының, жерасты суларының сапасы мен пайдаланулық
жүңгілерінің және т.б. барлығы_____________________________________
14) Су пайдалану объектілерін нақтылы зерттеуге және пайдаланулық
қорларды бағалауға және қайта бағалауға арналған міндеттер_________
15) Жерасты сулы объекттерінің экономикалық негіздері______________
16) Су пайдалану объектінің өндірістік және әлеуметтік
инфрақұрылымдарының жобасы мен дамуына салынған инвестиция
көлемі______________________________
17) маусымдық (ай бойынша) су бөлу (мың текше м/жыл, текше
м/тәулік, текше м/с)_______________________________________________
18) жіберілетін судың көп дегендегі мөлшері (мың текше м/жыл, текше
м/тәулік, текше м/с) ______________________________________________
19) таза су мен сарқынды судың өнім бірлігіне жұмсалатын үлес
шығыны ____________________________________________________________
20) құрылыстар тазартылғаннан кейін сарқынды суларда заттардың
шоғырлануына жол беріледі (мг/л), кг/тәулік, тн/жыл)_______________
21) су объектілері суындағы суайыру құлақшасындағы заттардың жол
беруге болатын шоғырлануы (мг/л, кг/тәулік, тн/жыл)________________
22) санитарлық-қорғау аймақтарын, режимдік желіні ұйымдастыруға,
шығын-өлшеу аппаратурасына және т.б. қойылатын талаптар (рұқсат
беруші органдар толтырады)_________________________________________
Су бөлуге қойылатын қосымша шарттар мен талаптар_______________

10. Водопользование разрешается при соблюдении следующих условий
1) Объемы изъятия (сброса) вод (тыс. м 3 /год, м 3 /сут, м 3 /с)__________
2) Тип водозаборного сооружения (скважины, колодцы, шахты и т.д.),
и расстояние между ними (м) _______________________________________
3) Количество эксплуатационных и резервных скважин_________________
4) Тип и производительность водоподъемного оборудования____________
5) Нагрузка на одну или группу скважин (минимальная, максимальная,
тыс. м 3 /сут, млн. м 3 /год, л/с)______________________________________
6) Допустимое понижение или снижение напора уровня от поверхности
земли (м)___________________________________________________________
7) Водоподготовка __________________________________________________
8) Требования к качеству забираемой воды____________________________
9) Условия отпуска подземных вод потребителям ______________________
10) Допустимое уменьшение поверхностного стока при заборе подземных
вод (тыс. м 3 /сут, млн. м 3 /год, л/с)_________________________________
11) Тип контрольно-измерительной аппаратуры _______________________
12) Границы зоны (округа) санитарной охраны (для одиночной и группы
скважин или водозабора)____________________________________________
13) Требования по ведению мониторинга подземных вод (наличие
режимной сети, наблюдений за режимом эксплуатации и качеством
подземных вод и т.д.)______________________________________________
14) Обязательства по оценке и переоценке эксплуатационных запасов и
детального изучения объекта водопользования________________________
15) Экономические аспекты подземных водных объектов________________
16) Объем инвестиции, вкладываемых в проект и развитие
производственной и социальной инфраструктуры объекта водопользования
___________________________________________________________________
17) сезонное (по месяцам) водоотведение (м 3 /сут, м 3 /с)______________
18) количество сбрасываемой воды не более (тыс. м 3 /год, м 3 /сут, м 3 /с)
___________________________________________________________________
19) удельные расходы свежей воды и сточных вод на единицу
продукции___________________________________________________________
20) допускается концентрация веществ в сточных водах после очистных
сооружений (мг/л, кг/сутки, т/год)__________________________________
21) допустимые концентрации веществ в расчетном створе в воде водных
объектов (мг/л, кг/сут, т/год)_____________________________________
22) требования к организации санитарно-защитных зон, режимной сети,
ведению режимных наблюдений, к расходно-измерительной аппаратуре и
др. (заполняется органами, выдающими разрешение)___________________
23) дополнительные условия и требования к водоотведению____________

11. Объектті бірнеше су пайдаланушы пайдаланғанда, технологиялық
сұлбаға байланысты су пайдаланудың шартын сақтауға қойылатын
талаптар __________________________________________________________
12. Арнайы су пайдалану қызметіне бақылау жасаудың тәртібі_________
13. Келісімнің шарттары____________________________________________
14. Жер асты су объекттерін пайдалануға байланысты төлемдер________
15. Басқа шарттар _________________________________________________
Қазақстан Республикасында арнайы
су пайдалануға келісу және оған
рұқсаттар беру туралы нұсқаулыққа
7 қосымша
Келісілді:
1. қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органдарымен ____________________________мерзімге
"___"__________ 20__ж.
2. жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарымен _____________________________________мерзімге
"__" __________ 20__ж.
3. сәйкесті аумақтарда  халықтың санитарлық-эпидемиологиялық
саулығы саласындағы қызмет етуші атқарушы органдармен ______мерзімге
"__" __________ 20__ж.
4. мал дәрігерлік саласындағы мемлекеттік уәкілетті органының
аумақтық органдарымен (мал шаруашылығының және мал шаруашылығы
өнімдерінің мұқтажына пайдаланылатын жер асты суларын алуына,
сонымен қатар мал шаруашылығы ғимаратынан және ауыл шаруашылығы
өнімдерін өңдеу жөніндегі кәсіпорындардан ағынды суды
қашыртқылағанда) _________________________________________мерзімге
"__" _________ 20__ж.
5. балық шаруашылығы саласындағы аумақтық мемлекеттік
органдармен (балық шаруашылықтық маңызы бар жер үсті су
объектілеріне ағынды және кәріздік суларды
қашыртқылағанда) _________________________________________мерзімге
"___" ________ 20__ж.
6. су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілетті
органның алабтық су шаруашылық басқармаларымен (рұқсат Су
ресурстары жөніндегі комитетпен берілгенде) ______________мерзімге
"___" ________ 20__ж.
Осы Рұқсат 2 данада жасалған.
Су ресурстары жөніндегі комитеттің
Су ресурстарын пайдаланумен реттеу
және қорғау басқармасы (Алабтық су
шаруашылық басқармасы) бастығы  _____________________________
(лауазымы мен қол таңбасы)
"___" _____________ 20__ж.

11. Требование по соблюдению условий водопользования, связанных с
технологической схемой эксплуатации объекта несколькими
водопользователями ________________________________________________
12. Порядок осуществления контроля за деятельностью специального
водопользования____________________________________________________
13. Договорные условия_____________________________________________
14. Платежи, связанные пользованием подземных водных объектов______
15. Прочие условия_________________________________________________
Приложение 7
к Инструкции по согласованию
и выдаче разрешений
на специальное водопользование
в Республике Казахстан
СОГЛАСОВАНО
1. с территориальными органами уполномоченного органа по
недропользованию на срок___________________________________________
"____" _____________20 __г. №______________________________________
2. территориальными органами центрального исполнительного в области
охраны окружающей среды на срок____________________________________
___ "____" _____________20 __г.  №_________________________________
3. с исполнительными органами, осуществляющие деятельность в области
санитарно-эпидемиологического благополучия населения на
соответствующих территориях на срок _______________________________
"____"________________20 ___г.  №__________________________________
4. с территориальными органами уполномоченного государственного
органа в области ветеринарии (при заборе подземных вод для нужд
животноводства и переработки животноводческой продукции, а также
сбросе сточных вод из животноводческих помещений и предприятий по
переработке животноводческой продукции) на срок ___________________
"____"________________20 __г.  №___________________________________
5. с территориальными государственными органами в области рыбного
хозяйства (при сбросе сточных и дренажных вод в водные объекты
рыбохозяйственного значения) на срок ______________________________
"____" ________________20 __г. №___________________________________
6. с бассейновыми водохозяйственными управлениями уполномоченного
органа в области использования и охраны водного фонда (при выдаче
разрешений Комитетом по водным ресурсам) на срок___________________
"____" _____________20 __г. N______________________________________
Настоящее разрешение составлено в 2 экземплярах.
Управление регулирования использованием и охраны водных ресурсов
Комитета по водным ресурсам
(Бассейновое водохозяйственное управление) _________________________
(должность и подпись)
"____" ____________20 __г.