Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 278-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 6 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3323. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 16 шілдедегі N 157-ө Бұйрығымен.
Ескерту. ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 278-ө бұйрығының күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 16 шілдедегі  N 157-ө  (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  22-бабы 3-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту ережесі бекітілсін.
2. "Еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды әзірлеу және бекіту тәртібі туралы ереже және Еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды әзірлеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек министрлігінің 1994 жылғы 28 маусымдағы N 60  қаулысының  (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау Министрінің
2004 жылғы 2 желтоқсандағы
N 278-ө бұйрығымен
бекітілген
Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту ережесі
1. Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекітудің осы Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекітудің тәртібін белгілейді.
2. Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық - жұмыс берушінің өндірістік орындарда, кәсіпорын аумағында, құрылыс алаңдарында, көлік құралдарында және ұйымның осы жұмыстар жүргізілетін немесе қызмет міндеттері орындалатын өзге де орындарында жұмыстар атқару кезінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласында заңдардың қолданылуын нақтылайтын актісі.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу

Об утверждении Правил разработки и утверждения инструкций по безопасности и охране труда в организации
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 декабря 2004 г. N 278-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2005 г. за N 3323. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июля 2007 года N 157-п
Сноска. Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 2 декабря 2004 г. N 278-п утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16 июля 2007 г. N  157-п .
В соответствии с пунктом 3  статьи 22  Закона Республики Казахстан "О безопасности и охране труда"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения инструкций по безопасности и охране труда в организации.
2. Признать утратившим силу  постановление  Министерства труда Республики Казахстан от 28 июня 1994 года № 60 "Об утверждении Положения о порядке разработки и утверждения правил и инструкций по охране труда и Методических указаний по разработке правил и инструкций по охране труда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации ведомственных нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан за № 3).
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 2 декабря 2004 г. N 278-п.
Правила
разработки и утверждения инструкций
по безопасности и охране труда в организации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и утверждения инструкций по безопасности и охране труда в организации (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О безопасности и охране труда" и устанавливают порядок разработки и утверждения инструкций по безопасности и охране труда в организации.
2. Инструкция по безопасности и охране труда в организации - акт работодателя, детализирующий применение законодательства в области безопасности и охраны труда при выполнении работ в производственных помещениях, на территории предприятия, строительных площадках, транспортных средствах и в иных местах организации, где производятся эти работы или выполняются служебные обязанности.
2. Разработка инструкций по безопасности и охране труда

3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты (бұдан әрі - Нұсқаулық) әзірлеуді жұмыс беруші учаскедегі, цехтағы, қызметтегі, зертханадағы әрбір кәсіп үшін тұтастай сияқты, жұмыстың жекелеген түрлері (биіктіктегі жұмыс, сынақтар мен т.б.) мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі үшін немесе еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маман (бұдан әрі - жауапты тұлға) жасайтын тізбеге сәйкес жұмыс орындарына арнап ұйымның мүдделі құрылымдық бөлімшелер мен қызметкерлер өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырады.
Сондай-ақ, нұсқаулықтарды әзірлеуді жұмыс берушінің (ұйымның) тапсырысы бойынша шарт негізінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы ғылыми мекемелердің мамандары жүзеге асыра алады.
4. Тізбе Жұмыстардың, кәсіптер мен жұмысшылардың бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы мен Қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын ескере отырып бекітілген ұйымның штат кестесі негізінде жасалады. Жасалған тізбені басшы немесе өзге де лауазымды адам бекітеді және ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне таратылады.
5. Нұсқаулықтар, жабдықты жасаушы-зауыттың пайдалану және жөндеу құжаттамаларында, сондай-ақ кәсіпорынның технологиялық құжаттамаларында жазылған қауіпсіздік талаптары мен өндіріс жағдайларын ескере отырып, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі салалық нормативтердің негізінде әзірленеді.
6. Нұсқаулықтарды әзірлеу үшін қажетті дайындық жұмыстары:
1) технологиялық процесті зерттеуді, ол дұрыс жүрген кезде және оңтайлы режимнен ауытқу кезінде туындауы мүмкін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтауды, сондай-ақ көрсетілген факторлардан қорғану шаралары мен жабдықтарды айқындауды;
2) қолданылатын жабдықтардың, тетіктер мен құралдардың қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін айқындау;
3) нұсқаулықты әзірлеу кезінде пайдаланылуы мүмкін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі материалдарды іріктеуді;
4) тиісті жұмыстарды атқару кезінде пайдаланылуы мүмкін қорғану заттарының сындарлы ерекшеліктері мен тиімділігін зерттеуді;
5) тиісті мемлекеттік органның сала кәсіпорындарындағы авариялар мен жазатайым оқиғалар нәтижелері жөніндегі ақпараттық хаттарын, өкімдері мен бұйрықтарын зерттеуді;
6) ұйымдағы кәсіптің (жұмыс түрінің) осы түріне тән өндірістік жарақаттанудың, авариялық ахуалдар мен кәсіптік аурулардың себептеріне талдау жүргізуді;
7) жұмыстың қауіпсіз әдістері мен жолдарын, олардың дәйектілігін, сондай-ақ нұсқаулыққа енгізілуге тиіс техникалық және ұйымдық іс-шараларды айқындауды;

3. Разработка инструкций по безопасности и охране труда (далее - Инструкция) осуществляется работодателем как для каждой профессии на участке, в цехе, службе, лаборатории и организации в целом, так и на отдельные виды работ (работа на высоте, испытания и др.) и рабочих мест, согласно перечню, который составляется службой безопасности и охраны труда или специалистом по безопасности и охране труда (далее - ответственное лицо) при участии руководителей заинтересованных структурных подразделений организации и представителей работников.
Разработка инструкций может осуществляться также специалистами научных учреждений в области безопасности и охраны труда на договорной основе по заявке работодателя (организации).
4. Перечень составляется на основе штатного расписания организации, утвержденного с учетом Единого тарифно-квалификационного справочника работ, профессий рабочих и Квалификационного справочника должностей служащих. Составленный перечень утверждается руководителем или иным уполномоченным лицом и рассылается во все структурные подразделения организации.
5. Инструкции разрабатываются на основе нормативных правовых актов Республики Казахстан и отраслевых нормативов по безопасности и охране труда с учетом требований безопасности, изложенных в эксплуатационной и ремонтной документации заводов-изготовителей оборудования, а также в технологической документации предприятия и условий производства.
6. Подготовительная работа, необходимая для разработки инструкций, включает:
1) изучение технологического процесса, выявление возможных опасных и вредных производственных факторов, возникающих при нормальном его протекании и при отклонениях от оптимального режима, а также определение мер и средств защиты от указанных факторов;
2) определение соответствия требованиям безопасности применяемых оборудования, приспособлений и инструмента;
3) подбор материалов по вопросам безопасности и охраны труда, которые могут быть использованы при разработке инструкций;
4) изучение конструктивных особенностей и эффективности средств защиты, которые могут быть использованы при выполнении соответствующих работ;
5) изучение информационных писем, распоряжений и приказов соответствующего государственного органа по результатам аварий и несчастных случаев на предприятиях отрасли;
6) проведение анализа причин производственного травматизма, аварийных ситуаций и профессиональных заболеваний для данной профессии (вида работ) в организации;
7) определение безопасных методов и приемов работ, их последовательности, а также технических и организационных мероприятий, подлежащих включению в инструкцию;

8) бекітілген нормалардың негізінде еңбек және демалыс режимдерін белгілеуді қамтиды.
7. Жаңа өндірістерді, технологияларды немесе жабдықтарды пайдалануға беру үшін мемлекеттік қабылдау комиссиясы объектіні қабылдап алғанға дейінгі мерзімге уақытша нұсқаулықтар әзірлеуге және қолдануға жол беріледі.
Уақытша нұсқаулықтар технологиялық процестердің (жұмыстардың) қауіпсіз жүргізілуін және жабдықты қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз етуі тиіс. Уақытша нұсқаулықтарды әзірлеу осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Нұсқаулықтардың мазмұны
8. Әрбір нұсқаулыққа тиісті атау берілуі тиіс. Атауында қандай кәсіп немесе жұмыс түріне арналғаны қысқаша көрсету керек, мәселен: "Газбен дәнекерлеушіге арналған еңбек және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық", "Биіктікте жұмыс орындау кезіндегі еңбек және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық" және тағы басқалары.
9. Нұсқаулықта технологиялық процестің қысқаша сипаттамасы беріледі және қауіпсіз еңбекті ұйымдастыру мәселелерін жан-жақты қамтиды.
10. Нұсқаулық талаптары осы жұмыс орындалатын жағдайларды ескере отырып, технологиялық процесс ретіне сәйкес:
1) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жалпы талаптары;
2) жұмыс алдындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары;
3) жұмыс уақыты кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары;
4) авариялық жағдайлардағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары;
5) жұмыс соңындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары жазылуы тиіс.
11. "Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жалпы талаптары" бөлімінде:
1) адамдарды кәсібі бойынша дербес жұмысқа немесе тиісті жұмысты атқаруға (жасы, жынысы, денсаулық жағдайы, нұсқаудан өткізу) жіберудің шарттары;
2) ішкі тәртіп ережелерін сақтау қажеттігі туралы нұсқаулар;
3) еңбек және демалыс режимін орындау жөніндегі талаптар;
4) қызметкерге әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың сипаттамалары;
5) мемлекеттік, салалық стандарттар мен олардың техникалық жағдайлары көрсетілген, арнаулы киім, арнаулы аяқкиім мен басқа да қорғану заттарын берудің осы кәсіпке арналған нормалары;
6) өрт және жарылыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптар;
7) қызметкер білуі және жұмысты орындау кезінде сақтауға тиісті жеке гигиена ережесі көрсетіледі.
12. "Жұмыс алдындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары" бөлімінде:
1) жұмыс орнын, жеке қорғану заттарын дайындау тәртібі;
2) жабдықтың, тетіктер мен құралдың, қоршаудың, дабылдатқыштың, оқшауланған және басқа да құрылғылардың, жерге қосылған қорғау сымының, желдеткіштің, жергілікті жарықтың және т.б. дұрыстығын тексерудің тәртібі;

8) определение режимов труда и отдыха на основе утвержденных норм.
7. Для вводимых в действие новых производств, технологий или оборудования допускается разработка и применение временных инструкций на срок до приемки объекта в эксплуатацию государственной приемочной комиссией.
Временные инструкции должны обеспечивать безопасное ведение технологических процессов (работ) и безопасную эксплуатацию оборудования. Разработка временных инструкций осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. Содержание инструкций
8. Каждой инструкции должно быть присвоено соответствующее наименование. В наименовании следует кратко указать для какой профессии или вида работ она предназначена, например: "Инструкция по безопасности и охране труда для газосварщика", "Инструкция по безопасности и охране труда при выполнении работ на высоте" и так далее.
9. Инструкция содержит краткую характеристику технологического процесса и всесторонне охватывает вопросы организации безопасного труда.
10. Требования инструкции следует излагать в соответствии с последовательностью технологического процесса, с учетом условий, в которых выполняется данная работа:
1) общие требования безопасности и охраны труда;
2) требования безопасности и охраны труда перед началом работы;
3) требования безопасности и охраны труда во время работы;
4) требования безопасности и охраны в аварийных ситуациях;
5) требования безопасности и охраны труда по окончании работы.
11. В разделе "Общие требования безопасности и охраны труда" отражаются:
1) условия допуска лиц к самостоятельной работе по профессии или к выполнению соответствующей работы (возраст, пол, состояние здоровья, проведение инструктажей);
2) указания о необходимости соблюдения правил внутреннего распорядка;
3) требования по выполнению режимов труда и отдыха;
4) характеристики опасных и вредных производственных факторов, воздействующих на работника;
5) нормы выдачи для данной профессии спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты с указанием обозначений государственных, отраслевых стандартов и технических условий на них;
6) требования по обеспечению пожаро- и взрывобезопасности;
7) правила личной гигиены, которые должен знать и соблюдать работник при выполнении работы.
12. В разделе "Требования безопасности и охраны труда перед началом работы" должны быть изложены:
1) порядок подготовки рабочего места, средств индивидуальной защиты;
2) порядок проверки исправности оборудования, приспособлений и инструмента, ограждений, сигнализации, блокированных и других устройств, защитного заземления, вентиляции, местного освещения и т.п.;

3) бастапқы материалдардың (дайындамалардың, жартылай фабрикаттардың) болуын және олардың жай-күйін тексерудің тәртібі;
4) үздіксіз жұмыс жағдайында ауысымды қабылдап алудың тәртібі;
5) өндірістік санитария талаптары жазылуы тиіс.
13. "Жұмыс уақыты кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары" бөлімінде:
1) жұмысты қауіпсіз орындаудың тәсілдері мен жолдары, технологиялық жабдықты, тетіктер мен құралдарды пайдалану ережелері;
2) бастапқы материалдармен (шикізат, дайындамалар, жартылай фабрикаттар) қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
3) көлік құралдарын, бос ыдыстар мен жүк көтеру механизмдерін қауіпсіз пайдалану ережелері;
4) жұмыс орнын қауіпсіздік жағдайында ұстау жөніндегі нұсқаулар;
5) нормативтік технологиялық режимнен ауытқудың негізгі түрлері және оларды жою әдістері;
6) авариялық жағдайларды болдырмауға бағытталған әрекеттер;
7) қызметкерлердің қорғану заттарын пайдалануына қойылатын талаптар жазылуы тиіс.
14. "Авариялық жағдайлардағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары" бөлімінде:
1) келеңсіз салдарларға әкеп соғуы мүмкін авариялар мен жағдайлар басталған кездегі қызметкерлердің іс-әрекеттері;
2) жарақаттану, улану және кенеттен ауыру кезінде зардап шегушілерге медициналық жәрдем көрсету жөніндегі іс-әрекеттер;
3) қызметкердің жарақаттануы және жабдықтың, тетіктің және құралдың ақаулы болуы жағдайлары туралы ұйымның әкімшілігін хабардар етудің тәртібі жазылуы тиіс.
15. "Жұмыс соңындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары" бөлімінде:
1) жабдықты, тетіктерді, машиналарды, механизмдер мен аппаратураларды қауіпсіз ажыратудың, тоқтатудың, бөлшектеудің, тазалаудың және майлаудың тәртібі, ал үздіксіз процесс кезінде - олардың ауысым бойынша тапсырудың тәртібі;
2) жұмыс орнын өткізудің тәртібі;
3) өндіріс қалдықтарын жинаудың тәртібі;
4) жеке гигиена мен өндірістік санитарияны сақтау талаптары;
5) жұмыс уақытында анықталған барлық кемшіліктер туралы басшыны хабардар ету тәртібі жазылуы тиіс.
16. Нұсқаулықтарда нормативтік құқықтық актілерге сілтемелер болмауы тиіс. Нормативтік құқықтық актілердің талаптары нұсқаулықтарда ескерілуі тиіс. Қажет болған кезде бұл нормативтік құқықтық актілердің талаптары нұсқаулықтарда жаңғыртылады.
4. Нұсқаулықтарды бекіту және қайта қарау
17. Нұсқаулықтарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметімен немесе жауапты адаммен және басқа да мүдделі құрылымдық бөлімшелермен, лауазымды адамдармен және ұйым қызметкерлерінің өкілдерімен келісуден кейін жұмыс беруші (басшы) бекітеді.
18. Бекітілген нұсқаулықтарды ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі немесе жауапты адам еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар есебі журналында есепке алады.

3) порядок проверки наличия и состояния исходных материалов (заготовки, полуфабрикаты);
4) порядок приема смены в случае непрерывной работы;
5) требования производственной санитарии.
13. В разделе "Требования безопасности и охраны труда во время работы" должны быть изложены:
1) способы и приемы безопасного выполнения работ, правила использования технологического оборудования, приспособлений и инструментов;
2) требования безопасного обращения с исходными материалами (сырье, заготовки, полуфабрикаты);
3) правила безопасной эксплуатации транспортных средств, тары и грузоподъемных механизмов;
4) указания по безопасному содержанию рабочего места;
5) основные виды отклонений от нормативного технологического режима и методы их устранения;
6) действия, направленные на предотвращение аварийных ситуаций;
7) требования к использованию средств защиты работников.
14. В разделе "Требования безопасности и охраны труда в аварийных ситуациях" должны быть изложены:
1) действия работников при возникновении аварий и ситуаций, которые могут привести к нежелательным последствиям;
2) действия по оказанию медицинской помощи пострадавшим при травмировании, отравлении и внезапном заболевании;
3) порядок уведомления администрации организации о случаях травмирования работника и неисправности оборудования, приспособлений и инструмента.
15. В разделе "Требования безопасности и охраны труда по окончании работы" должны быть изложены:
1) порядок безопасного отключения, остановки, разборки, очистки и смазки оборудования, приспособлений, машин, механизмов и аппаратуры, а при непрерывном процессе - порядок передачи их по смене;
2) порядок сдачи рабочего места;
3) порядок уборки отходов производства;
4) требования соблюдения личной гигиены и производственной санитарии;
5) порядок извещения руководителя о всех недостатках, обнаруженных во время работы.
16. Инструкции не должны содержать ссылок на нормативные правовые акты. Требования нормативных правовых актов должны быть учтены в инструкциях. При необходимости требования этих нормативных правовых актов следует воспроизводить в инструкциях.
4. Утверждение и пересмотр инструкций
17. Инструкции утверждаются работодателем (руководителем) после согласования со службой безопасности и охраны труда или ответственным лицом и другими заинтересованными структурными подразделениями, должностными лицами и представителями работников организации.
18. Утвержденные инструкции учитываются службой безопасности и охраны труда или ответственным лицом организации в журнале учета инструкций по безопасности и охране труда.

19. Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі немесе жауапты адам нұсқаулықтардың уақытында әзірленуіне, тексерілуіне және қайта қаралуына тұрақты бақылауды жүзеге асырады, әзірлеушілерге әдістемелік көмек көрсетеді, олардың Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерімен, салалық нормативтермен және қолданыстағы стандарттармен танысуына жәрдемдеседі.
20. Жоғары қауіптілікпен байланысты кәсіптер немесе жұмыс түрлері жөніндегі нұсқаулықтарды қайта қарау 3 жылда бір реттен сиретпей жүргізілуі тиіс. Нұсқаулықтар мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері, мемлекеттік стандарттары мен басқа да нормативтік құқықтық актілері өзгерген кезде;
2) жаңа техника мен технология енгізілгенде;
3) өндірістегі жазатайым оқиғаларды, авариялар мен апаттарды зерттеп тексеру нәтижелері бойынша қайта қарауға жатады.
Қайта қарау нәтижелері бойынша нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттілігі айқындалады.
21. Осы ереженің 20-тармағында белгіленген мерзім ішінде ұйым қызметкерлерінің жұмыс жағдайлары өзгермесе, онда нұсқаулықтың қолданылуы келесі мерзімге ұзартылады, бұл туралы нұсқаулықтың бірінші парағына жазылады ("Қайта қаралды" мөртағаны, күні мен нұсқаулықтың қайта қаралуына жауапты адамның қолы қойылады).
5. Қорытынды бөлім
22. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі немесе жауапты адам ұйым бөлімшелерінің (қызметтерінің) басшыларына нұсқаулықтар беруді, нұсқаулық беру есебінің журналына оларды тіркей отырып жүзеге асырады.
23. Қызметкерлерге арналған нұсқаулықтар нұсқаудың жеке кәртішкесіне қолын қойғызып танысу үшін беріледі, сондай-ақ жұмыс орындарында не қызметкерлердің қолы жетерлік өзге орынға ілінеді.
24. Бөлімше (қызмет) басшысында барлық кәсіптер қызметкерлеріне арналған және осы бөлімшенің (қызметтің) барлық жұмыс түрлері бойынша бөлімшеде (қызметте) қолданылып жүрген нұсқаулықтардың жиынтығы, сондай-ақ бұл нұсқаулықтардың ұйымның басшысы бекіткен тізбесі тұрақты сақталуы тиіс.
25. Әрбір учаске басшысында (мастер, прораб және т.б.) осы учаскелерде жұмыс істеп жүрген қызметкерлерге арналған, барлық кәсіптер мен жұмыс түрлері бойынша нұсқаулықтар жиынтығы болуы тиіс.

19. Служба безопасности и охраны труда организации или ответственное лицо осуществляет постоянный контроль за своевременной разработкой, проверкой и пересмотром инструкций, оказывает методическую помощь разработчикам, содействует им в ознакомлении с нормативными правовыми актами Республики Казахстан и отраслевыми нормативами по безопасности и охране труда и действующими стандартами.
20. Пересмотр инструкций по профессиям или видам работ, связанным с повышенной опасностью, должен проводиться не реже одного раза в 3 года. Инструкции подлежат пересмотру досрочно в следующих случаях:
1) при изменении законодательных актов, государственных стандартов и других нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) при внедрении новой техники и технологии;
3) по результатам расследования несчастных случаев на производстве, аварий и катастроф.
По результатам пересмотра определяется необходимость внесения изменений и дополнений в инструкции.
21. Если в течении установленного пунктом 20 настоящих правил срока условия труда работников организации не изменились, то действие инструкции продлевается на следующий срок, о чем делается запись на первой странице инструкции (ставится штамп "Пересмотрено", дата и подпись лица, ответственного за пересмотр инструкции).
5. Заключительная часть
22. Выдача инструкций руководителям подразделений (служб) организации осуществляется службой безопасности и охраны труда или ответственным лицом с регистрацией их в журнале учета выдачи инструкций.
23. Инструкции для работников выдаются для ознакомления под расписку в личной карточке инструктажа, а также вывешиваются на рабочих местах либо ином месте, доступном для работников.
24. У руководителя подразделения (службы) организации должен постоянно храниться комплект действующих в подразделении (службе) инструкций для работников всех профессий и по всем видам работ данного подразделения (службы), а также перечень этих инструкций, утвержденных руководителем организации.
25. У каждого руководителя участка (мастер, прораб и т.д.) должен быть в наличии комплект инструкций для работников, занятых на данном участке, по всем профессиям и видам работ.