Астана қаласындағы жер учаскелерiне құқық табыстау Ережелерiн бекiту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 39/7-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 11 мамырда N 328 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 12 қазандағы N 294/37-ІІІ шешімімен
Ескерту - Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 12 қазандағы N 294/37-ІІІ шешімінен
Үзінді:
Жер учаскелеріне құқық беру тәртібін реттеу жөніндегі заң шығару ережесінің өзгеруіне байланысты Астана қаласының мәслихаты былай деп ШЕШТІ:
1. Мынадай шешімдердің күші жойылды деп танылсын:
Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласында жер учаскелеріне құқық беру ережесі туралы" 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 39/7-ІІІ шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде N 328 тіркеген, "Астана хабары" және "Вечерняя Астана" газеттерінде 2004 жылғы 15 мамырда жарияланған);
...
2. Осы шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрайымы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Заңын  және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы  Жер кодексiн  басшылыққа ала отырып Астана қаласы әкiмдiгiнiң ұсынысын қарап, Астана қаласының мәслихаты шешті:
Қоса берiлiп отырған Астана қаласындағы жер учаскелерiне құқық табыстау Ережелерi бекiтiлсiн.
Сессияның төрағасы -
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілген:
Астана қалалық жер
ресурстарын басқару
жөніндегі комитеттің
төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
2004 жылғы 29 сәуірдегі
N 39/7-ІІІ шешімімен
бекiтiлген
Астана қаласындағы жер учаскелерiне құқық табыстау
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласындағы жер учаскелерiне құқық табыстау Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасының  Жер кодексiне  сәйкес жеке тұрғын үй, iскерлiк, өндiрiстiк және басқа да құрылыс түрлерiне, жылжымайтын объектiлердi пайдалануға, уақытша орын-жайларды және т.б. тұрғызуға мемлекеттiк меншiктегi жер учаскелерiн табыстаудың бiрыңғай тәртiбiн орнықтыру мақсатында әзiрлендi.
2. Осы Ережелердiң талаптары жер учаскелерін мемлекеттік қажеттіліктер үшін алу және алынған жер учаскелерін пайдаланумен тікелей байланысты жерлерді сатып алуға байланысты қатынастарға таратылмайды. Аталған саладағы қатынастар мәслихат шешiмiмен бекiтiлетiн Астана қаласы мемлекеттiк органдарының жер учаскелерiн (жер пайдалану құқығын) алып қою (сатып алу) жөнiндегi жұмыстары мен қарым-қатынастарын ұйымдастыру Ережелерiмен реттеледi. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 29 наурыздағы  N 129/17-III  шешімімен.

О Правилах предоставления прав на земельные участки в городе Астане
Решение Маслихата города Астаны от 29 апреля 2004 года N 39/7-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 11 мая 2004 года N 328. Утратило силу - решением Маслихата города Астаны от 12 октября 2006 года N 294/37-III
Извлечение из решения маслихата города Астаны
от 12 октября 2006 года N 294/37-III
В связи с изменением норм законодательства, регулирующего порядок предоставления земельных участков, маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу:
решение маслихата города Астаны от 29 апреля 2004 года N 39/7-III "О Правилах предоставления прав на земельные участки в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 328, опубликовано в газетах "Астана хабары" 15 мая 2004 года, "Вечерняя Астана" 15 мая 2004 года);
...
Председатель сессии
маслихата города Астаны                  С. Муканова
Секретарь маслихата
города Астаны                            В. Редкокашин
_____________________________________________________________
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года " О местном  государственном управлении в Республике Казахстан" и  Земельным  кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, маслихат города Астаны решил:
Утвердить прилагаемые Правила предоставления прав на земельные участки в городе Астане.
Председатель сессии -
Секретарь маслихата
города Астаны                        В. Редкокашин
Согласовано:
Председатель Астанинского
городского комитета по
управлению земельными ресурсами          Т. Нуркенов
Утверждены
решением маслихата города Астаны
от 29 апреля 2004 года N 39/7-III
ПРАВИЛА
предоставления прав на земельные участки в городе Астане
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления прав на земельные участки в городе Астане (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Земельным  кодексом Республики Казахстан в целях установления единого порядка предоставления земельных участков, находящихся в государственной собственности, для индивидуального жилищного, делового, производственного и других видов строительства, эксплуатации объектов недвижимости, возведения временных сооружений и т.п.
2. Требования настоящих Правил не распространяются на отношения, связанные с изъятием земельных участков для государственных надобностей и выкупом земель, неразрывно связанных с использованием изъятых земельных участков. Отношения в указанной сфере регулируются Правилами организации работы и взаимодействия государственных органов города Астаны по изъятию (выкупу) земельных участков (права землепользования), утверждаемых решением маслихата.  <*>
Сноска: В пункт 2 внесены изменения - решением Маслихата города Астаны от 29 марта 2005 года N  129/17-III .

2. Түсiнiктер мен терминдер
3. Осы Ережелерде мынадай түсiнiктер мен терминдер қолданылады:
бағдарлама әкiмшiсi - бюджеттiк бағдарламалардың негiздемесiне және iске асыруына жауапты және тиiстi бюджет қаражатынан қаржыландырылатын мемлекеттiк орган, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес анықталады;
әкiмдiк - Астана қаласының жергiлiктi атқарушы органы;
жер учаскелерiн таңдау - Астана қаласының жер учаскелерiн олардың мақсатты тағайындалуын және қолданылу режимiн белгiлеп, анықтау;
мәслихат - Астана қаласының жергiлiктi өкiлеттi органы;
сәулет органы - жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, сәулет және қала құрылысы саласындағы реттеудi жүзеге асыратын Астана қаласы әкiмiмен уәкiлдендiрiлген атқарушы орган;
Жер қатынастары саласында реттеуді жүзеге асыратын Астана қаласының әкімдігімен уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
қаржы жөнiндегi орган - жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, жергiлiктi қаржыны басқару саласындағы реттеудi жүзеге асыратын Астана қаласының әкiмiмен уәкiлдендiрiлген атқарушы орган;
экономикалық жоспарлау жөнiндегi орган - жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, экономикалық жоспарлау саласындағы реттеудi жүзеге асыратын Астана қаласының әкiмiмен уәкiлдендiрiлген атқарушы орган;
әлеуеттi инвестор - құрылыс салушы - құрылыс салу (жеке тұрғын үй құрылысынан басқа) үшiн пайдалану мақсатында жер учаскесiне құқық алуға үмiттенген жеке және заңды тұлға.
Осы Ережелерде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының  Жер кодексiнде  және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 13 қарашадағы N 1140  қаулысымен  бекiтiлген жер учаскесiн немесе жер учаскесiн жалдау құқығын сату жөнiндегi сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбiнде қолданылатын түсiнiктер пайдаланылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 маусымдағы N 168/20-ІІІ   шешімімен .
3. Жер учаскелерiн таңдау, комиссия құру
S1. Жер учаскелерiн таңдау
4. Құрылыс салуға болжанған Астана қаласының жер учаскелерiн таңдау жердi оңтайлы пайдалану, тұрғын үй, iскерлiк, өндiрiстiк, шұрайландыру және басқа да нысандағы объектiлердi оңтайлы орналастыру мақсатында Астана қаласының Бас жоспарына сәйкес жүргізіледі.
5. Құрылыс салуға болжанған Астана қаласында құрылыс салу көзделетін жер учаскелерінің тізбесін әкiмдiк сауда-саттықта сатуға ұсынылатын жер учаскелерiнiң немесе жер учаскелерiн жалдау құқықтарының тiзбесiне және конкурстық тәртiптемелердi қолданусыз азаматтарға және заңды тұлғаларға берiлетiн жер учаскелерiнiң тiзбесiне бөлiп, жер ресурстарын басқару жөніндегі органының сәулет органымен келісілген ұсынысы бойынша белгілейді. <*>
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының сессия төрағасының 2004 жылғы 19 қарашадағы  N 97/14-ІІІ  шешімімен.

2. Понятия и термины
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и термины:
администратор программы - государственный орган, ответственный за обоснование и реализацию бюджетной программы и финансируемый из средств соответствующего бюджета, определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
акимат - местный исполнительный орган города Астаны;
выбор земельных участков - определение земельных участков города Астаны с установлением их целевого назначения и режима использования;
маслихат - местный представительный орган города Астаны;
орган архитектуры - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом города Астаны осуществлять регулирование в сфере архитектуры и градостроительства;
орган по управлению земельными ресурсами - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом города Астаны осуществлять регулирование в сфере земельных отношений;  <*>
орган по финансам - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом города Астаны осуществлять деятельность в сфере управления местными финансами;
орган по экономическому планированию - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом города Астаны осуществлять регулирование в сфере экономического планирования;
потенциальный инвестор - застройщик - физическое или юридическое лицо, намеревающееся получить право на земельный участок с целью его использования для строительства (кроме индивидуального жилищного строительства).
В настоящих Правилах также используются понятия, используемые в  Земельном  кодексе Республики Казахстан и Правилах организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года N 1140.
Сноска: В пункт 3 внесены изменения - решением Маслихата города Астаны от 30 мая 2005 года N  168/20-III .
3. Выбор земельных участков, образование комиссии
§ 1. Выбор земельных участков
4. Выбор земельных участков города Астаны, предполагаемых к застройке, производится в соответствии с Генеральным планом города Астаны с целью рационального использования земель, оптимального размещения объектов жилищного, делового, производственного, рекреационного и иного назначений.
5. Перечень земельных участков города Астаны, предполагаемых к застройке, определяется акиматом города Астаны по представлению органа по управлению земельными ресурсами, согласованному с органом архитектуры и иными заинтересованными органами, с разделением на: перечень земельных участков и прав аренды на земельные участки, выставляемых для продажи на торгах, и перечень земельных участков, предоставляемых гражданам и юридическим лицам без применения конкурсных процедур.  <*>
Сноска: В пункт 5 внесено изменение - решением Маслихата города Астаны от 19 ноября 2004 года N  97/14-III  .

6. Азаматтар мен заңды тұлғалардың бастамасы бойынша (әлеуеттi инвесторлар - құрылыс салушылар) сатуға ұсынылатын жер учаскелерiнiң немесе жер учаскелерiн жалдау құқықтарының тiзбесiне қосымша жер учаскелерi енгiзiлетiн болады.
Осындай жер учаскелерiн таңдау, шекараларды анықтау, жобаларды әзiрлеу және т.б. жөнiндегi шығындарды әлеуеттi инвесторлар - құрылыс салушылар артады. Осы жағдайда әлеуеттi инвесторлар тиiстi жер учаскелерiне құқықтарды сату жөнiндегi сауда-саттық кезiнде келтiрiлген шығындардың орнын толтыруға құқығы бар, сауда-саттық жүргiзу жөнiндегi ақпараттық хабарландыруларда сауда-саттық жеңiмпазы орнын толтыратын әлеуеттi инвестордың - құрылыс салушының шығындары көрсетiледi.
7. Сауда-саттықта сатуға ұсынылатын жер учаскелерiнiң немесе жер учаскелерiн жалдау құқықтарының тiзбесi мәслихат шешiмiмен бекiтiледi.
S2. Комиссия құру
8. Жер учаскелерiне құқық беру саласындағы мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiру, жер учаскелерiне құқық беру және беруден бас тарту туралы қорытынды қабылдау үшiн әкiмдiк мәслихат депутаттарының, әкiмдiк өкiлiнiң (өкiлдерiнiң), Астана қаласы әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмдерiнiң, жер ресурстарын басқару жөнiндегi органның, сәулет органының, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органының (олар құрылған болса), және басқа тұлғалардың iшiнен комиссия құрады. Әкiмдiк Астана қаласының әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк үшiн жеке комиссия құруға құқылы.
Комиссия мүшелерiнiң саны тақ болуы және жетi адамнан аспауы, олардың жартысынан көбi мәслихат депутаттары болуы тиiс. Комиссия хатшысы комиссия мүшесi болып табылмайды және комиссия шешiм қабылдаған жағдайда дауыс беру құқығына ие болмайды.
9. Комиссия мәжiлiсi қажет болған жағдайда тоқсанына кемiнде бiр рет шақырылады.
10. Комиссия шешiмi қарапайым көпшiлiк дауыспен ашық дауыс берумен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
Комиссия шешiмi дауыс беруге комиссия мүшелерiнiң жартысынан көбi қатысқанда құқық өкiлеттi болып табылады.
11. Комиссияның жұмыс органы комиссия мәжiлiсiнiң күн тәртiбiн әзiрлейтiн, комиссия мүшелерiн шақыратын, комиссия шешiмдерi мен қорытындыларының жобасын дайындайтын жер ресурстарын басқару жөнiндегi орган болып табылады. Жұмыс органының қызметкерi комиссия хатшысы болып тағайындалады.
4. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiн табыстау
12. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiн табыстау заңнамамен қарастырылған жағдайда, сондай-ақ сауда-саттықта (конкурстар, аукциондар) жер учаскелерiнiң немесе жер учаскелерiн жалдау құқықтарын сату жолымен Қазақстан Республикасының азаматтарына өтеусiз негiзде жүргiзiледi.
S1. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн
жер учаскелерiне өтеусiз құқық беру

6. По инициативе граждан и юридических лиц (потенциальных инвесторов - застройщиков) в перечень земельных участков и прав аренды на земельные участки, выставляемые для продажи на торгах, могут быть включены дополнительные земельные участки.
Расходы по выбору таких земельных участков, определению границ, подготовке проектов и т.п. несут потенциальные инвесторы - застройщики.
При этом потенциальные инвесторы имеют право на возмещение понесенных расходов при проведении торгов по продаже прав на соответствующие земельные участки; для этого в информационном сообщении о проведении торгов указываются расходы потенциального инвестора - застройщика, которые должен возместить победитель торгов.
7. Перечень земельных участков и прав аренды на земельные участки, выставляемых для продажи на торгах, утверждается решением маслихата.
§ 2. Образование комиссии
8. Для координации деятельности государственных органов в сфере предоставления прав на земельные участки, принятия заключения о предоставлении либо отказе в предоставлении прав на земельные участки акиматом создается комиссия из числа депутатов маслихата, представителя (представителей) акимата, акимов административно-территориальных единиц города Астаны, органа по управлению земельными ресурсами, органа архитектуры, органов местного самоуправления (при их наличии) и иных лиц. Акимат вправе создавать отдельные комиссии для административно-территориальных единиц города Астаны.
Количество членов комиссии должно быть нечетным и быть не менее семи человек, не менее половины из которых должны быть депутатами маслихата. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
9. Заседания комиссии должны созываться по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
10. Решения комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов, в случае равенства голосов решающим является голос председателя комиссии.
Решения комиссии считаются правомочными, если в голосовании приняли участие не менее половины членов комиссии.
11. Рабочим органом комиссии является орган по управлению земельными ресурсами, который подготавливает повестки заседаний комиссии, обеспечивает созыв членов комиссии, готовит проекты решений и заключений комиссии и т.п. Секретарем комиссии назначается сотрудник рабочего органа.
4. Предоставление земельных участков для
индивидуального жилищного строительства
12. Предоставление земельных участков для индивидуального жилищного строительства производится на безвозмездной основе гражданам Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательством, а также путем продажи земельных участков или прав аренды на земельные участки на торгах (аукционах, конкурсах).
§ 1. Безвозмездное предоставление прав на земельные участки
для индивидуального жилищного строительства

13. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiне құқық берудi қажет ететiн азаматтардың әкiмдiкке келіп түскен өтiнiштерi бiр ай мерзiмге комиссияға тiркеу және ұсыну үшiн жер ресурстарын басқару жөнiндегi органға тапсырылады.
14. Комиссияның жұмыс органы ұсынылған құжаттар негiзiнде комиссияның кезектi мәжiлiсiнiң күн тәртiбiн қалыптастырады және оның шақырылуын ұйымдастырады.
15. Комиссия дербес анықталған критерийлердi ескере отырып, жер учаскелерiне құқық беру үшiн азаматтардың өтiнiштерiн қарастырады. Жұмыс органы материалдарды ұсынған сәттен бастап бiр ай iшiнде өтiнiштi қанағаттандырған немесе оны қанағаттандырудан бас тартқандығы туралы қорытындыны шығаруы тиiс.
16. Комиссия қорытындысы жұмыс органының жер учаскелерiне құқық беруде қанағаттандырған немесе бас тартқандығы туралы әкiмдiк шешiмiн әзiрлеу үшiн негiздеме болып табылады.
S2. Жеке тұрғын үй құрылысы үшін
жер учаскелерiне құқық сату
17. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiне құқық сату осы Ережелермен қарастырылған ерекшелiктердi ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 13 қарашадағы N 1140  қаулысымен  бекiтiлген жер учаскесiн немесе жер учаскесiн жалдау құқығын сату жөнiндегi сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
18. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiне құқық сату жеке тұрғын үй құрылысы аумағындағы инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымның қажеттi объектiлерiн (су құбыры және электр желiлерi, кәрiз, автокөлiк жолдары және т.б.) салғанға дейiн жүргiзiледi. Қатысушы жер учаскелерiне құқықтарды сату жөнiндегi сауда-саттыққа қатысуымен қажеттi инфрақұрылым объектiлерiнсiз жер учаскелерiне құқықты сатуға келiсiм бергендiгiн дәлелдейдi.
19. Жеке тұрғын үй құрылысы аумағындағы қажеттi инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдар объектiлерiнсiз жер учаскелерiне құқықтар сатқан жағдайда сауда-саттық өткендiгi туралы ақпараттық хабарламада инфрақұрылым объектiлерiнiң жоқтығы туралы ақпарат болуы тиiс.
20. Жер учаскелерiне құқық сатудың төменгi бағасына сауда-саттықты жүргiзу әдiсiнен тәуелсiз жер ресурстарын басқару жөнiндегi орган анықтаған кадастрлық (бағалау) құны, жеке тұрғын үй құрылысы аумағындағы қажеттi инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдар объектiлерiнiң құрылысына мемлекеттiк шығын құны енгiзiлуi қажет.
Жеке тұрғын үй құрылысы аумағындағы қажеттi инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдар объектiлерi құрылысының құны жеке тұрғын үй құрылысы аумағындағы тиiстi инфрақұрылым объектiлерiнiң құрылысына жауапты мемлекеттiк орган (органдар) сауда-саттыққа сатуға ұсынған жер учаскелерiне құқық тізiмiн бiр уақытта әзiрлеп, есептейдi.

13. Поступившие в акимат заявления граждан, нуждающихся в предоставлении прав на земельные участки для индивидуального жилищного строительства, передаются в орган по управлению земельными ресурсами для регистрации и представления комиссии в срок не более одного месяца.
14. Рабочий орган комиссии на основании представленных документов формирует повестку очередного заседания комиссии и организует ее созыв.
15. Комиссия рассматривает заявления граждан на предоставление прав на земельные участки исходя из критериев, самостоятельно ее определяемых.
Заключение об удовлетворении заявления либо отказе в его удовлетворении должно быть вынесено комиссией в срок не более одного месяца с момента представления материалов рабочим органом.
16. Заключение комиссии служит основанием для разработки рабочим органом решений акимата о предоставлении либо об отказе в предоставлении прав на земельные участки.
§ 2. Продажа прав на земельные участки для
индивидуального жилищного строительства
17. Продажа прав на земельные участки для индивидуального жилищного строительства производится в соответствии с Правилами организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, утвержденными  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года N 1140, с учетом особенностей, предусмотренных настоящими Правилами.
18. Продажа прав на земельные участки для индивидуального жилищного строительства может производиться до строительства необходимых объектов инженерной и транспортной инфраструктур (водопроводные и электрические сети, канализация, автомобильные дороги и т.п.) на территории индивидуальной жилой застройки. Участием в торгах по продаже прав на земельные участки участник подтверждает согласие купить право на земельный участок без необходимых объектов инфраструктуры.
19. В случае продажи прав на земельные участки без необходимых объектов инженерной и транспортной инфраструктур на территории индивидуальной жилой застройки информационное сообщение о проведении торгов должно содержать информацию об отсутствии объектов инфраструктуры.
20. Минимальная цена продажи прав на земельный участок независимо от метода проведения торгов должна включать кадастровую (оценочную) стоимость, определенную органом по управлению земельными ресурсами, и стоимость затрат государства на строительство необходимых объектов инженерной и транспортной инфраструктур на территории индивидуальной жилой застройки.
Стоимость строительства необходимых объектов инженерной и транспортной инфраструктур на территории индивидуальной жилой застройки рассчитывается государственным органом (органами), ответственным за строительство объектов соответствующей инфраструктуры на территории индивидуальной жилой застройки, одновременно с подготовкой перечня прав на земельные участки, выставляемые для продажи на торгах.

21. Бюджетке жер учаскелерiн сатудан түскен түсiмдердiң болжалдық көрсеткiштерiн жер ресурстарын басқару жөнiндегi орган құрастырады және алдағы үш жылдық кезеңге бюджет жобасын жасау үшiн Қаржы жөнiндегі органға ұсынылады.
22. Жер ресурстарын iске асырудан түскен қаражаттар есебiнен Астана қаласының бюджетiнде мiндеттi тәртiппен тиiстi бюджеттiк бағдарламалар бойынша тиiстi жеке меншiк құрылысы аумағындағы инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылым объектiлерiнiң құрылысына шығындар қарастырылады. Ол үшiн бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi (әкiмшiлерi) инвестициялық ұсыныстар әзiрлеп, оларды белгiленген нысанда ресiмделген қажеттi құжаттар қосымшаларымен экономикалық жоспарлау жөнiндегi органға ұсынады. Экономикалық жоспарлау жөнiндегі органға келiп түскен инвестициялық ұсыныстардың қаралуын және олардың одан әрi жылжуын бюджеттiк заңнамамен қарастырылған тәртiппен жүзеге асырылады.
23. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiне құқық сату жөнiндегi сауда-саттық нәтижелерi бойынша қала әкiмдiгi мен сатып алушының арасында жер учаскесiн сатып алу-сату (жалдау) шарты жасалады. Жалдау шарттарын ұзартуға комиссия шешiмi бойынша ғана жол берiледi. <*>
Ескерту. 23-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы мәслихатының сессия төрағасының 2004 жылғы 19 қарашадағы  N 97/14-ІІІ  шешімімен.
5. Азаматтық, қоғамдық iскерлiк және
өндiрiстiк құрылыс салу түрлерi үшiн жер
учаскелерiне құқық табыстау
24. Тұрғын үй, iскерлiк және өндiрiстiк және басқа да құрылыс түрлерi үшiн жер учаскелерiне құқық табыстау, жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдалану, уақытша орын-жайлар тұрғызуды мемлекеттiк жер пайдаланушы өтеусiз негiзде, сондай-ақ жер учаскелерiн және жер учаскелерiн жалдау құқығын сату жөнiндегi сауда-саттықты (аукциондарды, конкурстарды) өткiзу жолымен өтеулi негiзде жүргiзiледi.
25. Мемлекеттiк жердi пайдаланушыларға пайдалануға, бiрлесiп пайдалануға, бiрлескен коммерциялық қызметке табыстау жөнiндегi мәмiлелердi және оларды жер учаскелерiн өтеусiз пайдалануға беру қатысындағы басқа да ұқсас мәмiлелердi жасауға тыйым салынады. Қала әкiмдiгiне комиссия ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шегiнде жасалған мәселелерге рұқсат берiледi.
26. Жер учаскелерiне құқықты комиссия ұсынысы бойынша қала әкiмдiгi конкурстық тәртiптемелер қолданусыз азаматтарға және заңды тұлғаларға бере алады. Азаматтар мен заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау осы Ережелердiң 12-14-тармақтарымен қарастырылған тәртiппен жүзеге асырылады.

21. Прогнозные показатели поступлений в бюджет от продажи прав на земельные участки составляются органом по управлению земельными ресурсами и представляются в орган по финансам для составления проекта бюджета на предстоящий трехлетний период.
22. За счет средств, полученных от реализации земельных участков, в бюджете города Астаны в обязательном порядке по соответствующей бюджетной программе предусматриваются затраты на строительство объектов инженерной и транспортной инфраструктур на территории соответствующей индивидуальной жилой застройки. Для этого администратор (администраторы) бюджетной программы разрабатывает инвестиционные предложения и представляет их в орган по экономическому планированию с приложением необходимых документов, оформленных по установленной форме. Рассмотрение поступивших в орган по экономическому планированию инвестиционных предложений и дальнейшее их движение осуществляются в порядке, предусмотренном действующим бюджетным законодательством.
23. По результатам торгов по продаже прав на земельные участки для индивидуального жилищного строительства между акиматом города и покупателем заключается договор купли-продажи (аренды) земельного участка. При этом пролонгация договоров аренды допускается только по решению комиссии.  <*>
Сноска: В пункт 23 внесено изменение - решением Маслихата города Астаны от 19 ноября 2004 года N  97/14-III  .
5. Предоставление прав на земельные участки
для гражданского, общественно делового и
производственного видов застройки строительства
24. Предоставление земельных участков для жилищного, делового, производственного и иных видов строительства, эксплуатации объектов недвижимости, возведения временных сооружений производится на безвозмездной основе государственным землепользователям, а также на возмездной основе путем проведения торгов (аукционов, конкурсов) по продаже земельных участков и прав аренды на земельные участки.
25. Государственным землепользователям запрещается заключение сделок по передаче в пользование, совместному пользованию, совместной коммерческой деятельности и иных подобных сделок в отношении предоставленных им в безвозмездное пользование земельных участков. Исключение составляют сделки, заключение которых в рамках действующего законодательства Республики Казахстан разрешено акиматом города по представлению комиссии.
26. Права на земельные участки могут быть предоставлены гражданам и юридическим лицам без применения конкурсных процедур акиматом города по представлению комиссии. Рассмотрение заявлений граждан и юридических лиц осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 12-14 настоящих Правил.

6. Жер учаскелерiне құқықты сатып
алу-сату шарттарын ресiмдеу
27. Қоса берiлiп отырған нысандармен ресiмделген жер учаскелерiн сатып алу-сату (жалдау) шарттары жеке меншiкке (жалға) сатылып алынған жер учаскелерiн белгiленген мерзiм iшiнде мақсатты пайдалану жөнiндегi сатып алушылар мен жалдаушылардың мiндеттемелерiн қарастырады.
7. Қорытынды ережелер
28. Осы Ережелердi бұзған кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк алады.
Астана қаласы мәслихатының
2004 жылғы "29" сәуiрдегi
N 39/7-III шешiмiмен бекiтiлген
жер учаскесiне құқық табыстау
Ережелерiне 1-қосымша
Жер учаскесін жалға алу құқығын сатып
алу-сату шартының нысаны <*>
Ескерту. Тақырыбы өзгерді - Астана қаласы мәслихатының сессия төрағасының 2004 жылғы 19 қарашадағы  N 97/14-ІІІ  шешімімен.
Астана қаласы              N____         "___"________ 200__ ж.
Астана қаласының әкiмдiгi, бұдан әрi қарай Сатушы деп аталатын, ______________ негiзiнде әрекет ететiн Астана қаласы әкiмiнiң орынбасары _______________ тұлғасында бiр тараптан және _______________ бұдан әрi қарай Сатып алушы деп аталатын, екiншi
тараптан _______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, аты-жөнi)
төмендегiлер туралы осы шартты жасасты.
1. Шарт мәнi
1.1. Астана қаласы мәслихатының 200 жылғы "___" _________ N___ шешiмiнiң және 200 жылғы "___" _________ N______ жер учаскесiн сату жөнiндегi аукционның нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде Сатушы сатады, ал Сатып алушы жер учаскесi жоспарының шартына қоса берiлiп отырған шекарадағы жер учаскесiн сатып алады.
1.2. Жер учаскесiнiң орналасқан жерi және ол туралы мәлiметтер:
__________________________________________________________________
Кадастрлық нөмерi     _________________________________
Алаңы                 _________________________________
Мақсатты тағайындалуы _________________________________
Пайдалану кезiндегi   кедергiсiз өту жолы және уәкiлеттi
шектеулер мен         органға, аралас жер пайдаланушыларға
ауыртпалықтар         (меншiк иелерiне) Қазақстан
Республикасының заңнамасымен
белгiленген тәртiпте жер асты және
жер үстi коммуникацияларын салу және
пайдалану үшiн қол жеткiзу
Бөлiнуi немесе бөлiнбейтiндiгi ____________________________
2. Жер учаскесiнiң бағасы мен есептеу тәртiбi
2.1. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық орган
анықтаған жер учаскесiн бағалау құны _____________________________
(сома цифрлармен және жазбаша түрде көрсетiледi)
құрайды.
2.2. Жер учаскесiн сатып алу бағасы (сома цифрлармен және жазбаша түрде көрсетiледi) теңгеге тең және Сатып алушымен төленедi.

6. Оформление договоров купли-продажи
прав на земельные участки
27. Договоры купли-продажи (аренды) земельных участков, оформляемые по прилагаемым формам, должны предусматривать обязательства покупателей и арендаторов по целевому использованию приобретаемых в собственность (аренду) земельных участков в течение установленного срока.
7. Заключительные положения
28. Лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам предоставления
прав на земельные
участки, утвержденным решением
маслихата города Астаны
от 29 апреля 2004 года N 39/7-III
ФОРМА
договора купли-продажи земельного участка
город Астана      N ___                        "__" _______200_ г.
Акимат города Астаны, именуемый в дальнейшем Продавец, с одной стороны, в лице заместителя акима _____________, действующего на основании _________, и ____________________________,
(наименование юридического лица, Ф.И.О.)
именуемый в дальнейшем Покупатель, с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем.
1. Предмет договора
1.1. На основании решения маслихата города Астаны от "__" _______ 200_ г. N _____ и протокола о результатах аукциона по продаже земельного участка от "__"__________200_ г. N _____ Продавец продает, а Покупатель приобретает земельный участок в границах прилагаемого к договору плана земельного участка.
1.2. Месторасположение земельного участка и его данные: ____________________
Кадастровый номер  _______________________
Площадь  ____________________
Целевое назначение  ____________________________
Ограничения в использовании    беспрепятственный проезд и
и обременения                  доступ уполномоченным органам,
смежным землепользователям
(собственникам) для
строительства и эксплуатации
подземных и надземных
коммуникаций в установленном
законодательством Республики
Казахстан порядке
Делимость или неделимость  ____________________________
2. Цена земельного участка и порядок расчетов
2.1. Оценочная стоимость земельного участка, определенная территориальным органом по управлению земельными ресурсами, составляет _____________________________
(сумма цифрами и прописью)
2.2. Цена покупки земельного участка равна ___________________
(сумма цифрами и прописью)
тенге и подлежит уплате Покупателем.

2.3. Жер учаскесiн сатып алу бағасы мына тәртiпте төленедi:
1) аванстық төлем 50% көлемде шартқа қол қойылған күннен бастап бес банк күнiнен кешiктiрмей енгiзiледi;
2) қалған сома осы сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей енгiзiлуi керек.
2.4. Жер учаскесiне ақы аудару үшiн реквизиттер: __________
3. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
3.1. Сатушы:
сатып алушы шартта белгiленген мерзiмде жер учаскесiнiң құнын төлемеген жағдайда жер учаскесiн құқығын сату жөнiндегi сауда-саттық қорытындысын (200___ "___"_________ N___ хаттама) күшiн жоюға және осы шартты бұзуға;
жер учаскесiн оны мақсатқа сай пайдаланбау, Қазақстан Республикасының заңнамаларын бұзып пайдаланған жағдайларда алып қоюға;
Сатып алушы осы шарттың 3.4 және 4.1. тармақтарында қарастырылған мiндеттер мен талаптарды орындамаған жағдайларда жер учаскесiн алып қоюға құқылы.
3.2. Сатушы:
Сатып алушы шарт талаптарын орындаған Сатып алушыға жер учаскесiн беруге;
Сатып алушыны жер учаскесiне құқығының шектелуi мен ауыртпалықтары туралы хабарлауға;
Сатып алушыға осы шарттың талаптарын сақтаған жағдайда жер учаскесiн пайдалануда кедергiлер келтiрмеуге мiндеттi.
3.3. Сатып алушы жер учаскесiн мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алып қою (сатып aлу) кезiнде келтiрiлген шығындарды талап етуге құқығы бар.
3.4. Сатып алушы:
Сатушыға _______________ теңге мөлшерiнде 200___ жылдың "___"_________ дейiнгi мерзiмде жер учаскесiнiң құнын төлеуге;
жер учаскесiн мақсатты тағайындалуы бойынша пайдалануға;
шарттың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес белгiленген жер учаскесiн пайдалануда құқықтарын шектеуге және олардың ауыртпалықтарын сақтауға;
осы шартты жасасып болғаннан кейiн Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы департаментiмен жер учаскесiн игеру талаптары туралы шарт жасасуға мiндеттi.
4. Ерекше талаптар
4.1. Сатып алушының жер учаскесiне билiк ету құқығы мына талаптарды толық орындағаннан кейiн басталады:
жер учаскесiнiң құнын толық төлеу;
меншiк құқығына акт алу;
меншiк құқығын тiркеу органдарында тiркеу.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Тараптар қолданыстағы заңнамаларға сәйкес шарттың орындалмағанына немесе тиiстi орындалмағанына жатпайтынына жауапкершiлiк алады.
6. Дауларды қарау тәртiбi
6.1. Шарттардан туындайтын келiсулер арқылы шешiлуi мүмкiн емес барлық келiспеушiлiктер сот тәртiбiнде қаралады.
7. Шарттың әрекет етуi
7.1. Шарт қол қойылған күннен бастап күшiне енедi.

2.3. Цена покупки земельного участка оплачивается в следующем порядке:
1) авансовый платеж вносится в размере 50% в срок не позднее пяти банковских дней со дня подписания договора;
2) оставшаяся сумма должна быть внесена не позднее 30  календарных дней со дня подписания настоящего договора купли-продажи.
2.4. Реквизиты для зачисления платы за земельный участок:
_____________________.
3. Права и обязанности сторон
3.1. Продавец имеет право:
в случае неуплаты покупателем стоимости земельного участка в установленный договором срок аннулировать результаты торгов (протокол от "_" ___200_ г. N ___) по продаже прав на земельный участок и расторгнуть настоящий договор;
изъять земельный участок в случае его использования не по целевому назначению либо использования его с нарушением законодательства Республики Казахстан;
изъять земельный участок в случае неисполнения покупателем обязательств и условий, предусмотренных пунктами 3.4 и 4.1 настоящего договора.
3.2. Продавец обязан:
передать земельный участок Покупателю в случае выполнения Покупателем условий договора;
известить Покупателя об обременениях и ограничениях прав на земельный участок;
не создавать Покупателю препятствий в пользовании земельным участком при условии соблюдения настоящего договора.
3.3. Покупатель имеет право требовать возмещение убытков при изъятии (выкупе) земельного участка для государственных надобностей.
3.4. Покупатель обязан:
оплатить Продавцу стоимость земельного участка __________ тенге в срок до "__" ______ 200_ года;
использовать земельный участок по целевому назначению;
соблюдать условия договора, а также установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан ограничения прав в пользовании земельным участком и их обременения;
заключить после заключения настоящего договора с Департаментом архитектуры и градостроительства г. Астаны договор об условиях освоения земельного участка.
4. Особые условия
4.1. Право распоряжения земельным участком наступает у Покупателя после полного выполнения следующих условий:
полная оплата стоимости земельного участка;
получение акта на право собственности;
регистрация права собственности в регистрирующем органе.
5. Ответственность сторон
5.1. Стороны несут ответственность за невыполнение либо ненадлежащее выполнение договора в соответствии с действующим законодательством.
6. Порядок рассмотрения споров
6.1. Все разногласия, вытекающие из договора, которые не могут быть решены путем переговоров, рассматриваются в судебном порядке.
7. Действия договора
7.1. Договор вступает в силу с момента подписания.

7.2. Шарт екi данада, әр тарапқа бiр-бiрден жасалады.
8. Заңды мекен-жайы және тараптардың реквизиттерi:
Сатушы                 Сатып алушы
____________________________  _________________________________
____________________________  _________________________________
____________________________  _________________________________
____________________________  _________________________________
____________________________  _________________________________
____________________________  _________________________________
____________________________  _________________________________
Астана қаласы мәслихатының
2004 жылғы "29" сәуiрдегi
N 39/7-III шешiмiмен бекiтiлген
жер учаскесiне құқық табыстау
Ережелерiне 2-қосымша
Жер учаскесiн жалдау шартының
нысаны
Астана қаласы              N____         "___"________ 200__ ж.
Астана қаласының әкiмдiгi, бұдан әрi қарай Жалға беруші деп аталатын, ______________ негiзiнде әрекет ететiн Астана қаласы әкiмiнiң орынбасары _______________ тұлғасында бiр тараптан және _______________ бұдан әрi қарай Жалдаушы деп аталатын, __________
________________________________________________, екiншi тараптан
(заңды тұлғаның атауы, аты-жөнi)
төмендегiлер туралы осы шартты жасасты.
1. Шарт мәнi
1.1. Астана қаласы мәслихатының 200 жылғы "___" _________ N___ шешiмiнiң және 200 жылғы "___" _________ N______ жер учаскесiн  жалдау құқығын сату жөнiндегi аукционның нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде Жалға беруші тапсырады, ал Жалдаушы жер учаскесi жоспарының шартына қоса берiлiп отырған шекарадағы жер учаскесiн жалға алады.
1.2. Жер учаскесiнiң орналасқан жерi және ол туралы мәлiметтер:
__________________________________________________________________
Кадастрлық нөмерi     _________________________________
Алаңы                 _________________________________
Мақсатты тағайындалуы _________________________________
Пайдалану кезiндегi   кедергiсiз өту жолы және уәкiлеттi
шектеулер мен         органға, аралас жер пайдаланушыларға
ауыртпалықтар         (меншiк иелерiне) Қазақстан
Республикасының заңнамасымен
белгiленген тәртiпте жер асты және
жер үстi коммуникацияларын салу және
пайдалану үшiн қол жеткiзу
Бөлiнуi немесе бөлiнбейтiндiгi ____________________________
1.3. Жер учаскесін жалға алу мерзімі: _____________________
2. Жер учаскесiнiң бағасы мен есептеу тәртiбi
2.1. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық орган
анықтаған жер учаскесiн жалдау құқығының бағалау құны __________ ____________________________________________________ құрайды.
(сома цифрлармен және жазбаша түрде көрсетiледi)

7.2. Договор составлен в двух экземплярах, по одному - для каждой из сторон.
8. Юридические адреса и реквизиты сторон:
Продавец                         Покупатель
_____________________              _______________________
_____________________              _______________________
_____________________              _______________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
прав на земельные
участки, утвержденным решением
маслихата города Астаны
от 29 апреля 2004 года N 39/7-III
Форма договора купли-продажи права аренды земельного участка <*>
Сноска: Заголовок изменен - решением Маслихата города Астаны от 19 ноября 2004 года N  97/14-III  .
город Астана      N ___                        "__" _______200_ г.
Акимат города Астаны, именуемый в дальнейшем Арендодатель, с одной стороны, в лице заместителя акима _____________, действующего на основании _________, и ____________________________,
(наименование юридического лица, Ф.И.О.)
именуемый в дальнейшем Арендатор, с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем.
1. Предмет договора
1.1. На основании решения маслихата города Астаны от "__" _______ 200_ г. N _____ и протокола о результатах аукциона по продаже права аренды земельного участка от "__"__________200_ г. N _____ Арендодатель передает, а Арендатор получает в аренду земельный участок в границах прилагаемого к договору плана земельного участка.
1.2. Месторасположение земельного участка и его данные: ____________________
Кадастровый номер  _______________________
Площадь  ____________________
Целевое назначение  ____________________________
Ограничения в использовании    беспрепятственный проезд и
и обременения                  доступ уполномоченным органам,
смежным землепользователям
(собственникам) для
строительства и эксплуатации
подземных и надземных
коммуникаций в установленном
законодательством Республики
Казахстан порядке
Делимость или неделимость  ____________________________
1.3. Срок аренды земельного участка: ______________________
2. Цена земельного участка и порядок расчетов
2.1. Оценочная стоимость права аренды земельного участка, определенная территориальным органом по управлению земельными  ресурсами, составляет ______________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

2.2. Жер учаскесiн жалдау бағасы ___________________________
(сома цифрлармен және жазбаша түрде көрсетiледi)
теңгеге тең және Жалға алушымен төленедi.
2.3. Жер учаскесiн жалдау ай сайын алдағы айдың 30 күнiнен кешiктiрiлмей төленедi.
2.4. Жер учаскесiне жалдау ақысын аудару үшiн реквизиттер: _______________
3. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
3.1. Жалға берушi:
сатып алушы шартта белгiленген мерзiмде жер учаскесiнiң жалдау құнын төлемеген жағдайда жер учаскесiн құқығын сату жөнiндегi сауда-саттық қорытындысын (200___ "___"_________ N___ хаттама) күшiн жоюға және осы шартты бұзуға;
оны мақсатқа сай пайдаланбау, не болмаса оны енгiзiлген жалдау құқығын өтемей, Қазақстан Республикасының заңнамаларын бұзып пайдаланған жағдайларда жер учаскесiн жалдау шартын бұзуға;
Сатып алушымен жалдау шартын осы шарттың 3.4 және 4.1. тармақтарында қарастырылған мiндеттер мен талаптарды енгiзiлген жалдау құнын өтеусiз орындалмаған жағдайларда бұзуға құқылы.
3.2. Жалға берушi:
Жалға алушыға шарт талаптарына сәйкес жер учаскесiн беруге;
Сатып алушыны жер учаскесiне құқығының шектеуi мен ауыртпалықтары туралы хабарлауға;
Сатып алушыға осы шарттың талаптарын сақтаған жағдайда жер учаскесiн пайдалануда кедергiлер келтірмеуге мiндеттi.
3.3. Жалға алушы Жалға берушiнiң кiнәсiнен осы шарттың мерзiмiнен бұрын бұзылуы кезiндегi келтiрiлген шығындарды өтеуiн талап етуге құқығы бар.
3.4. Жалға алушы:
Жалға берушiге шартпен белгiленген мерзiмде жер учаскесiн жалдау ақысын төлеуге;
жер учаскесiн мақсатты тағайындалуы бойынша пайдалануға;
шарттың талаптарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес белгiленген жер учаскесiн пайдалануда құқықтарын шектеуге және олардың ауыртпалықтарын сақтауға;
осы шартты жасасып болғаннан кейiн бiр ай мерзiм iшiнде Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы департаментiмен жер учаскесiн игеру талаптары туралы шарт жасасуға мiндеттi.
4. Ерекше талаптар
4.1. Жалдаушының жер учаскесiн жалдау құқығы мына талаптарды толық орындағаннан кейiн басталады:
жалдау құнын енгiзу;
жер пайдалану құқығына актi алу;
жер пайдалану құқығын тiркеу органдарында тiркеу.
5. Тараптардың жауапкершiлiгi
5.1. Тараптар қолданыстағы заңнамаларға сәйкес шарттың орындалмағанына немесе орындалуға жатпайтынына жауапкершiлiк алады.
6. Дауларды қарау тәртiбi
6.1. Сөйлесулер арқылы шешілуі мүмкін емес шарттардан туындайтын барлық келiспеушiлiктер сот тәртiбiнде қаралады.
7. Шарттың әрекет етуi
7.1. Шарт қол қойылған күннен бастап күшiне енедi.

2.2. Цена аренды земельного участка равна ____________________
(сумма цифрами и прописью)
тенге и подлежит уплате Арендатором.
2.3. Аренда земельного участка оплачивается ежемесячно не позднее 30 числа предыдущего месяца.
2.4. Реквизиты для зачисления арендной платы за земельный участок: _____________.
3. Права и обязанности сторон
3.1. Арендодатель имеет право:
в случае неуплаты покупателем стоимости аренды земельного участка в установленный договором срок аннулировать результаты торгов (протокол от "_" __200_ г. N __) по продаже прав на земельный участок и расторгнуть настоящий договор;
расторгнуть договор аренды земельного участка в случае его использования не по целевому назначению либо использования его с нарушением законодательства Республики Казахстан, без возмещения внесенной арендной платы;
расторгнуть договор аренды в случае неисполнения покупателем обязательств и условий, предусмотренных пунктами 3.4 и 4.1 настоящего договора, без возмещения внесенной арендной платы.
3.2. Арендодатель обязан:
передать земельный участок Арендатору в соответствии с условиями договора;
известить Покупателя об обременениях и ограничениях прав на земельный участок;
не создавать Покупателю препятствий в пользовании земельным участком при условии соблюдения настоящего договора.
3.3. Арендатор имеет право требовать возмещение убытков при досрочном расторжении настоящего договора по вине Арендодателя.
3.4. Арендатор обязан:
оплачивать Арендодателю аренду земельного участка в установленный договором срок;
использовать земельный участок по целевому назначению;
соблюдать условия договора, а также установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан ограничения прав в пользовании земельным участком и их обременения;
заключить в месячный срок после заключения настоящего договора с Департаментом архитектуры и градостроительства г. Астаны договор об условиях освоения земельного участка.
4. Особые условия
4.1. Право аренды земельным участком наступает у Арендатора после полного выполнения следующих условий:
внесение арендной платы;
получение акта на право землепользования;
регистрация права землепользования в регистрирующих органах.
5. Ответственность сторон
5.1. Стороны несут ответственность за невыполнение либо ненадлежащее выполнение договора в соответствии с действующим законодательством.
6. Порядок рассмотрения споров
6.1. Все разногласия, вытекающие из договора, которые не могут быть решены путем переговоров, рассматриваются в судебном порядке.
7. Действия договора
7.1. Договор вступает в силу с момента подписания.