Тараз қаласы аумағында тәртіп бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту жөніндегі, қолданылатын міндетті Ережелерді бекіту туралы
Үшінші шақырылған Тараз қалалық мәслихатының (кезекті төртінші сессия) 2004 жылғы 6 мамырдағы N 4-6 шешімі. Жамбыл облыстық әділет Департаментінде 2004 жылғы 10 маусымда N 1372 тіркелді. Жойылды - Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 2010 жылғы 25 маусымдағы № 30-8 шешімімен
Ескерту: Жойылды - Жамбыл облысы Тараз қалалық мәслихатының 2010.06.25 № 30-8 Шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6-шы бабының 8-ші тармағының негізінде және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 3 бабына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Тараз қаласы аумағында тәртіп бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту жөніндегі, қолданылатын міндетті Ережелер бекітіліп, іске енгізілсін (қоса беріледі).
2. Осы шешімнің орындалуына бақылау қала әкімінің орынбасары Е.Қ. Астаевқа және қалалық мәслихаттың заңдылық, азаматтар құқығын қорғау, құқық тәртібі, және қоршаған ортаны сақтау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім басылымдарда жариялансын.
Қалалық мәслихаттың              Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы             хатшысы
Үшінші шақырылған
қалалық мәслихаттың
Тараз қаласы аумағында тәртіп
бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке
тарту жөніндегі, қолданылатын
міндетті Ережелерді бекіту туралы
2004 жылдың 6 мамырындағы
N 4-6 сессия шешіміне
N 1 қосымша
Тараз қаласы аумағында тәртіп бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту жөніндегі, қолданылатын міндетті ережелер Жалпы ережелер
Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне және осы Кодекстің 3-ші бабында көрсетілген өкілеттігіне сәйкес әзірленіп, Тараз қаласы аумағында жүзеге асырылады. Көрсетілген Ережелерді бұзу жеке және заңды тұлғаларды әкімшілік жауапкершілікке тартады.
1 Бөлім
Жасыл желектерді ұстау және қорғау
1. Лауазымды тұлғалар және азаматтар, заңды тұлғалар, меншік түріне қарамастан аумақтар маңындағы жасыл желектерді күтім жасауды қамтамасыз етуге міндетті (суғару, ағаштарды кесу, шөптерді ору, кепкен ағаштарды жинау және тағы басқалар), бекітілген нормалар шегінде.
2. Өкілетті органның тиісті рұқсатынсыз, талдарды кесу, талдар мен бұталарға зақым келтіру, жасыл желектерді, газонды бұзуға тыйым салынады.
2 Бөлім
Мал дәрігерлігі
3. Азаматтарға қорада мал, су тышқан, қояндар және үй құстарын үй маңындағы өңірлерде, санитарлық нормаларға және ережелерге сай келетін арнайы орындарда ұстауға рұқсат етіледі.

Об утверждении Обязательных правил, действующих на территории города Тараза, за нарушение которых предусматривается административная ответственность
Решение Таразского городского маслихата третьего созыва (очередная четвертая сессия) N 4-6 от 6 мая 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 10 июня 2004 года за N 1372. Отменено решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 25 июня 2010 года № 30-8
Сноска. Отменено решением Таразского городского маслихата Жамбылской области от 25.06.2010 № 30-8.
На основании статьи 6, пункта 8 Закона "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в соответствии со статьей 3 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить и ввести в действие Обязательные правила, действующие на территории города Тараза, за нарушение которых предусматривается административная ответственность (прилагается).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на заместителя акима города Астаева Е.К. и постоянную комиссию городского маслихата по законности, защите прав граждан, правопорядку и охране окружающей среды.
3. Данное решение опубликовать в печати.
Председатель сессии              Секретарь
городского маслихата             городского маслихата
Кушикбаев М.                     Байшигашев У.
Приложение N 1
к решению сессии
N 4-6 городского маслихата
третьего созыва от 6 мая 2004 года
"Об утверждении Обязательных
правил, действующих на
территории города Тараза, за
нарушение которых предусматривается
административная ответственность"
Обязательные правила, действующие на территории города Тараза, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность.
Общие правила
Настоящие правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и полномочиями, указанными в статье 3 данного Кодекса, и действуют на территории города Тараз. Нарушение указанных правил влечет административную ответственность физических и юридических лиц.
Раздел 1
Содержание и защита зеленых насаждений
1. Должностные лица и граждане, юридические лица независимо от форм собственности обязаны обеспечить уход за зелеными насаждениями на прилегающих территориях (полив, обрезка деревьев, выкос трав, уборка сухостоев и так далее) в пределах установленных норм.
2. Запрещается вырубка, повреждение деревьев, кустарников, потрава, уничтожение газонов без соответствующего разрешения уполномоченного органа.
Раздел 2
Ветеринария
3. Гражданам разрешается стойловое содержание скота, нутрий, кроликов и домашней птицы на приусадебных участках домов, в специальных помещениях, отвечающих санитарным нормам и правилам.

4. Аталған жануарларды және үй құстарын ұстайтын орын тұрғын ғимараттарынан, балалар емдеу мекемелерінен, мектептерден, саябақтардан, стадиондардан, сауда кәсіпорындарынан, тамақ өнеркәсіптерінен, көп пәтерлі тұрғын үйлерден, емдеу орындарынан, демалыс орындарынан, су қақпаларынан, ашық суаттардан және өзендерден санитарлық-гигиеналық, санитарлық-эпидемиялық және мал дәрігерлік нормалар және ережелерге сәйкес орналасуы тиіс.
5. Мал дәрігерлік бақылау талаптарына сәйкес үй жануарларының және құстардың иелері мал дәрігерлік тексеруден жүйелі түрде өткізуге, тұрған жерін тиісті санитарлық жағдайда онымен бірге мал дәрігерлік заңнамада белгіленген мерзімдерге сай міндетті дезинфекциялық тазарту өткізуге тиіс.
6. Жеке және заңды тұлғалар меншік түріне қарамастан ветеринарлық заңнаманы, ветеринарлық қызметтің, лауазымды тұлғалардың ескертулерін және тәртіптерін сақтауға міндетті.
7. Тыйым салынады:
1) міндетті ветеринарлық-санитарлық іс шараларды өткізуден бас тарту және оларды өткізу мерзімдерін бұзғанға;
2) карантин талаптарының, шарттарының және шектеу іс шараларының сақталмағанға;
3) жұқпалы жануарларды жою жөніндегі ветеринарлық-санитарлық іс шараларының уақытылы немесе толық өткізілмегендігіне;
4) жануарлардың жұқпалы ауруларының таратылуына;
5) жануарларды ұдайы өндіруде ветеринарлық-санитарлық ережелердің сақталмағанына;
6) республика аумағын жануарлардың жұқпалы ауруларын өтуінен қорғау туралы нормативтік құқықтық актілердің талаптарының орындалмағанына;
7) жануарларды тасымалдау (айдау) кезінде ветеринарлық-санитарлық ережелерді бұзғанға;
8) базарларда (сауда-саттық ұйымдарында), дайындау, сақтау, ветеринарлық бақылауындағы астындағы жүктерді қайта өндеу кәсіпорындары бойынша, қойма орындарында, карантин базаларында, жүктеу-түсіру алаңдарында және транспорт құралдарында ветеринарлық-санитарлық ережелердің талаптарының және нормативтердің орындалмағанына.
3 Бөлім
Иттер мен мысықтарды ұстау
8. Иттер мен мысықтарды жеке пәтерде ұстау санитарлық-гигиеналық және ветеринарлық-санитарлық Ережелерді сақтау жағдайында, ал пәтерлерде егер бірнеше жанұя тұратын болса, тұратын азаматтардың (кәмелетке толған) барлығының және дәрігерлік қарамақайшылық жоқ тұрғындардың келісімі қажет.
9. Иттер мен мысықтарды тұрғын үйлердің көпшілік орындарында (саты торларында, шатыр астында, үй астында, коридорларда), жатақханаларда, сондай-ақ лоджия мен балкондарда ұстауға тыйым салынады;
10. Иттердің иелері жеке пәтер иелерінің кооперативтерінде, үй басқармаларында /немесе үйді басқару нысаны ұйымдастырылмаған жерлерде үй бойынша үлкені арқылы/ иттерін тұқымдарына қарамастан тіркеуге міндетті. Тіркеу итті алған уақыттан бастап бір апта ішінде, ал күшіктерді үш айлық жасқа жеткен соң өткізілуі қажет.

4. Помещения для содержания указанных животных и домашней птицы должны быть расположены от жилых зданий, лечебных детских учреждений, школ, парков, стадионов, предприятий торговли, пищевой промышленности, многоквартирных жилых домов, профилакториев, мест отдыха, водозаборов, открытых водоемов и рек в соответствии с требованиями санитарно-гигиенических, санитарно-эпидемиологических и ветеринарных норм и правил.
5. Владельцы домашних животных и птиц обязаны регулярно производить ветеринарный осмотр в соответствии с требованиями ветеринарного надзора, содержать в надлежащем санитарном состоянии места нахождения с обязательной дезинфекционной обработкой, сроки проведения которой устанавливаются ветеринарным законодательством.
6. Физические и юридические лица всех форм собственности обязаны соблюдать ветеринарное законодательство, правила и предписания должностных лиц, ветеринарной службы.
7. Запрещается:
1) отказ от проведения обязательных ветеринарно-санитарных мероприятий и нарушение сроков их проведения;
2) несоблюдение условий и требований карантина и ограничительных мероприятий;
3) несвоевременное или неполное проведение ветеринарно-санитарных мероприятий по ликвидации заразных животных;
4) распространение заразных животных;
5) несоблюдение ветеринарно-санитарных правил при воспроизводстве животных;
6) неисполнение требований нормативных правовых актов об охране территории республики от заноса заразных болезней животных;
7) нарушение ветеринарно-санитарных правил при перевозке (перегоне) животных;
8) несоблюдение требований ветеринарно-санитарных правил и нормативов на рынках (торгующих организациях), предприятиях по заготовке, хранению, переработке подконтрольных ветеринарному надзору грузов, складских помещениях, карантинных базах, погрузочно-разгрузочных площадках и транспортных средствах;
Раздел 3
Содержание собак и кошек.
8. Содержание собак и кошек в отдельной квартире допускается при условии соблюдения санитарно-гигиенических и ветеринарно-санитарных правил, а в квартирах, занятых несколькими семьями, кроме того, при наличии согласия всех проживающих граждан, достигших совершеннолетия, и отсутствия у проживающих медицинских противопоказаний.
9. Запрещается содержание собак и кошек в местах общего пользования жилых домов (лестничных клетках, чердаках, подвалах и коридорах ), в общежитиях, а также на балконах и лоджиях.
10. Независимо от породы собак, владельцы обязаны зарегистрировать их в кооперативах собственников квартир, у управляющих домами или старших по дому, где не организована форма управления. Регистрация должна быть произведена в недельный срок с момента приобретения собаки, а щенков - по достижении трехмесячного возраста.

11. Иттердің иелері айналадағы адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қажетті шараларды қолдануға міндетті, иттер мен мысықтар пәтерлердің, саты торларын, лифттерді, подвалды және тұрғын үйдегі басқа да көпшілік орындарының ластануына жол бермеу, онымен бірге тыныштықты сақтау шараларын қолға алу, иттерді балалар ойнайтын алаңдарға, асханалар мен дүкендерге, басқа да көпшілік пайдалану орындарына жібермеуі қажет.
12. Иттерді сыртқа шығару кезінде иелері тек қана қысқа қарғы баумен және тұмсық торда нөмірлі белгісі бар мойын жіппен шығаруға міндетті (3 айға дейінгі күшіктерден басқа). Иттерді тұмсық торсыз және қарғы баусыз шығару тек қана бұл мақсатқа арнайы белгіленген алаңдарда рұқсат етіледі, ал ондай алаңдар болмаса, жергілікті атқарушы орган белгілеген орындарда және бос жерлерде жүзеге асырылады.
4 Бөлім
Қала аумағын көріктендіру және инфрақұрылым нысандарын ұстау
13. Қалалық инфрақұрылым байланыспен, сумен, канализациямен, газбен, жылумен, жол және жаяу жүргіншілердің жүруін, тұрғындардың демалысын қамтамасыз ететін құралдар мен құрылыстардан құралады;
14. Тыйым салынады:
1) кіші нысандағы сәулет құрылыстарымен құралдарын істен шығару, бұзу, зиян келтіру, орындықтарды, шарбақты, күл-қоқыс жинағыш жәшік құралдарын, сыртқы жарық беретін шамдарды, көшелердегі балалардың ойын және спорт алаңдарын, тротуарларды, аллеяны, бульварларды, сквер, саябақтар, көрсетілген жерлердегі жануарларды бағатын және қоғамдық қолданыстағы орындар, сондай-ақ қалалық инфрақұрылымның элементтерін және газондарды бұзғанға;
2) қоқысты, жапырақтарды жаққаны, өндіріс қалдықтарын көшелерде, алаңдарда, тұрғын үйлердің маңындағы аймақтарда және аулаларда, меншік түріне қарамастан кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер аумағында жиналғаны және уақытылы тазартылмағаны, көрсетілмеген жерлерге қоқыстарды төккені, қала көшелерін қоқыстар мен төгілетін заттарды тасу кезінде ластағанға;
3) жол жүрушілер тротуарлары және үй маңындағы аймақтарда табылатын, сыртқы құдықтарды, жер асты коммуникация желістерін, ұстау ережесін бұзғаны, су құбырларындағы, канализациядағы және жылу жүйелеріндегі апатты уақытылы жоймағаны, көп қабатты үйлердегі үй астындағы жайларды дұрыс ұстамағаны. Меншік нысанына қарамастан шаруашылық субъектілерінің құрылыс желісіне қатысты санитарлық тазарту аймағын сәулет-жоспарлық тапсырмаға сәйкес тиісті ұстау және тазалық жөніндегі талаптарын орындамағанға;
4) өкілетті органдарының келісімінсіз және тиісті рұқсатынсыз жарнама тақталар мен көрмелерді, ілмелерді, өзге де жарнама құралдарын мерекелік рәсімдеу элементтерін орнатқанға. Сонымен қатар, визуалдық ақпараттық мәтіні мемлекеттік және орыс тілдерінде, қажет болған жағдайда, басқа да тілдерде Қазақстан Республикасының "Тіл туралы" Заңының талаптарына сәйкес жазылуы тиіс;

11. Владельцы собак обязаны принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих, не допускать загрязнения собаками и кошками квартир, лестничных клеток, лифтов, подвалов и мест общего пользования в жилых домах, а также принимать меры к обеспечению тишины, не допускать собак на детские игровые площадки, в магазины, столовые и места общего пользования.
12. При выгуле собак владельцы обязаны выводить их на улицу только на коротком поводке и в наморднике с номерным знаком на ошейнике (кроме щенков до трехмесячного возраста). Выгуливать собак без намордника и поводка допускается только на специально отведенных для этих целей площадках, а при отсутствии таких площадок выгул разрешается на пустырях и других местах определенных местным исполнительным органом.
Раздел 4
Благоустройство территории города и содержание объектов инфраструктуры.
13. Городская инфраструктура включает в себя средства и сооружения, обеспечивающие связь, водоснабжение, канализацию, газоснабжение, теплоснабжение, дорожное и пешеходное движение, отдых населения.
14. Запрещается:
1) разрушение, повреждение, приведение в негодность устройств и сооружений малых архитектурных форм, скамеек, оград, урн, фонарей уличного освещения, детских игровых и спортивных площадок на улицах, тротуарах, аллеях, бульварах, скверах, парках, выпас скота в указанных местах общего пользования, а также разрушение и порча газонов и элементов городской инфраструктуры.
2) сжигание мусора, листьев, накапливание и несвоевременная уборка отходов производства на улицах, площадях, во дворах и прилегающей территории жилых домов, на территориях предприятий, организаций и учреждений, независимо от формы собственности, выгружать мусор в не установленных местах; загрязнять улицы города при транспортировке сыпучих веществ и мусора.
3) нарушение правил содержания смотровых колодцев, подземных коммуникаций, находящихся на пешеходных тротуарах и придомовых территориях, несвоевременное устранение аварий на водопроводных, канализационных и тепловых сетях, ненадлежащее содержание подвальных помещений многоэтажных домов. Несоблюдение требования об очистке и надлежащем содержании зоны санитарной очистки, прилегающей к линии застройки хозяйствующих субъектов независимо от формы собственности в соответствии с архитектурно-планировочным заданием.
4) установка рекламных щитов и витрин, вывесок, иных средств рекламы, элементов праздничного оформления без соответствующего разрешения и согласования с уполномоченными органами. При этом текст визуальной информации должен излагаться на государственном и русском языках, а в случае необходимости и на других языках в соответствии с требованиями Закона "О языках" в Республике Казахстан.

5) барлық кәсіпорындар мен ұйымдар меншік түріне қарамастан мемлекеттік  және орыс тілдерінде, қажет болса басқа да тілдерде жазылған кіру орындарында бекітілген өлшемінде ілмелері, белгіленген түрде жұмыс тәртібінің кестесі туралы талаптарды бұзғанға.
6) Көшенің жүру және жүргінші жолдарын, құрылыстан тыс аймақтарды және жасыл желекті аймақтарды басқа да көпшілік орындарды қоқыстың кез келген түрімен (қағазбен, бөтелкелермен, шылым ұштығымен), тұрмыстық қалдықтармен ыластау.
7) Жарнамаларды, афишаларды, хабарламаларды, жарнамалық плакаттарды, үндеу хаттарды және сол сияқтыларды белгіленбеген жерлерде орналастыру.<*>
Ескерту. 14-тармақ толықтырылды - Тараз қаласының мәслихатының 2005 жылғы 26 қазандағы N 16-3 шешімімен.
5 Бөлім
Міндетті ережелерді бұзғаны үшін жауапкершілік
15. Осы Ережелерді бұзу Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің келесі баптарына сәйкес көзделген жауапкершілікке ұшыратады: 1 бөлімдегі "Көгеріштерді ұстау және қорғау" бойынша - 300 бап, 2 бөлімдегі "Мал дәрігерлігі" бойынша - 310 бап, 3 бөлімдегі "Иттер мен мысықтарды ұстау" бойынша - 311 бап, 4 бөлімдегі "Қала аумағын көріктендіру және инфрақұрылым нысандарын ұстау" бойынша -387 бап.

5) нарушение требования о том, что все предприятия, организации и учреждения, независимо от формы собственности, должны иметь вывески установленного формата на входе, графики режима работы по установленной форме, изложенные на государственном и русском языках, а при необходимости и на других языках.
6) засорять проезжую и пешеходную части улиц, свободные от застройки территории и территории зеленых насаждений, а также другие места общего пользования любыми видами мусора (окурками, бутылками, бумагой), бытовыми отходами;
7) размещать объявления, афиши, извещения, рекламные плакаты, листовки и тому подобное в неустановленных местах.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными - решением Таразского городского маслихата от 26.10.2005 N 16-3.
Раздел 5
Ответственность за нарушение Обязательных правил.
15. Нарушение настоящих Правил влечет за собой ответственность, предусмотренную в соответствии со следующими статьями Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях": по разделу 1 "Содержание и защита зеленых насаждений" - статья 300, по разделу 2 "Ветеринария" - статья 310, по разделу 3 "Содержание собак и кошек" - статья 311, по разделу 4 "Благоустройство территории города и содержание объектов инфраструктуры" - статья 387.