Қалалық тұрғын үй комиссиясы туралы
Павлодар облысы Екібастұз қалалық әкімиятының 2004 жылғы 3 маусымдағы N 328/6 қаулысы. Павлодар облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 4 маусымда N 2547 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық әкімдігінің 2005 жылғы 10 наурыздағы N 147/3 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық әкімдігінің 2005 жылғы 10 наурыздағы N 147/3 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 31 бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 2 қыркүйектегi "Мемлекеттiк тұрғын-үй қорынан тұрғын-жай бөлу, жалға беру және пайдалануға беру тәртiбi туралы" N 1292 қаулысын жүзеге асыру мақсатында қала
әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Екiбастұз қаласының тұрғын үй қорынан тұрғын-жай бөлу жөнiндегi қалалық комиссия (бұдан былай - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
1) Комиссия туралы Ереже;
2) Комиссия құрамы (1-қосымша);
3) Тастап кеткен, бос тұрған, иесiз қалған жекешелендiрiлген пәтерлердi бөлу уақытша Қағидалары бекiтiлсiн.
3. Қала әкiмдiгiнiң мына:
1) 2001 жылғы 7 желтоқсандағы "Тұрғын үй комиссиясын құру туралы" N 217/11;
2) 2002 жылғы 23 сәуiрдегi "Екiбастұз қаласы әкiмдiгiнiң 2002 жылғы 23 сәуiрдегi "2001 жылғы 7 желтоқсандағы "Тұрғын үй комиссиясын құру туралы" N 217/11 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" N 242/8;
3) 2002 жылғы 19 тамыздағы "Екiбастұз қаласы әкiмдiгiнiң 2002 жылғы 23 сәуiрдегi "Тұрғын үй комиссиясын құру туралы" N 242/8 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" N 431/13;
4) 2002 жылғы 21 қазандағы "Екiбастұз қаласы әкiмдiгiнiң 2002 жылғы 19 тамыздағы "Тұрғын үй комиссиясын құру туралы" N 431/13 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" N 587/15 қаулыларының күшi жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкiмiнiң  жедел-шаруашылық мәселелерi жөнiндегi орынбасары С.М.Көшiмбаевқа жүктелсiн.
Екiбастұз қаласының әкiмi В.Набитовский
Келiсiлдi:
Екiбастұз қалалық мәслихатының
хатшысы 2004 жылғы 2 маусым
Б.Шәймерденов
Екiбастұз қаласы
әкiмдiгiнiң
2004 жылғы 3 маусымдағы
"Қалалық тұрғын үй
комиссиясы туралы"
N 328/6 қаулысымен
бекiтiлдi
Бос қалған, тастап кеткен, жекешелендiрiлген
иесiз пәтерлердi бөлудiң уақытша
қағидасы
1. Осы қағидалармен қолданылатын, негiзгi түсiнiктер:
тұрғын үй қоры - Қазақстан Республикасы аумағындағы барлық меншiк нысандарындағы тұрғын үйлер;
тұрғын үй - тұрақты тұруға арналған және соған пайдаланылатын, белгiленген техникалық, санитарлық және басқа да мiндеттi талаптарға сай келетiн жеке тұрғын үй (жеке-дара тұрғын үй, пәтер);
тұрғын үй (тұрғын жай) - негiзiнен тұрғын үй-жайлардан, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардан және жалпы мүлiк болып табылатын өзге де бөлiктерден тұратын құрылыс;
жатақхана - мерзiмдi еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша жұмыс iстейтiн адамдардың,оқу кезеңiнде студенттер мен оқушылардың, сондай-ақ жатақхананың меншiк иесiмен немесе қожайынымен мерзiмдi еңбек шарты (келiсiм-шарт) бар басқа да адамдардың тұруы үшiн арнайы салынған немесе қайта жабдықталған тұрғын жай;
үй-жай - тұрғын үйдегi (тұрғын жайдағы) жеке iшкi кеңiстiк.
Үй-жай қабырғасының, еденiнiң және төбесiнiң (қабатаралық жабынның) iшкi бөлiнбеген бетi, егер заңдарда немесе меншiк иелерi арасындағы келiсiмде өзгеше көзделмесе, әрбiр үй-жайдың шекарасы болып табылады;
тұрғын үй-жай (пәтер) - тұрақты тұруға арналған және соған пайдаланылатын, тұрғын үйдiң тұрғын алаңын да, тұрғын емес алаңын да қамтитын жеке үй-жай;
кондоминиум - үй-жай жеке, заңды тұлғалардың, мемлекеттiң бөлек (жеке-дара) меншiгiнде болатын, ал ортақ мүлiк оларға ортақ үлестi меншiк құқығымен тиесiлi болатын жағдайда бiрыңғай мүлiктiк кешен ретiндегi (бұдан әрi - кондоминиум объектiсi) жылжымайтын мүлiкке меншiктiң ерекше нысаны;
үй-жайлар иелерiнiң кооперативi - көп пәтерлi тұрғын үйдегi (үйлердегi) үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кондоминиум объектiсiн басқару мақсатындағы коммерциялық емес бiрлестiгi;
тұрғын үйдi жалдау (жалға беру) - жалдаушыға (жалға алушыға) тұрғын үйдi немесе оның бiр бөлiгiн ақы төлеттiрiп тұрақты немесе уақытша иеленуге және пайдалануға беру;
тұрғын үйдi жалдау (жалға беру) шарты - (жалға берушi) тұрғын үйдi не оның бiр бөлiгiн жалдаушыға (жалға алушыға) тұрақты немесе уақытша иелену және пайдалану құқығын осы шартқа сәйкес бередi;
жалға берушi - тұрғын үйдi жалдау шартындағы тұрғын үйдi меншiктенушi немесе меншiк иесi атынан iс-қимыл жасаушы болып табылатын тарап;
жалдаушы (жалға алушы) - тұрғын үйдi жалдау шартындағы тұрғын үйдi немесе оның бiр бөлiгiн тұрақты немесе уақытша пайдалануға алушы тарап;
тұрғын үйдiң құны - тұрғын үйдiң мәмiле жасалған күнi белгiленетiн нарықтық құны;
коммуналдық қызметтер - тұрғын үйде (тұрғын жайда) көрсетiлетiн және сумен жабдықтауды, канализацияны, газбен, электрмен, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкету мен лифт қызметiн көрсетудi қамтитын қызметтер;
уақытша тұрғындар - жалдаушы (тұрғын үйдiң меншiк иесi, тұрғын үй кооперативiнiң мүшесi) тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн олардан ақы алмай, тұрғын үйде уақытша тұру құқығын берген азаматтар;
тұрғын үйдi ұстауға жұмсалатын шығындар - тұрғын үйдi пайдалануға, оны ағымдағы және күрделi жөндеуден өткiзуге, сондай-ақ жер учаскесiн ұстауға қажет төлемдер қосындысы.

О городской жилищной комиссии
Постановление Акимата города Экибастуза Павлодарской области от 3 июня 2004 года N 328/6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 4 июня 2004 года за N 2547. Утратило силу - постановлением акимата города Экибастуза Павлодарской области от 10 марта 2005 года N 147/3
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата города Экибастуза Павлодарской области от 10 марта 2005 года N 147/3.
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", в целях реализации Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" и постановления Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года N 1292 "О порядке предоставления, найма и эксплуатации жилищ из государственного жилищного фонда", акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать городскую жилищную комиссию по предоставлению жилища из жилого фонда города Экибастуза (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) Состав Комиссии (приложение 1);
3) Временные правила предоставления брошенных, пустующих, бесхозяйных приватизированных квартир.
3. Отменить постановления акимата города:
1) от 7 декабря 2001 года N 217/11 "О создании жилищной комиссии";
2) от 23 апреля 2002 года N 242/8 "О внесении изменений в постановление акимата города Экибастуза от 7 декабря 2001 года N 217/11 "О создании жилищной комиссии";
3) от 19 августа 2002 года N 431/13 "О внесении изменение в постановление N 242/8 от 23 апреля 2002 года акимата города Экибастуза "О создании жилищной комиссии";
4) от 21 октября 2002 года N 587/15 "О внесении изменений в постановление N 431/13 от 19 августа 2002 года акимата города Экибастуза "О создании жилищной комиссии".
4. Контроль за выполнением данного постановления возложить на заместителя акима города по оперативным вопросам Кошумбаева С.М.
Аким города Экибастуза В.Набитовский
Согласовано:
Секретарь Экибастузского
городского маслихата  Б.Шаймерденов
2 июня 2004 года.
Утверждены
постановлением акимата
города Экибастуза
от 3 июня 2004 года N 328/6
"О городской жилищной комиссии"
Временные правила
предоставления брошенных, пустующих, бесхозяйных
приватизированных квартир
1. Основные понятия, применяемые данными Правилами:
жилищный фонд - находящиеся на территории Республики Казахстан жилища всех форм собственности;
жилище - отдельная жилая единица (индивидуальный жилой дом, квартира, комната в общежитии), предназначенная и используемая для постоянного проживания, отвечающая установленным техническим, санитарным и другим обязательным требованиям;
жилой дом (жилое здание) - строение, состоящее в основном из жилых помещений, а также нежилых помещений и иных частей, являющихся общим имуществом;
общежитие - жилое здание, специально построенное или переоборудованное для проживания лиц, работающих по срочному трудовому (контракту), студентов, курсантов, аспирантов и учащихся в период учебы, а также других лиц, имеющих срочный трудовой договор (контракт) с собственником или владельцем общежития;
помещение - отдельное внутреннее пространство в жилом доме (жилом здании). Границами каждого помещения являются внутренние неотделанные поверхности стен, пола и потолка (междуэтажных перекрытий) помещения, если иное не предусмотрено законодательством или соглашением между собственниками;
жилое помещение (квартира) - отдельное помещение, предназначенное и используемое для постоянного проживания, включающее как жилую площадь, так и нежилую площадь жилища;
кондоминиум - особая форма собственности на недвижимость как единый имущественный комплекс (далее - объект кондоминиума), при которой помещения находятся в раздельной (индивидуальной) собственности граждан, юридических лиц, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
кооператив собственников помещений (квартир) - некоммерческое объединение собственников помещений (квартир) в многоквартирном жилом доме (домах), создаваемое с целью управления объектом кондоминиума.
наем (аренда) жилища - предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату, либо без таковой;
договор найма (аренды) жилища - договор, в соответствии с которым наймодателем (арендодателем) предоставляется постоянное или временное право владения и пользования жилищем либо частью его нанимателю (арендатору)
наймодатель (арендодатель) - сторона в договоре найма жилища, являющаяся собственником жилища или выступающая от имени собственника;
наниматель (арендатор) - сторона в договоре найма жилища, получающая в постоянное или временное пользование жилище или его часть;
стоимость жилища - рыночная стоимость жилища, определяемая на день совершения сделки;
коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов;
временные жильцы - граждане, которым нанимателем (собственником жилища, членом жилищного кооператива) предоставлено право временного проживания в жилище без взимания с них платы за пользование жилищем;
расходы на содержание жилища - сумма платежей, необходимая на эксплуатацию, текущий и капитальный ремонты жилого дома, а также содержание земельного участка;
бесхозяйная вещь - вещь не имеет собственника или собственник которой неизвестен, либо вещь, от права собственности на которую собственник отказался.

2. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар тастап кеткен, бос қалған пәтерлерге жеке меншiкте тұрған және жылжымайтын мүлiктер Орталығы есебiндегi иесiз меншiктерге қатысты әрекет етедi.
2. Осы Қағидалар иесiз тұрғын үйдi берудiң тәртiбiн, шартын және мерзiмiн анықтайды.
3. Осы Қағидалар уақытша өтеусiз тұрғын үйдi пайдалану туралы келiсiм-шарт (бұдан былай - Шарт) жасаудың негiзi болып табылады.
3. Иесiз тұрғын үй беруге болатын тұлғалардың санаты
4. Тастап кеткен, бос қалған, жекешелендiрiлген пәтерлер (бұдан былай - иесiз тұрғын үй) тұрғын үй алуға мұқтаж қазақстан Республикасының азаматтарына, тұрақты елдi жерде тұратын, аз қамтылған әлеуметтiк қорғалатын халық тобына жататын және мемлекеттiк үй қорының тұрғын үй алуға мұқтаждардың есебiнде тұрғандарға берiледi.
5. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан осындай тұрғын үй алу үшiн есепте тұрған мемлекеттiк қызметшiлерге, бюджеттiк ұйымның қызметкерлерiне, әскери қызметшiлерге және мемлекеттiк сайлау лауазымында айналысатын тұлғаларға берiледi;
6. Иесiз тұрғын үйдi алуға, тұрғын үйлерi, ерiктi жеке меншiктерi (тұрғын үйдi бөлу туралы шешiммен пайдалануға және иемденуге; жалға алу келiсiм-шарты) азаматтардың пәтер сұраған кезiнен бастап тұрғын үй мәртебесiн жоғалтқан, не тұрғын үй мәртебесiн жоғалтпаған, бiрақ тастанды, бос, сынған пәтерлер осы тұратын үйлердiң жалпы санынан 80 пайызын құраса ғана берiледi. Аталған үйлерден пәтерлерi бар тұлғаларға, егер де оларда басқа (олардың отбасы мүшелерiнде) жеке меншiкке (жалпы, үлестiк) жататын тұрғын-жай болмаса, иесiз тұрғын үй берiледi.
4. Иесiз тұрғын үйдi берудiң шарттары
7. Иесiз тұрғын үй осы қағиданың 3 тарауында көрсетiлгендей тұлғаларға Шарт бойынша уақытша пайдалануға берiледi.
8. Иесiз тұрғын үй анықталғанда және оған жайғастыру кезiнде оған техникалық жағдайы жөнiнде акт жасалады.
5. Иесiз тұрғын үйдi беру тәртiбi
9. Осы Қағиданың 3 тарауында көрсетiлгендей (тұрғын үй есебiнде иесiз болып анықталған) тұлғалардың жазбаша өтiнiшiмен иесiз тұрғын үй берiледi.
10. Иесiз тұрғын үйдi беруден бас тарту жағдайында мiндеттi түрде оның себептерiн жазбаша баяндау керек;
11. Иесiз тұрғын үй алуға үмiткер тұлғалар, өтінiшпен қоса (осы Қағиданың 9 тармағында көрсетiлгендей) соңғы тiркелген орнынан, қаланың коммуналдық қызметтерi алдында қарызы жоқ екенi туралы анықтама әкелуге мiндеттi.
12. Барлық анықтамалар мен керектi құжаттар ұсынылған жағдайда өтiнiш тұрғын үй комиссиясының отырысында қаралады.

2. Общие положения
1. Настоящие Правила действуют в отношении только брошенных, пустующих квартир, находящихся в частной собственности и состоящих на учете в Центре по недвижимости, как бесхозяйное недвижимое имущества.
2. Настоящие Правила определяют порядок, условия и сроки предоставления бесхозяйного жилья.
3. Настоящие Правила являются основанием для заключения договора о временном безвозмездном пользовании жилищем (Далее - Договор).
3. Категория лиц, которым может быть предоставлено
бесхозяйное жилище
4. Брошенные, пустующие, бесхозяйные приватизированные квартиры (Далее - бесхозяйное жилье) предоставляются нуждающимся в жилье гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим в данном населенном пункте, относящимся к малоимущим социально не защищенным слоям населения и состоящим на учете нуждающихся в получении жилья из государственного жилого фонда.
5. Бесхозяйное жилище предоставляется также состоящим на учете для получения жилья из государственного жилищного фонда государственным служащим, работникам бюджетных организаций, военнослужащим и лицам, занимающим государственные выборные должности.
6. Бесхозяйные жилища могут предоставляться лицам, чьи жилища, принадлежащие им на праве собственности (либо пользования и владения по решению о выделении жилища, договору аренды) находятся в домах, которые на момент обращения этих граждан утеряли статус жилого дома, либо не утеряли статус жилого дома, но количество брошенных, пустующих, разбитых квартир более 80 процентов от общего числа квартир данного дома, при условии отсутствия у них (и (или) членов их семей) другого жилища, принадлежащего им на праве (общей, долевой) собственности
4. Условия предоставления бесхозяйного жилища
7. Бесхозяйное жилище предоставляется лицам, указанным в Разделе 3 настоящих Правил, во временное пользование по Договору.
8. При выявлении бесхозяйного жилья и на момент его заселения составляется акт его технического состояния.
5. Порядок предоставления бесхозяйного жилища
9. Бесхозяйное жилище предоставляется по письменному заявлению лиц указанных в разделе 3 настоящих Правил (из числа жилья, состоящего на учете как бесхозяйные).
10. Отказ в предоставлении бесхозяйного жилья обязательно дается письменно с указанием причин отказа.
11. Лица, претендующие на бесхозяйное жилище обязаны, в дополнение к заявлению (указанному в пункте 9 настоящих Правил) предоставить справки об отсутствии задолженности перед коммунальными службами города, по последнему месту прописки.
12. При предоставлении всех справок и требуемых документов, заявление рассматривается на заседании жилищной комиссии.

13. Иесiз тұрғын үйдi уақытша өтеусiз пайдалануға беруге дейiн, тұрғын үй қаланың коммуналдық меншiктi есептеу мәселелерiмен айналысушы уәкiлеттi органның өтiнiшi бойынша (әрi қарай- уәкiлеттi орган) мемлекеттiк жылжымайтын мүлiктердi тiркеумен айналысатын органға иесiз тұрғын үй ретiнде есепке тұрғызылуы керек.
14. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй алу есебiнде тұрған, бiрақ та келiсiм-шартпен иесiз тұрғын үйде тұратын азаматтар сот шешiмi заң күшiне енiп, тұрғын үй қаланың коммуналдық меншiгiне айналғанша есептен алынбайды.
6. Иесiз тұрғын үйдi беру мерзiмдерi
15. Иесiз тұрғын үйдiң коммуналдық меншiк құқында екенiн мойындау туралы немесе тұрғын үй коммуналдық меншiктiң құқында емес екендiгi туралы сот шешiмi шыққанға дейiн, иесiз тұрғын үй бiр жыл мерзiмге берiледi (шарттық мiндеттемелер орындалған жағдайда, Шарт мерзiмдерi ұзартылады).
16. Сот шешiмi бойынша қаланың коммуналдық меншiк құқына қатысты емес деп табылған иесiз тұрғын үй өз меншiк иесiнiң пайдасына және иелiгiне қайта қабылдануы мүмкiн, немесе қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бұрынғы сатып алу күшiне қарай меншiкке сатып алынады. Бұл жағдайда Шарт бiржақты бұзылады.
17. Тұрғын үй иесi пайда болған жағдайда, жалға беру шарты бойынша осы тұрғын үйде тұрып жатқан тұлғалар басқа иесiз тұрғын үй қолма-қол табылған жағдайда үйдi босатуға мiндеттi.
7. Мүлiктi коммуналдық меншiкке қабылдау салдары
18. Сот шешiмiнiң негiзiнде қаланың коммуналдық меншiкке кiрген тұрғын үйi, сонымен бiрге иесiз тұрғын үй, мемлекеттiк тұрғын үй қорының құрамына енгiзiледi.
19. Сот шешiмiнiң қаланың коммуналдық меншiкке кiрген иесiз тұрғын үйдiң Шарт бойынша тұрып жатқан тұлғалары, тұрғын үй аукционға қойылған жағдайда сатып алуға ниет етсе, егер де осы тұрғын үйдi жөндеп және сақтап ұстағанын растайтын тиiстi құжаттары бар болса және коммуналдық қызмет көрсету орындарына қарыздар болмаса артықшылық құқына ие болады.
8. Иесiз тұрғын үйлердi жалға алу келiсiм-шарты бойынша алған тұлғалардың құқы мен мiндеттерi
20. Иесiз тұрғын үй алған тұлғалар мынаған құқылы:
1) заңнама шеңберiнде айқындалған өз отбасы мүшелерiн алған үйiне тұрғызуға;
2) қайта жоспарлау мен қайта пiшiндеуге байланысты емес жаңарту жұмыстарын жүргiзуге;
3) коммуналдық қызметтердi пайдалануға.

13. До предоставления бесхозяйного жилища во временное безвозмездное пользование, жилище должно быть поставлено на учет как бесхозяйное, по заявлению уполномоченного органа по вопросам ведения учета коммунальной собственности города (далее - уполномоченный орган), в орган, осуществляющий государственную регистрацию недвижимого имущества.
14. Граждане, состоящие на учете нуждающиеся в получении жилища из государственного жилищного фонда, но проживающие по Договору в бесхозяйном жилище, с учета не снимаются до принятия в коммунальную собственность города жилища по решению суда, вступившего в законную силу.
6. Сроки предоставления бесхозяйного жилья
15. Бесхозяйное жилище предоставляется сроком на один год, до вынесения судом решения о признании права коммунальной собственности на бесхозяйное жилище, либо о не признании права коммунальной собственности (в отдельных случаях срок договора может быть продлен, при выполнении условий Договора).
16. Бесхозяйное жилище, за которым не признанно по решению суда право коммунальной собственности города может быть вновь принято во владение, пользование и распоряжение оставившим его собственником, либо приобретено в собственность в силу приобретательной давности, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. В таком случае Договор расторгается уполномоченным органом в одностороннем порядке.
17. В случае объявления собственника жилья, лица, проживающие в данном жилище по Договору аренды обязаны его освободить.
7. Последствия принятия имущества в коммунальную собственность
18. Жилище, в том числе бесхозяйное, поступившее на основании решения суда в коммунальную собственность города, входит в состав государственного жилищного фонда.
19. В случае вынесения решения суда о признании бесхозяйного жилища поступившего в коммунальную собственность города, на момент проживания в нем лиц, получивших жилище по Договору, таковые могут участвовать на аукционе при продаже данного жилища с преимущественным правом приобретения, занимаемого жилища, при условии предоставления подтверждающих документов на содержание и ремонт жилища, а также при отсутствии задолженности по коммунальным услугам.
8. Права и обязанности лиц, получивших бесхозяйное
жилище по договору аренды
20. Лица, получившие бесхозяйное жилище имеют право:
1) вселять в полученное жилище членов своей семьи, круг которых определяется законодательством;
2) делать все улучшения не связанные с перепланировкой и перепрофилированием жилья;
3) пользоваться коммунальными услугами.

21. Иесiз тұрғын үй алған тұлғалар мынаған құқылы емес:
1) 20 тармақтың 1 тармақшасында көрсетiлген жағдайдан басқа, тұрғын үйге өзге тұлғаларды тұрғызуға;
2) Шарт бойынша алған тұрғын үйдiң жағдайын төмендетуге;
3) қаланың коммуналдық қызмет орындарынан қарызын төлемей жалтаруға;
4) уәкiлеттi органның жазбаша рұқсатынсыз тұрғын үйдi қосымша жалдауға;
5) қолданылып жүрген заңнамалар мен осы қағиданың нормаларына немесе келiсiм-шарттың мiндеттемелерiне қайшы келетiн iс-әрекеттерге баруға.
22. Шарт бойынша тұрып жатқан тұлғалар мынаған мiндеттi:
1) Шарт жасаған немесе тұрғын үйде нақты тұра бастаған кезден бастап коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге;
2) үйдi күтiп ұстау бойынша жалпы шығыстарға қатысуға;
3) алған иесiз тұрғын үйдiң техникалық жағдайын құптауға;
4) уақытша өтеусiз пайдалануға берiлген тұрғын үйдiң Шартын бұзу туралы тарапты 30 күнтiзбелiк күн бұрын ескертуге.
9. Тұрғын үй алған тұлғалардың жауапкершiлiгi
23. Тұрғын үйдi Шарт бойынша алған тұлғалар осы қағиданың нормалары мен Шарттың мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда, мұндай Шарт бiр жақты бұзылады.
Екiбастұз қаласы
әкiмдiгiнiң
2004 жылғы 3 маусымдағы
"Тұрғын үй комиссиясы туралы"
N 328/6 қаулысымен
бекiтiлген
Екiбастұз қаласының тұрғын үй қорынан тұрғын үй бөлу жөнiндегi қалалық тұрғын үй комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қалалық тұрғын үй комиссиясы (бұдан әрi - Комиссия) Екiбастұз қаласы әкiмдiгiнiң жанындағы тұрақты жұмыс iстейтiн орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiн, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуiрдегi "Тұрғын үй қатынастары туралы" N 94-1 Заңдарын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 2 қыркүйектегi "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға беру және пайдалану тәртiбi туралы" N 1292 қаулысын, осы Ереженi және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк - құқықтық актiлерiн басшылыққа алады.
3. Комиссия Екiбастұз қаласының тұрғын үй қорын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттiк тұрғын үйдi бөлу және иесiз қалған тұрғын үйдi анықтау және оған уақытша адам кiргiзу үшiн құрылды.
2. Комиссияның мақсаты мен негiзгi мiндеттерi
4. Комиссияның негiзгi мақсаты Екiбастұз қаласының азаматтарының әлеуметтiк - тұрғын үй мәселелерiн шешу.
5. Екiбастұз қаласында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына тұрғын үй бөлуге, тұрғын үйге мұқтаж азаматтардың және тұрғындардың аз қамтылған бөлiгiне жататын азаматтардың, сондай-ақ бюджеттiк ұйымдардың тұрғын үйге мұқтаж мемлекеттiк қызметшiлерiнiң, әскери қызметшiлердiң және мемлекеттiк сайлану лауазымымен айналысатын тұлғалардың мәселелерiн қарау - Комиссияның негiзгi мiндетi болып табылады.

21. Лица, получившие бесхозяйное жилище не имеют право:
1) вселять в жилище иных лиц, кроме указанных в подпункте 1 пункта 20 настоящих Правил;
2) ухудшать состояние полученного по Договору жилища;
3) уклоняться от уплаты задолженности перед коммунальными службами города;
4) передавать жилище в поднаем, без письменного разрешения уполномоченного органа;
5) совершать иные действия, противоречащие действующему законодательству, нормам настоящих Правил, либо условиям Договора:
22. Лица, проживающие по Договору обязаны:
1) оплачивать пользование коммунальными услугами, с момента заключения Договора;
2) участвовать в общих расходах по содержанию дома;
3) поддерживать техническое состояние полученного бесхозяйного жилища;
4) не позднее 30 календарных дней предупреждать другую сторону о расторжении договора временного безвозмездного пользования жилищем.
9. Ответственность лиц, получивших жилище
23. В случае нарушения лицами, получившими жилище по Договору, норм настоящих Правил и условий Договора, таковой расторгается уполномоченным органом в одностороннем порядке.
Утверждено
постановлением акимата
города Экибастуза
от 3 июня 2004 года N 328/6
"О городской жилищной комиссии"
ПОЛОЖЕНИЕ
О городской жилищной комиссии по предоставлению жилища из жилого фонда города Экибастуза
1. Общие положения
1. Городская жилищная комиссия (далее - Комиссия) является постоянно действующим органом при акимате города Экибастуза.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года N 94-I "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года N 1292 "О порядке предоставления найма и эксплуатации жилищ из государственного жилищного фонда", настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Комиссия создана для рассмотрения вопросов постановки на учет граждан, нуждающихся в жилье, распределения государственного жилища и временного заселения, поставленного на учет как бесхозяйное жилье, с целью обеспечения сохранности жилого фонда города Экибастуза.
2. Цель и основные задачи комиссии
4. Основная цель Комиссии - решение социально-жилищных проблем граждан города Экибастуза;
5. Основной задачей Комиссии является рассмотрение вопросов по предоставлению жилья гражданам Республики Казахстан, проживающих в городе Экибастузе, и относящимся к малоимущим, социально защищаемым слоям населения, а также нуждающимся в жилье государственным служащим, работникам бюджетных организаций, военнослужащим и лицам, занимающим государственную выборную должность;

6. Тұрғын үйдi бөлу Комиссия шешiмi негiзiнде жергiлiктi атқару органының қаулысымен ресiмделедi.
3. Комиссияның негiзгi функциялары
7. Комиссия белгiленген заңнама тәртiбiнде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Тұрғын үй алуға мұқтаж азаматтардың және тұрғындардың аз қамтылған топтарына жататын азаматтардың ұсынылған есепке қою туралы өтiнiштерiн қарайды және тұрғын үй қорынан тұрғын үй бөлу туралы оларға ұсыныс мазмұнындағы қорытынды шығарады;
2) Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан (қайта пайдалануға кiргiзiлген, не тұрушылардан босатылған), немесе иесiз пәтерлер санынан "Қазақстан Республикасы әдiлет министрлiгi тiркеу қызметi комитетiнiң Павлодар облысы бойынша жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталығы" Екiбастұз филиалында есепке тұрғызылған, тұрғын үйдi беру мәселелерiне ұсыныс кiргiзедi.
4. Комиссияның құқы мен жауапкершiлiгi
8. Белгiленген заңнама тәртiбiнде жүктелген басты мiндетiн және атқаратын қызметiн жүзеге асыру үшiн Комиссия мынаған:
1) Комиссияның құзырына кiретiн мәселелер бойынша қаланың мемлекеттiк мекемелерiнен, ұйымдарынан қажеттi ақпарды сұрауға;
2) қызмет барысында мамандарды, сарапшыларды және басқа тұлғаларды осы және басқа мәселелердi шешу үшiн тартуға;
3) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес басқа да билiктi жүзеге асыруға құқылы.
9. Комиссия өз қызметi барысында жергiлiктi атқару органының алдында жауапты.
5. Комиссияның қызметiн ұйымдастыру
10. Комиссия құрамында төрағасы (қала әкiмiнiң орынбасары), төрағаның орынбасары, комиссия мүшелерi және комиссия хатшысы құрылады.
11. Комиссия құрамындағы өзгерiстер Екiбастұз қаласы әкiмдiгiнiң қаулысымен бекiтiледi.
12. Комиссияны комиссия қызметi жұмысын ұйымдастыратын және басшылық жасайтын, Комиссияға жүктелген мiндеттерге жеке жауапты болатын және өзiне жүктелген функцияларды жүзеге асыратын, өз құзыры аясында Комиссияның барлық мүшелерiне қатысты тапсырмалар мен нұсқаулар беретiн, Комиссия мәжiлiсiн жүргiзетiн, Комиссия хаттамасына қол қоятын Төраға басқарады.
13. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия мәжiлiсiнiң күн тәртiбiн құрастырады;
2) Комиссия мүшелерi мен шақырылғандардың келуiн және комиссия шешiмiнiң орындалуын қамтамасыз етедi;
3) Комиссия мүшелерiнiң және оның қызметiне тартылған мамандардың және басқа мүдделi тұлғалардың жұмысын үйлестiредi;
4) Комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасын жүргiзедi және жасайды.
14. Комиссия мүшелерi комиссия жұмысына қатысады, өздерiне жүктелген мiндеттердi орындауға жауапкершiлiктi атқарады.

6. Предоставление жилища оформляется постановлением местного исполнительного органа, на основании решения Комиссии.
3. Основные функции Комиссии
7. Комиссия в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) рассматривает заявления о постановке на учет, нуждающихся в предоставлении жилища и выносит по ним заключения рекомендательного характера;
2) вносит предложения по вопросам предоставления жилья (вновь введенных в эксплуатацию или освобожденных жильцами) из государственного жилищного фонда или из числа бесхозяйных квартир, поставленных на учет в Экибастузском филиале республиканского государственного предприятия "Центр по недвижимости комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан по Павлодарской области".
4. Права и ответственность Комиссии
8. Комиссия при реализации возложенных на нее основных задач и осуществлении своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать от государственных учреждений, организаций города необходимую информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
2) привлекать специалистов, экспертов и других лиц для разъяснения тех или иных вопросов которые возникают в процессе еҰ деятельности;
3) осуществлять иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Комиссия в своей деятельности ответственна перед местным исполнительным органом.
5. Организация деятельности Комиссии
10. Комиссия образуется в составе председателя (заместителя акима города), заместителя председателя, членов комиссии и секретаря комиссии.
11. Изменения в составе Комиссии утверждаются постановлением акимата города Экибастуза.
12. Комиссию возглавляет председатель - который организует работу и руководит деятельностью Комиссии, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комиссию задач и осуществление им своих функций, дает в рамках своей компетенции поручения и указания, обязательные для всех членов Комиссии, ведет заседания Комиссии, подписывает протоколы Комиссии. При отсутствии председателя Комиссии все полномочия переходят к заместителю председателя Комиссии.
13. Секретарь комиссии:
1) формирует повестку дня для заседания Комиссии;
2) обеспечивает явку членов комиссии и приглашенных, а также выполнение решений Комиссии;
3) координирует работу членов Комиссии и привлеченных к ее деятельности специалистов и других заинтересованных лиц;
4) ведет и составляет протокол заседания Комиссии.
14. Члены Комиссии участвуют в работе Комиссии, несут вместе с председателем Комиссии ответственность за выполнение возложенных на нее задач.

15. Комиссия мәжiлiсi жұмыс жоспарына сәйкес жүйелi түрде (айына бiр реттен кем емес) өткiзiледi, әрi ол комиссия мәжiлiсiнде қабылданады және төрағамен бекiтiледi.
Егер де мәжiлiсте Комиссияның құрамы ең аз дегенде 2/3 қатысса, Комиссия қорытындысы құқықты деп есептелiнедi.
16. Мәжiлiске қатынасқан мүшелерiнiң жалпы саны есебiнiң нәтижесiмен Комиссия қорытынды шығарады.
Тең дауыста төраға дауысы шешушi дауыс болып табылады.
17. Комиссия мәжiлiсi хаттамалармен ресiмделедi.
18. Комиссия мүшелерi өзгеше пiкiрде болуға құқықты, егер де ол айтылған жағдайда, хаттамаға кiргiзiлуi керек, жазбаша түрде баяндалып және Комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасына қоса тiркелуi қажет.
19. Егер де шұғыл шешiм (отырыс) қабылдау қажет болса, Комиссия төрағасының ұсынысымен кезектен тыс Комиссия мәжiлiсi өткiзiлуi мүмкiн.
Екiбастұз қаласы әкiмдiгiнiң
2004 жылғы 3 маусымдағы
"Қалалық тұрғын үй
комиссиясы туралы"
N 328/6 қаулысына
1 қосымша
Қалалық тұрғын үй комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Көшiмбаев
Серiк Мұқиұлы
- қала әкiмiнiң жедел шаруашылық мәселелерi
жөнiндегi орынбасары, комиссия төрағасы
Смаилов
Абай Бабылбекұлы
- "Екiбастұз қаласының коммуналдық меншiк
басқармасы" мемлекеттiк мекемесiнiң бастығы,
комиссия төрағасының орынбасары
Сейiтжапарова
Сәуле Серiкқызы
- "Екiбастұз қаласының коммуналдық меншiк
басқармасы" мемлекеттiк мекемесi тұрғын үйдi
есепке алу және бөлу жөнiндегi бөлiмiнiң
жетекшi маманы, комиссия хатшысы
Комиссия мүшелерi:
Базылов
Мәдениет Зайырұлы
- "Екiбастұз қаласы әкiмiнiң аппараты"
мемлекеттiк мекемесi құқық жұмысы бөлiмiнiң
бастығы
Жұмадiлова
Шолпан Сабырқызы
- "Екiбастұзкоммунсервис" мемлекеттiк
коммуналдық кәсiпорнының ақпарат және
азаматтардың есебiн жүргiзу бөлiмiнiң
бастығы
Кашигина
Евгения Павловна
- "Екiбастұз қаласы әкiмiнiң халықты
әлеуметтiк қорғау басқармасы" мемлекеттiк
мекемесiнiң үйге барып әлеуметтiк көмек
көрсету бөлiмiнiң меңгерушiсi
Рамазанов
Самат Жайынұлы
- қалалық мәслихат депутаты,
"Промсервис-Отан" жауапкершiлiгi шектеулi
серiктестiгiнiң кадр және iс жүргiзу
бөлiмiнiң бастығы (келiсiм бойынша)
Дзеитов
Ахмет Якубович
- Екiбастұз қалалық мәслихаты тексеру
комиссиясының төрағасы (келiсiм бойынша)

15. Заседания Комиссии, проводятся регулярно в соответствии с планом работы, который принимается на заседании Комиссии и утверждается ее председателем (не реже одного раза в месяц).
Заседания Комиссии считаются правомочным, если на них присутствуют не менее 2/3 состава Комиссии.
16. Комиссия выносит заключения результатом голосования от общего числа ее членов, присутствующих на заседании.
При равенстве голосов решающим является голос председателя Комиссии (секретарь Комиссии право голоса не имеет).
17. Заседания Комиссии оформляются протоколами.
18. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения, должно быть занесено в протокол, изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания Комиссии.
19. В случаях, когда необходимо принятие срочного решения, возможно проведение внеочередного заседания Комиссии по созыву председателя Комиссии.
Приложение 1
к постановлению акимата
города Экибастуза
от 3 июня 2004 года N 328/6
"О городской жилищной комиссии"
С О С Т А В
городской жилищной  комиссии
Кошумбаев Серик  Мукиевич
- заместитель акима города по оперативно-хозяйственным вопросам,  председатель комиссии;
Смаилов Абай  Бабылбекович
- начальник государственного учреждения "Управление коммунальной собственностью  города Экибастуза", заместитель  председателя комиссии;
Сейтжапарова Сауле Сериковна
- ведущий специалист отдела по учету и  распределению жилья государственного учреждения "Управление коммунальной  собственностью города Экибастуза",  секретарь комиссии.
Члены  комиссии:
Базилов Мадениет  Заирович
- начальник отдела правовой работы  государственного учреждения "Аппарат  акима города Экибастуза";
Жумадилова Шолпан  Сабыровна
- начальник отдела информации и учета  граждан государственного коммунального предприятия "Экибастузкоммунсервис";
Кашигина Евгения  Павловна
- заведующая отделом социальной помощи на  дому государственного учреждения "Управление социальной защиты населения города Экибастуза";
Рамазанов Самат  Жаинович
- депутат городского маслихата, начальник  отдела кадров и делопроизводства  товарищества с ограниченной ответственностью "Промсервис - Отан" (по согласованию);
Дзеитов Ахмет Якубович
- председатель ревизионной комиссии Экибастузского городского маслихата (по согласованию).