Су қорғау аймақтары мен белдеулері туралы
Батыс Қазақстан облысының әкімдігінің 2004 жылғы 30 наурыздағы N 97 қаулысы. Батыс Қазақстан облыстық Әділет департаментінде 2004 жылғы 27 сәуірде N 2640 тіркелген. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2013 жылғы 24 желтоқсандағы № 285 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 24.12.2013 № 285 қаулысымен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Су Кодексіне және Қазақстан Республикасының Үкіметінің "Су қорғау аймақтары мен белдеулері туралы Ережені бекіту туралы" 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 42 қаулысына сәйкес су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарын санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сәйкес ұстау, су бетінің ластанып бөлінуіне, бітелуіне және тартылуына жол бермеу мақсатында облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Облыс аумағындағы су қоймаларына іргелес жатқан аумақтардағы жер иелері мен жер пайдаланушылардың жерлерін алусыз N 1 қосымшаға сәйкес су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ең аз ені белгіленсін.
2. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінде шаруашылық жүргізуге тиым салатын жағдайлар тізімі бекітілсін (N 2 қосымша).
3. Аудандардың және Орал қаласының әкімдері:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын ауыстыру, оларды белгілермен, аншлагтармен безендіру, жер есебі құжаттарына өзгертулер енгізу және бұл жұмыстардың жүргізілуін ұдайы бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті бюджеттік қаржы ресурстарын кезеңді бөлу жолдарын қарастырсын;
2) су қорларын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен және басқада уәкілетті органдармен келісу арқылы және өзендердің бітеліп қалуын, ластануы мен тартылуын болдырмайтын тиісті пайдалану режимін сақтау шартында заңда белгіленген тәртіппен көлік жүру мақсатында және басқа да арнайы мұқтаждар үшін су қорғау аймақтары мен белдеулері шегіндегі аумақты бөлу мен пайдалануды жүзеге асырсын.
4. Аудандар мен Орал қаласының әкімдеріне, ауылдың (селолық) округтердің әкімдеріне, кәсіпорындардың, мекемелердің, басқа да шаруашылық субъектілерінің басшыларына олардың ведомстволық бағыныштылығына және меншік түріне қарамастан су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде пайдаланып отырған жерлерін тиісті санитарлық жағдайда ұстауды және шаруашылыққа пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз ету ұсынылсын.

О водоохранных зонах и полосах
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 30 марта 2004 года N 97. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 27 апреля 2004 года за N 2640. Утратило силу постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2013 года № 285
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 24.12.2013 № 285
Сноска. в текст постановления были внесены изменения на государственном языке - Постановлением Акимата Западно-Казахстанской области от 09.08.2010 N 183.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Водным Кодексом Республики Казахстан и постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 42 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос", в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, поддержания водных объектов и водохозяйственных сооружений в состоянии, соответствующем санитарно-эпидемиологическим и экологическим требованиям, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить минимальную ширину водоохранных зон и полос на территориях, прилегающих к водоемам области, без изъятия земель у землевладельцев и землепользователей, согласно приложению N 1.
2. Утвердить прилагаемый перечень условий, запрещающих осуществление хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос (приложение N 2).
3. Акимам районов и города Уральска:
1) предусмотреть в соответствующих бюджетах поэтапное выделение финансовых средств, необходимых для переноса границ водоохранных зон и полос в натуру, закрепления их знаками и аншлагами, внесения изменений в земельно-учетную документацию и обеспечить постоянный контроль за проведением этих работ;
2) отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос в транспортных целях и для других специальных нужд проводить в установленном порядке по согласованию с уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда и другими специально уполномоченными органами, при условии соблюдения соответствующего режима пользования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения рек.
4. Акимам районов и города Уральска, акимам аульных (сельских) округов, руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, рекомендовать обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования.

5. Аудандар мен Орал қаласының әкімдері, қоршаған ортаны қорғау қызметін жүзеге асыратын уәкілетті орган, Батыс Қазақстан облыстық ішкі істер басқармасы су қорғау аймақтары мен белдеулерін пайдалану режимінің сақталуын қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А. Қ. Есенғалиевке жүктелсін.
7. Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің "Су қорғау аймақтары мен белдеулері туралы" 2002 жылғы 18 қазандағы N 189 қаулысының ("Орал өңірі" және "Приуралье" газеттерінің 2002 жылғы 16 қарашадағы N 138 санында жарияланған, тіркеу N 1826) күші жойылды деп танылсын.
Облыс әкімі
Облыс әкімдігінің
2004 жылғы 30 наурыздағы
N 97 қаулысына N 1 қосымша
Облыс аумағындағы су қоймаларына іргелес жатқан
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ең тар ені
1. Әр жағалау бойынша су қорғау аймағының ең тар ені көп жылдың межелік деңгейі кезіндегі су жиегінен су тасқыны кезеңіндегі көп жылдың деңгейі кезіндегі су жиегіне дейінгі (өзен жайылымын, жайылым жылғаларын, түпкі жағалауындағы тік жарларды, шұңқырлар мен сайларды қоса алғанда) және мынадай қосымша қашықтықтар қоса есептеліп, белгіленеді:
Түрі
Атауы
Ені(м)
Өзендер
Жайық
1000
Облыстық басқа өзендері
500
Су аймағы жағалауында орналасқан орман алқаптары Қазақстан Республикасының орман заңнамаларына сәйкес су қорғау аймақтарына кіреді.
2. Суару-суландыру каналдарының су қорғау аймағының ең тар ені (әр жағалау бойынша су деңгейі қалыпты болған жағдайда) - 300 м.
3. Су құйылатын қоймалар мен көлдердің су қорғау аймағының ең тар ені:
Түрі
Атауы
Ені(м)
2 шаршы километрден асатын су құйылатын су қоймалар мен көлдер
Шалқар, Балықты Сокрыл, Балықты, Сұлукөл, Ақмамық, Жалтыркөл, Бесоба, Бірғазан, Сорайды, Жиенбет, Тұздыкөл, Батпақкөл, Соркөл, Үлкенсор, Аралсор, Қоскөл, Есен-Темір, Төленкөл, Айдын, Боткөл, Жанғабылсор, Қаңбақты, Қамыс-Самар көлдері
500
2 шаршы километрге дейінгі су құйылатын  басқа да су қоймалар мен көлдер
Басқа да шағын су қоймалары, ескі арналар,  тоғандар мен апандар, көлдер
300
Су құйылатын және арналы су қоймаларының су қорғау аймағының ішкі шекарасы қалыпты тіркелген деңгейі кезіндегі су жиегі бойынша өтеді, ал көлдер үшін судың көп жылдың деңгейінің жағалаулық шегі бойынша өтеді.
4. Су қоймаларының су қорғау аймағының ең тар ені олар орналасқан өзендердегідей белгіленеді.
Түрі
Атауы
Ені(м)
Арналы су қоймалары

5. Акимам районов и города Уральска, уполномоченным органам, осуществляющим функции охраны окружающей среды, управлению внутренних дел Западно-Казахстанской области обеспечить соблюдение режима использования территории водоохранных зон и полос.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Есенгалиева А. К.
7. Признать утратившим силу постановление акимата Западно-Казахстанской области от 18 октября 2002 года N 189 "О водоохранных зонах и полосах" (опубликовано в газетах "Орал-Онiрi" и "Приуралье" N 138 от 16 ноября 2002 года, регистрационный N 1826).
Аким области
Приложение N 1
к постановлению акимата области
oт 30 марта 2004 года N 97
Минимальная ширина водо-охранных
зон и полос на территориях,
прилегающих к водоемам области
Минимальная ширина водоохранных зон по каждому берегу принимается от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне до уреза воды при среднемноголетнем уровне в период половодья (включая пойму реки, надпойменные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки) и плюс следующие дополнительные расстояния:
Виды
Наименование
Ширина(м)
Реки
Урал
1000
Другие реки области
500
Лесные массивы, расположенные по берегам водных объектов, включаются в водоохранные зоны в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.
Минимальная ширина водоохранных зон оросительно-обводнительных каналов (по каждому берегу от уреза воды при нормальном подпертом уровне) - 300 м.
Минимальная ширина водоохранных зон наливных водохранилищ и озер:
Виды
Наименование
Ширина(м)
Наливные    водохранилища  и озера при  акватории свыше 2 кв. км
Озера Шалкар, Рыбный Сокрыл, Балыкта, Сулуколь, Акмамык, Жалтырколь, Бесоба, Бирказан, Сорайды, Жиенбет, Туздыколь, Батпакколь, Сорколь, Улькенсор, Аралсор, Косколь, Исень-Темир, Тюленколь, Айдын, Ботколь, Жангабылсор, Комбакты, Камыш-Самарские озера
500
Другие наливные  водохранилища и озера до 2 кв. км
Другие малые водохранилища, озера, старицы, пруды и копани
300
Внутренняя граница водоохранной зоны наливных и русловых водохранилищ проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне, а озер проходит по береговой линии среднемноголетнего уровня воды.
Минимальная ширина водоохранной зоны водохранилищ определяется как для рек на которых они расположены:
Виды
Наименование
Ширина(м)
Русловые      водохранилища

Шаған, 1-ші Казталовка, 2-ші Казталовка, Мамаев, Сокрыл, Сарышығынақ, Айдархан және басқа да облыстық арналы су қоймалары
500
5. Су қорғау белдеулерінің ең тар ені өзен бойы алаптарының нысаны мен түрі, іргелес дөңдердің тік-еңістігін, жағалаулар мен ауыл шаруашылығы алқаптары құрамының қайта өңделуі болжамын есепке ала отырып айқындалады:
Өзен жағалауына
жағын жарамды жерлердің түрі
Еңістердің құламалығына қарай
су қорғау белдеулерінің ені(м)
Жағадан
еңістігі (нөлдік еңіс)
Жағаға қарай еңіс
3 градусқа
дейін
3 градустан
астам
Жырытынды
жайылымдар,
35
55
100
шабындықтар
35
50
75
Тоғай, бұта
35
35
55
Басқалар
35
35
100
Бағалы ауыл шаруашылығы жерлерінде су қорғау белдеулерінің ені өзен жағалауларында тал-теректі белдеулер немесе жаға бекітетін қорғаныс құрылғылары болған жағдайда 10 метрге кішірейтіледі.
Ескерту. 5 тармақтың кестесіне өзгерту енгізілді - Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2010.08.09 N 183 Қаулысымен.
6. Елді мекендер шегінде және Орал қаласы бойынша су қорғау белдеулерінің шекарасы оларды салу мен жоспарлаудың нақты жағдайларын, су объектісінің қоқыстануы  әрі ластануын болдырмайтын жағалау аймағын міндетті түрде инженерлік немесе орман-мелиоративтік жайластыруды ескере отырып, белгіленеді.
Қолданыстағы қызмет үлесі, жеке және заңды тұлғалардың үй маңындағы, саяжайлық және бақшалық учаскелері жерді пайдалану құқына және су қорғау режимін сақтауға мемлекеттік пакеті болған жағдайда су қорғау белдеуі шеңберінде қалады.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерінен жағадан жер беру осы салада қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару мемлекеттік бақылау қызметтерін жүзеге асыратын арнаулы уәкілетті органдардың, сондай-ақ мемлекеттік  санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау және ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау және өсімін молайту жөніндегі Батыс Қазақстан облыстық басқармалардың келісімі бойынша жүргізіледі.
Облыс әкімдігінің
2004 жылғы 30 наурыздағы
N 97 қаулысына N 2 қосымша
Су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде
шаруашылық қызметтерін жүзеге асыруға
тыйым салынатын жағдайлар тізбесі
Су қорғау аймағы шегінде мыналарға:
су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерін бітелу мен ластанудан сақтайтын құралдармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген, жаға және жаңғыртылған объектілерді іске қосуға;
тыңайтқыштар, пестицидтер, химиялық улы заттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, автомашина мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету мен жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, қоқыс пен өнеркәсіп және шаруашылық-тұрмыстық қалдықтарды төгетін құрылғыларды, өлген малдар көмілетін ұраларды, аппаратураларды пестицидтермен және химиялық улы заттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону алаңқайларын орналастыру мен құрылысын салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
құрылыс, су түбін тереңдету және құрылыс жұмыстарын атқару, пайдалы қазбаларды өндіру, кабель, құбыр және басқа да коммуникацияларды өткізу, белгіленген тәртіппен мемлекеттік табиғатты қорғау, су ресурстарын басқару, жергілікті әкімшіліктермен және басқа арнайы уәкілетті органдармен келісілген бұрғылау, ауыл шаруашылығы және өзге де жобасы жоқ жұмыстар жүргізуге;
мемлекеттік табиғат қорғау органдарының, су ресурстары басқармасының, жергілікті әкімшілік және басқа да өкілетті органдардың келісімінсіз су көздеріндегі су жиегінен 200 метрге дейінгі орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен егілген ағаштарды химиялық улы заттармен авиациялық өңдеу және авиациялық жолмен минералды тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілдерін қолдануға;
органикалық және минералды тыңайтқыштар, улы химикаттар мен пестицидтер қолдануға;
шамадан тыс мал жаюға;
малды тоғыту мен санитарлық өңдеу және судың гидрохимиялық құрамын нашарлататын басқа да шаруашылық қызметін жүргізуге тыйым салынады.
Су қорғау белдеулері шегінде  мыналарға:
жер жыртуға, мал бағуға, тал-теректерді кесуге;
палаталы қалашықтар, автотұрақтар, малдың жазғы лагерлерін жасауға;
су ұстайтын, су реттейтін, қорғаныс және басқа да арнайы мақсаттарға арналған құрылғылардан басқа ғимараттар мен құрылғылар салуға;
мемлекеттік арнаулы уәкілетті органдарының келісімі болмаған жағдайда жеке тұрғын үй салу үшін жер учаскесін бөлуге және саяжайлар мен ұжымдық бақтар үшін жер беруге;
Орал қаласы мен елді мекендерде су өткізбейтін күресіндермен жабдықталмаған жеке тұрғын үй аулаларын пайдалануға;
су қорғау аймақтары мен белдеулерінде суаттардың ластануына жол бермейтін құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қолданыстағы нысандарды пайдалануға тыйым салынады.

Чаганское, 1-е Казталовское, 2-е Казталовское, Мамаевское, Сокрыльское, Сарычаганакское, Айдарханское и другие  русловые водохранилища области
500
Минимальная ширина водоохранных полос водных объектов определяется с учетом формы и типа речных долин, крутизны прилегающих склонов, прогноза переработки берегов и состава сельхозугодий:
Виды угодий, прилегающих к берегам водных объектов
Минимальная ширина водоохранной полосы (м) при крутизне склонов
Уклон от берега (нулевой уклон)
Уклон к берегу
до 3 градусов
более 3 градусов
Пашня
35
55
100
Луга, сенокосы
30
50
75
Лес, кустарник
25
35
55
Прочие неудобья)
35
35
100
На ценных сельхозугодьях допускается уменьшение ширины водоохранных полос на 10 м при наличии вдоль берегов древесно-кустарниковых полос или защитных и берегоукрепительных сооружений.
В пределах населенных пунктов и по городу Уральску границы водоохранных полос устанавливаются исходя из конкретных условий их планировки и застройки при обязательном инженерном, или лесомелиоративном обустройстве береговой зоны, исключающем засорение и загрязнение водного объекта.
Существующие служебные наделы, приусадебные, дачные и садовые участки физических и юридических лиц остаются в пределах водоохранной полосы при наличии государственного акта на право пользования земельными участками и обеспечении ими условий водоохранного режима.
Новое предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах производится по согласованию с специально уполномоченными органами, осуществляющими функции охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля в этой области, а также с Западно-Казахстанскими областными управлениями государственного санитарно-эпидемиологического надзора и по охране и воспроизводству лесов и животного мира.
Приложение N 2
к постановлению акимата области
oт 30 марта 2004 года N 97
Перечень
условий, запрещающих осуществление
хозяйственной деятельности
в пределах водоохранных зон и полос
В пределах водоохранных зон запрещается:
ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания и мойки автомашин и сельхозтехники, механических мастерских, устройств свалок мусора, промышленных и хозяйственно-бытовых отходов, скотомогильников, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с государственными органами охраны природы, управления водными ресурсами, местными администрациями и другими специально-уполномоченными органами;
применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельхозкультур и лесонасаждений на расстоянии 2000 м от уреза воды в водном источнике без согласования с местными исполнительными органами, государственными органами охраны природы, управления водными ресурсами, и другими специально уполномоченными органами;
применение органических и минеральных удобрений, ядохимикатов и пестицидов;
ненормированный выпас скота;
купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие гидрохимический состав воды.
В пределах водоохранных полос помимо указанного запрещается:
распашка земель, выпас скота, рубка древесно-кустарниковой растительности;
устройство палаточных городков, постоянных стоянок автомобилей, летних лагерей для скота;
строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения;
отводы земельных участков под строительство индивидуальных жилых домов и выделение участков под дачи и коллективные сады при отсутствии согласования  государственных специально уполномоченных органов;
использование в г. Уральске и населенных пунктах санитарных надворных построек, не оборудованных водонепроницаемыми выгребами;
эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водоемов, их водоохранных зон и полос.