Толық емес кедендік декларацияны толтыру және оны пайдалану жағдайларының ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 9 тамыздағы N 296 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 22 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3800. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Толық емес кедендік декларацияны пайдалана отырып тауарларды кедендік ресімдеудің ерекше рәсімін енгізу жолымен кедендік формалдылықтарды оңайлату мен жеделдету мақсатында Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 388-1 бабының негізінде  БҰЙЫРАМЫН:Қараңыз.K100296
1. Қоса беріліп отырған Толық емес кедендік декларацияны толтыру және оны пайдалану жағдайларының ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің Кедендік бақылауды ұйымдастыру басқармасы (Ө.К.Бейіспеков) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің Ұйымдастырушылық жұмыс және бақылау басқармасы (К.І. Махамбетов) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті Төрағасының орынбасары Б.Т. Әбдішевке жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қаржы вице-министрі -
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрі -
Қаржы министрлігі Кедендік
бақылау комитеті төрағасының
2005 жылғы 9 тамыздағы
N 296 бұйрығымен бекітілген
Толық емес кедендік декларацияны толтыру
және оны пайдалану жағдайларының ережесі
1. Осы Толық емес кедендік декларацияны толтыру және оны пайдалану жағдайларының ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кеден кодексі) 388-1 бабының негізінде әзірленген және толық емес кедендік декларацияны толтыру тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды еркін айналысқа шығару режимінде әкелінетін тауарларды декларациялау кезінде оны пайдалану жағдайларын айқындайды.Қараңыз.K100296
2. Егер декларант кедендiк декларацияны толтыруға қажеттi бүкiл ақпаратқа өзiне байланысты емес себептер бойынша ие болмаса, онда тауарларды декларациялау кезінде толық емес кедендік декларацияны пайдалануға жол беріледі.
Декларанттың мәлімдемесі бойынша толық емес кедендік декларация мынадай жағдайларда пайдалануы мүмкін:

Об утверждении Правил заполнения неполной таможенной декларации и случаев ее использования
Приказ вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 9 августа 2005 года N 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2005 года N 3800. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В целях упрощения и ускорения проведения таможенных формальностей путем введения особой процедуры таможенного оформления товаров с применением неполной таможенной декларации и на основании  статьи 388-1 Таможенного кодекса Республики Казахстан,  ПРИКАЗЫВАЮ см.K100296
1. Утвердить прилагаемые Правила заполнения неполной таможенной декларации и случаев ее использования.
2. Управлению организации таможенного контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Бейспеков О.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению организационной работы и контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Махамбетов К.И.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан Абдишева Б.Т.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования.
Вице-Министр финансов -
Председатель
Утверждены
приказом Вице-Министра финансов -
Председателя Комитета таможенного
контроля Министерства финансов
Республики Казахстан
от 9 августа 2005 года N 296.
Правила
заполнения неполной таможенной
декларации и случаев ее использования
1. Настоящие Правила заполнения неполной таможенной декларации и случаев ее использования (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 388-1 Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) и определяют порядок заполнения неполной таможенной декларации, а также случаи ее использования при декларировании товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме выпуска товаров для свободного обращения. см.K100296
2. Использование неполной таможенной декларации при декларировании товаров допускается, в случае если декларант не располагает всей необходимой для заполнения таможенной декларации информацией по причинам, не зависящим от него.
По заявлению декларанта неполная таможенная декларация может использоваться в следующих случаях:

1) әкелінетін тауарлар ашық көлік құралдарымен аудару арқылы өткізу, декларациялау сәтінде тауарлардың нақты салмағын мәлімдеу мүмкіндігі болмаған кезде;
2) әкелінген тауарларды арнайы контейнерлер мен көлік құралдарында өткізу, тауарлармен технологиялық операциялардың өткізуінсіз тауардың нақты санын мәлімдеу мүмкіндігі болмаған кезде қарастырылуы мүмкін.
3. Бұл ретте, онда тауарды шығаруға, кедендiк төлемдердi есептеу мен төлеуге қажеттi, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тарифтік емес реттеу шараларының сақталғанын растайтын, сондай-ақ тауарларды сандық және сапалық сипаттамаларының жиынтығы бойынша бiрдейлендiруге мүмкiндiк беретiн мәлiметтер болған жағдайда толық емес кедендiк декларацияны беруге рұқсат етіледі.
Толық емес кедендік декларацияны беру Кеден кодексінің 382,  383-баптарында көзделген құжаттарды кеден органына ұсынумен бірге жүргізілуі қажет. Қараңыз.K100296
Декларант толық емес кедендік декларацияны берген кезде Ереженің қосымшасына сәйкес ондағы жетіспейтін мәліметтерді кеден органы толық емес кедендік декларацияны тіркеген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жазбаша нысанда табыс етуге міндеттеме алады.
4. Толық емес кедендік декларация жүктің кедендік декларацияларының бланкілерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі - Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесі) сәйкес мынадай ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады:
1) Жүктің кедендік декларациясының (бұдан әрі - ЖКД) "Декларацияның түрі" деген 1-бағанының үшінші шағын бөлімінде "ТЕД" (толық емес декларация) қойылады.
2) "Жүктік орындар және тауарды сипаттау" деген 31-бағанда тауарларды олардың сандық және сапалық сипаттамаларының жиынтығы бойынша бірдейлендіруге жеткілікті жалпы сипаттамамен декларацияланатын тауарларды көрсетуге жол беріледі.
3) "Жалпы салмағы" деген 35-бағанда және "Таза салмағы" деген 38-бағанда тауарға ілеспе құжаттарға сәйкес мәліметтер көрсетіледі.
4) ЖКД-ның "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар" деген 44-бағанында 9-номерімен декларант кеден органына жетіспейтін құжаттар мен мәліметтерді ұсынуы туралы міндеттеменің тіркеу номерін көрсетеді.
5) ЖКД-ның "Сенімхат беруші" деген 50-бағанында декларант мынадай жазбаны жасайды:
"Толық емес кедендік декларация тіркелген күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде кеден органына жетіспейтін құжаттар мен мәліметтерді табыс етуге міндеттенемін".

1) перемещение ввозимых товаров навалом на открытых транспортных средствах при невозможности заявления точного веса товаров на момент декларирования;
2) перемещение ввозимых товаров в специальных контейнерах и транспортных средствах при невозможности заявления точного количества товаров без проведения технологических операций с товарами.
3. При этом подача неполной таможенной декларации допускается при условии, что в ней заявлены сведения, необходимые для выпуска товаров, исчисления и уплаты таможенных платежей, подтверждающие соблюдение мер нетарифного регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также позволяющие идентифицировать товары по совокупности их количественных и качественных характеристик.
Подача неполной таможенной декларации должна сопровождаться представлением в таможенный орган документов, предусмотренных  статьями 382383 Таможенного кодекса. см.K100296
При подаче неполной таможенной декларации декларант принимает обязательство, согласно приложению к Правилам, в письменной форме предоставить недостающие сведения в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня регистрации неполной таможенной декларации таможенным органом.
4. Неполная таможенная декларация заполняется на бланках грузовых таможенных деклараций в соответствии с Правилами декларирования товаров и транспортных средств, утвержденными  приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 "О декларировании товаров и транспортных средств", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2355, (далее - Правила декларирования товаров и транспортных средств) с учетом следующих особенностей:
1) в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) проставляется "НД" (неполная декларация).
2) в графе 31 "Грузовые места и описание товаров" ГТД допускается указание декларируемых товаров общим описанием товаров, достаточных для идентификации по совокупности их количественных и качественных характеристик.
3) в графе 35 "Вес брутто" и 38 "Вес нетто" ГТД указываются сведения согласно товаросопроводительных документов.
4) в графе 44 "Дополнительная информация/представляемые документы" ГТД под номером 9 декларантом указывается регистрационный номер обязательства о предоставлении в таможенный орган недостающих документов и сведений.
5) в графе 50 "Доверитель" ГТД декларантом производится следующая запись:
"Обязуюсь предоставить в таможенный орган недостающие документы и сведения в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня регистрации неполной таможенной декларации".

5. Кедендік төлемдер мен салықтар толық емес декларация тіркелгенге дейін немесе тіркелген күні төленеді.
6. Тауарларды толық емес декларациялауды пайдалана отырып кедендік ресімдеу кезінде кеден органы толық емес кедендік декларацияны ресімдеген күні әрекет ететін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін қолданылады.
7. Толық емес кедендік декларацияны тіркеген сәтінен бастап отыз күнтізбелік күн өткенге дейін декларант кеден органына кедендік мақсаттар үшін қажетті жетіспейтін мәліметтерді ұсынуға міндетті.
Бұл ретте, толық емес кедендік декларация ресімдеуді жүргізген кеден органының ЖКД электронды көшірмелерінің деректер базасында қалады және толық ЖКД берілгенге дейін жұмыстық бақылауда тұрады.
8. Декларант кеден органына жетіспейтін мәліметтерді түзетілген және нақтыланған мәліметтерді есепке ала отырып толтыру тәртібі Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесінде айқындалған толық жүктің кедендік декларациясы және оның электронды көшірмесі түрінде ұсынады.
Бұл ретте, толық ЖКД-ның "Жүктік орындар және тауарды сипаттау" деген 31-бағанында 6-номерімен "ТЕД" белгісі көрсетіледі. Толық ЖКД-ға толық емес кедендік декларацияның анықтамалық номері беріледі.
9. Толық емес кедендік декларацияны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды кедендік бақылау мен кедендік ресімдеуді кеден органы Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
10. Бұл ретте, толық емес кедендік декларацияны қабылдағанға дейін немесе қабылдануымен бірге төленген кедендік баждар мен салықтар алдағы кедендік төлемдердің есебіне жатқызылуы мүмкін.
Толық емес кедендік
декларацияны толтыру
және оны пайдалану
жағдайларының ережесіне
1-қосымша
_________________ бастығына
(кеден органының атауы)
________________ жылғы тіркеу N_____
(кеден органы толтырады)
Қажетті құжаттар мен мәліметтерді беру туралы
МІНДЕТТЕМЕ
______________________________________________________________тұлға
(аты-жөнінің бастапқы әріптері, тегі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(декларанттың толық және қысқартылған атауы, ТҚБО коды, орналасқан
жері, телефонының, телексінің, факсінің номері, осы шоттар ашылған
банк мекемелерін көрсете отырып банктік шоттарының номерлері)
___________________________________________________________________
(тауарларды бірдейлендіруге мүмкіндік беретін, сондай-ақ
Міндеттемеге қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының
заңнамасында тарифтік емес реттеу шараларының сақталуын дәлелдейтін
құжаттардың атаулары, күндері және номерлері көрсетіледі)
_________________ негізінде кедендік декларация ұсынылғанға дейін
осы Міндеттемеге қосымшада көрсетілген тауарлардың шығарылуын
жүзеге асыруды сұрайды
және ______________________________________________________________
(кеден органының атауы)
алдында Сіздер көрсеткен мерзімде толық кеден декларациясын беруге
және қажетті құжаттарды ұсынуға міндеттенеді.
_______________ сомада тиесілі кедендік төлемдерді төлеу жүргізілді
(қамтамасыз етілді),
___________________________________________________________________
(тиесілі кедендік төлемдердің төленуін растайтын немесе егер
тауарларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік
төлемдер салуға жататын болса және олардың төленуін қамтамасыз ету
талап етілсе олардың төленуін қамтамасыз ететін құжаттың түрі,
номері, күні көрсетіледі.)
________________________________________________ қоса беріліп отыр.
200____ жылғы "____" ________________
______________________  ___________________________________________
(декларанттың атауы)   (аты-жөнінің бастапқы әріптері, тегі, қолы)
М.О. (декларанттың)
___________________________________________________________________
Кедендік төлемдер төленгені
туралы кеден органының белгісі
Тауарлардың шығарылуына рұқсат беремін.
Кедендік декларацияны, құжаттарды, мәліметтерді беру мерзімі ______
_______________________ бастығы
(кеден органының атауы)
___________________________________________    ________________ ЛНП
(кеден органы бастығының аты-жөнінің                 (қолы)
бастапқы әріптері, тегі)
200____ жылғы "____" ________________

5. Таможенные платежи и налоги уплачиваются до или в день регистрации неполной таможенной декларации.
6. При таможенном оформлении товаров с применением неполного декларирования товаров применяются нормативные правовые акты Республики Казахстан, действующие на день регистрации таможенным органом неполной таможенной декларации.
7. Электронная копия неполной таможенной декларации остается в базе данных электронных копий ГТД таможенного органа оформления и находится на рабочем контроле до подачи полной ГТД.
8. Недостающие сведения подаются декларантом в таможенный орган в виде представления полной грузовой таможенной декларации и ее электронной копии, порядок заполнения которой определен Правилами декларирования товаров и транспортных средств, с учетом скорректированных и уточненных сведений.
При этом в графе 31 "Грузовые места и описание товаров" полной ГТД под номером 6 дополнительно указывается признак "НД". Полной ГТД присваивается справочный номер неполной таможенной декларации.
9. Таможенный контроль и таможенное оформление товаров, декларируемых с использованием неполной таможенной декларации, осуществляется таможенными органами в порядке, определенном таможенным законодательством Республики Казахстан.
10. При этом таможенные пошлины и налоги, уплаченные до или одновременно с принятием неполной таможенной декларацией, могут быть зачтены в счет предстоящих таможенных платежей.
Приложение
к Правилам заполнения
неполной таможенной декларации
и случаев ее использования
Начальнику ____________________________
(наименование таможенного органа)
Регистрационный N ____ / ______ от _______________ г.
(заполняется таможенным органом)
ОБЯЗАТЕЛЬСТВО
о предоставлении необходимых документов и сведений
Настоящим _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование декларанта, код ОКПО, место
нахождения, номер телефона, телекса, факса, номера банковских
счетов с указанием банковских учреждений,
в которых эти счета открыты)
в лице ____________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
просит осуществить выпуск товаров, указанных в приложении к данному
Обязательству, до подачи таможенной декларации на основании _______
___________________________________________________________________
(указываются наименования, даты и номера документов, содержащих
сведения, позволяющие идентифицировать товары, а также
подтверждающие соблюдение мер нетарифного регулирования в
соответствии с законодательством Республики Казахстан,
прилагаемых к Обязательству)
и обязуется перед __________________________________________________
(наименование таможенного органа)
подать таможенную декларацию и представить необходимые документы и
сведения в указанный Вами срок.
Уплата причитающихся таможенных платежей в сумме ___________________
________________ произведена (обеспечена), _________________________
_______________________________________________________ прилагается.
(указываются вид, номер, дата документа, подтверждающего уплату
причитающихся таможенных платежей или обеспечение их уплаты, если
товары в соответствии с законодательством Республики Казахстан
подлежат обложению таможенными платежами и (или) требуется
обеспечение их уплаты)
"_____" _____________________ 200__ г.
_________________________ _________________________________________
(наименование декларанта)         (фамилия, инициалы, подпись)
М.П. (декларанта)
___________________________________________________________________
Отметка таможенного органа
Об уплате таможенных платежей
Выпуск товаров разрешаю.
Срок подачи таможенной декларации, документов, сведений ___________
Начальник __________________________________
(наименование таможенного органа)
________________________________  ____________________       ЛНП
(инициалы и фамилия начальника      (подпись)
таможенного органа)
"_____" ________________ 200 ___ г.