Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 26 қыркүйектегі N 280-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 30 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3866. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 2013 жылғы 31 шілдедегі № 241-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 31.07.2013 № 241-НҚ (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi туралы ереженiң 21-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ (ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерi:
1) есеп саясаттарына тиiстi өзгерiстер енгiзсiн және оларды 2006 жылғы 1 сәуiрге дейiн табиғи монополиялар салаларындағы қызметтi реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органға келiсуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiне 2006 жылғы 1 тамызға дейiн осы бұйрықпен бекiтiлген Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiне берiлген қосымшаларға сәйкес 2006 жылдың бiрiншi жартыжылдығы үшiн қызметтердiң түрлерi бойынша есептiлiктi ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Темiр жол көлiгi және порттар саласындағы реттеу мен бақылау департаментi (Ә.М.Жұмабаева):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеудi;

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 сентября 2005 года № 280-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 2005 года № 3866. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 31 июля 2013 года № 241-ОД
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 31.07.2013 № 241-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943,  ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов.
2. Субъектам естественных монополий, оказывающим услуги морских портов:
1) внести в учетные политики соответствующие изменения и, в срок до 1 апреля 2006 года, представить их для согласования в уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий;
2) представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий к 1 августа 2006 года отчетность по видам услуг за первое полугодие 2006 года в соответствии с приложениями к Правилам ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов, утвержденным настоящим приказом.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Джумабаева А.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерi ұсынған есеп саясаттарын келiсудi қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Әкiмшiлiк жұмысы және талдау департаментi (Е.О.Есiркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгiленген тәртiппен жариялауды қамтамасыз етсiн;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң назарына жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының бiрiншi орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрі
2005 жылғы 29 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттiгi төрағасының
2005 жылғы 26 қыркүйектегі
N 280-НҚ бұйрығымен бекiтiлген
Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи
монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды
жүргiзу ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (бұдан әрi - Заң), Нормативтiк құқықтық кесiмдер тiзiлiмiнде N 2438 нөмiрмен тiркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң 2003 жылғы 30 шiлдедегi N 185-HҚ бұйрығымен бекiтiлген Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi туралы  ережеге (бұдан әрi - Ерекше тәртiп) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес әзiрлендi және теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiне (бұдан әрi - субъектiлер) қолданылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ (ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

2) согласование учетных политик, представленных субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов.
4. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
СОГЛАСОВАНО
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
29 сентября 2005 год
Утверждены приказом
Председателя Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 26 сентября 2005 года N 280-ОД
Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественных
монополий, оказывающими услуги морских портов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов (далее - Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее - Закон), Правилами об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии, утвержденными приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года N 185-ОД (далее - Особый порядок), зарегистрированными в Реестре нормативных правовых актов за N 2438, и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и распространяются на субъектов естественных монополий, оказывающих услуги морских портов (далее - субъекты).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

2. Ереженi әзiрлеудiң негiзгi мақсаты уәкiлеттi орган бекiтетiн экономикалық негiзделген тарифтердi белгiлеу үшiн теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң түрлерi бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша субъектiлердiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердiң бөлектеп есепке алуын жүргiзу қағидаттарын, ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртiбiн анықтау болып табылады.
3. Субъектiлер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтiлген теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң әрбiр түрi бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзедi.
4. Бөлектеп есепке алу теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң әрбiр түрi бойынша жеке табыстар, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтер туралы деректердi жинау және қорыту жүйесiн бiлдiредi.
5. Бөлектеп есепке алу осы Ережеге сәйкес қызметтердiң түрлерi бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi нақтылаудың қажеттi деңгейiн қамтамасыз етуге тиiс бухгалтерлiк пен басқару есептiң бастапқы құжаттарына негiзделуге тиiс. Ереже субъектiлердiң белгiленген қаржылық және салық есептiлiгiн ұсыну тәртiбi мен нысанын өзгертпейдi.
6. Осы Ереженiң негiзiнде субъектiлер бөлектеп есепке алуды жүргiзудiң мақсаты үшiн реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң түрлерi бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу әдiстемесiн анықтайтын уәкiлеттi органмен келiсiлген есеп саясатының жеке бөлiмiн әзiрлейдi.
7. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
реттелiп көрсетiлетiн қызметтер - теңiзде сауда мақсатында жүзу саласында жүзеге асырылатын субъектiнiң қызметтерi;
абсорбирленген өндiрiстiк шығындар - теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша жалпы өндiрiстiк шығындарының жиынтығы;
бизнес-процесс - шығындар баптарының элементтерi бойынша өндiрiстiк шығындарды калькуляциялау баптары;
жанама операциялар - теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң өзiндiк құнына енгiзiлетiн бiрнеше негiзгi операцияларды жүзеге асыру үшiн орындалатын операциялар;
тiкелей шығындар - белгiлi бiр қызметпен тiкелей себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгiлi бiр қызметке тiкелей және бiр мәндi жатқызылуы мүмкiн шығындар;
жанама шығындар - бiрнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бiр мезгiлде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгiлi бiр қызметке тiкелей және бiр мәндi жатқызылуы мүмкiн емес шығындар, бiрақ шығындар туындауының себептерiн көрсететiн бөлу базаларының негiзiнде қызметтерге бөлiнуi мүмкiн;
бөлектеп есепке алу - қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн түрлерiнiң өзiндiк құнын талдау, қызметтерге арналған тарифтiк сметаны қалыптастыру және қызметтерге тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) анықтау мақсатында субъектiнiң қызмет түрлерi, қызмет көрсетулерi, операциялары бойынша шығындар, табыстар, қолданысқа енгiзiлген активтер мен өндiрiстiк көрсеткiштер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесi.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

2. Основной целью разработки Правил является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг морских портов и в целом по иной деятельности для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
3. Субъекты ведут раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг морских портов, утвержденному в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) морских портов.
5. Раздельный учет должен быть основан на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и   налоговой отчетности субъектами.
6. На основе настоящих Правил субъекты для целей ведения раздельного учета разрабатывают отдельный раздел учетной политики, согласованный уполномоченным органом, определяющий методику ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг.
7. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
регулируемые услуги морских портов - услуги субъекта, осуществляемые в сфере торгового мореплавания;
абсорбированные производственные затраты - совокупность общих производственных затрат по регулируемым услугам морских портов;
бизнес-процесс - статьи калькулирования производственных затрат по элементам статей затрат;
косвенные операции - операции, выполняемые для осуществления нескольких основных операций, включаемых в себестоимость регулируемых услуг морских портов;
прямые затраты - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
косвенные затраты - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
раздельный учет - система сбора и обобщения информации о затратах, доходах, задействованных активах и производственных показателях раздельно по видам деятельности, услугам, операциям субъекта, в целях анализа себестоимости регулируемых видов деятельности, формирования тарифной сметы и определения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

8. Ереже мынадай ережелердi:
1) қызмет, қызмет көрсетулер мен операциялар түрлерiн;
2) табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу және ұйымдастыру қағидаттарын;
3) активтердi, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi есепке алу және бөлу тәртiбiн;
4) өндiрiстiк көрсеткiштердi есепке алуды;
5) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң түрлерi бойынша табыстар, шығыстар және қолданысқа енгiзiлген активтер бойынша есептiлiктi қамтиды.
2-тарау. Қызметтiң, қызмет көрсетулер
мен операциялардың түрлерi
9. Субъектi бөлектеп есепке алуды жүргiзген кезде қызметтiң мынадай түрлерi жеке бөлiнедi:
1) теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi;
2) өзге қызмет.
10. Әрбiр реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн қызмет операциялардың және бизнес-процестердiң белгiлi бiр номенклатурасына бiрiздiлiкпен бөлiнедi. Бiрқатар қосалқы өндiрiстiк операциялар қызметтердiң бiрнеше түрлерi үшiн жалпы болып табылады.
11. Табыстар, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтер қызметтердiң түрлерi бойынша, сондай-ақ теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне енгiзiлетiн операциялар бойынша бөлiнедi:
1) бас жүктердiң айлақтарындағы тиеу-түсiру жұмыстары;
2) паром айлақтарындағы тиеу-түсiру жұмыстары;
3) клиенттердiң күштерiмен тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыру үшiн порт пен айлақтардың инфрақұрылымын ұсыну;
4) кейiннен порттан шығып жүк операцияларын жүргiзу және (немесе) өзге мақсаттар үшiн теңiз портына кеменiң кiргенi үшiн (кеменiң кiруi) қызметтер.
12. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi (тауарлары, жұмыстары) мынадай негiзгi операцияларды қамтиды:
1) бас жүктердiң айлақтарындағы тиеу-түсiру жұмыстары:
тиеу-түсiру жұмыстарын қамтамасыз ету;
үйiндi және тастанды жүктердiң асқынжүгi;
жүктердiң еркiн жүрiс тәсiлiмен асқынжүгi;
контейнерлердiң асқынжүгi;
жүктердiң әмбебап кран тәсiлiмен асқынжүгi;
габариттiк емес және ауыр салмақты жүктердiң әмбебап кран тәсiлiмен асқынжүгi;
темiр жол құрамына/нан/ тиеу/түсiру;
2) паром айлақтарындағы тиеу-түсiру жұмыстары:
вагондарды еркiн жүрiс тәсiлiмен тиеу/түсiру;
автокөлiктi еркiн жүрiс (өзi жүретiн) тәсiлмен тиеу/түсiру;
3) клиенттердiң күштерiмен тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыру үшiн порттың инфрақұрылымын ұсыну:
клиенттердiң күштерiмен мұнайды тиеу-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну;
клиенттердiң күштерiмен бас жүктердi тиеу-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну;
клиенттердiң күштерiмен астықты тиеу-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну;

8. Правила включают следующие положения:
1) виды деятельности, услуг и операций;
2) принципы ведения и организации раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов;
3) порядок учета и распределения активов, затрат и задействованных активов;
4) учет производственных показателей;
5) отчетность по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг.
Глава 2. Виды деятельности, услуг и операций
9. При ведении раздельного учета субъектом отдельно выделяются следующие виды деятельности:
1) регулируемые услуги морских портов;
2) иная деятельность.
10. Каждая регулируемая и нерегулируемая услуги последовательно распределяются в определенную номенклатуру операций и бизнес-процессов. Ряд вспомогательных производственных операций являются общими для нескольких видов услуг.
11. Доходы, затраты и задействованные активы распределяются по видам услуг, а также по операциям, включаемым в регулируемые услуги морских портов:
1) погрузочно-разгрузочные работы на причалах генеральных грузов;
2) погрузочно-разгрузочные работы на паромных причалах;
3) предоставление инфраструктуры морского порта и причалов для осуществления погрузочно-разгрузочных работ силами клиентов;
4) услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и (или) иных целей с последующим выходом из порта (судозаход).
12. Регулируемые услуги (товары, работы) морских портов включают следующие основные операции:
1) погрузочно-разгрузочные работы на причалах генеральных грузов:
обеспечение погрузочно-разгрузочных работ;
перегрузка насыпных и навалочных грузов;
перегрузка грузов накатным способом;
перегрузка контейнеров;
перегрузка крановым способом грузов;
перегрузка крановым способом негабаритных и тяжеловесных грузов;
погрузка/выгрузка в/из железнодорожный состав.
2) погрузочно-разгрузочные работы на паромных причалах:
загрузка/выгрузка вагонов накатным способом;
загрузка/выгрузка автотранспорта накатным (самоходным) способом.
3) предоставление инфраструктуры порта для осуществления погрузочно-разгрузочных работ силами клиентов:
предоставление инфраструктуры порта (за исключением причалов) для осуществления погрузки-разгрузки нефти силами клиентов;
предоставление инфраструктуры порта (за исключением причалов) для осуществления погрузки-разгрузки генеральных грузов силами клиентов;
предоставление инфраструктуры порта (за исключением причалов) для осуществления погрузки-разгрузки зерна силами клиентов.

4) кейiннен порттан шығып жүк операцияларын жүргiзу және (немесе) өзге мақсаттар үшiн теңiз портына кеменiң кiргенi үшiн (кеменiң кiруi) қызметтер:
кеме қызметтерi;
жарықшырақ қызметтерi;
арна арқылы өту қызметтерi;
жүк операцияларына арналған айлақ қызметтері;
жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi;
зәкiр қызметтерi;
байлау қызметтерi;
табиғатты қорғау iс-шаралары саласындағы қызметтер.
13. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне, негiзгi операциялардан басқа, теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң түрлерi бойынша табыстар, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтер бойынша есептiлiкте тапсырылған қосалқы операциялар енгiзiледi.
14. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң әрбiр негiзгi және қосалқы операциялары бизнес-процестердiң белгiлi бiр номенклатурасына бөлiнедi. Бизнес-процесс осы Ереженiң мақсаттары үшiн элементтер бойынша өндiрiстiк шығындарды калькуляциялау бабы болып табылады.
15. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң негiзгi және қосалқы операцияларының шығындарын калькуляциялау баптарының тiзбесi осы Ережемен белгiленедi.
3-тарау. Табыстарды, шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды
жүргiзу және ұйымдастыру қағидаттары
&1. Бөлектеп есепке алуды ұйымдастыру
16. Субъектiлердiң бөлектеп есепке алуды жүргiзу Қаржылық Есептiлiктiң Халықаралық Стандарттарына (ҚЕХС) сәйкес қабылданған бухгалтерлiк есептi жүргiзу қағидаттарына негiзделуге тиiс. Бөлектеп есепке алудың мақсаттары үшiн ҚЕХС пайымдауы кезiнде ақпараттың бастапқы және неғұрлым шынайы көзi Қаржылық есептiлiктi пайымдау жөнiндегi халықаралық комитеттiң пайымдауы (IFRIC), бухгалтерлiк есеп және аудит мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сараптама Кеңесiнiң ұсынымдары болып табылады.
17. Бөлектеп есепке алуды жүргiзу кезiнде субъектiлер мынадай талаптарды орындауға тиiс:
1) теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне жатқызылған барлық өндiрiстiк көрсеткiштер, табыстар мен шығыстар тиiстi есептiк құжаттармен расталуға тиiс;
2) жазбалар олардың шолуын, аудитiн және өзара бақылайтын құжаттар деректерiнiң салыстыруын жеңiлдететiн нысанда ұйымдастырылуға тиiс;
3) егер бухгалтерлiк және статистикалық есептiк құжаттарда ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сiлтемелермен бекiтiлуге тиiс.
18. Бөлектеп есепке алуды және қызметтердiң заттай өндiрiстiк көрсеткiштерiн, көлемдiк заттай көрсеткiштерiн және заттай көрсеткiштердiң бiрлiктерiне үлестiк шығыстар мен табыстардың калькуляциясын жүргiзу және заңнамада көзделген өзге мақсаттар үшiн осы Ережеге сәйкес пайдаланылатын бухгалтерлiк, статистикалық (өндiрiстiк) және өзге де есептiлiктiң құжаттары, статистикалық деректер, жұмыс құжаттары мен есептер олар қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жыл бойы сақталуға тиiс.

4) услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и (или) иных целей с последующим выходом из порта (судозаход):
корабельные услуги;
маячные услуги;
услуги по проходу каналом;
причальные услуги под грузовыми операциями;
причальные услуги вне грузовых операций;
якорные услуги;
швартовые услуги;
услуги в сфере природоохранных мероприятий.
13. В регулируемые виды услуг морских портов, кроме основных операций, включаются вспомогательные операции, заданные в отчетности по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг морских портов.
14. Каждая основная и вспомогательная операции регулируемых услуг морских портов распределяются в определенную номенклатуру бизнес-процессов. Бизнес-процесс является статьей калькулирования производственных затрат по элементам для целей настоящих Правил.
15. Перечень статей калькулирования затрат основных и вспомогательных операций регулируемых услуг морских портов устанавливаются настоящими Правилами.
Глава 3. Принципы ведения и организация раздельного
учета доходов, затрат и задействованных активов
Параграф 1. Организация раздельного учета
16. Ведение раздельного учета субъектами должно основываться на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.
17. При ведении раздельного учета субъектами должны выполняться следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к регулируемым услугам морских портов должны подтверждаться соответствующими учетными документами;
2) записи должны быть организованы в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то она должна подкрепляться перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию.
18. Документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством, должны храниться в течение пяти лет с момента их вступления в действие.

19. Осы Ережеде белгiленген теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң түрлерi бойынша табыстар, шығыстар мен қолданысқа енгiзiлген активтер бойынша есептiлiктi ол 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан бойынша бiр күнтiзбелiк жылға тең кезеңге жасайды.
20. Субъектiлер уәкiлеттi органға есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей: осы Ережеге берiлген қосымшаларға сәйкес субъектiнiң есептiлiгiн және ҚЕХС-қа сәйкес жасалған аудиттелiнген қаржылық есептiлiктi ұсынады.
&2. Бөлектеп есепке алуды жүргiзу қағидаттары
21. Бөлектеп есепке алудың негiзгi қағидаттары:
1) ұсынылған ақпараттан түскен пайдамен және оны алуға арналған шығындар арасындағы теңгерiм;
2) есептiлiктiң негiзгi мақсатын орындау үшiн сапалы сипаттамалар арасындағы теңгерiм.
22. Бөлектеп есепке алу кезiнде шығындарды бөлу өлшемдерi:
1) себеп-салдар байланысы;
2) әдiлеттiлiк болып табылады.
23. Қолданысқа енгiзiлген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер, табыстар мен шығындар олар туындаған орын бойынша және олардың функционалдық мақсаттылығына сәйкес теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi және өзге қызмет, операциялар, бизнес-процестер бойынша ескерiледi.
24. Табыстар реттелiп көрсетiлетiн және өзге қызметке жататын барлық көрсетiлетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша жеке-жеке анықталады.
25. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) өзiндiк құнына Ерекше тәртiпке сәйкес ескерiлмейтiн шығындарды қоспағанда, шығындар енгiзiледi.
26. Көрсетiлген қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) өзiндiк құнына жатқызу тәсiлi бойынша шығындар тiкелейге және жанамаға бөлiнедi.
27. Шығындар жеке себеп-салдар өлшемi бойынша әрбiр операция бойынша әрбiр калькуляцияланатын бап бойынша шығындардың мынадай элементтерi:
1) еңбекке ақы төлеу қорына кiретiн персоналға төлемдер;
2) еңбекке ақы төлеу қорына кiрмейтiн персоналға төлемдер;
3) еңбекке ақы төлеуден аударымдар;
4) материалдар;
5) отын;
6) электр энергиясы;
7) қызметтер;
8) жалдау;
9) негiзгi құралдардың тозуы, материалдық емес активтердiң амортизациясы;
10) шаруашылық тәсiлмен атқарылған ағымды жөндеу;
11) мердiгерлiк тәсiлмен атқарылған ағымды жөндеу;
12) шаруашылық тәсiлмен атқарылған күрделi жөндеу;
13) мердiгерлiк тәсiлмен атқарылған күрделi жөндеу;
14) өзге шығыстар бойынша жеке танылады.
28. Қосалқы (жанама) операциялар бойынша шығындар:
1) операциялық қызмет түрлерiнiң қызмет көрсетулерiнiң жанама операцияларына;
2) операциялық қызмет түрлерiнiң қызмет көрсетулерiнiң негiзгi операцияларына;

19. Отчетность по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг морских портов, установленная настоящими Правилами составляется им за период равный одному календарному году, начиная с 1 января по 31 декабря.
20. Субъекты представляют в уполномоченный орган не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом: отчетность субъекта в соответствии с приложениями к настоящим Правилам и аудированную финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.
Параграф 2. Принципы ведения раздельного учета
21. Основными принципами раздельного учета:
1) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
2) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
22. Критериями распределения затрат при раздельном учете являются:
1) причинно-следственная связь;
2) справедливость.
23. Задействованные основные средства и нематериальные активы, доходы и затраты учитываются по регулируемым услугам морских портов и иной деятельности, операциям, бизнес-процессам по месту их возникновения и в соответствии с их функциональным назначением.
24. Доходы определяются по всем оказываемым услугам (товарам, работам) регулируемым и относящимся к иной деятельности в отдельности.
25. По регулируемым услугам морских портов в себестоимость оказываемых услуг (товаров, работ) включаются затраты за исключением затрат, не учитываемых в соответствии с Особым порядком.
26. По способу отнесения на себестоимость оказанных услуг (работ, товаров) затраты подразделяются на прямые и косвенные.
27. Затраты признаются по причинно-следственному критерию по каждой операции по каждой калькулируемой статье отдельно по следующим элементам затрат:
1) выплаты персоналу, входящие в фонд оплаты труда;
2) выплаты персоналу, не входящие в фонд оплаты труда;
3) отчисления от оплаты труда;
4) материалы;
5) топливо;
6) электроэнергия;
7) услуги;
8) аренда;
9) износ основных средств, амортизация нематериальных активов;
10) текущий ремонт, выполненный хозяйственным способом;
11) текущий ремонт, выполненный подрядным способом;
12) капитальный ремонт, выполненный хозяйственным способом;
13) капитальный ремонт, выполненный подрядным способом;
14) прочие расходы.
28. Затраты по вспомогательным (косвенным) операциям распределяются пропорционально базам распределения на:
1) косвенные операции регулируемых услуг морских портов;
2) основные операции регулируемых услуг морских портов;

3) жүргiзiлген жұмысқа, қызметтерге және өзi тұтынатын өнiмге;
4) жалпы және әкiмшiлiк шығыстарға;
5) инвестициялық қызметтiң жобаларына бөлу базаларына тепе-тең бөлiнедi.
29. Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi және қызметтiң өзге түрлерi бойынша қызметке тiкелей жатқызу үшiн шығыстарды бiрдейлендiру ықтимал жағдайларын қоспағанда, әрбiр қызметтiң өндiрiстiк шығындарының үлес салмағына тепе-тең бөлiнедi.
30. Субъектi табиғи монополиялардың өзге салаларында реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi жүзеге асырған жағдайда, олар бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алу уәкiлеттi орган табиғи монополиялардың тиiстi саласы үшiн белгілеген тәртiппен жүргiзiледi.
4-тарау. Табыстарды, шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi есепке алу және бөлу тәртiбi
31. Қолданысқа енгiзiлген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес есепке алынады.
32. Негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер қызмет түрлерi, қызметтер, операциялар, бизнес-процестер бойынша санаттарға бөлiнедi:
бiрiншi санат - реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң және өзге қызметтiң негiзгi операцияларының бизнес-процестерiне тiкелей қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар тiкелей өндiрiстiк шығындарға жатады;
екiншi санат - қосалқы (жанама) операциялардың бизнес-процестерiнде пайдаланылатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жанама шығындарға жатады;
үшiншi санат -:
әкiмшiлiк және жалпы шаруашылық мақсаттағы операциялардың бизнес-процестерiне қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жалпы және әкiмшiлiк шығыстарға жатады;
сату бойынша операциялардың бизнес-процестерiне қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар сату бойынша шығыстарға жатады.
33. Табыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi.
34. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң өзiндiк құны:
1) өндiрiстiк шығындарды;
2) абсорбирленген өндiрiстiк шығындардың үлесiн;
3) жалпы және әкiмшiлiк шығыстардың үлесiн;
4) сату бойынша шығыстардың үлесiн;
5) сыйақы бойынша шығыстардың үлесiн қамтиды.
35. Өндiрiстiк шығындар теңiз порттары қызметтерiнiң негiзгi операциялары бойынша осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және тiкелей мен жанама шығындарды қамтиды.

3) произведенные работы, услуги и продукцию для собственного потребления;
4) общие и административные расходы;
5) проекты инвестиционной деятельности.
29. Общие и административные расходы распределяются по регулируемым услугам морских портов и иным видам деятельности, пропорционально удельному весу производственных затрат каждой услуги, за исключением случаев возможной идентификации расходов для прямого отнесения на услугу.
30. В случае осуществления субъектом регулируемых услуг в иных сферах естественных монополий раздельный учет доходов, затрат и задействованных расходов по ним ведется в порядке, установленном уполномоченным органом для соответствующей сферы естественных монополий.
Глава 4. Порядок учета и распределения доходов,
затрат и задействованных активов
31. Задействованные основные средства и нематериальные активы учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
32. Основные средства и нематериальные активы подразделяются на категории по видам деятельности, услугам, операциям, бизнес-процессам:
первая категория - основные средства и нематериальные активы, непосредственно участвующие в бизнес-процессах основных операций регулируемых услуг и иной деятельности. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к прямым производственным расходам;
вторая категория - основные средства и нематериальные активы, используемые в бизнес-процессах вспомогательных (косвенных) операций. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к косвенным затратам;
третья категория - основные средства и нематериальные активы, участвующие:
в бизнес-процессах операций административного и общехозяйственного назначения. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к общим и административным расходам;
в бизнес-процессах операций по реализации. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к расходам по реализации.
33. Доходы учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
34. Себестоимость операций регулируемых услуг морских портов включает:
1) производственные затраты;
2) долю абсорбированных производственных затрат;
3) долю общих и административных расходов;
4) долю расходов по реализации;
5) долю расходов по вознаграждению.
35. Производственные затраты учитываются по основным операциям услуг морских портов в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и включают прямые и косвенные затраты.

36. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша абсорбирленген өндiрiстiк шығындар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң әрбiр негiзгi операцияларының өндiрiстiк шығындарынан үлеске тепе-тең бөлiнедi.
37. Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және бөлiнедi:
қызмет түрлерi бойынша тiкелей жатқызу үшiн шығыстарды бiрдейлендiру ықтималы болған кезде тiкелей және әкiмшiлiк шығыстарға;
жанама жалпы және әкiмшiлiк шығыстарға бөлiнедi.
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша жалпы және әкiмшiлiк шығыстары теңiз портының өндiрiстiк және жанама шығындарынан реттелiп көрсетiлетiн қызметтер бойынша өндiрiстiк және жанама шығындардың үлес салмағына тепе-тең анықталады.
38. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiн сату бойынша шығыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң өндiрiстiк шығындарынан үлеске тепе-тең бөлiнедi.
39. Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша сыйақылар бойынша (капиталданбайтын) шығыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң өндiрiстiк шығындарынан үлеске тепе-тең бөлiнедi.
5-тарау. Өндiрiстiк көрсеткiштердi есепке алу
40. Субъект табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлу, тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды есептеу және бекiту үшiн санаулы шығыс және табыс ставкаларын есептеу үшiн пайдаланылатын пайдалану қызметтiң заттай көрсеткiштерiн есепке алуды жүргiзуге тиiс.
41. Өндiріс көрсеткiштерiн есепке алу (статистикалық есеп) ақпараттың бастапқы көздерi бойынша тексеру мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн нысанда ұйымдастырылуға тиiс.
42. Қосымшаларға сай есептiлiктiң нысандарындағы өндiрiстiк көрсеткiштер үлес шығыстарын, табыстарын есептеу және тарифтердi (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды бекiту мақсатында белгiленедi.
43. Статистикалық есеп көрсеткiштерiнiң бөлiгiн бөлектеп есепке алудың мақсатынан айырмашылығы бар мақсатта пайдаланған жағдайда, объектiлердiң және өлшеу тәсiлдерiнiң айырмашылықтары өндiрiстiк статистиканы қате пайдалануды болдырмау үшiн нақты анықталуға тиiс.
6-тарау. Реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң
түрлерi бойынша табыстар, шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтер бойынша есептiлiк
44. Субъектi уәкiлеттi органға ұсынатын есептiлiк:
1) осы Ережеге берiлген  1-қосымшаға сай табыстар мен шығындар туралы есептi;

36. Абсорбированные производственные затраты по регулируемым услугам морских портов учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и распределяются пропорционально доле от производственных затрат каждой основной операции регулируемых услуг морских портов.
37. Общие и административные расходы учитываются и распределяются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и подразделяются на:
прямые общие и административные расходы при возможной идентификации расходов для прямого отнесения по видам деятельности;
косвенные общие и административные расходы.
Общие и административные расходы по регулируемым услугам морских портов определяются пропорционально удельному весу производственных и косвенных затрат по регулируемым услугам от производственных и косвенных затрат морского порта.
38. Расходы по реализации регулируемых услуг морских портов учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и распределяются пропорционально доле от производственных затрат регулируемых услуг морских портов.
39. Расходы по вознаграждению (не капитализируемые) по регулируемым услугам морских портов учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и распределяются пропорционально доле от производственных затрат регулируемых услуг морских портов.
Глава 5. Учет производственных показателей
40. Субъект должен вести учет натуральных показателей эксплуатационной деятельности, используемых для распределения доходов, затрат и задействованных активов, расчета единичных расходных и доходных ставок для расчета и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
41. Учет показателей производства (статистический учет) должен быть организован в форме, обеспечивающей возможность проверки по первичным источникам информации.
42. Производственные показатели в формах отчетности, согласно Приложениям, устанавливаются в целях расчета удельных расходов, доходов и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
43. В случае использования части показателей статистического учета в целях, отличных от целей раздельного учета, различия объектов и способов измерения должны быть четко определены во избежание неправильного использования производственной статистики.
Глава 6. Отчетность по доходам, расходам
и задействованным активам по видам регулируемых услуг
44. Отчетность, представляемая субъектом в уполномоченный орган включает:
1) отчет о доходах и затратах, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) осы Ережеге берiлген  2-қосымшаға сай табыстарды;
3) осы Ережеге берiлген  3-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша табыстарды;
4) осы Ережеге берiлген  4-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша табыстарды (таратып жазу);
5) осы Ережеге берiлген  5-қосымшаға сай шығындарды;
6) осы Ережеге берiлген  6-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша шығындарды;
7) осы Ережеге берiлген  7-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша өндiрiстiк шығындарды;
8) осы Ережеге берiлген  8-қосымшаға сай жанама шығындарды бөлудi;
9) осы Ережеге берiлген  9-қосымшаға сай жанама шығындарды;
10) осы Ережеге берiлген  10-қосымшаға сай жалпы және әкiмшiлiк шығыстарды бөлудi;
11) осы Ережеге берiлген  11-қосымшаға сай жалпы және әкiмшiлiк шығыстарды;
12) осы Ережеге берiлген  12-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша сату бойынша шығыстарды;
13) осы Ережеге берiлген  13-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша сыйақы бойынша шығыстарды;
14) осы Ережеге берiлген  14-қосымшаға сай инвестициялық қызметтi;
15) осы Ережеге берiлген  15-қосымшаға сай негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердiң болуы туралы есептi;
16) осы Ережеге берiлген  16-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша қолданысқа енгiзiлген негiзгi құралдары туралы есептi;
17) осы Ережеге берiлген  17-қосымшаға сай теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша қолданысқа енгiзiлген материалдық емес активтер туралы есептi қамтиды.
45. Есептiлiк нысандары оларды көзделген көрсеткiштерге сәйкес толтырылады. Бекiтiлген нысандарға қосымша көрсеткiштер мен кодтарды енгiзуге жол берiлмейдi.
46. Қағаз арқылы жеткiзiлетiн есептiлiкке басшы, бас бухгалтер және субъектiнiң орындаушысы қол қояды және ол мөрмен расталады. Есептiлiк уәкiлеттi органға электрондық және қағаз жеткiзгiште ұсынылады. Электрондық жеткiзгiштегi есептiлiк қағаз арқылы жеткiзiлетiн есептiлiкке сәйкес келуге тиiс.
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
1-қосымша
Табыстар мен шығындар туралы есеп
_____________________________________
кезең
Табиғи монополия субъектiсiнiң атауы
___________________________________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысан
___________________________________________________________________
Ұйымның заңды мекен-жайы
___________________________________________________________________
мың теңге
Көр-
сет-
кiш-
тiң
коды
Көрсеткiштердiң атауы
N жол
Шығыстар
Табыстар
1
Теңіз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтері бойынша табыс
1
1c
Теңіз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтері бойынша өзіндік құны
2
2
Өндiрiстiк шығындар
3
3
Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар
4
4
Сату бойынша шығыстар
5
5
Сыйақы бойынша шығыстар
6
Теңіз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтері бойынша табыс (залал)
7
1
Өзге қызмет бойынша табыс
8
Өзге қызмет бойынша өзiндiк құн
9
2
Өндiрiстiк шығындар
10
3
Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар
11
4
Сату бойынша шығыстар
12
5
Сыйақы бойынша шығыстар
13
Өзге қызмет бойынша табыс (залал)
14
2
Тарифтердi қалыптастыру кезiнде ескерiлмейтiн өндiрiстiк шығындар
15
2k
Тарифтердi қалыптастыру кезiнде ескерiлмейтiн жанама өндiрiстiк шығындар
16
3
Тарифтердi қалыптастыру кезiнде ескерiлмейтiн жалпы және әкiмшiлiк шығыстар
17
4
Тарифтi қалыптастыру кезiнде ескерiлмейтiн сату бойынша шығыстар
18
5
Тарифтердi қалыптастыру кезiнде ескерiлмейтiн сыйақы бойынша шығыстар
19
Негiзгi қызметтен түскен табыс (залал)
20
1
Негiзгi емес қызмет бойынша табыстар
21
2
Негiзгi емес қызмет бойынша шығыстар
22
Негiзгі емес қызметтен түскен табыс (залал)
23
Салық салынғанға дейiнгi қарапайым қызметтен түскен табыс (залал)
24
6
Корпоративтiк табыс салығы
25
Салық салынғаннан кейiнгi қарапайым қызметтен түскен табыс (залал)
26
7
Төтенше жағдайлардан түскен табыс (залал)
27
Таза табыс (залал)
28
Басшы                              қолы            МО
Бас бухгалтер                      қолы
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
2-қосымша
Табыстар
Көр-
сет-
кiш-
тiң
коды
Көрсеткiштердiң атауы
Есепті кезең үшін
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi
1
теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi
Өзге қызмет
1
өзге қызмет
Негiзгi қызмет бойынша қорытынды
...
Негiзгi емес қызмет бойынша қорытынды
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
3-қосымша
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін
көрсетуден түскен табыстар
Көр-
сет-
кiш-
тiң
коды
Қыз-
мет
коды
Опера-
цияның
коды
Бизнес-процесс
Барлығы
А
1
1
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiн көрсетуден түскен табыстар
А
Бас жүктердiң айлақтарындағы тиеу-түсiру жұмыстары, барлығы
01
Тиеу-түсiру жұмыстарын қамтамасыз ету
02
Үйiндi және тастанды жүктердiң асқынжүгi
03
Жүктердiң еркiн жүрiсi тәсiлiмен асқынжүгi
04
Контейнерлердiң асқынжүгi
05
Жүктердiң әмбебап кран тәсiлiмен асқынжүгi
06
Габариттiк емес және ауыр салмақты жүктердiң кран тәсiлiмен асқынжүгi
07
Темiр жол құрамына/нан тиеу/түсiру
В
Паром айлақтарындағы тиеу-түсiру жұмыстары, барлығы
08
Вагондарды еркiн жүрiс тәсiлiмен тиеу/түсiру
09
Автокөлiктi еркiн жүрiс (өзi жүретiн) тәсiлмен тиеу/түсiру
С
Клиенттердiң күштерiмен тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыру үшiн порт пен айлақтардың инфрақұрылымын ұсыну, барлығы
10
Клиенттiң күштерiмен мұнайды тиеудi-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
11
Клиенттiң күштерiмен бас жүктердi тиеу-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
12
Клиенттердiң күштерiмен астықты тиеу-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
D
Кейiннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және (немесе) өзге мақсаттар үшiн теңiз портына кеменiң кiруi үшiн (кеменiң кiруi) қызметтер, барлығы
13
Кеме қызметтерi
14
Шамшырақ қызметтерi
15
Арналар арқылы өту қызметтерi
16
Жүк операцияларына арналған айлақ қызметтерi
17
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
18
Зәкiр қызметтерi
19
Байлау қызметтерi
20
Табиғатты қорғау iс-шаралары саласындағы қызметтер
21
Карантиндік қызметтер
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
4-қосымша
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн
қызметтерi бойынша табыстар
мың теңге
Көр-
сет-
кiш-
тiң
коды
Опе-
ра-
ция-
ның
коды
Жыл үшiн табыс, мың теңге
Алым
став-
касы
(не-
гізгі
тариф)
Жыл басынан
ставкалар-
дың өзгер-
уiне дейiн-
гi көлем
Жыл басы-
нан став-
калардың
өзгеруiне
дейiнгi
табыс
өлшем
бір-
лігі
көлем
А
1
2
3
4
1
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiн
01
Тиеу-түсiру жұмыстарын қамтамасыз ету
тн
02
Үйiндi және тастанды жүктердiң асқынжүгi
тн
03
Жүктердiң еркiн жүрiс тәсiлiмен асқынжүгi
тн
04
Контейнерлердiң асқынжүгi
тн
05
Жүктердiң әмбебап кран тәсiлiмен асқынжүгi
тн
06
Габариттiк емес және ауыр салмақты жүктердiң әмбебап кран тәсiлiмен асқынжүгi
тн
07
Темiр жол құрамына/нан тиеу/түсiру
тн
08
Вагондарды еркiн жүрiс тәсiлiмен тиеу/түсiру
тн
09
Автокөлiктi еркiн жүрiс (өзi жүретiн) тәсiлiмен тиеу/түсiру
тн
10
Клиенттiң күштерiмен мұнайды тиеудi-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
тн
11
Клиенттердiң күштерiмен бас жүктердi тиеудi-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
тн
12
Клиенттердiң күштерiмен астықты тиеу-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
тн
13
Кеме қызметтерi
бр. peг. тн
14
Шамшырақ қызметтерi
бр. peг. тн
15
Арналар арқылы өту қызметтерi
бр. peг. тн
16
Жүк операцияларына арналған айлақтық қызметтер
бр. peг. тн
17
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
бр. peг. тн
18
Зәкiр қызметтерi
1-
тұрақ
19
Байлау қызметтерi
1-
опе-
рация
20
Табиғатты қорғау iс-шараларының саласындағы қызметтер
1
тәу-
лiк
21
Карантиндік
қызметтер
1 ке-
менiң
кіруі
кестенің жалғасы
Көр-
сет-
кiш-
тiң
коды
Опе-
ра-
ция-
ның
коды
Өз-
гер-
ген-
нен
ке-
йінгі
алым
став-
касы
Жыл басынан
ставка
өзгергеннен
кейiнгi
көлем
Став-
калар
өзгер-
геннен
ке-
йiнгi
табыс,
мың
теңге
Жыл басынан
жылдық көлем
Жыл
ішін-
дегі
табыс,
мың
теңге
өлшем
бір-
лігі
көлем
өлшем
бір-
лігі
көлем
А
5
6
7
8
9
10
11
1
01
тн
тн
02
тн
тн
03
тн
тн
04
тн
тн
05
тн
тн
06
тн
тн
07
тн
тн
08
тн
тн
09
тн
тн
10
тн
тн
11
тн
тн
12
тн
тн
13
бр. peг. тн
бр. peг. тн
14
бр. peг. тн
бр. peг. тн
15
бр. peг. тн
бр. peг. тн
16
бр. peг. тн
бр. peг. тн
17
бр. peг. тн
бр. peг. тн
18
1-
тұрақ
1-
тұрақ
19
1-
опе-
рация
1-
опе-
рация
20
1
тәулiк
1
тәу-
лiк
21
1 ке-
менiң
кіруі
1 ке-
менiң
кіруі
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
5-қосымша
Шығындар
мың теңге
Көрсет-
кiштiң
коды
Көрсеткiштердiң атауы
Есепті кезең үшін
Үлес салмағы, %*
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi
х
теңiз порттарының қызметтерi
Өзге қызмет
х
өзге қызмет
Негiзгi қызмет
...
Негiзгi емес қызмет
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
6-қосымша
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін
қызметтері бойынша шығындар
мың теңге
Қыз-
мет
көр-
сет-
кi-
ші-
нің
коды
Қыз-
мет-
тің
коды
Опе-
ра-
ция-
ның
коды
Бизнес-процесс
N
жол
Бар-
лығы
Өндірістік
шығындар
сома
мың
теңге
Үлес
сал-
мағы,
%*
А
1
2
3
Теңiз порттарының реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi бойынша
шығындар
1

2) доходы, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) доходы по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) доходы по регулируемым услугам морских портов (расшифровка), согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) затраты, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) затраты по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
7) производственные затраты по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
8) распределение косвенных затрат, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
9) косвенные затраты, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
10) распределение общих и административных расходов, согласно  приложению 10 к настоящим Правилам;
11) общие и административные расходы, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
12) расходы по реализации по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
13) расходы по вознаграждению по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
14) инвестиционная деятельность, согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
15) отчет о наличии основных средств и нематериальных активов, согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
16) отчет о задействованных основных средствах по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
17) отчет о задействованных нематериальных активах по регулируемым услугам морских портов, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
45. Формы отчетности заполняются в соответствии с предусмотренными в них показателями. Внесение в утвержденные формы дополнительных показателей и кодов не допускается.
46. Отчетность на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчетность представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчетность на электронном носителе должна соответствовать отчетности, предоставленной на бумажном носителе.
Приложение 1 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Отчет о доходах и затратах
____________________________
период
Наименование субъекта естественной монополии
______________________________________________________________
Организационно-правовая форма
______________________________________________________________
Юридический адрес организации
______________________________________________________________
тыс. тенге
Код
по-
ка-
за-
те-
ля
Наименование показателей
N
строки
Расходы
Доходы
1
Доход по регулируемым
услугам морских портов
1
1c
Себестоимость по регули-
руемым услугам морских
портов
2
2
Производственные затраты
3
3
Общие и административные
расходы
4
4
Расходы по реализации
5
5
Расходы по вознаграждению
6
Доход (убыток) по
регулируемым услугам
морских портов
7
1
Доход по иной деятельности
8
1c
Себестоимость по иной
деятельности
9
2
Производственные затраты
10
3
Общие и административные
расходы
11
4
Расходы по реализации
12
5
Расходы по вознаграждению
13
Доход (убыток) по
иной деятельности
14
2
Производственные затраты,
не учитывемые при формиро-
вании тарифов
15
2k
Косвенные производственные
затраты, не учитываемые
при формировании тарифов
16
3
Общие и административные
расходы, не учитываемые
при формировании тарифов
17
4
Расходы по реализации, не
учитываемые при формирова-
нии тарифа
18
5
Расходы по вознаграждению,
не учитываемые при форми-
ровании тарифов
19
Доход (убыток) от
основной деятельности
20
1
Доходы по неосновной
деятельности
21
2
Расходы по неосновной
деятельности
22
Доход (убыток) от
неосновной деятельности
23
Доход (убыток) от
обычной деятельности
до налогообложения
24
6
Корпоративный подоходный
налог
25
Доход (убыток) от
обычной деятельности
после налогообложения
26
7
Доход (убыток) от
чрезвычайных ситуаций
27
Чистый доход (убыток)
28
Руководитель                            ____________
подпись
Главный бухгалтер                       ____________    МП
подпись
Приложение 2 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Доходы
Код
показа-
теля
Наименование
показателей
За
отчетный
период
Регулируемые услуги морских портов
1
регулируемые услуги морских портов
Иная деятельность
1
иная деятельность
Итого по основной
деятельности
....
Итого по неосновной
деятельности
Приложение 3 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Доходы от оказания регулируемых услуг морских портов
тыс. тенге
Код по-
ка-
за-
те-
ля
Код ус-
луги
Код опе-
ра-
ции
Бизнес процесс
Всего
А
1
1
Доходы от оказания регулируемых услуг морских портов
A
Погрузочно-разгрузочные работы на причалах генеральных грузов, всего
01
Обеспечение погрузочно-
разгрузочных работ
02
Перегрузка насыпных и навалочных
грузов
03
Перегрузка грузов накатным способом
04
Перегрузка контейнеров
05
Перегрузка крановым способом грузов
06
Перегрузка крановым способом
негабаритных и тяжеловесных грузов
07
Погрузка/выгрузка в/из железнодорожный состав
B
Погрузочно-разгрузочные работы на паромных причалах, всего
08
Загрузка/выгрузка вагонов накатным способом
09
Загрузка/выгрузка автотранспорта накатным (самоходным) способом
C
Предоставление инфраструктуры порта и
причалов для осуществления
погрузочно-разгрузочных работ силами
клиентов, всего
10
Предоставление инфраструктуры
порта (за исключением причалов) для осуществления погрузки-
разгрузки нефти силами клиента
11
Предоставление инфраструктуры
порта (за исключением причалов)
для осуществления погрузки-
разгрузки генеральных грузов силами клиентов
12
Предоставление инфраструктуры порта (за исключением причалов) для осуществления погрузки-
разгрузки зерна силами клиентов
D
Услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и (или) иных целей с последующим выходом из порта (судозаход), всего
13
Корабельные услуги
14
Маячные услуги
15
Услуги по проходу каналом
16
Причальные услуги под грузовыми
операциями
17
Причальные услуги вне грузовых
операций
18
Якорные услуги
19
Швартовые услуги
20
Услуги в сфере природоохранных
мероприятий
21
Карантинные услуги
Приложение 4 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Доходы по регулируемым услугам морских портов
тыс. тенге
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
Доход
за год,
тыс.
тенге
С
т
а
в
к
а
с
б
о
р
а
(б
а
з
о
в
ы
й
т
а
р
и
ф)
Объем
до
изме-
нения
ставок
с на-
чала
года
До-
ход
до
из-
ме-
не-
ния
ста-
вок
с
на-
чала
го-
да,
тыс.
тен-
ге
С
т
а
в
к
а
с
б
о
р
а
п
о
с
л
е
и
з
м
е
н
е
н
и
я
Объем
после
изме-
нения
ставок
с на-
чала
года
До-
ход
пос-
ле
из-
ме-
не-
ния
ста-
вок,
тыс.
тен-
ге
Годо-
вой
объем
с на-
чала
года
До-
ход
за
год,
тыс.
тен-
ге
еди-
ница
из-
ме-
ре-
ния
о
б
ъ
е
м
еди-
ница
из-
ме-
ре-
ния
о
б
ъ
е
м
еди-
ница
из-
ме-
ре-
ния
о
б
ъ
е
м
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Доходы
от ока-
зания
регули-
руемых
услуг
морских
портов,
всего
01
Обеспе-
чение
погру-
зочно-
разгру-
зочных
работ
тн
тн
тн
02
Пере-
грузка
насыпных и нава-
лочных
грузов
тн
тн
тн
03
Пере-
грузка
грузов
накатным
способом
тн
тн
тн
04
Пере-
грузка кон-
тейнеров
тн
тн
тн
05
Пере
грузка кра-
новым
способом
грузов
тн
тн
тн
06
Пере-
грузка крановым
способом
негаба-
ритных
и тяже-
ловесных
грузов
тн
тн
тн
07
Погрузка
/вы-
грузка
в/из же-
лезнодо-
рожный
состав
тн
тн
тн
08
За-
грузка/
выгрузка
вагонов
накатным
способом
тн
тн
тн
09
За-
грузка/
выгрузка
автотра-
нспорта
накатным
(само-
ходным)
способом
тн
тн
тн
10
Предос-
тавление
инфраст-
руктуры
порта
(за иск-
лючением
причалов)
для
осущест-
вления по-
грузки-
раз-
грузки нефти
силами
клиента
тн
тн
тн
11
Предос-
тавление
инфраст-
руктуры
порта
(за иск-
лючением
причалов)
для осу-
ществле-
ния пог-
рузки-
раз-
грузки ге-
нераль-
ных
грузов силами
клиентов
тн
тн
тн
12
Предос-
тавление
инфраст-
руктуры
порта
(за иск-
лючением
причалов)
для осу-
ществле-
ния пог-
рузки-
раз-
грузки зерна
силами
клиентов
тн
тн
тн
13
Корабе-
льные
услуги
бр. рег. тн
бр. рег. тн
бр. рег. тн
14
Маячные
услуги
бр. рег. тн
бр. рег. тн
бр. рег. тн
15
Услуги
по про-
ходу ка-
налом
бр. рег. тн
бр. рег. тн
бр. рег. тн
16
Причаль-
ные ус-
луги под
грузо-
выми
опера-
циями
бр. рег. тн
бр. рег. тн
бр. рег. тн
17
Причаль-
ные ус-
луги вне
грузовых
операций
бр. рег. тн
бр. рег. тн
бр. рег. тн
18
Якорные
услуги
1 сто-
янка
1 сто-
янка
1 сто-
янка
19
Швартовые
услуги
1 опе-
ра-
ция
1 опе-
ра-
ция
1 опе-
ра-
ция
20
Услуги в
сфере
природо-
охранных
меропри-
ятий
1 сут-
ки
1 сутки
1 сутки
21
Каран-
тинные
услуги
1 су-
до-
за-
ход
1 су-
доза-
ход
1 су-
до-
за-
ход
Приложение 5 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Затраты
тыс. тенге
Код
пока-
зателя
Наименование
показателей
За отчетный
период
Удельный
вес, %*
Регулируемые услуги морских портов
х
регулируемые услуги морских портов
Иная деятельность
х
иная деятельность
Основная деятельность
....
Неосновная деятельность
Приложение 6 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Затраты по регулируемым услугам морских портов
тыс. тенге
Код
по-
ка-
за-
теля
дея-
тель-
нос-
ти
К
о
д
у
с
л
у
г
и
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
Бизнес процесс
строки
Все-
го
Производ-
ственные
затраты
сумма
тыс.
тенге
Удель-
ный
вес,
%*
А
1
2
3
Затраты по регулируемым
услугам морских портов
1

гр.1=гр.2+гр.4+гр.6
2
3
4
5
6
2k
Жанама шығындар
х
х
24
Бас жүктер
айлақтарын,
арнайландырыл-
ған құрылғылар мен құрылыс-
тарды пайда-
лану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
адам сағат
х
х
25
Мұнай құю
айлақтарын,
арнайландырыл-
ған қондырғы-
лар мен құры-
лыстарды
пайдалану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
26
Астық айлағын,
арнайландырыл-
ған құрылғы-
лар мен құры-
лыстарды
пайдалану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
27
Паром айлағын
пайдалану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
28
Бас жүк айла-
ғына қызмет
көрсететiн
жүк алаңдарын
пайдалану
тон-
на
х
х
х
х
29
Қойма
алаңдарын
пайдалану
са-
ғат-
тн.
х
х
х
х
30
Жүк алаңында
рельс кранда-
рын, олардың
жабдықтары мен рельс жолын пайдалану
маш-са-
ғат
х
х
адам сағат
31
Мобильдiк крандар мен олардың жабдықтарын
пайдалану
маш-са-
ғат
х
х
адам сағат
32
Тиеу-түсiру
машиналар
кешенiн
пайдалану
маш-са-
ғат
адам сағат
х
х
33
Порт аумағын-
дағы темiр
жолдарды және жалпы мақсат-
тағы құрыл-
ғыларды
пайдалану
тон-
на
х
х
х
х
34
Локомотивтердi
пайдалану
лок-са-
ғат
х
х
х
х
35
Тiркеп сүйреу
жұмысы
маш-са-
ғат
х
х
х
х
36
Автокөлiк кешенiн
пайдалану
маш-са-
ғат
адам сағат
х
х
37
Электрмен жабдықтау
кВт-са-
ғат
х
х
х
х
38
Өндiрiстiк-
технологиялық
байланыс
ӨШС
х
х
х
х
39
Сумен жабдық-
тау мен кәріз
м 3
х
х
х
х
40
Жылумен жабдықтау
Гкал
х
х
х
х
41
Порт аквато-
риясының
қоршаған орта-
сын қорғау
ӨШС
х
х
х
х
42
Порт аумағы-
ның қоршаған
ортасын қорғау
ӨШС
х
х
х
х
43
Өндiрiстiк
персоналдың
жол жүруi
ӨШС
х
х
х
х
44
Метрология
ӨШС
х
х
х
х
45
Техника қауiп-
сiздiгi және
еңбектi қорғау
ӨШС
х
х
х
х
46
Материалдық қамтамасыз ету
ӨШС
х
х
х
х
47
Өндiрiстiк процеске өзге де қызмет
көрсету
ӨШС
х
х
х
х
48
Өндiрiстiк
персоналдың
iссапары
ӨШС
х
х
х
х
49
Өндiрiстiк
персонал қыз-
меткерлерiнiң бiлiктiлiгiн
арттыру мен оларды қайта
даярлау
ӨШС
х
х
х
х
50
Жалпы мақсат-
тағы порттың аумағы мен
объектiлерi
100 м 2
х
х
х
х
51
Су порт көлi-
гiн (тiркеп
сүйрегіштi қоспағанда)
және айлақты ұстау мен оларға қызмет
көрсету
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
52
Әкiмшілiк-
өндiрiстiк
ғимараттарды
пайдалану
м 2
х
х
х
х
52-1
Тиеу-түсiру
жұмыстарын
ұйымдастыру
тон-
на
х
х
х
х
53
Жөндеу шебер-
хана қызметi
(операциялық
қызметтің
түрлері қызмет-
терінің негiз-
гi операцияла-
ры бойынша шығыстар)
адам
са-
ғат
адам сағат
х
х
(кестенің жалғасы)
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ңк о д ы
О
п
е
р
а
ц
и
я
н
ы
ңк
о
д
ы
Негізгі қызмет
Теңiз портының қызметтерi
Тиеу-
түсі-
ру
жұ-
мыс-
та-
рын
қам-
та-
ма-
сыз
ету
Үй-
інді
және
тас-
тан-
ды
жүк-
тер-
дің
ас-
қын-
жүгі
Жүк-
тер-
дің
ер-
кін
жү-
ріс
тә-
сіл-
мен
ас-
қын-
жүгі
Кон-
тей-
нер-
лер-
дің
ас-
қын-
жү-
гі
Жүк-
тер-
дің
кран
тә-
сі-
лі-
мен
ас-
қын-
жүгі
Га-
ба-
рит-
тік
емес
және ауыр
сал-
мақ-
ты
жүк-
тер-
дің
кран
тә-
сі-
лі-
мен
ас-
қын-
жүгі
Темір
жол
құра-
мын/
нан
тиеу/
тү-
сіру
Ва-
гон-
дар-
ды
ер-
кін
жү-
ріс
тә-
сі-
лі-
мен
тиеу
/тү-
сіру
Авто-
көлі-
кті
еркін
жүріс
(өзі
жү-
ре-
тін)
тәсі-
лімен
тиеу/
түсі-
ру
Кли-
енттің
күште-
рімен
мұнай-
ды
тиеу-
түсі-
руді
жүзеге
асыру
үшін
порт-
тың
(ай-
лақ-
тарды
қос-
паған-
да)
инфра-
құры-
лымын
ұсыну
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
х
х
х
29
х
х
х
х
х
30
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
32
х
х
х
х
х
33
х
х
х
х
34
х
х
х
х
х
х
х
х
х
35
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
36
х
х
37
х
38
39
х
х
х
40
х
х
х
х
х
х
х
х
41
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
42
43
х
х
х
х
44
х
45
46
47
48
х
х
х
х
49
х
х
х
х
50
51
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
52
х
х
х
х
х
х
х
х
х
52-1
х
х
х
х
х
х
53
таблицаның жалғасы
Көр-
сет-
кіш-
коды
Опе-
ра-
ция-
коды
Баптың
атауы
Бөлу
ба-
засы
Негiзгi қызмет
Теңiз портының қызметтерi
Кли-
ент-
тер-
дің
күш-
тері-
мен
мұ-
найды
ти-
еуді
тү-
сіруді
жү-
зеге
асыру
үшін
порт-
тың
(ай-
лақ-
тарды
қос-
па-
ған-
да)
инф-
ра-
құры-
лымын
ұсыну
Кли-
ент-
тердің
күште-
рімен
ас-
тықты
тиеу-
ді-тү-
сіруді
жүзеге
асыру
үшін
порт-
тың
(ай-
лақ-
тарды
қоспа-
ғанда)
инфра-
құры-
лымын
ұсыну
Кеме
қыз-
мет-
тері
Шам-
шы-
рақ
қыз-
мет-
тері
Ар-
на-
лар
ар-
қы-
лы
өту
жө-
нін-
дегі
қыз-
мет-
тер
Жүк
опе-
ра-
ция-
ла-
рына
ар-
нал-
ған
ай-
лақ
қыз-
мет-
тері
11
12
13
14
15
16
А
17
18
19
20
21
22
2k
Өзіндiк құнға
енгізiлетiн
жанама шығындар,
барлығы
х
24
Бас жүктер
айлақта-
рын, ар-
найлан-
дырылған
құрылғы-
лар мен
құрылыс-
тарды
пайда-
лану 1
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
х
25
Мұнай құю
айлақта-
рын, ар-
найланды-
рылған
қондырғы-
лар мен
құрылыс-
тарды
пайдалану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
х
26
Астық айлағын,
арнайлан-
дырылған
құрылғы-
лар мен құры-
лыстарды
пайдалану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
х
27
Паром айлағын
пайдалану
са-
ғат/
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
х
28
Бас жүк айлағына
қызмет көрсете-
тiн жүк
алаңдарын
пайдалану
тон-
на
х
х
х
х
х
29
Қойма
алаңдарын
пайдалану
тәу-
тн
х
х
х
х
х
30
Жүк
алаңында
рельс
кранда-
рын,
олардың
жабдық-
тары мен рельс жолын пайдалану
маш-
час
х
х
х
х
х
31
Мобильдiк крандар
мен олар-
дың жаб-
дықтарын
пайдалану
маш-
са-
ғат
х
х
х
х
х
32
Машина-
лардың
тиеу-
түсiру
кешенiн
пайдалану
маш-
са-
ғат
х
х
х
х
х
33
Порт ау-
мағындағы
темiр
жолдарды
және жал-
пы мақ-
саттағы
құрылғы-
ларды
пайдалану
тон-
на
х
х
х
х
34
Локомо-
тивтердi
пайдалану
лок-
са-
ғат
х
х
х
х
х
35
Тiркеп
сүйреу
жұмысы
маш-
са-
ғат
х
х
х
х
х
х
36
Автокөлiк
кешенiн
пайдалану
маш-
са-
ғат
х
х
х
37
Энер-
гиямен жабдықтау
кВт-
са-
ғат
х
х
х
38
Өндi-
рiстiк-
техноло-
гиялық
байланыс
ӨШС
39
Сумен жабдықтау мен кәрiз
м 3
х
х
х
40
Жылумен жабдықтау
Гкал
х
х
х
41
Порт ак-
ватория-
сының
қоршаған
ортасын
қорғау
ӨШС
х
х
х
х
42
Порт
аумағының
қоршаған
ортасын
қорғау
ӨШС
х
х
х
43
Өндiрiс-
тiк пер-
соналдың
жол жүруi
ӨШС
х
х
х
х
х
44
Метро-
логия
ӨШС
х
х
х
45
Техника қауiпсiз-
дiгi және
еңбектi
қорғау
ӨШС
46
Материал-
дық қам-
тамасыз
ету
ӨШС
х
х
47
Өзге де
өндi-
рiстiк
процеске
өзге
қызмет
көрсету
ӨШС
48
Өндiрiс-
тiк пер-
соналдың
iссапары
ӨШС
х
х
х
х
х
49
Өндi-
рiстiк
персонал қызмет-
керлерi-
нiң бiлi-
ктiлiгiн
арттыру
мен олар-
ды қайта
даярлау
ППР
х
х
х
х
х
50
Жалпы
мақсатта-
ғы порт-
тың аума-
ғы мен
объек-
тiлерi
100
м 2
х
х
х
51
Су порт
көлiгiн
(тiркеп
сүйрегіш-
тi қоспа-
ғанда)
және ай-
лақты ұс-
тау мен
оларға
қызмет
көрсету
бр.
рег.
тн
х
х
х
52
Әкiмші-
лiк-өн-
дiрiстiк
ғимарат-
тарды
пайдалану
м 2
х
х
х
х
х
х
52-1
Тиеу-тү-
сiру жұ-
мыстарын
ұйымдас-
тыру
тон-
на
х
х
х
х
53
Жөндеу
шеберхана
қызметi
(опера-
циялық
қызметтің
түрлері
қызметте-
рінің
негiзгi
опера-
циялары
бойынша
шығыстар)
адам-
са-
ғат
х
х
кестенің жалғасы
Көр-
сет-
кіш
коды
Опе-
рация
коды
Негiзгi қызмет
Теңiз портының қызметтерi
Ин-
вес-
ти-
ция-
лық
қыз-
мет
Жүк
опе-
ра-
ция-
лар-
дан
тыс
ай-
лақ
қыз-
мет-
тері
Зә-
кір
қыз-
мет-
тері
Бай-
лау
қыз-
мет-
тері
Таби-
ғатты
қор-
ғау
іс-
шара-
лары
сала-
сын-
дағы
қыз-
мет-
тер
Ка-
ран-
тин-
дік
Жолау-
шы-
ларға
қызмет
көр-
сету
Аб-
сор-
бир-
лен-
ген
өнді-
ріс-
тік
шы-
ғын-
дар
17
18
19
20
21
22
23
23
24
25
26
27
28
29
30
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
х
х
х
х
х
29
х
х
х
х
х
х
х
30
х
х
х
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
х
32
х
х
х
х
х
х
33
х
х
х
х
х
х
х
34
х
х
х
х
х
х
х
35
х
х
х
х
х
х
36
х
х
х
37
х
х
х
38
39
х
х
х
40
х
х
х
х
41
х
х
х
х
х
х
х
42
х
х
х
х
43
х
х
44
х
х
х
х
45
46
х
47
48
х
х
49
х
х
50
х
х
51
х
52
х
х
х
х
х
х
х
х
52-1
х
х
х
хх
х
х
х
х
53
х
х
х
х
х
х
кестенің жалғасы
Көр-
сет-
кіш
коды
Опе-
ра-
ция
коды
Қызметтiң
басқа да
реттелiп
көрсетi-
летiн
түрлерi
Қызметтiң басқа да
реттелiп көрсетiл-
мейтiн түрлерi
Жалпы және
әкiмшілік
шығыстаp
пай-
да-
лану
қыз-
мет-
тері
Ин-
вес-
ти-
ция-
лық
қыз-
мет
Өзінің
тұты-
нуына
арнал-
ған
жұмыс-
тар,
қызмет-
тер мен
өнім
Пай-
да-
лану
қыз-
мет-
тері
Ин-
вес-
ти-
ция-
лар
Пай-
да-
лану
қыз-
меті
Ин-
вес-
ти-
ция-
лар
31
32
33
34
35
36
37
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
29
х
х
30
х
х
х
х
х
х
х
31
х
х
32
33
х
х
х
34
х
х
х
х
х
х
35
х
х
36
37
38
39
40
41
х
х
х
х
х
х
х
42
х
х
43
х
х
44
х
х
45
х
х
46
47
х
х
48
х
х
49
х
х
50
51
х
х
52
х
х
х
х
52-1
х
х
х
х
х
х
х
53
х
х
х
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар
мен қолданысқа енгiзiлген активтердi
бөлектеп есепке алуды жүргiзу
ережесiне 9-қосымша
Жанама шығындарды таратып жазу
мың теңге
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ң
к
о
д
ы
О
п
е
р
а
ц
и
я
н
ы
ң
к
о
д
ы
Б
а
п
т
ы
ң
к
о
д
ы
Баптың
атауы
са-
ны
өл-
шем
бір-
лігі
Тікелей шығындар
Өндірістік
персоналға
ақы төлеу
Ең-
бек-
ке
ақы
тө-
леу
ау-
да-
рым-
дары
Ма-
те-
ри-
ал-
дар
Отын
ЕАҚ
-на
кі-
ре-
тін
ЕАҚ-
на
кір-
мей-
тін
1
2
3
4
5
А
1
2
3
4
5
6
7
2k
Өзiндiк құнға
енгiзiлетiн жанама
шығындар
х
х
24
Бас жүктер
айлақтарын,
арнайландырыл-
ған құрылғы-
ларды және
құрылыстарды
пайдалану 1
х
х
43
Айлақтар-
ды, арнай-
ландырыл-
ған құрыл-
ғылар мен
құрылыс-
тарды
ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
по-
гон-
дық
метр
44
Айлақтарды
паспорттау
1
объ-
ект
45
Қызметтер көрсету кезiнде
айлақ-
тарды пайдала-
нуды
есептеу
адам-
сағат
25
Мұнай құю айлақтарын,
арнайландырыл-
ған құрылғылар
мен құрылыс-
тарды пайдалану
х
х
46
Айлақ-
тарды,
арнайлан-
дырылған
құрылғы-
лар мен
құрылыс-
тарды ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
по-
гон-
дық
метр
47
Айлақ-
тарды паспорт-
тау
1
объ-
ект
48
Қызметтер көрсету кезiнде
айлақ-
тарды пайдала-
нуды
есептеу
адам-
сағат
26
Астық айлағын,
арнайландырыл-
ған құрылғылар
мен құрылыс-
тарды
пайдалану
х
х
49
Айлақ-
тарды,
арнайлан-
дырылған
құрылғы-
лар мен
құрылыс-
тарды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
по-
гон-
дық
метр
50
Айлақ-
тарды паспорт-
тау
1
объ-
ект
51
Қызметтер көрсету кезiнде
айлақтар-
ды пайда-
лануды
есептеу
адам-
сағат
27
Паром айлағын
пайдалану
х
х
52
Айлақ-
тарды,
арнайлан-
дырылған
құрылғы-
лар мен
құрылыс-
тарды пайдалану мен
оларға қызмет көрсету
по-
гон-
дық
метр
53
Айлақ-
тарды паспорт-
тау
1
объ-
ект
54
Қызметтер көрсету кезiнде
айлақ-
тарды пайдала-
нуды
есептеу
адам-
сағат
28
Бас жүк айлақтарына қызмет
көрсететiн жүк алаңдарын
пайдалану
х
х
55
Алаң-
дарды,
айналды-
рылған
құрылғы-
лар мен
құрылыс-
тарды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
м 2
29
Қойма алаңдарын
пайдалану
х
х
56
Алаң-
дарды,
айналды-
рылған
құрылғы-
лар мен
құрылыс-
тарды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
м 2
30
Жүк алаңында
рельс кран-
дарын, олардың
жабдығы мен
рельс жолын
пайдалану
х
х
57
Кран-
дарды, жабдық
пен аспаптар-
ды ұстау
мен оларға
қызмет
көрсету
1
объ-
ект
58
Кран жолдары мен
құрылғы-
ларды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
км
59
Кран жұмыстары
маш-
сағат
60
Кран жүргiзу-
шiлердiң
бiлiктi-
лiгiн арттыру,
аттестат-
тау мен
оларға нұсқау
беру
адам
61
Медици-
налық тексеру
адам
31
Мобильдік
крандар мен
олардың
жабдықтарын
пайдалану
х
х
62
Кран-
дарды,
жабдық пен аспаптар-
ды ұстау
мен
оларға
қызмет көрсету
1
объ-
ект
63
Крандар жұмысы
маш-
сағат
64
Кран жүргiзу-
шілердiң
бiлiктi-
лiгiн арттыру,
аттестат-
тау мен оларға нұсқау беру
адам
32
Тиеу-түсiру
машиналардың
кешенiн
пайдалану
х
х
65
Тиеу-
түсiру машина-
ларын,
жабдық пен аспап-
тарды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
1
объ-
ект
66
Көлiк кешенiнiң аумағын ұстау
м 2
67
Машина-
лардың жұмысы
маш-
сағат
68
Машина оператор-
ларының
біліктi-
лiгін арттыру,
аттестат-
тау мен
оларға
нұсқау
беру
адам
33
Порт аумағындағы темiр жолдар
мен жалпы мақсаттағы
құрылғыларды пайдалану
х
х
69
Темiр жолдарды және жалпы
мақсат-
тағы құрылғы-
ларды
ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
км
34
Локомотивтердi пайдалану
х
х
70
Локомо-
тивтердi, жабдық-
тар мен аспаптар-
ды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
1
объ-
ект
71
Локомо-
тивтердiң жұмысы
(жабдық-
тауды
қоса)
лок-
сағат
72
Машинис-
тердiң бiлiктi-
лiгiн
арттыру, аттестат-
тау мен
оларға нұсқау беру
адам
73
Медици-
налық
тексеру
адам
35
Тiркеп сүйреу жұмысы
х
х
74
Тiркеп сүйре-
гіштi, жабдық
пен аспаптар-
ды ұстау мен
оларға қызмет көрсету
1
объ-
ект
75
Тiркеп сүйре-
гіштердiң жұмысы
маш-
сағат
76
Экипаждың бiлiктi-
лiгiн
арттыру, аттестат-
тау мен
оларға нұсқау беру
адам
36
Автокөлiк кешенiн пайдалану
х
х
77
Гараждар-
ды және көлiк
кешенiнiң басқа да негізгі
құралда-
рын (көлiк
құрал-
дарын қоспа-
ғанда)
ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
м 2
78
Жүк авто-
паркiн ұстау мен
оған қызмет
көрсету
маши-
на-км
79
Жеңiл авто-
паркiн
ұстау мен
оған
қызмет көрсету
маши-
на-км
80
Автобус паркiн ұстау мен
оған қызмет көрсету
маши-
на-км
81
Автокөлiк құрал-
дарына
иелену-
шiлерiнiң АҚЖ
мiндеттi сақтан-
дыру
1 ма-
шина
82
Диспет-
черлiк
басқару
1 ма-
шина
83
Автокөлiк кешенiнiң аумағын ұстау
м 2
37
Электрмен
жабдықтау
х
х
84
Порттың аумағы мен
аквато-
риясында электрмен
жабдықтау объектi-
лерiнiң
негiзгi құралда-
рын (ТҚС,
электр беру желiсiн) ұстау
мен пайдалану
1
объ-
ект
85
Резервтiк электрмен
жабдық-
тауға арналған негiзгi
құралдар-
ды ұстау мен оларға
қызмет көрсету
1
объ-
ект
86
Жөндеу-
тексерушi
учаске-
лерiн
ұстау мен
пайдалану
1
объ-
ект
38
Өндiрiстiк-
технологиялық
байланыс
х
х
87
Радио байланыс жүйеле-
рiнiң
жабдығы мен құрылғы-
ларын
ұстау мен оларға қызмет
көрсету, радио жиелiк-
тердi
пайдалану бойынша шығыстар
1
ра-
дио-
стан-
ция
88
Спутник байланысы
жүйеле-
рiнiң жабдығын және
құрылғы-
ларын ұстау мен
оларға қызмет көрсету,
байланыс арналарын
пайдалану бойынша
шығыстар
Мбит/с
89
Диспет-
черлiк және дауысты
байланыс жабдығы мен құрыл-
ғыларды
ұстау мен
оларға қызмет көрсету
1
стан-
ция
90
Байла-
ныстың
әуе және
кабельдiк желiлерiн ұстау мен
оларға қызмет көрсету
км
39
Сумен жабдықтау
және кәрiз
х
х
91
Сумен жабдықтау-
мен және
кәрiз жүйелерiн ұстау мен
пайдалану
1
объ-
ект
92
Тазалау құрылыс-
тарын
ұстау мен
пайдалану
1
объ-
ект
40
Жылумен
жабдықтау
х
х
93
Жылу же-
лілерін
ұстау
мен олар-
ға техни-
калық
қызмет
көрсету
км
41
Қоршаған
ортаны қорғау
және порттың
акваториясын
пайдаланғаны
үшін салықтар
х
х
94
Порттың
аквато-
риясын
ластану-
дан
тазалау
жөніндегі
жұмыстар
км 2
95
Теңіз
суын
лабора-
ториялық
тексеру
х
96
Беткі
көздердің
су ресур-
старын
пайдалану
ақысы
х
42
Порт аумағындағы қоршаған
ортаны қорғау
х
х
97
Тазалау құрылыс-
тары мен
басқа да негiзгi құрал-
дарды
ұстау мен оларға қызмет
көрсету
1
объ-
ект
98
Эколо-
гиялық жағынан
қауiптi қалдық-
тарды
көму
х
х
99
Люминис-
центтiк шамдарды
демерку-
рияза-
циялау
х
х
100
ШЖШ, ШЖТ жоба-
ларын,
экология-
лық паспорт-
тарды
әзiрлеу
1
объ-
ект

гр.1=гр.2+гр.4+гр.6
2
3
4
5
6
2k
Косвенные
затраты,
включаемые в себестоимость, всего
х
х
24
Эксплуатация
причалов гене-
ральных грузов,
специализиро-
ванных устройств и
сооружений 1
час/бр. рег.тн
чел-
час
х
х
25
Эксплуатация
нефтеналивных
причалов, специализиро-
ванных
устройств и
сооружений
час/бр. рег.тн
х
х
х
х
26
Эксплуатация
зернового
причала,
специализи-
рованных
устройств и
сооружений
час/бр. рег.тн
х
х
х
х
27
Эксплуатация паромного причала
час/бр. рег.тн
х
х
х
х
28
Эксплуатация грузовых площадок, обслуживающих причалы гене-
ральных грузов
тон-
на
х
х
х
х
29
Эксплуатация складских площадок
час-тн.
х
х
х
х
30
Эксплуатация рельсовых кранов, их оборудования и рельсового пути
на грузовой площадке
маш-час
х
х
чел-
час
31
Эксплуатация мобильных кранов и их оборудования
маш-час
х
х
чел-
час
32
Эксплуатация
комплекса
погрузочно-
разгрузочных машин
маш-час
чел-
час
х
х
33
Эксплутация
железнодорожных путей и устройств об-
щего назначения
на территории порта
тон-
на
х
х
х
х
34
Эксплуатация локомотивов
лок-час
х
х
х
х
35
Работа буксиров
маш-час
х
х
х
х
36
Эксплуатация
автотранспорт-
ного комплекса
маш-час
чел-
час
х
х
37
Электро-
снабжение
кВт-час
х
х
х
х
38
Производственно-
технологическая
связь
ППР
х
х
х
х
39
Водоснабжение и канализация
м 3
х
х
х
х
40
Теплоснабжение
Гкал
х
х
х
х
41
Охрана окру-
жающей среды акватории порта
ППР
х
х
х
х
42
Охрана окру-
жающей среды
территории
порта
ППР
х
х
х
х
43
Проезд произ-
водственного
персонала
ППР
х
х
х
х
44
Метрология
ППР
х
х
х
х
45
Техника безопасности и охрана труда
ППР
х
х
х
х
46
Материальное обеспечение
ППР
х
х
х
х
47
Прочее обслу-
живание произ-
водственного
процесса
ППР
х
х
х
х
48
Командировки
производстве-
нного персонала
ППР
х
х
х
х
49
Повышение ква-
лификации и переподготовка работников производствен-
ного персонала
ППР
х
х
х
х
50
Территория и объекты порта общего
назначения
100 м 2
х
х
х
х
51
Содержание и
обслуживание
водного пор-
тового транс-
порта (за
исключением
буксиров) и
причала
бр.
рег.
тн
х
х
х
х
52
Эксплуатация
администрати-
вно-производ-
ственных
зданий
м 2
х
х
х
х
52-1
Организация
погрузочно-
разгрузочных
работ
тон-
на
х
х
х
х
53
Ремонтные мастерские (расходы по основным операциям услуг видов операционной деятельности)
чел-
час
чел-
час
х
х
(продолжение таблицы)
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
Базовая деятельность
Услуги морского порта
Обес-
пече-
ние
пог-
рузо-
чно-
раз-
гру-
зоч-
ных
работ
Пере-
груз-
ка
на-
сып-
ных и
нава-
лоч-
ных
грузов
Пере-
груз-
ка гру-
зов
нака-
тным
спо-
собом
Пере-
груз-
ка
кон-
тей-
неров
Пере-
груз-
ка
кра-
новым
спо-
собом
Пере-
грузка
кра-
новым
спо-
собом
нега-
барит-
ных и
тяжело-
весных
грузов
По-
груз-
ка/вы-
грузка в/из
желез-
нодо-
рожный
под-
вижной
состав
Загруз-
ка/вы-
грузка
ва-
гонов
накат-
ным
спо-
собом
1
2
3
4
5
6
7
8
А
7
8
9
10
11
12
13
14
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
х
29
х
х
х
30
х
х
х
31
х
х
х
32
х
х
х
33
х
х
34
х
х
х
х
х
х
х
35
х
х
х
х
х
х
х
х
36
х
37
38
39
х
х
40
х
х
х
х
х
х
х
41
х
х
х
х
х
х
х
х
42
43
х
х
44
45
46
47
48
х
х
49
х
х
50
51
х
х
х
х
х
х
х
х
52
х
х
х
х
х
х
х
52-1
х
х
х
х
х
х
53
(продолжение таблицы)
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
Базовая деятельность
Услуги морского порта
За-
груз-
ка/
выг-
рузка
авто-
тран-
спор-
та
накат-
ным
(са-
мохо-
дным)
спо-
собом
Пре-
дос-
тав-
ление
инф-
раст-
рук-
туры
порта
(за
иск-
люче-
нием
прича-
лов)
для
осу-
щес-
твле-
ния пог-
рузки
разг-
рузки
нефти
силами
клиента
Предо-
став-
ление
инфр-ры
порта
(за
исклю-
чением
прича-
лов)
для
осуще-
ствле-
ния
пог-
рузки
разг-
рузки
гене-
раль-
ных
грузов
силами
кли-
ентов
Предо-
став-
ление
инфр-ры
порта
(за
исклю-
чением
при-
чалов) для
осуще-
ствле-
ния
пог-
рузки
разг-
рузки
зерна
силами
клиентов
Кора-
бель-
ные
ус-
луги
Мая-
чные
ус-
луги
Ус-
луги
по
про-
ходу
кана-
лом
При-
чаль-
ные
ус-
луги
под
грузо-
выми
опера-
циями
9
10
11
12
13
14
15
16
А
15
16
17
18
19
20
21
22
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
х
х
х
х
х
29
х
х
х
х
х
х
х
30
х
х
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
х
х
32
х
х
х
х
х
х
х
33
х
х
х
х
х
х
34
х
х
х
х
х
х
х
35
х
х
х
х
х
х
х
х
36
х
х
х
х
37
х
х
х
х
38
39
х
х
х
х
40
х
х
х
х
41
х
х
х
х
х
х
42
х
х
х
43
х
х
х
х
х
х
х
44
х
х
х
х
45
46
х
х
47
48
х
х
х
х
х
х
х
49
х
х
х
х
х
х
х
50
х
х
х
51
х
х
х
х
х
52
х
х
х
х
х
х
х
х
52-1
х
х
х
х
53
х
х
продолжение таблицы
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
Базовая деятельность
Услуги морского порта
Инвес-
тицион-
ная
дея-
тель-
ность
При-
чальные
услуги
вне
гру-
зовых
операций
Яко-
рные
ус-
луги
Швар-
товые
услуги
Услуги
в сфере
природо-
охран-
ных
меро-
приятий
Ка-
ран-
тин-
ные
ус-
луги
Обс-
лужи-
вание
пас-
сажи-
ров
Абсор-
биро-
ванные
произ-
водст-
венные
затраты
17
18
19
20
21
22
23
А
23
24
25
26
27
28
29
30
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
х
х
х
х
х
29
х
х
х
х
х
х
х
30
х
х
х
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
х
32
х
х
х
х
х
х
33
х
х
х
х
х
х
х
34
х
х
х
х
х
х
х
35
х
х
х
х
х
х
36
х
х
х
37
х
х
х
38
39
х
х
х
40
х
х
х
х
41
х
х
х
х
х
х
х
42
х
х
х
х
43
х
х
44
х
х
х
х
45
46
х
47
48
х
х
49
х
х
50
х
х
51
х
52
х
х
х
х
х
х
х
х
52-1
х
х
х
х
х
х
х
х
53
х
х
х
х
х
х
(продолжение таблицы)
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
Другие
регулируемые
виды
деятельности
Другие нерегулируемые
виды деятельности
Общие и
админис-
тративные
расходы
Экс-
плуа-
таци-
онная
дея-
тель-
ность
Ин-
вес-
тици-
онная
дея-
тель-
ность
Работы,
услуги и
продукция
для собст-
венного
потреб-
ления
Экс-
плуа-
таци-
онная
дея-
тель-
ность
Ин-
вес-
тиции
Экс-
плуа-
таци-
онная
дея-
тель-
ность
Ин-
вес-
тиции
А
31
32
33
34
35
36
37
2k
24
х
х
х
х
х
х
х
25
х
х
х
х
х
х
х
26
х
х
х
х
х
х
х
27
х
х
х
х
х
х
х
28
х
х
29
х
х
30
х
х
х
х
х
х
х
31
х
х
32
33
х
х
х
34
х
х
х
х
х
х
35
х
х
36
37
38
39
40
41
х
х
х
х
х
х
х
42
х
х
43
х
х
44
х
х
45
х
х
46
47
х
х
48
х
х
49
х
х
50
51
х
х
52
х
х
х
х
52-1
х
х
х
х
х
х
х
53
х
х
х
Приложение 9 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Расшифровка косвенных затрат
тыс. тенге
К
О
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
К
о
д
с
т
а
т
ь
и
Наименование статьи
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
еди-
ница
изме-
рения
Прямые затраты
Выплаты
произ-
водст-
венному
персо-
налу
О
т
ч
и
с
л
е
н
и
я
о
т
о
п
л
а
т
ы
т
р
у
д
а
М
а
т
е
р
и
а
л
ы
Т
о
п
л
и
в
о
Э
л
е
к
т
р
о
э
н
е
р
г
и
я
У
с
л
у
г
и
А
р
е
н
д
а
И
з
н
о
с
О
С,
а
м
о
р
т
и
з
а
ц
и
я
Н
М
А
в
х
о
д
я
щ
и
е
в
Ф
О
Т
н
е
в
х
о
д
я
щ
и
е
в
Ф
О
Т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
2k
Косвенные затраты,
включаемые в себестоимость
х х
24
Эксплуатация причалов
генеральных грузов,
специализированных
устройств и сооружений 1
х
х
43
Содержание и обслу-
живание причалов,
специализированных
устройств и сооружений
пого-
нный
метр
44
Паспортизация причалов
1
объект
45
Учет использования
причалов при оказании услуг
чел-
час
25
Эксплуатация нефте-
наливных причалов,
специализированных
устройств и сооружений
х
х
46
Содержание и обслу-
живание причалов,
специализированных
устройств и сооружений
пого-
нный
метр
47
Паспортизация причалов
1
объект
48
Учет использования
причалов при
оказании услуг
чел-
час
26
Эксплуатация зернового причала, специализиро-
ванных устройств и сооружений
х
х
49
Содержание и обслу-
живание причалов,
специализированных
устройств и сооружений
пого-
нный
метр
50
Паспортизация причалов
1
объект
51
Учет использования
причалов при оказании услуг
чел-
час
27
Эксплуатация паромного причала
х
х
52
Содержание и обслу-
живание причалов,
специализированных
устройств и сооружений
пого-
нный
метр
53
Паспортизация причалов
1
объект
54
Учет использования
причалов при
оказании услуг
чел-
час
28
Эксплуатация грузовых
площадок, обслуживающих причалы генеральных грузов
х
х
55
Содержание и обслу-
живание площадок,
специализированных
устройств и сооружений
м 2
29
Эксплуатация складских площадок
х
х
56
Содержание и обслу-
живание площадок,
специализированных
устройств и сооружений
м 2
30
Эксплуатация рельсовых кранов, их оборудования и рельсового пути на грузовой площадке
х
х
57
Содержание и обслу-
живание кранов, обору-
дования и инструментов
1
объект
58
Содержание и обслу-
живание крановых
путей и устройств
км
59
Работа кранов
маш-
час
60
Повышение квалифи-
кации, аттестация
и инструктаж
крановщиков
чело-
век
61
Медицинский осмотр
чело-
век
31
Эксплуатация мобильных
кранов и их оборудования
х
х
62
Содержание и обслу-
живание кранов,
оборудования и
инструментов
1
объект
63
Работа кранов
маш-
час
64
Повышение квалифи-
кации, аттестация
и инструктаж
крановщиков
чело-
век
32
Эксплуатация комплекса
погрузочно-разгрузочных машин
х
х
65
Содержание и обслу-
живание погрузочно-
разгрузочных машин,
оборудования и
инструментов
1
объект
66
Содержание терри-
тории транспорт-
ного комплекса
м 2
67
Работа машин
маш-
час
68
Повышение квалифи-
кации, аттестация
и инструктаж
операторов машин
чело-
век
33
Эксплутация железно-
дорожных путей и
устройств общего
назначения на
территории порта
х
х
69
Содержание и обслу-
живание железно
дорожных путей и
устройств общего
назначения
км
34
Эксплуатация локомотивов
х
х
70
Содержание и обслу-
живание локомотивов, оборудования и инструментов
1
объект
71
Работа локомотивов
(включая экипировку)
лок-
час
72
Повышение квалифи-
кации, аттестация и инструктаж машинистов
чело-
век
73
Медицинский осмотр
чело-
век
35
Работа буксиров
х
х
74
Содержание и обслу-
живание буксиров,
оборудования и
инструментов
1
объект
75
Работа буксиров
маш-
час
76
Повышение квалифи-
кации, аттестация и инструктаж экипажа
чело-
век
36
Эксплуатация автотран-
спортного комплекса
х
х
77
Содержание и обслу-
живание гаражей и
других основных
средств транспортного комплекса (исключая транспортные средства)
м 2
78
Содержание и обслу-
живание грузового
автопарка
маши-
на-км
79
Содержание и обслу-
живание легкового
автопарка
маши-
на-км
80
Содержание и обслужи-
вание автобусного парка
маши-
на-км
81
Обязательное стра-
хование ГПО владе-
льцев автотранс-
портных средств
1
маши-
на
82
Диспетчерское
управление
1
маши-
на
83
Содержание территории автотранспортного комплекса
м 2
37
Электроснабжение
х
х
84
Содержание и
эксплуатация
основных средств
электроснабжения
объектов на терри-
тории и акватории
порта (ТП, линии
электропередач)
1
объект
85
Содержание и обслужи-
вание основных средств,
предназначенных для
резервного электро-
снабжения
1
объект
86
Содержание и
эксплуатация ремонтно-
ревизионных участков
1
объект
38
Прозводственно-
технологическая связь
х
х
87
Содержание и обслу-
живание оборудования
и устройств систем
радиосвязи, расходы
по использованию
радиочастот
1 ра-
диос-
тан-
ция
88
Содержание и обслу-
живание оборудования
и устройств систем
спутниковой связи,
расходы по использо-
ванию каналов связи
Мбит
89
Содержание и обслу-
живание оборудования
и устройств диспет-
черской и громко-
говорящей связи
1
стан-
ция
90
Содержание и обслу-
живание воздушных и
кабельных линий связи
км
39
Водоснабжение и
канализация
х
х
91
Содержание и
эксплуатация систем
водоснабжения и
канализации
1
объект
92
Содержание и
эксплуатация очистных
сооружений
1
объект
40
Теплоснабжение
х
х
93
Содержание и техни-
ческое обслуживание
тепловых сетей
км
41
Охрана окружающей среды и
налоги за использование
акватории порта
х
х
94
Работы по очистке
акватории порта от
загрязнений
км 2
95
Лабораторные обследо-
вания морской воды
х
96
Платы за пользование
водными ресурсами
поверхностных
источников
х
42
Охрана окружающей среды
территории порта
х
х
97
Содержание и обслу-
живание очистных
сооружений и других
основных средств
1
объект
98
Захоронение эколо-
гических опасных
отходов
х
х
99
Демеркуризация
люминисцентных ламп
х
х
100
Разработка проектов
ПДВ, ПДС, эколо-
гических паспортов
1
объект

101
Қоршаған ортаны ластағаны үшiн ақы
х
х
43
Өндірiстiк персоналдың жол жүруi
х
х
102
Қызмет-
керлердiң қалалық қоғамдық көлiкте жүру
билеттерi бойынша жол жүруi
адам
44
Метрология
х
х
103
ӨЖ тексеру
1 ӨЖ
104
ӨЖ калиб-
ровкасы
1 ӨЖ
105
ӨЖ пломбылау мен серти-
фикаттау
1 ӨЖ
106
Градуи-
ровка
1
объ-
ект
45
Техника қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау
х
х
107
өрт сөндiргіш-
тердi жөндеу,
толтыру, қайта зарядтау
1
объ-
ект
108
жұмыс орындарын
аттеста-
циялау
1
жұмыс
орны
109
ТҚ және
ЕҚ қатысы
жоқ ТМҚ
(арнайы киiм, аяқ киiм,
жеке қорғау құрал-
дары, сүт,
медици-
налық
дәрi
қобдиша-
лары
және
басқалар)
адам
110
негiзгi құрал-
дарды
(қазан
қадаға-
лау, энергия қада-
ғалау,
тех. тексеру (кран-
дарды)
және басқа объектi-
лердi)
тексеру
1
объ-
ект
111
қауiп-
сiздiк белгi-
лерi,
қауiп-
сiздiк белгiле-
рiн қою
х
х
112
мiндетті медици-
налық
тексеру
адам
46
Портты материалдық қамтамасыз ету
х
х
113
Шарт-
тарды
жасасу
мен қам-
тамасыз
ету бой-
ынша опе-
рациялар
х
х
114
Кеден операция-
ларын
ресiмдеу
х
х
115
Жинау мен сақтау
х
х
116
Қойма үй-жай-
лары мен ашық
алаң-
дарды және жабдықтау
проце-
сiнде пайдала-
нылатын
басқа да негiзгi құрал-
дарды
ұстау мен оларға қызмет
көрсету
м 2
117
Тиеу-
түсiру жұмыстары
тонна
118
Қызмет көрсету
шекара-
сының iшiнде
тасымал-
даған кездегi көлiк
қызмет-
терi (сатып алына-
тын),
кәсiп-
орынға қызмет көрсету
тонна
47
Өндірістік процеске өзгедей қызмет
көрсету
х
х
119
дозимет-
риялық жұмыстар
х
х
120
НТҚ және әдебиетті әзiрлеу,
сатып алу және оларға жазылу
х
х
121
суметео қызмет көрсету
х
х
122
жалпы телефон-
дар бойынша
байланыс қызмет-
терi
х
х
123
өндi-
рiстiк процеске қызмет
көрсету мен оны
ұйымдас-
тыру жөнiндегi
басқа шығыстар
х
х
48
Өндірiстiк персоналдың iссапары
х
х
124
ел iшiндегi тәулiктiк
адам-
күн-
дер
125
ел
сыртын-
дағы
тәулiктiк
адам-
күн-
дер
126
визаларды ресiмдеу
х
адам
127
жол жүру
х
х
128
тұру
адам-
күн-
дер
49
Өндірістiк персонал
қызметкерле-
рiнiң бiлiк-
тiлiгiн
арттыру мен оларды қайта даярлау
х
х
129
оқу құны
адам-
сағат
130
оқуды жүргiзу кезiнде үй-жай-
ларды жалдау
адам-
сағат
131
ел ішіндегi тәулiктiк
адам-
күн-
дер
132
ел сыртын-
дағы тәулiктiк
адам-
күн-
дер
133
визаларды ресiмдеу
х
адам
134
жол жүру
х
х
135
тұру
адам-
күн-
дер
50
Жалпы мақсаттағы порттың аумағы мен объектiлерi
х
х
136
Порттың аумағын және
жалпы мақсат-
тағы
объектi-
лердi ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
км 2
137
Жалпы мақсат-
тағы
объектi-
лердiң сыртын
жарық-
тандыру
құрылғы-
ларын ұстау мен
оларға қызмет көрсету
км 2
138
Жалпы мақсат-
тағы
объектi-
лерi өрт қауiп-
сiздiгi-
нiң жүйе-
лерiн
ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
1
объ-
ект
139
Порт аумағын қорғаудың
техни-
калық жүйелерi мен жалпы
мақсат-
тағы
объектi-
лердi ұстау мен
оларға
қызмет
көрсету
1
объ-
ект
140
Порт аумағы мен жалпы
мақсат-
тағы объектi-
лердi
күзету
км 2
141
Тиеу-
түсiру жұмыс-
тарын
жүзеге асыруға
бейнеқа-
дағалау мен бақылау
жүйесiн ұстау мен
оларға
қызмет көрсету
1
объ-
ект
51
Су порт көлiгi
мен айлақты
ұстау мен
оларға қызмет
көрсету
х
х

101
Плата за загрязнение
окружающей среды
х
х
43
Проезд производственного
персонала
х
х
102
Проезд работников по
проездным билетам в
городском общест-
венном транспорте
чело-
век
44
Метрология
х
х
103
Поверка СИ
1
СИ
104
Калибровка СИ
1
СИ
105
Пломбирование и
сертификация СИ
1
СИ
106
Градуировка
1
объект
45
Техника безопасности и
охрана труда
х
х
107
ремонт, заправка, перезарядка
огнетушителей
1
объект
108
аттестация рабочих
мест
1 ра-
бочее
место
109
ТМЗ, относящиеся к ТБ
и ОТ (специальная
одежда, обувь, средст в индивидуаль-
ной защиты, молоко,
медицинские аптечки
и др.)
чел
110
обследование основных
средств (объектов
котлонадзора, энерго-
надзора, тех. осмотра
(кранов) и др.)
1
объект
111
знаки безопасности,
нанесение знаков
безопасности
х
х
112
обязательный
медицинский осмотр
чело-
век
46
Материальное обеспечение
порта
х
х
113
Операции по заклю-
чению и обеспечению
исполнения договоров
х
х
114
Оформление таможенных
операций
х
х
115
Складирование и
хранение
х
х
116
Содержание и обслу-
живание складских
помещений и открытых
площадок, и других
основных средств,
используемых в
процессе снабжения
м 2
117
Погрузочно-
разгрузочные работы
тонна
118
Транспортные услуги
(покупные), при тран-
спортировки внутри
границ обслуживания
предприятия
тонна
47
Прочее обслуживание
производственного процесса
х
х
119
дозиметрические
работы
х
х
120
разработка, приобре-
тение и подписка НТД
и литературы
х
х
121
гидрометеообслуживание
х
х
122
услуги связи по
общим телефонам
х
х
123
другие расходы по
обслуживанию и орга-
низации производст-
венного процесса
х
х
48
Командировки производст-
венного персонала
х
х
124
суточные внутри
страны
чело-
веко-
дни
125
суточные за
пределами страны
чело-
веко-
дни
126
оформление виз
х
чело-
век
127
проезд
х
х
128
проживание
чело-
веко-
дни
49
Повышение квалификации и
переподготовка работников
производственного
персонала
х
х
129
стоимость обучения
чело-
веко-
часы
130
аренда помещений при
проведении обучения
чело-
веко-
часы
131
суточные внутри
страны
чело-
веко-
дни
132
суточные за пределами
страны
чело-
веко-
дни
133
оформление виз
х
чело-
век
134
проезд
х
х
135
проживание
чело-
веко-
дни
50
Территория и объекты
порта общего назначения
х
х
136
Содержание и обслу-
живание территории
порта и объектов
общего назначения
км 2
137
Содержание и обслу-
живание устройств
наружного освещения
объектов общего
назначения
км 2
138
Содержание и обслу-
живание системы
противопожарной безо-
пасности объектов
общего назначения
1
объект
139
Содержание и обслу-
живание технических
систем охраны терри-
тории порта и
объектов общего
назначения
1
объект
140
Охрана территории
порта и объектов
общего назначения
км 2
141
Содержание и обслу-
живание системы
видеонаблюдения и
контроля за осущест-
влением погрузочно-
разгрузочных работ
1
объект
51
Содержание и обслуживание
водного портового
транспорта и причала
х
х

142
Порт флотын (сүйре-
гіштердi
қоспа-
ғанда)
пайдалану
бр.
рег.
тонна
143
Кемелер мен эки-
паждарды
сақтан-
дыру, лицензия-
лау мен
куәлан-
дыру
бр.
рег.
тонна
144
Кемелердi құрал-
жарақпен
жабдықтау
бр.
рег.
тонна
145
Қызметтiк айлақты
пайдалану
1
объ-
ект
52
Әкiмшiлiк-
өндiрiстiк
ғимараттарды
пайдалану
х
х
146
Әкiм-
шiлiк-
өндiрiс-
тiк
ғимарат-
тардың
негізгі
құрал-
дарын
пайдалану
м 2
53
Жөндеу шеберханасы
х
х
285
Жөндеу шеберха-
насының
негiзгi құралда-
рын ұстау
мен
пайдалану
маши-
налар
паркі
54
Кран жабдығын жөндеу мен оған
қызмет көрсету
бойынша топ
х
х
286
Кран жабдығын жөндеу мен оған
қызмет көрсету
бойынша топтың негiзгі
құралда-
рын ұстау
мен
пайдалану
маши-
налар
паркі
3k
Тарифтi қалыптастыру
кезiнде
ескерiлмейтiн
жанама шығындар
х
х
75
Тарифтi қалыптастыру
кезiнде
ескерiлмейтiн
жанама шығындар,
барлығы
х
х
240
Еңбек заңнама-
сына сәйкес
еңбекке ақы төлеу
жүйесiнде
көзделме-
ген еңбек
талапта-
рына арналған
қосымша ақылар мен үстеме-
ақылар
х
х
241
Бiлiм беру ұйымда-
рында
оқитын қызмет-
керлердiң
демалыс-
тарына ақы төлеу
х
х
242
Жұмыс қорытын-
дылары
бойынша сыйлықа-
қы мен
сыйақының басқа да
нысандары
х
х
243
Қызмет-
керлерге (заңна-
мада
көздел-
геннен
тыс) қосымша
демалыс беру төлемi
х
х
244
Пайдала-
нылмаған демалыс
үшiн өтемақы
х
х
245
Өндi-
рiстiк
жарақат-
тар
бойынша төлемдер
х
х
246
Рациона-
лизатор-
лық
ұсыныс-
тарға төлемдi қоса
отырып, өндiрiс-
тiк
өнертап-
қырлыққа және
рациона-
лизатор-
лыққа
байла-
нысты
шығыстар
х
х
247
Әлеумет-
тiк сипаттағы
төлемдер
х
х
248
Персо-
налдың тұруына
арналған тұрғын үй-жай-
ларды жалдау бойынша шығыстар
х
х
249
Мереке-
лiк, мәдени-
бұқаралық
және спорттық iс-шара-
ларды
өткiзу шығыстары
х
х
254
ҒЗТҚӘ жобалық және
техно-
логиялық жұмыс-
тарды
қаржылан-
дыру шығындары
х
х
255
Рациона-
лизация-
лау және
кiтапха-
налық қызмет
көрсету-
дiң өңiрлiк
орталық-
тарын ұстау
х
х
256
(Қызмет-
тердi) көрсету,
ұсыну
кезiнде
пайдала-
нылмайтын негiзгі
құралдар-
ды ұстау
мен оған
қызмет
көрсету
х
х
257
(Қызмет-
тердi)
көрсету, ұсыну
кезiнде
пайдала-
нылмайтын
материал-
дық емес активтер
х
х
258
Мүлiктi сақтан-
дыру
х
х
259
Персо-
налды
сақтан-
дыру
х
х
260
Тәуекел-
дердi сақтан-
дыру
х
х
261
БАҚ-ты жарналар бойынша,
жарнама-
лық, плакаттық және
баспалық өнiмдердi баспадан
шығару бойынша шығыстар
х
х
262
Лекция-
ларды, көрме-
лердi,
пiкiрта-
ластарды, ғылым және өнер
қайрат-
керлерi-
мен
кездесу-
лердi, ғылыми-
техника-
лық конфе-
ренциялар
өткiзу мен ұйым-
дастыру
х
х
263
Қоғамдық ұйымдар мен қау-
ымдастық-
тарға
мүшелiк
жарналар
х
х
264
Қаланы көркейту, ауыл
шаруашы-
лығына көмек
көрсету мен басқа да ұқсас
жұмыстар бойынша
жұмыстар орындау
х
х
265
Бақша серiктес-
тiктерiн (оның
iшiнде жолдар салу,
энергия-
мен және сумен
жабдық-
тау,
жалпы сипаттағы
басқа шығыс-
тарды
жүзеге
асыру)
көркейту
х
х
266
Денсаулық сақтау
ұйымда-
рымен жасалған
шарттар бойынша
персо-
налға көрсетi-
летiн
медици-
налық
қызметтер
х
х

142
Эксплуатация флота
порта (за исклю-
чением буксиров)
бр.
рег.
тонна
143
Страхование, лицензи-
рование и освидетель-
ствование судов и
экипажей
бр.
рег.
тонна
144
Экипировка судов
бр.
рег.
тонна
145
Эксплуатация
служебного причала
1
объект
52
Эксплуатация админист-
ративно-производственных
зданий
х
х
146
Эксплуатация основных
средств администра-
тивно-производст-
венных зданий
м 2
53
Ремонтные мастерские
х
х
285
Содержание и эксплу-
атация основных
средств ремонтных
мастерских
парк
машин
54
Группа по ремонту и
обслуживанию кранового
оборудования
х
х
286
Содержание и эксплу-
атация основных
средств группы по
ремонту и обслужи-
ванию кранового
оборудования
парк
машин
3k
Косвенные затраты, не
учитываемые при формиро-
вании тарифа
х х
75
Косвенные затраты, не
учитываемые при
формировании тарифа, всего
х
х
240
Доплаты и надбавки за
условия труда, непре-
дусмотренные системой
оплаты труда в соот-
ветствии с трудовым
законодательством
х
х
241
Оплата отпусков
работникам, обуча-
ющихся в органи-
зациях образования
х
х
242
Премирование и другие
формы вознаграждения
по итогам работы
х
х
243
Оплата дополнительно
предоставленных
отпусков (сверх
предусмотренного
законодательством)
работникам
х
х
244
Компенсация за неис-
пользованный отпуск
х
х
245
Выплаты по произ-
водственным травмам
х
х
246
Расходы, связанные с
изобретательством и
рационализаторством
производства, включая
выплаты за рациона-
лизаторские
предложения
х
х
247
Выплаты социального
характера
х
х
248
Расходы по найму
жилых помещений для
проживания персонала
х
х
249
Расходы на проведение
праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий
х
х
254
Затраты на финан-
сирование НИОКР,
проектные и техноло-
гические работы
х
х
255
Содержание регио-
нальных центров
рационализации и
библиотечного
обслуживания
х
х
256
Содержание и обслу-
живание основных
средств не исполь-
зуемых при оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
257
Нематериальные
активы, не исполь-
зуемые при оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
258
Страхование имущества
х
х
259
Страхование персонала
х
х
260
Хеджирование рисков
х
х
261
Расходы по рекламе в
СМИ, по изданию
рекламной, плакатной
и типографской
продукции
х
х
262
Проведение и органи-
зация лекций,
выставок, диспутов,
встреч с деятелями
науки и искусства,
научно-технических
конференций
х
х
263
Членские взносы в
общественные органи-
зации и ассоциации
х
х
264
Выполнение работ по
благоустройству
города, оказанию
помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х
265
Благоустройство
садовых товариществ
(в том числе строи-
тельство дорог,
энерго- и водоснаб-
жение, осуществление
других расходов
общего характера)
х
х
266
Медицинские услуги,
оказываемые персоналу
по договорам, заклю-
ченным с организация-
ми здравоохранения
х
х

267
Норматив-
тен тыс техника-
лық және
коммер-
циялық
ысыраптар
х
х
268
Ақаулардың нәтиже-
сiнде
пайда болған ысырап-
тар мен
шығыстар
х
х
269
Өндi-
рiстiк
емес
шығыстар
мен
ысыраптар
х
х
273
Ұрлаудан, өрттен,
құндылық-
тардың бүлiнуi-
нен
түскен
залал
х
х
282
Ластайтын заттардың
норматив-
тен тыс
тастан-
дылары
(шығары-
лымдыла-
ры) үшiн
төлемдер
х
х
284
Қызмет-
тердi өндiруге және
көрсетуге тiкелей қатысы
жоқ шығыстар-
дың басқа
түрлерi
х
х
кестенің жалғасы
Тікелей шығындар
Есе-
пті
ке-
зең
үшін
бар-
лығы
Эле-
ктр
эне-
рги-
ясы
Қыз-
мет-
тер
Жал-
ға
алу
НҚ-
дың
то-
зуы,
МЕА-
дің
амор-
тиза-
циясы
Жөндеу
Өз-
ге
ағымдағы
күрделі
ша-
руа-
шы-
лық тә-
сіл-
мен
мерді-
герлік
тәсілмен
ша-
ру-
ашы-
лық
тә-
сіл-
мен
мерді-
герлік
тәсілмен
Бар-
лығы
оның
ішін-
де
алыс-
беріс
мате-
риал-
дары
Бар-
лығы
оның
ішін-
де
алыс-
беріс
мате-
риал-
дары
6
7
8
9
10
11
12
13
14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
10-қосымша
Жалпы және әкімшілік шығыстарды бөлу
мың теңге
Көр-
сет-
кіш-
тің
коды
Көрсеткіштердің атауы
Есепті кезең үшін барлығы
Бір ізге
түсіру
мүмкін
болған
кезде
тікелей
жатқызу
Жанама*
Бар-
лығы
Үлес
сал-
мағы,
%
сома,
мың
теңге
А
1
2
3
4
3
Жалпы және әкімшілік шығыстар
100%
теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері
х
өзге қызмет
х
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
11-қосымша
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ң
к
о
д
ы
О
п
е
р
а
ц
и
я
н
ы
ң
к
о
д
ы
Б
а
п
т
ы
ң
к
о
д
ы
Баптың атауы
Есепті кезең
үшін барлығы
ТМС
бе-
кіт-
кен,
Уә-
кі-
лет-
ті
ор-
ган-
мен
ке-
лі-
сіл-
ген
ли-
мит
Лимиттен тыс
шығындарды
ескере отырып,
есепті кезең
үшін барлығы
оның
ішінде
Бар-
лығы
оның
ішінде
Бар-
лығы
Бір-
лен-
ден-
діру
ықти-
мал
бол-
ған
кез-
де
ті-
ке-
лей
Жа-
на-
ма
Ті-
ке-
лей
Жа-
на-
ма
1
2
3
4
5
6
7
3
Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар
х
55
Әкiмшiлiк
х
х
х
147
ЕАҚ кiретiн әкiмшiлiктiң персоналына төлемдер
х
х
х
148
ЕАҚ кiрмейтiн әкiмшiлiктiң персоналына төлемдер
х
х
х
149
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
х
х
х
56
Уәкiлеттi органмен келiсiлген әкiмшiлiк персоналдың
біліктілігін
арттыру
х
х
х
150
оқыту құны
х
х
х
151
оқытуды жүргiзген кезде үй-жайларды жалдау
х
х
х
152
ел iшiндегi тәулiктiк
х
х
х
153
ел сыртындағы тәулiктiк
х
х
х
154
визаларды ресiмдеу
х
х
х
155
жол жүру
х
х
х
156
тұру
х
х
х
57
Әкiмшiлiк персоналдың
іссапарлары
х
х
157
ел iшiндегi тәулiктiк
х
х
158
ел сыртындағы тәулiктiк
х
х
159
визаларды ресiмдеу
х
х
160
жол жүру
х
х
161
тұру
х
х
58
Офистiк үй-жай-
ларды ұстау
х
х
х
162
Офистік үй-
жайлардың
орнатылған
жабдықты
қоса отырып,
(мысалы,
лифттер),
қауiпсiздiк
жүйелерiнiң,
инженерлiк
желiлерi)
тозуы
х
х
х
163
Офистiк үй-жайларды жалдау
х
х
х

267
Сверхнормативные
технические и
коммерческие потери
х
х
268
Потери и расходы в
результате браков
х
х
269
Непроизводительные
расходы и потери
х
х
273
Убытки от хищений,
пожаров, порчи
ценностей
х
х
282
Платежи за сверх-
нормативные выбросы
(сбросы) загрязняющих
веществ
х
х
284
Другие виды расходов,
непосредственно не
относящиеся к
производству и
оказанию услуг
х
х
(продолжение таблицы)
Прямые затраты
Всего
за
отчетный
период
Ремонт
Прочие
текущий
капитальный
хоз.
спо-
собом
подрядным
способом
хоз.
спо-
собом
подрядным
способом
Всего
в том
числе
давальче-
ские мате-
риалы
Всего
в том
числе
давальче-
ские мате-
риалы
10
11
12
13
14
12
13
14
15
16
17
18
19
Приложение 10 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Распределение общих и административных расходов
тыс. тенге
Код
пока-
зате-
ля
Наименование
показателей
Всего за отчетный период
Прямое
отнесение,
при воз-
можной
идентифи-
кации
Косвенные*
Всего
Удель-
ный
вес, %
сумма,
тыс.
тенге
А
1
2
3
4
3
Общие и админист-
ративные расходы
100 %
Регулируемые
услуги морских
портов
х
иная деятельность
х
Приложение 11 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Общие и административные расходы
тыс. тенге
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
К
о
д
с
т
а
т
ь
и
Наименование
статей
Всего за
отчетный
период
Лимит,
утверж-
денный
СЕМ,
согла-
сован-
ный с
уполно-
мочен-
ным
органом
Всего за
отчетный
период за
вычетом
затрат сверх
лимита
в том
числе
В
с
е
г
о
Прямые,
при
возмож-
ной
иденти-
фикации
К
о
с
в
е
н
н
ы
е
в том
числе
В
с
е
г
о
П
р
я
м
ы
е
Кос-
вен-
ные
А
1
2
3
4
5
6
7
3
Общие и административные расходы
х
55
Администрация
х
х х
147
Выплаты персоналу администрации,
входящие в ФОТ
х
х
х
148
Выплаты персоналу
администрации,
не входящие в ФОТ
х
х
х
149
Отчисления от оплаты труда
х
х
х
56
Повышение квалификации административного персонала, согласованное с уполномоченным органом
х
х х
150
стоимость обучения
х
х
х
151
аренда помещений при проведении обучения
х
х
х
152
суточные внутри страны
х
х
х
153
суточные за пределами страны
х
х
х
154
оформление виз
х
х
х
155
проезд
х
х
х
156
проживание
х
х
х
57
Командировки админист-
ративного персонала
х
х
157
суточные внутри страны
х
х
158
суточные за пределами страны
х
х
159
оформление виз
х
х
160
проезд
х
х
161
проживание
х
х
58
Содержание офисных
помещений
х
х х
162
Износ офисных поме-
щений (включая уста-
новленное оборудо-
вание (например
лифты), системы
безопасности,
инженерные сети)
х
х
х
163
Аренда офисных
помещений
х
х
х

164
Коммуналдық
қызметтер
(электр
энергиясы,
жылу
энергиясы,
су және кә-
рiз қызмет-
терi үшiн,
қоқысты
жинау)
х
х
х
165
Офистiк
үй-жайларды
(персоналды,
түгендегiш-
тi, жуу
құралдарын
қоса) жинау
х
х
х
166
Офистiк
үй-жайларға,
орнатылған
жабдықтарға
(персоналды,
түгендегiш-
тi, матери-
алдық шығын-
дарды қоса)
қызмет
көрсету
х
х
х
167
Офистiк
үй-жайларға,
орнатылған
жабдықты
жөндеу
х
х
х
168
Офистiк
үй-жайларды
(персоналды,
күзет-өрт
дабылын,
видеоқада-
ғалау құрал-
дарын ұстау-
ды қоса)
күзету
х
х
х
169
Офистiң аумағын көркейту
х
х
х
59
Телекоммуникация қызметтерi
х
х
х
170
мобильдiк спутник байланысы
х
х
171
байланыстың басқа түрлерi
х
х
х
172
радио
х
х
х
173
кабельдiк теледидар
х
х
х
174
телекомму-
никация жаб-
дығын (элек-
трондық же-
лiнi қоса)
баптау
х
х
х
60
Aвтoкөлiк кешенiн ұстау мен пайдалану
х
х
175
Автокөлiк кешенiнiң тозуы
х
х
176
Автокөлiктi, гараждарды жалдау
х
х
177
Гараждарды ұстау
х
х
178
Автокөлiкке (персоналды, материалдық шығындарды қоса) қызмет көрсету
х
х
179
Автокөлiк
құралдарына
иеленушілер-
дiң АҚЖ
мiндеттi
сақтандыру
х
х
180
Автокөлiктi қарау мен жөндеу
х
х
181
Жалға алын-
ған автокө-
лiктi қарау
мен жөндеу
х
х
182
Гараждарды жөндеу
х
х
183
Диспетчерлiк басқару
х
х
184
Автокөлiк кешенiнiң аумағын көркейту
х
х
61
Әкімшілік жұмы-
сын материалдық-
техникалық
қамтамасыз ету
х
х
х
185
Әкiмшiлiк пайдаланатын негiзгi құралдардың тозуы
х
х
х
186
Әкiмшiлiк пайдаланатын негiзгi құралдарды жалдау
х
х
х
187
Бағдарлама-
лық қамтама-
сыз етудiң
амортиза-
циясы
х
х
х
188
Бағдарлама-
лық қамтама-
сыз етудi
сүйемелдеу
х
х
х
189
Негiзгi құралдарды ұстау мен оған қызмет көрсету
х
х
х
190
Негiзгi құралдарды жөндеу
х
х
х
191
Кеңсе тауарлары
х
х
х
192
Кеңсе шығыстары (почтаның, телеграфтың, курьердiң)
х
х
х
193
БАҚ-тағы
жариялымдар
бойынша шы-
ғыстар (жар-
нама сипат-
тағы емес)
х
х
х
194
Мерзiмдi баспасөзге жазылу
х
х
195
Анықтамалық-құқықтық жүйелерге қол жеткiзу
х
х
х
196
Бланк өнiмi,
нормативтiк-
әдiстемелiк
нұсқаулар,
менеджмент
бойынша ар-
найландырыл-
ған әдебиет
х
х
х
197
Мөрлердi,
мөртаңбалар-
ды жасау
х
х
х
198
Бiр тiлден басқа тiлге аудару бойынша қызметтер
х
х
х
199
Баспахана қызметтерi
х
х
х
200
Нотариалдық қызметтер
х
х
х
201
ҚР заңнама-
сына сәйкес
қызметкер-
лерге тегiн
берiлетiн
нысаналы
киiмнiң құны
х
х
х
202
Сайтты ұстау
х
х
х
62
Әкiмшiлiк персоналдың жол жүруі
х
х
х
203
Қалалық қо-
ғамдық кө-
лiкте жол
жүру билет-
терi бойынша
қызметкер-
лердiң жол
жүруі
х
х
х
63
Техника қауiп-
сiздiгi мен
еңбектi қорғау
х
х
х
204
өртсөндiр-
гiштi жөн-
деу, толты-
ру, қайта
зарядтау
х
х
х
205
жұмыс орындарын аттестация-
лау
х
х
х
206
ТҚ және ЕҚ
қатысты ТМҚ
(арнайы
киiм, аяқ
киiм, жеке
қорғау құ-
ралдары,
сүт, медици-
налық дәрi
қобдишалары
және
басқалар)
х
х
х
207
негiзгi
құралдарды
(қазандық
қадағалау,
энергия қа-
дағалау және
басқа объек-
тiлердi)
тексеру
х
х
х

164
Коммунальные услуги (электроэнергия,
теплоэнергия, услуги
за воду и канали-
зацию, уборка мусора)
х
х
х
165
Уборка офисных
помещений (включая
персонал, инвентарь,
моющие средства)
х
х
х
166
Обслуживание офисных помещений, установлен-
ного оборудования
(включая персонал, инвентарь, матери-
альные затраты)
х
х
х
167
Ремонт офисных поме-
щений, установленного
оборудования
х
х
х
168
Охрана офисных поме-
щений (включая персонал, содержание
охранно-пожарной
сигнализации, средств видеонаблюдения)
х
х
х
169
Благоустройство
территории офиса
х
х
х
59
Телекоммуникационные
услуги
х
х х
170
мобильная спутниковая связь
х
х
171
другие виды связи
х
х
х
172
радио
х
х
х
173
кабельное телевидение
х
х
х
174
настройка телекоммуни-
кационного оборудо-
вания (включая элект-
ронную сеть)
х
х
х
60
Содержание и эксплуатация автотранспортного комплекса
х
х
175
Износ автотранспорт-
ного комплекса
х
х
176
Аренда авто-
транспорта, гаражей
х
х
177
Содержание гаражей
х
х
178
Обслуживание
автотранспорта
(включая персонал, материальные затраты)
х
х
179
Обязательное страхо-
вание ГПО владельцев автотранспортных
средств
х
х
180
Осмотр и ремонт
автотранспорта
х
х
181
Осмотр и ремонт
арендованного
автотранспорта
х
х
182
Ремонт гаражей
х
х
183
Диспетчерское
управление
х
х
184
Благоустройство терри-
тории автотранспорт-
ного комплекса
х
х
61
Материально-техническое обеспечение работы администрации
х
х
х
185
Износ основных
средств, используемых администрацией
х
х
х
186
Аренда основных средств, используемых администрацией
х
х
х
187
Амортизация програм-
много обеспечения
х
х
х
188
Сопровождение
программного
обеспечения
х
х
х
189
Содержание и
обслуживание
основных средств
х
х
х
190
Ремонт основных
средств
х
х
х
191
Канцелярские товары
х
х
х
192
Канцелярские расходы (почты, телеграфа,
курьера)
х
х
х
193
Расходы по
публикациям в СМИ
(не рекламного
характера)
х
х
х
194
Подписка на периоди-
ческую печать
х
х
х
195
Доступ к справочно-
правовым системам
х
х
х
196
Бланочная продукция, нормативно-методи-
ческие указания,
специализированная
литература по
менеджменту
х
х
х
197
Изготовление печатей, штампов
х
х
х
198
Услуги по переводу с одного языка на другой
язык
х
х
х
199
Услуги типографии
х
х
х
200
Нотариальные услуги
х
х
х
201
Стоимость форменной
одежды, выдаваемой
бесплатно работникам
в соответствии с
законодательством РК
х
х
х
202
Содержание сайта
х
х
х
62
Проезд административного персонала
х
х
х
203
Проезд работников по
проездным билетам в
городском общест-
венном транспорте
х
х
х
63
Техника безопасности и
охрана труда
х
х
х
204
ремонт, заправка,
перезарядка огне-
тушителей
х
х
х
205
аттестация рабочих
мест
х
х
х
206
ТМЗ, относящиеся к ТБ
и ОТ (специальная
одежда, обувь, средств
индивидуальной защиты,
молоко, медицинские
аптечки и др.)
х
х
х
207
обследование основных
средств (объектов
котлонадзора, энерго-
надзора и др.)
х
х
х

208
міндетті медициналық тексеру
х
х
х
64
Метрология
х
х
х
209
ӨЖ тексеру
х
х
х
210
ӨЖ калибровкасы
х
х
х
211
ӨЖ пломбылау
мен серти-
фикаттау
х
х
х
212
Градуировка
х
х
х
65
Әкiмшiлiк басқа-
ру жүйелерi мен
құралдарын құру
және жетiлдiру
жөнiндегi
шығыстар
х
213
Уәкiлеттi органмен келiсiлген әкiмшiлiк басқару жүйелерi мен құралдарын құру және жетiлдiру
х
66
Өкiлдiк шығыстар
х
х
214
Ресми түс-
тiктер, кеш-
кi тамақтар,
кофе-брейк-
тер, фуршеттер
х
х
215
Базарлықтар-
ды, естелiк
сыйлықтарды
сатып алу
х
х
216
Автокөлiкке (сыртқы) қызмет көрсету
х
х
217
Аударма қыз-
меттерiне
ақы төлеу
х
х
218
Залды жалдау
х
х
67
Өкiлдiктердi ұстау
х
х
х
219
ЕАҚ-қа кiре-
тiн Өкiлдiк-
тердiң пер-
соналына
төлемдер
х
х
х
220
ЕАҚ-қа кiр-
мейтiн Өкiл-
дiктердiң
персоналына
төлемдер
х
х
х
221
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
х
х
х
222
Басқа шығыстар
х
х
х
68
Консультациялық, аудиторлық және ақпараттық қызметтер
х
х
223
Шығындарды
қалыптасты-
рудың ерекше
тәртiбi ту-
ралы ереже-
нiң 9-тарма-
ғына сәйкес
аудиторлық
қызметтер
х
х
224
Консульта-
циялық және
маркетингтiк
қызметтер
225
Заңды және ақпараттық қызметтер
х
69
Банк қызметтерi
х
х
х
226
Банк қызметтерi
х
х
х
70
Салықтар
х
227
Жер салығы
х
228
Мүлiкке арналған салық
х
229
Көлік
құралдарына
салық
х
230
Басқа мiндеттi салықтар
х
231
ҚҚС есепке
жатқызудың
тепе-тең
әдiсi кезiн-
де есептеу-
ге жатқызыл-
маған ҚҚС
х
х
х
232
РФ заңнамасында көзделген салық төлемдерi
х
х
х
71
Бағалы қағаздар
х
х
х
233
Кредиттiк рейтинг
х
х
х
234
Листингтiк алым
х
х
х
235
Бағалы қа-
ғаздарды ұс-
таушылардың
тiзiлiмiн
жүргiзу
х
х
х
72
Теңiз порттары-
ның өңiрлiк
ынтымақтастық
ұйымдарына
қатысу
х
х
х
236
Теңiз порт-
тарының
өңiрлiк ын-
тымақтастық
ұйымдарына
мүшелiк
жарналар
х
х
х
3
Тарифтi қалыпта-
стыру кезiнде
ескерiлмейтiн
жалпы және әкiм-
шiлiк шығыстар
х
х
х
х
х
76
Тарифтi қалыпта-
стыру кезiнде
ескерiлмейтiн
жалпы және әкiм-
шiлiк шығыстар
х
х
х
х
х
238
Штат кестесi
бойынша ла-
уазымдық жа-
лақыларының
ең төменгi
деңгейiнен
15 рет арта-
тын еңбекке
ақы төлеу
х
х
х
х
х
239
Штат кестесi
бойынша
лауазымдық
жалақылары-
ның ең тө-
менгi деңге-
йiне 15 рет
артатын
еңбекке ақы
төлеуден
аударым
х
х
х
х
х
240
Еңбек заңна-
масына сәй-
кес еңбекке
ақы төлеу
жүйесiнде
көзделмеген
еңбек талап-
тарына ар-
налған қо-
сымша төлем-
дер мен
үстемеақылар
х
х
х
х
х
241
Бiлiм беру
ұйымдарында
оқитын қыз-
меткерлердiң
демалыста-
рына ақы
төлеу
х
х
х
х
х
242
Жұмыс қоры-
тындылары
бойынша сый-
лықақы беру
мен сыйақы-
ның басқа
да нысандары
х
х
х
х
х
243
Қызметкер-
лерге қосым-
ша берiлген
демалыста-
рына (заңна-
мада көздел-
геннен тыс)
ақы төлеу
х
х
х
х
х
244
Пайдаланыл-
маған еңбек
үшiн өтемақы
х
х
х
х
х
245
Өндiрiстiк жарақаттар бойынша төлемдер
х
х
х
х
х
246
Рационализа-
торлық ұсы-
ныстарға ар-
налған тө-
лемдердi қо-
са отырып,
өндiрiстiң
өнертапқыр-
лығымен және
рационализа-
торлығымен
байланысты
шығыстар
х
х
х
х
247
Әлеуметтiк сипаттағы төлемдер
х
х
х
х
х

208
обязательный
медицинский осмотр
х
х
х
64
Метрология
х
х
х
209
Поверка СИ
х
х
х
210
Калибровка СИ
х
х
х
211
Пломбирование и
сертификация СИ
х
х
х
212
Градуировка
х
х
х
65
Расходы по созданию и
совершенствованию систем
и средств администра-
тивного управления
х
213
Создание и совершенст-
вование систем и
средств адм. управ-
ления, согласованные
уполномоченным органом
х
66
Представительские расходы
х
х
214
Официальные обеды,
ужины, кофе-брейки,
фуршеты
х
х
215
Приобретение сувени-
ров, памятных подарков
х
х
216
Автотранспортное
обслуживание (внешнее)
х
х
217
Оплата услуг
переводчиков
х
х
218
Аренда зала
х
х
67
Содержание предста-
вительств
х
х х
219
Выплаты персоналу
Представительств,
входящие в ФОТ
х
х
х
220
Выплаты персоналу
Представительств, не
входящие в ФОТ
х
х
х
221
Отчисления от оплаты
труда
х
х
х
222
Другие расходы
х
х
х
68
Консультационные, ауди-
торские и информационные
услуги
х
х
223
Аудиторские услуги
согласно п. 9 Правил
об особом порядке
формирования затрат
х
х
224
Консультационные и
маркетинговые услуги
225
Юридические и
информационные услуги
х
69
Услуги банка
х
х х
226
Услуги банка
х
х
х
70
Налоги
х
227
Земельный налог
х
228
Налог на имущество
х
229
Налог на транспортные
средства
х
230
Другие обязательные
платежи
х
231
НДС, не отнесенный в
зачет при пропорци-
ональном методе
отнесения в зачет НДС
х
х
х
232
Налоговые платежи,
предусмотренные
законодательством РФ
х
х
х
71
Ценные бумаги
х
х
х
233
Кредитный рейтинг
х
х
х
234
Листинговый сбор
х
х
х
235
Ведение реестра держа-
телей ценных бумаг
х
х
х
72
Участие в организациях
регионального сотрудни-
чества морских портов
х
х х
236
Членские взносы в
организации регио-
нального сотрудни-
чества морских портов
х
х
х
3
Общие и административные
расходы, не учитываемые
при формировании тарифа
х х
х х х
76
Общие и административные
расходы, не учитываемые
при формировании тарифа
х х
х х х
238
Оплата труда, превы-
шающая в 15 раз мин.
уровень должностных
окладов по штатному
расписанию
х
х
х
х
х
239
Отчисления от оплаты
труда, превышающей в
15 раз мин. уровень
должностных окладов
по штатному расписанию
х
х
х
х
х
240
Доплаты и надбавки за
условия труда,  непре-
дусмотренные системой
оплаты труда в соот-
ветствии с трудовым
законодательством
х
х
х
х
х
241
Оплата отпусков работ-
никам, обучающихся в
организациях образо-
вания
х
х
х
х
х
242
Премирование и другие
формы вознаграждения
по итогам работы
х
х
х
х
х
243
Оплата дополнительно
предоставленных
отпусков (сверх преду-
смотренного законода-
тельством) работникам
х
х
х
х
х
244
Компенсация за неис-
пользованный отпуск
х
х
х
х
х
245
Выплаты по производ-
ственным травмам
х
х
х
х
х
246
Расходы, связанные с
изобретательством и
рационализаторством
производства, включая
выплаты за рационали-
заторские предложения
х
х
х
х
247
Выплаты социального
характера
х
х
х
х
х

248
Персоналдың
тұруына тұр-
ғын үй-жай-
ларды жалдау
бойынша шығыстар
х
х
х
х
249
Мерекелiк,
мәдени-бұқа-
ралық және
спорттық
iс-шараларды
өткiзуге
арналған
шығыстар
х
х
х
х
х
250
Әлеуметтiк
саланың
объектiлерiн
ұстау мен
пайдалану
х
х
х
х
х
251
Демеушiлiк көмек
х
х
х
х
х
252
Уәкiлеттi органмен келiспеген әкiмшiлiк персоналдың бiлiктiлiгiн арттыру
х
х
х
х
х
253
Уәкiлеттi
органмен
келiспеген
әкiмшiлiк
басқару жү-
йелерi мен
құралдарын
құру және
жетiлдiру
х
х
х
х
х
254
ҒЗТҚӘ жоба-
лық және
технология-
лық жұмыс-
тарды қаржы-
ландыруға
арналған
шығындар
х
х
х
х
х
255
Рационали-
зация және
кiтапханалық
қызмет
көрсетудiң
өңiрлiк
орталықтарын
ұстау
х
х
х
х
х
256
(Қызметтер-
дi) көрсету,
ұсыну кезiн-
де пайдала-
нылмайтын
негiзгi
құралдарды
ұстау мен
оған қызмет
көрсету
х
х
х
х
х
257
(Қызметтер-
дi) көрсету,
ұсыну кезiн-
де пайдала-
нылмайтын
негiзгi
құралдарды
ұстау мен
оған қызмет
көрсету
х
х
х
х
х
258
Мүлiктi сақтандыру
х
х
х
х
х
259
Персоналды сақтандыру
х
х
х
х
х
260
Тәуекелдердi сақтандыру
х
х
х
х
х
261
БАҚ-тағы жарналар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспа өнiмдерiн баспадан шығару бойынша шығыстар
х
х
х
х
х
262
Лекцияларды,
көрмелердi,
пiкiрталас-
тарды, ғылым
және өнер
қайраткер-
лерiмен кез-
десулердi,
ғылыми-
техникалық
конференция-
ларды өткiзу
мен ұйымдас-
тыру
х
х
х
х
х
263
Қоғамдық
бiрлестiктер
мен қауым-
дастықтарға
мүшелiк
жарналар
х
х
х
х
х
264
Қаланы көр-
кейту, ауыл
шаруашылы-
ғына көмек
көрсету мен
басқа да ұқ-
сас жұмыстар
бойынша
жұмыстар
орындау
х
х
х
х
х
265
Бақша серiк-
тестiктерiн
(оның iшiнде
жолдарды
салу, энер-
гиямен және
сумен жаб-
дықтау, жал-
пы сипаттағы
басқа да
шығыстарды
жүзеге асы-
ру) көркейту
х
х
х
х
х
266
Денсаулық сақтау ұйымдарымен жасалатын шарттар бойынша персоналға көрсетiлетiн медициналық қызметтер
х
х
х
х
х
267
Нормативтен
тыс техни-
калық және
коммерциялық
ысыраптар
х
х
х
х
х
268
Ақаулардың
нәтижесiнде
пайда болған
ысыраптар
мен шығыстар
х
х
х
х
269
Өндiрiстiк
емес шығыс-
тар мен
ысыраптар
х
х
х
х
х
270
Сот шығындары
х
х
х
х
х
271
Шарттардың
талаптарын
бұзғаны үшiн
айыппұлдар,
өсiмпұлдар,
тұрақсыздық
айыппұлдар
мен санк-
циялардың
басқа да
түрлерi
х
х
х
х
х
272
Табыстарды
жасырғаны
(төмендет-
кенi) үшiн
айыппұлдар,
өсiмпұлдар
х
х
х
х
х
273
Ұрлаудан,
өрттен, құн-
дылықтардың
бүлiнуiнен
түскен
залалдар
х
х
х
х
х
274
Күмәндi бо-
рыштар бо-
йынша резер-
втердi құру
жөнiнде
шығыстар
х
х
х
х
х
275
Дебиторлық берешектердi есептен шығару
х
х
х
х
х
276
Бюджетке ен-
гiзуге жата-
тын (өсiм-
пұлды қоса)
айыппұл
санкциялары
х
х
х
х
х
277
Лицен-
зияланатын
қызметтiң
лицензиясыз
жүзеге
асырылатын
айыппұл
санкциялары
х
х
х
х
х
278
Салық салы-
натын айна-
лымдар мақ-
сатында емес
пайдаланыла-
тын тауар-
лар (жұмыс-
тар, қызмет-
тер) бойынша
(алдында
есепке жат-
қызылған)
ҚҚС
х
х
х
х
х
279
Табиғи мо-
нополия су-
бъектiсiнiң
нормативтен
тыс ысырап-
тары бойынша
(алдында
есепке жат-
қызылған)
ҚҚС
х
х
х
х
х

248
Расходы по найму
жилых помещений для
проживания персонала
х
х
х
х
249
Расходы на проведение
праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий
х
х
х
х
х
250
Содержание и
эксплуатация объектов
социальной сферы
х
х
х
х
х
251
Спонсорская помощь
х
х
х
х
х
252
Повышение квалифи-
кации администра-
тивного персонала,
несогласованное с
уполномоченным органом
х
х
х
х
х
253
Создание и совершенст-
вование систем и
средств адм. управле-
ния, несогласованные
уполномоченным органом
х
х
х
х
х
254
Затраты на финансиро-
вание НИОКР, проектные
и технологические
работы
х
х
х
х
х
255
Содержание региональ-
ных центров рационали-
зации и библиотечного обслуживания
х
х
х
х
х
256
Содержание и обслужи-
вание основных средств
не используемых при
оказании, предостав-
лении (услуг)
х
х
х
х
х
257
Нематериальные активы,
не используемые при
оказании, предостав-
лении (услуг)
х
х
х
х
х
258
Страхование имущества
х
х
х
х
х
259
Страхование персонала
х
х
х
х
х
260
Хеджирование рисков
х
х
х
х
х
261
Расходы по рекламе в
СМИ, по изданию
рекламной, плакатной и
типографской продукции
х
х
х
х
х
262
Проведение и органи-
зация лекций,
выставок, диспутов,
встреч с деятелями
науки и искусства,
научно-технических
конференций
х
х
х
х
х
263
Членские взносы в
общественные органи-
зации и ассоциации
х
х
х
х
х
264
Выполнение работ по
благоустройству
города, оказанию
помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х
х
х
х
265
Благоустройство
садовых товариществ
(в том числе строите-
льство дорог, энерго-
и водоснабжение,
осуществление других
расходов общего
характера)
х
х
х
х
х
266
Медицинские услуги,
оказываемые персоналу
по договорам, заклю-
ченным с организа-
циями здравоохранения
х
х
х
х
х
267
Сверхнормативные
технические и
коммерческие потери
х
х
х
х
х
268
Потери и расходы в
результате браков
х
х
х
х
269
Непроизводительные
расходы и потери
х
х
х
х
х
270
Судебные издержки
х
х
х
х
х
271
Штрафы, пени,
неустойки и другие
виды санкций за
нарушение условий
договоров
х
х
х
х
х
272
Штрафы, пени за
сокрытие (занижение)
доходов
х
х
х
х
х
273
Убытки от хищений,
пожаров, порчи
ценностей
х
х
х
х
х
274
Расходы по созданию
резервов по
сомнительным долгам
х
х
х
х
х
275
Списание дебиторской
задолженности
х
х
х
х
х
276
Штрафные санкции
(включая пени), подле-
жащие внесению в бюджет
х
х
х
х
х
277
Штрафные санкции за
осуществление без
лицензии лицензи-
руемой деятельности
х
х
х
х
х
278
НДС (ранее отнесенный
в зачет) по товарам
(работам, услугам),
использованным не в
целях облагаемых
оборотов
х
х
х
х
х
279
НДС (ранее отнесенный
в зачет) по сверхнор-
мативным потерям,
понесенным субъектом
естественной монополии
х
х
х
х
х

280
Өтеусiз берiлген активтерге арналған (алдында есепке жатқызылған) ҚҚС
х
х
х
х
х
281
Негiзгi құралдардың (төтенше жағдайлардың нәтижесiнде туындаған жағдайларды қоспағанда) жоғалту мен бүлiнуге арналған (алдында есепке жатқызылған) ҚҚС
х
х
х
х
х
282
Ластайтын
заттардың
нормативтен
тыс тастан-
дылары (шы-
ғарылымдары)
үшiн
төлемдер
х
х
х
х
х
283
Шығындарды
қалыптасты-
рудың ерекше
тәртiбi ту-
ралы ереже-
нiң 9-тарма-
ғына жауап
бермейтiн
аудиторлық
қызметтер
х
х
х
х
х
284
Қызметтердi
өндiру мен
көрсетуге
тiкелей жат-
қызылмаған
шығыстардың
басқа да
түрлерi
х
х
х
х
х
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
12-қосымша
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін
қызметтерінің сату бойынша шығыстары
мың теңге
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ң
к
о
д
ы
О
п
е
р
а
ц
и
я
к
о
д
ы
Б
а
п
т
ы
ң
к
о
д
ы
Баптың атауы
Өлшегіш
Тікелей шығындар
с
а
н
ы
өлшем
бір-
лігі
Өндіріс-
тік пер-
соналға
төлемдер
Ең-
бек-
ке
ақы
тө-
леу-
ден
ау-
да-
рым-
дар
Ма-
те-
ри-
ал-
дар
Отын
ЕАҚ
-на
кі-
ре-
тін
АЕҚ-
на
кір-
мей-
тін
1
2
3
4
5
А
1
2
3
4
5
6
7
4
Өзіндік құнға енгізілетін сату бойынша шығыстар, барлығы
х
х
73
Теңiз порттарының
реттеліп көрсеті-
летін қызметтерін
сату бойынша
шығыстар, барлығы
х
х
237
Құн есебі мен
теңіз порттары-
ның қызметтері
бойынша маркетинг
тон-
на
4
Тарифтi қалыптастыру кезiнде ескерiлмейтiн сату бойынша шығыстар, барлығы
х
х
77
Тарифтi қалыптастыру
кезiнде ескерiлмей-
тiн өндірістік
шығындар, барлығы
х
х
240
Еңбек заңнама-
сына сәйкес
еңбекке ақы
төлеу жүйесiнде
көзделмеген
еңбек талапта-
ры үшін
қосымша
төлемдер мен
үстемеақылар
х
х
241
Бiлiм беру
ұйымдарында
оқитын қызмет-
керлердiң дема-
лыстарына ақы
төлеу
х
х
242
Жұмыс қорытын-
дылары бойынша
сыйлықақы беру
мен сыйақының
басқа да
нысандары
х
х
243
Қызметкерлерге
қосымша берiл-
ген демалыста-
рына (заңнамада
көзделгеннен
тыс) ақы төлеу
х
х
244
Пайдаланылмаған
еңбек үшiн
өтемақы
х
х
245
Өндiрiстiк жарақаттар бойынша төлемдер
х
х
246
Рационализатор-
лық ұсыныстарға
арналған төлем-
дердi қоса
отырып, өндi-
рiстiң өнер-
тапқырлығымен
және рациона-
лизаторлығымен
байланысты
шығыстар
х
х
247
Әлеуметтiк сипаттағы төлемдер
х
х
248
Персоналдың тұруына тұрғын үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
х
х
249
Мерекелiк, мә-
дени-бұқаралық
және спорттық
iс-шараларды
өткiзуге ар-
налған шығыстар
х
х
254
ҒЗТҚӘ жобалық және технологиялық жұмыстарды қаржыландыруға арналған шығындар
х
х
255
Рационализация
және кiтапхана-
лық қызмет көр-
сетудiң өңiрлiк
орталықтарын
ұстау
х
х
256
(Қызметтердi)
көрсету, ұсыну
кезiнде пайда-
ланылмайтын не-
гiзгi құралдар-
ды ұстау мен
оларға қызмет
көрсету
х
х
257
Қызметтердi
көрсету, ұсыну
кезiнде пай-
даланылмайтын
материалдық
емес активтер
х
х
258
Мүлiктi сақтандыру
х
х
259
Персоналды сақтандыру
х
х

280
НДС (ранее отнесенный
в зачет) на безвоз-
мездно переданные
активы
х
х
х
х
х
281
НДС (ранее отнесенный
в зачет) на утрату и
порчу основных средств
(за иключением
случаев, возникших в
результате
чрезвычайных ситуаций)
х
х
х
х
х
282
Платежи за сверхнорма-
тивные выбросы
(сбросы) загрязняющих
веществ
х
х
х
х
х
283
Аудиторские услуги, не
отвечающие требова-
ниям п. 9 Правил об
особом порядке
формирования затрат
х
х
х
х
х
284
Другие виды расходов,
непосредственно не
относящиеся к произ-
водству и оказанию
услуг
х
х
х
х
х
Приложение 12 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Расходы по реализации регулируемых
услуг морских портов
тыс. тенге
К
О
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
К
о
д
с
т
а
т
ь
и
Наименование
статьи
Изме-
ри-
тель
Прямые затраты
к
о
л
и
ч
е
с
т
в
о
е
д
и
н
и
ц
а
и
з
м
е
р
е
н
и
я
Выплаты произ-
водствен-
ному
персоналу
О
т
ч
и
с
л
е
н
и
я
о
т
о
п
л
а
т
ы
т
р
у
д
а
М
а
т
е
р
и
а
л
ы
Т
о
п
л
и
в
о
Э
л
е
к
т
р
о
э
н
е
р
г
и
я
У
с
л
у
г
и
А
р
е
н
д
а
И
з
н
о
с
О
С,
а
м
о
р
т
и
з
а
ц
и
я
Н
М
А
вхо-
дя-
щие
в
ФОТ
не
вхо-
дящие
в ФОТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
4
Расходы по реализации,
включаемые в себестоимость, всего
х х
73
Расходы по реализации
регулируемых услуг морских
портов, всего
х
х
237
Расчет стоимости и маркетинг по услугам морских портов
т
о
н
н
а
4
Расходы по реализации, не учитываемые при формировании
тарифа, всего
х х
77
Производственные затраты, не учитываемые при формировании тарифа, всего
х
х
240
Доплаты и надбавки за
условия труда, непреду-
смотренные системой
оплаты труда в
соответствии с трудовым
законодательством
х
х
241
Оплата отпусков
работникам, обучающихся в
организациях образования
х
х
242
Премирование и другие формы вознаграждения
по итогам работы
х
х
243
Оплата дополнительно предоставленных отпусков
(сверх предусмотренного законодательством)
работникам
х
х
244
Компенсация за
неиспользованный отпуск
х
х
245
Выплаты по произ-
водственным травмам
х
х
246
Расходы, связанные с изобретательством и раци-
онализаторством
производства
х
х
247
Выплаты социального характера
х
х
248
Расходы по найму жилых помещений для проживания
персонала
х
х
249
Расходы на проведение
праздничных, культурно-
массовых и спортивных
мероприятий
х
х
254
Затраты на финансиро-
вание НИОКР, проектные и
технологические работы
х
х
255
Содержание региональных
центров рационализации и
библиотечного
обслуживания
х
х
256
Содержание и обслуживание
основных средств не ис-
пользуемых при оказании, предоставлении (услуг)
х
х
257
Нематериальные активы, не
используемые при оказании, предоставлении услуг
х
х
258
Страхование имущества
х
х
259
Страхование персонала
х
х

260
Тәуекелдердi сақтандыру
х
х
261
БАҚ-тағы жарна-
лар бойынша,
жарнамалық,
плакаттық және
баспа өнiмдерiн
баспадан шығару
бойынша шығыстар
х
х
262
Лекцияларды,
көрмелердi,
пiкiрталас-
тарды, ғылым
және өнер қайраткерлерi-
мен кездесулер-
дi, ғылыми-
техникалық кон-
ференцияларды
өткiзу мен
ұйымдастыру
х
х
263
Қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтар-
ға мүшелiк
жарналар
х
х
264
Қаланы көркей-
ту, ауыл шаруа-
шылығына көмек
көрсету мен
басқа да ұқсас
жұмыстар бо-
йынша жұмыстар
орындау
х
х
265
Бақша серiктес-
тiктерiн (оның
iшiнде жолдарды
салу, энергия-
мен және сумен
жабдықтау, жал-
пы сипаттағы
басқа да шығыс-
тарды жүзеге
асыру) көркейту
х
х
266
Денсаулық сақ-
тау ұйымдарымен
жасалатын шарт-
тар бойынша
персоналға
көрсетiлетiн
медициналық
қызметтер
х
х
267
Нормативтен
тыс техникалық және
коммерциялық
ысыраптар
х
х
268
Ақаулардың
нәтижесiнде
пайда болған
ысыраптар
мен шығыстар
х
х
269
Өндiрiстiк емес шығыстар мен ысыраптар
х
х
273
Ұрлаудан, өрттен, құндылықтардың
бүлiнуiнен түскен залалдар
х
х
282
Ластайтын заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарылымдары)
үшiн төлемдер
х
х
284
Қызметтердi өндiру мен көрсетуге тiкелей жатқызылмаған шығыстардың басқа да түрлерi
х
х
кестенің жалғасы
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ң
к
о
д
ы
Тікелей шығындар
Электр
энер-
гиясы
Қыз
мет
тер
Жалға
алу
НҚ-дың
тозуы,
МЕА-дің
аморти-
зациясы
Жөндеу
ағымдағы
шар-
уа-
шы-
лық
тә-
сі-
лі-
мен
мердігерлік
тәсілімен
Барлығы
оның ішінде
алыс-беріс
6
7
8
9
10
11
А
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ң
к
о
д
ы
Тікелей шығындар
Есепті
кезең
үшін
барлығы
Жөндеу
күрделі
Өзге
шаруашы-
лық тә-
сілімен
мердігерлік
тәсілімен
Барлығы
оның ішін-
де алыс-
беріс
12
13
14
А
15
16
17
18
19
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
13-қосымша
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін
қызметтері бойынша сыйақы бойынша шығыстар
мың теңге
К
ө
р
с
е
т
к
і
ш
т
і
ң
к
о
д
ы
Ж
о
б
а
н
ы
ң
к
о
д
ы
Жобаны сипаттау
N
жол
Кре-
дит
валю-
тасы-
ның
коды
Кре-
дит-
тің
ва-
люта-
сын-
дағы
кре-
дит-
тің
со-
масы
Кре-
дит-
тер
бо-
йын-
ша
жыл-
дық
сый-
ақы-
ның
па-
йыз-
дық
став-
касы
Кре-
дит
валю-
та-
сында
сый-
ақы-
ның
есеп-
тел-
ген
со-
масы
тең-
геге
ва-
люта
бір-
лі-
гі-
нің
ор-
таша
бағамы
Тең-
геде
сый-
ақы-
ның
есеп-
тел-
ген
со-
масы
1
2
3-топ=1-
топ*
2-топ
4
5-топ=3-
топ*
4-топ
5
Өзіндік құнға
енгізілетін
сыйақы бойынша
шығыстар,
барлығы
5
Тарифті қалып-
тастыру кезінде
ескерілмейтін
сыйақы бойынша
шығыстар,
барлығы
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
14-қосымша
Инвестициялық қызмет
мың теңге
Ж
о
б
а
н
ы
ң
к
о
д
ы
Жоба
Есепті
кезең-
нің
басына
Са-
тып
алу
құны
Тікелей шығындар
Өндіріс-
тік пер-
соналға
төлемдер
Ең-
бекке
ақы
тө-
леу-
ден
ауда-
рым-
дар
Ма-
те-
ри-
ал-
дар
Отын
Электр
энер-
гиясы
ЕАҚ
-на
кі-
ре-
тін
ЕАҚ-
на
кір-
мей-
тін
1
2
3
4
5
6
А
1
2
3
4
5
6
7
8
Табиғи монополия субъектісі, барлығы
кестенің жалғасы
Ж
о
б
а
н
ы
ң
к
о
д
ы
Жоба
Тікелей шығындар
Жа-
нама
шы-
ғын-
дар
Есеп-
ті
кезең
үшін
бар-
лығы
Өс-
пелі
қо-
ры-
тын-
ды-
мен
бар-
лық
шы-
ғын
Ен-
гі-
зу
Есеп-
ті
жыл-
дың
ая-
ғына
Қыз-
мет-
тер
Жал-
дау
НҚ-
дың
то-
зуы,
МЕА-
дің
амо-
рти-
за-
ция-
сы
Өз-
ге
7
8
9
14
15
А
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Табиғи монополия субъектісі, барлығы
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
15-қосымша

260
Хеджирование рисков
х
х
261
Расходы по рекламе в
СМИ, по изданию реклам-
ной, плакатной и
типографской продукции
х
х
262
Проведение и организация
лекций, выставок,
диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-
технических конференций
х
х
263
Членские взносы в
общественные организации и ассоциации
х
х
264
Выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х
265
Благоустройство садовых
товариществ
х
х
266
Медицинские услуги,
оказываемые персоналу
по договорам, заклю-
ченным с организациями
здравоохранения
х
х
267
Сверхнормативные техни-
ческие и коммерческие
потери
х
х
268
Потери и расходы в результате браков
х
х
269
Непроизводительные расходы и потери
х
х
273
Убытки от хищений, пожаров, порчи ценностей
х
х
282
Платежи за сверх-
нормативные выбросы
(сбросы) загрязняющих
веществ
х
х
284
Другие виды расходов,
непосредственно не относящиеся к производ-
ству и оказанию услуг
х
х
(продолжение таблицы)
Прямые затраты
Всего
за
отчетный
период
Ремонт
Прочие
текущий
капитальный
хоз.
спо-
собом
подрядным
способом
хоз.
спо-
собом
подрядным
способом
Всего
в том
числе
давальче-
ские
материалы
Всего
в том
числе
давальче-
ские
материалы
10
11
12
13
14
12
13
14
15
16
17
18
19
Приложение 13 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Расходы по вознаграждению по регулируемым
услугам морских портов
тыс. тенге
К
О
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
К
О
д
п
р
о
е
к
т
а
Описание
проекта
N
с
т
р
о
к
и
Код
валю-
ты
кре-
дита
Сумма
кре-
дита,
в ва-
люте кре-
дита
Процен-
тная
ставка
годо-
вого
вознаг-
ражде-
ния по
креди-
там
Сумма
начис-
лен-
ного
воз-
награж-
дения,
в валю-
те кре-
дита
Ср.
курс
еди-
ницы
валюты
к
тенге
Сумма
начис-
лен-
ного
возна-
граж-
дения,
в
тенге
А
1
2
гр.3=
гр.1*
гр.2
4
гр.5=
гр.3*
гр.4
5
Расходы по вознаграждению
включаемые в
себестоимость,
всего
5
Расходы по
вознаграждению
не учитываемые
при формирова-
нии тарифа,
всего
Приложение 14 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Инвестиционная деятельность
тыс. тенге
К
О
д
п
р
о
е
к
т
а
Проект
Н
а
н
а
ч
а
л
о
о
т
ч
е
т
н
о
г
о
п
е
р
и
о
д
а
С
т
о
и
м
о
с
т
ь
п
р
и
о
б
р
е
т
е
н
и
я
Прямые затраты
К
о
с
в
е
н
н
ы
е
з
а
т
р
а
т
ы
В
с
е
г
о
з
а
о
т
ч
е
т
н
ы
й
п
е
р
и
о
д
В
с
е
г
о
з
а
т
р
а
т
н
а
р
а
с
т
а
ю
щ
и
м
и
т
о
г
о
м
В
в
о
д
Н
а
к
о
н
е
ц
о
т
ч
е
т
н
о
г
о
г
о
д
а
Выплаты
произ-
водст-
венному
персоналу
О
т
ч
и
с
л
е
н
и
я
о
т
о
п
л
а
т
ы
т
р
у
д
а
М
а
т
е
р
и
а
л
ы
Т
о
п
л
и
в
о
Э
л
е
к
т
р
о
э
н
е
р
г
и
я
У
с
л
у
г
и
А
р
е
н
д
а
И
з
н
о
с
О
С,
а
м
о
р
т
и
з
а
ц
и
я
Н
М
А
П
р
о
ч
и
е
вхо-
дя-
щие
в
ФОТ
не
вхо-
дя-
щие
в
ФОТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Субъект
естестве-
нной мо-
нополии,
всего
Приложение 15 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов

Ескерту. 15-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ (ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Есептi жылдың аяғындағы: 20__ жылғы 31 желтоқсандағы
жағдай бойынша негiзгi құралдар мен материалдық
емес активтердiң болуы туралы есеп
Табиғи монополия субъектiсiнiң атауы
___________________________________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысан
___________________________________________________________________
Ұйымның заңды мекен-жайы
___________________________________________________________________
мың теңге
Негiзгi құралдардың, материалдық емес активтердiң тобы
Бар-
лығы
Активтердi бөлу
Реттелiп
көрсе-
тiлетiн
қызметтер
өзге
қыз-
мет
Жанама
опера-
ция-
лары
Сату
бойынша
опера-
ция-
лары
Әкім-
шілік
Теңiз
портта-
рының
қызмет-
терi
1-санат
1-
санат
2-
санат
3-
санат
3-
санат
Негiзгi құралдар, барлығы
121.01 Жер
122.01 Ғимарат, құрылыс
122.02 Құрылыстар
123.01 Өткiзу құрылғылары
123.02 Күштiк машиналар мен жабдық
123.03 Қызмет түрлерi бойынша жұмыс машиналары мен жабдық
123.04 Басқа машиналар мен жабдық
123.05 Деректердi өңдеу бойынша компьютерлiк шет құрылғылар мен жабдық
124.01 Көлiк
125.06 Аспаптар
125.07 Өндiрiстiк түгендегiш пен керек-жарақ
125.08 Шаруашылық түгендегiш
125.09 Жұмыс және өнiмдi мал
125.10 Көпжылдық екпе ағаш
125.11 Өзге негiзгi құралдар
Материалдық емес активтер, барлығы
101.01 Лицензияланған келiсiм
102.01 Бағдарламалық қамтамасыз ету
103.01 Патенттер
104.01 Ұйымдастыру шығындары
105.01 Гудвилл
106.01 Өзге
Басшы                  қолы
Бас бухгалтер          қолы               МО
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
16-қосымша
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін
қызметтері бойынша қолданысқа енгізілген
негізгі құралдар туралы есеп
О
п
е
р
а
ц
и
я
к
о
д
ы
Н
Қ
т
о
б
ы
н
ы
ң
к
о
д
ы
Сипаттама
Жыл басына
Бар-
лығы
Түскен
Бас-
тап-
қы
құн
Жи-
нақ-
тал-
ған
тозу
Қал-
дық
құны
ен-
гі-
зіл-
ген
жаңа
объ-
ект-
ілер
құнды
арт-
тыра-
тын
қайта
құру,
жа-
ңарту
Қай-
та
ба-
ға-
лау
Өзге
1-санаттағы қолданысқа енгізілген құралдар, барлығы
Тиеу-түсiру жұмыстарын қамтамасыз ету
02
Үйiндi және тастанды жүктердiң асқынжүгi
03
Жүктердiң еркiн жүрiс тәсiлiмен асқынжүгi
04
Контейнерлердiң асқынжүгi
05
Жүктердiң кран тәсiлiмен асқынжүгi
06
Габариттiк емес және ауыр салмақты жүктердiң кран тәсiлiмен асқынжүгi
07
Темiр жол құрамына/нан тиеу/түсiру
08
Вагондардың еркiн жүрiс тәсiлiмен асқынжүгi
10
Тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыру үшiн мұнай құю айлақтарының инфрақұрылымын ұсыну
12
Клиенттердiң күштерiмен астықты тиеудi-түсiрудi жүзеге асыру үшiн порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
13
Кеме қызметтерi
14
Шамшырақ қызметтерi
15
Арналардан өткенi үшiн
17
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
18
Зәкiр қызметтерi
19
Байлау қызметтерi
20
Табиғатты қорғау iс-шаралары саласындағы қызметтер
21
Карантиндiк
22
Абсорбирленген өндiрiстiк шығындар
кестенің жалғасы
Бар-
лығы
Түсіп қалған
(қалдық құны
бойынша)
Жыл аяғына
Есепті кезең
үшін
есеп-
тен
шыға-
рыл-
ған
са-
тыл-
ған
ре-
ин-
дек-
са-
ция
Өз-
ге
Бас-
тап-
қы
құн
Жи-
нақ-
тал-
ған
тозу
Қал-
дық
құн
Есеп-
тел-
ген
тозу
күр-
делі
жөн-
деу
ағым-
дағы
жөн-
деу
Басшы                  қолы
Бас бухгалтер          қолы               МО
Теңiз порттарының қызметтерiн
көрсететiн табиғи монополиялар
субъектiлерiнiң табыстарды,
шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп
есепке алуды жүргiзу ережесiне
17-қосымша
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін
қызметтері бойынша қолданысқа енгізілген
материалдық емес активтер туралы есеп
мың теңге
О
п
е
р
а
ц
и
я
н
ы
ң
к
о
д
ы
М
Е
А
т
о
б
ы
н
ы
ң
к
о
д
ы
Сипаты
Жыл басына
Бар-
лығы
Түскен
Бас-
тап-
қы
құн
Жи-
нақ-
тал-
ған
тозу
Қал-
дық
құны
ен-
гі-
зіл-
ген
жаңа
объ-
ект-
ілер
құнды
арт-
тыра-
тын
жаң-
ғырту
Қай-
та
ба-
ға-
лау
Өз-
ге
1-санаттағы қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер, барлығы
кестенің жалғасы
Бар-
лығы
Түсіп қалған
(қалдық құны бойынша)
Жыл аяғына
Есепті кезең
үшін
есеп-
тен
шыға-
рыл-
ған
са-
тыл-
ған
реин-
дек-
сация
Өзге
Бас-
тап-
қы
құн
Жи-
нақ-
тал-
ған
тозу
Қал-
дық
құн
Есеп-
телген
тозу
Басшы                  қолы
Бас бухгалтер          қолы               МО

Сноска. Приложение 15 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Отчет о наличии основных средств и нематериальных
активов по состоянию на конец отчетного года:
31 декабря 20____ года
Наименование субъекта естественной монополии ___________________
Организационно-правовая форма __________________________________
Юридический адрес организации __________________________________
тыс. тенге
Группа основных
средств, немате-
риальных активов
В
с
е
г
о
Распределение активов
Регули-
руемые
услуги
Косве-
нные
опера-
ции
Опера-
ции
по
реали-
зации
Админи-
страция
Услуги
морских
портов
иная
деяте-
льность
1 ка-
тегория
1 ка-
тегория
2 ка-
тегория
3 ка-
тегория
3 ка-
тегория
Основные средства,
всего
121.01 Земля
122.01 Здания,
строения
122.02 Сооружения
123.01 Переда-
точные устройства
123.02 Силовые
машины и обору-
дование
123.03 Рабочие
машины и обору-
дование по видам
деятельности
123.04 Другие маши-
ны и оборудование
123.05 Компьютерные
периферийные
устройства и
оборудование по
обработке данных
124.01 Транспорт
125.06 Инструменты
125.07 Производст-
венный инвентарь и
принадлежности
125.08 Хозяйст-
венный инвентарь
125.09 Рабочий и
продуктивный скот
125.10 Многолетние
насаждения
125.11 Прочие
основные средства
Нематериальные
активы, всего
101.01 Лицензионные
соглашения
102.01 Программное
обеспечение
103.01 Патенты
104.01 Организа-
ционные затраты
105.01 Гудвилл
106.01 Прочие
Руководитель              подпись
Главный бухгалтер         подпись
МП
Приложение 16 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Отчет о задействованных основных средствах
по регулируемым услугам морских портов
Код
опе-
ра-
ции
Код
гру-
ппы
ОС
Описание
На начало года
В
с
е
г
о
Поступило
В
с
е
г
о
Пер-
вона-
чаль-
ная
стои-
мость
На-
коп-
лен-
ный износ
Оста-
точ-
ная
стои-
мость
вве-
дено
новых
объек-
тов
реконст-
рукция,
модерни-
зация,
увеличи-
вающая
стои-
мость
П
е
р
е
о
ц
е
н
к
а
П
р
о
ч
е
е
Задействованные
основные средства
1 категории, всего
01
Обеспечение
погрузочно-
разгрузочных
работ
02
Перегрузка
насыпных и
навалочных
грузов
03
Перегрузка
грузов накат-
ным способом
04
Перегрузка
контейнеров
05
Перегрузка
крановым спо-
собом грузов
06
Перегрузка
крановым спо-
собом негаба-
ритных и
тяжеловесных
грузов
07
Погрузка/
выгрузка в/из
железнодорож-
ный состав
08
Перегрузка
вагонов на-
катным
способом
10
Предоставле-
ние инфраст-
руктуры неф-
теналивных
причалов для
осуществления
погрузочно-
разгрузочных
работ
12
Предоставле-
ние инфраст-
руктуры порта
(за исключе-
нием при-
чалов) для
осуществления
погрузки-
разгрузки
зерна силами
клиентов
13
Корабельные
услуги
14
Маячные
услуги
15
За проход
каналом
17
Причальные
услуги вне
грузовых операций
18
Якорные
услуги
19
Швартовые
услуги
20
Услуги в
сфере приро-
доохранных
мероприятий
21
Карантинные
22
Абсорбиро-
ванные произ-
водственные затраты
(продолжение таблицы)
Выбыло (по
остаточной
стоимости)
На конец года
За отчетный
период
С
п
и
с
а
н
о
Р
е
а
л
и
з
о
в
а
н
о
Р
е
и
н
д
е
к
с
а
ц
и
я
П
р
о
ч
е
е
Пер-
вона-
чаль-
ная
стои-
мость
Накоп-
ленный
износ
Оста-
точ-
ная
стои-
мость
Начис-
ленный
износ
Капи-
таль-
ный
ремонт
Теку-
щий
ремонт
Руководитель                     подпись
Главный бухгалтер                подпись
МП
Приложение 17 к Правилам
ведения раздельного учета
доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественных
монополий, оказывающими
услуги морских портов
Отчет о задействованных нематериальных активах
по регулируемым услугам морских портов
тыс. тенге
Код
опе-
ра-
ции
Код
гру-
ппы
НМА
Описание
На начало года
В
с
е
г
о
Поступило
В
с
е
г
о
Пер-
вона-
чаль-
ная
стои-
мость
На-
коп-
лен-
ный
износ
Оста-
точ-
ная
стои-
мость
вве-
дено
новых
объек-
тов
модерни-
зация,
увеличи-
вающая
стои-
мость
П
е
р
е
о
ц
е
н
к
а
П
р
о
ч
е
е
Задействованные
нематериальные
активы 1 кате-
гории, всего
(продолжение таблицы)
Код
опе-
ра-
ции
Код
гру-
ппы
НМА
Описание
Выбыло (по
остаточной
стоимости)
На конец года
За
отчетный
период
С
п
и
с
а
н
о
Р
е
а
л
и
з
о
в
а
н
о
Ре-
индек-
сация
П
р
о
ч
е
е
Пер-
вона-
чаль-
ная
стои-
мость
На-
коп-
лен-
ный
износ
Оста-
точ-
ная
стои-
мость
Начис-
ленный
износ
Задействованные
нематериальные
активы 1 кате-
гории, всего
Руководитель                     подпись
Главный бухгалтер                подпись
МП