2005-2007 жылдарға арналған облыстық "Ауыз су" бағдарламасы туралы.
Павлодар облыстық мәслихатының 2005 жылғы 30 мамырдағы N 48/12 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 14 маусымда N 3031 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, облыстық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған 2005-2007 жылдарға арналған "Ауыз су" бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Облыс қаржы департаментi жыл сайын Бағдарламаның дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
3. Қалалар мен аудандар әкiмдерi сумен қамсыздандыру объектiлердiң сапалы қабылдануы мен пайдалануын қамтамасыз ететiн болсын.
4. Облыс табиғи ресурстар мен табиғат пайдалануды реттеу департаментi жыл сайын 20 қаңтар мерзiмiне орай облыстық мәслихаттың экология және қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
5. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың экология және қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына жүктелсiн.
Сессия төрағасы Г. Досжанова
Облыстық мәслихаттың хатшысы  Р. Гафуров
Павлодар облыстық мәслихатының
2005 жылғы 30 мамырдағы
III-сайланған XII-сессиясының
2005-2007 жылдағы арналған
"Ауыз су" облыстық бағдарламасы туралы
N 48/12 шешiмiне қосымша
2005 - 2007 жылдарға арналған "Ауыз су"
облыстық бағдарламасы
1. Паспорт
Атауы
2005 - 2007 жылдарға арналған "Ауыз су" облыстық бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме
Қазақстанның 2030 жылға дейiн даму стратегиясы; Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 16 қарашадағы "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасы туралы" N 4153 және 1998 жылғы 18 мамырдағы "Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын жақсарту жөнiнде бiрiншi кезектегi шаралар туралы" N 3956 Жарлықтары, Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2002 жылғы 23 қаңтардағы "2002 - 2010 жылдарға арналған "Ауыз су" салалық бағдарламасы туралы" N 93  қаулысы
Негiзгi әзiрлеушi
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаментi
Мақсаты
Облыстың елдi мекендерiн санитарлық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетiн ауыз сумен қамтамасыз ету
Мiндеттерi
Облыс тұрғындарын санитарлық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетiн ауыз сумен қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралар кешенiн пысықтау және iске асыру
Iске асыру мерзiмдерi

Об областной программе«"Питьевая вода" на 2005-2007 годы.
Решение Павлодарского областного Маслихата от 30 мая 2005 года N 48/12. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 14 июня 2005 года за N 3031. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан", областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую областную программу "Питьевая вода" на 2005-2007 годы (далее Программа).
2. Департаменту финансов области ежегодно обеспечивать своевременное финансирование Программы.
3. Департаменту природных ресурсов и регулирования природопользования области ежегодно до 20 января представлять информацию по реализации Программы в постоянную комиссию областного маслихата по экологии и охраны окружающей среды.
4. Акимам городов и районов обеспечивать качественную приемку и эксплуатацию объектов водоснабжения.
5. Контроль за реализацией Программы возложить на постоянную комиссию областного маслихата по экологии и охраны окружающей среды.
Председатель сессии Г. Досжанова
Секретарь областного маслихата Р. Гафуров
Приложение
к решению Павлодарского областного
маслихата III созыва XII сессии
от 30 мая 2005 года N 48/12
Об областной программе
"Питьевая вода" на 2005-2007 годы
Областная программа
"Питьевая вода" на 2005-2007 годы
1. Паспорт
Наименование
Областная программа "Питьевая вода" на 2005-2007 годы
Основание для разработки
Стратегия развития  Казахстана до 2030 года; Указы  Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153 "О Государственной программе "Здоровье народа" и от 18 мая 1998 года N 3956 "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан", постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 93  "Об отраслевой программе "Питьевые воды" на 2002 - 2010 годы"
Основной разработчик
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования области
Цель
Обеспечение населенных пунктов области  питьевой водой, соответствующей санитарным правилам и нормам
Задачи
Выработка и реализация комплекса мероприятий по обеспечению населения области питьевой водой, соответствующей санитарным правилам и нормам
Сроки реализации

2005 -2007 жылдар
Қаржыландыру  көздерi
Республикалық, облыстық бюджеттердiң, қалалар мен аудандар бюджеттерiнiң қаражаттары
Күтiлетiн нәтижелер
Облыс тұрғындарына санитарлық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетiн сапалы ауыз су беру
2. Кiрiспе
Қазақстанның 2030 жылға дейiн даму стратегиясында негiзгi басымдықтардың бiрi болып азаматтардың денсаулығы анықталған, онда таза су мен пайдалы тағамдарды қолдану, сондай-ақ қазiргi заман технологиялары негiзiнде су тазарту жүйелерiн енгiзу, қоршаған ортаны ластап, экологиялық зиян келтiретiн объектiлердi қысқарту түрлi аурулардың алдын алуға ықпалын тигiзедi деп атап көрсетiлген.
Талдау барысында облыс тұрғындарын, әсiресе ауылдық жерлерде, су тұтыну сапасы мен мөлшерi жағынан сумен қамтамасыз етудiң төмендеу үрдiсiнiң қалыптасып отырғаны анықталды. Су құбырларын, суды механикалық түрде көтеретiн терең ұңғымаларды жөндеп қалпына келтiру жұмыстарына қаражаттың болмауы сумен қамтамасыз етудiң нашарлауына басты себеп болып отыр. Бағдарламаны жүзеге асыру облыс елдi мекендерiнiң тұрғындарына сапалы ауыз су берудi, жұқпалы аурулардың таралуының алдын алуға мүмкiндiк туғызады.
3. Облыс елдi мекендерiн ауыз сумен қамтамасыз ету
сапасының қазiргi жағдайын талдау
Сумен қамтамасыз ету көздерi
Ертiс өзенi мен "Қаныш Сәтбаев атындағы арнаның" су ресурстары облыс тұрғындарын, өндiрiстiк және ауыл шаруашылығы кәсiпорындарын сумен қамтамасыз ету үшiн пайдаланатын ең iрi су көздерi болып табылады. Облыстағы 130 шағын өзендер мен уақытша ағын сулардың iшiнде қысқа мерзiмдiк көктемгi ағынның орташа жылдық шығысы 0,1-0,5 м 3 /сек құрайтын Шiдертi, Өлеңтi, Сiлетi, Ащысу, Түндiк, Қарасу өзендерiнiң маңызы ерекше. Күзге қарай әдеттегiдей ұсақ өзендер тартылып, сортаң және тұзды сулы жерлерге айналады. Облыстағы 1210 көлдiң 8%-ының ғана суы тұщы. Сондықтан да осы уақытша ағын сулар мен көлдер тұрақты сумен қамтамасыз ету көздерi бола алмайды.
Облыс аумағында су ресурстары бiркелкi бөлiнбеген. Үстiңгi ағыс негiзiнен Ертiс өзенiнiң сулары (жылына 28,9 км 3 ), ал болжамдық жер асты сулары ресурстарының негiзгi бөлiгi Ертiс өзенiнiң артезиан бассейнiндегi бор және палеогендiк түзiлiмдердiң қысымдық су ағысы кеңiстiгiмен дәлдестiрiлген. Жер асты тұщы суларының басым бөлiгi облыстағы Ертiс өзенiнiң оң жағына тараған, бұлар - Лебяжi, Павлодар, Шарбақты, Успен, Качиры аудандары. Ертiстiң сол жағындағы орталық және оңтүстiк бөлiгi жер асты тұщы суларына тапшы, бұлар - Ақтоғай, Екiбастұз, Баянауыл, Май аудандары.
2001 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Павлодар облысында қалаларды, елдi мекендердi шаруашылық мақсатындағы ауыз сумен қамтамасыз ету, сондай-ақ жер алқаптарын суландыру үшiн суармалы жерлерге пайдалануға пайдалы жер асты қазбаларының қоры жөнiндегi Мемлекеттiк комиссия және қазақстанның геологиялық басқармаларындағы пайдалы жер асты қазбаларының қоры жөнiндегi Аймақтық Комиссия (АҚК) жер асты тұщы суларының пайдалану қорын жылына (1,4 км 3 ) барлау жұмыстарын жүргiздi және бекiттi. Барлығы 11 жер асты тұщы су көздерi табылды. Республика бойынша болжамдық жер асты су ресурстары көлемiнiң пайдалану қорларының шамамен 47%, ал Павлодар облысы бойынша 30,9% барлау жұмыстары жүргiзiлiп бекiтiлдi. Қазақстан аумағындағы барлау жұмыстары жүргiзiлiп бекiтiлген жер асты сулары қорының 8,8% Павлодар облысының үлесiне тиедi.Тұщы су көздерi орындарын барлау жұмыстары 1953 - 1992 жылдар аралығында жүргiзiлдi. Осы кезеңде бұрғыланған пайдаланудағы құбырларда минералданудың артуы анықталды, пайдаланудағы су көздерi бөлiктерiнiң қоры таусылды. Сондықтан бұрын барлау жұмыстары жүргiзiлген су орындарының гидрогеологиялық, экологиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайларының өзгергенiн ескере отырып су қорын қайта есептеу керек. Бұл, әсiресе облысымыздың гидрогеологиялық жағдайы нашар, сол жақ жағалауындағы бөлiгiне қатысты. Ертiс ауданының оң жақ бөлiгiнде, Ақтоғай, Екiбастұз, Баянауыл, Май және Ақсу аудандарының тұщы суы бар жерлерiн анықтау мақсатында барлау жұмыстарын жүргiзу қажет. Аймақтың басым бөлiгiнде үстiңгi және ортаңғы белдеудiң геологиялық жолақтары iшуге жарамсыз, 10 г/л-дан жоғары минералдандырылған ащы судан тұрады.

2005 - 2007 годы
Источники финансирования
Средства республиканского, областного бюджетов, бюджетов городов и районов
Ожидаемые результаты
Предоставление населению области качественной питьевой воды, соответствующей санитарным правилам и нормам
2. Введение
В стратегии развития Казахстана до 2030 года одним из основных приоритетов определено здоровье граждан, где в частности, говорится, что предотвращению заболеваний способствуют использование чистой воды и здоровой пищи, а также внедрение очистительных систем современной технологии, сокращение объектов, загрязняющих окружающую среду и наносящих экологический вред.
В результате анализа установлено, что сложилась тенденция снижения водообеспечения населения области, особенно сельского, как по количеству, так и по качеству потребления воды. Основной причиной ухудшения водоснабжения является недостаток средств на ремонтно-восстановительные работы водопроводов, подземных скважин с механическим подъемом воды. Реализация Программы даст возможность предоставить жителям населенных пунктов области качественную питьевую воду и предотвратить возможность распространения инфекционных заболеваний.
3. Анализ современного состояния обеспечения
качественной питьевой водой населения области
Источники водоснабжения.
Наиболее крупными водными артериями являются река Иртыш и канал "Иртыш-Караганда" имени К.И.Сатпаева, водные ресурсы которых широко используются для водоснабжения населения, промышленных и сельскохозяйственных предприятий. Из 130 малых рек и временных водотоков области наибольшее значение имеют Шидерты, Оленты, Селеты, Ащису, Тундык, Карасу, которые характеризуются кратковременным весенним стоком со среднегодовым расходом 0,1-0,5 куб. м/сек. К осени малые реки, как правило, пересыхают и представляют собой цепочки плесов с солонцовой и соленой водой. Из 1210 озер области лишь 8 % имеют пресную воду. Эти временные водотоки, как и озера, не могут служить источниками надежного водоснабжения.
Водные ресурсы на территории области распределены неравномерно. Поверхностный сток представлен в основном рекой Иртыш (28,9 куб.км/год), а основная доля прогнозных ресурсов подземных вод приурочена к напорным водоносным горизонтам меловых и палеогеновых отложений Иртышского артезианского бассейна. Пресные подземные воды в основном распространены на площади правобережья области, в Лебяжинском, Павлодарском, Щербактинском, Успенском, Качирском районах. Наиболее бедными на пресные подземные воды являются центральная и южная части левобережья области: Актогайский, Экибастузский, Баянаульский, Майский районы.
По состоянию на 1 января 2001 года в Павлодарской области разведаны и утверждены Государственной комиссией по запасам подземных ископаемых и Территориальной комиссией по запасам полезных ископаемых при геологических управлениях Казахстана эксплуатационные запасы в количестве 1,4 куб.км./год пресных подземных вод для хозяйственно-питьевого водоснабжения городов, населенных пунктов, а также орошения земельных массивов. Всего разведано 11 месторождений таких вод. Из объемов прогнозных ресурсов подземных вод эксплуатационные запасы разведаны и утверждены: по республике - около 47%, по Павлодарской области - 30,9%. Из всех запасов подземных вод, разведанных и утвержденных на территории Казахстана, на долю Павлодарской области приходится 8,8%. Разведка месторождений пресных вод в основном производилась с 1953 по 1992 годы. В пробуренных эксплуатационных скважинах произошло повышение минерализации, а эксплуатационные запасы части месторождений исчерпаны. Поэтому необходимо произвести переоценку эксплуатационных запасов ранее разведанных месторождений с учетом изменений гидрогеологических, экологических и социально-экономических условий. Особенно это касается левобережной части области со сложными гидрогеологическими условиями. В южной части Иртышского, а также в Актогайском, Экибастузском, Баянаульском, Майском и Аксуском районах требуется проведение разведочных работ с целью поиска участков с доброкачественной водой. На значительной территории этих районов весь геологический разрез содержит соленые воды, не пригодные для питьевых целей. Минерализация подземных вод здесь достигает 10 г/л и выше.

2004 жылы Железин ауданының Уәлиханов, Башмачное, Церковное ауылдарында, Ақтоғай ауданының Харьков ауылында, Баянауыл ауданының Қойтас, Қараащы ауылдарында, Екiбастұз қаласының Құдайкөл ауылдық аумағында тұрғындарды сумен қамтамасыз ету мақсатында жерасты су қорын анықтау жөнiндегi iздестiру-зерттеу жұмыстары басталды. Геофизикалық зерттеу және ұңғымалар бұрғылау жұмыстары орындалды. 27,0 млн. теңге игерiлдi. 2005 жылы тәжiрибелiк жұмыстарды, тәртiптiк бақылауды, есептiлiктi жасап оны қорғау жұмыстарын орындау жоспарланып отыр.
Ауылдық елдi мекендердi сумен қамтамасыз ету мақсатында бiрiншi кезекте су ресурстары тайыз орналасқан (100-150 метрге дейiн) белдеулердiң су қорлары игерiледi. Пайдалануға жарайтын жерасты тұщы су ресурстары болжамын анықтау неогендiк, палеогендiк және ширек қыртыстардағы су қоры бар белдеулерде жүргiзiледi.
Облыстың ауылдық елдi мекендерiн ауыз сумен қамтамасыз ету.
Қазiргi кезде облысымызда 509 ауылдық елдi мекен бар, оларда 317 мың адам тұрып жатыр. Солардың iшiндегi 97 елдi мекенде су құбырлары жұмыс iстеп тұр, 392 елдi мекенде ауыз суының көздерi орталықтандырылмаған, 20 елдi мекен түрлi су көздерiнен тасымалданатын ауыз сумен қамтамасыз етiлген, қалған 134 елдi мекен санитарлық стандартқа сәйкес келмейтiн ауыз суды пайдалануда.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 16 қарашадағы  "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасын бекiту туралы" N 4153 және 1998 жылғы 18 мамырдағы " Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы" N 3956 Жарлықтарына сәйкес облыс тұрғындарын қажеттi мөлшерде және сапасы кепiлденген ауыз сумен тұрақты қамтамасыз ету үшiн 2001 жылғы 19 қаңтардағы Павлодар облыстық Мәслихаты (II сайланған IX сессиясы) сессиясының шешiмiмен 2001-2003 жылдарға арналған "Ауыз су" бағдарламасы бекiтiлдi, онда облыстың 215 елдi мекенiн сумен қамтамасыз етудi жақсарту және осы мақсатқа жергiлiктi бюджеттерден 584 млн. теңге бөлу қаралған. Бұл бағдарлама әкiмшiсi болып облыс су шаруашылығы департаментi белгiлендi.
"Ай-Су" Концернi" ААҚ мамандандырылған жобалау мекемесiмен ТЭН-лерi жасалып экологиялық сараптамадан өткен соң бекiтiлген болатын. Осы мекеме объектi құрылысының үш кезеңдiк жұмыс жобаларын жасады. Сумен қамтамасыз етудiң нұсқаларын техникалық-экономикалық салыстыру негiзiнде мынадай:
"Мембранды технологиялар СА" ЖАҚ жасаған су тазалайтын және тұщыландыратын технология бойынша минералдылығы жоғары жер асты суларын пайдалана отырып, елдi мекендерде жергiлiктi су көздерiн салу;
облыстың қалалары мен ауылдық елдi мекендерiнде су құбырларын қалпына келтiру және қайта құру;
Беловод және Май топтық су құбырларын қалпына келтiру нұсқалары ұсынылды.
Жұмыс iстеп тұрған сумен қамтамасыз ету жүйелерiнiң тиiстi техникалық жағдайына қолдау көрсетуге басты назар аударылып отыр. Оларға техникалық қызмет көрсетуге және ұстап тұруға қалалық және аудандық бюджеттерден қаражат бөлу қаралған.

В 2004 году начаты поисково-разведочные работы по выявлению месторождений подземных вод с целью водоснабжения сел Валиханово, Башмачное, Церковное Железинского района, Харьковка Актогайского района, Койтас, Караащи Баянаульского района, Кудайколь сельской зоны г. Экибастуза. Выполнены буровые работы, геофизические исследования. Освоено 27,0 млн. тенге. В 2005 году планируется выполнение опытных работ, режимных наблюдений, составление и защита отчета.
Для целей водоснабжения сельских населенных пунктов, в первую очередь, осваиваются ресурсы неглубоко залегающих (до 100-150 м) водоносных горизонтов. Уточнение прогнозных эксплуатационных ресурсов пресных подземных вод выполняется по водоносным горизонтам четвертичных, неогеновых и палеогеновых отложений.
Обеспечение питьевой водой населенных пунктов области.
В настоящее время в области насчитывается 509 сельских населенных пунктов, где проживает 317 тыс. человек. В 97 из них функционируют водопроводы, в 392 - децентрализованные источники питьевой воды, 20 населенных пунктов обеспечиваются привозной водой из различных источников. Из них в 134 пунктах используется вода, не соответствующая санитарным нормам.
В целях устойчивого обеспечения населения области питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества, в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153 "О Государственной программе "Здоровье народа" и от 18 мая 1998 года N 3956 "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан" решением Павлодарского областного маслихата (IX сессия, II созыв) от 19 января 2001 года утверждена областная программа "Питьевая вода" на 2001-2003 годы, в которой предусмотрено улучшение водоснабжения 215 населенных пунктов области, выделение на эти цели из местных бюджетов 584 млн. тенге. Администратором данной программы был определен департамент водного хозяйства области.
Специализированной проектной организацией ОАО "Концерн "Ай-Су" разработано ТЭО, которое после экологической экспертизы было утверждено. Этой же организацией выполнены рабочие проекты строительства объектов водоснабжения. На основании технико-экономического сравнения вариантов водоснабжения были предложены следующие варианты:
строительство локальных водоисточников в населенных пунктах с высокой минерализацией подземных вод с использованием оборудования опреснения и очистки воды по мембранной технологии, разработанной ТОО "Мембранные технологии, СА";
восстановление, реконструкция водопроводов городов и населенных пунктов области;
восстановление Беловодского и Майского групповых водопроводов.
Особое внимание уделяется поддержке в надлежащем техническом состоянии действующих систем водоснабжения. Предусматривается выделение средств городских и районных бюджетов на их техническое содержание и обслуживание.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты - облыс тұрғындарын сапасы кепiлденген ауыз сумен қажеттi мөлшерде қамтамасыз ету.
Бағдарламаның негiзгi мiндеттерi:
облыс тұрғындарын сапасы кепiлденген санитарлық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетiн ауыз сумен қажеттi мөлшерде қамтамасыз етуге арналған шараларды әзiрлеу және iске асыру;
жұмыс iстеп тұрған су тартқыштарды, су тартқыштары бар су құбырлары жүйелерiн қалпына келтiру және кеңейту;
жаңа технологиялар негiзiнде су тазарту жүйелерiн енгiзу;
сумен қамтамасыз ету көздерiнiң қажеттi жұмыс жағдайын қамтамасыз ету жөнiндегi табиғат қорғау шараларын өткiзу;
су шаруашылығы жүйелерiн тиiмдi пайдалануды, оларға техникалық қызмет көрсетудi және ұстап тұруды қамтамасыз ету, осы жүйелердi техникалық қызмет көрсету және ұстап тұру жөнiндегi маман кадрлары бар заңды тұлғаларға бекiту болып табылады
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi
бағыттары мен тетiгi
Облыс тұрғындарын сумен қамтамасыз ету проблемаларын шешу бағыттары болып:
жұмыс қабiлеттiлiгiн қалыпты жағдайда ұстап тұру мақсатында бұрын жұмыс iстеп тұрған сумен қамтамасыз ету жүйелерiн қалпына келтiру және жетiлдiру;
пайдаланатын судың сапасын жақсарту болып табылады.
Бағдарламада аз шығындармен облыс тұрғындарын ауыз сумен қамтамасыз етуге мүмкiндiк туғызатын мынадай:
терең ұңғымалар бұрғылап iздестiру-зерттеу және кейiннен сумен қамтамасыз ету қондырғыларын салу жұмыстарын жүргiзу;
су тарту және су құбырлары жүйелерi мен қондырғыларды жөндеу, қайта құру және тиiстi қалыпта ұстап тұру, облыс елдi мекендерiнде жерасты суларын пайдалану жөнiндегi;
жерасты суларының минералдылығы жоғары елдi мекендерде экономикалық жағынан тиiмдi су дайындайтын пункттердi (БМЖ) салу;
жоба сараптамасын, техникалық бақылауды жобалау-сметалық құжаттамалармен, бағдарлама объектiлерiн жалпы бақылауды қамтамасыз ету;
БМЖ қондырғыларын дайындауды, жабдықтауды және орнатуды ұңғымалар бұрғылауға мердiгерлiк жұмыстардың көлемiн тендерлiк негiзде сатып алу, ұңғымалардың санитарлық аумағын жайластыру, су шаруашылығы объектiлерi құрылысын пайдалануға "кiлтке" тапсыру шаралары қаралған.
6. Қажеттi ресурстар мен Бағдарламаны
қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның жалпы құны есепке сәйкес нарықтық бағамен республикалық және облыстық бюджеттiң қаражаттары есебiнен 2005-2007 жылдары 5496,09 млн. теңгенi, соның iшiнде облыстық бюджеттен - 534,42 млн. теңгенi, республикалық бюджеттен - 4961,67 млн. теңгенi құрайды.
Елдi мекендердiң тiзбесi мен объектiлер бойынша қаржыландыру көлемi жыл сайын сметалық бағасына және қаржы бөлуге байланысты анықталады. Республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен салынған барлық объектiлер коммуналдық меншiкке берiледi.
Қатарға қосылған сумен қамтамасыз ету объектiлерiн пайдалану.
Осы Бағдарламаны орындау үшiн объектiлер пайдалануға тапсырылғаннан кейiн жабдықтардың кепiлдiк мерзiмi бiткенше мердiгерлiк кәсiпорын техникалық қызмет көрсетедi, ол аудандардың әкiмдерiмен шарт жасаса отырып, кепiлдiк мерзiмi бiткеннен кейiн де техникалық қызмет көрсететiн болады.
Сумен қамтамасыз ету объектiлерiнде жұмыс iстеудi су өңдеу технологияларын толық сақтай отыра жұмыс ұйымдастыра алатын, қоғамдық тамақтану орындарында жұмыс iстеуге рұқсат қағазы бар (санитарлық кiтапша), санитарлық гигиена бойынша курстан және су өңдеу жабдықтарын пайдалану жөнiнде қысқа мерзiмдiк дайындықтан өткен (заңды немесе жеке) тұлға жүзеге асырады.
Бағдарламаны әлеуметтiк-саяси жарнамамен қамтамасыз ету - Бағдарламаны әлеуметтiк насихаттау және ақпараттық қамтамасыз етудiң негiзгi мәнi болып табылады. Облыс тұрғындарын, бақылаушы және атқарушы органдарды кең көлемде хабардар етуге қол жеткiзу мақсатында iс шаралардың мынадай тұтас кешенi қаралған:
облыстық және аудандық газеттерде Бағдарламаның орындалу барысын жариялап отыруды ұйымдастыру;
арнайы телерепортаждар дайындау;
облыстық радиода тақырыптық хабарлар ұйымдастыру;
ауылдық жерлердегi елдi мекендердi сумен қамтамасыз ету жұмыстарын  бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлап отыру.

4. Цель и задачи Программы
Цель Программы - обеспечение населения области питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества.
Основными задачами Программы являются:
выработка и реализация комплекса мероприятий по обеспечению населения области питьевой водой, соответствующей санитарным правилам и нормам;
расширение и восстановление действующих водозаборов, водопроводных сетей с водоразборными устройствами;
внедрение очистительных систем на основе современной технологии;
проведение природоохранных мероприятий по обеспечению надлежащего состояния источников водоснабжения;
обеспечение надлежащей эксплуатации водохозяйственных систем технического обслуживания и содержания, закрепление указанных систем за юридическими лицами, имеющими квалифицированные кадры по их обслуживанию и содержанию.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
Основными направлениями в решении проблем водообеспечения населения области являются:
восстановление и усовершенствование существующих систем водоснабжения в целях поддержания их эксплуатационного состояния;
улучшение качества потребляемой воды.
Программой предусматривается реализация следующих мероприятий, позволяющих с меньшими затратами обеспечить население области питьевой водой:
проведение поисково-разведочных работ, бурения скважин с последующим строительством сооружений водоснабжения;
осуществление мер по ремонту, реконструкции и поддержанию в надлежащем состоянии водозаборных, водопроводных сетей и сооружений, использование в населенных пунктах области подземных вод;
строительство экономически эффективных пунктов водоподготовки (КБМ) в населенных пунктах с высокой минерализацией подземных вод;
обеспечение проектно-сметной документацией, экспертизы проекта, технического и авторского надзора, контроль за выполнением мероприятий Программы;
закуп на тендерной основе изготовления, поставки и установки КБМ, объемов подрядных работ на бурение, обустройство скважин, реконструкцию систем водоснабжения, строительство водохозяйственного объекта со сдачей "под ключ".
6. Необходимые ресурсы и источники
финансирования Программы
Согласно расчету, общая стоимость Программы в рыночных ценах за счет средств республиканского и областного бюджетов в 2005-2007 годах составляет 5496,09 млн. тенге, из них из областного бюджета - 534,42 млн. тенге, из республиканского бюджета - 4961,67 млн. тенге.
Перечень населенных пунктов, объемы финансирования по объектам уточняются ежегодно по сметной стоимости и выделению средств. Все построенные объекты за счет республиканского бюджета передаются в коммунальную собственность.
Эксплуатация введенных объектов водоснабжения.
Для реализации Программы подрядная организация после сдачи объекта осуществляет его технологическое обслуживание в течение гарантийного срока службы оборудования, а также послегарантийное обслуживание по договору с акимами районов.
Эксплуатация объектов водоснабжения осуществляется лицом (юридическим или физическим), умеющим организовать работу с соблюдением полной технологии обработки воды, имеющим допуск для работы в сфере общественного питания (санитарную книжку), прошедшим курсы санитарной гигиены и технического минимума эксплуатации оборудования по обработке воды.
Важным аспектом информационного обеспечения и социальной пропаганды Программы является социально-политическая реклама. В целях достижения широкой информированности населения области, контролирующих и исполнительных органов предусматривается целый комплекс мероприятий:
организация публикаций хода реализации Программы в областных и районных газетах;
подготовка специальных телерепортажей;
организация тематических передач на областном радио;
регулярное освещение в СМИ работ по улучшению водоснабжения сельских населенных пунктов области.

7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарлама сумен қамтамасыз ету жағдайының одан әрi нашарлауын тоқтатуды, ауыз сумен қамтамасыз ету көздерiндегi судың сапасын, суға қол жеткiзу мүмкiндiгiн және облыс тұрғындарының денсаулығын жақсарту мен қорғау мақсатында жүйенi дамыту жөнiнде жоспарлы түрде жұмысты жалғастыруды көздейдi.
Бағдарламаның iс-шараларында 116 елдi мекен қамтылған.
Бағдарламада қаралған сумен қамтамасыз етудiң жаңа жүйесiн құру, бұрын жұмыс iстеп тұрған су құбырлары жүйелерiн  қалпына келтiру, саланы ресурстық және нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету, ауыз су тарату бойынша қызмет нарығын құру және тағы басқа шаралар:
ауыз су сапасының стандарт нормалары мен санитарлық қағидаларының талаптарын толық орындау арқылы сумен қамтамасыз ету жүйелерi мен су көздерiнiң сенiмдiлiгiн арттыруға;
iшуге жарамды жергiлiктi жер асты суларын барынша толық пайдалануға;
негiзiнен бактериялармен ластанған  жер үстi су көздерiнiң суын орталықтандырылмаған ауыз суы ретiнде пайдалануға жол бермеуге;
сумен қамтамасыз ету көздерiне экологиялық керi әсер ету мүмкiндiгiнiң алдын алуға;
облыстағы ауыз су сапасының жедел мониторинг жүйесiн жалғастыруға мүмкiндiк бердi.
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде 116 елдi мекенде сумен қамтамасыз ету жүйелерiнiң құрылысы мен қайта құру объектiлерiн пайдалануға тапсыру жұмыстары орындалады деп күтiлуде.
Ауыз сумен қамтамасыз етудегi түбегейлi өзгерiстер әлеуметтiк-тұрмыстық және санитарлық-эпидемиологиялық қанағаттанарлық жағдайлар туғызып, нәтижесiнде облыс тұрғындарының тән саулығы мен жан саулығына жақсы әсер ететiн болады.
8. 2005-2007 жылдарға арналған "Ауыз су" облыстық
бағдарламасын орындау жөнiндегi iс-шаралар жоспары
N
р/
с
Iс- ш аралар
Аяқталу
нысаны
Орындауға
жауапты
лар
Орын-
дау
мерзi-
мi
Күтi-
летiн
шығын
дар
(млн.
тең-
ге)
Қаржыландыру көздерi
1
2
3
4
5
6
7
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу заңнамаларына
сәйкес облыстың ауылдық елдi мекендерiнде:
2005 жылы
2006 жылы
2007 жылы
сумен қамтамасыз ету объектiлерiн салуға және қайта құруға жобалау сметалық құжаттамалар әзiрлеу жұмыстарына қызмет көрсетудi  мемлекеттiк сатып алуға конкурстық құжаттамаларды әзiрлеу және орындаушылармен шарттар жасасу
әрбiр елдi мекен бойынша бекiтiлген жеке жұмыс жобалары, жұмыстарды орындауға арналған құжаттамалар топтамасы
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу, экономика және бюджеттiк жоспарлау, сәулет, қала құрылысы және құрылыс  департаменттерi
2005, 2006, 2007 жылдардың II тоқсандары
35,00
20,00
20,00
Облыстық бюджет
2
Жұмыстарды ұйымдастыру, олардың орындалу сапасына бақылау жасау,
сумен қамтамасыз ету объектiлерiн пайдалануға қабылдау
Құрылысы аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау актiсi
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу, сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаменттерi, аудан әкiмдерi
2005-2007 жылдардың мамыр- желтоқсан айлары
Қаржыландыру қажет емес
3
Мына аудандар бойынша облыстың елдi мекендердегi ауыз су сапасын жақсарту жөнiндегi объектiлердi қайта құру және ұңғымалар бұрғылау:
Павлодар-1 ауыл (Красноармейка ауылы)
Шарбақты-1 ауыл
(Хмельницкий ауылы)
Железин-2 ауыл (Веселая Роща, Новокузьмин ауылдары)
Качиры-1 ауыл
(Березов ауылы)
Ертiс-1 ауыл
(Қосағаш ауылы)
Құрылысы аяқталған объектiлердi
пайдалануға қабылдау актiсi
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу, сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаменттерi, қалалар мен аудандар
әкiмдерi,
2005 жыл

7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Программа предусматривает приостановление дальнейшего ухудшения состояния водоснабжения, качества воды источников питьевого водоснабжения, обеспечение доступности воды и продолжение планомерной работы по развитию отрасли с целью сохранения и улучшения здоровья населения области.
Мероприятиями Программы охвачено 116 населенных пунктов.
Создание новых систем водоснабжения, реконструкция существующих водопроводов, ресурсное и нормативное правовое обеспечение отрасли, формирование рынка услуг по подаче питьевой воды населению и ряд других мер, предусмотренных Программой, позволят:
повысить надежность водоисточников и систем водоснабжения путем обеспечения полного соблюдения требований санитарных правил и норм стандарта качества питьевой воды;
максимально использовать местные подземные воды питьевого качества;
исключить децентрализованное использование для питьевых целей воды поверхностных источников, состояние которой в основном характеризуется бактериальным загрязнением;
предотвратить возможность негативного экологического воздействия на источники водоснабжения;
продолжить оперативную систему мониторинга за качеством питьевой воды в области.
В результате реализации Программы ожидается ввод в эксплуатацию объектов строительства и реконструкции систем водоснабжения в 116 населенных пунктах области.
Позитивные изменения в обеспечении питьевой водой создадут удовлетворительные социально-бытовые и санитарно-эпидемиологические условия жизни и, в конечном итоге, положительно скажутся на физическом и духовном здоровье населения области.
. План мероприятий по реализации областной программы
"Питьевая вода" на 2005-2007 годы
N п/п
Мероприятия
Форма заверше ния
Ответственные за исполне ние
Срок испо л нения
Пред
полагаемые расходы (млн. те н ге)
Источники финансиро вания
1
2
3
4
5
6
7
1
Подготовка конкурсной документации и заключение договоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках исполнителями по разработке проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию объектов водообеспечения в сельских населенных пунктах области:
2005 год
2006 год
2007 год
Утвержденные рабочие проекты по каждому населенному пункту Пакет документации на выполнение работ
Департаменты природных ресурсов и регулирования природопользования, экономики и бюджетного планирования, архитектуры, градостроительства и строительства области
II кварталы
2005,
2006,
2007 годов
35,0
20,0
20,0
Областной бюджет
2
Организация, контроль качества работ, прием объектов питьевого водоснабжения в эксплуатацию
Акт приема в эксплуатацию завершенных объектов
Департаменты природных ресурсов и регулирования природопользования области,  архитектуры, градостроительства и строительства области, акимы районов
Май-декабрь
2005-2007 годов
Финансирование не требуется
3
Реконструкция объектов по улучшению качества питьевой воды и бурение глубокой скважины в населенных пунктах области следующих районов:
Павлодарский-1 село(село Красноармейка)
Щербактинский-1 село (село Хмельницкое)
Железинский-2 села (села Веселая Роща, Новокузьминка)
Качирский-1 село (село Березовка)
Иртышский район-1 село(село Косагаш)
Акт приема в эксплуатацию завершенных объектов
Департаменты природных ресурсов и регулирования природопользования, архитектуры, градостроительства и строительства области, акимы городов и районов
2005 год

114,07
23,40
12,60
24,00
30,00
24,07
Облыстық бюджет
4
Мына аудандар бойынша елдi мекендердегi ауыз су сапасын жақсарту жөнiндегi объектiлердi салу, қайта құру және ұңғымалар бұрғылау:
Павлодар қаласы (ауылдық аймақ)-1 ауыл (Мойылды ауылы)
Железин-2 ауыл
(Новокузмин, Веселая Роща ауылдары)
Ақсу (ауылдық аймақ)-2 ауыл
(Сольветка, Алғабас ауылдары)
Баянауыл-1 ауыл
(қаратомар ауылы)
Качиры-1 ауыл
(Березов ауылы)
Ертiс-1 ауыл
(Панфилов ауылы)
Шарбақты-1 ауыл
Құрылысы аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау актiсi
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу, сәулет, қала
құрылысы және құрылыс департаменттерi, қалалар мен аудандар
әкiмдерi,
2006 жыл

114,07
23,40
12,60
24,00
30,00
24,07
Областной бюджет
4
Строительство и реконструкция объектов по улучшению качества питьевой воды, бурение глубокой скважины в населенных пунктах области следующих районов
г. Павлодар (сельская зона)-1 село (село Мойылды)
Железинский-2 села (села Новокузьминка, Веселая Роща)
г. Аксу (сельская зона)-2 села (села Сольветка, Алгабас)
Баянаульский район-1 село (село Каратомар)
Качирский район-1 село (село Березовка)
Иртышский район-1 село (село Панфилова)
Щербактинский район-1 село (село Хмельницкое)
Акт приема в эксплуатацию завершенных объектов
Департаменты природных ресурсов и регулирования природопользования, архитектуры, градостроительства и строительства области, акимы городов и районов
2006 год

59,52
41,62
23,21
20,00
Облыстық бюджет
6
Сумен қамтамасыз ету жүйелерiн үздiксiз пайдалануды  қамтамасыз ету
Облыстың ауылдық елдi мекен тұрғындарына үздiксiз ауыз су
беру
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу, сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаменттерi, қалалар мен аудандардың, кенттердiң, ауылдық округтердiң әкiмдерi
Ұдайы
Қалалар мен аудандардың бюджеттерi, Қазақстан Республикасы заңнамаларымен
тыйым
салынба
ған
қаражат
көздерi

59,52
41,62
23,21
20,00
Областной бюджет
6
Обеспечить населению сельской местности бесперебойную эксплуатацию систем водоснабжения
Беспрерывная подача воды сельскому населению области
Департаменты природных ресурсов и регулирования природопользования, архитектуры, градостроительства и строительства области, акимы городов, районов, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов
Постоянно
Бюджеты городов и районов, иные финансовые источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан