Солтүстiк Қазақстан облысында әлеуметтiк жұмыс орындарын ашудың және қаржыландырудың ережесiн бекiту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 288 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 29 желтоқсанда N 1608 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2009.04.14 N 93 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2009.04.14 N 93 қаулысымен
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 Заңы 27 бабы 1 тармағы 17) тармақшасына сәйкес, "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 149 Заңы 7 бабы 5-4) тармақшасы, 18-1 бабы негiзiнде облыс әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Солтүстiк Қазақстан облысында әлеуметтiк жұмыс орындарын ашудың және қаржыландырудың қоса берiлген Ережесi (iлгерiде - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Солтүстiк Қазақстан облысының жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы Ереженi iске асыру жөнiнде ұйымдастыру және әдiстемелiк жұмыс жүргiзудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 237
3. Аудандар мен Петропавл қаласының әкiмдiктерi көрсетiлген Ереженi iске асыру үшiн қажеттi жағдайлар жасасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң бірінші орынбасары М.К. Мырзалинға жүктелсiн.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 237
5. "Солтүстiк Қазақстан облысында мүгедектер үшiн әлеуметтiк жұмыс орындарын ашудың және қаржыландырудың ережесiн бекiту туралы" Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң 2005 жылғы 11 шiлдедегi N 177 қаулысының (2005 жылғы 28 шiлдедегi тiркеу N 1593, 2005 жылғы 3 тамыздағы "Солтүстiк Қазақстан" газетi, 2005 жылғы 3 тамыздағы "Северный Казахстан" газетi) күшi жойылды деп танылсын.
Облыс әкiмi
Солтүстiк Қазақстан
облысы әкiмдiгiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 288 қаулысымен бекiтiлген
Солтүстiк Қазақстан облысында әлеуметтiк жұмыс
орындарын ашудың және қаржыландырудың ережесi
Солтүстiк Қазақстан облысында әлеуметтiк жұмыс орындарын ашудың және қаржыландырудың осы ережесi (iлгерiде - Ереже) халықтың нысаналы тобындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшiн әлеуметтiк жұмыс орындарын ашудың және қаржыландырудың тәртiбiн анықтайды, әлеуметтiк жұмыс орындарын ашатын және ұсынатын жұмыс берушiлермен есеп-айырысудың негiзгi шарттары мен жүйесiн реттейдi.
1. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил создания и финансирования социальных рабочих мест в Северо-Казахстанской области
Постановление Акимата Северо-Казахстанской области от 12 декабря 2005 года N 288. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 29 декабря 2005 года N 1608. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 14 апреля 2009 года N 93
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 14 апреля 2009 года N 93
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", на основании подпункта 5-4) статьи 7 , статьи 18-1 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 149 "О занятости населения" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и финансирования социальных рабочих мест в Северо-Казахстанской области (далее - Правила).
2. Управлению координации занятости и социальных программ Северо-Казахстанской области обеспечить проведение организационной и методической работы по реализации Правил.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 237
3. Акиматам районов и города Петропавловска создать необходимые условия для реализации указанных Правил.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на первого заместителя акима области Мурзалина М.К.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 237
5. Признать утратившим силу постановление акимата Северо-Казахстанской области от 11 июля 2005 года N 177 "Об утверждении Правил создания и финансирования социальных рабочих мест для инвалидов в Северо-Казахстанской области" (регистрационный N 1593 от 28 июля 2005 года, 3 августа 2005 года газета "Солтүстік Қазақстан", 3 августа 2005 года газета "Северный Казахстан").
Аким области
Утверждены
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от 12 декабря 2005 года N 288
Правила
создания и финансирования социальных рабочих мест
в Северо-Казахстанской области
Настоящие Правила создания и финансирования социальных рабочих мест в Северо-Казахстанской области (далее - Правила) определяют порядок создания и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных из целевых групп населения, регулируют основные условия и систему расчетов с работодателями, которые создадут и предоставят социальные рабочие места.
1. Общие положения

1. Осы Ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар:
1) әлеуметтiк жұмыс орны - жұмыс берушiлердiң халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшiн, жергiлiктi атқарушы органдарымен шарт негiзiнде ашатын, жұмыс берушiлердiң олардың еңбегiн төлеуге жұмсаған шығындары iшiнара өтелетiн жұмыс орны;
2) нысаналы топтар - жұмысқа тұруға қиыншылық көрiп жүрген және әлеуметтiк қорғауды талап ететiн тұлғалардың топтары.
Жергiлiктi атқарушы органдар тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте тұратын нысаналы топтарды жыл сайын анықтау және оларды әлеуметтiк қорғау арқылы халықты жұмыспен қамту саясатын жүзеге асыруды қамтамасыз етедi.
2. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздарға Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, зейнетақымен қамтамсыз ету және сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері таратылады.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 237
2. Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастырудың
және оларға жұмысқа орналастыру тәртiбi
3. Жұмыс берушiлер халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшiн, осы жұмыс орындарына қабылданған жұмыскерлердiң еңбекақысы жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен iшiнара төленетiн жағдайларда әлеуметтiк жұмыс орындарын ашады және (немесе) ұсынады.
4. Әлеуметтiк жұмыс орны уақытша жұмыс орындарын ұсыну немесе ашу арқылы ұйымдастырылады және мынадай ерекшелiктерi бар:
1) нысаналы топтар үшiн арнайы тағайындалған;
2) жұмыс орындарының саны шектелмеген, жұмыс уақытша сипат алады және оны ұйымдастыру үшiн тұрақты жұмыс орындары мен бос орындар пайдаланылмайды.
5. Нысаналы топтағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ашуға және (немесе) ұсынуға тілек білдірген жұмыс берушілерді іріктеуді уәкілетті орган жұмыссыздың еңбегіне мейлінше жоғары жалақы ұсынатын жұмыс берушіні айқындау мақсатында конкурстық негізде жүргізеді.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Солтүстік Қазақстан облысы Әкімдігінің 2006 жылғы 28 наурыздағы N 56 қаулысымен.
6. Жұмыс берушi әлеуметтiк жұмыс орындарын ашуды және (немесе) ұсынуды жергiлiктi атқарушы органдармен шарт негiзiнде жүзеге асырады.
7. Шартта тараптардың мiндеттерi, жұмыстың түрлерi, көлемi, еңбегiне ақы төлеу мөлшерi мен шарттары, әлеуметтiк жұмыс орындарының мерзiмi мен қаржыландыру көздерi қарастырылады.

1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) социальное рабочее место - рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с местным исполнительным органом, для трудоустройства безработных из целевых групп с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату их труда;
2) целевые группы - группы лиц, испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты.
Местные исполнительные органы обеспечивают реализацию политики занятости населения путем ежегодного определения целевых групп, проживающих на территории соответствующих административно-территориальных единиц, и социальных мер по их защите;
3) работодатель - юридическое или физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
4) уполномоченный орган - структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне.
2. На безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан и законодательные акты о пенсионном обеспечении и страховании.
Сноска. Пункт 2 в новой редакции - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 237
2. Порядок организации и трудоустройства
на социальные рабочие места
3. Социальные рабочие места для трудоустройства безработных из целевых групп создаются и (или) предоставляются работодателями на условиях частичной компенсации по оплате труда из средств местного бюджета.
4. Социальное рабочее место организуется путем предоставления или создания временных рабочих мест и имеет следующие особенности:
предназначено специально для целевых групп;
2) количество рабочих мест не ограничено, работа носит временный характер и для ее организации не могут быть использованы постоянные рабочие места и вакансии.
5. Отбор работодателей, желающих создать и(или) предоставить социальные рабочие места для трудоустройства безработных из целевых групп, производится уполномоченным органом на конкурсной основе с целью определения работодателя, предлагающего более высокую заработную плату труда безработного.
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - постановлением Акимата Северо-Казахстанской области от 28 марта 2006 года N 56 .
6. Создание и (или) предоставление социального рабочего места осуществляется работодателем на основе договора с местным исполнительным органом.
7. Договор должен содержать обязанности сторон, виды, объемы работ, размер и условия оплаты труда, срок и источники финансирования социальных рабочих мест.

8. Уәкiлеттi орган:
1) халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды жұмыспен қамтуға жәрдемдеседi және олардың әлеуметтiк қорғалуын қамтамасыз етедi;
2) халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды олардың келiсiмiмен әлеуметтiк жұмыс орындарына жiбередi;
3) жұмысқа жiберiлген жұмыссыздар саны, жұмыс берушiлер тiзбесi және әлеуметтiк жұмыс орындарына қабылданған жұмыскерлердiң жалақысын төлеуге жергiлiктi бюджет қаражатынан аударылған өтемақылар мөлшерi туралы мәлiметтердi есеп беруден кейiнгi айдың бесiне дейiн Солтүстiк Қазақстан облысының жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына ай сайын ұсынады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 12 тамыздағы N 237
3. Әлеуметтiк жұмыс орындарын қаржыландырудың
көздерi мен шарттары
9. Әлеуметтiк жұмыс орындарын қаржыландыру  көздерi: жұмыс берушiлердiң және жергiлiктi бюджет қаражаттары болып табылады.
10. Жұмыс берушiнiң әлеуметтiк жұмыс орнына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздың еңбегiне ақы төлеуге жұмсалған шығыстары жергiлiктi бюджет қаражатынан Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiлеген жалақының ең төменгi мөлшерiнен елу пайыз мөлшерiнде алты ай iшiнде iшiнара өтеледi.
11. Уәкiлеттi орган жұмыссызды жұмысқа қабылдағаны туралы бұйрық үзiндiсiнiң бекiтiлген көшiрмесiн және жұмыс уақытын есепке алу табелiн алғаннан кейiн бюджеттiк қаражатты жұмыс берушiнiң есеп шотына немесе жұмыссыздың жеке есеп шотына аударады.
12. Жұмыс берушi ай сайын қолданыстағы заңнамаға сәйкес әлеуметтiк жұмыс орнына қабылданған жұмыссыздың еңбегiне ақы төлеудi жүзеге асырады.
4. Әлеуметтiк жұмыс орындарын ашу
мен қаржыландырудың тәртiбiн бақылау
13. Мемлекеттiк органдар заңнамада белгiленген тәртiппен халықтың нысаналы топтарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшiн әлеуметтiк жұмыс орындарын ашу мен қаржыландырудың тәртiбiн бақылауды жүзеге асырады.

8. Уполномоченный орган:
1) содействует занятости безработных из целевых групп и обеспечивает их социальную защиту;
2) направляет безработных из целевых групп на социальные рабочие места с их согласия;
3) снимает с учета безработных в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения";
4) ежемесячно до пятого числа следующего за отчетным месяцем представляет сведения в  Управление координации занятости и социальных программ Северо-Казахстанской области о количестве направленных безработных, перечне работодателей и перечисленных суммах компенсаций из средств местного бюджета на оплату труда работников, принятых на социальные рабочие места.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 12 августа 2008 года N 237
3. Источники и условия финансирования
социальных рабочих мест
9. Источниками финансирования социальных рабочих мест являются средства работодателей и местного бюджета.
10. Расходы работодателя на оплату труда безработного, трудоустроенного на социальное рабочее место, в течение шести месяцев частично возмещаются из средств местного бюджета в размере пятидесяти процентов от минимальной заработной платы, установленной законодательством Республики Казахстан.
11. Уполномоченный орган после получения заверенной копии выписки из приказа о приеме на работу безработного и ежемесячно представляемого табеля учета рабочего времени перечисляет бюджетные средства на расчетный счет работодателя, либо на лицевой счет безработного.
12. Оплата труда безработного, принятого на социальное рабочее место, осуществляется работодателем ежемесячно в соответствии с действующим законодательством.
4. Контроль за порядком создания и
финансирования социальных рабочих мест
13. Контроль за порядком создания и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных из целевых групп осуществляется государственными органами в установленном законодательством порядке.