Қаржылық қызмет көрсету бойынша сыйақы шамалары жөніндегі ақпаратты тарату кезінде екінші деңгейдегі банктердің сыйақы мөлшерлемелерін есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агеттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 2 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 3 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 4078. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 215 қаулысымен
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі  N 215  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
___________________________________________________
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  32-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қаржылық қызмет көрсету бойынша сыйақы шамалары жөніндегі ақпаратты тарату кезінде екінші деңгейдегі банктердің сыйақы мөлшерлемелерін есептеу жөніндегі қоса беріліп отырған ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы 2006 жылы 1 сәуірден бастап қолданысқа енеді.
3. Қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқығын қорғау басқармасы (Үсенбекова Л.Е.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қола алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 9 қаңтардағы
N 2 қаулысымен бекітілді
Қаржылық қызмет көрсету бойынша сыйақы шамалары
жөніндегі ақпаратты тарату кезінде екінші деңгейдегі банктердің сыйақы мөлшерлемелерін есептеу ережесі
Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Банктер туралы заң)  32-бабының  4-тармағына сәйкес әзірленді және қаржылық қызмет көрсету бойынша сыйақы шамалары жөніндегі ақпаратты тарату кезінде анық, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептеудегі екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі - банктер) сыйақы мөлшерлемелерін есептеу тәртібін белгілейді.
Осы Ереженің нормалары банкаралық заемдарға және/немесе банкаралық депозиттерге қолданылмайды.

Об утверждении Правил исчисления банками второго уровня ставок вознаграждения при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 2. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2006 года N 4078. Примечание РЦПИ: постановление утрачивает силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 215 (порядок введения в действие см. п. 2)
Примечание РЦПИ: постановление утрачивает силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года  N 215  (порядок введения в действие см.  п. 2 ).
В целях реализации пункта 4  статьи 32  Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления банками второго уровня ставок вознаграждения при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам.
2. Настоящее постановление вводится в действие 1 апреля 2006 года.
3. Управлению защиты прав потребителей финансовых услуг (Усенбекова Л.Е.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация
финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 9 января 2006 года N 2
Правила исчисления банками второго уровня ставок
вознаграждения при распространении информации о величинах
вознаграждения по финансовым услугам
Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 4  статьи 32  Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и устанавливают порядок исчисления банками второго уровня (далее - банки) ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам.
Нормы настоящих Правил не распространяются на межбанковские займы и/или межбанковские депозиты.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұйымдар қолданылады:
1) базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі - жылдық сыйақы мөлшерлемесі, мұны негізге ала отырып, жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шамасы айқындалады;
2) жай жылдық сыйақы мөлшерлемесі - депозитті тартудың барлық кезеңінде депозиттің бастапқы сомасына қолданылатын сыйақы мөлшерлемесі;
3) жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі - осы Ереже белгілеген әдістемеге сәйкес есептелген берілген заемдар және/немесе тартылған депозиттер бойынша анық, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептеудегі сыйақы мөлшерлемесі;
4) заемға байланысты клиент депозиті - берілген заемды қамтамасыз ететін не заем шартының талаптары бойынша оның болуы міндетті болып табылатын депозит;
5) қаржылық қызмет көрсету - заемдарды беру және/немесе депозиттерді тарту бойынша банк ұсынған қызметтер.
2-тарау. Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу
2. Қаржылық қызмет көрсету бойынша сыйақы шамалары туралы ақпаратты таратқан кезде, оның ішінде жариялаған кезде есептеу тәртібін осы Ереже белгілейтін жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін банктер қосымша көрсетуді. Ақпаратты таратқан кезде, оның ішінде жариялаған кезде қаржылық қызмет көрсету мерзімі ішінде жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мәні өзгерген жағдайда, банктер: берілген заемдар бойынша - жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің ең жоғары мәнін, тартылған депозиттер бойынша - жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің ең төменгі мәнін көрсетеді.
3. Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін банктер әрбір ұсынылған қаржылық қызмет көрсету бойынша есептейді.
4. Берілген заемдар бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі сыйақы төленген немесе сыйақы мөлшерлемесі өзгерген әрбір күнге мынадай тәртіппен есептеледі:
мына формула бойынша базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі:
j = [((s f  + k) * (365/p) + L * (y - z))/(d - L)] * 100
мұнда:
j - сыйақы есептелген кезеңдегі базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
s f  - кезеңдегі есептелген сыйақының нақты сомасы;
k - сыйақы сомасынан басқа, бір жолы, қаржылық қызмет көрсетуді алу үшін және сыйақыны есептеу кезеңінде банктің барлық қаржылық қызмет көрсетуге байланысты қызметтерін қоса отырып, клиенттің барлық төлемдерінің сомасы;
p - сыйақы есептеу кезеңіндегі күнтізбелік күндер саны;
L - берілген заемға байланысты клиент депозиттерінің сомасы;
y - заемдарға байланысты емес, осы қаржылық ұйымның ұқсас (мерзімі мен валютасы бойынша) депозиттері бойынша орташа алынған базалық сыйақы мөлшерлемесі;
z - берілген заемға байланысты депозиттер бойынша орташа алынған базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі;
d - сыйақы есептелетін негізгі борыш сомасының бөлігі;
мына формула бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі:
i =([1 + j/m] m  -1) * 100,
мұнда:
i - жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
j - сыйақы есептелген кезеңдегі базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
m - бір жылғы сыйақыны есептеу саны.

Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) базовая номинальная ставка вознаграждения - годовая ставка вознаграждения, исходя из которой определяется величина годовой эффективной ставки вознаграждения;
2) годовая эффективная ставка вознаграждения - ставка вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении по предоставляемым займам и/или привлекаемым депозитам, рассчитываемая в соответствии с методикой, установленной настоящими Правилами;
3) депозит клиента, связанный с займом - депозит, который является обеспечением предоставляемого займа, либо наличие которого является обязательным по условиям договора займа;
4) простая годовая ставка вознаграждения - ставка вознаграждения, которая применяется к начальной сумме депозита на протяжении всего срока привлечения депозита;
5) финансовые услуги - предлагаемые банком услуги по предоставлению займов и/или привлечению депозитов.
Глава 2. Расчет годовой эффективной ставки вознаграждения
2. При распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, в том числе ее публикации, банки дополнительно указывают годовую эффективную ставку вознаграждения, порядок исчисления которой устанавливается настоящими Правилами. В случае
изменения значения годовой эффективной ставки вознаграждения в течение срока действия финансовой услуги при распространении информации, в том числе публикации, банки указывают: по предоставляемым займам - максимальное значение годовой эффективной ставки вознаграждения, по привлекаемым депозитам - минимальное значение годовой эффективной ставки вознаграждения.
3. Годовая эффективная ставка вознаграждения рассчитывается банками по каждой предлагаемой финансовой услуге.
4. Годовая эффективная ставка вознаграждения по предоставляемым займам рассчитывается на каждую дату оплаты вознаграждения или изменения ставки вознаграждения в следующем порядке:
базовая номинальная ставка вознаграждения - по формуле:
j =[((s + k)*(365/p) + L*(y-z))/(d-L)]*100
где:
j - базовая номинальная ставка вознаграждения в периоде начисления вознаграждения (в процентах);
s f  - фактическая сумма начисляемого вознаграждения за период;
k - сумма всех выплат клиента, включая разовые, за получение финансовой услуги и всех связанных с ней услуг банка за период начисления вознаграждения, за исключением сумм вознаграждения;
р - количество календарных дней в периоде начисления вознаграждения;
L - сумма депозитов клиента, связанных с данным займом;
y - средневзвешенная базовая номинальная ставка вознаграждения по аналогичным (по срокам и валюте) депозитам данной финансовой организации, не связанным с займами;
z - средневзвешенная базовая номинальная ставка вознаграждения по депозитам, связанным с данным займом;
d - часть суммы основного долга, на которую начисляется вознаграждение.
годовая эффективная ставка вознаграждения - по формуле:
i = ([l+j/m] m -l)*100,
где:
i - годовая эффективная ставка вознаграждения в периоде начисления вознаграждения (в процентах);
j - базовая номинальная ставка вознаграждения в периоде начисления вознаграждения (в процентах);
m - количество периодов данной продолжительности в году.

5. Тартылған депозиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай тәртіппен есептеледі:
мына формула бойынша базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі:
j = m * ((1 + n * i п ) 1/(m*n)  - 1) * 100,
мұнда:
j - базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
m - бір жылы осы ұзақтық кезеңдерінің саны;
n - тартылған депозит мерзімі (жылдармен);
i п  - жай жылдық сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
мына формула бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі:
i = [1 + j / m] m  - 1) * 100,
мұнда:
i - жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
j - базалық номиналды сыйақы мөлшерлемесі (процентпен);
m - бір жылғы осы ұзақтық кезеңдерінің саны.
3-тарау. Қорытынды ережелер
6. Көрсетілген талапты сақтамаған жағдайда уәкілетті орган Банктер туралы заңның  47-бабында  көзделген санкцияларды банкке қолдана алады.
7. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес шешілуі тиіс.

5. Годовая эффективная ставка вознаграждения по привлекаемым депозитам рассчитывается в следующем порядке:
базовая номинальная ставка вознаграждения - по формуле:
j = m*((l+n*i п ) 1/(m * n) -l)*100,
где:
j - базовая номинальная ставка вознаграждения (в процентах);
m - количество начислений вознаграждения в году;
n - срок привлекаемого депозита (в годах);
i п - простая годовая ставка вознаграждения (в процентах);
годовая эффективная ставка вознаграждения - по формуле:
i = ([l+j/m] m -l)*100,
где:
i - годовая эффективная ставка вознаграждения (в процентах);
j - базовая номинальная ставка вознаграждения (в процентах);
m - количество начислений вознаграждения в году.
Глава 3. Заключительные положения
6. В случае несоблюдения указанного требования уполномоченный орган может применить к банку санкции, предусмотренные  статьей 47  Закона о банках.
7. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.