"Тұрмыстық жәндiктердi, синантроптық масалар мен сары масаларды жоюға арналған дезинсекциялық іс-шараларды жүргізуде жертөле үй-жайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесi мен нормаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 27 наурыздағы N 130 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 17 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4191. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 10) тармақшасы, 17-бабының 1) және 9) тармақшаларына және 30-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған "Тұрмыстық жәндiктердi, синантроптық масалар мен сары масаларды жоюға арналған дезинсекциялық іс-шараларды жүргізуде жертөле үй-жайларына санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесi мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (А.А.Белоног) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрықтың Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгенiнен кейiн оның ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.А.Ақановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдiң мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнің
2006 жылғы 27 наурыздағы
N 130 бұйрығымен бекiтiлген
"Тұрмыстық жәндiктердi, синантроптық масалар мен
сары масаларды жоюға арналған дезинсекциялық
іс-шараларды жүргізуде жертөле үй-жайларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесi мен нормалары 1. Жалпы ережелер
1. "Тұрмыстық жәндiктердi, синантроптық масалар мен сары масаларды жоюға арналған дезинсекциялық іс-шараларды жүргізуде жертөле үй-жайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесi мен нормалары (бұдан әрi - санитарлық ереже) сақталмауы адам өмiрiне немесе денсаулығына қауiп төндiретiн сондай-ақ паразиттiк аурулардың пайда болу және таралу қаупiн туғызатын жағдайдағы санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды белгiлейдi.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию подвальных помещений при проведении дезинсекционных мероприятий для уничтожения бытовых насекомых, синантропных мух и комаров"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2006 года № 130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2006 года № 4191. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7, подпунктом 1) статьи 17 и статьи 30 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию подвальных помещений при проведении дезинсекционных мероприятий для уничтожения бытовых насекомых, синантропных мух и комаров".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Аканова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
27 марта 2006 года N 130
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию подвальных помещений при проведении дезинсекционных мероприятий для уничтожения бытовых насекомых,
синантропных мух и комаров" 1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию подвальных помещений при проведении дезинсекционных мероприятий для уничтожения бытовых насекомых, синантропных мух и комаров" (далее - санитарные правила) устанавливает требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий, несоблюдение которых создает угрозу жизни или здоровью человека, а также угрозу возникновения и распространения паразитарных заболеваний.

2. Жертөле үй-жайларындағы тұрмыстық жәндiктердi, синантроптық масалар мен сары масаларды жою қызметін көрсететін меншiк және ұйымдастыру құқықтық нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - шаруашылық жүргізуші субъектілер) арналған.
Осы санитарлық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) шыбын-шiркейлер - мал мен адамды шағатын қосқанаттылар отрядындағы қансорғыш жәндiктердiң жалпы атауы;
2) Culex pipiens molestus масалары - жерасты коммуникациясының және тұрғын үйлердiң өндiрiстiк ғимараттардың жертөлесiн басқан суда көбейіп, адамдардың қанын соратын жөртөле үй-жайлары масаларының түрі.
2. Жертөле үй-жайларына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Жертөле үй-жайларындағы шыбын-шiркейлер, соның ішінде масалар мен сары масалардың (бұдан әрi - жәндiктер) санын азайтуға арналған iс-шаралардың қатарына жәндiктердiң үй-жайларға қоныстануын болдырмау, олардың тiршiлiк ету ортасын жою мақсатында құрылыстарда, аумақтың маңындағы жертөлелерде тазалық сақтауға бағытталған техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық (профилактикалық) және жою іс-шаралар кешені кiредi.
5. Жобалау-жоспарлау шешiмдерде тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың жертөле үй-жайларын жер асты, жер бетi, су құбыры және кәрiз суларының басып кету мүмкiндiктерiн жою немесе шектеу, жертөле үй-жайларында сары масалардың көбейетiн орындарының пайда болуына жол бермеу жөнiндегi шаралар көзделуге тиiс.
6. Жер асты суларының деңгейiн азайту жөнiндегi iс-шаралар мыналарды қамтиды: дренаж, суы қатты ағатын кәрiз, жертөле үй-жайларының iргесi мен қабырғаларын (үй iшiндегi коммуникацияны судан қорғаушы құрылғыларды қосу және ағытуға арналған құрылғылар орнатылған қабырғалар); құм төселген жертөле үй-жайларында - кәрiз жүйесiне қосылған бетон науалардан жасалған инженерлiк құрылғыларын салуды.
7. Жобаларда көзделген әрi тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың жертөле үй-жайларын су басып кетуге жол бермеуге бағытталған ғимаратты салу, жөндеу, қайта салу кезiнде көзге көрiнбейтiн бiтеу жұмыстары сапалы орындалуға тиiс.
8. Кәсiпорындардың басшылары, ғимараттардың, құрылыстар мен үй-жайлардың иелерi немесе жалға алушылар олардың санитарлық-гигиеналық жай-күйiн бақылап, қолданыстағы санитарлық ережелер мен нормаларға сәйкес техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық (профилактикалық), жою iс-шараларды орындауға тиiс.
9. Жертөле жарықтандырылып, есiктер жақтауларына дәл келiп әрi тығыз жабылып, желдеткiштер алмалы-салмалы торлармен жабылуға, терезелерi шыныланып немесе көзi тар торлармен жабылуы, еденде цемент лай төселген, ауладағы су берiлетiн құрылғылар тиiстi күйде болуға тиiс.

2. Настоящие санитарные правила предназначены для физических и юридических лиц, оказывающих услуги дезинсекции (далее - хозяйствующие субъекты) по уничтожению бытовых насекомых,синантропных мух и комаров подвальных помещений, независимо от организационно-правовых форм работы и форм собственности.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) гнус - общее название кровососущих насекомых отряда двукрылых, нападающих на человека и животных;
2) комары Culex pipiens molestus - вид комаров подвальных помещений, размножающихся в затопленных водой подвалах жилых и производственных зданий, подземных коммуникациях и нападающих для кровососания на людей.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к подвальным помещениям
4. В число мер по снижению численности гнуса, в том числе мух и комаров (далее - насекомые) подвальных помещений входят технические, санитарно-противоэпидемические (профилактические) и истребительные мероприятия, направленные на поддержание чистоты в строениях, подвалах, прилежащих территориях, в целях предотвращения заселения помещений насекомыми и ликвидации мест их обитания.
5. Проектно-планировочные решения должны предусматривать меры по устранению или ограничению возможности подтопления и затопления подвальных помещений жилых и общественных зданий грунтовыми, поверхностными, водопроводными и канализационными водами, возникновения мест выплода подвальных комаров.
6. Мероприятия по снижению уровня стояния грунтовых вод должны включать: строительство дренажа, ливневой канализации, устройства гидроизоляции фундамента и стен подвальных помещений (стен приямков на вводе и выводе внутридомовых коммуникации); в подвалах с песчаными полами - устройство под инженерными сооружениями бетонированных желобов, подключенных к системе канализации.
7. При строительстве, ремонте, реконструкции зданий скрытые заделочные работы, предусмотренные проектами и направленные на недопущение подтопления и затопления подвальных помещений жилых и общественных зданий должны выполняться качественно.
8. Руководители организаций, владельцы или арендаторы зданий, строений и помещений должны следить за их санитарно-гигиеническим состоянием, выполнять технические, санитарно-противоэпидемические (профилактические), истребительные мероприятия в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
9. Подвальные помещения должны иметь освещение, двери должны быть пригнаны к косякам и плотно закрываться, вентиляционные отверстия заделаны съемной решеткой, окна застеклены или заделаны мелкоячеистой сеткой, цементная стяжка на полу, отмостки и дворовые водостоки должны содержаться в исправном состоянии.

10. Жертөлелерде су, қоқыс, таза емес заттар болмауға, шаруашылыққа керектi заттар ретсiз жиналмауға тиiс.
11. Коммуникацияның сызаттары, авария болған және бiтелген жерлерi тазалануға, едендегi және коммуникация қосылатын және ағытылатын жерлердегi су жақындағы кәрiз құдықтарына (алайда, су қатты ағатын жерлерге және тротуарлар немесе гүлзарлаға емес) ағызылуға, ластанған жерлер тазартылып, үй-жай құрғатылып әрi желдетiлуге тиiс.
12. Үй-жайлар мен оларда тамақ өнiмдерiн сақтауға арналған орындарды, қосалқы үй-жайларын, жертөлелердi, баспалдақ алаңшаларын, шатырастыларын құрылыс материалдарымен, ыдыстармен, бөтен мүкәммалмен, жиһазбен, керек емес заттармен және жәндiктер қалып қоятын әрi орындарды дезинфекциялық өңдеу қиындық туғызатын басқа да материалдармен толтыруға тыйым салынады.
13. Барлық тамақ өнiмдерi жәндiктер бара алмайтын жерлерде сақталуға тиiс. Тамақ өнiмдерiн өндiру және сату жөнiндегi ұйымдарда, қоймаларда барлық тауарлар, азық-түлiк және ауыл-шаруашылық шикiзаты ыдыстарда стеллаждарда қатар-қатар әрi ыдыс астына қойылатын төсенiштерiмен сақталуға тиiс.
14. Тұрғын үйлердегi қоқыстық камераларды тазалау тәулiгiне кем дегенде бiр рет жүргiзiлуге тиiс. Контейнерлерге жиналған қатты тұрмыстық қалдықтар, қоқыстар күн сайын шығарылуы керек. Контейнерлерге арналған алаңшалар және қоқыс жинағыш қондырғылар тұратын орындар асфальтталуға (бетондалуға), таза болуға тиiс. Олардың жанында (радиусы кем дегенде 10 метр) бұталар, ыдыстардың жиынтығы, тұрмыстық және өнеркәсiптiк қалдықтар болмауға тиiс.
15. Тамақ қалдықтарын жинау, сақтау орындарында, дәретханаларда тазалап жинау мүкәммалынан басқа бөтен заттар мен материалдар болмауға тиiс.
16. Дезинсекциялық жұмыстар жүргiзiлетiн объектiде:
1) тегiс баспалдақтар, едендер, жарық, iстеп тұрған желдеткiш болуға;
2) электр тоғымен, пармен зақымдалу, босқын иттер мен үй жануарларының шабуыл жасау мүмкiндiктерi және объектiнiң қолайсыз санитарлық-техникалық жай-күйiмен және оны пайдалану режимiмен байланысты басқа да өндiрiстiк және тұрмыстық травматизм жағдайларының туындауы болмауға;
3) дезинсекцияны жүргiзушi адамдардың барлық объектi үй-жайлары мен құрылыстарына, сондай-ақ ұштасып жатқан аумаққа қолжетiмдiгiн қамтамасыз етуге тиiс.
3. Дезинсекциялық қызметті ұйымдастыру
және жүзеге асыру
17. Жәндiктермен күресу үшiн Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат берiлген инсектицидтер пайдаланылуға тиiс.
18. Дезинсекциялық құралдар қолдану жөнiндегi нұсқамаларға немесе әдiстемелiк ұсынымдарға сәйкес қолданылуы тиiс.

10. Подвалы должны содержаться в чистоте, хозяйственные вещи упорядоченно складироваться.
11. Протечки, аварии и засоры коммуникаций должны ликвидироваться, вода с пола подвала и из приямков на вводе и выводе коммуникаций откачена в близлежащие канализационные колодцы (но не в ливневую канализацию и не на тротуары или газоны), помещение просушено и проветрено.
12. Помещения и места в них, предназначенные для хранения пищевых продуктов, подсобные помещения, подвалы, лестничные площадки, чердаки не должны загромождаться строительными материалами, тарой, посторонним инвентарем, мебелью, утилем и другими материалами, создающими укрытия для насекомых и затрудняющими доступ к местам дезинсекционных обработок.
13. Все пищевые продукты должны храниться в условиях недоступных для насекомых. В организациях по производству и реализации пищевых продуктов, складах, хранилищах все товары, продовольственное и сельскохозяйственное сырье должны храниться в таре, уложенными в штабеля, на стеллажах и подтарниках.
14. Очистка мусорокамер в жилых домах должна проводиться не реже одного раза в сутки. Собранные в контейнеры твердые бытовые отходы должны вывозиться ежедневно.Контейнерные площадки и места установки мусоросборников должны быть заасфальтированы (забетонированы) и содержаться в чистоте. Вокруг них (в радиусе не менее 10 метров) не должно быть зарослей, свалок тары, бытовых и промышленных отходов.
15. В местах сбора и хранения пищевых отходов, в туалетах не должны находиться посторонние предметы и материалы, кроме уборочного инвентаря.
16. На обьекте, где проводятся дезинсекционные работы должны:
1) иметь исправные лестницы, полы, освещение, функционирующую вентиляцию;
2) исключаться возможность поражения электрическим током, паром, нападения бродячих и домашних животных и возникновения других случаев производственного и бытового травматизма, связанного с неблагополучным санитарно-техническим состоянием объекта и режимом его эксплуатации;
3) обеспечиваться доступ лиц, проводящих дезинсекцию во все помещения и строения объекта, а также на сопряженную территорию.
3. Организация и осуществление дезинсекционной деятельности
17. Для борьбы с насекомыми должны применяться инсектициды, разрешенные к применению на территории Республики Казахстан.
18. Дезинсекционные средства должны применяться согласно инструкции или методическим указаниям по применению.

19. Объектiде дезинсекциялық iс-шараларды жүргiзу жөнiндегi жұмыс жәндiктердiң болуына алдын ала тексеруден, түрiн, олардың қоныстану орны мен сандық деңгейiн анықтаудан басталуға тиiс.
20. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың жертөле үй-жайларын Culex pipiens molestus масаларына қарсы өңдеу тек қана энтомологиялық көрсетілім бойынша, жер қабаттарда, кірме жолдарда, саты алаңшаларында масалардың личинкалары мен имагосы бар кезде жүргізіледі. Масалар жиналған жерлердегі жиналған су, үйлердің қабырғалары мен төбелері өңдеуге жатады.
21. Шарт жасалған объектiлерде қорытынды тексеру жәндiктер қоныстанған, сол сияқты олардан тазартылған алаңшаларда да тұрақты түрде жүргiзiлуге тиiс.
22. Дезинсекциялық құралдардың қауiптiлiгi олардың уыттылығы негiзiнде айқындалады. Дезинсекция құралдарын қолдану шарттары олардың қауiптiлiк дәрежесiмен айқындалуға тиiс:
1) жабық үй-жайларда өте қауiптi (I сынып) құралдарды пайдалануға тыйым салынады;
2) балалар, аурухана ұйымдарында, қоғамдық тамақтану кәсiпорындарында және тұрғын үйлерде қауiптiлiгi жоғары (II сынып) құралдарды пайдалануға болмайды. Басқа объектiлерде кейiннен мiндеттi түрде желдетiп және тазалай отырып, оларды адамдар болмағанда тек оқыған персонал ғана қолдануына рұқсат етiледi;
3) қолдану (препаратты шығыстау, желдету режимi, тазалау) шартын мiндеттi түрде регламенттей отырып, қауiптiлiгi орташа (III сынып) құралдарды оқыған персонал да, сол сияқты тұрмыста тұрғындар да қолдануына болады;
4) қауiпсiздiгi шамалы (IV сынып) құралдарды қолдану аясын шектеусiз пайдалану үшiн қолдануға болады.
23. Өңдеу жүргiзудiң арақашықтығы мыналарға байланысты:
1) жәндiктердiң нақты түрiнiң биологиясы мен экологиясының ерекшелiктерiне және оның даму циклiнiң ұзақтығына;
2) елдi-мекеннiң санитарлық жай-күйiне, объектiнiң санитарлық-техникалық жай-күйiне, ұйымдардың, кәсiпорындар мен мекемелердiң және тұрғындардың санитарлық ережелер мен нормаларды сақтауына;
3) дезинфекциялық құралдармен өңдеудiң және қалған әсерiнiң уақыттылығы мен тиiмдiлiгiне.
24. Дезинсекцияны жүргiзгеннен кейiн оның тиiмдiлiгi бағалануға тиiс. Дезинсекциялау жұмыстарының тиiмдiлiгiнiң көрсеткіштері келісім-шарттардағы жалпы физикалық ауданға қатысты, пайызбен көрсетілген, жәндіктерден тазартылған нысандардың саны және олардың жалпы физикалық ауданы болып табылады.
25. Синантроптық масаларды жою жөнiндегi iс-шаралардың тиiмдiлiгiн бағалау үшiн жиырма шаршы метр үй-жайға бiр жағы жабысқақ нәрсе жағылған екi жолақты пайдаланады. Қалалық жерлерде жабысқақ бір жолақ бетiне тәулiгiне бір жәндiк жабысса, ауылдық жерде - үш-бес жәндiк жабысса, қалдық қоқыстарда бір сынамаға көп дегенде бес балаңқұрт болса және оларда әрi топырақта олар болмаса, сондай-ақ масалардың қысқы ұрықтануы байқалмаса, көрсеткiштер қанағаттанарлық деп есептеледi.

19. Работа на объекте по проведению дезинсекционных мероприятий должна начинаться с предварительного обследования на наличие насекомых, определения видов, выявления мест заселенности и уровня их численности в помещениях.
20. Обработка подвальных помещений жилых и производственных зданий против комаров Culex pipiens molestus проводится только по энтомологическим показаниям, при наличии личинок или имаго комаров в подвалах, подъездах, на лестничных площадках. Обработкам должны подвергаться скопления воды, стены и потолки в местах скопления комаров.
21. Контрольные обследования на договорных объектах должны проводиться регулярно как на заселенных, так и на освобожденных от насекомых площадях. Кратность обследований зависит от вида насекомых.
22. Опасность дезинсекционных средств должны устанавливаться на основе данных их токсичности. Условия применения средств дезинсекции должны определиться степенью их опасности:
1) не допускается использование в закрытых помещениях чрезвычайно опасных средств (I класс);
2) не допускается использовать в детских, медицинских организациях, на объектах общественного питания и в жилых помещениях высоко опасные средства (II класс). На других объектах допускается их применение только обученным персоналом в отсутствии людей, с последующим обязательным проветриванием и уборкой;
3) умеренно опасные средства (III класс) допускаются для использования как обученным персоналом в помещениях любого типа, так и населением в быту, но с обязательной регламентацией условий применения (расход препарата, режим проветривания, уборка);
4) мало опасные средства (IV класс) разрешаются для использования без ограничения сфер применения.
23. Интервалы между проведением обработок зависят от:
1) особенностей биологии и экологии конкретного вида насекомого и длительности цикла его развития;
2) санитарного состояния населенного пункта и санитарно-технического состояния объекта, соблюдения организациями и населением требований нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) своевременности и эффективности обработок и длительности остаточного действия дезинсекционных средств.
24. После проведения дезинсекции должна оцениваться ее эффективность. Показателем эффективности дезинсекции служат количество освобожденных от насекомых объектов и их общая физическая площадь, выраженная в процентах ко всей физической договорной площади.
25. Для оценки эффективности мероприятий по уничтожению синантропных мух должны использоваться стандартные липкие листы из расчета два листа, смазанные с одной стороны липкой массой, на двадцати квадратных метров помещений. Удовлетворительными показателями являются: в городской местности до одной особи в сутки на один липкий лист в помещении; в сельской местности от трех до пяти особей в сутки; наличие в отбросах до пяти личинок на одну пробу и отсутствие куколок в отбросах и почве, а также отсутствие зимнего выплода мух.

26. Балаңқұрт сатысымен салыстырғанда, жертөле үй-жайларында сары масаларға қарсы күрес жөнiндегi iс-шаралардың тиiмдiлiгiн бағалау өңдегеннен кейiн 3-5 тәулiктен, қанаттанған сары масалардың саны бойынша - 5-7 күннен кейiн жүргiзiлуге тиiс. Су сынамаларында тiрi балаңқұрттар болмаса және орташа есеппен алғанда, үй-жай қабырғасының бiр шаршы метрiнде кемiнде бiр қанаттанған сары маса болса, дезинсекциялық iс-шаралар тиiмдiлiгiнiң көрсеткiштерi қанағанаттанарлық деп есептеледi.
4. Дезинсекциялық жұмыстарды жүргiзу
кезiндегi қауiпсiздiк шаралар
27. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің мамандары жұмысқа қабылданар алдында алдын ала және мезгіл-мезгіл профилактикалық медициналық қараудан өтуге, техникалық қауіпсіздік жөнінде нұсқаулық (кіріспе, бастапқы, қайта) алуға тиіс. Жасы 18 жасқа толмаған адамдарға, жүктi және бала емiзетiн әйелдерге және қарсы айғақтары бар адамдарға дезинсекциялық құралдармен жұмыс iстеуге болмайды.
28. Ұйым әкiмшiлiгi дезинсекциялық құралдармен жұмыс iстейтiн барлық адамдарды арнайы киiмдермен (халат, бас орамал, етiк, қолғаппен), сондай-ақ қолды, тыныс алу және көру ағзаларын жеке қорғау құралдарымен (ЖҚҚ) жеке бас гигиенасы құралдарымен қамтамасыз ету керек.
29. Өңделiп жатқан үй-жайда темекi шегуге, тамақ iшуге тыйым салынады. Жұмыстан кейiн ауызды шайып, қолды және дененiң ашық жерлерiн, сабындап жуу, жұмыс аяқталғаннан кейiн гигиеналық себiзгi қабылдау керек.
30. Дезинсекциялық iс-шараларды жүргiзу кезiнде:
1) еңбекті қорғау және техникалық қауiпсiздiк ережелерiн әзiрлеу;
2) еңбекті қорғау және техникалық қауiпсiздiк ережелерiн сақтауды, арнайы киiмдердiң, жеке қорғаныш құралдарының пайдаланылуын және оларды дезактивациялауды, улану кезінде алғашқы көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
3) пайдаланылатын дезинсекциялық құралдардың сапасын, аппаратураның, қондырғылардың, жеке қорғаныш құралдарының дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру керек.
31. Дезинсекциялық шараларды жүргiзген уақытта адамдар, үй жануарлары, құстар, бөлмелiк өсiмдiктер, аквариум үй-жайдан шығарылып, тағам өнiмдерiн тұмшалау керек.
32. Дезинсекциялық жұмыстар аяқталғаннан кейiн ұнтақ тәрiздi препараттар 24 сағаттан кейiн адамдар мен құстар болатын жерлерден алынып тасталуы керек; олар аз баратын жерлерде тиiмдiлiгi жоғалғанша 1 айға дейiн сақтауға болады. Белсендiлiгiн жоғалтқан қармақжемдердi жағу арқылы өртеп жiберу керек. Ол жерлердi сода және сабын қосылған сумен жуады. Үй-жайларды желкөздердi немесе терезелердi ашып қойып жинайды.
33. Объектiде жұмыстан кейiн арнайы киiмдердi мынандай тәртiппен шешу керек:

26. Оценку эффективности мероприятий по борьбе с комарами в подвальных помещениях против личиночной стадии должны проводить через 3-5 суток после обработки, по численности окрыленных комаров - через 5-7 дней. Удовлетворительным показателем эффективности дезинсекционных мероприятий является отсутствие живых личинок в пробах воды и наличие, в среднем, не более одной особи окрыленных комаров на один квадратный метр поверхности стен помещения.
4. Меры безопасности при проведении дезинсекционных работ
27. Специалисты хозяйствующих субъектов должны проходить предварительные при поступлении на работу и периодические профилактические медицинские осмотры, инструктажи по технике безопасности (вводный, первичный, повторный).
К работе с дезинсекционными средствами не допускается лица моложе 18 лет, беременные, кормящие и лица, имеющие противопоказания.
28. Все работающие с дезинсекционными средствами должны обеспечиваться администрацией организации специальной одеждой (халат, косынка, сапоги, перчатки), а также средствами индивидуальной защиты рук, органов дыхания и зрения, средствами личной гигиены.
29. В обрабатываемом помещении не должны курить, пить и принимать пищу. После работы необходимо прополаскать рот водой, вымыть с мылом руки, лицо и другие открытые участки тела, после окончания работ должны принять гигиенический душ.
30. При проведении дезинсекционных мероприятий необходимо:
1) разработать правила охраны труда и техники безопасности;
2) обеспечить соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, использование специальной одежды, средств индивидуальной защиты и их дезактивация, а также меры оказания первой медицинской помощи при отравлениях;
3) осуществлять контроль качества используемых дезинсекционных средств, исправностью аппаратуры, установок, средств индивидуальной защиты.
31. На время проведения дезинсекционных мероприятий люди, домашние животные, птицы, комнатные растения, аквариумы должны удаляться из помещения, пищевые продукты - изолироваться.
32. После окончания дезинсекционных работ порошкообразные препараты через 24 часа должны быть удалены с поверхностей, доступных людям и животным; в мало доступных местах средство можно не убирать один месяц до потери им эффективности. Приманки, потерявшие активность должны уничтожаться путем сжигания. Поверхности моют водой с содой и мылом. Помещения убирают при открытых форточках или окнах.
33. Специальную одежду после работы должны снимать на объекте в следующем порядке:

1) қолғаптарды қолдан шешпей-ақ 5% сода ерiтiндiсiнде, содан кейiн суда жуу керек;
2) бұдан кейiн қорғаныш көзiлдiрiктер мен шаң тұтқышты, етiктi, бас орамалды, халатты шешедi;
3) көзiлдiрiк пен шаң тұтқышты кальцийлендiрiлген соданың 5% ерiтiндiсiмен, сабын қосқан сумен сүртедi;
4) бұдан соң қолғапты шешiп, арнайы киiмдердi жинап, қолды сабынмен жуады.
34. Инсектицидтердi кез-келген бөтен адамға, ал кәсiби контингент арасында - осы ұйымда белгiленген нысан бойынша тiркеусiз беруге тыйым салынады. Өңдеуден кейiн қалған құралдар жұмыс күнiнiң соңында дезинсекцияны жүргiзген ұйымға жеткiзiледi де, оларды сақтау үшiн жауапты адамға тапсырылады.
35. Қойманың үй-жайы құрғақ, жарық қабырғалары тегiс болып, еденi цементтелiп немесе асфальттануға тиiс.
36. Қойма үй-жайларын қажетiне қарай екі аптада кемiнде бiр рет тазалау керек. Қоймалар тиiстi шаңсорғыш және жуғыш аппаратураларымен қамтамасыз етiлуi тиiс. Жинар алдында қабырғалардың, едендердiң, сөрелердiң, ыдыстардың беттерiн шаңнан тазалап, одан соң қабырғаларды, едендердi, сөрелердi жуады.
37. Дезинсекциялық құралдарды аз көлемдi ыдыстарда сақтау үшiн темiр сөрелердi, ал үлкен шыны ыдыстарды сақтау үшiн ағаш сөрелердi пайдаланады.
38. Дезинфекциялық құралдардың атауы, дайындалған күнi, дайындаушы зауыттың (фирманың) атауы, қолданылатын заттың әсерi, жарамдылық мерзiмi көрсетiле отырып, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi нұсқаулықтар мен таңбалары болуға тиiс.
39. Қойма үй-жайларында тамақ iшуге, тамақ өнiмдерiн, мал азықтарын, ауыз суды сақтауға және бөтен адамдардың болуына тыйым салынады.
40. Инсекцидтер заттаңбасында "У" деген жазуы бар, олардың кiрiсi мен шығысын тiркеле отырып сақталуға тиiс.
41. Жарамсыз деп танылған дезинсекциялық құралдар белгiленген тәртiппен жойылуға тиiс.

1) перчатки, не снимая с рук, моют в 5 процентном (далее - %) растворе соды, затем промывают в воде;
2) после этого снимают защитные очки и респиратор, сапоги, косынку, халат;
3) очки и респиратор протирают 5% раствором кальцинированной соды, водой с мылом;
4) после этого снимают перчатки, снятую специальную одежду складывают в укладку и моют руки с мылом.
34. Не допускается передавать инсектициды любому постороннему лицу, а среди профессионального контингента без регистрации по формам, установленной в данной организации.Оставшиеся после обработок средства в конце рабочего дня должны доставляться в организацию, проводившую дезинсекцию и сдают лицу, ответственному за их хранение.
35. Помещение склада должно быть сухим, светлым, иметь гладкие оштукатуренные стены и цементный или асфальтированный пол.
36. Уборка склада должна производиться по мере необходимости, но не реже одного раза в две недели. Склады должны быть обеспечены необходимой пылеотсасывающей и моечной аппаратурой. В начале уборки со стен, полов, стеллажей и поверхностей тары должны удаляться пыль, мыться стены, полы, свободные стеллажи и полки.
37. Для хранения мелкотарных дезинсекционных средств должны устанавливаться металлические стеллажи, бутылей - деревянные полки.
38. Дезинсекционные средства должны иметь инструкцию и маркировку на государственном и русском языках с указанием названия средства, даты изготовления, завода (фирмы) изготовителя, содержания действующего вещества, срока годности.
39. Не допускается в помещении склада принимать пищу, хранить пищевые продукты, фураж, питьевую воду, присутствие посторонних лиц.
40. Инсектициды должны храниться в таре с этикеткой "яд", с регистрацией их прихода и расхода.
41. Пришедшие в негодность дезинфекционные средства должны уничтожаться в установленном порядке.