"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы N 556 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 196 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 11 мамырда тіркелді. Тіркеу N 4226. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.01.2016 № 85 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы N 556 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2045 болып тіркелген және Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің Бюллетенінде 2003 жылы N 7 болып жарияланған)  бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың және Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша:
"Астана, Алматы қалалары ішкі істер Бас басқармасының, облыстардағы ішкі істер Бас Басқармасының - ішкі істер Басқармасының", "облыстардың ішкі істер Бас Басқармасына - ішкі істер Басқармасына (бұдан әрі - ІІББ-ІІБ)", "Астана, Алматы қалаларының ІІББ, облыстардағы ІІББ-ІІБ", "ІІББ-ІІБ" деген сөздері тиісінше "Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттері", "облыстардың Ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - ІІД)", "ІІД" деген сөздермен ауыстырылсын;
бұйрықтың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті Астана, Алматы қалаларының және облыстардың Ішкі істер департаменттерінен азаматтық мәселелері бойынша материалдар алғаннан кейін белгіленген тәртіппен қорытынды дайындауды және оларды Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қарауына жіберуді, сондай-ақ қабылданған шешімдерді орындауды қамтамасыз етсін.";
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау туралы Нұсқаулықта:
барлық мәтін бойынша "Бас Прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының", "Мемлекеттік-құқықтық бөліміне" деген сөздер тиісінше "Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің", "Құқық қорғау және сот жүйелері мәселелері бөліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспедегі "тәртібі туралы ережеге" деген сөздер "Ережеге" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Азаматтықты өзгерту мәселелері жөніндегі өтiнiштер мiндеттi түрде тiркелуі және қаралуы тиіс. Өтiнiш берушi осы Нұсқаулықта көзделген барлық құжаттарды заңда белгiленген мерзiмде тапсырмаған жағдайда өтiнiш бойынша өндіріс тоқтатылып, ол туралы өтiнiш бiлдiрушi жазбаша түрде хабардар етiледi.";
7-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келіскеннен кейін," деген сөздер алынып тасталсын;
10-тармақтағы ", Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің" деген сөздер алынып тасталсын;
12-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы ұсынымхат берiлген сәтте тұру немесе некеде болу мерзiмi үзiлiссiз болуы тиiс.";
1) тармақшаның екінші абзацы "пайым қабiлетiн жоғалтқан адамдардан" деген сөздерден кейін "не Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтін тізбе бойынша кәсіптерге ие және талаптарға сай келетін адамдардан және олардың отбасы мүшелерінен" деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақта:
1), 2) және 5) тармақшалардағы "екі дана", "екі данадағы" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"Аталған құжаттардан басқа, тарихи Отаны ретiнде Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшiн қайта оралған адамдар оралман куәлiгін немесе Қазақстан Республикасындағы шетел азаматының ыхтиярхатын және шетел азаматтығынан бас тарту туралы өтiнiшiн тапсырады.";
он үшінші абзацтағы ", өз туысының тұрғылықты жері туралы мекен-жай бюросының анықтамасын" деген сөздер алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года N 556 "Об утверждении Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года N 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2006 года N 4226. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 28.01.2016 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с действующим законодательством  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года N 556 "Об утверждении Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2045 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан в 2003 году N 7) следующие изменения и дополнения:
по всему тексту приказа и  Инструкции :
слова "Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей", "Главные управления внутренних дел - Управлений внутренних дел (далее - ГУВД-УВД) областей", "ГУВД городов Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей", "ГУВД-УВД" заменить соответственно словами "Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей", "Департаменты внутренних дел (далее - ДВД) областей", "ДВД";
пункт 3 приказа изложить в следующей редакции:
"3. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан по получении из Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей материалов по вопросам гражданства обеспечить в установленном порядке подготовку заключений и направление их на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан, а также исполнение принятых решений.";
в Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
по всему тексту слова "Центра правовой статистики и информации при Генеральной Прокуратуре", "Государственно-правовой отдел" заменить соответственно словами "Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры", "Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем";
в преамбуле слова "Положением о порядке" заменить словом "Правилами";
пункт 2 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Заявления по вопросам изменения гражданства подлежат обязательной регистрации и рассмотрению. В случае непредставления заявителем в установленный законом срок всех предусмотренных настоящей Инструкцией документов производство по обращению прекращается, о чем ходатайствующий уведомляется в письменной форме.";
в пункте 7 слова "согласования с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан," исключить;
в пункте 10 слова ", Комитете национальной безопасности Республики Казахстан" исключить;
в пункте 12:
подпункт 1) дополнить предложением следующего содержания:
"На момент подачи ходатайства о приеме в гражданство Республики Казахстан срок проживания или нахождения в браке должен быть непрерывным.";
абзац второй подпункта 1) после слов "Республикой Казахстан," дополнить словами "либо имеют профессии и отвечают требованиям по перечню, устанавливаемому Президентом Республики Казахстан, и членов их семей,";
в пункте 15:
в подпунктах 1), 2) и 5) слова ", в двух экземплярах" и "в двух экземплярах" исключить;
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"Помимо перечисленных документов, лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую Родину, представляют удостоверение оралмана или вид на жительство иностранца в Республике Казахстан и заявление об отказе от иностранного гражданства.";
в абзаце тринадцатом слова ", и справку о месте постоянного проживания своего родственника" исключить;

18-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы "екі дана", "екі данадағы" деген сөздер алынып тасталсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінде 4) және 5) тармақшаларындағы "екі дана" деген сөздер алынып тасталсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінде 25-тармақтың 4) тармақшасындағы "есепке тұрмаса" деген сөздерден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алса.";
26-тармақтағы "әскери қызметінде тұруы және" деген сөздерден кейін "басқа мемлекеттің азаматтығын алғандығы," деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақтың екінші абзацындағы "ішкі істер Министрлігінің" деген сөздер "Әділет министрлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
32-тармақтың төртінші абзацындағы "және дер кезінде құжаттандырылуын қамтамасыз етеді" деген сөздер алынып тасталсын;
39-тармақтағы "олардың дер кезінде құжаттандырылуын қамтамасыз етеді" деген сөздер "оларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және төлқұжатын белгіленген тәртіппен беру үшін негіз болып табылатын мөрмен расталған анықтама береді, шетел азаматтары ретінде оларды есептен шығарады" деген сөздермен ауыстырылсын;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Келісімге қатысушы - елдердің құзыретті органдарынан Қазақстан Республикасы азаматының өзге мемлекеттің азаматтығын қабылдағаны туралы ақпарат келіп түскен кезде, ішкі істер органдары есептерге өзгерістер енгізу үшін әділет органдарына тиісті хабарлама жібереді.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті (М.Қ.Пістаев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін және мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры 2 дәрежелі
мемлекеттік әділет кеңесшісі
2006 жылғы 24 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы сотының төрағасы
2006 жылғы 20 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің төрағасы
генерал - лейтенант
2006 жылғы 30 наурыз

в подпунктах 1) и 2) пункта 18 слова ", в двух экземплярах" и "в двух экземплярах" исключить;
в пункте 25:
в подпункте 4) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) если лицо приобрело гражданство другого государства.";
в пункте 26 после слов "фальшивых документов," дополнить словами "приобретения гражданства другого государства";
в абзаце втором пункта 30 слова "Министерства внутренних дел" заменить словами "Министерства юстиции";
в абзаце четвертом пункта 32 слова "и обеспечивают их своевременное документирование" исключить;
в пункте 39 слова "обеспечивают их своевременное документирование" заменить словами "выдают справку, заверенную печатью, которая является основанием для выдачи в установленном порядке удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан, снимают их с учета как иностранных граждан.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. При поступлении информации из компетентных органов стран-участниц Соглашений о принятии гражданином Республики Казахстан гражданства иного государства органы внутренних дел направляют соответствующее сообщение органам юстиции для внесения изменений в учетах.".
2. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Пистаев М.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование после государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
"СОГЛАСОВАНО"                  "СОГЛАСОВАНО"
Генеральный Прокурор           Председатель Верховного
Республики Казахстан           Суда Республики Казахстан
государственный советник
юстиции 2 класса
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
генерал - лейтенант