Облыстың шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 33-8 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2006 жылғы 23 желтоқсанда N 2981 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 23-13 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 23-13 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасының "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 14-бабын іске асыру мақсатында облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Облыстың шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
Облыстық мәслихат хатшысы
Облыстық мәслихаттың
2006 жылғы 11 желтоқсандағы
N 33-8 шешімімен
бекітілген қосымша
Облыстың шалғай елді мекендерінде тұратын балаларды
жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың
Тәртібі
Балаларды тасымалдау арнайы автобустармен, жүргізіледі.
Балаларды тасымалдау мынандай жағдайда ұйымдастырылады егер:
aвтомобиль жолдарының өткізу қабілеті автобустардың тұрақты қозғалысын жүзеге асыруға мүмкіндік берсе;
автомобиль жолдарының жай-күйі және олардың жайластырылуы жол жүрісі қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес болған жағдайда.
1. Тасымалдаушыға және автокөлік құралдарына
тасымал кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз
ету жөнінде қойылатын талаптар
1. Балаларды тасымалдауға мынандай тасымалдаушылар жіберіледі:
1) автомобиль көлігі туралы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес біліктілігі және кәсіби жарамдылығын растайтын құжаты болғанда;
2) тасымал қауіпсіздігін қамтамасыз етуге құқықтық нормативтік актілер талаптарына сай келетін және тиісті тасымалдау түріне жарамды көлік құралдары бар.
2. Балаларды автобуспен тасымалдауға жасы кемінде жиырма бестегі, тиісті санаттағы жүргізуші куәлігі және кемінде бес жыл жұмыс стажы бар жүргізушілер жіберіледі.
З. Автобустарда жүк бөлімінен тыс жерлерде, жүк тасымалдауға тиым салынады.
4. Автомобиль көлігін пайдалану тасымалдаушының міндетті азаматтық-құқықтық сақтандыру шарттарындағы жауапкершілікті орындаған жағдайда жүргізіледі. Сондай-ақ міндетті сақтандыруға тасымалдаушының жолаушылар алдында жол жүру және жүк тасуға арналған автокөлікті пайдалану барысында, олардың өміріне, денсаулығына, мүліктеріне залал келтірмеу жөніндегі азаматтық-құқықтық жауапкершіліктері де жатады.

О порядке перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в удаленных населенных пунктах области
Решение Западно-Казахстанского областного Маслихата от 11 декабря 2006 года N 33-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 23 декабря 2006 года N 2981. Утратило силу решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 27 марта 2015 года № 23-13
Сноска. Утратило силу решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 27.03.2015 № 23-13.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях реализации статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в удаленных населенных пунктах области согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Секретарь областного маслихата
Утверждено приложение
решением областного маслихата
от 11 декабря 2006 года N 33-8
Порядок
перевозки в общеобразовательные школы
детей, проживающих в удаленных
населенных пунктах области
Перевозки детей осуществляются специальными автобусами.
Перевозки детей могут быть организованы, если:
пропускная способность автомобильных дорог позволяет осуществлять регулярное движение автобусов;
состояние автомобильных дорог и их обустройство соответствуют требованиям безопасности дорожного движения.
1. Требования, предъявляемые к перевозчикам
и автотранспортным средствам в части
обеспечения безопасности перевозок
1. К перевозкам детей допускаются перевозчики, имеющие:
1) документы, подтверждающие их квалификацию и профессиональную пригодность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте;
2) автотранспортные средства, пригодные к осуществлению соответствующего вида перевозок и отвечающие требованиям нормативных правовых актов в части обеспечения безопасности перевозок.
2. К перевозкам детей автобусами допускаются водители в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет.
3. В автобусах запрещается перевозка груза, в том числе багажа, вне багажного отделения.
4. Эксплуатация автотранспортных средств допускается только при условии обязательного страхования гражданско-правовой ответственности их владельцев. Обязательному страхованию также подлежит гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами за вред, причиненный жизни, здоровью и имуществу при совершении поездок на автотранспортных средствах, используемых для осуществления перевозок пассажиров и багажа.

2. Автокөлік құралдарына қойылатын талаптар
Балаларды автомобиль көлігімен тасымалдауға Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, техникалық байқаудан өткен автомобиль көліктері жіберіледі. Сондай-ақ автобустардың, конструкциясы мен техникалық жағдайы тиісті талаптарға сай болуы қажет. Балаларды тасымалдауға пайдаланатын автобустар мынандай құралдармен жабдықталынуы қажет:
қажетті медициналық дәрі-дәрмектері және медициналық құралдары бар, медициналық, (автокөліктік) аптечкалармен;
автокөліктер ылди жолда тоқтаған кезде өздігінен жүріп кетуден сақтайтын орнықтырғыш құралдармен (башмактармен);
авариялық тоқтау белгісімен;
өрт сөндірудің түзету құралдарымен;
автобустардың салонында жол көлігі уақиғасы болған жағдайда, жедел авариялық люктерді, есіктерді, терезелердің әйнектерін алу жөніндегі ақпараттық нұсқаулармен;
жолаушылардың автобустың есігінен шығу мүмкіндігі болмаған жағдайда, әйнектерді сындыратын балғалармен.
Балаларды тасымалдауға пайдаланатын автобустарда мыналар болуы қажет:
кедергісіз ашылып жабылатын жолаушылар салонның есігі және авариялық люктер;
есіктерде өткір, кесетін немесе бөлек шығып тұратын заттардың болмауы;
жабық тұрған жағдайда жолаушылар салонға және жүргізуші отыратын кабинаға атмосфералық жауынның кіруін болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер болуы;
мықты бекітілген тұтқалар мен отырғыштар;
арқалықтары таза және бүтін қаптармен қапталған жолаушылар отыратын отырғыштар, салонның едені, аяқ баспалдақтары тегіс және бөлек шығып тұратын немесе бекітілмеген заттардың болмауы. Салонның едені тегіс және тұтас материалдан болуы тиіс;
шаңнан, ластан, бояудан және басқа да көріністі кемітетін заттардан тазартылған таза терезелер. Әрбір терезе көздері жарнамалық және ақпараттық нұсқаулармен 30 % көлемнен артық жабылмауы тиіс;
қыс айларында жылытылып, жаздың ыстық айларында желдетілетін, құрал сайман және қосалқы бөлшектермен бөгелмеген жолаушылар салоны.
Ластануына қарай жолаушылар мен жүкті үнемі тасымалдайтын автобустар бір кезекте кемінде екі рет дымқылдатылып жиналады.
Сыртқы қорабы жұмыс аяқталғаннан кейін жуылады.
Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың алдыңғы және артқы жағында "Балалар тасымалы" деген белгі. Жазу қара түспен жазылып (шрифтың биіктігі 120 мм) тік бұрышты рамада орнатылуы қажет, және сары түсті шұғылалы шырақшамен жабдықталуы тиіс.
3. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын
тасымалдаушылардың міндеттері
Ескерту. 3-бөлім алынып тасталды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2007.07.05 N 40-20 Шешімімен.

2. Требования к автотранспортным средствам
К перевозкам детей допускаются автотранспортные средства, прошедшие технический осмотр в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом конструкция и техническое состояние автобусов должны соответствовать требованиям соответствующих стандартов.
Автобусы, используемые для перевозок детей, должны комплектоваться:
медицинской аптечкой (автотранспортной) с необходимым набором лекарств и медицинских средств;
стояночным средством (башмаками), для фиксации от самопроизвольного движения при стоянке на дороге с уклоном;
знаком аварийной остановки;
исправными средствами пожаротушения;
информационными табличками в салоне автобусов о способах экстренного открывания аварийных люков, дверей, окон и удаления стекол в случае дорожно-транспортного происшествия;
молоточками для разбивания стекол салона автобуса в случае невозможности выхода пассажиров из автобуса через двери.
Автобусы, используемые для перевозок детей, должны иметь:
двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех;
двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
крышу, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон; прочно закрепленные поручни и сидения;
чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров;
ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона. Покрытие пола салона должно быть выполнено из сплошного материала без порывов;
прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них. Каждый оконный проем не должен закрываться информационными или рекламными материалами более чем на 30 %;
пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.
Влажная уборка салонов автобусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, проводится не менее двух раз в смену и по мере загрязнения.
Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.
На автобусах, предназначенных для перевозки детей, спереди и сзади устанавливаются опознавательные знаки «Перевозка детей» и проблесковый маячок желтого цвета. Надпись должна быть сделана черным цветом (высота шрифта не менее 120 мм) и помещена в прямоугольную рамку.
3. Обязанности перевозчиков,
осуществляющих перевозки детей
Сноска. Глава 3 исключена - решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 05.07.2007 N 40-20.

4. Балаларды тасымалдау тәртібі
6. Балаларды тасымалдау техникалық жағдайы автомобиль көлігімен жолаушылар мен жүк тасымалдау Ережесіне сәйкес кемінде екі есігі бар автобустармен жүзеге асырылады.
7. Балалар тасымалдауын ұйымдастыру кезінде тасымалдаушы жергілікті аудандық атқарушы органдар мен мектеп басшылығы бірлесіп маршруттары балалардың мініп түсуіне оңтайлы орындарды белгілейді.
8. Балалардың автомобиль жүретін жол бойына шығып кетпеуін болдырмау үшін автобустарды күтетін алаңдар барынша үлкен болуы тиіс. Алаңдар жолаушылар мен жүк таситын автомобиль аялдамаларынан бөлек жерде орналасуы қажет.
9. Балалар тасымалын ұйымдастырушы үнемі (айына 1 реттен кем емес) балалардың автобусқа мініп түсетін орындарының жағдайын қарайды. Балаларды қараңғы уақытта тасымалдаған жағдайда алаңдар жасанды жарықтандырғыш қондырғылармен жабдықталуы тиіс. Күз-қыс айларында алаң балшықтан, қардан, мұздан тазартылуы қажет. Түнгі уақытта (кешкі 22-ден таңғы сағат 6 дейін) тұманда, көктайғақта және басқада қолайсыз жағдайларда балаларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.

4. Порядок перевозок детей
6. Перевозка детей осуществляется автобусами, имеющими не менее двух дверей, техническое состояние которых отвечает требованиям, установленным Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
7. При организации перевозок детей перевозчик совместно с местными исполнительными органами районов и администрацией школ, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
8. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть. Площадки должны располагаться отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
9. Организатор перевозок детей регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
Перевозки детей в ночное время (с 22 часов вечера до 6 часов утра), а также перевозки в туман, гололед или при других неблагоприятных обстоятельствах не допускаются.