Еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау ережелерін және нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 5 шілдедегі N 149-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 31 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4838 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 25 қарашадағы № 418-ө бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011.11.25 № 418-ө (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  35-бабына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Еңбек кітапшасының нысаны;
2) Еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау ережелері бекітілсін.
2. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау департаменті (С.С. Әбденов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберілуін және кейіннен оның заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А. М. Құрмановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы»5»шілдедегі 149-ө
бұйрығымен бекітілген
Еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  35-бабына сәйкес әзірленді.
2. Ереже еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау тәртібін айқындайды.
3. Осы ережеде пайдаланатын негізгі ұғымдар:
1) жұмыс берушінің актілері - жұмыс берушінің шығаратын бұйрықтары, өкімдері, нұсқаулықтары, еңбек тәртібінің ережелері;
2) жұмыс беруші - қызметкер еңбек қатынастарында тұратын заңды немесе жеке тұлға;
3) еңбек кітапшасы - қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын құжат.
2. Еңбек кітапшаларын жүргізудің және сақтаудың тәртібі
4. Еңбек кітапшасын жұмыс беруші қызметкердің еңбек қызметін растау үшін жүргізеді.
5. Еңбек кітапшасына:
1) қызметкер туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, білімі, кәсібі, мамандығы;
2) жұмысы туралы мәліметтер: жұмысқа қабылдануы, басқа жұмысқа ауысуы, жұмыстан босатылуы;
3) марапаттау мен көтермелеу туралы мәліметтер енгізіледі.
Қызметкерге қатысты тәртіптік жаза қолдану туралы жазбалар еңбек кітапшасына енгізілмейді.
6. Еңбек кітапшасына жазбалар енгізуді жұмыс беруші уәкілеттілік берген тұлға»"Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы"  Заңға сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении формы и Правил ведения и хранения трудовых книжек
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 149-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2007 года № 4838. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 418-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.11.2011 № 418-ө.
В соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Форму трудовой книжки;
2) Правила ведения и хранения трудовых книжек.
2. Департаменту труда и занятости населения (Абденов С.С.) направить на государственную регистрацию настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра Курманова A.M.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 05 июля 2007 года N 149-п
Правила
ведения и хранения трудовых книжек
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и хранения трудовых книжек (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
2. Правила определяют порядок ведения и хранения трудовых книжек.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) акты работодателя - приказы, распоряжения, инструкции, положения, правила трудового распорядка, издаваемые работодателем;
2) работодатель - физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) трудовая книжка - документ, содержащий сведения о трудовой деятельности работника.
2. Порядок ведения и хранения трудовых книжек
4. Трудовая книжка (при ее наличии) ведется работодателем для подтверждения трудовой деятельности работника.
5. В трудовую книжку вносятся:
1) сведения о работнике: фамилия, имя, отчество, дата рождения, образование, профессия, специальность;
2) сведения о работе: прием на работу, перевод на другую работу, увольнение;
3) сведения о награждениях и поощрениях.
Записи о применении дисциплинарных взысканий в отношении работника в трудовую книжку не вносятся.
6. Внесение записей в трудовую книжку производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" уполномоченным работодателем должностным лицом.

7. Еңбек шартын жасау немесе оны бұзу, басқа жұмысқа ауысу, марапаттау, көтермелеу мерзімдері туралы барлық жазбалар жұмыс берушінің актісіне сәйкес еңбек шартын жасасқан немесе оны бұзған, басқа жұмысқа ауысқан, марапаттау, көтермелеуден кейін араб сандарымен жазылады (күн мен ай екітаңбалы санмен, жыл толық көрсетіледі).
8. Қызметкер туралы мәліметтер еңбек кітапшасының бірінші бетіне жазылады және алғаш жұмысқа кірген қызметкердің өтініші бойынша оны бірінші басшының, не ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен, ұйымның мөртаңбасымен растайды.
Тегі, аты, әкесінің аты (қысқартылмай толық күйінде) мен туған жылы жеке басын куәландыратын құжаттардың негізінде көрсетіледі.
Білімі, кәсібі мен мамандығы растайтын құжаттар негізінде көрсетіледі.
9. "Жұмысы туралы мәліметтер" бөліміне мәліметтер енгізілгенде мына тәртіп сақтала отырып жүргізіледі:
1) тақырып түріндегі жұмыс берушінің толық атауы жеке жолда көрсетіледі;
2) 1-бағанда жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
3) 2-бағанда жұмысқа қабылдау мерзімі көрсетіледі;
4) 3-бағанда жұмыс берушінің толық атауы, жасалған еңбек шартына (құрылымдық бөлімшелері (цех, бөлім) көрсетілген) сәйкес жұмысы туралы мәліметтер, тиісті заңнама нормасы жұмысқа қабылдау жүргізілген негізінде көрсетіледі;
5) 4-бағанда жазбаны енгізудің негіздемесі - жұмыс беруші актісінің күні мен нөмірі көрсетіледі.
10. Қызметкер қабылданған жұмыс немесе лауазымның атауы туралы жазбалар мекеменің штат кестесі негізінде жүзеге асырылады.
11. Қызметкердің бір жұмыс берушіде басқа тұрақты жұмысқа ауысуы туралы жазба Ереженің 9-тармағында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
12. Егер қызметкер жұмыс істеп жүрген кезде заңды тұлғаның атауы өзгерсе, 3-бағанда жеке жолға тиісті жазба жазылады, ал 4-бағанда атауды өзгерту негіздемесі (заңды тұлғаны тіркеу немесе қайта тіркеу туралы куәліктің күні мен нөмірі) көрсетіледі.
13. Еңбек шартын бұзу туралы жазба мынадай тәртіпті сақтай отырып жүргізіледі:
1) 1-бағанда жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2) 2-бағанда жұмыстан босату мерзімі көрсетіледі;
3) 3-бағанда жұмыстан босату туралы мәліметтер (себептері мен тиісті қолданыстағы заңнама нормалары көрсетіле отырып) көрсетіледі.
4) 4-бағанда жазбаны енгізудің негіздемесі (жұмыс беруші актісінің күні мен нөмірі) көрсетіледі.
14. "Марапаттаулар мен көтермелеулер туралы мәліметтер" бөліміне мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапатталуы және құрметті атақтар берілгені туралы;

7. Все записи о датах заключения трудового договора либо его, прекращения, перевода на другую работу, награждения, поощрения производятся арабскими цифрами (число и месяц двузначными цифрами, год указывается полностью) в соответствии с актом работодателя после заключения трудового договора либо его прекращения, перевода на другую работу, награждения, поощрения.
8. Сведения о работнике записываются на первой странице трудовой книжки и заверяются первым руководителем либо уполномоченным им должностным лицом, печатью организации по просьбе работника впервые приступившего к работе.
Фамилия, имя, отчество (полностью без сокращений) и дата рождения указываются на основании документов, удостоверяющих личность.
Образование, профессия и специальность указываются на основании подтверждающих документов.
9. Внесение сведений в раздел "Сведения о работе" производится с соблюдением следующего порядка:
1) Отдельной строкой в виде заголовка указывается полное наименование работодателя;
2) в графе 1 указывается порядковый номер записи;
3) в графе 2 указывается дата приема на работу;
4) в графе 3 указываются полное наименование работодателя, сведения о работе в соответствии с заключенным трудовым договором (с указанием структурного подразделения (цех, отдел), должности) и соответствующая норма законодательства, на основании которой произведен прием на работу;
5) в графе 4 указывается основание внесения записи - дата и номер акта работодателя.
10. Записи о наименовании работы или должности, на которую принят работник, производятся на основании трудового договора, акта работодателя, штатного расписания организации.
11. Запись о переводе работника на другую постоянную работу у одного работодателя оформляется в порядке, установленном пунктом 9 Правил.
12. Если за время работы работника изменится наименование юридического лица, то в графе 3 отдельной строкой производится соответствующая запись, а в графе 4 указывается основание изменения наименования (дата и номер свидетельства о регистрации или перерегистрации юридического лица).
13. Запись о прекращении трудового договора производится с соблюдением следующего порядка:
1) в графе 1 указывается порядковый номер записи;
2) в графе 2 указывается дата увольнения;
3) в графе 3 указываются сведения об увольнении (с указанием причин и соответствующей нормы действующего законодательства);
4) в графе 4 указывается основание внесения записи (дата и номер акта работодателя).
14. В раздел "Сведения о награждениях и поощрениях" вносятся следующие сведения:
1) о награждениях государственными наградами Республики Казахстан и присвоении почетных званий;

2) құрмет грамоталарымен, омырау белгілерімен, дипломдармен марапатталуы туралы;
3) еңбектегі жетістіктері үшін еңбек, ұжымдық шарттар мен жұмыс берушінің актілеріне сәйкес көтермелеулер туралы.
15. Ереженің 14-тармағында көрсетілген мәліметтер мына тәртіппен енгізіледі:
1) 1-бағанда жазбаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2) 2-бағанда марапаттаулар мен көтермелеулердің мерзімі көрсетіледі;
3) 3-бағанда жұмыс берушінің атауы, қызметкерді кімнің марапаттағаны немесе көтермелегені, оның қандай награда немесе көтермелеумен марапатталғаны көрсетіледі.
4) 4-бағанда жазбаны енгізу негіздемесі (күні, нөмірі және құжат атауы) көрсетіледі.
16. Жұмысқа қабылдау, еңбек шартын бұзу, басқа жұмысқа ауысу, сондай-ақ, марапаттаулар мен көтермелеулер туралы барлық жазбалар жұмыс беруші уәкілеттік берген тұлға жұмыс берушінің тиісті актісінің жариялануынан кейін енгізеді және жазба оның мәтініне сәйкес келуі тиіс. Еңбек шарты бұзылған жағдайда, еңбек кітапшасына жазба жұмыстан босатылған күннен кешіктірілмей енгізіледі.
17. Қызметкердің еңбек қызметі туралы жаңсақ және нақты емес жазбалар анықталған жағдайда, өзгерістерді осы жазбаны енгізген жұмыс беруші жүзеге асырады.
18. Егер жаңсақ және нақты емес жазбаларды енгізген заңды тұлға (жұмыс беруші) қайта ұйымдастырылса, өзгерістерді оның құқықтық мирасқоры енгізеді.
Жұмыс беруші - жеке тұлға қызметін тоқтатқан, сондай-ақ, жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған жағдайда, жаңсақ және нақты емес жазбаларды енгізу фактісі қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгіленеді.
19. Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты және туған күні туралы жазбаларды өзгертуді жеке басын растайтын құжаттардың, неке туралы, некенің бұзылғаны туралы куәліктер, тегін, атын, әкесінің атын өзгерткені туралы куәліктердің негізінде соңғы жұмыс орны бойынша жұмыс беруші жүргізеді. Көрсетілген өзгертулер еңбек кітапшасының бірінші бетіне (титулдық парақ) енгізіледі. Бір сызықпен алдыңғы, мысалы тегі немесе аты, әкесінің аты, туған күні сызылып тасталады және жаңа деректер жазылады. Сәйкес құжаттарға сілтемелер мұқабаның ішкі жағына жазылады және ұйымның жетекшісінің немесе уәкілетті тұлғаның қолымен, ұйымның мөртаңбасымен немесе кадрлар қызметінің мөртаңбасымен расталады.
20. Жұмыс туралы мәліметтер өзгерген жағдайда жазбаларды түзету оларды күші жойылған деп тану және дұрыс жазбаларды енгізу жолымен жүргізіледі. Мысалы, тиісті реттік нөмірін, жазба енгізілген күнін көрсеткеннен кейін, 3-бағанда: "N жазбаның күші жойылған. Мына лауазым бойынша қабылданған" деп және 4-бағанда жұмыс берушінің еңбек кітапшасына жазбасы қате енгізілген бұйрығының күні және нөмірі қайталанады.
Еңбек шарты заңсыз бұзылған немесе бұрынғы жұмысына ауыстырылған не қалпына келтірілген немесе жұмыстан босату себебінің мазмұны өзгерген жағдайда жұмыстан босату және басқа жұмысқа ауыстыру, туралы қате жазба дәл осы тәртіппен жарамсыз деп танылады. Мәселен, "N жазбаның күші жойылған, бұрынғы жұмысында қалпына келтірілген" деп жазылады. Еңбек шартының бұзылу себебінің мазмұны өзгерген жағдайда "N жазбаның күші жойылған,.... себеппен жұмыстан босатылған" деп жазылады және жаңа мазмұны көрсетіледі. Бұл жағдайда 4-бағанда жұмысында қалпына келтіру немесе жұмыстан босату туралы себептің мазмұны туралы бұйрыққа сілтеме жасалады.

2) о награждениях почетными грамотами, нагрудными знаками, дипломами;
3) о поощрениях за успехи в труде, в соответствии с трудовым, коллективным договорами и актами работодателя.
15. Сведения, указанные в пункте 14 Правил, вносятся в следующем порядке:
1) в графе 1 указывается порядковый номер записи;
2) в графе 2 указывается дата награждения или поощрения;
3) в графе 3 указывается наименование работодателя, вносится запись, кем награжден или поощрен работник, какой наградой или поощрением;
4) в графе 4 указывается основание внесения записи (дата, номер и наименование документа).
16. Все записи в трудовой книжке о приеме на работу, о прекращении трудового договора, переводе на другую работу, а также о награждениях и поощрениях вносятся первым руководителем либо уполномоченным им должностным лицом после издания соответствующего акта работодателя и должны соответствовать его тексту. При прекращении трудового договора запись в трудовой книжке вносится не позднее дня увольнения.
17. В случае выявления неправильной или неточной записи сведений о трудовой деятельности работника исправления производятся работодателем, которым была внесена соответствующая запись.
18. Если юридическое лицо (работодатель), внесшее неправильную или неточную запись реорганизовано, исправления вносятся его правопреемником.
В случае прекращения деятельности работодателя - физического лица, а также ликвидации работодателя - юридического лица факт внесения неправильной или неточной записи устанавливается в соответствии с действующим законодательством.
19. Изменение записей о фамилии, имени, отчестве и дате рождения работника производится работодателем по последнему месту работы на основании документов, удостоверяющих личность, свидетельства о браке, расторжении брака, об изменении фамилии, имени, отчества и других документов. Указанные изменения вносятся на первой странице (титульном листе) трудовой книжки. Одной чертой зачеркивается, например, прежняя фамилия или имя, отчество, дата рождения и записываются новые данные. Ссылки на соответствующие документы записываются на внутренней стороне обложки и заверяются подписью руководителя или уполномоченного им лица и печатью организации или печатью кадровой службы.
20. При изменении сведений о работе изменение записей производится путем признания их недействительными и внесения правильных записей. Например, после указания соответствующего порядкового номера, даты внесения записи в графе 3 пишется: "Запись за N таким-то недействительна. Принят по такой-то должности" и в графе 4 повторяется дата и номер приказа (распоряжения) работодателя, запись из которого неправильно внесена в трудовую книжку.
В таком же порядке признается недействительной запись об увольнении и переводе на другую работу в случае незаконного расторжения трудового договора или перевода и восстановления на прежней работе или изменения формулировки причины увольнения. Например, пишется: "Запись за N таким-то недействительна, восстановлен на прежней должности". При изменении формулировки причины расторжения трудового договора пишется: "Запись за N  таким-то недействительна, уволен..." и указывается новая формулировка. В графе 4 в этом случае делается ссылка на приказ о восстановлении на работе или изменении формулировки причины увольнения.

21. Еңбек қызметі туралы түзетілген мәліметтер қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттардағы (күні мен оны бұзу негіздемесі белгіленген еңбек шартындағы; еңбек шартын жасау және бұзу негізінде еңбек қатынастарын бастау және тоқтатуды растайтын жұмыс берушінің актілерінен үзінді көшірмедегі; қызметкерлерге еңбекақы төлеу ведомостінен үзінді көшірмедегі; жұмыс беруші қол қойған, мекеме мөртаңбасымен немесе нотариалды түрде расталған қызметтік тізімдегі (жұмысы туралы, қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі); қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтері бар мұрағаттық анықтамадағы) мәліметтерге сәйкес келуге тиіс.
22. Еңбек кітапшасындағы бөлімдердің біреуінің барлық беттері толтырылған жағдайда, оған ішпек бет қосылады, жұмыс беруші оны еңбек кітапшасы сияқты тәртіппен ресімдейді және жүргізеді.
Еңбек кітапшасыз ішпек жарамсыз.
23. Еңбек кіташасындағы "Жұмысы туралы мәліметтер", "Марапаттаулар мен көтермелеулер туралы мәліметтер" бөлімдерінде бұрын енгізілген қате немесе нақты емес жазбаларды сызып тастауға жол берілмейді.
24. Қызметкермен еңбек шартын бұзған кезде, оның жұмыс істеген кезіндегі еңбек кітапшасына енгізілген жұмысы, марапаттаулар мен көтермелеулер туралы барлық жазбалар жұмыс берушінің қолымен және мөртаңбасымен расталады.
25. Жұмыс беруші қызметкерге еңбек кітапшасын жұмыстан босатылған күні беруге міндетті.
26. Қызметкер қайтыс болған жағдайда еңбек кітапшасы оның туыстарына қолын қойғызып беріледі немесе олардың талаптары бойынша пошта арқылы жіберіледі.
27. Еңбек қатынастарының қолданылу кезеңінде еңбек кітапшасы негізгі жұмыс орны бойынша жұмыс берушіде сақталуы мүмкін.
28. Кадр қызметі не жұмыс беруші уәкілеттік берген лауазымды тұлға еңбек кітапшалары мен олардың ішпектерінің есебі кітабын жүргізеді, онда жұмысқа тұрған кезде қызметкерлерден қабылдап алған барлық еңбек кітапшалары, сондай-ақ қызметкерлерге жаңадан берілген еңбек кітапшалары мен олардың ішпектері тіркеледі.
Жұмыстар босатылуына байланысты қызметкер еңбек кітапшасын алған кезде еңбек кітапшалары мен олардың ішпектерінің есебі кітабына қолын қояды.
29. Жұмыстар босатылған кезде қызметкерлер алмаған не қызметкер қайтыс болған жағдайда оның жақын туыстары алмаған еңбек кітапшалары ұйымның кадр қызметінде қалған еңбек кітапшаларынан бөлек екі жыл бойына сақталады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін талап етілмеген еңбек кітапшалары ұйымның мұрағатында 50 жыл бойына сақталады, содан кейін белгіленген тәртіппен жойылуға тиіс.
30. Еңбек кітапшалары мен олардың ішпектерін жүргізу, сақтау және беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру жауапкершілігі жұмыс берушіге жүктеледі. Еңбек кітапшалары мен олардың ішпектерін жүргізу, сақтау және беру ережесін бұзғаны үшін лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауапты болады.
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы»5»шілдедегі 149-ө
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан
Республикасының
Гербі
Еңбек
кітапшасы
Трудовая
книжка
Қазақстан
Республикасының                   Еңбек
Гербі                      кітапшасы
Трудовая
книжка
Тегі _____________________________________________________
Фамилия
__________________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Имя
Әкесінің аты _____________________________________________
Отчество
Туған күні _______________________________________________
Дата рождения
Білімі ___________________________________________________
Образование
Мамандығы, квалификациясы_________________________________
Специальность, квалификация
Толтырылған күні "_____" ___________________ 20____ жыл
Дата заполнения
Қызметкердің қолы ________________________________________
Подпись работника
Жұмыс беруші уәкілеттің
берген адамның қолы ______________________________________
Подпись уполномоченного
работодателем лица
1
Жұмысы туралы мәліметтер
Сведения о работе
N
күні Жұмысқа  а лу туралы, басқа
жұмысқа ауыстыру туралы
(лауазымы көрсетіліп),
жұмыстан шығару туралы
(себептері көрсетілген
және заңның  бабына,
тармағына сүйенілген)
мәліметтер
Сведения о приеме на работу,
о переводах на другую работу
(с указанием должности) и
увольнении (с указанием
причины и ссылки на
статью закона)
Жазу
ненің
(құжат,
оның күні
мен нөмірі)
негізінде
енгізілді
На
основании
чего
внесена
запись
(документ,
его дата и
номер)
күні
число
а йы
месяц
ж ылы
год
1
2
3
4
Марапаттаулар және көтермелеулер туралы мәліметтер
Сведения о награждениях и поощрениях
N
күні Ұйымдағы жұмысқа
байланысты ордендермен ,
медальдармен   және кұрмет
грамотамен  марапаттау ,
кұрметті атақтар және
көтермелеулер туралы
мәліметтер
Сведения о награждениях
орденами,и медалями и
грамотами  присвоении почетных званий и
поощрениях, связанных
с работой в организации
Жазу
ненің
(құжат,
оның күні
мен
нөмірі)
негізінде
енгізілді
На
основании
чего
внесена
запись
(документ,
его дата
и номер)
күні
число
а йы
месяц
ж ылы
год
1
2
3
4

21. Исправленные сведения о трудовой деятельности должны соответствовать сведениям в документах, подтверждающих трудовую деятельность работника (трудовом договоре с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения; выписке из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора; выписке из ведомости выдачи заработной платы работникам; послужном списке (перечне сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанным работодателем, заверенным печатью организации либо нотариально; архивной справке, содержащей сведения о трудовой деятельности работника).
22. В случае, если в трудовой книжке заполнены все страницы одного из разделов, в нее вшивается вкладыш, который оформляется и ведется работодателем в том же порядке, что и трудовая книжка.
Вкладыш без трудовой книжки недействителен.
23. В разделах "Сведения о работе", "Сведения о награждениях и поощрениях" трудовой книжки зачеркивание ранее внесенных неточных или неправильных записей не допускается.
24. При прекращении с работником трудового договора все записи о работе, награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку за время работы у работодателя заверяются печатью и подписью работодателя.
25. В день прекращения трудового договора работодатель обязан выдать трудовую книжку.
26. В случае смерти работника трудовая книжка выдается его родственникам под роспись или высылается почтой по их требованию.
27. По желанию работника трудовая книжка в период действия трудовых отношений может храниться у работодателя по месту работы.
28. Кадровая служба либо уполномоченное работодателем должностное лицо ведет книгу учета движения трудовых книжек и вкладышей в них, в которой регистрируются все трудовые книжки, принятые от работников при поступлении на работу, а также трудовые книжки и вкладыши в них выданные работникам вновь.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением работник расписывается в книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
29. Трудовые книжки, не полученные работниками при увольнении либо в случае смерти работника его ближайшими родственниками, хранятся в течение двух лет в кадровой службе организации отдельно от остальных трудовых книжек. По истечении указанного срока невостребованные трудовые книжки хранятся в архиве организации в течение 50 лет, а затем подлежат уничтожению в установленном порядке.
30. Ответственность за организацию работы по ведению, хранению и выдаче трудовых книжек и вкладышей в них возлагается на работодателя. За нарушение правил ведения, хранения и выдачи трудовых книжек должностные лица несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 05 июля 2007 года N 149-п
Герб
Республики
Казахстан
Еңбек
кітапшасы
Трудовая
книжка
Герб
Республики                       Еңбек
Казахстан                      кітапшасы
Трудовая
книжка
Тегі _____________________________________________________
Фамилия
__________________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Имя
Әкесінің аты _____________________________________________
Отчество
Туған күні _______________________________________________
Дата рождения
Білімі ___________________________________________________
Образование
Мамандығы, квалификациясы_________________________________
Специальность, квалификация
Толтырылған күні "_____" ___________________ 20____ жыл
Дата заполнения
Қызметкердін қолы ________________________________________
Подпись работника
Жұмыс беруші уәкілеттін
берген адамның қолы ______________________________________
Подпись уполномоченного
работодателем лица
1
Жұмысы туралы мәліметтер
Сведения о работе
N
күні Жұмысқа а лу туралы, басқа
жұмысқа ауыстыру туралы
(лауазымы көрсетіліп),
жұмыстан шығару туралы
(себептері көрсетілген
және заңның бабына,
тармағына сүйенілген)
мәліметтер
Сведения о приеме на работу,
о переводах на другую работу
(с указанием должности) и
увольнении (с указанием
причины и ссылки на
статью закона)
Жазу
ненің
(құжат,
оның күні
мен нөмірі)
негізінде
енгізілді
На
основании
чего
внесена
запись
(документ,
его дата и
номер)
күні
число
а йы
месяц
ж ылы
год
1
2
3
4
Марапаттаулар және көтермелеулер туралы мәліметтер
Сведения о награждениях и поощрениях
N
күні Ұйымдағы жұмысқа
байланысты ордендермен ,
медальдармен және кұрмет
грамотамен марапаттау ,
кұрметті атақтар және
көтермелеулер туралы
мәліметтер
Сведения о награждениях
орденами,и медалями и
грамотами  присвоении почетных званий и
поощрениях, связанных
с работой в организации
Жазу
ненің
(құжат,
оның күні
мен
нөмірі)
негізінде
енгізілді
На
основании
чего
внесена
запись
(документ,
его дата
и номер)
күні
число
а йы
месяц
ж ылы
год
1
2
3
4