Қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсіміне және көзделген шаруашылық және басқа да қызмет бойынша шешімдер қабылдау процесіне жататын экологиялық ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 25 шілдедегі N 238-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 16 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4876 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 135 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 27.04.2023 № 135 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабындағы 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсіміне және көзделген шаруашылық және басқа да қызмет бойынша шешімдер қабылдау процесіне жататын экологиялық ақпаратқа қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің назарына жеткізілсін.
3. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы 25 шілдедегі
N 238-ө бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсіміне және көзделген шаруашылық және басқа да қызмет бойынша шешімдер қабылдау процесіне жататын экологиялық ақпаратқа қол жеткізу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің негізінде көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызмет бойынша шешімдер қабылдау процесінде қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсіміне жататын экологиялық ақпараттың мазмұнын айқындау және оған қоғамдық бірлестіктер түрдегі барлық мүдделі жеке және заңды тұлғалармен (бұдан әрі - мүдделі тұлғалар) қол жеткізу тәртібін анықтау үшін әзірленді.

Об утверждении Правил доступа к экологической информации, относящейся к процедуре оценки воздействия на окружающую среду и процессу принятия решений по намечаемой хозяйственной и иной деятельности
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 25 июля 2007 года N 238-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2007 года N 4876. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 135.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.04.2023 № 135.
Сноска. В наименование приказа вносится изменение на казахском языке, наименование на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к экологической информации, относящейся к процедуре оценки воздействия на окружающую среду и процессу принятия решений по намечаемой хозяйственной и иной деятельности.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Довести настоящий Приказ до сведения структурных и территориальных подразделений Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 25 июля 2007 г. N 233-п
Правила доступа к экологической информации,
относящейся к процедуре оценки воздействия на окружающую среду
и процессу принятия решений по намечаемой хозяйственной и иной деятельности
Сноска. В заголовок Правил вносится изменение на казахском языке, заголовок на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны на основании Экологического кодекса Республики Казахстан для определения содержания и порядка доступа к экологической информации, относящейся к процедуре оценки воздействия на окружающую среду всех заинтересованных физических лиц и юридических лиц в форме общественных объединений (далее - заинтересованные лица) и участии их в процессе принятия решений по намечаемой хозяйственной и иной деятельности.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар қоршаған ортаға әсерді бағалауға (бұдан әрі - ҚОӘБ жобасы) жататын көзделіп отырған шаруашылық қызмет бойынша жобалау (жобалау алдындағы) құжаттамасына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезеңінде ғана қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсіміне және көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызмет бойынша шешімдер қабылдау процесіне жататын ақпарат мемлекеттік экологиялық сараптама материалдарын қамтиды:
1) ҚОӘБ жобасы;
2) сыртқы сарапшылардың ҚОӘБ жобасына қорытындылары;
3) ҚОӘБ жобасы бойынша қоғамдық тыңдаулардың хаттамасы;
4) ҚОӘБ жобасы бойынша мүдделі тұлғалардың жазбаша жүгінулері;
5) мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындылары.
Материалдар конфиденциалды мәліметтерді мазмұндамауы тиіс.
4. Шаруашылық және өзге де қызметтің бастамашысы ҚОӘБ жобасын мемлекеттік экологиялық сараптамаға жіберу туралы ақпаратты экология саласындағы арнайы басылымдарда және Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында жариялайды.
Ақпарат мынадай мәліметтерді мазмұндауы тиіс:
1) шаруашылық және өзге де қызметті бастамашының аты, заңды мекен-жайы, орналасқан жері, телефоны;
2) ҚОӘБ жобасының атауы;
3) мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізе бастау мерзімі мен кезеңі;
4) мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органның атауы, мекен-жайы, телефоны.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсіміне және
көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызмет бойынша
шешімдер қабылдау процесіне жататын экологиялық
ақпаратқа қол жеткізу тәртібі
5. Мүдделі тұлғалар уәкілетті органға жазбаша сұрау жіберіп, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген мемлекеттік экологиялық сараптама материалдарына қол жеткізе алады.

Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие правила применяются только к периоду проведения государственной экологической экспертизы проектной (предпроектной) документации по намечаемой хозяйственной деятельности, относящаяся к оценке воздействия на окружающую среду (далее - проект ОВОС).
Сноска. В пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Информация, относящаяся к процедуре оценки воздействия на окружающую среду и процессу принятия решений по намечаемой хозяйственной и иной деятельности включает в себя материалы государственной экологической экспертизы:
1) проект ОВОС;
2) заключения внешних экспертов на проект ОВОС;
3) протокол общественных слушаний по проекту ОВОС;
4) письменные обращения заинтересованных лиц и по проекту ОВОС;
5) заключение государственной экологической экспертизы.
При этом материалы не должны содержать конфиденциальные сведения.
4. Инициатор хозяйственной и иной деятельности публикует информацию о направлении проекта ОВОС на государственную экологическую экспертизу в специальных изданиях в области экологии и на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан.
Информация должна содержать следующие сведения:
1) наименование, юридический адрес, месторасположение, телефон инициатора хозяйственной и иной деятельности;
2) наименование проекта ОВОС;
3) дата начала и период осуществления государственной экологической экспертизы;
4) наименование, адрес, телефон государственного органа, осуществляющего государственную экологическую экспертизу.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок доступа к экологической информации,
относящейся к процедуре оценки воздействия
на окружающую среду и процессу принятия решений
по намечаемой хозяйственной и иной деятельности
5. Заинтересованные лица могут получить доступ к материалам государственной экологической экспертизы, указанным в пункте 3 настоящих Правил, направив письменный запрос в уполномоченный орган.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Заңнамаға сәйкес уәкілетті орган 15 күнтізбелік күн ішінде осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген мемлекеттік экологиялық сараптама материалдарымен танысуға болатын жер мен уақыты көрсетіліп, жазбаша жауап береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Шаруашылық және басқа да қызметті бастамашы мүдделі тұлғалар қол жеткізетін, конфиденциалды мәліметтері жоқ жобалау (жобалау алдындағы) құжаттамасын уәкілетті органға ұсынады.
8. Мүдделі тұлғалар уәкілетті органға ҚОӘБ жобасына қатысты ұсыныстар мен ескертулерін жазбаша түрде ұсынуы мүмкін.
Жазбаша түрдегі ұсыныстар мен ескертулерде мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) аты-жөні (қалауы бойынша), пошталық мекен-жайы, қолы;
2) заңды тұлға үшін - оның атауы, пошталық мекен-жайы, шығыс нөмірі мен күні, жүгінуде басшының қолы болуы тиіс;
3) ҚОӘБ жобасының атауы және азаматтар мен қоғамдық бірлестіктер танысқан мемлекеттік экологиялық сараптама материалдарының тізбесі;
4) ақпаратты алуға арналған негіздеме көшірмесі (уәкілетті органның жазбаша жауабы);
5) дәлелденген ұсыныстар, ескертулер.
9. Заңнамаға сәйкес уәкілетті орган 15 күнтізбелік күн ішінде жүгінуді қарап, жауап қайтаруға міндетті. Егер қосымша зерттеу қажет болған жағдайда, үш күнтізбелік күн ішінде өтінім берушіні хабардар етіп, қарау мерзімі отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
10. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2016 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. В пункт 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В соответствии с законодательством уполномоченный орган в течение 15 календарных дней дает письменный ответ с указанием места и времени где можно ознакомиться с материалами, указанными в пункте 3 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Инициатор хозяйственной и иной деятельности представляет в уполномоченный орган проектную (предпроектную) документацию не содержащую конфиденциальные сведения для доступа заинтересованным лицам.
8. Заинтересованные лица могут в письменной форме представить свои предложения и замечания в уполномоченный орган, касательно проекта ОВОС.
Предложения и замечания в письменной форме должны содержать следующие данные:
1) фамилия, имя, отчество (по желанию), почтовый адрес, подпись;
2) для юридического лица - его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата, обращение должно быть подписано руководителем;
3) наименование проекта ОВОС, и перечень материалов государственной экологической экспертизы, с которыми ознакомились граждане и общественные объединения;
4) копия основания для получения информации (письменный ответ уполномоченного органа);
5) обоснованные предложения, замечания.
9. Уполномоченный орган, в соответствии с законодательством, в течение 15 календарных дней рассматривает обращение и дает ответ. В случае, когда необходимо дополнительное изучение, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на тридцать календарных дней, с уведомлением заявителя в течение трех календарных дней.
10. Исключен приказом Министра энергетики РК от 21.06.2016 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).