Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге және тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарына облыстық бюджет қаражаттары есебінен кредит берудің және қарыз алушы банктер ретінде екінші деңгейдегі банктерді анықтаудың шарттарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 73 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2007 жылғы 23 сәуірде N 2445 тіркелді. Күші жойылды - ШҚ облысы әкімдігінің 2010 жылғы 21 қазандағы N 589 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ШҚ облысы әкімдігінің 2010.10.21 N 589 қаулысымен.
«"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  27-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225  қаулысына сәйкес, "2007 жылға арналған облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихаттың 2006 жылғы 5 желтоқсандағы N 20/304-III  шешімімен бекітілген "Ауыл шаруашылық тауар өндірушілерін кредиттеу" бюджеттік бағдарламасын іске асыру мақсатында және ауыл шаруашылық департаментінің қарыз алушы банктерді таңдап алу бойынша конкурстық комиссиясының 2007 жылғы 14 ақпандағы N 1 хаттамасы негізінде Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге және тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарына облыстық бюджет қаражаттары есебінен кредит берудің шарттары бекітілсін.
2. Қарыз алушы банктер ретінде екінші деңгейдегі мына банктер анықталсын:
"БанкТуранӘлем" АҚ Шығыс Қазақстандағы және Семейдегі бөлімшелері;
"Альянсбанк" АҚ Өскемен қаласындағы бөлімшесі;
"БанкЦентрКредит" АҚ Өскемен қаласындағы бөлімшесі.
3. "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге және тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарына облыстық бюджет қаражаттарынан және екінші деңгейдегі банктердің кредит ресурстарынан қосымша қаржыландыру шарттары бойынша кредит беру туралы" облыс әкімдігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 120, тіркеу N 2239, 2005 жылғы 9 сәуірде "Дидар" және "Рудный Алтай" газеттерінде жарияланған қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі. <*>
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ШҚО әкімдігінің 2007 жылғы 10 желтоқсандағы N 344  қаулысымен .
Облыс әкімі
Келісілді:
Шығыс Қазақстан облысы қаржы
департаментінің директоры
Экономика және бюджеттік жоспарлау
департаментінің директоры
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2007 жылғы 4 сәуірдегі N 73
қаулысына қосымша
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге және тамақ және қайта
өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарына облыстық бюджет қаражаттары
есебінен кредит беру
ШАРТТАРЫ

Об утверждении Условий предоставления кредитов сельхозтоваропроизводителям и предриятиям пищевой и перерабатывающей промышленности за счет средств областного бюджета и определении банков второго уровня в качестве банков-заемщиков
Постановление Восточно-Казахстанского областного Акимата от 4 апреля 2007 года N 73. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 23 апреля 2007 года за N 2445. Утратило силу - постановлением ВКО акимата от 21 октября 2010 года № 589
Сноска. Утратило силу - постановлением ВКО акимата от 21.10.2010 589.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов" в целях реализации бюджетной программы "Кредитование сельхозтоваропроизводителей", утвержденной решением областного маслихата от 5 декабря 2006 года N 20/304-III "Об областном бюджете на 2007 год", и на основании протокола конкурсной комиссии департамента сельского хозяйства по отбору банков-заемщиков от 14 февраля 2007 года N 1, Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Условия предоставления кредитов сельхозтоваропроизводителям и предприятиям пищевой и перерабатывающей промышленности за счет средств областного бюджета.
2. Определить в качестве банков-заемщиков следующие банки второго уровня:
Восточно-Казахстанский и Семипалатинский филиалы АО "БанкТуранАлем";
филиал АО "Альянсбанк" в городе Усть-Каменогорске;
филиал АО "БанкЦентрКредит" в городе Усть-Каменогорске.
3. Признать утратившим силу постановление акимата "О кредитовании сельхозтоваропроизводителей и предприятий пищевой и перерабатывающей промышленности на условиях софинансирования средств областного бюджета и кредитных ресурсов банков второго уровня" от 16 марта 2005 года N 120, регистрационный N 2239, опубликованное в газетах "Дидар", "Рудный Алтай" от 9 апреля 2005 года.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования. <*>
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления ВКО акимата от 10 декабря 2007 года N 344.
Аким области
Согласовано:
Директор департамента финансов
Восточно-Казахстанской области
Директор департамента экономики и
бюджетного планирования
Приложение
к постановлению акимата
Восточно-Казахстанской области
от 4 апреля 2007 года N 73
Условия
предоставления кредитов сельхозтоваропроизводителям
и предприятиям пищевой и перерабатывающей промышленности
за счет средств областного бюджета

1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Кредиттерді берудің осы ережелері Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексіне , "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225  қаулысына сәйкес әзірленген және "2007 жылға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2006 жылғы 5 желтоқсандағы N 20/304-III  шешіміне сәйкес ауыл шаруашылығын дамытуға және ауыл шаруашылық өнімдерін өңдеуге бюджет қаражаттары есебінен бөлінген кредиттерді беру тәртібін анықтайды.
2. НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАР
Бағдарлама әкімшісі - ауыл шаруашылығы департаменті - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, бюджеттік бағдарламаның негіздемесіне және іске асырылуына жауапты мемлекеттік орган.
Қарыз алушы банк - түпкілікті қарыз алушыларды әрі қарай кредиттеу үшін жекелеген банк операцияларын жүргізуге тиісті бюджеттерден бюджеттік кредиттер алатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясын алған екінші деңгейдегі банктер және басқа мекемелер. Қарыз алушы банктер конкурстық негізде анықталады.
Түпкілікті қарыз алушы - кредитор анықтаған шарттар негізінде қарыз алушы банк беретін бюджеттік кредитті алушы заңды немесе жеке тұлға, Қазақтан Республикасының резиденті.
Конкурстық комиссия - қарыз алушы банктердің өтінімдерін қарайтын және оларды таңдап алатын комиссия.
Сыйақы (мүдделілік) - кредитті пайдаланғаны үшін қарыз алушы банктің ақшалай қаражаттарын төлеу.
Бюджеттік кредит бойынша борыш - қарыз алушы банктің бюджеттік кредитті өтеу және қызмет көрсету кестесіне сәйкес белгіленген мерзімде төлемеген төлем сомасы.
3. КРЕДИТ БЕРУДІҢ ТӘРТІБІ ЖӘНЕ ШАРТТАРЫ
1. "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді кредиттеу" бағдарламасына сәйкес тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарына 2006-2010 жылдарға арналған агроөнеркәсіп кешенін тұрақты дамыту бағдарламасының басымдықтарына сәйкес 3 жылдан 5 жыл мерзімге дейін 90 млн. теңге, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге 9 ай мерзіміне дейін ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және 2 жылға картоп тұқымын жаңалауға 20 млн. теңге сомадағы кредиттерді беруге облыстық бюджеттен Бағдарлама әкімшісі - облыстық ауыл шаруашылығы департаментіне 110 миллион теңге сомадағы кредит ресурстары бөлінеді.
Бағдарлама әкімшісі кредиттік шарттар негізінде конкурстық негізде анықталған Қарыз алушы банктерге кәсіпорындар мен ауыл шаруашылығы құрылымдарын кейінгі кезекте кредиттеу үшін қайтарымдылық, мерзімділік, төлемділік және қамтамасыз ету шарттары бойынша кредит ресурстарын аударады.

1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящие условия предоставления кредитов разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов" и определяют порядок предоставления кредитов на развитие сельского хозяйства и переработки сельскохозяйственной продукции за счет бюджетных средств, выделенных согласно решения сессии маслихата Восточно-Казахстанской области от 5 декабря 2006 года N 20/304-III "Об областном бюджете на 2007 год".
2. ОСНОВНЫЕ ПОНЯТИЯ
Администратор программы - государственный орган, финансируемый из местного бюджета, ответственный за обоснование и реализацию бюджетной программы - департамент сельского хозяйства.
Банк-заемщик - банки второго уровня и иные учреждения, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстана на осуществление отдельных банковских операций, который получает бюджетные кредиты из соответствующих бюджетов для дальнейшего кредитования конечных заемщиков. Банки-заемщики определяются на конкурсной основе.
Конечный заемщик - юридическое или физическое лицо, резидент Республики Казахстан, получатель бюджетного кредита, предоставленного ему банком-заемщиком на условиях определенных кредитором.
Конкурсная комиссия - комиссия по рассмотрению заявок и отбору банков-заемщиков.
Вознаграждение (интерес) - уплата денежных средств банком-заемщиком за пользование кредитом.
Задолженность по бюджетному кредиту - сумма платежей, не выплаченных банком-заемщиком в соответствии с графиком погашения и обслуживания бюджетного кредита на определенную дату.
3. ПОРЯДОК и УСЛОВИЯ КРЕДИТОВАНИЯ
1. Кредитные ресурсы в сумме 110 миллионов тенге выделяются из областного бюджета Администратору программы - областному департаменту сельского хозяйства, который в соответствии с программой "Кредитование сельхозтоваропроизводителей" предоставляет кредиты в сумме 90 млн.тенге предприятиям пищевой и перерабатывающей промышленности на проекты в соответствии с приоритетами Программы устойчивого развития АПК на 2006-2010 годы сроком от 3 до 5 лет, сельхозтоваропроизводителям в сумме 20 млн.тенге для сортообновления семян сельскохозяйственных культур сроком до 9 месяцев, на сортообновление семян картофеля до 2 лет.
Администратор программы на основании кредитных договоров перечисляет кредитные ресурсы Банкам-Заемщикам, определенным на конкурсной основе, для последующего кредитования предприятий и сельхозформирований на условиях возвратности, срочности, платности и обеспеченности.

2. Кредит берудің мақсаты: қайта өңдеу салаларын дамыту, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін цехтарды құру, ұйымдастыру және қайта жаңғырту, ауыл шаруашылығы дақылдарының, картоптың сорттық тұқымдарын сатып алу.
3. Бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшін ұлттық валютамен берілетін сыйақы мөлшерлемесі республикалық және жергілікті бюджеттерді орындаудың  ережелеріне сәйкес кредитті қайтару мерзіміне байланысты:
1) алдыңғы тоқсанда болған құнды қағаздардың екінші қайтара өткізілген рыногындағы операциялардың қорытындысы бойынша мемлекеттік орта мерзімдік индекстеуге жатпайтын, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық валютада шығарған құнды қағаздары бойынша табыстың орта шамасындағы мөлшерлемесіне тең, мерзімі бюджеттік кредитті қайтару мерзіміне тең мөлшерде;
2) түпкілікті қарыз алушыға - алдыңғы тоқсанда болған құнды қағаздардың екінші қайтара өткізілген рыногындағы операциялардың қорытындысы бойынша мемлекеттік орта мерзімдік индекстеуге жатпайтын, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық валютада шығарған құнды қағаздары бойынша табыстың орта шамасындағы мөлшерлемесіне тең, сыйақы мөлшерлемесінің 2 есесінен жоғары емес мөлшерде белгіленеді.
Ауыл шаруашылық дақылдары тұқымдарының сорттарын жаңартуға берілген бюджеттік кредиттерді пайдаланғаны үшін Қазақстан қор биржасының мәліметтері бойынша сыйақы мөлшерлемесі:
Қарыз алушы банк облыстық бюджетке 1-тоқсанда - жылдық 3,99 %;
Түпкілікті қарыз алушы немесе сенімді өкіл (агент) 1-тоқсанда жылдық 6,49 %-дан жоғары емес.
Картоп тұқымын сатып алуға берілген бюджеттік кредиттерді пайдаланғаны үшін сыйақы мөлшерлемесі:
Қарыз алушы банк облыстық бюджетке 1 -тоқсанда - жылдық 4,6 %;
Түпкілікті қарыз алушы немесе сенімді өкіл (агент) 1-тоқсанда жылдық 8,6 %-дан жоғары емес.
Тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын дамытуға берілген бюджеттік кредиттерді пайдаланғаны үшін сыйақы мөлшерлемесі:
Қарыз алушы банк облыстық бюджетке 1 тоқсанда - жылдық 4,6 %;
Түпкілікті қарыз алушы немесе сенімді өкіл (агент) 1-тоқсанда жылдық 8,6 %-дан жоғары емес.
Ағымдағы және одан кейінгі жылдардың екінші және одан кейінгі тоқсандарында бюджеттік кредиттерді пайдаланғаны үшін сыйақы мөлшерлемесі Қазақстанның қор биржасының мәліметтері бойынша қойылады (3-бөлімнің 3-тармағы 1) тармақшасы).
4. Ауыл шаруашылық дақылдарының сорттық тұқымдарын сатып алуға берілген кредиттерді қайтарудың мерзімі - егін жинау жұмыстары біткен соң 2007 жылдың 15 қарашасына дейін.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге картоптың сорттық тұқымдарын сатып алуға берілген кредиттерді қайтарудың мерзімі - 2007 жылдың 15 қарашасына дейін кредит сомасының 30 %, қалған сомасы - 2008 жылдың 15 қарашасына дейін.
Сыйақы төлемі кестеге сәйкес жүргізіледі (кредиттік шарттарға қосымшалар).
Тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын дамытуға 3 жыл мерзімге берілген кредиттер бойынша негізгі борышты өтеу:

2. Цель предоставления кредитов: развитие перерабатывающих отраслей, создание, организация и реконструкция цехов переработки сельскохозяйственной продукции, закуп сортовых семян сельскохозяйственных культур, картофеля.
3. Ставка вознаграждения в национальной валюте за пользование бюджетным кредитом устанавливается в соответствии с Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов в зависимости от срока возврата кредита:
1) равной, сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по государственным среднесрочным неиндексируемым ценным бумагам, эмитированным Министерством финансов Республики Казахстан в национальной валюте, со сроком до погашения равном сроку бюджетного кредита;
2) конечному заемщику - не выше 2 кратной ставки вознаграждения, равной сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по государственным среднесрочным неиндексируемым ценным бумагам, эмитированным Министерством финансов Республики Казахстан в национальной валюте.
Ставка вознаграждения за пользование бюджетными кредитами на сортообновление семян сельскохозяйственных культур по данным Казахстанской фондовой биржи:
Банк-заемщик областному бюджету в I квартале - 3,99% годовых;
Конечный заемщик или поверенный (агент) в I квартале не выше 6,49% годовых.
Ставка вознаграждения за пользование бюджетным кредитами на сортообновление семян картофеля:
Банк-заемщик областному бюджету в I квартале - 4,6% годовых;
Конечный заемщик или поверенный (агент) в I квартале не выше 8,6% годовых.
Ставка вознаграждения за пользование бюджетным кредитами на развитие предприятий пищевой и перерабатывающей промышленности:
Банк-заемщик областному бюджету в I квартале - 4,6% годовых;
Конечный заемщик в I квартале не выше 8,6% годовых.
Во втором и последующих кварталах текущего и последующих лет ставка вознаграждения за пользование бюджетным кредитами для очередных заемщиков устанавливается по данным Казахстанской фондовой биржи (пп.1 п.3 разд.3).
4. Срок возврата кредитов, выданных сельхозтоваропроизводителям на приобретение сортовых семян, семян сельскохозяйственных культур после уборки урожая, не позднее 15 ноября 2007 года.
Срок возврата кредитов, выданных сельхозтоваропроизводителям на приобретение сортовых семян картофеля - 30% от суммы кредита до 15 ноября 2007 года, оставшуюся сумму не позднее 15 ноября 2008 года.
Уплата вознаграждения в соответствии с графиками (приложениями к кредитным договорам).
Возврат основного долга по кредитам, выданным на развитие предприятий пищевой и перерабатывающей промыщленности сроком на 3 года:

50 % 2009 жылдың 15 сәуіріне дейін;
50 % 2010 жылдың 15 сәуіріне дейін.
Тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын дамытуға 5 жыл мерзімге берілген кредиттер бойынша негізгі борышты өтеу 3 кезеңде жүргізіледі:
20 % 2010 жылдың 15 сәуіріне дейін;
40 % 2011 жылдың 15 сәуіріне дейін;
40 % 2012 жылдың 15 сәуіріне дейін.
Түпкілікті қарыз алушылар кредитті белгіленген мерзімнен бұрын қайтарған жағдайда, қарыз алушы банктер ақша қаражаттарын бюджетке 5 банктік күн аралығында аударады.
5. Облыстық бюджетке сыйақы төлеу бюджеттік кредит қаражаттары бағдарлама әкімшісінің шотынан қарыз алушы банктің шотына аударылған күннен жүргізіледі.
Кредитті ресімдеу және мониторинг жүргізу және Қарыз алушы банктің кредит беруге байланысты басқа да қызметтері сыйақы (мүдделілік) сомасына кіреді, комиссия ресімдеу кезіндегі кредит сомасының 1 % аспайды.
6. Жергілікті бюджеттің қаражаттары есебінен бюджеттік кредиттерді беру туралы қарыз алушы банктермен кредиттік шарттарды жергілікті атқарушы органның атынан облыс әкімі немесе оның орнын басатын тұлға бағдарлама әкімшісінің қатысуымен жасайды.
7. Кредиттің мақсатты пайдаланылуы және қайтарымы үшін қарыз алушы банк өзіне толық жауапкершілік алады.
8. Кредиттік шарттар міндетті түрде облыстық қаржы департаментінде тіркеледі.
9. Кредит ресурстары уақытында қайтарылмаған және мақсатсыз пайдаланылған жағдайда бағдарлама әкімшісі қарыз алушы банкке кредиттік шартта көрсетілген санкцияны қояды.
10. Қарыз қаражаттарының облыстық бюджетке уақытында қайтарылуына қалалар және аудандар әкімдері, облыстық ауыл шаруашылық департаменті, облыстық қаржы департаменті бақылау жасайды.
ШҚО ауыл шаруашылық
департаментінің директоры

50% до 15 апреля 2009 года;
50% до 15 апреля 2010 года.
Возврат основного долга по кредитам, выданным на развитие предприятий пищевой и перерабатывающей промыщленности сроком на 5 лет в 3 этапа:
20% до 15 апреля 2010 года;
40% до 15 апреля 2011 года;
40% до 15 апреля 2012 года.
В случае возврата кредита конечными заемщиками ранее установленного срока банки-заемщики перечисляют денежные средства в бюджет в течение 5 банковских дней.
5. Начисление вознаграждения областному бюджету осуществляется с даты перечисления средств бюджетного кредита со счета администратора программы на счет банка - заемщика.
Расходы по оформлению и мониторингу кредита и другие услуги Банка-заемщика, связанные с предоставлением кредита, входят в сумму вознаграждения (интереса), комиссия не превышает 1% от суммы кредита при оформлении.
6. Заключение кредитных договоров (соглашений) с банками-заемщиками о предоставлении бюджетных кредитов за счет средств местного бюджета осуществляется от имени местного исполнительного органа акимом области или лицом его замещающим с участием администратора программы.
7. Банк-заемщик несет полную ответственность за целевое использование и возвратность кредита.
8. Кредитные договора в обязательном порядке регистрируются в областном финансовом департаменте.
9. В случае несвоевременного возврата и не целевого использования кредитных ресурсов, администратор программы предъявляет к Банку-заемщику санкции, предусмотренные в кредитном договоре.
10. Контроль за своевременным возвратом заемных средств в областной бюджет осуществляют акимы городов и районов, областной департамент сельского хозяйства, областной департамент финансов.
Директор областного
департамента сельского хозяйства