Облыстық және аудандық (қалалық) бюджеттер арасындағы 2008-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін белгілеу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 4-3 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2007 жылғы 19 желтоқсанда N 2998 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2012 жылғы 4 сәуірдегі N 2-13 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2012.04.04.N 2-13 шешімімен
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 41-бабына сәйкес жылдар бойынша бөлінген абсолютті көріністегі облыстық және аудандық (қалалық) бюджеттер арасындағы 2008-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындай отырып, облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Облыстық бюджеттен аудандық бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялар көлемі белгіленсін:
1) 2008 жылға 10 953 129 мың теңге сомада, оның ішінде:
Ақжайық - 1 364 457 мың теңге;
Бөкей ордасы - 790 208 мың теңге;
Жаңақала - 783 190 мың теңге;
Жәнібек - 742 601 мың теңге;
Зеленов - 1 251 679 мың теңге;
Казталов - 1 354 930 мың теңге;
Қаратөбе - 824 080 мың теңге;
Сырым - 1 079 069 мың теңге;
Тасқала - 644 740 мың теңге;
Теректі - 1 342 547 мың теңге;
Шыңғырлау - 775 628 мың теңге.
2) 2009 жылға 12 934 865 мың теңге сомада, оның ішінде:
Ақжайық - 1 608 491 мың теңге;
Бөкей ордасы - 911 855 мың теңге;
Жаңақала - 917 773 мың теңге;
Жәнібек - 879 986 мың теңге;
Зеленов - 1 546 166 мың теңге;
Казталов - 1 587 015 мың теңге;
Қаратөбе - 959 601 мың теңге;
Сырым - 1 229 162 мың теңге;
Тасқала - 780 041 мың теңге;
Теректі - 1 611 437 мың теңге;
Шыңғырлау - 903 338 мың теңге.
3) 2010 жылға 15 362 547 мың теңге сомада, оның ішінде:
Ақжайық - 1 916 841 мың теңге;
Бөкей ордасы - 1 063 890 мың теңге;
Жаңақала - 1 100 645 мың теңге;
Жәнібек - 1 035 355 мың теңге;
Зеленов - 1 899 298 мың теңге;
Казталов - 1 875 019 мың теңге;
Қаратөбе - 1 122 667 мың теңге;
Сырым - 1 432 408 мың теңге;
Тасқала - 930 579 мың теңге;
Теректі - 1 920 002 мың теңге;
Шыңғырлау - 1 065 843 мың теңге.
2. Бөрлі ауданы және Орал қаласы бюджеттерінен облыстық бюджетке алынатын бюджеттік алымдар 2008-2010 жылдарға арналған облыстық бюджетке қарастырылмайды деп белгіленсін.
3. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2008-2010 жылдарға арналған кірістерді бөлу нормативі кірістердің мынадай кіші сыныптары бойынша белгіленсін:

Об установлении объемов трансфертов общего характера между областным и районными (городским) бюджетами на 2008-2010 годы
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 12 декабря 2007 года N 4-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 19 декабря 2007 года за N 2998. Утратило силу - решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 4 апреля 2012 года N 2-13
Сноска. Утратило силу - решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 04.04.2012 N 2-13
В соответствии со статьей 41 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, определяя объемы трансфертов общего характера между областным и районными (городским) бюджетами на 2008-2010 годы в абсолютном выражении с разбивкой по годам областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемые из областного бюджета в районные бюджеты:
1) на 2008 год в сумме 10 953 129 тыс. тенге, в том числе:
Акжаикскому - 1 364 457 тыс. тенге;
Бокейординскому - 790 208 тыс. тенге;
Жангалинскому - 783 190 тыс. тенге;
Жанибекскому - 742 601 тыс. тенге;
Зеленовскому - 1 251 679 тыс. тенге;
Казталовскому - 1 354 930 тыс. тенге;
Каратобинскому - 824 080 тыс. тенге;
Сырымскому - 1 079 069 тыс. тенге;
Таскалинскому - 644 740 тыс. тенге;
Теректинскому - 1 342 547 тыс. тенге;
Чингирлаускому - 775 628 тыс. тенге.
2) на 2009 год в сумме 12 934 865 тыс. тенге, в том числе:
Акжаикскому - 1 608 491 тыс. тенге;
Бокейординскому - 911 855 тыс. тенге;
Жангалинскому - 917 773 тыс. тенге;
Жанибекскому - 879 986 тыс. тенге;
Зеленовскому - 1 546 166 тыс. тенге;
Казталовскому - 1 587 015 тыс. тенге;
Каратобинскому - 959 601 тыс. тенге;
Сырымскому - 1 229 162 тыс. тенге;
Таскалинскому - 780 041 тыс. тенге;
Теректинскому - 1 611 437 тыс. тенге;
Чингирлаускому - 903 338 тыс. тенге.
3) на 2010 год в сумме 15 362 547 тыс. тенге, в том числе:
Акжаикскому - 1 916 841 тыс. тенге;
Бокейординскому - 1 063 890 тыс. тенге;
Жангалинскому - 1 100 645 тыс. тенге;
Жанибекскому - 1 035 355 тыс. тенге;
Зеленовскому - 1 899 298 тыс. тенге;
Казталовскому - 1 875 019 тыс. тенге;
Каратобинскому - 1 122 667 тыс. тенге;
Сырымскому - 1 432 408 тыс. тенге;
Таскалинскому - 930 579 тыс. тенге;
Теректинскому - 1 920 002 тыс. тенге;
Чингирлаускому - 1 065 843 тыс. тенге.
2. Установить, что бюджетные изъятия из бюджетов Бурлинского района и города Уральска в областной бюджет на 2008-2010 годы не предусматриваются.
3. Установить на 2008-2010 годы норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:

1) Жеке табыс салығы аудандық (қалалық) бюджеттерге мынадай пайыздар бойынша есепке алынады:
Бөрлі - 2008 жылға - 14%, 2009 жылға - 16,7%, 2010 жылға - 19,7%; Орал қаласы - 2008 жылға - 53%, 2009 жылға - 56,5%, 2010 жылға - 59,9%; Ақжайық, Бөкейордасы, Жаңақала, Жәнібек, Зеленов, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау - 100%;
2) Әлеуметтік салық аудандық (қалалық) бюджеттерге мынадай пайыздар бойынша есепке алынады:
Бөрлі - 2008 жылға - 14%, 2009 жылға - 16,7%, 2010 жылға - 19,7%; Орал қаласы - 2008 жылға - 53%, 2009 жылға - 56,5%, 2010 жылға - 59,9%; Ақжайық, Бөкейордасы, Жаңақала, Жәнібек, Зеленов, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау - 100%.
4. Жалпы сипаттағы трансферттерді және кірістерді бөлу нормативін есептеу кезінде ескерілген шығыстарды қарастыру:
1) 2008-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің мөлшерін және кірістерді бөлу нормативін айқындау кезінде аудандық (қалалық) бюджеттердің шығыстарында қосымша ескерілуі қажет:
1.1. 2007 жылы республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын тұрақты сипаттағы шығыстар, оның ішінде:
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердің үлгі штаттарын ұстауды қамтамасыз етуге;
жаңадан іске қосылатын білім беру объектілерін ұстауға;
балалардың тамақтануын, тұруын және тестілеу пункттеріне жеткізілуін ұйымдастыруға;
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерді Интернетке қосуға және олардың
трафигін төлеуге;
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердің кітапхана қорларын жаңарту үшін оқулықтар мен оқу әдістемелік кешендер сатып алуға және жеткізуге;
орта білім беретін мемлекеттік мекемелердің кітапхана қорларын жаңарту үшін мемлекеттік тілді үйрену жөнінде оқу, анықтамалық және электрондық әдебиеттерді сатып алуға және жеткізуге;
табысы аз отбасылардың 18 жасқа дейінгі балаларына мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге;
мұқтаж мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тілі мамандарының, жеке көмекшілердің қызметтер көрсетуіне;
қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын әлеуметтік жағынан қорғалатын азаматтардың телефон үшін абоненттік төлем тарифтерінің көтерілуін өтеуге;
мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату шеңберінде берілетін әкімшілік функцияларға;
мемлекеттік қызметшілердің, мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметші болып табылмайтын қызметкерлерінің және қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақыларын төлеуге;
1.2. 2007 жылы облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын тұрақты сипаттағы шығыстар, оның ішінде:
"Капустин яр" және "Азғыр" полигондарымен шектесетін аумақтарда тұратын бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектерге әлеуметтік көмек төлеуге;
ҰОС қатысушыларға және мүгедектерге коммуналдық қызмет көрсету саласындағы шығыстарды өтеуге біржолғы төлемдер төлеуге;
1.3. нормативтік-құқықтық актілерді іске асыруға арналған шығыстар және қосымша шығындар:

1) Индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районные (городские) бюджеты, в следующих процентах:
Бурлинский - 14% на 2008 год, 16,7% на 2009 год, 19,7% на 2010 год; г.Уральск - 53% на 2008 год, 56,5% на 2009 год, 59,9% на 2010 год; Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Зеленовский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский - 100 %;
2) Социальный налог, зачисляется в районные (городские) бюджеты, в следующих процентах:
Бурлинский - 14% на 2008 год, 16,7% на 2009 год, 19,7% на 2010 год; г.Уральск - 53% на 2008 год, 56,5% на 2009 год, 59,9% на 2010 год; Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Зеленовский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский - 100 %.
4. Предусмотреть расходы, учтенные при расчете трансфертов общего характера и норматива распределения доходов:
1) при определении размера трансфертов общего характера и норматива распределения доходов на 2008-2010 годы дополнительно в расходах районных (городского) бюджетов учесть:
1.1 затраты постоянного характера, финансировавшихся за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета в 2007 году, в том числе:
на обеспечение содержания типовых штатов государственных учреждений общего среднего образования;
на содержание вновь вводимых объектов образования;
на организацию питания, проживания и подвоза детей к пунктам тестирования;
на подключение к интернету и оплату трафика государственных учреждений среднего общего образования;
на приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для обновления библиотечных фондов государственных учреждений среднего общего образования;
на приобретение и доставку учебной, справочной и электронной литературы по изучению государственного языка для обновления библиотечных фондов государственных организаций среднего образования;
на выплату государственных пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей;
на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида;
на компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами городских сетей телекоммуникаций;
на передаваемые административные функции в рамках разграничения полномочий между уровнями государственного управления;
на выплату заработной платы государственным служащим, работникам государственных учреждений, не являющимся государственными служащими, и работникам казенных предприятий;
1.2 затраты постоянного характера, финансировавшихся за счет целевых трансфертов из областного бюджета в 2007 году, в том числе:
на выплату социальной помощи инвалидам первой, второй и третьей группы, проживающим на территориях прилегающих к полигонам "Капустин яр" и "Азгир";
на единовременную выплату участникам и инвалидам ВОВ по возмещению расходов в сфере коммунальных услуг;
1.3 расходы на реализацию нормативно-правовых актов и дополнительные затраты:

"Білім беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бастауыш деңгейдегі педагогика қызметкерлеріне 20-дан 18-ге сағатқа дейін жалақыны есептеу үшін апталық нормативтік оқу жүктемесі азайғандағы қосымша қажеттілікке;
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес 2008 жылдың 1 қаңтарынан жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының 18-ден 30 күнтізбелік күнге дейін узаруына байланысты қосымша қажеттілікке, сондай-ақ азаматтық қызметшілерге еңбек демалысына шыққан кезде бір лауазымдық жалақы мөлшерінде сауықтыру жәрдемақысын төлеуге;
жалпы білім беретін мектептер үшін шетелден ағылшын тілін оқыту мұғалімдер тартуға;
мектепке дейінгі балаларға білім беру бойынша шығыстарды ұлғайтуға;
2) мемлекеттік қызметшілердің, мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметші болып табылмайтын қызметкерлердің және қазыналық кәсіпорындар қызметкерлері еңбекақысының жыл сайын 25%-ға өсуіне қарай 2009-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің мөлшерін айқындау кезінде аудандық (қалалық) бюджеттердің шығыстарында қосымша қаражаттар ескерілді.
5. Егер бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) жергiлiктi бюджетте жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезiнде ескерiлген шығыстар көзделмейтiн болса, облыстың жергiлiктi атқарушы органы қаржы жылы iшiнде тиiстi шамаға бюджеттік субвенцияларды қысқарту немесе бюджеттік алымдарды ұлғайту туралы шешiм қабылдайды деп белгіленсін.
6. Осы шешім 2008 жылдың 1 қаңтарынан 2010 жылдың 31 желтоқсанына дейін күшіне енеді.
Сессия төрағасы
Облыстық мәслихат хатшысы

на дополнительную потребность при снижении недельной нормативной учебной нагрузки для исчисления заработной платы педагогическим работникам начального уровня с 20 до 18 часов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании";
на дополнительную потребность средств, связанных с увеличением продолжительности ежегодного оплачиваемого трудового отпуска с 18 до 30 календарных дней, а также выплату пособия для оздоровления при уходе в отпуск гражданским служащим в размере одного должностного оклада с 1 января 2008 года в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;
на привлечение зарубежных преподавателей английского языка для общеобразовательных школ;
на увеличение расходов по детскому дошкольному образованию.
2) при определении размера трансфертов общего характера на 2009-2010 годы дополнительно в расходах районных (городского) бюджетов учтены средства на повышение оплаты труда государственным служащим, работникам государственных учреждений, не являющимся государственными служащими, и работникам казенных предприятий на 25% ежегодно.
5. Если в утвержденном (уточненном, скорректированном) районном (городском) бюджете не предусматриваются расходы, учтенные при расчете трансфертов общего характера, то местным исполнительным органом области принимается решение о сокращении бюджетных субвенций или увеличении бюджетных изъятий на соответствующую величину в течение финансового года.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2008 года и действует до 31 декабря 2010 года.
Председатель сессии
Секретарь областного маслихата