Жеке қосалқы шаруашылықтарда елді мекендердің шекаралары шегінде мал ұстау және ауыл шаруашылығы пайдаланымындағы елді мекенді жерлерде малдарды бағу жүктемесінің ветеринарлық нормативтерін бекіту
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 24 қаңтардағы N 28 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 20 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5145 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 16 мамырдағы № 154 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.05.2022 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша "нормативін", "нормативі", "норматив" деген сөздер "нормативтерін", "нормативтері", "нормативтер" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.09.29 № 633 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңының 8-бабының 20) тармақшасына, сондай-ақ жұмыс тобының 2007 жылғы 3 желтоқсандағы N 1 Хаттамасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.09.29 № 633 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Төмендегі ветеринарлық нормативтер бекітілсін:
Жеке қосалқы шаруашылықтарда елді мекендердің шекаралары шегінде мал ұстау;
Ауыл шаруашылығы пайдаланымындағы елді мекенді жерлерде малдарды бағу жүктемесі.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Вице-министр С. Хасеновке жүктелсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.09.29 № 633 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Об утверждении ветеринарных нормативов по содержанию животных в личных подсобных хозяйствах в пределах границ населенных пунктов и нагрузки выпаса животных на землях сельскохозяйственного назначения, отведенных для населенных пунктов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 января 2008 года N 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2008 года N 5145. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 мая 2022 года № 154.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.05.2022 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", а также согласно Протоколу заседания рабочей группы от 3 декабря 2007 года N 1 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.09.2010 № 633 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые ветеринарные нормативы:
по содержанию животных в личных подсобных хозяйствах в пределах границ населенных пунктов;
нагрузки выпаса животных на землях сельскохозяйственного назначения, отведенных для населенных пунктов.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра Хасенова С.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.09.2010 № 633 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2008 жылғы 24 қаңтардағы
N 28 бұйрығымен бекітілген
Жеке қосалқы шаруашылықтарда елді мекендердің
шекаралары шегінде мал ұстаудың ветеринарлық нормативтері
Ескерту. Ветеринарлық нормативтердің мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгертілмейді- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.09.29 № 633 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Жануар түрлері
Барлығы 1 басқа керекті
тұрақ көлемі, кв.м
Ірі қара мал: сиыр

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
24 января 2008 года N 28
Ветеринарные нормативы
по содержанию животных в личных подсобных
хозяйствах в пределах границ населенных пунктов
Сноска. Ветеринарные нормативы с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.09.2010 № 633 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид, половозрастная
группа животных
Общая
потребность
площади на
1 голову
(кв.м)
Крупный рогатый скот:
коровы

35,8
қашар
29,1
12-18 ай арасындағы
27,7
3-12 ай арасындағы
19
3 айлық арасындағы төлдер
7,6
Жылқы: бие
38,4
1 жастан жоғары
30,1
1 жасқа дейінгі төлдер
14,4
Қой: аналық қой
11,6
1 жастан жоғары жас қойлар
8,4
қозы
3,05
Ешкі: аналық ешкі
11,7
1 жастан жоғары
6,3
Шошқа: аналық
24,2
4 айлық жастан жоғары
9,8
2-4 ай арасындағы
7,5
0-2 айлық
1,9
Түйе
-
Тауық жұмыртқа басар
1,7
Қаз аналық
2,8
Үйрек аналық
2,7
барлық нормативтер есебіне мынадай тұрақ көлемі кіреді: 1 басқа арналған тұрақ көлемі, серуен алаңы, азық сақтау, шөп қара қоймасы, қи төсек қоймасы, жемсауыт түйе малының нормативтік тұрақ көлемі ірі қара малдарының нормативтік тұрақ көлемінде теңдестірілген
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2008 жылғы 1 қаңтардағы
N 28 бұйрығымен бекітілген
Елді мекендер үшін ауыл шаруашылық пайдаланымындағы
жерлерде малдарды бағу жүктемесінің ветеринарлық
нормативтері
Қазақстан Республикасы аумағында доминантты жайылым
түрлеріндегі ауылшаруашылық жануарларының жайылым
жүктемесі
Об-
лыс-
тар
Аймақ-
тар
бойын-
ша
жайы-
лым-
дардың
жалпы
өнім-
ділігі
а.б,
ц/га
Жайылымға ауыл шаруашылығы жануарларының жайылым
жүктемесі, га/1 басына, қалпына
келген/деградацияланған
ірі қара
малдар
қой мен
ешкілер
жылқылар
түйелер
жайы-
лым
типі
бой-
ынша
ай-
мақ
бой-
ынша
жайы-
лым
типі
бойын-
ша
аймақ
бой-
ынша
жайы-
лым
типі
бойын-
ша
аймақ
бой-
ынша
жайы-
лым
типі
бойын-
ша
ай-
мақ
бой-
ынша
Сол-
түс-
тік
ау-
мағы
4,8/
2,5
5,2/
7,5
5,2/
7,7
1,0/
1,5
1,0/
1,5

35,8
нетели
29,1
молодняк от 12 до 18 месяцев
27,7
молодняк от 3-х до 12 месяцев
19
телята до 3-х месяцев
7,6
Лощади:
конематки
38,4
молодняк на доращивании
30,1
жеребята до года
14,4
Овцы:
овцематки
11,6
молодняк старше года
8,4
ягнята текущего года
3,05
Козы:
козоматки
11,7
молодняк старше года
6,3
Свиньи:
свиноматки
24,2
молодняк старше 4 месяцев
9,8
молодняк от 2 до 4 месяцев
7,5
молодняк до 2 месяцев
1,9
Верблюды:**
-
Куры-несушки
1,7
Гуси взрослые
2,8
Утки взрослые
2,7
в общую потребность входят площади: в стойле, на выгульной площадке, для хранения кормов, для складирования навоза и для кормушки, а также ветеринарно-санитарная зона нормативы по содержанию верблюдов приравниваются к нормативам по содержанию крупного рогатого скота
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
24 января 2008 года N 28
Ветеринарные нормативы
нагрузки выпаса сельскохозяйственных животных на землях
сельскохозяйственного назначения, отведенных для населенных пунктов Допустимые нормы нагрузки сельскохозяйственных животных на доминирующих типах пастбищ по регионам республики
Регион
Средняя
валовая
урожай-
ность
пастбищ
валовая/
корм.
ед.,
ц/га
по под-
зонам,
Нагрузка на пастбища сельскохозяйственных животных,
га на 1 голову, восстановленные/деградированные
крупный рогатый
скот
овцы
и козы
лошади
верблюды
по
типам
паст-
бищ
по
под-
зоне
по
типам
паст-
бищ
по
под-
зоне
по
типам
паст-
бищ
по
под-
зоне
по
типам
паст-
бищ
по
под-
зоне
Север-
ный
регион
4,8/2,5
5,2/
7,5
5,2/
7,7
1,0/
1,5
1,0/
1,5

1,8/
2,6
1,5/
2,2
1,7/
2,4
10,8/
15,6
9,0/
13,2
10,2/
14,4
12,6/
18,2
10,5/
15,4
11,9/
16,0
Құр-
ғақ
дала
Қарасұлылы-
көделі-бетегелі
бұталылар
Бетегелі-жусанды
бұталылар Көделі-бетегелі-
ксерофитті түрлі
шөптесіндер
2,2/
3,3
1,9/
2,8
1,9/
2,6
2,0/
2,9
13,2/
19,8
11,4/
16,8
11,4/
15,6
12,0/
17,4
15,4/
23,1
13,3/
19,6
13,3/
18,2
14,0/
20,3
Сол-
түс-
тік
Қа-
зақ-
стан
Ор-
ман-
ды
да-
лалы
Ор-
ман-
ды
да-
лалы
Түрлі шөптесінді
мен қайыңды-
көктеректі
шоғырлар
Ащылауыттағы
қызылкөделі-
түрлі
шөптесінді-
жусандылар

1,8/
2,6
1,5/
2,2
1,7/
2,4
10,8/
15,6
9,0/
13,2
10,2/
14,4
12,6/
18,2
10,5/
15,4
11,9/
16,/
Сухая
степь
- овсецово-
ковыльно-
типчаковые
закустаренные
- типчаково-
полынные
закустаренные
- ковыльно-
типчаково-
ксеро-фито-
разнотравные
3,2/
1,5
11,0/
16,5
9,5/
14,0
9,5/
13,0
10,0/
14,5
2,2/
3,3
1,9/
2,8
1,9/
2,6
2,0/
2,9
13,2/
19,8
11,4/
16,8
11,4/
15,6
12,0/
17,4
15,4/
23,1
13,3/
19,6
13,3/
18,2
14,0/
20,3
С
е
в
е
р
о
-
К
а
з
а
х
с
т
а
н
с
к
а
я
Л
е
с
о
с
т
е
п
н
а
я
Лесо-
степ-
ной
- разнотрав-
но-злаковые
с березово-
осиновыми
колками
- красно-
ковыльно-
разнотравно-
полынные на
солонцах
5,3/
2,8
4,5/
6,5
5,5/
7,5
5,0/
7,0

0,9/
1,3
1,1/
1,5
1,0/
1,4
5,4/
7,8
6,6/
9,0
6,0/
8,4
6,3/
9,1
7,7/
10,5
7,0/
9,8
Да-
ла-
лы
Шоғыр ор-
манды дала
Қайың-көктеректі
шоғыр мен түрлі
шөптесінді-астық
тұқымдастылар
Қызылкөделі
-түрлі шөптесіндер мен
тұздақтағы бетегелі-
жусандылар
Айрауықты-түрлі
шөптесінді,
еркекшөпті және
қамысты шалғындар
0,9/
1,3
1,1/
1,5
1,4/
1,7
1,0/
1,5
5,4/
7,8
6,6/
9,0
8,4/
10,2
6,0/
9,0
6,3/
9,1
7,7/
10,5
9,8/
11,9
7,0/
10,5
Орта қуаң
дала
Қайың-көктерек
шоғыры мен түрлі
шөптесінді-астық
тұқымдастылар
Тұздақтағы
бетегелі-
жусанды мен
қызылкөделі
-түрлі шөптесін-
ділер
Көделі-түрлі
шөптесінділер
жержерде
бұталылар

0,9/
1,3
1,1/
1,5
1,0/
1,4
5,4/
7,8
6,6/
9,0
6,0/
8,4
6,3/
9,1
7,7/
10,5
7,0/
9,8
С
т
е
п
н
а
я
Ко-
лоч-
ная
степь
- разнотрав-
но-злаковые
с березово-
осиновыми
колками
- красно-
ковыльно-
разнотравно-
полынные с
типчаково-
полынными на
солонцах
- вейнико-
разнотравные,
пырейные и
тростниковые
луга
4,9/
2,4
4,5/
6,5
5,5/
7,5
7,0/
8,5
5,0/
7,5
0,9/
1,3
1,1/
1,5
1,4/
1,7
1,0/
1,5
5,4/
7,8
6,6/
9,0
8,4/
10,2
6,0/
9,0
6,3/
9,1
7,7/
10,5
9,8/
11,9
7,0/
10,5
Уме-
рен-
но-
за-
суш-
ливая
степь
- разнотрав-
но-злаковые
с березово-
осиновыми
колками
- красно-
ковыльно
разнотравно-
полынные с
типачаково-
полынными
на солонцах
- ковыльно-
разнотравные
иногда
закустаренные
5,3/
2,3
4,5/
6,5
5,5/
7,5
5,0/
6,5
5,0/
7,5

0,9/
1,3
1,1/
1,5
1,0/
1,3
1,0/
1,5
5,4/
7,8
6,6/
9,0
6,0/
7,8
6,0/
9,0
6,3/
9,1
7,7/
10,5
7,0/
9,1
7,0/
10,5
Оң-
түс-
тік
Қа-
зақ-
стан
Шөл-
ді
Нағыз
орта шөл
(ж.
шө-
лейт)
Жусанды-тұздақты
-кейреуікті
Қоңыржусанды-
доланалы
-кейреуікті
Қоңыржусанды-
эфемерлі
-бұталылар мен
сексеуілдер
Қоңыржусанды-
теріскенді
жер-жерде
бұталанған
Сексеуілді-
эфемерлі мен
бұталы-түрлі
шөптесінділер
Жүзгені басым
бұталы-
эфемерлілер
Жер-жерде
бұталанған қаратау-жусаны
мен эфемерлер

0,9/
1,3
1,1/
1,5
1,0/
1,3
1,0/
1,5
5,4/
7,8
6,6/
9,0
6,0/
7,8
6,0/
9,0
6,3/
9,1
7,7/
10,5
7,0/
9,1
7,0/
10,5
Ю
ж
н
о
-
К
а
з
а
х
с
т
а
н
с
к
а
я
П
у
с
т
ы
н
н
а
я
Нас-
тоя-
щая
(сред
няя)
пус-
тыня
- полынно-
солянково-
кейреуковые
- серополын-
но-боялычево-
кейреуковые
- серополын-
но-эфемерово-
кустарниковые
с саксаульни-
ками
- серополын-
но-тереске-
новые местами
закустаренные
- саксаулово-
эфемеровые с
кустарниково-
разнотравными
- кустарни-
ково-эфеме-
ровые с
преобладанием
жузгуна
- каратавско-
полынно-
эфемеровые
иногда
закустаренные
2,4/
1,2
11,0/
16,5
15,5/
24,0
11,0/16,5
13,0/
20,0
15,5/
24,0
10,5/
16,0
7,5/
11,5
11,5/
17