Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 8 мамырдағы N 04.2-09/119 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 22 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5223 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.10.22 № 189 (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізу болжамдалған немесе енгізілген эмитенттерге, сонымен қатар осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізу болжамдалған немесе енгізілген эмитенттерге, сонымен қатар осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар туралы" Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі төрағасының 2006 жылғы 8 қыркүйектегі N 5 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4408 тіркелген, 2006 жылдың 20 қазанындағы N 254-255 (24508) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Даму департаменті:
1) Агенттіктің Заң басқармасымен бірге осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуіне шаралар қабылдасын;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің, "Қазақстандық қор биржасы" акционерлік қоғамына және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің назарына жеткізсін;

Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 22 мая 2008 года № 5223. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 189 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить требования к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 сентября 2006 года N 5 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 4408, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 24 октября 2006 г. N 235 (25206)).
3. Департаменту развития Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы (далее - Агентство):
1) совместно с Юридическим управлением Агентства принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящий приказ до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана";

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік төрағасының бағыттаушы орынбасарына жүктелінсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
6. Осы бұйрықтың күшіне енуіне дейін Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне қосылған бағалы қағаздар осы бұйрықпен бекітілген бағалы қағаздардың тиісті листингілік санаттарына осы бұйрықтың күшіне енген күннен бастап бір ай өткеннен кейін аударылуы тиіс.
7. Осы бұйрық қосымшасының 8-12 тармақтарында қарастырылған талаптарға сәйкес келмейтін, Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының "рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының екінші санатшасына аударылатын болады.
8. 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне тек осы бұйрық қосымшасының 8, 9 және 12-тармақтарында қарастырылған талаптарға сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздар ғана қосылатын болады.
Осы бұйрық қосымшасының 10, 11 тармақтарына сәйкес 2009 жылғы 31 желтоқсанына дейін Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне қосылған рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар өтеу күніне дейін Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің тиісті санатында қалатын болады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріc енгізілді - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының м.а. 2010.08.03 № 04.2-40/124 Бұйрығымен.
Төраға                                       А. Арыстанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігінің төрағасы
________________ Е. Бахмутова
2008 жылғы 14 мамыр
Қазақстан Республикасы Алматы
қаласының өңірлік қаржы орталығының
қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының
2008 жылғы 8 мамырдағы N 04.2-09/119
бұйрығына қосымша
Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы
орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі
деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ
осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар

3) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Ценные бумаги, включенные до введения в действие настоящего приказа в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, подлежат переводу в соответствующие категории ценных бумаг, установленных настоящим приказом, по истечении одного месяца со дня введения в действие настоящего приказа.
7. Долговые ценные бумаги, не соответствующие требованиям, предусмотренным в пунктах 8 - 12 Приложения к настоящему приказу, включенные в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, переводятся во вторую подкатегорию категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы.
8. С 1 января 2010 года в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы включаются только долговые ценные бумаги, соответствующие требованиям, предусмотренным в пунктах 8, 9 и 12 Приложения к настоящему приказу.
Долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки, включенные в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы до 31 декабря 2009 года в соответствии с пунктами 10, 11 Приложения к настоящему приказу, остаются в соответствующей категории официального списка специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы до даты погашения.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 03.08.2010 № 04.2-40/124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Председатель                                А. Арыстанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
________________ Е. Бахмутова
14 мая 2008 года
Приложение
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального финансового
центра города Алматы
от 8 мая 2008 года N 04.2-09/119
Требования к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются
к включению или включены в список специальной торговой площадки
регионального финансового центра города Алматы,
а также к таким ценным бумагам

Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар (әрі қарай - Талаптар) "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының (әрі қарай - қаржы орталығы) арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Талаптардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы кәсіпорын (Special purpose vehicle) - шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, қызметінің жалғыз түрі ақша тарту, оның ішінде өзінің жалғыз құрылтайшысының (қатысушысының, акционерінің) – осы немесе басқа мемлекеттің заңды тұлғасының кепілдігіне борыштық бағалы қағаздар шығару және орналастыру жолымен ақша тарту болып табылатын заңды тұлға;
2) арнайы қаржы компаниясы – жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін «Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы» 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын, пайдасына талап ету құқықтары берілетін заңды тұлға;
3) борыштық бағалы қағаз - иесінің эмитенттен негізгі борыш сомасын шығарылым талаптарымен белгіленген мөлшерде және мерзімде алуға құқығын растайтын бағалы қағаз;
4) жергілікті атқару органдарының облигациялары - республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) индекстік қор - активтері осы инвестициялық қор үшін базалық болып табылатын белгілі бір қор индексінің өкілдік тізіміне кіретіндерге ұқсас қаржы құралдарынан тұратын инвестициялық қор;
6) индекстің өкілдік тізімі – өлшемдері қор биржасының қандай да болмасын индикаторын есептеу мақсатында пайдаланылатын бағалы қағаздар тізімі;
7) исламдық бағалы қағаздар - исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
8) қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімі - енгізілуі және болуы үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттерінің Талаптарда белгіленген шарттарға сәйкес келетін қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізімі;
9) қаржылық емес ұйым - қаржылық ұйым болып табылмайтын ұйым;

Настоящие требования к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам (далее - Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы" и устанавливают требования к эмитентам и их ценным бумагам, которые предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы (далее - финансовый центр).
1. Общие положения
1. Для целей Требований используются следующие понятия:
1) специальное предприятие (Special purpose vehicle) - юридическое лицо, учрежденное в соответствии с законодательством иностранного государства, единственным видом деятельности которого является привлечение денег, в том числе путем выпуска и размещения долговых ценных бумаг под гарантию своего единственного учредителя (участника, акционера) - юридического лица этого же или другого государства;
2) специальная финансовая компания – юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года «О проектном финансировании и секьюритизации» для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которой уступаются права требования;
3) долговая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;
4) облигации местных исполнительных органов - государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы;
5) индексный фонд - инвестиционный фонд, активы которого составляют финансовые инструменты, аналогичные входящим в представительский список определенного фондового индекса, являющегося для данного инвестиционного фонда базовым;
6) представительский список индекса - список ценных бумаг, параметры которого используются в целях расчета того или иного индикатора фондовой биржи;
7) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
8) официальный список специальной торговой площадки финансового центра - список специальной торговой площадки финансового центра, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют условиям, установленным Требованиями;
9) нефинансовая организация - организация, не являющаяся финансовой организацией;

10) листингтік компания - бағалы қағаздары ресми тізімге енгізілген заңды тұлға;
11) маркет-мейкер - қор биржасы маркет-мейкер ретінде таныған және қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес бағалы қағаздар бойынша баға белгілеуді тұрақты хабарлап отыру және қолдау көрсету жөнінде өзіне міндеттеме қабылдаған қор биржасының мүшесі;
12) ресми тізім секторы – осы секторға белгіленген талаптарға сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздар енгізілген қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің бөлігі;
13) рұқсат беру бастамашысы - бастамасымен бағалы қағаздар қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (жіберілетін) эмитент не қаржы орталығының қатысушысы (қор биржасының мүшесі);
14) сауда алаңы - қор биржасының бағдарламалық-техникалық кешенінің бөлігі, ол арқылы ресми тізімге енгізілген (қор биржасында айналысқа жіберілген) қаржы құралдарының жекелеген түрлерімен мәмілелер жасалады;
15) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
16) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау – эмитенттің «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»
1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген қайта құрылымдау жоспары не «Банкроттық туралы» 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген сауықтыру жоспары негізінде іске асыратын әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдерінің кешені.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Нарық туралы заң) және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар, оның ішінде базалық активі Нарық туралы заңға және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар енгізіледі (жіберіледі).
Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығының айналымына, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (жіберілген) шетел мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар және халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары жіберіледі.
Ресми тізімі мынадай секторлардан тұрады:

10) листинговая компания - юридическое лицо, чьи ценные бумаги включены в официальный список;
11) маркет-мейкер - член фондовой биржи, признанный фондовой биржей в качестве маркет-мейкера и принявший на себя обязательство постоянно объявлять и поддерживать котировки по ценным бумагам в соответствии с внутренними документами фондовой биржи;
12) сектор официального списка - часть официального списка специальной торговой площадки финансового центра, в который включены эмиссионные ценные бумаги, соответствующие требованиям, установленным для данного сектора;
13) инициатор допуска - эмитент либо участник финансового центра (член фондовой биржи), по инициативе которого ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список специальной торговой площадки финансового центра;
14) торговая площадка - часть программно-технического комплекса фондовой биржи, посредством которого заключаются сделки с отдельными видами финансовых инструментов, включенных в официальный список (допущенных к обращению на фондовой бирже);
15) уполномоченный орган – Национальный Банк Республики Казахстан;
16) реструктуризация обязательств эмитента - комплекс административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, реализуемых эмитентом на основании плана реструктуризации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», либо плана реабилитации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 21 января 1997 года «О банкротстве».
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В официальный список специальной торговой площадки финансового центра включаются (допускаются) ценные бумаги, выпущенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон о рынке) и других государств, в том числе производные ценные бумаги, базовым активом которых являются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с Законом о рынке и законодательством других государств.
К обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан допускаются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством иностранных государств и ценные бумаги международных финансовых организаций, включенные (допущенные) в официальный список фондовой биржи.
Официальный список состоит из следующих секторов:

1) акциялар;
2) борыштық бағалы қағаздар;
3) инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
4) депозитарлық қолхаттар;
5) халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
6) мемлекеттік бағалы қағаздар;
7) туынды бағалы қағаздар;
8) исламдық бағалы қағаздар.
Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімнің секторлары жеке санаттарға және шағын санаттарға бөлінеді.
Қор биржасының ішкі құжаттары осы тармақта көрсетілген ресми тізімінің секторларынан басқа, қосымша секторлардың қызмет етуін көздей алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. "Акциялар" секторындағы айналымға жіберілетін
(жіберілген) бағалы қағаздарға және олардың
эмитенттеріне қойылатын талаптар
3. "Акциялар" секторы үш санатқа бөлінеді: бірінші (ең жоғарғы) санат, екінші (ең жоғарғы) санат және үшінші (ең жоғарғы санатынан кейінгі) санат.
4. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің бірінші (ең жоғарғы) санаты бойынша «акциялар» секторына эмитент акцияларын енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде үш жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес ұйымды (ұйымдарды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған оның жұмыс істеу мерзімін есептеу жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін жұмыс істеу мерзіміне үш жылдан аз талап қойылған жағдайда, осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың іс жүзінде жұмыс істеу мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) (бұдан әрі - ХҚЕС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының «Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» 2009 жылғы 20 қазандағы № 04.2-44/172 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5223 тіркелген) (бұдан әрі – аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрық) бекітілген қаржы құралдарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;

1) акции;
2) долговые ценные бумаги;
3) ценные бумаги инвестиционных фондов;
4) депозитарные расписки;
5) ценные бумаги международных финансовых организаций;
6) государственные ценные бумаги;
7) производные ценные бумаги;
8) исламские ценные бумаги.
Сектора официального списка специальной торговой площадки финансового центра подразделяются на отдельные категории и подкатегории.
Внутренними документами фондовой биржи, помимо указанных в настоящем пункте секторов официального списка, может быть предусмотрено функционирование дополнительных секторов.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования к ценным бумагам и их эмитентам, допускаемым
(допущенным) к обращению в секторе "акции"
3. Сектор "акции" подразделяется на три категории: первая (наивысшая) категория, вторая (наивысшая) категория, третья (следующая за наивысшей) категория.
4. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по первой (наивысшей) категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за три года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее трех лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4) и 6) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172 «Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5223) (далее – приказ о квалификационных требованиях к аудиторским организациям);

4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай өткен соң берілсе, аяқталған соңғы үш қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай ішінде берілсе, соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы қатарынан аяқталған үш қаржы жылынан кем емес аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылы үшін соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп береді.
Аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп шығарылған, рұқсат беру бастамашысы ұсынған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін жасаған күннен бастап осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан аспайтын мерзім өтуі тиіс;
5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған эмитенттің қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген баламасы айлық есептiк көрсеткiштiң (бұдан әрi - АЕК) сегіз миллион бес жүз алпыс мың еселенген мөлшерiнен кем емес соманы құрайды.
Осы санаттағы акциялардың сауда-саттығы ашылған күннен бастап алты айдан кейін қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес анықталатын осы акциялар эмитентiнiң нарықтық капиталдандырылуы баламасы АЕК-тың сегіз миллион бес жүз алпыс мың еселенген мөлшерінен кем емес сома болуы тиіс.
Осы тармақшаның екінші абзацының талаптары ресми тізімге артықшылықты акцияларды енгізген жағдайда қолданылмайды.
Акциялар қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің осы санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциялық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталын төмендетуге жол беріледі;

4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние три завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
три последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию;
5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее восьми миллионам пятистам шестидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя (далее - МРП), установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Через шесть месяцев с даты открытия торгов акциями в данной категории рыночная капитализация эмитента этих акций, определяемая в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, должна составлять сумму, эквивалентную не менее восьми миллионам пятистам шестидесяти тысячекратному размеру МРП.
Требования части второй настоящего подпункта не применяются в случае включения в официальный список привилегированных акций.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;

6) әрбір соңғы үш жыл ішіндегі акциялар эмитентінің таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес баламасы АЕК-тың сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес соманы құрайды.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы абзац 2013.01.01 дейін қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (3-тармақты қараңыз) Қаулысымен.
Акциялар ресми тiзiмнiң осы санатында болған кезде, әрбір жылға баламасы АЕК-тың сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес соманы құрайтын, аудиторлық есеппен расталған, соңғы есептік күнгі қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес соңғы үш жылдың екi жылында акциялар эмитентiнiң таза пайдасының болуына жол берiледi.
Эмитент осы тармақшаның бiрiншi абзацында белгiленген таза пайданың мөлшері бойынша талаптарды орындамаған жағдайда оның акциялары, егер эмитенттің операциялық қызметінен түскен қаражаттарының таза ағымы оның аудиторлық есеппен расталған қаржы есептiлiгiне сәйкес (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) әрбір соңғы үш жылда оң болса, осы санатқа көрсетілген талаптар ескерілмей енгiзiледi;
7) еркін айналыстағы акциялардың саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң осы түрдегі орналастырылған (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) акцияларының жалпы санының кемінде он пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он бес пайызын және осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап екі жыл өткен соң жиырма бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылатын тұлғаларға тиесілі акциялар енгізілмейді. Бұл талап Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 қыркүйектегі № 1027 қаулысымен бекітілген «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы қағаздар нарығына шығару бағдарламасын (бұдан әрі – Халықтық ІРО бағдарламасы) іске асыру шеңберінде акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығына шығаруды жүзеге асырған акционерлік қоғамдарға қолданылмайды.
Акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі ұйымдар үшін еркін айналыстағы акциялар саны бойынша талап осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналасқан акциялар санының кемінде бес пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он пайызын құрайды.
Халықтық ІРО бағдарламасын іске асыру шеңберінде акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығына шығаруды жүзеге асырған ұйымдар үшін еркін айналыстағы акциялардың саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң орналастырылған акциялар санының кемінде бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санын есептеу осы эмитенттің жай және артықшылықты акциялары бойынша бөлек жүзеге асырылады;

6) чистая прибыль эмитента акций за каждый из трех последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру МРП.
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2013.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка допускается наличие чистой прибыли эмитента акций за два из трех последних лет, составляющей сумму эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру МРП за каждый год, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
При невыполнении эмитентом акций требований по размеру чистой прибыли, установленных частью первой настоящего подпункта, его акции включаются в данную категорию без учета указанных требований, если чистые потоки денежных средств, полученные от операционной деятельности эмитента, являются положительными за каждый год из трех последних лет, согласно его финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности), подтвержденной аудиторским отчетом;
7) количество акций в свободном обращении составляет не менее десяти процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций данного типа по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями, пятнадцати процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями и двадцати пяти процентов - по истечении двух лет с даты открытия торгов данными акциями.
В количество акций в свободном обращении не включаются акции, принадлежащие аффилиированным лицам акционерного общества, являющимися таковыми в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах». Данное требование не распространяется на акционерные общества, осуществившие вывод акций на организованный рынок ценных бумаг в рамках реализации Программы вывода пакетов акций дочерних и зависимых организаций Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» на рынок ценных бумаг, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2011 года № 1027 (далее – Программа народное IPO).
Для организаций, более пятидесяти процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, требование по количеству акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями и десяти процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями.
Для организаций, осуществивших вывод акций на организованный рынок ценных бумаг в рамках реализации Программы народное IPO, количество акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями.
Расчет количества акций в свободном обращении осуществляется раздельно по простым и привилегированным акциям данного эмитента;

8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
9) акцияларды осы санатқа енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы акциялар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
5. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің екінші (ең жоғарғы) санаты бойынша «акциялар» секторына эмитент акцияларын енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес ұйымды (ұйымдарды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған оның жұмыс істеу мерзімін есептеу жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін жұмыс істеу мерзіміне екі жылдан аз талап қойылса, онда осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың іс жүзінде жұмыс істеу мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ХҚЕС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрықпен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;

8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) до рассмотрения вопроса о включении акций в данную категорию кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным акциям, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по второй (наивысшей) категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4) и 6) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;

4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай өткен соң берілсе, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай ішінде берілсе, аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылы үшін соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп береді.
Аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп шығарылған, рұқсат беру бастамашысы ұсынған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін жасаған күннен бастап осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан аспайтын мерзім өтуі тиіс;
5) эмитенттің меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте эмитенттің меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес баламасы АЕК-тың жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес соманы құрайды.
Осы санаттағы акциялардың сауда-саттығы ашылған күннен бастап алты айдан кейін қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес анықталатын осы акциялар эмитентiнiң нарықтық капиталдандырылуы баламасы АЕК-тың бір жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес соманы құрайды.
Осы тармақшаның екінші абзацының талаптары ресми тізімге артықшылықты акцияларды енгізген жағдайда қолданылмайды.
Акциялар қор биржасының ресми тізімінің осы санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциялық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталын төмендетуге жол беріледі;

4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию;
5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Через шесть месяцев с даты открытия торгов акциями в данной категории рыночная капитализация эмитента этих акций, определяемая в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру МРП.
Требования части второй настоящего подпункта не применяются в случае включения в официальный список привилегированных акций.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка фондовой биржи допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;

6) соңғы екі жылдың біреуіндегі акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайданың болуы;
7) еркін айналыстағы акциялардың саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң осы түрдегі орналастырылған (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) акцияларының жалпы санының кемінде бес пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он пайызын және осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап екі жыл өткен соң он бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылатын тұлғаларға тиесілі акциялар енгізілмейді.
Акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін еркін айналыстағы акциялар саны бойынша талап осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналасқан акциялар санының кемінде бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санын есептеу осы эмитенттің жай және артықшылықты акциялары бойынша бөлек жүзеге асырылады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
9) акцияларды осы санатқа енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы акциялар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

6) наличие чистой прибыли эмитента акций за один из двух последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) количество акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций данного типа по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями, десяти процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями и пятнадцати процентов - по истечении двух лет с даты открытия торгов данными акциями.
В количество акций в свободном обращении не включаются акции, принадлежащие аффилиированным лицам акционерного общества, являющимися таковыми в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах».
Для организаций, более пятидесяти процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, требование по количеству акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями.
Расчет количества акций в свободном обращении осуществляется раздельно по простым и привилегированным акциям данного эмитента;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) до рассмотрения вопроса о включении акций в данную категорию кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным акциям, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Эмитент акцияларын қор биржасының ресми тізімінің үшінші (ең жоғарғы санатынан кейінгі) санаты бойынша «акциялар» секторына енгізу және оларды онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
2) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
3) рұқсат беру бастамашысы эмитенттің соңғы аяқталған қаржы жылы немесе эмитент бір жылдан кем қызметін жүзеге асырған жағдайда, нақты жұмыс істеу кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, эмитенттің қаржылық есептілігін береді.
Рұқсат беру бастамашысының акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініші соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде қор биржасымен осы акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті берусіз қабылданады, эмитентте мына құжаттардың біреуі бар болған жағдайда:
соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі жыл үшін аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аралық қаржы ақпаратының шолуы (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп, не жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аудиторлық есеппен расталған, осы эмитенттің аралық қаржылық есептілігі;
4) эмитенттiң меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың елу бiр мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
5) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;

6. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по третьей (следующей за наивысшей) категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
3) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом за последний завершенный финансовый год эмитента или за период фактического существования в случае осуществления эмитентом деятельности менее одного года.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении акций в данную категорию принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности эмитента данных акций за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у эмитента одного из следующих документов:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующей последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности эмитента), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо промежуточной финансовой отчетности данного эмитента, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;
4) собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее пятидесяти одному тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
5) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;

6) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6-1. Осы қаулының 4-тармағының 3) тармақшасының, 5-тармағының 3) тармақшасының және 6-тармағының 2) тармақшасының талаптары мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «акциялар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент мынадай халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің акциялар секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің акциялары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болған, сондай-ақ осы шетел қор биржасы таныған аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. "Борыштық бағалы қағаздар" секторындағы айналымға
жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарға және олардың
эмитенттеріне қойылатын талаптар
7. "Борыштық бағалы қағаздар" секторы үш санаттан тұрады:
1) рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар;
2) рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар:
рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздарының бірінші санатшасы (ең жоғарғы санат);
рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздарының екінші санатшасы (ең жоғарғы санатынан кейінгі санат);
3) буферлік санат.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының  2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
8. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын енгізу және олардың онда болуы үшін, осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:

6) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Требования подпункта 3) пункта 4, подпункта 3) пункта 5 и подпункта 2) пункта 6 Требований не применяются в одном из следующих случаев:
1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в сектор «акции» официального списка специальной торговой площадки финансового центра, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) акции эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в сектор акции официального списка специальной торговой площадки финансового центра, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.
Сноска. Требования дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к ценным бумагам и их эмитентам, допускаемым
(допущенным) к обращению в секторе "долговые ценные бумаги"
7. Сектор "долговые ценные бумаги" подразделяется на три категории:
1) долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория);
2) долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки:
долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория);
долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории (следующая за наивысшей категорией);
3) буферная категория.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
8. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой» (наивысшая категория) официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:

1) рейтингілік бағалары уәкілетті органымен танылатын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің бірімен борыштық бағалы қағазына рейтингілік баға берілді. Рейтингілік бағасы уәкілетті орган белгілеген деңгейден төмен емес. Бұл ретте қор биржасы соңғы он екі ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингілік бағаға ғана назар аударады. Бірнеше рейтингілік агенттіктер берген рейтингілік бағалар бар болғанда, осы бағалардың соңғысына назар аударылады;
2) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кемінде екі жыл уақыт ішінде жүзеге асырады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес оны (оларды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер, қор биржасының ішкі құжаттарымен акцияларының жүз пайызы (жарғы капиталына қатысу үлестері) мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін екі жылдан кем қызмет атқару мерзіміне қойылатын талап белгіленсе, онда осы тармақтың 5) тармақшасында белгіленген талап осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
3) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
4) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
5) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс;

1) рейтинговая оценка присвоена долговой ценной бумаге одним из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются уполномоченным органом. Рейтинговая оценка не ниже уровня, установленного уполномоченным органом. При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;
2) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требование, установленное подпунктом 5) настоящего пункта, применяется исходя из фактического срока существования данных организаций;
3) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
4) аудит финансовой отчетности эмитента проводится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию;

6) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
7) борыштық бағалы қағаздарды ресми тізімнің осы санатына енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы борыштық бағалы қағаздар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады;
8) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар" санатына (ең жоғарғы санат) арнайы кәсіпорындар немесе арнайы қаржылық компания шығарған секьюритилендірілген борыштық бағалы қағаздарды енгізу үшін аталған бағалы қағаздар мен олардың эмитенттері келесі талаптарға сай болуы керек:
1) эмитент бір немесе бірнеше секьюритизация мәмілелерін жүзеге асыру үшін арнайы құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) эмитент және оның рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздары осы Талаптардың 8-тармағының 1), 3), 4) және 7) тармақшаларында бекітілген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2008.08.28. N 04.2-09/207 Бұйрығымен.
10. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «бірінші шағын санаттың рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» шағын санатына енгізу үшін, инфрақұрылымдық облигацияларды, қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімін және олардың сонда болуын қоспағанда, осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:

6) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
7) до рассмотрения вопроса о включении долговых ценных бумаг в данную категорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным долговым ценным бумагам, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
8) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для включения секьюритизированных долговых ценных бумаг, выпущенных специальной финансовой компанией или специальным предприятием, в сектор "долговые ценные бумаги" категории "долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой" (наивысшая категория) официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент должны соответствовать следующим требованиям:
1) эмитент является юридическим лицом, созданным специально для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации;
2) эмитент и его долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой должны соответствовать требованиям, установленным подпунктами 1), 3), 4) и 7) пункта 8 настоящих Требований.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 28.08.2008 N 04.2-09/207 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
10. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории» (наивысшая категория), за исключением инфраструктурных облигаций, официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:

1) эмитенттің мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде екі жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының (жарғы капиталына қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін екі жылдан кем қызмет атқару мерзімі талабы белгіленген болса, осы тармақтың 4), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, соңғы аяқталған екі қаржы жылынан;
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс;

1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4), 6) и 7) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию;

5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған эмитенттің қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болады. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Борыштық бағалы қағаздар ресми тізімнің осы шағын санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;
6) соңғы екі жылдың біреуіндегі эмитенттің таза кірісі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
7) лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша АЕК-тың екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Егер облигация эмитенті соңғы аяқталған қаржы жылының төртінші тоқсаны немесе өтініш берген жылдың бірінші тоқсаны ішінде басқа ұйымдарға бақылауды алған болса, оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы мәселе аудиторлық есеппен расталған, көрсетілген кезеңдегі оның сату көлемі осы тармақшаның бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес болатын аралық қаржылық есептілігінің (ағымдағы жылдың алты немесе тоғыз айындағы) деректері негізінде қарастырылады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;

5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения долговых ценных бумаг в данной подкатегории официального списка допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;
6) чистая прибыль эмитента за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысячам шестисоткратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности), подтвержденной аудиторским отчетом;
7) объем продаж нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденным аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру МРП.
Если эмитент облигаций получил контроль над другими организациями в течение четвертого квартала последнего завершенного финансового года или в первом квартале года подачи заявления, вопрос о включении в официальный список его ценных бумаг рассматривается на основании данных промежуточной финансовой отчетности (за шесть или девять месяцев текущего года), подтвержденной аудиторским отчетом, согласно которой объем его продаж за указанный период будет соответствовать требованию, установленному абзацем первым данного подпункта;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;

9) борыштық бағалы қағаздарды ресми тізімнің осы шағын санатына енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы борыштық бағалы қағаздар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы шағын санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10-1. «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы борыштық бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы Талаптардың 8-тармағының 1)3),  6) және 8) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының «бірінші шағын санаттың рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» шағын санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы борыштық бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы Талаптардың 10-тармағының 2)8) және 10) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат коры» акционерлік қоғамы ашатын ақпараттың тізбесі қор биржасының ішкі құжаттарымен айқындалады.
Ескерту. 10-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санатынан кейінгі)» шағын санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитенттің мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде бір жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.

9) до рассмотрения вопроса о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным долговым ценным бумагам, а во время их нахождения в данной подкатегории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Для включения долговых ценных бумаг Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные долговые ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 1), 3), 6) и 8) пункта 8 Требований.
Для включения долговых ценных бумаг Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки (наивысшая категория)» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные долговые ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 2), 8) и 10) пункта 10 Требований.
Перечень информации, раскрываемой Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына», определяется внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Пункт 10-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории» (следующей за наивысшей категорией) официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за один год до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.

Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының (жарғы капиталына қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін бір жылдан кем қызмет атқару мерзімі талабы белгіленген болса, осы тармақтың 4), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан;
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі аяқталған қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс;
5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болады. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Борыштық бағалы қағаздар ресми тізімнің осы шағын санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;

Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее одного года для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4), 6) и 7) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последний завершенный финансовый год, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
завершенный финансовый год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию;
5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения долговых ценных бумаг в данной подкатегории официального списка допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;

6) эмитенттің аяқталған үш қаржы жылының біреуіндегі, аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күнiне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайданың болуы;
7) лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы қаржы жылының сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша АЕК-тың үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Егер облигация эмитенті соңғы аяқталған қаржы жылының төртінші тоқсаны немесе өтініш берген жылдың бірінші тоқсаны ішінде басқа ұйымдарға бақылауды алған болса, оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы мәселе аудиторлық есеппен расталған аралық қаржылық есептілігінің (ағымдағы жылдың алты немесе тоғыз айындағы) деректері негізінде қарастырылады, оған сәйкес көрсетілген кезеңдегі оның сату көлемі осы тармақшаның бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес болады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елі заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
9) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-1. «Исламдық бағалы қағаздар» секторы екі санатқа бөлінеді: исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының м.а. 2010.08.03 № 04.2-40/124 Бұйрығымен.
11-2. Исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің «исламдық бағалы қағаздар» секторының «исламдық жалға алу сертификаттары» санатына енгізу және олардың сонда болу үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:

6) наличие чистой прибыли эмитента за один из трех завершенных финансовых года, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) объем продаж нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратному размеру МРП.
Если эмитент облигаций получил контроль над другими организациями в течение четвертого квартала последнего завершенного финансового года или в первом квартале года подачи заявления, вопрос о включении в официальный список его ценных бумаг рассматривается на основании данных промежуточной финансовой отчетности (за шесть или девять месяцев текущего года), подтвержденной аудиторским отчетом, согласно которой объем его продаж за указанный период будет соответствовать требованию, установленному абзацем первым данного подпункта;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Сектор "исламские ценные бумаги" подразделяется на две категории: исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия.
Сноска. Приложение дополнено пунктом 11-1 в соответствии с  приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 03.08.2010 № 04.2-40/124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
11-2. Для включения исламских ценных бумаг в сектор «исламские ценные бумаги» категории «исламские арендные сертификаты» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:

1) эмитент акционерлік қоғам не жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) оригинаторды мемлекеттік тіркеу исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнге дейінгі кем дегенде екі жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде оригинатор құрылған ұйымның (ұйымдардың) жұмыс істеу мерзімін есепке алу жүргізілуі мүмкін;
3) рейтингілік бағасын уәкілетті органымен танылатын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің біреуімен исламдық бағалы қағазға және оригинаторға рейтингілік баға берілді.
Оригинаторда «ВВ-» төмен емес рейтингілік бағасы (Standard & Poor's және Fitch рейтингілік агенттіктердің жіктеуі бойынша) немесе «Ва3» төмен емес (Moody's Investors Service рейтингілік агенттіктің жіктеуі бойынша) не Standard & Poor's, Fitch және (немесе) Moody's Investors Service рейтингілік агенттіктердің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдің рейтингілік бағасы бар.
Бұл ретте қор биржасы соңғы он екі ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингілік бағаға ғана назар аударады. Бірнеше рейтингілік агенттіктер берген рейтингілік бағалар бар болған кезде, осы бағалардың соңғысына назар аударылады;
4) оригинатор ҚЕХС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
5) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған оригинатордың қаржылық есептілігін ұсынады.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, оригинатордың қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтінішті берген күнге дейін алты айдан аспауы тиіс;
аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді;
Оригинатордың қаржылық есептілігінің аудитін (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілік) қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың біреуі жүргізеді;

1) эмитент является юридическим лицом, созданным в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью;
2) государственная регистрация оригинатора осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан оригинатор;
3) рейтинговая оценка присвоена исламской ценной бумаге и оригинатору одним из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются уполномоченным органом.
Оригинатор имеет рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и Fitch) или не ниже «Ва3» (по классификации рейтингового агентства Moody's Investors Service), либо рейтинговую оценку аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Standard & Poor's, Fitch и (или) Moody's Investors Service.
При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;
4) оригинатор составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность оригинатора, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности оригинатора, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора).
Аудит финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;

6) оригинатордың меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте оригинатордың меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған оригинатордың қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
7) аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес соңғы екі жылдың біреуі үшін таза кірісінің бар болуы;
8) исламдық бағалы қағаздарды шығару проспектісін оригинатордың исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңеспен келісілген;
9) оригинатордың левередж мөлшері аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес екіден аспайды;
10) рұқсат беру бастамашысы (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) эмитенттің соңғы есептік күніне ҚЕХС сәйкес жасалған және қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымның аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікті береді;
11) құрылтайшы эмитенттің жарғылық капиталын толығымен төледі;
12) бөлінген активтердің құрамына кіретін мүліктің объектілері исламдық бағалы қағаздарды ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген не оригинатор мен эмитент арасында бөлінген активтерді құрайтын мүліктің объектілерін исламдық бағалы қағаздардың айналыста болу мерзіміне жалға (қаржы лизингіне) беру туралы шарт жасалған күнге дейінгі екі жыл ішінде жалға (қаржы лизингіне) беріледі;
13) эмитенттің бөлінген активтерін бағалау қор биржасымен танылатын бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі;
14) бөлінген активтер бойынша кірістердің кемінде жетпіс бес пайызын мүлікті жалға (қаржы лизингіне) беру нәтижесінде алынған кірістер құрайды;
15) бөлінген активтер құрамына кіретін мүліктің объектілеріне ауыртпалық салынбаған болуы тиіс;
16) акционерлік қоғамдарға қатысты эмитент акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
17) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.

6) собственный капитал оригинатора не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал оригинатора составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) наличие чистой прибыли за один год из двух последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
8) проспект выпуска исламских ценных бумаг согласован советом по принципам исламского финансирования оригинатора;
9) величина левереджа оригинатора не превышает двух, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
10) инициатор допуска представляет финансовую отчетность (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, составленную в соответствии с МСФО и подтвержденную аудиторским отчетом аудиторской организации, входящей в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
11) уставный капитал эмитента полностью оплачен учредителем;
12) объекты имущества, входящего в состав выделенных активов, сдаются в аренду (финансовый лизинг) в течение двух лет до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список либо заключен договор между оригинатором и эмитентом о сдаче в аренду (финансовый лизинг) объектов имущества, составляющего выделенные активы, на срок обращения исламских ценных бумаг;
13) оценка выделенных активов эмитента производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков;
14) не менее семидесяти пяти процентов доходов по выделенным активам составляют доходы, полученные в результате сдачи имущества в аренду (финансовый лизинг);
15) объекты имущества, входящие в состав выделенных активов, не обременены;
16) в отношении акционерных обществ наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента;
17) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).

Ескерту. 11-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-3. Исламдық бағалы қағаздарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «исламдық бағалы қағаздар» секторының «исламдық қатысу сертификаттары» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:
1) Талаптардың 11-2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 16) және 17) тармақшаларында көзделген талаптар;
2) эмитент қолданыстағы инвестициялық жобаны дамытуға шығарудан тартылған қаражатты кейіннен пайдалану мақсатында исламдық бағалы қағаздарды шығару үшін құрылған заңды тұлға болып табылады;
3) инвестициялық жобада ақшалай қаражатты жинақтайтын объектінің (қаражат көзінің) және осы ақшалай қаражатты бөлу механизмінің, сондай-ақ инвестициялық жоба шығындарының негізгі көздерінің бар екенін болжайтын ақшалай қаражат қозғалысының айқын схемасы бар;
4) инвестициялық жобаның рентабельділігі оның жобалық құжаттамасына сәйкес оң шамаға жатады;
5) оригинатор инвестициялық жобаға енгізген мүліктің бағасы қор биржасы таныған бағалаушылардың тізбесіне кіретін бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі.
Ескерту. 11-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған, ұйымның дауыс беретін акцияларының жүз пайызына иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның облигациялары қаржы секторының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған, ұйымның дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның облигацияларын қаржы секторының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізу және олардың сонда болуы үшін осы облигациялар және олардың эмитенті Талаптардың 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 11-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 11-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-3. Для включения исламских ценных бумаг в сектор «исламские ценные бумаги» категории «исламские сертификаты участия» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным в подпунктах 1), 2), 3) 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 16) и 17) пункта 11-2 Требований;
2) эмитент является юридическим лицом, созданным для выпуска исламских ценных бумаг с целью последующего использования привлеченных средств от выпуска для развития существующего инвестиционного проекта;
3) инвестиционный проект имеет прозрачную схему движения денежных средств, которая предполагает наличие объекта (источника), аккумулирующего денежные средства и механизма распределения данных денежных средств, а также основных источников затрат инвестиционного проекта;
4) рентабельность инвестиционного проекта, согласно его проектной документации является положительной величиной;
5) оценка имущества, внесенного оригинатором в инвестиционный проект, производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.
Сноска. Пункт 11-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-4. Облигации организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, созданной Национальным Банком Республики Казахстан, который владеет ста процентами голосующих акций данной организации, включаются в официальный список специальной торговой площадки финансового центра сектора «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)».
Для включения облигаций организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, созданной Национальным Банком Республики Казахстан, который владеет ста процентами голосующих акций данной организации, в официальный список специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент соответствуют требованию, установленному подпунктом 3) пункта 8 Требований.
Сноска. Требования дополнены пунктом 11-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Инфрақұрылымдық облигациялар қаржы секторының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар екінші шағын санатына» (ең жоғарғы санатынан кейінгі) шағын санатына енгізіледі.
Инфрақұрылымдық облигацияларды ресми тізімнің осы шағын санатына енгізу және сонда болу үшін осы облигациялар және олардың эмитенті осы Талаптардың 11-тармағының 2)3)8), және 9) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12-1. Талаптардың 8-тармағының 4) тармақшасындағы, 10-тармағының 3) тармақшасындағы және 11-тармағының 3) тармақшасындағы талаптар мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (жіберілетін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің облигациялары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болғанда, сондай-ақ осы шетел қор биржасы таныған аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне арнайы кәсіпорындармен шығарылған борыштық бағалы қағаздарды енгізу үшін, аталған эмитенттің жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын ұйымның кепілдігіне шығарылған, талаптар борыштық бағалы қағаздардың эмитентінің өзіне емес, кепілдік беруші ұйымға қолданылады.
13-1. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:

12. Инфраструктурные облигации включаются в официальный список специальной торговой площадки финансового центра сектора «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории» (следующей за наивысшей категорией).
Для включения инфраструктурных облигаций в данную подкатегорию официального списка и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 2), 3), 8) и 9) пункта 11 Требований.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Требования подпункта 4) пункта 8, подпункта 3) пункта 10 и подпункта 3) пункта 11 Требований не применяются в одном из следующих случаев:
1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в сектор «долговые ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) облигации эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в сектор «долговые ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.
Сноска. Требования дополнены пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для включения в официальный список специальной торговой площадки финансового центра долговых ценных бумаг, выпущенных специальным предприятием под гарантию организации, которая является единственным учредителем (участником) данного эмитента, требования применяются не к самому эмитенту, а к организации, выступающей гарантом.
13-1. Перевод долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка специальной торговой площадки финансового центра осуществляется в случаях:

1) бағалы қағаздар мен оның эмитенттері осы Талаптардың 10 және 11-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде;
2) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (егер борыштық бағалы қағаздардың аталған шығарылымы ресми тізімдегі осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының жалғыз шығарылымы болып табылған жағдайда, соңғы купондық кезең бойынша сыйақыны қоспағанда) төлеу дефолтында;
3) эмитент міндеттемелері қайта құрылымдағанда.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145, өзгерту енгізілді - 2010.08.03 № 04.2-40/124 Бұйрықтарымен.
13-2. Қор биржасы эмитент пен оның бағалы қағаздарын осы Талаптардың 13-1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздер пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде эмитентке (рұқсатнаманың бастамашысына) осындай сәйкессіздік жөнінде хабарлама жібереді.
Ескерту. 13-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
13-3. Осы Талаптардың 13-1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіздер пайда болғанда, эмитенттің бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін эмитент (рұқсатнамасының бастамашысы) қор биржасына бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде белгіленген борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелер орындалмағаны туралы бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде белгіленген орындалу мерзіміне дейінгі үш жұмыс күні бұрын кешіктірмей хабарлайды.
Ескерту. 13-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
13-4. Эмитент (рұқсатнаманың бастамашысы) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қор биржасына осы факті туралы хабарлайды.
Ескерту. 13-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145, өзгерту енгізілді - N 04.2-40/33 Бұйрықтарымен.

1) несоответствия ценных бумаг и их эмитентов требованиям, установленным пунктами 10 и 11 настоящих Требований;
2) дефолта эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период в случае, если данный выпуск долговых ценных бумаг является единственным выпуском долговых ценных бумаг данного эмитента в официальном списке);
3) реструктуризации обязательств эмитента.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 03.08.2010 № 04.2-40/124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
13-2. Фондовая биржа в течение трех рабочих дней с даты возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию "буферная категория", указанных в подпункте 1) пункта 13-1 настоящих Требований, направляет эмитенту (инициатору допуска) уведомление о таком несоответствии.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-2 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
13-3. При возникновении оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория", указанных в подпункте 2) пункта 13-1 настоящих Требований, эмитент (инициатор допуска) уведомляет фондовую биржу о неисполнении обязательств по долговым ценным бумагам, установленных проспектом выпуска ценных бумаг, не позднее чем за три рабочих дня до установленной проспектом выпуска ценных бумаг даты исполнения обязательств.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-3 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
13-4. Эмитент (инициатор допуска) не позднее трех рабочих дней с даты принятия решения советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) о реструктуризации обязательств уведомляет фондовую биржу о данном факте.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-4 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 08.02.2010 № 04.2-40/33 (порядок введения в действие см. п. 4).

13-5. Эмитент (рұқсат беру бастамашысы) қор биржасының жазбаша хабарламасын алған күннен не эмитентті және оның бағалы қағаздарын Талаптардың 13-1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген «буферлік санат» санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қор биржасының атына эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан басқа, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекіткен эмитенттің бағалы қағаздарын осы қаулының 13-1-тармағында көзделген «буферлік санат» санатына аударым жасаудың негіздемелерін жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) жібереді.
Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күні оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Іс-шаралар жоспары:
1) эмитент қызметінің қысқаша сипаттамасын;
2) эмитенттің бағалы қағаздарын «буферлік санат» санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындауының негізгі себептерін;
3) қаржылық ахуалды қалпына келтіруге бағытталған эмитенттің орындауға болжанған негізгі іс-шараларын;
4) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың әрқайсысының орындау мерзімдерін;
5) эмитенттің негізгі қаржылық көрсеткіштерінің болжамын;
6) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына жауапты тұлғалардың тізбесін қамтиды.
Эмитенттің іс-шаралар жоспарына қатысты қосымша талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қайта құрылымдау процесінде тұрған және елу пайыздан көп орналастырылған акциялары тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.
Қайта құрылымдау процесінде тұрған және елу пайыздан көп орналастырылған акциялары тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банкті және оның бағалы қағаздарын «буферлік санат» санатына аударым жасау екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының бірінші басшысы (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) не аталған екінші деңгейдегі банктің бірінші басшысының міндетін атқаратын тұлға (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) қол қойған өтініштің негізінде, осы аударым жасауды қор биржасының директорлар кеңесі мақұлдаған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 13-5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

13-5. Эмитент (инициатор допуска) в течение двадцати рабочих дней со дня получения письменного уведомления фондовой биржи либо возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию «буферная категория», указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 13-1 Требований, направляет в адрес фондовой биржи план мероприятий, утвержденный советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме), по устранению оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию «буферная категория», предусмотренных пунктом 13-1 Требований (далее - план мероприятий).
Фондовая биржа в день получения плана мероприятий размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
План мероприятий содержит:
1) краткую характеристику деятельности эмитента;
2) основные причины возникновения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию «буферная категория»;
3) основные мероприятия, предполагаемые к выполнению эмитентом, направленные на оздоровление финансового положения;
4) сроки выполнения каждого из мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
5) прогноз основных финансовых показателей эмитента;
6) перечень лиц, ответственных за выполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Дополнительные требования в отношении плана мероприятий эмитента устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на банки второго уровня, находящиеся в процессе реструктуризации и более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу.
Перевод банка второго уровня, находящегося в процессе реструктуризации и более пятидесяти процентов размещенных акций которого прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу, и его ценных бумаг в категорию «буферная категория» производится на основании заявления банка второго уровня, подписанного руководителем исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) либо лицом, который исполняет обязанности руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) указанного банка второго уровня, при одобрении данного перевода советом директоров фондовой биржи.
Сноска. Пункт 13-5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13-6. Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күннен кейінгі он  бес жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарын қарайды және оны қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 13-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145, 2010.08.03 № 04.2-40/124 Бұйрықтарымен.
13-7. Іс-шаралар жоспарын қабылдау не қабылдамау туралы шешімді құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін қор биржасының органы (бұдан әрі – листингтік комиссия) қабылдайды және оны қор биржасының директорлар кеңесі бекітеді.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдау туралы шешімін қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен жағдайда, осы шешімде эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатына аударым жасалуы тиіс екендігі туралы ақпарат болады.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдамау туралы шешімін қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен жағдайда, осы шешімде эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына не делистингке сәйкес келген кезде қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздарының екінші санатшасына аударым жасалуы тиіс екендігі туралы ақпарат болады.
Қор биржасының директорлар кеңесі листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдау туралы шешімін бекітуден бас тартқан жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы санатшаның талаптарына не делистингке сәйкес келген кезде қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздарының екінші санатшасына аударым жасалуы тиіс.
Қор биржасының директорлар кеңесі листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдамау туралы шешімін бекітуден бас тартқан жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатына аударым жасалуы тиіс.
Эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатында болған кезеңде эмитент эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) бекітетін іс-шаралар жоспарына өзгеріс енгізе алады.
Іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді қабылдау не қабылдамау туралы шешімді листингтік комиссия қабылдайды және оны қор биржасының директорлар кеңесі іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді алған күннен кейінгі он жұмыс күні ішінде бекітеді.
Іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді қабылдамау туралы шешім эмитенттің бағалы қағаздары делистинг үшін негіздемелер болмаған жағдайда, осы Талаптардың 13-13, 13-14, 13-16-тармақтарына сәйкес «буферлік санат» санатында қалатыны туралы ақпаратты қамтиды.
Ескерту. 13-7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2010.02.08 N 04.2-40/33 Бұйрығымен.

13-6. Фондовая биржа в течение пятнадцати рабочих дней, следующих за датой получения плана мероприятий, рассматривает план мероприятий и принимает решение о его принятии либо отклонении.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-6 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 03.08.2010 № 04.2-40/124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
13-7. Решение о принятии либо отклонении плана мероприятий принимается органом фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг (далее - листинговая комиссия) и утверждается советом директоров фондовой биржи.
Решение листинговой комиссии о принятии плана мероприятий содержит информацию о том, что в случае утверждения данного решения советом директоров фондовой биржи ценные бумаги эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория".
Решение листинговой комиссии об отклонении плана мероприятий содержит информацию о том, что в случае утверждения данного решения советом директоров фондовой биржи ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка специальной торговой площадки финансового центра при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
В случае отказа в утверждении советом директоров фондовой биржи решения листинговой комиссии о принятии плана мероприятий ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка специальной торговой площадки финансового центра при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
В случае отказа в утверждении советом директоров фондовой биржи решения листинговой комиссии об отклонении плана мероприятий ценные бумаги эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория".
В период нахождения ценных бумаг эмитента в категории "буферная категория" эмитент может вносить изменения в план мероприятий, которые утверждаются советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме).
Решение о принятии либо отклонении изменений в план мероприятий принимается листинговой комиссией и утверждается советом директоров фондовой биржи в течение десяти рабочих дней, следующих за датой получения изменений в план мероприятий.
Решение листинговой комиссии об отклонении изменений в план мероприятий содержит информацию о том, что ценные бумаги эмитента остаются в категории "буферная категория" в случае отсутствия оснований для делистинга в соответствии с пунктами 13-1313-1413-16 настоящих Требований.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-7 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 08.02.2010 № 04.2-40/33 (порядок введения в действие см. п. 4).

13-8. Эмитент "буферлік санат" санатына өзінің бағалы қағаздарын аударым жасаудың негіздерін жойған не делистингі және "буферлік санат" санатына аударым жасау туралы шешім қабылданған сәтке дейін растайтын құжаттарды берген не бағалы қағаздардың делистингі жағдайында, осы бағалы қағаздар осы Талаптардың 13-1-тармағында көрсетілген іс-әрекеттер жасалған сәтте болған қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің санатында қалады.
Ескерту. 13-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
13-9. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің "буферлік санат" санатында бағалы қағаздардың болуының барынша ұзақ мерзімі эмитентті және оның бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау туралы шешім қабылданған күннен бастап он екі айды құрайды.
Ескерту. 13-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
13-10. Бағалы қағаздар "буферлік санат" санатында болған кезеңде, эмитент (рұқсатнаманың бастамашысы) тоқсан сайынғы негізде және қор биржасының ресми сұратуы бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушысына мына ақпаратты береді:
1) қор биржасының ішкі құжаттарында және листинг туралы шартта тізбесі айқындалатын, эмитенттің қызметіндегі маңызды оқиғалар жөніндегі оның ішінде мәліметтер бар есептілікті және ақпаратты береді;
2) іс-шаралар жоспарында көзделген шараларды орындау туралы мәліметтерді.
Ескерту. 13-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145, өзгерту енгізілді - N 04.2-40/33 Бұйрықтарымен.
13-11. Қор биржасы іс-шаралар жоспарын қабылдаған жағдайда, осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының барлық шығарылымдары "буферлік санат" санатына аударым жасалады.
Ескерту. 13-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.

13-8. В случае устранения эмитентом оснований для перевода его ценных бумаг в категорию "буферная категория" либо делистинга и представления подтверждающих документов фондовой бирже до момента принятия решения о переводе в категорию "буферная категория" либо делистинге ценных бумаг, данные ценные бумаги остаются в категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра, в которой они находились на момент совершения действий, указанных в пункте 13-1 настоящих Требований.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-8 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
13-9. Максимальный срок нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" официального списка специальной торговой площадки финансового центра составляет двенадцать месяцев с даты принятия решения о переводе эмитента и его ценных бумаг в категорию "буферная категория".
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-9 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
13-10. В период нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" эмитент (инициатор допуска) на ежеквартальной основе и по официальному запросу фондовой биржи представляет организатору торгов следующую информацию:
1) отчетность и информацию, перечень которых определяется внутренними документами фондовой биржи и договором о листинге, содержащих в том числе сведения о существенных событиях в деятельности эмитента;
2) сведения о выполнении мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-10 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 08.02.2010 № 04.2-40/33 (порядок введения в действие см. п. 4).
13-11. В случае принятия фондовой биржей плана мероприятий все выпуски долговых ценных бумаг данного эмитента переводятся в категорию "буферная категория".
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-11 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).

13-12. Осы Талаптардың 13-9-тармағында көрсетілген мерзімде эмитенттің бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін осы Талаптардың 13-9-тармағында көрсетілген негіздер жойылған жағдайда, листингтік комиссияның шешімі негізінде бағалы қағаздар "буферлік санат" санатынан бұдан бұрын олар болған санатқа аударым жасалады.
Эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдаған жағдайда, оның бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатынан басқа санатқа (шағын санатқа) аударым жасаудың негізі болып құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін, қор биржасы органының эмитент және оның бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің тиісті санатының талаптарына сәйкес келетіні туралы шешімі табылады.
Ескерту. 13-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145, өзгерту енгізілді - N 04.2-40/33 Бұйрықтарымен.
13-13. Осы Талаптардың 13-1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген сәйкессіздіктерді осы Талаптардың 13-9-тармағында  көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына сәйкес келгенде не делистингте қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының "екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" шағын санатына аударым жасауға жатады.
Ескерту. 13-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
13-14. Егер эмитент және оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болғанда, осы санатқа оларды аударым жасауға әкелген сәйкессіздіктермен қоса осы Талаптардың 10-тармағының басқа да талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына сәйкес келгенде не делистингте қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының "екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" шағын санатына аударым жасауға жатады.
Ескерту. 13-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.

13-12. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория", указанных в пункте 13-1 настоящих Требований, в срок, установленный пунктом 13-9 настоящих Требований, ценные бумаги переводятся из категории "буферная категория" в категорию, в которой они ранее находились на основании решения листинговой комиссии.
В случае проведения реструктуризации обязательств эмитента основанием для перевода его ценных бумаг из категории "буферная категория" в другую категорию (подкатегорию) является решение органа фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг о соответствии эмитента и его ценных бумаг требованиям соответствующей категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-12 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 08.02.2010 № 04.2-40/33 (порядок введения в действие см. п. 4).
13-13. В случае неустранения несоответствий, установленных подпунктом 1) пункта 13-1 настоящих Требований, в срок, установленный пунктом 13-9 настоящих Требований, ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка специальной торговой площадки финансового центра при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-13 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
13-14. В случае, если эмитент и его ценные бумаги в период нахождения в категории "буферная категория" помимо несоответствий, повлекших их перевод в данную категорию, перестают соответствовать другим требованиям пункта 10 настоящих Требований, ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка специальной торговой площадки финансового центра при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-14 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).

13-15. Егер бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болғанда, эмитент қайта құрылымдау жөнінде хабарлаған жағдайда, оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында қалады.
Ескерту. 13-15-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145 Бұйрығымен.
13-16. Эмитенттің бағалы қағаздары мынадай жағдайларда делистингке жатады:
1) эмитенттің қызметі қайта құрылымдау немесе тарату не эмитент тарату процесінде болу нәтижесінде тоқтатылғанда;
2) өз міндеттемелері бойынша сыйақы төлеу жөнінде эмитенттің дефолтында (соңғы купондық кезең бойынша сыйақыны қоспағанда) және эмитент осы Талаптардың 13-5-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын бермегенде;
3) бағалы қағаздар және оның эмитенттері осы Талаптардың 10 және 11-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде және эмитент осы Талаптардың 13-5-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын бермегенде;
4) қор биржасы осы Талаптардың 13-5-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын қабылдамағанда;
5) егер эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамаған жағдайда, оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болған уақытта эмитенттің өз міндеттемелері бойынша дефолтында;
6) қор биржасы осы Талаптардың 13-5-тармағында көрсетілген негіздерді жою мүмкін емес фактісін айқындағанда;
7) осы Талаптардың 13-13-тармағының талаптарын ескеріп, осы Талаптардың 13-1-тармағында көрсетілген негіздерді осы Талаптардың 13-9-тармағында көрсетілген мерзімде жоймағанда;
8) егер эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамаған жағдайда, эмитент және оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болғанда, осы санатқа оларды аударым жасауға әкелген сәйкессіздіктермен қоса осы Талаптардың 13-14-тармақтарын ескеріп, осы Талаптардың 10-тармағының 1) – 8), 10) тармақшаларының және 11-тармағының басқа да талаптарына сәйкес келмегенде;
9) сот эмитентті банкрот деп танығанда;
10) эмитент мүлігіне осы эмитент активтерінің елу пайызынан асатын мөлшерде тыйым салынғанда;
11) эмитент және оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болған уақытта эмитент (рұқсатнама бастамашысы) тізбесі осы Талаптардың 13-10-тармағында көрсетілген ақпаратты бермегенде;

13-15. В случае, если эмитент во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" объявил о реструктуризации обязательств, его ценные бумаги остаются в категории "буферная категория".
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-15 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5).
13-16. Ценные бумаги эмитента подлежат делистингу в следующих случаях:
1) прекращения деятельности эмитента в результате реорганизации или ликвидации либо нахождения эмитента в процессе ликвидации;
2) дефолта эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период) и непредставления эмитентом плана мероприятий, указанного в пункте 13-5 настоящих Требований;
3) несоответствия ценных бумаг и их эмитентов требованиям, установленным пунктами 10 и 11 настоящих Требований и непредставления эмитентом плана мероприятий, указанного в пункте 13-5 настоящих Требований;
4) отклонения фондовой биржей плана мероприятий, указанного в пункте 13-5 настоящих Требований;
5) дефолта эмитента по своим обязательствам во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не было принято решение о реструктуризации обязательств;
6) установления фондовой биржей факта невозможности устранения оснований, указанных в пункте 13-1 настоящих Требований;
7) неустранения оснований, указанных в пункте 13-1 в срок, установленный пунктом 13-9, с учетом требований пункта 13-13 настоящих Требований;
8) эмитент и его ценные бумаги в период нахождения в категории "буферная категория" помимо несоответствий, повлекших их перевод в данную категорию, перестают соответствовать другим требованиям подпунктов 1)8)10) пункта 10 и пункта 11 настоящих Требований с учетом требований пункта 13-14 настоящих Требований в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не было принято решение о реструктуризации обязательств;
9) признания судом эмитента банкротом;
10) ареста имущества эмитента в размере, превышающем пятьдесят процентов активов данного эмитента;
11) непредставления эмитентом (инициатором допуска) информации во время нахождения эмитента и его ценных бумаг в категории "буферная категория", перечень которой указан в пункте 13-10 настоящих Требований;

12) іс-шаралар жоспарында көзделген шараларды орындамағанда;
13) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де жағдайларда.
Ескерту. 13-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2009.08.20. N 04.2-44/145, өзгерту енгізілді - N 04.2-40/33 Бұйрықтарымен.
4. "Инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары"
секторындағы айналымға жіберілетін (жіберілген)
үлестік бағалы қағаздарға және олардың эмитенттеріне
қойылатын талаптар
14. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне инвестициялық қордың акциялары мен пайларын енгізу үшін және онда болу үшін, осы бағалы қағаздар, сондай-ақ инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор, егер оның инвестициялық портфелді басқаруға лицензиясы не болмаса заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжаты болса (бұдан әрі - инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор) мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) инвестициялық қордың бағалы қағаздар шығарылымын тіркеу елінің заңнамасына сәйкес олар шығарған бағалы қағаздар қор биржасының сауда-саттық жүйесінде орналастырылуына және айналымда болуына рұқсат беріледі;
2) инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы өтініш берілген күніне инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор инвестициялық портфелді басқаруға лицензия немесе заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжатты алған күннен бастап бір жылдан кем емес уақыт өтті;
4) рұқсат беру бастамашысы соңғы толық аяқталған қаржы жылы не нақты жұмыс істеу кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігін береді.
Соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде рұқсат беру бастамашысының инвестициялық қордың бағалы қағаздарын осы секторға енгізу жөніндегі өтінішін қор биржасы инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілігін берусіз қабылдайды, оларда мыналар бар болған жағдайда:
соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі жыл үшін аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы аталған өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам өткен, аралық қаржы ақпаратының шолуы (инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп немесе жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы аталған өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам өткен, аудиторлық есеппен расталған, осы инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігі;

12) невыполнения мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
13) иных случаях, предусмотренных внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Требования дополнены пунктом 13-16 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20.08.2009 № 04.2-44/145 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 08.02.2010 № 04.2-40/33 (порядок введения в действие см. п. 4).
4. Требования к долевым ценным бумагам и их эмитентам,
допускаемым (допущенным) к обращению в секторе
"Ценные бумаги инвестиционных фондов"
14. Для включения акций и паев инвестиционного фонда в официальный список специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги, а также управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд, если он обладает лицензией на управление инвестиционным портфелем, либо соответствующим документом, предусмотренным законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица (далее - управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд), соответствуют следующим требованиям:
1) в соответствии с законодательством страны-регистрации выпуска ценных бумаг инвестиционного фонда выпущенные им ценные бумаги разрешены к размещению и обращению в торговой системе фондовой биржи;
2) управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) на дату подачи заявления о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка прошло не менее одного года со дня получения управляющей компанией инвестиционного фонда либо акционерным инвестиционным фондом лицензии на управление инвестиционным портфелем либо соответствующего документа, предусмотренного законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда, подтвержденную аудиторским отчетом за последний полный завершенный финансовый год либо за период фактического существования.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении ценных бумаг инвестиционного фонда в данный сектор принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у них:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующей последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо промежуточной финансовой отчетности данной управляющей компании инвестиционного фонда или данного акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

5) инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың меншікті капиталы жарғы капиталынан кем болмайды және соңғы есептік күніне аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікке (еншілес ұйымы (еншілес ұйымдары) – шоғырландырылған қаржылық есептілігі болған жағдайда) сәйкес АЕК-тың төрт жүз мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сомасын құрайды;
6) инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
7) инвестициялық қордың болуының барлық мерзімі ішінде оның басқарушы компаниясында немесе инвестициялық қорда бағалы қағаздарды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерді орындамау немесе уақтылы орындамау жағдайлары болған жоқ;
8) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш беруі тиіс, ал олардың ресми тізімде болуы кезінде олар бойынша маркет-мейкердің бар болуы міндетті;
9) соңғы есептік күніне инвестициялық қордың таза активтерінің құны аудиторлық есеппен расталған не инвестициялық пай қоры бойынша арнайы мақсаттағы аудиторлық есепке сәйкес басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігіне сәйкес АЕК-тың екі жүз он бес мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сомасын құрауы тиіс.
Егер ресми тізімге енгізу күнінде осы инвестициялық қордың орналастырылған бағалы қағаздары жоқ болған жағдайда, таза активтердің құны бойынша осы тармақшаның талаптары инвестициялық қордың осы бағалы қағаздармен сауда-саттық ашылған күннен бастап үш айдан кейін қолданылады;
10) инвестициялық қордың бағалы қағаздарды ұстаушылардың саны осы бағалы қағаздармен сауда-саттық ашылған күннен бастап үш ай өткен соң елуден кем емес болуы тиіс;
11) инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген талаптарға сәйкес инвестициялық қордың инвестициялық декларациясын ашуды жүзеге асырады;
12) басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың құрылтай құжаттарында бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы;

5) собственный капитал управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда не меньше уставного капитала и согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее четыремстам тысячекратному размеру МРП;
6) аудит финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
7) в течение всего срока существования инвестиционного фонда у его управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда отсутствуют случаи неисполнения или несвоевременного исполнения обязательств перед держателями его ценных бумаг;
8) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
9) стоимость чистых активов инвестиционного фонда на последнюю отчетную дату должна составлять сумму, эквивалентную не менее двумстам пятнадцати тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом либо согласно аудиторскому отчету специального назначения по паевому инвестиционному фонду.
В случае отсутствия на дату включения в официальный список размещенных ценных бумаг у данного инвестиционного фонда требования данного подпункта по стоимости чистых активов применяются через три месяца с даты открытия торгов данными ценными бумагами инвестиционного фонда;
10) число держателей ценных бумаг инвестиционного фонда должно составлять не менее пятидесяти по истечении трех месяцев с даты открытия торгов данными ценными бумагами;
11) управляющая компания или акционерный инвестиционный фонд осуществляет раскрытие инвестиционной декларации инвестиционного фонда в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами фондовой биржи;
12) в учредительных документах управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

13) акционерлік инвестициялық қордың мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу жөніндегі өтініші берілген күнге дейінгі бір жылдан кем емес бұрын жүзеге асырылған;
14) акционерлік инвестициялық қордың активтерін бағалау қор биржасы таныған бағалаушылардың тізбесіне кіретін бағалаушының біреуімен жүргізіледі.
Осы тармақша Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамасына сәйкес құрылған акционерлік инвестициялық қорға қолданылады;
15) жұмыс істеуінің әрбір жылы үшін акционерлік инвестициялық қордың аудиторлық есеппен расталған, соңғы есептік күндегі қаржылық есептілікке (еншілес ұйымы (еншілес ұйымдары) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайдасының бар болуы;
16) акционерлік инвестициялық қор акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің бар болуы.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14-1. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне жылжымайтын мүлік қорының акцияларын енгізу үшін және онда қалдыру үшін, аталған жылжымайтын мүлік қоры мен оның бағалы қағаздары келесі талаптарға сәйкес болуы керек:
1) осы Талаптардың 14-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларымен қарастырылған;
2) шығарылған бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерінің және/ немесе басқа міндеттемелерінің жиынтықтағы көлемі жылжымайтын мүлік қорының жеке капиталының он пайызынан аспауы;
3) жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде түскен табыстар жылжымайтын мүлік қорларының инвестициялық табыстарының жетпіс бес пайызынан кем болмауы;
4) жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік қорын басқарушы компаниясының аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбауы;
5) жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік ауыртпалатылған және сенімді басқаруға берілмеуі;
6) жалға беру келісім-шартымен бекітілген, жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік обьектілерін жалға беру бір жылдан кем емес мерзімді құрауы;
7) жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік обьектілерін жалға үш жыл мерзімі ішінде ресми тізімге оның бағалы қағаздарын енгізу туралы арызды берген күнге дейін беріледі.
Жіберілім бастамашысы қор биржасына жалға беру туралы стандартты нысандағы келісім-шартын, сондай-ақ жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік обьектілерін бір жылдан кем емес мерзімге жалға берілуін растайтын ресми тізімге жылжымайтын мүлік қорының бағалы қағаздарын енгізу туралы арызды берген күнге дейін жасалған жалға беру келісім-шарттарының көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының N 04.2-44/84, 2010.08.03 № 04.2-40/124 Бұйрықтарымен.

13) государственная регистрация акционерного инвестиционного фонда осуществлена не менее чем за год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список;
14) оценка активов акционерного инвестиционного фонда производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.
Действие настоящего подпункта распространяется на акционерный инвестиционный фонд, созданный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах;
15) наличие чистой прибыли у акционерного инвестиционного фонда за каждый год существования, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
16) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Для включения акций фонда недвижимости в официальный список специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, фонд недвижимости и его ценные бумаги должны соответствовать следующим требованиям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) пункта 14 настоящих Требований;
2) размер обязательств по выпущенным ценным бумагам и/или другим обязательствам в совокупности не превышают десяти процентов собственного капитала фонда недвижимости;
3) не менее семидесяти пяти процентов инвестиционных доходов фонда недвижимости составляют доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества;
4) недвижимость, составляющая активы фонда недвижимости, не приобретена у аффилиированных лиц управляющей компании фонда недвижимости;
5) недвижимость, входящая в активы фонда недвижимости, не обременена и не передана в доверительное управление;
6) срок сдачи в аренду объектов недвижимости, входящих в активы фонда недвижимости, установленный договором аренды, составляет не менее одного года;
7) объекты недвижимости, входящие в состав активов фонда недвижимости, сдаются в аренду в течение двух лет до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список.
Инициатор допуска предоставляет фондовой бирже стандартную форму договора аренды, а также копии договоров аренды, заключенных до дня подачи заявления о включении ценных бумаг фонда недвижимости в официальный список, подтверждающие сдачу в аренду на срок не менее одного года объектов недвижимости, составляющих активы фонда недвижимости.
Сноска. Приложение дополнено пунктом 14-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 30.03.2009 № 04.2-44/84 (порядок введения в действие см. п. 4); с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 03.08.2010 № 04.2-40/124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

14-2. Талаптардың 14-тармағының 13) тармақшасында және 14-1-тармағының 3) және 7) тармақшаларында көзделген талаптар рейтингілік бағасын уәкілетті орган танитын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің біреуінің рейтингілік бағасы бар жылжымайтын мүлік қорына қолданылмайды.
Ескерту. 14-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Индекстік қордың бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «инвестициялық қордың бағалы қағаздары» секторына енгізу және олардың сонда болуы үшін индекстік қор мен оның бағалы қағаздары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Талаптардың 14-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген;
2) индекстің өкілдік тізіміне кіретін бағалы қағаздар уәкілетті орган таныған биржалардың тізбесіне кіретін қор биржаларының ішіндегі біреуінің ресми тізіміне енгізілгенде.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15-1. Талаптардың 14-тармағының 6) тармақшасындағы талаптар мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес инвестициялық қордың басқарушы компаниясы немесе Қазақстан Республикасының резиденті емес акционерлік инвестициялық қоры халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес басқарушы компаниямен құрылған және (немесе) басқарушы компанияның басқаруындағы инвестициялық қордың немесе Қазақстан Республикасының резиденті емес акционерлік инвестициялық қорының бағалы қағаздары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болғанда, сондай-ақ осы шетел қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

14-2. Требования, предусмотренные подпунктом 13) пункта 14 и подпунктами 3) и 7) пункта 14-1 Требований, не распространяются на фонд недвижимости, обладающий рейтинговой оценкой одного из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 14-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для включения ценных бумаг индексного фонда в сектор «ценные бумаги инвестиционного фонда» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, индексный фонд и его ценные бумаги соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 14 Требований;
2) ценные бумаги, входящие в представительский список индекса, включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень фондовых бирж, признаваемых уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Требование подпункта 6) пункта 14 Требований не применяется в одном из следующих случаев:
1) управляющая компания инвестиционного фонда – нерезидент Республики Казахстан или акционерный инвестиционный фонд – нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список специальной торговой площадки финансового центра, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) ценные бумаги инвестиционного фонда, созданного и (или) находящегося в управлении управляющей компании – нерезидента Республики Казахстан, или акционерного инвестиционного фонда – нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в официальный список специальной торговой площадки финансового центра, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.
Сноска. Требования дополнены пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Депозитарийлік қолхаттар листингіне
қойылатын талаптар
16. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «депозитарлық қолхаттар» секторының айналымына базалық активі Нарық туралы заңына және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған акция болып табылатын депозитарлық қолхаттар енеді.
Ресми тізімнің осы секторына депозитарлық қолхаттарды енгізу талаптар, осы Талаптардың 5-тармағында белгіленген, базалық актив болып табылатын акцияларға қатысты және оның эмитентіне қолданылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы
қағаздарының жіберілуіне қойылатын талаптар
17. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары» секторындағы айналысқа халықаралық қаржы ұйымдарының мынадай талаптарға сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздары жіберіледі:
1) олардың есебі орталық депозитарийдің есеп жүйесінде жүзеге асырылуы;
2) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың осы секторда болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің міндетті бар болуы.
Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесін уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасы белгілейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Мемлекеттік бағалы қағаздар жіберілуіне
қойылатын талаптар
18. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «мемлекеттік бағалы қағаздар» секторының айналымына Қазақстан Республикасы және басқа да мемлекеттер заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздар жіберіледі:
1) олардың есебі орталық депозитарий есебі жүйесінде жүзеге асырылады;
2) ресми тізімнің берілген санатына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің қайсыбірі аталған бағалы қағаздар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш беруі, ал олардың осы санатта болуы кезінде олар бойынша маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады. Осы талап Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен шығарылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына қолданылмайды.
Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының айналымына «В-» (Standard & Poor's және Fitch рейтингілік агенттіктердің классификациясы бойынша) немесе «В3» (Moody's рейтингілік агенттігінің классификациясы бойынша) төмен емес шетел валютасындағы егемен ұзақ мерзімді несиелік рейтингілік бағасы бар шетел мемлекеттері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздары жіберіледі

5. Требования к листингу депозитарных расписок
16. К обращению в секторе «депозитарные расписки» официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускаются депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, выпущенные в соответствии с Законом о рынке и законодательством других государств.
Требования к включению в данный сектор официального списка депозитарных расписок, должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Требований, и применяются по отношению к акциям, являющимися базовым активом, и их эмитенту.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Требования к допуску ценных бумаг международных финансовых организаций
17. К обращению в секторе «ценные бумаги международных финансовых организаций» официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускаются эмиссионные ценные бумаги международных финансовых организаций, соответствующие следующим требованиям:
1) учет которых осуществляется в системе учета центрального депозитария;
2) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера.
Перечень международных финансовых организаций, чьи эмиссионные ценные бумаги допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, устанавливается фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Требования к допуску государственных ценных бумаг
18. К обращению в секторе «государственные ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускаются государственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с Законом о рынке и законодательством других государств:
1) учет которых осуществляется в системе учета центрального депозитария;
2) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи должен подать заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера. Данное требование не применяется для государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан.
К обращению на специальной торговой площадке финансового центра допускаются государственные ценные бумаги иностранных государств, которые выпущены государствами, имеющими суверенные долгосрочные кредитные рейтинговые оценки в иностранной валюте не ниже «В-» (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и Fitch) или «В3» (по классификации рейтингового агентства Moody's).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
19. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің "мемлекеттік бағалы қағаздар" секторына жергілікті атқарушы органдарының облигацияларын енгізу үшін және онда қалдыру үшін аталған бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы Талаптардың 18-тармағында қарастырылған талаптарға сәйкес келуі тиіс.
8. "Туынды бағалы қағаздар" секторының айналымына
жіберілетін (жіберілген) қаржы құралдарына және олардың
эмитенттеріне қойылатын талаптар
20. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «туынды бағалы қағаздар» секторына туынды бағалы қағаздарды енгізу және олардың сонда болу үшін аталған бағалы қағаздар мен олардың эмитенті уәкілетті органмен келісуге жататын қор биржасының ережесінде белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Жеңілдетілген рәсімдеу бойынша қаржы орталығының
арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін немесе
онда орналасқан бағалы қағаздарға қойылатын талаптар
21. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне эмитенттердің бағалы қағаздарын енгізу және онда қалдыру үшін бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы Талаптардың 22-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес болуы жағдайында жеңілдетілген рәсімдеуді қолдануға жол беріледі. Жеңілдетілген рәсімдеу бойынша секторлардың бөлек санаттарға (санатшаларға) бағалы қағаздарды жатқызу шарттары қор биржасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
22. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне эмитенттердің бағалы қағаздарын ықшамдалған рәсім бойынша енгізу үшін қойылатын талаптар:
1) бағалы қағаздар уәкілетті орган таныған қор биржаларының тізбесіне кіретін қор биржаларының ішіндегі біреуінің ресми тізіміне енгізілген;
2) эмитенттердің ақпаратты ашуы тиісті қор биржаларының ресми сайттарында және қор биржасы мен рұқсат беру бастамашысы немесе эмитент арасында жасалған ақпаратты ашу туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады;
3) бағалы қағаздарды ресми тізімге енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың ресми тізімде болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің болуы міндетті;

Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для включения облигаций местных исполнительных органов в сектор "государственные ценные бумаги" официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент должны соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 18 настоящих Требований.
8. Требования к ценным бумагам, финансовым инструментам и их
эмитентам, допускаемым (допущенным) к обращению в секторе
"Производные ценные бумаги"
20. Для включения производных ценных бумаг в сектор «производные ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям установленным правилами фондовой биржи, которые подлежат согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Требования к ценным бумагам, включаемым или находящимся
в официальном списке специальной торговой площадки
по упрощенной процедуре
21. Для включения ценных бумаг эмитентов в официальный список специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем допускается применение упрощенной процедуры при условии соответствия ценных бумаг и их эмитента требованиям, установленным пунктом 22 настоящих Требований. Условия отнесения ценных бумаг в отдельные категории (подкатегории) секторов по упрощенной процедуре осуществляется в соответствии с правилами фондовой биржи.
22. Требования для включения в официальный список специальной торговой площадки финансового центра ценных бумаг эмитентов по упрощенной процедуре:
1) ценные бумаги включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень фондовых бирж, признаваемых уполномоченным органом;
2) раскрытие эмитентами информации осуществляется на официальных сайтах соответствующих фондовых бирж и в соответствии с договором о раскрытии информации, заключенным между фондовой биржей и инициатором допуска или эмитентом;
3) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в официальный список кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера;

4) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Қорытынды ережелер
23. Қор биржасы осы Талаптарда берілген талаптардан өзге өзінің ережелерінде жіберілім бастамашыларына және листингілік компанияларына қосымша талаптар қоюы мүмкін.
24. Қор биржасының ережелерінде бағалы қағаздарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізу, сондай-ақ ресми тізімнен алып тастау, бір санаттан екінші санатқа ауыстыру туралы арызды қарастыру тәртібі мен мерзімдерін бекітеді.

4) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Заключительные положения
23. Правилами фондовой биржи помимо требований, изложенных в настоящих Требованиях, могут быть установлены дополнительные требования к инициаторам допуска и листинговым компаниям.
24. Правилами фондовой биржи устанавливается порядок и сроки рассмотрения заявления о включении ценных бумаг в официальный список специальной торговой площадки финансового центра, а также процедуры исключения из официального списка, перевода из одной категории в другую.