Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 20 наурыздағы N 181 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2008 жылғы 30 сәуірде N 2009 тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 24 тамыздағы № 130 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 24.08.2023 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпта және бүкіл мәтін бойынша "поселке", "поселкелер", "поселкелерге", "поселкелері", "поселкелерді", "поселкелердің" деген сөздер тиісінше "кент", "кенттер", "кенттерге", "кенттері", "кенттерді", "кенттердің" деген сөздермен; "ауыл (село)", "ауылдық (селолық)", "ауылдардың (селолардың)", "ауылдарды (селоларды)", "ауылдар (селолар)", "ауылдарға (селоларға)" деген сөздер тиісінше "ауыл", "ауылдық", "ауылдардың", "ауылдарды", "ауылдар", "ауылдарға" деген сөздермен ауыстырылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 30.06.2016 № 194 қаулысымен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су Кодексіне сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 1-қосымшаға сәйкес, бекітілген жобалық құжаттамалар негізінде Маңғыстау облысының Каспий теңізі жағалауында ұзындығы 1399,5 шм су қорғау аймақтары мен белдеулері және шаруашылық қызметінің режимі белгіленсін.";
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 29.04.2013 N 118 қаулысымен.
2. 2-қосымшаға сәйкес, Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде, шаруашылық қызметін жүзеге асыруға тыйым салынған талаптар тізбесі бекітілсін.
3. Ақтау қаласының және аудандардың әкімдері:
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын нақтылы түріне көшіруді, жерді есепке алу құжаттамасына өзгеріс енгізуді және осы жұмыстардың жүргізілуіне тұрақты бақылауды қамтамасыз етуді жүзеге асырсын;
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде, құрылыс және басқа арнайы қажеттерге аумақты иелену мен пайдалануды осы қаулының 1 және 2-тармақтарының талаптарына қатаң сәйкесте жүргізсін.
4. Ақтау қаласының және аудандардың әкімдеріне, ауылдық округтердің әкімдеріне, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде орналасқан пайдалануында жер учаскелері бар, ведомстволық тиесілілігі мен меншік нысанына қарамастан кәсіпорындардың, ұйымдардың, басқа да шаруашылық жүргізуші субъектілерінің басшыларына, олардың санитарлық жай-күйін тиісті дәрежеде күтілуін және шаруашылық жүргізу режимінің сақталуын қамтамасыз ету ұсынылсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда Маңғыстау облысы әкімдігінің 30.06.2016 № 194 қаулысымен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об установлении водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли
Постановление акимата Мангистауской области от 20 марта 2008 года N 181. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 30 апреля 2008 года № 2009. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 24 августа 2023 года N 130
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 24.08.2023 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Водным Кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования на побережье Каспийского моря протяженностью 1399,5 км на основании утвержденных проектных документаций,согласно приложению 1.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановлений акимата Мангистауской области от 29 апреля 2013 года № 118.
2. Утвердить перечень условий, запрещающих осуществление хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос согласно приложению 2.
3. Акимам районов и города Актау:
осуществить перенос границ водоохранных зон и полос в натуру, внесение изменений в земельно-учетную документацию и обеспечить постоянный контроль за проведением этих работ;
отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос для строительства и других специальных нужд проводить в строгом соответствии с требованиями пунктов 1 и 2 настоящего постановления.
4. Акимам районов и города Актау, акимам сельских округов рекомендовать руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные участки, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления акимата Мангистауской области от 30.06.2016 № 194(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Маңғыстау облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы (Б.А. Бисенов) мемлекеттік жер кадастрында есепке алу үшін және су қоры мен жер ресурстарының пайдаланылуына және қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін "Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында су объектілерінде су қорғау аймақтары мен белдеулерін құру" жобалық құжаттамасын арнайы уәкілеттік берілген мемлекеттік органдарға тапсырсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.Ө.Трұмовқа жүктелсін.
7. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
Қ. Көшербаев
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 20 наурызындағы
N 181 қаулысына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы әкімдігінің 19.10.2017 № 244 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Ақтау, Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы
"Ақтау,Форт-Шевченко қалаларында, Құрық ауылы және Кендірлі демалыс аймағында Каспий теңізінің жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерін кұру" бекітілген жобалық құжаттамасына сәйкес мыналар белгіленеді:
1. Ақтау қаласы аумағының су қорғау аймағының көлемі мен шекарасы, бекітілген бас жоспарға сәйкес кұрылыс салу және жоспарлаудың нақты талаптар тұрғысынан;
Ақтау қаласы аумағы бойынша Каспий теңізінің жағалауында су қорғау аймағының 96,0 км созылатын ені, Строительная көшесінің, Қазақстан Республикасының Президенті даңғылының шекарасына дейін және әрі қарай асфальт жолы бойымен Өмірзақ ауылына дейін минус 27,0 метрге тең, соңғы он жылдықтағы теңіздің орташа көпжылдық деңгейінің белгісінен алынады;
Ақтау қаласы аумағының теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, оның аса бағалы балық шаруашылығындық маңызы бар маңайындағы жердің еңісі мен сипатына қарамастан кемінде 100 м қабылданады;
Ақтау қаласында ағынды канализациялар мен жағалаулықтар болған жағдайда су қорғау белдеуінің шекарасы жағалаудағы қалқаншамен қосылады.
2. Түпқараған ауданы Форт-Шевченко қаласы аумағы бойынша Каспий теңізі жағалауындағы су қорғау аймағы енінің ұзындығы 38,5 км, Құрық ауылының ұзындығы 61,0 км және Қарақия ауданының Кендірлі демалыс аймағында 89,0 км, соңғы он жылдықта минус 27,0 метрге тең теңіздің орташа көпжылдық деңгейі 2000 метр белгісінен алынды;

5. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Мангистауской области (Бисенов Б.А.) в целях учета в государственном земельном кадастре и для осуществления государственного контроля за использованием и охраной водного фонда и земельных ресурсов передать проектную документацию "Создание водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли" специально уполномоченным государственным органам.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Трумова С.У.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области К. Кушербаев
СОГЛАСОВАНО:
Трумов С.У.
Сахимов А.У.
Бектурганов Е.А.
Сейлханулы К.
начальник управления земельных
отношений Мангистауской области
"20" марта 2008 года
Дузмаганбетов Е.Д.
и.о. начальника Мангистауского областного
территориального Управления
по управлению земельными ресурсами
"20" марта 2008 года
Ногаев Ы.Н.
начальник территориального
управления охраны окружающей среды
Мангистауской области
"20" марта 2008 года
Утесинов Б.Б.
директор департамента государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Мангистауской области
"20" марта 2008 года
Куанов Б.О.
начальник Урало-Каспийского бассейнового
водохозяйственного управления
"20" марта 2008 года
Исп: Бисенов Б.А.
начальник управления природных ресурсов
и регулирования природопользования
Мангистауской области
"20" марта 2008 года
Приложение N 1
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 20 марта 2008 года N 181
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Мангистауской области от 19.10.2017 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установление водоохранных зони полос в городах Актау,Форт-Шевченко, селе Курык ив зоне отдыха Кендерли
В соответствии утвержденной проектной документации "Создание водоохранных зон и полос в городах Актау, Форт-Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли" устанавливается:
1. Размеры и границы водоохранных зон на территории города Актау установлены исходя из конкретных условий планировки и застройки в соответствии с утвержденным генеральным планом.
Ширина водоохранной зоны на побережье Каспийского моря по территории городе Актау протяженностью 96,0 км принимается от отметки средне-многолетнего уровня моря за последнее десятилетие, равной минус 27,0 метра до границы проспекта Президента Республики Казахстан, улицы Строительная и далее по асфальтированным дорогам до села Умирзак.
Ширина водоохранных полос для участков моря территории города Актау, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 м независимо от уклона и характера прилагающих земель.
В городе Актау при наличии ливневой канализации и набережной, граница водоохранной полосы совмещается с парапетом набережной.
2. Ширина водоохраной зоны на побережье Каспийского моря по территориям города Форт-Шевченко Тупкараганского района протяженностью 38,5 км, село Курык протяженностью 61,0 км и в зоне отдыха Кендерли протяженностью 89,0 км Каракиянского района принимается 2000 метров от отметки средне-многолетнего уровня моря за последнее десятилетие, равной минус 27,0 метра.

Ерекше бағалы балық шаруашылығы маңызы бар Форт-Шевченко, Құрық ауылы аумағындағы және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, бекітілген жобалық құжаттама негізіндегі Түпқараған ауданының Аташ, Баутино қойнауындағы теңіздік мұнай операциялары базасының төгінді алаңындағы ұзындығы 1,12 км Каспий теңізінің жағалауындағы су қорғау белдеуінен басқа, жерінің еңістігі мен іргелес жатқан сипатына қарамастан, кемінде 100 метр қабылданады;
Түпқараған ауданының Аташ, Баутино қойнауындағы мұнай операциялары базасының төгінді алаңындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау аймағының шекарасы, Аташ базасының шекарасындағы жақтаумен қосылады және Каспий теңізінің су қорғау белдеуінің әрекет үстіндегі шекарасының басымен иіліп қосылады;
Ерекше бағалы балық шаруашылығы үшін маңызы бар Форт-Шевченко қаласы, Құрық ауылы аумағының және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, бекітілген жобалық құжаттама негізіндегі теңіз мұнай кен орындарын жайластыруға арналған металл құрылымдары зауытын орналастыру үшін Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылы ауданында Түпқараған бұғазының Шығыс жағалауындағы төгінді өндірістік алаңындағы ұзындығы 1,369 км және Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино аулындағы теңіздік мұнай операцияларын қолдау базасының төгінді алаңындағы 1,61 км Каспий теңізі жағалауындағы су қорғау белдеулерінен басқа, жерлердің еңістігі мен іргелес жатқан сипатынан қарамастан, кемінде 100 метр болып қабылданады;
Теңіз мұнай кен орындарын жайластыруға арналған металл құрылымдары зауытын орналастыру үшін Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылы ауданында Түпқараған бұғазының Шығыс жағалауындағы төгінді өндірістік алаңындағы теңіз учаскелеріне арналған су қорғау белдеулерінің шекарасы, айлақ қабырғалары жағынан Каспий теңізінің орташа деңгейінен 35 метр, солтүстік және оңтүстік жағынан 20 метр болып белгіленеді және Каспий теңізінің су қорғау белдеуінің қазіргі шекарасымен тік бұрышта қосылады;
Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино аулындағы Теңіз мұнай операцияларын қолдау төгінді базасындағы теңіз учаскелеріне арналған су қорғау белдеулерінің шекарасы, айлақ қабырғасына қарсы беттегі шекарасы мен жақтауы бойынша, база алаңының шекарасында және Каспий теңізінің орташа деңгейінен 10 метр қашықтықта жақтауы бойынша қаптал жақ құламаларының бойымен белгіленеді және Каспий теңізінің су қорғау белдеуінің қазіргі шекарасымен қосылады;
Ерекше бағалы балық шаруашылығы үшін маңызы бар Ақтау, Форт-Шевченко қалалары, Құрық ауылы аумағының және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, бекітілген жобалық құжаттама негізіндегі бұрғылау ерітінділері цехын, теңіздік мұнай операцияларын қолдау базасын орналастыруға Маңғыстау облысы Түпқараған ауданының Баутино ауылы ауданындағы Түпқараған бұғазының солтүстік-батыс жағалауының солтүстік, оңтүстік, шығыс және оңтүстік-шығыс бағытына биіктігі 50 см жиекқабырға жайғастырылған, жағалық бекітпе имараты құрылысымен бекітілген, теңіздің жағалау жиегімен түйісетін және биіктігі 50 см жиекқабырға мен кеме тоқтайтын қабырғасы бар, бұрғылау ерітінділері цехының төгінді түрде жасалған жасанды өндірістік алаңындағы ұзындығы 4,075 км Каспий теңізі жағалауындағы су қорғау белдеуінен басқа, іргелес жердің еңістігі мен сипатына қарамастан, кемінде 100 метр қабылданады;

Ширина водоохранных полос для участков моря территории города Форт – Шевченко, села Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, кроме водоохранной полосы на побережье Каспийского моря протяженностью 1, 12 км на отсыпной площадке базы морских нефтяных операций Аташ, бухта Баутино Тупкараганского района на основании утвержденной проектной документации.
Граница водоохранных полос для участков моря на отсыпной площадке базы нефтяных операций Аташ, бухта Баутино Тупкараганского района совмещается с парапетом в границах площадки базы Аташ и соединяется главной кривой с существующей границей водоохранной полосы Каспийского моря.
Ширина водоохранных полос для участков моря территории города Форт-Шевченко, села Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, кроме водоохранных полос на побережье Каспийского моря протяженностью 1,369 км на отсыпной производственной площадке на Восточном побережье Тюб-Караганского залива в районе села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области под размещение завода металлоконструкций для обустройства морских нефтяных месторождений и 1,61 км на отсыпной площадке Базы поддержки морских нефтяных операций села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области на основании утвержденных проектных документаций.
Границы водоохранных полос для участков моря на отсыпной производственной площадке на Восточном побережье Тюб-Караганского залива в районе села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области под размещение завода металлоконструкций для обустройства морских нефтяных месторождений, устанавливается со стороны причальных стенок 35 метров, с северной и южной стороны 20 метров от среднего уровня Каспийского моря и соединяется под прямым углом с существующей границей водоохранной полосы Каспийского моря.
Граница водоохранных полос для участков моря на отсыпной Базе поддержки морских нефтяных операций села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области устанавливается по фронтальной границе причальной стенки и парапету, в границах площадки базы и вдоль боковых откосов по парапету на расстоянии 10 метров от среднего уровня Каспийского моря и соединяется с существующей границей водоохранной полосы Каспийского моря.
Ширина водоохранных полос для участков моря территории в городах Актау, Форт–Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, кроме водоохранных полос на побережье Каспийского моря протяженностью 4,075 км на искусственно созданной отсыпаемой производственной площадке цеха буровых растворов с причальной стенкой и обустройством парапета высотой 50 см и сопряжением с береговой линией моря, укрепленных строительством берегоукрепительных сооружений с обустройством парапета высотой 50 см в северном, южном, восточном и юго-восточном направлении северо-западного побережья Тюб-Караганского залива в районе села Баутино Тупкараганского района Мангистауской области под размещение цеха буровых растворов, базы поддержки морских нефтяных операций на основании утвержденной проектной документации.

Цех алаңының шекарасындағы, бұрғылау ерітінділері цехының өндірістік алаңы мен теңіз жағалауының жағалау жиегі ауданындағы теңіздің табиғи жағалау жиегінен 100 метр қашықтықта өтетін су қорғау белдеуінің әрекет үстіндегі шекарасы, теңіздің соңғы онжылдықта минус 27,0 метрге тең, орта-көпжылдық деңгейі белгісінен ені 35,0 метр болып белгіленген, цех алаңының солтүстік, оңтүстік, шығыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы шекарасынан, цехтың өндірістік алаңының және жағалаулық бекітпе имаратының жиекқабырғасымен түйісетін су қорғау белдеуінің шекарасымен ауыстырылсын;
Ерекше бағалы балық шаруашылығы үшін маңызы бар Ақтау, Форт-Шевченко қалалары, Құрық ауылы аумағының және Кендірлі демалыс аймағындағы теңіз учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің еніне, іргелес жердің еңістігі мен сипатына қарамастан, кемінде 100 метр қабылданады, ал елді мекендерде қашықтығы Ақтау қаласы - 83,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері С (4953315; 10034132) Д (4862525; 10065137), Форт-Шевченко қаласы - 19,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері А (4994790; 9985280) В (4993680; 9981590), Құрық ауылы - 12,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері Е (4842890; 10079230) F (4838320; 10087670), Кендірлі демалыс аймағында - 7,0 км (су қорғау белдеу шекарасының ауыстыру координаттарының нүктелері Т (4795800; 10149610) U (4787830; 10157500) учаскеде, бекітілген жобалық - сметалық құжаттаманың негізінде су қорғау белдеуінің ең аз ені 35 метр тағайындалады;
Түпқараған ауданы Баутино ауылындағы теңіздік операцияларын қолдау базасындағы теңіз учаскесі үшін бекітілген жобалық-сметалық құжаттама негізінде су қорғау белдеуінің ең аз ені 35 метр, бұрынғы болған ұзындығы 377,32 метр, су қорғау белдеуінің шекарасы топырақ үйінді жағынан ұзындығы 289,77 метрге ауыстырылсын (су қорғау белдеу шекарасының координаты А нүктесінен (х=440772,6; у=4934146,7) Ж нүктесіне дейін (х=440817,5; у=4934419,5).
3. Су қорғау аймақтарын ұйымдастыру, сумен жабдықтау, курорттық, сауықтыру және халықтың өзге де мұқтажы үшін пайдаланылатын су көздерінің санитарлық қорғау аймақтарын құруды жоққа шығармайды, осылардың шекарасы мен көлемі халықтың, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленеді.
4. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінде жер учаскелерін беруді, жергілікті атқарушы органдар, су қорының қоршаған ортаны қорғау және қорғау саласындағы уәкілетті органдарының келісімі бойынша жүргізеді.

Существующую границу водоохранной полосы проходящую на расстоянии 100 метров от естественной береговой линии моря в районе производственной площадки цеха буровых растворов и береговой линии побережья моря, в границах площадки цеха заменить границей водоохранной полосы, совмещенной с парапетом производственной площадки цеха и берегоукрепительных сооружений, от границ площадки цеха в северном, южном, восточном и юго-восточном направлении с установлением водоохранной полосы шириной не менее 35,0 метров от отметки средне-многолетнего уровня моря за последнее десятилетие равной минус 27,0 метров.
Ширина водоохранных полос для участков моря территории в городах Актау, Форт – Шевченко, селе Курык и в зоне отдыха Кендерли, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение, принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель, а в населенных пунктах протяженностью на участке города Актау - 83,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы С (4953315; 10034132) Д (4862525; 10065137), города Форт - Шевченко - 19,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы А (4994790; 9985280) В (4993680; 9981590), села Курык - 12,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы Е (4842890; 10079230) F (4838320; 10087670), в зоне отдыха Кендерли - 7,0 км (координаты точек переноса границы водоохранной полосы Т (4795800; 10149610) U (4787830; 10157500) принимается минимальная ширина водоохранной полосы 35 метров на основании утвержденной проектно-сметной документации.
Минимальную ширину водоохранной полосы 35 метров на основании утвержденной проектно-сметной документации для участков моря в районе Базы поддержки морских операций в селе Баутино Тупкараганского района, ранее имеющую длину 377,32 метра, заменить границей водоохранной полосы со стороны земляной насыпи длиной 289,77 метров (координаты переноса границы водоохранной полосы от точки А (х=440772,6; у=4934146,7) до точки Ж (х=440817,5; у=4934419,5).
3. Организация водоохранных зон не исключает создания зон санитарной охраны водных источников, используемых для водоснабжения курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры, которых устанавливаются в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Новое предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах местными исполнительными органами производится по согласованию со специально уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического надзора.

2. Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында ұзындығы 1115 шақырым су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу
1. "Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу" бекітілген жұмыс жобасына сәйкес мыналар белгіленеді:
1) Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ені, бөліктері бойынша:
Атырау облысы (45Ү 3' 10" солтүстік ендік, 54Ү 11' 24" шығыс бойлық) – Форт-Шевченко (44Ү 37' 29" солтүстік ендік, 50Ү 33' 46" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 898 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады,
Форт-Шевченко (44Ү 19' 48" солтүстік ендік, 54Ү 11' 24" шығыс бойлық) – Ақтау (44Ү 4' 30" солтүстік ендік, 50Ү 57' 30" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 60 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады,
Ақтау (43Ү 20' 24" солтүстік ендік, 51Ү 19' 18" шығыс бойлық) – Құрық (43Ү 11' 10" солтүстік ендік, 51Ү 16' 48" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 15,0 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады,
Құрық (42Ү 57' 0" солтүстік ендік, 51Ү 48' 29" шығыс бойлық) – Кендірлі (42Ү 52' 21" солтүстік ендік, 52Ү 12' 39" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы
68 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып қабылданады,
Кендірлі (42Ү 22' 9" солтүстік ендік, 52Ү 37' 22" шығыс бойлық) – Түркіменстан Республикасының мемлекеттік шекарасы (41Ү 46' 22" солтүстік ендік, 52Ү 26' 43" шығыс бойлық) бөлігінің ұзындығы 74 шақырым, ені тиісінше 2000-100 метр болып бекітілген жобалық құжаттаманың негізінде соңғы он жылдықта Каспий теңізінің минус 27,0 метрге тең орташа көпжылдық деңгейі белгісінен қабылданады;
2) су қорғау аймақтарын ұйымдастыру, сумен жабдықтау, курорттық, сауықтыру және халықтың өзгеде мұқтажы үшін пайдаланылатын су көздерінің санитарлық қорғау аймақтарын құруды жоққа шығармайды, осылардың шекарасы мен көлемі халықтың, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленеді;
3) су қорғау аймақтары мен белдеулерінде жер учаскелерін беруді, жергілікті атқарушы органдар, су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдардың және өздерiнiң құзыретi шегiнде жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның келісімі бойынша жүргізеді.
Ескерту:
Аббревиатураларды ажыратып жазу:
км – километр
см – сантиметр
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 20 наурызындағы
N 181 қаулысына 2-қосымша
Су қорғау аймағы мен белдеуінің аумағында шектелген шаруашылық қызметінің режиміне қойылған талаптар тізбесі

2. Установление водоохранных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области с длиной 1115 километров
1.В соответствии утвержденной проектной документации "Установление водоохраных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области" устанавливается:
1) ширина водоохранных зон и полос на побережье Каспийского моря Мангистауской области по участкам:
на участке Атырауская область (45Ү 3' 10" северной широты, 54Ү 11' 24" восточной долготы) – Форт-Шевченко (44Ү 37' 29" северной широты, 50Ү 33' 46" восточной долготы) протяженностью 898 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно,
на участке Форт-Шевченко (44Ү 19' 48" северной широты, 54Ү 11' 24" восточной долготы) – Актау (44Ү 4' 30" северной широты, 50Ү 57' 30" восточной долготы) протяженностью 60 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно,
на участке Актау (43Ү 20' 24" северной широты, 51Ү 19' 18" восточной долготы) – Курык (43Ү 11' 10" северной широты, 51Ү 16' 48" восточной долготы) протяженностью 15,0 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно,
на участке Курык (42Ү 57' 0" северной широты, 51Ү 48' 29" восточной долготы) – Кендерли (42Ү 52' 21" северной широты, 52Ү 12' 39" восточной долготы) протяженностью 68 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно,
на участке Кендерли (42* 22' 9" северной широты, 52Ү 37' 22" восточной долготы) – государственная граница Республики Туркменистан (41Ү 46' 22" северной широты, 52Ү 26' 43" восточной долготы) протяженностью 74 километр, ширина принимается от 2000-100 метра соответственно от отметки средне-многолетнего уровня Каспийского моря за последнее десятилетиеравной минус 27,0 метра на основании утвержденной проектной документации;
2) организация водоохранных зон не исключает создания зон санитарной охраны водных источников, используемых для водоснабжения курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры, которых устанавливаются в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах местными исполнительными органами производится по согласованию уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды и центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами в пределах их компетенции.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
км – километр
см – сантиметр
Приложение N 2
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 20 марта 2008 г. N 181
Перечень
условий, запрещающих осуществление хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос

1. Су қорғау аймақтарының шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) авиациялық - химиялық жұмыстарды жүргізуге;
2) арам шөптер,өсімдіктердің ауруларымен зиянды жәндіктермен күресте химиялық құралдарды қолдануға;
3) топырақты тыңайту үшін тезекті суды қолдануға;
4) улы химикаттар,минералдық тыңайтқыштар мен жанар-жағар май материалдарының қоймаларын, аппаратураларға улы химикаттар құю алаңдарын, мал шаруашылығының кешендері мен фермаларын, өнеркәсіптік, тұрмыстық және ауыл шаруашылығы қалдықтарын жинақтау мен көму орындарын, мал көметін жерлер мен мал көметін орындарын, сарқынды су жинақтау орындарын орналастыруға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
5) көң мен қоқысты жинауға;
6) автокөліктерді, тракторларды және басқа механизмдерді жөндеуге және жууға, май құюға, су объектілерінің ластануын болдырмау мақсатында, сарқынды суларды жинау және бөлу бойынша ағынды канализациялармен және сүзгілеуге қарсы экранмен жабдықталмаған алаңдарда көлік құралдарының тұрақтарын орналастыруға;
7) 3 градустан жоғары құламалы құз жанындағы аумақты және 100 метрден кем емес судан қорғау аумағының көлемінде жаңа саяжай және бау-бақша учаскелер орналастыруға;
8) су объектісінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аумағының су нысандарының бекітілуін және ластануы мен қоқысталуын болдырмайтын, имаратармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген, қайта құрылымданатын және жаңасын қатарға қосып пайдалануға беруге;
9) су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау, жер ресурстарын басқару, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында жергілікті атқарушы органдармен және уәкілетті органның келісімінсіз, ғимараттарды, имараттарды, коммуникациялар мен басқа да объектілерді жүргізу, қайта құрылымдауға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі жұмыстарын, жер қазу және басқа да жұмыстарына;
10) арнайы мемлекеттік уәкілетті органдардың белгіленген тәртіппен келісілген жобаларсыз, құрылыс жүргізу, түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізу, пайдалы қазбаларды өндіру, кабель, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеу, бұрғылау, ауыл шаруашылығы және өзге жұмыстарды жүргізуге;
11) малды мөлшерсіз жаюға, оларды тоғытуға және санитарлық өңдеуге,су тоғандарының режимін нашарлататын шаруашылық қызметтердің басқа да түрлеріне;
12) шекті рауалды мөлшерлемесі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қар бетіне тыңайтқыштар себуге, тыңайтқыш ретінде залалсыздандырылмаған құрамында қи бар ағын сулары мен тұрақты хлорорганикалық улы химикаттарды пайдалануға;

1. В пределах водоохранных зон запрещается:
1) проведение авиационно-химических работ;
2) применение химических средств борьбы с вредителями,болезнями растений и сорняками;
3) использование навозных стоков для удобрения почв;
4) размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, площадок для заправки аппаратуры ядохимикатами, животноводческих комплексов и ферм, мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов, кладбищ и скотомогильников, накопителей сточных вод, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
5) складирование навоза и мусора;
6) заправка топливом, мойка и ремонт автомобилей, тракторов и других машин и механизмов а также размещение стоянок транспортных средств на необорудованных площадках, обеспеченными специальными оборудованиями по предотвращению загрязнения водных объектов;
7) размещение новых дачных и садово-огородных участков при ширине водоохранных зон менее 100 м и крутизне склонов прилагающих территорий более 3 градусов;
8) ввод в эксплуатацию новых и реконструируемых объектов, необеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водного объекта, водоохранных зон и полос;
9) проведение, реконструкция зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также работ по добыче полезных ископаемых землеройных и других работ без согласования с местными исполнительными органами и уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, управления земельными ресурсами, энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
10) производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке со специальными уполномоченными государственными органами;
11) ненормированный выпас скота, его купка и санитарная обработка, другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
12) применение пестицидов, на которые не установлены ПДК, внесение удобрений по снежному покрову, использование в качестве удобрений, не обезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.

13) теңіздегі мұнай операцияларын қолдау үшін қажетті жағалаулық инфрақұрылымның өндірістік объектілеріндегі су қорғау аймағына ғимараттар мен құрылыстар салуға су объектісінің ластануы мен қоқыстануын болдырмау жөнінде, қосымша іс-шаралар қабылдау талабымен, шектеу таратылмайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008.12.23 N 2631 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Су қорғау белдеуінің шегінде жоғарыда көрсетілген шектеулерден басқа мыналарға тыйым салынады:
1) тұрғын-үй, саяжай және басқа да құрылысқа жер учаскелерін бөлуге;
2) өткелдер мен жолдар салуға;
3) шайылған топырақтардың орнына топырақ үйінділерін жинақтауға;
4) органикалық және минералды тыңайтқыштарды, улы химикаттар мен пестицидтерді қолдануға;
5) мал жаюға, малға арналған жазғы лагерьлерді салуға (дәстүрлі суаттарды пайдаланудан басқа) малды тоғытуға арналған астаулар орнатуға;
6) маусымдық стационарлық шатырлар қалашығын орнатуға;
7) жерді жыртуға;
8) арнайы мақсаттағы, су жинау, суды реттеу, қорғау ғимараттары мен имараттарының және басқа да имараттарының құрылысын салуға.

13) нераспространяется ограничение на строительство зданий и сооружений в водоохраной зоне на производственные объекты береговой инфраструктуры, необходимые для поддержки морских нефтяных операций, с условием принятия дополнительных мероприятий по недопущению загрязнения и засорения водного объекта.
Сноска. Пункт 1 с дополнением, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 23.12.2008 N 2631 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В пределах водоохранных полос дополнительно к вышеуказанным ограничениям запрещается:
1) выделение участков под жилищное, дачное и другое строительство;
2) прокладка проездов и дорог;
3) складирование отвалов размываемых грунтов;
4) применение органических и минеральных удобрений, ядохимикатов и пестицидов;
5) выпас и организация летних лагерей скота (кроме использования традиционных мест водопоя), устройство купочных ванн;
6) установка и устройство сезонных и стационарных палаточных городков;
7) распашка земель;
8) строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения.