Бородулиха ауданы тұрғындарының әлеуметтік қорғалатын тобына тұрғын үйді ұстауы және тұрғын үй-коммуналдық қызметтерге ақы төлеу үшін тұрғын үй көмегін беру ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха ауданының мәслихатының 2008 жылғы 13 наурыздағы N 6-2-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бородулиха ауданындағы әділет басқармасында 2008 жылғы 21 наурызда N 5-8-58 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2009 жылғы 9 ақпандағы N 16-10-IV шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 09.02.2009 N 16-10-IV шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заңының 6 бабы, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 68, 97 баптары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 маусымдағы № 553 «Қазақстан Республикасында түрғын үй – коммуналдық саланы дамытудың 2006 -2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қаулысы негізінде Бородулиха ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қосымша ұсынылып отырған Бородулиха ауданының тұрғындарының әлеуметтік қорғалатын тобына тұрғын үйді күтуге және тұрғын үй - коммуналдық қызметтерге ақы төлеуі үшін тұрғын үй көмегін беру ережесі бекітілсін.
2. Бородулиха аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 20 желтоқсандағы № 26-7 «Жеткілікті қамтамасыз етілмеген азаматтарға тұрғын үйді күтуге және тұрғын үй - коммуналдық қызметтерге ақы төлеуі үшін тұрғын үй көмегін беру ережесін бекіту туралы», нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 5-8-39 санымен тіркелген, «Пульс района» газетінің 2007 жылғы 2 ақпандағы № 5 (6159) санында жарияланған шешімнің және Бородулиха аудандық мәслихаттың 2007 жылғы 23 шілдедегі № 30-5 «Аудандық мәслихаттың 2006 жылғы 20 желтоқсандағы № 26-7 «Жергілікті қамтамасыз етілмеген азаматтарға тұрғын  үйді күтуге және тұрғын үй - коммуналдық қызметтерге ақы төлеуі үшін тұрғын үй көмегін беру ережесін бекіту туралы» шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы», нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің Тізілімінде № 5-8-48 санымен тіркелген, аудандық «Пульс района» газетінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 51 (6205) санында жарияланған шешімнің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
Аудандық мәслихаттың хатшысы                      Б. Аргумбаев
Аудандық мәслихаттың

Об утверждении правил предоставления социально защищаемым слоям населения Бородулихинского района жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг
Решение Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 13 марта 2008 года N 6-2-IV. Зарегистрировано в Управлении юстиции Бородулихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 21 марта 2008 года за N 5-8-58. Утратило силу решением Бородулихинского районного маслихата от 9 февраля 2009 года N 16-10-IV
Сноска.Утратило силу решением Бородулихинского районного маслихата от  09.02.2009  N 16-10-IV.
На основании статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», статьи 6897 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 «О жилищных отношениях», постановления Правительства Республики Казахстан № 553 от 15 июня 2006 года «Об утверждении Программы развития жилищно–коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006–2008 годы», Бородулихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила предоставления социально защищаемым слоям населения жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг.
2. Признать утратившим силу решение Бородулихинского районного маслихата № 26-7 от 20.12.2006 года «Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг», зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-8-39, опубликованное в районной газете «Пульс района» 02.02.2007г. № 5 (6159) и решение Бородулихинского районного маслихата № 30-5 от 23.07.2007 года «О внесении изменений и дополнений в решение от 20 декабря 2006 года № 26-7 «Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг»,   зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5-8-48, опубликованное в районной газете «Пульс района» 14.12.2007 г.№ 51(6205).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Управлении юстиции и вводится в действие по истечении 10 календарных дней.
Председатель сессии
Секретарь районного маслихата                Б.Аргумбаев
Утверждены
Решением VI сессии
Бородулихинского
районного маслихата

2008 жылғы 13 наурызындағы
кезектен тыс VI сессиясының
№ 6-2-IV шешімімен
БЕКІТІЛДІ
Бородулиха ауданының әлеуметтік қорғалатын тобына
тұрғын үйді күтуге  және тұрғын үй - коммуналдық
қызметтерге ақы төлеуі үшін тұрғын үй көмегін беру
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңынының 6897 баптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 маусымдағы № 553 «Қазақстан Республикасында түрғын үй – коммуналдық саланы дамытудың 2006 -2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қаулысына сәйкес, халықтың әлеуметтік қорғалатын тобына үйді күтуге және түрғын үй - коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуі  үшін көмек (бұдан әрі – әлеуметтік көмек) көрсетіледі.
2. Жергілікті жылыту орталығы бар жеке меншік үй құрылыстарында  тұратын тұрғындардың әлеуметтік қорғалатын тобына әлеуметтік көмек бір рет беріледі.
3. Тұрғын үй көмегі – мекен-жайлық әлеуметтік көмектің бір нысаны болып табылады және осы елді мекенде  тұрақты тұратын және тұрғын үйдің иесі немесе оның жалдаушысы (жалгері) болып табылатын азаматтарға (отбасыларға) беріледі. Бір әкімшілік-аумақтық бөлімде  тұрғын үй жалдаған адам осы бөлімнің басқа мекен-жайы бойынша тіркелуге алынуы мүмкін.
4. Отбасының тұрғын үйді күтуге және коммуналдық қызметтерді тұтынуға төлеген нақты шығындары осы мақсаттарға арналған рұқсат етілген ең жоғарғы үлестен асып кеткенде тұрғын үй көмегі тағайындалады. Бұл кезде отбасының нақты шығындары әлеуметтік нормалардың шегімен есептеледі.
5. Тұрғын үйді күтуге және коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге арналған  шығындардың ең жоғарғы рұқсат етілген үлесі отбасының жиынтық кірістерінің 11 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
6. Әлеуметтік нормалар және тұрғын үй көмегін есептеуге қолданылатын тұрғын үйді күтуге арналған шығындардың көлемі, коммуналдық қызметтерді (сумен қамтамасыз ету, газбен қамтамасыз ету, канализация, электр жарығымен қамтамасыз ету, жылумен қамтамасыз ету, қоқыс шығару және лифтілерге қызмет көрсету) тұтынудың нормативтері жергілікті деңгейде бекітіледі.
7. Тұрғын үй көмегін есептеу үшін алынатын барлық коммуналдық қызметтерге және олардың өзгерістеріне тарифтерді қызмет көрсетушілер ұсынады.
2. Тұрғын үй көмегін беру шарттары
8. Жеке меншігінде 1 бірліктен артық тұрғын үйі (үйі, пәтері) бар немесе тұрғын үй-жайын жалға (жалдауға) берген тұлғалар тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады.
9. Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде отбасы құрамындағы тұрғын үй иесімен бірге тұратын ерлі-зайыптылар, олардың балалары, жақын туыстары (аға-бауырлары, апай-қарындастары, аталары, апалары және т.б.) есепке алынады.
Ата-анасынан бөлек тұратын 18 жасқа дейінгі балалар ата- анасының жанұясында деп есептеледі. Егер ата-анасы ата-аналық құқығынан айырылған жағдайда болса, бала қорғаншылардың (жанашырының) жанұясында деп есептеледі.

от 13 марта 2008 года
№ 6-2- IV
Правила
предоставления социально защищаемым слоям населения Бородулихинского района жилищной помощи на содержание
жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг
1. Общие положения
1. В соответствии со ст.ст.6897 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94-1 «О жилищных отношениях» и Постановления Правительства Республики Казахстан № 553 от 15 июня 2006 года «Об утверждении Программы развития жилищно – коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006 – 2008 годы» социально защищаемым слоям населения оказывается помощь на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг (далее жилищная помощь).
2. Жилищная помощь социально защищаемым слоям населения,  проживающим в частном домостроении с местным отоплением, предоставляется единовременно.
3. Жилищная помощь является одной из форм адресной социальной помощи населению, которая предоставляется гражданам (семьям), постоянно проживающим в данной местности и являющимся собственниками или нанимателями (арендаторами) жилища. Лицо, арендующее жилье в пределах одного административно - территориального пункта, может быть прописано по другому адресу этого пункта.
4. Жилищная помощь назначается при превышении фактических расходов семьи на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг над долей предельно допустимых затрат на эти цели. При этом фактические расходы семьи учитываются в пределах социальных норм.
5. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается  к совокупному доходу семьи в размере 11%.
6. Социальные нормы и принимаемые к расчету жилищной помощи размер расходов на содержание жилища, нормативы потребления коммунальных услуг (водоснабжение, газоснабжение, канализация, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов) утверждаются на местном уровне.
7. Тарифы на все коммунальные услуги и их изменения для расчета жилищной помощи предоставляются услугодателями.
2. Условия предоставления жилищной помощи
8. Лица, имеющие в частной собственности более 1 единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду),  утрачивают право на получение жилищной помощи.
9. При назначении жилищной помощи в составе семьи учитываются супруги, их дети, близкие родственники (братья, сестры, дедушки, бабушки и др.) совместно проживающие с собственником жилища.
Дети до 18 лет, проживающие отдельно от родителей, учитываются в семье родителей. В случаях, если родители лишены родительских прав, дети учитываются в семьях опекунов (попечителей).

10. Егер құрамында 50 жастағы әйелдерді, 55 жастағы ер адамдарды, барлық топтағы мүгедектерді, I, II топтағы мүгедектердің күтімімен айналысатын тұлғаларды, 16 жасқа дейінгі мүгедек балалардың күтетіндерді,  80 жастан асқандарды күтетіндерді, 3 жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен, 18 жасқа дейінгі төрт немесе одан да көп бала  тәрбиесімен шұғылданатын аналарды, түберкулезбен, онкологиялық, наркологиялық аурулармен ауратындарды, мүгедектігі жоқ, бірақ есепте тұратындарды, жүктілігі 12 аптадан асқан жүкті әйелдерді есептеменгенде жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және еңбекпен қамту қызметінде тіркелмеген жұмысқа  жарамды адамдары бар отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқықтары жоқ. Жедел әскери қазметтегі әскери қызметкерлер отбасының құрамында есептелмейді.
11. Ұсынылған жұмыстан немесе жұмысқа орналастырудан себепсіз бас тартқан және өз еркімен қоғамдық жұмысқа араласудан, оқыту мен қайта оқытуға қатысудан бас тартқан жұмыссыздар алты айға тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады.
12. Тұрғын үй көмегін алуға құқылы отбасылар мен азаматтар конжоминиумнің жалпы мүлкіне күрделі жөндеу жасауға кеткен шығындарды төлеуге құқылы.
13. Тұрғын үй көмегін алуға өтініш берген кезде коммуналдық қызметтер үшін берекшектері бар отбасыларға ережеге сәйкес олардың қарыздарына қарамастан, есепке тіркелген сәттен бастап ағымды төлемдерді тұрақты төлеу туралы шартпен тұрғын үй көмегі тағайындалады. Бұрынғы қарыздарының өтелуі коммуналдық қызметті ұсынушылармен келісіледі және бақылауға алынады.
14. Тұрғын үй көмегін алушыларды қайта аттестаттау тоқсан сайын жүргізіледі. Бүл кезде отбасының табыстары туралы анықтамалар және өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда коммуналдық қызметтерге ақы төлегендігі туралы түбіртектер қоса беріледі.
15. Егер отбасының жан басына шыққандағы жиынтық табыстары кедейлік шегіндегі мөлшерден төмен болса, онда тұрғын үйді күтуге және тұрғын үй – коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге арналған тұрғын үй көмегін анықтау кезінде жиынтық  табыстары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгілі бір уақыт мерзіміне белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш көлемінде түзетіледі (шегеріліп есептеледі).
16. Жалғыз басты зейнеткерлерге, мүгедектерге, бірге тұратын жалғыз басты зейнеткерлерге, бірге тұратын зейнеткерлер мен мүгедектерге және жалғыз тұратын ерлі-зайыпты зейнеткерлер мен мүгедектерге, сондай-ақ құрамында бірыңғай жетім балалары бар отбасыларға көмек беру мақсатында тұрғын үй көмегін есептеген кезде олардың табыстары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгілі бір уақыт мерзіміне белгіленген екі айлық көрсеткіш көлемінде түзетіледі (шегеріліп есептеледі).

10. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости, за исключением лиц, достигших возраста: женщины 50 лет, мужчины 55 лет, инвалиды всех групп, лиц, осуществляющих уход за инвалидами I, II группы, уход за детьми-инвалидами в возрасте до 16 лет, лицами старше 80 лет, занятых воспитанием ребенка в возрасте до 3 лет, самостоятельно занятых, матерей занятых воспитанием четырех и более детей до 18 лет, туберкулезно больных, онкологических больных, наркобольных, не имеющих инвалидности, но состоящих на постоянном учете, беременных женщин при сроке беременности свыше 12 недель. Военнослужащие срочной службы не учитываются в составе семьи.
11. Безработные, без уважительных причин отказавшиеся от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучение или переобучение, теряют право на получение жилищной помощи на шесть месяцев.
12. Семьи и лица, имеющие право на получение жилищной помощи имеют право на оплату затрат на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума.
13. Семьям, имеющим задолженность по оплате за коммунальные услуги на момент обращения за жилищной помощью, назначают ее согласно положению независимо от долга, при условии регулярной оплаты текущих платежей с момента постановки на учет. Погашение старого долга согласовывается и контролируется поставщиками коммунальных услуг.
14. Переаттестация получателей жилищной помощи проводится ежеквартально. При этом прилагаются справки о доходах семьи и квитанции об оплате коммунальных услуг за квартал, предшествующий кварталу  обращения.
15. Если семья имеет среднедушевой совокупный доход ниже размера черты бедности, то совокупный доход при определении жилищной помощи на оплату  содержания жилья и жилищно-коммунальных услуг корректируется (вычитается) на один месячный расчетный показатель, установленный на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.
16. С целью поддержки одиноко проживающих пенсионеров, инвалидов, совместно проживающих одиноких пенсионеров, совместно проживающих пенсионера и инвалида и одиноко проживающих супружеских (семейных) пар пенсионеров и семей инвалидов, а также семей, в состав которых входят круглые сироты, при определении права и расчете жилищной помощи  доход корректируется (вычитается) на два расчетных месячных показателя, установленного на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.

17. Орталықтандырылған жылу жүйесі бар жеке үйлерде тұратын  тұрғындардың әлеуметтік қорғалатын тобына тұрғын үй көмегін есептеген кезде қызмет беруші ұсынған жылуға төленген ақылардың шығыны тұрғын үй көлемінің әлеуметтік нормасының тарифі шегінде есептелсін.
18. Жылу беру маусымында орталықтандырылған жылу беру және ыстық сумен қамтамасыз ету жүйелеріне қосылмаған және пәтерлерін дербес жылыту құралдарымен жылытатын үйлердегі пәтерлердің иелеріне тұрғын үй көмегі тағайындалады. Бүл кезде тұрғыг үй көлемінің нормалары мен қызмет берушінің тарифтеріне сәйкес электр қуаты үшін төленген сома жылу мен ыстық суға төленген ақылардың балама сомасы ретінде есептеледі.
19. Тұрғын үй көмегінен үміткер отбасыларға тұрғын үй көмегін тағайындаған кезде келесі шектеулер есепке алынады:
1) өтініш беруші заңды некеде, бірақ зайыбы сол мекен-жай бойынша тіркелмен  ерлі-зайыптылардың екеуінің де табыстары есептеледі және тұрғын үй көмегі өтініш берушінің мекен-жайы бойынша тағайындалады;
2) өтініш беруші заңды некеде, бірақ зайыбының қазіргі тұрғылықты жерін білмесе (көрсетпейді) және бұл мәселе бойынша құқық қорғау органдарына өтініш бермеген болса – жәрдемақы тағайындалмайды;
3) өтініш берушінің үйінде 18 жасқа дейінгі бала тіркелген, ал оның  ата-аналары басқа мекен-жайда тіркелген - өтініш беруші  баланың ата-аналарының табыстары туралы да анықтама тапсыруы керек;
4) өтініш беруші жалғыз тұрады және оқу орнының күндізгі болімінде оқиды - өтініш беруші ата-аналарының табыстары және олардың тұрғын үй көмегін алған-алмағандығы туралы анықтама тапсыруы қажет;
20. Тұрғын үй көмегін алудан үміткер немесе оны алып отырған отбасылар жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне немесе селолық және кенттік округ әкімдіктеріне өтінішпен қоса келесі құжаттарды ұсынады:
- төлқұжат немесе жекебас куәлігі(тоқсан сайын);
- отбасы құрамы туралы анықтама (тоқсан сайын);
- отбасы табыстары және басқа табыстар туралы анықтама(өткен тоқсанға);
- барлық коммуналдық қызметке ақы төлегені туралы түбіртектер (өткен тоқсанға);
- сатылып алынған көмір туралы түбіртек немесе қосымшаға сәйкес жеке жабдықтаушылардан сатып алған көмірінің бар екендігі туралы акті;
- жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінде тіркелген жұмыссыздар үшін жұмыссыз ретінде тіркелгендігі туралы анықтама (тоқсан сайын);
- жеке аулалық шаруашылығының бар-жоқтығы туралы мәліметтер (тоқсан сайын);
- азаматтарды тіркеу кітабы немесе шаруашылық кітабындағы мәліметтерге сілтеме жасалған тұрғылықты жерінен анықтама;
- тұрғын үйге арналған құқығын куәландыратын құжат (жылына бір рет келесі жылғы қайта тағлымдауға дейін немесе басқа да өзгерістер болғанға дейін).
Тұрғын үйге арналған құқықты куәландыратын құжаттардың бірі:
- сатып алу-сату шарты;
- жекешелендіру шарты;
- тұрғын үйді иелену құқығына арналған ордер.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2008.10.09 N 12-9-IV шешімімен.

17. При расчете жилищной помощи социально защищаемым  слоям населения, проживающим в индивидуальных домах с централизованным отоплением, в тарифах учитывать оплату потерь тепла, предъявляемую  услугодателями, в пределах социальных норм площади жилья.
18. Жилищная помощь назначается владельцам квартир в домах, где в отопительный сезон не подключено централизованное отопление и горячее водоснабжение и обогрев квартир осуществляется с помощью автономных обогревательных приборов. При этом сумму оплаты за электроэнергию считать эквивалентной сумме оплаты за отопление  и горячую воду согласно норм площади жилья и тарифов услугодателей.
19. Семьям, претендующим на назначение жилищной помощи, при начислении в расчет принимаются следующие ограничения:
1) заявитель находится в законном браке, но супруг не прописан по данному адресу - учитываются доходы обоих супругов и жилищная помощь назначается по адресу ходатайствующего о жилищной помощи супруга;
2) заявитель находится в законном браке, не знает (не указывает) местонахождения супруга и не обращался по этому вопросу в правоохранительные органы - жилищная помощь не назначается;
3) у заявителя прописан ребенок до 18 лет, родители которого прописаны в другом месте - ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей ребенка;
4) заявитель живет один и учится на дневном отделении учебного заведения - ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей и о получении ими жилищной помощи.
20. Семьи, претендующие на назначение жилищной помощи или ее получающие, представляют в отдел занятости и социальных программ либо в сельпосакиматы заявление с приложением следующих документов:
- паспорт или удостоверение личности (ежеквартально),
- справку о составе семьи (ежеквартально),
- справку о доходах семьи и прочие заявление доходы (за предшествующий квартал),
- квитанции об оплате всех коммунальных услуг (за предшествующий квартал),
- квитанция об оплате приобретенного угля либо акт о наличии приобретенного угля у частных поставщиков согласно приложению,
- справки о регистрации в качестве безработного для безработных, зарегистрированных в отделе занятости и социальных программ (ежеквартально),
- заявленные сведения о наличии личного подсобного хозяйства (ежеквартально),
- книга регистрации граждан либо справки с места жительства со ссылкой на данные по хозяйственной книги,
- документ, удостоверяющий право на жилье (один раз в год до следующей годовой переаттестации или при каких-либо изменениях).
Один из документов, удостоверяющим право на жилье является:
Договор купли-продажи,
Договор приватизации,
Ордер на право владения жильем.
Сноска. Пункт 20 в редакции решения Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 09.10.2008 N 12-9-IV (порядок введения в действие см. п.2).

21. Отбасыға ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі бойыынша өтініш-шарт жасалады, бұған отбасы өкілі немесе отбасы атынан әрекет ететін адам және құжаттарды қабылдап алған адам қол қояды.
22. Тұрғын үй жәрдемақысын үсыну үшін уәкілетті органның шешімі негіз болып табылады.
23. Электр қуатымен, газбен, канализациямен, жылумен қамтамасыз ету, қоқыс шығару, лифтілерге қызмет көрсету, сумен қамтамасыз ету және тұрғын үйді пайдалану бойынша шығындар түбіртектер арқылы өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсанға орташа есеппен есептеледі.
24. Тұрғын үй көмегі осы көмекті тағайындауға қажетті өтініш және басқа құжаттарды тапсырған айдан бастап тағайындалады.
25. Тұрғын үй көмегін алушылар  тұрғын үй қызметіне өз тұрғын үйінің меншіктік нысандарындағы, отбасы құрамындағы және оның жиынтық табыстарындағы, сондай-ақ мәртебесіндегі кез-келген өзгерістер туралы 10 күн ішінде хабарлауға тиісті.
26. Берілген ақпараттардың шынайылығына күмән туған жағдайда, тұрғын үй көмегін тағайындайтын қызметкер отбасы табыстары, тұрғын үй шығындары және отбасы мүшелерінің шынайы тұрғылықты  жерлері туралы қосымша құжаттар талап етуге құқылы. Заңды және жеке  тұлғалар шынайы ақпарат беруге міндетті. Талап етілген құжаттар берілмеген жағдайда тұрғын үй көмегі тағайындалмайды. Тұрғын үй көмегін тағайындайтын уәкілетті органға әдейі жалған мәлімет тапсырса, ал бұл жоғары көлемдегі немесе заңсыз тұрғын үй көмегін тағайындауға әкеліп соқса меншік иесі (жалгер) заңсыз алған сомасын өз еркімен, ал бас тартқан жағдайда – сот тәртібімен қайтарылады.
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері
27. Тұрғын үй көмегінің мөлшері меншік иесінің (жалгердің) тұрғын үйді ұстауғаны және коммуналдық қызметтерді тұтынғаны үшін өтемақылық шараларды қамтамасыз ететін нормалар шегінде төлеген нақты төлемі мен осы отбасының осы мақсаттарға арналған шекті ұйғарында шығындары арасындағы айырма ретінде есептеледі.
Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеу формуласы:
К = ЕЖТҮӘТ – (t х д);
бұл жерде: К – тұрғын үй көмегінің мөлшері;
ЕЖТҮӘТ – тұрғын үй үшін ең жоғарғы әлеуметтік төлем;
t – тұрғын үйге ақытөлеуге  арналған нормативтік шығын (=20%)
т – отбасының жиынтық табысы.
Тұрғын үй көмегін есептеу кезінде келесі әлеуметтік норма қолданылсын:
1) көлем нормасы:
- жалғыз тұратындар үшін – 30 ш.м.;
- екі адам тұратын отбасылар үшін – 30 ш.м.;
- үш немесе одан да көп адамдардан тұратын отбасылар үшін - әр адамға 15 ш.м..
2) көгілдір отын шығысының нормасы:
- орталықтандырылған көгілдір отынмен қамтамасыз етілетін үйлерде тұратын отбасылар үшін – айына бір адамға 5,5 кг;
- жер үй құрылыстарында тұратын отбасылар үшін – айына 1 баллон.

21. По результатам рассмотрения представленных документов составляется договор-заявление на семью, который подписывается представителем семьи или лицом, выступающим от имени семьи и лицом, осуществляющим приҰм документов.
22. Основанием для предоставления жилищного пособия является решение уполномоченного органа.
23. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, канализации, теплоснабжению, мусороудалению, обслуживанию лифтов, водоснабжению и  эксплуатации жилья, учитываются по квитанциям, средние за  квартал, предшествующий кварталу обращения.
24. Жилищная помощь назначается с месяца, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами для назначения этой помощи.
25. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать службы жилищной помощи о любых изменениях формы собственности своего жилья, в составе семьи и ее совокупного дохода, а также статуса.
26. В случае возникновения сомнения в достоверности представленной информации, работник, назначающий жилищную помощь, имеет право требовать дополнительные документы о доходах семьи, расходах на жилье и действительном месте постоянного проживания членов семьи. Физические и юридические лица обязаны представлять достоверную информацию. В случае не представления требуемых документов жилищная помощь не назначается. При представлении в уполномоченный орган по назначению жилищной помощи заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
3. Размер жилищной помощи
27. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
Формула для определения размера жилищной помощи:
П = МСПЖ – (t х д),
где П – размер жилищной помощи
МСПЖ – максимальная социальная плата за жилье
t – норматив расхода на оплату жилья (=20%)
д – совокупный доход семьи
При расчете жилищной помощи применять следующие социальные нормы:
1) нормы площади:
- для одиноко проживающих  - 30 кв. м.
- для семьи из 2–х человек – 30 кв. м.
- для семьи з-х и более человек – 15 кв. м. на каждого.
2) нормы расхода газа:
- для семей, проживающих в домах с центральным газоснабжением – 5,5 кг. на человека в месяц
- для семей проживающих в частных домостроениях – 1 баллон в месяц.

3) электр энергиясын пайдалану нормасы:
- 1 адам тұрса – 72 кВт;
- 2 адам тұрса – 114 кВт;
- 3 және одан да көп адам тұрса - әр адамға 50 кВт.
Тұрғын үйді қамсыздандыруға қажетті су, жылу, қокыс шығару шығыстарын пайдалану нормалары мен тарифтері қызмет көрсететіндермен ұсынылады.
4. Тұрғын үй көмегін алудан үміткер азаматтардың (отбасылардың) жиынтық табысын есептеу
28. Тұрғын үй көмегін алудан үміткер азаматтардың (отбасылардың) жиынтық табысы тұрғын үй көмегін жүзеге асырушы өкілетті органдармен есептеледі.
29. Отбасының жиынтық табысын есептеген кезде табыстардың төмендегілерден басқа  барлық түрлері есептеледі:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) 18 жасқа дейінгі балаларға арналған мемлекеттік жәрдемақы;
3) тұрғын үй көмегі;
4) қайтыс болған адамды жерлеуге арналған бір жолғы жәрдемақы;
5) баланың туылғанына байланысты берілетін бір жолғы мемлекеттік жәрдемақы;
6) есеп беру кезеңде көрсетілген  белгіленген ең төменгі күн көріс сомасының шамасынан төмен ақшалай және заттай  қайрымдылық көмектер;
7) жеке меншік ісін немесе жеке қосалқы шаруашылығын дамытуға арналған материялдық көмектер;
8) төтенше жағдайлар салдарынан отбасы адамдарының денсаулықтарына және мүліктеріне келтірілген шығынды өтеу мақсатында отбасыға көрсетілген көмектер, жергілікті өкілетті органдардың шешімдерімен жекелеген санаттағы азаматтарға  берілетін  әлеуметтік төлемақылар;
9) Семей ядролық сынақ полигонындағы сынақтардың салдарынан зардап шеккендерге берілетін біржолғы ақшалай өтемақы;
10) асырап алушылардың табыстарына асырап алынғандардың табыстары қосылмайды.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2008.10.09 N 12-9-IV шешімімен.
30. Ауылдық жерлердің тұрғындары үшін жеке қосалқы шаруашылығынан, саяжай учаскелерінен, бау-бақшалардан түсетін табыстар бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде есепке алынады.
31. Кәсіпкерлік қызметтен түскен табыс, мүліктік және жер пайынан түсетін табыстар мәлімделген табыс болып есептеледі.
32. Құжаттамалы расталған табыстардың түрлеріне еңбек қызметінен, зейнетақыдан, жәрдемақыдан және алименттен түсетін табыстар жатады. Отбасының жиынтық табысына келесі жағдайларда  алименттер қосылмай есептеледі, егер төлем төлеуші:
1) жұмыс істемесе және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелсе (анықтама ұсынылған жағдайда);
2) бас бостандығынан айыру орындарында немесе уақытша ұстау изоляторында болса (анықтама ұсынылған жағдайда);
3) туберкулез немесе психоневрологиялық диспансерлерде  (стационарларда), емдеулу-еңбек профилакториларында (ЕЕФ) емделіп жатса немесе есепте болса (анықтама ұсынылған жағдайда);
4) Қазақстан Республикасымен сәйкес келісімі жоқ мемлекеттерге тұрақты тұру үшін кетсе (анықтама ұсынылған жағдайларда).

3) нормы потребления электроэнергии:
- при проживании 1 человека – 72 кВт
- при проживании 2-х человек – 114 кВт
- при проживании 3-х и более человек – 50 кВт на каждого.
Нормы потребления и их тарифы по водоснабжению, теплоснабжению, мусороудалению, расходов на содержание жилья предоставляются услугодателями.
4. Исчисление совокупного дохода граждан (семьи),  претендующих на получение жилищной помощи
28. Совокупный доход граждан (семьи), претендующих на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи для определения дохода семьи.
29. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, кроме:
1) государственной адресной социальной помощи;
2) государственного пособия на детей до 18 лет;
3) жилищной помощи;
4) единовременного пособия на погребение;
5) единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка;
6) благотворительной помощи в денежном и натуральном выражении, оказанной в расчетном периоде в общей сумме ниже установленной величины прожиточного минимума;
7) материальной помощи на открытие собственного дела или развитие личного подсобного хозяйства;
8) помощи, оказанной семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций, социальные выплаты отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов;
9) Единовременная денежная компенсация пострадавшим вследствие испытаний на Семипалатинском ядерном испытательном полигоне;
10) в доходы опекунов не включаются доходы опекаемых.
Исчисление совокупного дохода производится на основании представленных заявителем сведений о полученных доходах.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными решением  Бородулихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 09.10.2008 N 12-9-IV (порядок введения в действие см. п.2).
30. Для жителей сельской местности доход от личного подсобного хозяйства, приусадебных участков, огородов учитывается в размере пяти месячных расчетных показателей.
31. Доход от предпринимательской деятельности, доход от полученного имущественного и земельного пая учитывается как заявленный.
32. К документально подтверждаемым видам дохода относятся доход от трудовой деятельности, пенсия, пособие и алименты. Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
не работает, и зарегистрирован безработным в уполномоченном органе по вопросам занятости (при представлении справки);
находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки);
находится на излечении либо на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (ЛТП) (при представлении справки);
выбыл на постоянное место жительства в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения (при представлении справки).

33. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі № 1063 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының тұрғындарын  құжаттау және тіркеуге алу ережелеріне сәйкес тұрғылықты мекен-жайлары бойынша тіркелген адамдар отбасының құрамында есептеледі. Отбасының жиынтық табыстары өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсан бойынша отбасының барлық мүшелерінің және осы мекен-жай бойынша тіркелген басқа да адамдардың табыстарын қосу жолымен есептеледі.
34. Бір тоқсаннан көп мерзім бойы төленетін бір жолғы төлемді алғанда, жиынтық табыста табыстың жалпы сомасын оны алған айларға бөліп, үш айға көбейткенде шыққан табыс мөлшері есептеледі. Егер отбасы мүшелерінің біреуі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, отбасының жиынтық табысында оның осы тоқсанда жұмыс істеген уақыттың табысы есепке алынады.
35. Отбасының бір ай ішіндегі жан басына шаққандағы табыстары отбасының бір тоқсандағы жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және үш айға бөлу жолымен есептеледі.
36. Өтініш берушілер ұсынған мәліметтердің шынайылығы үшін Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жауапкершілікте болады.
5. Жергілікті жылыту орталығы бар жеке меншік үй
құрылыстарында тұратын табысы аз тұрғындардың
әлеуметтік қорғалатын тобына тұрғын үй көмегін
берудің тәртібі
37. Жергілікті жылыту орталықтары бар жеке меншік үй құрылыстарында тұратын табысы аз тұрғындардың әлеуметтік қорғалатын тобына берілетін тұрғын үй көмегі тұрғын үйді жалға алу шарты болған жағдайда тұрғын үй иелеріне, жалдаушыларға беріледі.
38. Жергілікті жылыту орталығы бар жеке меншік үй құрылыстарында тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үй құрылысының жалпы ауданының 1 шаршы метріне  129,8 кг, алайда бір үйге 5000 кг. мөлшерінен аспайтын көмір шығынының әлеуметтік нормасы есепке алынсын.
39. Көмірдің құнын есептеу үшін қала бойынша, аудан бойынша аудандық (қалалық)  статистика және ақпарат басқармасы ұсынған тұрғын үй көмегін есептеген тоқсанның алдындағы тоқсанның соңғы айындағы  жағдаймен алғандағы орташа баға қолданылсын.
40. Тұрғын үй көмегін есептеген кезде жеке меншік үй құрылысының жергілікті жылыту орталығына қолданылған жанармайдың басқа түрінің  шығынының нормасы мен құны шығынының нормасы мен құнына балама ретінде есептеледі.
41. Көмір сатып алудың маусымдылығына байланысты тұрғын үй көмегін есептеген кезде тұрғын үйге арналған көмір шығынының барлық әлеуметтік нормасы өтініш берілген тоқсандағы үш ай үшін бір рет есептелсін.
42. Тұрғын үй көмегін есептеген кезде жеке меншік үй құрылысында тұратын отбасының орташа табысы өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға арналған есептелсін.

33. В составе семьи следует учитывать лиц, зарегистрированных в соответствии с Правилами документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063, по постоянному месту жительства. Совокупный доход исчисляется путем суммирования доходов всех членов семьи и других лиц, зарегистрированных по данному адресу, за квартал, предшествующий кварталу обращения.
34. При единовременном получении дохода, причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается сумма дохода в размере, полученном от деления всей суммы дохода на количество месяцев, за которые он был получен, и умноженном на три месяца. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
35. Среднедушевой доход семьи в месяц рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на число членов семьи и на три месяца.
36. Заявители несут ответственность за достоверность представленных сведений в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок предоставления жилищной помощи
малоимущим социально защищаемым слоям
населения,проживающим в частных домостроениях
с местным отоплением
37. Жилищная помощь социально защищаемым слоям населения, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, предоставляется собственникам жилого дома, нанимателям – при наличии договора-аренды жилья.
38. Для расчета жилищной помощи семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, учитывать социальную норму расхода угля на 1м2 общей площади жилого домостроения 129,8 кг, но не более 5000 кг на дом.
39. Для расчета стоимости угля использовать средние цены по городу, району, предоставляемые районным (городским) управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (декабрь, март, июнь, сентябрь).
40. Норму расхода и стоимость другого вида топлива, используемого для местного отопления частного домостроения, при расчете жилищной помощи считать эквивалентной норме расхода и стоимости угля.
41. В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) при начислении жилищной помощи учитывать единовременно за три месяца в квартал обращения.
42. При начислении жилищной помощи средний доход семьи, проживающей в частном домостроении, рассчитывать за квартал, предшествующий  кварталу обращения.

43. Бір үйдің бірнеше иесі болса, онда тұрғын үй көмегі әр үй иесіне (отбасына) тағайындалады, бұл кезде көмірдің әлеуметтік нормасының құны әр отбасының алып отырған ауданына сайма-сай етіліп бүкіл үйге бөлінеді.
44. Электр қуатымен, газға, суға, қоқыс шығаруға кеткен  шығындар өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсандағы түбіртектер бойынша орташа көлеммен есепке алынады.
6. Тұрғын үй көмегін алушылардың санынан
кондоминиум объектілеріне күделі жөндеу жүргізуге арналған тұрғын үй көмегін беру
45. Кондоминиум объектілерінің жалпы мүліктеріне күрделі жөндеу өткізуге арналған тұрғын үй көмегі өтініш берілген мерзімнен бастап жылына бір рет осы мақсатқа арналған шығындардың жалпы жиынының белгіленген 100 пайыздық мөлшерінде ақшай түрде тұрғын үй көмегін алушыға беріледі. Бүл кезде тұрғын үй көмегін алушылардың төлемі күрделі жөнлеу жүргізуге арналған шығындардың жалпы үлесінің шегінде анықталады.
Кондоминиумнің жалпы мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуді қоса есептегенде тұрғын үй көмегін алушы отбасылар және тұлғалар келесі құжаттарды қосымша ұсынады:
- пәтерлердің меншік иелерінің жалпы жиналысының күрделі жөндеу жүргузіге арналған мақсатты жарналардың көлемін анықтайтын шешімдерінің көшірмесі;
- кондоминиумнің жалпы мүлкіне күрделі жөндеу жүргузіге арналған мақсатты жарналардың көлемін анықтайтын шешімдерінің көшірмесі;
- кондоминиумнің жалпы мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге туралы күрделі жөндеу жасайтын ұйыммен жасалған шарт (көшірмесі).
Күрделі жөндеуге арналған тұрғын үй көмегін беру екінші дәрежедегі банктер арқылы алушының жеке жинақ шотына немесе конжоминиум объектілерінің жеке банктік шоттарына аудару арқылы жүргізіледі.
Мақсатты жарналар сомасын анықтағаны және қаржыларды шығындағаны үшін кондоминиум объектілерінің органдары жауапкершілікте болады.
7. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
46. Тұрғын үй көмегі аудандық бюджет қаражаттарының есебінен көрсетіледі және ақшалай төлем ретінде тағайындалады.
47. Тұрғын үй көмегін беру осы мақсаттарға арналып жергілікті бюджеттен бөлінген қаржаттар есебінен азаматтардың салымы бойынша жеке шоттарына аудару жолымен екінші деңгейдегі банкілер арқылы жүзеге асыралады. Тұрғын үй көмегі беру тәртібі мен шарты аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мен тиісті банкілер арасында жасалған агенттік келісіммен белгіленеді.
Жұмыспен қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімінің бастығы          Бектембаева Ф.Ф.

43. При наличии нескольких собственников одного дома жилищная помощь назначается каждому собственнику (семье), при этом стоимость социальной нормы угля на дом делится пропорционально занимаемой площади каждой семьей.
44. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, водоснабжению, мусороудалению берутся в расчет по квитанциям, средние за квартал, предшествующий кварталу обращения.
6. Оказание жилищной помощи на проведение
капитального ремонта объектов кондоминиума
из числа получателей жилищной помощи.
45. Жилищная помощь на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума производится получателям жилищной помощи в виде денежных выплат в размере 100% установленных на общем собрании затрат на эти цели один раз в год с момента подачи заявления. При этом выплата получателей жилищной помощи определяется в пределах доли от суммы общих затрат, предусмотренных для проведения капитального ремонта.
Семьи и лица, получающие жилищную помощь, включая капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, дополнительно представляют следующие документы:
- выписку (копия) из решения общего собрания собственников квартир, определяющего размер целевых сборов на проведение капитального ремонта;
- договор (копия) на проведение капитального ремонта общего имущества кондоминиума и организацией, осуществляющей ремонтные работы;
Выплата жилищной помощи на капитальный ремонт производится путем зачисления сумм через банки второго уровня на сберегательные лицевые счета получателей либо на отдельный банковский счет объекта кондоминиума.
Ответственность за определение суммы целевого сбора и за расходование средств несет орган объекта кондоминиума.
7. Финансирование и выплата жилищной помощи
46. Жилищная помощь оказывается за счет средств районного бюджета и устанавливается в виде денежных выплат.
47. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня, путем зачисления на счета по вкладам граждан, за счет средств,выделенных на эти цели из местных бюджетов. Порядок и условия выплаты жилищной помощи определяются агентским соглашением, заключенным между районным отделом занятости и социальных программ  и соответствующим банком.
Начальник отдела занятости
и социальных программ:                    Ф. Бектембаева