Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қажы министрінің 2009 жылғы 19 наурыздағы N 115 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 10 сәуірде нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5632 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.06.2021 № 547 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 8) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.06.2021 № 547 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есепті, аудиторлық қызмет пен қаржылық бақылауды дамыту департаменті (Айтжанова Ж.Н.) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы қызметін қалыптастыру және жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушысының 2006 жылғы 28 маусымдағы N 227 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4297 болып тіркелген, 2006 жылғы 3 тамызда N 142 (948) "Заң газеті" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 19 наурыздағы
№ 115 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және қызметін жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.11.2023 № 1208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2 тарау. Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру тәртібі

Об утверждении Правил формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2009 года N 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2009 года N 5632.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2021 № 547 (вводится в действие с 06.07.2021).
В соответствии с подпунктом 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2021 № 547 (вводится в действие с 06.07.2021).
2. Департаменту развития бухгалтерского учета, аудиторской деятельности и финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в периодических печатных изданиях.
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2006 года № 227 "Об утверждении Правил формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4297, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 3 августа 2006 года № 142 (1122).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2009 года № 115
Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.11.2023 № 1208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" и определяют порядок формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) аудиторлық қызмет жөніндегі кәсіби Кеңестің (бұдан әрі – кәсіби кеңес) атқарушы органы болып табылады.
Комиссияның құрамына уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) өкілі және кәсіби ұйымдардың өкілдерінің тең саны кіреді, сондай-ақ практикамен айналыспайтын сарапшылар кіруі мүмкін.
Комиссия мүшелердің тақ санынан тұрады, бірақ 17 (жеті) адамнан артық емес, олардың кемінде 50 (елу) пайызында "аудитор" біліктілік куәлігі және (немесе) сертификатталған қоғамдық бухгалтердің (СРА), дипломды сертификатталған бухгалтерлер қауымдастығының (ACCA), басқарушылық есеп жөніндегі дипломды бухгалтерлер институтының (cima дипломы) және Англия мен Уэльстің алқаби бухгалтерлері институтының (ICAEW) толық біліктіліктерінің бірі бар, сондай-ақ аудит жүргізу саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 2 (екі) жыл болуы тиіс.
Аудит жүргізу саласында кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесі бар практикамен айналыспайтын сарапшының кандидатурасын Кәсіби кеңес басқармасы (бұдан әрі – Басқарма) ұсынады.
3. Комиссия Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметке қатысқысы келетін аудиторларға кандидаттарды аттестаттау мақсатында құрылады.
4. Кәсіби кеңес кәсіби ұйымдардың, уәкілетті органның атына Комиссия құрамына кандидатураларды ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.
5. Комиссия төрағасы болып кемінде 5 (бес) жыл аудит жүргізу саласында жұмыс тәжірибесі бар және Комиссия мүшесі болып табылатын аудитор сайланады. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен 3 (үш) жыл мерзімге сайланады.
Бір адам қатарынан 2 (екі) рет төраға болып сайланбайды.
6. Төраға және Комиссия мүшесі болып сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін жауаптылыққа тартылған адам сайланбайды.
7. Аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау сапасын жақсарту мақсатында Комиссия шарттық негізде Комиссия құрамына кірмейтін іс жүзіндегі аудиторлар мен бухгалтерлерді, арнайы пән оқытушыларын, ғалымдарды тартады.
Ұсынылған кандидатуралардың ішінен Комиссия төрағасы шолу, ұйымдастыру және бағалау топтарының құрамын бекітеді.
8. Комиссия отырыстары жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін жыл сайын бекітілетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі.
Комиссия біліктілік емтихандарын өткізу күндерін бекітеді және жұмыс жоспарына сәйкес біліктілік емтиханын тапсырғысы келетін кандидаттардан құжаттарды қабылдауды бастайды.

2. Квалификационная комиссия по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан (далее – Комиссия) является исполнительным органом профессионального совета по аудиторской деятельности (далее – профессиональный совет).
В состав Комиссии входят представитель уполномоченного государственного органа (далее – уполномоченный орган) и равное количество представителей от профессиональных организаций, а также могут входить непрактикующие эксперты.
Комиссия состоит из нечетного числа членов, но не более 17 (семнадцати) человек, не менее 50 (пятидесяти) процентов из которых имеют квалификационное свидетельство "аудитор" и (или) одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), а также опыт работы в области проведения аудита не менее 2 (двух) лет.
Кандидатуру непрактикующего эксперта, обладающего опытом работы в области проведения аудита не менее 10 (десяти) лет представляет Правление Профессионального совета (далее – Правление).
3. Комиссия создается в целях аттестации кандидатов в аудиторы, желающих участвовать в аудиторской деятельностью на территории Республики Казахстан.
4. Профессиональный совет направляет в адрес профессиональных организаций, уполномоченного органа запрос о представлении кандидатур в состав Комиссии.
5. Председателем Комиссии избирается аудитор, обладающий опытом работы в области проведения аудита не менее 5 (пяти) лет и являющийся членом Комиссии. Председатель Комиссии избирается простым большинством голосов членов Комиссии сроком на 3 (три) года.
Одно и то же лицо не избирается председателем 2 (два) раза подряд.
6. Председателем и членом Комиссии не избирается лицо, которое привлекалось к ответственности за совершение коррупционного правонарушения.
7. В целях улучшения качества аттестации кандидатов в аудиторы Комиссия привлекает на договорной основе практикующих аудиторов и бухгалтеров, преподавателей специальных дисциплин, ученых, не входящих в состав Комиссии.
Из представленных кандидатур председатель Комиссии утверждает состав обзорной, организационной и оценочной групп.
8. Заседания Комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым ежегодно до 10 декабря года, предшествующего планируемому.
Комиссия утверждает даты проведения квалификационных экзаменов и начинает прием документов от кандидатов, желающих сдать квалификационный экзамен, в соответствии с планом работы.

9. Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 болған кезде заңды деп есептеледі. Комиссия шешімдері қатысып отырған Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
10. Комиссия мүшелері отырыс өткізілетін күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей оның өткізілетін орны мен уақыты туралы хабарлайды.
11. Комиссияның кезектен тыс отырысы Комиссия төрағасының немесе комиссияның кемінде 3 (үш) мүшесінің талап етуі бойынша өткізіледі. Комиссия комиссияның кезектен тыс отырысын өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның өткізілетін орны мен уақыты және қарауға ұсынылатын мәселелер туралы хабардар етеді.
Іс қағаздарын жүргізуді, хаттамаларды дайындауды Комиссия хатшысы қамтамасыз етеді.
12. Еңбек демалысы, жалақы сақталмайтын демалыс, еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі, іссапар жағдайларын қоспағанда, Комиссия мүшесі кезекті отырыстарға (қатарынан 3 (үш) реттен артық) қатыспаған жағдайда, Комиссия Төрағасы Басқармаға өкілін Комиссия құрамынан шығару және оны ауыстыру туралы ұсыныс енгізеді.
13. Басқармамен Комиссия құрамына осындай қажеттілік туындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті өзгерістер енгізіледі.
14. Уәкілетті орган Комиссияның құрамына кіретін уәкілетті органның өкілі туралы, сондай-ақ емтихан жұмыстарын кодтайтын өкіл туралы Комиссияға жазбаша хабарлайды.
15. Комиссия біліктілік емтиханын өткізу үшін тиісті жағдайларды қамтамасыз ете отырып, оны өткізу процесін ұйымдастырады.
16. Комиссияның мүшесі болып табылатын уәкілетті органның өкілі комиссия отырысына аудиторлар тізіліміндегі ақпарат негізінде аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткен адамдарға "аудитор" біліктілік куәліктерінің нөмірлерін береді.
Уәкілетті органның өкілдері емтихан процесіне өтеусіз негізде қатысады.
17. Аудиторларға кандидаттарды аттестаттаудан өткізу тәртібін бұзушылықтар анықталған жағдайда Комиссия мүшелері және (немесе) байқаушылар Комиссия төрағасына жазбаша түрде ескертулер енгізеді.
Комиссия төрағасы бұл ескертулерді дереу қарастырады, қажет болған жағдайда оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.
Ұсынылған ескертулер мен олар бойынша қабылданған шешімдер тиісті актіге енгізіледі.
Бұзушылықтарды жоймаған және (немесе) аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттауды жүргізу тәртібін бұзушылықтар бойынша Комиссия мүшелерінің және (немесе) байқаушылардың ескертулерін негізсіз қабылдамаған жағдайда, Комиссия мүшелері және (немесе) байқаушылар Комиссияның шешіміне кәсіби кеңестің апелляциялық комиссиясына немесе сотқа шағым жасайды.

9. Заседание Комиссии считается правомочным при наличии не менее 2/3 от общего числа членов Комиссии. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов решающим является голос Председателя Комиссии.
10. Члены Комиссии извещаются не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до даты проведения заседания о месте и времени его проведения.
11. Внеочередное заседание Комиссии проводится по требованию Председателя Комиссии или не менее 3 (трех) членов Комиссии. Комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о проведении внеочередного заседания Комиссии уведомляет о месте и времени его проведения и предлагаемых к рассмотрению вопросах.
Ведение делопроизводства, подготовка протоколов обеспечивается секретарем Комиссии.
12. При неучастии члена Комиссии в очередных заседаниях (более 3 (трех) раз подряд), за исключением трудового отпуска, отпуска без сохранения заработной платы, периода временной нетрудоспособности, командировки, Председатель Комиссии вносит предложение в Правление об исключении представителя из состава Комиссии и его замене.
13. Правление вносит соответствующие изменения в состав Комиссии в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня возникновения такой необходимости.
14. Уполномоченный орган письменно уведомляет Комиссию о представителе уполномоченного органа, который будет входить в состав Комиссии, а также о представителе, который кодирует экзаменационные работы.
15. Комиссия организовывает процесс проведения квалификационного экзамена, обеспечивая надлежащие условия для его проведения.
16. Представитель уполномоченного органа, являющийся членом Комиссии, на заседание Комиссии присваивает номера квалификационных свидетельств "аудитор" лицам, прошедшим аттестацию кандидатов в аудиторы на основании информации из реестра аудиторов.
Представители уполномоченного органа принимают участие в экзаменационном процессе на безвозмездной основе.
17. При выявлении нарушений порядка проведения аттестации кандидатов в аудиторы члены Комиссии и (или) наблюдатели в письменном виде вносят Председателю Комиссии замечания.
Председатель Комиссии незамедлительно рассматривает эти замечания, при необходимости принимает меры по их устранению.
Представленные замечания и решения, принятые по ним, включаются в соответствующий акт.
При не устранении нарушений и (или) необоснованного отклонения замечаний членов Комиссии и (или) наблюдателей по нарушениям порядка проведения аттестации кандидатов в аудиторы, члены Комиссии и (или) наблюдатели обжалуют решение Комиссии в апелляционной комиссии профессионального совета или в суде.

18. Біліктілік емтиханын өткізгеннен кейін емтихан жұмыстары күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде тексеріледі. Емтихан жұмыстарын тексеру және бағалау қорытындылары бойынша шешім хаттамамен рәсімделеді, оған Комиссия төрағасы және отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері қол қояды.
19. Комиссия аудитор біліктілік куәлігін беру туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде "аудитор" біліктілігін беру туралы шешімді қазақ және орыс тілдерінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
Аудиторлыққа кандидаттарды жүргізілген аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия аттестаттаудан сәтті өткен адамдарға осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша "аудитор" біліктілік куәлігін және "аудитор" біліктілік куәлігінің нөмірін, тегін, өз атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, аудитордың жеке мөрін береді.
Шешім қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға біліктілік куәлігінің нөмірлері және Комиссияға ұсынылған құжаттардың көшірмелері көрсетілген Комиссия отырысының хаттамасын жолдайды. Бұл құжаттар 5 (бес) жыл бойы сақталуға тиіс.
Қазақстан Республикасының
аудиторлығына кандидаттарды
аттестаттау жөніндегі Біліктілік
комиссиясын қалыптастыру
және қызметін жүзеге асыру
қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы БІЛІКТІЛІК КУӘЛІГІ "АУДИТОР"
Шешімімен __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау
жөніндегі Біліктілік комиссиясының атауы)
"_____" ___________________ жылғы №__
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"аудитор" біліктілігі берілді.
Куәлік № ____________________________________________________________
Төрағасы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________                        _______________________________
(қолы)                         (мөр орны (бар болған жағдайда))

18. Экзаменационные работы после проведения квалификационного экзамена проверяются в течение 30 (тридцати) календарных дней. Решение по итогам проверки и оценивания экзаменационных работ оформляется протоколом, который подписывается Председателем Комиссии и членами Комиссии, присутствующими на заседании.
19. Комиссия в месячный срок с даты принятия решения о выдаче квалификационного свидетельства "аудитор" публикует решение о присвоении квалификации "аудитор" на казахском и русском языках в средствах массовой информации.
По результатам проведенной аттестации кандидатов в аудиторы Комиссия выдает лицам, успешно прошедшим аттестацию, квалификационное свидетельство "аудитор" по форме согласно приложению к настоящему приказу и личную печать аудитора с указанием номера квалификационного свидетельства "аудитор", фамилии, имени, отчества (при наличии).
Протокол заседания Комиссии с указанием номеров квалификационных свидетельств и копии документов, представленных в Комиссию, направляются в уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня принятия решения. Данные документы подлежат хранению в течении 5 (пяти) лет.
Приложение
к Правилам формирования
и осуществления деятельности
Квалификационной комиссии
по аттестации кандидатов в аудиторы
Республики Казахстан
форма
Республика Казахстан
КВАЛИФИКАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО "АУДИТОР"
Решением __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов
в аудиторы Республики Казахстан)
от "_____" ___________________ года №__
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
присвоена квалификация "аудитор".
Свидетельство № ___________________________________________________
Председатель _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ ___________________________
(подпись) (место печати (при наличии))