Аккредиттелген ұйымдардың емші сертификатын беруі бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 22 желтоқсандағы N 865 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 26 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6021 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 26 қыркүйектегі № 656 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.09.26 № 656 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 54-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған аккредиттелген ұйымдардың емші сертификатын беруі бойынша Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Баймұқанов С.А.):
1) емші сертификатын беруші денсаулық сақтау субъектілеріне аккредиттеу жүргізсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. «Халық емшісі куәлігін беру бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 10 қарашадағы № 532 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4477 тіркелген, 2007 жылғы 12 қаңтардағы № 5 (1208) «Юридическая газета» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен соң он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 865 бұйрығымен бекітілді
Аккредиттелген ұйымдардың емші сертификатын беруі бойынша Нұсқаулық
1. Осы аккредиттелген ұйымдардың халық емшісі сертификатын беруі бойынша нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 54-бабына сәйкес әзірленген және аккредиттелген ұйымдардың емші сертификатын беру рәсімін нақтылайды.

Об утверждении Инструкции по выдаче сертификата целителя аккредитованными организациями
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2009 года № 865. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2010 года № 6021. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 сентября 2012 года № 656
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.09.2012 № 656.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В целях реализации статьи 54 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по выдаче сертификата целителя аккредитованными организациями.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Баймуканову С.А.):
1) провести аккредитацию субъектов здравоохранения по выдаче сертификата целителя;
2) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдину Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2006 года № 532 "Об утверждении Инструкции по выдаче удостоверения народного целителя" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4477, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 12 января 2007 г. № 5 (1208)).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е. А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 декабря 2009 года № 865
Инструкция по выдаче сертификата
целителя аккредитованными организациями
1. Настоящая Инструкция по выдаче сертификата целителя аккредитованными организациями (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 54 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и детализирует процедуру выдачи сертификата целителя аккредитованными организациями.

2. Емші сертификатын алуға үміткер болып жеке тұлғалар саналады (бұдан әрі - үміткер).
3. Аккредиттелген ұйымдар:
1) осы Нұсқаулыққа қосымша белгілеген тізбе бойынша үміткерлердің құжаттарын қабылдайды;
2) үміткердің ерекше қабілеттерін анықтауға тестілеу жүргізеді;
3) оқыту курстарынан өткен үміткерлерге өтініш берген күнінен бастап 1 айдан кешіктірмей емші сертификаттарын береді және есеп берілгеннен кейінгі келесі айдың соңында емшілердің жаңартылған тіркелімін ұсынады;
4) мемлекеттік органға берілген емші сертификаттары туралы есеп ұсынады.
4. Емші сертификаты 1 жыл мерзіміне беріледі.
Үміткердің науқастарды қабылдауды жүргізуін растаушы құжаттарын (тіркеу журналы), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері жүргізетін тексеру актілерін аккредиттелген ұйымға ұсынған кезінде сертификаттың қолданыс мерзімі 1 жылға ұзартылады.
5. Сертификаттың жоғалуы, бүлінуі жағдайында оның дубликаты (көшірмесі) беріледі.
Емші сертификаты жоғалған, бүлінген жағдайда аккредиттелген ұйым өтініш берілген күннен бастап он бес күнтізбектік күн ішінде жаңа нөмір тағайындай отырып және оң жақтағы жоғары бұрышта «Дубликат» жазбасы бар емші сертификатының дубликатын береді.
Берілген дубликат бұл кезде жоғалған немесе бүлінген емші сертификатының түпнұсқасында көрсетілген аяқталу мерзіміне дейін қолданылады.
Жоғалған, бүлінген емші сертификаты оның жоғалғаны, бүлінгені туралы жазбаша өтініш берілген күннен бастап жарамсыз деп саналады.
6. Емші сертификаты қолданысы:
1) сертификатты қолдану мерзімі аяқталғанда;
2) сертификат алу кезінде біле тұра өтірік ақпарат берілгенде;
3) сертификатта көрсетілген органдық аурулармен, туберкулез, психикалық, онкологиялық, инфекциялық, венерологиялық, ЖИТС ауруларымен ауырған науқастарды емдеуге тиым салу бөлімі шарттары бұзылғанда тоқтатылады.
Аккредиттелген ұйымдардың
емші сертификатын беруі
бойынша Нұсқаулығына
қосымша
Аккредиттелген ұйымға ұсынылатын құжаттардың тізбесі
1) еркін нысандағы өтініш;
2) өмірбаяны;
3) нотариалды расталған жеке куәлік көшірмесі;
4) еңбек кітапшасының (бар болса) немесе жеке еңбек келісім шартының немесе жұмысқа қабылдау туралы бұйрығы үзіндісінің көшірмесі (нотариалды немесе мамандар қызметі растаған);
5) денсаулық күйі туралы анықтама;
6) медицина негіздері бойынша курстарда оқудан өткені туралы құжаттың нотариалды расталған көшірмесі;
7) құжаттар ұсынылғаннан кейінгі бір ай мерзімінен кешіктірмей берілген психоневрологиялық диспансердің анықтамасы;

2. Претендентами на получение сертификата целителя являются физические лица (далее - претендент).
3. Аккредитованные организации:
1) осуществляют прием документов претендентов по перечню, установленному приложением к настоящей Инструкции;
2) проводят тестирование на выявление паранормальных способностей претендента;
3) выдают сертификаты целителей претендентам, прошедшим обучающие курсы, не позднее 1 месяца со дня подачи заявления и представляют обновленный реестр целителей в конце месяца следующего за отчетным;
4) представляют в государственный орган отчет о выданных сертификатах целителя.
4. Сертификат целителя выдается сроком на 1 год.
При предоставлении претендентом документов, подтверждающих ведение приема больных (журнал регистрации), акта проверки, проводимой территориальным подразделением Комитета контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в аккредитованную организацию, действие сертификата продлевается сроком на 1 год.
5. В случае утери, порчи сертификата выдается его дубликат.
При утере, порче сертификата целителя аккредитованная организация в течение пятнадцати календарных дней со дня подачи заявления выдает дубликат сертификата целителя с присвоением нового номера и надписью "Дубликат" в правом верхнем углу.
При этом выданный дубликат действует до срока истечения указанного в оригинале утерянного или испорченного сертификата целителя.
Утерянные, испорченные сертификаты целителя считаются недействительными со дня подачи письменного заявления об его утере, порче.
6. Сертификат целителя прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока действия сертификата;
2) представления заведомо ложной информации при получении сертификата;
3) нарушений условий, указанных в сертификате, в части запрещения лечения больных с органическими заболеваниями, туберкулезом, психическими, онкологическими, инфекционными и венерическими заболеваниями, СПИД.
Приложение
к Инструкции по выдаче
сертификата целителя
аккредитованными организациями
Перечень документов, предоставляемых
в аккредитованную организацию
1) заявление в произвольной форме;
2) автобиография;
3) нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность;
4) копия трудовой книжки (при ее наличии) или индивидуального трудового договора, либо выписки из приказов о приеме на работу (заверенные нотариально или кадровой службой);
5) справка о состоянии здоровья;
6) нотариально заверенная копия документа о прохождении обучения на курсах по основам медицины;
7) справка психоневрологического диспансера, выданная не позднее месячного срока на момент представления документов;

8) құжаттар ұсынылғаннан кейінгі бір ай мерзімінен кешіктірмей берілген наркологиялық диспансердің анықтамасы.

8) справка наркологического диспансера, выданная не позднее месячного срока на момент представления документов.