Азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2010 жылғы 20 қарашадағы № 402 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 238 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 15 желтоқсанда № 6683 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 17 ақпандағы № 45, Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 17 ақпандағы № 39 бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 2011.02.17 № 45, ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2011.02.17 № 39 (ресми жарияланған күнінен кейiн он күнтiзбелiк өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берілген мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Азаматтық қорғаныс саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс департаменті (М.К. Ысқақов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін, оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министрі В.В. Петровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының     Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі    Экономикалық даму және сауда
_______________ В. Божко      министрі ________ Ж. Айтжанова
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2010 жылғы 20 қарашадағы
№ 402 және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің
2010 жылғы 30 қарашадағы
№ 238 бірлескен бұйрығына
1 қосымша
Азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау Критерийлері
1. Азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалаудың осы өлшемдері (бұдан әрі - Критерийлер) 1997 жылғы 7 мамырдағы «Азаматтық қорғаныс туралы» және 2006 жылғы 31 қаңтардағы  «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.

Об утверждении критериев оценки степени рисков и формы проверочного листа в области Гражданской обороны
Совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 ноября 2010 года № 402 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2010 года № 6683. Утратил силу совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 45 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 17 февраля 2011 года № 39
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 11.02.2011 № 45 и Министра экономического развития и торговли РК от 17.02.2011 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени рисков в области Гражданской обороны согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа в области Гражданской обороны согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту Гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Искакову М.К.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Петрова В. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по                     Министр экономического развития
чрезвычайным ситуациям         и торговли Республики Казахстан
Республики Казахстан
______________ В. Божко        _________________ Ж. Айтжанова
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 20 ноября 2010 года № 402
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 30 ноября 2010 года № 238
Критерии оценки степени рисков в области
Гражданской обороны
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области Гражданской обороны (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 7 мая 1997 года "О Гражданской обороне" и от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве".

2. Осы критерийлер сапалық көрсеткіштердің жиынын айқындайды, оның негізінде Азаматтық қорғаныстың басқару органдарын тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызу жүзеге асырылады.
3. Осы Критерийлерде келесі түсініктер қолданылады:
1) Азаматтық қорғаныстың басқару органдары – бақылау субъектері;
2) тәуекел – бақылау субъектерімен Азаматтық қорғаныс шараларын орындамау нәтижесінде адамдардың денсаулығы мен өміріне қауіп тудыру, мүлікке және қоршаған ортаға зиян келтіру ықтималдылығы.
4. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу бастапқы және кейінгі бөлу арқылы жүзеге асырылады. Бастапқы бөлу кезінде Бақылау субъектілері:
1) жоғары тәуекел тобы:
өнеркәсіптің, көлiк-коммуникация кешенiнiң, энергетиканың, байланыстың жұмыс iстеп тұрған, салынып жатқан, қайта жаңартылатын және жобаланатын қауiптi өндiрiстік объектiлерi бар әрi маңызды мемлекеттiк және экономикалық мәнi бар ұйымдарына;
тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен уларды шығарумен, қайта өңдеумен, тасымалдаумен, сатып алумен, сақтаумен, сатумен, пайдаланумен және жоюмен айналысатын ұйымдарына;
аумағында тыныс-тіршілiктi қамтамасыз ету объектiлерi орналасқан ұйымдарға;
2) орташа тәуекел тобы:
орталық атқарушы органдарға, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарына;
облыстардың жергілікті атқарушы органдарына;
Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылған қалалардың жергілікті атқарушы органдарына;
Базасында Азаматтық қорғаныстың аумақтық ұйымдары мен штаттық авариялық-құтқару қызметтері құрылған кәсіпкерлік субъектілеріне;
3) төмен тәуекел тобы:
Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылмаған қалалардың жергілікті атқарушы органдарына;
қалалық және ауылдық аудандардың жергілікті атқарушы органдарына;
білім беру объектілеріне (Азаматтық қорғаныс топтарына жатқызылған қалалар мектептері, жоғарғы және орта-арнайы оқу орындары);
50 адам асатын стационарлық денсаулық сақтау объектілеріне бөлінеді.
5. Азаматтық қорғаныс саласындағы Бақылау субъектілерін кейінгі бөлу кезінде осы Критерийлердің қосымшасына сәйкес әр Бақылау субъектіге тиісті балл беріледі.
6. Жиынтық қорытындының нәтижелері Бақылау субъектілерін тәуекелдер дәрежесі бойынша саралау үшін қолданылады.
7. Тәуекел дәрежелері бойынша Бақылау субъектілерін саралау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
жоғары тәуекел тобына 40 және одан көп балл;

2. Настоящие критерии определяют совокупность качественных показателей, на основе которых осуществляется отнесение органов управления Гражданской обороны к различным степеням риска.
3. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) Субъекты контроля - органы управления Гражданской обороны;
2) риск - вероятность причинения вреда жизни и здоровью людей, нанесения ущерба имуществу и окружающей среде в результате невыполнения мероприятий Гражданской обороны Субъектами контроля.
4. Отнесение Субъектов контроля по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения. При первичном распределении Субъекты контроля разделены на:
1) группы высокого риска:
организации с действующими, строящимися, реконструируемыми и проектируемыми опасными производственными объектами промышленности, транспортно-коммуникационного комплекса, энергетики, связи и имеющие важное государственное и экономическое значение;
организации, занимающиеся производством, переработкой, перевозкой, приобретением, хранением, реализацией, использованием и уничтожением ядов, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан;
организации, на территории которых расположены объекты жизнеобеспечения.
2) группы среднего риска:
центральные исполнительные органы, их подведомственные организации;
местные исполнительные органы областей;
местные исполнительные органы городов, отнесенных к группам по Гражданской обороне;
субъекты предпринимательства, на базе которых созданы штатные профессиональные аварийно-спасательные службы и территориальные формирования Гражданской обороны.
3) группы незначительного риска:
местные исполнительные органы городов, не отнесенных к группе по Гражданской обороне;
местные исполнительные органы городских и сельских районов;
объекты образования (школы в городах, отнесенных к группам по Гражданской обороне, высшие и среднеспециальные учебные заведения);
объекты здравоохранения со стационаром более 50 человек.
5. При последующем распределении Cубъектов контроля в области Гражданской обороны, каждому Субъекту контроля присваиваются соответствующие баллы, согласно приложению к настоящим Критериям.
6. Результаты суммарного итога используются для дифференциации Субъектов контроля по степеням риска.
7. Дифференциация Субъектов контроля по степеням риска осуществляется следующим образом:
к группе высокого риска относятся Субъекты контроля, набравшие от 40 и более баллов;

орташа тәуекел тобына – 25-тен 40-қа дейінгі балл;
шамалы тәуекел тобына - 0-ден 25-ке дейінгі балл алған Бақылау субъектілері жатады.
8. Бір тәуекел топ ішінде Бақылау субъектілерін тексеруді басымды жоспарлау негіздері:
1) ең үлкен тексерілмеген кезең (тексерілмеген кезеңді айқындау кезінде жоспардан тыс тексерулер саналмайды);
2) ең үлкен баллдың сомасы болып табылады.
Азаматтық қорғаныс саласындағы
тәуекелдер дәрежесін бағалау
критерийлеріне қосымша
Тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері
р/с
Критерийлердің атаулары Баллдарды беру шарттары Баллдар
1.
Азаматтық қорғаныс саласындағы ұйымдастырушылық қызметті қамтамасыз ету бойынша талаптарды сақтау
иә
0
жоқ
20
2.
Бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргізу
иә
0
жоқ
10
3.
Бейбіт және соғыс уақытында басқару, байланыс және хабардар ету жүйелерінің дайындығы
иә
0
жоқ
20
4.
Азаматтық қорғаныс күштері мен құралдарының бейбіт және соғыс уақытындағы іс-қимылдарға дайындығы
иә
0
жоқ
10
5.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою, Азаматтық қорғаныс үшін қаржы және материалдық ресурстар резервтерінің бары
иә
0
жоқ
10
6.
Азаматтық қорғаныс саласындағы халықты (персоналды) оқыту
иә
0
жоқ
10
7.
Заманауи зақымдану құралдары ықпалынан және төтенше жағдай туындаған кезде халықты (персоналды) қорғау бойынша іс-шаралар өткізу
иә
0
жоқ
10
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2010 жылғы 20 қарашадағы
№ 402 және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің
2010 жылғы 30 қарашадағы
№ 238 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысаны
Азаматтық қорғаныс саласындағы
тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________
Тағайындау туралы акті _____________________________________________
(№, датасы)
Тексеріс өткізу уақыты _____________________________________________
Тексеру мезгілі ____________________________________________________
Ұйым атауы _________________________________________________________
Объект атауы _______________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _______________________________________________
СТН ________________________________________________________________
ИИН/БИН (оның барында)
р/с
Тексерілетін мәселе Орындау туралы белгі
орындалды орындалмады

к группе среднего риска - от 25 до 40 баллов;
к группе незначительного риска - от 0 до 25 баллов.
8. Основанием для приоритетного планирования проверок Субъектов контроля внутри одной группы риска являются:
1) наибольший непроверенный период (при определении непроверенного периода не учитываются внеплановые тематические проверки);
2) наибольшая сумма баллов.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в области Гражданской обороны
Критерии оценки степени риска
п/п
Наименование критериев
Условия
присвоения
баллов
Баллы
1.
Соблюдение требований по обеспечению
организационной деятельности в области
Гражданской обороны
да
0
нет
20
2.
Ведение работ по предупреждению
чрезвычайных ситуаций в мирное и военное
время
да
0
нет
10
3.
Готовность систем управления, связи и
оповещения в мирное и военное время
да
0
нет
20
4.
Готовность сил и средств Гражданской
обороны к действиям в мирное и военное
время
да
0
нет
10
5.
Наличие резервов финансовых и
материальных ресурсов для предупреждения
и ликвидации чрезвычайных ситуаций,
Гражданской обороны
да
0
нет
10
6.
Обучение населения (персонала) в области
Гражданской обороны
да
0
нет
10
7.
Проведение мероприятий по защите
населения (персонала) от воздействия
современных средств поражения и при
возникновении чрезвычайных ситуаций
да
0
нет
20
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 20 ноября 2010 года № 402
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 30 ноября 2010 года № 238
Форма
Проверочный лист
в области Гражданской обороны
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении ____________________________________________________
(№, дата)
Срок проведения проверки ____________________________________________
Проверяемый период __________________________________________________
Наименование организации ____________________________________________
Наименование объекта ________________________________________________
Адрес месторасположения _____________________________________________
РНН _________________________________________________________________
ИИН/БИН (при его наличии) ___________________________________________
п/п
Проверяемые вопросы Отметка о
выполнении
вып. не вып.

1. Азаматтық қорғаныс саласындағы ұйымдастырушылық қызметті қамтамасыз ету бойынша талаптарды сақтау
1.
Азаматтық қорғаныстың орындалған іс-шаралары туралы есепті Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына ұсыну
2.
Тиісті деңгейдегі Азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен Азаматтық қорғаныс жоспарларының  болуы
3.
*Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) орталық және жергілікті атқарушы органдарында Азаматтық қорғаныс бойынша бөлімдердің (қызметкерлердің) болуы
4.
Ұйымда бірінші басшыға тікелей бағынысты Азаматтық қорғаныс саласындағы міндеттерді шешетін арнайы уәкілетті құрылымдық бөлімшенің (жеке қызметкердің) болуы
5.
*Азаматтық қорғаныстың арнайы іс-шараларын орындауды қамтамасыз ету және осы мақсатқа дайындау үшін Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар күштері мен құралдарының болуы
6.
Эвакуациялық, эвакуациялық қабылдау комиссияларының болуы
7.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөніндегі комиссиялардың немесе осы функцияларды орындайтын басқа органның болуы
8.
*Төтенше жағдайлардың алдын алу және оның салдарын жою жөніндегі мемлекеттік жүйенің тиісті кіші жүйесінің міндеттері, ұйымдастырылуы мен әрекеттесу тәртібі бойынша ереженің болуы
9.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан шаруашылық жүргізу объектілерін қорғау бойынша бекітілген перспективалы және ағымдық жоспарлардың және оларды жою бойынша іс-қимыл жоспарларының болуы
10.
*Төтенше жағдайлар жөніндегі комиссияның, сондай-ақ ол туралы ереженің болуы
11.
*Қызметкерлер мен олардың жанұяларын эвакуациялауға дайындау және оны ұйымдастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
12.
*Ведомстволық бағынысты аумақтарда орналасқан ұйымдардың Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауын қамтамасыз ету
13.
Эвакуациялау іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз ету
14.
Қызметкерлердің азаматтық қорғаныс бойынша міндеттерін орындауы үшін қажетті жағдайдың болуы
2. Бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргізу
15.
Ықтимал су тасқынын, селді, сырғыма мен басқа да қауіпті экзогенді құбылыстарды есепке ала отырып, аумақтағы құрылыстарды жоспарлауды жүзеге асыру
16.
Халық пен қоршаған орта үшін жоғары қауіп тудыратын шаруашылық жүргізу объектілері орналасқан ведомстволық бағынысты аумақтарда, сондай-ақ қарқынды мұнай-, газ өндіру және жер асты қазбалары аудандарында сейсмикалық аудандастыру және сейсмикалық қауіпті бағалау жүргізуді жүзеге асыру
17.
Ғимараттар мен құрылыстарды сейсмикаға қарсы нығайту бойынша жұмысты жүзеге асыру
18.
Күрделі жөндеу кезінде сейсмикалық тұрақсыз құрылыстар мен ғимараттардың құрылыс конструкцияларын міндетті сейсмикаға қарсы нығайтуды жүзеге асыру
19.
Теңiздер мен iрi су айдындары беткi деңгейiнiң құбылуына болжам жасаудың ғылыми негiздерi мен әдiстерiн дамытуды қамтамасыз ету
20.
Су тасқындары болуы мүмкiн аудандарда гидротехникалық және өзге де тосқауыл құрылыстар салуды ұйымдастыру мен олардың сапасын бақылауды қамтамасыз ету
21.
Су тасқындары болуы, су басып қалуы және су астында қалып қоюы мүмкiн аймақтарда жер учаскелерiнiң шаруашылық қажеттерiне арналған объектiлер салу үшiн бөлiнуiне тыйым салу
22.
Әзірленетін орынжай аудандарында бар құрылыстар мен ғимараттардың беріктігі мен тұрақтылығын арттыру
23.
Кенiштердi игеруге байланысты төтенше жағдайлардан болуы ықтимал залалды азайту жөнiндегi алдын алу шараларын жүргiзу, ал оларды жүргiзу мүмкiн болмаған жағдайда кен өндiрудi тоқтату және қорғаныш шараларының қажеттi кешенiн орындап, кенiштердi консервациялау
24.
*Бейбіт және соғыс уақытында қызмет ету саласының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды жүзеге асыру

1. Соблюдение требований по обеспечению организационной
деятельности в области Гражданской обороны
1.
Представление отчета о выполненных
мероприятиях Гражданской обороны в
территориальные органы уполномоченного
органа в области Гражданской обороны
2.
Наличие планов Гражданской обороны
утвержденных начальником Гражданской
обороны, соответствующего уровня
3.
*Наличие отделов (работников) по
Гражданской обороне в центральных и
местных исполнительных органах областей
(города республиканского значения,
столицы)
4.
Наличие в организации структурного
подразделения (отдельного работника),
специально уполномоченного на решение
задач в области Гражданской обороны,
непосредственно подчиненного первому
руководителю
5.
*Наличие служб Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций для обеспечения
выполнения специальных мероприятий
Гражданской обороны и подготовки в этих
целях сил и средств
6.
Наличие эвакуационных, эвакоприемных
комиссий
7.
Наличие комиссии по предупреждению и
ликвидации чрезвычайных ситуаций или
другого органа, выполняющего ее функции
8.
*Наличие положения, определяющей задачи,
организацию и порядок взаимодействия
соответствующей подсистемы Государственной
системы по предупреждению и ликвидации
последствий чрезвычайных ситуаций
9.
Наличие утвержденных перспективных и
текущих планов по защите объектов
хозяйствования от чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного характера и
планов действий по их ликвидации
10.
*Наличие комиссии по чрезвычайным
ситуациям, а также положения об ее
функционировании
11.
*Осуществление мероприятий по подготовке и
организации эвакуации работников и их
семей
12.
*Обеспечение выполнения мероприятий
Гражданской обороны организациями,
расположенными на подведомственной
территории
13.
Обеспечение проведения эвакуационных
мероприятий
14.
Наличие необходимых условий работникам для
выполнения ими обязанностей по Гражданской
обороне
2. Ведение работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций
в мирное и военное время
15.
Осуществление планирования застройки
территорий с учетом возможных наводнений,
селей, оползней и других опасных
экзогенных явлений
16.
Осуществление проведения сейсмического
районирования и оценки сейсмической
опасности на подведомственных территориях,
на которых расположены объекты
хозяйствования, представляющие повышенную
опасность для населения и окружающей
среды, а также в районах интенсивной
нефте-, газодобычи и подземных выработок
17.
Осуществление работ по антисейсмическому
усилению зданий и сооружений
18.
Осуществление обязательного
антисейсмического усиления строительных
конструкций не сейсмостойких зданий и
сооружений при капитальном ремонте
19.
Обеспечение развития научных основ и
методов прогноза динамики уровневой
поверхности морей и крупных водоемов
20.
Обеспечение организации и контроля
качества строительства защитных
гидротехнических и иных сооружений в
районах возможных наводнений
21.
Не допущение отвода земельных участков под
застройку объектов, для хозяйственных нужд
в зонах возможных наводнений, затоплений и
подтоплений
22.
Повышение надежности и устойчивости
существующих зданий и сооружений в районах
разрабатываемых месторождений
23.
Проведение превентивных мероприятий по
снижению возможного ущерба от чрезвычайных
ситуаций, связанных с разработкой
месторождений, а при невозможности их
проведения - прекращение добычи и
консервацию месторождений с выполнением
необходимого комплекса защитных
мероприятий
24.
*Осуществление необходимых мер по
обеспечению устойчивого функционирования
отрасли в мирное и военное время

3. Басқару, байланыс және хабардар ету жүйесінің бейбіт және соғыс уақытына әзірлігі
25.
Мониторинг жүйесінің, персоналды, шаруашылық жасайтын субъектіні және халықты техногендік апаттар туралы хабардар ету жүйесінің болуы.
26.
Ұжымдық және жеке қорғау құралдарының, жергілікті хабардар ету жүйесінің болуы, олардың әзірлігінің ұдайы қамтамасыз етілуі.
27.
*Тиісті байланыс және хабардар ету құралдарымен жарақталған қалалық және қаладан тыс басқару пунктерінің болуы
4. Азаматтық қорғаныс күштері мен құралдарының бейбіт және соғыс уақытындағы іс-қимылдарға әзірлігі
28.
Төтенше жағдайлар зардаптарының алдын алу және оны жою бойынша күштер мен құралдардың болуы, олардың пайдалануға әзірлігі
29.
Объектілік құралымдардың болуы
30.
*Аудандарда, қалаларда, облыстарда аумақтық құралымдардың болуы
31.
*Азаматтық қорғаныс күштері мен құралдарының, басқару, хабардар ету және байланыс жүйесінің тұрақты әзірлігі
5. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою, Азаматтық қорғанысқа арналған қаржылық және материалдық ресурстар резервтерінің болуы
32.
*Төтенше жағдайлар кезінде панасыз қалған халыққа арналған уақытша тұрғын үй резервінің құру
33.
Тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде азық-түлік, дәрі-дәрмек және материалдық-техникалық құралдар қорының құру
34.
*Ведомостволық бағынысты ұйымдарда материалдық-техникалық, азық-түлік және дәрі-дәрмек пен басқа да ресурстар қорының болуы және оларды әзірлікте ұстау мен олардың жиналуына, сақталуына, жаңартылуына және пайдалануға дайындығын қолдауға бақылауды жүзеге асыру
35.
*Азаматтық қорғаныс басқару органдарының, күштері мен құралдарының әзірлігін даярлауды және қолдауды қамтамасыз ету, оларды авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін жеке құраммен жинақтау, қажетті техникамен, арнайы жабдықпен, құралдармен жарақтандыру
36.
*Заманауи зақымдану құралдарын пайдалану жағдайында халықты алғашқы тіршілік әрекетімен қамтамасыз етуге кепілдік беретін Азаматтық қорғаныс мүліктерінің, материалдық-техникалық, азық-түліктік, медициналық және басқа да ресурстардың болуы, олардың жинақталуын сақталуын, жаңартылуын және әзірлікте ұстауын жүзеге асыру
37.
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету үшін Азаматтық қорғаныс мүліктері қорының болуы
6. Халықты (персоналды) Азаматтық қорғаныс саласында оқыту
38.
*Азаматтық қорғаныс құралымдары әзірлігін жүргізу және сала қызметкерлерін заманауи зақымдану құралдарынан қорғану және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдар тәсілдеріне оқыту
39.
Қызметкерлерді, сондай-ақ аса қауіпті объектілердегі авариялардан ықтимал зақымдану аймақтарында тұратын халықты азаматтық қорғаныс бойынша оқытуды жүзеге асыру
40.
*Осы аумақтағы ықтимал төтенше жағдайлар сипатына сәйкес халық пен ұйымды қатер фактісі және төтенше жағдайлардың алдын алу және олардан қорғану бойынша қажетті шараларды хабарлау
41.
*Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы білімді насихаттауды жүзеге асыру
42.
*Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою бойынша іс-шараларды насихаттау жоспарының болуы
43.
Азаматтық қорғаныс құралымдарына кірмейтін персоналмен оқытылған тақырыпша аясында сынақ тапсыру арқылы бекітілген бағдарлама бойынша жоспарлы сабақтар өткізу
44.
Барлық типтегі жалпы білім беретін мектептерде және кәсіптік-техникалық мектептерде «Азаматтық қорғаныс күнін» өткізу
45.
Химиялық қауіпті объектілердің жанында күшті әсері бар заттардың шығуынан болатын авариялар туындаған кездегі персоналдың іс-қимылдары бойынша сейсмомашықтанулар немесе машықтанулар өткізу
46.
Селқауіпті аудандарда селмашықтануларын өткізу
47.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның біліктілікті арттыру оқу орындарында басшылық құрамды даярлауды және қайта даярлауды қамтамасыз ету
48.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында басшылық, командалық-басшылық құрамды бекітілген бағдарлама бойынша даярлауды және қайта даярлауды қамтамасыз ету

3. Готовность систем управления, связи и оповещения
в мирное и военное время
25.
Наличие системы мониторинга, системы
оповещения персонала, хозяйствующих
субъектов и населения о техногенных
авариях
26.
Наличие локальных систем оповещения,
средств коллективной и индивидуальной
защиты, обеспеченность их постоянной
готовности
27.
*Наличие городских и загородных пунктов
управления, которые оснащены
соответствующими средствами связи и
оповещения
4. Готовность сил и средств Гражданской обороны
к действиям в мирное и военное время
28.
Готовность к применению сил и средств по
предупреждению и ликвидации последствий
чрезвычайных ситуаций
29.
Наличие объектовых формирований
30.
*Наличие территориальных формирований в
районах, городах, областях
31.
*Постоянная готовность сил и средств,
систем управления, оповещения и связи
Гражданской обороны
5. Наличие резервов финансовых и материальных ресурсов для
предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций,
Гражданской обороны
32.
Создание резерва временного жилья для
населения, оставшегося без крова при
чрезвычайных ситуациях
33.
Создание запасов продовольствия,
медикаментов и материально-технических
средств на объектах жизнеобеспечения
34.
*Наличие и поддержание в готовности
запасов материально-технических,
продовольственных, медицинских и иных
ресурсов в подведомственных организациях и
осуществление контроля за их накоплением,
хранением, обновлением и поддержанием в
готовности к применению
35.
*Обеспечение подготовки и поддержания в
готовности органов управления, сил и
средств Гражданской обороны,
укомплектование их личным составом и
оснащение необходимой техникой,
специальным оборудованием, средствами для
ведения аварийно-спасательных и других
неотложных работ
36.
*Наличие имущества Гражданской обороны,
материально-технических,
продовольственных, медицинских и иных
ресурсов, гарантирующих первоочередное
обеспечение жизнедеятельности населения в
условиях применения современных средств
поражения, осуществление их накопления,
хранения, обновления и поддержание в
готовности
37.
Наличие запасов имущества Гражданской
обороны для обеспечения мероприятий
Гражданской обороны
6. Обучение населения (персонала)
в области Гражданской обороны
38.
*Проведение подготовки формирований
Гражданской обороны и обучение работников
отрасли способам защиты от современных
средств поражения и действиям в условиях
чрезвычайных ситуаций
39.
Осуществление обучения по Гражданской
обороне работников, а также населения,
проживающего в зонах вероятного поражения
от аварий на потенциально опасных объектах
40.
*Информирование населения и организаций о
фактах риска и необходимых мерах по
предупреждению чрезвычайных ситуаций и
защите от них, в соответствии с характером
возможных чрезвычайных ситуаций на данной
территории
41.
*Осуществление пропаганды знаний в области
чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера
42.
*Наличие плана пропаганды мероприятий по
предупреждению и ликвидации чрезвычайных
ситуаций
43.
Проведение с персоналом, не входящим в
формирования Гражданской обороны, плановых
занятий, по утвержденной программе со
сдачей зачета в объеме изученной тематики
44.
Проведение в общеобразовательных школах
всех типов и в профессионально-технических
школах «День Гражданской обороны»
45.
Проведение сейсмотренировок в
сейсмоопасных регионах или тренировок по
действию персонала при возникновении
аварий с выбросом сильнодействующих
ядовитых веществ вблизи химически опасных
объектов
46.
Проведение селетренировок в селеопасных
районах
47.
Обеспечение подготовки и переподготовки
руководящего состава в учебных заведениях
повышения квалификации уполномоченного
органа в области чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного характера
48.
Обеспечение подготовки и переподготовки
руководящего, командно-начальствующего
состава в территориальных органах
уполномоченного органа в области
чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера по утвержденной
программе

7. Халықты (персоналды) заманауи зақымдану құралдары ықпалынан және төтенше жағдайлар туындауынан қорғау бойынша іс-шаралар өткізу
49.
*Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар шарттарында заманауи зақымдану құралдарының қатері мен қолданылуы кезінде сала қызметкерлерін қорғау бойынша іс-шаралар жүргізу
50.
Жұмыс істейтін персоналды, шаруашылық жасайтын объектілерді табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезіндегі заманауи зақымдану құралдары әсерінен қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
51.
Қорғану деңгейін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды орындау
Азаматтық қорғаныс саласындағы тексеру парағына ескерту:
* орталық, жергілікті атқарушы органдарда тәуекелдер дәрежесіне бағалау жүргізуге арналған пунктер
Уәкілетті органның лауазымды адамы:
_____________________________________  ________________
(Т.А.Ә.)                         (қолы)
_____________________________________
(лауазымы)
Бақылау субъектісі:
_____________________________________  _________________
(Т.А.Ә.)                          (қолы)
_____________________________________
(лауазымы)

7. Проведение мероприятий по защите населения (персонала) от
воздействия современных средств поражения и при возникновении
чрезвычайных ситуаций
49.
*Проведение мероприятий по защите
работников отрасли при угрозе и применении
современных средств поражения, в условиях
чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера
50.
Осуществление мероприятий по защите
работающего персонала, объектов
хозяйствования от воздействия современных
средств поражения и чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного характера
51.
Выполнение мероприятий по обеспечению
уровня защищенности
Примечание к Проверочному листу в области Гражданской обороны:
* пункты для проведения оценки степени риска в центральных, местных исполнительных органах
Должностное лицо уполномоченного органа:
_____________________________________________        _______________
(Ф.И.О.)                              (подпись)
_____________________________________________
(должность)
Субъект контроля:
_____________________________________________        _______________
(Ф.И.О.)                              (подпись)
_____________________________________________
(должность)