Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 140 "Еттерге таңба басу ережесiн бекiту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 765 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 18 қаңтарда N 6736 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі заңының 8-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 19 наурыздағы "Еттерге таңба басу ережесiн бекiту туралы" № 140 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2236 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде "8)" саны "9)" санымен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің агроөнеркәсіп кешенінің мемлекеттік инспекция Комитеті облыс, Астана, Алматы қалаларының аумақтық инспекцияларымен бірлесіп заңнамада бекітілген тәртіпте осы бұйрықтан туындайтын керекті шараларды қабылдасын.";
Осы бұйрықпен бекітілген Етке ветеринариялық таңба қою ережесінде:
1-тамақтағы "8)" саны "9)" санымен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай мәтінде жазылсын:
"3. Ветеринария саласындағы қызметті атқаратын тиісті әкімшілік аумақтың жергілікті атқарушы органының бөлімше басшысы еттерге таңба қоятын ветеринариялық дәрігерлерге жеке нөмір беріп олардың тізімін құрады.";
4-тармақта "облыстың мемлекеттік инспекторлары" деген сөздер "ветеринария саласындағы қызметті атқаратын тиісті әкімшілік аумақтың жергілікті атқарушы органының бөлімше басшысы" деген сөздермен алмастырылсын;
5-тармақ алынып тасталсын;
6-тармақта "инспектор" сөзі "дәрігер" сөзімен алмастырылсын;
8-тармақ мынадай мәтінде жазылсын:
"8. Сопақша және тік тікбұрышты ветеринариялық таңбаларда, сонымен қатар ветеринариялық мөртабандарда осы ереженің 1-қосымшасына сәйкес ақпараттар көрсетіледі";
91011-тармақтар мынадай мәтінде жазылсын:
"9. 1 формадағы сопақша ветеринариялық таңбаларды лабораториялардың ветеринариялық дәрігерлері немесе сою пункттерінің немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық-санитарлық сараптамасының қорытындысы бойынша қойылады. Ветеринариялық сопақша таңбаның болуы ветеринариялық-санитарлық сараптаманың жүргізілгендігін және өнімнің қауіпсіз екендігін растайды.

О внесении изменений и дополнения в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 140 "Об утверждении правил по ветеринарному клеймению мяса"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 765. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2010 года № 6736. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 140 "Об утверждении правил по ветеринарному клеймению мяса" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2236) следующие изменения и дополнение:
в преамбуле цифру "8)" заменить цифрой "9)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с его территориальными инспекциями областей, городов Астаны и Алматы, в установленном законодательством порядке, принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.";
в Правилах по ветеринарному клеймению мяса, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1 цифру "8)" заменить цифрой "9)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Руководитель подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, соответствующей административно-территориальной единицы формирует список ветеринарных врачей, осуществляющих клеймение мяса, с присвоением им личных номеров.";
в пункте 4 слова "главного государственного ветеринарного инспектора области" заменить словами "руководителя подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, соответствующей административно-территориальной единицы";
пункт 5 исключить;
в пункте 6 слово "инспектора" заменить словом "врача";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Ветеринарные клейма овальной и прямоугольной формы, а также ветеринарные штампы включают в себя информацию согласно приложению к настоящим Правилам.";
пункты 91011 изложить в следующей редакции:
"9. Овальное ветеринарное клеймо формы 1 ставится на мясо и мясопродукты ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы. Наличие овального ветеринарного клейма подтверждает, что ветеринарно-санитарная экспертиза проведена и продукция является безопасной.

10. Тік бұрышты ветеринариялық таңба "Алдын ала тексеру" жергілікті атқарушы органдардың ветеринариялық дәрігерлерінің сою алдындағы малды тексеру және сойылғаннан кейінгі ұшаны және органдарды тексеру қорытындысы бойынша сою алаңдарында қойылады.
Тік бұрышты ветеринариялық таңба "Алдын ала тексеру" қойылған ұша және ішкі органдар ветеринариялық-санитарлық сараптама өту үшін ветеринариялық-санитарлық лабораторияларға жіберіледі.
Зерттеу қорытындысы бойынша тік бұрышты ветеринариялық таңбаның қатарына ветеринариялық-санитарлық лабораторияның ветеринариялық дәрігерімен сопақша ветеринариялық таңба 1 немесе 2 формадағы қойылады.
11. Залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға) немесе қайта өңдеуге жататын ет және ет өнімдері Қазақстан Республикасының ветеринария саласының заңнамаларына сәйкес ет және ет өнімдерінің қолдану тәртібін көрсететін ветеринариялық мөртабандармен таңбаланады.";
14-тармақ алынып тасталсын;
15-тармақа "ТМД елдерінде" сөздері алынып тасталсын;
16-тармақтың алтынша абзацында "базарда" сөзі "ішкі сауда объектілері" сөзімен алмастырылсын;
17-тармақта "қашырлар" сөзі ", қабандар" сөзімен толықтырылсын;
бөлім "4. Жауапкершілік" алынып тасталсын;
ережеге қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес мынадай мәтінде жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығын дамыту және ветеринариялық қауіпсіздік департаменті (Тоқсеитова Р.Ә.) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Күрішбае
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 765 бұйрығына қосымша
Еттерге ветеринариялық таңба
басу ережесіне қосымша
Еттерді таңбалауға арналған ветеринариялық таңбалардың және мөртабандардың үлгісі
1. Сопақша формадағы таңба.
KZ F 01/U2-0001 – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 қарашадағы № 1755 қаулысымен бекітілген жануарлар өсiрудi, жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлерiне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiру, сақтау және өткiзу жөнiндегi ұйымдарға есептiк нөмiрлер беру ережесіне (бұдан әрі - Қаулы) сәйкес берілген малдарды сойған сою пункттері немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.

10. Прямоугольное ветеринарное клеймо "Предварительный осмотр" ставится ветеринарными врачами подразделений местных исполнительных органов по результатам предубойного осмотра животных и послеубойного осмотра туш и органов на убойных площадках.
Туш и органы с ветеринарным клеймом прямоугольной формы "Предварительный осмотр" направляется для прохождения ветеринарно-санитарную экспертизу в лабораторию ветеринарно-санитарной экспертизы.
По результатам проведенных исследований рядом с прямоугольным ветеринарным клеймом ставится овальное ветеринарное клеймо ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы формы 1 или формы 2.
11. Мясо и мясопродукты, подлежащие обезвреживанию (обеззараживанию) и переработке клеймятся ветеринарными штампами указывающие порядок использования мяса и мясопродуктов в соответствии с законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии";
пункт 14 исключить;
в пункте 15 слова "в страны СНГ" исключить;
в абзаце шестом пункта 16 слово "рынках" заменить словами "объектах внутренней торговли";
в пункте 17 после слова "мулов" дополнить словом ", хряков";
раздел "4. Ответственность" исключить;
приложение к правилам изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития животноводства и ветеринарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Токсеитова Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Приложение
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
20 декабря 2010 года № 765
"Приложение
к Правилам по ветеринарному
клеймению мяса
Образцы ветеринарных клейм и штампов
для клеймения мяса и продуктов убоя
1. Клеймо овальной формы 1.
KZ F01/U2-0001 - учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии Правилам присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2009 года № 1755 (далее - Постановление):
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.

Өлшемі: 40(± 5)х60(± 5) миллиметр.
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 0,2) миллиметр.
2. 2 формадағы сопақша таңба.
"ЖК ВЕТСАРАПТАМА" – ветеринариялық-санитарлық лабораторияның атауы;
KZ – Қазақстан Республикасының литерлік коды;
F 01 – Қаулының 1 қосымшаға сәйкес берілген аумағында ветеринариялық-санитарлық лабораториялар орналасқан облыстың және ауданның коды:
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5) х 60(± 5) миллиметр.
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
3. Құстардың, қоян еттерін, саз құндыздар және ұсақ малдардың еттерін таңбалайтын (кіші көлемдегі) сопақша таңба.
KZ F 01/U2-0001 – Қаулыға сәйкес берілген сою пункттері немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 25(± 3)х40(± 5) миллиметр.
Шетінің ені – 1(± 0,2) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі - 6 миллиметр.
4. Тік бұрышты таңбаның формасы.
KZ F 01/U2-0001 – Қаулыға сәйкес берілген малдарды сойған сою алаңдарының есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5)х70(± 5) миллиметр;
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
5. Ветеринариялық мөртабандар.
KZ F 01/U2-0001 – Қаулыға сәйкес берілген өндіріс объектілерінің есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5) х70(± 5) миллиметр;
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
6. Қосымша мөртабандар.
Өлшемі: 20 (± 3)х50(± 5) миллиметр;
Шетінің ені - 1,5(± 0,3) миллиметр;

Размер: 40 (± 5) х 60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
2. Овальное клеймо формы 2.
"ЖК "ВЕТСАРАПТАМА" - наименование лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы;
KZ - литерный код Республики Казахстан;
F 01 - код области и района, на территории которых расположена лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы, присвоенный в соответствии с приложением 1 к Постановлению;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 40 (± 5) х 60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
3. Клеймо овальной формы (меньшего размера) для клеймения мяса кроликов, птицы, нутрий и других мелких животных.
KZ F01/U2-0001 - учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, присвоенный в соответствии с Постановлением:
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 25(± 3) х 40 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1(± 0,2) миллиметров.
Высота букв и цифр - 6 (± 2) миллиметров.
4. Клеймо прямоугольной формы.
KZ F 02/U2-0001 - временный учетный номер убойной площадки, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Постановлением:
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40(± 5) х 70(± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
5. Ветеринарные штампы.
KZ F 02/U2-0001 - учетный номер объекта производства, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Постановлением:
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40 (± 5) х 70 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
6. Дополнительные штампы.
Размеры: 20 (± 3) х 50 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;

Әріптердің биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
7. Құс өңдейтін кәсіпорындарда құс ұшаларына қойылатын электротаңба.
1                  2                 Қ
1 – бірінші категориядағы құс;
2 – екінші категориядағы құс;
Қ – өнеркәсіптік қайта өңдеуге.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 20(± 4) миллиметр.

Высота букв - 10 (± 2) миллиметров.
7. Электроклейма для тушек птиц на птицеперерабатывающих предприятиях.
1    2    Қ
1 - птица первой категории;
2 - птица второй категории;
Қ - на промышленную переработку.
Высота цифр и буквы - 20 (± 4) миллиметров.".