Күдікті операцияларды тоқтата тұру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 ақпандағы N 58 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6108 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 шілдедегі № 320 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.02 № 320 (2012.07.03 бастап күшіне енеді) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының 13-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Күдікті операцияларды тоқтата тұру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті (М.С. Өтебаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Р.Е. Дәленовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 9 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиісті.
Министр                                   Б. Жәмішев
«КЕЛІСІЛДІ»                         «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Әділет министрі                     Индустрия және сауда
Р. Түсіпбеков                       министрі Ә. Исекешев
2010 ж.                             2010 жылғы 2 наурыз
«КЕЛІСІЛДІ»                         «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және                  Туризм және спорт
қаржы ұйымдарын реттеу              министрінің м.а.
мен қадағалау агенттігінің          Қ. Өскенбаев
төрайымы Е. Бахмутова               2010 жылғы 25 ақпан                2010 жылғы 1 наурыз
«КЕЛІСІЛДІ»                         «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы            Әділет министрінің м.а.
Г. Марченко                         Д. Құсдәулетов
2010 жылғы 2 наурыз                 2010 жылғы 5 наурыз
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2010 жылғы 16 ақпандағы № 58
бұйрығымен бекітілген
Күдікті операцияларды тоқтата тұру ережесі
1. Осы Күдікті операцияларды тоқтата тұру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 2-тармағына cәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил приостановления подозрительных операций
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2010 года № 58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2010 года № 6108. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2012 года № 320
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2012 № 320 (вступает в силу с 03.07.2012).
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 09.03.2010.
В соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приостановления подозрительных операций.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (Утебаев М.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра финансов Республики Казахстан Даленова Р.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 9 марта 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Б. Жамишев
"СОГЛАСОВАНО"                           "СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции                    Министр индустрии и торговли
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
Р. Тусупбеков                              А. Исекешев
___________________                     ___________________
от "___" _________ 2010 г.               2 марта 2010 года
"СОГЛАСОВАНО"                             "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики   И.о. Министра туризма и спорта
Казахстан по регулированию и           Республики Казахстан
надзору финансового рынка и                К. Ускенбаев
финансовых организаций                      _____________
Е. Бахмутова                            25 февраля 2010 года
___________________
от 1 марта 2010 г.
"СОГЛАСОВАНО"                              "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Национального             И.о. Министра юстиции
Банка Республики Казахстан              Республики Казахстан
Г. Марченко                                Д. Куставлетов
_________________                          ________________
от 2 марта 2010 г.                        5 марта 2010 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2010 года № 58
Правила
приостановления подозрительных операций
1. Настоящие Правила приостановления подозрительных операций (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон) и определяют порядок приостановления подозрительных операций.

2. Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру фактілерінің алдын алу және жолын кесу мақсатында қаржы мониторингінің субъектілері күдікті операция туралы ол жасалғанға дейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитетіне (бұдан әрі - Комитет) хабарлауға міндетті.
3. Операцияны жүргізуден бас тартуға және қаржы мониторингі субъектісінің тоқтата тұруы мүмкін емес күдікті операциялар туралы хабарларды қаржы мониторингінің субъектілері олар жасалғаннан кейін үш сағаттан кешіктірмей не мұндай операциялар анықталған сәттен бастап жиырма төрт сағаттың ішінде Комитетке береді.
4. Егер бір тарап (тараптар) терроризммен және экстремизммен сабақтас ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне қосылған ұйым немесе тұлға болып табылған жағдайда, не осындай ұйымдар немесе тұлғалардың тікелей немесе жанама меншігіндегі немесе бақылауындағы заңды тұлға болған жағдайда, не осындай ұйымдар немесе тұлғалардың көрсетуімен қызмет ететін жеке немесе заңды тұлға болған жағдайда Комитеттің шешіміне дейін қаржы мониторингі субъектілері ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтата алады.
Осындай күдікті операцияларды қаржы мониторингі субъектілері олар анықталған сәттен бастап Комитетке тапсырады.
5. Комитет қаржы мониторингінің субъектілерінен алынған күдікті операция туралы ақпаратты талдауды жүзеге асырады.
6. Егер Қаржы мониторингінің субъектісі ұсынған күдікті операция туралы ақпарат Заңның 4-бабының 4-тармағында көрсетілген күдікті операцияны айқындау критерийлерінің біреуін қамтыған жағдайда, Комитет күдікті операция туралы хабар алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде күдікті операцияның жүргізілуін күнтізбелік үш күнге дейінгі мерзімге тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
Заңның 4-бабының 4-тармағында көрсетілген күдікті операцияны айқындау критерийлері жоқ болған жағдайда, Комитет күдікті операция туралы хабар алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде күдікті операцияны тоқтата тұрудың қажеті жоқтығы туралы шешім қабылдайды.
7. Күдікті операция Заңның 4-бабының 4-тармағында көрсетілген күдікті операцияны айқындау критерийлерінің біреуін қамтыған жағдайда және ақпаратты алған сәтте операция жүргізілмеген жағдайда Комитет сондай-ақ ол туралы мемлекеттік органдардан ақпарат алған күдікті операцияны тоқтата тұрады.
8. Күдікті операцияны тоқтата тұру туралы не күдікті операцияны тоқтата тұрудың қажеті жоқтығы туралы шешімдер осы Ережеге қоса берілген 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша рәсімделеді.

2. Субъекты финансового мониторинга в целях предупреждения и пресечения фактов легализации (отмывания) доходов, полученных незаконным путем, и финансирования терроризма сообщают о подозрительной операции до ее совершения в Комитет по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
3. Сообщения о подозрительных операциях, по которым отсутствуют основания для отказа в проведении и которые не могут быть приостановлены субъектом финансового мониторинга, предоставляются субъектами финансового мониторинга в Комитет не позднее трех часов поcле их совершения либо в течение двадцати четырех часов с момента выявления таких операций.
4. Субъекты финансового мониторинга приостанавливают операции с деньгами и (или) иным имуществом до решения Комитета в случае, если одной стороной (сторонами) является организация или лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, либо юридическое лицо, прямо или косвенно находящееся в собственности или под контролем таких организаций или лица, либо физическое или юридическое лицо, действующее от имени или по указанию таких организаций или лица.
Сообщения о таких подозрительных операциях предоставляются субъектами финансового мониторинга в Комитет с момента их обнаружения.
5. Комитет осуществляет анализ полученной информации о подозрительной операции от субъектов финансового мониторинга.
6. В случае, если информация о подозрительной операции, представленная субъектом финансового мониторинга содержит один из критериев определения подозрительной операции, указанных в пункте 4 статьи 4 Закона, Комитет в течение двадцати четырех часов с момента получения сообщения о подозрительной операции принимает решение о приостановлении проведения подозрительной операции на срок до трех календарных дней.
В случае отсутствия критериев определения подозрительной операции, указанных в пункте 4 статьи 4 Закона, Комитет в течение двадцати четырех часов с момента получения сообщения о подозрительной операции принимает решение об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной операции.
7. Комитет также вправе приостановить операцию, информация о которой получена от государственных органов, в случае если такая операция содержит один из критериев определения подозрительной операции, указанных в пункте 4 статьи 4 Закона, и на момент получения информации еще не совершена.
8. Решения о приостановлении подозрительной операции либо об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной операции оформляются по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.

9. Қаржы мониторингінің субъектісі ақпарат хабарланған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде Комитеттің күдікті операцияны тоқтата тұруы туралы не осындай операцияны тоқтата тұрудың қажеті жоқтығы туралы шешімін алмаған жағдайда операция жүргізілуге тиіс.
10. Күдікті операцияны тоқтата тұру туралы не осындай операцияны тоқтата тұрудың қажеті жоқтығы туралы шешімдер мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді және қаржы мониторингінің субъектілеріне күдікті операция туралы хабар алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде электрондық немесе факс байланысымен жіберіледі.
Күдікті операцияларды тоқтата тұру
Ережесіне 1-қосымша
Нысан
Күдікті операцияны тоқтата тұру
«Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. ___________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің толық атауы және оның тұратын мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін Т.А.Ж., жеке басын куәландырушы құжаттың
____________________________________________________________________
деректері, заңды мекен-жайы мен тұратын мекен-жайы көрсетіледі;
____________________________________________________________________
заңды тұлғалар үшін атауы және тұратын мекен-жайы көрсетіледі)
операциясын ________________________________________________________
(операцияның түрі көрсетіледі)
2010 жылғы «__» _________ бастап 2010 жылғы «__» _______ қоса алғанда күнтізбелік күнге (күндерге) дейінгі мерзімге тоқтата тұрылсын.
2. Күдікті операцияны тоқтата тұрудың негізі _________________
(күдікті операцияны
____________________________________________________________________.
айқындау критерийлерінің біреуі немесе бірнешеуі көрсетіледі)
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға   ________________   _________________________________
(қолы)                  (аты-жөні, тегі)
Күдікті операцияларды тоқтата тұру
ережесіне 2-қосымша
Нысан
Күдікті операцияны тоқтата тұру қажетінің жоқтығы
1. «Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес _________________
(қаржы
____________________________________________________________________  мониторингі субъектісінің толық атауы жене оның тұратын мекен-жайы)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін тұлғаның Т.А.Ж., жеке басын куәландырушы құжат
____________________________________________________________________
деректері, заңды мекен-жайы және тұратын мекен-жайы көрсетіледі;
____________________________________________________________________
заңды тұлғалар үшін атауы және тұратын мекен-жайы көрсетіледі)
операцияны тоқтата тұруға негіздеме жоқ.

9. В случае неполучения субъектом финансового мониторинга в течение двадцати четырех часов с момента сообщения информации решения Комитета о приостановлении подозрительной операции либо об отсутствии необходимости в приостановлении такой операции, операция должна быть проведена.
10. Решения о приостановлении подозрительной операции либо об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной операции оформляются на государственном и русском языках и направляются субъектам финансового мониторинга электронной или факсимильной связью в течение двадцати четырех часов с момента получения сообщения о подозрительной операции.
Приложение 1
к Правилам приостановления
подозрительных операций
Форма
Приостановление подозрительной операции
В соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Приостановить в ____________________________________________
(полное наименование субъекта финансового мониторинга
________________________ операцию ___________________________________
и его адрес места нахождения)          (указывается вид операции)
____________________________________________________________________
(для физических лиц указываются Ф.И.О., данные документа,
удостоверяющего
____________________________________________________________________
личность, юридический адрес и адрес места жительства;
____________________________________________________________________
для юридических лиц указываются наименование и адрес места
нахождения)
на срок до календарного (ых) дня (ей) с "___" _______ 20 __ г. по
"___" ________ 20__ г.
2. Основанием для приостановления подозрительной операции является
____________________________________________________________________
(указывается один или несколько критериев определения
подозрительной операции)
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель                        __________________
(подпись)       (инициалы, фамилия)
Приложение 2
к Правилам приостановления
подозрительных операций
Форма
Отсутствие необходимости в приостановлении
подозрительной операции
1. В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма", основание для приостановления
____________________________________________________________________
(полное наименование субъекта финансового
___________________________________ операции ________________________
мониторинга и его адрес места нахождения) (указывается вид операции)
____________________________________________________________________
(для физических лиц указываются Ф.И.О., данные документа,
удостоверяющего
_____________________________________________________________________
личность, юридический адрес и адрес места жительства;
____________________________________________________________________
для юридических лиц указываются наименование и адрес места
нахождения)
отсутствует.

2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға ________________   _________________________________
(қолы)                  (аты-жөні, тегі)

2. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель                         ___________________
(подпись)         (инициалы, фамилия)