Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шетел мемлекеттерінің ережелері мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі N 39 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6278 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 491 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 27.12.2012 № 491 Бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
«Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шетел мемлекеттерінің ережелері мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесі бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттардың, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шет мемлекеттердің ережелері мен ұсыныстарын есепке алу және қолдану туралы Ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитеті төрағасының 2005 жылғы 13 мамырдағы № 135 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3658 тіркелген, 2005 жылғы 16 қыркүйекте № 106-107 (731) «Заң газетінде» жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Ғ.М. Мұхамбетов) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.С. Камалиевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                                   А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі міндетін атқарушының

Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2010 года № 6278. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 491
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 27.12.2012 № 491 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 13 мая 2005 года № 135 "Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3658, опубликован в "Юридической газете" от 14 октября 2005 года № 190-191 (924-925)).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Мухамбетову Г.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Камалиева Б.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра                              А. Рау
Утверждены
приказом и.о.Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан

2010 жылғы 23 сәуірдегі № 39
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шетел мемлекеттерінің ережесі мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесі
Осы Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шетел мемлекеттерінің ережесі мен ұсынымдарын есепке алу және қолдану ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабына сәйкес әзірленді.
Осы Ереже халықаралық стандарттарға және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына қолданылмайды (бұдан әрі – халықаралық стандарттарға және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары), оны өнімдерді өндіру, процестерді, жұмыстарды орындау және қызмет көрсету саласындағы ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және эксперимент жұмыстары кезінде қолдану жоспарланады.
Осы Ереже Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңес немесе Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (бұдан әрі - ТМД) елдерінің құрылысындағы техникалық нормалау және стандарттау жөніндегі мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссия қабылдаған өңірлік стандарттарға таралмайды.
1. Жалпы ережелер
1. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ұқсас (баламалы) стандарттар - мазмұны мен ұсыну құрылымы (нысаны) бойынша ұқсас үйлестірілген стандарттар;
2) түрлендірілген стандарттар - сәйкестендіру және түсіндіру шарттары кезінде көріну нысаны бойынша техникалық ауытқулары және (немесе) айырмашылықтары болатын үйлестірілген стандарттар;
3) балама емес стандарттар - халықаралық стандарттың техникалық ережесінің аз бөлігі және (немесе) сәйкестендірілмеген техникалық ауытқулары бар, ұсыну нысаны бойынша айырмашылықтары болатын стандарттар;
4) халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының құрылымы – бөлімдерді, тармақтарды, тармақшаларды, кестелерді, графикалық материалдарды және қосымшаларды мазмұндау тәртібі;
5) талап - сақталуға тиісті өлшемдері болатын халықаралық стандарттардың және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарының ережесі;

от 23 апреля 2010 года № 39
Правила учета и применения международных, региональных,
национальных стандартов, классификаторов технико-экономической
информации, правил и рекомендаций иностранных государств по
стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации
на территории Республики Казахстан
Настоящие Правила учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".
Настоящие Правила не распространяются на международные и региональные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, национальные стандарты, правила и рекомендации по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации иностранных государств (далее - международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств), применение которых планируется при проведении научно-исследовательских, опытно-конструкторских и экспериментальных работ в области производства продукции, выполнения процессов, работ и услуг.
Настоящие Правила не распространяются на региональные стандарты, принятые Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации или Межгосударственной научно-технической комиссией по техническому нормированию и стандартизации в строительстве стран независимых государств (далее - СНГ).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) идентичные (эквивалентные) стандарты - гармонизированные стандарты, которые идентичны по содержанию и структуре (форме) представления;
2) модифицированные стандарты - гармонизированные стандарты, которые имеют технические отклонения и (или) различия по форме представления при условии их идентификации и объяснения;
3) неэквивалентные стандарты - стандарты, которые имеют различия по форме представления, содержат меньшую часть технических положений международного стандарта и (или) не идентифицированные технические отклонения;
4) структура международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств - порядок изложения разделов, пунктов, подпунктов, таблиц, графического материала и приложений;
5) требование - положение международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, содержащее критерии, которые должны соблюдаться;

6) уәкілетті орган – техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Қазақстан Республикасы аумағында «Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы, 1-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкес келетiн халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiн, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға жататын халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерi, шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдары Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы техникалық регламенттерде және олармен үйлестiрiлген стандарттарды белгiленген талаптарға қарама–қайшы болмауға, сондай-ақ сапа көрсеткiштерi бойынша мемлекеттiк стандарттардың көрсеткіштерінен төмен болмауы тиiс.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
4. Халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштер, стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдары мемлекеттiк органдармен, олардың құзыретiне кіретін мәселелер бойынша келiсуге жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасы аумағында мыналар қолданыла алады:
1) мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттар;
2) мемлекеттік техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері ретінде халықаралық және өңірлік техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері;
3) Қазақстан Республикасы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда немесе нақты жеке немесе заңды тұлғаларға арналған есептік тіркеуде талаптарын енгізу арқылы халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар;
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттары негізінде халықаралық стандарттарға және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын қолдану үшін қажетті шарттар:

6) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования.
2. На территории Республики Казахстан применяются международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, отвечающие целям, предусмотренным пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан «О техническом регулировании».
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, подлежащие применению на территории Республики Казахстан, не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами, действующими в Республике Казахстан, и гармонизированными с ними стандартами, а также по качественным показателям быть не ниже показателей государственных стандартов.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации подлежат согласованию с государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На территории Республики Казахстан могут применяться:
1) международные и региональные, национальные стандарты в качестве государственных стандартов;
2) международные и региональные классификаторы технико-экономической информации в качестве государственных классификаторов технико-экономической информации;
3) международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств путем включения их требований в нормативные документы по стандартизации Республики Казахстан или учетной регистрации для конкретного физического или юридического лица.
6. Необходимыми условиями для применения международных и региональных, национальных стандартов в качестве государственных стандартов Республики Казахстан являются:

1) Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарға мүшелігі;
2) стандарттау саласындағы ынтымақтастық туралы Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы екі жақты (көпжақты) келісім-шарттардың (келісімдердің) болуы қажетті шарттар болып табылады.
7. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасы мүшелігі болып табылмайтын халықаралық және өңірлік ұйымдардың стандарттарын қолдану келісім-шарттарда және шарттарда көрсетілген стандарттарда сілтеме болған кезде жүзеге асырылады.
8. Шетел мемлекеттерінің ұйым стандарттарын қолдану көрсетілген стандарттарды қолдануға құқығы болатын олардың түпнұсқасын ұстаушы ұйымдарымен шарт (рұқсаттама) негізінде жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға қабылданған халықаралық, өңiрлiк, ұлттық стандарттар, техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштер, стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі шетел мемлекеттерiнiң ережелерi мен ұсынымдарын тiркеу нөмiрiн беру арқылы мемлекеттiк техникалық реттеу жүйесiнің тiзiлiмiне (бұдан әрi – Тiзiлiм) енгiзiледi.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
10. Мемлекеттік стандарттар ретінде қабылданған және есептік тіркеуден өткен халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттар туралы ақпарат, сондай-ақ хабарлама мәтіндері жыл сайынғы және ай сайынғы мемлекеттік стандарттардың ақпараттық көрсеткішінде жария етіледі (ҚР СТ АК).
Жария етілуге сондай-ақ хабарлама мәтіндері және есептік тіркеуден өткен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар туралы ақпарат жатады.
11. Мемлекеттік стандарттардың халықаралық және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына сәйкестік дәрежесі туралы ақпарат қалыптастырылатын электронды деректер қорына, мемлекеттік стандарттары бойынша каталогтар мен сілтемелерге кіреді.
12. Халықаралық стандарттарға және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарына бұрын енгізілген өзгертулер мен толықтырулар олардың ажыратылмайтын бөлігі ретінде ескеріледі және қолданылады.
13. Стандарттау жөніндегі халықаралық және шетелдік нормативтік құжаттардың есептік тіркеуден өтетіні туралы ресми ақпарат жарияланғаннан кейін, олардың қолданылуына мүдделі жеке және заңды тұлғалар өнімнің, процестің қауіпсіздігіне мемлекеттік қадағалау органдарымен келісуден өтудің қосымша процедурасынан өтпей құжат пайдаланушы қатарына кіргізіледі.

1) членство Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и аккредитации;
2) наличие двусторонних (многосторонних) договоров (соглашений) между Республикой Казахстан и иностранными государствами о сотрудничестве в области стандартизации.
7. Применение физическими и юридическими лицами Республики Казахстан стандартов международных и региональных организаций, членами которых Республика Казахстан не является, осуществляется при условии наличия ссылки на указанные стандарты в контрактах и договорах.
8. Применение стандартов организаций иностранных государств осуществляется на основе договоров (разрешений) с организациями-держателями их подлинников, предоставляющих право на применение указанных стандартов.
9. Международные, региональные, национальные стандарты, классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, принятые для применения на территории Республики Казахстан, вносятся в реестр государственной системы технического регулирования (далее - Реестр) с присвоением регистрационного номера.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Тексты уведомлений и информация о международных и региональных, национальных стандартах, принятых в качестве государственных стандартов и прошедших учетную регистрацию, публикуются в годовых и ежемесячных информационных указателях государственных стандартов (ИУ СТ РК).
Опубликованию подлежат также тексты уведомлений и информация о нормативных документах по стандартизации иностранных государств, прошедших учетную регистрацию.
11. Информация о степени соответствия государственных стандартов международным и региональным, национальным стандартам включается в формируемые электронные полнотекстовые базы стандартов, указатели и каталоги по государственным стандартам.
12. Изменения и дополнения, ранее внесенные в международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, учитываются и применяются как их неотъемлемая часть.
13. После опубликования официальной информации о прохождении учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, физические и юридические лица, заинтересованные в их применении, вносятся в число пользователей документов без прохождения дополнительной процедуры прохождения согласования с органами государственного контроля за безопасностью продукции, процессов.

13-1. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын пайдаланушылар қатарына енгізу үшiн уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжатының және пайдаланушылар қатарына енгізу рәсімінен өткен соң қайтарылатын оның мемлекеттiк және орыс тiлiндегi түпнұсқалық аудармасының көшiрмесi. Аударманы растауды шетел тілінің уәкiлеттi органы жүзеге асырады;
2) стандарттардың түпнұсқалары иесiмен жасалған келiсiм-шарттың, шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының, түпнұсқа иесiнiң осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерiстермен тұтынушыларды қамтамасыз етуi жөнiндегi мiндетi баяндалған техникалық шарттардың, сондай-ақ тұтынушының құжаттарды үшiншi жаққа беруге құқығын растау немесе жоққа шығару көшiрмесi.
Уәкілетті орган халықаралық стандарттарды және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды пайдаланушылар қатарына енгізу үшін ұсынылған құжаттарды, оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні аралығында қарайды.
Уәкiлеттi орган пайдаланушылар қатарына енгізуден бас тарту туралы, бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша түрде өтініш берушіні хабарландырады.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
2. Мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттарды қолдану
14. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттар ретінде Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың қолданылуы мына әдістермен жүзеге асырылады:
1) растау;
2) қайта басу.
15. Халықаралық стандарттар талаптарына мемлекеттік стандарттар талаптарының мынадай сәйкестік дәрежелері қолданылады:
1) ұқсастығы (баламалығы);
2) өзгерістер енгізу (түрлендіру);
3) балама еместігі.
16. Олардың сәйкестік дәрежесі мынадай индекстермен белгіленеді:
IDT - талаптары ұқсас болғанда;
МОD - өзгерістер енгізілгенде (түрлендірілген стандарттар үшін);
NEQ - талаптардың балама еместігі кезінде.
17. Мемлекеттік стандарттар ретінде халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттарды қолдану жөніндегі міндеттер мемлекеттік стандарттау жөніндегі жұмыстар жоспарына және (немесе) бағдарламасына кіреді.
18. Халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттарға растау әдісін қолдану кезінде стандарттар көрсеткішінде (каталогта) ұйымдық - өкімдік құжатты жариялау арқылы мемлекеттік стандарт статусы беріледі.
Бұл әдіс мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми аударма нұсқасы болған және халықаралық, өңірлік және ұлттық стандартқа редакциялық өзгерістер енгізу қажеттігі болмаған жағдайда мемлекеттік стандартқа сәйкестіктің балама деңгейімен халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарт үшін қолданылады.

13-1. Для внесения в число пользователей международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) копии нормативного документа по стандартизации иностранного государства и его аутентичного перевода на государственном и русском языках, которые возвращаются после прохождения процедуры внесения в число пользователей. Подтверждение перевода осуществляется уполномоченным органом с иностранного языка;
2) копия договора с держателем подлинников стандартов, нормативных документов по стандартизации иностранного государства, содержащего обязательство держателя подлинника по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также, подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для внесения в число пользователей международных стандартов и нормативных документов по стандартизации, в течение 10 рабочих дней со дня их получения.
Об отказе во внесении в число пользователей уполномоченный орган уведомляет заявителя в письменном виде с указанием причин отказа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Применение международных и региональных, национальных
стандартов в качестве государственных стандартов
14. Применение международных и региональных, национальных стандартов в качестве государственных стандартов Республики Казахстан осуществляется методами:
1) подтверждения;
2) переиздания.
15. Различают следующие степени соответствия требований государственного стандарта требованиям международного стандарта:
1) идентичность (эквивалентность);
2) внесение изменений (модификация);
3) неэквивалентность.
16. Степень их соответствия обозначается следующими индексами:
1) IDT - при идентичности требований;
2) МОD - при внесении изменений (для модифицированных стандартов);
3) NEQ - при неэквивалентности требований.
17. Задания по применению международных и региональных, национальных стандартов в качестве государственных стандартов включаются в планы и (или) программы работ по государственной стандартизации.
18. При подтверждении международному и региональному, национальному стандарту придают статус государственного стандарта путем опубликования организационно-распорядительного документа в указателе (каталоге) стандартов.
Подтверждение применяется для международного и регионального, национального стандарта с идентичной степенью соответствия государственному стандарту при наличии официального перевода на государственный и русский языки и отсутствии необходимости внесения в международный и региональный, национальный стандарт редакционных изменений.

19. Халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттың мемлекеттік стандарт түрінде қайта басылу әдісі:
1) аудару;
2) жаңа басылымын құру жолымен қолданылуы мүмкін.
20. Аудару әдісін қолдану кезінде халықаралық стандарттың мемлекеттік және орыс тіліндегі ресми аударма жүзеге асырылады.
Аудару әдісі сәйкестендірілген немесе түрлендірілген сәйкестік деңгейімен мемлекеттік стандарттар үшін қолданылады.
Сонымен қатар халықаралық, өңірлік және ұлттық стандартты басу кезінде атауы және аударма жүзеге асырылған ресми тілдің әріптік белгілеуі көрсетіледі.
21. Жаңа редакцияның құрылуы халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттың мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми нұсқасының болуы жағдайда немесе ресми аудармасы негізде және халықаралық, өңірлік және ұлттық стандартқа редакциялық өзгерістер, техникалық ауытқулар енгізу және (немесе) халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарт құрылымында айырмашылықтар болған жағдайда түрлендірілген сәйкестік деңгейімен мемлекеттік стандарттар үшін қолданылады.
3. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есептік тіркеу
22. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есептік тіркеу:
1) жаңа технологиялар мен өнімді енгізумен байланысты халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды шұғыл қолдану талап етілетін;
2) халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар Қазақстан Республикасы аумағында шектеулі пайдалануға ие болатын жағдайларда нақты пайдаланушылар үшін жүзеге асырылады.
Халықаралық стандарттардың және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi түпнұсқалық аудармалары қолдануға жатады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
23. Өнімге және онымен өзара байланысты объектілерге (терминологияға, жіктеуге, сынамаларды іріктеуге, бақылау әдістеріне, тасымалдау, сақтау, буып-түю, таңбалау, пайдалану, кәдеге жарату ережелеріне) арналған халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары есептік тіркеуге жатады.
24. Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын есептiк тiркеуге алу үшiн мынадай құжаттар ұсынылады:

19. Переиздание международного и регионального, национального стандарта в государственный стандарт осуществляется путем:
1) перевода;
2) составления новой редакции.
20. При переводе осуществляется официальный перевод международного и регионального, национального стандарта на государственный и русский языки.
Перевод применяется для государственных стандартов с идентичной или модифицированной степенью соответствия.
При издании международного и регионального, национального стандарта указывается наименование и буквенное обозначение официального языка, с которого осуществлен перевод.
21. Составление новой редакции применяется для государственных стандартов с модифицированной степенью соответствия при наличии официального перевода международного и регионального, национального стандарта на государственный и русский языки и необходимости внесения в международный и региональный, национальный стандарт редакционных изменений, и (или) наличии технических отклонений и (или) наличии различий в структуре международного, и регионального, национального стандарта.
3. Учетная регистрация международных стандартов и нормативных
документов по стандартизации иностранных государств
22. Учетная регистрация международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств осуществляется для конкретных пользователей в случаях, когда:
1) требуется оперативное применение международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, в связи с внедрением новых технологий и продукции;
2) международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств имеют ограниченное использование на территории Республики Казахстан.
Применению подлежат аутентичные переводы международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств на государственном и русском языках.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Учетной регистрации подлежат международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств на продукцию и взаимосвязанные с ней объекты (терминологию, классификацию, отбор проб, методы контроля, правила транспортирования, хранения, упаковки, маркировки, эксплуатации, утилизации).
24. Для учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств представляются следующие документы:

1) шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттының және оның мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi түпнұсқалық аудармасының екi көшiрмесi. Аударма шетел тілінен уәкiлеттi органмен расталады;
2) стандарттардың түпнұсқалары иесiмен жасалған келiсiм-шарттың, түпнұсқа иесiнiң осы құжаттарға қабылданған барлық өзгерiстермен тұтынушыларды қамтамасыз етуi жөнiндегi мiндетi қамтылған шетел мемлекетiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарының, сондай-ақ тұтынушының құжаттарды үшiншi жаққа беруге құқығын растау немесе жоққа шығару көшiрмесi;
3) егер халықаралық стандарттарда және шетел мемлекеттерiнiң стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарында олардың құзыретiне кiретiн өнiмдерге, процестерге қойылатын мiндеттi талаптары қамтылса, мемлекеттiк органдары қорытындысының көшiрмесi;
4) өнiмнiң каталог парағы (ұйым стандарттары және ТМД елдерiнің техникалық шарттары үшін).
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
25. Ұсынылатын халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары нөмірленген, тігілген және мөрмен таңбаланған болуы керек.
Халықаралық стандарттарды және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын есептік тіркеуді уәкілетті орган жүргізеді.
26. Есептік тіркеу уәкілетті орган халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттарды мемлекеттік стандарттар ретінде, ал ТМД елдерінің стандарттарын мемлекеттік немесе мемлекетаралық стандарттар ретінде, бірақ халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттардың қолданылу мерзімінен артық емес қолдану туралы шешім қабылдағанға дейінгі мерзімде, сонымен қоса өзгертулер мен толықтырулар енгізілгенше қолданылады.
27. Есептік тіркеуден өткен халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын, сондай-ақ нормативтік сілтемелерді өзекті етуге оларды пайдаланушылар жүргізеді.
28. Есептік тіркеу жүргізу туралы шешім қабылданған халықаралық стандарттар мен шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың (олардың ресми аудармаларында) мұқабаларында (титул беттерінде) мыналар көрсетіліп мөртабан басылады:
1) уәкілетті тіркеу органының шартты сандық белгісі мен атауы;
2) есептік тіркеу нөмірі;
3) тіркелген күні.
Мөртабан мұқабада төменгі немесе оң жағы бұрышына қойылады.
Шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары мен халықаралық стандарттарының материалдарына есептік тіркеу жүргізгеннен кейін уәкілетті орган Техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорына тапсырады.

1) две копии нормативного документа по стандартизации иностранного государства и его аутентичного перевода на государственном и русском языках. Подтверждение перевода осуществляется уполномоченным органом с иностранного языка;
2) копия договора с держателем подлинников стандартов, нормативных документов по стандартизации иностранного государства, содержащего обязательство держателя подлинника по обеспечению пользователя всеми изменениями, принятыми к этим документам, а также, подтверждения или отсутствия прав пользователя на передачу документов третьим лицам;
3) копию заключения государственных органов, по вопросам, входящим в их компетенцию, если международные стандарты или нормативные документы по стандартизации иностранных государств содержат обязательные требования к продукции, процессам;
4) каталожный лист продукции (для стандартов организаций и технических условий стран СНГ).
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Представляемые международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью.
Уполномоченным органом проводится учетная регистрация международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств.
26. Учетная регистрация действует на срок до принятия уполномоченным органом решения о применении международного и регионального, национального стандарта в качестве государственного стандарта, а стандартов стран СНГ в качестве государственных или межгосударственных стандартов, но не более срока действия международного, регионального и национального стандарта, а также до внесения изменении и дополнении.
27. Актуализацию международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств, прошедших учетную регистрацию, а также нормативных ссылок проводят их пользователи.
28. На обложках (титульных листах) международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств (их официальных переводов), по которым принято решение о проведении учетной регистрации, проставляется штамп с указанием:
1) условного цифрового обозначения и наименования уполномоченного органа регистрации;
2) номера учетной регистрации;
3) даты регистрации.
Штампы проставляются на обложке в нижнем левом или правом углу.
После проведения учетной регистрации материалы международных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств представляются уполномоченным органом в Государственный фонд технических регламентов и стандартов.

29. Уәкiлеттi орган есептік тіркеуге ұсынылған халықаралық стандарттарды және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды, оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні аралығында қарайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.04.11 № 127 (алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
30. Уәкілетті орган мүдделі тұлғаларды есептік тіркеу жүргізуге бас тарту туралы оның себептерін көрсете отырып, жазбаша түрінде хабарлайды.
31. Есептік тіркеуден өткен халықаралық стандарттар және шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттары аталған стандарттар мен стандарттау жөніндегі құжаттардың әрекеті қолданылатын объектілерге қойылатын өзге де міндетті талаптарды белгілейтін техникалық регламент қабылданған жағдайда қолдануға жатпайды.

29. Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для учетной регистрации международных стандартов и нормативных документов по стандартизации, в течение 10 рабочих дней со дня их получения.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра индустрии и новых технологий РК от 11.04.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Об отказе в учетной регистрации уполномоченный орган уведомляет заявителя в письменном виде с указанием причин отказа.
31. Международные стандарты и нормативные документы по стандартизации иностранных государств, прошедшие учетную регистрацию, не подлежат применению в случае принятия технических регламентов, устанавливающих иные обязательные требования к объектам, на которые распространяется действие указанных стандартов и нормативных документов по стандартизации.