Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтару ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 355 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6365 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 мамырдағы № 229 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.05.02 № 229 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-22 және 276-23-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтару ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ерғожин Д.Е.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы бірінші ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2010 жылғы 1 шілдеден бастап пайда болған қатынастарға қолданылады.
Министр                                    Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 16 шілдедегі
№ 355 бұйрығымен бекітілген
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтару ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-22 және 276-23-баптарын іске асыру мақсатында әзірленді және Кеден одағында тауарлар импорты кезінде Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) кері қайтару тәртібін айқындайды.
2. Өтінішті кері қайтару үшін негіздемелер
2. Өтініш салық қызметі органдарынан салық төлеуші орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша табыс еткен осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық өтініш негізінде кері қайтаруға жатады.
3. Салық төлеуші осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген салықтық өтінішті:
1) қате табыс етілген Өтінішті кері қайтаруға;
2) Өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумақтарына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталған тауарлар әкелінген ай өткенге дейін немесе кейін тиісті сапада болмауы және (немесе) жиынтықталмауы себебі бойынша оларды қайтару жүзеге асырылған кездегі жағдайларда табыс етеді.

Об утверждении Правил отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2010 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2010 года № 6365. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 мая 2012 года № 229
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 02.05.2012 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьями 276-22 и 276-23 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2010 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 июля 2010 года № 355
Правила отзыва заявления о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации статей 276-22 и 276-23 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок отзыва Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявление) при импорте товаров в таможенном союзе.
2. Основания для отзыва Заявления
2. Заявление подлежит отзыву из органов налоговой службы на основании налогового заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, представленного налогоплательщиком в налоговый орган по месту нахождения (жительства).
3. Налогоплательщик представляет налоговое заявление, указанное в пункте 2 настоящих Правил, в случаях:
1) отзыва ошибочно представленного Заявления;
2) внесения изменений и дополнений в Заявление, в том числе при осуществлении возврата товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза по причине ненадлежащего качества и (или) некомплектности, до и после истечения месяца, в котором такие товары ввезены.

4. Егер осындай Өтінішті табыс ету бойынша міндет «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексімен (Салық кодексі) көзделмеген жағдайда Өтініш қате тапсырылған болып есептеледі.
5. Өтінішке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) жанама салықтар сомаларын есептеу үшін салық базасының мөлшеріне ықпал етпейтін Өтініште көрсетілген мәліметтер өзгерген және толықтырылған;
2) жанама салықтар сомаларын есептеу үшін салық базасының мөлшеріне ықпал ететін Өтініште көрсетілген мәліметтер өзгерген және толықтырылған жағдайларда.
3. Өтінішті кері қайтару рәсімі
6. Қате табыс етілген Өтініш кері қайтарылған кезінде салық төлеушінің дербес шоттарында жанама салықтардың есептелген сомаларын түзетуді салық органдары:
1) Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияны кері қайтару арқылы осындай Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияда қате табыс етілген Өтініш көрсетілген;
2) қосымша Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация табыс ету арқылы Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияда бірнеше Өтініштер, оның ішінде қате табыс етілген Өтініш көрсетілген жағдайларда жүргізеді.
7. Салық төлеуші Өтінішке өзгерістер мен толықтыруларды бір мезгілде жаңа Өтінішті табыс ете отырып, бұрын табыс етілген Өтінішті кері қайтару арқылы енгізеді.
Бұл ретте салық органы жаңа Өтінішті ағымдағы күнмен тіркейді, ал салықтық бақылау шараларын қолдану және жанама салықтарды төлеу мерзімін айқындау мақсатында кері қайтарылған Өтінішті қабылдау күні жаңа Өтінішті табыс ету күні болып танылады.
8. Салық төлеушінің дербес шоттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мақсатында салық органы осы Ереженің 12-тармағында көзделген импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі қосымша декларация негізінде жанама салықтардың тиісті сомаларын есептеу (азайту) жүргізеді.
4. Өтінішті кері қайтарған кезде салық төлеуші әрекетінің кезектілігі
9. Өтінішті кері қайтару үшін салық төлеуші салық органына осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық есептілігін кері қайтару туралы салықтық өтініш тапсырады.
10. Өзгерістер мен толықтырулар енгізуге байланысты Өтінішті кері қайтару кезінде салық төлеуші салық органына «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-20-бабы 3-тармағының 3)4)5)7) және 8) тармақшаларында көзделген енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың негізділігін растайтын құжаттарды табыс етеді.

4. Заявление считается ошибочно представленным в случае, если обязанность по представлению такого Заявления Налоговым кодексом не предусмотрена.
5. Внесение изменений и дополнений в Заявление осуществляется в случаях:
1) изменения и дополнения сведений, указанных в Заявлении, не влияющих на размер налоговой базы для исчисления сумм косвенных налогов;
2) изменения и дополнения сведений, указанных в Заявлении, влияющих на размер налоговой базы для исчисления сумм косвенных налогов.
3. Процедура отзыва Заявления
6. При отзыве ошибочно представленного Заявления в лицевых счетах налогоплательщика сторнирование начисленных сумм косвенных налогов производится налоговым органом в случаях:
1) отражения в декларации по косвенным налогам по импортированным товарам ошибочно представленного Заявления - путем отзыва такой декларации по косвенным налогам по импортированным товарам;
2) отражения в декларации по косвенным налогам по импортированным товарам нескольких Заявлений, в том числе ошибочно представленного Заявления, - путем представления дополнительной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам.
7. Внесение изменений и дополнений в Заявление налогоплательщиком производится путем отзыва ранее представленного Заявления с одновременным представлением нового Заявления.
При этом регистрация нового Заявления налоговым органом производится текущей датой, а в целях принятия мер налогового контроля и определения срока уплаты косвенных налогов датой представления нового Заявления признается дата приема отзываемого Заявления.
8. В случае отзыва Заявления с целью внесения изменений и дополнений в лицевых счетах налогоплательщика налоговым органом производится начисление (уменьшение) соответствующих сумм косвенных налогов на основании дополнительной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, предусмотренной пунктом 12 настоящих Правил.
4. Последовательность действий налогоплательщика
при отзыве Заявления
9. Для отзыва Заявления налогоплательщик представляет в налоговый орган налоговое заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. При отзыве Заявления в связи с внесением изменений и дополнений, налогоплательщик представляет в налоговый орган документы, предусмотренные подпунктами 3)4), 5), 7) и 8) пункта 3 статьи 276-20 Налогового кодекса, подтверждающие обоснованность вносимых изменений и дополнений.

11. Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталған тауарлар әкелінген ай өткенге дейін тиісті сапада болмауы және (немесе) жиынтықталмауы себебі бойынша оларды қайтару жүзеге асырылған кезде өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне байланысты Өтініш кері қайтарылған жағдайда осы Ереженің 10-тармағында көзделген құжаттармен қатар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-23-бабы 3-тармағында көзделген енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың негізділігін растайтын құжаттар табыс етіледі.
12. Салық төлеуші осы Ереженің 5-тармағында көзделген негіздер (Өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне байланысты) бойынша Өтінішті кері қайтару үшін осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық өтінішпен қатар қосымша импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация табыс етеді.
Тауарларды әкелу және жанама
салықтарды төлеу туралы өтінішті
кері қайтару ережесіне 1-қосымша
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтару туралы салықтық өтініш
Қағаз мәтініне қараңыз

11. В случае отзыва Заявления в связи с внесением изменений и дополнений при осуществлении возврата товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза по причине ненадлежащего качества и (или) некомплектности, до истечения месяца, в котором такие товары ввезены, помимо документов, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил, предоставляются документы, предусмотренные пунктом 3 статьи 276-23 Налогового кодекса, подтверждающие обоснованность вносимых изменений и дополнений.
12. Налогоплательщик для отзыва Заявления по основаниям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил (в связи с внесением изменений и дополнений в Заявление), одновременно с налоговым заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам представляет дополнительную декларацию по косвенным налогам по импортированным товарам.
Приложение 1 Правилам отзыва
заявления о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов
НАЛОГОВОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ ОБ ОТЗЫВЕ ЗАЯВЛЕНИЯ
О ВВОЗЕ ТОВАРОВ И УПЛАТЕ КОСВЕННЫХ НАЛОГОВ
Примечание РЦПИ!
Графическая форма к Правилам отзыва заявления о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.