Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 13 шілдедегі № 180 "Экологиялық статистика бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 15 тамыздағы № 228 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 12 қыркүйекте № 7174 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 10 тамыздағы № 210 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012.08.10 № 210 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Экологиялық статистика бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Төрағасының 2010 жылғы 13 шілдедегі № 180 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6399 болып тіркелген, 2010 жылғы 25 қыркүйектегі «Казахстанская правда» газетінде № 253-254 (26314-26315) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1 және 2 қосымшалары осы бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Агенттіктің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Агенттіктің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Агенттік құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттіктің жауапты хатшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
төрағасының 2011 жылғы
15 тамыз
№ 228 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 13 шілдедегі № 180 бұйрығына
1-қосымша
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 июля 2011 года № 180
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической, формы час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 июля 2010 года № 180 "Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по экологической статистике"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 августа 2011 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2011 года № 7174. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 августа 2012 года № 210
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 10.08.2012 № 210 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике (далее - Агентство) от 13 июля 2010 года № 180 "Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по экологической статистике" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6399, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 25 сентября 2010 года, № 253-254 (26314-26315) следующие изменения:
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегического развития Агентства довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Председатель                               А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 15 августа 2011 года № 228
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2010 жылғы
13 шілдедегі № 180
бұйрығына 1-қосымша
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқау бойынша
статистикалық нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Аумақтық органға
тапсырылады
Представляется
территориальному
органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
1-2
2-4
4-8

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz  сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық нысан коды 1411104
Код статистической формы 1411104
Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар, туралы есеп
Отчет о затратах, на охрану окружающей среды
4-ҚО
4-ОС
_ _ _ _
Есепті кезең      |_|_|_|_| Жыл
Отчетный период               Год
Жылдық
Годовая
Табиғи ресурстарды пайдаланатын, ластағыш заттар мен өндірістік қалдықтардың шығарындылары мен төгінділерінің тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, использующие природные ресурсы, имеющие стационарные источники выбросов и сбросов загрязняющих веществ, отходы производства.
Тапсыру мерзімі - 23 ақпан
Срок представления – 23 февраля
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
код БИН
1. Табиғатты қорғау қызметінің түрлері бойынша қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған жалпы шығындар көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите общий объем затрат на охрану окружающей среды по видам природоохранной деятельности, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
ҚОҚҚШЖ№ бойынша коды
Код по КДЗООС
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны және климатты қорғау
Защита атмосферного воздуха и климата
1
Су көздерін ағынды сулардың ластауынан қорғау
Охрана водных источников от загрязнения сточными водами
2
Қалдықтардың айналымын басқару
Управление обращением отходов
3
Топырақты, жерасты сулары мен жерүсті суларының көздерін қорғау және қалпына келтіру
Защита и восстановление почвы, подземных вод и поверхностных водных источников
4
Шуылмен және вибрациямен күресу (жұмыс орындарында еңбекті қорғау бойынша зауытішілік сипаттағы іс-шараларды қоспағанда)
Борьба с шумом и вибрацией (исключая мероприятия внутризаводского характера по охране труда на рабочих местах)
5
Әралуандылық пен ландшафттарды қорғау
Защита биоразнообразия и ландшафтов
6
Радиациялық ықпалдан қорғау (сыртқы мемлекеттік қауіпсіздік мәселелерінен басқа)
Защита от радиационного воздействия (исключая вопросы внешней государственной безопасности)
7
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (ҒЗТКЖ)
Научные исследования и разработки (НИОКР)
8
Қоршаған ортаны қорғау бойынша басқа да қызметтер
Другая деятельность по защите окружающей среды
9

8-40
40
сағаттан
артық
до 1
часа
более 40
часов
Статистикалық
нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға
болады
Статистическую форму
можно получить на
сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық
бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес
жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических
данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными
правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим
законодательством РК.
Статистикалық нысан
коды 1411104
Код статистической
формы 1411104
Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар
туралы есеп
Отчет о затратах на охрану окружающей среды
4-ҚО
4-ОС
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Табиғи ресурстарды пайдаланатын, ластағыш заттар мен өндірістік қалдықтардың
шығарындылары мен төгінділерінің тұрақты көздері бар заңды тұлғалар және
(немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения,
использующие природные ресурсы, имеющие стационарные источники выбросов и сбросов
загрязняющих веществ, отходы производства.
Тапсыру мерзімі – 23 ақпан.
Срок представления – 23 февраля.
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
БСН коды
Код БИН
1. Табиғатты қорғау қызметінің түрлері бойынша қоршаған ортаны
қорғауға жұмсалған жалпы шығындар көлемін мың теңгемен
көрсетіңіз
Укажите общий объем затрат на охрану окружающей среды по видам
природоохранной деятельности, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
ҚОҚҚШЖ1
бойынша коды
Код по КДЗООС
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны және климатты қорғау
Защита атмосферного воздуха и климата
1
Су көздерін ағынды сулардың ластауынан қорғау
Охрана водных источников от загрязнения сточными водами
2
Қалдықтардың айналымын басқару
Управление обращением отходов
3
Топырақты, жерасты сулары мен жерүсті суларының
көздерін қорғау және қалпына келтіру
Защита и восстановление почвы, подземных вод и
поверхностных водных источников
4
Шуылмен және вибрациямен күресу (жұмыс
орындарында еңбекті қорғау бойынша зауытішілік
сипаттағы іс-шараларды қоспағанда)
Борьба с шумом и вибрацией (исключая мероприятия
внутризаводского характера по охране труда на рабочих
местах)
5
Әралуандылық пен ландшафттарды қорғау
Защита биоразнообразия и ландшафтов
6
Радиациялық ықпалдан қорғау (сыртқы мемлекеттік
қауіпсіздік мәселелерінен басқа)
Защита от радиационного воздействия (исключая вопросы
внешней государственной безопасности)
7
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (ҒЗТКЖ)
Научные исследования и разработки (НИОКР)
8
Қоршаған ортаны қорғау бойынша басқа да қызметтер
Другая деятельность по защите окружающей среды
9
1ҚОҚҚШЖ - қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуіші
КДЗООС - ведомственный классификатор видов деятельности и затрат по охране окружающей среды

4. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құралдарды күрделі жөндеуге жұмсалған шығындардың көлемін мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите объем затрат на капитальный ремонт основных средств по охране окружающей среды, в тысячах теңге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Анықтама бойынша коды
Код по справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный год
Атмосфералық ауаны ластағыш зиянды заттарды ұстайтын және зиянсыздандыратын құрылыстар, қондырғылар және құрал-жабдықтар
Сооружения, установки и оборудование для улавливания и обезвреживания вредных веществ, загрязняющих атмосферный воздух
1
Ағынды суларды тазартуға және су ресурстарын ұтымды пайдалануға арналған құрылыстар мен қондырғылар
Сооружения и установки для очистки сточных вод и рационального использования водных ресурсов
2
Өзге де негізгі құралдар
Прочие основные средства
9
5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорлардың орташа жылдық құнын мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите среднегодовую стоимость основных фондов по охране окружающей среды, в тысячах тенге
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Анықтама бойынша коды
Код по справочнику
Есепті кезеңге
За отчетный период
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жер қорғау
Охрана земли
3
Атауы                                         Мекенжайы
Наименование _________________      Адрес _____________________
______________________________      Тел.: __________________________
______________________________      Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _________________________ Тел. ________
Басшы                                     (Т.А.Ә, қолы)
Руководитель _________________________    (Ф.И.О., подпись) _________
Бас бухгалтер                            (Т.А.Ә, қолы)
Главный бухгалтер ____________________    (Ф.И.О., подпись) _________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының
2011 жылғы 15 тамыздағы № 229
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының
2010 жылғы 13 шілдедегі № 180
бұйрығына 2-қосымша
«Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
(коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық)
1. Бұл нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және «Қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындар туралы есеп» (коды 1411104, индексі 4-ҚО, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтырудың тәртібін нақтылайды.

4. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құралдарды күрделі
жөндеуге жұмсалған шығындардың көлемін мың теңгемен
көрсетіңіз
Укажите объем затрат на капитальный ремонт основных средств по
охране окружающей среды, в тысячах тенге
Шығындардың бағыты
Направление затрат
Анықтама
бойынша коды
Код по
справочнику
Есепті
кезеңге
За отчетный
год
Атмосфералық ауаны ластағыш зиянды заттарды ұстайтын
және зиянсыздандыратын құрылыстар, қондырғылар және
құрал-жабдықтар
Сооружения, установки и оборудование для улавливания и
обезвреживания вредных веществ, загрязняющих атмосферный
воздух
1
Ағынды суларды тазартуға және су ресурстарын ұтымды
пайдалануға арналған құрылыстар мен қондырғылар
Сооружения и установки для очистки сточных вод и
рационального использования водных ресурсов
2
Өзге де негізгі құралдар
Прочие основные средства
9
5. Қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорлардың орташа
жылдық құнын мың теңгемен көрсетіңіз
Укажите среднегодовую стоимость основных фондов по охране
окружающей среды, в тысячах тенге
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Анықтама
бойынша коды
Код по
справочнику
Есепті
кезеңге
За отчетный
период
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
1
Атмосфералық ауаны қорғау
Охрана атмосферного воздуха
2
Жер қорғау
Охрана земли
3
Атауы                               Мекенжайы
Наименование _________________________ Адрес ________________________
_________________________ Тел.: ________________________
Электрондық почта мекенжайы
_________________ Адрес электронной почты ______________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _____________________ Тел. ____________
Басшы                           (Т.А.Ә, қолы)
Руководитель _____________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
Бас бухгалтер                   (Т.А.Ә, қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
М.О.
М.П.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 15 августа 2011 года № 228
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 13 июля 2010 года № 180
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о затратах на охрану окружающей среды"
(код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о затратах на охрану окружающей среды", (код 1411104, индекс 4-ОС, периодичность годовая).

2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған шығындардың жалпы көлемі – кәсіпорындар мен ұйымдардың қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға арналған негізгі құралдарды ұстау және пайдалану бойынша шығыстары, қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорларды күрделі жөндеуден өткізуге жұмсалған шығындар мен кәсіпорындар және ұйымдардың қоршаған ортаны қорғауға және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға байланысты жұмсалған ағымдағы шығындар, қоршаған ортаны қорғау мәселелерімен айналасатын аппаратты ұстау үшін атқарушы билік органдарының шығындары, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану саласындағы білім беруге, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге жұмсалған шығындар, қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларға жұмсалған шығындар;
2) табиғатты қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындар – кәсіпорындар мен ұйымдардың қоршаған ортаны қорғауға арналған негізгі құралдарды ұстау және пайдалану бойынша шығыстары. Мұнда бүлінген жерлерді қалпына келтіру, кіші өзендердің арналарын тазалау, суды қорғау аймақтарын Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес ұстау, су көздерінің, атмосфералық ауаның сапасын бақылау бойынша табиғатты қорғаумен байланысты ағымдағы іс-шаралар жүргізуге жұмсалған шығыстар жатады. Есеп беру объектілері басқа ұйымдарға ағынды сулар мен қалдықтарды тазалауға (залалсыздандыруға) және ағызуға тапсыру кезінде бұл қабылдаудың ақы төлеу мөлшері де ағымдағы табиғатты қорғау шығыстары көлеміне қосылады;
3) экологиялық төлемдер – қоршаған ортаға белгіленген лимиттер шегінде эмиссиялар үшін және табиғи ортаға ластағыш заттардың нормативтен тыс шығарылуы үшін есептелген және нақты төленген төлемдер;
4) экологиялық заңнаманың бұзылуы салдарынан орын алған зиянды өтеуге өндірілген қаражат – экологиялық заңнаманың бұзылуы салдарынан орын алған зиянды өтеуге заңды тұлғадан талап етілген және өндірілген нақты қаражат. Оларға қоршаған ортаны апаттық ластағаны үшін, табиғи ресурстарды ұтымсыз пайдаланғаны және бұзғаны үшін белгіленген төлемдер жатады;
5) табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемдер – жер үсті су ресурстарын, жер учаскелерін, қоршаған ортаға эмиссиялар, жануарлар дүниесін, орманды, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн есептелген және нақты төленген төлемдер;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi – Қазақстан Республикасы Салық заңнамасына сәйкес анықталады;
7) негізгі құрал-жабдықтар – субъектінің тауарларды (қызметтерді) өндіруде немесе жеткізуде бір кезеңнен астам пайдалану үшін ұстайтын материалдық активтері;
8) ағымдағы құн – белгілі бір күнге қолданыстағы нарықтық бағасы бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құны немесе негізгі құрал-жабдықтардың қайта бағалаудан (индексациялаудан) кейінгі құны.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) общий объем затрат на охрану окружающей среды - расходы предприятий и организаций по содержанию и эксплуатации основных средств, предназначенных для охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, затраты на капитальный ремонт основных фондов и текущие затраты предприятий и организаций, связанные с охраной окружающей среды и рациональным использованием природных ресурсов, затраты органов исполнительной власти на содержание аппарата, занимающегося вопросами охраны окружающей среды, затраты на образование, научные исследования и разработки в сфере охраны окружающей среды и рационального природопользования, затраты на мероприятия по охране окружающей среды;
2) текущие затраты на охрану природы - расходы предприятий и организаций по содержанию и эксплуатации основных средств, предназначенных для охраны окружающей среды. Сюда же относятся затраты на проведение текущих природоохранных мероприятий, по рекультивации нарушенных земель, расчистке русел малых рек, поддержанию водоохранных зон согласно требованиям Экологического кодекса, контролю качества водных источников, атмосферного воздуха. При передаче отчитывающимися объектами сточных вод и отходов сторонним организациям для их последующей очистки (обезвреживания) и сброса, величина оплаты за этот прием также включается в объем текущих природоохранных расходов;
3) экологические платежи - фактически выплаченные платежи за эмиссии в окружающую среду в пределах установленных лимитов и за сверхнормативные выбросы загрязняющих веществ в природную среду;
4) средства, взысканные в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства - фактически взысканные в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства. К ним относятся выплаты за аварийное загрязнение окружающей среды, за нерациональное использование и порчу природных ресурсов;
5) платы за использование природных ресурсов - фактически произведенные выплаты за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за пользование земельными участками, за эмиссии в окружающую среду, за пользование животным миром, за лесные пользования, за использование особо охраняемых природных территорий.

3. Бұл статистикалық нысан бухгалтерлік және бастапқы есепке алу, қоршаған ортаны қорғауға және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға нақты шығынның мәлiметтерi негізінде толтырылады.
1-бөлім бойынша табиғатты қорғау қызметінің түрлері мен шығындарына түсініктемелер Қоршаған орта статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемелік ұсынымдарда, сондай-ақ Қоршаған ортаны қорғау бойынша қызмет түрлері мен шығындардың ведомстволық жіктеуішінде келтірілген (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 337 және 2011 жылғы 17 наурыздағы № 85 бұйрықтарымен бекітілген).
2-бөлімнің 1-жолында су ресурстарын қорғауға және ұтымды пайдалануға, күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі ағымдағы шығындар енгізіледі:
өндірістік және коммуналдық ағынды суды биологиялық, физикалық-химиялық және механикалық тазарту станциялары;
ағынды суды, сонымен қоса суармалы егіншілік алқабында пайдаланылған суды қосымша тазартатын құрылыстар мен қондырғылар;
ағынды суды тазарту әдістерін әзірлеуге байланысты кәсіпорындардағы тәжірибелік қондырғылар мен цехтар;
су айдынын немесе жер астындағы суды ластайтын сұйық өндірістік қалдықтарды жинайтын, тасымалдайтын, қайта өңдейтін және жоятын қондырғылар мен құрылыстар;
кемелерден алынған шаруашылық-тұрмыстық ағынды сулар мен қоқыстарды кәдеге жарату, жинау және тазарту үшін арналған жағалық құрылыстар;
ағынды суды бастапқы сатысында тазартатын жеке құрылыстар (мұнай торлары, май сүзгілер, флотациялық қолдырғылардың және қоқырларды залалсыздандыратын қондырғылардың бейтараптайтын станциялары);
ағынды суды тазартатын құрылысқа жеткізетін және ағынды суды алқап сүзгісіне, суландыру алқабына, арнайы салынған жинауышқа, буландырғышқа арналған кәріз желілері;
коммуналдық ағынды суды тазартатын құрылыстар;
өнеркәсіптік ағынды суды (сонымен қоса жаңбыр суын) бұратын алаңнан тыс кәріз желілері және сондағы қайта айдайтын станциялар, ағынды суды бақылайтын, әзірлейтін, ағынды суды орташалайтын станциялар және апатты жағдайда лас сулар ағылғанда және олардың концентрациясы шектеулі нормадан асып кеткенде уақытша жинайтын сыйымдылықтар, кейіннен осы суды тазарту станциясына айдау.
Негізгі коммуникацияға өнеркәсіп кәсіпорындарының алаң ішіндегі желісі енгізілмейді. Егер кәріз желілері тазарту құрылысына жеткізілмесе және ластанған ағынды суды табиғи су объектілеріне ағызатын болса, онда осы желілерді күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындары осы жол бойынша көрсетілмейді;
2) лай сулар мен мұхиттық лас суларды тазартатын жағалық және жүзбе станциялар;
3) сумен қамтудың тұйық циклді жүйесі (ағынды суды тиісті тазартудан және өңдеуден өткізгеннен кейін техникалық сумен қамту қажетіне қайтару), сонымен қоса, әртүрлі қоқыстағы су мен күлді, басқа кәсіпорындардан келетін суды тазартатын айналым жүйелері, ұдайы және қайталап пайдаланатын айналым жүйелері;
4) су айдынынан, су қоймасынан, кемежайдан және ішкі теңізден мұнайды, қоқысты және басқа да сұйық қалдықтарды жинайтын қондырғылар, құрал-жабдықтар мен техникалық флоттар, сондай-ақ теңіздер мен кемелерді қосымша жабдықтау бойынша шараларды жүргізу;
5) Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес суды қорғайтын аймақты жан-жақты технологиялық, орман-мелиоративтік, агротехникалық, гидротехникалық, санитарлық шаралармен қолдау, су ресурстарының ластануы мен сарқылуы;
6) Экологиялық кодекс талаптарына сәйкес судың зиянды әсерімен күресу бойынша, сондай-ақ санитарлық-сауықтыру (экологиялық) жіберулерді қамтамасыз ету үшін арнайы су қоймаларын ұстау. Гидроэнергетикалық, ирригациялық және өндірістік қажеттілік үшін арналған су қоймаларын күтіп ұстау мен пайдалану шығындары мұнда енгізілмейді;
7) салааралық маңызы бар арналық ауаландыру станциялары мен суды қорғайтын объектілер;
8) шығарылғандардың шашырауы;
9) жер бетіндегі және жер астындағы су ресурстарын ластамайтын сүзілу алаңы, суармалау таңабы, арнайы құрылған жинауыштар, буландырғыштар мен тұндырғыштар, ластанған ағынды суды бұру (қашыртқы);
10) шағын өзендердің ағынын реттеу, олардың арнасын тазарту және шағын өзендердің қолайлы гидрологиялық режимі мен санитарлық жай-күйін қалпына келтіру әрі қолдау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
11) қашыртқы су мен кәріздеу суын (сонымен қоса күріш танабындағы қашыртқы суды) қайтадан пайдалану және олардың сапасын жақсарту (жинақтайтын сыйымдылықтар, тұндырғыштар, құрылыстар, суды ауаландырғыш құрылғылар, биологиялық каналдар, пестицидтерді ұстайтын экрандар) шараларын өткізу.
12) анағұрлым маңызды өзен бассейндеріндегі су шаруашылығы кешендерінің автоматтандырылған басқару жүйесі (бұдан әрі – АБЖ). Суды қорғау кешендерімен қоса АБЖ, теңіздің, табиғи және ағынды сулардың (арнайы кемелерді, зертханаларды қоса алғанда) сапасын бақылау жүйесі, су үлестіруді басқару жүйесі (суармалы егіншілікті қоса алғанда), мемлекеттік су кадастры жүйесі, судың бастапқы есебін қамтамасыз ету және алынатын, әрі шығарылатын сулардың есебі бойынша, есеп деректерін өңдеу бойынша есептеу орталықтарының суды пайдаланудың мемлекеттік есебін жүргізудің жиынтық деректерін әзірлеу (автоматтандырылған станцияларды, өлшеу қондырғыларын күтіп ұстау және пайдалану);
13) қондырғылар, цехтар және пайдаланылған судан бағалы заттарды алу жөніндегі шараларды жүзеге асыру. Бұған жататын қондырғылар мен цехтар: су ерітінділерінен органикалық еріткіштерді, гальваникалық және өңдейтін ерітінділерден, қара және түсті металлургияда, ағынды судан бағалы компоненттерін алатын, кинопленкаларды өндірген және өңдеген кезде пайдаланылған судан және қайта өңделген кальций, магний, натрий, фторлы қосылыстар тұздарынан негізгі химия зауыттарынан алынғаны, целлюлоза - қағаз, химия, мұнай химиясы және өнеркәсіп салаларының пайдаланылған титан-магний ерітінділері, пайдаланылған судан мұнай өнімдері мен майды бөлу және іске жарату, тазарту құрылыстарындағы артық лайды қайта өндеу, тамақ өнеркәсібіндегі қалдықтарды алу және қайта өңдеу, кәсіпорындарда пайда болған улы қосылыстарды қайта өңдеу және зарарсыздандыру, сондай-ақ өнеркәсіптің, көліктің, ауылшаруашылығының, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының әртүрлі саласындағы басқа да сондай қондырғылар, цехтар, шаралар.
1-жолда өнеркәсіптік және коммуналдық су құбырларын күтіп ұстаудың және пайдаланудың шығындары, сонымен қоса су шаруашылығы жүйесінен өнеркәсіп кәсіпорындары алатын судың төлемдері, сондай-ақ Суға қатысты заңнаманы бұзғаны үшін айыппұлдар көрсетілмейді.
2-жолда атмосфералық ауаны қорғау, күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі шығындар енгізіледі:
технологиялық агрегаттардан және ауаны желдеткіштен шығатын газдағы зиянды заттарды тұтатын және залалсыздандыратын қондырғы, олардың атмосфераға тікелей шығар алдындағы осы шығындарды ауаны қорғау санатына жатқызу, тек осы қондырғы өзінің тікелей мақсаты бойынша санитарлық болған жағдайда ғана, яғни зиянды заттарды атмосфера ауасына шығаруды қамтамасыз еткенде ғана жатқызылады. Бұл көрсеткішке атмосфераға шығатын газдардың зиянды заттарын тазарту әдісін әзірлеу бойынша тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғылар мен цехтарды күтіп ұстаудың және пайдаланудың, сондай-ақ атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын автоматтандырылған жүйенің, атмосфералық ауаның ластануын бақылайтын зертхананы күтіп ұстаудың шығындары енгізіледі.
газдан шығатын заттарды іске жарататын қондырғы (өндіріс)
автомобильдердің пайдаланылған газдардың улылығын тексеру жөніндегі бақылау-реттеу орындары.
Ерекшелік ретінде атмосфералық ауаны қорғаудың ағымдағы құрамына, қалдық газдар тікелей ауаға шығар алдында қосымша жағатын және басқадай әдіспен қосымша тазалайтын қондырғылар мен құрылғыларды күтіп ұстау мен пайдалану шығындары енгізіледі.
Бұдан басқа, ерекше жағдайда, газ үрлейтін машиналар газ тұтқыш аппаратқа тікелей байланысты болған кезде, осы машинаны пайдалану шығындары да атмосфера ауасын қорғауға жатады. Технологиялық тәсіл элементтері болып саналатын газтұтқыш қондырғылар мен құрылғылар және шамалы шиказаттардан жоспарланған өнімді алу үшін қызмет ететін (зауыттарда техникалық көміртекті өндірген кезде реактордан шығатын газдағы қаракүйені тазарту; фосфор зауыттарында сары фосфорды өндірген кезде кенді қыздыратын пештен шығатын газды тазарту; химия зауыттарында күкірт қышқылын өндірген кезде пештің «қайнаған қабатынан» шығатын газды тазарту) ауаны қорғауға жатпайды. Сонымен қоса, атмосфералық ауаны қорғаудың ағымдағы шығындар құрамына қосылмайтын шығыстар:
газ қалдықтарын (ауа үрлегішті);
түтін тартқыштарды (желдеткіштерді);
түтін құбырларын пайдалану;
жұмыс орындарында, санитарлық-қорғаныш аймақтарында қалыпты санитарлық-гигиеналық жағдайларды жасауға қызмет ететін желдету мен кондиционерлеу жүйесі;
жасыл екпе ағаштарды күту, өйткені олар технологиялық тәсілдің, өнеркәсіптік санитарияның, көркейтудің құрамдас элементтері болып саналады.

3. Данная статистическая форма заполняется на основании данных бухгалтерского и первичного учета, фактических затрат на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.
По разделу 1 пояснения к затратам и видам природоохранной деятельности приведены в Методических рекомендациях по формированию показателей статистики окружающей среды, а также в ведомственном Классификаторе видов деятельности и затрат по охране окружающей среды (утверждены приказами Агентства Республики Казахстан по статистике № 337 от 9 декабря 2010 года и № 85 от 17 марта 2011 года), которые представлены на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике www.stat.kz в подразделах "Методологические положения" и "Статистические классификации".
4. Строка 1 раздела 2 включает текущие затраты по охране и рациональному использованию водных ресурсов, содержанию и эксплуатации:
станций биологической физико-химической и механической очистки производственных и коммунальных сточных вод;
сооружений и установок по доочистке сточных вод, включая земледельческие поля орошения;
опытных установок и цехов на предприятиях, связанных с разработкой методов очистки сточных вод;
установок и сооружений для сбора, транспортировки, переработки и ликвидации жидких производственных отходов, загрязняющих водоемы или подземные воды;
береговых сооружений для приема с судов хозяйственно-бытовых сточных вод и мусора для утилизации, складирования и очистки;
отдельных сооружений первичной стадии очистки сточных вод (нефтеловушек, жироловок, станций нейтрализации флотационных установок и установок обезвреживания шламов);
канализационных сетей, подводимых к сооружениям по очистке сточных вод и для отведения сточных вод на поля фильтрации, поля орошения, к специально построенным накопителям, испарителям; сооружений для очистки коммунальных сточных вод;
внеплощадных сетей канализации для отвода промышленных сточных вод (включая ливневые) и сооружений из них станций перекачки, станций по контролю, подготовке, усреднению сточных вод и емкостей для временной аккумуляции этих вод в случае аварийных сбросов загрязнений и повышения концентрации их выше предельно допустимых норм с последующей передачей на станции очистки. В основные коммуникации не входят внутриплощадочные сети промышленных предприятий. Если канализационные сети не подведены к очистным сооружениям и производят сброс загрязненных сточных вод в природные водные объекты, затраты на содержание и эксплуатацию этих сетей по данной строке не показываются;
береговых и плавучих станций очистки балластных и льяльных (подсланевых) вод;
систем водоснабжения с замкнутыми циклами (с возвратом для нужд технического водоснабжения сточных вод после их соответствующей очистки и обработки), включая оборотные системы гидрозолоудалении и гидроудаления различных шлаков, оборотные системы последовательного и повторного использования воды, в том числе, поступающей от других предприятий;
установок, оборудования и технического флота по сбору нефти, мусора и других жидких, твердых отходов с акваторий рек, водоемов, портов и внутренних морей, а также на проведение мероприятий по дооборудованию действующих судов;
поддержанию согласно требованиям Экологического кодекса, водоохранных зон с комплексом технологических, лесомелиоративных, агротехнических, гидротехнических, санитарных мероприятий, засорения и истощения водных ресурсов;
поддержанию согласно требованиям Экологического кодекса, специальных водохранилищ по борьбе с вредным воздействием вод, а также для обеспечения санитарно-оздоровительных (экологических) попусков. Затраты на содержание и эксплуатацию водохранилищ, предназначенных для гидроэнергетических, ирригационных и производственных нужд, сюда не включаются;
русловых аэрационных станций и водоохранных объектов межотраслевого значения;
рассеивающих выпусков;
полей фильтрации, полей орошения, специально построенных накопителей, испарителей и отстойников, отведение (сброс) загрязненных сточных вод, которые не приводят к загрязнению поверхностных и подземных водных ресурсов;
осуществлению регулирования стока малых рек, расчистку их русел, мероприятия по восстановлению и поддержанию благоприятного гидрологического режима и санитарного состояния малых рек;
проведению мероприятий для повторного использования сбросных и дренажных вод (включая сбросные воды с рисовых полей) и улучшения их качества (аккумулирующие емкости, отстойники, сооружения и устройства для аэрации вод, биологические каналы, экраны для задержания пестицидов);
автоматизированных систем управления (далее - АСУ) водохозяйственными комплексами в бассейнах важнейших рек. АСУ водоохранными комплексами, систем контроля качества морских, природных и сточных вод (включая эксплуатацию специальных судов, лабораторий), систем управления водораспределением (включая орошаемое земледелие), системы государственного водного кадастра, обеспечению первичного учета вод и разработки сводных данных ведения государственного учета использования вод (содержание и эксплуатация автоматизированных станций, измерительных установок) по учету объема и качества забираемой и сбрасываемой воды, вычислительных центров по обработке данных учета;
установок, цехов и осуществлению мероприятий по извлечению ценных веществ из отработавших вод. Сюда следует относить установки и цеха по извлечению и регенерации из водных растворов органических растворителей, ценных компонентов из гальванических и травильных растворов, из сточных вод производств черной и цветной металлургии, при производстве и обработке кинопленки и тому подобное по извлечению из отработавших вод и переработке солей кальция, магния, натрия, фтористых соединений на заводах основной химии, титаномагниевых отработавших технологических растворов на предприятиях целлюлозно-бумажной, химической, нефтехимической и отраслей промышленности, по выделению из отработанных вод и утилизации нефтепродуктов и масел, по переработке избыточного ила очистных сооружений, по извлечению и переработке отходов пищевой промышленности, по переработке и обезвреживанию образующихся на предприятии токсичных соединений, а также аналогичные установки, цеха и мероприятия на предприятиях различных отраслей промышленности, транспорта, сельского хозяйства, жилищно-коммунального хозяйства.
В строке 1 не показываются затраты на содержание и эксплуатацию промышленных и коммунальных водопроводов, включая выплаты промышленных предприятий за воду, забираемую из водохозяйственных систем, а также штрафы за нарушение Водного законодательства.
Строка 2 включает затраты по охране атмосферного воздуха, содержанию и эксплуатации:
установок для улавливания и обезвреживания вредных веществ из газов, отходящих от технологических агрегатов и из вентиляционного воздуха, непосредственно перед выбросом их в атмосферу. Отнесение этих затрат к категории воздухоохранным осуществляется только при условии, если эти установки по своему прямому назначению являются санитарными, то есть обеспечивают снижение выбросов вредных веществ в атмосферный воздух. В этот же показатель включаются затраты на содержание и эксплуатацию опытно-промышленных установок и цехов по разработке методов очистки отходящих газов от вредных выбросов в атмосферу, а также автоматизированных систем контроля за загрязнением атмосферного воздуха, на содержание лабораторий по контролю за загрязнением атмосферного воздуха;
установок (производств) для утилизации веществ из отходящих газов;
контрольно-регулировочных пунктов по проверке токсичности отработавших газов автомобилей.
В виде исключения в состав текущих затрат на охрану атмосферного воздуха включаются затраты на содержание и эксплуатацию установок и устройств по дожигу и другим методам доочистки хвостовых газов перед непосредственным выбросом их в атмосферу.
Кроме того, в исключительных случаях, когда выбор тягодутьевой машины находится в прямой зависимости от сопоставления, создаваемого газопылеулавливающим аппаратом, затраты по эксплуатации этой машины относятся также на охрану атмосферного воздуха. Газопылеулавливающие установки и устройства, являющиеся элементами технологической схемы и служащие для получения планируемой продукции из минимального сырья (очистка газов, отходящих от реакторов при производстве сажи на заводах технического углерода; очистка газов, отходящих от рудно-термических печей при производстве желтого фосфора на фосфорных заводах; очистка газов, отходящих от печей "кипящего слоя" при производстве серной кислоты на химических заводах), к воздухоохранным не относятся. В состав текущих затрат на охрану атмосферного воздуха, кроме того, не включаются затраты на:
эксплуатацию газоотходов (воздуховодов);
дымососов (вентиляторов);
дымовых труб;
систем вентиляции и кондиционирования, служащих для создания нормальных санитарно-гигиенических условий на рабочих местах, санитарно-защитных зон;
уход за зелеными насаждениями, так как они являются составными элементами технологических схем, промсанитарии, благоустройства.

3.1-жолға полигондарды, қатты қалдықтарды сақтауды арнайы ұйымдастырылған орындарды, сондай-ақ өндіріс қалдықтарының қатты қауіпті және басқа да улы заттарын зарарсыздандыратын қондырғыларды күтіп ұстау мен пайдалану шығындары енгізіледі. Бұған өндірістің қатты қалдықтарын жоюдың (сонымен қоса лас ағынды суды тазарту процесінде тұтылған және шығарылған технологиялық газдар мен желдетілген ауа), қалдықтарды жинайтын орынға тасымалдаудың немесе жоюдың ағымдағы шығындары жатады.
3.2-жолда арнайы техникаларды пайдаланудың, ағымдағы шығындарың қоса жерді қайта құнарландыруға, топырақтың құнарлы қабатын алуға, сақтаға шығындары көрсетіледі. Күрделі қаржы есебінен жерді қайта құнарландыруды жүзеге асыру шығындары осы жолда көрсетілмейді.
Есепті жыл бойы қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі қорларға есептелген амортизация қоршаған ортаны қорғауға жұмсалған ағымдағы шығындарға қосылмайды.
2.1 - бөлімнің 1-жолында ағынды суды қабылдағаны және тазартқан қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемдері көрсетіледі. 2-жолда өндірістің және тұрмыстық қатты қалдықтарын (қауіптілерден басқа) арнайы орынға тасудың, сақтаудың, жоюдың (залалсыздандырудың) немесе іске асырудың көрсетілген қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемі көрсетіледі.
3-жолда өндірістің қатты қауіпті қалдықтарын арнайы орынға тасудың, сақтаудың, жоюдың (залалсыздандырудың) немесе іске асырудың көрсетілген қызметі үшін кәсіпорындар мен ұйымдарға жалпы төлемі көрсетіледі.
3-бөлімде қоршаған табиғи ортаны ластағаны үшін есептелген және нақты төленген төлемдер, табиғат ресурстары үшін төлемдер, сондай-ақ табиғатты пайдаланушылардың экологиялық заңнаманы бұзғандары үшін келтірілген зиянды өтеу бойынша төлемдер көрсетіледі.
1-жол бойынша ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділері және белгіленген лимиттер шегінде өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін төленуге ұсынылған және нақты төленген төлемдер көлемі көрсетіледі.
1.1-жол бойынша нормативтер (лимиттер) шегінде ластағыш заттарды табиғи су қоймасына, сүзілу алаңына, жинауыш тоғанға төккені үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
1.2-жол бойынша тұрақты көздер (жылжымалы ластау қайнар көздерін қоспағанда) үшін белгіленген шектелімде ластайтын заттарды атмосфераға шығарған және нақты жұмсалған отын үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
1.3-жолда полигондарда, үйінділерде қалдықтарды орналастырғаны (үйгені, көмгені) және өндіріс қалдықтарын белгіленген шектелімде орналастырғаны (пайдаланбағаны) үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2-жолда қоршаған ортаны нормативтен тыс (шектелімнен тыс) ластағаны, яғни кәсіпорынның ластайтын заттарды (қалдықтарды) белгіленген нормативтен тыс шығарғаны (төккені, орналастырғаны) үшін есептелген және төленген қаражаттар көрсетіледі. Бұдан басқа, кәсіпорынның зиянды заттарды шығарғаны (төккені) және қалдықтарды орналастырғаны үшін рұқсатты ресімдемеуі бойынша ластайтын заттар (қалдықтар) түрлері бойынша төлемдері көрсетіледі.

Строка 3.1 включает затраты по содержанию и эксплуатации полигонов, специально организованных мест хранения твердых отходов, а также установок для обезвреживания твердых опасных и других вредных производственных отходов. Сюда относятся текущие затраты по уничтожению твердых производственных отходов (в том числе уловленных в процессе очистки загрязненных сточных вод и отходящих технологических газов и вентиляционного воздуха), транспортировке отходов к месту их складирования или уничтожения.
Строка 3.2 включает затраты на рекультивацию земель, снятие, хранение и использование плодородного слоя почвы, включая текущие затраты по эксплуатации специальной техники. Затраты на рекультивацию земель, осуществляемые за счет капитальных вложений, в этой строке не отражаются.
Амортизация, начисленная за отчетный год на основные фонды по охране окружающей среды, не включается в текущие затраты на охрану окружающей среды.
5. В строке 1 раздела 2.1 показываются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по приему, транспортировке и очистке сточных вод.
В строке 2 отражаются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по вывозке в специальные отведенные места, хранению, уничтожению (обезвреживанию) или утилизации производственных отходов (кроме опасных) и твердых бытовых отходов.
В строке 3 показываются общие выплаты предприятиям и организациям за услуги по вывозке в специальные отведенные места, хранению, уничтожению (обезвреживанию) или утилизации твердых опасных производственных отходов.
6. В разделе 3 отражаются фактически выплаченные платежи за загрязнение окружающей природной среды, плата за природные ресурсы, а также платежи по возмещению ущерба природопользователями за нарушение экологического законодательства.
В строке 1 отражаются объемы фактически выплаченных платежей за выбросы и сбросы загрязняющих веществ и размещение отходов производства и потребления в пределах установленных лимитов на выбросы (сбросы, размещение).
По строке 1.1 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сброс загрязняющих веществ в природные водоемы, поля фильтрации, пруды-накопители в пределах нормативов (лимитов).
В строке 1.2 указываются выплаченные в отчетном году платежи за выброс загрязняющих веществ в атмосферу в пределах лимитов выбросов для стационарных источников (за исключением передвижных источников загрязнения).
В строке 1.3 указываются выплаченные в отчетном году платежи за размещение (складирование, захоронение) отходов на полигонах, свалках и за размещение (не использование) отходов производства в пределах установленных лимитов.
В строке 2 отражаются выплаченные средства за сверхнормативное (сверхлимитное) загрязнение окружающей среды, то есть за выбросы (сбросы, размещение) загрязняющих веществ (отходов) сверх установленных предприятию нормативов. Кроме того, показываются выплаты по тем видам загрязняющих веществ (отходов), по которым предприятие не оформило разрешение на выброс (сброс) вредных веществ и размещение отходов.

2.1-жолда табиғи су объектілеріне, сүзілу объектілеріне, жинауыш тоғанға және басқа да жасанды су қоймасына ластайтын заттарды нормативтен тыс төккені үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2.2-жолда ластайтын заттарды атмосфераға нормативтен тыс шығарғаны үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
2.3-жолда полигондарда, үйінділерде қалдықтарды (үйгені, көмгені) және өндіріс қалдықтарын нормативтен тыс орналастырғаны (пайдаланбағаны) үшін төленуге ұсынылған және есепті жылы төленген төлемдер көрсетіледі.
3-жолда кәсіпорындардың экологиялық заңнамаларын бұзудан болған залалды өтеуге ұсынылған және нақты өндіріп алынған барлық қаражаттар ескеріледі. Бұған қоршаған ортаны апатты жағдайда ластағаны, табиғат ресурстарын тиімсіз пайдаланғаны немесе бүлдіргені үшін төлемдер жатады. Бұған сонымен қоса нақты лауазымдық тұлғалардың жазалары енгізіледі.
4-жолға табиғат ресурстарын пайдаланғаны, табиғат ресурстарын тиімсіз және жан-жақты пайдаланбағаны үшін есептелген және нақты белгіленген төлемдер енгізіледі.
5-жолда Қазақстан Республикасы Салық заңнамасына сәйкес анықталатын жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдері көрсетіледі.
4-бөлім бойынша қорғау жөніндегі қондырғылар мен құрылыстардың күрделі жөндеуіне арналған шығын көлемін атай отырып, табиғатты қорғауға арналған негізгі құрал-жабдықтардың күрделі жөндеу шығындары көрсетіледі: атмосфералық ауаны (1-жол); су ресурстарын ұтымды пайдалану (2-жол). Су ресурстары мен ауа бассейнін қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі құрал-жабдықтардың құрамы, осы нұсқаулықтың 3-бөлімінде 4-ҚО (жылдық) статистикалық нысанның 2-бөлімін толтыру бойынша әдіснамалық түсініктемелерінде (3.2-жолдан басқа) аталған қондырғылар мен құрылыстар тізбесіне сәйкес келуі тиіс.
9-жолда өндірістік қалдықтарды тасуға, сақтауға және жоюға, сондай-ақ жерді қайта құнарландыруға байланысты негізгі қорларды күрделі жөндеу шығындары көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-3-жолдарында қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі құрал-жабдықтардың орташа жылдық құны ағымдағы құнмен көрсетіледі.
3-жолға жерді өндірістік қалдықтармен ластанудан қорғауға, сондай-ақ жерді құнарландыруға ғана байланысты пайдаланылатын негізгі қорлардың құны кіреді.
4. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 3-бөлім. «Экологиялық төлемдер және табиғи ресурстар үшін төлемақы көлемі»:
1-коды = 1.1, 1.2, 1.3-кодтардың қосындысына
2-коды = 2.1, 2.2, 2.3-кодтардың қосындысына
4-коды > 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5-кодтардың қосындысына.
2) Бөлімдер арасындағы бақылау:
1-бөлім кодтарының қосындысы > 2-бөлім кодтарының қосындысына 1-бөлімнің 1-коды > 2-бөлімнің 2-коды + 4-бөлімнің 1-коды
1-бөлімнің 2, 4-кодтарының қосындысы > 2-бөлімнің 1-коды + 4-бөлімнің 2-коды
1-бөлімнің 3, 4, 6-кодтарының қосындысы > 2-бөлімнің 3.1 + 3.2-кодтары

В строке 2.1 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативные сбросы загрязняющих веществ в природные водные объекты, поля фильтрации, пруды-накопители и другие искусственные водоемы.
В строке 2.2 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативные выбросы загрязняющих веществ в атмосферу.
По строке 2.3 указываются выплаченные в отчетном году платежи за сверхнормативное размещение (складирование, захоронение) отходов на полигонах, свалках и за сверхнормативное размещение (не использование) отходов производства.
В строке 3 учитываются все средства фактически взысканные с предприятия в возмещение ущерба, причиненного нарушением экологического законодательства. К ним относятся выплаты за аварийное загрязнение окружающей среды, за нерациональное использование или порчу природных ресурсов. Сюда же включаются соответствующие взыскания с конкретных должностных лиц.
В строку 4 включаются фактически произведенные выплаты за пользование природными ресурсами, платежи за нерациональное и некомплексное использование природных ресурсов.
В строке 5 указываются специальные платежи недропользователей, которые определяются согласно Налоговому кодексу Республики Казахстан.
7. В разделе 4 указываются затраты на капитальный ремонт основных средств природоохранного назначения с выделением объема затрат на капитальный ремонт установок и сооружений по охране: атмосферного воздуха (строка 1), рационального использования водных ресурсов (строка 2). Состав средств по охране и рациональному использованию водных ресурсов и воздушного бассейна соответствует перечню установок и сооружений, перечисленных в пункте 4 настоящей Инструкции (за исключением строки 3.2).
В строке 9 указываются затраты на капитальный ремонт основных средств, связанных с вывозом, хранением и уничтожением производственных отходов, а также рекультивацией земель.
8. По строкам 1-3 раздела 5 показывается среднегодовая стоимость основных производственных фондов по охране окружающей среды по текущей стоимости.
В строку 3 включают стоимость основных средств, эксплуатация которых связана только с охраной земли от загрязнения производственными отходами, а также рекультивацией земель.
4. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 3 "Объем экологических платежей и платы за природные ресурсы":
код 1 = сумме кодов 1.1, 1.2, 1.3
код 2 = сумме кодов 2.1, 2.2, 2.3
код 4 > суммы кодов 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5.
2) Контроль между разделами:
сумма кодов раздела 1 сумме кодов раздела 2
код 1 раздела 1 > код 2 раздела 2 + код 1 раздела 4
сумма кодов 2, 4 раздела 1 > код 1 раздела 2 + код 2 раздела 4
сумма кодов 3, 4, 6 раздела 1 > код 3.1 + код 3.2 раздела 2

2.1-бөлімнің 1-жолы < 2-бөлімнің 1-коды
2.1-бөлімнің 2,3-жолдарының қосындысы < 2-бөлімнің 3.1-коды
егер 2-бөлімнің 1-коды № 0, онда 4-бөлімнің 2-коды № 0
егер 2-бөлімнің 2-коды № 0, онда 4-бөлімнің 1-коды № 0
егер 4-бөлімнің 2-коды № 0, онда 5-бөлімнің 1-коды № 0
егер 4-бөлімнің 1-коды № 0, онда 5-бөлімнің 2-коды № 0
егер 2-бөлімнің 1-коды № 0, онда 5-бөлімнің 1-коды № 0
егер 2-бөлімнің 2-коды № 0, онда 5-бөлімнің 2-коды № 0
егер 2-бөлімнің 3.1 және 3.2-коды № 0, онда 4-бөлімнің 3-коды №0

строка 1 раздела 2.1 < код 1 раздела 2
сумма строк 2, 3 раздела 2.1 < код 3.1 раздела 2
если код 1 раздела 2 0, то код 2 раздела 4 0
если код 2 раздела 2 0, то код 1 раздела 4 0
если код 2 раздела 4 0, то код 1 раздела 5 0
если код 1 раздела 4 0, то код 2 раздела 5 0
если код 1 раздела 2 0, то код 1 раздела 5 0
если код 2 раздела 2 0, то код 2 раздела 5 0
если код 3.1 и 3.2 раздела 2 0, то код 3 раздела 4 0