Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 18 тамыздағы № 224 "Ауыл шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағаның 2011 жылғы 23 тамыздағы № 242 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 қыркүйекте № 7215 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 25 қазандағы № 296 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Статистика агенттігі Төрағасының 2012.10.25 № 296 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Мемлекеттік статистиканы оңтайландыру және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық көрсеткіштерінің қосарлануын болдырмау мақсатында, сонымен қатар «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ауыл шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 18 тамыздағы № 224 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6484 болып тіркелген, 2010 жылғы 9 қарашадағы № 461-468 (26311), 2010 жылғы 12 қарашадағы № 478-482 (26325) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерiстер енгізілсін:
14 және 15-қосымшалар осы бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                       Ә. Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков ______________
2011 жылғы 8 қыркүйекте
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағаның міндетін атқарушының
2011 жылғы 23 тамыздағы
№ 242 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағаның міндетін атқарушының 2010 жылғы 18 тамыздағы № 224 бұйрығына 14-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Приложение 3 к приказу исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 18 августа 2010 года № 224
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 18 августа 2010 года № 224 "Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского хозяйства"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 23 августа 2011 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2011 года № 7215. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 25 октября 2012 года № 296.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 25.10.2012 № 296 (вводится в действие с 01.01.2013).
В целях оптимизации государственной статистики, и исключения дублирования показателей в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений, а также в соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 18 августа 2010 года № 224 "Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского хозяйства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6484, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 ноября 2010 года № 303-305 (26364-26366) следующие изменения:
приложения 14 и 15 изложить в редакции согласно приложениям 1 и  2 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ подлежит опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Председатель                               А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________ А. Мамытбеков
8 сентября 2011 года
Приложение 1
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике от 23 августа
2011 года № 242
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной
статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағаның 2010 жылғы
18 тамыздағы № 224
бұйрығына 14-қосымша
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқау бойынша
статистикалық нысан
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Приложение 14 к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 18 августа 2010 года № 224
Аумақтық
органға
тапсырылады
Представляется
территориальному
органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Статистикалық нысан коды 0111104
Код статистической формы 0111104
Балық шаруашылығы және акваөсіру туралы
О рыболовстве и аквакультуре
1-балық
1-рыба
_ _ _
Есепті кезең     |_|_|_|_|    жыл
Отчетный период                Год
Жылдық
Годовая
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі -ЭҚТЖС) 03 коды бойынша негізгі және қайталама қызмет түрлері «Балық шаруашылығы және акваөсіру» болып табылатын заңды тұлғалар және олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, жеке кәсіпкерлер және жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаты және (немесе) балық шаруашылығын жүргізуге келісім-шарты бар жеке тұлғалар тапсырады.
Представляют юридические лица и их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели с основным и вторичным видом деятельности по коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД) 03 «Рыболовство и аквакультура» и физические лица, имеющие разрешение на пользование животным миром и (или) договор на ведение рыбного хозяйства.
Тапсыру мерзімі ақпанның 10-ы.
Срок представления - 10 февраля.
КҰЖЖ коды    _ _ _ _ _ _ _ _         _ _ _ _
БСН коды    |_|_|_|_|_|_|_|_|       |_|_|_|_|
CТН коды     _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
РНН          |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
БСН коды    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
код БНН     |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
ЖСН коды    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
код ИИН     |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
1. Балық аулау
Рыболовство
1.1 Балық және басқа теңіз өнімдерін аулау және оларды өткізу туралы мәліметтерді көрсетіңіз (АШӨСЖ* бойынша тобтар 03.00.1, 03.00.2, 03.00.3, 03.00.4)
Укажите сведения об улове рыбы и других морепродуктов и их реализации (группы 03.00.1, 03.00.2, 03.00.3, 03.00.4 по СКПСХ*)
Балықтың түрлері
Виды рыбы
АШӨСЖ коды
Код по СКПСХ
Ауланған, килограмм
Выловлено, килограмм
Өткізілгені
Реализовано
заттай көріністегі, килограмм
в натуральном выражении, килограмм
қолданыстағы бағамен, мың теңге
в действующих ценах, тысяч тенге
өткен жылғы орташа жылдық бағамен, мың теңге
в среднегодовых ценах предыдущего года, тысяч тенге
А
Б
1
2
3
4

8-40
40
сағаттан
артық
более 40
часов
Статистикалық
нысанды
www.stat.gov.kz
сайтынан алуға
болады
Статистическую
форму можно
получить на
сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық
деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру әкімшілік құқық
бұзушылық болып табылады және ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес
жауапкершілікке әкеп соғады.
Несвоевременное представление, предоставление недостоверных первичных статистических
данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными
правонарушениями и влекут за собой ответственность в соответствии с действующим
законодательством РК.
Статистикалық
нысан
коды 0111104
Код
статистической
формы 0111104
Балық шаруашылығы және акваөсіру туралы
О рыболовстве и аквакультуре
1-балық
1-рыба
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі -ЭҚТЖС) 03 коды
бойынша негізгі және қайталама қызмет түрлері «Балық шаруашылығы және
акваөсіру» болып табылатын заңды тұлғалар және олардың құрылымдық және
оқшауланған бөлімшелері, жеке кәсіпкерлер және жануарлар дүниесін
пайдалануға рұқсаты және (немесе) балық шаруашылығын жүргізуге келісім-шарты
бар жеке тұлғалар тапсырады.
Представляют юридические лица и их структурные и обособленные подразделения,
индивидуальные предприниматели с основным и вторичным видом деятельности по коду
Общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД) 03 «Рыболовство
и аквакультура» и физические лица, имеющие разрешение на пользование животным миром и
(или) договор на ведение рыбного хозяйства.
Тапсыру мерзімі ақпанның 10-ы.
Срок представления - 10 февраля
КҰЖЖ коды
Код ОКПО
СТН коды
РНН
БСН коды
Код БИН
ЖСН коды
Код ИИН
1. Балық аулау
Рыболовство
1.1 Балық және басқа теңіз өнімдерін аулау және оларды өткізу
туралы мәліметтерді көрсетіңіз (АШӨСЖ* бойынша тобтар 03.00.1,
03.00.2, 03.00.3, 03.00.4)
Укажите сведения об улове рыбы и других морепродуктов и их
реализации (группы 03.00.1, 03.00.2, 03.00.3, 03.00.4 по СКПСХ*)
Балықтың
түрлері
Виды рыбы
АШӨСЖ коды
Код по
СКПСХ
Ауланған,
килограмм
Выловлено,
килограмм
Өткізілгені
Реализовано
заттай
көріністегі,
килограмм
в натуральном
выражении,
килограмм
қолданыстағы
бағамен, мың
тенге
в действующих
ценах, тысяч
тенге
өткен жылғы
орташа жылдық
бағамен, мың
теңге
в среднегодовых
ценах
предыдущего
года, тысяч
тенге
А
Б
1
2
3
4

1.2 Балық аулау және балық өсіруге байланысты шығындарды
көрсетіңіз, мың теңге
Укажите затраты на улов рыбы и других морепродуктов, тысяч тенге
1.2.1 Материалдық шығындар
Материальные затраты
1.2.2 Негізгі құралдардың тозуы
Амортизация основных средств
1.2.3 Еңбек ақы
Оплата труда
1.2.4 Басқа шығындар
Прочие затраты
_________________________________
*Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (тауарлардың және қызметтердің) статистикалық жіктеуіші
*Статистический классификатор продукции (товаров и услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства
2. Акваөсіру
Аквакультура
2.1 Балық тұқымдарын және тауарлық балық өсіру және өткізу
туралы мәліметтерді көрсетіңіз (АШӨСЖ бойынша тобтар
03.00.1, 03.00.2, 03.00.3, 03.00.4)
Укажите сведения о выращивании и реализации рыбопосадочного
материала и товарной рыбы (группы 03.00.1, 03.00.2, 03.00.3,
03.00.4 по СКПСХ)
Балықтың түрлері
Виды рыбы
АШӨСЖ коды
Код по СКПСХ
Өсіру
Выращено
Өткізілгені
Реализовано
заттай көріністегі
в натуральном выражении
қолданыстағы бағамен, мың теңге
в действующих ценах, тысяч тенге
өткен жылғы орташа жылдық бағамен, мың теңге
в среднегодовых ценах предыдущего года, тысяч тенге
заттай көріністегі
в натуральном выражении
қолданыстағы бағамен, мың теңге
в действующих ценах, тысяч тенге
А
Б
1
2
3
4
5
2.1.1 Питомниктер мен басқа да су айдындарында балық тұқымдары,
мың дана
Рыбопосадочный материал в питомных и других водоемах, тысяч
штук
2.1.2 Құнды балықтардың жас шабақтары, мың дана
Молодь ценных рыб, тысяч штук
2.1.3 Тауарлық балық, килограмм
Товарная рыба, килограмм
2.2 Кәсіпшілік балықты қорғау мен өсіруге шығындарын
көрсетіңіз, мың теңге
Укажите затраты на воспроизводство и охрану промысловых рыб,
тысяч тенге
2.2.1 Материалдық шығындар
Материальные затраты
2.2.2 Негізгі құралдардың тозуы
Амортизация основных средств
2.2.3 Еңбек ақы
Оплата труда
2.2.4 Басқа шығындар
Прочие затраты
2.3 Су айдындарының көрсеткіштері
Показатели водоемов
Жолдың  коды
Код строки
Көрсеткіштердің  атауы
Наименование показателей
Өлшем  бірлігі
Единица измерения
Заттай көріністегі
В натуральном выражении
А
Б
В
1
1
Есепті жылдың аяғындағы балықты өсіретін су айдындарының жалпы ауданы
Общая площадь водного зеркала водоемов по выращиванию рыбы на конец отчетного года
гектар
гектаров
2
Есепті жылғы балықтары ауланған су айдындарының көлемі
Площадь обловленных водоемов в отчетном году
гектар
гектаров
3
Есепті жылдың аяғындағы питомниктер мен балық тұқымын өсіретін басқа су айдындарының ауданы
Площадь питомных и других водоемов по выращиванию рыбопосадочного материала на конец отчетного года
гектар
гектаров
4
Есепті жылдағы шабақтар жіберілген су айдындарының ауданы
Площадь зарыбленных в отчетном году водоемов
гектар
гектаров
5
Балықтарды қоректендіруге жұмсалған барлық түрдегі жемдердің шығыны – барлығы
Израсходовано всех видов кормов для кормления рыбы - всего
килограмм
килограмм
6
тауарлық балықтарға
товарной рыбы
килограмм
килограмм
7
шабақтарға
рыбопосадочного материала
килограмм
килограмм
8
Су айдындарының жіберілген тыңайтқыштар – барлығы
Внесено в водоемы удобрений - всего
килограмм
килограмм
9
минералды
минеральных
килограмм
килограмм
10
органикалық
органических
килограмм
килограмм
11
Есепті жылы қалпына келтірілген және жаңадан салынған балық өсіруге арналған су айдындары – барлығы
Восстановлено и построено новых рыбоводных водоемов в отчетном году - всего
гектар
гектаров
12
жайылма
нагульных
гектар
гектаров
13
өсіру
питомных
гектар
гектаров

1.2 Балық аулау және балық өсіруге байланысты шығындарды
көрсетіңіз, мың теңге
Укажите затраты на улов рыбы и других морепродуктов, тысяч тенге
1.2.1 Материалдық шығындар
Материальные затраты
1.2.2 Негізгі құралдардың тозуы
Амортизация основных средств
1.2.3 Еңбек ақы
Оплата труда
1.2.4 Басқа шығындар
Прочие затраты
___________________________________________
* Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (тауарлардың
және қызметтердің) статистикалық жіктеуіші
* Статистический классификатор продукции (товаров и услуг) сельского,
лесного и рыбного хозяйства
2. Акваөсіру
Аквакультура
2.1 Балық тұқымдарын және тауарлық балық өсіру және өткізу
туралы мәліметтерді көрсетіңіз (АШӨСЖ бойынша тобтар 03.00.1,
03.00.2, 03.00.3, 03.00.4)
Укажите сведения о выращивании и реализации рыбопосадочного
материала и товарной рыбы (группы 03.00.1, 03.00.2, 03.00.3, 03.00.4
по СКПСХ)
Балықтың
түрлері
Виды рыбы
АШӨСЖ
коды
Код по
СКПСХ
Өсіру
Выращено
Өткізілгені
Реализовано
заттай
көріністегі
в натуральном
выражении
қолданыстағы
бағамен, мың
теңге
в действующих
ценах, тысяч
тенге
өткен жылғы
орташа жылдық
бағамен, мың
теңге
в среднегодовых
ценах
предыдущего
года, тысяч
тенге
заттай
көрініс
тегі
в нату-
ральном
выражении
қолданыс-
тағы
бағамен,
мың теңге
в дейст-
вующих
ценах,
тысяч
тенге
А
Б
1
2
3
4
5
2.1.1 Питомниктер мен басқа да су айдындарында балық тұқымдары, мың дана
Рыбопосадочный материал в питомных и других водоемах, тысяч штук
2.1.2 Құнды балықтардың жас шабақтары, мың дана
Молодь ценных рыб, тысяч штук
2.1.3 Тауарлық балық, килограмм
Товарная рыба, килограмм
2.2  Кәсіпшілік балықты қорғау мен өсіруге шығындарын
көрсетіңіз, мың теңге
Укажите затраты на воспроизводство и охрану промысловых рыб, тысяч
тенге
2.2.1 Материалдық шығындар
Материальные затраты
2.2.2 Негізгі құралдардың тозуы
Амортизация основных средств
2.2.3 Еңбек ақы
Оплата труда
2.2.4 Басқа шығындар
Прочие затраты
2.3 Су айдындарының көрсеткіштері
Показатели водоемов
Жолдың
коды
Код
строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Өлшем
бірлігі
Единица
измерения
Заттай
көріністегі
В натуральном
выражении
А
Б
В
1
1
Есепті жылдың аяғындағы балықты
өсіретін су айдындарының жалпы ауданы
Общая площадь водного зеркала водоемов по
выращиванию рыбы на конец отчетного года
гектар
гектаров
2
Есепті жылғы балықтары ауланған су
айдындарының көлемі
Площадь обловленных водоемов в отчетном году
гектар
гектаров
3
Есепті жылдың аяғындағы питомниктер мен
балық тұқымын өсіретін басқа су
айдындарының ауданы
Площадь питомных и других водоемов по
выращиванию рыбопосадочного материала на
конец отчетного года
гектар
гектаров
4
Есепті жылдағы шабақтар жіберілген су
айдындарының ауданы
Площадь зарыбленных в отчетном году водоемов
гектар
гектаров
5
Балықтарды қоректендіруге жұмсалған
барлық түрдегі жемдердің шығыны –
барлығы
Израсходовано всех видов кормов для
кормления рыбы - всего
килограмм
килограмм
6
тауарлық балықтарға
товарной рыбы
килограмм
килограмм
7
шабақтарға
рыбопосадочного материала
килограмм
килограмм
8
Су айдындарының жіберілген тыңайтқыштар
– барлығы
Внесено в водоемы удобрений - всего
килограмм
килограмм
9
минералды
минеральных
килограмм
килограмм
10
органикалық
органических
килограмм
килограмм
11
Есепті жылы қалпына келтірілген және
жаңадан салынған балық өсіруге арналған
су айдындары – барлығы
Восстановлено и построено новых рыбоводных
водоемов в отчетном году - всего
гектар
гектаров
12
жайылма
нагульных
гектар
гектаров
13
өсіру
питомных
гектар
гектаров

3. Балық аулау және акваөсіру саласындағы көрсетілген
қызметтердің көлемін көрсетіңіз (АШӨСЖ бойынша тобтар
03.00.71, 03.00.72)
Укажите объем услуг, оказанных в области рыболовства и
аквакультуры (группы 03.00.71, 03.00.72 по СКПСХ)
Көрсеткіштердің  атауы
Наименование показателя
АШӨСЖ коды
Код по СКПСХ
Есепті жылдағы,  мың теңге
За отчетный год,  тысяч тенге
қолданыстағы бағамен
в действующих ценах
өткен жылғы орташа жылдық бағамен
в среднегодовых ценах предыдущего года
А
Б
1
2
4. Басқа қызмет түрлері
Другие виды деятельности
Қызмет түрлерінің атауы
Наименование вида деятельности
ЭҚЖЖ коды
Код по ОКЭД
Өндірілген өнімдердің (тауарлар, қызмет) көлемі, мың теңге
Объем произведенной продукции (товаров, услуг), тысяч тенге
1
Атауы                                Мекен-жайы
Наименование ___________________      Адрес   _____________________
___________________      Тел.:   _____________________
___________________      E-mail.: ____________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя __________________ Тел.______________
Басшы (Аты-жөні, тегі, қолы)     (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель __________________     (Ф.И.О., подпись) ______________
Бас бухгалтер                 (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ______________ (Ф.И.О., подпись) __________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағасының
2011 жылғы 23 тамыздағы
№ 242 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағаның міндетін
атқарушының 2010 жылғы
18 тамыздағы № 224 бұйрығына
15-қосымша
«Балық аулау және акваөсіру туралы» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру
жөніндегі нұсқаулық (коды 0111104, индексі 1-балық,
кезеңділігі жылдық)
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес дайындалды және жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың «Балық аулау және акваөсіру туралы» (коды 0111104, индексі 1-балық, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанын толтыруды жан-жақты көрсетеді.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (тауарлардың және қызметтердің) статистикалық жіктеуіші (бұдан әрі - АШӨСЖ) - экономикалық қызмет түрлерi бойынша өнiмді жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін жіктеуіш. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі жіктеуішті экономикалық қызмет түрлерімен өнімнің функционалды өзара байланысын зерттеу үшін, ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнiмдері бойынша статистикалық мәлiметтердiң халықаралық салыстырымдылығы үшін пайданылады;

3. Балық аулау және акваөсіру саласындағы көрсетілген
қызметтердің көлемін көрсетіңіз (АШӨСЖ бойынша тобтар 03.00.71,
03.00.72)
Укажите объем услуг, оказанных в области рыболовства и аквакультуры
(группы 03.00.71, 03.00.72 по СКПСХ)
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателя
АШӨСЖ
коды
Код по СКПСХ
Есепті жылдағы, мың теңге
За отчетный год, тысяч тенге
қолданыстағы
бағамен
в действующих
ценах
өткен жылғы орташа
жылдық бағамен
в среднегодовых ценах
предыдущего года
А
Б
1
2
4. Басқа қызмет түрлері
Другие виды деятельности
Қызмет түрлерінің атауы
Наименование вида деятельности
ЭҚЖЖ коды
Код по ОКЭД
Өндірілген өнімдердің
(тауарлар, қызмет) көлемі,
мың  теңге
Объем произведенной продукции
(товаров, услуг), тысяч тенге
1
Атауы                                       Мекен-жайы
Наименование ______________________________  Адрес ___________________________
______________________________  Телефоны
Телефон: ________________________
______________________________  E-mail   ________________________
Орындаушының тегі және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _____________________ Тел. _____________________
Басшы                                      (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель ______________________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
Бас бухгалтер                             (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер _________________________ (Ф.И.О., подпись) ________________
М.О.
М.П.
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике от 23 августа
2011 года № 242
Приложение 15 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 18 августа 2010 года № 224
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"О рыболовстве и аквакультуре"
(код 0111104, индекс 1-рыба, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом  7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "О рыболовстве и аквакультуре" (код 0111104, индекс 1-рыба, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) статистический классификатор продукции (товаров и услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (далее - СКПСХ) - классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования продукции по видам экономической деятельности. Классификатор используется Агентством Республики Казахстан по статистике для изучения функциональной взаимосвязи продукции с видами экономической деятельности, для международных сопоставлений статистических данных по продукции сельского, лесного и рыбного хозяйства;

2) акваөсіру – тауарлық өнім алу, биологиялық су ресурстары мен рекреация қорларын толтыру мақсатында, сондай-ақ медициналық мақсаттарда қолдану үшін адамның толық немесе ішінара бақылауымен жүзеге асырылатын балықты, басқа су жануарларын, өсімдік және су балдырларын көбейту, баптау және өсіру бойынша қызмет түрі;
3) ауланған балық – балық шаруашылығы су айдындарында ауланған балық ресурстары мен басқа су жануарларының көлемі;
4) балық аулау – балық ресурстары мен басқа су жануарларын аулау;
5) басқа қызмет түрлері балық аулау және акваөсіру қызметтер көрсетуден басқа, жүзеге асырған кәсіпорын қызметінің түрлері.
6) тауарлы балық – азық өнімдері ретінде өткізілетін, бақыланатын немесе ішінара бақыланатын жағдайларда өсіріп шығарылған және (немесе) өсірілген кез-келген балық.
3. Статистикалық ақпаратты экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі-ЭҚТЖС) коды бойынша негізгі және қайталама қызмет түрлері «балық шаруашылығы және акваөсіру» болып табылатын барлық заңды тұлғалар және олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, жеке кәсіпкерлер және жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаты және (немесе) балық шаруашылығын жүргізуге келісімөшарты бар жеке тұлғалар есепті жылдан кейін ақпанның 10-нан кешіктірмей табыс етеді. Жаңадан құрылған ұйымдар статистикалық ақпаратты тіркелген күнінен есепті мерзімнің соңына дейін табыс етеді.
Егер құрылымдық бөлімше дербес теңгерім жүргізген жағдайда және оған заңды тұлға статистикалық нысанды тапсыру жөніндегі өкілеттіліктер берілсе, онда ол осы есепті өзінің орналасқан жері бойынша статистика органына тапсырады. Егер құрылымдық бөлімшенің есептілікті тапсыру бойынша өкілеттілігі жоқ болса, онда заңды тұлға өздерінің тұрғылықты жері бойынша статистика органына құрылымдық бөлімшелер бөлінісінде олардың орналасқан жері көрсетілген статистикалық нысанды тапсырады.
4. Бөлімдер бойынша деректер АШӨСЖ сәйкес толтырылады (кәсіпорын жолдар бойынша өнім түрін толтырады, статистика органдарымен тиісті код толтырылады).
1.1 бөлімнің 1 бағанда ауланған балықпен қоса басқа да теңіз өнімдерінің барлық салмағы килограммдарда бір ондық белгімен көрсетіледі. Заттай көріністегі өнімдер бойынша көрсеткіштерді толтырған кезде, өнімдердің нақты түрлері бойынша деректерге барлық өнімдер, соның ішінде тауарлық өнімдер шығару бойынша көлемін көрсетумен бірге осы кәсіпорынның ішкі өндірістік қажеттеріне жұмсалғандар қосылатынын ескеру қажет.
2 бағанда барлық балық және басқа да теңіз өнімдерін өткізу заттай бір ондық белгімен көріністе, 3 және 4 бағандар құндық көріністе көрсетіледі.

2) аквакультура - вид деятельности по разведению, содержанию и выращиванию рыб, других водных животных, растений и водорослей, осуществляемый под полным или частичным контролем человека, с целью получения товарной продукции, пополнения запасов водных биологических ресурсов и рекреации, а также для использования в медицинских целях;
3) улов рыбы - выловленный объем рыбных ресурсов и других водных животных на рыбохозяйственных водоемах;
4) рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных;
5) другие виды деятельности - виды деятельности, которые предприятие осуществляло помимо деятельности в рыболовстве и аквакультуре;
6) товарная рыба - любая рыба, выведенная и (или) выращенная в контролируемых или частично контролируемых условиях, реализуемая в качестве пищевого продукта.
3. Информацию по статистической форме представляют все юридические лица и их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели с основным и вторичным видом деятельности по коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее - ОКЭД) 03 "Рыболовство и аквакультура" и физические лица, имеющие разрешение на пользование животным миром и (или) договор на ведение рыбного хозяйства, не позднее 10 февраля после отчетного года. Вновь созданные организации представляют статистическую информацию со дня регистрации до конца отчетного периода.
В случае если структурному подразделению делегированы полномочия по сдаче статистической формы юридическим лицом, то оно представляет данный отчет по месту своего нахождения в органы статистики. Если структурное подразделение не имеет таких полномочий, то юридическое лицо представляет статистическую форму в органы статистики по месту своего нахождения в разрезе своих структурных подразделений с указанием их местонахождения.
4. Данные по разделам заполняются в соответствии с СКПСХ (предприятием по строкам вписывается вид продукции, органами статистики - проставляется соответствующий код).
В графе 1 раздела 1.1 показывается вес всей добытой рыбы и других морепродуктов в килограммах с одним десятичным знаком. При заполнении показателя необходимо учесть, что в данные по конкретным видам продукции включается вся продукция, в том числе израсходованная на производственные нужды внутри данного предприятия.
В графе 2 указывается реализация всей рыбы и других морепродуктов в натуральном выражении с одним десятичным знаком, в графах 3 и 4 - в стоимостном выражении.

3 бағанда есепті жылдын бағалар өткізілген балық және балық аулау баға көрсету, 4 бағанында - орташа жылдық бағасы өткен жылдын. Орташа жылдық бағасы өткен жылдын сапасы өткізілген балық және балық аулау бағасы пайдаланады, өткен жылда сауалмаға жауап беруші дайындалған. Егер сауалмаға жауап беруші өткен жылда балықты және балық аулау өткізілген жоқ, 4-баға 3-бағаға бірдей алынады.
1.2 бөлімде балық аулау және балық шаруашылығының өніміне жұмсалған барлық нақты шығындар, сондай-ақ, өнімдерді өндіруге байланысты өзіндік құн қосылатын шығындар көрсетіледі. Бұл жолда өнімнің өндірістік өзіндік бағасына кірмейтін мерзім шығындары есептелмейді. Оларға, мәселен, жалпы және әкімшілік шығындар, өнімді өткізу шығындары, пайыздарды өтеу шығындары жатады.
«Материалдық шығындар» 1.2.1 жолында: көлік шығындары, құрал-сайман, байланыс құралдарын, жанар-жағар май және мал азығын сатып алу, жасанды уылдырық шашқыш қондырғысының шығындары, жер жұмыстарын жүргізу, балық қорын сақтау және ұдайы өндірудің жағдайын жақсарту мақсатында артық өсімдіктерді шабу, су қоймаларындағы қырылу көріністерімен күресу шараларын жүргізу, сондай-ақ, ғылыми жұмыстар жүргізуге, балық қорғау және өсіруге байланысты шығындар көрсетіледі.
«Негізгі қордың тозуы» 1.2.2 жолында алғашқы бағасына және мөлшерлі қызмет жасау мерзіміне негізделіп негізгі қордың тозуына есептелген жалпы сома көрсетіледі.
«Еңбек ақы» 1.2.3 жолында кәсіпорын қызметкерлеріне ақшалай да, заттай да төленген еңбек ақыға, іссапар төлемдеріне жұмсалғаны көрсетіледі.
«Басқа шығындар» 1.2.4 жолында өнім (тауар, қызмет) өндіру кезінде кәсіпорын жұмсаған, өзінің сипаты бойынша жоғарыда аталған шығыдардың ешқайсысына жатқызыла алмайтын, басқа барлық шығындар жазылады.
5. 2.1.1 бөлімшесінің жолындағы деректер қыстайтын тоғандарда, қыстауға лайықталған суаттарда, қыстау комплекстерінде ақырғы балық аулау өткеннен кейін көрсетіледі. Көктем мерзімінде, екіжылдық деп аталатын, салмағы стандартқа жетпеген, шаруашылықта әрі қарай өсіруге қалдырылған, қыстап шыққан екі жастағылар балық отырғызу материалы болады. Балық отырғызу материалын санау балық шаруашылығында жалпы қабылданған әдіспен жүргізіледі.
2 бағанда балық тұқым материалының, бағалы балық шабағының және тауарлы балықтың құны есепті жылдың бағаларында, 3 бағанда - өткен жылдың орташа жылдық бағаларында көрсетіледі. Өткен жылдың орташа жылдық бағалары ретінде өткен жылда респонденттің шаруашылығында қалыптасқан өсіру бағалары қолданылады. Егер респондент өткен жылы балық тұқым материалының, бағалы балық шабағының және тауарлы балықтың сол немесе басқа түрлерін өсірумен айналыспаса, онда 3 баған 2 бағанға тең деп қабылданады.

В графе 3 указывается стоимость реализованной рыбы и морепродуктов в ценах реализации отчетного года, в графе 4 - в среднегодовых ценах реализации предыдущего года. В качестве среднегодовых цен реализации предыдущего года используются цены, по которым респондент реализовал соответствующие виды рыбы и морепродуктов в предыдущем году. В случае, если респондент в предыдущем году не реализовывал соответствующие виды рыбы и морепродуктов, графа 4 по этим видам принимается равной графе 3.
В разделе 1.2 отражаются фактические затраты на улов рыбы и других морепродуктов, включаемые в себестоимость и связанные с производством продукции. В этом разделе не показываются расходы периода, которые не включаются в производственную себестоимость продукции. К ним, в частности, относятся общие и административные расходы, расходы по реализации продукции, расходы на выплату процентов.
В строке 1.2.1 "Материальные затраты" отражаются транспортные расходы, приобретение инвентаря, средств связи, горюче-смазочных материалов, кормов, затраты на установку искусственных нерестилищ, проведение земляных работ, выкос излишней растительности с целью улучшения условий сохранения и воспроизводства рыбных запасов, проведение мероприятий по борьбе с заморными явлениями в водоемах, а также на проведение научных работ, расходов, связанных с охраной и выращиванием рыбы.
В строке 1.2.2 "Амортизация основных средств" показывается общая сумма начисленной амортизации основных средств, рассчитанной исходя из их первоначальной стоимости и нормативного срока службы.
В строке 1.2.3 "Оплата труда" отражаются расходы на заработную плату работников предприятия, выплаченную как в денежной, так и в натуральной форме, и оплату командировок.
В строке 1.2.4 "Прочие затраты" отражаются все остальные затраты, понесенные предприятием при производстве продукции (товаров и услуг), которые по своему характеру не могут быть отнесены ни к одному из перечисленных выше видов затрат.
5. В строках подраздела 2.1.1 указываются данные после окончательного облова зимовальных прудов, приспособленных к зимовке водоемов, зимовальных комплексов. В весенний период рыбопосадочным материалом являются перезимовавшие двухлетки, называемые двухгодовиками, нестандартного веса, оставленные в хозяйстве на доращивание. Подсчет рыбопосадочного материала ведется общепринятыми в рыбоводстве методами.
В графе 2 указывается стоимость выращенного рыбопосадочного материала, молоди ценных рыб и товарной рыбы в ценах отчетного года, в графе 3 - в среднегодовых ценах предыдущего года. В качестве среднегодовых цен предыдущего года используются цены выращивания, сложившиеся в хозяйстве респондента в предыдущем году. В случае, если респондент в предыдущем году не выращивал те или иные виды рыбопосадочного материала, молоди ценных рыб и товарной рыбы, графа 3 по этим видам принимается равной графе 2.

2.1.2 бөлімшесінің жолындағы өз шаруашылығының қыстайтын тоғанынан алдын-ала ауланған немесе сырт жерден сатып алынған біржылдық және екіжылдықтарды жайылма қоймаларына отырғызу жөніндегі деректер көрсетіледі.
2.1.3 бөлімшесінің жолындағы өсірілген тауарлық балықтың көлемі туралы деректер көрсетіледі.
6. 2.2 бөлімшесінде кәсіпшілік балықты қорғау мен өсіруге кеткен нақты шығындарды көрсетеді.
7. 2.3 бөлімшенің 1 жолында – меншіктегі және бекітілген алаң (өсіру және жайылма тоғандары, бассейндер, тұқымдық және шырлану көлдері мен өзге суаттар), есеп беретін жылы олар қолданылды ма жоқ па оған байланыссыз, көрсетіледі.
2 жолында есепті жылы тауарлық балықтар ауланған су қоймаларының ауданы көрсетіледі.
3 жолында меншікті балық отырғызу материалдарын өсіруге арналған меншікке бекітілген балық тұқымын өсіру алаңдары мен басқа суаттардың (жетілдіру, аналық, қыстайтын, уылдырық шашатын, уылдырық шашу алдындағы, шабақ тоғаны, балықты тірілей сақтайтын тоғандар), есеп беретін жылы олар пайдаланды ма жоқ па, оған байланыссыз, барлығы көрсетіледі.
4 жолында есеп беру жылындағы тауарлық салмаққа жеткізу үшін жетілдіруге жіберілген жас балықтар өсетін, жетілдіруге жіберілгеннің санына байланыссыз, су қоймалары айдыны көрсетіледі.
5-7 жолдарда балықтарды қоректендіруге жұмсалған жемазық саны көрсетіледі.
8-10 жолдарда суға ендірілген минералды және органикалық тыңайтқыштар саны көрсетіледі.
11-13 жолдарда балық шаруашылығының мақсаты үшін жаңадан тұрғызылған және қалпына келтірілген су қоймаларының алаңы көрсетіледі.
8. 3 бөлімде балық аулау мен акваөсіру саласындағы басқа заңды немесе жеке тұлғаларға көрсетілген қызмет көлемі көрсетіледі:
03.00.71 - Балық аулау саласындағы қызметтер яғни жағалаудағы немесе ішкі сулардан балық аулау, теңіз және тұщы су шаян тәрізділерін, молюскілерін ұстау, балық қорғау және балық қадағалау қызметтері.
03.00.72 - акваөсіру саласындағы қымзеттер яғни балық питомниктерде балық тұқымдарының өсіру, балық фермаларында балықты (декоративтік балықты қоса) өсірп жетілдіру, балық өсіруге байланысты орындалған қызметтері.
1 бағанда көрсетілген қызметтің құны есепті жылдың бағаларында, 2 бағанда - өткен жылдың орташа жылдық бағаларында көрсетіледі. Өткен жылдың орташа жылдық бағалары ретінде респонденттің өткен жылда көрсеткен аналогиялық қызмет көрсету бағалары қолданылады. Егер респондент өткен жылы аналогиялық қызметтер көрсетпеген болса, онда 2 баған 1 бағанға тең деп қабылданады.
9. 4 бөлімде кәсіпорын есепті жылы жүзеге асырған немесе көрсеткен басқа қайталама қызмет түрі бойынша өнім (тауарлар, қызметтер) өндіру көлемі көрсетіледі.
Бұл деректер өндірілген өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) көлемі көрсетілетін бухгалтерлік есепке алу құжаттарының негізінде толтырылады.

В строках подраздела 2.1.2 указываются данные о посаженных в нагульные водоемы годовиках и двух годовиках, предварительно выловленных из зимовальных прудов собственного хозяйства или приобретенных со стороны.
В строках подраздела 2.1.3 указываются данные об объемах выращенной товарной рыбы.
6. В подразделе 2.2. отражаются фактические затраты на воспроизводство и охрану промысловых рыб.
7. В строке 1 подраздела 2.3 указывается наличие собственных и закрепленных площадей (выростные и нагульные пруды, бассейны, садки, питомные и нагульные озера и прочие водоемы) независимо от того, использовались они или не использовались в отчетном году.
В строке 2 отражается площадь водоемов, в которых в отчетном году производился отлов товарной рыбы.
В строке 3 указывается все наличие собственных закрепленных площадей питомных и других водоемов по выращиванию собственного рыбопосадочного материала (выростные, маточные, зимовальные, нерестовые, преднерестовые, мальковые пруды, пруды-садки) независимо от того, использовались они или не использовались в отчетном году.
В строке 4 указывается площадь водного зеркала водоемов, в которых в отчетном году была посажена на выращивание до товарного вся молодь рыб, в независимости от количества посадок.
По строкам 5-7 указывается количество кормов, израсходованных для кормления рыбы.
По строкам 8-10 указывается количество внесенных минеральных и органических удобрений.
По строкам 11-13 показывается площадь водоемов, построенных и восстановленных для рыбохозяйственных целей.
8. В разделе 3 показывается объем услуг, оказанных другим юридическим или физическим лицам в сфере рыболовства и аквакультуры:
услуги, связанные с рыболовством (код СКПСХ 03.00.71), то есть услуги по ловле рыбы в прибрежных или внутренних водах, по добыче морских и пресноводных ракообразных и молюсков;
услуги, связанные с аквакультурой (код СКПСХ 03.00.72), то есть услуги рыбопитомников по выращиванию мальков и молоди, рыбных ферм по разведению и выращиванию рыб (включая декоративных), рыбомелиоративные услуги.
В графе 1 указывается стоимость оказанных услуг в ценах отчетного года, в графе 2 - в среднегодовых ценах предыдущего года. В качестве среднегодовой цены предыдущего года используется цена, по которой респондент оказывал аналогичные услуги в предыдущем году. В случае, если респондент в предыдущем году не оказывал аналогичные услуги, графа 2 принимается равной графе 1.
9. В разделе 4 показывается объем произведенной продукции (товаров, услуг) по другим видам деятельности, которые осуществлялись или оказывались предприятием в отчетном году.
Эти данные заполняются на основании документов бухгалтерского учета, где отражаются объемы произведенной продукции (работ, услуг).

10. Арифметикалық-логикалық бақылау
1) 1.1 бөлім «Балық және басқа теңіз өнімдерін аулау және оларды өткізу деректері»:
баған 1> баған 2
егер 2–ші бағанда деректер болса, онда 3-ші және 4-ші бағандар толтырылған болу керек.
2) 2.1 бөлім «Балық тұқымдарын және тауарлы балықты өсіру мен өткізу деректері»:
егер 1–ші бағанда деректер болса, онда 2-ші және 3-ші бағандар толтырылған болу керек.
баған 1> баған 4
егер 4–ші бағанда деректер болса, онда 5-ші баған толтырылған болу керек.
3) 2.3 бөлім «Су айдындарының көрсеткіштері».
5 жол = 6 жол + 7 жол
8 жол = 9 жол + 10 жол
11 жол = 12 жол + 1 жол

10. Арифметико-логический контроль
1) Раздел 1.1 "Сведения об улове рыбы и других морепродуктов и их реализации":
графа 1 > графы 2
если есть данные в графе 2, то должны быть заполнены графе 3 и графе 4
2) Раздел 2.1 "Сведения о выращивании и реализации рыбопосадочного материала и товарной рыбы":
если есть данные в графе 1, то должны быть заполнены графа 2 и графа 3
графа 1 > графа 4
если есть данные в графе 4, то должна быть заполнена графа 5
3) Раздел 2.3 "Показатели водоемов":
строка 5 = строка 6 + строка 7
строка 8 = строка 9 + строка 10
строка 11 = строка 12 + строка 13