Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін жылдық төлемді есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 29 қыркүйектегі № 295 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде 2011 жылғы 6 қазанда № 7234 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 22 желтоқсандағы № 295 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 22.12.2016 № 295 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдесіндегі Заңның 9-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына сәйкес,БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін жылдық төлемді есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті (Р.Р.Нұршабеков) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткен соң, оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат вице-министрі С.С.Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                       А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат
министрінің
2011 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 259 бұйрығымен
бекітілген
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін жылдық
төлемді есептеу әдістемесін бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін жылдық төлемді есептеу әдістемесінің (бұдан ары - Әдістеме) мақсаты Қазақстан Республикасында радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалану үшін алынатын жылдық төлемді есептеудің әдісі мен экономикалық үлгісін жасау болып табылады және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасының радио қызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиілік белдеулерін бөлу Кестесін бекіту туралы" және 2002 жылдың 21 тамызындағы "Қазақстан Республикасында радиожиілік спектрін пайдалану кезіндегі кейбір сұрақтарды бекіту туралы" қаулыларына; радиожиілік спектрін басқару кезіндегі халықаралық тәжіриебиеге сүйене отырып жасалды.

Об утверждении методики расчета годовой платы за использование радиочастотного спектра
Приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 29 сентября 2011 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2011 года № 7234. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 декабря 2016 года № 295
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций РК от 22.12.2016 № 295 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику расчета годовой платы за использование радиочастотного спектра.
2. Комитету связи и информатизации Министерства связи и информации Республики Казахстан (Нуршабеков Р.Р.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства связи и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра связи и информации Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждена
приказом Министра связи и
информации Республики Казахстан
29 сентября 2011 года № 295
Методика расчета годовой платы
за использование радиочастотного спектра
1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета годовой платы за использование радиочастотного спектра (далее – Методика) разработана в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет», Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи», постановлениями Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года № 1379 «Об утверждении Таблицы распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц» и от 21 августа 2002 года № 932 «О некоторых вопросах использования радиочастотного спектра Республики Казахстан», а также с учетом международного опыта управления использованием радиочастотного спектра (далее - РЧС).

2. РЖС пайдалану үшін жылдық төлемді есептеудің
жалпы тәртібі және үлгісі.
2. РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді есептеудің тәртібі:
1) әрбір жиілікті тағайындаудың (ЖТ) қамтитын РЖР көлемін есептеу (өлшеу);
2) республика аумағындағы ЖТ бойынша РЖР көлемінің жалпы қосындысы;
3) РЖС басқару кезіндегі мемлекеттік шығынын бағалау;
4) РЖС бірлігін жиілік тағайындау кезіндегі РЖС басқару шығынға, РЖС жалпы қосындысына бөлу арқылы анықтау;
5) РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді жиіліктік тағайындау кезіндегі бір РЖС үшін төлем құнын РЖС көлеміне көбейту арқылы есептеу әдістеменің 1 қосымшасында;
3. РЖС көлемін есептеу механизмі
3. i –ші ЖТ үшін РЖР жылдық көлемінің келесі формуламен анықталады:
V РЧС (i) = FF(i)TF(i)OF(i)T(i),      (Ф.1)
мұнда:
FF (i) - жиілік факторы,
ТF (i) - аумақтық фактор,
ОF (i) - әлеуметтік-экономикалық фактор,
Т (i) – уақыт факторы.
4. Жиілік факторы келесідей анықталады:
FF(i) = f(i)/Kf(i),                   (Ф.2)
мұнда:
f(i)– қолданыстағы радиожиілік спектрінің физикалық көлемі, МГц бойынша;
i – пайдаланушының ЖТ реттік нөмірі,
Kf(i)>1 –құрылғыны өндірушілермен мен пайдаланушылардың жоғары жиіліктердегі жұмысын ынталандыру коэффициенті.
Kf(i) коэффициентінің мәні 2 қосымшада көрсетілген
5. Аумақтық фактор мына жолмен анықталады:
TF(i)=S(i)Q(i)R(i)               (Ф.3)
мұнда:
S(i)i ЖБ үшін РЭҚ қамтамасыз етілетін теоретикалық аудан (кв.м бойынша), ХЭО ұсынысы бойынша есептеледі. Бұл орталығында антеннаның биктігі және жиілігіне байланысты белгіленген сәуле шығару күші бар, изотропты сәуле шығарғыш орнатылған аумақ көлемі. Сәуле шығару аумағының шегі қабылдау нүктесіндегі дабыл күшінің деңгейімен есептеледі (мысалы – 120 дБ/Вт, шу деңгейінде);
Q(i)>1 Халықтың тығыз орналасуының шексіз коэфициенті Қазақстан Республикасының статистика Агенттігінің мәліметтеріне негізделе есептеледі;
R(i) >1 – халықтың және заңды тұлғалардың төлем қабілетін есепке алатын шексіз коэффициент. Ол коэффициент жалпы ішкі аумақтық өнімнің адам басына шаққандағы және жалпы аумақтық инвестицияның адам басына шаққандағы көрсеткіштеріне негізделе есептеледі.
6. Радиоэлектрондық құралдың қамту аумағының теориялық көлемін бағалау және S(i) есебінің әдістемесі:
1) таратушының қуаты, жұмыс диапазонының орталық жиілігі мен таратушы антеннаның аспасының биіктігі бойынша ұсынылған. Статистикалық үлгілердің негізінде қамту аймағының радиуысын есептейміз, содан кейін қамтудың айналма аймағының ауданын есептейміз;

2. Модель и общая последовательность расчета
размера годовой платы за использование РЧС
2. Расчет размера годовой платы за использование РЧС включает в себя:
1) расчет (или измерение) объема РЧС, занимаемого каждым частотным назначением (далее - ЧН);
2) суммирование объемов РЧС по всем ЧН в Республике Казахстан;
3) оценка государственных расходов на управление использованием РЧС;
4) определение цены за единицу РЧС, путем деления расходов на управление использованием РЧС на суммарный объем РЧС по всем ЧН в Республике Казахстан;
5) расчет годовой платы за использование РЧС посредством умножения цены за единицу РЧС на объем РЧС, занимаемый ЧН представлены в приложении 1 к настоящей Методике.
3. Механизм расчета объемов РЧС
3. Расчет годового объема РЧС для i-го ЧН рассчитывается согласно следующей формуле:
V РЧС (i) = FF(i)TF(i)OF(i)T(i),  (Ф.1)
где:
FF (i) - частотный фактор,
ТF (i) - территориальный фактор,
ОF (i) - социально-экономический фактор,
Т (i) - временной фактор.
4. Частотный фактор определяется как:
FF(i) = f(i)/Kf(i),        (Ф.2)
где:
f(i) – физическая ширина используемого радиочастотного спектра в МГц;
i – порядковый номер ЧН у пользователя,
Kf(i)>1 – коэффициент стимулирования работы пользователей и производителей оборудования на более высоких частотах.
Значения коэффициента Kf(i) представлены в приложении 2 к настоящей Методике.
5. Территориальный фактор определяется как:
TF(i) = S(i)Q(i)R(i)       (Ф.3)
где:
S(i) – теоретическая площадь (в кв. км) охвата РЭС для i-го ЧН, рассчитывается на основе рекомендаций МСЭ. Это площадь круга, в центре которого расположен изотропный излучатель с заданной мощностью излучения, частотой и высотой подвеса антенны. Граница зоны излучения берется на уровне мощности сигнала в точке приема (например, – 120 дБ/Вт, т.е. на уровне шумов);
Q(i) > 1 – безразмерный коэффициент плотности населения (рассчитывается на основе данных Агентства Республики Казахстан по статистике);
R(i) > 1 – безразмерный экономический коэффициент, учитывающий платежеспособность населения и юридических лиц. Этот коэффициент рассчитывается на основе статистических данных о душевых показателях валового внутреннего регионального продукта и душевых валовых региональных инвестиций в основные средства.
6. Оценка теоретической площади зоны охвата радиоэлектронного средства и методика расчета S(i):
1) рассчитывается по заданным мощности передатчика, центральной частоте рабочего диапазона и высоте подвеса передающей антенны. На основе рекомендованных статистических моделей радиус зоны охвата, а затем вычисляем площадь круговой зоны охвата;

2) эгля моделі – орташа шығындарды болжайтын негізгі стастикалық модель. Алғашқыда ауылдық аймақ сияқты тегіс емес беткейдің эмпирикалық тәуелділік шығынын анықтауда қолданылғанына қарамастан, қазірде қалада және ауылдық аймақтағы шығындарды болжау үшін қолданылады. Эгля моделі тегіс емес беткейдегі дифракцияға кететін шығынды ескермейді. Эгляға сүйенсек таралудың орта шығыны мына формула бойынша есептеледі:
(Ф.4)
мұнда:
f – жиілік, МГц;
d – таратқыштан қабылдау нүктесіне дейінгі қашықтық, км;
hb, hm – базалық және мобильды станциялардың антеннасының тиімді биіктігі, метрмен;
3) қамту зонасының аумағын бағалағанда ол зонаның радиусы орташа шығындағы теңгеруде (Ф.4) L = (90-120) дб/Вт және қабылдауыш антеннасының тиімді биктігінде hm = 1 м болған;
4) Q(i) мәні және R(i) мәні Әдістеменің 3 және 4 қосымшаларында көрсетілген.
7. Әлеуметтік-экономикалық фактор келесідей анықталады:
(Ф.5)
мұнда:
H(i) >1 - i ЖБ қолдану бағытындағы коммерциялық тартымдылығын көрсететін коэффициент.
Н=2 лицензия негізінде қызмет көрсетуші байланыс операторлары, РЖР–ды коммерциялық негізде пайдаланушылар, байланыс операторлары емес Н=1,5, Н=1 РЖР–ды бюджеттік тұтынушылар.
M(i)>1 - i БЖ жұмыс жасалатын аумақта радиобақылауды қамтамасыз етудің қиындықтары мен көп еңбек талап ететіндігін көрсететін коэффициент.
8. i БЖ жұмыс жасалатын аумақта радиобақылауды қамтамасыз етудің қиындықтары мен көп еңбек талап ететіндігін көрсететін коэффициент мәні 5 қосымшада көрсетілген.
W(i)>1 - i БЖ әрекетін пайдаланудың әлеуметтік маңыздылығын ескеретін коэффициент.
E(i)>1 – РЖС-ын бірінші немесе екінші негізде пайдалануға беру шарттарын ескеретін коэффициент
Е=1 РЖС–ын бірінші негізде пайдаланушылар үшін
Е=2 - РЖС–ын екінші негізде пайдаланушылар үшін
Формуладағы (1) T(i) – бұл барлық ЖТ үшін бір жылға тең уақыт.
9. i ЖТ әрекетін пайдаланудың әлеуметтік маңыздылығын ескеретін коэффициент мәні Әдістеменің 6 қосымшасында көрсетілген.
10. Барлық жоғарыдағы факторларды ескергендегі РЖР-ның физикалық және экономикалық көлемінің арасындағы байланыс төменде көрсетілген:
(Ф.6)
1) Әдістеменің 7 қосымшасында АЭК кіретін түрлі тұтынушылар тобының коэффициентінің мәні келтірілген. Егер бұл кестеде әріптік мәні берілсе, онда оның мөлшері жоғарыда көрсетілгендей тиісті кестелер мен қосымшалардан алынған. Басқа жағдайларда коэффициент мәні бірлікке тең етіп қарастырылады.
2) мемлекеттегі барлық жиілік тағайындаулар үшін РЖС-дың жалпы жылдық мөлшері төмендегі формула бойынша анықталады:
Vc ЖТ = VРЖС(i),                     (Ф.7)
мұнда i 1-ден n-ге дейінгі мәнге ие болады (n – ҚР барлық ЖТ саны).

2) модель эгли – статистических моделей для предсказания средних потерь. Используется для прогнозирования потерь, как в городской, так и в сельской местности, хотя изначально эмпирическая зависимость потерь была получена для статистически неровной поверхности, характерной для сельских районов. Модель Эгли не учитывает потери на дифракцию при распространении над неровной поверхностью. Согласно Эгли средние потери распространения вычисляются по формуле:
где:
– частота, МГц;
d – расстояние от передатчика до точки приема, км;
hb, hm – эффективные высоты антенн базовой и мобильной станций в метрах;
3) при оценке площади зоны покрытия радиус этой зоны находился из уравнения (Ф.4) при средних потерях распространения L = (90-120) дб/Вт и эффективной высоте антенны приемника hm = 1 м;
4) значения Q(i) и R(i) приведены в приложениях 3 и 4 к настоящей Методике.
7. Социально-экономический фактор определяется по формуле:
где:
H(i) > 1 - коэффициент, учитывающий коммерческую привлекательность направления использования i-го ЧН. Для операторов связи, предоставляющих услуги на основе лицензий Н=2, для коммерческих пользователей РЧС, не операторов связи Н=1,5, для бюджетных пользователей РЧС Н=1;
M(i) > 1 - коэффициент, учитывающий сложность и трудоемкость обеспечения радиоконтроля в зоне действия i-го ЧН.
8. Значения коэффициента, учитывающего сложность и трудоемкость обеспечения радиоконтроля в зоне действия i-го ЧН представлены в приложении 5 к настоящей Методике.
W(i) > 1 - коэффициент, учитывающий социальную значимость использования действия i-го ЧН.
E(i) > 1 - коэффициент, учитывающий условия предоставления РЧС - на первичной или вторичной основе.
Е=1 - для пользователей использующих РЧС на первичной основе.
Е=2 - для пользователей использующих РЧС на вторичной основе.
В формуле 1 параметр T(i) – это время, равное одному году для всех ЧН.
9. Значения коэффициента, учитывающего социальную значимость использования действия i-го ЧН, приведены в таблице указанных в приложении 6 к настоящей Методике.
10. Ниже представлена связь физического и экономического объемов РЧС с учетом всех вышеуказанных факторов.
1) значения коэффициентов, входящие в АЭК для различных групп пользователей приведены в таблице указанных в приложении 7 к настоящей Методике. В этой таблице, если указано буквенное значение, то его величина берется из соответствующих таблиц и приложений, как было показано выше. В остальных случаях значения коэффициентов принимаются равными единице.
2) суммарный годовой объем РЧС для всех частотных назначений в Республике Казахстан определяется по формуле:
Vc ЧН = VРЧС(i),       (Ф.7)
где i принимает значения от 1 до n (n - количество всех ЧН в РК).

4. Радиожиілік органының жылдық шығындарының есебі
11. Радиожиілік органдарының (РЖО) жалпы жылдық шығындары төмендегіге байланысты:
1) РЖС пайдалануды жоспарлау жұмыстары;
2) нормативті құжаттардың әзірленуі;
3) радиожиілік тапсырыстарының экспертизасы, азаматтық қолданыстағы РЭҚ үшін тиісті мекемелермен таңдау және келістіру жүргізу жұмыстары, радиожиілікті пайдалану үшін рұқсаттаманы рәсімдеу;
4) шет елдерден РЭҚ (ЖЖҚ) сату/сатып алу, елге кіргізу үшін берілетін тапсырыстарды сараптау және рұқсаттаманы рәсімдеу;
5) әрекет етуші РЭҚ-тардың сәуле шығару параметрлерін өлшеу және электромагниттік үйлесімдігін қамтамасыз ету жұмыстары;
6) радиобайланыс, теледидар, лицензияланатын байланыс қызметтері үшін пайдалануға берілетін радиожиіліктерге техникалық қорытынды даярлау;
7) телерадиоқабылдауда болатын кедергілерді бақылау және жою мақсатында жүргізілетін іс-шаралар;
8) ЭМҮ параметрінде азаматтық қолданыс үшін РЭҚ (ЖЖҚ) өндіруге стандарттарды, техникалық тапсырыстарды сараптау және келістіру;
9) РЭҚ және жиіліктерді белгілеу бойынша халықаралық координация, тіркеу жұмыстарын жүргізу;
10) ХЭО радиобайланыс Регламентімен орнатылған форма бойынша азаматтық қолданыстағы кемелерде радиожабдықты орнату және пайдалану үшін берілетін рұқсаттаманы рәсімдеу;
11) тұтынушылардың радиоэлектрондық құралдарымен бөлінген радиожиілік ресурсының әрдайым эксплуатациялық дайындықта болуын қамтамасыз ету;
12) ХЭО, БАД және тағы да басқа халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысу;
12. Ол шығындар Сбақылау белгіленеді және мына формула бойынша анықталады:
Сбақылау = С1 + С2 + С3 + С4 +С5 +С6 +С7 + С6 +С7, (Ф.8)
мұнда:
С1 – РЖО қызметкерлеріне берілетін айлық жалақысының шығындары;
С2 – ағымдағы эксплуатациялық шығындар (транспорттық, байланыс қызметі, ғимарат және құрылғылар жалдау, өзге ұйымдардың қызметі, коммуналдық төлемдер, іссапар шығындары, қосымша қызметкерлердің жалақысы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер, өзге де шығындар);
С3 – радиожиілік спектрін пайдалануды жоспарлау және техникалық радиобақылау жүргізу үшін қолданылатын құралдар мен саймандардың амортизациясына бөлінетін шығындар;
С4 – салықтар;
С5 – РЖО қызметкерлерін оқытуға бөлінетін шығындар;
С6 – ХЭО ұсыныстары мен өзге құжаттарын, ғылыми–зерттеу жұмыстары, нормативті–техникалық құжаттарды алуға кететін шығындар;
С7 – Халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысу.
Барлық РЖО шығындарын есептеу бір форматта жүргізілуі керек. Барлық филиалдар бойынша шоғырландырылған кесте жасау қажет.

4. Расчет годовых затрат радиочастотного органа
11. Ежегодные общие затраты радиочастотного органа (далее - РЧО) связаны с выполнением:
1) работ по планированию использования РЧС;
2) разработок нормативных документов;
3) экспертиз радиочастотных заявок, проведения работ по подбору и согласованию радиочастот с заинтересованными ведомствами для РЭС гражданского назначения, оформления разрешения на использование радиочастот;
4) экспертиз заявок и оформлением разрешений на ввоз из-за границы, приобретение и реализацию (продажу) РЭС (ВЧУ);
5) расчетов и проведения работ по обеспечению электромагнитной совместимости (далее - ЭМС) и измерению параметров излучений действующих РЭС (радиотехнический контроль);
6) подготовки технических заключений о возможности использования радиочастот (радиочастотных каналов) для лицензируемых услуг связи, телевидения и радиовещания;
7) проведения работ по поиску и устранению помех телерадиоприему;
8) экспертиз и согласования стандартов, технических заданий на разработку и технических условий на серийное производство РЭС (ВЧУ) гражданского применения в части параметров ЭМС;
9) проведения работ по международной координации и регистрации частотных присвоений и РЭС;
10) оформления разрешений на установку и использование судового радиооборудования гражданского применения по форме, установленной Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи (далее – МСЭ);
11) обеспечения постоянной эксплуатационной готовности выделенного радиочастотного спектра для его использования радиоэлектронными средствами потребителей;
12) участия в работе МСЭ, Регионального содружества в области связи (далее – РСС) и других международных организациях.
12. Эти затраты обозначаются Сконтроля и определяются по формуле:
Сконтроля = С1 + С2 + С3 + С4 +С5 +С6 +С7 + С6 +С7,
где:
С1 – затраты на заработную плату сотрудников РЧО;
С2 – текущие эксплуатационные расходы (транспортные, услуги связи, аренда помещений и оборудования, услуги сторонних организаций, коммунальные платежи, командировочные расходы, заработная плата вспомогательного персонала, пособия и др. социальные выплаты, отнесенные к затратам, прочие расходы);
С3 – затраты на амортизацию оборудования и приборов, применяемых для планирования использования радиочастотного спектра и технического радиоконтроля;
С4 – налоги;
С5 – затраты на обучение сотрудников РЧО;
С6 – приобретение рекомендаций и материалов МСЭ, научно-исследовательских разработок, нормативно-технической документации;
С7 – участие в работах международных организациях.
Учет затрат следует вести по каждому филиалу РЧО в едином формате. По всем филиалам необходимо сделать консолидированные таблицы.

5. РЖС бірлігі үшін бағасының есебі
13. РЖС бірлігінің бағасы мына формула бойынша анықталады:
(Ф.9)
мұнда:
Сбақылау (9) формула бойынша анықталады;
VЖБ-дан – елдегі барлық ЖБ үшін РЖР–дың жалпы мөлшері (МГц*кв.км*жыл).
Жыл сайын радиожиілік органы мониторинг процессінде әрекет етуші ЖБ үшін РЖС көлемін сараптайыды, VсЖБ өзгеріс енгізеді; радиожиілікті пайдаланудың бақылау жүйесіне кететін ағымдағы шығын сметасын анықтап, сонан соң формула (10) бойынша РЖР бірлігінің бағасы есептеліп шығарылады.
6. Жылдық төлем мөлшерлерінің есебі
14. Тиісті рұқсаттама құжаттарындағы әр ЖТ үшін жылдық төлем мөлшері мына формула бойынша анықталады:
П(i) = РРЖСVРЖР(i),                        (11)
мұнда:
РРЖС - РЖС бірлігі үшін бағасы;
VРЖС(i) – i ЖТ-дың жылдық РЖС көлемі;
Радиожиілік спектрін
пайдаланғаны үшін жылдық
төлемді есептеу әдістемесінің
1 Қосымшасы
Радиожиілік спектрін пайдалану үшін жылдық төлем ақы әдістемесінің жалпы тәртібі
әрбір ЖТ қамтитын РЖС көлемін есептеу
Барлық ЖТ бойынша РЖС көлемінің жалпы қосындысы Vс жт
РЖС пайдалануды басқаруға кеткен шығынды анықтау С бақылау
Бір РЖСР құнын анықтау Р ржс = C бақылау/Vc жт
Бір ЖТ пайдалануға төленетін жылдық төлемді анықтау П (і) = Р ржс* Vржс(і)
Радиожиілік спектрін
пайдаланғаны үшін жылдық
төлемді есептеу әдістемесінің
2 Қосымшасы
Жоғары жиілікті пайдалануға ынталандыратын
Kf(i) коэффициентінің мәні
Жиілік ауқымы, МГц
Kf(i)
-

5. Расчет цены за единицу РЧС
13. Цена за единицу РЧС определяется по формуле:
где:
Сконтроля определяется по формуле (9);
Vс ЧН - суммарный объем РЧС всех существующих в стране ЧН (МГц * кв.км*год).
Ежегодно радиочастотный орган в процессе мониторинга анализирует объемы РЧС для существующих ЧН, т.е. корректирует VсЧН; определяет смету текущих расходов на содержание системы контроля использования радиочастот (Сконтроля), после чего с помощью формулы (10) рассчитывается новая цена за единицу РЧС.
6. Расчет размеров годовых плат
14. Размеры годовых плат за каждое ЧН, содержащееся в соответствующих разрешительных документах, определяются по формуле:
П(i) = РРЧСVРЧС(i),          (Ф.9)
где:
РРЧС - цена за единицу РЧС;
VРЧС(i) - годовой объем РЧС i–го ЧН.
Приложение 1
к Методике расчета годовой платы
за использование радиочастотного
спектра
Последовательность расчета размера годовой платы
за использование радиочастотного спектра
Приложение 2
к Методике расчета годовой платы
за использование радиочастотного
спектра
Значения коэффициента Kf(i), стимулирующего
использование более высоких частот
Диапазон частот, МГц Kf(i)
-

3.18
10
Денсаулық сақтау
3.45
11
Қорғаныс және мемлекеттік қауіпсіздік
3.73
12
Мемлекеттік бақылау
4.00
Радиожиілік спектрін
пайдаланғаны үшін жылдық
төлемді есептеу әдістемесінің
7 Қосымшасы
АЭК кіретін түрлі тұтынушылар тобының коэффициентінің мәні келтірілген
Пайдаланушылар тобы
Kf
Q
R
H
M
W
E
1
Байланыс қызметін көрсететін жалпы пайдаланыстағы желілердің және бөлінген байланыс желісінің байланыс операторлары
Kf
Q
R
H
M
W
E
2
Бюджет заңнамасына сәйкес түрлі деңгейдегі бюджеттен қаржыландырылмайтын коммерциялық ұйымдардың өндірістік іс-әрекетін қамтамасыз ететін және өндірістегі технологиялық процесстерді басқаратын технологиялық байланыс желілерінің Иелері
Kf
1
R
H
M
W
E
3
Бюджет заңнамасына сәйкес түрлі деңгейдегі бюджеттен қаржыландырылатын коммерциялық ұйымдардың өндірістік іс-әрекетін қамтамасыз ететін және өндірістегі технологиялық процесстерді басқаратын технологиялық байланыс желілерінің Иелері
Kf
1
1
1
M
W
E
4
Бюджет заңнамасына сәйкес түрлі деңгейдегі бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік басқарма шаралары, ел қорғанысы, мемлекет қауіпсіздігі және құқық тәртібін орнату мақсатында қолданылатын арнайы байланыс желілерінің иелері
Kf
1
1
1
M
W
E
5
РЖР–ды қандай да бір материалды мүддемен емес тек жеке мақсаттары үшін (өзін-өзі жетілдіру, өзара байланыс, техникалық зерттеулер) қолданатын тұтынушылар
Kf
1
1
1
M
W
E

3.18
10
Здравоохранение
3.45
11
Оборона и государственная безопасность
3.73
12
Государственное управление
4.00
Приложение 7
к Методике расчета годовой платы
за использование радиочастотного
спектра
Значения коэффициентов,
входящие в Аэк для различных групп пользователей
Группа Пользователей
Kf
Q
R
H
M
W
E
1
Операторы связи сетей телекоммуникаций общего
пользования и выделенных сетей связи, оказывающие
услуги связи
Kf
Q
R
H
M
W
E
2
Владельцы технологических сетей связи,
предназначенных для обеспечения производственной
деятельности коммерческих организаций, управления
технологическими процессами в производстве, не
финансируемые из бюджетов любого уровня в
соответствии с бюджетным законодательством
Kf
1
R
H
M
W
E
3
Владельцы технологических сетей связи,
предназначенных для обеспечения производственной
деятельности организаций, управления технологическими
процессами в производстве, финансируемые из бюджетов
всех уровней в соответствии с бюджетным
законодательством
Kf
1
1
1
M
W
E
4
Владельцы сетей связи специального назначения,
предназначенных для нужд государственного управления,
обороны страны, безопасности государства и
обеспечения правопорядка, финансируемые из бюджетов
всех уровней в соответствии с бюджетным
законодательством
Kf
1
1
1
M
W
E
5
Лица, использующие РЧС исключительно в личных целях
(самосовершенствование, взаимная связь, технические
исследования) и без какой-либо материальной
заинтересованности
Kf
1
1
1
M
W
E