Күршім ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Қағидасын бекiту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2011 жылғы 30 қыркүйектегі N 29-7 шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Күршім аудандық әділет басқармасында 2011 жылғы 08 қарашада N 5-14-139 тіркелді. Күші жойылды - Күршім аудандық мәслихатының 2012 жылғы 08 маусымдағы N 3-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Күршім аудандық мәслихатының 2012.06.08  N 3-2 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Кодексiнiң 3 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi «Ветеринария туралы» Заңының 10 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасына сәйкес Күршім аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. «Күршім ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Қағидасы» бекiтiлсiн (қосымша).
2. Осы шешім ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                          Е. Аубакиров
Күршім аудандық
мәслихаттың хатшысы                      Қ. Әбілмәжінов
Аудандық мәслихаттың
2011 жылғы 30-қыркүйектегі
№ 29-7 шешіміне қосымша
Күршім ауданында иттер мен мысықтарды ұстау
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
Осы Қағида Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Кодексiнiң 3 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағының 8 тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі «Ветеринария туралы» Заңының 10 бабының 2 тармағына сәйкес әзiрленген.
1. Осы Қағида аудан аумағындағы иттерi және мысықтары бар бұдан әрi мәтiн бойынша «Иелер» деп аталатын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
2. Иттерi және мысықтары бар иелер санитарлық - гигиеналық, ветеринарлық-санитарлық нормаларды және оларды ұстау Қағидасын осы жануарлардың жалпы қолданыстағы орындарды қоса алғанда ластауына жол бермеудi, сондай-ақ адамдар қауiпсiздiгiн, тыныштықты мiндеттi түрде қамтамасыз етудi сақтауға мiндеттi.
3. 2 тармақта көрсетiлген талаптарды сақтаған жағдайда рұқсат етiледi:
1) жеке үйлерде қоршалған аумақтарда иттердi ұстауға, иттiң бар екендiгi туралы кiрер есiкте ескертпе жазба болуы тиiс;
2) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қызметтердiң рұқсатымен балалар және жасөспiрiмдер мекемелерiндегi «зообұрыштарда», «тiрi табиғат бұрыштарында» иттердi, мысықтарды ұстауға;

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в Курчумском районе
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 сентября 2011 года N 29-7. Зарегистрировано управлением юстиции Курчумского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 08 ноября 2011 года за N 5-14-139. Утратило силу - решением Курчумского районного маслихата от 08 июня 2012 года N 3-2
Сноска. Утратило силу - решением Курчумского районного маслихата от 08.06.2012 N 3-2.
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить «Правила содержания собак и кошек в Курчумском районе» (приложение).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                      Е. Аубакиров
Секретарь Курчумского
районного маслихата                      К. Абилмажинов
Приложение
к решению районного маслихата
от 30 сентября 2011 года № 29-7
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в Курчумском районе
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии».
1. Настоящие Правила распространяются на всех физических и юридических лиц на территории района, имеющих собак и кошек, далее по тексту именуемых «Владельцы».
2. Владельцы, имеющие собак и кошек, обязаны соблюдать санитарно-гигиенические, ветеринарно-санитарные нормы и Правила их содержания, включая недопущение загрязнения этими животными мест общего пользования, а также необходимость обеспечения безопасности людей, тишину.
3. При соблюдении требований, указанных в пункте 2, разрешается:
1) содержать собак в частных домовладениях на огороженной территории, о наличии собаки должна быть сделана предупреждающая надпись при входе;
2) содержать собак, кошек в «зооуголках», «живых уголках» детских и подростковых учреждениях с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб;

3) мекемелер мен ұйымдардағы күзетшi иттердi байлауда немесе торларда ұстауға;
4) тиым салатын жазбалар болмаған жағдайда иесiнiң тұмылдырық кигiзген және қысқа қарғыбауға байлаған итiмен мекемелерге, азық-түлiктiк емес дүкендерге, поштаға баруына.
4. Иттер мен мысықтарды көлiктерде тасымалдау жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайларда жүзеге асырылуға тиiс. Бұл кезде жануарлар немесе тұмылдырықтанған, немесе арнайы торларда, сөмкелерде болуы тиiс.
5. Қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, кiшi саябақтарда және басқа жерлерде) байлаулы қалтырылғандарынан басқа иесiз жүрген иттер қаңғыбас иттер деп саналып аулап және жоюға жатады. Қараусыз қалған иттер мен мысықтарды ұстап алып жою Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.
2. Иттер мен мысықтар иелерiнiң мiндеттерi
6. Жануарлардың иелерi тиіс:
1) жануарларды үнемi егiп отыруды жүргiзуге;
2) иттердің, мысықтардың тiстеген, жарақаттаған жағдайлары туралы дәрiгерлiк, ветеринарлық мекемелерге жедел хабарлауға;
3) адамдар мен жануарларды тiстеген немесе оларды жарақаттаған иттер мен мысықтарды тексеру үшiн және қажетті iс-шараларды өткiзу үшiн ветеринарлық мекемелерге жедел жеткiзуге;
4) иттердi қысқа қарғыбаумен, iрi иттердi - тұмылдырықпен көшеден өтуге;
5) қолданысында жер телiмi бар болса еркiн серуендеп жүрген иттердi қоршалған аумақтарда немесе байлауда ұстауға. Учаскеге кiрер жерде иттiң бар екендiгi туралы ескертпе жазба болуы тиiс;
6) жануарларды олардың биологиялық қажеттiлiктерiне сәйкес ұстауға, оларға адамгершiлiкпен қарауға, қараусыз, тамақсыз және сусыз қалдырмауға, ұрып-соқпауға, ал ауырып қалған жағдайында - дер кезiнде ветеринарлық көмекке жүгiнуге.
7. Жануарлар иелерi тиіс емес:
1) жануарларды балалардың аула алаңдарының, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң, мектептердiң және оқу орындарының, денсаулық сақтау объектiлерiнiң, спорт алаңдарының, саябақтардың, су қорғандарының аумақтарында және ортақ суға түсетін орындарда серуендетуге;
2) жануарларды жалпы қолданыстағы жерлерде: кiре берiстерде, саты алаңдарында және шатырларда, жертөлелерде, жатақхана дәлiздерiнде ұстауға;
3) аудан аумағында ит төбелестерiн өткiзуге;
4) өлген жануардың өлексесін лақтырып тастауға немесе өздіктерінен көмуге.
3. Үй жануарлары иесiнiң құқықтары
8. Кез-келген жануар өз иесiнiң жеке меншiгi болып табылады және заңмен қорғалады.
9. Заңнамамен көзделген жағдайларды қоспағанда, жануарлар иесiнен тек оның келiсiмi арқылы ғана алынады.
10. Иесi итiн қысқа қарғыбауға байлап (iрi иттердi - тұмылдырықтап) дүкеннiң немесе басқа мекеменiң жанына шектеулi уақытқа ғана қалдыруға құқылы.

3) содержать сторожевых собак в учреждениях и организациях на привязи или в клетках;
4) при отсутствии запрещающих надписей, появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах, на почте.
4. Перевозка собак и кошек на транспорте осуществляется при условии, исключающем беспокойство пассажиров. При этом животные должны быть либо в намордниках, либо в специальных клетках, сумках.
5. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются бродячими, подлежат отлову и уничтожению. Отлов и уничтожение безнадзорных собак и кошек производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Обязанности владельцев собак и кошек
6. Владельцы животных должны:
1) регулярно проводить вакцинацию животных;
2) немедленно сообщать в медицинские, ветеринарные учреждения о случаях укусов, травм, нанесенных собакой, кошкой;
3) немедленно доставлять собак и кошек, покусавших людей и животных или нанесших им травму, в ветеринарные учреждения для осмотра и проведения необходимых мероприятий;
4) переходить улицу с собакой на коротком поводке, крупной собакой - в наморднике;
5) при наличии в пользовании земельного участка содержать собак в свободном выгуле на огороженной территории или на привязи. О наличии собаки должна быть сделана соответствующая предупреждающая надпись при входе на участок;
6) содержать животное в соответствии с его биологическими потребностями, гуманно обращаться с ним, не оставлять без присмотра, без пищи и воды, не избивать, а в случае заболевания - вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи.
7. Владельцы животных не должны:
1) выгуливать животных на территориях детских дворовых площадок, детских дошкольных учреждений, школ и учебных заведений, объектов здравоохранения, спортивных площадок, парков, водозаборов и общих мест купания;
2) содержать животных в местах общего пользования: в подъездах, на лестничных площадках и чердаках, в подвалах, в коридорах общежитий;
3) проводить собачьи бои на территории района;
4) выбрасывать труп павшего животного или самостоятельно производить захоронение.
3. Права владельца домашних животных
8. Любое животное является собственностью владельца и охраняется законом.
9. Животное может быть изъято у владельца только с его согласия, кроме случаев предусмотренных законодательством.
10. Владелец имеет право на ограниченное время оставить собаку привязанной на коротком поводке возле магазина или другого учреждения (крупную собаку - в наморднике).

4. Осы Қағиданы сақтамағаны үшiн жануар
иесiнiң жауапкершiлiктерi
11. Осы Қағиданы бұзғаны үшiн жануар иесi Қазақстан Республикасының «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Кодексiнiң 311 бабына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
12. Жануарларға олардың өлуiне немесе жарақат алуына әкелiп соғатындай қатiгездiкпен қарағаны үшiн иесi Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексіне сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
5. Қағиданың сақталуын бақылау
13. Ауданда осы иттер мен мысықтарды ұстау Қағидасын сақтауын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
Күршім аудандық
мәслихаттың хатшысы                      Қ. Әбілмәжінов

4. Ответственность владельца животного за несоблюдение
настоящих Правил
11. За нарушение настоящих Правил владелец животного несет ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
12. За жестокое обращение с животными, повлекшее их гибель или увечье, владелец несет ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан.
5. Контроль за соблюдением Правил
13. Контроль за соблюдением настоящих Правил содержания собак и кошек в районе осуществляют государственные органы, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Секретарь Курчумского
районного маслихата                      К. Абилмажинов