Алматы облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету қағидаларын бекіту туралы
Алматы облысы мәслихатының 2013 жылғы 01 шілдедегі N 19-127 шешімі. Алматы облысының әділет департаментімен 2013 жылы 07 тамызда N 2419 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 43-248 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 27.03.2015 № 43-248 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқасының пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес, аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ұсыныстарын қарай келе, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы шешімнің орындалуына бақылау жүргізу жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасарына жүктелсін (келісім бойынша).
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы                       У. Каспанов
Облыстық мәслихат
хатшысы                                    Е. Келемсейіт
Алматы облыстық мәслихатының
2013 жылғы 01 шілдедегі
"Алматы облысының елді
мекендерінде иттер мен
мысықтарды ұстау және
серуендету Қағидаларын
бекіту туралы" N 19-127
шешiмiмен бекітілген
Алматы облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау
және серуендету Қағидалары
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасының  "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес әзірленген. Қағидалар облыстың елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету, тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсаттарында иттер мен мысықтар ауруларына қарсы профилактикалық шараларды жүргізу тәртібін реттейді.
Осы Алматы облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) иттер мен мысықтардың барлық иелеріне, меншік түрлеріне қарамастан жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
1 Тарау. Жалпы ережелер
Осы Қағидалар Алматы облысының аумағында әрекет етеді.
Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшесі – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, аудан, қала әкімдігімен ветеринария саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкіл етілген атқарушы орган;

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Алматинской области
Решение маслихата Алматинской области от 01 июля 2013 года N 19-127. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 07 августа 2013 года N 2419. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата от 27 марта 2015 года № 43-248
Сноска. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата от 27.03.2015 № 43-248.
Примечание РЦПИ:
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, рассмотрев предложения местных исполнительных органов районов и городов, Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Алматинской области.
2. Осуществление контроля за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима области (по согласованию).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного Маслихата                       У. Касанов
Секретарь областного
Маслихата                                  Е. Келемсейт
Утверждены решением
Алматинского областного
маслихата N 19-127 от
01 июля 2013 года "Об
утверждении Правил
содержания и выгула собак
и кошек в населенных
пунктах Алматинской области"
Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах
Алматинской области
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О ветеринарии" и "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". Правила регулируют порядок содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах области, проведение профилактических мероприятий против заболеваний собак и кошек в целях обеспечения безопасности населения.
Данные Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Алматинской области (далее - Правила) распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности.
Глава 1. Общие положения
Настоящие правила действуют на территории Алматинской области.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) подразделение ветеринарии местного исполнительного органа – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом района, города на осуществление функций в области ветеринарии;

2) ветеринариялық iс-шаралар – иттер мен мысықтардың ауруларының профилактикасын, оларды емдеудi немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға, жануарлар мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн аса қауiптi аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға, жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның iшiнде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бiрдейлендiру рәсiмiн қоса алғанда эпизоотияға қарсы ветеринариялық - санитариялық рәсiмдер кешенi;
3) ветеринариялық паспорт – Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысандағы құжат, онда итті немесе мысықты есепке алу мақсатында иттің немесе мысықтың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы және лақап атауы көрсетіледі;
4) иттерді және мысықтарды бірдейлендіру – бірдейлендіру бұйымдарын (құралдарын) пайдалану арқылы иттерге және мысықтарға жеке нөмірлер беру, олар туралы мәліметтерді деректер базасына енгізу және иттер мен мысықтарға ветеринариялық паспорттарды беруді есепке алу жүйесі;
5) иттерді және мысықтарды тіркеу – иттердің және мысықтардың бірдейлендіру деректерін ветеринариялық паспорттарға және бірдейлендіру деректер базасына енгізу;
6) иттерді және мысықтарды бірдейлендіру бойынша деректер базасы - ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жергiлiктi аудандық, қалалық атқарушы органдардың бөлiмшелерi жүзеге асыратын диагностикалық зерттеулер нәтижелерiн қоса алғанда, иттер мен мысықтардың жеке нөмiрi туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректердi, сондай-ақ иттер мен мысықтардың иесi туралы деректердi тiркеудiң бiрыңғай, көп деңгейлi жүйесiн көздейтiн ветеринариялық есептiң бөлiгi;
7) имплантант (микрочип) көмегімен электронды бірдейлендіру – иттің өмір сүру кезеңінде сақталынатын бірдейлендіру нөмірі қондырылған чиптің тері астына енгізілуі;
8) нөмірлі татуировкалау – иттер мен мысықтардың есебін жүргізу үшін олардың денелеріне әріптік немесе сандық белгілерді таңбалап түсіру;
9) қоғамдық орындар – адамдар көп жиналған немесе көп жиналуы мүмкін орындар, оның ішінде бақтар, саябақтар және одан басқа азаматтардың демалыс орындары, жаға жайлар, стадиондар және т.б. орындар;
10) иттер мен мысықтардың иесі – жеке меншігінде немесе меншіктің басқа түрінде иттер және мысықтарға иелік етуші жеке немесе заңды тұлға;
11) ұйықтату – иттер мен мысықтарды әдейі жансыздандыру;
12) иттер мен мысықтарды серуендету – иттер мен мысықтардың тұрған жайдан сырт жерде немесе арнайы қарастырылған аумақта болуы;

2) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней собак и кошек, включая их профилактику, лечение или диагностику, обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
3) ветеринарный паспорт - документ установленной Правительством Республики Казахстан формы, в котором в целях учета собаки или кошки указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст и кличка собаки или кошки;
4) идентификация собак и кошек - система учета собак и кошек, включающая присвоение индивидуальных номеров собакам и кошкам, путем использования изделий (средств) идентификации с внесением сведений о них в базу данных и выдачей ветеринарного паспортов на собак и кошек;
5) регистрация собак и кошек – внесение идентификационных данных о собаках и кошках в ветеринарные паспорта и в базу данных по идентификации;
6) база данных по идентификации собак и кошек - часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номерах собак и кошек, их ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований проводимых подразделениями местных исполнительных органов районов, городов осуществляющих деятельность в области ветеринарии, а также данных о владельцах собак и кошек;
7) электронная идентификация с помощью имплантанта (микрочипа) - подкожное введение чипа с идентификационным номером, который остается с собакой в течение ее жизни;
8) номерная татуировка - нанесение на тела собак и кошек меток, буквенно - цифрового обозначения, осуществляемого в целях их учета;
9) общественные места - места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы и т.д.;
10) владелец собак и кошек - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении собак и кошек;
11) усыпление - намеренное умерщвление собак и кошек;
12) выгул собак и кошек - пребывание собак и кошек вне помещения, а также на специально отведенных территориях;

13) иттерді және мысықтарды асырау – иттер мен мысықтардың иелерімен ветеринариялық-санитариялық нормаларды сақтай отырып, иттердің және мысықтардың толыққанды тіршілік қарекетін қамтамасыз ету үшін іске асырылатын әрекеттер;
14) ит – төбет тұқымдас, сүтқоректі;
15) мысық - мысық тұқымдас, сүтқоректі;
16) қараусыз иттер мен мысықтар - тіркелмеген, иесін анықтау мүмкін емес, иесінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген иттер мен мысықтар;
17) иттерді және мысықтарды аулау бойынша мамандандырылған бригада - қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулаумен шұғылданатын ауданның, қаланың жергілікті атқарушы органының ветеринариялық бөлімшесімен құрылған мамандандырылған бригада;
18) иттің нөмірлі жетоны – ит иесі, оның телефон нөмірі және иттің лақап атауы көрсетілген, иттің қарғыбауына бекітілген жетон;
19) иттерді және мысықтарды серуендету орны – осы мақсатта жергілікті атқарушы органның шешімімен арнайы белгіленген жерге орналастырылған қоршалған алаң;
20) қызметтік иттер – кинологиялық орталықтарда арнайы тестілеуден өткен, қызметтік мақсатқа пайдалану үшін үйретілген иттер.
2 Тарау. Иттер мен мысықтарды тіркеу тәртібі.
1. Тұрғындардың, кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың меншігіндегі барлық иттер, олардың ішінде: қызметтік, күзетші, аң аулайтын және тұқымдарына қарамастан иелерінің ерекше жауапкершіліктерін талап ететін иттер, сонымен қатар мысықтар аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринариялық бөлімшелерінде тіркеліп, есепке алынуға тиіс. Есепке алынғаннан кейін әрбір ит пен мысыққа иелерінің есебінен ветеринариялық паспорт беріледі.
Тіркеу барысында иттер мен мысықтардың иелері осы Ережелермен таныстырылады. Иттер мен мысықтардың иелерінің Ережелермен танысқандығы тіркеу кітабына қол қойылумен рәсімделеді.
Бірдейлендіруден өткендігінің қосымша белгісі ретінде итке қарғыбау мен жетон тағуға, немесе электронды микрочип орнатуға болады. Чипті, ит иесі тұратын орны бойынша ветеринария маманы енгізеді.
2. Барлық иттер үш айлық, ал мысықтар екі айлық жасынан бастап тіркелуге жатады.
3. Иттер мен мысықтар иелерінің мекен жайы ауысқанда, олар иттер мен мысықтарын жаңадан тіркелген жері бойынша аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органының ветеринариялық бөлімшелерінде екі апта ішінде тіркетуге тиіс.
4. Иттер мен мысықтарды тіркеген немесе қайта тіркеген кезде иелері келесі мәліметтерді: иесінің тұлғасын куәландыратын құжатты, мекен жайы туралы мәліметті, телефонының байланыс нөмірін, ит және мысықтың тұқымы, жынысы, лақап аты, туылған күні, түсі, ерекше белгілері немесе ит және мысықтың сипаттамасы туралы мәліметтерді ұсынады.

13) содержание собак и кошек - действия, совершаемые владельцами собак и кошек для полноценного поддержания жизнедеятельности собак и кошек, их физического здоровья, с учетом соблюдении ветеринарно-санитарных норм;
14) собака – млекопитающее, семейства псовых;
15) кошка - млекопитающее, семейства кошачьих;
16) безнадзорные собаки и кошки - незарегистрированные собаки и кошки, у которых невозможно установить владельца, убежавшие от владельца, которые находятся без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
17) специализированная бригада по отлову собак и кошек – специализированная бригада созданная подразделением ветеринарии местного исполнительного органа района, города, занимающаяся отловом бродячих собак и кошек;
18) номерной жетон собаки – прикрепленный к ошейнику собаки жетон, на котором указаны владелец собаки, номер телефона и кличка собаки;
19) место выгула собак и кошек - огороженная площадка, расположенная на специально отведенном для этой цели решением местного исполнительного органа;
20) служебные собаки – обученные для служебного пользования собаки, прошедшая специальное тестирование в кинологических центрах.
Глава 2. Порядок регистрации собак и кошек.
1. Все собаки, в том числе: служебные, сторожевые, охотничьи собаки и собаки требующие особой ответственности владельцев, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от породы, а также кошки подлежат учету и регистрации в подразделениях ветеринарии местных исполнительных органов районов и городов. После регистрации каждой зарегистрированной собаке и кошке выдается ветеринарный паспорт за счет их владельца.
При регистрации владельцы собак и кошек должны быть ознакомлены с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельцев собак и кошек в Книге регистрации.
В качестве дополнительного идентификационного признака на собаку можно надеть ошейник с жетоном или установить электронный микрочип. Чип устанавливает ветеринарный специалист по месту жительства владельца собаки.
2. Все собаки с трехмесячного, а кошки с двухмесячного возраста подлежат регистрации.
3. При перемене места жительства владельцев собак и кошек они должны быть зарегистрированы в двухнедельный срок по новому месту регистрации владельцев в подразделениях ветеринарии местных исполнительных органов районов и городов.
4. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ удостоверяющий личность владельца, сведение о местожительстве, номер контактного телефона, породу собаки и кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.

5. Ит, мысық ұйықтатылғанда немесе өлген жағдайда, оның ветеринариялық паспорты мен жетоны бұрын тіркеу жүргізген ауданның, қаланың жергілікті атқарушы органының ветеринариялық бөлімшесіне өткізіледі.
6. Тіркеуші орган иттердің және мысықтардың шығуы (сатылуы, жоғалуы, өлуі, басқа бір тұлғаға тапсырылуы) жағдайларында тіркеуден шығару үшін немесе қайта тіркеуі үшін хабарландырылады.
3 Тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
7. Иттер мен мысықтарды сатып алу, сату, басқа тұлғаға беру, сонымен қатар аудан және қала аумағында және аумағынан тыс жерлерге көліктің барлық түрлерімен тасымалдау, құтыру және өзге де жұқпалы ауруларға қарсы егілгені, жүргізілген зерттеулер мерзімі туралы белгісі бар ветеринариялық анықтамасы немесе ветеринариялық паспорты бар болғанда жағдайда рұқсат етіледі. Иттер мен мысықтарды елді мекеннен тысқары жерлерге тасымалдау кезінде және елді мекенге басқа өңірлерден әкелген жағдайда, иелері жануардың денсаулығы және егу жұмыстарының жүргізілгендігі жөніндегі және жұқпалы ауруларға қарсы 12 айдан аспаған мерзімде не болмаса жолға шығардан 30 күн бұрын егілгендігі жөніндегі мәлімет толтырылған ветеринарлық куәлігінің болуы тиіс.
8. 14 жасқа толған (итті өз атына тіркеу үшін) ата-анасының жазбаша рұқсаты бар тұлға (иелердің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттердің түрлерінен басқа) иттің иесі болуы мүмкін.
9. Санитариялық – гигиеналық, зоогигиеналық талаптар және осы Ережелер сақталған кезде иттер мен мысықтарды келесі жерлерде ұстауға рұқсат етіледі:
1) бір жанұя орналасқан тұрғын жайларда;
2) бірнеше жанұя тұратын тұрғын жайларда пәтерде тұрып жатқан барлық тұрғындардың жазбаша келісімімен тек өзінің тұрғын жай ауқымында;
3) кәсіпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда, азаматтардың бақ өсіруімен айналысатын және коммерциялық емес саяжайлар бірлестіктерінде, демалыс базаларында иттер байлауда немесе вольерлерде, айналасындағыларды мазалауға мүмкіндік бермейтін және қауіп туғызбайтын жағдайда ұсталуға тиісті.
10. Көп пәтерлі тұрғын үйде, бір жанұя пәтерінде екі ересек ит, үш мысық және үш айлық жасқа толмаған төлін ұстауы мүмкін. Жастары үш айдан асқан иттер мен мысықтардың төлі жаңа иелерге, немесе иесіз жануарларды аулап – ұстаумен шұғылданатын аудандар және қалалардың жергілікті атқарушы органының ветеринариялық бөлімшесінің бригадасына өткізілуі тиіс.
11. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын орындарда (асүйлер, дәліздер, баспалдақ бөліктері, жер төлелер, шатырлар астылары, лоджиялар, балкондар және басқа да қосалқы үй-жайларда) үй жанындағы аумақтарда (жеке тұрғын үй қоры үйлерінің жанындағы аумақтардан басқа), қонақ үйлерде, жатақхана дәліздерінде ұстауға жол берілмейді.

5. При усыплении или гибели собаки, кошки ветеринарный паспорт и жетон сдаются в подразделение ветеринарии местного исполнительного органа района, города где ранее было зарегистрировано животное.
6. Регистрирующий орган информируется о выбытии (продаже, пропаже, гибели, передаче другому лицу) собак и кошек для снятия с учета или перерегистрации.
Глава 3. Содержание собак и кошек
7. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах и за пределы районов и городов разрешаются лишь при наличии ветеринарной справки или ветеринарного паспорта на животное с отметками в них даты исследований, вакцинации против бешенства и других инфекционных заболеваний. При вывозе из населенного пункта и ввозе в населенный пункт из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации не более чем за 12 месяцев и не менее чем за 30 дней до ввоза.
8. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).
9. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
1) в жилых помещениях занятых одной семьей;
2) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями - лишь на своей жилой площади с письменного согласия всех проживающих в квартире;
3) на предприятиях, в организациях, учреждениях, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха собаки должны содержаться на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
10. Одна семья в квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак, трех кошек и их приплод до трехмесячного возраста. Приплод собак и кошек старше трехмесячного возраста должен быть передан новым владельцам или бригаде подразделения ветеринарии местного исполнительного органа района, города осуществляющей отлов собак и кошек.
11. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.

12. Иті немесе мысығы бар адамдарды қонақ үй әкімшілігінің келісімі бойынша, санитариялық–гигиеналық қағидалар сақталған жағдайда, қонақ үйге орналастыруға рұқсат етіледі.
13. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесілі аумақтарда жердің заңды иегерлерінің рұқсатымен немесе басқа да өкілетті тұлғалардың келісімімен ұстауға рұқсат етіледі. Иттер қоршауы жануарлардың қашып кетуіне мүмкіндік бермейтін, қоршалған аумақта, адамдар мен басқа жануарларға шабуыл жасай алмайтын жағдайда ұсталуға тиіс. Аумақта ит бар екені тұралы кіреберісте иттің бейнесі салынған, "Ит күзетеді! Охраняется собакой!" деген жазба жазылған, көлемі 20 х 30 сантиметрден кем емес ескерту хабарламасы ілінуі қажет.
14. Елді мекеннің жеке тұрғын үй қорына жататын үйлерде санитариялық–гигиеналық, зоогигиеналық талаптар сақталатын болса екіден артық ит ұстауға рұқсат етіледі.
15. Иттер мен мысықтарды зообұрыштарда, балалар және жасөспірімдерге арналған мекемелердің "тірі бұрыштарында", жазғы және қысқы сауықтыру санаториялық – курорттық мекемелерінде санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринария қызметтерінің рұқсатымен ұстауға рұқсат етіледі.
16. Иттер мен мысықтарды олардың терілерін пайдалану, еттерін өткізу, өңдеу және тұтыну мақсатында аулауға рұқсат етілмейді.
17. Тіркелмеген (есепке тұрмаған) және жұқпалы ауруларға қарсы вакцина егілмеген иттер мен мысықтарды ұстауға рұқсат етілмейді.
18. Елді – мекендердің аумағында иттердің төбелесін ұйымдастыруға және өткізуге, жануарларға қарсы қатыгез әрекеттер жасауға мүмкіншілік беретін басқа да іс-шараларды өткізуге жол берілмейді (қызметтегі, күзетке арналған иттердің жұмыс қабілеттілігін тексеру мақсатында, иттердің жарақат алмауын ескеретін, дұрыс тұқымдық сұрыптауға арналған арнайы ережелер бойынша тексерулерден басқа).
4 тарау. Иелерінің ерекше жауапкершілігін талап ететін
иттерді ұстау.
19. Адамдарға және басқа жануарларға жоғары агрессияны көрсетуге бейім, ұстауда иелерінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін асыл тұқымды иттердің есебін жүргізу мақсатында, осындай иттерді аудандық, қалалық жергілікті атқарушы органдардың ветеринария бөлімшелерінде тіркеуге алынғаннан кейін ғана ұстауға рұқсат етіледі. Итті тіркеу барысында, иттің иесі осі Ережелермен таныстырылып, танысқандығы туралы қол қою керек.
20. Иелерінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттерге: американдық стаффордшир терьері, стаффордшир бультерьері, ротвейлер, акита-ину, аргентин догы, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильдік филдер, боксер, американдық бульдог, ризеншнауцер, ағылшын мастифы, испан мастифы, пириней мастифы, тибет мастифы, ирланд бөрбасары, лабрадор, командор, берн бақташы иті, корольдіқ (үлкен) пудель, бельгия овчаркасы, доберман, оңүстік орыс овчаркасы, орта азиялық овчарка, кавказ овчаркасы, мәскеулік күзетші, және олардың будандары және тағы басқада шоқтықтарындағы биіктіктері 50 сантиметрден асатын ит тұқымдары жатады. Иттердің тұқымдары олардың шыққан тегі туралы құжаттар негізінде, даулы жағдайларда жергілікті аудандық, қалалық атқарушы органдардың ветеринария бөлімшелерінде қажеттілігіне қарай құрылатын эксперттік комиссияларымен анықталады.

12. Разрешается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил содержания.
13. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в зданиях и на прилегающей к ним территориях только с разрешения владельцев этих территорий или с согласия других правомочных лиц. Собаки должны содержаться на огороженной территории, ограждение должно исключать побег животного, нападение на людей или других животных. О наличии собаки на территории при входе должно быть вывешено предупреждающее объявление размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетеді! Охраняется собакой!".
14. Разрешается содержание более двух собак в домах индивидуального жилищного фонда населенного пункта, если условия содержания соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
15. Разрешается содержать собак и кошек в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной службы.
16. Не допускается отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.
17. Не допускается содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и не вакцинированных против инфекционных заболеваний собак и кошек.
18. На территории населенных пунктов не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (за исключением проверки рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье животного и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак – охранников).
Глава 4. Содержание собак, требующих особой ответственности
владельцев
19. В целях ведения учета породистых собак, склонных к проявлению повышенной агрессивности к людям и другим животным, содержание собак, требующих особой ответственности владельцев, разрешается только после постановки на учет в подразделениях ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов. При регистрации владельца собаки его необходимо ознакомить с настоящими правилами под роспись.
20. К породам собак, требующих особой ответственности владельца относятся: американский стаффордширский терьер, стаффордширский бультерьер, ротвейлер, акита-ину, аргентинский дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильские филы, боксер, бульдог американский, ризеншнауцер, мастиф английский, мастиф испанский, мастиф пиринейский, мастиф тибетский, ирландский волкодав, лабрадор, командор, бернская пастушья собака, королевский (большой) пудель, бельгийская овчарка, доберман, южнорусская овчарка, среднеазиатская овчарка, кавказская овчарка, московская сторожевая, а также их метисы и прочие породы собак с высотой в холке более 50 сантиметров. Принадлежность собак к породе определяется на основании родословных документов, в спорных случаях - экспертными комиссиями создаваемыми по мере необходимости при подразделениях ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов.

21. Иелерінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді аудандық, қалалық атқарушы органдардың ветеринария бөлімшелерімен келісусіз иеленуге, елді мекендер аумақтарына әкелуге, ұстауға және өсіруге рұқсат берілмейді.
22. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді ұстау үшін әлеуетті иегер психоневрологиялық және нашақорлық диспансерлік есепте тұрмағандығы туралы анықтамаларды аудандық, қалалық атқарушы органдардың ветеринария бөлімшелеріне көрсету қажет.
23. Балаларға және 16 жасқа толмаған жас өспірімдерге, сонымен қатар денсаулық жағдайы қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді серуенге шығаруға рұқсат берілмейді.
24. Иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді жергілікті атқарушы органдармен белгіленген иттерді серуендетуге арналған арнайы орындарынан басқа, қоғамдық орындарға және көпшілік демалыс орындарына әкелуге рұқсат берілмейді.
5 Тарау. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртібі
Иттер мен мысықтарды серуендету кезінде иелері мына талаптарды сақтауы қажет:
25. Иттерді тұмылдырықпен (иттердің сәндік түрлерінен басқа) және қысқа (1,5 метрге дейін) мойын жіппен, Ережедегі 34-тармақта көрсетілген орындардан басқа жерлерде, айналасындағыларға ешқандай мазасыздық, кедергілер келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға болады.
26. Иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында, жергілікті атқарушы органдары, пәтер иелері кооперативтері бекіткен еркін серуен алаңдарында алып жүруге болады.
27. Иттердің иелері әрдайым иттің мойнында иттің лақап аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген нөмірлі жетон бекітілген қарғыбау тағуы керек. Иесінің тілегі бойынша нөмірлі жетонда итке қатысты басқа да мәлімет көрсетілуі мүмкін.
28. Иттерді тасымалдау қоғамдық көліктердің артқы алаңдарында, жолаушылардың мазасын алуға жол бермейтін жағдайда жүзеге асырылуы тиіс. Иттердің сәндік түрлерін және мысықтарды сөмкелерде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде) немесе қолда алып тасымалдауға болады. Науқас иттер мен мысықтарды қоғамдық көлікте тасымалдауға жол берілмейді.
29. Иттер мен мысықтарды тұрғын үйлердің маңында серуендету кезінде иттердің иелері 23.00. мен 07.00. сағат аралығында тыныштықтың сақталуын қамтамасыз етуге тиіс.
30. Объектілерге итпен келуге болмайтындығы туралы тиісті тыйым салу жазбалары болмаған кезде иттің иесіне өз итін қысқа мойын жіпте және тұмылдырықта халыққа қызмет ететін кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың жайларына ертіп әкелуге рұқсат етіледі. Итпен келуге тыйым салатын кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер нысандарға итті ертіп келуге тыйым салынатындығы туралы белгілерін орнатуы және иттерді байлап қалдыратын орындарды ғимаратқа кіре берісте жарақтауы қажет.

21. Не разрешается приобретать, ввозить собак, требующих особой ответственности владельцев на территории населенных пунктов, содержать и разводить без согласования с подразделениями ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов.
22. Для согласования содержания собак, требующих особой ответственности владельца, потенциальному владельцу необходимо предъявить в подразделение ветеринарии местного исполнительного органа района, города справки о не состоянии на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
23. Не разрешается выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, детям и подросткам до 16 лет, а также лицам физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих.
24. Не разрешается приводить собак, требующих особой ответственности владельца в общественные места и другие места массового отдыха граждан, за исключением мест, специально определенных местными исполнительными органами районов, городов для выгула собак.
Глава 5. Порядок выгула собак и кошек
При выгуле собак и кошек владельцы должны соблюдать следующие требования:
25. Выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке в местах, не перечисленных в пункте 34 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим.
26. Выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах для свободного выгула.
27. Владельцы собак должны постоянно иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем номерным жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На номерном жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
28. Перевозка собак в общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.
29. При выгуле собак и кошек около жилых домов владельцы собак должны обеспечивать тишину в период с 23.00. до 07.00 часов.
30. При отсутствии соответствующих запрещающих надписей о запрете посещения объектов с собаками владельцу собаки разрешается приводить свою собаку в наморднике и на коротком поводке в помещения предприятий, учреждений и организаций обслуживающих население. Предприятиям, организациям и учреждениям запрещающим посещение объектов с собаками необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи при входе в здание.

31. Итті қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен, өздігінен шешіліп кетпейтіндей, иесі ғимараттың ішінде уақытша болған мерзімге, егер де ит басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәріпті бұзбайтын, қозғалыстарға және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Осы кезде ит адамдардың және автокөліктердің өтуіне кедергі болмауы керек.
32. Ит қоғамдық орындарда қарғыбаусыз тек қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде ғана бола алады.
33. Көшелерден мен тораптардың жанынан өткен кезде иттің иесі (итті серуендеуге шығарған тұлға) жол-көлік оқиғаларын және иттің өлуін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауы тиіс.
34. Рұқсат етілмейді:
1) құтырма ауруына қарсы егілмеген және токсоплазмозға тексерілмеген иттер мен мысықтарды серуендетуге;
2) иттер мен мысықтарды рұқсат етілген немесе осы мақсатта бөлінген арнайы орындардан басқа, балалардың аулалық алаңдарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі және оқу орындарының, емделу мекемелерінің аумақтарында, саябақтарда және тұрғындар жаппай демалатын өзге де орындарда, тыйым салатын белгілер орнатылған орындарда серуендетуге;
3) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, көпшілік шомылатын жерлерде жуындыруға, тоғандарда, фонтандарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға;
4) көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттен басқа иттерді және мысықтарды қоғамдық тамақтану кәсіпорындарына, азық-түлік дүкендерінің сауда жасау және өндірістік орындарына, мәдениет мекемелеріне әкелуге, ұстауға;
5) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өткізілетін жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын, сондай-ақ көзі нашар көретін адамды жетектеуші иттерден басқа иттер мен мысықтармен бірге болуға тыйым салынады.
35. Мас күйінде болған тұлғаларға иттер мен мысықтарды серуендетуге және олармен көпшілік жүретін орындарда, қоғамдық көлікте болуға рұқсат берілмейді.
6. Тарау. Иттер мен мысықтардың иелері
36. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.
37. Ит немесе мысық Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен бекітілген аурулар түрімен ауырған деп танылған жағдайда, аумақтың бас мемлекеттік ветеринарлың инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімі болған жағдайда ғана иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс. Сонымен қатар, ит немесе мысық адамға жарақат келтірген жағдайларда, қауіп алғанда, адамға берілетін аурулардың немесе қауіпті аурулардың болуын тексеру үшін иелерінен алынуы мүмкін.

31. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в здании, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей и проезду автотранспорта.
32. Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
33. При переходе через улицы и вблизи магистралей владелец собаки (лицо, осуществляющее выгул собаки) должен взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки. 34. Не допускается:
1) выгуливать собак и кошек не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на токсоплазмоз;
2) выгуливать собак и кошек на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
3) выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть их в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) приводить и содержать собак и кошек, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, культурных учреждениях;
5) находиться с собаками и кошками в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением. 35. Не разрешается выгуливать собак и кошек и появляться с ними в общественных местах и общественном транспорте лицам, находящимся в нетрезвом состоянии.
Глава 6. Владельцы собак и кошек.
36. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняется законом.
37. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных действующим законодательством Республики Казахстан, по решению Главного государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.

38. Иттер мен мысықтардың иелері төмендегі талаптарды орындауға міндетті:
1) иттер мен мысықтардың айналасындағыларды мазалауға әкеліп соқпайтын және қауіп төндірмейтін жүрісін қамтамасыз ету;
2) тұрғын үй-жайларда даңғырдың болмауын қамтамасыз ету;
3) алаңдарды, кіреберістерді, сатылық торларды, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, жаяусоқпақтарды, шағын гүлбақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластанған жағдайда міндетті түрде жедел тазалауды жүзеге асыру (қағаз немесе полиэтилен пакеттерін пайдалану);
4) жануарларды түрлеріне қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
5) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұстау, оларға адамгершілікпен қарау, қараусыз қалдырмау, жануарларға қажетті көлемде тамақ пен ішетін су беру, қатал ұсталуына жол бермеу;
6) аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелері мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз беру;
7) иттер мен мысықтарды жыл сайын екі немесе үш айлық жасынан бастап аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелеріне жануардың ветеринарлық паспортында белгілей отырып байқау және құтырма мен басқа да инфекциялық ауруларға қарсы егу үшін әкелу;
8) жүйелі түрде, тоқсанына бір реттен кем емес иттер мен мысықтарды гельминттерге және тері паразиттеріне қарсы профилактикалық өңдеу;
9) иттер мен мысықтардың ауруының барлық жағдайларында немесе ауруға күдікті болғанда жедел түрде аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелеріне хабарласу, тексерістердің қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз сақтау;
10) иттер мен мысықтарды одан әрі ұстауға мүмкіндік болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, жануарларды қорғау ұйымына беру немесе ауданның, қаланың атқарушы органының ветеринария бөлімшесіне тапсыру;
11) иттің, мысықтың өліп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгілері болған жағдайда жедел түрде аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелеріне хабарлау және осы жануарлар ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулау;
12) ит немесе мысық белгісіз себептермен өліп қалған жағдайларда ауданның, қаланың атқарушы органының ветеринария бөлімшесіне немесе лицензияланған ветеринарлық дәрігерлерге өлудің себептерін анықтау үшін хабарласу.
39. Өліп қалған иттер мен мысықтардың өлігін лақтырып тастауға, елді мекендердің аумағына көміп тастауға рұқсат берілмейді.
Иттер мен мысықтардың өліктері қараусыз иттер мен мысықтарды аулау және өліктерін жинау бойынша аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларына тапсырылып, тиісті құжаттар алынуы керек.
7. Тарау. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау

38. Владельцы собак и кошек должны выполнять ниже перечисленные требования:
1) обеспечить поведение собак и кошек, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих;
2) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты);
4) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности;
5) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, питьевой воды, не допускать жестокого обращения;
6) по требованию специалистов подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
7) ежегодно, начиная с двух или трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в подразделения ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного;
8) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов;
9) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в подразделения ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов неукоснительно соблюдать рекомендации специалистов по результатам обследования;
10) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать их другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в подразделение ветеринарии местного исполнительного органа района, города;
11) немедленно сообщать в подразделения ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов о случаях гибели собак, кошек или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;
12) в случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в подразделение ветеринарии местного исполнительного органа района, города или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
39. Не разрешается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории населенных пунктов.
Трупы собак и кошек должны сдаваться в специализированные бригады подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов по отлову безнадзорных и сбору трупов павших собак и кошек с получением соответствующих документов.
Глава 7. Отлов безнадзорных собак и кошек

40. Алматы облысының елді мекендерінің аумағындағы қараусыз иттер мен мысықтар аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларымен аулануға жатады. 41. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау бойынша жұмыстарға психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерінің есебінде тұрмайтын тұлғаларды ғана жіберуге рұқсат етіледі.
42. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау бойынша жұмыскерлер және арнайы көліктердің жүргізушілері жануарларды аулау және тасымалдау кезінде адамгершілікті сақтауы тиіс.
43. Ауланған қараусыз иттер мен мысықтар қараусыз иттер мен мысықтарды уақытша ұстауға арналған питомникке орналастырылады және онда қолданыстағы заңнамаға сәйкес үш тәулік бойы ұсталады. Ұстау мерзімі өткеннен кейін иттер, мысықтар басқа тұлғаға беріледі немесе инъекция енгізу арқылы өлтіріледі.
44. Ауланған қараусыз иттер мен мысықтардың иелері аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларына немесе қараусыз иттер мен мысықтарды уақытша ұстауға арналған питомникке оларды қайтару туралы өтініш білдіре алады. Питомникте иттерді, мысықтарды ұстау бойынша барлық шығындарды олардың иесі өтейді.
45. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау кезінде рұқсат етілмейді:
1) ауланған иттер мен мысықтарды иемденуге, басқа тұлғаларға беруге;
2) пәтерлерден және жеке үйлердің аумақтарынан иттер мен мысықтарды уәкілетті органның рұқсатынсыз және соттың шешімінсіз алуға.
46. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау кезінде оларды өлтіруге немесе зақым келтіруге жол берілмейді. Иттер мен мысықтарды аулау үшін тек тор, таяқша және алдаусырататын нәрсені пайдалануға рұқсат етіледі.
47. Қараусыз иттің, мысықтың аулау уақыты аулаумен айналысатын арнайы мекеменің тіркеу журналында белгіленген жануардың нақты ұсталған уақыты болып саналады. Тіркеу журналында жануардың түрі, жынысы, түсі, ерекше белгілері және жануарға ұсталғаннан кейінгі қолданған іс-әрекеттер жазылады. Тіркеу журналы аяқталған сон бес жыл мерзімде сақталуы керек.
8. Тарау. Иттер мен мысықтардың санын мониторингілеу.
48. Иттер және мысықтардың санын мониторингілеу қадағалаусыз иттер мен мысықтардың санын азайту, адам өмірі мен денсаулығын қорғау, иттер мен мысықтар арқылы таралатын аурулардың алдын алу мақсатында жүргізіледі.
49. Иттер және мысықтардың саны олардың иелерінің бастамасы бойынша елді мекендердегі ветеринария мамандарымен піштіру немесе ұрықсыздандыру жолымен реттеледі, қараусыз иттер мен мысықтардың саны аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларымен аулау жолымен реттеледі.
9. Тарау. Қағидалардың орындалуын бақылау

40. Безнадзорные собаки и кошки на территории населенных пунктов Алматинской области подлежат отлову специализированными бригадами подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов. 41. К работе по отлову безнадзорных собак и кошек разрешается допускать только лиц не состоящих на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
42. Работники по отлову безнадзорных собак и кошек и водители специального транспорта должны соблюдать гуманность при отлове и транспортировке животных.
43. Отловленные безнадзорные собаки и кошки помещаются в питомник для временного содержания собак и кошек и содержатся там в соответствии с действующим законодательством в течение трех суток. После истечения срока содержания, собаки, кошки передаются другому лицу или умерщвляются введением инъекции.
44. Владельцы отловленных безнадзорных собак и кошек могут обращаться в специализированные бригады подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов либо в питомник для временного содержания безнадзорных собак и кошек о их возврате. Все расходы по содержанию собак и кошек в питомнике возмещаются их владельцами.
45. При отлове безнадзорных собак и кошек не допускается:
1) присваивать себе отловленных собак и кошек передавать их другим лицам;
2) изымать собак и кошек из квартир и с территории частных домов без соответствующего разрешения уполномоченного органа и решения суда.
46. Умерщвление любым способом безнадзорных собак и кошек, нанесение им повреждений в момент отлова не допускается. Для отлова собак и кошек разрешается использовать только сеть, сачок и приманку.
47. Временем отлова считается время непосредственного отлова собаки, кошки зафиксированное в журнале регистрации специализированной бригады подразделения ветеринарии местного исполнительного органа района, города.
Журнал регистрации должен содержать сведения о виде животного, его пол, окрас, особые приметы и последующие действия, произведенные с животным. Журнал регистрации после окончания должен храниться в течение пяти лет.
Глава 8. Мониторинг численности собак и кошек.
48. Мониторинг численности собак и кошек осуществляется в целях сокращения численности бродячих собак и кошек, охраны жизни и здоровья человека, предупреждения заболеваний передающиеся через собак и кошек.
49. Численность собак и кошек регулируется по инициативе владельцев собак и кошек путем их стерилизации или кастрации ветеринарными специалистами населенного пункта, численность бродячих собак и кошек регулируется путем их отлова специализированными бригадами подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов.
Глава 9. Контроль за соблюдением Правил.

50. Елді-мекендерде иттер мен мысықтарды күтіп ұстау Қағидаларының орындалуына бақылау жүргізуді Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
51. Аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдары қоршауларды, орындықтарды, тақтайшаларды, белгілерді, қоқыс ыдыстарын орната отырып иттер мен мысықтарды серуендету орындарын белгілейді, ол жерлерді тиісті санитарлық нормаларға сәйкес ұсталуын ұйымдастырады.
52. Өз құзырлары шегінде пәтер иелерінің кооперативтері (ПИК):
1) аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің сұрауы бойынша кооперативтерге қарайтын пәтерлердің, үйлердің иелерімен ұсталып отырған иттер мен мысықтардың саны туралы мәліметтерді береді;
2) жертөлелерді, шатырларды және басқа да қосалқы үй - жайларды тұрғын үй қорын, техникалық пайдаланудың тәртіптері мен нормаларына сәйкес қараусыз жануарлардың кіріп кетуіне жол бермейтіндей жағдайда ұсталуын қамтамасыз етеді;
3) аудандардың, қалалардың атқарушы органдарының ветеринария бөлімшелерінің мамандандырылған бригадаларына аумақтарындағы қараусыз иттер мен мысықтар туралы хабарлама береді.
4) ветеринарлық қызметтің мамандарына эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге көмек көрсетеді;
5) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау мекемелеріне, ішкі істер органдарына осы қағидалардың бұзылу фактілері жөнінде хабарлайды.
53. Өз құзырлары шегінде ішкі істер органдары:
1) облыстың елді мекендерінде осы қағидалардың сақталуына бақылауды қамтамасыз етеді;
2) тұрғын-үй, коммуналдық шаруашылығы, ветеринариялық, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мекемелеріне азаматтар, ұйымдар мен мекемелер тарапынан осы Ережелердің сақталуына бақылау жасауға және сақталмаған кездерде әкімшілік жауапкершілікке тартуға қажетті көмек көрсетеді;
3) ұйымдарға, кәсіпорындарға, мекемелерге және азаматтарға, иелерінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді елді мекендерге кіргізу, елді мекендерден шығару, ұстау құқығын келісуге қатысады;
4) өздеріне берілген өкілеттік шегінде азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды қолданады.
54. Өз құзырлары шегінде жергілікті атқарушы органдардың ветеринария бөлімдері:
1) Алматы облысы аумағында эпизоотиялық қолайлықты қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіндегі аурулар мен энзоотиялық аурулардың алдын алу жөніндегі ветеринариялық шараларды ұйымдастырып, жүргізілуін қамтамасыз етеді;

50. Контроль за соблюдением Правил содержания и выгула собак и кошек, на территории населенных пунктов осуществляют государственные органы, уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
51. Местные исполнительные органы районов и городов определяют места для выгула собак и кошек, с установкой ограждений, скамеек, табличек, знаков, урн и организуют поддержание их в соответствующем санитарном состоянии.
52. КСК – кооперативы собственников квартир в пределах своей компетенции:
1) по запросу подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов передают сведения о количестве собак и кошек содержащихся собственниками квартир, домов относящихся к кооперативам;
2) обеспечивают содержание подвалов, чердаков и других подсобных помещений в соответствии с правилами и нормами технической эксплуатации жилого фонда, исключающими проникновение туда безнадзорных животных;
3) сообщают специализированными бригадам подразделений ветеринарии местных исполнительных органов районов, городов о наличии на своей территории бродячих собак и кошек;
4) оказывают содействие работникам ветеринарной службы в проведении противоэпизоотических мероприятий;
5) сообщают в учреждения санитарно-эпидемиологического и ветеринарного надзора, органы внутренних дел о фактах нарушения настоящих Правил.
53. Органы внутренних дел в пределах своей компетенции:
1) обеспечивают контроль за соблюдением в населенных пунктах области настоящих Правил;
2) оказывают необходимое содействие организациям жилищно-коммунального хозяйства, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим учреждениям в осуществлении контроля за соблюдением гражданами, предприятиями, организациями и учреждениями настоящих Правил и привлечении к административной ответственности за их несоблюдение;
3) принимают участие при согласовании организациям, учреждениям, предприятиям и гражданам права ввоза в населенные пункты, вывоза из населенных пунктов, содержания, разведения собак, требующих особой ответственности;
4) в пределах своих полномочий принимают меры по обеспечению безопасности граждан.
54. Подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии в пределах своей компетенции:
1) организуют и обеспечивают проведение ветеринарных мероприятий по профилактике особо опасных болезней животных по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан, а также энзоотических болезней животных в целях создания эпизоотического благополучия на территории Алматинской области;

2) бірдейлендіруді жүргізеді, ветеринариялық төлқұжаттар мен ветеринариялық анықтаманы береді;
3) қараусыз иттер мен мысықтардың аулануын ұйымдастырады, иесі анықталған кезде қайтарып береді, иесі жоқ, ешкімге берілмеген қараусыз иттер мен мысықтарды 3 тәулік өткен сон инъекция енгізу арқылы өлтіреді;
4) ветеринария мәселелері бойынша тұрғындар арасында үгіт-насихат жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді.
55. Өз құзырлары шегінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдары:
1) қараусыз иттер мен мысықтарды аулау қызметтерінің жұмысын бақылайды;
2) иттер және мысықтар иелерімен ветеринариялық талаптар мен нормалардың сақталуын бақылайды;
3) заңнамамен бекітілген тәртіпте осы қағидаларды бұзғандарды әкімшілік жауапкершілікке тарту мәселелерін қарайды.
56. Мемлекеттік ветеринариялық және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдары:
1) иттер мен мысықтарды жұқпалы ауруларға қарсы егеді;
2) елді мекендерден басқа жерлерге шығарар кезде иттер мен мысықтарға ветеринариялық куәліктер береді;
3) қараусыз иттер мен мысықтарды аулайтын қызметтерге жұмысты ұйымдастыру жөнінде көмек көрсетеді;
4) иттер мен мысықтар иелерінің тарапынан ветеринарлық және санитарлық талаптардың сақталуына бақылау жасайды;
5) кинологиялық қызметтер атқаратын клубтарға және қоғамдарға, иттерді ұстайтын кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге ветеринарлық саладағы нысандар ретінде ветеринарлық тіркеу куәліктерін береді.
10 тарау. Иттер мен мысықтардың иелерінің осы Қағидаларды
бұзғандары үшін жауапкершілігі
57. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін иттер мер мысықтардың иелері Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің 311-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
11 тарау. Қорытынды жағдайлар
58. Тіркелуге тиісті иттер мен мысықтардың иелері оларды осы Ереже күшіне енгеннен бастап алты ай мерзім ішінде тіркетуі қажет.
59. Иттер мен мысықтарды қараусыз жүрген үй жануарларын уақытша ұстау питомниктерге орналастыру және ұстау құқы питомниктер құрылған уақытта пайда болады.

2) проводят идентификацию, выдают ветеринарные паспорта, ветеринарные справки;
3) организуют отлов бродячих собак и кошек, при установлении владельца возвращают, не имеющих владельца, никому не переданных безнадзорных собак и кошек по истечении 3 суток умерщвляют путем введения инъекции;
4) организуют и проводят просветительскую работу среди населения по вопросам ветеринарии.
55. Органы государственного ветеринарно-санитарного надзора и контроля в пределах своей компетенции:
1) контролируют деятельность служб по отлову бродячих собак и кошек;
2) контролируют соблюдение владельцами собак и кошек ветеринарно-санитарных требований и норм;
3) рассматривают вопросы привлечения нарушителей настоящих Правил к административной ответственности в порядке, установленном законодательством.
56. Органы государственного ветеринарного и санитарно-эпидемиологического надзора:
1) проводят вакцинацию собак и кошек против инфекционных заболеваний;
2) выдают ветеринарные свидетельства на собак и кошек при вывозе их из населенных пунктов;
3) оказывают помощь службам по отлову безнадзорных собак и кошек в организации их работы;
4) осуществляют контроль за соблюдением владельцами собак и кошек ветеринарных и санитарных требований;
5) выдают как объектам ветеринарного назначения ветеринарные регистрационные удостоверения обществам и клубам собаководства, занимающимся кинологической деятельностью, а также предприятиям, организациям и учреждениям, содержащим собак;
Глава 10. Ответственность владельцев собак и кошек
за нарушение настоящих Правил
57. За нарушение настоящих Правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Глава 11. Заключительные положения
58. Владельцы собак и кошек, подлежащих регистрации, должны зарегистрировать их в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящих Правил.
59. Право помещения и содержания собак и кошек в питомники для временного содержания домашних животных возникает по мере создания питомников.